מרחבים‏ > ‏

כוורת - מרחב ה-ו

זמזומים בכוורת 

28.6-30.6... ובכלל, כל שנת תש"פ!

הורים וילדים יקרות ויקרים,

ובכן... סיימנו שנה!!!
למרות כל הקורונה, חוסר הוודאות, הזומים, וחצי שנה מבולבלת שפקדה את כולנו- הצלחנו להיפרד.

שלושת הימים האחרונים בבית הספר היו מרגשים ועצובים כאחד. 

ביום שני היינו בבריכה. הייתה זו חוויה מגבשת וטובה עבור כולם והילדים כל כך נהנו! 💦💦
לאחר מכן, נפרדנו כמרחב- הייתה פרידה מרגשת במיוחד משני ילדים יקרים לנו עד מאוד- עידו לבנה ועלמה דה רוסו, שעוזבים אותנו בשנה הבאה. נפרדנו כמו כן גם מעדה, שליוותה אותנו במסירות בשנה האחרונה.
ילדי המרחב נפרדו בצורה מדהימה ומרגשת, עם מילות פרגון, אהבה ואיחולים מהלב לשנה הבאה.

ביום שלישי כל ילד נפרד מהשוחר שלו בשחרית סיכום שנה, ונפרד מהחונך שלו בקבלת התעודה. במחצית הזו הילדים לא קיבלו מכתבי שוחר. התעודה הייתה מורכבת ממכתב חונך וגרף, שיצרו הנחנכים יחד עם החונך שלהם בתהליך סיכום השנה.

סוף יום שלישי נחתם באופן מרגש במיוחד! המרחב שלנו הנחה וביצע את כל הכמ"ש- כמ"ש כוורת!!!

רוני אשכול ועמית שלף הנחו את הכמ"ש בביטחון, בהתרגשות, ועשו זאת מעולה! כל המרחב עלה לשיר את השיר שהקלטנו לי"ב כשסיימו את השנה (שלחנו לכם אותו לשחריות), להקת כוורת עלו לנגן ולשיר והיו פשוט אלופים!! ובנות כוורת עלו לרקוד את הריקוד המפורסם שלהן השנה- THE GIT UP. 
היה כמ"ש מרשים ביותר! מלא בתנועה, שירה, שמחה וצחוק. בדיוק כמו שהמרחב שלנו יודע לעשות!
אנחנו הצוות, התרגשנו מאוד והתגאינו בכל אחת ואחד מהם על סיום השנה המדהים הזה.

ובנימה זו... אנו רוצים להודות לכם, ההורים. על שנה של תמיכה, של ליווי ושל פרגון מתמשך! בלעדיכם כל הדבר המיוחד הזה שנקרא "כוורת" לא היה מתקיים. תודה על שנה של שיתוף פעולה- בשחריות, בחונכויות, בעניינים החברתיים והלימודיים. תודה לכם שהייתם יחד איתנו, מעריכים זאת מאוד!

אנו מאחלים לכולנו, חופשה מהנה!!! קיץ שכולו טוב, עם פחות קורונה פחות מסיכות, ויותר בריאות, הנאה מהדברים הקטנים של החיים ומשפחתיות. 
קיץ של חוויות טובות ומשמחות!

שמרו על עצמכם, שמרו על ילדיכם המופלאים. אנו מחכים לראותם בספטמבר, עם אנרגיות מחודשות ואור בעיניים שהוא רק שלהם :)

אוהבים מאוד,
צוות כוורת- חן, דליה, אוריש ומעיין.
😇🥳🐝🐝❤️

21.6-25.6

וואו איזה שבוע היה לנו!

זה התחיל מיום שלישי בבוקר- השחרית של חן הציעה רעיון נהדר- לשיר שיר פרידה לי"בניקים שלנו. אז הלכנו כולנו לשיר ולנגן בחדר מוזיקה, יחד עם איתי המורה, ושרנו להם שיר פרידה מרגש. נשלח לכם בהמשך את הוידיאו :)

מאוחר יותר, התקיים אירוע הסיום הבית ספרי. אמנם הפעם האירוע היה שונה מקודמיו, הוא התקיים ללא הורים ותחנות רחוקות אחת מהשניה, אבל עם כל השינויים, היה יריד מיוחד במינו, של תחנות מגוונות ויצירתיות אשר אפשרו לילדים גם את האפשרות להיות עם ילדים מגילים אחרים (בכל זאת, רב גילאיות:)), וגם עם עצמם במרחבים השונים. הילדים נהנו, התרגשו וחוו רגעים קסומים יחד!

לאחר מכן באותו יום, נפגשנו כל בית הספר לכמ"ש פרידה מכיתות ז'-י' ופרידה אחרונה מי"ב. היה כמ"ש מרגש במיוחד, בו מרחב צעירים הופיע, כל מרחב עלה לומר משפט פרידה לי"ב שלנו, האלפים נפרדו מי"ב באותו אופן שי"ב קיבלו אותם בתחילת השנה בבריכה- עם גשר ושיר פרידה מרגש :) ובחלקו האחרון של הכמ"ש, המורים עלו להופיע ובסופה של ההופעה הם רקדו את הריקוד המסורתי של שבועות (שפספסנו כולנו בגלל הקורונה).

ברביעי, מרחב כוורת נהנו מפעילות מים מהנה ומרעננת! ובסוף היום התרגשו אף יותר כשפגשו את דליה שלנו ואת שגיא הקטן, שבאו לבקר אותנו!

ביום חמישי התקיים שוק קח תן בבית הספר. הילדים של כוורת נהנו מאוד, פרסו את החפצים שהביאו, שיתפו אחד את השני, ישבו יחד ונהנו מאוד ממה שהשוק הביא עמו. 
הילדים החליפו דברים זה עם זה ושמחו בחלקם וברווחים של חבריהם :)

היה מקסים לראות את השיח השוויוני ביניהם, ולעיתים אף את הוויכוחים הקטנים, שגם הם נגמרו בטוב ובתקשורת נעימה ומכבדת. המשמעות על היום הזה, הוא הערך המוסף הכל כך חשוב בעיננו. היום הזה נותן אפשרות לילדים להיפרד, לוותר על מה ששלהם ולקחת תמורה על ההפסד. תמורה שהיא לא כסף, אלא חפץ אחר אשר יתפוס מקום חדש בחייהם. הייתה שם למידה של כבוד הדדי, של נתינה ושל לתת ולקבל כאחד. 


אנו נרגשים מאוד לקראת שלושת הימים הקרובים, האחרונים לשנת הלימודים הזו... יהיו אלה ימים של כיף, של התרגשות ופרידה (וקצת גם לא מאמינים שכבר הגיע לו סוף השנה...)

מאחלים לכולנו שבוע טוב, משמעותי ומהנה!

שלכם, צוות כוורת 🌈💃🏻🕺🏽🐝🌼💦☀️15.6-19.6

יקרות ויקרים,
בשבוע האחרון הילדים החלו לחוות התחלות של סיום. 
שיעור "צלילי המוזיקה" לכיתות ב'-ג' (המועבר ע"י בנות מרחב גזוז) הופיעו בפני המרחב עם הופעת סיום מרגשת במיוחד! הילדים הציגו קטעים מתוך סרטים של דיסני ועשו זאת בצורה מופלאה. 

שיעור "צלילי המוזיקה" עם יעל תלם, החלו בחזרות ארוכות ושוקדות לקראת המופע הקרב לסיום הקורס. הילדים מאוד מתרגשים מהתפקידים שניתנו להם ונהנים ללכת לחזרות.. :)

השבוע חגגנו את יום הגאווה בבית הספר! מה שהיה לנו הכי חשוב להביא אל הילדים, היה נושא "השונות", קבלת השוני ביננו, מתן יחס שוויוני, הגיוון, הייחודיות שיש לכל אחת ואחד והשיח המעמיק בנושא. 
בשחריות שוחחנו על כל הנושאים הללו. הילדים העלו דברים אישיים וחלק פחות אישיים. הרגשנו כי הם התחברו לכל מה שהיום הזה הביא עמו וכי הנושאים מדברים אליהם מאוד. היה שיח משמעותי וחשוב! 

התחלנו לשוחח כמו כן בחלק מהשחריות על כל נושא המדיה והתקשורת בחיי הילדים. נושא זה מעניין אותם מאוד ומעלה בהם את הצורך לשמוע, להתעניין ולדעת יותר. 

בחמישי, נפרדנו בכמ"ש בית ספרי (עם הפרדות בין המרחבים ומרחקים כמובן) מהי"בניקים שלנו שנפרדו מאיתנו באופן מרגש, עצוב ומשמח בו זמנית.
ילדי כוורת שלנו, שקדו בזמן "זמן שלנו" והכינו לילדי י"ב ברכות מקסימות ומרגשות, אשר העניקו להם בכמ"ש הבית ספרי. 

ובסימן של התחלת פרידות...

"...זה שיר פרידות
תמיד אומרים בין השורות,
שכמו חידות,
פרידות גם הן אינן פתורות..." / שלמה ארצי, שיר פרידה

שבת של שלום לכולכם,
צוות כוורת
🌈🌸🌻🌼✨

7.6-11.6
 
חודש אחרון לסיום השנה החל... 🙏🏼

התחושה במרחב היא תחושה של סיום- לא סיום. חזרנו לפני זמן מה מתקופת הקורונה בבית, והנה אנו מסיימים את השנה עוד רגע ממש...
הילדים מאוד נהנים להם משגרת היום יום, מהשיעורים ומתחילתו של הקיץ החם והמרענן. 

כל ילד והחונך/ חונכת שלו, החלו בתהליכי סיום השנה. יצירת גרף, הערכה ומשוב עצמיים, ותחילתם של סיכומי חונכות.

השבוע היה לנו כמ"ש מרחבי!! אמנם בחוץ ולא במרחב (מטעמי קורונה) אבל האווירה סביב הייתה טובה ונעימה וראינו כמה הילדים חיכו למפגש שכזה. הילדים עצמם יצרו את הכמ"ש- הנחו, הופיעו, שרו שש בשים ואפילו הכינו מדליות לחוגגים :) 
היה נהדר לראות אותם גאים ונהנים מיצירת הכמ"ש בעצמם!

ובעניין קצת אחר- שלחנו לכם מייל לפני מספר ימים העוסק בתחום המדיה החברתית וכל הקשור בזה בנוגע למרחב שלנו. מוזמנים לקרוא ולשוחח עמנו בנושא. 

מאחלים לכולנו- חודש סיום טוב, משמעותי, עם הרבה תובנות וציפיות לבאות!

שלכם,
צוות כוורת 🐝☀️🍒🥑🤸🏻‍♂️


השבוע שהיה לנו - 17-21.5


השבוע קיבלנו את פניהם של ילדי ד', היה מרגש ומשמח מאוד לקבל אותם!

הילדים ב-ג' הכינו לכל ילד מ-ד' ברכה מרגשת, שלטים ברחבי בית הספר וקיבלו את פניהם בהתרגשות ובציפייה…!

במהלך השבוע הילדים החלו להתרגל למציאות החדשה ישנה שאליה חזרו, ועשו זאת עם כל החששות והלבטים ובהצלחה רבה :) התרגשנו לראות אותם נפגשים עם חבריהם למרחב, פוגשים חברים נוספים ממרחבים אחרים שלא ראו כמה חודשים, מחליפים חוויות, משחקים "וינקי וינקי" ומשחקים נוספים, ובעיקר- נהנים!!!

השחריות שלנו השתנו מעט, וכעת לכל שחרית נוספו כמה ילדים מהשחרית המופלאה של דליה. 

האווירה בשחריות הייתה נעימה, אווירה של קבלת המצב החדש ותחושה של חידוש ורעננות בכל מעגל שחריתי. אפילו החלו להיווצר להן חברויות וניצני קשרים חדשים :) 

סיכמנו את השבוע, כל שחרית עם השוחר שלה. היה סיכום נהדר וטוב.

מאחלים לנו המשך חזרה לשגרה טוב ומהנה! 

שיהיה שבוע טוב לכולכם,

צוות כוורת 🌻😊🌸🐝
השבוע שהיה 1-5/3/20

אביב בפתח...שבוע של שמש וגשם ואז שוב שמש... קור וחום! בקיצור הפכפכך, ממש כמו החג השמח שנחת עלינו לצד המגיפה העולמית המוזרה שמדאיגה את כולנו. אם נשים רגע את הקורונה בצד, ונשטוף טוב טוב ידיים... היו לנו כמה ימי חג נהדרים - המוני ילדים שמחים וצוות מבודח התחפשנו לפי שחריות, והמסורת הזאת בהחלט 'עלתה כיתה' השנה. הקבוצות הבריקו ברעיונות ותחפושות קבוצתיות מעולות! במעגל הגדול של כל ביה"ס על הדשא בחצר, מגדול ועד קטן, בצבעוניות מרהיבה ובחיוכים סקרניים, עלתה כל שחרית יחד עם המנחה שלה והציגה את התחפושת בליווי מוזיקלי, תנועתי ותאטרלי. בקיצור... אין עלינו בדברים האלו!

ביום חמישי היה יום פיג'מות, ולצד הסדר-יום הרגיל, התהלכנו בביה"ס בלבוש המוזר, קישטנו את המרחבים והיה שמייח! קינחנו את היום בכמ"ש חגיגי ופורימי במיוחד, בהנחיית החבר'ה של ביטלס, ולמעשה עלו לבמה נציגות מכל מרחב. היה מגוון, מרהיב ולהקת בני-כוורת הנפלאה הקסימה אותנו שוב, בשיר: 'השכן שלא ישן'!

ביום ראשון נגיע לביה"ס מחופשים בתחפושת האישית של כל אחד, ליום קצר שמח ומבדח... וב12:00 נצא ל3 ימי חופש (או של בידוד...?) אנחנו ממשיכים לארגן את הטיול השנתי, בתקווה שמזג האויר ותחלואי העולם, יאפשרו לנו לצאת לאירוע הגדול הזה!

ביום שיש הקרוב, ה13.3 ניפגש כולנו לאירוע מרחבי שמארגנים הורים מתנדבים, וכולנו בציפייה למפגש חברתי, נעים, מפרגן וזורם (כמו יש בדרך-כלל בכוורת שלנו)

יאללה ביי, וחג שמח...

מעיין, אוריש, חן ודליה




השבוע שהיה 23-27/2/20

עוד שבוע עבר עלינו לטובה, ואנחנו מתכוננים לפורים...ואז לטיול השנתי.. בקיצור מחצית ב', כתמיד, שופעת בחגים 'שוברי שיגרה' ואירועים מרגשים.

ללא ספק האירוע המרגש של השבוע היה יום סבבתא שהתרחש ביום שלישי. המוני סבים וסבתות הגיעו למשכננו, שמעו מאורי וגלי על הדמוקרטי שלנו, ובילו עם נכדיהם בסדנאות המאפיינות את הלמידה אצלנו בביה"ס. מקווים שהילדים והסבים-סבתות נהנו, למדו והתקרבו. בעבורנו הצוות זה היה יום מרגש ומשמעותי מאד, והוא גם יצא בדיוק ביום המשפחה (ל' בשבט). הילדים שלא הגיעו הפעם סבתות-סבים יצאו לטיול שהחל במבול מטורף, שפסק אחרי כמה דקות ספורות, והיום המשיך בשמש חורפית נפלאה וביום קסום במשק של ארז.

"ומי שנכנס אדר מרבין בשמחה:"

"חג פורים חג פורים חג גדול לילדים.." נכון, אבל לא תמיד לכולם... כלומר רוב הילדים נרגשים, מחפשים תחפושת, מחכים בציפייה למבחר המסיבות בביה"ס ובישובים! ויש גם בינינו כאלו, שמאד מתרגשים אבל...לא מוצאים את התחפושת שרצו, לא 'מתים' על הרעש וההמולה, נהיים בדיוק בפורים חולים, או סתם מתפללים ליום גשם.. אנחנו בביה"ס מודעים גם  לאלו, שדוקא מחפשים שקט, וישנו תמיד מרחב שמיועד לזה. אנו  מאפשרים להיות במרחב כוורת גם כשיש הפנינג בחצר, לאכול או לצייר או לקרוא....השנה גם החלטנו בביה"ס להוריד בכמויות הממתקיאדה שהחג הזה מזמן, ומשלוחי המנות בין השחריות יהיו יותר בסגנון 'הפעלה' מאשר קופסא ענקית של אוכל וחטיפים. יום ראשון ה8/3 שבו נחגוג את המסיבה הכלל בית-ספרית, הוא גם יום קצר יותר, ואחריו שלושה ימי חופש. אנא, היו רגישים וקשובים לילדכם, ועדכנו אותנו אם יש 'עניינים' שחשוב שנדע.

מכתב לגבי הטיול השנתי ההולך ובא, יישלח לכם הערב במייל. חשוב שתקראו.

ובינתיים...סופ"ש נעים וחמים!

מעיין, אוריש , חן ודליה



השבוע שהיה 16-20/2/20

שבוע נהדר עבר עלינו בביה"ס! שמש פז זרחה בשמיים, והילדים כהרגלם אצו רצו שיחקו...

ביום שלישי הלכנו לגבעת עודד היפיפיה ליום שלם של חוץ וטבע. יצאנו במזג אויר סגרירי ושבנו בצהריים בשמש חורפית חמימה ונעימה כל-כך. הילדים שלנו כבר מורגלים בהליכה הזאת ומה שנדמה שהיה קצת ארוך ולא פשוט בא'-ב', כבר זורם וקליל לחבר'ה שלנו בג'-ד'. ובגבעה.. עולם ומלואו של משחקים, יצירה, למידה מולטידיספלינרית אמיתית!! היה כיף לראות את הילדים מגדול ועד קטן, משחקים יחד, או זו לצד זה, כל אחד 'מתרגל' את השלב שהוא נמצא בו ואת צרכים והרצונות של הגיל שלו, באותו המקום.

ביום רביעי החלטנו בצוות לקיים שחריות בפורמט קצת אחר. הסתדרנו בקבוצות של בנים ובנות, ובכל קבוצה עסקנו בנושאים חברתיים שמעסיקים אותה. היו מעגלי שיח מרתקים, והרגשנו שעלו כמה סוגיות משמעותיות למודעות של כולנו, הילדים והצוות. ההתפתחות החברתית בגיל הזה, המקום שהחברה תופסת בחיי הילד/ה הם מרכזיים ומשמעותיים, ותפקיד המבוגרים, כלומר המורים וההורים, הוא לשוחח עם הילד/ה, לחזק אותה/ו על המיומנויות שכבר רכש/ה ולעזור ולתווך ברגעי הקושי. המסר שלנו, הוא שאנחנו סומכים ותומכים בעצמאות של הילדים, ומתערבים שאנחנו מרגישים שהדברים 'גולשים' ומצטברים לכעסים ותוקפנות. רק חשיפה, ניסיון ואימון נותנים את הכלים לתקשורת טובה והגונה בין בני אדם, וזה מצריך מכולנו סבלנות וכבוד לתהליכים וגם לשונות שישנה ביננו!

מקווים שחלק מחוויות ביה"ס מגיעות מדי פעם גם לשיח אצלכם בבית, ושאתם רואים ומתפעלים מהילדים שלנו, כמה הם גדלים, מסוגלים וחכמים...

שבת שלום, צוות כוורת





השבוע שהיה 9-14/2/20

ט"ו בשבט הגיע חג לאילנות! ואנחנו במרחב חגגנו בכל מיני צורות ולמידות. הטבע הוא חלק משמעותי ועמוק בחיינו ואנחנו רוצים לתת לו מקום של כבוד. כמובן שלא רק בחודש שבט, אל בכל ימות השנה. מרחב כוורת התכנס ביום שלישי באולם, לפעילות מרחבית של משימות הקשורות לחג. כל שחרית עבדה בשיתוף פעולה, סידרה שולחן חג, כתבה שיר חדש לט"ו בשבט, ענתה למשימות כתיבה ויצרה פסל אנושי של תמונת טבע. הילדים הגדולים שלנו כבר נכונים למשימות כאלו, ולומדים כל הזמן מה זה לשתף, להקשיב, לתת מהחוזקות שלי לקבוצה וגם לוותר.. שיתוף פעולה זאת מיומנות אנושית גבוהה וחשובה עבור כל אדם ואנחנו נותנים עליה דגש בביה"ס: בשחריות, בשיעורים ובטח ש'בזמן שלנו '!

את הטיול המסורתי לגבעת עודד דחינו בשל מזג-אויר קר במיוחד...מקווים שהשבוע יתאפשר לנו לצאת ולהנות מהטבע שנמצא בבית שלנו, בנהלל. בשיעורים ובשחריות למדנו שירים, סיפורים וטקסטים הקשורים לחג, ויצרנו בעקבותם בכל מיני דרכים.

הפעילות המרחבית שלנו שמארגן 'מעגל תרבות' , כלומר קבוצת הורים מתנדבים, מתעתדת להיות בבוקר יום שישי ה13/3/20. אנא רישמו לפניכם את התאריך, ומי שיכול ורוצה מוזמן להתנדב וליצור קשר עם נועה שלף (052-7950006) עדי גוש (050-8910214) ודניאל כץ (050-7687137). כבר עכשיו תודה לכם, צוות הורים נפלא!

שתהייה שבת של שלום, בריאות ומלא טיולים בטבע היפיפה שלנו!

צוות הכוורת



השבוע שהיה 2-6/2/2020

שבוע נהדר עבר על מרחב כוורת, אמנם הרבה ילדים וצוות חולים...ונאחל לכולם בריאות! חוצמיזה היתה שיגרה ברוכה, שמש חורפית נפלאה, והמון משחקים, אינטראקציות וצחוקים.

ביום חמישי זכינו לקונצרט במסגרת 'סל תרבות' ושמענו ארבעה נערים מוכשרים מאזורנו, מנגנים בכלי קשת יצירות נפלאות. הילדים הקשיבו, השתתפו בשיחה והפתיעו אותנו בידע הרב שיש להם במוזיקה קלאסית ובכלל...הרבה נגנים יש במרחבנו וזה מעורר התרגשות והשראה עבורנו! את המופע הנחתה נועה שלף, שהיא מנהלת הפרוייקט והמנצחת של רביעיית 'אילת השחר' הקטנה והאיכותית הזו. תודה!

ביום רביעי במסגרת השחרית המרחבית שלנו, המשכנו לעסוק בנושא החברתי. דרך סירטון שנוגע בהתנהגות בריונית ובדחייה חברתית, ודיברנו על מה קורה אצלנו (לא! אנחנו לא חשים בבריונות או בדחייה קבועה כלפי אף ילד) אבל זה היה  טריגר לשוחח על מה כן קורה אצלנו בביה"ס, ומה קורה לילדים חברתית גם בישוב שלהם. הילדים דיברו בכנות ובעניין רב, ואין ספק שהנושא החברתי הוא הנושא ה'חם' בגיל הזה, ואנחנו בדמוקרטי נותנים לזה חשיבות גדולה בהתפתחות של הילדים/ות. במהלך השיחה עלה המושג 'לחץ חברתי' ודיברנו עליו...זאת רק ההתחלה אבל זה כבר שם..!

גם אתם ההורים מוזמנים לפתח שיח בבית, לנסות ולהבין מה מפריע לילדים, מה הם רואים ושומעים, מה הם אוהבים ונמשכים אליו. נשמח אם תשתפו אותנו במחשבות שעולות לכם, מה החששות שלכם, מה אתם רואים כהורים ומוכר לכם מחייכם. אנחנו חושבים שהתגובה ההורית היא המשמעותית ביותר לתהליכים הרגשיים-חברתיים, ושזהו מקום רגיש ועמוק אצל כל אדם.

מאחלים לכם סופ"ש נעים ובריא. מאחלים לכל החולים ולאוריש שלנו שיחלימו וישובו אלינו במהרה!

שבת שלום! צוות הכוורת


השבוע שהיה 26-30/1/20

עוד שבוע של חורף ישראלי עבר עלינו, עם גשם-שמש-קור שכזה. לילדים ישנה כבר מערכת, רובם כבר יודעים אותה וזורמים בבית הספר. היומיום והשיגרה מביאים אלינו המון פעילות חברתית בין השיעורים ובתוכם, ואנחנו נותנים לכך הרבה מקום, תיווך והתבוננות.

בשחריות התחלנו בשבועות האחרונים להעמיק בנושאים החברתיים, לשאול, ולעלות למודעות שלנו מה קורה לנו שם:

מה קורה לי כשאני לא מוצא עם מי להיות בזמן שלנו?

מה אני עושה אם חבריי או חברותיי נוהגים/ות בתוקפנות כלפי או כלפי אחרים?

מה אני עושה כשילדות אחרות אומרות סודות בחברה, ואני מרגיש/ה שזה קשור אלי?

מה עלי לעשות כשכולם משחקים ולא מוסרים לי את הכדור, או לא משתפים אותי?

השיח שמתפתח מטרתו להציף את הנושא, לראות שהדברים לא קורים רק לי, אלא קורים להרבה ילדים, להביע תחושות, ולחשוב על פתרונות. האסיפה השבועית הביאה לפתחנו את נושא הכעס והתגובות שהוא מוציא מאיתנו, וזימן אצלנו במרחב מעגלי שיח ופעילויות הקשורות לרגש העז הזה! הרי כולנו כועסים... זהו רגש טבעי ולגטימי. מהן התגובות שהוא מוציא מאיתנו, ומתי הן עוברות בעיננו את הגבול? אתם בבית מוזמנים לפתח גם שיח בנושא, ולבדוק עם הילדים מהם חושבים על עצמם ועל הסביבה שלהם בנושא הזה.

יום-בא-חוץ ממשיך במתכונתו ממחצית א', כשחלק מהילדים בחרו להמשיך בו,  וחלקם בחרו לחזור ליום שלישי של טיול ו2 קורסים. בשני הערוצים אנו מאד מבקשים לדאוג למגפיים, בגדי ונעלי החלפה (נכון, זה נורא מסורבל, אבל הכרחי לתקופת החורף) ובסופו של דבר מאפשר לילדים להנות מה'בחוץ', מהבוץ, הגשם והרטיבות. 

שתהייה שבת של שלום, וסופ"ש רגוע, בריא ונעים (עם מעט כעסים גם בבית..)

להתראות! צוות הכוורת



שבוע ראשון של מחצית ב' 19-23/1/20

שבוע טעימות

אז אחרי שבוע חצר מלא עשייה ויצירה, מלא חופש ולמידה מסוג אחר, חזרנו למחצית ב'. כייף לראות שהילדים מתורגלים בבחירת המערכת, וחשוב מאד לנו לראות את המעורבות שלכם. יכולת הבחירה, השיקולים והתכווננות הולכת ומשתפרת עם השנים לילדים שלנו, ואנחנו רואים כמה אתם ההורים 'משחררים' ומאפשרים בחירה, ואיפה אתם עדיין 'מחזיקים'. כמובן, שזה שונה מילד/ה לילד/ה וגם בינכם ההורים. הדיאלוג, המחשבה 'מה מתאים' לי היא צומת שניתקלים בו כל הזמן בחיים, והאימון של ה'שריר' הזה בגיל כה צעיר, הוא משמעותי מאד בעיננו בבית-הספר.

ואכן, הרבה ילדים הלכו לטעום שתי טעימות בשיעור (שזה לא  תמיד פשוט..), ובסה"כ אנחנו חשים בבגרות, בזרימה ובאווירה הטובה שישנה במרחב. הילדים יודעים להעזר זו בזה, לשאול ולבקש עזרה מאיתנו אם צריך, ולא חוששים להתנסות! 

חוצמיזה...חורף חורפי ובוצי, רטוב וקר...בטח שמתם לב ;) 

מה שאומר שכולנו, יותר מסורבלי בגדים וציוד, והמרחב, מצטופף ומתמלא בילדים שמחים שנפגשים, משוחחים, משחקים, שרים.. בקיצור צבעוני וחברותי אצלנו.

כמה בקשות:

ליד מרחבנו ישנה שלולית ענקים שמרתקת את הילדים (כן, הם עוד מתלהבים מגשם ובוץ, איזה כיף!) אנא, עיזרו לילדים להצטייד בבגדי החלפה שיהיו להם קבוע במרחב, ובמגפיים. על כל פריט שאפשר (מעיל, כובע, מגפיים, מטריה) רישמו את השם, ואז נוכל הרבה יותר טוב לעזור ולמצוא אבדות! 

אנא, היו עימנו בקשר, ועדכנו את החונכ/ת והשוחר/ת כשילדכם לא מגיע/ה. 

והעיקר הבריאות!!!

שבוע טוב, חמים ונעים!

אוריש, מעיין, חן ודליה




שבוע אחרון למחצית א, תש"פ 5-9/1/2020

שבוע גשום וחורפי סיים לנו את מחצית א' השנה, והילדים, כמו ילדים..מתעסקים במה שיש: שלוליות, בוץ, גשם ומטריות. תמיד מדהים אותנו לראות כמה הם מתרגשים מהדברים האלו, וכמה מזג-האויר יש לו את הזרימה שלו, גם אם לנו היו תוכניות אחרות...

אנחנו השבוע סיימנו ונתנו משוב לשיעורים שלנו, סיימנו גראפים בחונכויות,  קיימנו סבב שני של שיחות הורים, סיכמנו סיכומים ו....דחינו את יום המחצית למחר, כי בחמישי היה רטוב וסוער מדי כדי לחגוג בחוצות! אז מחר יהיו: שחריות חגיגיות, חלוקת תעודות מחצית, הפנינג והביצה שלא התפוצצה..

בינתיים, הילדים מרוגשים ממזג האוויר הסוער, ומשבוע חצר המחכה לנו בשבוע הקרוב. מקווים לחגוג אותו כמו שצריך, לצאת לעבוד ולעמול למען חצרות בית-הספר, ולעשות חיבורים חדשים לעוד ילדים, פעילויות, מורים, כלי עובדה וחומרים...

והנה מצגת שבוע-חצר מלפני שנה, מוזמנים להתפעל:

https://drive.google.com/file/d/1A6leVVGRlB-41AOTi9GAG4qin2UFRXUu/view

שבוע טוב לכולןם

צוות כוורת!

❄


השבוע שהיה 15-19/12/19

שבוע חורפי קר וצחיח עבר עלינו, ואיתו מגיע חג האור וחופשת החנוכה.

בשיעורים ובשחריות עסקנו, בין היתר, באור הפנימי והחיצוני, בחום ובקרבה שמביא חג החנוכה. השמש החורפית בחוץ מאפשרת לילדי כוורת הרבה משחקי חוץ - תופסת, חממות, כדורסל, כדורגל, 3 מקלות, וינקי-וינקי...ויש הווי חברתי מאד פורה ושמח בחצרות שלנו.

אנחנו מתחילים להרגיש את סיומה של מחצית א', מתחילים לסכם ולמשב קורסים, לעשות בחונכויות את המשוב בעצמי שלנו – הביטוי הגראפי, ומנסים ללמוד ולהבין מה נכון, מה יכל להשתנות, במה גדלנו...מקסים לשמוע ולראות את התובנות של הילדים, המודעות העצמית שהם מפתחים, היכולת לנסח אותה במילים. ממש מרגש!

