סיכום שבוע 07-11/12/2014

פורסם: 13 בדצמ׳ 2014, 13:41 על ידי: Ziv Rotblit

בין בחירות לבחירות החיים נמשכים. בירושלים יש סערות בכנסת, השמצות הדדיות, הצבעות, ספקולציות, תסריטים אפשריים ומה לא. בינתיים בנהלל בפינת החמד הקטנה שלנו יש חינוך, יש לימודים ויש חברות אמיתית, אהבה והנאה. אבל לא נשאיר את כל הטוב הזה רק לעצמנו, אנחנו אוהבים לחלוק. הנה לכם מה שהיה השבוע במרחב בוגרים.
מסורת פתיחת השבוע ב"מה עשינו בשבת" נמשכה גם השבוע. מסורת זו מסורת ועם מסורת לא מתווכחים (שתי נקודות למי שזוכר מאיזה סרט זה!) וחוץ מזה, הילדים אוהבים לחלוק חוויות. אצל אור שיכללנו וקיימנו שיחה על צמחונות וטבעונות ועל תזונה בכלל. אצל מור יצאנו לטיול קצר שבסיומו התפנקנו בעוגת צ'ופר על העבודה המעולה בנקיונות בשבוע שעבר. לעוגות טובות יש כוח מיוחד שעוזר להן לשמר את הטוב וגם השבוע הנקיונות המשיכו להיות הצלחה גדולה. ביום שני יצאו ילדי כיתות ו' מהמרחב שלנו יחד עם ילדי כיתות ה' ממרחב צעירים להצגה במסגרת סל תרבות של המועצה. ההצגה נקראת "אני לא גנב" והיא מבוססת על ספר מאת תמי שם-טוב המביא את סיפורו של ילד בבית היתומים של יאנוש קורצ'אק. כהכנה להצגה דיברנו בשחריות ביום שני על יאנוש קורצ'אק ופועלו. כולם מכירים כמובן את הסוף הטראגי של יאנוש קורצ'אק ואת סיפור ההקרבה העצמית שלו. אבל קורצ'אק גם היה מחנך דגול שהניח יסודות חשובים לחינוך הדמוקרטי ולמה שאנחנו עושים בביה"ס הזה. הקראנו לילדים קצת מכתביו ודיברנו על המסרים שלו ואיך אנחנו מיישמים אותם בביה"ס. עיקרון חינוכי שאומר שהילדים הם בני אדם וצריך להתייחס אליהם בכבוד נשמע לנו טבעי לחלוטין ומובן מאליו אבל בזמנו של קורצ'אק הוא היה מהפכני. השיחה היתה מרתקת ומלמדת לילדים וכמובן גם לנו. כדי לסכם את היום המשמעותי וקצת להשתחרר ולהכיל שיחקנו משחק מרחבי של הכדרים באים, הנאה צרופה.
השבוע שמענו בשחרית של אור מבן הלל על משפחתו דרך סיפור על מצית שהוא קיבל מסבו. אצל מור ניסינו למצוא קריטריונים לפרוייקט שיבטיחו את הצלחתו כהכנה לקראת בחירת פרוייקט לשחרית. היתה לנו גם שיחה על סבלנות והקשבה בעקבות תקרית בין ילדים בשחרית, אמרנו לכם שמהכל אפשר ללמוד. בשחרית של אייל, ינון הביא לנו סביבונים מיוחדים ולימד אותנו בעזרתם על כוחות צנטריפוגליים. ראיתם איך מקשרים את חנוכה ללימודי פיזיקה? כל הכבוד לינון. אצל זיו, צינון של תינוק הביא אותנו לשיחה על מחסור בשינה ותופעות הלוואי שלו הכוללות הירדמות במקומות לא צפויים, שטויות שנאמרות בלי כוונה ועשיית מעשים בלי לזכור אותם למחרת.
ביום רביעי בזמן טיול הרשות המרחב שוב התפצל כשילדי כיתות ו' עסקו במסגרת צעדים להתבגרות בתכנון הטיול הגדול לת"א. ניצלנו את ההזדמנות, הבאנו למרחב שני קנקנים גדולים של תה חם ומתוק וישבנו במרחב לשיחה ספונטנית עם כל מי שרצה להשתתף מבין ילדי כיתות ז'. היה פשוט מקסים, הנאה פשוטה מהביחד שלנו. יום רביעי הוא גם היום בו אנחנו נהנים במיוחד מנוכחותה של ברברה. הפעם ברברה לקחה אותנו לסיפורי נעליים, מסתבר שחלק מהילדים היקרים שלכם נוהג מדי פעם לפזר לכם מלח בנעליים. זה אמנם טוב נגד עין הרע, אבל אנחנו ממליצים שתנערו את הנעליים לפני שאתם נועלים אותן בפעם הבאה. בסוף היום ברברה לימדה אותנו עוד שיר ילדים טיפשי ומצחיק, הפעם על אגודל מלטף. התאמנו גם על כל השירים הקודמים שלמדנו (ממליצים לכם לשאול את הילדים שלכם איך עושה טווס...), חייבים להביא את כל הכיף הזה מתישהו לכמעט שבת עם כל ביה"ס.
ממש לפני סיום תזכורת קטנה. אנחנו עושים פרוייקט מיוחד בביה"ס וצריכים בשבילו תמונות של כל הילדים. אם עדיין לא שלחתם עם הילד שלכם תמונה מודפסת שלו אנא שלחו אותה עוד השבוע.
זהו להפעם. מצפה לנו שבוע עם נר ראשון של חנוכה, חגיגות וסופגניות. שיהיה לכולנו שבוע מלא באור ושמחה!

מור, אור, אייל וזיו

Comments