סיכום שבוע 09-13/11/2014

פורסם: 15 בנוב׳ 2014, 10:42 על ידי: Ziv Rotblit

בכל סופ"ש כשאנחנו כותבים את הסיכום השבועי (ביחד, ביחד, כל אחד כותב אות ואז בסוף אנחנו בודקים מה יצא) יש לנו הזדמנות להזכר בכל הדברים הנהדרים (ולפעמים הנהדרים פחות) שקרו באותו שבוע. וכשהסיכום עולה לאתר ביה"ס זו בכלל חגיגה כי עכשיו גם אתם שותפים. רוצים להשתתף איתנו בחגיגה השבועית? תביאו כיבוד, כדור דיסקו, הרבה מצב רוח טוב וכוח להמשיך לקרוא.
השבוע היתה לנו חגיגה דמוקרטית בביה"ס עם בחירת הנציגים לפרלמנט קהילת בתי הספר הדמוקרטים. נוהל קמפיין מקסים עם מודעות שהמועמדים הכינו ונאומים שכל אחד מהם נשא על הבמה לפני כל ביה"ס. אחרי ספירת הקולות המותחת הסתבר שממרחב בוגרים נבחרו אופיר רז ונגה גולני לייצג אותנו. הפגישה הראשונה של הנבחרים מכל בארץ התרחשה ביום חמישי ונגה גולני נבחרה גם לועדת ההנחות של הפרלמנט. כבוד!
במסגרת תהליך תכנון מרחב הבוגרים האולטימטיבי הכנו עם הילדים במרחב פלקט ענק ועליו שירטוט של מה אנחנו רוצים שיהיה במרחב. הפלקט נתלה כדי שכולם יוכלו לצפות בעבודה שנעשתה ולהעלות עוד רעיונות. למחרת, גילינו שכמה ילדים התייחסו קצת פחות ברצינות לפרוייקט והשחיתו את הפלקט בציורים וכתובות לא מותאמות. הפכנו את המעשה שלהם להזדמנות וניהלנו שיח על מה הילדים מרגישים כלפי זה ואיך הם רואים את העובדה שחלק מהילדים לא רק בוחרים לא להשתתף אלא הורסים את עמלם של אחרים. היה לנו שיח מאד רציני ומלמד מלא בתובנות חשובות. הטיפול המשיך בגש"מ שנערך לילדים המעורבים. תגובת צוות הגש"מ היתה שהילדים שהשחיתו לא יוכלו להכנס למרחב למשך שבועיים. ההחלטה עוררה סערה במרחב כשרבים מהילדים הרגישו שמדובר בעונש לא-מידתי. כמה מהבוגרים החליטו להעביר גם את חפציהם האישיים למבואה לאות הזדהות. בשלב הזה אורי המנהל התערב והסביר להם שזכותם למחות אבל שההזדהות שלהם היא בעצם עם מעשה ונדליזם ושהמסר שהיא עלולה לשדר הפוך מכוונתם המקורית. החפצים הוחזרו למרחב והסערה שככה. את האירועים הסוערים ליווינו בסיכום יום שעשה לילדים ולנו סדר בכל ההתרחשויות וברציונל שעמד מאחורי מה שקרה. חינוך חברים, חינוך, אין על זה.
אצל אייל ערכנו שחרית שהציגה שאלות שונות מתוך ספר השאלות הגדול. דנו בעניינים גדולים כמו "איזה דיבר היית מוסיף?", "אם היית נושא נאום בפני 100 מיליון איש, מה היית אומר?", "מה שלושת הדברים הראשונים שהיית עושה בתור אלוהים?" ועוד. תחשבו רגע, מה אתם הייתם עושים? הזדמנות מעולה להכיר את עצמנו ואת הסובבים אותנו טוב יותר. גם אצל מור העמקנו את ההיכרות עם עצמנו ועם הקבוצה. מור פתחה כשסיפרה על חלומות שהיו לה פעם שחלקם התגשמו וחלקם נגוזו. כמדי שבוע היה גם מעגל הסכמה שהפעם דן במעורבות תלמידים בבית הספר שלנו. שוב עלה הקושי של הילדים בהבנת כוחם בניהול השוטף של ביה"ס ובקבלת החלטות. היתה גם ארוחת בוקר מתוקה ששאירה לנו טעם טוב אחרי שבוע סוער.
גם אצל אור לא הוזנחו המתוקים עם משחק שוקולד שאירגנה מאיה זוהר. המשחק כלל לבישת חצאית ריקוד וקשת בשיער בניסיון לקבל קוביית שוקולד. הנה לכם ניסוי: בפעם הבאה שהילד הפרטי שלכם מבקש שוקולד בקשו ממנו קודם ללבוש חצאית ולשים קשת בשיער. שאלת מחקר: האם צריכת השוקולד תרד? אור גם הוביל סדנת רבי-סונג (כמו רבישיר רק באנגלית) שקרתה כמובן ביום חמישי (אל תחפשו הגיון) בו דנו בנושא הקיימות דרך שיר של ג'וני מיטשל ושיר של מייקל ג'קסון. אצל אייל היתה לנו שיחה מאלפת על נושא האיתגור בביה"ס. אצל זיו שחרית "הנושא הספונטני" דנה הפעם בסיפורי חתונות. אל תשאלו אותנו, זה מה שהילדים העלו. למרות שלא צפויות אצלנו חתונות בקרוב, זיו לימד את כולם השיעור החשוב שנקרא "איך לשבור את הכוס בפעם הראשונה". תסמנו וי, הפינה הזאת סגורה.
ולא נשכח את גולת הכותרת השבועית, לקט ישראל. במסגרת פרוייקט צעדים להתבגרות של כיתות ו' יצאנו לעבוד בקטיף בשדות לקט ישראל בנהלל. ילדי כיתות ז' הצטרפו אלינו בהתלהבות רבה ועסקנו כולנו בקטיף עגבניות. הילדים לקחו את המשימה מאד ברצינות, עבדו יפה והשאירו כמו תמיד רושם רב על אנשי המקום. אנחנו היינו ממש ממש גאים בחבורת הבוגרים המופלאה שלנו, נזקקים זכו לעגבניות משובחות והילדים שלנו לא רק קיימו מצווה חשובה אלא גם למדו שיעור חשוב מאד לחיים. פשוט יום מופלא.
בשבוע הבא אנחנו מתכננים להמשיך בתיכנון המרחב ובתחילת ביצוע השידרוג. מבטיחים לכם דיווח מפורט על מה היה ועל מה יהיה אם תבטיחו לנו שתבואו לקרוא, סגרנו?

הגשם מגיע! שבוע טוב ורווי מים לכולם,

מור, אור, אייל וזיו

Comments