סיכום שבועיים במרחב בוגר - 30.11.2017

פורסם: 1 בדצמ׳ 2017, 7:22 על ידי: Lee Van Spier   [ עודכן 1 בדצמ׳ 2017, 22:29 ]
הורים יקרים,
בשבועיים קרה המון בבית הספר ובמרחב שלנו.
במעשה

קבוצת העמקה נכנסה לתקופה חדשה של כ-7 שבועות במסגרתה יעמיקו הילדים בנושאים הנבחרים שלהם, תוך ביצוע משימות העמקה מונחות, תיעוד במחברת, ושיתוף של הקבוצה.
התחלנו ב"משהו ממני-העמקה" במסגרתו אחד הילדים ישתף בנושא ההעמקה שלו, בקשר האישי שלו לנושא, יעביר פעילות או למידה בנושא, יתאר את התקדמותו העתידית והקבוצה תתייחס לדברים.

במפגשים (ניר) התחלנו לעבוד על הנושאים של המפגשים הראשונים שזה נושא של התמודדות עם קושי. המפגש הראשון יהיה סביב נושא של התמודדות עם התמכרויות. עשינו למידה על סוגי סמים, התמכרות של סמים ובמקביל ניסיון ליצירת קשרים רלוונטים ליצירת המפגש. במקביל עובדים גם על רעיון המפגש השני שהוא התמודדות עם קושי בתוך תהליך יצירה. השבוע התחלנו לגעת בנושא של יצירה. היו מפגשים של מבוא סביב נושא היצירה לדוגמא - בחירה יצירה קולנועית שנדרשו להתחבר אליה.

מפגשים (סהר) השבועיים האחרונים התמקדו בלמידת נושא המוגבלויות שהוא הנושר שבחרנו כמפגש ראשון.התחלנו מלימוד הנתונים והמושגים הקשורים לנושא, הבנו מהי למעשה מוגבלות, עד כמה המילה רחבה ונוגעת כמעט בכולנו. משם ראינו הרצאה של אסנת להט המדברת על הזוגיות שלה, כבעלת מוגבלות, עם בן זוגה. למדנו כמה שירים של המשורר ארז ביטון וניסינו לקבל נקודת מבט נוספת באמצעות השירים. צפינו בכתבה מטרידה על מצב הנגישות בישראל ובררנו את העמדות שלנו בנושא. ביום שלישי התקיים המפגש הראשון בדמות הסרט "לנשום" אליו נסענו כולנו. לאחר הסרט ערכנו עיבוד אישי וקבוצתי משמעותי מאוד. התובנות היו חשובות ועמוקות. 

בשחרית אנחנו ממשיכים בנושא הוראת העמיתים. עד כה חמישה ילדים העבירו הוראת עמיתים. לי היה במילואים תקופה ארוכה ויחד עם מסע השטח נוצר מצב שבו הסטינג הקבוצתי השתנה. השיח כרגע הוא בעיקר על המוטיבציה או מה שמניע או עוצר אותנו להתנדב להביא מעצנו משהו לקבוצה. הרבה שיקוף לקבוצה.

באסיפה שהתקיימה ביום שלישי. אסיפה שלישית ואחרונה על נושא היציאה לאלונית של נהלל - החוק שנקבע הוא:
- הילדים יוכלו ללכת לאלונית באישור חונך או מורה מהמרחב (כשהחונך לא זמין). מדובר על ניסיון של חודשיים שנתבונן עליו ונחליט על ההמשך. הילדים יתבקשו לכתוב מתי הם יוצאים לאלונית ובכך יהיה מעקב אישי על הנושא.
חשוב לומר כי האסיפה הייתה מאוד מעניינת, העלתה נושאים חברתיים, כלכליים, מהותיים ביותר. הזדמנות נפלאה לשיח על נושאים שבד"כ לא עולים לדיון.

ביום רביעי ערכנו פעילות לכבוד כ"ט בנובמבר בדמות טריוויה על ישראל, הסיפור ההיסטורי וריקודי עם בית ספריים בהובלת המרחב שלנו.

