סיכום שבועיים 5.1.2018

פורסם: 5 בינו׳ 2018, 7:28 על ידי: Lee Van Spier   [ עודכן 5 בינו׳ 2018, 9:49 ]
תלמידים והורים יקרים, 
הסופה של סוף השבוע מרגישה כמו סיכום של שבועיים של חורף, הצטננויות ומחלות של תלמידים ומורים. מקווים שהסופה מסמנת את תחילת הסוף ושמכאן נרים את הראש ונגייס את האנרגיות לקראת חג סיום המחצית הקרב ובא אלינו. 
אז מה היה לנו?
ערב תיכון - שמחנו לראות את רובכם הגדול במפגש של הורים, מורים ותלמידים. אנחנו מרגישים שזה המשך של תהליך יצירת שפה משותפת ושיתוף פעולה לכולנו.
במעשה - אחרי מחצית של עבודה אנחנו יודעים להסביר יותר טוב את מה שאנחנו עושים. נפגשנו בקבוצות המעשה, הכרנו, שמענו ודייקנו לעצמנו את תהליך הקבוצות השונות, את חוויות הילדים ואת הכיוון שכל קבוצת מעשה הולכת בו. בין אישי לקבוצתי, בין מעשי לתיאורטי, בין לימודי לחווייתי. כל קבוצה וכל תלמיד בתוכה לוקחים את התהליך למקום שלהם. השיח היה לכולנו חשוב ומשמעותי. 


בהאנגר - למרות הקושי לתמצת את החוויה שעוברת על התלמידים, אספנו מגוון של חוויות מצולמות ומסופרות וניסינו בעזרתן לשפוך אור על התהליך שאותו אנחנו עוברים יחד. פתחנו את האפשרות לשאלות ושמחנו לשמוע את התגובות החיוביות יחד עם החששות הכנים שעדיין קיימים. יצאנו מערב התיכון בתחושה שאנחנו הולכים יחד בכיוון ברור וטוב, עם תמיכה רחבה מאוד מההורים.

ביום חמישי ביקרו אצלינו תלמידים מאן-ארבור, מישיגן במסגרת תכנית שותפות 2000 של הסוכנות היהודית. התלמידים דוברי האנגלית נכנסו לקבוצות המעשה והמשיכו בסיור בבית הספר עם הסברים של התלמידים שלנו באנגלית כמובן. הקשר והשיחה נוצרו כמעט מיידית בין התלמידים שלנו לאורחים מחו"ל. שמחנו לראות את החיבור ואפשרנו לו לזרום בטבעיות. 

בתחום לימודי הבגרות אנחנו מצפים למבחן בגיאוגרפיה שיהיה חלק מהכנת התלמידים למבחני בגרות וגם ישמשו אותנו בנתינת הציון הפנימי. בשיעור רבי המלל נתחיל בקרוב עבודה על תלקיט לטובת הבגרות בהבעה ובאנגלית התלמידים כברם עובדים על עבודה חקר להגשה. 

בהאנגר הכנסנו תהליך חשוב מאוד של רפלקציה אישית - כל תלמיד יושב עם מורה ועם שני תלמידים נוספים. התלמיד בוחר נושא להתבונן עליו בהאנגר מתחילתו ועד המקום שבו הוא נמצא כרגע. החברים עוזרים לו על ידי שיקוף ושאלות שיעזרו לו לדייק את החוויה ולצאת עם הבנות חדשות לגבי עצמו, הלמידה שלו, והתהליך שבו הוא נמצא. הרפלקציה היא נדבך חשוב מאוד לתלמידים בכדי ליצור חוויה שלמה ומלאה בהאנגר, היהא מאפשרת לבחון כיוונים ולא לשקוט על השמרים, להיות במקום של מודעות ולהציב מטרות אישיות.  רק חלק מהתלמידים הספיק לערוך רפלקציה אבל התוצאות מצויינות עד עכשיו. 

קצת תרבות - היינו בהצגה שהנושא שלה הוא סובלנות וקבלת האחר, היה לנו מפגש מרתק עם סיפור אישי של עולה מאתיופיה שנגמר בריקוד משותף ומשמח. הצגת "הכבש השישה עשר" של ילדי בית הספר אשר היה רשות לתלמידים וזכה לפירגון וצפייה של הבוגרים שלנו. אנחנו התרגשנו לראות את אכפתיות של התלמידים שלנו כלפי עבודתם של ילדים בכיתות ב-ג. היה לנו שיח על נושא החגים על ידי חלוקה לפי קבוצות חונכות. גם שם לבוגרינו היה תפקיד חשוב והם הביאו התבוננות רחבה ובוגרת על מקום החגים וחשיבות חווית הקהילה בבית הספר.

