סיכום תקופה

פורסם: 22 בפבר׳ 2019, 1:36 על ידי: Lee Van Spier   [ עודכן 22 בפבר׳ 2019, 2:11 ]

הורים ותלמידים יקרים,
הסתיימה לה המחצית, יחד איתה הסתיימה לה תקופת למידה אינטנסיבית לקראת הבגרות בהיסטוריה וגם תקופת למידה בהאנגר.

אנו ממשיכים להתבונן על עבודתנו דרך אבני היסוד של התיכון:

אבן היסוד - להתבגר בבטחון

ביום שני הקרוב 25.2 ניפגש לערב למידה.

במסגרת המפגש המרחבי שלנו נעשה פעילות שתתחיל בבית הספר עם הילדים ותיגמר בערב עם ההורים. אנו נשאל את הילדים לגבי תפקיד המבוגרים והציפייה שלהם כמתבגרים בשלוש סוגיות עיקריות הקשורות בצבא, לימודים והתחום החברתי-רגשי. את התשובות שלהם נביא למפגש איתכם ההורים ונראה האם והיכן יש פערים. דרך הפעילות הזו נלבן את תפקיד המבוגר בחיי המתבגר בימינו.אבן היסוד - לפרוץ דרך בתנועה

בהאנגר - כאשר מסתיימת תקופת למידה בהאנגר אנחנו נאספים יחד באחד הבקרים ומשתפים אחד את השני בלמידות שהיו במשך התקופה האחרונה. 
השבוע עשינו מפגש שיתוף ביום שלישי. במפגש הוצגו פעילויות שונות בהן: וועדת תקציב בתהליך בנייה, זמן האנגר "יש לי דעה" העוסק בדיונים ערכיים, פוליטיים ואחרים, טעימה מנושא פולין שיבוא בקרוב בצורה מורחבת. בנוסף היו סדנאות שונות: גזענות, רתכות, מוזיקה, מחשבים, ספורט, היסטוריה וקולנוע ועוד...

שביל ישראל - נקרתה בדרכנו ההזדמנות לצאת למסע בשביל ישראל למשך 5 ימים יחד עם בית הספר הדמוקרטי "גבעול" בגבעת אולגה. זוהי הזדמנות נהדרת להכיר ילדים אחרים בגילנו, לצאת להרפתקה שהיא אתגר ולהעשיר את עצמנו. מספר ילדים החליטו להצטרף למסע, הפרטים יבואו בהמשך...


אבן היסוד - להגביה עוף

בונים חיים - מאחר והגדרנו לעצמנו כמוטיב מארגן את המונח "בונים חיים". אנו משתדלים להפגיש את הילדים עם אנשים ותפיסות שונות ומגוונות, להפגיש אותם עם החברה שבה אנו חיים, העולם ועם הזמן שבו אנו נמצאים. 
בתקופה האחרונה היו לנו מספר הרצאות בהאנגר: ליצנית רפואית, מעצבת אופנה, המשורר רוני סומק.
בפתיחות היום בהאנגר אנו מביאים באופן קבוע נושאים שונים: 
- רעידת האדמה בליסבון ב-1755 הובילה אותנו לדבר גם על צונאמי ועל טקטוניקת הלוחות. 
- אתר חדש של ה-BBC הביא אותנו להכיר את רחוב השוהאדה בחברון ולעסוק בעימות, ובתקשורת ותפקידה.
- בישול מולקולרי - ביוזמת נועם בראון וניר. 


--------------------------------------------------------------------------------------------------

מסע לאירופה ובזמן.. (בפי הילדים: המסע)

הורים יקרים ויקרות מאוד!

לפני כשנה, יזמו מספר ילדים מהמרחב בדיקה של אפשרות ליציאה למסע חינוכי לפולין מטעם בית הספר.

