sikum bogrim

סיכום שבוע 8.2.2020

פורסם: 8 בפבר׳ 2020, 11:46 על ידי: Lee Van Spier   [ עודכן 8 בפבר׳ 2020, 11:47 ]

הורים יקרים שלום, 

היה לנו שבוע גדוש כל טוב: 

השבוע, ביום שלישי, צפינו, שני המרחבים בהופעת ספוקן וורד של אסף שנהב וגלעד בלום. תכני ההופעה נגעו בנושאים מעניינים ובוערים בחברה שלנו. הקטעים העבירו את הצופים טלטלה רגשית בין נושאים כואבים לבין צחוק גדול מקטעי נונסנס. ההופעה הייתה מרתקת והחבר'ה נהנו. 

ילדי כיתה י"א נבחנו בבחינת בגרות חיצונית לראשונה בהיסטוריה! כל הכבוד לילדים ולניר על המאמץ והנחישות להגיע לרגע מוכנים במיוחד! 

ילדי כיתה י"ב נבחנו בבחינת בגרות בע"פ באנגלית. כל הכבוד לכולם!! 

במרחב צעירים היה בוקר מרחבי משמח השבוע. הילדים חולקו לקבוצות וכל קבוצה קיבלה משימה, שהייתה צריכה לעמוד בה בתוך חצי שעה. לאחר מכן, התכנסנו כולנו לבוקר שכלל חידון, חיקויי מורים מצחיקים, משחק מרחבי וכדורי שוקולד טעימים! 

עוד במרחב צעירים התחילו לאחרונה לחשוב על נסיעה לפולין, שאם אכן תצא לפועל, תהיה בקיץ 2021. מלוות את הפרויקט סהר ונבט. 

ילדי כיתה י"ב התחילו מפגשים עם ברברה לקראת תהליך הסיום והפרידה מבית הספר. דיברו, הקשיבו ל"הייתי והיינו" של שלמה ארצי וחשבו על היכן היו לאורך שנותיהם בבית הספר. 

במעשה של י"א וי"ב סיימו את ציור הקיר משבוע חצר, נמשכה העבודה על האוטו כדי שיהפוך לפינת ישיבה בעזרתו של נצר (הורה של ילדות במרחבי ביטלס וכוורת), התחילו לתכנן יום פעילות בית ספרי בנושא "נגישות". קבוצה נוספת עובדת ביחד עם ילדי מרחב ביטלס על פורים בסימן "אגדות" וקבוצה נוספת התחילה לחשוב על ערב הסיום המשותף של י"א וי"ב שככל הנראה יתקיים ב 20.6 או ב 23.6 (הודעה מסודרת תצא לכשיקבע התאריך הסופי). 

שבת שלום! 
צוות המרחב

Reply
Forward

סיכום שבוע

פורסם: 19 בדצמ׳ 2019, 12:12 על ידי: Lee Van Spier   [ עודכן 23 בינו׳ 2020, 12:29 על ידי Nevet Shaked ]

סיכום שבועיים 12-23.1.20

שלום לכולכם, 

השבועיים האחרונים היו שבועות מעבר מהמחצית הראשונה למחצית השנייה. השינויים הם בעיקר לילדי ולילדות כיתה ט' ולילדי ולילדות י"א וי"ב שבעקבות בגרויות החורף, משתנים להם חלק מהשיעורים. 

