sikum bogrim

סיכום שבוע 11.10

נשלח 11 באוק׳ 2018, 13:23 על ידי Lee Van Spier

סיכום שבוע
תלמידים והורים יקרים,
עכשיו שהשנה שלנו התחילה נשתדל לעדכן באופן רציף במה שקורה, נשלח כאן תזכורות קטנות שיכולות להיות התחלה של שיחה או שיתוף בבית.

בהאנגר - נכנסנו לעבודה שוטפת בהאנגר, בעיקר "זמני ההאנגר" - הם אותן משבצות זמן בהאנגר שאליהן התלמידים מתחייבים למספר מפגשים קבוע מראש ובונים את הרצף יחד עם מורה על פי תחום התוכן שהמורה יכול ורוצה ללמוד יחד עם התלמידים. הילדים נרשמו בשבוע שעבר והשבוע הגיעו למפגשים הראשונים, כל קבוצה מונה בממוצע 8 תלמידים ורוב הקבוצות יפגשו 6 פעמים לפני תקופת הלמידה הבאה.
הדגש בזמני ההאנגר הוא להקנות מיומנויות ותחושת מסוגלות ללמידה של נושאים, כל מורה מביא סגנון אחר וכך נפגשים התלמידים עם צורות חדשות של למידה. בנוסף הזמנים נותנים מענה לתלמידים שמחפשים הכירות עם נושאים חדשים ומחפשים כר נוח להתנסות עם מורה שיחזיק או יתמוך את תהליך הלמידה.
זמני האנגר לדוגמה:
זמן מדעים, זמן פיזיקה, זמן תאטרון, זמן מוסיקה תיאורטי, זמן מוסיקה מעשי, היסטוריה וקולנוע, זמן אמנות וכו'. 
בנוסף לכך תלמידי מרחב בוגרים לוקחים חלק פעיל מאוד בועדות בית הספר: ועדות קליטה, ביקורת, תקציב, גש"מ ואחרות. צוותי למידה ועשייה כמו: פולין, צוות מחשבים, צוות הגברה ופרויקטים אד הוק רבים אחרים. 

במרחב - לצד העמקת הלמידה בבגרויות המרחב ומפגשי המעש"ה עסקו בפרידה ומסהר ורז לילך. החל תהליך גיבוש של יום סיור בבתי ספר דמוקרטיים אחרים.

בבגרות - אחרי התחלה נלהבת הילדים חווים השקעה משמעותית בשעות של בגרויות, לא תמיד פשוטות. ילדי כיתה י"א נבחנו השבוע על הורדוס ולמדו את נאום אגריפס.
בלשון נפגשו לראשונה עם תורת ההגה, מפגש עם נושא שאינו פשוט ולא בהכרח מעניין מעלה תמיד תגובות ומפגש אישי עם המוטיבציה ללמידה. אנחנו בטוחים שיהיה בסדר, אך אנחנו תמיד כאן כדי לתמוך ולעזור עם עולים קשיים. 


בונים חיים  - הרצאות לנו ומשלנו בהאנגר

שלום רב,

במהלך שנה שעברה זכינו למגוון של הרצאות בנושאים שונים. חלקן, מאנשי מקצוע שהגיעו וחשפו את הילדים לתחומי עניין מגוונים, וחלק של הורים שסיפרו ושיתפו בתחומי העיסוק שלהם ובחוויות חיים אישיות.

בסיכום השנה, רוב גדול של הילדים ציין את ההרצאות הללו כמשמעותיות וחשובות. לכן, פועם בנו הרצון לקיים גם השנה את "זמן ההרצאות" ולחשוף את בני הנוער שלנו לאנשים, ידע, סיפורים וחוויות שיעשירו את עולמם ויפתחו בפניהם כיווני מחשבה ועניין חדשים.

במסגרת חשיבה שנעשתה בצוות, חשבנו להציע כי רוב ההרצאות השנה יעסקו בנושא "בונים חיים". המשימה של עיצוב זהות ופיתוח עולם אישי ותחומי עניין – משותפת לכולנו: צעירים ומבוגרים. כולנו מנסים להחליט החלטות משמעותיות ולעצב לעצמנו את החיים המתאימים והמעניינים עבורנו. לכן, חשבנו שדווקא היכרות וחשיפה לאנשים שאנחנו חיים איתם -  בני משפחה, חברים בקהילה, בעלי תפקידים בסביבה היישובית שלנו וכדומה - עשויה להיות הרלוונטית ביותר ועשויה לשמש הזדמנות לעסוק בשאלות כגון: איך בונים חיים המתאימים לי? מה השפיע על בניית החיים הללו? כמה מההחלטות הללו היו אכן מודעות? איך אני יודע מה "נכון לי"? וכד'.

במקביל להרצאות ולשיתופים הללו, נדאג גם הביא לתלמידים הרצאות ממוקדות נושא בתחומים שרלוונטיים אליהם - גיל ההתבגרות, הכנה לצבא וכיוב'.

על כן, אם אתם, משפחתכם, קרוביכם, או מכריכם מעוניינים לבוא ולשתף את הילדים בסיפורכם, נשמח אם תצרו עימנו קשר.

ליצירת קשר – ניר באור – nirbaor@gmail.com


שנה טובה

נשלח 6 באוק׳ 2018, 11:52 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 6 באוק׳ 2018, 12:38 ]

הורים ותלמידים יקרים,
בשעה טובה ומוצלחת סיימנו עם החגים ואפשר להתחיל את שנת הלימודים בתיכון שלנו. הילדים שלנו כבר בכיתות י'-י"א כבר לא קטנים בכלל ועוסקים בלמידה כל הזמן ובכל הרמות.

הבגרויות נותנות את אותותיהן, הילדים עובדים קשה וימים רביעי וחמישי לא פשוטים בינתיים. אנחנו מצפים לראות את התלמידים מתרגלים לקצב ומתמודדים בהצלחה עם האתגר. 
ימים ראשון שני ושלישי ברובם האנגר ויש גם מעש"ה ובגרות.

במעש"ה  התחלקנו לשלוש קבוצות שחרית, זאת בעקבות ביקוש גבוה מאוד לסוג זה של קבוצת מעש"ה, אנחנו כבכל שנה עוסקים בהתחלה בבניית קבוצה, יצירת סטינג והגדרת מטרות משותפת לכל קבוצת מעש"ה.

בהאנגר אנחנו עדיין מחכים לריהוט שיגיע בעוד שבועיים ובינתיים הכנסנו לעבודה עוד מחשבים, ציוד אומנות, ציוד ספורט ועוד. בינתיים ערכנו סדנאות שונות לבנייה והיכרות עם כלי עבודה שונים, תכנון זמן, שימוש מושכל בטכנולוגיה וכו'. השנה ישנו בהאנגר צוות של 12 מורים שונים ובינתיים כ-4 מתנדבים שונים אשר עובדים באופן רצוף בהאנגר. אנחנו כמובן שמחים להזמין אורחים, מרצים ומתנדבים נוספים בתאום איתנו.