לסיכומו של מכתב, הילדים עושים אותנו גאים. ואנחנו שמחים לראות אותם כל בוקר בבית הספר. 
מודים לכם על התמיכה ומבקשים שתתמכו כך בילדים ולא תשכחו להתפעל מהעבודה, הלמידה וההתפתחות שהם עושים מידי יום בבית הספר ומחוץ לו. 
שבת שלום,
צוות המרחב
בבגרויות - יצרנו חלוקה מאוזנת בין השנים י-יב - התייעצנו עם גורמים רבים וחילקנו את הבגרויות בין שלוש השנים בצורה שתיצור חוויית למידה הדרגתית ומאוזנת ככל הניתן. בתחום רבי המלל בחרנו להתחיל ולהשקיע משאבים רבים בתחום ההבעה, שנחשבת קשה מצד אחד, אבל תשרת בהמשך את ההיסטוריה, האזרחות, הספרות, התנך.
כיתות קטנות ואינטימיות עם יחס אישי - כמעט כל כיתות הלימוד לבגרות כוללות יחס אישי מאד של מורה אחד לכל 10 תלמידים (כך במתמטיקה, אנגלית והבעה).
אווירה רגועה ונעימה ולא לחוצה - נשמרה האווירה החממתית, המשפחתית הבית ספרית גם בכל הנוגע ללמידה לבגרויו.
דיאלוג אישי - מתקיים דיאלוג עם כל אחד מהילדים בניסיון לזהות את הצורך הייחודי שלו (רגשית ולימודית)
בכל הנוגע למערך שיעורי העזר ולהתאמות - השיעורים כבר החלו עבור חלק מן הילדים במתמטיקה ובג"ג, ולקראת המחצית השנייה יקבלו תגבור גם בתחום השפה. בכל הנוגע להתאמות ולאבחונים, אנחנו לומדים את הנושא בצורה אינטנסיבית בעזרת היועצת של בית ספר וגורמים נוספים ובחודשים הקרובים הילדים הרלוונטיים ייתבקשו לבצע מספר מבחנים לטובת יצירת תיק ההתאמות הנדרש.  נפרט בהמשך בפני הילדים וההורים הרלוונטיים.

לפני סיום, חשוב לומר:
שההתכווננות המקורית שלנו הייתה להתייחס ללמידה לבגרויות באופן מאד מחושב ומקצועי. בלי להתכוון אנחנו רואים שיש בחוויה הזו גם למידה משמעותית, גם בכל הנוגע לתכני הלימוד.
יותר מכך:
1. באחריות האישית של הילדים - אותה הם לומדים לאט לאט לקחת, הם לומדים שהם חייבים להשקיע, ולבצע את המטלות, שהם חייבים וחייבות להתעקש להרים את היד ולשאול כשלא מובן, ולגשת ולבקש עזרה. ועברו רק 4 חודשי לימוד מתחילת השנה, אבל כבר אנחנו רואים קפיצת מדרגה אצל הילדים.
2. בשותפות שלהם כקבוצה - בתחילת השנה חלק גדול מהעבודה הייתה עצמאית, ודיברנו על זה שהם חייבים להיות שם אחד בשביל השניה, ושלא רק שאנחנו מרשים התלחששויות ביניהם בשיעור, אנחנו מצפים לזה. ומספר שבועות מאוחר יותר, אנחנו רואים יותר ויותר ילדים שעוזרים אחד לשני בשיעורים ובמטלות הכיתתיות, ילדים שלא מתביישים לבקש עזרה ולהגיד שהם לא הבינו. התמיכה והעזרה אחד של השני ובעיקר החברות הם הכרחיים כדי שתהליך הבגרות הזה יעבור בצורה מוצלחת וגם נעימה.

המידע לגבי הבגרות מתוך ערב תיכון
היסטוריה - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
לימודי השואה
* לימודים אלו יחלו בבית הספר לאחר פסח במתכונת מרתונית של 5-6 שבועות. במהלך השבועות הללו ילמדו הילדים את חומרי הלימוד באופן מרוכז במשך כ-5 שעות בכל שבועות. הלמידה תכלול הרצאות פרונטאליות, עיון בחומרים ויזואליים, מפות, טקסטים וסרטים וכן תרגול כתיבה ומענה על בחינות בפורמט בגרות.

הרכב הציון הפנימי (30%) אשר יינתן השנה:
מבחן בית ספרי - שיכלול הוכחת ידע בנושאים הנלמדים, ניתוח מקורות חזותיים וכתובים, התמודדות עם דילמות.
בהתאם, להבנה החינוכית הבית ספרית - המבחן יכלול מספר צורות של ביטוי ומשוב דיאלוגי (ולא רק הערכה מסכמת כתובה). 
הבעה עברית - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
מאמר טיעון
סקירה ממזגת
הבנת הנקרא