למעשה את התחלנו את שבוע חצר ביום חלוקת תעודות המחצית. אמנם, מזג האוויר לא היה עמנו לגמרי, אבל עדיין הפנינג הביצה שלא התפוצצה התקיים (נהיה חייבים לבנות במבנה הקבע מקום גבוה כדי להמשיך את המסורת.... ), היו שחריות ארוכות וחגיגיות וכמובן חלוקת התעודות עצמן, עם השיחה הקטנה והמבט בעיניים בזמן נתינת התעודה. בנוסף, באותו היום הוצגו הפרוייקטים לשבוע חצר. ביום למחרת כבר העבודה הייתה בעיצומה. למעלה מ-10 פרוייקטים גדולים התקיימו בכל שטח בית הספר. מעיין בלאגן מסודר (בניצוחה של עינת האלופה עם צוות שבוע חצר) - אפשר לראות בעבודה הזו את היתרונות הגדולים של רב הגילאיות: איך ילדים מכיתות שונות עובדים ביחד, נותנים מעצמם להצלחה של פרוייקט, מתחברים תחת פרוייקט שמעניין אותם ולא בגלל גיל. אפשר לראות את היתרונות הגדולים של "הזזת השיעורים" ושבירת גבולות הזמן הרגילים בבית הספר. אפילו במהלך השבוע הוחלט על שינוי הזמנים כי היה נראה שחלקו הראשון והפורה של היום משמעותי יותר מבחינת הספק עבודה (והכוח של הילדים...) והוא הוארך עוד ועוד. אפשר לראות את היתרונות שביציאה מהשגרה, איך ילדים פורחים בזמן עבודה פיזית, אפשר לראות את המשמעות שילדים מקבלים מהעבודה המשותפת לטובת בית הספר שלנו. שבוע קסום. 

למרחב שלנו היה חלק גדול מאוד בשבוע הזה. ילדי מרחב בוגרים היו אמונים על זמן הופעות המוזיקה והטורנירים ועל הרדיו. פרוייקט המכונית התחיל לקרום עור וגידים. הציור של כיתה י"ב היה מוקד משמעותי בשבוע הזה. הרבה ילדים לא מכיתה י:ב היו שותפים לו... ולהתרגשות שבאה איתו. גם ההאנגר שודרג בשבוע הזה - נבנתה ספה, נבנה שולחן, נבנתה פינה לעשיית מוזיקה ופינת השראה. 
מרחב צעירים שינה את פניו (ובהזדמנות זאת נגיד שנשמח מאוד לקבל ספות למרחב. אם אתם\ן מכירים\ות מישהו\י שמוסר\ת - אנא שתפו אותנו!!). גם בית העץ מחוץ למרחב שופץ - נוסף לו גג. בקיצור, היה לנו שבוע פורה ומשמח. מוזמנים לבוא ולראות את כל השינויים. 

בשבוע לאחר מכן (השבוע) התחילה למעשה המחצית השנייה. ילדי כיתה ט' התנסו בשיעורים השונים כדי לדייק לעצמם טוב יותר את המערכת במחצית הבאה. 
קבוצת מעש"ה- מפגשים של נבט נסעה למנשייה זבדה לפגישה עם האימם עלי במסגד של הכפר. בפגישה עלי הסביר הרבה על הקוראן והאיסלם, מנהגים, אמונות וכו'. הוא גם סיפר את סיפורו האישי המעניין. 
בכיתה י' סיימו ללמוד את תקופת בית שני והתחילו ללמוד את נושא הלאומיות. הילדים חוקרים את הנושא בצורה מרגשת מאוד! 
לילדי כיתה י"א הייתה מתכונת ראשונה בהיסטוריה. ההתרגשות הייתה רבה. 
עוד בכיתה י"א, סיימו ללמוד בלשון את מערכת הצורות והיה שיעור חגיגי ומצחיק לכבוד האירוע. 
בכיתה י"ב התקיים השבוע שיח ראשון לגבי הפרידה שלהם מבית הספר. 

בהאנגר התקיימה הרצאה עם כתב חדשות ערוץ 12. אלירן. אלירן סיפר לילדים על האתגרים ועל החוויות השונות (הטובות יותר ופחות) מעבודתו והראה איך הדברים נראים מאחורי הקלעים. הוא סיפר כיצד הגיע לעבודה הזו, מה מניע ומרגש אותו בעבודה ועוד. 

מאחלים סופ"ש נעים! 
צוות המרחב.
שלום לכולכם, הורים יקרים. 

