סיכום שבוע שלישי 14-18/09/2014

פורסם: 20 בספט׳ 2014, 10:25 על ידי: Ziv Rotblit

יש ימים בסתיו שבהם נראה שהעולם מתנקה ומתמרק, נפטר מהאובך של הקיץ וכאילו מתכונן לקראת השנה החדשה שנמצאת ממש מעבר לפינה. השבוע היו כמה ימים כאלה בהם השמיים היו כל כך בהירים והראות כל כך טובה שמנהלל ראינו את הים התיכון, האוקיינוס האטלנטי ואם הסתכלנו ממש טוב אפילו את האוורסט. טוב, אז אולי קצת הגזמנו, אבל באמת היה ממש בהיר. בבוקר, כשאתם יוצאים לביה"ס עם הילדים תסתכלו לשמיים ותראו על מה אנחנו מדברים. גם ביה"ס שלנו מתחגג ומתכונן לקראת ראש השנה. פלקטים נתלים, ברכות נכתבות ובמבואה יש לנו כבר שולחן חג עם רימונים ודבש ואפילו עץ עם ברכות שנה טובה. גם במרחב בוגרים עמלנו על קישוטים לחג וזה רק חלק קטן ממה שעבר עלינו. סקרנים לדעת מה היה? בשביל זה אנחנו כאן, אתם רק צריכים להמשיך לקרוא.
אחד האירועים המרכזיים השבוע היה בחירת החונכים. כמו שאתם בוודאי יודעים, לחונך תפקיד חשוב ומרכזי בכל מה שעובר על הילדים בביה"ס ולכן ההחלטה על זהות החונך מאד חשובה לילדים. כל ילד קיבל פתק בו הוא היה צריך לכתוב שמות של שלוש אפשרויות לאיש צוות שהוא היה רוצה כחונך. לפני הבחירה דיברנו בשחריות על תפקיד החונך, על הקשר שלו עם הילדים ועל איזה שיקולים צריכים לבוא בחשבון כשבוחרים חונך. מרתק לראות על מה הילדים חושבים לפני שהם מחליטים ואיך לכל אחד יש מערכת שיקולים משלו. אחד מהשיעורים החשובים של החינוך הדמוקרטי הוא היכולת לעשות בחירות מושכלות. אם לשפוט על פי תהליך בחירת החונך, לילדים שלנו יש את זה ובגדול. את שמות החונכים הילדים יקבלו לקראת חג סוכות או מייד לאחריו ואז גם יתחילו להיערך חונכויות באופן סדיר.
השבוע יצאו ילדי כיתות ז' לאירוע התרבות הראשון שלנו במסגרת סל התרבות של המועצה. בוא נגיד שאנחנו לא משתגעים על ההפרדה שנכפתה עלינו בין קבוצות הגיל במרחב בוגר, אבל כמו תמיד, הפקנו גם מזה את המירב. ילדי כיתות ז' יצאו לאולם ביפעת לצפות בהופעת כליזמרים, ללא ספק סוג המוזיקה המועדף על הילדים בימינו (תחרות צמודה עם אופרות בגרמנית). ההופעה היתה שמחה ומקפיצה וחשפה את הילדים למוזיקה היהודית החסידית. הם חזרו מלאי חוויות וכמובן חיקויים של נגני ההרכב שראינו. ילדי כיתות ו' ניצלו את הזמן בנפרד מילדי כיתות ז' והתכוננו לחגי תשרי בביקור בבית הכנסת בנהלל. בבית הכנסת הצטרפה אלינו חן צפוני ובהנחייתה דיברנו על המושג צדיק, מה הופך אדם לצדיק (האם למשל חללי צה"ל נחשבים צדיקים), האם ניתן לכפר על חטאים בעזרת מעשה צדקה (סוגייה שגם חז"לינו התחבטו בה) ועוד. השיח היה בוגר ומעניין מאד, ממש רגע של קסם שכולנו חווינו יחד.
אין חג יהודי בלי אוכל ותסמכו עלינו שנכין את הילדים כמו שצריך לחלק הלא פשוט הזה של החג. השבוע השחרית של אור יצאה לארוחת בוקר שכולה בריאות. היו ג'חנונים, קאפקייקס, בורקסים ועוגות, בקיצור, כל אבות המזון שמרכיבים תזונה נכונה ובריאה. הקרדיולוג שלנו ביקש למסור שבפעם הבאה שיש ארוחת בוקר אנא שלחו עם ילדכם ירקות, פירות או כל דבר אחר שיש בו טיפת בריאות ולא מורכב רק משומן טראנס טהור. אם טיעון הבריאות לא עובד על הילדים, תמיד אפשר לספר להם שזה עושה חצ'קונים, זה תמיד עובד.
בשבוע שעבר השווצנו בכמות הילדים שהגיעה לוועדות וכמה שמחנו לראות את המעורבות הגוברת של הבוגרים בכל מה שקורה בביה"ס. המגמה המשיכה גם השבוע כשאופיר ואביגיל יזמו והעבירו סדנת בישול, טליה אירגנה סדנת שוקולד והטריו של נויה, נועם ונוגה הקפיץ את כולנו בסדנת היפ-הופ. שקד זר שהצטרפה אלינו רק השנה הראתה לנו כמה מהר החדשים משתלבים באווירה הבית ספרית והתחילה לגבש הרכבים מוזיקליים שונים. גם דקל בן השירות שהצטרף אלינו השנה גויס לעניין. כל הכבוד לכל היוזמים והמארגנים, גאים בכם ומצפים לראות עוד.
תשע"ה ממש מעבר לפינה ואנחנו מתחילים להתרגש. שנה חדשה היא זמן להתחלות חדשות ואנחנו בטוחים שהשנה נצליח לרוץ מרתון, נתמיד בדיאטה ואולי גם נתחיל סופסוף את הדוקטורט. כל זה עוד לפני מה שאנחנו רוצים להספיק לעשות עם מרחב בוגרים. אז אם לא נראה אתכם עד החג, רצינו לאחל לכולכם שנה נהדרת מלאה בכל טוב ושתצליחו להגשים את כל מה שאתם מתכננים. אנחנו ממש אוהבים להיות פה אז נהיה כאן גם בשנה הבאה.

שנה טובה!

מור, אור, אייל וזיו    

Comments