הרכב הציון הפנימי (30%) אשר יינתן השנה:
תלקיט המורכב מ - 
2 מאמרי טיעון
2 סיכומים ממזגים/סקירות ממזגות
2 עבודות הבנת הנקרא
+ בונוס:
o תיקון והגשת 2 מאמרים/סיכומים מתחילת השנה - כמה נקודות?
o הגשת מחברת שכוללת את כל החומר - 5 נק'

ג"ג - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
כדור הארץ והסביבה
היווצרות היקום וכדור הארץ
מערכת השמש אקלים
גאולוגיה
מיפוי בסיסי

הרכב הציון הפנימי (40%) אשר יינתן השנה:
בחנים ומבחנים – בעיקר אודות תרשימים (כגון: כדור הארץ היבשות ואוקיינוסים)
צילום וניתוח נילווה (בעין גאוגרפית)
ניתוח סרטים רלבנטיים
הרצאה של מרצה חיצוני והגשת מטלה מסכמת
בחינה בית ספרית מסכמת או עבודת חקר ופרזנטציה (יוחלט בהתאם להתקדמות בחומר במהלך השנה).

אנגלית - 4 יח' - כיתה י':
נושאי הלימוד השנה:
אוצר מילים
מבנים תחביריים
דקדוק תקין
קריאה רציפה
הרחבת ההבעה בכתב 
דיבור והבנת הנשמע
* כל הילדים נדרשים ללמוד לעבוד עם מילונית

הרכב הציון הפנימי (30% מתוך ציון הבגרות בע"פ) אשר יינתן השנה:
כתיבת עבודה בנושא אישי - הרכב הציון הסופי על בחינת הבגרות בעל-פה מורכב מציון פנימי הניתן על תהליך כתיבת העבודה ועל התוצר הכתוב הסופי, וכן מהציון הניתן על ידי בוחן חיצוני המעריך את הפרזנטציה בעל פה.
אנגלית - 5 יח' - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
התנסות ולימוד אסטרטגיות מענה על משימות ההערכה השונות בבגרות - 
מענה על אנסין : שאלות מכשילות, שיטת האלימינציה, איתור יעיל של פרטים בטקסט, צורה על מענה מקובל לשאלות הבנת הנקרא הפתוחות.
מענה על משימות הבנת הנשמע: היחשפות לרמת הטקסט האודיטיבי, תרגול והקניית אסטרטגיות בהתאם לנדרש. העבודה היא על בסיס בגרויות עבר מהשנים האחרונות. 
העשרת אוצר מילים דרך טקסטים המדמים בחינות בגרות (עבודה בספר הלימוד וחוברת העבודה ל-4 ו-5 יחידות).
כתיבה: טקסט עמדה והשוואה.
דיבור: בתחילת השנה התנסו התלמידים בהצגת טיעונים בהמשך למשימות כתיבת טיעון. גיבוש שניים-שלושה פרקים מהפרוייקט, יתנסו התלמידים בהצגת החומרים שלהם עד כה. 
עבודה פרטנית על הפרוייקטים להגשה.

הרכב הציון הפנימי (30% מתוך ציון הבגרות בע"פ) אשר יינתן השנה:
כתיבת עבודה בנושא אישי - הרכב הציון הסופי על בחינת הבגרות בעל-פה מורכב מציון פנימי הניתן על תהליך כתיבת העבודה ועל התוצר הכתוב הסופי, וכן מהציון הניתן על ידי בוחן חיצוני המעריך את הפרזנטציה בעל פה. תהליך כתיבת העבודה מזמן הצלחה מתמדת לתלמידים הנרתמים אליו: כל תלמיד בחר נושא, ולאחר סימולציה משותפת על נושא לדוגמה על הלוח, ערך עליו סיעור מוחין בו פירט את כלל תתי-הנושאים המתקשרים לו. לאחר מכן ישב עם המורה, ויחד בנו שלד המהווה את הצ'ק ליסט לכתיבת העבודה, שהותאם כמובן לנושא הנבחר. התלמידים מקבלים תתי-דד ליינים, על מנת שלא ייווצר עומס בגיבוש החומר.

מתמטיקה - 3 יח' - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
אלגברה
טריגונומטריה
סטטיסטיקה
הסתברות

הרכב הציון הפנימי (30%) אשר יינתן השנה:
בחינת מתכונת
בחינה בגרות פנימית
בחינות במועד ב בהתאם לצורך

מתמטיקה - 4/5 יח' - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
משוואות ואי שוויונים 
גאומטריה אנליטית
חשבון דיפרנציאלי
גאומטריה
טריגונומטריה
* ציון בית ספרי יינתן כ"ציון מגן" לקראת הבגרות החיצונית בכיתה יא-יב (אין ציון פנימי בית ספרי במסגרת הלימודים בכיתה י').
** השנה 4 יח' ו-5 יח' לומדים ביחד ובתחילת שנה הבאה יתפצלו הילדים ל-4 יח' ו-5 יח' לחוד. החלוקה תיעשה תוך קיום דיאלוג עם הילדים.

Comments