סהר, הקימה עם הילדים צוות שכלל כ-10 מתלמידי המרחב לבירור ולימוד הנושא. במשך החודשים שחלפו, ביצע הצוות תהליך למידה ארוך ומעמיק בנושא "מסעות לפולין". הלימוד כלל מפגשים ושיחה עם אנשים רבים, בהם מומחים ובעלי ניסיון בתחום לימוד השואה, ביקור במוזיאון בלוחמי הגטאות, למידה גם על חלופות, שיחה פנימית מתמשכת של הצוות ומפגש גם עם מורים מבית הספר שהביעו את עמדתם בנושא. 

בחודשים האחרונים במקביל לליווי מרחוק של סהר (אגב, חופשת הלידה..) המשיך הצוות להתקדם ולנסות לדייק עצמו בהובלה של גלי וניר. כחלק מתהליך ההעמקה בתחום התבהר לצוות, כי מסע לבדו, אינו מחזיק את הרצון שלנו לברר ולהעמיד כלים שנוגעים בנושא של בניית זהות, שהיו מלכתחילה – חלק מאנרגיות שהטעינו את הרצון לצאת למסע לפולין. לכן, הכרענו במשותף עם התלמידים ליצור תכנית חינוכית שלמה העוסקת בעולמות התוכן של מרכיבי זהות, כאשר המסע הוא רק חלק ממנה ולאו דווקא המקום הבלעדי אליו מכוונים. בהמשך לכך, התחדד הרצון של הילדים לצאת למסע, ולהתאים אותו לתכנית החינוכית השלמה, להתמודד עם דילמות ולדייק למסע מטרות ומסרים שחשובים להם. 

במקביל, התקיימו דיונים במסגרת מליאת המורים, ששותפה בתהליך.

לאחר התלבטות, החליט בית הספר לתמוך ביוזמת התלמידים ולאשר יציאה בית ספרית למסע ללימוד היסטורי וחינוכי. לאחר בחינת מספר חלופות התקבלה החלטה על יציאה למסע לאירופה כמסע בית ספרי באופן פרטי ולא דרך משרד החינוך.

הסיבה המרכזית להחלטה לצאת באופן פרטי היא כדי לשמור על האוטונומיה הפדגוגית שלנו, ולא להיות מחויבים למסע שמטרותיו והאופן שבו הוא מתבצע – זרים ואף אולי מנוגדים לרוח בית הספר.

המחשבה היא ליצור מסע הומניסטי, שיאפשר למידה, העמקה והבנה של תהליכים חברתיים. ברצוננו ליצור מסע שיש בו התייחסות לחיים, ולא רק אל המוות ותהליכי ההשמדה של העם היהודי. הרצון שלנו הוא ליצור מסע שהמרכיב העיקרי בו הוא ההתייחסות לאנושי. היינו רוצים להכיר את העולם היהודי המגוון – אז ועתה, לברר את ההבדלים שבין לאומיות ולאומנות, להעז ולשאול  - מה אנחנו היינו עושים והאם באמת "אסור לשפוט"? להבין האם באמת הרוע הוא בנאלי? להכיר חברות אנושיות אחרות, לפגוש בני נוער ובתי ספר שונים שצמחו דווקא שם, אידאלים אחרים ועוד ועוד..

המסע ילווה ע"י חברת "מול נבו" שהיא חברה חינוכית המוציאה מסעות חינוכיים לאירופה מזה שנים רבות.

התאריכים המתוכננים למסע הינם 11-17/10.2019 (חופשת סוכות בשנה"ל תש"פ).

בחודשים הקרובים נדייק עוד ועוד את תכנית המפגשים, ותכנית המסע שהן כולן ברות שינוי, דיון ובחירה מתמשכת. על כן, היינו רוצים להזמין אתכם  - ההורים, לשמוע עוד ובעיקר להשמיע ולשאול שאלות בערב הלמידה שיתקיים בבית הספר ביום שני הקרוב ה-25.2.


בברכה,

גלי ואורי וצוות מרחב בוגרים

--------------------------------------------------------------------------------------------------

מצפים מאוד לראותכם,

צוות המרחב (ניר, אור, לי)

Comments