סיכום שבוע רביעי

פורסם: 19 בספט׳ 2014, 1:51 על ידי: Lee Van Spier
שבוע שלישי במרחב צעירים, ההגרלות כבר מאחורינו והשיעורים נכנסו לקצב מסוים. בדיוק כשזה קורה מתחילים להתרגש לקראת ראש השנה, התרגשות חיובית של התחלות חדשות וגם ציפייה לחג שיעצור לנו קצת את הרצף. בימים אלה מאוד חשוב לילדים להיות בצורה כמה שיותר רצופה בבית הספר ולשמור על השגרה כמה שאפשר כיוון שהיא תופר בכל מקרה על ידי החגים.

לקראת ראש השנה התחלנו לבקש סליחה על שנה שעברה, ולברך אחד את השני לשנה החדשה. בהתאמה מלאה לשנה החדשה בחרו הילדים השבוע חונכים. כל ילד רשם שלוש אפשרויות של איש צוות שהיה רוצה שיחנוך אותו. חלק מהילדים העדיפו לשמור בסוד בעוד אחרים עוסקים בהשוואות.

אנחנו יודעים שבסוף כולם מרוצים ולכן אנחנו רגועים.

בשחרית של לי עסקנו בברכות ואיחולים, כל מפגש מסתיים בברכה של אחד הילדים לקראת השנה החדשה אחד לשני ולכל השחרית. ביום שני דיברנו על בחירת חונך במעגלים גדלים, מזוג ועד כולם ביחד. כל אחד שיתף בחוויה של קבלת עדיפות ראשונה שנייה או שלישית, על פי מה הוא בחר את החונך שלו ועוד חוויות, ברור שזו אחת הבחירות היותר משמעותיות לילדים. בנוסף אנחנו ממשיכים במשחקי גיבוש פיזיים בחוץ, חלקם הילדים בוחרים וחלקם לי בוחר (הילדים בדרך כלל רוצים לשחק דיגליים), אצל לי מתאמנים במסירות עד שנגיע לרמה גבוהה באמת. מחיאת הכף המשותפת שלנו כבר עובדת טוב מאוד. אתם מוזמנים לשאול את הילדים על החוויות משם. 

בשחרית של ארז ביום שני דברנו על תהליך בחירת החונך לשנה החדשה, מה אנחנו מחפשים ועל מה אנחנו חושבים כאשר אנחנו בוחרים חונך. היה מעניין לראות את המחשבות של הילדים והשוני בין אחד לשני. ביום שלישי הילדים קיבלו פתקים ורשמו עליהם שלוש אופציות למי הם רוצים שיחנוך אותם השנה. ביום רביעי שיחקנו. בשחרית לכל ילד הודבקה מדבקה על המצח עם שם של דמות, אישיות או חפץ וע"י שאלות שהתשובה עליהן היא בכן ולא בלבד היו צרכים לנחש מה כתוב על המדבקה. בסיכום היום שיחקנו "אני לוקח איתי לטיול...". הילדים שיתפו פעולה והייתה אווירה נעימה.
ביום חמישי חגגנו לאיתי ננצל יום הולדת עם חידון אישי, משחק בחצר וכמובן עוגה טעימה. מזל טוב! בסיכום היום והשבוע, כל אחד סיפר על משהו טוב שהיה לו השבוע בביה"ס.  שיהיה סופ"ש נעים לכולם.

השבוע בשחרית של מורן באופן כללי, השבוע המשכנו ללמוד כיצד לשוחח בקבוצה ובעיקר איך להקשיב. ביום ראשון החלפנו חוויות מסוף השבוע כאשר מי שרצה סיפר סיפור באמצעות פנטומימה. בסוף היום כל ילד רשם על פתק הצעה לפעילות שתעבור בשחרית. ביום שני עבדנו עם ההצעות שהוצעו - כל ילד קיבל 3 מדבקות אותן הוא הדביק על שלושת ההצעות המועדפות עליו. גם הבנים וגם הבנות רצו מאוד שנצא החוצה ונשחק משחקים אבל היה ויכוח גדול על איזה משחק נשחק ובעיקר מה עושים אם ילדים לא מוכנים להשתתף. ביום שלישי ילדים שרצו הציגו בדרמה חוויה שזכורה להם מהחונכות. לאחר מכן דיברנו קצת על המשמעות והטכניקה של בחירת חונך והילדים מילאו פתקים עם העדיפויות שלהם (היו ילדים שביקשו עוד זמן להחליט). ביום רביעי היתה שחרית עם אורי ששוחח עם הילדים על ספרים של אייזיק אסימוב ועוד. ביום חמישי למדנו כיצד להכין קוביה באוריגמי, כל ילד הכין חלק אחד ויחד יצרנו שתי קוביות. סך הכל אנחנו ממשיכים לעבוד על תרבות הדיון בשחרית, השבוע השתמשנו פעמיים באביזר דיבור כדי לעזור לשיחה עם יותר הקשבה. מלבד זאת סימנו לעצמנו שמעכשיו נדאג לעשות לפחות שחרית אחת כל שבוע בחוץ. 

אצל אריאלה השבוע שיחקנו במקלט, בנינו מגדל בשתי קבוצות בתנאים משתנים ואחר כך שוחחנו על הקשיים שעלו, הצענו רעיונות לשחריות שנעשה בהמשך השנה והכנו ברכות לשנה החדשה לקבוצת השחרית איתה ניפגש לשחרית משותפת שבוע הבא. שבוע הבא נחגוג לגל יום הולדת. טיילנו ביום רביעי למשק מזי"א ששייך למשפחתו של אורי מהמרחב. טיילנו בגן וניסינו לזהות את שמות הצמחים והעצים, שיחקנו "בננה" וקפצנו בחבל. היה טיול נעים ולמרות החום, הצליחו הילדים למצוא את עצמם ,כל אחד במה שהתאים לו. המשק יפיפה ומאוד נעים ותודה גדולה לאורי ולמשפחתו על האירוח!
שבוע הבא נעסוק בקבלת השנה החדשה ובשלישי נתאסף בסוף היום לטקס חגיגי לכבוד ראש השנה. 
שנה ברוכה לכולנו
ארז,מורן, לי ואריאלה.

Comments