סיכום שבוע 3-19.9.2017

פורסם: 20 בספט׳ 2017, 0:13 על ידי: Lee Van Spier
הורים ותלמידים יקרים,

מרחב תיכון-בוגרים התחיל את צעדיו השנה בסמינר התיכון שהתקיים בסוף אוגוסט. 
בסמינר ערכנו סדנאות שונות הנוגעות בנושאי הבחירה, המערכת של התיכון, המעשה ועוד. 
המון סימני שאלה היו אז בסמינר. חלקם נענו עם סיומו וחלקם נשארו איתנו לתחילת השנה.
את השנה התחלנו, כשאנחנו כבר קצת יותר מכירים וקצת יותר מבינים.
את היום השני בבית הספר ניצלנו לזמן איכות מרחבי ויצאנו לטיול בנהלל במהלכו אכלנו ארוחת בוקר משותפת, שיחקנו משחקי ODT (ספונטניים ומתוכננים).

המפגשים הראשונים של קבוצות המעשה הוקדשו להכרות- גם עם קבוצת המעשה וגם עם המעשה עצמו. קבענו את הסטינג של הקבוצה, חילקנו בינינו אחראויות וערכנו תיאום צפיות.
במעשה מפגשים ובמעשה העמקה, התחלנו במסורת שנקראת "משהו ממני" בה בכל שבוע ילד/ה (או יותר) מביאים משהו מעצמם האישי והפרטי למעגל של הקבוצה. הסטינג של המעגל הזה מאוד מוחזק ושמור וכל ילד/ה מביא/ה את מה שמתאים לו/לה. עד כה המפגשים היו מרגשים מאוד.
אצל אור בהעמקה עשו דינמיקה קבוצתית דרך משחק דומינו, למידה על העמקות שהילדים עשו בעבר, עיסוק בטקסט הגותי על ההבחנה בין דעת לחכמה ו...הכנו פיצות!
אצל סהר וניר במפגשים התחלנו לחשוב על דמות איתה היינו רוצים להיפגש ל"כוס קפה", ערכנו פעילות בנושא, דיברנו על ניסוח מכתב ו...הכנו עוגת דבש!

בהאנגר אחרי שבשבוע הראשון ערכנו סדנאות שונות על דרכי העבודה בהאנגר, בשבוע וחצי האחרונים איפשרנו לילדים להגיע להאנגר באופן פתוח יותר, לבחור בין סדנאות שמורי ההאנגר הציעו לבין עבודה לפי בחירתם. הילדים ניצלו את הזמן לשיעורי בית בעבודה משותפת, עבודה על פרוייקטים אישיים ו/או קבוצתיים, עבודה עם דור על תסריט לסרט, למידה עם יותם על מוזיקת עולם, סלון שיח עם ברברה ועוד. 

לומדי הבגרות שלנו (כיתה י') - מתחילים להבין מה זה אומר למידה לבגרות, למידה שהבחירה היא לא בנושא או בדרך הלמידה אלא בכך שתהיה בגרות.
רוני, אלעד ואביה (וגם ניר ואור), שמלמדים את הבגרות, שיתפו את הילדים בפרטים הקשורים לבגרויות הספציפיות מה שאפשר לילדים לבחור לאיזה מסלול הם רוצים ללכת. הנושא הציף לא מעט תחושות ואחד הדברים שחזרו על עצמם זה האופציה לנוע בין המסלולים ושמספר היחידות שאני עושה לא אומר שום דבר על היכולות האינטלגנטיות שלהם וגם לא על "סיכויי ההצלחה שלי בחיים" - על זה משפיעים דברים נוספים... 
אנחנו רואים שנושא הבגרויות עדין מציף לחץ מסוים ולאט, לאט, השגרה תכנס למסלולה ואיתה, אנחנו מניחים, ירגע הלחץ.

את ענף היזמות פתחנו בשיח על נושא היזמות בבית הספר. על המקומות בהם אנחנו מרגישים שאפשר להשפיע ועל מקומות בהם אנחנו מרגישים שאי אפשר. אנו מאוד מעודדים את הילדים לקחת יזמויות, להיות שותפים בועדות השונות ולהוביל את בית הספר בתחומים רבים.
רוב ילדי המרחב השותפים ליזמות נמצאים בועדת "מורה דרך", צוות הגברה ובועדת קליטה. מקווים שמספר הילדים ומספר ההשתתפות בועדות רק יגדל...

ילדי ט מסתגלים למערכת החדשה בה רוב השיעורים שלהם הם עם ילדי ז-ח, מערכת שבה מגיעים בזמן שלנו למרחב ולא תמיד פוגשים את ילדי י'. לא לכולם זה פשוט. 
ביום שלישי לפני היציאה לחופשה התבקשו הילדים לבחור את יום שלישי שלהם - עבודה, טיול, חווה החקלאית, האנגר, סביום. 

באסיפה המרחבית השבוע דנו על נושאים שונים שחשובים לנו- הקמת פינת קפה ויציאה חופשית לאלונית.
אנחנו נמשיך ונקיים אסיפות מרחביות  מדי שבוע, בהן נדון על נושאים שונים הנוגעים למרחב, נציין ימי הולדת וחגים.

בעקבות בחירת החונכים שהתקיימה ביום שני האחרון קיימנו שיחות שונות על הבחירה, על פרידה מחונך אל מול הישארות עם חונך לשנה נוספת, על המהות של החונכות - מדהים לשמוע את הילדים מדברים ברגישות על המבוגרים, מבינים ורואים בחשיבות של החונכות בהערכה ובאהבה גדולה.

ביום שלישי האחרון נסענו לפעילות "סל תרבות" עם הזמר שי צברי ששיתף בסיפורים ובשירים על אהובה עוזרי. קבוצת ילדים מהמרחב נסעה לפאב-לב במדעטק שם נחשפה לאפשרויות המגונות והרבות שהפאב-לב יכול להעניק להם.

מזכירים שאנחנו פה, לשאלות, להארות, למה שצריך.
בברכת שנה טובה לכולנו!

ניר, לי, אור וסהר.Comments