סיכום שבוע - יום השואה

פורסם: 18 באפר׳ 2015, 10:54 על ידי: Lee Van Spier

סיכום שבוע – מרחב צעירים – 13-15.4

חזרנו מחופשה ארוכה ביום שני והיה משמח להפגש עם כולם, הילדים נראו שמחים ואפילו גבהו קצת והיתה תחושה שלא התראנו הרבה יותר משבועיים.

אצל אריאלה בשחרית פצחנו בניחוש חוויות מהחופש ובמעגל הסכמה חשוב בנושא הפלאפונים. ביום שלישי יחד עם השחרית של מורן שיחקנו דגליים ובתום היום עשינו פעילות בזוגות על השוני והדמיון בינינו וגילינו כמה דברים חדשים אחד על השני. בהמשך עסקנו בנושא השואה והזכרון, סיפרנו מה אנו יודעים, מה מעניין אותנו, שרנו ושאלנו שאלות. שמענו עדות של אישה בת 87 שהגיעה לבית הספר לספר את סיפורה. היה מרגש לשמוע את הסיפור ולראות את הילדים מרותקים בקשב רב.

אצל מורן בשחרית פתחנו את השבוע במעגל הסכמה על חוק המסכים. בשיחה הקודמת שקיימנו בנושא ילדים רבים חששו מאוד מלאפשר לילדים להשתמש בפלאפון בזמן בית הספר לעומת ילדים אחרים שאמרו שלדעתם זה יעשה רק טוב ויעזור לילדים שלא מוצאים את עצמם.

בשיחה השניה שקיימנו, לאחר ניסיון של כמה ימים בהם ילדים השתמשו במסכים היה יפה לראות איך כל העמדות התמתנו והאמירה היתה שאפשר שיהיו מסכים ואפשר שלא יהיו, זה לא מאוד משנה ובכל מקרה לא נראה שיהיה שימוש מופרז.

בנוסף חודדו הכללים וההסכמות לגבי הצקות בשחרית (ובכלל). כל הצקה, אפילו אם היא נעשית בצחוק ובהומור מרגע זה לא מקובלת לחלוטין.

סיימנו את השבוע בלימוד על חסידי אומות העולם והתפקיד שהם מילאו בהיסטוריה של העם היהודי בפרט ושל האנושות בכלל. השיחה היתה מכבדת, מעניינת ונעימה.

אצל ארז בשחרית שמחנו לחזור מהחופש ולפגוש את כולם מלאי חוויות ואנרגיה. את השחרית של יום שני הקדשנו לדיון מעמיק בנושא האסיפה לגבי חוק המסכים. השיח העיקרי היה לגבי ההיתרונות והחסרונות בשימוש בפלאפונים ע"י הילדים בזמן ביה"ס. רוב הילדים הביעו את התנגדותם לשימוש שכזה אך היו גם אלו שתמכו בשימוש עם טיעונים שכנגד. היה מעניין מאוד.

ביום שלישי חזרנו לסיפורי חוויות מהחופש ועשינו זאת ע"י כתיבת החוויות על גבי פתקים ואחר כך הילדים הציגו את החוויות אחד של השני בפנטומימה ושאר הילדים היו צרכים לזהות את החוויה.

את רביעי וחמישי הקדשנו לשיח על השואה. ביום רביעי כל אחד שיתף בידע שלו וסיפורים אישיים שהוא מכיר וביום חמישי הקראנו שני סיפורים קצרים שקרו בשואה, סיפורים עם סוף אופטימי וטוב ואחר כך דברנו עליהם.

בשחרית של לי כמו בשחריות האחרות, עשינו מעגל הסכמה על חוק המסכים ולכן לא הספקנו להחליף חוויות מהחופש. ביום שלישי כזכור לכם הספקנו להעמיד ארוחת בוקר ספונטנית למדי וביום רביעי דיברנו על יום השואה ועל החיבור של כל אחד ומשפחתו ליום השואה. ביום חמישי שמענו את סיפורה של סטפניה וילצ'ינסקה שהייתה שותפתו הפחות מפורסמת של יאנוש קורצ'אק. היה לנו גם מפגש הורים בתחילתו של יום הלמידה ושם חזרנו והדגשנו שלארוחות הבוקר יש להביא מנות קטנות מאוד (טעימה לכל אחד בערך...)

בשבוע הבא נציין את יום הזכרון לחללי צה"ל והשנה הנושא המרכזי בו נעסוק הוא – זכרון וזכרון משפחתי. מי שמעוניין ויש לו סיפור משפחתי על דמויות מהמשפחה שעלו לארץ, שנלחמו למען המולדת, זכרונות ילדות של ראשית המדינה וסיפורים נוספים, אנא העלו אותם על הכתב ושילחו עם ילדיכם על מנת שנוכל ליצור קיר סיפורים וזכרונות של המשפחות השונות.  

 

Comments