גולת הכותרת של השבוע היא כמובן ההצגה "ענן על מקל" בבימוייה של יעל תלם. ילדים מכיתות ב-ג שנרשמו לקורס, העמידו הצגה מקסימה ומותאמת גיל, עם הטקסטים הנהדרים של הדיסק הזה, ובבימוי ילדי ומתוק. ההופעה עלתה באחה"צ של יום רביעי למשפחות השחקנים ולכל מי שרצה, וביום חמישי בכמ"ש לפני כל ביה"ס. אנחנו במרחב חשנו בהתרגשות הגואה בקרב השחקניות, הכלנו ונתנו מקום לכל הרגשות שעולות במעמד מיוחד שכזה.

הורים וילדים יקרים, מאחלים לכם חג חנוכה מלא אור

שתהייה חופשה מהנה, מקרבת לבבות, ועם קצת סופגניות ולביבות..

אוהבים - חן, מעיין, אוריש ודליה



 

 

השבוע שהיה: 8-12/12

שבוע גשום וחורפי עבר עלינו ואנחנו הרגשנו זאת היטב גם ביום שלישי שלנו – שמוקדש לטיול וליום-בא-חוץ, וגם בביה"ס ובמרחב שלנו, שהתבצבצו במהירות....כייף לראות איך הילדים שלנו עדיין נהנים וחוגגים בוץ, שלוליות ומטריות, ושגשם ורטיבות לאו דוקא מכניסים אותם אל תוך המרחבים הסגורים. הלוואי וימשיך החורף...(ואנחנו נשמח לשטיח במרחב, אם מישהו מכם ניפרד מאחד כזה!)

השבוע התכנסנו כל מרחב כוורת לשחרית ששבשים, ושרנו לילדי היומולדת מתחילת השנה את השיר המסורתי שלנו בדמוקרטי. השנה הילדים בשחריות כותבים לחבריהם את השיר הקצר, וזו הזדמנות נהדרת ללמוד עוד קצת על כל ילד/ה, ולהתנסות בכתיבת שיר לכבודו. כמובן שאנחנו נהנים לתת תשומת לב אישית ולהבליט, ולו לכמה רגעים, את אותו ילד/ה בפני כולם!

ובכמ"ש השבוע ניגנו כמה חבר'ה מכוורת את 'אמריקה' של פורטיס וסחרוף, והקפיצו את כל ביה"ס ברוקנרול בועט ומדליק! תודה לרני.ש, מעיין, אור, שיר, אוהד ואליה שחולקים איתנו את הכישרון המוזיקלי שלהם, ומופיעים בפני כל קהילת בית הספר בכזאת תעוזה ושימחה.

אנחנו ממשיכים בשיגרה, ומתחילים לחוש את סיומה של המחצית...עוד מעט שיחות הורים, תעודות, שבוע חצר... ומחצית ב'!   וואו, איך הזמן עובר כשנהנים..

שבוע טוב! 

חן, אוריש, דליה ומעיין

❄

 

השבוע שהיה: 1-5/12/19

עוד שבוע נהדר עבר עלינו, ואנחנו ממשיכים בשגרה ברוכה.

בתוך היום-יום הזה ישנם אירועים ורגעים 'שוברי שיגרה', כמו למשל ביקורו של יוסי עבולאפיה השבוע במסגרת סל-תרבות. יוסי הוא אנימטור ומאייר ספרי ילדים ותיק ומנוסה, ובמפגש איתו קיבלנו טעימה מעבודתו המרתקת. הוא הסביר לנו איך הוא מתרגם שפת גוף לתוך הציור שלו, ואיך כל שינוי, אפילו בקו קטן,  באיברי הפנים והגוף נותן תחושה ואפיון אחר לדמות. הוא סיפר לנו על עבודתו עם סופרים שונים, על הפרשנות שהוא מביא לטקסטים, ועל החיפוש שלו בחיבור וקול אישי משלו.  והילדים שלנו, כרגיל, מתעניינים, שואלים שאלות רלוונטיות ומצוינות, מקשיבים, צוחקים ולומדים. כייף גדול!

גם שבוע הבא, ביום שני,  נצא להצגה "הודיני" של תיאטרון אורנה פורת, מקווים למפגש תרבותי ומעניין באולם ביפעת. (מוזמנים להציץ בטריילר )

אנחנו לאט לאט מתקרבים לסיומה של מחצית א' (יש עוד כחודש) ובמפגשי החניכה התחלנו לגעת בגראפים האישיים, שזוהי דרכנו בדמוקרטי לקבל מהילדים משוב על החוויה שלהם בבית הספר, מכל מיני זוויות. בגילאים שלנו מאד בולט כמה הילדים אצלנו כבר מורגלים בהבעת דעה משלהם, ובדיאלוג הרגשי שאנחנו כל כך מאמינים בו.

נאחל לכולם בריאות שלמה (כן, לא מעט תחלואי סתיו נוחתים על הילדים והצוות..), ושיהיה שבוע טוב לכולם!

חן, אוריש, מעיין ודליה

 

 

השבוע שהיה: 24-28.11.19

הרבה דברים התרחשו במרחבנו ובביה"ס שלנו השבוע... ונתחיל דווקא איתכם ההורים. נפגשנו השבוע בערב למידה, וישבנו יחד במרחב כוורת. כמה טוב לפגוש אתכם פנים מול פנים, לשמוע חוויות הוריות, לצחוק ביחד, ולשתף גם קצת בקשיים שמביא איתו הגיל והשלב בו ילדיכם נמצאים. אנחנו ואתם עדים לתקופה משמעותית בחיי הילדים, הם בלמידה כל הזמן, עסוקים מאד בענייני חברה ממשיכים לחפש עצמאות ויוזמות, ואנחנו רוצים לעודד את כל אלו  ולראות שהיחסים מתרחשים מתוך כבוד ובהגינות. תקפידנו כמתווכים הוא לשקף התנהגות, לראות גם את 'הצד השני' ולעורר אמפתיה, וגם לשים גבול ברור כשצריך. תודה גדולה לכולכם שבאתם, השמעתם, הקשבתם והשתתפתם איתנו בערב הזה. מקווים שגם סדנאות הבחירה בהמשך הערב נתנו לכם עוד טעימה ממה שאנחנו עושים פה בדמוקרטי, ונתנו לכם חומר למחשבה ועשייה אצלכם בבית. תודה על הריקושטים, על הפירגון והשאלות החשובות שעלו מכם.

ביום שלישי יצאו הבנות שבחרו להשתתף בטורניר כדורסל, וכך גם הבנים לטורניר שלהם. ההתרגשות היתה בשיאה...הילדים חזרו עם חוויות רבות, החל מהמפגש עם ילדים בגילם מבתי ספר באזור, דרך החוויה הספורטיבית שעברו. תודה גדולה לגיא ולאייל שהובילו פעילות חינוכית כל כך משמעותית עבור הילדים, ועזרו להם 'להחזיק' את הרגעים גם של ההפסד והאכזבה, וגם של הניצחונות וההצלחה...ככה זה בספורט, ובעצם בכל תחום בחיים.

חג הסיגד של העדה האתיופית, צויין השנה בביה"ס, וכולנו התכנסנו לשחרית בית-ספרית באולם, כדי ללמוד קצת על האירוע המיוחד הזה. ילדי כוורת השותפים במקהלה שלנו (הכל זה הקול) שרו שיר יפייפה שנקרא "אמא ספרי לי", וכרגיל שמחו לתרום, להופיע ולקחת חלק בתרבות הבית-ספרית. איציק מתוקו, אבא של תהילה מכיתה א', שעלה בעצמו מאתיופיה בגיל 8, סיפר על המסע שעבר ועל מנהגי העדה ובמיוחד על הסיגד. היה מרתק ומרגש לשמוע אותו , ולראות את הילדים מקשיבים ולומדים ממקור ראשון על העדה האתיופית. 'בזמן-שלנו' יכלו לבחור הילדים סדנאות הקשורות לחג ולעדה האתיופית, וגם כאן מקסים לראות כמה ילדי כוורת רוצים ללמוד, לחוות ולהתנסות במגוון דרכים שהוצעו להם. הם טעמו קצת מהשפה האמהרית, רקדו את הריקוד המסורתי, שיחקו מנקלה, יצרו וקלעו צמות...

הנה השירhttps://www.youtube.com/watch?v=lvFAi5EoiP8

היום זה ראש חודש כסלו, ותכף גם מתחיל דצמבר. הלוואי שיבואו איתם גשם וחורף אמיתי...

שיהיה לכולנו סופ"ש רגוע ונעים!

מעיין, אוריש, חן ודליה

 סיכום השבוע ה17-21/11

השבוע התמקד כל ביה"ס (ולמעשה בכל הארץ..) בלמידה סביב נושא בטיחות בדרכים. נושא חשוב ומשמעותי ליום-יום של הילדים. כמובן, שזהו נושא שכדאי לדבר אותו במהלך השנה,  כל הזמן. אנחנו עסקנו ממש ביסודות של זה"ב: לחגור חגורות ולא לקום בזמן נסיעה, לחצות כביש בביטחה, לחבוש קסדה כשרוכבים על אפניים וכו'.

ביום חמישי בזמן סדנאות, יכלו לבחור הילדים בין כל מיני סדנאות בנושא, ובין היתר הכינו עוגות טעימות לנהגים שמסיעים את ילדינו יום יום! היתה אוירה חגיגית וגם רצינית.. כי זה נושא חשוב ורלוונטי לכולנו.

בתוך השיגרה המבורכת שלנו ממשיכים תהליכים חשובים של חונכויות, שחריות, שיעורים, וועדות, טיולים. אנחנו מסתכלים על הילדים ורואים את הגיבוש החברתי שהם עוברים עכשיו, המון משחקי חברה ויוזמות משלהם, וזה ממש מקסים אותנו להתבונן. כמובן שבשיגרה יש גם מחלות... והרבה ילדים חלו בתקופה הזאת. נאחל לכולם בריאות, ואנא, אל תשכחו להודיע לנו (חונכים ושוחרים) כשילדכם לא מגיע.

ביום שני ניפגש לערב למידה שיתחיל בהתאספות בית ספרית קצרה, ימשיך להתכנסות מרחבית, ויסתיים בסדנת בחירה בסוגיה או נושא מתוך החינוך הדמוקרטי שלנו בביה"ס. חשוב לנו לראות כל אחד מכם: לפגוש, לדבר, להעמיק וללמוד יחד.

להתראות, ושבוע טוב!

אוריש, חן, מעיין ודליה  



השבוע שהיה ב 10-14.11.19

שבוע חמסיני ויבש במיוחד עבר על כולנו, ואפילו שרפה קשה פקדה את נהלל. מזל שהסופשבוע מביא עימו סופה וגשמים, לשבור את התקיעות הזאת.

אנחנו התחלנו את השבוע בשעתיים של יום הזיכרון לרצח יצחק רבין, בתחושה שהדברים שאנחנו עוסקים בהם ביום הזה רלוונטים ומשמעותיים כל כך גם לימים אלו בישראל. המיקוד השנה היה על 'כוחן של המילים', אופן הביטוי, חופש הביטוי והאם באמת אנו כולנו עושים בו שימוש. איך לאמר את דעותייך, ועדיין לשמור על כבודו של האדם שחושב אחרת ממני. איך לקבל דעות של אחרים, בלי לכעוס, להתנגד בתוקפנות. לא היה פשוט לפני 24 שנים, וגם היום מורכב למדי, תחושה של קוטביות ומחנאות. עד כמה הילדים הצעירים מבינים זאת? עד כמה זה חודר להם ליום-יום במרחבים, בחצר, במגרש כדורגל..? אנחנו מאמינים שעקביות, דוגמא אישית, ולדבר את זה כל הזמן, הם הכלים שיש ברשותנו כדי להפנים את הערכים האלו. מקווים שגם בבית מזדמן לכם שיח שכזה.

ילדי כיתות ז'-יב' יצאו למסע שטח השבוע מיום שלישי ועד חמישי, ואנחנו נשארנו חצי ביה"ס 'מתרווחיים' ונהנים קצת להיות הגדולים... נחמד מדי פעם להתנסות בסיטואציה הזאת. היה לנו כמ"ש צבעוני ושמח בהנחייתם של ביטלס (ה'-ו') וייצוג לכל מרחב בביה"ס. היה מקסים!

שמחים שעל אף המצב הביטחוני בדרום, השיגרה שלנו ממשיכה ומתאפשרת לנו. מקווים שישוב השקט לארצנו הקטנטונת ולשכנינו.. ונוכל להמשיך ולומר בלי פחד, מילים טובות כמו שלום, פיוס, חברות, הקשבה, פלורליזם...

סופשבוע נעים, ושבוע חדש טוב ו'רגיל'!

חן, מעיין, אוריש ודליה

   

 

השבוע שהיה 3-7/11

עוד שבוע לימודים שלם אחרינו, והפעם עם טיול 'שובר שיגרה' ביום 

רביעי. נספר הפעם בעיקר עליו, וכמובן שהיו עוד חוויות ולמידות רבות.

אז, כידוע לכם, יצאנו ליום שלם של טיול בנחל אלון שבכרמל. נסענו כחצי שעה, עלינו במעלה הכרמל, והתחלנו במסלול המעגלי. על-אף תחזיות למזג אויר לוהט ורוח חמה וחזקה...פגשנו את הכרמל נעים (כלומר, רק חמים) מלא אויר ואפילו פה ושם גבי מים קטנים.

המסלול היה די קצר, ואיפשר לנו טיול נינוח, עם הרבה עצירות. חזרנו על הפעילות של מעגלי הלמידה והילדים בחרו נושא אחר ללמוד ולהבין קצת יותר את הסביבה בה אנו מטיילים. ליד טחנת הקמח שבמסלול, ראינו הצגה ולמדנו עוד קצת על תהליך הכנת הלחם. 

היה נהדר לראות את הערבוב של שני המרחבים, לראות את הזרימה של הילדים שלנו בתוך המרחב שבחוץ, בטבע: משוחחים, משחקים, שרים, קופצים, עולים, מחליקים...ואנחנו, הצוות, הרגשנו מאד בטוחים ושמחים בילדים הגדולים האלו שפשוט יודעים לטייל... 

תודה לנערי הקורס 'מורי דרך' שלמד ותכנן את הטיול, ולרועי שמעביר את הקורס והוביל אותנו בקלילות ונועם את המסלול. 

תמונות מהמסלול:

https://photos.google.com/album/AF1QipNsHn7WG_SPU7yxbJPFQxOiD11m77W3pA5xr3A

מחר, יום ראשון ה10/11, נקדיש את תחילת היום לזכרו של יצחק רבין. הילדים והנערים בביה"ס עוד לא נולדו כשרה"מ שלנו דאז נרצח, ועבורם זוהי היסטוריה רחוקה...אנחנו רוצים לדבר גם על האדם עצמו, וגם על החברה שלנו בהקשר לטראומה הזאת. אנחנו כמובן מודעים לכך, שילדים לומדים ומגיבים בכל מיני צורות ורמות, ולצד העניין הרב שיש לרבים מהם, ישנו גם רצון 'לא לשמוע', אולי לחשוש ולהגיב באדישות. אנחנו רוצים לחשוף באופן מותאם את הילדים, מנסים לא לכפות רגש או עודף מידע. 

נשמח לכל שאלה ומחשבה בנושא.

שיהיה לנו שבוע טוב ורגוע!

צוות הכוורת



השבוע שהיה 27-31/10

הורים וילדים יקרים, סוף סוף קיבלנו שבוע לימודים שלם, עם מערכת קבועה, מפגשי חונכות – רצף ושיגרה בחיי הדמוקרטי שלנו.

ילדי יום-בא-חוץ יוצאים בימי שלישי ליום שלם של למידת-חוץ במשק מאזי"ה. חוקרים את הסביבה, יוזמים ויוצרים משחקי ילדות, מכינים תה ופיתות. השבוע קיבלנו מנת בוץ ורטיבות סתווית שפתחה אפשרויות למידה חדשות, עבודה עם החושים וכל הגוף. במקביל יצאו הילדים שבחרו בטיול רשות עם מרחב א-ב, גילו חלזונות, שלוליות ובוץ...בילו יחד זמן טיול משחרר ומהנה. הילדים שנשארו בביה"ס יצרו להם סדנאות וזמן איכות בינם לבין עצמם. יום מרתק של בחירות, למידה חברתית-מנטלית-חושית... כייף גדול.

באסיפה המרחבית של ימי רביעי, החלטנו על זמני התכנסות וועדות המרחב שלנו, ואנחנו ממשיכים במסורת של ניהול עצמי ע"י הילדים ובהובלת הצוות.

ביום חמישי היתה לנו שחרית מיוחדת במינה. יחד עם ילדי ביטלס (ה'-ו') קיימנו מעגלי למידה בנושאים שונים הקשורים לטיול היומי שלנו לכרמל ברביעי הקרוב. כל ילד בחר נושא אחד שהוא רוצה ללמוד אותו. למשל: חזירי הבר באזור, טחנות-קמח בכרמל,  עצי אורן, השריפה בכרמל, העדה הדרוזית, האדם הקדמון בכרמל, למה לנחל קוראים נחל אם אין בו מים,  הרי געש בכרמל (נושא שלימדו נערים מגזוז שמשתייכים לשיעור 'מורי דרך'). היה ממש מקסים לראות את החבר'ה שלנו בוחרים ורוצים ללמוד, שואלים ומתעניינים בנושא שבחרו. אנחנו מאד גאים על האפשרות להתערבב שני המרחבים יחד ורוצים להוסיף ולעמיק את הלמידה הרב-גילאית שלנו בביה"ס.

בכמ"ש שלנו בסוף היום, סיפרו ארד אורי.ל ויעלה על הלמידה שלהם מהנושא של הרי הגעש, וריגשו את כולנו ביכולת שלהם להסביר על הבמה, לכל ביה"ס ובמילים שלהן, מה למדו הבוקר. תודה לרועי, שאחראי השנה על הטיולים וקורס מורי דרך, בהובלת הארוע-למידה הזה, ובתכנון הטיול בכרמל.

מקווים שגם אתם נהנים מחילופי העונות, מהחשיכה המוקדמת שיורדת כל ערב... ומהשגרה המבורכת!

סופשבוע נעים! צוות הכוורת



השיר ששרנו בראש השנה בכמח"ג (כמעט-חג)
שיר מרחב כוורת
(המגפיים של ברוך) 

הם קיבלו אותו בזול הוא היה מלא בחול
הם ניקו אותו בחום כל שעתיים
אז עינת קפצה אמרה "נו, מתי כבר הפסקה"
ואורי-גלי התלבטו על זה יומיים.

הם סידרו את הצלצול וקבעו שלישי טיול
ומנוף הניח וילות בחצר.
אז הגיעו צינורות צמחה גינה וגן חיות
צמח בית ספר מיוחד וקצת אחר

פזמון:
ומורים- לא חסר
וילדים- רוצים יותר
עם צילצולים מיוחדים ובחירה של שיעורים 
בכמח"ג הזה כולנו פה שרים

וצמחו המרחבים כשדות של סחלבים 
אומנות ליבלבה פה בגדול
ולמרות הבגרויות ועוד אלף של שטויות 
לא שוכחים פה כי הנפש היא הכל

נאחל פה לכולם דבר קטן מושלם
שילך איתכם לאורך כל הדרך 
שתיהיה שנה טובה ומוצלחת ושמחה
שנדע לשמור הרבה כבוד וערך

פזמון:
ומורים- לא חסר
וילדים- רוצים יותר
עם צילצולים מיוחדים ובחירה של שיעורים 
בכמח"ג הזה כולנו פה שרים

שיהיה חופש מדהים
ניפגש בעוד כמה ימים
אחרי תקופה של נופש נהדרת
וזכרו שהדבורה היא לטבע יקרה
ופה בהמשלה זו הכוורת...

נגני נגני גיטרה, ניי נניי נניי....

ואם אתה לא מאמין... תשאל את אוריש....

השיר נכתב ע"י קבוצת ילדים ואוריש,
החזרות היו מדהימות ומרגשות! גם המופע.... 

חוצמיזה השבוע: כתבנו ברכות זו לזה, חילקנו ברכות ברחבי נהלל, דיברנו וכתבנו על התחלות, הבענו משאלות ובקשות להתפתחות לשנה הבאה (פתקי המשאלות יוטמנו בקפסולה בתוך האדמה ובסוף השנה נפתח ונגלה מה התגשם..)
ובעיקר איחלנו לעצמנו, לכם המשפחות, לביה"ס שלנו, למדינה וליקום כולו.. שנה טובה!
שנהייה בריאים, חזקים, ידידותיים ופתוחים.
באהבה מאיתנו: מעיין, אוריש, חן, דליה, וכל צוות הדמוקרטי

השבוע הזה שהסתיים בתאריך ה: 19.9.19 (נכון יפה!) 

שבוע שלישי של לימודים הסתיים, ובאמצעו יצאנו ל'חופש' בחירות...

אז כן, היו באוויר שיחות על פוליטיקה: בחירות, ממשלה, מפלגות, מנהיגים, ואנחנו שוחחנו, השתדלנו להיות 'פוליטקלי קורקט', ולשמוע מה באמת מעסיק ילדים בגיל הזה ומהן החוויות שעולות מן הארוע הזה?

חוצמיזה.. שיגרה ברוכה. הילדים הולכים לפי המערכת שלהם, מקבלים מאד יפה את ההגרלות ובכלל מורגשת זרימה במרחב שלנו. ילדים בג' וד' הם מאד מנוסים כבר אצלנו בביה"ס, וזה ניכר בכל מקום – בזמן שלנו, בסדנאות, בשיעורים, באסיפה... כיף גדול.

בימי רביעי השנה אנחנו נקיים שחרית מרחבית שבה יהיו אספות, נשיר ששבשים וכד'.. השבוע נרשמו הילדים לוועדות המרחב, ורוח ההתנדבות וההבנה של הילדים לניהול עצמאי מאד מרשימים. יש גם כמה וכמה ילדים שבחרו להיות עוזרי הוראה בשיעורי הילדים הצעירים של א'-ב' ואנחנו שומעים המון מילים חמות ומפרגנות עליהם. שרק ימשיך ככה.

ביום ראשון יבחרו כל ילדי ביה"ס את החונכים, ואחרי רה"ש-סוכות יתחילו החונכויות לשנת תש"פ! ביום חמישי נחגוג בביה"ס את רה"ש ואחריו נצא לסופשבוע ארוך.

שיהיה לכם שבת של שלום ושלווה 

 דליה, מעיין, חן ואוריש

 

סיכום השבוע השני 11-15.9

שבוע של חמישה ימים רצופים בבית הספר עבר עלינו, ויש תחושה של התחלה של שיגרה והסתגלות. הילדים קבעו יחד איתכם ואיתנו מערכת קבועה למחצית הראשונה. אי אפשר שלא להתפעל מהיכולת שלהם: להתלבט, להחליט, לשנות, לבחור ולשאול את עצמם ואותנו שאלות נבונות וחשובות בקשר לזמן שלהם בבית-ספר. לצד זה אנחנו גם רואים לפעמים בלבול, אכזבות, תסכולים...כל אלו הם חלק מהעניין. אנחנו לצידם - מתווכים, מסבירים, מכילים... מקווים שגם אתם בבית נותנים לגיטימציה להרהר, לערער, לכעוס... ולהחליט.

יש לנו השנה מגוון גדול ועשיר של שיעורים למרחב כוורת. לא מעט שיעורים הם משותפים לילדי המרחב, והרבה שיעורים עם מרחבים אחרים – צעירים או בוגרים מהילדים. אנחנו כמובן מעודדים רב-גילאיות, הכרות 'חוצת מרחבים', ומאמינים שאפשר ללמוד ולהנות עם כל מורה וילד.

השבוע החל להיות היום-בא-חוץ יום שלם, וכמחצית מהמרחב הלכו אליו (מייל ספציפי למשתתפים יישלח בסופ"ש) שאר ילדי המרחב בחר אם לצאת לטיול (רשות) או להישאר בביה"ס לפעילות פנים. אחרי כן הלכו הילדים לקורסי הבחירה ובסוף היום 'אספנו' חוויות מהיום המגוון שיש לנו השנה בימי שלישי.

אנחנו השנה מקיימים בכוורת פעם בשבוע שחרית מרחבית, ובה נדון בכללי המרחב, סדרי יום משתנים, נשיר שש-בשים לילדי החודש (שיר היומולדת המסורתי שלנו ) ונתגבש כקהילה קטנה בתוך הקהילה הגדולה שלנו בדמוקרטי.

כמה בקשות:

ציוד לימודי – בעיקר בהתחלה, יש מצב שמורים בשיעורי-הבחירה מבקשים ציוד ספציפי לשיעור שלהם. אנא, היו ערניים לבקשות (נכון, זה קצת 'מנדנד'...אבל את רוב הציוד יש לכם בטח בבית)

נעליי ספורט – הביאו לכל שיעורי הספורט! כפכפים - זה פשוט לא תומך ברגל, וגורם לפציעות מיותרות. אנא, עיברו על המערכת ודאגו יחד עם הילדים לנעליים בימים הרצויים.

בימי שלישי – אנחנו מבקשים מכולם לבוא עם נעליים (אפשר לשים בתיק כפכפים להחלפה). חבל שהילדים יצטרכו להישאר בביה"ס בגלל חוסר במנעלים מתאימים. כמובן כנ"ל לגבי כובע!!!

וכרגיל, מוזמנים ליצור עימנו קשר – לשאול, לבקש ולדבר.

הצוות – מעיין, אוריש חן ודליה




 

 

סיכום שבוע ראשון 1-5/919

האח הידד וכיפאק היי 

חזרנו לביה"ס, אחרי חופש גדול מאד, מלאנ'תלאפים חוויות, למידות ורגעים של שמחה, ובטח גם רגעים אחרים...

התחלנו כמדי  שנה באחד בספטמבר בבריכה בקיבוץ מזרע. כיף לפגוש את הילדים וההורים באווירה נינוחה, מיימית וחברית כזאת.

ביום שני הגענו לביה"ס, חיפשנו את המרחב החדש שלנו, שממוקם בחצר האחורית.. כן, רובנו עלינו קודם למעלה, ואז הבנו שזהו זה, השנה אנחנו למטה, קרובים לחצר ( וקצת פחות לשירותים..) השלב הבא היה לחפש את המתלה לתיק, ואת התא החדש – אותם מקומות אישיים לכל ילד בביה"ס.

הילדים המקסימים של כוורת, חברים טובים, שמחו לפגוש זה אתה זו, ולהתרגש מהשינויים והחידושים. חלקם התמקמו מיד במרחב לחוש ולהיות בו, חלקם אצו רצו לתור ברחבי ביה"ס, להיזכר בפינות האהובות עליהם, ולהיכנס למשחקים האהובים עליהם משנים עברו (פעם פעם כשהיו קטנים).

אחרי חלוקת השחריות, שעברה באופן חלק, בזרימה ובקבלה, הלכה כל קבוצה לחדר השחרית שלה, ויצאנו לדרך...הרגשה חזקה של כולנו, שיש פה מרחב של ילדים מנוסים, גדולים, מבינים-עניין ופתוחים לשינויים שתביא השנה הזאת- בשיעורים, בחברויות, בשחריות, במשחקים...

השבוע הראשון שלנו בדמוקרטי הוא שבוע התרשמות, והילדים 'טועמים' בכל שעה 2 שיעורים קצרים כדי להכריע את בחירתם. זה לא תמיד פשוט... זאת הרבה עבודה והתמצאות. אנחנו הצוות, היינו לעזרת הילדים. מעניין עם אילו חוויות חזרו הילדים הביתה...מלבד עייפות והסתגלות מחודשת לביה"ס, איזה שיעורים אהבו, אילו דברים חדשים הם גילו על השיעורים והמורים, ואולי אפילו על עצמם.

ביום שני ניפגש אחה"צ לרבע שעה של קביעת מערכת, ההורים והילדים יחד. אנא מיצאו בטבלה את החונך, או המורה, שיעשה עימכם את המערכת, ונמשיך לשלב ההגרלות וסגירת המערכת למחצית א'.

שתהייה אחלה שנה! לכם הילדים, ההורים וגם לנו בצוות.

שמחים להיות יחד!

אוריש, מעיין, חן ודליה

 

 סיכום שבוע כמעט אחרון

כן, שבוע חגיגי במיוחד עבר עלינו בביה"ס. פעילויות מיוחדות, ביקור מרגש, מסיבת סיום, פרידה מהתלמידים הבוגרים שלנו בכמ"ש חגיגי... ימים שוברי שיגרה, שגם מייצרים אקלים סוער יותר, מבולבל לעיתים, שמח ויצירתי לעיתים.

ביום שלישי, התארחו אצלנו סבתות וסבים של ילדי ביה"ס, וסיירו בו יחד עם נכדיהם. היה מרגש לראות את הסבים והסבתות מתפעלים מהנכדים, מהמקום אליו הם מגיעים כל יום, עובדים איתם בחממה, בפינת החי, בגינה, משחקים איתם במרחב, ושואלים שאלות מתעניינות. אנחנו בצוות זכינו לראות כל כך הרבה רגעים קסומים של סבאים ונכדים, חיבוקים, צחוקים ואהבה. תודה לכל המבקרים והפירגון שבא מכם. היה סבא-בא! במקביל יצאו הילדים שהשנה לא הגיעו סביהם, לטיול כיפי בגן השעשועים וקינחו בקרטיבים מרעננים!

ביום רביעי בערב נפגשנו ליריד דמוקרטי בעמק, ושם יכולתם לראות תוצרים של הילדים בתערוכה ותוצרי במה בחוצות ביה"ס. מקווים שנהניתם, שיכולתם לראות את ילדכם בראי ביה"ס, שהמפגש עם  הורים, ילדים וצוות היה לכם נעים וטוב. אנחנו בצוות חווינו ערב מאד מרגש, של המון חברות, אהבה, שייכות ופירגון! תודה!

בשבוע האחרון ללימודים השנה, נקיים שיעורים מהשיגרה לצד פעילויות מיוחדות וכייפיות במיוחד! אז שיהיה שבוע שמח לכולנו

צוות כוורת

סיכום השבועיים שעברו עלינו

חם! חם מאד! ואצלנו במרחב מורגש סוף השנה, הקיץ והחופש הגדול שבאופק... החל סיכום השנה בסגנון הדמוקרטי, של גראפים, משובים לשיעורים ולעצמנו, הכנות למסיבת הסיום ולתערוכה. ובתוך כל אלו עדיין חשוב לנו לאפשר שיגרה, קביעות ויציבות. מעניין איך מגיעים הילדים אליכם הביתה? שמחים? מוטרדים? עייפים? סוערים... יש כמובן הכל מהכל ואנחנו בהתבוננות, הכלה וגם הקפדה על כללים ששומרים עלינו בבית הספר!

בשבוע שעבר היה לנו ארוע קהילתי של ל"ג בעומר (והחלק של המדורה דוקא תפס מקום קטן ומותאים לדעתנו..) תודה למארגנים החרוצים והמסורים! תודה לכולכם שהגעתם, והתאפשר לנו מין 'ביחד' שכזה! מהמרחב שלנו היו המון ילדים והורים, וזה נותן תחושה של שייכות ורצון להיפגש.

השבוע נהננו מכמה מפגשים ושיעורים יוצאי דופן ושיגרה, וכרגיל הילדים 'צמאי הידע' והסקרנות ספגו ולמדו בשקיקה! ביום ראשון ושני הופיעה המקהלה שלנו (מתוך הקורס הקול זה הכל) באולם הגדול שביפעת, יחד עם מקהלות מבתי ספר בעמק. ילדי כיתה ג', מכל העמק, זכו להיות בקהל ולקבל מנת-תרבות עצמית של ילדים מוכשרים! תודה כמובן ליעל תלם המנצחת המהוללת שלנו.

