סיכום שבוע 28/09-02/10/2014

פורסם: 4 באוק׳ 2014, 12:24 על ידי: Ziv Rotblit

שלום לכולם,

השבוע הראשון בשנת תשע"ה התקיים בסימן של התחדשות, התנקות והתחלות החדשות. קשה להצביע על דבר מה מסוים שגרם לזה, אך אי אפשר להתכחש לכך שהייתה אווירה חגיגית ומרגשת לאורך השבוע כולו.

פתחנו את השבוע בשחריות, בסבב "מה נשמע" המסורתי, שהתמקד הפעם בחוויות מחופשת ראש השנה ומהארוחות המשפחתיות. את "הזמן שלנו" של אותו יום בחרנו להקדיש באופן מיוחד לסידורי ההסעות. במטרה לפתוח את שנת ההסעות בצורה נעימה ושלווה, התחלקנו לכיתות שונות לפי ההסעות, ובכל כיתה הדיינו ילדי ההסעה ואחד ממבוגרי בית ספר על הסדרי ההסעה המתאימים להם. בחלק מההסעות נקבעו מקומות ישיבה קבועים, בחלק דנו והסכימו על הווליום הראוי למוסיקה, בקבוצות אחרות נקבע שמוסיקה שומעים אך ורק באוזניות. מעבר להסדרה של הכללים, זו הייתה הזדמנות נוספת ללמידה משמעותית מתוך חוויות החיים הבית ספריות. למידה משמעותית על הדרך בה ניתן להגיע להסכמות ופשרות באופן נעים ומכובד. נראה שהילדים יצאו די מרוצים מן החוויה, ונקווה שזה יקל על הילדים בזמן ההסעות.

ביום שני בית הספר זכה לביקור מרגש מקהילת בתי הספר הדמוקרטים. כ30 ילדים ומבוגרים מבתי ספר דמוקרטים ברחבי הארץ (חדרה, תל-אביב, הכפר הירוק, כפר סבא, אולגה) קיימו סיור אצלנו בבית הספר ולאחריו השתתפו בפרלמנט הארצי של הקהילה. המבקרים התרשמו עד מאד מבית הספר שלנו והודו לנו מאד על האירוח. תודה גדולה אנחנו חייבים להורים של בית הספר, שעשו מאמץ והכינו עבור המבקרים פשטידות, עוגות, סלטים, מנות ופסטה ומה לא. המבקרים נדהמו מן ההשקעה ומן המגוון. שוב תודה. נציגי בית הספר בקהילה (נגה גולני, שחף סמל, אופיר רז, ונועם שרף) חברו למתנדבות נוספות (נעה גל, אופיר פרנפס ותומר ראובני) והובילו את המבקרים ברחבי בית ספר בסיור, בו סיפרו על המסגרות הייחודיות המתקיימות בו ועל החוויות האישיות שלהן בביה"ס. בהמשך התאפשר לילדי בי"ס לקחת חלק בפרלמנט הארצי, ולהתרשם מתרבות הדיון המיוחדת ומן הנושאים הייחודיים העולים בו (בחירת ועד מנהל, סוגיות תקציביות וכו').

בשחריות באותו בוקר, בטרם הגיעה המשלחת, התאספנו כדי לקיים מעגלי הסכמה כהכנה לפרלמנט. בחלק מן השחריות דובר על תפקיד הנציגים הבית ספריים בפרלמנט, מידת נחיצותם, ודרך הבחירה בהם. בשחריות אחרות דובר על מעורבות ילדים בניהול תקציבי של בית הספר (כפי שנעשה בעמותת "קהילת בתי הספר הדמוקרטים"). ציפינו שהילדים יעוטו בהתלהבות על ההזדמנות, ואכן חלק מן הילדים הביעו עניין ורצון להיות מעורבים יותר בניהול הבית ספרי. אולם, חלק גדול מן הילדים הראה חוסר רצון וחוסר אמון ביכולתם של ילדים לעסוק בדברים מורכבים כמו עלויות שיפוץ, משכורות מורים ותשלומים עבור שירותי ניקוי. היו ילדים שציינו שהם מעדיפים להישאר ילדים. הדיון היה מעניין ובוודאי עוד יימשך לאורך השנה.

