25-29.5.14

פורסם: 31 במאי 2014, 6:34 על ידי: Uri Elasar

מאיר אריאל קרא לזה זרעי קיץ, עם החום של השבוע נראה שהם נבטו יפה ומלבלבים. האם הם באמת רומזים איזה קיץ הולך להיות? אם לשפוט לפי השבוע המופלא שהיה לנו הולך להיות לנו קיץ מדהים.
במהלך המחצית השתתפו ילדי כיתה ו' שלנו בתוכנית בת/בר מצווה שקראנו לה "צעדים להתבגרות". שיר ואייל יצרו קבוצת בוגרים איכותית ומגובשת והשבוע הגענו לשלב קטיף הפירות. ביום ראשון יצאו חברי הקבוצה יחד עם שיר, אייל ואור למפגש בת"א עם תלמידים מבתי ספר דמוקרטים אחרים. המפגש כלל גם חידה מושקעת במיוחד שלקחה את הילדים למסע תל-אביבי בעקבות נקודות ציון ואירועים היסטוריים. היום היה מלא חוויות: נסיעה משותפת ברכבת, הגעה לעיר הגדולה על שלל האטרקציות שבה, היכרות עם ילדים חדשים, נסיעה באוטובוס עירוני ועוד ועוד. היום הסתיים בעל האש בחוף הים. יכול להיות סיום מוצלח יותר ליום כל כך גדוש בהרפתקאות? בינתיים בדמוקרטי בעמק בנהלל, חוו ילדי כיתה ה' (החצי השני של מרחב בוגרים) יום מיוחד נטול ילדי ו'. היעדר הווניקים יצר הזדמנויות למפגשים חברתיים חדשים, להתארגנויות ספונטניות לשירים, ריקודים, הצגות, משחקים ועוד. בסוף היום דיברנו על התחושות בעקבות היום המיוחד הזה והילדים העלו תובנות לגבי התחושות שלהם לגבי המצב החדש שנוצר ולגבי היתרונות והחסרונות שגילינו יחד.
אבל זה היה רק הסיפתח. ביום שלישי שוב נסעו צעדים להתבגרות, הפעם לירושלים. את המסע לירושלים הם מתכננים כבר כמה שבועות: הילדים התחלקו לצוותים כשעל כל צוות להכין תוכנית ביקור באתר ירושלמי כלשהו ואז לשכנע את שאר חברי הקבוצה כמה כדאי לבקר באתר. אחרי נסיעה ארוכה באוטובוס התחלנו את המסע הירושלמי שלנו: זחלנו יחד בנקבת השילוח, פתרנו חידות וחיפשנו יחד חנויות בשוק מחנה יהודה וקינחנו בביקור מיוחד במוזיאון ישראל שם ראינו ממצאים ארכיאולוגיים מרתקים מתקופות שונות. חיכינו לאוטובוס בגן הפסלים של המוזיאון ואפילו החלק הזה שיכול להיות מעצבן (מי באמת אוהב לחכות?) היה מעניין וחוויתי. היה פשוט יום מופלא, מגבש, מעניין, מרתק וכייפי (יש לנו עוד המון סופרלטיבים אבל החלטנו לחסוך מכם). איזה יופי של ביקור ותחילתה של מסורת בית ספרית חדשה. בינתיים בנהלל ילדי כיתה ה' שוב חוו מרחב בוגרים נטול ווניקים. קיימנו מעגל שיח, הפעם על חוק הפלאפונים. אם יש חוק שנוי במחלוקת במרחב בוגרים, זה החוק. הילדים לא מבינים למה אסור להם להשתמש בטלפונים הניידים שלהם במהלך היום. להזכירכם, כמו כל חוקי ביה"ס, גם זה חוק שהילדים הציעו וקיבלו... מעגל השיח דן בחוק ולהפתעתנו גילינו שרוב הילדים, כולל אלה שיש להם טלפונים ניידים, תומכים בשימור החוק ומבינים את היתרונות שבו. הטיעון העיקרי שהם העלו היה חשיבות קיום אינטראקציות חברתיות ישירות ולא דרך מסך. מה רע בלהתנתק מהטלפון לכמה שעות? הוואטסאפ יעבוד גם כשנחזור הביתה. אחרים העלו את העובדה שחלק מהילדים קיבלו אישור מהחונך שלהם לשמוע מוזיקה בנייד וזה יצר מצב לא הוגן בו חלק מהילדים יכולים להשתמש בטלפונים וחלק לא. נצטרך לפתור גם את הסוגייה המשפטית המסובכת הזו.
עם הלשון בחוץ הגענו ליום רביעי שגם הוא היה גדוש פעילות. אירחנו שני משתתפי שנת שירות שבאו להעביר לנו סדנה על נגישות לנכים. רבים מהבוגרים בחרו להשתתף בסדנה והמסדרונות התמלאו בילדים עם עיניים קשורות שהובלו ע"י חבריהם כדי להבין טוב יותר את האתגרים איתם מתמודדים עיוורים. בהמשך היום התחיל אצלנו המירוץ למיליון שכלל משימות שונות ומשונות כמו מריחת לק, מירוץ מכשולים, קליעה לסל, חידות ועוד. היה הרבה יותר מעניין מהגירסה הטלוויזיונית, באחריות. במקביל התחלנו להתכונן במרץ למסיבת הסיום. התחלקנו לצוותים, חילקנו אחריות על מופעים והתחלנו בתכנון המסיבה, אנחנו לא יכולים כבר לחכות.
ביום חמישי בבוקר ילדי כיתה ו' מילאו סקר בריאות של משרד החינוך. הסקר כלל שאלות על הרגלי שתיה ועישון של הילדים. תשמחו לגלות (כמו שאנחנו שמחנו) שהילדים שלנו עוד לא שם. חלק גדול מהם אפילו התפלא על עצם הופעת השאלות האלה, זה הזמן לאנחת רווחה קולקטיבית, לחיי התמימות! המשך היום הוקדש ליוזמה של טל שורקי ממרחב בוגרים שהציע, יזם, התעקש ואירגן יום מוזיקה. ביה"ס התמלא בסדנאות שונות, ובקולות שירה ונגינה. קינחנו בכמעט שבת חגיגי שכלל מופעי מוזיקה של הילדים כשטל מנצח על הכל. היה פשוט מקסים, כל הכבוד לטל!
רגע לפני חג השבועות הגדוש לקטוז וקלוריות (אתם יודעים כמה קלוריות יש בפרוסה של עוגת גבינה? ומי יכול לעצור בפרוסה אחת?!?!) נזכיר לכולם שאנחנו נכנסים לחודש האחרון של שנת הלימודים. יהיה לנו חודש עמוס בהכנות למסיבה, שיחות הורים, סיכומים והערכות. יאללה חברים, פוש אחרון ואנחנו שם.

שבוע מלא בכל טוב ונטול קלוריות (כמה שאפשר),

איריס, אייל, אור וזיו

Comments