סיכום שבוע 2.5.18

פורסם: 2 במאי 2018, 23:51 על ידי: Lee Van Spier
אז מה היה לנו לאחרונה?
ננסה הפעם בקצרה, סימן ההיכר העיקרי הוא השיח:

יום השואה - התארח אצלנו העד חיים מיכאלי שסיפר את סיפורו האישי כתינוק שאביו פולני ואמו יהודיה ואת גלגולו האישי המרתק ומעורר ההשראה עד קיבוץ אלונים.
היו לנו שתי סדנאות האחת עם סהר על סיפור משפחתי של סבא בצבא השחרור האמריקאי. השנייה, שיחה עם לי על קורבנות מלחמת העולם השנייה מעבר לתחומי השואה אתר מהסדנה - מעורר מחשבות

יום הזיכרון - לאחר שיח שבו שמענו את הילדים ומה מעסיק אותם סביב יום הזיכרון (שירת ההמנון, הקראת ה"יזכור", סיפורים אישיים) יצרנו שתי סדנאות מותאמות, האחת עסקה בסיפורים מימי הצבא וחוויות של ניר ושיחה על מהות ותוכן הטקסט "יזכור" עם אור ולי. 

ביום שלישי לפני שבוע - ערכנו טקס האנגר ודיברנו על החודשיים הקרובים שהם למעשה חודשיים אחרונים. דיברנו על ההזדמנות שיכולה להיות בחודשיים הללו ושלחנו את הילדים עם משימה לחשוב על המטרה שלהם לחודשים הקרובים. הרבה שיחות אישיות יצאו מכאן והרבה כיוונים ומחשבות לקראת סוף השנה. 

לפני שבוע - "סלון שיח" ארך שלוש שעות ועסק בפמיניזם - צפינו ביחד בסרט "סופרג'יסטיות" - אחריו לשיח מרתק ועמוק שנגע בהמון תחומים ופתח את המחשבה. 

השבוע פיצלנו את התלמידים לפי גילאים:
כיתה ט' - קיבלה עדכון, הסבר והמשך הכנה לקראת הכניסה למסגרת התיכון מתוך דברים שקורים לאחרונה. 
כיתה י' - ערכה התבוננות משותפת על ההתנהלות כתיכון מפוצל שחלקו לומד לבגרויות והאנגר וחלקו עדיין לא שם. הדיון כרגיל היה מעיר עיניים ומשמעותי. 

אלונית - ערכנו אסיפת רשות במרחב לדון במצב עד עכשיו, ברור שיש צורך בשינוי והיו כל מיני הבנות, השיח לא נגמר אבל הילדים יצרו אבחנה ברורה בין הרצון לקנייה ובין הצורך באיוורור. חשבנו יחד על חלופות והנושא לא נשלם. 

בתחום ההכרה החיצונית: לאחר שנתנו הרצאה (הפעם בלי תלמידים אבל רק בגלל קשיים טכניים) בעמק חפר בפני מנהלים, הורים ואנשי צוות) הוזמנו לכנס "האקתון" בסמינר הקיבוצים, מקווים שלשם נגיע עם תלמידים כיוון שהם שגרירינו הטובים ביותר. 

סביב דחיית הטיול השנתי והאסון שפקד אותנו באותם ימים גם שוחחנו עם הילדים, ניסינו לתת מקום לרגשות ומחשבות שעולות סביב הנושא. 

נבחרת הלמידה בנושא המסע לפולין ביקרה בלוחמי הגטאות ונפגשה עם מוישק'ה. השיחה עסקה באפשרויות השונות ודיון המעסיק את התלמידים והצוות סביב המסע, התוכן שלו, המשמעות שלו והאלטרנטיבות שלו. גם כאן התרשם המארח שלנו מהרמה האישית, העומק והחשיבה הביקורתית של הילדים.

לסיום בטון חיובי
מזל טוב - לאלון עטייה ואופיר רז, יוזמה משותפת שלהם יחד עם צוות המורים ללמד את הקורס האוניברסיטאי המקוון במדעי המחשב - nand2tetris.org*
היוזמה זכתה במענק ע"ס 7000 ש"ח לציוד הדרכה ומחשוב מאת הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות. 
בראיון גרפנו שבחים על הרמה האישית והגישה היזמית של תלמידינו, כן ירבו!!!

*הזכויות הוענקו לנו על ידי פרופסור שמעון שוקן ובתמיכתו.Comments