סיכום שבוע 08-12/02/2015

פורסם: 14 בפבר׳ 2015, 11:17 על ידי: Ziv Rotblit
שלום לכולם,
לאחר חופשת מחצית ממושכת, פתחנו השבוע בצהלה ובהתרגשות את המחצית השנייה. על אף שמדובר בשבוע מורכב למדי, בו הילדים (יחד עם ההורים והחונכים) משבצים מערכות חדשות, נראה שהשבוע עבר על מי מנוחות. הילדים קיבלו את תשובות ההגרלות השונות מבעוד מועד, שיבצו עצמם מחדש לשיעורים אחרים, התנסו ושקלו את צעדיהם. מעבר להיבטים הטכניים, הייתה כאן הזדמנות ללמידה עבור הילדים - אילו שיעורים חשובים עבורי? אילו שיעורים מהנים עבורים? במה אני צריך להתחזק? על מה אני מוכן לוותר? על מה אני לא מוכן לוותר? איך מתמודדים עם הויתור הקשה? האם לתת עדיפות לשיעור עם החברים או דווקא לתוכן של השיעור? את שבוע הבא מתחילים מרבית הילדים עם מערכות מוגמרות, מסודרות, ואפשר להתחיל להתרגל לשגרה החדשה והמענינת.
במרחב החלו לנשב לאחרונה רוחות חיוביות חדשות. לאחר תהליך ממושך שנעשה בחודשים הראשונים של השנה, ניתן לראות כיום ילדים רבים ישובים במרחב, משוחחים בניחותא, משחקים זה עם זה, בקלפים, בשש-בש, שח-מט, במונופול. חיבורים חדשים נוצרים בין ילדים שונים בזכות המשחקים, ובעיקר האווירה מאד נעימה ומזמינה.
עם פתיחת המחצית, התקבלה החלטה לשנות את מיקומי השחריות, ושבוע הבא כל שחרית תשנה את החדר הקבוע שלה. לא קל לעזוב מקום ושיגרה שנוצרו עבור קבוצה, שעובדת יחדיו במשך מחצית שלמה, אולם ללא ספק הדבר יזמן חוויות חדשות ואתגרים חדשים לקבוצות השחרית.
השבוע פגשו הילדים פעם נוספת את הקבוצה הפילהרמונית, הקרויה "שש-בש". המפגש היה מלמד ומעניין עבור חלק, ובקרב אחרים העלה התנגדות מסוימת. "למה אנחנו חייבים להשתתף?", "זה לא מעניין אותי..". ובכן, גם עבור אלו וגם עבור אלו זו הייתה הזדמנות ללמוד דבר חדש ומשמעותי. עבור הראשונים - למידה אודות מוסיקה מזרחית למול מוסיקה מערבית, עבור האחרונים - למידה אודות הפגנת כבוד גם ברגעים של חוסר עניין ושעמום.
ביום רביעי דודתו של אייל היינריך (וגלי) הגיעה אלינו לביקור מפריז ושיתפה אותנו בחייה המרתקים שם בנכר. מסתבר שהיא עוסקת בקולינריה ובהדרכות בתחום, וסיפוריה ריתקו את הילדים, שהצביעו ברגליים והגיעו בהמוניהם לשמוע את הרצאתה. על כך מגיעה המון תודה למשפחת היינריך.
כיתות ז' התקדמו השבוע בכל הנוגע ליום העבודה. בתחילת השבוע הגישו את בקשותיהם למור וארז, לאחר ששקלו היכן היו רוצים לעבוד, עם מי היו רוצים לעבוד, והאם הם מעדיפים את מקום העבודה או את העבודה לצד חבר ספציפי. ביום שלישי הילדים קיבלו את השיבוצים שלהם ובזמן שלנו יכולים הייתם לשמוע קולות משונים מאד - "יש, אני הולך לעבוד במוסך!" "איזה כיף, קיבלתי את הכבשים..." "אני אהיה בארכיון עם...". הילדים, רובם ככולם, היו מבסוטים עד הגג מן השיבוצים ומן ההזדמנות להתחבר לעולם המבוגרים לרגע ולעסוק בעבודה אמיתית. ביום רביעי אמורים היו הילדים לפגוש לראשונה את מקומות העבודה, אולם מזג האוויר הסוער הביא לדחית המאורע בשבוע.
בשחריות השונות התחלנו את השבוע בסבב מה נשמע השגרתי. אצל אייל המשיכו ושיחקו במשחק ה"דברים שלא אומרים ליד אבא / ליד המפקד בצבא וכו'" אם תתחילו לשמוע אמירות משונות בבית, אל תגידו שלא הזהרנו אתכם :) בהמשך השבוע, השחרית המשיכה לצפות יחדיו בסרט שהחלו בעבר וזה נתן לכולם הזדמנות להצטופף ולהתגבש זה עם זה באווירה נעימה. אצל אור בשחרית, שיר קונינסקי לקחה פיקוד על השחרית ביום שלישי ואתגרה אותם לאכול קוביית שוקולד שהונחה על המצח של הילדים ללא שימוש בידיים. אילו היינו מצלמים את הפרצופים של הילדים, תוך שהם מתאמצים להעביר את קוביית השוקולד מארובת העין לאף, לבטח זה היה נהיה לסרטון ויראלי :) ביום חמישי בשחרית ניצלנו את הזמן כדי להיפרד מהמרחב, מכיוון ששבוע הבא נחל לקיים את השחריות בכיתת חשבון. כל אחד הציג את פינת הישיבה האהובה עליו בשחרית ואת תנוחת הישיבה, הדגים את המטלות שהכי אהב והכי שנא בזמן הניקיונות, ולבסוף חיפשנו ומצאנו 10 סיבות לכך שטוב בעצם שאנחנו עוברים (בהשראת תכנית "מצב האומה"). היה מצחיק ונעים להיפרד כך. בהזדמנות זו, אנחנו פונים אליכם ההורים - נשמח לעזרה ותרומות של רהיטים / כריות / מזרונים / כל דבר שיוכל להפוך את כיתת החשבון למרחב נעים ומזמין יותר עבור השחרית שלנו. סיכמנו כי בתקופה הקרובה נשקיע את מירב המאמצים כדי להפוך את הכיתה הסטנדרטית לבית חמים ונעים. אצל מור בשחרית שיתפו פעולה עם שחרית נוספת וניסו "להשיג את התפוז" והיה מהנה מאד. בהמשך שוחחו על מיהו חבר אמיתי, ציירו ציור אישי ולאחר מכן משותף וניסו להקשיב אחד לשני בלי מלים. בשחרית אחרות שוחחו על פחד, בדידות ועצב והשיחה הובילה לשיתוף פתוח וכנה מאד מצד הילדים. את סיכומי היום הקדישה השחרית למשחקים ספורטיביים ולמשחקי חברה בתוך הכיתה בימים הסגריריים יותר.
מעניין מה צופן בפנינו שבוע הבא,
שבת שלום,
מור, זיו, אייל ואור
Comments