במקביל זכו ילדי כיתה ב', בשיעור מיוחד על עולם העיוורים ועל כתב הברייל שהומצא עבורם. את הנושא הביאה לנו ארד שהזמינה את דלית אופק , שהיא מורה ומומחית לנושא, והסבירה לנו על עולמם של אנשים עיוורים, מה הם יכולים לעשות על-אף המגבלה שלהם, ואיך הם חווים את העולם. היה מרתק, ומדהים לראות את הילדים, מתעניינים, מביאים מהידע שלהם ואפילו מתנסים בעיניים עצומות באביזרים ומשחקים של אנשים עיוורים. תודה לדלית!

ביום שלישי קיבלנו הרצאה מרתקת מחיים רווה, סבא של יעל מילת (אבא של מור...) על מומחיותו ברכבים מיוחדים כמו: ממ"ג, מכוניות מרוץ, מטוסים קלים ואפילו קיבל שיא גינס עולמי בזכות המצאות ושכלולים בתחום. ושוב, ילדים מכוורת וביטלס ישבו מרותקים לתמונות ולהסברים, שאלו שאלות חכמות ובלעו כל פיסת מידע בנושא האקסטרימי הזה. ללמוד מאדם שיוזם והולך בעקבות חלומותיו, זה תמיד שיעור מאיר עיניים ומעורר השראה לילדים וגם למבוגרים.

מאחלים לכולנו עוד שיעורים טובים ומעוררי השראה.

סופ"ש נעים וקריר...

צוות הכוורת

סיכום השבוע ה:12-16/5

אחרי ימי זיכרון ויום עצמאות ארוך ומלא חוויות (כך שמענו מהילדים..) חזרנו לשבוע שיגרתי למדי. הילדים כל כך גדולים, עצמאיים, עסוקים בשלהם ואנחנו פה ושם מתווכים, נותנים מילה או עצה ובעיקר מחייכים לגילויי החכמה והבגרות שלהם.

בתוך השיגרה הזאת מתחילים להרגיש את סוף השנה, אנחנו מכינים כבר גראפים בחונכויות, מתחילים 'להריח' את מסיבת הסיום, ואפילו תכניות החופש הגדול והקייטנות עולות פה ושם... השבוע עלתה גם בביה"ס ההצגה של 'הנסיך הקטן' בבימוייה של יעל תלם המוכשרת, והרבה ילדים היו מרותקים לחזרות.

בטיול-רשות ביום שלישי יצאו הילדים, הילכו בשדות נהלל,   והתנסו במזג אויר חמסיני. כן, הקיץ כבר כאן!! אנא, עיזרו לילדים להגיע כל יום עם בקבוק מיים, ומי שצריך גם עם קרם הגנה.

ביום חמישי, קיימנו שחרית מרחבית ושרנו ששבשים – שיר היום-הולדת שלנו, לכל ילדי מאי. את השירים כותבים הילדים שבועדת שש-בש, בהובלתה של צליל והם מפליאים בחרוזים ובחוש הומור נהדר!

שבוע הבא יהיה מרוץ שדה בזמן הטיול, ובערב נתכנס למדורת ל"ג בעומר המסורתית לכל הדמוקרטים שיחפצו. בחמישי נצא ליום חופש ונשוב לשבוע אחרון של חודש מאי.. ואוו תכף מסיימים...

ביי וסופ"ש נעים!

צוות הכוורת

☀

 

השבוע שחזרנו מחופש פסח:

אחרי חופשה ארוכה למדי, חזרנו הילדים והצוות לבי"ס, והמפגש היה מרגש. הילדים גדלו כל כך (ונפלו להם מלא שיניים, וחלק הסתפרו, או קיבלו חבורות למיניהן..אפילו יד אחת עם גבס חזרה מהחופש...), והיו מלאי חוויות וסיפורים. לראות אותם נפגשים עם החברים, מחייכים ושמחים סוף-סוף להתראות, היה ממש מחמם את הלב.

גם החום שבחוץ, הביא עימו איזה שיחרור, ולהתקלפות של הבגדים הארוכים, ואנחנו היינו לא מעט בחוץ, נהנים זה עם זו. בטיול-רשות פשוט יצאנו לדשא הסמוך, ועל במה מאולתרת הציגו הילדים אחד לשני קטעי הומור, מחול ושירה... פשוט חבר'ה כייפים ויצירתיים!

מתוך תחושת האביב הזאת, 'נאלצנו' גם להיפתח לימי הזיכרון שמגיעים כל שנה בשלב הזה, וכמו שכתבנו לכם, היינו מאד עסוקים בהתאמות ודיוקים. כל שנה החשיפה לימים אלו מעסיקה אותנו מאד, איך אנחנו שומרים על הילדים וגם חושפים אותם. ובעיקר איך אנחנו נותנים לגיטימציה למגוון של רגשות, וחוסר מחוייבות להיות עצובים או סקרנים... אלא קצת יותר מודעים, ומכבדים כלפי הסביבה הבוגרת יותר, שאלו בד"כ ימים 'כבדים' עבורה.

לתחושתנו יום השואה  בביה"ס עבר בטוב וברוגע.  היו ילדים ששאלו המון שאלות, שיתפו בסיפורים מהמשפחות, והיו גם ילדים שהקשיבו, ולא היו מאד מעורבים בשיח (כמובן שאנו יודעים שלמידה מתרחשת כך או כך, והילדים סופגים בכל מיני צורות ומעורבות) היום הסתיים בהתכנסות בית-ספרית קצרה, עם מילים ושירים שנוגעים בנושא בהמון עדינות וכבוד.

אם יש לכם ההורים, שאלות, תהיות, או דבר-מה שתירצו לשתף לקראת יום הזיכרון והעצמאות, אנא הרגישו בנח לעשות זאת.

סופשבוע שמח ואביבי!

צוות הכוורת

☀☀השבועיים שהיו

הורי וילדי הכוורת

חג פורים שוקק חיים עבר עלינו בביה"ס, מלא תחפושות, יצירה, שירים, מגילה...וגם הרבה ממתקים! מקווים שראיתם תמונות ושמעתם חוויות טובות מהילדים. והנה חזרנו השבוע לביה"ס, וההתרגשות של הילדים מהחג, ואולי גם מהטיול השנתי המתקרב... אופפת  את המסדרון שלנו. יחד עם הא'לפים נוצרים קשרים חדשים, משחקים והצגות, תצוגות אופנה והופעות כל מיני... בקיצור, אנחנו בתקופה צבעונית וססגונית, מלאת רגש ולעיתים אף סוערת. מעניין אם אתם חשים זאת גם בבית?

לטיול הרשות יצאנו השבוע ילדי א-ב-ג לפרדס של ארז. שם קטפנו קלמנטינות הישר מהעץ, עם הטעם הכי מתוק וטעים בעמק!! או בארץ בכלל... הצלחנו גם למצוא את הרגע והמקום להתבצבץ, והילדים נהנו מכל החוויה הרב חושית הזו. חזרנו לביה"ס להתנקות ולהחליף בגדים, ולאכול עוד קצת קלמנטינות...

אנחנו ממשיכים להתכונן לטיול השנתי, להכין את המסלולים, לבדוק עם הילדים מי ישן עם מי, ולשמור על תחושות טובות וחבריות סביב כל העניין. אנחנו מאד מתרגשים, ומקווים שהשנה מזג האויר ייתן לנו לצאת ולהנות מהחוויה הגדולה הזו.

אם יש לכם שאלות, מחשבות לגבי הטיול, אנא צרו עימנו קשר, ובבקשה אל תשכחו למלא את הטפסים לטיול. בלעדיהם לא יוכלו הילדים לצאת!

אמנם התחיל שעון קיץ, אבל האביב חורפי במיוחד השנה... 

שיהיה שבוע טוב, מלא אור (בערב) וחום!

יעל, אוריש, צליל ודליה



 

 

סיכום שבועיים במרחבנו השמח:

תקופה של התרגלות והסתגלות למחצית ב' עוברת עלינו. הילדים, שהתבגרו כל כך ולמדו היטב את 'איך עובדים' אצלנו הדברים, מכירים את המערכת שלהם, והולכים בחופשיות וזרימה לשיעורים. השיגרה שלנו בכוורת, כוללת התאספויות-ששבשים נפלאות (שירי יומולדת לחוגגים באותו חודש), טיולים מקסימים של אביב ופריחה, אסיפות מרחב מדהימות (כן מדהימות! הילדים מתבטאים כל כך יפה, ומתרגלים הקשבה, חשיבה, יוזמה, שיח פורה ואוטנטי!)

ההיי לייט של החורף שעבר עלינו הוא משחקי קלפים ובעיקר המשחק ספיד (בטוחים שאתם חווים את זה גם בבית..) ובכל זמן פנוי, יושבים הילדים חבורות חבורות ומשחקים. מראה מרהיב, שממלא את ביתנו בשמחה ואקשן. גם זמן-סדנאות משמעותי במרחב שלנו, והילדים נהנים לבחור, להכין, ללמוד זה מזו, ולנהל 'שיעור' משלהם.

לפני שבוע באתם ההורים לשמוע וללמוד על ביה"ס ועל המרחב. אנחנו מאד מודים לכל מי שהגיע והשתתף בשיחה, שהיתה כנה ונעשתה בכבוד רב אלינו הצוות, אל הילדים וגם אל עצמכם בהורות שלכם.

ולפנינו שני ארועים חשובים בשנת הלימודים בדמוקרטי:

פורים – כמדי שנה, ייחגג ביום מרוכז בו נתחפש, נרקוד, נשיר... זה יהיה השנה בתאריך ה19.3. אנחנו במרחב התחלנו ללמוד ולגעת בכל מיני הקשרים של החג, ובעיקר מתמקדים בתחושת השמחה, איך משפיעה על חיינו, וכמה משמעותית היא. חשוב לאמר בהזדמנות כי חג פורים הוא אכן "חג גדול לילדים", לעיתים גדול מידי.. ורועש, וצבעוני, ומלא מתוק.. אנחנו בביה"ס מאד מקבלים וערים לאותם ילדים שכל העניין הוא טו מאצ', ומאפשרים להם למצוא פינה שקטה, לאכול בנחת, לפעול לפי שגרת יומם! כדאי לחשוב גם בבית ובישוב שלכם, איך אתם יכולים להיות המבוגר המכיל, המווסת, המניח והנותן גם קצת לנוח.. כמובן מתוך הכרות עם ילד/תכם.

הטיול השנתי - כפי שקיבלתם מידע במייל, יהיה השנה ב7-8/4. עוד נוסיף ונעדכן לגביו, ונפרט את המשמעות המיוחדת והספציפית לילדי מרחב כוורת!

שיהיה שבוע טוב ושמח לכולנו!

אוריש, צליל, יעל ודליה 

סיכום שבוע טעימות והתרשמות: 3-7/2/19

היה לנו שבוע מרתק, לעיתים מבלבל ומעייף, של טעימות של שיעורי בחירה, חלקם מוכרים לילדים ממחציות קודמות, וחלקם חדשים. היו ילדים שממש 'טעמו' בכל שעה 2 שיעורים, והתלבטו בין ממש נהניתי – לנהניתי מאד... היו כאלה שמראש החליטו לבחור שיעור מסויים, מבלי לנסות עוד אפשרויות, והיו גם הפתעות, של ילדים שניסו משהו כ'ברירת מחדל' וגילו שזאת הבחירה שלהם. כך או אחרת, זו התבוננות עצמית על תהליך בחירה, האם ה'שפע' מבלבל אותי, או נותן לי הרגשה של גיוון ועושר. במהלך כל השבוע ליווינו את הילדים בסיטואציה המיוחדת הזו (פעם ראשונה שמתנהל כזה שבוע, זו הצעת חוק טרייה, שמצריכה מכולנו אורך רוח, גמישות ואנרגיה חיובית!)

מקווים שהילדים חזרו הביתה עם חוויות וסיפורים, ושאתם עוזרים להם בתהליך הבחירה הסופית. תמיד אפשר להזכיר שקורסים רבים יהיו גם בשנה הבאה, ולא לשכוח שישנן הגרלות בשיעורים מסוימים, וגם זה חלק מתהליך בחירה ואילוצים.

הרבה ילדים חולים בשבועיים האחרונים, כי יש שפעת דרמטית השנה.. עם כל מיני תוספות לא סימפטיות של חום גבוה וכו'..  מאחלים לכולם בריאות!!! וממליצים לתת לילדים להחלים 'עד הסוף', ולא לשוב לביה"ס עד תום המחלה.

בטיול בחירה השבוע, יצאו ילדים רבים, לשחק סימני דרך. היה ממש כייף, עם משימות מגניבות, חיצים מבלבלים...וזה משחק הכי מגניב למרחב כוורת: לעקוב, לחפש, להתחבא, לעשות משימות (לעיתים 'מגוחכות'..) לצחוק ולהשתעשע.

חוצמיזה אנחנו נהנים מאד מתוצרי שבוע החצר, עם הרבה פינות ישיבה חדשות, משחקי חוץ, וירוק בעיניים. ממש מוזמנים לראות ולהתרשם.

סופ"ש נעים ממש

צוות כוורת

  

שבוע חצר הנה זה בא!

שבוע של עבודה, יצירה ועשייה עבר על כל ביה"ס, וילדי כוורת פעלו בכל פרוייקט לפי בחירתם בחריצות ומסירות!

מה עשינו? .... תיכננו, סידרנו, שתלנו, בנינו, הדבקנו, ציירנו, חפרנו, צבענו, אפינו, בישלנו, תפרנו, גרפנו, הזזנו, ערמנו, שייפנו, שיחקנו, רקדנו, שיפצנו, התבצבצנו, נרטבנו, התלבטנו, חיפשנו, התבלבלנו, בחרנו... ומאד  נהננו.

היה הרבה חופש בשבוע הזה, וגם התמסרות   לעשייה ויצירה.  בין העבודה המאומצת, גם היה הרבה זמן לטורנירים של מחניים, כדורעף, כדורגל וכדורסל, למשחקי קלפים (בד"כ ספיד..) וביום שני הגשום גם ראינו סרט, אכלנו מרק והשתתפנו במיני סדנאות ושיעורי בחירה. כל יום הסתיים בניסי"ם שבו אכלנו  ממאפי הבית שהכין לנו צוות אפיה בניצוחה של יעל. זו היתה דרך מיוחדת לסיים יום בשבוע המיוחד הזה. הילדים בעיקר עבדו בפינת חי ושיפצו יחד עם צליל וארז את המקום האהוב הזה, יצרו משחקי רצפה עם אריאלה, שתלו פרחים עם שיר ואורלי, והעבירו הרבה מאד גזם לכל מיני פינות בביה"ס. במרחב אמנות יחד עם נועה יצרו הילדים פסלים משאריות עץ וצבעו אותן, ובכיתה ליד ציירו על ריבועי דיקט בצבעי מיים ויצרו תמונת ענק מלאה בציורים קטנים. יצא יפייפה!

אז כיפאק היי לילדים, למורים, ליובל ועינת שהובילו את השבוע, ולכם ההורים המתנדבים, תודה שעזרתם, הייתם איתנו ופירגנתם!

בהזדמנות גם נגיד לטל היקרה מזל טוב להולדת ביתה, אדר! שנולדה השבוע והצטרפה למשפחת פרנקל הנפלאה! חיבוקים ונשיקות מכולנו!

סופש נעים!

יעל, צליל, אוריש ודליה

  ïŒ¿ ï¦ 

סיכום שבוע אחרון של המחצית הראשונה: 20-24/1/19

איזה שבוע היה לנו...ואיזה שבוע מחכה לנו אחריו...

ביום שלישי יצאנו כל בית הספר לטיול המסורתי בגבעת עודד. ט"ו בשבט הגיע בדיוק בזמן לחגוג לאילנות, עם שמש חורפית נפלאה, שבילים שמתייבשים מהגשם, עדיין מבוצבצים ונוצצים... ואנחנו כולנו צועדים, רואים בדרך את השינויים (היינו שם לפני חודש), מחדדים חידות על עצים ופרחים ונהנים זו מחברת זה. בגבעה עצמה, שיחקו הילדים בחופשיות ואח"כ בחרו סדנת-חוץ ללמוד בה: סדנת הסוואה, מוביילים, יוגה, הכנת מרק, סיור בגבעה, משחקי חוץ, קפיצה על חבל, רישום בטבע. הילדים התפזרו בין הסדנאות, וכולנו נהננו מחוויה רב גילאית, רב חושית וטבעית! אחרי שאכלנו את המרק, חזרנו לביה"ס עייפים אך מרוצים!!

ביום רביעי זכינו לראות את הג'-ד' שלנו משיעורי העברית של אריאלה וצליל, בהצגה ע"פ "בארץ סין" מאת לאה גולדברג. כל קבוצה ביצעה את ההצגה בדרכה שלה, ונראה כי הילדים מאד נהנו והתרגשו. הקהל: מרחב כוורת ומרחב א', התובננו בהשתאות ופירגנו במחיאות כפיים סוערות.

וביום חמישי, חג-סיום-מחצית-א' חגגנו בכל מיני צורות: שחרית חגיגית ומיוחדת. חלוקת תעודות לכל תלמיד ע"י החונך. וב10:00 ירדנו למטה לחצר להפנניג שמח לכל ביה"ס. ה'ביצה שלא התפוצצה', סדנת קרקס, סדנאת גרפיטי, קפיצה המונית על חבל, מסלול מכשולים והרבה מוזיקה טובה וריקודים. היה פשוט נהדר. את היום סיימנו כרגיל בכמ"ש, שהיה חגיגי מתמיד וסגר לנו את היום המיוחד הזה במוארל גבוה...

כיפפאק היי, הסתיימה המחצית!

השבוע גם נולדה לאוריש שלנו תינוקת קטנה ומתוקה, יובל שמה!  אוריש יקירנו, מזל-טוב לך, ליערה, שי ודניאל! אוהבים ומתרגשים איתכם.

שבוע הבא, שבוע חצר, עם לו"ז מיוחד, הרבה למידת-חוץ, ספורט, ובעיקר הרבה 'ביחד' בקהילה שלנו 'דמוקרטי בעמק'!

סופ"ש נעים

  

 

 


סיכום השבועיים שהיו

חופן של חוויות עברנו כבר ב2109, כי למעשה כל יום אצלנו מלא בחוויות!

אז נסמן לנו כמה מהן:

"מנגבים בשרוול"

הקורס שהביא להפקת ההצגה המבוססת על טקסטים מאת יהודה אטלס. יעל תלם המוכשרת, ליוותה את הילדים החל מבחירת הקטעים, תוך מתן חופש בימוי לכל קבוצת שחקנים והעלתם לבמה. בדרך גם הם למדו כמה שירים, הכירו מגוון של טקסטים ונכחו בהעלאת הצגה על כל המשתמע מכך. תודה לכל התלמידים מ'כוורת' שהעזו, יצרו והופיעו במופע המקסים הזה. ותודה ליעל, ענבר שסייעה רבות בתהליך, ונועה התפאורנית המוכשרת. בראבו!

טיול שישי הורים-ילדים-צוות

הנה זה קרה, ובין ימי החורף הגשומים, זכינו לשישי עם שמש נפלאה, ויצאנו למסלול בגן הנדיב. בין שלוליות הבוץ, הפריחה המדהימה, לצד המעיין (או בתוכו...) ובין עתיקות המקום, יכולנו כולנו להנות מהאויר ומהאוירה המיוחדת שקורית בטיולים. תודה ל'מעגל תרבות' על הארגון, המסלול, הפעילויות. תודה לכולכם על ההתגייסות ועל הפיקניק הנהדר בסוף. כן יירבו

נפרדים מטל שלנו

בחמישי האחרון נפרדנו מטל, שיוצאת לחופשת לידה. חגגנו מעין מסיבת פרידה, ברכנו, שרנו, יצרנו... ובעיקר איחלנו שיהיה קל ונעים בהמשך! להתראות טל, מחכים לשמוע בשורות טובות.

השבוע יהיה עוד סבב של שיחות הורים... ותסתיים לה המחצית הראשונה.

כיפפאק היי!

אז שיהיה שבוע אחרון-למחצית-א'  טוב, נעים ובריא לכולנו!

צוות הכוורת

    30.12.18 - 4.1.19
סכמ"ש 23-26/12

שבוע אחרון של 2018, חורף ישראלי אמיתי של ימי שמש נעימים, וסופשבוע גשום וקר...ומסביב ירוק מבריק וצמחיית חורף נפלאה. ביום שלישי, החלטנו  לנצל את המזג אויר המופלא ויחד עם מרחב ביטלס ( כיתות ד-ה) יצאנו לגבעת עודד. שם הילדים שיחקו חופשי בשלל משחקים, והיו גם כמה פעילויות יותר מובנות כמו הכנת סלט פירות, סיור בעקבות צמחי מאכל (עם אורה, אמא של יהב, שגרה ממש ליד) משחק שלוש מקלות, שעת סיפור ... החבר'ה שלנו כבר מאד מורגלים לשהייה ממושכת בחוץ, ויודעים למצוא משחק והנאה בכל מה שהמרחב-חוץ מזמן לנו.

ביום רביעי יצאו ילדי א'-ב' למופע מטעם 'סל תרבות' באולם ביפעת. ההצגה "חייל הבדיל האמיץ" בהפקה מאד גבוהה ומלאת דרמה, מחול ומוזיקה. הילדים מאד התפעלו, ונכנסו לסיפור... (לא, הרגל מעץ היא לא באמת, זה מין בגד כזה שתפרו לשחקן..) מוזמנים להפגיש אותם שוב עם האגדה של אנדרסן ולקרוא בה יחד.

בכמ"ש מדי שבוע עולים מורה ותלמידים לספר על אחד השיעורים בביה"ס.. השבוע עלו טל ונועה, יחד עם איילה ויעלה לספר על שיעורי בראשית שלומדים הב'תים שלנו. היה מרתק לשמוע, להבין את התהליך הלימודי, ולראות שתי ילדות כה צעירות מדברות בביטחון לפני כל ביה"ס על החוויה.

שיהיה סופ"ש נעים וחמים!

צוות כוורת

 

 סיכום השבוע שלנו במרחב כוורת 16-20/12

שבוע חורפי וגשום עבר עלינו, מה שאומר באופן ברור, שיותר ילדים משחקים בפנים, במרחב או בבניין ביה"ס, ואנו חשים את הביחד הזה, לעיתים בחמימות ולפעמים בצפיפות.... מזל שהחבר'ה שלנו יודעים להסתדר, להתחשב ולראות את ה'אחרים', והלא זה השיעור הכי חשוב בחיינו, לא?

אז באמת ביום שלישי, במקום הטיול, נשארנו לשחק במשחקי קופסא, שהביאו הילדים מהבית. נרגשים להזמין ולשתף, התחלקו הילדים קבוצות קבוצות, ושיחקו בלהט ועניין רב! גם הא'לפים הצטרפו, וכולם נראו שמוצאים דרך להעסיק את עצמם בין הכתלים...

מפה לשם... קשה להאמין, אבל מחצית ראשונה מתחילה להסתיים, ואנחנו לקראת הכנת הגראפים, שיחות הורים ושינוי מערכת. אתם תעודכנו על כך, אבל ברמת הילדים חשוב שנדע שמגיעים שינויים.... שהם גם מבורכים, ולחלק מהילדים, מפרים את הקביעות והשיגרה. אז נהייה כולנו, המבוגרים, בתשומת לב ובדיבור ביננו על כך.

הסדנאות של ימי חמישי הם ללא ספק אחת האפשרויות הבולטות של מרחב כוורת ליזום, להתבלט, להוביל וללמד בעצמם. למי שיצא פעם להציץ בשעה הזאת בימי חמישי, זה באמת מרגש ומרתק לראות, איזו תחושת שיתוף ומסוגלות יש לילדים כל כך צעירים. וכמו שאמר אחד הילדים  במעגל פירגונים: "זה כייף שבביה"ס הזה יש לילדים בחירה חופשית..., אז אני מפרגן לביה"ס!"

אנחנו מפרגנים לכם, ילדים והורים. שבוע טוב!

יעל, אוריש, צליל, טל ודליה

 


סיכומון לימים שאחרי חנוכה... 

היה כייף להיפגש אחרי שבוע של חופש, ולשמוע חוויות מהחג: הדלקת נרות משפחתיות, הצגות והופעות, סרטים וספרים... חורף אמיתי, עם סיפורי גשם ומרק. היה כל כך מתאים ונכון על הבוקר של יום שלישי, לצאת לטיול בחורשה הסמוכה, להנות מהביחד באוויר הפתוח, במרחב חופשי של עשייה ומשחק. 

בכמ"ש (כמעט שבת - ההתאספות השבועית של כל ביה"ס בסוף יום חמישי) נפגשנו לשיר, להדגים ולספר על השיעור של נבט "צורות ויצירות" שבו משתפים ילדים ממרחבנו, וילדי היומלדת של השבוע קיבלו, כמדי שבוע, מדליה לקול מחיאות כף וצהלות!


חנוכה הוא גם מעין צומת בשנה, שאנחנו חשים בגדילה, בעצמאות, בזרימה של הילדים במרחב. וגם הזדמנות להזכיר  כמה בקשות בסיסיות:

1. ציוד לימודי : אנא עיברו עם הילדים על הרשימה והשלימו חסרים:

קלמר עם 3 עפרונות, מחק, מחדד, דבק סטיק קטן, 3 טושים מחיקים.

2. על אף הפצרותינו לכתוב שמות על הבגדים, סל הסווטצ'רים האבודים גדל ועולה על גדותיו. בסוף השבוע הבא, נאלץ לתרום את הבגדים שממלאים את מסדרוננו. אנא!! בואו לחפש ולקחת את שלכם. 

סופשבוע נעים וחמים!

   טל, צליל, יעל, אוריש ודליה
סיכום השבוע שהיה ה11-15/11

כשמתחיל גשם כשאחנו נמצאים בביה"ס, כמו קסם יוצאים מלא ילדים עם מטריות, ומתפעלים מהפלא הרטוב הזה. זה כל-כך נחמד לראות את הילדים, עדיין מתרגשים, שולפים מטריות, טיפות קטנות על אפיהם... וחיוך רחב על פניהם. החורף גם מביא לפתחנו מלא בוץ... סל סווטצ'רים אבודים...וקצת חוליים (#דברים שמבוגרים חושבים עליהם, ולילדים לא ממש אכפת..). אתם בהחלט מוזמנים, לשלוח את הילדים עם מגפיים לביה"ס ונעלי החלפה, בגדי החלפה בתיק, ולרשום את השם על הבגדים והמטריות.

ביום רביעי, אירחנו אצלנו בביה"ס את רונית חכם, סופרת ילדים שכתבה ספרים כמו : "חמש מכשפות הלכו לטייל" ו"הנעליים הישנות של אדון מינאסה" ועוד רבים וטובים. רונית דיברה עם הילדים על תהליך הכתיבה, על המאיירות שמלוות אותה בתהליך, והילדים החכמים שלנו שאלו שאלות מצויינות ובלעו בסקרנות את מה ששמעו וראו. רונית סיפרה לילדים שלמעשה החלה לכתוב בערך בגילם, וכמה ילדים סיפרו שגם הם מתנסים וכותבים. זה היה דיאלוג מרתק, מאד מכבד ולא מתיילד... ומאד נהננו מהמפגש המיוחד הזה.

ביום שלישי הספקנו 'לחטוף' עוד כמה רגעי שמש סתוויים, ויצאנו לטייל דרך החורשה, עד לאמפי וסיימנו בגן השעשועים. זה די מדהים להיות עם ילדים בגיל הזה שעוד כל דבר מלהיב ומזמין משחק ולמידה. כר דשא גדול הופך למגרש לגילגולים והתעמלות... החורשה היא מרחב של טיפוס, ריצה ומיני משחקים, והגן הוא עוד עולם של אפשרויות מוטוריות, חברתיות. בדרך ניתקלנו גם בזיקית מתה, שהעסיקה מאד את הילדים, ובדרך חזרה אספנו אותה לשם חקירה בביה"ס, והיא אכן משכה תשומת לב רבה. (טוב, מצאנו גם עטלף, אבל אותו השארנו במקומו..)

ביום שני הקרוב, סוף סוף נתראה לאסיפת הורים ומפגש למידה בסגנון דמוקרטי... בואו! יהיה מעניין ומשמעותי.

סופ"ש נעים, חמים וטעים... אוריש, טל, יעל, צליל ודליה

 

סיכום השבוע שהיה ה 4-8/11

שבוע טוב, למרחב מקסים, מלא ילדים צוחקים ושמחים, עבר עלינו!

חוץ מהילדים שהיו חולים השבוע, ולכולם ברכת בריאות וחזרה לשיגרה, היה שבוע רגוע, מלא פעילויות ולמידות.

ביום שלישי, היינו אמורים לצאת לחורשה לשחק, לטפס, ליצור ולהכין שם את מרק הירקות. אך הבוץ השאיר אותנו בביה"ס, והכנת המרק נעשתה בחצר האחורית. הילדים הנרגשים, חתכו, שמו במרק, תיבלו, ערבבו, טעמו ואחרי שעה קלה, ישבנו כולנו לאכול את המרק שלנו. הילדים, ואנחנו הצוות, מאד נהנו מהתוצר החמים והטעים, ואין ספק שזה שהילדים תרמו והכינו בעצמם, יצר מרק עם תכונות מיוחדות.... של עצמאות, שיתוף פעולה, ופרגון כללי. מוזמנים לקרוא את 'מרק אבן' שמדבר בדיוק על הביחד והשיתוף סביב סיר של מרק....

היו עוד הרבה חוויות, ואנחנו מקווים שאתם מדי פעם מקבלים איזה דיווח או סיפור נחמד שהיה משמעותי לילד/תכם. מזל טוב לכל הילדים החוגגים עכשיו ימי הולדת, כיף לשמוח ביחד, ובהזדמנות ללמוד עוד קצת על הילד/ה החוגג/ת.

כמה הודעות חשובות:

ערב הלמידה בשני הקרוב, נדחה (בעקבות דחיית המסע-שטח של הבוגרים שלנו). תאריך חדש יימסר בהמשך.

טיול למרחב כוורת: ילדים והורים, יהיה בשישי ה30/11/18, ונראה שצוות תרבות 'מבשל' לנו תכנית נהדרת! בתקווה שלא ירד גשם, ונזכה לטיול חורפי והרבה ירוק בעיניים.

סופשבוע נהדר! צוות הכוורת

סיכום שבוע ה28/10-1/11

שבוע קצת אחר, של ארבעה ימי לימודים עבר עלינו. הילדים מאד התעניינו בבחירות המקומיות, והן היו לשיחת השבוע, וגם התווסף עוד יום כייף איתכם, אז בכלל היה מיוחד לכולם...

ביום שני התכנסנו בזמן שחרית לאסיפה מרחבית, ודנו במיני סוגיות הקשורות למה נעים או לא נעים לעשות במרחב שלנו – איך אפשר שיהיה שקט, נעים לאכול ולשחק, נקי ומסודר. הילדים אמרו דברים מאד חשובים וחכמים, ובשני הקרוב נעשה הצבעה, ונתחיל ליישם את ההחלטות.

