סיכום שבוע - 26-30.1.14

פורסם: 1 בפבר׳ 2014, 10:19 על ידי: Uri Elasar

מאז הגרלת הלוטו לא נרשמה כזאת התרגשות (עירית ענבי איפה את?!?!). כמה שיעורים מבוקשים מאד נזקקו להגרלות ובעקבותיהן לשינויי מערכת של הילדים, אבל יאמר לזכות הילדים שלא נרשמו דרמות גדולות והכל התקבל ברוח טובה ובהבנה מלאה. אחד מהדברים המקסימים והמאד מלמדים בחינוך הדמוקרטי הוא הפנמת תהליך הבחירה: הידיעה שכשבוחרים אפשרות אחת מוותרים על אחרת, אבל גם העובדה שויתור או במקרה שלנו הפסד בהגרלה, פותח בפנינו אפשרויות חדשות. אז היו לנו כמה שינויים וכמה אכזבות קלות אבל בסופו של דבר יש לכולם מערכות עשירות ומגוונות מלאות באתגרים ואופקים חדשים לחקור ולגלות.
ביום שני בערב קיימו ילדי כיתה ו' יחד עם הוריהם את הערב הראשון בתוכנית צעדים להתבגרות. במהלך היום כל ילדי המרחב התגייסו לסייע בסידור המרחב ופינות הישיבה השונות. לשמחת כולם הערב היה מוצלח מאד והשאיר טעם של עוד. ביום ג' אצל אור דיברנו על סוגייה שעלתה בעקבות התוכנית. חלק מילדי כיתות ה' מרגישים תסכול עמוק מכך שהאחדות במרחב נשברה לדעתם ושכעת נוצרה הבדלה בין שתי השכבות המרכיבות את המרחב שלנו. אחרים לעומתם הסבירו שלילדי ו' זכות מלאה לחגוג את סיום פרק ביה"ס היסודי. הסכמנו כולנו שילדי ה' יפרגנו ויכבדו את הזכות לחגוג ושילדי ו' ישתדלו להיות רגישים ולא ישוויצו יותר מדי בפרוייקט הייחודי שהם חלק ממנו.
ההתרגשות לקראת יום הקולנוע הממשמש ובא הולכת וגדלה. גם אצל איריס ואייל וגם אצל זיו עסקנו השבוע בתכנוני עלילה והצבעות על ז'אנר הסרט אותו נפיק. אצל אור התפתח דיון סוער האם לשלב את להקת וואן דיירקשיין בתסריט המתהווה או שזה עלול ליצור תחושת זילות כלפי הלהקה ופועלה התרבותי החשוב כל כך. בקיצור, טובי המוחות ממשיכים לעבוד על יצירות המופת הקולנועיות שלנו. לא נגלה מה ומי, רק נרמוז שהולך להיות מעניין מאד, צפו להפתעות...
אצל זיו עסקנו השבוע בזכות שלנו לפרטיות בעולם בו הפרטיות הולכת ונעלמת. דיברנו על ההאזנות והמעקבים שמבצע הממשל האמריקאי ותהינו האם בשם השמירה על הביטחון מותר לפגוע בזכות בסיסית כל כך כמו הזכות לפרטיות. הילדים העלו בעבר את האפשרות להתקין מצלמות אבטחה בביה"ס כדי לעזור לשמור על הרכוש ולמנוע מקרי ונדליזם. תהינו יחד האם סיבה כזו מצדיקה פגיעה בפרטיות שלהם ואפשרות למעקב תמידי אחרי כל צעד שהם עושים. דיברנו גם על כך שכל דבר שהם מעלים לפייסבוק או שולחים לחבריהם בוואטסאפ הופך מייד לנחלת הכלל. בתקווה גדולה שזה יגרום להם לחשוב פעמיים לפני שהם מעלים מידע אישי ורגיש לרשת.
אצל איריס ואייל דיברנו על פרשת אדם ורטה, המורה לאזרחות מטבעון, שכמעט ופוטר בגלל התבטאות שלו בכיתה. דיברנו על ההשפעה שיש למורים על תלמידיהם והאם התבטאות של מורה יכולה לשנות את צורת החשיבה או ההתנהגות של התלמידים. כפי שאתם בוודאי מתארים לעצמכם הנושא הזה רלוונטי במיוחד לביה"ס שלנו בו מקומם של התלמידים מרכזי כל כך. אצלנו בבית הספר היחסים בין אנשי הצוות לתלמידים קרובים הרבה יותר מבבתי ספר רגילים ובמקרים רבים יש לתלמידים מעמד שווה לאנשי הצוות. אנחנו עושים כל מאמץ להיות לא רק מורים אלא בעיקר מחנכים ולהנחיל לילדים ערכים חשובים לחיים. אז בואו נגבש מערכת זיהוי התנהגות ומתן קרדיט הולם: אם הילד הפרטי שלכם התנהג בצורה יפה במיוחד זה בטח בזכותנו, אם הוא מעצבן במיוחד זה בגלל החברים. סגרנו?
הטיול השבועי לקח אותנו לפינת חמד מקסימה בפאתי נהלל. מכירים את "עודד הנודד"? צעדנו כולנו לחורשה קטנה שנקראת על שם אותו עודד. אחרי פרק הגשם המבורך אך הקצרצר, זכינו ליום עם מזג אוויר נפלא. אייל הוביל את האמיצים והעמידים שבינינו למירוץ הלוך ושוב במעלה גבעה קטנה, אנחנו ישבנו על הספסל למטה והתעייפנו רק מלהסתכל, עד עכשיו כואבים לנו השרירים בעיניים. סיכמנו כולנו שלחורשה פוטנציאל מעולה ושכדאי לעזור לה למצות את הפוטנציאל הזה (שלא יתבזבז סתם!) בביקורים עתידיים שלנו.    
סיימנו את השבוע אצל זיו בשיחה על עזרה לזולת. זיו פתח את הדיון בסיפור על הפנצ'ר שתקף כך לפתע על הבוקר את הצמיג הימני של מכוניתו ועל החבר מהקיבוץ שנרתם מייד לעזרה וסייע לזיו להגיע בשלום ויחסית בזמן לביה"ס. כל אחד סיפר על מקרה בו הוא עזר לאדם אחר בלי לבקש או לקבל תמורה. דיברנו על חשיבות העזרה לזולת ועל איך שני הצדדים יוצאים מהעניין נשכרים. בגיל ההתבגרות יש לילדים נטייה קלה (בטח לא הבחנתם) לחשוב שהעולם כולו סובב סביבם, אנחנו מקווים שהילדים ילמדו איזה שינוי גדול וחיובי הם יכולים להביא לחייהם ולחיי אחרים בעזרה קטנה ופשוטה. אצל אור התקיים דיון על התפקידים של כל ילד בבית. שמחנו לגלות שילדים רבים מסייעים בבית בשטיפת כלים, סידור, טיפול בכלבים ועוד. לחיי לקיחת אחריות על עבודות הבית והורדת מטלות מאיתנו המבוגרים!
שבוע חדש לפנינו עם הבטחה לגשם שבתקווה יביא איתו גם מערכת שיעורים סגורה וסופית.
שבוע נפלא,
איריס, אייל, אור וזיו

Comments