השבוע הקרוב הוא שבוע הפרידה שלנו מסהר היקרה אשר תצא לחופשת לידה.
בהצלחה, והמון אושר,
לסהר ולכולם,
שנה טובה,
צוות מרחב בוגר
אור דליות
סהר גל לומרמן
ניר באור
לי ואן ספיר


לעוף על החינוך "האקתון" חינוכי-חברתי מכללת סמינר הקיבוצים

נשלח 25 במאי 2018, 10:48 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 25 במאי 2018, 13:41 ]

זה סיפור על שיתוף ונתינה וכך הוא גם מתחיל. לפני חודש לערך קיבלנו הזמנה מפרופסור יורם הרפז לספר לפורום התחדשנת חינוכית בעמק חפר על ההאנגר שלנו. בסוף ההרצאה ניגש אלינו רכז מעורבות חברתית מסמינר הקיבוצים והזמין אותנו להשתתף ב"האקתון", אירוע מיוחד בסמינר הקיבוצים שאליו נבחרות 20 יוזמות חינוכיות-חברתיות לפיתוח, שיתוף והפרייה הדדית. סהר נסעה לפני שבוע לפגישת הכנה שבה התחילה לעבוד על פיצ' הפתיחה (נאום 3 דקות המציג את היוזמה) ונבחרנו מתוך 50 יוזמות להשתתף באירוע... [אתר ההאקתון]

יצאנו ביום חמישי ישירות מבית הספר לסמינר הקיבוצים בתל אביב, מתרגשים וקצת לחוצים חיכינו כמעט שעה וחצי לתורנו לדבר. שמענו יוזמות מעניינות ומרגשות שכולן באות לשפר את עולמנו ואת חיי הנוער, כולן באות מרצון להשקיע ולתת מעצמנו לאחר. אמנם היינו כמעט היוזמה היחידה שבה המבוגרים חשבו שיש לשתף את הנוער בפיתוח הרעיון ולכן היינו גם קבוצת היזמים הגדולה ביותר. 

חשוב לציין שהאוכל היה חינם וניתן על ידי נותני חסות שונים שלא ביקשו פרסום או תודה, הגלידות חולקו כמו כוסות המים בחום התל אביבי והנוכחות הרחבה שלנו יצרה אווירה נעימה, כיפית ושמחה שהשפיעה על כל האירוע. כיאה לנו, מיד הבנו שבכל מקרה יהיה לנו כיף...


אחרי כמה זמן התחילו לגשת אלינו המון אנשים, אנשי חינוך, מורים, מנהלים שרצו לשמוע ולפרגן, יועצי תוכן, מפתחי תוכנה, יועצים ארגוניים שרצו לתת מנסיונם בהתנדבות, יזמים אחרים, אנשי אקדמיה ועוד. כולם התעניינו בהאנגר, רצו להבין לעומק את הרעיון, לנסות להבדיל אותו מרעיונות אחרים ולהצליח לדמיין את מה שאנחנו רואים כל יום, לשקף לנו את ההבנות שלהם ובכך לפתח אותנו ואת עצמם מתוך הבנה שיש כאן אירוע של הפרייה הדדית. כל אדם שניגש למעגל שבו ישבנו הוקף על ידי שניים שלושה תלמידים ששמחו לספר, לתאר ולתת את הפרשנות שלהם למונח "האנגר". התלמידים קיבלו שאלות רבות, לעיתים נוקבות או מורכבות והרבה פעמים מפרגנות ומתפעלות מרמת ההסבר, מעומק ההבנה, ההתבוננות העצמית, יכולת הניתוח והחיבור הרגשי של התלמידים להאנגר. הרבה מאיתנו גם ניגשו לקבוצות אחרות, תרמו ידע, נסיון, עצות של אלה שנמצאים בשטח (בעיקר הילדים), רעיונות והצעות לעזרה לאחרים. 

מארוחת צהריים עד ארוחת ערב ואחר כך מארוחת ערב עד אמצע הלילה ישבנו במעגלים משתנים בקבוצות חשיבה בדיונים אין סופיים שהשתמשו במונחים שונים בכדי לתאר חלקים שונים במבנה, בצרכים, בתהליך, במנגנון, במסגרת ובעיקר בהאנגר ובתיכון שלנו.

לקראת סוף הערב נוצר מעגל גדול ופסיכולוגית אירגונית ביקשה מכל ילד לתאר איך היה רוצה להרגיש כלפי ההאנגר בסוף תקופת לימודיו בביתה הספר. עלו מילים כמו: "להאמין בעצמי", "ללמוד לנהל את עצמי" להצליח להוציא את המירב מ..." להגשים חלום" "אני כבר מגשים", "להרגיש גאה", "להרגיש שייך", "להבין", "להצליח" ועוד תיאורים שהשאירו אותנו הצוות פעורי פה ונרגשים. 
לאחר עוד כמה שיחות לילה, שיחות נפש, פיצה לילית ופריסת שקי שינה, הלכנו לבסוף לישון...... בכדי לקום ב-7:00 ולהמשיך את תהליך איסוף המחשבות, עיבוד השיחות והמידע וכניסה לכתיבת פיצ' הסיום שאמור להראות את ההתקדמות שהשגנו ביממה של עבודה. 


שוב נרגשים, שוב לחוצים ישבנו וחיכינו לתורנו. הפיצ' מדבר בעד עצמו, וכך גם הפרס. 

התפזרנו הביתה, עייפים, גאים, שמחים, מחוזקים, מאמינים ועם תחושה של שליחות נדירה ויכולת לשנות את העולם שבו אנחנו חיים. 

תודה לצוות העבודה: אופיר, אמיר, אמיר, גילעד, חושן, ליאור, נועם, רועי, שירה, תומר, והצמד גלי ואורי כמובן שהתגייסו איתנו לדרך לא ידועה, לא ברורה, התחייבו לתהליך שסופו לא מוגדר ויצאו גדולים!!!

אוהבים,
סהר ולי


פיצ' פתיחה
פיצ' סיכום
סיכום שבוע 2.5.18

נשלח 2 במאי 2018, 23:51 על ידי Lee Van Spier

אז מה היה לנו לאחרונה?
ננסה הפעם בקצרה, סימן ההיכר העיקרי הוא השיח:

יום השואה - התארח אצלנו העד חיים מיכאלי שסיפר את סיפורו האישי כתינוק שאביו פולני ואמו יהודיה ואת גלגולו האישי המרתק ומעורר ההשראה עד קיבוץ אלונים.
היו לנו שתי סדנאות האחת עם סהר על סיפור משפחתי של סבא בצבא השחרור האמריקאי. השנייה, שיחה עם לי על קורבנות מלחמת העולם השנייה מעבר לתחומי השואה אתר מהסדנה - מעורר מחשבות

יום הזיכרון - לאחר שיח שבו שמענו את הילדים ומה מעסיק אותם סביב יום הזיכרון (שירת ההמנון, הקראת ה"יזכור", סיפורים אישיים) יצרנו שתי סדנאות מותאמות, האחת עסקה בסיפורים מימי הצבא וחוויות של ניר ושיחה על מהות ותוכן הטקסט "יזכור" עם אור ולי. 