ועדות-המרחב שלנו עובדות במרץ:

ועדת אסיפה -  שאוספת את פתקי הצעות-החוק, שילדי כוורת מציעים, משוחחת ומחליטה מה להביא לאסיפה המרחבית.

ועדת ששבש – שכותבת שירי יומולדת קצרים, ומביאה אותם להתאספות המשותפת שלנו.

ועדת גש"ם – שעורכת שיחות גישור בסכסוכים ביו הילדים בתוך המרחב, מנסה לגשר ולהגיע להחלטות שיעזרו בהמשך השנה.

ועדת סביבה – שתפקידה לשמור על סידור המרחב, לעמוד בחוקי האסיפה, לסדר תורנויות ולקדם את הסדר והניקיון במרחבנו.

אנחנו נהנים לראות את רוח ההתנדבות של הילדים, את הרצון לתרום בכל מיני תחומים במרחב, ואיך הם לומדים להתנהל בעצמאות ובהגינות.

אנחנו רוצים לאחל השבוע לאורי לומרמן גל על הולדת האח, ואת סהר וניר על הולדת התינוק החדש! גם לפלג, האח הצעיר, מזל טוב! שיהיו ימים יפים ולילות שקטים לכולכם.

כמה הודעות:

ב12/11, ערב למידה כולל אסיפה מרחבית. אנא הגיעו.  

נשמח לראותכם לשוחח ולשמוע אתכם.

ב30/11  'מעגל תרבות' מארגן למרחב כוורת טיול-שישי. יהיה נהדר אם נתכנס כולנו לבוקר של טבע והליכה משותפת.

וכמה בקשות:

# נשמח למסגרות קטנות שאתם לא צריכים בבית.

# וכמו תמיד... שקיות סופר-מרקט לפחי האשפה אצלנו בביה"ס.

 

סופ"ש נעים וטעים לכולם!

טל, יעל, צליל, אוריש ודליה

 

 

סיכום השבוע 21-25/10

שבוע של סתיו ישראלי טיפוסי, יחד עם שיגרה ולמידה בכל תחום ושיעור. קבוצות השחרית שלנו הולכות ומתגבשות, הולכות במסלול משלהן, עם דינמיקה ייחודית שיש לכל קבוצה. שיחות חשובות, דיונים, מעגלי הסכמה, משחקים בפנים ובחוץ, ימי הולדת משמחים ומקרבים אותנו זו לזה. כייף גדול של הכרות, העמקה ולמידה.

גם בשיעורים, מתאפשרת עכשיו למידה מעמיקה יותר, מתוף הכרות עם הילדים, המורה, ומסגרת השיעור והנושא שמוביל אותו. בין שיעורי האמנות, המדעים, התנועה והספורט, החשבון, החממה והעברית... אנחנו רואים את הילדים בכל מיני תחומים ומישורים, ומאפשרים להם לגלות אותם בעצמם.

השבוע התחלנו את מפגשי החונכות, וניצנים של קשר חדש, ולעיתים המשכו, מתווים עוד חלק ברקמה האנושית אצלנו בביה"ס. שמחה גדולה והתרגשות היתה ביום ראשון כשחולקו פתקי החונכות, לצד אכזבות פה ושם, של ילדים שציפו למישהו אחר. אנחנו לומדים מכל אלו: על בחירות, על קבלה, ועל הדפוסים שלנו בעת שינויים והמשכיות.

בטיול הרשות יצאנו לסיבוב סתוי בנהלל, בין המעגל הפנימי, אל המעגל החיצוני של המושב, בו נבנים בתים חדשים ונסללים כבישים. זכינו לראות, את סלילתו של חלק מהכביש המעגלי, וצפינו בעבודתם של הסוללים. כשהמשכנו במסלול הטיול, הפתיע אותנו אוירון ריסוס שעבר מעל ראשנו מאד נמוך, והחוויה הסעירה וריגשה את כולנו... חוויות מזדמנות, חוויות חברתיות, שחרור מוטורי ואויר פתוח הם תמיד מתכון נפלא ללמידה ועשייה. והילדים מגיבים בהתאם... אלו שנשארו בביה"ס, פעלו ויצרו יחד עם יעל ואיריס, וגם שם היתה למידה חוויתית ומקסימה.

בזמן סדנאות, מתרחש אצלנו בביה"ס, קסם אמיתי של למידת עמיתים. הילדים מכינים סדנאות בתחומים שונים, והשאר מבקרים אותם, באים ללמוד ולפרגן למארגנים. לנו הצוות, נותר רק להתבונן ולהתפעל מהיוזמות והעצמאות של החבר'ה הצעירים שלנו.

גם הוועדות המרחביות שלנו החלו בפועלן. נרחיב בנושא בסכמ"ש הבא.

ולכמה הודעות חשובות:

·        *אנא, בידקו את ראשי הילדים, כי יש כינמת נרחבת אצלנו. אנא, עיזרו לבנות לאסוף שיער בבוקר, בטח גם זה יעזור במיגור התופעה...

·        *שיעורי ספורט (עם אייל או ארז) מחייבים את הילדים להביא נעלי ספורט! אנא בידקו עם ילדכם את המערכת וזיכרו באיזה ימים הם צריכים להביא נעליים.

·        *שיעור בוץ בימי ראשון, מחייב בגדי החלפה ומגפיים. זהו שיעור נפלא, חושי וייצרי, ואנחנו שמחים וסומכים על גילעד שלקח על עצמו את החומר הנפלא הזה, ומאפשר אותו לילדים. הוא גם מאד מלכלך ומרטיב... אז אנא, בימי ראשון, למי שבחר בשיעור, חובה להביא  את הציוד הנ"ל.

·     *משחקים מהבית – פליי-מוביל, בובות L.O.L  וכד' הם משחקים יקרים ללב ולכיס... אנא,חישבו היטב אם כדאי להביאם לביה"ס, כי כשהם הולכים לאיבוד, התיסכול והיגון גדולים! המרחב שלנו משופע במשחקים מגוונים ומותאמים (ואולי את המשחקים הפרטיים כדאי לשמור לביקורי הילדים אחה"צ).

שתהייה שבת של שלום, גשמי ברכה, ושמחת משפחה!

צוות הכוורת

 

 

 סיכום שבועי מרחב כוורת. 14.10.18- 18.10.18

שבוע מקסים ומלא בחוויות ובעשייה עבר על המרחב היקר שלנו.

כשנכנסים למרחב במהלך היום, ובעיקר בזמן התאקלמות, זמן שלנו ובהפסקות בין השיעורים רואים מרחב שוקק חיים ומשחק. קבוצת ילדים משחקת עם פליימוביל ובובות ליד הספות. קבוצת ילדים וילדות בונים עם קוביות צבעוניות מבנים מורכבים על השטיח, ליד השולחנות יושבת קבוצה, אוכלת או מנהלת שיחות, פינת המטבח החדשה פעילה כמעט תמיד- "המסעדה" מלאה בסועדים והמלצריות והשפיות מכינות מאכלים ומשקאות טעימים. כיתת סוף המסדרון המחוברת למרחב הפכה להיות גם חלק בלתי נפרד מאזורי הפעילות שלנו- בבוקר מי שחפץ במרחב שקט לקריאה וציור מוצא שם את מקומו או קבוצות שונות במהלך היום שרוצות להציג הצגות, לשחק משחקים ועוד. וכמובן זה רק במרחב... יש ילדים שבאופן קבוע משחקים במגרש הספורט, במרחב האמנות, בספריה או בחממה. תענוג גדול לראות את הפעילות, הביטחון והשמחה שמתקיימת בכל המרחבים השונים.

ביום שלישי יצאנו לטיול חובה. טיולי החובה השנה יתפסו אופי מיוחד של מעין "יום יער" בחורשה הקטנה בנהלל, ליד הגינה הקהילתית. בילינו כשעתיים של פעילות מגוונת. בהן החורשה הופכת לשדה של יוזמות, משחקים, מדורה ותה, טיפוס על עצים, יצירה בחומרי טבע ושיחות. התמונות ישקפו לכם מעט מן האווירה המיוחדת שכבר החלה להיווצר..ובוודאי תמשיך לרקום עור וגידים במהלך השנה.

ביום חמישי התחלנו לעסוק ב"יום הזיכרון ליצחק רבין", בשחריות ובסיכומי היום. דברנו על מה זה ראש ממשלה, ומי היה יצחק רבין, כיצד ניתן להגיב בדמוקרטיה אם מחליטים החלטה שאינה תואמת את דעתי, גם מעולמנו בבית הספר וגם בעולם הגדול, שוחחנו על פתרון סכסוכים ועוד. בסוף היום התכנסנו כל בית הספר לכמ"ש שעסק ביום הזיכרון. שרנו יחד כמה שירים של תקווה ועסקנו במהות הדמוקרטיה. ביום ראשון נמשיך לעסוק בנושאים אלה בשחריות כמובן ברגישות ובהבנה של הגיל הצעיר של ילדי המרחב.

ביום ראשון הקרוב, ניפגש בבוקר בבית הספר עם הילדים בהתרגשות רבה ונציג את החונכים שלהם לשנה זו. כמו בשנים הקודמות, בהגיעם לבית הספר יקבלו כל ילד וילדה פתק חם ואוהב מהחונך החדש או הממשיך שלהם. זהו תהליך שמלווה בהרבה התרגשות ושמחה לילדים וגם לנו. וכמובן שלפעמים גם מכיל אכזבות, שהינן חלק טבעי גם כן בתהליך. כמובן שאנחנו כאן כמו תמיד ללוות, לשמוע ולהיות שם עבור ילדי המרחב ועבורכם ההורים- גם בתהליך זה.

מאחלים לכולנו סופשבוע נעים, ממלא ורגוע. צוות כוורת: צליל, אורי, יעל, דליה וטל.  


סיכום שבוע 3-11.10.18

חודש אוקטובר הגיע, ואיתו שיגרה ורציפות. סתיו נעים נושב עלינו, ואנחנו בעיקר שמחים להיפגש, לשחק, ללמוד, לטייל ולעשות דברים ביחד. מרחב כוורת, כלומר כיתות ב'-ג', הוא מרחב פעיל, שמיישם את כל הלמידה שרכש בשנים הקודמות, ויודע להתנהל בעצמאות רבה.

השבוע באסיפה המרחבית, החלטנו על הקמתן של ארבעה ועדות מרחביות: ועדת אסיפה, ועדת סביבה, ועדת גש"ם צעיר, וועדת ששבשים. ילדים רבים שמחו להיפגש, ולהתחיל לעבוד בתחום שהם בחרו. כבר השבוע בסג"ש ('סוגרים שבוע' ההתכנסות בסוף ימי חמישי) שרנו שירי שש-בש, שהם מסורת בדמוקרטי לשירי יום-הולדת, לילדי כוורת. הפעם הילדים כתבו את הששבשים, בריכוזה המצויין של צליל, והיה ממש שמייח.. גם בישיבת הועדה המרוגשת (והמבוקשת ביותר..) וגם בשירה בסג"ש. הילדים התרגשו מתשומת הלב, ונהנו לשיר את החרוזים שמאפיינים את החבר'ה שלנו. יש תחושה של אהבה וחברות, עזרה הדדית ופירגון בין הילדים, וגם אצלנו בצוות... וזה תענוג להיות ככה!

בטיול-רשות השבוע, בחרו 40 ילדים לצאת ולשחק ב'סימני דרך'. היה סוחף וסוער... איפה מתחבאים, איפה מסתתרים... ממש כאילו המציאו את המשחק הזה בשבילנו, לילדים בני 7-8! בסוף נפגשנו יחד בחורשה, ושם תמיד יש פעילות ערה ויזומה של הילדים: טיפוס על עצים, משחרי קרקס מחומרי טבע, משחקי תופסת, בניית מחנה זמני... וגם פיקניקים משותפים ושיחות קטנות ומעניינות. לנו הצוות, נותר להתבונן, להכיר, ובעיקר להתפעל מהרעיונות של הילדים, ומהחברותא הזורמת בינהם.

מי שבחר להישאר בביה"ס זכה לפעילות עם איריס, המורה שלנו לאמנות, ליצור ולתרום לכלל ביה"ס ביצירה משותפת. כשנפגשו כולם ב'זמן-שלנו' הילדים סיפרו זה לזאת חוויות ו"איזה קטעים היה לנו.." . מזכירים לכם בהזדמנות: אנא עיזרו לילדים להביא כובעים (שכתוב עליהם שם), בקבוק מים ומנעליים סגורים ונוחים. אנחנו רוצים לזרום אל תוך הפעילות הזאת, שנקראת טיול, ובעיננו היא אחד השיעורים הכי הכי... להיות בחוץ, ללמוד את הסביבה שלנו, להיות ביחד, ולשחק במשחקים שטיולים מאפשרים.

ומה עוד? המון חוויות טובות משיעורים, משחריות, מהזמן-שלנו והמשחקים שהילדים ממציאים לעצמם. אתם ההורים, מוזמנים לשאול, לעדכן, לדבר איתנו... אנא, הודעות חשובות לגבי הסעות התקשרו לביה"ס, כי אנחנו לא תמיד רואים את הודעות הוואטצאפ, ובכלל מעדיפים לא להיות עם הטלפון יותר מידי...

ב 5/11, יום ב', נתאסף בביה"ס לערב למידה. אנחנו גם נקיים אסיפה להורי המרחב, ומאד חשוב לנו שתבואו לשמוע ולהשמיע. נדבר קצת על השיעורים, על הטיולים, על השחריות ובכלל על האופק החינוכי שלנו למרחב כוורת, ולגילאים אלו בדמוקרטי.

שיהיה סוף שבוע מהנה!

צוות הכוורת – יעל, אוריש, צליל, טל ודליה



 עוד שנה מתחילה

עם סימן שאלה –

איך יהיה לי השנה, איך יהיה לנו...?

אילו פירות מבשילים, ואילו רק נובטים ?

 ïƒï’

תחילת השנה של ילדי כיתה ב' וג' היא מימוש הנסיון והידע שכבר צברו בשנים קודמות, ולנו הצוות נותר רק להתפעל מהזרימה, מהבחירות וההתלבטויות הנבונות של הילדים. לא פשוט לחזור מחופש כזה ארוך, אל תוך ימים שאין בהם שיגרה ורצף, כך קבע לנו לוח השנה העברי.. חג רודף חג, וספטמבר למעשה הוא ברובו ימי חופש. אתם ההורים, יותר מכולם, סופגים ומכילים את הבלבול לצד ההתרגשות, את האכזבות לצד ההפתעות והציפיות שכן מתממשות.

למצטרפים למרחבנו, שוב, ברוכים הבאים! עוד יותר לא פשוט, במיוחד כשבאים ממסגרת אחרת עם אופי קצת שונה, אל תוך קבוצה שכבר מכירה וזורמת. אנחנו רואים את רגעי הגילוי וההתרגשות, לצד הבלבול והחששות, ומשתדלים להיות לצידכם ולתמוך. גם הילדים הוותיקים, מאד עוזרים, ונהנים ללוות ולכוון לשיעורים והפעילויות השונות.

יותר מכל, אנחנו מתפעלים ומתרגשים, מהקבלה של ילדי המרחב את הא'לפים הצעירים שלנו. כייף (אך לא מפתיע אותנו, אנחנו כבר מכירים את ה'חומר' שלנו) לראות אותם דואגים, מלווים, מלמדים, ומסייעים לחבר'ה להיקלט בדמוקרטי. מאחלים לעצמינו שילוב רב גילאי בין המרחבים, ומאמינים בכל ליבנו שזוהי הלמידה הכי משמעותית לילדים שלנו.

ימי טעימות השיעורים, ייסתיימו בקרוב, ואנו נבנה מערכת ביום שני ה17/9. חשוב שתקיימו דיאלוג עם הילדים על הבחירות שלהם, על מה אהבו ומה פחות... מתי בחרו לפי נושא השיעור, המורה, החברים. הכל לגיטימי וחלק מה'משחק' !

אחרי החגים, החל מה3.10, ניכנס לשיגרה מבורכת.  ונזמין אתכם גם לערב למידה והתכנסות של הורי המרחב ע"מ להסביר קצת יותר על אופן הלמידה שלנו, והאופק החינוכי שאנו מכוונים אליו בגיל המכונן שילדי המרחב נמצאים (תאריך ופרטים מדוייקים, יפורסמו בהמשך) .

ובאסיפה דרמטית והיסטורית נמצא שם המרחב שלנו, שמתאים לנו בול:    כוורת    זהו שמנו החל מאתמול, יום חמישי, ד' בתשרי תשע"ט, ה13.9.2018!

אז נאחל לנו שנה מלאת פעילות, התרחשות ולמידה. מלאה במתיקות, בפירות ופריחה, בצוף מזין וזמזום של משחק, חברים וצחוק ילדים!

שנה טובה, צוות הכוורת



 

 

סיכום השבועות האחרונים תחילת יוני 

אז מה היה לנו.... אסיפה מרחבית, ביקור ילדי הגן העולים לכיתה א', הרבה ימי הולדת של ילדי הקיץ הנפלאים שלנו, מסיבת יום-הולדת לפו הדוב של ילדי א', טיול ב'תים עם אייל והכלבה שלו, חממה חמה ופעילה עם הדבקות, בובות, מכתבים וצבע. חונכויות ארוכות של יצירת גראפים לתעודה, התאספות בית ספרית על הדשא הגדול כדי לצלם את כולנו יחד...

בקיצור... המון דברים מיוחדים ומבשרי סופשנה! כן כן, השנה מסתיימת ואנחנו מרגישים את זה באויר. ולמרות שהשנה יחסית יש מזג אויר עדיין נעים, אנחנו חשים בחום ובאנרגיות של כולם – ילדים, מורים,  הורים...ועם זאת אנחנו עדיין במערכת מלאה של שיעורים, שומרים על שיגרה, מאפשרים לילדים לנוע ולשחק בתוך העולם המוכר והידוע שכבר השיגו להם בביה"ס.

שיחות הורים ראשונות היו ביום שני, ומחרתיים יהיה עוד סבב. מאד מרגש לפגוש אתכם אחרי שנה של תהליכים, אנחנו כבר מכירים היטב, ואנחנו מקווים שיחסי האמון שנוצרו מאפשרים שאלות, התבוננות משותפת והעמקה בהכרות עם הילד/ה שלכם, ועם הדמוקרטי.

ב21.6 ניפגש כולנו ליריד הסיום הצבעוני והמופלא שלנו. הזמנה רשמית עוד תגיע... אבל אנחנו כבר מתכוננים, עובדים על פרוייקט הסיום שלנו לתערוכה, מתאמנים על הופעות קטנות לבמות היריד וגם פה ההתרגשות רבה לקראת הדבר הגדול הזה, שבמרחב שלנו לא כולם עוד יודעים מהו...ואולי התפקיד העיקרי שלכם, ההורים, הוא לשים לב ולהיות רגישים לתחושות הסופשנה, לשמור גם בבית על שיגרה, ועל אקסטרה חיבוקים... לשלוח מספיק אוכל לביה"ס וללכת לישון מוקדם....!!!

רבים מכם נרשמו לקייטנה שלנו (ביה"ס של הקיץ) שיובילו יעל.א, גבריאל וצליל. כך שלמעשה סיום השנה אצל א-ב-ג הוא בעצם שינוי במסגרת, אבל ישנה המשכיות ולא הכל הולך להשתנות במשך חדשים.. (שזה כידוע, המון זמן לילדים כה צעירים). מוזמנים לשאול ולברר איתנו על הפרטים.

 

שיהיה לכולנו שבת שלום, שבוע טוב

צוות המרחב 


סכמ"ש 

וואו, מלא דברים שאנחנו עוברים ביחד וגם לחוד... קשה לאסוף ולסכם, ותכף ממש מסתיימת לה השנה! אתם מאמינים?

אז ממרוץ, לטיול שנתי (תציצו בתמונות) מיום של חיסונים לילדי א' האמיצים... לחגיגת שבועות מרהיבה... אנחנו בתחושת רינה של קוצרים את הזרעים שזרענו בעמל רב במהלך השנה. סל מלא בחוויות ולמידות, ופתאום נהייה לנו ברור איך חג שבועות הוא החג הזה של סוף השנה, כי אין כמו מרחב א'-ב' לחוש בשינויים, בגדילה, בהתפתחות ובהבשלה של הילדים! 

בקרוב נתחיל את תהליך התיעוד שלנו בביה"ס, נעשה בחונכויות ביטוי גראפי כדי לתת משוב עצמי למחצית השנייה, נכתוב על הילדים וניפגש יחד עמכם  לשיחות הורים. אנחנו כבר חושבים ועובדים על תערוכת סוף השנה ויריד הבמות הידוע שלנו בדמוקרטי.

וחוצמיזה, כן... מנסים לשמור על שיגרה, על כללי בטיחות וכללים בין אדם לחברו, ממשיכים ללמוד בכל תחומי החיים – מפרידים גרעיני חיטה מהמוץ, יוצרים בעקבות אומנים (למשל ג'קסון פולוק..) עובדים עם מגוון חומרים בחממה, מטיילים ומשחקים מלא, אבל מלא, מחבואים (במילעיל).... לומדים על משוררים וסופרים ישראלים, חוקרים פרסומות וצפייה ביקרותית ב'הכל בראש', מקיימים שחריות בהנחיית ילדים או הורים שמביאים מעולמם אלינו.

מאחלים לכם חג שמח, ים של שיבולים וסלינו על כתפינו...

טל, אוריש, יעל אורלי ודליה

   
 ילדים והורים יקרים לנו,

קצת על התקופה שעברנו מפסח ועד היום...

חזרנו מחופשת פסח עמוסי חוויות. לכולנו היה טוב בחופש, ולרובנו היה נחמד גם לחזור ולהיפגש בבית הספר. כמה נעים שיש לנו בית ספר שהוא גם בית, וחברים שהם גם משפחה (:

חזרנו לשגרה הפכפכה, המשלבת בתוכה ימי חול, ימי חג וימי זיכרון. כפי שהגדיר זאת מתן שלנו: "אני מרגיש שאני צריך לזגזג בין ימי החופש לימי הלימודים"... ואכן כך כולנו חשים. בימי הלימודים אנחנו מנסים לייצר במרחבנו שגרה יציבה ככל האפשר, לתת לילדים ביטחון ושקט במקום המוכר. בהקשר הזה, דחיית הטיול השנתי היתה מאכזבת מאוד, אך עם זאת זימנה לנו שבוע שלם של שגרה. לצד הקושי והאכזבה התאפשרו לנו המשכיות ויציבות. ועכשיו... יש לנו עוד זמן להתרגש ולהנות מציפייה גדולה והמשך הכנות לטיול.

בשבוע שבין יום השואה לבין יום העצמאות עסקנו בשחריות בנושאים שונים הקשורים למדינה שלנו. בין היתר הכרנו את סבתא רבא של עמית שלף, סבתא שושנה מקיבוץ מזרע בת ה- 96, שסיפרה לנו בסרטון מרגש את חוויותיה מתקופת קום המדינה. כדי שתהנו גם אתם מהאישה המיוחדת הזו, מצורף קישור לסרטון:

סרטון על סבתא שושנה מספרת על הקמת המדינה והכרזת העצמאות

בתקופה האחרונה יצאנו לטיולים נפלאים, שאפנו אוויר, לפעמים בשמש נעימה ולפעמים בין הטיפות. הלכנו לפרדס הקלמנטינות של ארז, שם נהננו לקטוף ולאכול קלמנטינות טעימות, וגם סחטנו ושתינו מיץ מתוק נהדר, וחזרנו שבעים ומבוצבצים... רגע לפני שהתחיל מבול! בשבוע שעבר הלכנו למשק מזי"א, שם שיחקנו בין האקליפטוסים, נשנשנו ופטפטנו בחיק הטבע, ליד הגן הבוטני היפהפה שבמשק. 

השבוע יצאנו לטיול רשות בגן המשחקים. רוב הילדים בחרו לצאת ואנחנו התרגשנו לראות את הקשרים המשמעותיים שנוצרו השנה ביניהם, את המשחקים המגוונים, הכבוד שהם רוחשים זה לזו וזו לזה, את הבגרות ואת היכולת שלהם לפתור מחלוקות. הילדים שבחרו להישאר במרחב, יצרו בפלסטלינה, שיחקו משחקי חברה ונהנו מזמן רגוע של ביחד נעים.

חגגנו ימי הולדת להמון ילדים אהובים: לין, טליה, יעל מ., יובל, יסמין. אנו מאחלים להם  המשך פריחה וגדילה, חיוך וצחוק. חיבוק ענק מכולנו!

כמה כיף לנו ללוות את הקבוצה המיוחדת והמגוונת הזו, איך הם גדלים יחד, כל אחד נפתח בקצב שלו, עובדים ומשחקים, יצירתיים ולומדים מכל רגע בעיניים סקרניות. ואנחנו רק קצת מודאגים... כי השנה הזו רצה לנו... ובקרוב נתחיל כבר "להריח" את סוף השנה. נארח את ילדי הגן העולים אלינו לא' בשנה הבאה, נתחיל לתכנן פרוייקטים לתערוכת סוף השנה, ויתחילו תהליכי סיכום וסיום מכל מני סוגים.

בשבועיים הקרובים צפויים לנו עוד כמה אירועים: קונצרט ביום שלישי, מירוץ שדה ביום רביעי, ל"ג בעומר ביום חמישי והטיול השנתי ב- 9-10.5, וגם הימים ה"רגילים" שלנו, המשלבים בתוכם המון רגעים מיוחדים...

לכולכם סופשבוע טוב

דליה, אוריש, טל, יעל ואורלי
ילדים והורים יקרים! 

רק נגמר פורים ותכף מתחילה חופשת פסח. אנחנו בבית ספר מנסים לשמור על שיגרה עד כמה שאפשר, וגם להתמודד עם שינויים. למשל הגרלות בשיעורים עמוסי ילדים... עברנו אותם בשלום, וכל הילדים, גם המאוכזבים ביניהם, מצאו שיעורים חלופיים ו'סגרו' מערכת למחצית שנייה. בסה"כ לתחושתנו, הסתגלות למערכת החדשה היא טובה, והיצע השיעורים עונה על רוב רובם של רצונות ילדי המרחב שלנו. 

בין לבין היו לנו כל מיני ארועים 'שוברי שיגרה' שהביאו לכולנו שיעורים' מסוג אחר: יום קולנוע בו כל ילד בחר סרט לצפות וללמוד ממנו, טיולים מגוונים בנהלל - לספריית ויצו ולמשק עייק. השבוע זכינו להאזין ולראות את רביעית כלי הקשת שמובילה נועה שלף, אמא של עמית. ברביעיה ניגנה על צ'לו עמליה אחותה של יעלה פייביש שלנו, והתחושה שהתרבות שאנו סופגים ולומדים ממנה היא מתוכנו, עושה לנו חיבורים טובים, ויוצרת את התחושה שזה קורה פה בבית שלנו, עם הורים, אחים וילדים כשרוניים ומלאי תוכן ויצירתיות! תודה לנועה על הביקור של התזמורת הקטנה והמופלאה שלה, זה היה יפייפה. תודה לנעמה שובל, לעופר עייק - סבא של אלי, על הרגעים המיוחדים שחלקתם עימנו. 

טיול הרשות השבוע היה לחורשה הקרובה לבית ספר, שכולנו כבר הבנו שהיא 'מגרש' משחקים טבעי ומזמין לשלל פעילויות לילדי המרחב. טיפוס על עצים, בנייה מחומרי טבע וממה שיש בנמצא, משחקי חברה  ושיחות קטנות וחשובות... כל אלו הם רגעים בונים ומהנים, רגעים מאפשרים ונינוחים ללמידה. 

שתהייה שבת שלום, מכל צוות המרחב!





סיכום שבועי 18-22.2.18

ילדים והורים יקרים לנו

שבוע שני של טעימות מגיע לסיומו, ואט אט המערכות האישיות מתעצבות ונסגרות סופית. הבחירה במחצית הזו היא מגוונת מאוד ואנחנו מתרגשים לראות את הילדים מתלבטים, טועמים, מדייקים מה נכון להם ולוקחים החלטות בוגרות ומושכלות. לא מובן מאיליו שילדים צעירים כל כך מתמודדים עם החלטות כאלה, ולומדים דרכן על עצמם.

חודש אדר נכנס, והביא עמו למרחבנו שמחה וצהלה. האוירה הפורימית כבר מורגשת היטב בכל פינה, ותיבת התחפושות הססגונית שלנו הופכת את הימים האלה למסעירים במיוחד. הילדים אוהבי התחפושות מודדים ופושטים, מחליפים דמויות בכל הזדמנות וגם... מתמקחים מי יקבל את התחפושת של האריה (ויהיה מלך החיות), ואת נעלי פו הדב. תהלוכת תחפושות משעשעת נערכת בערך כל שעה עגולה ברחבי ביה"ס על ידי נציגי המרחב 

 ביום שלישי התקיים תרגיל ירידה למקלטים. הילדים היו נפלאים, וגם בשיחות בשחריות דיברו בפתיחות על החששות, על טילים, על מלחמות והסכמי שלום. לפני התרגיל יצאנו לבלות, לשחק ולהתאוורר בדשא הגדול מול ביה"ס ונהננו משמש נעימה.

בבוקר יום חמישי התקיים בביה"ס יום קולנוע, ביוזמה וארגון קבוצת ילדים מהקורס: אברא קדברא. במרחב שלנו הילדים יכלו לבחור בין הסרטים פיטר-פן וצעצוע של סיפור. לאחר הסרט התקיימו שיח ופעילויות בעקבות הצפיה, על התוכן והמסרים השונים. גם כאן נהננו לראות את הילדים בהתלבטויות ובבחירה, ולהקשיב לתובנות ולרעיונות שעלו בעקבות הצפיה והדיון המשותף.

בתחילת השבוע הבא, שבוע פורים, נקים לנו ארמון, שיזמן לילדים מרחב למשחק סוציו דרמטי עם דמויות המגילה. אנחנו כבר מחכים ומצפים לראות מה יביא איתו השינוי הזה...

                                

מאחלים לכולם שבת נעימה וטובה

אוריש, טל, יעל, דליה ואורלי

 

השבוע שהיה .... 11-15.2.18

אחרי שבוע-חצר, שהיה אחר ושונה ומלא הנאה, משחק, יצירה ועבודה בביה"ס ובמרחב שלנו....

מחצית ב' התחילה, ואנחנו שמחים לבשר שבשקט וברוגע יחסי. הילדים הולכים וטועמים שיעורים חדשים, או דוקא שומרים על השיגרה והקביעות בשיעורים שהם כבר אוהבים. יפה כל כך לראות את ילדי א', שיש להם עכשיו הבנה טובה יותר לאיך עובדת המערכת, הם מכירים את המורים, ויכולים באמת לעשות בחירה. כל הכבוד לכם ההורים על תשומת הלב וההכנה עם הילדים, חלקכם גם שלח ריקושטים ושאלות ויכלנו לראות את הקונפליקטים והדילמות שלכם. אחרי ההגרלות השבוע, בכמה שיעורים שהתמלאו מדי, תהייה לכל ילד מערכת קבועה וברורה, ואי הוודאות  תרד.

