סיכום שבוע 13-16/04/2015

פורסם: 19 באפר׳ 2015, 13:21 על ידי: Ziv Rotblit

החזרה מחופשת הפסח הארוכה מאתגרת את כולנו. מצד אחד קצת חבל על החופש שנגמר, מצד שני איזה כיף לראות שוב את כל החברים ולחזור לביה"ס שלנו! חזרה ישר לשבוע של יום השואה עושה את האתגר הרבה יותר גדול. אתם בטח כבר מאד רוצים לדעת איך התמודדנו עם כל זה, בשביל זה אנחנו פה.
חזרנו מהחופש ישר להמשך הדיון הסוער על חוק המסכים. לכל מי ששכח, הנה תקציר הפרקים הקודמים: לפני כמעט שנתיים עבר חוק האוסר שימוש במכשירים ניידים בבית הספר. החוק נחקק ביוזמת הילדים ועל אף ערעורים שונים ומשונים ומרמורים שונים ומשונים הוא לא שונה ולא בוטל. באסיפה לפני החופש הוחלט לבטל את החוק לחלוטין ולהתיר שימוש בניידים. אחרי דיון בועדת ביקורת הוחלט להשעות את התיקון לחוק מכיוון שבאותו יום היתה פעילות בית ספרית שגרמה לילדים רבים להיעדר ומכיוון שלא נערכו מעגלי הסכמה לפני האסיפה. בקיצור, חזרנו מהחופש היישר למעגלי הסכמה בעניין החוק המוצע. הילדים כתמיד גילו בגרות רבה ועל אף הפיתוי להתחבר לטלפון באופן קבוע גם בבית הספר הם ראו את היתרונות באיסור השימוש או לפחות הגבלתו. הדיון בחוק המסכים דחה את סיפורי החופש ליום שלישי, אבל כמובן שלא החמצנו את ההזדמנות לחלוק את חוויות החופש עם שאר חברי השחרית. נשמע שעבר על הילדים חופש מאד משמעותי ומהנה. נו שוין.
המשך השבוע עמד בסימן יום השואה. אצל זיו דיברנו על התחושות שעולות אצלנו במהלך הצפירה של יום השואה. חלק נזכרים בקרובי משפחה ששרדו, חלק חושבים על דברים עצובים וחלק נבוכים ומבולבלים ממכלול התחושות שעולה בהם. אצל מור דיברנו על ניצולי שואה שאנחנו מכירים ועל ההזדמנות לדבר איתם וגם על התחושות שהיום הזה וכל הנושא מעלים. היו ילדים שסיפרו כמה היום הזה מורכב וקשה להם ואחרים שסיפרו על התחושה שכל זה לא קשור אליהם בכלל. כולם הסכימו על כך שצריך לכבד  את היום הטעון הזה והמשמעויות שהוא נושא עימו.
השנה החלטנו בבית הספר להתמקד באנשים שעל אף הסכנות הנוראיות של התקופה לא היססו לסכן את עצמם כדי להציל אחרים. התחלקנו לשחריות נושאיות כשכל ילד יכול לבחור במה להשתתף. היתה לנו שחרית בנושא חסידי אומות העולם בה כל ילד בחר טקסט מסויים מתוך מגוון טקסטים על חסידי אומות העולם. דיברנו על האם יש משהו שמייחד אנשים כאלה והאם אנחנו היינו מוכנים לפתוח את הדלת והלב לפליט שזקוק לעזרה. היתה לנו שחרית עם סיפור בנושא השואה והיתה לנו גם שחרית עם אייל שיועדה לילדים שרק חיפשו קצת שקט. בהמשך היום נפגשנו עם אטי, ניצולת שואה בת 87 מקיבוץ גבת שסיפרה לנו את סיפור ההישרדות האישי שלה. ילדי מרחב צעירים הצטרפו אלינו וההתנהגות של כולם היתה מופתית. מאה ילדים ישבו בדממה מופתית והקשיבו לסיפור המרתק והמרגש. היינו כל כך גאים בילדים על ההתנהגות במהלך העדות, על הרגישות שלהם ועל השאלות האינטיליגנטיות שהם שאלו.
שבוע לא פשוט מאחורינו ושבוע עמוס לא פחות לפנינו. יום הזיכרון ומייד אחריו יום העצמאות ושוב עומס רגשי ושוב התמודדות. מאחלים שבוע משמעותי לכולם.

מור, אור, אייל וזיו

Comments