ביום שלישי לפני שבוע - ערכנו טקס האנגר ודיברנו על החודשיים הקרובים שהם למעשה חודשיים אחרונים. דיברנו על ההזדמנות שיכולה להיות בחודשיים הללו ושלחנו את הילדים עם משימה לחשוב על המטרה שלהם לחודשים הקרובים. הרבה שיחות אישיות יצאו מכאן והרבה כיוונים ומחשבות לקראת סוף השנה. 

לפני שבוע - "סלון שיח" ארך שלוש שעות ועסק בפמיניזם - צפינו ביחד בסרט "סופרג'יסטיות" - אחריו לשיח מרתק ועמוק שנגע בהמון תחומים ופתח את המחשבה. 

השבוע פיצלנו את התלמידים לפי גילאים:
כיתה ט' - קיבלה עדכון, הסבר והמשך הכנה לקראת הכניסה למסגרת התיכון מתוך דברים שקורים לאחרונה. 
כיתה י' - ערכה התבוננות משותפת על ההתנהלות כתיכון מפוצל שחלקו לומד לבגרויות והאנגר וחלקו עדיין לא שם. הדיון כרגיל היה מעיר עיניים ומשמעותי. 

אלונית - ערכנו אסיפת רשות במרחב לדון במצב עד עכשיו, ברור שיש צורך בשינוי והיו כל מיני הבנות, השיח לא נגמר אבל הילדים יצרו אבחנה ברורה בין הרצון לקנייה ובין הצורך באיוורור. חשבנו יחד על חלופות והנושא לא נשלם. 

בתחום ההכרה החיצונית: לאחר שנתנו הרצאה (הפעם בלי תלמידים אבל רק בגלל קשיים טכניים) בעמק חפר בפני מנהלים, הורים ואנשי צוות) הוזמנו לכנס "האקתון" בסמינר הקיבוצים, מקווים שלשם נגיע עם תלמידים כיוון שהם שגרירינו הטובים ביותר. 

סביב דחיית הטיול השנתי והאסון שפקד אותנו באותם ימים גם שוחחנו עם הילדים, ניסינו לתת מקום לרגשות ומחשבות שעולות סביב הנושא. 

נבחרת הלמידה בנושא המסע לפולין ביקרה בלוחמי הגטאות ונפגשה עם מוישק'ה. השיחה עסקה באפשרויות השונות ודיון המעסיק את התלמידים והצוות סביב המסע, התוכן שלו, המשמעות שלו והאלטרנטיבות שלו. גם כאן התרשם המארח שלנו מהרמה האישית, העומק והחשיבה הביקורתית של הילדים.

לסיום בטון חיובי
מזל טוב - לאלון עטייה ואופיר רז, יוזמה משותפת שלהם יחד עם צוות המורים ללמד את הקורס האוניברסיטאי המקוון במדעי המחשב - nand2tetris.org*
היוזמה זכתה במענק ע"ס 7000 ש"ח לציוד הדרכה ומחשוב מאת הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות. 
בראיון גרפנו שבחים על הרמה האישית והגישה היזמית של תלמידינו, כן ירבו!!!

*הזכויות הוענקו לנו על ידי פרופסור שמעון שוקן ובתמיכתו.סיכום שבוע 13.4.08

נשלח 13 באפר׳ 2018, 5:59 על ידי Lee Van Spier

תלמידים והורים יקרים,
חזרנו מחופשת הפסח, רעננים ומוכנים לכמעט שלושה חודשי למידה. בתקופה זו הרבה תהליכים מגיעים לידי הבשלה ומתחילים לקטוף את הפירות שבאים בצורות שונות. מעניין מאוד שלפתע אנחנו מוצפים בסיורים שחלקם הגדול בהנחייה או יוזמה של ילדי המרחב. בעינינו יש פה הבשלה של אחת הרגליים המשמעותיות של התיכון שהיא היזמות.

במעשה
קבוצת המפגשים של סהר בהמשך ליציאה לפני החופש למגדל העמק ביום המעשים הטובים שבו חילקו עוגיות, יצאה הקבוצה לסיור בנושא תסכול בארגונן של אלה ושירה. הילדים עבדו בחימר ונפגשו עם עינב אשכול ואלי שחף. היה מרגש ומלא תובנות...  
קבוצת המעשה של ניר יצאה לסיור בנושא עבריינות נוער, נפגשה עם עובד סוציאלי בשרות בתי הסוהר ומרכזת קצינות המבחן במחוז הצפון. גם כאן היה מרתק...
במעשה העמקה של אור הסתיים סבב נוסף של "משהו ממני" בו הילדים שיתפו את הקבוצה בתהליך ההעמקה שלהם.
קבוצת השחרית עוסקת בדיון פנימי על הרצון ליצור יציאה משותפת לארוחה והערך המוסף שלה. נצטרך להגיע להסכמות לא פשוטות, אך עשינו זאת בעבר ונצליח שוב!

האנגר
המעבר של ההאנגר מהאולם הקודם אל שתי הכיתות בחצר בית הספר יצר בצוות התיכון חשש מפגיעה באיכות תהליך הלמידה והרצף שנוצר במרחב בוגרים. שמחנו מאוד לגלות שהתלמידים מוצאים יתרונות רבים במעבר והצלחנו למנף אותו, לקרב תלמידים, ליצור למידה ולאפשר מגוון גדול יותר של פעילויות. עזרו בכך גם "זמני ההאנגר" שיצרנו יחד עם הילדים (אתם מוזמנים לספר הילדים להורים את החוויות) 

בגרות
במסגרת ההכנה לסוף השנה התחלנו בלימודים מרתוניים בימי שני שהתארכו על חשבון זמן ההאנגר. סיימנו את לימודי ההבעה, תלמידים רבים משלימים ומתקנים עבודות שהיו צריכים להגיש (הפעם עם ציון). והתחלנו מרתון היסטוריה - בנושא מלחמת העולם השנייה והשואה - למידת תכנים, מיומנויות למידה והעשרה.

בנוסף לכך
לפני החופש נערך סיור צילום בהנחיית אורי אלסר בטבריה וגם סיור עירוני בעפולה בעקבות תנועת תרבות. הסיורים הם המשך של תהליך חשיבה על אלטרנטיבות לטיולי שטח ויצירת יציאות מביתה הספר שאינן בהכרח אתגרים פיזיים. 
במסגרת הרצאות אורחות מגיעים אלינו הורים רבים ומביאים סיפורים אישיים - תודה לאופיר אבא של רועי על ההרצאה המרתקת והנוגעת, נשמח לארח עוד הורים וחברי משפחה בהמשך. 
מחנה שטח,
קבוצת הלמידה בנושא מסע לפולין נפגשת עם אנשים ושומעת חוויות ודעות שונות על המסע, על נחיצותו, מתלבטת האם זהו תהליך נכון במקביל לתהליך החשיבה שאנו עושים בצוות. 
ביום השואה - ערכנו סדנאות בשני נושאים (70 מיליון קורבנות המלחמה והסיפור האישי של סבא של סהר - לוחם בצבא השחרור) שמענו עדות מרתקת במשך שעה ורבע, וגם שיעורי גיאוגרפיה ואקטואליה עסקו בועידת ואנזה ומשפט קסטנר.