ביום שלישי מזג האויר הסגרירי השאיר אותנו בביה"ס ולא יצאנו לטייל. איכשהו התגלגלנו לדבר על תכנון הקמת שדה התעופה ברמת דוד, היתרונות והחסרונות. דיברנו על מה זה הפגנה, ולמה במדינה דמוקרטית זה כלי לגיטימי ורצוי להתנגד להחלטות השלטון. הילדים הכינו שלטים, עם אמרות שפר נגד הקמת השדה... ובסוף השבוע קיבלנו תמונה נהדרת של לילי המתנדבת שלנו שיחד עם יהב השתמשו בשלטים שהכנו בהפגנה בנבטים.


פרוייקט המזון של הב'תים משיעורי חשבון ועברית הגיע לשיאו ביום ה'. כל קבוצה הכינה את המאכל שלה – חביתת ירק, מרק ברוקולי וכרובית, פוקאצ'ה, סלט פירות, מיץ הדרים וחומוס טחינה. כל קבוצה הכינה שלט לדוכן שלה, סידרה יפה ומגרה, ובעיקר, יחד איתכם ההורים המתנדבים,  עמלו הילדים על המתכון שהכירו וחקרו בשיעורים קודמים. כשהמאכלים היו מוכנים, והיריד היה ערוך התחילה מכירת המאכלים (בכסף שהכנו ) וכמובן האכילה... הרעיון הוא שדרך האוכל, אנחנו לומדים לקרוא מתכונים, חומרים והוראות הכנה, כמויות, מחירים, מה ניתן להשיג מהגינה שלנו, איזה כלים ומכשירים צריך. ובדרך לומדים גם על פרסום, קצת על תזונה (כל המאכלים הם בריאים יחסית..בלי יותר מדי מתוק ..) ובעיקר לומדים על עבודת צוות, איך עוזרים, איך זורמים כל אחד עם מה שיותר מעניין אותו ונהנים!! תודה לכם שני, מאורי, נעמה, גבריאל, שי, מור ועינב על עזרתכם ביריד, על הסבלנות והחריצות. זה לא היה יכל לקרות בלעדיכם.  אנחנו הצוות, מאד גאים בכם הילדים!


שיהיה סופ"ש נעים לכולנו

אורלי, אוריש, יעל, טל ודליה




מה היה  השבוע 21-25/1 

חורף אמיתי קר ורטוב, אופף את השבוע הזה, מלא ערפילים, בוץ ושלוליות, אפים קפואים ואצבעות קרות בידיים. בכ"ז בהוויה הישראלית-מדברית שלנו, אנחנו ממש מתרגשים מהחורף, מהבל הפה החם שמהביל באויר, מכל זרם מים שהופך לנחל שוצף בעיננו, מקשת צבעונית שמקשטת את שמי העמק בזוהר. אפילו הפסקות החשמל, הפקקים, הרעמים החזקים, הרמזור שנתקע... יש בזה מין התרגשות! משהו קורה, והוא בכוחו של כדור הארץ, ולאו דוקא בשליטתנו, בני האדם.

וכל אלו, לא מסתירים את העובדה שמחצית א' תכף מסתיימת... הייתם מאמינים?? האם אתם מבינים וקולטים שחצי שנה בשביל ילדים במרחב א-ב זה יםםםם זמן,... כמות הלמידות, התובנות, ההתבגרות הן מדהימה. ילדי כיתה א' שלנו, כבר כלכך חלק מביה"ס, מתמצאים ומוצאים את מקומם בשלל הפינות והמשחקים בביה"ס. ילדי ב'... כאלה גדולים, ומנוסים, עם איזו מודעות אל עצמם וכלפי הסביבה. ואנחנו כלכך מתפעלים, ומציינים לעצמנו... איך גדלתם!!

ביום ב' התחילו שיחות ההורים, לחלקכם זו חוויה ראשונית, ברוך בואכם! לחלקכם יש נסיון עם אחים גדולים, או מלפני שנה, וההכרות מאפשרת העמקה, תהליכיות - שאליה אנחנו מכוונים בעבודה שלנו בביה"ס. נתראה ביום ב' הקרוב לנרשמים לתאריך זה.

טיול-יום-ג', שתוכנן מבעוד מועד, שוב נדחה בשל מזג האויר, ואנו ניצלנו את הזמן לאסיפה מרחבית. הילדים שואלים שאלות מאד חשובות, בעיקר לגבי סדר, כללי חצר, הגינות אחת לשני. אנחנו עדיין לא מצליחים להגיע לכללים לגמרי ברורים, וכאלו שאנחנו אוכפים ממש. אלא יותר מעלים למודעות של הילדים (מתי יוצאים לחצר, ואז שוכחים לאכל... מתי ואיפה משחקים בביי-בלייד.. איך ומתי מסדרים את המרחב לפני השיעורים..) ודורשים מהילדים התחשבות, יושרה עצמית, ותשומת לב לעצמי ולסביבתי האנושית.

השבוע חגגנו ימי הולדת לשחר וינד, נעמי רוכין ואיתי פרומקין. מזל טוב לכם ילדים יקרים!

מאחלים לכולכם שבת נעימה, שתהנו מההפוגה בגשם, ותצאו לגלות את השינויים שהביא לארץ שלנו.

צוות א'-ב' – אוריש, טל, אורלי יעל ודליה

❄❄❄


 

 

 

השבוע שהיה 7-11/1  

העניין העיקרי השבוע היה ריבוי המחלות והחולים שנשארו להחלים בבית, ולא היו עימנו בבית-ספר. אז קודם כל החלמה מהירה לכולכם, ילדים, צוות וגם הורים! השנה זה מרגיש חזק מתמיד... וכולכם חסרתם לנו מאד!

כמובן שעל-אף ולמרות, ובאופן מפליא היה לנו, הנוכחים, שבוע של שמש בריאה, המון משחקים, למידות חדשות והנאה.

ביום שלישי יצאנו כמעט כולנו לטיול רשות באמפי הנהללי, ובסיר גדול בישלנו מרק ירקות חמים ונעים. על הכנת ובישול המרק 'ניצח' אייל, ובעזרת זהר (טיפקס) הכינו לנו מרק נהדר, מטובל בקצת מלח ובהרבה אהבה. עד שהתבשל הכל, שיחקנו במשחקי ספורט שונים על המגרש ועל הדשא, וכל אחד מצא את עצמו עם חבר או חברה, חיבורים חדשים ומעניינים נוצרו, ולנו רק נותר להתמוגג. המרק היה חמים וטעים, ועם קצת שקדי מרק (טוב, בעצם די הרבה..) אכלנו כולנו בששון ובתאבון!

ילדי כיתה ב' החלו לעסוק בפרוייקט שאותו נלמד בתקופה הקרובה, דרך שיעורי העברית והחשבון. נושא המזון, שהוא חלק אינטגרלי מחיינו, ויש סביבו שירים, סיפורים, מתכונים, כמויות, מחירים... פרטים נוספים בהמשך!

ביום חמישי הופיעו כמה מילדי א' על במת הכמ"ש (קב' הלמידה של יעל). היתה התרגשות גדולה, ודור הבמאי הגאה, איפשר לילדים את מלוא תשומת הלב, ועל-אף המבוכה הרבה שלהם... הם היו מקסימים ומתוקים!

מאחלים לכולכם סופ"ש נעים, עם שמש והרבה ירוק בעיניים!

צוות הא'-ב'




סיכום שבוע ראשון של 2018

הנה בא חורף ישראלי אמיתי...ויפתחו ארובות השמיים...

לטיול של יום שלישי היו לנו תוכניות מאד מסויימות, שהשתנו מכל מיני סיבות, ומצאנו את עצמנו מחפשים אחרי סימני גשם בנהלל, זרימה של מיים, וכמובן בוץ. רוב הילדים נהנו מהדרך, מהאויר הצח, וגם מהבוץ שהוסיף משקולת רצינית לסוליות רגלינו וגרם לנו למאמץ ולצחוקים מתגלגלים... נכון, בטיול כזה לא כולם נהנים, ויש כאלה שקור ובוץ קצת משתק אותם. אבל חזרנו בשלום לביה"ס, מלאי בוץ וחיוכים, ושיחות מעניינות שעולות תמיד כשאנו מטיילים וחשופים לכל מיני מראות.

ביום חמישי היה לנו יום מיוחד מכל מיני בחינות... הא'לפים שלנו חגגו את 'מסיבת חיריק' שבה הם אספו חפצים שבמילה שלהם נמצאת התנועה חיריק: צעיף, עיפרון, סביבונים, מסטיק, משקפיים, עכביש, תוכי.... הילדים כתבו את המילים, וערכו שולחן חגיגי שסיקרן ומשך את כל העוברים והשבים במסדרון... הילדים יצרו לעצמם כתרים של מלכי ומלכות החיריק, ואכלו בשמחה מאכלים עם הצליל חיריק... מוזמנים גם אתם בבית, לשים לב לכל הדברים המקיפים אותנו בצליל הזה, ולדבר בשפת הee.... זה מאד משעשע!

במהלך השבוע התקיימו חזרות למופע ה'כבש הששה-עשר' שעלה פעמיים: ביום ד' אחה"צ וביום ה' לפני כל ביה"ס בכמ"ש. ההתרגשות היתה גדולה, במיוחד לתלמידי כיתות ב' ג' וד' שלקחו חלק במופע, ששיחקו, רקדו, שרו והכל בהשראת התקליט המעולה הזה של יונתן גפן, יוני, גידי, יהודית ודיויד. מאד מתפעלים, גאים ומרוגשים מכם, ילדים מוכשרים. מאיך שעמדתם בחזרות, מאיך שבניתם קטעים בעצמכם, מאיך שעל-אף ההתרגשות הגדולה, תפקדתם וזרחתם על הבמה. בראבו!!!! מתפעלים גם מקהל הילדים, גדולים כקטנים, שיודעים לפרגן, להתלהב ולהשתתף בצפייה ובשירה. תענוג

ובתוך השבוע החורפי הזה גם חגגנו להרבה ילדים ימי הולדת. מזל טוב ל רומי עמיעד, עפרי חריס, אור תלם, יונתן גולני ורני סקג'יו. תודה שנולדתם בחורף והבאתם איתכם חום ולבביות!

אז כן, היה השבוע הרבה גשם, בוץ, רוח, קור ובקיצור חורף אמיתי הביאה לנו 2018. ועם החורף המבורך באות גם המחלות.., ובאמת הרבה ילדים ומורים היו חולים השבוע, ולכולם אנחנו מאחלים בריאות והתחזקות!! מזכירים לכם להודיע לנו, לשוחר ולחונך, כשילדכם נשאר בבית, ומבקשים לתת להם להבריא עד הסוף... כדי שלא יהיו ככה בביה"ס - חלושס...   הסירבול החורפי של ביגוד, מטריות, נעליים מצריך אתכם שוב ושוב לכתוב שמות, כדי שלפחות חלק מהדברים ישובו הביתה עם הילדים, ויפחיתו את עגמת הנפש שחלקם מרגישים עם כל אבידה...

סופשבוע נעים וחמים!

טל, אוריש, אורלי, יעל ודליה
סיכום כמעט שבועיים... 21-28.12

הורים יקרים

חזרנו מחופשת חנוכה בשבוע שעבר מלאי חוויות, וניכר שהחופש וחג האור עשו טוב לכולם. בנקודת הזמן הזו אצלנו בצוות מתחילה חשיבה על סיום המחצית. אנחנו שואפים להסתכלות הוליסטית ככל הניתן על כל ילד וילדה, על קבוצות השחרית, על המרחב, על הלמידה, על הדרך שעשינו יחד, על נקודות החוזק ומה שחשוב לחזק, על העצמה, העמקה, ובעיקר- איך לייצר משוב דיאלוגי, חיובי, מצמיח ומשקף, הנותן מקום לתחושותיהם ומחשבותיהם של הילדים ושל הצוות.

במהלך סוף השבוע התבשרנו בכאב על מותו של אסף פרידמן. ביום ראשון דיברנו על כך בשחריות והשתתפנו בהתכנסות הבית ספרית. כל כך עצוב כשנאלצים לחשוף ילדים לסיפור כואב שכזה. זה היה יום טעון ומורכב, למי יותר ולמי פחות (אצל חלק ההשפעה ניכרה גם בהמשך השבוע). לצד ההתמודדות שלנו כמבוגרים, השתדלנו להיות פנויים לצרכיהם ותחושותיהם של הילדים. כל ילד מעבד זאת בדרך שונה ובקצב שלו, ועלינו להיות מוכנים לכך שיעלו שאלות, חששות, מחשבות גם בהמשך. לפעמים הביטוי עשוי להיות עקיף וכאילו לא קשור למקרה, אז חשוב שנהיה ערניים ורגישים לכך. אם עולים דברים בבית אתם מוזמנים כמובן לפנות אלינו, לשתף, להתייעץ ולחשוב יחד.

ביום שלישי יצאנו לטיול בחירה, אליו הצטרפו גם אורחים מיוחדים מאנגליה. צעדנו בבוץ לעבר גן המשחקים הישן והאמפי. היתה שמש חמימה וההתאווררות עשתה טוב לכל מי שיצא. הילדים שבחרו להישאר בבית הספר כתבו שטוז"ים משעשעים ונהנו מזמן שקט עם חברים.

ביום רביעי באסיפה התקיים דיון על תלבושת אחידה. לשמחתנו היתה נציגות רחבה ממרחבנו. ילדים ומורים העלו טיעונים בעד ונגד תלבושת אחידה, ובשבוע הבא תתקיים הצבעה.

היו לנו השבוע גם אירועים מרגשים ומשמחים:

מזל טוב גדול ומיוחד לדניאל המתוקה ולכל משפחת גוש, להולדת האחות הקטנטנה גילי.

יום הולדת שמח והמון אושר ובריאות לאוהד חן לביא ולעמית קיבריק המתוקים, וגם ללירון, הסייעת הנפלאה שלנו, שחגגו ימי הולדת.

 

שולחים גם איחולי בריאות והחלמה לכל החולים במחלות החורף...

לכולם סוף שבוע נעים וימים רבים של שמחה.

חיבוק לכל ילדה וילד

דליה, אוריש, טל, יעל ואורלי.

     

 סיכום שבוע או בעצם שבועיים...

ימים של חורף ישראלי עוברים עלינו ואנחנו נהנים כשיורד גשם (אבל פחות נהנים מהבוץ..) ושמחים על כל קרן שמש שמציצה ומחממת אותנו. המרחב מלא בילדים שמחים ולצידם סווטשרים, מטריות, מגפיים ועוד מיני אקססוריז של העונה...כדאי לנסות ולהגיע השבוע לחפש בין הערמות את של ילדיכם, לפני שהדברים יעברו לתרומה.  

ביום ראשון הקדשנו את השחריות למשוב לטיול של יום שישי. הילדים ציינו כל מיני רגעים ממהלך הטיול, בד"כ כאלו הקשורים עוד חברים וחברות. הם זכרו גם רגעים איתכם ההורים, ותמונות של טבע שהרשימו אותם. אחרי חוויה משותפת כזאת, משמעותית ומגבשת, יש תמיד הרגשה קצת אחרת במרחב, קשרים והכרויות חדשות, הזדמנות לדינמיקה חדשה, והנה משהו רוחש ומתרחש אצלנו במרחב. מעניין לשמוע איך היה לכם ההורים, מה למדתם אתם... ?

השבוע התחלנו לעסוק בנושא חנוכה, ללמד את החג על היבטיו השונים, ליצור, לשיר, לשמוע סיפורים על אור, על מהות החג וכן, על הדגשים שאנחנו בוחרים להביא לילדים. אולי קצת פחות סמלי גבורה וניצחון, ויותר סממנים של חברות, אור פנימי וחיצוני, קירבה למשפחה ולקהילה. בשבוע שנותר לנו עד החופשה נמשיך ללמד דרך חוויות וחושים, סדנאות חנוכה וקבלת חג בית-ספרית.

ביום שלישי, יצאנו לטיול רשות לבקר שוב במשק מאזי"ה. אחרי כ10 דק' הליכה אנחנו מגיעים למקום קסום, ויכולים להבחין איך השתנה בינתיים, לפגוש מבנים שבנו הילדים ולשכלל אותם, לייצר קבוצות משחק קטנות ואיתן לעוף על כנפי הדמיון.... להתעמל, לטפס, לקפוץ, לאסוף פרי מהאדמה, לשחק 3 מקלות, לשבת לאכול ולדבר עם חברים. כל-כך נעים! הילדים שבחרו להישאר בביה"ס, התכנסו לפעילות ואחריה...ממש כמו בטיול, התקבצו לקבוצות ושיחקו, יצרו, אכלו ודיברו... כמו טיול-פנים שכזה.

ימי הולדת בשבועיים האחרונים היו לעפרי גל, איילת אליעז ונטע ורשובסקי. מזל טוב ילדות נפלאות שכמותכן. כייף גדול לראות אתכן גדלות ופורחות!

לרני שחף נולד כבר לפני כחודש אח קטן ושמו אורי. מזל טוב רני ואיילה! וכמובן להורים השמחים - נעמה ועמית. איזה כייף שהצטרפתם אלינו לטיול ביום שישי, ויכולנו להציץ בפלא הקטן שלכם!

חופשת חנוכה ממש תכף מגיעה... ונראה לנו שכולם זקוקים לאיזו הפסקונת בשיגרה, וחידוש מצברים אצל המשפחה והקהילה בישוב. מאחלים לכולם שבוע מלא ברגעי אור, קירבה ואהבה!

צוות א-ב




סיכום שבוע 19-23.11.17

ילדים חמודים והורים יקרים,

שבוע נוסף מלא כל טוב עבר עלינו... שבוע שתחילתו שמשי והמשכו גשום וקריר. הילדים אוהבי החורף נהנו משלוליות משובחות ובוץ נהללי אמיתי. במרחב שלנו נרקמים קשרים, חברויות משמעותיות מתגבשות, ההיכרות בין הילדים וביננו לבינם מעמיקה, ונראה כי כל אחד מתחיל למצוא את מקומו ולהרגיש בבית. המרחב שלנו תוסס ופעיל, מזמן פעילויות מגוונות ומעודד יוזמות מקוריות לפעילות. משחקי חברה, דרמה, משחקי קלפים, יצירת מנדלות מחומרים שונים, בנייה בסגנונות ובגבהים שונים (ממש ארכיטקטים צעירים), ובין רגע המקום יכול להפוך מזירת בייבלייד סוערת לארמון מלכותי.

ביום שלישי אמור היה להתקיים טיול חובה בשתי קבוצות, אבל התאמנו את עצמנו למזג האוויר ושינינו תוכניות. הטיול הפך לטיול רשות, טיול מטריות משמח בגשם (בחרו לצאת 31 ילדים). הילדים שנשארו יבשים בביה"ס נהנו מפעילות נעימה וחמימה בחדר אמנות עם מירי ומשחקים עם חברים. היה לנו בוקר חורפי נפלא!

שימו לב כי בימי הגשם ילדים רבים החליפו בגדים ונשארו המוווון אבידות. סווצ'רים, גרביים, מטריות ואפילו מעילים. מוזמנים להגיע לזהות את הבגדים האבודים של ילדיכם, ואנא הקפידו לכתוב שם על כל פריט. זה יעזור לנו לעזור לכם...

ביום חמישי קיימנו אסיפה מרחבית נוספת. בחלק הראשון המשכנו לדון בנושא הניקיון והסדר והגענו להסכמות (בהמשך תקום ועדה מרחבית שתנסח את הכללים). בחלקה השני של האסיפה קיימנו דיון בנושא משחק הבייבלייד. משחק זה מסב הנאה רבה לילדים אך הוא מעלה גם הרבה תסכול, כעס וצער. הילדים אמרו את אשר על ליבם, שתפו בתחושות ומחשבות. היה מדהים להקשיב להם, כמה חוכמה וכנות יש בהם. פשוט מופלאים. בתקופה הקרובה נמשיך לעסוק גם בנושא הזה.

השבוע חגגנו ימי הולדת ל....: אוריש ואורלי. היה שמח ומרגש לקבל מהילדים חיוך, חיבוק, ברכות ופינוקים. ורק נותר לנו להגיד תודה!

     

שימו

מזכירים כי ביום שישי הבא 1.12 בשעות הבוקר נצא כולנו לטיול מרחבי באזור שמורת אלוני אבא.

פרטים נוספים נשלח בימים הקרובים.



 סופשבוע נעים וטוב לכולם

דליה, יעל, טל, אוריש ואורלי.  סיכום-שבוע   11-16.11

שלום לכולכם - ילדים והורים

שבוע נעים וחמים עבר עלינו. הילדים התרגלו לשגרה, אנחנו, כולנו, מתרגלים ומסתגלים למרחב שלנו, לאפשרויות השונות, לילדים ול'טיפוסים' שמביא כל אחד מעימנו... וזה מביא שקט, העמקה, הרבה בחירות קטנות וחשובות – עם מי לשחק, ליד מי לשבת לאכול, על מה נדבר... שקט ורוגע גם בד"כ מאפשרים ראש פנוי ללמידה ומקום רחב לסקרנות וחקרנות.  

ארוע יוצא דופן נרשם השבוע ביום רביעי, כל ביה"ס יצא לשעת ניקיון וסדר יסודי יותר מן היומיום. ילדי המרחב והצוות כולו נרתמו בשמחה למשימה: התאים נוקו וסודרו, משחקים שבו למקומם ולאט לאט נהייה לנו שוב מרחב ובית-ספר נעים יותר. יש משהו בפעילות כזאת, שכל ביה"ס סביבה, שיוצרת אכפתיות, אנרגיה של עשייה אחד למען השני, שותפות ושייכות. היה כייף להרגיש חלק מזה.

הסימפטום המובהק של נקיון שכזה הוא סל הסווטצ'רים האדיר שבמבואה... בואו בואו לקחת! יש שם אפילו בגדים חדשים..

ביום שלישי יצאו כל ילדי המרחב שרצו, לטיול רשות והגענו עד לגן השעשועים של נהלל. היה כייף לראות את ההזדמנות של הילדים להפעיל את הגוף – לטפס, להיתלות, לרוץ, להתגלש... וכל זה יחד עם חברים שרוצים לשחק ולחפש אתגרים והרפתקאות... הילדים שנשארו בבי"ס עבדו בחממה, וכך נפגשו עם ילדים אחרים מבד"כ בשיעור זה ועבדו נפלא יחד.

סגרנו את  השבוע כשכל ילד בחר בין קבלת-שבת מרחבית, לבין משחקי חוץ במגרש. לפני כן אנחנו תמיד נפרדים בשחריות האינטמיות באמירת שלום אישית, סופש מלא חוויות, פירגונים וציוני רגעים נעימים מהשבוע.

ממליצים לכם לעשות את זה גם סביב השולחן, או במפגש משפחתי משלכם.. זה כלכך יפה ומחזק לשמוע את הילדים הצעירים משתפים ומפרגנים לחברים שלהם ולנו.

שבת שלום!

אורלי, יעל, טל, אוריש ודליה

 

 סיכום שבוע 5-9.11.17

ילדים חמודים והורים יקרים

מה היה לנו השבוע במרחב א'-ב'?

ביום שני התכנסנו לאסיפה מרחבית ראשונה, בה עסקנו בנושא הסדר והניקיון במרחב שלנו. הילדים הציעו רעיונות נפלאים כדי להקפיד יותר על מרחב נקי ומסודר שנעים לשהות בו. עלו הצעות כמו שילדים משחריות שונות יעזרו לילדי השחריות האחראיות על המרחבים, שאחרי כל משחק נקפיד לסדר, ואפילו הוצע רעיון לתכנן ולבנות רובוט משוכלל שיודע לסדר ולנקות (:

ההצעות השונות יובאו להצבעה בשחריות ואז נמשיך בתהליך, גם בעזרת ועדת סדר וניקיון מרחבית אשר תוביל את התחום הזה במרחב שלנו.

ביום שלישי יצאנו בשתי קבוצות לטיול חובה. קבוצה אחת הלכה לחוה החקלאית, שם פגשנו את אבא של שירי, רועי בירן, שהוא מנהל החווה, ואת השינשי"נים שמתנדבים ומדריכים במקום. נכנסנו לחממות וזיהינו מלפפונים ועגבניות בתחילת גדילתם, הרחנו וטעמנו צמחי תבלין, וקטפנו זיתים אל דלי גדול. לסיום שתינו תה צמחים חם וטעים, וחזרנו לביה"ס מלאי למידה ושמחה. הקבוצה השנייה הלכה לארכיון של נהלל. שם פגשנו את סבתא שרה, סבתא של איילת אבידב. נכנסנו לחדר ובו המון ארגזים מלאים במסמכים, תמונות, מכתבים, יומנים מההיסטוריה של נהלל. הבנו מה החשיבות של לשמר מסמכים ישנים בארכיון ומדוע כדאי באיזשהו שלב לסרוק ולהעביר את החומרים למחשב. למדנו גם מילים מעניינות כמו: ארכיון ומסמכים :) דברנו על השוני בין החיים של פעם להיום והתבוננו יחד בתמונות מחיי הכפר: הפרות, העגלות והסוסים, בית הספר ועוד.. בסוף הביקור אפילו קבלנו הפתעה קטנה ומתוקה. זה הזמן לומר תודה רבה לשרה ולרועי על האירוח הנפלא והביקורים המרתקים בארכיון ובחוה. בטיול החובה הבא, בעוד שבועיים, הקבוצות יתחלפו.

ביום רביעי ילדים רבים מהמרחב הלכו לאסיפה הבית ספרית, בה דובר נושא החלוקה לשחריות לשנה הבאה. הנושא נפתח לדיון בעקבות בקשות של ילדים, לבדוק אפשרות בחירת חברים לקבוצת השחרית, כך שתהיה לכל ילד יכולת להשפיע על הרכב קבוצת השחרית שלו ושיהיו לו חברים שהוא בחר. זאת בשונה מהתהליך הקיים בו צוות המרחב קובע את חלוקת השחריות מדי שנה. באסיפה עלו טיעונים בעד ונגד, ובאסיפה הבאה ימשיך הדיון ויעלה להצבעה.

ילדי המרחב שבחרו לא ללכת לאסיפה התפצלו בין שתי שחריות לבחירתם: שחרית "עיניים" בספריה, ושחרית חוץ עם גירים בחצר האחורית. היה מרגש לראות את ההתלבטויות והבחירות של הילדים. כל אחד על פי רצונו, תחומי העניין שלו והצרכים באותו בוקר.

הבוקר טעמנו לראשונה בחירה גם בסג"ש, בעקבות החלטת האסיפה. הילדים יכלו לבחור בין סג"ש קבלת שבת מרחבית, לבין סדנאות משחקים במרחב שלנו. האוירה היתה נעימה, ושוב ראינו את הילדים מתנסים, לומדים לקחת בשתי ידיים את זכות הבחירה, ולזהות מה נכון ומתאים להם.

 

השבוע חגגנו ימי הולדת לאורי שרף ולהגר. מאחלים לכן מתוקות, שתמשיכו לרקוד ולשמוח, ושהחיים יהיו מלאים הפתעות נעימות

וכמה הודעות:

·        המון סווצ'רים וחפצים בלתי מזוהים נשכחים במרחב שלנו. אנא הקפידו לכתוב שם על כל חפץ אישי, כדי שנוכל להשיב אבידות לבעליהן. ובהזדמנות תקפצו אלינו לחפש בין האבידות, אולי תמצאו איזה סווצ'ר מוכר... (:

 

·        בתקופה הקרובה ילדי כיתה ב' יקבלו חיסון טטנוס. עדיין לא נמסר לנו תאריך מדוייק (נעדכן כמובן), אבל בבקשה שלחו את פנקס החיסונים של ילדכם.

 

 

עד כאן להשבוע... שולחים חיבוק לכל ילד וילדה.

סופשבוע נעים וממלא לכולנו

דליה, אוריש, יעל, טל ואורלי.

 



 

 

 

השבוע שהיה   29/10-2/11

שעון החורף שהחל השבוע הביא איתו שיח סתוי, שיח על שינויים, ואולי גם אנרגיה קצת שונה... הרגשתם? לא תמיד קל להסביר לילדים למה בכלל יש שינוי שכזה, אבל נדמה שיש לו השפעה עלינו, ולמרות הטכנולוגיה והעולם המודרני, אנחנו עדיין מושפעים מאור וחושך, מחום וקור. במרחב שלנו הרגשנו גם הסתגלות לשיגרה ולקבוצת ילדים, וגם לעיתים סערות ובדיקת גבולות. הכל מאד טבעי בעינינו, ואנחנו עוזרים, תומכים וגם מנסים לעשות התאמות ולהיות גמישים לצרכים והאותות השונים. כמו בטבע...

בטיול-הבחירה השבוע הלכנו שוב למשק מאזיא. היתה לנו תחושה שלאור המשחק הפורה שהתרחש בשבוע שעבר, הרבה ילדים ישמחו לשוב לשם. ואכן כך...וגם פה מתבקשת גמישות וקבלה לשינויים...כי הלא המבנה מלפני שבוע לא נותר כמו שהוא, והגשם שירד יצר בוץ, וסוג חדש של משחקים נולד בזכותו. כל טיול הוא הזדמנות ללמוד על הקבוע ועל המשתנה, על מה שעכשיו קורה, ספונטנית, ומה שכבר פגשנו קודם וציפינו לראותו שוב.

חגגנו יום-הולדת השבוע לעלמה דה רוסו. מזל טוב עלמוש יקרה שלנו! 

ביום רביעי, עסק ביה"ס שלנו בזכר רצח רבין.

עם ילדים צעירים, כמו במרחבנו, אנו נוגעים בנושא דרך סיפורים, שירים ויצירה. מספרים מעט על הארוע ההסטורי שקרה לפני שנים רבות...כן, 22 שנה זה הסטוריה לילדים בני 6-8. ומנסים להתמקד בנושא העולה מתוך הארוע. השנה העמקנו בנושא "כוחן של מילים". עד כמה מילים יכולות להשפיע, לשלילה ולחיוב. היה מרתק לשמוע את המילים של הילדים, עד כמה הם רוצים ללמוד, וגם עד כמה הם מבולבלים עם עוד כמה ארועים הסטוריים.... לאחר שחרית ושיעור בנושא, התאספנו כל ביה"ס באולם להתכנסות קצרה, וגם הילדים הצעירים הביעו הרבה עניין, סקרנות ורצון לקחת חלק ב'ביחד' הבית-ספרי.

סיימנו את ההתכנסות בשיר 'מילה טובה' ששרה יהודית רביץ.

מוזמנים גם אתם לשיר יחד עם הילדים, ולעטוף אותם במילים טובות.

יש לזה כח עצום.

סוף-שבוע נעים    

טל, יעל, אוריש, אורלי ודליה


https://www.youtube.com/watch?v=32Zn4Rzga1o

 


סיכום שבועי מרחב "ב 22.10.17- 26.10.17.

הימים חולפים ותכף מתחילים חודש שלישי בבית הספר ואנחנו מרגישים שלאט לאט מתחילה להיווצר במרחבנו הקט (או יותר נכון הגדול..) שיגרה נעימה ומקסימה: הילדים מתחילים לזכור את המערכת האישית שלהם, מבינים יותר ויותר לאן ללכת והיכן מתקיים כל שיעור. גם השיעורים עצמם נכנסים לקצב של למידה ומרגישים את ההתקדמות וההפנמה.