בגרויות - בשיעור עברית סיימנו לעבוד על מאמר הטיעון ובקרוב יתחילו לעבוד על התלקיטים שיהוו 30% מהבגרות. במקביל מתחילים ללמוד על הסיכום הממזג.
שיעור גיאוגרפיה אלעד החל בלימוד אסטרונומיה. בשיעור האחרון הוא לימד על השפעות הירח על כדור הארץ. 
המבוגרים של המרחב דיברו עם הילדים על הצורך בהתגייסות אישית ומכווננות אישית לעשייה בבגרות והתגייסות חברתית ועזרה לחברים. דיבנרו על כך שמדובר בקבוצה של 20 ילדים שיוצאת למסע של שלוש שנים וכבר בתקופה האחרונה אנחנו רואים ניצנים של המון עזרה ברגעי הפנאי ושעות ההאנגר.

בשיעור "נשים" של שיר העבירו שתי נציגות מט' מצגת על נשים משפיעות ומשמעותיות בחייהן. הנציגות קיבלו משוב בונה מהקבוצה. כל הכבוד להן!
בשיעור "מלחמה ושלום" עם ניר - עוסקים עכשיו בתחום של המלחמה על רקע כלכלי. התחלנו ללמוד על האימפריליזם.
בשיעור "רעילות וארסיות" עם סהר - למדנו על סדרת העכבישאים - על העקרבים ובתוכם העקרב הצהוב, על העכבישים כגון אלמנה שחורה וששן חום. דיברנו על הפחד הלא מובן אך אמיתי מפני עכבישים. 
בשיעור אנגלית לכיתה ט' - לומדים על ניתוח יצירה סיפרותיות באנגלית, ניתוח סצינה וניתוח דמות.

בהאנגר - פינת האומנות ממשיכה להיות משמעותית. מירי מגיעה מדי חמישי לסדנת רישום, ילדים שונים עובדים על תערוכות מחומרים שונים וניתן כבר לראות תוצרים על הקיר.
ישנם לא מעט הרכבי נגינה שעובדים בשילובים שונים והשבוע ראינו מספר ילדים שהחלו ללמוד נגינה בהשראת ילדים אחרים.
ישנה קבוצה די גדולה של מתעניינים ומתעניינות בנושא השואה -חלקם לומדים בקבוצה עם ניר וחלקם באופן עצמאי.
לא פשוטה לנו תמיד הזוגיות והשותפות עם ויצו. הילדים נפלאים ומשתפים פעולה בסידור ההאנגר.
החל מהשבוע הקרוב נתחיל בתקופת "רפלקציות" בהאנגר לעיבוד ודיוק הלמידה עד כה.

יוזמות ילדים
- קבוצת תלמידים יצאה מהמרחב בצורה עצמאית להשתתף זה שנה שנייה בהאקאתון רחפנים. התלמידים התחלקו לשני צוותים מתחרים, עבדו בזמן האנגר על תוכנית העבודה ועבדו בתחרות בצורה אינטנסיבית ויצירתית.
- קבוצה גדולה של ילדים מהמרחב עובדת כעת על ארגון חג חנוכה בשיתוף עם ילדים ממרחבים אחרים.
- יוזמה של תלמידים מהמרחב יצרה פינת קפה בהאנגר לטובת מרחב בוגר, כתבנו עליה בעבר אבל עכשיו היא כבר פועלת. כל הכבוד לילדים.
- חזרנו מלאים בחוויות ובאנרגיה מהמסע שטח - הרוב נכתב וצולם ותועד. הכנו במרחב לוח עם חלק מהתמונות שמרגשות כל פעם שמסתכלים עליהם.
הילדים היו מדהימים ומופלאים ולא שכחו לסדר ולנקות ביום ראשון את כל הציוד של המסע.

שמחים על הגשם שהגיע ומרענן קצת את הכל...

סופשבוע נפלא ורגוע!

מאיתנו,

אור, לי, ניר וסהר. 
 

Comments