*ביום שישי נערך יום חשיפה לתלמידים חדשים המיועדים להצטרף לכיתות ז'-י"א והוריהם. בסיכום המפגש ילדי המרחב שהשתתפו החליטו שהם יעבירו את המפגשים הבאים (כיוון שאנחנו "חופרים" מידי) נראה לאן זה ילך...

לסיכום - הטיול השנתי מתקרב ולקראתו ערכנו במהלך חופשת פסח טיולי הכנה, אחד של צוות המורים ואחד של מורים ותלמידים. ההתרגשות בעיצומה לקראת הטיול. עידכונים יגיעו בקרוב.

תודה ושבוע טוב,
צוות המרחב.

עדות ביום השואה

טיול הכנה בנחל נמר-מערת קשת

חידה בפתיחת יום בהאנגר (נשמח לעוד...)

אופיר בנתה דרגש בזמן האנגר - נגרות

סיור מעשה של סהר עובדים בחימר על תסכול...

סיכום שבוע 9.3.18

נשלח 10 במרץ 2018, 10:57 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 10 במרץ 2018, 11:08 ]

הרבה אירועים עברו על המרחב לאחרונה,
פורים - משלוחי מנות, גמד ענק, הכל ביוזמתם וניהולם של הילדים. 

מחנה שטח - שישה ילדי המרחב שלנו התגייסו להיות הצוות הלוגיסטי של המחנה בגבעת עודד. היו שותפים בכל פרט החל משטיפת כלים, העמסת ציוד, הקמה פיזית של המחנה ועד תיווך חברתי, סיוע לילדים ללכת לישון, לקפל ולבנות אוהלים, הפעלת תחנות ועוד. יוזמה והעמקה עד הפרטים הקטנים. סבלנות ובגרות ברמה שלא הייתה מביישת שום תנועת נוער. עשו אותנו גאים!!!

מעבר ההאנגר- בין לילה התבשרנו שעלינו להקדים את מעבר ההאנגר. למרות הניסיון לשתף פעולה ולתכנן בצורה משותפת את המעבר עשינו זאת ביום אחד של התגייסות יוצאת דופן של המרחב כולו. ההאנגר מפוצל עכשיו לשני אזורים וגם הזמנים בהאנגר מפוצלים. בכל שעה שבה ההאנגר פתוח ישנו מבוגר אחד המציע תחום תוכן ובונה את מסגרת העבודה יחד עם הילדים שנרשמו אליו. המבוגר השני ממשיך ומסייע לכל שאר הילדים בכל תחומי התוכן האחרים המעניינים אותם. כך אנו מצליחים ליצור קבוצות עבודה, יצירה ולמידה שקודם עמד בפניהן המחסום הטכני של תיאום זמנים בין התלמידים. 
הרצאות בהאנגר - לאחרונה היינו מוצפים בהרצאות שונות מתחומים שונים המשותף לכולן הוא השילוב בין תוכן לרגש. בין חוויה ובין ידע. ההרצאות נותנות כיוון מחשבה חדש ומרעננות את זמני ההאנגר. הגענו למצב שהיינו צריכים לעצור מעט את שטף הפעילויות שהציף את שעות הפעילות של ההאנגר. 
רובם הגדול של השינויים בהאנגר בא מתוך השיח שסיכם את המחצית הקודמת עם התלמידים. השיח נערך בצורה וולנטרית כך שמי שרצה להשפיע בה לדבר בו. חשוב להדגיש כי רובם הגדול של האלמנטים בהאנגר נוצרו על ידי הצוות אבל נהגו על ידי שיח והתנסות עם התלמידים בשנים הקודמות. 

בנוסף לכל אלה, דנו במעגלי המעש"ה השונים בהתלבטויות עזיבה - חשוב היה לנו לתת לשים את הדברים על השולחן כמות בהם, לתת מקום ולחזק את המתלבטים על האומץ לשאול ולדון בשאלת העזיבה או ההישארות. הייתה זו הזדמנות בשביל כולם לבטא את הדברים שהם אוהבים ושמחים שקיימים בבית הספר לצד המקומות שפחות. ברור היה לנו שהשיח יכיל מורכבות, כיוון שיש הרבה טוב והרבה מחשבות סביב בית הספר. 

בהזדמנות זו אנחנו רוצים להזמין גם את ההורים לשתף אותנו בהרהורים, בחששות, בדברים שעולים בבית. עם החונך או כל איש צוות שנראה לכם מתאים ונוח. 

שבוע טוב לכולם,
צוות המרחב
הרצאה אישית מאלפת ומעלפת ישר מליבו של אופיר אלסר
תודה גדולה

צוות הלוגיסטיקה של מחנה עודד בפעולה
תודה ענקית

יוזמה בין רגע של אפייה ביום שלישי

"סורגות ומפטפטות" 
בר שלנו וציביה (אמא של נירית ומפקחת בדימוס)


סיכום שבועיים-שלושה 8.2.2018

נשלח 10 בפבר׳ 2018, 11:15 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 10 בפבר׳ 2018, 11:24 ]

תלמידים והורים יקרים,
עברו עלינו שבועות מספר שבועות עמוסים בסימן סיכומים והתחלות חדשות. נפגשנו בשיחות הורים, נפגשנו בחונכויות, סיכמנו שיעורים, סיכמנו תקופות במעשה ובמרחב. המון תהליכים של התבוננות וסגירה יחד עם פתיחה של דברים חדשים. 

סיימנו מחצית ואנחנו מתחילים מחצית חדשה ביום ראשון. הכנסנו שינויים במערכת הרגילה ובהאנגר שעלו מתוך שיחות עם ילדי המרחב. חשוב לנו להזכיר כי על כל הילדים לבחור מערכת במחצית הזאת, את ההסבר נתנו לילדים והם ידעו להסביר, בעיקר כיוון שהכנסנו מספר זמנים בהאנגר שדורשים הערכות וספירת מספר המשתתפים.