המרחב שלנו, או יותר נכון שני המרחבים הפיסיים של המרחב שלנו הופכים כל יום (ב"זמן שלנו" בעיקר, אבל לפעמים גם בזמן התאקלמות ובהפסקות אחרות) לעולם מופלא אחר. יום אחד נערכת "חתונה" במרחב ויום אחר נפתח "בית מלון", יש ימים שהמרחב הופך לרחבת ריקודים ובימים אחרים נבנים בו מבנים משוכללים מקוביות. ואנחנו הצוות עומדים ומתפעלים מהמשחק הסוציודרמטי שנהיה עמוק יותר ומלא יותר, משיתופי הפעולה והקשרים המרגשים שנוצרים בין הילדים והילדות מא' ומב' גם יחד. אנחנו נדהמים מהיצירתיות ומהנועם שבמשחק המשותף. וזה עבורנו סימן לכך שבאמת קורה פה משהו ממש טוב.

עוד סממן לתהליך הזה.. היה הטיול השבוע. השבוע יצאנו לטיול חובה בו התארחנו במשק מזי"א בנהלל. במשק ישנם עצים גבוהים וגן בוטאני, היו שם עד לא מזמן עצי פקאן ולכן על האדמה מפוזרים הרבה אגוזים קטנים, יש בולי עץ שמסודרים במעגל ובעיקר אפשרות בלתי נגמרות להרפתקאות וללמידה. הגענו למקום ותוך דקות ספורות היה מדהים לראות איך הילדים מתפזרים בשטח, חוקרים, לומדים, משחקים ומוצאים כל אחד עיסוק: היתה קבוצה שאספה פקאנים, וקבוצה גדולה מאוד של ילדים שהחליטה לבנות בית ממקלות: הרימו, סחבו, תכננו והכל בשיתוף פעולה. היו כמה ילדים וילדות שטיפסו על עצים וכמה שישבו יחד ואכלו את הסנדויצי'ים שלהם ושוחחו. ואנחנו נהנו כל כך לראות את האינטראקציות ביניהם, את האופן שבו הם מוצאים את מקומם, מרגישים בנוח- ובוודאי יהיה אפשר להרגיש חלק מהאוירה המיוחדת בתמונות המצורפות.

השבוע בשחריות חגגנו ימי הולדת לאליה וליותם, מאחלים לכם את כל הטוב שבעולם ושמחנו כל כך לחגוג איתכם יחד בפעם הראשונה בבית הספר!

כמה דברים חשובים:

*יום שני הקרוב בשעה 18:30 אתם מוזמנים לערב מיוחד שנקרא "עץ הדמוקרטי" בבית הספר- בערב זה בהשתתפות המורים, ההורים והילדים תהיה אפשרות לדבר על נושאים שונים שקשורים לחיינו בבית הספר! בואו בשמחה.

*המשיכו לצייד את הילדים במספיק אוכל למהלך היום. הימים עמוסים ומלאים והילדים רעבים. תמיד עדיף יותר מאשר פחות בהקשר הזה

*ובנוסף, כמות הציוד שמתחילה כבר להצטבר של קלמרים, חולצות, בקבוקים ועוד.. מומלץ וכדאי לסמן את חפצי הילדים במדבקות עם שם הילד על מנת לנסות ולעזור לנו לעקוב אחר הדברים.

מאחלים לכולנו שבת נעימה, רגועה, שקטה ושמחה!

אורי, דליה, יעל, אורלי וטל.


סיכום שבועי 15-19.10

ילדים חמודים והורים יקרים,

אז "אחרי החגים" הגיע והביא עמו את הסתיו ואפילו את הגשם... ואנחנו ביום ראשון חזרנו בהתרגשות לבית הספר. ילדים רבים חזרו בשמחה וחיוך, אחרים בחשש, מכאובים קלים או אפילו צער ודמעות פרידה בבוקר. כל אלה תגובות טבעיות  של החזרה וההסתגלות המחודשת למסגרת. מהחוויות שהילדים שיתפו, נראה שלכולם היה חופש נהדר

ביום שני היה לנו עוד בוקר מיוחד ומרגש, במהלכו נפגש כל ילד עם החונך שלו. בהמשך השבוע החונכים כבר קבעו עם כל ילד וילדה זמן קבוע במערכת למפגשי החונכות. החל משבוע הבא גם החונכויות ייכנסו לשגרה ונצא למסע המשותף במהלכו ניטיב להכיר, נלמד את הצרכים והרצונות, נשחק, נטייל, נדבר, ניצור, נקשיב ונצמח יחד. בסוף היום ירד מבול... רצנו בגשם והגענו הביתה רטובים...

ביום שלישי התקיים, לראשונה השנה, טיול בחירה. 31 ילדים מהמרחב בחרו לצאת לטיול, מצויידים במגפיים ובגדי החלפה. הגשם החזק השאיר לנו שלוליות גדולות והמון בוץ נהללי, מהם נהנו הילדים המטיילים. היה נפלא לראות אותם מקפצים בשלוליות, נרטבים, מתבצבצים, צוחקים ונהנים כל כך מההזדמנות שניתנה להם. בהמשך הטיול הלכנו למגרש ולדשא הגדול של נהלל, שם הילדים רצו, שיחקו יחד, התעמלו וגם נהנו מפיקניק בשמש הנעימה. הילדים שבחרו להישאר בבית הספר שיחקו בחצר ונהנו מפעילות משותפת. היה תענוג לראות את שיתופי הפעולה והקשרים הנרקמים בין ילדים שונים. ובכלל, כל כך נעים להתבונן בהם, האלפים שגדלים ומתאקלמים מיום ליום והבתים הבוגרים המדהימים שלנו, מכבדים, מקשיבים, דואגים, מתחשבים, לפעמים גם רבים ומשלימים, ובעיקר לומדים יחד תוך כדי משחק משותף. נראה כי הילדים (וגם אנחנו) כבר מתחילים להרגיש בבית.

ביום רביעי נסענו להצגה ראשונה לשנה זו. בהצגה "האתרוג" הכרנו את הרשל'ה וחברו מוטל. הילדים צחקו והתרגשו וכמובן התנהגו נפלא. גאים בהם מאוד!

הבוקר סיכמנו את השבוע בסג"ש מרחבי, שרנו ודיברנו על הסתיו. ונהננו משעה של ביחד נעים.

ממש לפני החג נולדה לעמיתוש אחות קטנטנה. מזל טוב גדול גדול לעמית האהובה שלנו ולכל משפחת קיבריק, להולדת התינוקת המתוקה נטע. מאחלים לכם המון אושר ביחד 

הודעות חשובות:

·        עם בוא החורף אנא דאגו לילדיכם לשקית עם בגדי החלפה במרחב באופן קבוע.

·        אנא הקפידו לשלוח עם הילדים בקבוק מלא מים טריים מדי יום.

·        בימים בהם מתקיימים שיעורי תנועה (כל ילד לפי המערכת האישית), יש להביא נעלי ספורט. ילדים ללא נעליים לא יוכלו להשתתף בפעילות.

·        כינים... כינים... אורחות לא רצויות אצלנו. אנא בדקו את הראשים וטפלו במידת הצורך.

רגע לפני שבת... אוריש היקר שלנו חסר בימים האחרונים. מאחלים לך הרבה בריאות ושתחזור אלינו במהרה בריא ושמח (:

 זה היה השבוע שהיה...

לכולכם סופשבוע משפחתי נעים עם הילדים המופלאים.

יעל, טל, דליה, אוריש ואורלי

 

השבוע הראשון של תשע"ח - שנה חדשה!

סיכום-שבוע 24-28.9.17

✴✴✴

ילדים והורים יקרים, אחרי חג ארוך ומלא חוויות שבנו כולנו אל שבוע של שיגרה... והנה עוד רגע מגיע חג סוכות ושוב נצא לכמה ימי חופשה. אנחנו בסה"כ חודש בביה"ס, אבל במרחב שלנו זה מרגיש הרבה יותר... כי אנחנו כבר מכירים, זוכרים את רצף היום, מחפשים עם מי כדאי לנו לשחק, לאכול, לרוץ בחצר... הולכים לשיעורים לפי המערכת, ולאט לאט מרגישים יותר בנח ובטבעיות במרחב שלנו.

אחרי ששמענו מהילדים על החוויות מראש-השנה, עסקנו השבוע בתכנים הקשורים ליום-כיפור. גם בהיבטים היהודים המסורתיים, וגם מהזוית החילונית. דיברנו על יחסים ביננו, על חרטה וסליחה, דיברנו על בית הכנסת והשופר, וכמובן נגענו גם בכבישים הפנויים וברכיבה על אפניים המיוחדת של המועד הזה. כן, יש מקום גם לזה וגם לזה וכל אחד יבחר לו את מה שמתאים למשפחתו ולו.

בטיול הלכנו למשק של ארז, המורה היקר שלנו, שהראה לנו את בעלי החיים שהוא מגדל באהבה. ארז הכיר לנו את הסוסים, את האתון, העיזים ואפילו את הכלבה המתוקה שלו. הלכנו גם לגן המשחקים הסמוך לביתו, והילדים בשמחה רבה שיחקו יחד, טיפסו, התנדנדו והוציאו אנרגייה ילדית מופלאה!

ימי ההולדת במרחבנו נחגגים השנה עם קבוצת השחרית, והרבה חיוכים של מבוכה ועונג נראים במסדרון שלנו ובמרחבים. שמחנו לחגוג ל – עמרי ארזי ודניאלה אשכול. מזל טוב ילדים מתוקים!

אז רגע לפני סוכות, רוצים להזכיר שאנחנו פה בעבורכם, לשאלות, מחשבות, דאגות- אם יש כאלו. לאחר חופשת סוכות נתחיל את החונכויות, ובכלל ניכנס אל שיגרה מבורכת שתביא עימה בוודאי שקט, וגם אולי עוד דברים... אנחנו פה לקבל ולגדול ביחד.

יום-כיפור משמעותי וקל לכולכם!

אורלי, יעל, אוריש, טל ודליה

✴✴✴ ילדים חמודים והורים יקרים,

ביום ראשון חזרנו מחופשת שבועות עמוסי חוויות לחודש אחרון בכיתה א'... קשה להאמין שהשנה המיוחדת והנפלאה הזו חולפת לה כל כך מהר. תחושה של סיום שנה כבר בהחלט מורגשת ומרגשת, אבל אצלנו במרחב מנסים לשמור על שגרה בטוחה ומוכרת, מקפידים על כללי המרחב וממשיכים בלמידה בשיעורים ובזמנים הפנויים. בחונכויות אנחנו עובדים עם הילדים על הייצוג הגרפי של השנה שחלפה, וניתן לראות שוב את המראה המרגש של חונכים ונחנכים משוחחים ועומלים יחד על יצירה משמעותית, המשקפת תהליך אישי, ואין כמוה לאף ילד אחר בעולם. בשיעורי עברית התחלנו לעבוד על פרוייקט סיום השנה, שיוצג בתערוכה ביריד הסיום הבית ספרי ב 22.6. אנחנו, צוות המרחב, כבר עסוקים בחשיבה על הדרך שעבר כל ילד מראשית השנה ועד עתה, וגם על הדרך המשותפת שעברנו כקבוצה. שמחנו לפגוש את כולכם בשיחות ההורים, שהיו לנו חשובות ומלמדות וגם הן מהוות חלק בלתי נפרד מתהליכי הסיום.  

היה לנו שבוע חגיגי במיוחד. גם לידה, גם שני ימי הולדת וגם ביקורים מאוד מרגשים (:

ליעל מילת המתוקה שלנו נולדה אחות קטנטנה. מאחלים ליעלי ולכל משפחת מילת מזל טוב גדול והמון אושר. אוהבים אתכם מאוד!

השבוע חגגנו ימי הולדת ליעלי (יעקובי) ולשלו. מאחלים לכם באהבה גדולה,  שיתגשמו משאלותיכם ושתהיו בריאים ושמחים. המשיכו להיות פשוט כפי שאתם.

אתמול ארחנו את ילדי הגן, שיעלו בשנה הבאה לכיתה א' אצלנו בבית הספר, ויצטרפו למרחב שלנו. האלפים שלנו ציפו לביקור בהתרגשות גדולה, התכוננו לקראתו וקיבלו את ילדי הגן באהבה, בסבלנות ובשמחה, הדריכו אותם והראו להם את בית הספר. "בשנה הבאה נהיה הבת'ים הגדולים...".

הבוקר הגיעו לביקור שני ילדים חמודים: אור ואוהד, המסיימים כיתה א' בבתי ספר אחרים ויצטרפו אלינו למרחב בשנה הבאה. נקבל אותם בברכה לקבוצה הנפלאה שלנו.

מאחלים לכולם סופשבוע נעים ושבת שלום.

דליה, אוריש ואורלי

 ❇✴✳❇✴✳❇✴✳❇✴✳


הימים שעוד נכונו לנו

שיהיו נכונים, שיהיו רכונים

שיהיו מעלינו כמו כפות תמרים. 



קיץ באויר, ובנשמה.. יש כבר הרגשה של סיום, ומדי פעם ישנו שבוע כזה מלא, שאנחנו מנסים לשמור בו על שיגרה ועל איסוף. הילדים כל-כך גדולים, מכירים ומתמצאים, משחקים יחד בחצר ובמרחב, ואנחנו, הצוות, בעיקר מלווים ומתווכים כשצריך. 

חג שבועות לפנינו, ואנחנו התחלנו את הלמידה סביבו בטיול לרפת של משפחת גורן בנהלל, המשפחה של איתי שלנו. הילדים שאלו כל מיני שאלות טובות, התבוננו בסקרנות בפרות ובעגלים, ואיתי נהנה כלכך להסביר, להדגים, ולהלך במגפי הרפתן שלו... בביה"ס המשכנו בשיעורי העברית לגעת בנושא מכל מיני כיוונים, ולהזכיר את המנהגים הקשורים לחג הזה. סבתא של שירי בירן, רותי, באה ללמד אותנו בחממה את אחד המלאכות המקובלות בחג השבועות "מגזרות נייר" ואת התוצרים אפשר לראות במרחב. תודה, לכל הנותנים יד וכתף, זה מרגיש הכי נכון ואוטנטי ללמוד מעצמנו ומהמרחב האנושי שאנחנו מרכיבים!

השבוע ביקרה עוד קבוצה של א'לפים בספרייה של ויצו, וזה הזמן להודות לנעמה שובל, אמא של עומר, שאירחה אותנו כל כך יפה יחד עם שאר הצוות בספריה. לילדים היה מרתק להיכנס לביה"ס הגדול הזה, עם הילדים הגדולים האלו... ולהחשף לספרייה עשירה וגדולה, להתבונן בכל מיני סוגים של ספרים, וכמובן לשמוע סיפור מפי נעמה. 

השבוע חגגנו לאלי עייק אבירן יום הולדת! מזל טוב ילדה מקסימה! התחלנו עכשיו לחגוג גם לילדי יולי-אוגוסט כדי שיזכו ליום-הולדת שחריתי כמו כולם. 

אנחנו כבר מתחילים לראות את סיום השנה, מכינים תוצרים לתערוכת סוף השנה, מכינים משובים והערכות יחד עם הילדים כמובן. עם זאת, אנחנו משתדלים לשמור על מסגרת ברורה, לשמור על כללי זהירות וכללים בין אדם לחברו. אתם ההורים, מוזמנים לשאול ולברר איתנו כל מה שתירצו. אנחנו כאן (גם) בשבילכם! 

שיהיו ימים נעימים וטובים, של חלב ודבש, של חיטה וכפות תמרים!

אוריש, אורלי ודליה 


סיכום שבועיים...  30.4-11.5   

שבועיים עמוסים בתכנים שיש בהם הכל מהכל... יום הזיכרון ויום העצמאות, ימי הולדת וגם ל"ג בעומר, חשבון, עברית, שיעורי בחירה ומעט ימי שגרה. הרבה תכנים חברתיים שזורים ביום-יום שלנו במרחב, בשחריות, בטיולים ובזמנים הפנויים. הילדים הגדולים שלנו כבר מאוד עסוקים בהם, ואנחנו שם כדי לעזור ולתווך כשצריך.

בשבוע שעבר ציינו את יום הזיכרון. בשחריות עסקנו בנושא העדין הזה בזהירות רבה, ענינו על שאלות וגם שרנו "לו יהי" והבענו משאלות. בחממה הילדים בחרו בין הפינות השונות. יצרנו בחומרים שונים בכחול לבן, כתבנו על המדינה והכנו יוני שלום "מעופפות". ביום זה השתתפנו בטקס ועמדנו בצפירה יחד עם כל ילדי ומורי ביה"ס.

לאחר יום העצמאות חזרנו לשגרה קצרה. הילדים כבר כל כך בוגרים, ולפעמים נדמה שהם נעים בטבעיות ומתמודדים טוב מאתנו עם המעברים בין הימים המיוחדים, האירועים, השינויים, והחזרה לשגרה.  

בשבועיים האחרונים חגגנו ימי הולדת ליעל מילת, לשירי ולמעיין (וגם למדינה כמובן...). מאחלים לכם ילדים אהובים, המון אושר ובריאות ושתמשיכו להיות בדיוק כפי שאתם

בימים האחרונים עסקנו בל"ג בעומר. בשיעור מעגל השנה יצרנו מדורות, כמה בנות נציגות המרחב יזמו והעבירו סדנת ל"ג בעומר, ובסג"ש שיחקנו משחקים הקשורים לחג, בהנחיית מורן המורה לאמנות. היה כיף גדול.

בערב נפגשנו כולנו, יחד עם כל קהילת בית הספר, במדורה. היה נעים להיפגש, לפטפט, לנשנש ולשיר יחד. תודה גדולה לאוריה גל, אבא של עפרי שלנו, על הפעילויות המיוחדות והמגבשות. תודה לכולכם על שיתוף הפעולה, הכיבוד והרוח הטובה.

ביום ראשון נצא כולנו למרוץ השדה הבית ספרי. ילדים שירצו והביאו אישור הורים חתום יוכלו להשתתף במירוץ. האחרים יוכלו לעודד, לעזור בארגון או סתם להנות קצת מהאוירה הספורטיבית.

ביום שני- חופשת ל"ג בעומר שזזה קצת.

מבקשים מאוד להקפיד מדי יום:

 בקבוק מלא מים טריים, כובע ואוכל בכמות מספקת.

סופשבוע נפלא – דליה, אוריש ואורלי.  


השבוע שהיה במרחב א'   23-27/4 

שבוע אביבי ונעים קיבל את פנינו מחופשת פסח, ובכלל נראה שאצלנו נעים וחברי.

השבוע ציינו את יום הזיכרון לשואה, דרך שיחות, סיפורים קטנים, שאלות סקרניות - נגענו בנושא הכל-כך כבד הזה. הרבה ילדים לא ממש ידעו, ואנחנו, כאמור פחות היינו עסוקים בהעברת ידע, אלא יותר בדיבור על הצפירה והאוירה ביום הזה. תמיד מעניין לדעת מה כל אחד סופג, מה מהדהד פנימה ומה פוסח ולא נוגע... אם יש לכם אמירות או מחשבות בנושא נשמח לשמוע. אנחנו חשים שהיום עבר בנועם, הילדים שיחקו ושמחו כרגיל... ונחשפו בעדינות לעוד צד בתרבות הישראלית שלנו.

מעבר לכך היתה שיגרה ברוכה אצלנו... הרבה למידה בשיעורים, חברויות ומפגשים חדשים לצד ותיקים יותר. התחושה היא שהילדים חזרו גדולים יותר, פיזית ורגשית! זה שלב נהדר שבו אנחנו יכולים קצת לקחת צעד אחורה, להתבונן ולהתפעל מהעצמאות והיוזמות של הילדים למשחק, יצירה, ארוחות בוקר משותפות .. (כן, יש לנו כמה קבוצות שמתקיים מין טקס-ארוחה שכזה..)

אפרופו עצמאות... את הכמ"ש עצמאות (כמעט-שבת) קיימנו כבר ביום חמישי כדי לציין אותו לא רק בדיעבד (ביום עצמו, שלישי, אנחנו בחופש). בנושא הזה, של יום עצמאות, מדהים לשמוע כמה הילדים יודעים, מה הם מבינים מהנושא שלמעשה הוא די מופשט: יש מדינה, מה זה אומר? מה זה עצמאות של מדינה? למה קודם לא היה? ואיך זה קשור לסיפורים המיתולוגיים של יציאת מצריים, המכבים במודיעין, בית המקדש... ? היינו פה כבר קודם – אז למה ישראל רק בת 69? מאד מעניין התפישה של ילדים את הנושא, וכמובן יש את השמחה של חג, שירים ותרבות ישראלית, של כחול לבן. תמיד כייף. מוזמנים לדבר עם ילד/תכם בנושא, ולאתגר גם את עצמכם מה התשובות והמחשבות שלכם.

יום השני הקרוב יהיה קצר יותר, לרגל יום הזיכרון לחללי צה"ל. גם בו נמשיך בקו העדין שבין ידע לאוירה, בן הרוך והקושי.

שיהיה שבוע טוב!

אורלי אוריש ודליה השבועיים שהיו לנו

סיכום טיול-שנתי.. ולקראת היציאה לחופש פסח...

שבועיים גדושים ועמוסי חוויות מדהימות עברו עלינו. קשה לסכם במילים ולהעביר באמצעותן את עוצמת החוויות שעברנו... הטיול השנתי כלל בתוכו אינספור רגעים מרגשים, מקרבים ומיוחדים. ביום הראשון טיילנו בגני הנדיב במסלול ירוק ופורח, ולקראת הצהריים הגענו לנקודת תצפית יפהפייה, שם גילינו אתר ארכיאולוגי מעניין, חורבת עקב, ובו שרידי חווה עתיקה עם בארות מים, אחוזה עתיקה מימי בית שני, אורוות, גת לדריכת ענבים ועוד. הילדים חקרו בסקרנות גדולה את האתר והיו נפלאים. אחר הצהריים הגענו לבארות יצחק שם ביקרנו (מי שרצה) בזוחליה של הקיבוץ וטיילנו בלילה עם פנסים. לקראת הערב הדשא הגדול התמלא בעוד ועוד אוהלים, וארוחת ערב לתפארת הלכה והתהוותה. היה מרגש להיות חלק מהאירוע הגדול הזה, והכי כיף שאתם ההורים הייתם שם אתנו. ביום השני קמנו מוקדם. לאט לאט האוהלים קופלו, הציוד נארז, ולאחר ארוחת הבוקר נסענו למסלול מקסים, שמורת השרון, לאורכו של חוף ים יפהפה. בדיוק כשהגענו לנקודה הגבוהה ביותר על הצוק, בתזמון מושלם, התגלה לעיננו מחזה מרהיב. אלפי שקנאים עפו מעל פני המים ויצרו מבנים מדויקים להפליא, כמו שרק ציפורים יודעות... עמדנו שם מוקסמים עד שהלהקה התרחקה. בדיעבד הסתבר שזו היתה תופעת טבע נדירה. ואנחנו זכינו להיות שם בזמן הנכון . אחרי שנפרדנו מלהקת השקנאים המשכנו לכיוון הדיונות, שם רצנו בחולות, טיפסנו וירדנו ואפילו פגשנו צב נחמד. מהדיונות המשכנו לכיוון האוטובוס ו... הביתה.   

תודה גדולה ולבבית לכל ההורים שעזרו לנו בטיול. לאלה שליוו אותנו לאורך הטיול: ירון סלמן, צביקה סבא של מתן, יפעת גולן, גיא קיבריק ואסף רוכין. לגלית גליל שבאה כבר בצהריים לקיבוץ, ועזרה בהכנת שטח הלינה, והפירוק בבוקר. להורים הרבים והנפלאים שעזרו בהכנת הארוחות, העברת ציוד, שטיפת הכלים ועוד ועוד. תודה רבה לכל ההורים שבאו לישון איתנו ולקחו חלק בחוויה הזו, וגם לאלה שנשארו בבית וליוו אותנו מרחוק. המון תודה לכולם, בלעדיכם כל זה לא היה קורה...וכמו שהילדים אמרו אינספור פעמים בטיול: "כיפאק היי, כיפאק היי, שלוש פעמים כיפאק, היי היי היי!".   הילדים התנהגו נפלא. היתה תחושה של ביחד, ואנחנו הרגשנו שוב, כמה כיף לנו ללוות את הקבוצה הזו בשנה הראשונה שלהם בבית הספר.      .

חזרנו לבית הספר ביום ראשון היישר לשבוע חגיגות נוסף, ופסח כבר ממש בפתח... במרחב, בשיעורי עברית עסקנו בסיפור יציאת מצריים במנהגי החג ושמותיו. בחממה יצרנו בגואש, בפלסטלינה ובציור, וביום שלישי בישלנו ואכלנו עם כל ילדי ביה"ס מאכלי חג וערכנו סדר חגיגי. האלפים שלנו, האחים הצעירים במשפחת דמוקרטי בעמק, שרו "מה נשתנה".

השבוע חגגנו ללין המתוקה יומולדת 7. מאחלים לך לינצ'וק את כל הטוב שיש בעולם, המון אושר ושמחה!


לקראת החופשה כמה בקשות:

·        בשיעורי עברית כמעט הגענו לסיומה של חוברת "מפתח הקסם 2". הבוקר סימנו לכל ילד/ה בחוברת מספר משימות לחופשה. כמו כן, את העמודים שנשארו ועמודים שדילגנו עליהם, ניתן ומומלץ להשלים בחופשה כתרגול. במהלך החופשה חשוב לתרגל קריאת סיפורים מתוך החוברת, או קריאת ספרים ברמת קריאה מתאימה לילדים (חשוב שלא יהיה קשה/ארוך ומתסכל מדי). כמו כן, נשמח אם הילדים יתנסו בעזרתכם בכתיבת חוויות ויביאו אחרי החופשה להראות לנו. מיד אחרי החופשה נתחיל את החוברת השלישית.

·         בחשבון: הבוקר חילקנו לילדים שני דפים לתרגול חיבור וחיסור עד 20. לאחר החופשה נמשיך גם בשיעורים ללמוד אסטרטגיות ולתרגל נושא זה. לאחרונה למדנו בשיעורים על מצולעים וצורות הנדסיות. נשמח אם במהלך טיולים ופעילויות שונות תפנו את תשומת לב הילדים לצורות שונות בסביבתכם או בטיולים בטבע. מוזמנים אחרי החופשה להביא חפצים או דברים מעניינים להראות לנו. כמו כן, חשוב לעודד את הילדים לתרגל תרגילי חיבור וחיסור בהזדמנויות שונות.

·        קלמר: אנא דאגו במהלך החופשה לרענן קלמרים, לבדוק מה חסר ולהשלים ציוד. כולל טושים מחיקים, עפרונות מחודדים, מחק, מספריים, דבק, סרגל קטן, טושים, עפרונות צבעוניים.

מקווים שתנצלו את החופשה לדברים טובים, תמצאו זמן למנוחה, למשפחה וחברים, לטיולים ובילויים ולהתרעננות לקראת ההמשך.

נתראה ביום רביעי 19.4.17

חג שמח וחופשה נפלאה!

כבר מתגעגעים...

אוריש, דליה ואורלי.


סיכום שבוע קצר... 14-16.3.17

הורים יקרים וילדים חמודים,

אחרי הפיג'מות, החיות ושלל התחפושות... אחרי חופשה קצרה ומרעננת, נפרדנו מפורים וחזרנו לבית הספר מלאי חוויות לשלושה ימים של שגרה מבורכת, מלאה בכל טוב.

ביום שלישי התקיימה אסיפה, בה עלה מחדש לדיון חוק הטלפונים שנקבע באסיפה רבת משתתפים לפני כמה חודשים. חשוב לציין שקבוצת ילדים ממרחב גזוז (ד'-ה') הם אלה שביקשו לדון שוב בחוק ולשנותו. בסיום האסיפה התקיימה הצבעה על הצעות החוק השונות שנוסחו, והוחלט כי לא יורשה שימוש בטלפונים עד כיתה ו' או ז' (בהתאם להרכב המרחבים באותה שנה). לקראת האסיפה הזו קיימנו בשחריות מעגלי הסכמה, בהם דנו בחוק הטלפונים, בהשלכותיו על בית הספר והשפעותיו על המרחבים השונים. הילדים העלו את החסרונות הרבים של השימוש בטלפונים בגילאים הצעירים, אך ציינו גם את היתרונות. באסיפה השתתפו כמה נציגים מהמרחב שלנו, הצביעו והשפיעו. אנחנו מעודדים אותם להגיע ולהשתתף באסיפות מדי שבוע, וניתן לראות שכמעט תמיד מגיעים נציגים, ואפילו מביעים את דעתם בקול.

למרות שציפינו לגשם, אתמול בבוקר קיבלה את פנינו שמש אביבית ויצאנו לטיול רשות אביבי ופרחוני במיוחד... הילדים שבחרו לצאת לטיול פגשו חרציות, חרדל, נורית השדה, כליל החורש ועוד מגוון פרחים משמחים. נהלל התקשטה כולה לקראת החג בפריחה יפהפיה, ואנחנו קטפנו קצת ממה שמותר, והבאנו לפינת הטבע שלנו לכבוד האביב. הילדים שנשארו בבית הספר עשו סדר וארגנו את המרחב שלנו. וכמובן גם שיחקו ונהנו מזמן פנוי עם חברים.

הבוקר בסדנאות כמה בנות מהמרחב שלנו הובילו שלוש סדנאות: דולב ואיילת אליעז ארגנו סדנת "חפש את המטמון" לילדי א'-ג'. הכינו פתקים, משימות, תחנות והפעילו את הילדים שהגיעו ונהנו מאוד. נעמי רוכין, לין ויעל מילת, ארגנו סדנת קעקועים. הן הזמינו את ילדי א'-ג' לבחור ולהתקשט בקעקועים מיוחדים, ועשו הכל בחיוך, בסבלנות ובהנאה גדולה. יעל יעקובי יזמה וארגנה סדנת "איש תלוי", הפעילה נפלא את המשתתפים והכל הכל בעצמה! איזה כיף לראות את החבורה המופלאה הזו שלנו משתלבת כך בחיי בית הספר. פשוט מדהים לראות איך המתוקים האלה שרק הגיעו מהגן... כבר מארגנים הפעלות לגדולים מהם. וכמה אושר זה גורם לכולם (:

בשיעורי חשבון התחלנו לעסוק בהנדסה. למדנו מושגים כמו קו ישר, קו עקום, צורה, צלע, מרובע, מחומש, משושה וכו'. נמשיך לעסוק בהנדסה עוד מספר שיעורים, ונשמח אם תסבו את תשומת לב הילדים למושגים הללו גם בבית ובטיולים. איפה בבית ובטבע ניתן לראות קוים ישרים/עקומים... אילו צורות מסתתרות בחפצים שונים... נשמח אם הילדים ישתפו אותנו בתגליות שלכם...

בשיעורי עברית אנחנו קרובים לסיום לימוד תנועת החיריק ופנינו אל החוברת השלישית והתנועות הבאות... כבר התחלנו לגעת בתנועת החולם.

 ואיך אפשר בלי להזכיר את הטיול השנתי... כולנו מצפים ונרגשים לקראתו. בשחריות בשבוע הבא נמשיך להתכונן ולהתארגן, נדבר על הציפיות והחששות, נכיר קצת בעזרת תמונות את המקומות בהם נבקר ונעבור יחד עם הילדים על הפרטים. נשמח אם גם אתם בבית תאפשרו לילדים לקחת חלק בארגון הציוד ובאריזות. בחרו איתם תרמיל קטן בגודל מתאים, נוח להליכה. תחשבו יחד איזה אוכל מתאים להכין להם ליום הראשון (כזה שהם אוהבים, שהוא מזין ומשביע, וגם מתאים לאריזה ואכילה בחוץ בתנאי שטח...). הכנה נכונה תעזור להם להגיע בטוחים ושמחים לטיול ולצלוח אותו בהנאה. וכמובן – אנחנו נהיה שם איתם לאורך כל הטיול ונעזור במה שצריך. מזמינים אתכם שוב לפנות אלינו בכל עניין, קטן כגדול.

