סיכום שבוע 15-19/11/15

פורסם: 20 בנוב׳ 2015, 3:15 על ידי: Ziv Rotblit

זה שביה"ס שלנו זו שמורת טבע קטנה אנחנו יודעים כבר מזמן. אירועים קשים מסביב, פחד וטרור ואנחנו לעומת זאת מגיעים בשמחה בכל בוקר ויחד עם חבורת ילדים מופלאה יוצרים נסים קטנים על בסיס יומי. מזמינים אתכם להצטרף אלינו למסע קצר בין אירועי השבוע החולף.
פתחנו את השבוע בשחריות בשיחה על אירועי הטרור בפריז. שוב נוכחנו כמה הילדים מעודכנים בכל מה שקורה ואיך הם יודעים לנתח את משמעות האירועים ואיך הם משפיעים על חיי כולנו. דיברנו על האם עדיף במקרים כאלה להיות מעודכנים ומעורבים או דווקא להתנתק כדי להגן על עצמנו מתמונות זוועה ומרוע כמו זה שנחשפנו אליו השבוע. הדעות כמובן חלוקות, יש ילדים שרק רוצים לדעת עוד ועוד ויש כאלה שמעדיפים לא לדעת כלום. בעיקר בלטה לנו הראייה הבוגרת של הילדים והיכולת שלהם להסביר את עמדתם ואת המניעים לה. אין כמובן תשובה נכונה בסיטואציה כזו ואלו שאלות שגם אנחנו המבוגרים מתלבטים בהן. אנחנו מאמינים שהשיחה והשיתוף עושים טוב לכולם ונותנים לנו הזדמנות לפרוק קצת מהמטען הכבד שהחדשות מעמיסות עלינו.
שמורת הטבע שלנו זכתה השבוע לשלל מבקרים סקרנים. ביום שלישי הגיעה אלינו קבוצה של סטודנטים מתוכנית חותם, תוכנית הדגל של משרד החינוך להכשרת מורים. הסטודנטים באו להתרשם מצורת חינוך אחרת מזו המקובלת ברוב מערכת החינוך הישראלית. לאורך כל הביקור שלהם זכו הסטודנטים להדרכה צמודה של ילדי ביה"ס, עם נוכחות בולטת מאד של ילדים ממרחב בוגר. הילדים ערכו לסטודנטים סיור בביה"ס, ליוו אותם בשיעורים שונים וענו ברצינות ובכנות רבה על כל שאלה שנשאלה. בסוף הביקור נערכה שיחה עם אורי מנהלנו היקר וכל הסטודנטים הסכימו שאחד מהדברים המרשימים ביותר בביקור היה הילדים המלווים והדברים שהם סיפרו על חווית בית הספר שלהם. הם היללו ושיבחו את הרצינות של הילדים, את הפתיחות והרהיטות, אך יותר מכל את האהבה של הילדים לביה"ס. לפעמים קשה לאנשים מבחוץ להאמין שילדים יכולים גם לאהוב את ביה"ס שלהם... אנחנו גאים כל פעם מחדש שזו התחושה שהילדים שלנו מרגישים וזו מבחינתנו האינדיקציה הטובה ביותר שמה שקורה אצלנו באמת כל כך מיוחד. הלכו הסטודנטים של חותם ובאו למחרת סטודנטים מאורנים. גם הם יצאו נפעמים מביה"ס ומהילדים ואהבתם לביה"ס. הלכו הסטודנטים מאורנים והגיעו ארבעה תלמידי תואר שני שבאו גם ללמוד מביה"ס שלנו איך עושים חינוך אחר. אז מצד אחד הביקורים הופכים לשגרה אצלנו, מצד שני הם מרגשים אותנו ואת הילדים בכל פעם מחדש. כיף גדול להשוויץ בביה"ס שלנו!
ביום רביעי יצאנו ליום העבודה השני. הילדים התפזרו בין המשקים השונים ומקומות העבודה בנהלל ובכפר יהושע וחזרו שוב נרגשים ועמוסי חוויות. שמענו גם שלל מחמאות מהמעסיקים השונים על הרצינות בה הילדים מתייחסים אל העבודה. אנחנו עדיין סוגרים קצוות אחרונים, מוסיפים מקומות עבודה ומורידים אחרים, אבל נראה ששיגרת העבודה מתחילה להכנס להילוך גבוה. אלה אמנם רק שעתיים בשבוע, אבל מדובר בשעתיים מאד משמעותיות
 ומלמדות.
עבודה לא חסרה גם אצלנו בביה"ס. השבוע הוחל בתכנון ובניית פינת ישיבה בחצר ליד מרחב בוגרים (איפה שהיום ממוקמים פחי הזבל). רוב ילדי המרחב התגייסו למשימה בהתלהבות רבה, גירפו, עדרו, ניקו והכינו את השטח. מזכירים לכם שירד לנו גשם השבוע שהפך את אדמת נהלל לבוץ דביק ומלכלך, אבל גם זה לא הרתיע את חבורת הפייטרים שלנו מלעבוד קשה כדי להגשים את חזון פינת הישיבה שלהם. מוסא השומר לימד אותנו שלפינה כזאת קוראים בערבית "פיגרה" (הפ' כמובן לא דגושה). אז הנה על הדרך למדנו גם קצת ערבית.
מתחילים להריח באוויר ריח של שמן מטוגן מה שאומר שחנוכה אוטוטו כאן. בינתיים מאחלים לכולנו שבוע טוב, רגוע ושפוי.

יעל, מור, אור וזיו
 

Comments