היה לנו יום ט"ו בשבט בגבעת עודד, עשינו לנו מסלול טיול משלנו, והצטרפנו לחלק האחרון של היום. כיף לראות את ילדי מרחב בוגר משתלבים עם כל הגילאים, זה קורה מעט ובדרך הנכונה לתלמידים שלנו. 
היה לנו גם שבוע חצר שמי שלא היה בו קרא עליו. לקחנו לעצמנו ארבעה ימים לשפר את פני בית הספר, לקחת אחריות על הסביבה שלנו, להתחבר אליה ולהשקיע בה. ילדי המרחב בחרו מגוון רחב של למידות בתוך השבוע הזה: היה מי שלקח על עצמו פרויקט של ניקיון או בנייה, בעץ, ברזל או צבע. היה מי שלקח על עצמו להאכיל את כל בית הספר. היה מי שבחר להתמודד עם שעמום והיה מי שבחר לא להגיע לבית הספר. התוצאה שראינו הייתה חשובה מאוד. ראינו איך ילדים כמו מבוגרים, כשיש להם בידיים את הכוח ליצור והם מרגישים עליו בעלות, רוצים לעשות עוד ועוד, להתנסות, ליצור, יש להם רעיונות חדשים ומרץ לעבוד. מעניין היה הזמן שלקח לילדים להתחבר. בסוף השבוע הילדים היו עם רצון ומרץ להתחיל אותו.

שאלה שעלתה לנו - האם גם בבית אתם עוצרים את השגרה, מתאספים כל המשפחה לסדר, לנקות, לשפץ, לצבוע, לבנות, להיות יחד?
מה היא הלמידה שם בעיניכם? האם היא חשובה ומרכזית בעיניכם כמו שהיא בעינינו?

כלמידה מהסיכום האחרון שבו הייתה שאלה - כאן יש מקום לענות:תודה ושבוע טוב,
צוות המרחב

סיכום שבועיים 19.1.2018

נשלח 19 בינו׳ 2018, 0:17 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 19 בינו׳ 2018, 0:42 ]

תלמידים והורים יקרים, 
שבועיים עמוסים ומלאים היו לנו בבית הספר. עשינו הרבה למדנו הרבה, חשבנו הרבה וגילינו המון...

יזמות 

(הרגל הרביעית של התיכון) או אם נקרא לה מנהיגות/מעורבות/דמוקרטיה נהיית יותר דומיננטית משבוע לשבוע...

אסיפה - קיימנו אסיפה מרחבית בנושא היציאה לאלונית - השיח היה בעיקר על המקום החברתי שתפסה האלונית, תחושה שהאלונית איפשרה לילדים להתחבר וליצור קשרים שאולי לא היו נוצרים במקום אחר. דרך הלוך וחזור מהאלונית הוא זמן יקר של שיחות עומק לתחושת הילדים. היה דיבור על כך שהאלונית מאפשרת מרחב גדול יותר. לצד אלה המורכבות שעולה בהקשר הכספי, לחץ חברתי להביא כסף או לקנות וגם אפשרות של המנעות מהתמודדות עם זמנים מורכבים בבית הספר, כאן אנחנו המבוגרים נכנסים לתמונה ולכן אנחנו רוצים לדעת מי יוצא?, כמה פעמים? לאיזה משך זמן? ומתי?
היה גם דיבור על התפקיד שלנו, המבוגרים, העובדה שהכל עובר דרכנו ודרך נירית דורשת הפעלה של רגישות מצד הילדים, זוהי למידה מאוד משמעותית לתחושת הצוות, הילדים לומדים לווסת את הצרכים שלהם, לחשוב לפני שהם נכנסים לתוך שיעור, חונכות או שיחה אישית ולהכיר בתלות שלהם בנו, הצוות.פולין - יש צוות שהתגבש לקראת המסע לפולין. יוזמה של נטע, רועי וסהר. הצוות נפגש בימי רביעי כבר כחודש ולומד את הנושא בהעמקה. את ההיבט הטכני והבירוקרטי, את ההיבט הרגשי וגם את ההיבט התכני. הלמידה/עשייה/תכנון עושים ב"שיטת הנבחרת". 
"שיטת הנבחרת" כל אחד מחזיק חלק אחר בידע ובפרויקט - תלמידה אחת אחראית על הפרוטוקולים, תלמיד אחר מנהל את הישיבות תלמידה שערכה למידה על פולין הביאה את הידע לכולם, תלמיה נוספת לימדה את כולם על חוזר מנכ"ל בנושא וכך הלאה.

עוד נבחרת - מתארגנת נבחרת כדורגל מעורבת בנים בנות מן המרחב בהובלת אייל המורה במטרה להתארגן לקראת תחרות אזורית שתתקיים בחודשים הקרובים.

מערכת - נערך משוב על המערכת של כיתה ט' עם נציגי השכבה הוסקו מסקנות לקראת מערכת מחצית ב' וחשיבה על אמצעים שונים לסייע לתלמידים לסנכרן את הלמידה שלהם בהאנגר. הילדים הפליאו בתובנות וחלק ניכר מרעיונותיהם כבר יכנסו לעבודה כבר במחצית שבפתח.


בגרות

מבחן ראשון בגיאוגרפיה, ציון ראשון אמיתי שמשוקלל לציון הפנימי שלקראת הבגרות, התרגשות והתמודדות יפה של הילדים, כילל הישגים יפים
התקדמות בפרויקטים באנגלית לבגרות - הילדים בחרו נושאים לכתיבה, וכל אחד מתקדם בקצב שלו ובתיאום עם המורות. חלק כותבים קודם בעברית ואז מתרגמים, חלק מעדיפים להתחיל ישר באנגלית. גם כאן הילדים שוקדים ועובדים יפה מאד על מגוון של נושאים - פמיניזם, קעקועים, מחשבים, רובוטיקה, אופנה, צמחונות ועוד.

בשיעורים

בשיעור אקטואליה של ניר - עבודת חקר על הסטטוס קוו וחוק המרכולים.

יום ניקיון - הקדשנו שעתיים יחד עם כל בית הספר לניקיון כל האזורים, התלמידים עבדו יפה ועשו אותנו גאים, ספונגה במרחב, סדר חדש בהאנגר, עזרה למרחבים צעירים, אווירה טובה ועשייה.
רגעים בהאנגר


רז ולוטוס שוקדים יחד על דוד המתנדב על תיקון הפסנתר בבית הספר.

אזור נגרות בהאנגר מתחיל לעבוד


הפסקה בסייבר לטובת אפייה


לסיכום רצינו לשאול אתכם ההורים - מה נותן תחושת סיפוק גדולה יותר? 
פריצה למחשב?
בניית רהיט בעץ?
או אפייה של מתכון חדש?
כמה מהתחושות האלה אנחנו המבוגרים מכירים?