מאחלים לכולם שבת שלום וסופשבוע נהדר!

אוריש, דליה ואורלי

הסיכום של פורים תשעז

איזה חג לי, חג יחיד ומיוחד לי.... פורים הוא באמת מלכת החגים, והזדמנות לראות את עצמנו בזהות קצת שונה, לצחוק על הכל וכמובן לזלול... 

התחלנו לפני שבועיים, בסיפור והמחזת המגילה. המשכנו בשיעורי עברית החממה והחשבון לגעת בכל מיני אלמנטים שקשורים לחג - למשל: חרוזים מצחיקים, מילות הפכים, דמויות מן המגילה, מנהגים וכמובן כל מיני יצירות של ליצנים, מסכות, יצורים מצחיקים.... 



השבוע, ככל שהתקרב החג, נהיינו יותר ויותר פורימיים, ביום שלישי התלבשנו כולנו בפיג'מות, ומראה בית-הספר היה מצחיק למדי... הילדים ממרחב א', שזו להם הפעם הראשונה לחגוג פורים בביה"ס, פערו עיניים על מבוגרים וילדים גדולים, ונהנו בעצמם מהמצב הפיג'מי. היו רגע 'שינה' מפתיעים ומצחיקים במרחבנו... וביום רביעי לבש כל המרחב בגדי חיות, והילדים בהתרגשות רבה, התהלכו ברחבי ביה"ס וגם בנהלל. בטיול הלכנו לכיוון גינת המשחקים, קצת לשחרר את האנרגיות ואת מצבור ההתרגשות. הילדים היו מאושרים לשחק זו עם זה, ולהוציא מרץ!

בשיעור מעגל השנה העניקו הילדים 'משלוחי מנות' מילוליים. כל ילד קיבל שם של אחד הילדים/ות , הכין ציור, הוסיף מילים יפות וההתרגשות של הנתינה והקבלה היתה מרקיעת שחקים. איזה ילדים מתוקים!!!

באותו יום גם התבשרנו על הולדתו של בן חדש למשפחת גורן! מזל טוב איתי, ומזל טוב לך - גיא איש צוות יקר שלנו! וכמובן חיבוק לקטי ואוהד!



וביום חמישי, סוף-סוף... יום שלם של פורים:

תחפושות מושקעות בטרוף, מלאות צבעוניות, מקוריות ומגניביות!!! ממסיבת חצר, למסיבת מרחב - מלאת ריקודים ונוטפת כיבוד טעים ומפנק, שהביאו הילדים, ומשם לתחנות-פורים שהכינו לנו ילדי כיתה ו' - "צעדים להתבגרות", ולסיום התכנסות-חג של ביה"ס מלאת צחוק, רעש וזמר... כן היה יום סוער, אבל שמח וכייפי לאללה.

מאחלים לכל מי שצריך כבר חופש מכל הפורימיות הזאת, ולכל מי שרק התחיל בחגיגות... להנות מימי החג ואנחנו נתראה אחריו, ביום שלישי!




חג שמח, ושלום עלינו ועל כולם!

 אוריש, דליה ואורלי
סיכום שבוע חצר  19-23/2 


איזה שבוע היה לנו....

טיול לגבעת עודד

פרוייקט חצר מדהים

יום-הולדת לשיח 

פיקניק פיצות משובח

ושמש, המון שמש נעימה ואביבית


נתחיל מהטיול של יום ראשון, טיול של תחילת אביב, ריחות נפלאים, אויר צח בדיוק בטמפרטורה הנדרשת, חברים טובים ומצב רוח מעולה. ככה הלכנו לנו, בנחת, בין המשקים בנהלל, פגשנו פרות, הרחנו קלמנטינות, ושמענו סיפורי טיולים זו מזה. כשהגענו לגבעת עודד, טיפסנו מעלה, שיחקנו, רצנו, ירדנו ועלינו שוב... אחר-כך כל ילד בחר לו סדנא לט"ו בשבט - מנדלות בטבע, ציור ורישום, הכנת מרק, יוגה בטבע, סדנת התגנבות... ולבסוף אכלנו מהמרק החם והטעים. חזרנו כל ילדי ביה"ס יחד, עייפים אך מרוצים!

למחרת המשכנו בימים שלא בשיגרה, והתחלנו בשבוע חצר! 

קודם כל ניקינו וסידרנו, הילדים עבדו מדהים, וכל ביה"ס רחש וגעש מילדים אצים ומנקים. היתה אוירה של שיתוף פעולה והתגייסות, שגרם לכולנו להתרגשות ומימוש.

בזמן-שלנו התחלנו בטורניר כדורסל, שאפיין את כל השבוע הזה (כל יום ספורט אחר..) ראינו ושיחקנו בעצמנו, ולאחריו התכנסנו כל ביה"ס לפתיחת הפרוייקטים, חלוקת העבודה, תכנון והתחלת העבודה.

בשלושת הימים הקרובים הילדים - צבעו אבנים, פיזרו שבבי-עץ כמצע לקרקע, צבעו את הבית-עץ, שייפו את גזעי העץ ומרחו לקה עליהם, וגם... אכלו יחד, שיחקו, עבדו בחממה (למי שהיה זקוק קצת שיגרה) עזרו בפרוייקטים אחרים, ובעיקר היו חברים טובים אחת לשני. 

לצידנו היו גם הורים שהתנדבו לעזור, ואפילו סבא חרוץ אחד... תודה לכולכם! זה לא יכל לקרות בלעדיכם! וביום רביעי עשינו אתנחתא על הדשא ממול בית הספר, וזללנו פיצות טעימות להפליא, יחד עם נדב-אבא של הגר. תודה לך, זה היה פינוק אמיתי וכל-כך מתאים לשבוע הזה!

באותו יום רביעי יצאנו לאותו דשא, לחגוג יום-הולדת לשיח... ואם אתם רוצים להבין מה זה בדיוק...? תשאלו את הילדים המגניבים שלכם! היו קטעים מצחיקים למדי...

הורים וילדים... היה שבוע באמת מלא חוויות, שלא את כולן אפשר באמת לספר  במילים, אבל נטמעו בנו, ועברה בנו חוויה של עבודה-משחק-ביחד... ממש פלא!

ועכשיו חוזרים לשיגרה, שגם היא טובה וברוכה! 

מאחלים לכם הרבה רגעי אביב של שמש ופריחה, טיול ומשפחה!

שבת שלום! אוריש אורלי ודליה

סיכום שבועי 12-16.2.17

ילדים חמודים והורים יקרים,

שבוע של טעימות עבר עלינו, ומערכת אישית חדשה נרקמת לכל ילד על פי רצונותיו, צרכיו ותחומי העניין שלו. חלק מהילדים בחרו להמשיך עם המוכר, האהוב והידוע והמערכת החדשה דומה לקודמתה, ויש שהעדיפו לחדש ולהתנסות בשיעורים חדשים ובחרו לעצמם שיעורים ומורים שלא הכירו. המחצית החדשה מאפשרת לכל אחד ללכת לפי נטיות ליבו, וזה מה שכיף אצלנו!

גם מערכת מפגשי החונכויות הושפעה משינויי המערכת, ובקרוב מאוד ייקבעו מועדי מפגשים קבועים חדשים, בהתאם למערכות. לאט לאט כל החונכים נפגשים עם נחנכיהם לבדיקת המערכות וקביעתן. מדהים שהילדים כבר מבינים היטב איך בית הספר שלנו מתנהל, מצליחים ללא קושי למצוא את השיעורים, ואם הם זקוקים לעזרה הם כבר יודעים מיד למי ולאן לפנות. כאן המקום להודות גם לכם, ההורים, על ההכנה המוקדמת והעזרה לילדים בבחירת המערכת הבסיסית. עזרתכם והכוונתכם הקלה מאוד על הילדים ועלינו.

היה לנו שבוע חורפי וקר, אך קבוצת הילדים שבחרה לצאת לטיול הרשות עם גיא ממרחב ב'-ג' (אבא של איתי שלנו), נהנתה מביקור קצר של השמש. הם חיפשו והביאו לבית הספר ענפים של צמחים מיוחדים, עבור חידון הצמחים המסורתי שיתקיים בשבוע הבא בבית הספר. הילדים שבחרו להישאר בבית הספר נהנו מפעילויות שונות במרחב ובחממה, ואף עזרו לנו להכין פעילויות חדשות לפינת החשבון שנפתחה בחממה.

הבוקר (יום חמישי) ב"סוגרים שבוע", עסקנו בשירי עצים וצמחים. גם ילדי המרחב שלנו השתתפו (מי שרצה) והציגו את השיר "מכופף הבננות". הם היו פשוט מקסימים! אלופים האלפים שלנו...

בשיעורי החובה אין שינוי מבחינת המערכת, אבל אנחנו מחדשים ומרעננים... למשל, בשיעורי עברית וחשבון עברנו לישיבה בקבוצות, המאפשרת סגנונות עבודה שונים. בחממה מוצעות לילדים פינות חדשות, המזמנות למידה עצמאית ותרגול של נושאים בשפה וחשבון.

בשיעורי שפה אנחנו ממשיכים לתרגל את תנועות הקמץ-פתח והחיריק. מגלים עוד ועוד מילים ומשפטים, וכבר מצליחים לקרוא סיפורים ארוכים. בנוסף אנחנו מעודדים את הילדים להעז ולהתנסות בכתיבה, ושמחים לראות שהרבה  ילדים כבר נהנים מכתיבת משפטים וסיפורים קצרים, ומפעילויות המשלבות ציור וכתיבה. נשמח אם תעודדו אותם גם בבית.

בשיעורי חשבון ובפינת החשבון בחממה, אנחנו עוסקים בתרגילי חיבור וחיסור עד עשרים. במקביל אנחנו מעמיקים בהבנת המבנה העשרוני עד מאה וסדרות בסיסיות, ובקרוב נתחיל לעסוק גם במושגים בהנדסה. אתם מוזמנים לעודד את הילדים ולעזור להם לתרגל גם בבית.    

בשבוע הבא: ביום ראשון נצא לטיול ט"ו בשבט בית ספרי. אנא דאגו לילדכם לנעליים נוחות להליכה, תיק גב מתאים, אוכל ומים. החל מיום שני יתקיים בביה"ס פרוייקט לשדרוג וטיפוח החצר. נשמח אם יש הורים שיוכלו לבוא ולתת יד לפרוייקט החשוב הזה, המעוניינים מוזמנים לפנות אלינו.

הודעה קטנה חשובה: אנא דאגו לבדוק את הקלמר של ילדכם ולהשלים ציוד חסר (כולל טושים מחיקים, דבק, מחק, מספריים, מחדד, עפרונות צבעוניים וכו').

עד כאן להפעם...

שבת שלום

דליה, אוריש ואורלי

      


ילדים חמודים והורים יקרים,

שבוע עמוס חוויות והתרגשויות עבר עלינו, ששיאו הבוקר, ​עם קבלת התעודות ​וחגיגות סיום המחצית.

לקראת ט"ו בשבט עסקנו בטבע ובסביבה שלנו. במהלך השבוע הילדים הביאו ענפים שונים מעצים הגדלים ליד ביתם, וכך התגבשה לה במרחב תערוכה מקסימה של ענפים הגדלים בסביבתנו. המרחב שלנו הוריק וקיבל צבעוניות רעננה. 

בשיעורי החשבון ציינו השבוע את "מסיבת המאה". עשינו פעילויות עם לוח המאה, יצרנו שרשרת 100 מצ'יריוס וכתרים מקושטים ב- 100 מדבקיות צבעוניות, ואפילו קינחנו בעוגות 100 חגיגיות ומתוקות. היתה זו חגיגה מלאה במספרים, ומה שבטוח, שהיו שם לפחות מאה חיוכים...הילדים שמחו כל כך והאווירה היתה נהדרת. חשבנו לעצמנו שצריך לעשות זאת יותר וכבר אנחנו "מבשלים" רעיונות לפעילויות הבאות...

ביום שלישי הילדים עברו בדיקות שמיעה. גם זה גרם להתרגשות גדולה (וגם קצת חששות), אבל בסוף רובם נהנו ואפילו רצו שוב...

ביום רביעי יצאנו להצגה "מיכאל" של תיאטרון אורנה פורת. הנסיעה באוטובוס, הישיבה כולנו יחד באולם הגדול והמופע האיכותי שעסק בנושאים כל כך נוגעים וחשובים (שונות וחברות), כל אלה הפכו את החוויה הזו למשמעותית ומהנה במיוחד.

הבוקר, יום סיום המחצית, התכנסנו לפי שחריות לפעילויות סיום מחצית, אחריהן התקבצנו בקבוצות על פי חונכים, כל ילד עם החונך שלו, לפעילות סיכום וחלוקת תעודות. לאחר מכן יצאנו לחצר להפנינג בית ספרי. שם עברנו בין הפעילויות השונות, תחרות "הביצה שלא התפוצצה", תחרות הפיכת בקבוקים וגם דוכני קרפ ופופקורן. אפילו למרחב שלנו היו כמה נציגים בתחרות הביצה שייצגו אותנו בכבוד רב. כל הכבוד למשתתפים על המקוריות וההשקעה!

לסיום השבוע הזה חשוב לזכור... ילדים רבים אמרו שעבורם זה נפלא, ושבוע שכזה גורם להם אושר גדול. אך לא כולם חווים זאת כך... יש המתקשים להכיל את רצף ההתרגשויות הזה. אנחנו השתדלנו להיות קשובים ולהקל עליהם ככל שניתן. מקווים שתהיה לכולם שבת של מנוחה, טיולים והנאה מהשקדיות הפורחות בחגיגיות והטבע הנפלא שלנו. נחזור לבית הספר ביום ראשון עם כוחות מחודשים וציפייה למחצית חדשה, שתשלב בתוכה את המוכר והאהוב יחד עם חדש, מסקרן ומרענן...

ט"ו בשבט שמח לכולם

אוריש, דליה ואורלי

 

 
 סיכום שבוע 29/1-2/2

השבוע אנחנו כבר ממש קרובים לסיומה של מחצית א', ויש תכונה מסויימת... היו שיחות הורים, יש משובים בשיעורים, מכינים תעודות לקראת שבוע הבא ואנחנו גם מדברים על כך עם הילדים. מה הילדים מבינים מזה? אנחנו לא בטוחים... חלק עומד להשתנות, בעיקר שיעורי הבחירה, אבל הרבה דברים נשארים כמות שהם – השחריות, החונכים, שיעורי העברית, החשבון והחממה... כמו שאנחנו רואים את זה, הדבר העיקרי שמשתנה כל הזמן זאת הגדילה של הילדים, התחושה שיותר ויותר הם מרגשים פה בבית, יודעים את סדר היום שלהם, עם מי הם רוצים לשחק, ולמי לפנות בעת צרה. ובמחצית השנייה, מחכים לנו חגים כיפיים וצבעוניים, גם זה יהיה ראשוני וחדש לחבר'ה שלנו.

נתחיל בשני ימי הולדת שחגגנו לפני שבוע: אביגייל גולן ואבינועם דהן, מזל טוב לכם! כמה כייף ומשמח שאתם איתנו במרחב, מיוחדים ומחוייכים.

נוסיף ונאחל מזל טוב לעפרי גל ולמשפחה שלה, שנולד להם תינוק קטן ומתוק!

זה ישמע אולי קצת מצחיק.. אבל חווית החיסונים ביום שלישי, גיבשה את הילדים סביב ההתרגשות מ'אקט-המזרק', וכמובן הסוכריה-על-מקל המובטחת. שיחות 'לי זה לא כאב...' 'אוי אני ממש פחדתי...' ו'אני רוצה כבר לעבור את זה..' היו הדומיננטיות ביום הזה, ואנחנו היינו לצידם, לתמוך, לעזור לעבור את המשוכה. כן, באמת לומדים מכל דבר, בכל מקום ובכל רגע!

השבוע יצאנו לטיול בחירה, קבוצה לא גדולה של ילדים ובידיהם מפה! חיפשנו לפי המפה של הישוב עצים  ותיקים ושורשיים בנהלל – האקליפטוס שמאחורי החנייה, עץ פיקוס מרשים ומיוחד, עץ זית ווושינגטוניות גבוהות ועצומות. התחלנו בעצם לעסוק השבוע בחג ט"ו בשבט, וכל ילד מוזמן להביא ענף מעץ שיש ליד ביתו, והוא קשור אליו. (בינתיים הכנו תערוכה וכבר יש ענף משסק וענף מעץ אשכולית).

ב'סוגרים שבוע' בסוף יום חמישי נהננו מתחנות בחירה, עליזות ומגוונות, בחצר שלנו. כל ילד הלך לאן שהתאים לו. הכנו סלט פירות, קפצנו על חבל או גומי, שיחקנו כדורגל סיני, כתבנו פירגונים זה לזו, ונהננו משמש חורפית מפנקת, למקצבי התופים שניגן תומר איתן ברקע. מגניב למדי! והילדים שלנו, הם כבר כל-כך חלק, זורמים בתוך המיני-פסטיבל... מרגישים חופשי, רוקדים וצוהלים.

בשבוע הקרוב, נסיים מחצית. בשיעור חשבון החלטנו לחגוג במסיבה שנקראת : "מסיבת המאה" ! לכבוד סיום הנושא לוח המאה, הילדים מוזמנים להביא משהו שקשור למספר מאה (אווווו מאתגר!) אנחנו נתריע לפני כן בהודעה לניידים.

שיהיה לכולנו סופשבוע מהנה, חמים ואולי אפילו מתאים  לטיולים...כי הטבע במלוא זוהרו, וט"ו בשבט תכף מגיע, חג לאילנות!

אוריש, אורלי ודליה

 

 

 

 

 

15-19/1/2017

שבוע עם שמש חורפית היה לנו השבוע, ואנחנו נהננו ממנה כששיחקנו בחצר, בטיול, בשיעורים (למשל בתנועה, גינה לי, ניצני מדעים..) וגם חזרנו לשיר ששבשים עם להקת ילדים מיומנת (בזמן-שלנו יום ג'), והשמש הוסיפה חום ואור לעניין!

טיול הבחירה היה הפעם למגרש המשופץ באמפי הנהללי. לטיולי הרשות שלנו אנו יוצאים יחד עם מרחב ב'-ג', מה שנותן לילדים עוד הזדמנויות חברתיות, ולכולנו להנות מ'יחד' קצת אחר. רוב הילדים בחרו הפעם לצאת, והיתה אוירה ספורטיבית למדי - קפצנו על חבל, היה כדורגל, כדורסל, משחקים בחישוק וריצות ספיד על הדשא הגדול... בקיצור הרבה תנועה בהנאה!

השבוע חגגנו לשחר יום-הולדת 7, ואנחנו מאחלים לך, המון המון מזל-טוב ואלף חיוכים כמו שיש רק לך!

ב'סוגרים שבוע' (או סג"ש כנהוג בתרבות הראשי תיבות שלנו..) חתמנו את השבוע עם כמה משירי המוסיקאים שנפטרו השנה, לא באווירה מורבידית אלא בהוקרה על מה שהשאירו אחריהם. לילדים, שלא ממש מכירים את מאיר בנאי, נחום הימן, לאונרד כהן.. (כן, ישנם לצערנו עוד אמנים טובים שלא הספקנו הפעם) נחשפו לשירים, וכיבדו אותם בביצוע משלהם. ה'אלפיות' שלנו רקדו ושרו לצלילי 'היום אני שמחה' מתוך התקליט 'זרעים של מסטיק' שאת שיריו הלחין נחום הימן... היה שמח! גם להכין את השיר, שבאמת מעורר שמחה גדולה, וגם להופיע איתו.

# שמים לכם אותו כאן, שהילדים יוכלו לפזז ולשיר אותו בבית..

https://www.youtube.com/watch?v=MNqmuPg_Ufg


שבת שלום, חברים! המון שמחה...

אורלי, אוריש ודליה8-12/1/17

הזמן הוא כמו גלגל ענק...ועוד שבוע חלף...

בין העננים, הגשם, הבוץ והקור. בין המחלות חורף, הנזלת והאפצ'ים... אנחנו לומדים, מתפתחים, ועוברים יחד חוויות רבות.

נתחיל מהטיול... הלכנו הפעם לחצר של משפחת אבידוב, לבית של איילת שבנהלל. יום חורף שימשי נהדר, ליווה אותנו בקלילות, ואנחנו ישבנו והקשבנו לסיפורו של שאול, האב, על החלוצים שבנו כאן את ביתם. הילדים האזינו ברוב קשב, על ימיו הראשונים של הישוב, על המאבקים שהיו עם הבריטים והערבים (הפעם אנטיוכוס והיוונים לא השתתפו...בניגוד לדעה הרווחת בין הילדים). ירדנו כולנו אל הסליק שבנה הסב החלוץ, ומצאנו את עצמנו כ4 מטר מתחת לאדמה.... קשה לתאר את השמחה וההתרגשות...! כמה מוחשי ומיוחד היה פתאום להיות מתחת לאדמה, להתחבר לסיפור, ולבסוף לעלות בסולם הארוך, אל אור השמש שבחוץ. חוויה אדירה! תודה רבה לרחלי, שאול ולאיילת שהזמינו, אירחו והשקיעו!

בחמישי, ב'סוגרים שבוע' שבסוף היום, פצחו בריקודי-עם כל הרקדניות שלוקחות חלק בשיעור. בהנחייתה של סהר, הראו לנו הבנות, וגם שני בנים, את הריקודים שהם למדו, ולאחר מכן יכולנו כולנו להצטרף ולפזז יחדיו. ההתרגשות היתה גדולה, והחוויה לראות אותן רוקדות, מרוכזות במשימה... היתה נפלאה. איזו חבורה עליזה!

השבוע חגגנו לעפרי חריס יום הולדת 7! מאחלים לך, ולמשפחה שלך – שגדלה ממש לאחרונה, להמשיך לחייך ולהביא איתך כל כך הרבה שמחת חיים! מזל טוב!

ומה עוד? עוד הרבה סיפורים, אמירות, פירגונים, רגעים... מאד נעים אצלנו במרחב, ואם אתם רוצים לבוא להציץ, לשאול, להתבונן אתם מוזמנים!

 

סופ"ש חמים ונעים!

אורלי אוריש ודליה

 

 

סיכום שבועי מרחב א' 1-5.1.17

ילדים חמודים והורים יקרים
שבוע נוסף מלא כל טוב עבר עלינו במרחב א'...

חזרנו מחופשת חנוכה ביום שני, עמוסי חוויות ואור. התרגשנו לפגוש את הילדים חוזרים בשמחה גדולה מהחופשה, ותחושת החג המשיכה ללוות אותנו.

ביום שלישי חגגנו יום הולדת לנעמי (ר.). מאחלים לך, נעמי מתוקה, אושר גדול והמון מזל טוב (:

ביום רביעי התקיים טיול רשות, הילדים שבחרו לצאת, טיילו בגשם מצויידים במטריות, מעילים ומגפיים, וחזרו מבוצבצים ומרוצים. הילדים שנשארו בבית הספר נהנו ממשחקי קופסה, יצירה בחומרים שונים ב"חממה" ופעילויות שונות עם חברים. היה נעים לראות אותם מבלים יחד, משחקים בבגרות ובשיתוף פעולה.

בשיעורי שפה התחלנו השבוע ללמוד את תנועת החיריק, מה שמאפשר לנו לקרוא ולכתוב המון מילים חדשות. הילדים מתקדמים נפלא והאווירה בשיעורים שמחה ונעימה.

בחשבון אנחנו מתרגלים את פעולות החיבור והחיסור, את המושגים שלם וחלקיו, משוואה, זוגי/אי זוגי, סדר המספרים, משמעותם וכתיבתם. בנוסף אנחנו עובדים על ארגון הכתיבה במחברת המשובצת. זוהי מיומנות לא פשוטה, המצריכה הרבה עבודה, אך היא חשובה להמשך הדרך.

הבוקר חסרו לנו כמה ילדים וגם דליה שלנו חולה... כנראה שתקופה של וירוסים הגיעה אלינו... מאחלים החלמה מהירה לכל החולים. מקווים שתנוחו היטב בסוף השבוע ותחזרו אלינו בריאים ביום ראשון.

סוף שבוע נעים וטוב לכולם

אוריש, דליה ואורלי
השבוע שהיה....18-22/12/16

רגע לפני שחג חנוכה מגיע, 

ושנת 2017 נכנסת, 

עוד שבוע מלא חוויות עבר עלינו במרחב א': 

ביום ראשון פתחנו בשיעור מיוחד עם ברברה ב'אור הירח', מרחב אשר עוסק בלוח השנה העברי ובנושאים המתקשרים לתרבות ולטבע שסביבנו. ברברה היא 'מספרת סיפורים' נפלאה, והילדים ישבו ברוב קשב, האזינו לסיפור פח השמן המיתולוגי, השתתפו ותרמו מהידע שלהם. כך למעשה פצחנו בשבוע שנושא הלמידה העיקרי היה חג האור. בשחריות, לאורו של נר, קיימנו שיחות על חושך (למשל פחדים וחלומות רעים- ומה אנחנו עושים כשהם באים) ועל האור המצוי סביבנו ובתוכנו. כל ילד מצא את נקודת האור שבו, ואנחנו, הילדים והשוחרים, הוספנו ואמרנו את מה שאנו רואים באותו ילד/ה. היה מאיר עיניים ומחמם את הלב.... 

כמובן שגם עסקנו בסמלי החג. שולחן-חנוכה במרחב התמלא בחנוכיות, סביבונים, כדים, נרות וכד'...יצרנו בכל מיני צורות וחומרים בהקשר לחג (מוזמנים לבוא לראות), וכמובן עשינו טיפטופי נרות וכל ביה"ס התמלא בריח שעווה ובאור מיוחד של שלהבות ונצנוץ עיניים!

ביום רביעי, במזג אויר קריר למדי, צעדנו יחד אל המשק האקולוגי שנמצא בכניסה לנהלל. שם חיכה לנו רועי בירן, אבא של שירי, וקב' ילדים מטיפקס (מרחב ו'-ז') שעובדים במקום בימי רביעי. קיבלנו הדרכה עם הסברים והדגמות לגבי החממות והגידולים במקום. המשק יפייפה ומתמקד בחקלאות אקולוגית, מתוחזק ומנוהל בעיקר ע"י ש"ש,  ומהווה גם מקום לימוד לבתי ספר בסביבה. שיחקנו בפאזל ענק, שתינו תה צמחים מתקתק, אספנו זיתים מהקרקע, למדנו על קומפוסט.... ועוד ועוד. הגענו לביה"ס מלאי חוויות וכבר שכחנו שהיה קר... תודה לחבר'ה שהדריכו אותנו וכמובן לרועי על קבלת הפנים והצתת הסקרנות של כולנו. 

ביום שני אנחנו יוצאים לחופש של שבוע, חופש חשוב של התרעננות, משפחתיות, שבירת השגרה. אתם מוזמנים להתארגן עם הילדים ולחדש ציוד בקלמרים  - דבק-סטיק, טוש מחיק, עפרונות... ובעיקר להנות עם הילדים שלכם, שגדלו כל-כך מתחילת שנה, שלמדו וספגו אינספור למידות, התקרבו זו לזה, התקרבו אלינו ונהיו חלק מאיתנו - 'דמוקרטי בעמק'!


סופ"ש נעים ומלא אור

חג חנוכה שמח! 

אורלי, אוריש ודליהמה היה לנו השבוע... 11-15.12.16

ילדים חמודים והורים יקרים

שבוע גשום, מבוצבץ ומלא כל טוב עבר עלינו במרחב.

בשיעורי החממה פתחנו השבוע פינות חדשות. פינת משרד ובה שדכנים, מחוררים, חותמות וכו', פינת מגזרות נייר ושולחן צבעי מים. הילדים עובדים במרץ ובחריצות, חוקרים, לומדים ונראה שכולנו נהנים מהמגוון ומאפשרויות הבחירה המשתנות.

אתמול, במזג אויר חורפי במיוחד, יצאנו לטיול (בחירה) בבוץ של נהלל... לבושים היטב, נעולים במגפיים ומצוידים במטריות קיפצנו בשלוליות, התלכלכנו קצת בבוץ ובעיקר נשמנו אויר נקי ורענן. הילדים שיצאו לטיול חזרו שמחים ומלאי חוויות. הילדים שנשארו נהנו מזמן שקט ונעים של משחקי קופסה ופינות יצירה בחממה החמימה...

הבוקר, בזמן הסדנאות, הילדים השתתפו בסדנאות השונות: כדורגל, סירות מנייר וחפש את המטמון. היה כיף לראות אותם לוקחים חלק בפעילויות ונהנים כל כך.

החל מהשבוע השתנה מעט הפורמט של הכמ"ש. מדי שבוע יתקיימו במקביל מפגשי "סוגרים שבוע" לילדי א'-ה' ולילדי ו'-ט' בנפרד, ואחת לכמה שבועות יתקיים כמ"ש בית ספרי. היום במפגש "סוגרים שבוע" שלנו כל מרחב הכין הופעה קצרה. האלפים (רק מי שרצה להשתתף), הופיעו עם השיר המקסים "קילפתי תפוז". יעל (המורה למוזיקה) ליוותה בגיטרה והם היו אלופים ונפלאים (:     

השבוע חגגנו יום הולדת 6 לעמית המתוקה. מאחלים לך עמית'וש הרבה מזל טוב, שתמשיכי לחייך ולצחוק המון!

תזכורות חשובות:

·        אנא סמנו בשם הילד את בגדי החורף ואת כל הפריטים (כולל מעילים, מגפיים, מטריות, סווטשרים...), כדי שנוכל לזהות אבידות.

·        אנא בדקו את ראשי הילדים וטפלו בכינים... הגרדת חוגגת וזה מטרד מאוד לא נעים...

·        בימים גשומים רק ילדים המצוידים במגפיים, מעיל ומטריה, ויש להם בגדי החלפה, יוכלו לצאת לשחק בחצר. אנא עזרו להם להתארגן כך שיוכלו לצאת לגשם וליהנות מהשלוליות.

סופשבוע חמים ונעים לכולם,

אוריש, דליה ואורלי

 

 

   סיכום שבוע  4-8/12

שבוע נהדר עבר עלינו, עם שמש חורפית שאפשרה לנו להנות בחוץ, בחצר, בטיולים, בשחריות-חוץ למיניהן.... בשלושת השחריות שלנו, ישנה/ו נציג/ה שמנחה את השחרית פעם בשבוע. אותו ילד מספר על תחביב שהוא אוהב, מזמין למשחק שחביב עליו, ודרך כל אלו מספר משהו על עצמו. אנחנו מתמוגגים מהפתיחות והתבונה של ילדים כה צעירים, ונותנים במה לייחודיות והשוני שיש בכל אחד מהם. הילדים מאד מרוגשים, לוקחים אחריות ומנהיגות, ואנחנו הצוות, עוזרים ותומכים בשיעור החשוב הזה. קבוצת הילדים נחשפת אל אותו ילד, ורואה את התגובה והרצינות שאנו נותנים לעניין, ויש לכך משמעות רבה.

