27.4 - 1.5.14

פורסם: 3 במאי 2014, 12:45 על ידי: Uri Elasar

חזרנו מחופשת פסח עם כוחות מחודשים לקראת הישורת האחרונה של שנת הלימודים. אם את השבוע שעבר על שני ימי הלימודים שהיו בו הקדשנו בעיקר להסתגלות מחודשת לביה"ס ולפריקת ההתרגשות והחלפת חוויות, אז השבוע כבר חזרנו ללימודים סדירים יותר. רגע לפני שהסקרנות על מה היה לנו השבוע הורגת את כולנו, נצא לדרך.
האירוע הגדול של השבוע היה כמובן יום השואה. בניגוד למה שהיה בילדות שלנו, לילדים היום יש פחות ופחות הזדמנויות לפגוש ניצולים ולשמוע ממקור ראשון על השואה וזה כמובן משפיע על רמת הידע שלהם בנושא. היה לנו חשוב לעשות סדר ולהתחיל דווקא עם עובדות היסטוריות בסיסיות כדי לגבש אצל הילדים ידע ראשוני. פתחנו את יום השואה בשחרית משותפת של הקבוצות של אור וזיו בהן הילדים סיפרו קצת סיפורים משפחתיים על השואה ובה גם דיברנו על מלחמת העולם השנייה ועל מה קדם והביא לשואה. אצל איריס ואייל שמעו הילדים מאמא של אופיר רז על נסיעה משותפת שלה לפולין עם ילדי הפרוייקט "כנפיים של קרמבו". המשכנו את היום בסדנאות בנושא יום השואה. היתה לנו סדנה שהעמיקה ברקע ההיסטורי, סדנה בה קראנו ביומנה של אנה פרנק, סדנת יצירה מיוחדת עם איריס וסדנה עם גיא המורה שסיפר לנו על הנסיעה שערך לפולין כשהיה בתיכון. אחרי הסדנאות התכנסנו יחד עם כל ביה"ס לעמידה משותפת בצפירה ולטקס קצר. הילדים גילו רצינות ובגרות לאורך כל היום הלא קל הזה והפכו אותו למשמעותי לכולנו.
מעגל ההסכמה השבועי דן בהדרת הבנות ממגרש הכדורסל. לצערנו, יש לנו רק סל אחד והוא בשימוש תמידי אבל רק ע"י בנים. הבנות מרגישות שלא ניתנת להן הזדמנות שווה להשתלב במשחקי ה
NBA הסוערים שקורים שם והן כמובן לא מרוצות מהעניין, ואם יורשה לנו להגיד, בצדק. הנושא הזה הסתבר כטעון מאד והוביל לדיון על פעילויות שפונות בעיקר לבנים וכאלה שפונות בעיקר לבנות. ניסינו למצוא יחד פתרון שיאפשר לכולם לשחק בלי הבדל דת גזע ומין. האם הצלחנו? את זה נגלה רק בפרקים הבאים.
אצל זיו נתנו לילדים לבחור את נושא השיחה שלנו והפעם דיברנו על דברים מפחידים שקרו לנו. היו לנו נחשים בדרך למכולת, נפילות שנגמרו בניסים, הבהלות מכוונות של אחים מעצבנים ושאר חוויות מפוקפקות. אצל אור הקדשנו סיכום יום לסייסטה קצרה שתעזור לנו לעכל את אירועי היום ולהתכונן לנסיעה הביתה. אירגנו כריות, מחצלות, שטיחים ושאר עזרים טקטיים, השתרענו ועצמנו עיניים בתקווה גדולה... כמובן שלא ממש ישנו שם, אבל היתה לכולנו חוויה מרעננת.
השחרית של איריס ואייל זכתה לסיור מודרך באדיבותם של יפתח ורעות בתערוכת המדעים וגלגלים שמוצגת אצלנו. במהלך חופשת פסח ינון ואביו דאגו להביא לנו לביה"ס את התערוכה המקסימה הזו וינון יחד עם יפתח, רעות ואופיר רז לקחו אחריות על הדרכת הילדים. התערוכה המרתקת לא תהיה אצלנו עוד הרבה זמן ואנחנו ממליצים לכל מי שיכול לבוא לחוות וללמוד.
סיימנו את השבוע באירוע מיוחד של קהילת בתי הספר הדמוקרטים. אנחנו שמים דגש מיוחד על השתתפות בפעילות הקהילה הדמוקרטית שמאפשרת לנו להחליף רעיונות עם תלמידים מבתי ספר דמוקרטיים אחרים וכמובן ללמוד מהם המון. אור לקח אחריות על הנושא, העמיס את הרכב בארבעה ילדים נרגשים ויצא בדרך הארוכה לכפר-סבא. כמו תמיד, היה מלמד וחוויתי ואנחנו מקווים שנראה אצלנו בקרוב יישום של לפחות חלק מהרעיונות שנלמדו שם.
גם השבוע מצפה לנו יום זיכרון לא קל ומייד לאחריו שינוי אווירה קיצוני וחגיגות יום העצמאות. צפוי שרב כבד אז שתו הרבה, תדליקו מזגן ואל תתמלאו מהפיתות כי יש עוד המון אוכל.

שבוע טוב ועצמאי לכולם,

איריס, אייל, אור וזיו.

 

Comments