שבוע טוב,
צוות המרחב

סיכום שבועיים 5.1.2018

נשלח 5 בינו׳ 2018, 7:28 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 5 בינו׳ 2018, 9:49 ]

תלמידים והורים יקרים, 
הסופה של סוף השבוע מרגישה כמו סיכום של שבועיים של חורף, הצטננויות ומחלות של תלמידים ומורים. מקווים שהסופה מסמנת את תחילת הסוף ושמכאן נרים את הראש ונגייס את האנרגיות לקראת חג סיום המחצית הקרב ובא אלינו. 
אז מה היה לנו?
ערב תיכון - שמחנו לראות את רובכם הגדול במפגש של הורים, מורים ותלמידים. אנחנו מרגישים שזה המשך של תהליך יצירת שפה משותפת ושיתוף פעולה לכולנו.
במעשה - אחרי מחצית של עבודה אנחנו יודעים להסביר יותר טוב את מה שאנחנו עושים. נפגשנו בקבוצות המעשה, הכרנו, שמענו ודייקנו לעצמנו את תהליך הקבוצות השונות, את חוויות הילדים ואת הכיוון שכל קבוצת מעשה הולכת בו. בין אישי לקבוצתי, בין מעשי לתיאורטי, בין לימודי לחווייתי. כל קבוצה וכל תלמיד בתוכה לוקחים את התהליך למקום שלהם. השיח היה לכולנו חשוב ומשמעותי. 


בהאנגר - למרות הקושי לתמצת את החוויה שעוברת על התלמידים, אספנו מגוון של חוויות מצולמות ומסופרות וניסינו בעזרתן לשפוך אור על התהליך שאותו אנחנו עוברים יחד. פתחנו את האפשרות לשאלות ושמחנו לשמוע את התגובות החיוביות יחד עם החששות הכנים שעדיין קיימים. יצאנו מערב התיכון בתחושה שאנחנו הולכים יחד בכיוון ברור וטוב, עם תמיכה רחבה מאוד מההורים.

ביום חמישי ביקרו אצלינו תלמידים מאן-ארבור, מישיגן במסגרת תכנית שותפות 2000 של הסוכנות היהודית. התלמידים דוברי האנגלית נכנסו לקבוצות המעשה והמשיכו בסיור בבית הספר עם הסברים של התלמידים שלנו באנגלית כמובן. הקשר והשיחה נוצרו כמעט מיידית בין התלמידים שלנו לאורחים מחו"ל. שמחנו לראות את החיבור ואפשרנו לו לזרום בטבעיות. 

בתחום לימודי הבגרות אנחנו מצפים למבחן בגיאוגרפיה שיהיה חלק מהכנת התלמידים למבחני בגרות וגם ישמשו אותנו בנתינת הציון הפנימי. בשיעור רבי המלל נתחיל בקרוב עבודה על תלקיט לטובת הבגרות בהבעה ובאנגלית התלמידים כברם עובדים על עבודה חקר להגשה. 

בהאנגר הכנסנו תהליך חשוב מאוד של רפלקציה אישית - כל תלמיד יושב עם מורה ועם שני תלמידים נוספים. התלמיד בוחר נושא להתבונן עליו בהאנגר מתחילתו ועד המקום שבו הוא נמצא כרגע. החברים עוזרים לו על ידי שיקוף ושאלות שיעזרו לו לדייק את החוויה ולצאת עם הבנות חדשות לגבי עצמו, הלמידה שלו, והתהליך שבו הוא נמצא. הרפלקציה היא נדבך חשוב מאוד לתלמידים בכדי ליצור חוויה שלמה ומלאה בהאנגר, היהא מאפשרת לבחון כיוונים ולא לשקוט על השמרים, להיות במקום של מודעות ולהציב מטרות אישיות.  רק חלק מהתלמידים הספיק לערוך רפלקציה אבל התוצאות מצויינות עד עכשיו. 

קצת תרבות - היינו בהצגה שהנושא שלה הוא סובלנות וקבלת האחר, היה לנו מפגש מרתק עם סיפור אישי של עולה מאתיופיה שנגמר בריקוד משותף ומשמח. הצגת "הכבש השישה עשר" של ילדי בית הספר אשר היה רשות לתלמידים וזכה לפירגון וצפייה של הבוגרים שלנו. אנחנו התרגשנו לראות את אכפתיות של התלמידים שלנו כלפי עבודתם של ילדים בכיתות ב-ג. היה לנו שיח על נושא החגים על ידי חלוקה לפי קבוצות חונכות. גם שם לבוגרינו היה תפקיד חשוב והם הביאו התבוננות רחבה ובוגרת על מקום החגים וחשיבות חווית הקהילה בבית הספר.

לסיכומו של מכתב, הילדים עושים אותנו גאים. ואנחנו שמחים לראות אותם כל בוקר בבית הספר. 
מודים לכם על התמיכה ומבקשים שתתמכו כך בילדים ולא תשכחו להתפעל מהעבודה, הלמידה וההתפתחות שהם עושים מידי יום בבית הספר ומחוץ לו. 
שבת שלום,
צוות המרחב
בבגרויות - יצרנו חלוקה מאוזנת בין השנים י-יב - התייעצנו עם גורמים רבים וחילקנו את הבגרויות בין שלוש השנים בצורה שתיצור חוויית למידה הדרגתית ומאוזנת ככל הניתן. בתחום רבי המלל בחרנו להתחיל ולהשקיע משאבים רבים בתחום ההבעה, שנחשבת קשה מצד אחד, אבל תשרת בהמשך את ההיסטוריה, האזרחות, הספרות, התנך.
כיתות קטנות ואינטימיות עם יחס אישי - כמעט כל כיתות הלימוד לבגרות כוללות יחס אישי מאד של מורה אחד לכל 10 תלמידים (כך במתמטיקה, אנגלית והבעה).
אווירה רגועה ונעימה ולא לחוצה - נשמרה האווירה החממתית, המשפחתית הבית ספרית גם בכל הנוגע ללמידה לבגרויו.
דיאלוג אישי - מתקיים דיאלוג עם כל אחד מהילדים בניסיון לזהות את הצורך הייחודי שלו (רגשית ולימודית)
בכל הנוגע למערך שיעורי העזר ולהתאמות - השיעורים כבר החלו עבור חלק מן הילדים במתמטיקה ובג"ג, ולקראת המחצית השנייה יקבלו תגבור גם בתחום השפה. בכל הנוגע להתאמות ולאבחונים, אנחנו לומדים את הנושא בצורה אינטנסיבית בעזרת היועצת של בית ספר וגורמים נוספים ובחודשים הקרובים הילדים הרלוונטיים ייתבקשו לבצע מספר מבחנים לטובת יצירת תיק ההתאמות הנדרש.  נפרט בהמשך בפני הילדים וההורים הרלוונטיים.

לפני סיום, חשוב לומר:
שההתכווננות המקורית שלנו הייתה להתייחס ללמידה לבגרויות באופן מאד מחושב ומקצועי. בלי להתכוון אנחנו רואים שיש בחוויה הזו גם למידה משמעותית, גם בכל הנוגע לתכני הלימוד.
יותר מכך:
1. באחריות האישית של הילדים - אותה הם לומדים לאט לאט לקחת, הם לומדים שהם חייבים להשקיע, ולבצע את המטלות, שהם חייבים וחייבות להתעקש להרים את היד ולשאול כשלא מובן, ולגשת ולבקש עזרה. ועברו רק 4 חודשי לימוד מתחילת השנה, אבל כבר אנחנו רואים קפיצת מדרגה אצל הילדים.
2. בשותפות שלהם כקבוצה - בתחילת השנה חלק גדול מהעבודה הייתה עצמאית, ודיברנו על זה שהם חייבים להיות שם אחד בשביל השניה, ושלא רק שאנחנו מרשים התלחששויות ביניהם בשיעור, אנחנו מצפים לזה. ומספר שבועות מאוחר יותר, אנחנו רואים יותר ויותר ילדים שעוזרים אחד לשני בשיעורים ובמטלות הכיתתיות, ילדים שלא מתביישים לבקש עזרה ולהגיד שהם לא הבינו. התמיכה והעזרה אחד של השני ובעיקר החברות הם הכרחיים כדי שתהליך הבגרות הזה יעבור בצורה מוצלחת וגם נעימה.

