סיכום שבוע שני 07-11/09/2014

פורסם: 13 בספט׳ 2014, 11:04 על ידי: Ziv Rotblit

רחל שפירא כתבה בשיר המקסים שלה איך השמיים משתנים בסתיו, ראיתם את זה השבוע? כשהלכנו לקנות ירקות כבר היה ריח של גויאבות בחנות מה שאומר שהסתיו באמת כבר מגיע. אצלנו בדמוקרטי יודעים שהסתיו הגיע כשאתם ההורים באים לבקר כדי לקבוע מערכת יחד עם הילדים. היה לנו שבוע עמוס וגדוש בטעימות מערכת, שיעורים ראשונים ואירועים. אז רגע לפני שהמורות משתעלות (זו כמובן גם שורה מהשיר) רוצים לדעת מה היה? בשביל זה אנחנו כאן.
בתהליך בחירת המערכת באים בחשבון המון שיקולים. יש את שיעורי החובה שהילדים מחוייבים אליהם, יש את התחומים בהם הילדים מתעניינים, יש את המלצות החונכים, יש את הקורסים שבידיעון נשמעים נהדר ויש כמובן את הדברים שההורים רוצים שהילד ילמד. לקראת בחירת המערכת השבוע דיברנו בשחריות מה משפיע על הבחירות במערכת והאם התוצאה הסופית היא מה שהילדים רוצים או מה שההורים רוצים... מיומנות הבחירה והתובנות שהיא נותנת לילדים חשובות מאד ונותנות להם כלים להמשך החיים. כולנו יודעים שהחיים הם רצף של החלטות שצריך לעשות (מה ללמוד, איפה לגור, במה לעבוד, עם מי להתחתן, איזה אוטו לקנות וכו'), הבנה טובה של תהליך הבחירה ושל ההשלכות היא הכרחית. חוץ מזה, הילדים שלכם לומדים לדעת טוב מאד מה הם רוצים וגם לעמוד על שלהם כשצריך. נראה אם הם יזכרו לציין את זה בהזמנה לחתונה (משהו בנוסח: מתחתנת עם בחיר ליבה אחרי שלמדה איך לבחור בדמוקרטי, יספק אותנו לגמרי).
היה לנו גם דיון מעניין בנושא "משעמם לי". כולנו מכירים את התופעה, הילדים מסיימים לעשות משהו אחד ושלוש שניות אחרי זה מגיעה התלונה: "משעמם לי".דיברנו על מה משעמם, למה משעמם ואיך אנחנו פותרים את המצב בדרכים חיוביות. שיעמום הוא לאו דווקא דבר רע, הרבה פעמים הוא מוביל ליצירתיות ולגילוי. בפעם הבאה שהילד הפרטי שלכם מתלונן שמשעמם לו חכו קצת ואל תרוצו למצוא לו פתרון. מעניין יהיה לראות איך הוא פותר את זה לבד.
השבוע נערך משחק מחניים בין שחריתי סוער ומותח. אלה מכם שזוכרים את טורניר המחניים מהשנה שעברה יודעים כמה אמוציות, מתח ואווירה ספורטיבית מעורבים בזה. גם המשחק השבוע לא איכזב וסיפק דרמה גדולה. המצב היה נראה כבר אבוד, רק שחקן אחד נשאר ואז דביר תפס את הכדור באוויר והחזיר את כל חברי הקבוצה שלו למשחק. וואו, וואו ועוד פעם וואו. ההצגה הכי טובה בעיר בלי מחירים שערורייתיים כמו בליגת העל בכדורגל. השבוע התקיימו הפגישות הראשונות של ועדות ביה"ס השונות. השנה יש לנו לא פחות מתשע (!!!) ועדות שונות שאת חלקן הציעו וקידמו הבוגרים שלנו. הנוכחות של הבוגרים בפגישות הראשונות של הועדות היתה מעוררת כבוד והראתה לכולנו שהם מפנימים את התפקיד החשוב שיש להם בהובלת ביה"ס. אנחנו יודעים שכבר אמרנו את זה מיליון פעם ועוד נאמר את זה מיליון פעם (מאיר אריאל!) אבל בבי"ס דמוקרטי הילדים משפיעים ומחליטים על מה שקורה. הסנונית הראשונה השבוע נראתה מבטיחה. היתה לנו השבוע גם אסיפה ראשונה שבשבילה הצטופפנו כולנו במבואה (היה חם וצפוף אבל חשוב). כבר עלו רעיונות להצעות חוק ראשונות כמו העלאת שאילתות באסיפה ועידכון חוק הפלאפונים (איך לא).
ביום רביעי התקיים טיול רשות והרוב המוחלט של הבוגרים בחר לא לצאת אליו. בכל בי"ס אחר טיול הוא משאת נפשם של כל הילדים, אצלנו יש טיול כל שבוע ורוב הבוגרים בוחרים לא לצאת לטיולים. נו, דמוקרטיה אתם יודעים. בכל אופן, באותו זמן התקיימה גם סדנת אפייה בניצוחו של נדב מ"נדב קינוחים". השבוע היה תורם של הבוגרים להשתתף בסדנה ועשרה ברי מזל קיבלו שיעור אישי מהמאסטר נדב. היו עוגות בננה, עוגות גזר ועוגות קישואים (כן, כן, זו לא טעות, זה טעים!). בסוף הסדנה, אחרי שכולנו התעלפנו מהריחות שעלו מהמטבח היו 22 עוגות והיה צריך להחליט מה לעשות איתן. התעורר דיון סוער: האם כל ילד שהשתתף בסדנה ייקח עוגה הביתה או שהעוגות יחולקו בין השחריות כדי שכל הילדים, כולל אלה שלא השתתפו בסדנה, יהנו מהן? חלק מהילדים התעקשו לקחת את העוגות הביתה וחלקם שמחו לחלוק עם חבריהם. בסיכום יום עלו סוגיות חשובות לדיון כמו נדיבות, שוויון ונתינה. מהכל אפשר ללמוד ואנחנו מקווים שהמגמה תשתנה לחלוקה עם כולם.
זהו להפעם. השבוע אמורות להסגר סופית המערכות האישיות ואנחנו נגיע רחוצים ורעננים לקראת ראש השנה. השנה הזו הולכת להיות משהו מיוחד במיוחד, כדאי לכם לבוא לכאן מדי שבוע כדי להתעדכן מה קורה, זו ההצגה הכי טובה בעמק.
שבוע טוב לכולם,

מור, אור, אייל וזיו

Comments