החל מיום שלישי החלנו לקיים בבית ספר פעילויות לקראת יום הכיפורים. לוח סליחות צץ לו במבואה ובו כל אחד היה יכול לבקש סליחה באופן אנונימי ובטביעת אצבע בלבד, שירי סליחה ומחילה הוכנו לסדנאות השירה השבועיות (בעברית ובאנגלית) ובשחריות התאמנו על אמירת סליחה. דיברנו על כך שיום הכיפורים הוא הזדמנות מדהימה להתאמן במיומנות החברתית החשובה הזו. אמירת סליחה כנה ואמיתית, היא עניין לא פשוט כלל, אך חשובה מאד לחיינו החברתיים, המשפחתיים, הזוגיים ואפילו המקצועיים. בשחרית של אור שיחקנו ב"קוביית הסליחות" ובהתאם לנפילת הקוביה כל אחד התאמן על אמירת סליחה לעצמו, לילד, מבוגר, חי, צומח או דומם. במסגרת הפעילות התאפשר לילדים להתאמן על אמירת הסליחה גם בצורה היתולית, אולם באופן מפתיע מרביתם בחר להתנצל באמת ובתמים על מעשים ומחשבות שהטרידו אותם.

ברביעי השחרית של מור נהנתה משפע המטעמים שהביאו ילדי השחרית, במסגרת ארוחת בוקר שחריתית. בהמשך היום התקיים זמן הטיול ובו התפצל המרחב לשכבות הגיל. צעדים להתבגרות התאספו עם אייל ושיר והחלו להציג את המשימות שהיו רוצים לקדם. ההצגה דרשה מן הילדים לעמוד בפני חבריהם, להסביר ולשכנע אותם שהמשימה שלהם ראויה להיבחר. במקביל צעדו ילדי כיתה ז' לחצר ביתה של מור, שם זכו לכוס תה ועוגיות. התיישבנו על הדשא וקיימנו שיחה על החודש הראשון בתיכון - על השיעורים החדשים והישנים, על הרחבת הבחירה, על יום העבודה שיחל במחצית השנייה. הילדים סיפרו על הציפיות שלהם, על אלו שהתגשמו ועל אלו שלא. חלק מן הילדים שיתפו וסיפרו שהיו רוצים בחלק מן החוויות המתקיימות בבית ספר רגיל, וחלק הביעו שביעות רצון מן הקיים בבית הספר שלנו. שיחה חשובה זו, היא בוודאי הראשונה מסדרה של שיחות שנקיים השנה בנושא.

ביום חמישי קיימנו שתי שחריות נושאיות לרגל יום הכיפורים. הילדים בחרו בין שחרית דמיון מודרך עם מור ואייל לבין שחרית על ועדות הפיוס בדרום אפריקה עם זיו ואור. התלמידים שבחרו בדמיון המודרך, נכנסו לחוויה באופן רציני מאד ועשו מאמץ "לנקות את הנפש" כדי לאפשר לעצמם התחלה חדשה. ניתן היה לראות שהמפגש היה משמעותי מאד עבורם, שכן הם המשיכו במחשבות ובעיסוק בכך גם הרבה אחרי שהמפגש הסתיים. התלמידים שבחרו בשחרית "ההיסטורית" זכו להשכיל וללמוד על התהליך המרתק שהוביל נלסון מנדלה לאחר התפרקות משטר האפרטהייד בדרום אפריקה. דרום אפריקאיים לבנים ושחורים נפגשו זה עם זה במטרה להוקיע את עוולות המשטר הישן, אך גם לפתור את הסכסוך בדרכי שלום, דרך הקשבה ופיוס. הסיפור ההיסטורי מילא אותנו בהשראה רבה.

בהמשך היום התאספה אסיפת חירום בשל השחתת רכוש שנעשתה בחדר המוסיקה. חלק מן הבוגרים בחרו לקיים הפגנה, מכיוון שהאסיפה התקיימה על חשבון זמן הסדנאות. הדיון באסיפה היה משמעותי מאד, הובעו בו דעות מגוונות והועלו בו מספר רעיונות להתמודדות עם הבעיה. אולם, מעבר לעיסוק בפתרונות הטכניים, אנו מקווים כי הרוב הדומם יחל להשמיע את קולו ויביא לכך שמקרי ההשחתה יופסקו.

סיימנו את השבוע הגדוש בכמעט חג מסורתי. ברברה סיפרה את סיפור ספר יונה מזווית מיוחדת וחדשה, חלק מן הילדים ניצלו את הבמה כדי להתנצל בפני חבריהם, וסיימנו בשירה משותפת ומרגשת של "עושה שלום במרומיו".

גמר חתימה טובה,

זיו, מור, אייל ואור.

Comments