המידע לגבי הבגרות מתוך ערב תיכון
היסטוריה - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
לימודי השואה
* לימודים אלו יחלו בבית הספר לאחר פסח במתכונת מרתונית של 5-6 שבועות. במהלך השבועות הללו ילמדו הילדים את חומרי הלימוד באופן מרוכז במשך כ-5 שעות בכל שבועות. הלמידה תכלול הרצאות פרונטאליות, עיון בחומרים ויזואליים, מפות, טקסטים וסרטים וכן תרגול כתיבה ומענה על בחינות בפורמט בגרות.

הרכב הציון הפנימי (30%) אשר יינתן השנה:
מבחן בית ספרי - שיכלול הוכחת ידע בנושאים הנלמדים, ניתוח מקורות חזותיים וכתובים, התמודדות עם דילמות.
בהתאם, להבנה החינוכית הבית ספרית - המבחן יכלול מספר צורות של ביטוי ומשוב דיאלוגי (ולא רק הערכה מסכמת כתובה). 
הבעה עברית - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
מאמר טיעון
סקירה ממזגת
הבנת הנקרא

הרכב הציון הפנימי (30%) אשר יינתן השנה:
תלקיט המורכב מ - 
2 מאמרי טיעון
2 סיכומים ממזגים/סקירות ממזגות
2 עבודות הבנת הנקרא
+ בונוס:
o תיקון והגשת 2 מאמרים/סיכומים מתחילת השנה - כמה נקודות?
o הגשת מחברת שכוללת את כל החומר - 5 נק'

ג"ג - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
כדור הארץ והסביבה
היווצרות היקום וכדור הארץ
מערכת השמש אקלים
גאולוגיה
מיפוי בסיסי

הרכב הציון הפנימי (40%) אשר יינתן השנה:
בחנים ומבחנים – בעיקר אודות תרשימים (כגון: כדור הארץ היבשות ואוקיינוסים)
צילום וניתוח נילווה (בעין גאוגרפית)
ניתוח סרטים רלבנטיים
הרצאה של מרצה חיצוני והגשת מטלה מסכמת
בחינה בית ספרית מסכמת או עבודת חקר ופרזנטציה (יוחלט בהתאם להתקדמות בחומר במהלך השנה).

אנגלית - 4 יח' - כיתה י':
נושאי הלימוד השנה:
אוצר מילים
מבנים תחביריים
דקדוק תקין
קריאה רציפה
הרחבת ההבעה בכתב 
דיבור והבנת הנשמע
* כל הילדים נדרשים ללמוד לעבוד עם מילונית

הרכב הציון הפנימי (30% מתוך ציון הבגרות בע"פ) אשר יינתן השנה:
כתיבת עבודה בנושא אישי - הרכב הציון הסופי על בחינת הבגרות בעל-פה מורכב מציון פנימי הניתן על תהליך כתיבת העבודה ועל התוצר הכתוב הסופי, וכן מהציון הניתן על ידי בוחן חיצוני המעריך את הפרזנטציה בעל פה.
אנגלית - 5 יח' - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
התנסות ולימוד אסטרטגיות מענה על משימות ההערכה השונות בבגרות - 
מענה על אנסין : שאלות מכשילות, שיטת האלימינציה, איתור יעיל של פרטים בטקסט, צורה על מענה מקובל לשאלות הבנת הנקרא הפתוחות.
מענה על משימות הבנת הנשמע: היחשפות לרמת הטקסט האודיטיבי, תרגול והקניית אסטרטגיות בהתאם לנדרש. העבודה היא על בסיס בגרויות עבר מהשנים האחרונות. 
העשרת אוצר מילים דרך טקסטים המדמים בחינות בגרות (עבודה בספר הלימוד וחוברת העבודה ל-4 ו-5 יחידות).
כתיבה: טקסט עמדה והשוואה.
דיבור: בתחילת השנה התנסו התלמידים בהצגת טיעונים בהמשך למשימות כתיבת טיעון. גיבוש שניים-שלושה פרקים מהפרוייקט, יתנסו התלמידים בהצגת החומרים שלהם עד כה. 
עבודה פרטנית על הפרוייקטים להגשה.

הרכב הציון הפנימי (30% מתוך ציון הבגרות בע"פ) אשר יינתן השנה:
כתיבת עבודה בנושא אישי - הרכב הציון הסופי על בחינת הבגרות בעל-פה מורכב מציון פנימי הניתן על תהליך כתיבת העבודה ועל התוצר הכתוב הסופי, וכן מהציון הניתן על ידי בוחן חיצוני המעריך את הפרזנטציה בעל פה. תהליך כתיבת העבודה מזמן הצלחה מתמדת לתלמידים הנרתמים אליו: כל תלמיד בחר נושא, ולאחר סימולציה משותפת על נושא לדוגמה על הלוח, ערך עליו סיעור מוחין בו פירט את כלל תתי-הנושאים המתקשרים לו. לאחר מכן ישב עם המורה, ויחד בנו שלד המהווה את הצ'ק ליסט לכתיבת העבודה, שהותאם כמובן לנושא הנבחר. התלמידים מקבלים תתי-דד ליינים, על מנת שלא ייווצר עומס בגיבוש החומר.

מתמטיקה - 3 יח' - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
אלגברה
טריגונומטריה
סטטיסטיקה
הסתברות

הרכב הציון הפנימי (30%) אשר יינתן השנה:
בחינת מתכונת
בחינה בגרות פנימית
בחינות במועד ב בהתאם לצורך

מתמטיקה - 4/5 יח' - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
משוואות ואי שוויונים 
גאומטריה אנליטית
חשבון דיפרנציאלי
גאומטריה
טריגונומטריה
* ציון בית ספרי יינתן כ"ציון מגן" לקראת הבגרות החיצונית בכיתה יא-יב (אין ציון פנימי בית ספרי במסגרת הלימודים בכיתה י').
** השנה 4 יח' ו-5 יח' לומדים ביחד ובתחילת שנה הבאה יתפצלו הילדים ל-4 יח' ו-5 יח' לחוד. החלוקה תיעשה תוך קיום דיאלוג עם הילדים.

סיכום שבועיים - 26-13.12.17

נשלח 20 בדצמ׳ 2017, 10:52 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 20 בדצמ׳ 2017, 10:54 ]


חנוכה שמח לכולם!