ביום שני נסענו לראשונה למופע מטעם 'סל תרבות' באולם של קיבוץ יפעת. הנסיעה באוטובוס היתה מרגשת לשעצמה, המפגש עם ילדים מכל האזור אף הוא היה מרגש, בעיקר כשהילדים זיהו מישהו מהגן או מהישוב שלהם. המופע נקרא 'סוד האינסוף של נועה' והוא שילוב בין מחול ותאטרון. הוא עוסק בנושא פיזיקלי: החלקיקים המרכיבים כל צורה וחומר. הנושא אינו פשוט, אבל קיבל התייחסות בימתית כל-כך יצירתית ומיוחדת, שיכולנו לראות את הילדים סקרנים וקשובים, צוחקים ומתפעלים ממופע שלפניהם.

https://www.youtube.com/watch?v=MOrnZlLQqbE 

- למי שרוצה להציץ

ביום רביעי, יצאנו לפרדס הקלמנטינות של ארז, לא הרחק מבית הספר. בדרך פגשנו את החיות שהוא מגדל ליד ביתו, וכשהגענו אל עצי הפרי, קטפנו אל השקיות והבאנו לבית הספר.

בשיעור 'מעגל השנה' אנחנו מתייחסים אל הלמידה שבטיול בפעילות בכיתה. אנחנו מתחילים את השיעור בציור שקט במחברת הציור, של חוויה מהטיול שעברנו, והפעם גם המשכנו אל השיר " מַה חָשַב תַפּוּחַ זָהָב" ועיסוק בפירות הדר למיניהם.

וביום חמישי, הביאו הילדים מסחטות, פירות הדר, והכנו דוכן של 'סוחטים ושותים'. הילדים הכינו כרזות ומודעות לסדנא, כתבו וציירו, והכל נתלה סביב השולחן שהעמדנו בחצר בית הספר. בשמחה גדולה הם סחטו, קצת אכלו, שתו וכיבדו את שאר הילדים שרצו. היה מקסים ומאד מאד מהנה. תודה לכולם על שיתוף הפעולה, לילדים שהיו חרוצים ונדיבים, לשוטפות הכלים התקתקניות, ולאווירה הנהדרת שנוצרה אצלנו וסביבנו!

שיהיה לכולם סופ"ש נעים ובריא (עם מלא ויטמין C )

אוריש אורלי ודליה
סיכום שבועי 27.11.16 - 1.12.16

ילדים חמודים והורים יקרים,

שבוע נוסף עבר עלינו, שהתחיל בגל השרפות וביובש מטריד, והסתיים לו בחורף אמיתי גשום ומשמח.

אתמול יצאו רוב ילדי המרחב יחד עם ילדי מרחב ב'-ג', חמושים במטריות ומגפיים לטיול רשות. הזמנו את הגשם וקראנו לו אבל הוא התעכב... לא נורא, האכזבה לא היתה גדולה מדי, נהננו מנוף יפהפה בשדות נהלל ומאוירה נעימה. הילדים שבחרו להישאר בבית הספר נהנו מזמן איכות עם אוריש ופעילויות שונות עם חברים.

הילדים שציפו לגשם, נהנו הבוקר לקפץ בשלוליות ולרוץ בין הטיפות עם חיוכים גדולים של אושר. לכבוד החורף חשוב לציין כי רק ילדים המצוידים במטריה ומגפיים יוכלו לצאת לחצר לשחק בימים גשומים.

בכמ"ש החורפי שהתקיים היום, לקחנו חלק בחידון חורף בית ספרי. היה מקסים לראות את המעורבות של הילדים שלנו ואת ההשתתפות שלהם.

ביום ראשון חגגנו יומולדת לעפרי גל המתוקה! מאחלים לך עפריקי מזל טוב גדול גדול, שתהיי שמחה ומאושרת ותקומי כל בוקר עם חיוך (:

תזכורות:

·     אנא סמנו את בגדי החורף וכל הציוד בשמות הילדים. ערימות סווטשרים ומעילים מיותמים כבר הצטברו בביה"ס...

·  אנא הזכירו לילדים שיש להם שיעורי בית בחוברת. עם סיום הכנת השיעורים, לא לשכוח להכניס את החוברת והקלמר לילקוט...

 

מאחלים לכולם שבת חורפית נעימה,

אוריש, דליה ואורלי.סיכום שבוע 20-24/11

ילדים חמודים והורים יקרים,

שבוע נוסף עבר עלינו במרחב, גדוש ועשיר בעשיה ובכל טוב.

בשחריות הקבוצות מתגבשות, ובתקופה זו אנחנו עוסקים בהעמקת ההיכרות זה עם זה, עם המרחב ועם בית הספר. בחונכויות המפגשים האישיים משמעותיים וחשובים לכולנו, במהלכם אנחנו מחזקים את הקשר ומגלים בילדים הנחנכים שלנו עוד ועוד קווים ייחודיים. זהו תהליך מרגש ומרתק עבורנו.

ביום רביעי יצאנו שוב לטיול סימני דרך, קראנו לו "טיול תשובה", החלפנו קבוצות, והקבוצה שהובילה בפעם הקודמת היתה הפעם הקבוצה המחפשת. אחרי המשחק בילינו בגן המשחקים והיה כיף גדול, חזרנו לבית הספר מאוחר מהרגיל, והיה לנו שיעור אחד (במקום שניים) בסוף היום. הילדים היו קצת מבולבלים משינוי סדר היום והיה להם נדמה שהיום התקצר. השתעשענו איתם במחשבה שהיום שלנו מסתיים מוקדם מהרגיל...

ביום חמישי היה לנו בוקר קר מאוד, לכבודו קיימנו שחרית משותפת עם תה חם ומפנק. אחרי שהתחממנו עשינו פעילות בקבוצות הדורשת שיתוף פעולה. נדהמנו מהיכולת של הילדים להתחלק לקבוצות ולפעול בשיתוף פעולה, למרות הקשיים העולים באופן טבעי בפעילות מסוג זה. הילדים דיברו בבגרות ותארו נהדר את התהליך שעברו עם הקבוצה.

בשיעורי שפה וחשבון אנחנו עובדים במרץ ומתקדמים נפלא, הילדים החרוצים כבר קוראים המון צלילים, ומרכיבים הרבה מילים, כותבים במחברות ובמפתח הקסם, ובחממה יוצרים בחומרים שונים. בחשבון כבר כותבים במחברות המשובצות, מתחילים להבין את המבנה העשרוני, מתרגלים חיבור וחיסור בעזרת פרטי מנייה, ולומדים להשתמש נכונה במושגים מהשפה המתמטית. כל זאת ועוד... והכי חשוב שהכל בחיוך, עם הרבה שירים, צחוק והנאה.

השבוע חגגנו יומולדת שש לאיילת אליעז המתוקה. מאחלים לך, איילת, המון שמחה ובריאות ושתמשיכי להיות מוקפת אהבה גדולה.

לסיום כמה הודעות ותזכורות:

·        הימים הקרים הגיעו ועמם גדלה ערימת בגדי החורף האבודים... אנא כתבו את שם הילד על כל בגד. חבל... אנחנו מוצאים המון בגדים חדשים ולא יודעים למי להחזיר.

·        קצת לא נעים, אבל יש לנו המון אורחות לא רצויות במרחב.... הכינים חוגגות... אנא דאגו לבדוק את ראשי הילדים ולטפל במידת הצורך. כמו כן מבקשים וממליצים לאסוף שיער היטב.

·        בבקשה עזרו לילדים והזכירו להם לבדוק האם יש שיעורי בית, וכן דאגו לבדוק את הציוד בקלמר, לרענן את הציוד החסר ולחדד עפרונות.

 

מאחלים לכולם סופשבוע רגוע ושיהיו לנו רק חדשות טובות...

אוריש, דליה ואורלי.
סיכום שבוע 13-17/11

עוד שבוע מלא וגדוש בחוויות מענייניות ומסקרנות, עוד שבוע של שיגרה, למידה, התפתחות והתקדמות.

ביום ראשון, ציינו בביה"ס 21 שנה לרצח רבין, יום שבו יש תמיד את ההתלבטות לגבי מה רלוונטי לילדי א', מה בעצם אנו רוצים להדגיש, איזה ערכים נוגעים כשאנו מזכירים את הארוע הזה. בשחריות דיברנו קצת על רבין עצמו, ובשעה הראשונה, הקדיש כל ביה"ס שעת לימוד בנושא. אנחנו בחרנו לספר לילדים את 'דירה להשכיר' ולשוחח על הסיפור, על שכנות, על שלום בין אנשים ובין עמים... וגם שרנו את 'שיר השלום' שמזוהה כל-כך עם יצחק רבין ועם התקופה שהיה רו"מ. מעניין אם הגיעו אליכם הביתה שאלות? מחשבות? אי-הבנות בעקבות היום הזה...? מוזמנים לשתף

לטיול הרשות, יצאנו הפעם למטע זיתים, כדי לראות את המכונה שקוטפת/מוסקת את הזיתים. הילדים שבחרו לצאת חזרו שמחים ומלאי חוויות מהדרך ומהמכונה המעניינת. הילדים שנשארו בביה"ס, בשעה הראשונה פעלו בתנועה על הדשא...מסלולים, תופסת עכברים, ועוד מיני תנועות שהם אוהבים להראות ולתרגל. היה כייף!

הכמ"ש השבוע היה ספורטיבי, והחבר'ה שלנו, יחד עם כל הילדים והמורים בביה"ס, פעלו במשחקי ספורט והיה שמייח... דג-מלוח, חממות, כדורסל ועוד מיני משחקים. יצאנו לסופ"ש מלאי אנרגיה וקופצנות. 


וקצת הודעות... הילדים זוכרים לאט לאט את המערכות שלהם, אבל יכל להיות נהדר שתכינו איתם מערכת לבית, כך שבתחילת הבוקר בודקים מה יש היום, ומגיעים מוכנים. (אפשר עם אייקונים שיזכירו להם מה השיעור..)

לשיעורי התנועה למשל, חובה להביא זוג נעלי  ספורט. או על הרגליים, או בתיק... עיזרו להם לעמוד במשימה.

אז שיהיה סופ"ש חמים ונעים! צוות מרחבא'

סיכום שבוע 6-10.11.16

ילדים חמודים והורים יקרים,

היה לנו שבוע נעים של שגרה ועשיה מרובה. מפגשי החונכות קיבלו זמנים קבועים במערכת, הקשרים בין הנחנך והחונך נרקמים ומקבלים משמעות. בשעות השחרית הקבוצות מתגבשות ומקבלות אפיונים ייחודיים, תרבות השיח מורגשת וניכר כי הילדים כבר חשים ביטחון, משתפים יותר בחוויות, תחושות ומחשבות, וזהו מקום מאפשר ומעצים עבור כולנו.  

בחממה התחלנו השבוע לעבוד בגואש. ההתרגשות היתה גדולה והילדים שבחרו בכך יצרו בעניין ובהנאה, ערבבו צבעים על גבי הפלטה וגילו גוונים חדשים, שוחחו ולמדו זה מזה. העבודה בגואש מעשירה ומאפשרת בחירה נוספת בשיעורי החממה.

בטיול ביום רביעי שיחקנו סימני דרך בשתי קבוצות. הקבוצה שיצאה ראשונה השאירה סימנים ומשימות לקבוצה השניה. למרות ה"בילבולים" והמשימות המאתגרות, הקבוצה המחפשת מצאה את הקבוצה הראשונה והשמחה היתה גדולה. לאחר מכן המשכנו לגן המשחקים, שם הילדים טיפסו, התנדנדו, גלשו ונהנו ממשחק במזג אויר נפלא.

בשיעורי שפה השבוע למדנו את הצליל א' עם קמץ פתח וללא תנועה (א' שותקת), והתחלנו ללמוד את הצליל י' עם תנועת קמץ פתח וללא תנועה. הבוקר בשחרית המשותפת בדקנו מה ניתן לעשות עם ה- ידיים שלנו, הילדים העלו שפע רעיונות מקוריים, אחר כך יצאנו לשחק יחד בחצר וזה היה כיף גדול.

השבוע חגגנו יום הולדת שבע לנתן שלנו. מאחלים לך נתן, באהבה גדולה, הרבה אושר, בריאות והצלחה.

שבת שלום וסופשבוע נעים לכולם
אוריש, דליה ואורלי

 

 סיכום שבוע 30/10 – 3/11

שבוע מלא חוויות ולמידות עבר על מרחבנו,

וגם שינויים בזמן שסביבנו... שעון חורף שמשנה את האור ואת התחושה לגבי יום ולילה..חודש חשון התחיל, וגם נובמבר כבר פה! כמו סימון בזמן בשבילנו המבוגרים לראות שינויים, התפתחות והתקדמות בקבוצת הא'לפים שלנו, בכל התחומים!

חברתית, אנחנו רואים יותר ויותר חיבורים בין הילדים, גם בתוך כתלי המרחב: בפינת המטבח, במשחקי הקופסא ובתיבות הצעצועים אצלנו. וגם בחוץ...ילדים משחקים, מצטרפים אל הב'תים וגדולים יותר בפעילויות משותפות (חממות, כדורגל, 'מחנות', קלאס, ריקודי-במה... וכל מיני ריצות ומשימות למינהן..).

הילדים עדיין לומדים את המערכת שלהם, ואנחנו עוזרים להם לפנות אל השיעור שבחרו. הם חוזרים עם חוויות מעניינות מהשיעורים, אבל לא תמיד הכל כייפי.. וגם זה חלק מחיי ביה"ס. אנחנו מעודדים לספר לנו, לחשוב יחד איך להיטיב עם השיעור בפעם הבאה, ללמוד מהניסיון!

כמו שנראה בתמונות, היה לנו טיול למטע זיתים, שם הילדים שבחרו לצאת לטיול, קטפו במלוא המרץ, ושבו עם יבול רב!! בהתרגשות רבה, ריכזנו את הזיתים בגיגית גדולה, שטפנו, ובשיעור 'מעגל השנה' עשינו את תהליך החמצת הזיתים בתוך צנצנות: חרצנו את הזיתים, קילפנו שיני שום, חתכנו פרוסות לימון, ומילאנו את הצנצנות במים עם מלח. ועכשיו נותר לחכות...נראה איך יצא.

הילדים שבחרו להישאר בביה"ס בזמן טיול הרשות, עשו כל מיני דברים: ציירו, טיילו בביה"ס, שיחקו במרחב ובחוץ. אחד מאיתנו תמיד נשאר עם הקבוצה הזו, לתווך ולשמור. גם פה, היה מעניין...

השבוע חגגנו לאורי שרף ולהגר לויתן יום-הולדת 6. מזל טוב ילדות יקרות! כמה טוב שאתן חלק מאיתנו.

ועכשיו...כמה בקשות חשובות – שימו לב:

ענייני בגדים – בבקשה עשו מאמץ וכיתבו על הסווטצ'רים והכובעים את שם ילדכם. כמות הבגדים שנערמת אצלנו.... חבל! בנוסף,בימי גשם, הכניסו לתיק סט בגדים+גרביים נוסף, למקרה של הרטבות רצינית...

ענייני אוכל – אנא, שימו לילדים כמות אוכל מספקת ומגוונת. יש להם יום ארוך...והם גם כל הזמן גדלים (:   על קופסאת האוכל, ועל בקבוק המיים רישמו שם. מאד פשוט...ומאד עוזר לילדים, ולנו באירגון המרחב!

בשיעורי העברית – אנחנו ניתן מדי פעם ש.ב בחוברת "מפתח הקסם", ואתם מוזמנים להשתתף בלמידה, לעזור ולתמוך! זו גם דרך בשבילכם לראות מה ילדכם לומד, איך הוא לומד, ואיך הוא מתקדם. אנא עיזרו להם להחזיר את החוברת לתרמיל, שיוכלו לעבוד בה גם בשיעור הבא.

שיהיה לנו עוד שבוע נעים ורגוע!

אוריש, אורלי ודליה
סיכום שבוע 23-28/10

חזרנו!! 

הנה הגיע הזמן שנקרא 'אחרי החגים', וכולנו בשלים לשיגרה ללא הפסקות, שבועות של חמישה ימי לימודים, רצף שנותן שקט ולמידה.

חזרנו ביום רביעי, אחרי שלא נפגשנו הרבה ימים, חלקנו חוויות מחופשת סוכות, ויצאנו לטיול-יום-רביעי. בדרך אספנו בשקיות חומרי טבע לפינת הטבע שלנו ולפעילויות יצירה. כמו כן, אספנו אשפה שמצאנו בדרך, כדי להעלות את המודעות שלנו לסביבה ולשמירה על האקולוגיה אליה אנו משתייכים. הגענו למגרש משחקים, שם הילדים יכלו בספונטניות, לשחק, להשתחרר, להתחבר זו לזה. ולנו הצוות, רק נותר להתבונן ולהתפעל.

ביום חמישי בשחרית משותפת, ניפחנו בלונים לכבוד הצליל בַּ  = BA. הילדים כמובן שמחו וקיפצו, ובשיעור עברית כבר זרמנו לתוך למידת הצליל, מצאנו מילים נוספות (בננה, בית, ברזל, בר, בא, בבון,..). הילדים מוזמנים להביא חפצים המתחילים בצליל הזה, וגם אתם בבית ובשבילים, יכולים למצוא ולציין עוד ועוד מילים בצליל בַּ.

 

והשבוע נפגשנו גם ביום שישי!!!

תודה לכולכם על טיול נעים, מגבש וזורם. היה כיף ללכת ביחד ב'שביל האילן', להתחבר, לצחוק ופשוט להיות. תודה על שיתוף הפעולה, ועל הפירגון שהבעתם.

שמחים להמשיך בדרך ביחד, בכיתה א'!

סופ"ש נעים, אוריש אורלי ודליהילדים חמודים והורים יקרים,

חזרנו לבית הספר ל"גיחה" קצרה בין ראש השנה ליום כיפור. התרגשנו לפגוש אתמול את הילדים, שנראו שמחים לחזור, וחשבנו לעצמנו כמה נעים שהם כבר מכירים את המקום ומתנהלים בו בטבעיות ובביטחון.

אתמול בטיול ביקרנו בבית הכנסת של נהלל. גיא גורן, אבא של איתי שלנו, סיפר לנו על בית הכנסת וארון הקודש הפונה לכיוון ירושלים, ומכוסה בפרוכת מעוטרת מנורה ומגני דוד. ראינו את ספרי התורה השמורים בתוך הארון, את אצבע המורה ואת רימוני הכסף המצלצלים, המקשטים את ספרי התורה. תודה רבה לגיא, על הביקור המעניין והמעשיר. אחרי הביקור בבית הכנסת הילדים נהנו מבילוי בגן המשחקים.

הבוקר חגגנו יום הולדת לשיר המתוק. מאחלים לך, שיר, הרבה שמחה וצחוק ומזל טוב גדול!

נתראה ביום ראשון לשני ימי לימוד, ולאחר מכן נצא לחופשת יום הכיפורים (שלישי-רביעי). ביום חמישי הבא תתקיים בבית הספר פעילות לחג סוכות, ולאחר מכן יוצאים לחופשה ארוכה... בסיומה נחזור לחודשיים של שגרה מבורכת עד חג חנוכה...

סופשבוע נפלא לכולם,

אוריש, דליה ואורלי.

    
 

סיכום שבוע – 25-29 בספטמבר

ילדים חמודים והורים יקרים,


מי היה מאמין... נדמה כאילו רק הגענו לכיתה א' וכבר חלף לו החודש הראשון. חברויות חדשות נרקמות, מילים ראשונות נכתבות, הפרידות בבוקר כבר יותר מחויכות, ניצנים של שגרה מבורכת והנה... החגים בפתח, שנה חדשה מתחילה. מי ייתן ותהיה זו שנה נעימה וטובה.


השבוע שלנו היה כולו בסימן ראש השנה. במרחב סידרנו פינה חגיגית, בשחריות ובשיעורי שפה דיברנו על סמלי החג ועל המנהגים והכנו אגרות ברכה. ביום שני יצאנו לדואר של נהלל, פגשנו את הדוור אנדריי, ברכנו אותו בשנה טובה, ושלשלנו לתיבה האדומה את האגרות שהכנו.


ביום רביעי, בטיול השבועי, הלכנו למשק דרומי ופגשנו את עלי הדבוראי, שהסביר לנו על תהליך רדיית הדבש. עלי הראה לנו כוורת וחלת דבש, הדגים לנו איך פועלת המכונה המוציאה את הדבש מהחלות, ואיך זורם הדבש בצינור לחבית הגדולה, ממנה מעבירים אותו לצנצנות.


אחרי הטיול בשיעור מעגל השנה ערכנו קבלת חג מרחבית. שרנו, רקדנו, ברכנו וקינחנו בתפוח בדבש כדי שתהיה לכולנו שנה מתוקה.


ביום חמישי חגגנו יחד עם כל ילדי בית הספר, בסדנאות חג שיזמו והפעילו ילדי מרחב בוגר, ובכמ"ש חגיגי – כמ"חג (כמעט חג).


השבוע חגגנו ימי הולדת 6 לעומר ולעלמה החמודות. נאחל לשתיכן שתמשיכו תמיד לחייך מכל הלב, שתהיו בריאות ומאושרות.


זו הזדמנות לספר לכם שאנחנו נהנים מדי בוקר להיפגש, ומרגישים שהתברכנו בקבוצת ילדים מגוונת ומקסימה. מיום ליום אנחנו מיטיבים להכיר זה את זה, רואים איך כל ילד נפתח בקצב שלו ומוצא את מקומו, והקבוצה מתגבשת ומתחילה לקבל אופי מיוחד. המרחב מלא בעשייה, בלמידה ובתובנות ועבורנו זהו תענוג גדול.

נצא לחופשה קצרה וניפגש ביום רביעי.

שתהיה לכולם שנה נהדרת

דליה, אוריש ואורלי


סיכום שבוע – 18-22/9

עוד שבוע מלא ברגעים, שיעורים, חוויות מכל מיני סוגים וטעמים... עבר עלינו.

ביום ראשון קיבלו הילדים את חוברת הלמידה שלהם בשיעורי העברית: "מפתח הקסם", ההתרגשות היתה גדולה, והילדים שמחו 'לקפוץ למיים' ולעבוד בה. אורלי ואני נפרט יותר על השיטה וצורת העבודה שלנו במייל נפרד. לשיעורי העברית מחוברים, םעמיים בשבוע, שיעורי החממה, בהם הילדים בוחרים ממגוון פינות את צורת הלמידה המועדפת עליהם, יכולים לבחור אם לעבוד לבד בשקט, או דוקא לשוחח ולעבד את הלמידה במשותף. בחממה אנחנו נותנים לילדי א' הזדמנות ללמידה חושית, חוויתית, משחקית, מתוך המחשבה שזוהי דרך תפישה חשובה מאין כמוה בגיל הזה. העבודה בחממה לצד הלמידה בחוברת עברית, לצד הלמידה בשיעורי החשבון וכמובן בשיעורי הבחירה, מנסים לתת לילדים מגוון ועושר של דרכי למידה, ומאפשרים לנו, המורים, להתבונן בבחירות של הילדים, בצורת העבודה שלהם, באינטראקציה החברתית ועוד...

הטיול של ימי רביעי, הוא עוד דרך למידה חשובה בעיננו בביה"ס, שמאגדת בתוכה מיומנויות רבות – מוטוריות, חברתיות-רגשיות, קוגנטיביות ואקולוגיות (במובן של חיבור לסביבה הטבעית והאנושית שלנו). השבוע הלכנו לחפש רימונים, לקראת ראש-השנה, ומצאנו שרובם גם בשלו מדי על העצים... ובכ"ז אח"כ, בשיעור מעגל השנה, אכלנו חופן של גרעיני רימון (כן,כן..הבאנו מהמכולת..) וברכנו ברכות של 'הרבה' כמו גרעיני הרימון – הרבה חיוכים, רגעי שמחה, חוכמה, למידה, חברים... בזאת התחלנו גם לעסוק בחג הראשון שתכף מגיע, ראש השנה! השבוע ניגע בו בשחריות, בשיעורים, בטיול...אתם כבר תראו ותשמעו. אנחנו מבקשים מהילדים, להביא כל דבר שקשור לחג (ברכה, שופר, צנצנת דבש קטנה, תפוח..) אם רוצים.

השבוע חגגנו לעוד שתי ילדות יום-הולדת 6: שירה הלוי ורז סלמן. מזל-טוב לכן מתוקות! היה שמייח וטעים!

בכמעט-שבת, שהיו בו הופעות מכל מיני סוגים וגילאים, עלו הא'לפים לשיר את 'שיר האותיות'  והיו מתוקים ומחוייכים להפליא. הילדים בביה"ס מאוד פירגנו, והצוות 'הזיל דמעה' של התרגשות... עוד שנה מתחילה עם קבוצת ילדים נהדרת!

הכרזה: אנחנו רוצים השנה לצאת לטיול הורים-ילדים ביום שישי ה28/10. הזמנה מפורטת עוד תגיע, אבל נשמח אם תשריינו את הבוקר הזה כבר עכשיו...

שתהיה שבת שלום, ותכף כבר שבוע טוב!

אורלי, אוריש ודליה  • שלום כיתה א'

  ילדים והורים יקרים,

  שבוע שני, גדוש ומרגש עבר עלינו במרחב א'. תחושה של מקום חדש, אך מוכר ובטוח יותר. כולנו מכירים אט אט זה את זה, מתחילות להירקם חברויות חדשות, המרחב מלא בעשייה, פינות התחפושות והמטבח תוססות. בבקרים לעיתים נכנסים עם חיוך, ולעיתים עדיין מתקשים להיפרד מההורים. כל זה טבעי ומובן ואנחנו נותנים מקום לכל מגוון הרגשות. במהלך היום הילדים משתלבים היטב בכל מגוון הפעילויות ונראה כי הם כבר מרגישים בבית במסגרת החדשה...  

  חודש ספטמבר הוא חודש חגיגי מאוד אצלנו במרחב, שישה ילדים חוגגים ימי הולדת. איזה כיף! אתמול חגגנו למתן שלנו יום הולדת ראשון. מזל טוב!

  ביום שני נפגשנו להרכבת המערכות. תודה לכולכם שהקדשתם מזמנכם ובאתם למפגש. תהליך בחירת המערכות האישיות הוא משמעותי ומרגש עבורנו ועבור הילדים, והוא אחד המאפיינים המייחדים את בית הספר שלנו. נראה כי הילדים כבר מצליחים להתמצא במערכת, ומי שזקוק לתיווך – אנחנו שם כדי לעזור. אנא דאגו לילדכם למערכת אישית קטנה שתישאר בתא באופן קבוע.

  ביום רביעי התקיימו בבית הספר שני תרגילי התגוננות. הראשון לתרגול מצב של רעידת אדמה והשני לירי טילים. האלפים החמודים שיתפו פעולה והיו נהדרים כהרגלם.

  בין התרגילים יצאנו להתאוורר בדשא הגדול הנמצא בסביבת בית הספר. עשינו פיקניק נחמד, שיחקנו והוצאנו המון מרץ. חזרנו עייפים אך מרוצים.

  בשיעורי עברית המשכנו לתרגל את האות ת' – עם תנועת קמץ-פתח, וללא תנועה, וגם למדנו את האות מ'. ביום ראשון הילדים יקבלו את החוברת הראשונה של מפתח הקסם.

  ב"חממה" אנחנו יוצרים בחומרים שונים, נותנים ביטוי יצירתי למה שלמדנו בשיעורי השפה וגם עובדים באופן חופשי.

  בשיעורי חשבון אנחנו מתקדמים במרץ עם לימוד כתיבת הספרות, מבנה המספר ותכונותיו, מתחילים לעסוק במושגים כמו זוגי/אי זוגי, גדול/קטן, ימין/שמאל, שלם וחלקיו ועוד.

  בשיעורי הבחירה הילדים נחשפים למגוון נושאים על פי בחירתם, הולכים בשמחה, וחוזרים לרוב עם חיוך (:

  מאחלים לכולכם שבת נעימה,

  אוריש, דליה ואורלי.

   

   

   

  פורסם: 16 בספט׳ 2016, 3:19 על ידי: dalia s
הצגת הודעות 1 - 1 מתוך 1. הצגת עוד »

23-27.12.18
18-22.11.2018

11-15.11.18מהמרחב, טיול,כמש 7.11


במרחב 21-25.10.18

21-25.10 טיול


שבועיים ראשונים 3-13.8.18


טיול שנתי נחל געתון 10.5.18
מרוץ שדה תשע"ח


מהמרחב + טיול 21.4.18


פסח 2018

טיול 8.3.18


מהמרחב 8.3


פורים 2018טיול לספריה וסבא של אלי 31.1.18
31.1.18 - חג מחצית ועוד

25.1.18 מהמרחב11.1.18 טיול מרק4.1.18 טיול


4.1.18 - מסיבת חיריק


4.1.18 מהמרחב + הכבש


מהמרחב 28.12.17טיול 28.12.17


טיול 6.12.17


מהמרחב 6.12.1723.11 טיול גשם

מהמרחב 23.11.17מהמרחב 16.11.17
טיול 16.11.17
ארכיון וחווה חקלאית 9.11


מהמרחב 9.11


טיול ומהמרחב 2.11
מהמרחב 26.10.17

26.10.17 - טיול למשק מזיא

מחיי המרחב 19.10.17טיול רשות ראשון 17.10
שליחת שנה טובה בדואר תשעח


שיעור לקראת סוכות 2.10.17
טיול סוכות 3.10.17
לקראת יום כיפור תשעחמהמרחב כללי


טיול 26.7


טיול למכוורת משפחת דרומי - ראש השנהטיול לרפת משפחת גורן בנהלל 25.5.17מהמרחב וביקור בספריה 25.5מרוץ בית ספר מסורתי 5.2017טיול פרחים 16.3.2017
מהמרחב 16.3.2017משתה פורים - 10.3.17

פיג'מות פורים - 10.3.17

טיול יום ד - תהלוכת תחפושות 10.3.17
יום הולדת לשיח 23.2.17

גבעת עודד טו בשבת


שבוע חצר 23.2.17
חממה ומרחב 16.2
סדר טו בשבט 16.2
מהמרחב 16.2


חגיגות המאה 9.2


מהמרחב 9.2


יום תעודות מחצית
מהמרחב 26.1.17טיול עצים 1.2.17ביקור בסליק של משפחת אבידוב 11.1.17
מהמרחב - 11.1.17

טיול גשם 4.1.17
מהמרחב, חממה, ובכלל 5.1.17


טיול בחווה האקולוגית


מהמרחב - 14.12.16טיול שלוליות 14.12.16

סדנת מיץ הדרים


תמונות מרחב שונות 4-8.12.16טיול חורף אחרי פרות הדר וחיות אחרות

גשם!! סופסוף! 30.11מן המרחב 30.11
מהמרחב - נובמבר


קצת קצת מהטיול
טיול יום ד 9.11.16 - סימני דרך


מסיק זיתים - טיול רשות א-ג


טיול בנהלל עם איסוף אשפה 26.10


טיול משפחות המרחב ‏(וארז)‏ ביער טבעון 28.10.16


ראש השנה מרחביטיול למשק דרומי - מכוורת ראש השנהשליחת ברכות שנה טובה בדואר

תת-דפים (1): סיכומי שבוע א'