סיכום שבוע 15-19/02/2015

פורסם: 21 בפבר׳ 2015, 11:10 על ידי: Ziv Rotblit

אצלנו בוואטסאפ מגיעות תמונות מושלגות מכל רחבי העמק. זו כבר פעם שנייה החורף שהעמק נצבע לבן ואנחנו ממש מתחילים להרגיש אירופאים. ברוח אירופאית זו, עשו לכם כוס תה חם, קחו לכם איזו פרוסת שטרודל תפוחים חם ותתפנקו לכם מול סיכום השבוע של מרחב בוגרים. מה יותר טוב מזה?
אצל אור היתה לנו השבוע שיחה שחריתית חשובה על הקשבה. בדיונים שאנחנו עורכים בשחריות ילדים לפעמים קוטעים אחד את השני, מתפרצים ולא מקשיבים. מזכיר קצת את הכנסת שלנו, אבל אצלנו, בניגוד לבית המחוקקים הנכבדים בירושלים, עושים מאמצים לשנות זאת ולפתח תרבות דיון ראויה. השחרית של אור גם הזמינה במהלך השבוע את עינת שתעזור להפוך את המרחב השחריתי למקום נעים וחמים יותר. חדר השחרית הוא החדר בו הילדים מבלים את הזמן הרב ביותר במהלך השבוע וחשוב שיהיה בו נעים. אצל זיו בינתיים עשינו דיון על חלוקת התפקידים בנקיונות. במחצית החדשה החלפנו את אחריות הנקיונות בין השחריות והיינו צריכים לחלק מחדש את התפקידים השונים. הדיון נסוב לא רק על מי ינקה מה אלא גם על איך אנחנו מכריעים בסופו של דבר. האם זו החלטה שיש לקבל בהצבעה דמורטית, האם על זיו מוטלת האחריות להחליט או אולי אפשר להגיע להסכמה רחבה על חלוקה צודקת של תפקידים? גם משהו שנראה לנו קטן וטריוויאלי כמו נקיונות טומן בחובו שיעורים חשובים לחיים.
אצל אייל נהננו משחרית מיוחדת שהכין לנו ינון בנושא חושים. ניסינו להרגיש איך זה יהיה לחוות את העולם כשאחד החושים שלנו אינו פעיל (עיניים מכוסות לדוגמא). התוצאות היו מפתיעות ומרתקות. כמיטב המסורת המשכנו גם לראות את הסרט אותו התחלנו בשבוע שעבר, השבוע זה היה "כוורת בסרט". אצל מור היה לנו אירוע מיוחד. בניגוד לאמונה הרווחת בציבורים שונים, גם מורים חוגגים ימי הולדת והשבוע הגיע בשמחה רבה יום ההולדת של מור. ילדי השחרית הפתיעו את מור במסיבת הפתעה מושקעת ומאורגנת להפליא עם בלונים ועוגה. אצל מור היתה גם שחרית של משחקי גיבוש שעזרה לנו ללמוד עוד קצת על כל ילד ולהכיר טוב יותר אחד את השני. אצל זיו היתה לנו שחרית משחקי עירבוב, גיבוש וצחוק (קטגוריה חדשה שהמצאנו, מנסים להפוך את זה לספורט אולימפי) שיזמה אופיר פרנפס. היה מצחיק, מגבש ומערבב (שמתם לב מה עשינו כאן?). בכלל, אנחנו מאד אוהבים ומעודדים את השחריות שהילדים יוזמים. זה לא רק מהנה, זה גם נותן ביטוי לילדים ונותן להם להתנסות בהעברת תכנים לחבריהם. הם נחשפים גם לקשיים ולומדים להתגבר עליהם. ככל שהשנה מתקדמת הבוגרים שלנו לוקחים יותר אחריות, ראינו את זה גם בכמות הילדים שהתנדבו ללמד קורסים במחצית הזו ואנחנו רואים את זה גם בשחריות. מתבגרים מהר הבוגרים האלה.
השבוע גם המשכנו בשחריות הגילאיות שלנו. ילדי כיתה ו' נפגשו שוב עם אורי לשיחה על התיכון. דיברנו עוד על עניין הלימודים בתיכון, על בגרויות ועל עומס. הילדים חלקו שחברים שלומדים בבתי ספר אחרים צוחקים על ילדי הדמוקרטי בטענה שאצלנו לא לומדים, אבל שהאמת היא שלומדים אצלנו יותר ומי שרוצה יכול גם להתנסות בתכנים מתקדמים יותר. דיברנו על ההתמודדות החברתית שיש לילדים שלנו ועל האתגרים שהתמודדות כזו מעלה. הילדים חלקו קצת ממה שעובר עליהם והגיעו לתובנות חשובות. נמשיך כמובן את הדיון הכל כך חשוב הזה בשבועות הבאים ונעדכן גם אתכם. ילדי כיתה ז' התכנסו לדיון על יום העבודה. עשינו תיאום ציפיות לקראת ההתנסות בעבודה ודיברנו על האחריות המוטלת עליהם כעובדים וגם כנציגי בית הספר שלנו וככוח החלוץ של תוכנית העבודה. הילדים חלקו וסיפרו על ההתרגשות שלהם לקראת תחילת התוכנית, על הציפיה שלהם ללמוד, לעבוד בעבודה משמעותית, על הרצון שלהם לקחת אחריות ועל ההנאה שהם מצפים להפיק מכך. ההתרגשות של כולנו לקראת ימי העבודה גדולה, אנחנו רק מחכים שמזג האוויר ישתף איתנו פעולה ונוכל כבר להתחיל.
השבוע צפינו גם בקונצרט מיוחד של להקת "שש-בש". למי ששכח, "שש-בש" היא להקה המורכבת מנגני התזמורת הפילהרמונית ומנגני מוזיקה ערבית. היו לנו כבר שלושה מפגשי הכנה בביה"ס והשבוע נסענו למכללת עמק יזרעאל להנות מהקונצרט עצמו. חלק מהילדים מאד נהנה ושיתף פעולה וחלק בא בגישה שלילית שכמובן לא תרמה להנאה מהקונצרט. רצינו לספר לכם שהצעת החוק השבועית היתה מתן שמות למרחבים השונים, שמות שלא קשורים לקבוצת הגיל. לדוגמא, האם מרחב ניצנים ימשיך להיקרא כך גם כשילדי המרחב יהיו בתיכון? ערכנו מעגל הסכמה בעניין והבוגרים שלנו התנגדו מאד לשינוי המוצע ורצו לשמור על הזהות שלהם כבוגרים. על אף ההתנגדות שהובעה, לאסיפה עצמה רק בוגרים ספורים החליטו להגיע, הצעת החוק התקבלה ונקבע שיוקם צוות שיבחן את נושא השמות. הבוגרים שלנו התמרמרו מאד על ההחלטה וכבר הודיעו לנו חגיגית שהם מתכוונים לערער על ההחלטה או להציע שמות יצירתיים במיוחד לצוות השמות. אם הכל יילך לפי התוכנית של הבוגרים יש סיכוי שמרחב בוגרים יהפוך ל: "מרחב דביבוני הזעם" או "מרחב מתקדמים לפנסיה". אתם מבינים לאן זה הולך...
קפאו לנו האצבעות מרוב הקלדה אז נסתפק בזה. אנחנו חוזרים לפוך, שבת חמימה ונעימה לכולם.
מור, אור, אייל וזיו 

Comments