לאחר החזרה ממסע שטח היו לנו שבועיים של מעט שיגרה.
ביקשנו מכמה ילדים לסכם, במילים שלהם, את מה שעשו בקבוצות המעשה בתקופה האחרונה:

יובל הדס, מעשה שחרית: "בשבועיים האחרונים, כל ילד, בזוגות או בקבוצות או יחידים, לימד משהו את שאר השחרית. כמו לדוגמא ילד אחד לימד אותנו לפרוץ למשחק שנקרא "cookie clicker" , בפעם אחרת לימדו אותנו להכין כדורי שוקולד, שני ילדים אחרים לימדו אותנו כדורגל ועוד ילדים נוספים העבירו לנו דברים חדשים בנושאים שונים. בנוסף, בסיכום יום, לפני שיצאנו לחופשת חנוכה, ניהלנו דיון עם קבוצת העמקה על מה בעיניינו המעשה שחרית והאם כשהסבירו לנו מה המעשה העמקה/מפגשים/שחרית בסמינר תיכון בחופש הגדול זה מה שחשבנו שיהיה."

עופרי כהן, מעשה העמקה: " בתחילת כל מעשה העמקה נפגשנו ועשינו משהו ממני על הפרוייקט האישי שלנו ואיך אנחנו לומדים אותו, אם התחלנו אותו לפני ולמה בחרת אותו. בשעה השנייה שהייתה לנו אור נתן לנו דפים ושלח אותנו להאנגר לעבוד. בסוף העבודה על הפרוייקט האישי שלנו היינו צריכים למלא דף על כמה ניצלנו את הזמן מ1-10, מה הפרוייקט שלנו ומה בדיוק עשינו בפרויקט. ימי חמישי במעשה הוא יותר יום גיבושי. אנחנו קובעים משהו לעשות ועושים יותר דברים מגבשים כמו משחקי חברה או סתם לדבר..."

נועה גל, מעשה מפגשים 1 (ניר) :" בשבועיים האחרונים עבדנו קצת על הגיבוש של הקבוצה. ארגנו לעצמינו מסיבת חנוכה והכנו ביחד לביבות. בנוסף המשכנו ללמוד על הסמים, שזה הנושא שבחרנו. קבענו להיפגש מיד אחרי חנוכה עם אדם שנגמל מסמים כדי שנוכל ללמוד קצת על ההשפעה של הסמים על אנשים. חוץ מזה שיחקנו בחוץ וניהלנו שיחות על יחס וכבוד לאחר. ניר הראה לנו כל מיני דברים שהוא מצא בנושא וראינו סרטים על נוער בתקופתנו."

שקד זר, מעשה מפגשים 2 (סהר) : " במעשה מפגשים שלנו בחרנו לעסוק בתקופה האחרונה בנכות ונגישות. דיברנו המון על משמעותה של הגישה, על היחד שלנו כלפי אנשים בעלי מוגבלויות ועל מצב הנגישות בארץ. אחרי שדייקנו את הנושא שהכי עניין אותנו הלכנו לראות את הסרט "לנשום" המספר על איש בעל מוגבלות שכל חייו משתנים ברגע שהגישה שלו לחיים משתנה. בנוסף עשינו סבבים של משהו ממני, כל ילד סיפר בתורו והביא משהו מעצמו לקבוצה. תפקיד הקבוצה היה להקשיב, לשקף ולפרגן".

אחד היעדים שנקבעו השנהלבית הספר קשור לנושא שיתוף ילדים בבית הספר. כתוצאה מכך הוזמנו הילדים מהמרחב להשתתף, לראשונה, באחת מישיבות הצוות שלנו שעסקו בנושא. לישיבה הגיעו מתנדבים מהמרחב ששיפו את הצוות בנקודת המבט שלהם, היה מעניין, ראשוני ואפילו מרגש. 
בנוסף, קבוצה גדולה מאוד שכללה את קבוצת המעשה של סהר ומתנדבים נוספים תכננו, ארגנו ובסופו של דבר גם הפיקו את חג החנוכה בבית הספר - העבודה הייתה בשיתוף עם מרחבים נוספים בבית הספר. ילדי המרחב שלנו בחרו להוביל את הכמח"ג והם עשו זאת -ובגדול! באופן עצמאי, מלא במקוריות, הומור משובח, התאמה וחשיבה על כל הפרטים. היה מדהים!!! 
כל הכבוד לכל השותפים והשותפות שהרימו את הכפפה!!!

ביום רביעי הגיעה משלחת מכפר הנוער ברוואנדה - את המשלחת הובילה נציגות מכובדת מהמרחב שבאנגלית מצויינת והמון סבלנות הדריכו את המשלחת בבית הספר ואפילו תרגמו עבורם את כל הכמח"ג! גאים בכם מאוד!

בשבוע האחרון עבדו הילדים במרץ למטרה משותפת - לסיים תוך שבוע פאזל של 1000 חתיכות ברמה גבוה מאוד. את הפאזל הרכיבו הילדים בהמשכים והיה מקסים לראות כל פעם קבוצת ילדים אחרת יושבת ועובדת על הפאזל. האתגר הבא כבר לפנינו - פאזל של 2500 חלקים...

במסגרת ההאנגר היו לנו שתי הרצאות מרתקות -
האחת מפי מרב זר שסיברה על העבודה שלה בכפרים של הנגמלים מסמים -מרב הראתה לנו סרטים, פתחה בפנינו צוהר להשפעות של הסמים, למערכת ההצלה והתמיכה שהנגמלים מקבלים, שוחחנו על הקלות שבה ניתן ליפול לבור הזה.
ההרצאה השניה הייתה מפי אורלי ראובני. דיברנו על מהם פגיעות מיניות, צפינו ביחד בסרט "שמש שלי" שהעלה סוגיות מורכבות מאוד על הנושא. אורלי סיפרה לנו על המטופלות שבאות אליה, על איך עוזרים להן, על ההשפעות השונות שפגיעות מיניות משפיעות על הנפגע/ת.
בסיום כל הרצאה נשלח משוב אלקטרוני והתגובות על ההרצאות היו טובות מאוד.
תודה לכן אורלי, מירב ואיילת - מחכים להרצאות נוספות!

קבוצת ילדים מהמרחב עובדת כבר מתחילת השנה על פעילות "הידרשות" - לפעילות נרשמו כמחצית מילדי המרחב והיא תמשך שלושה ימים. פרטים נוספים על הפעילות יגיעו בהמשך.

את נושא היציאה לאלונית אנחנו עדין לומדים - מוזמנים להעלות את הנושא עם הילדים שלכם...


מזכירים שב1.1.2018 ניפגש בבית הספר לערב מרחב משותף להורים וילדים - פרטים נוספים ישלחו במייל בקרוב!!

המשך חופשה נפלאה, ואינשאללה שיגיע הגשם בקרוב!

מאיתנו,

לי, ניר, אור וסהר

1-10 of 65