לשמחתנו, אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך עשייה ולמידה פורה ומרגש. אז מה עבר עלינו בזמן האחרון? א

בשני המרחבים הילדים עוסקים בחונכויות בייצוג הגרפי שמסכם את המחצית ומתבונן על ההמשך - רצונות וייעדים למחצית הבאה. במקביל, שבוע חצר מיד מגיע אלינו. אנחנו מזכירים ששבוע חצר מתקיים בשבוע הראשון של המחצית השנייה. בשבוע זה, שמטרתו שיפור נראות וחזות בית הספר, לא מתקיימים שיעורים והילדים עומלים יחדיו על פרוייקטים לשיפור נראות וחזות בית הספר. בשבוע זה מתקיימים גם פעילויות משותפות לכל בית הספר (מוזיקה, ספורט ועוד). מדי שנה אנחנו נוכחים עד כמה השבוע הזה מופלא, הרבה מערכי בית הספר צפים בו מתוקף העשייה, ובראשם הרב גילאיות. אנחנו מזמינים הורים שמעוניינים לבוא לעזרתנו בשבוע זה ליצור עמנו קשר. שני המרחבים עשו פעילות משותפת של "עץ דמוקרטי" (שיחות על נושאים שמעניינים אותנו) והיה מעניין, מפרה ומלמד. 

בהאנגר הפעילות ממשיכה - התקיים לאחרונה פאנל בנושא חוויות צבאיות של מורי בית ספר, שהיה משמעותי הן לילדים והן למורים. במפגשי הקולנוע וההיסטוריה עוסקים גם כן בתחום הצבא והביטחון, בתאטרון מתכוננים לקראת המשך השנה ושוקלים אלו הפקות להעלות, נוצרו מספר הרכבים מוסיקליים שעובדים יחד מדי שבוע ומייצרים שיתופי פעולה בין שני המרחבים, משחקי השח נכנסו לאופנה לאחרונה וכך גם משחקי קופסא ואסטרטגיה - עידן אמיתי יזם זמן משחקי קופסא מוגדר וגיבש קבוצה, אחרים עמלו יומיים שלושה סביב משחק "סיכון" ונלחמו זה בזה מסביב לעולם.

מרחב צעירים
בתקופה האחרונה, עלה במרחב צעירים - בצורה חזקה מאוד - ההבדל שיש במערכת בין ט' לי' והקושי שהמערכות השונות מייצרות במרחב. הנושא עלה בהרבה שיחות אישיות, בשיחה שהייתה לכיתה י' עם נבט ובמפגשי קבוצות המעש"ה. צוות המרחב החליט לשים זרקור חזק יותר על הנושא וכבר ביום שלישי, השבוע, יצאנו לטיול בתל יודפת כל המרחב ביחד. הטיול היה גם חלק מסיום לימודי תקופת בית שני בהיסטוריה לכיתה י' (כל הכבוד לכיתה י' ולגלעד שצלחו את הנושא הזה ועל הדרך זכו בדיונים מעמיקים ומעוררי השראה!). בטיול היינו הרבה ביחד ואפילו ביקרנו בביתו של גלעד ביודפת. התגובות שקיבלנו אחרי הטיול היו טובות מאוד. הילדים אמרו שנהנו, ושמחו על האפשרות להיות הרבה יחד. כחלק מהניסיונות להמשיך ולחבר ולעשות את המקסימום האפשרי כדי לענות על הצורך של ילדי המרחב, החל מהשבוע שלאחר חנוכה נתחיל מפגש שבועי מרחבי קבוע, שיהיה בו גם כיף וגם פעילויות עומק. בנוסף, השבוע, נפגשו חלק (גדול!) מילדי המרחב ביחד עם נבט להתחלת חשיבה על פרויקט למרחב בהשראת המסע לפולין של מרחב בוגרים. הילדים העלו הרבה שאלות בנוגע לפרויקט שכזה. היה מרגש לראות את כמות הילדים שבאו ואת החדווה שברעיון יצירת פרויקט משותף. 

מרחב בוגרים
במרחב בוגרים מריחים כבר את השנה הבאה - הדבר בא לידי ביטוי אצל ילדי כיתה י"ב במיונים לשנות שירות ולתפקידים שונים בצבא. ילדי כיתה י"א מתחילים ללכת לצווים ראשונים. במפגשי הבוקר במעש"ה יש זמן לעבד איתם את הדברים שהם עוברים. במקביל המרחב עוסק בדרך שבו הוא רוצה להפרד כמרחב מבית הספר. במסגרת המעש"ה הדבר מדובר מאוד, וחלק משבוע חצר יהיה מיועד לכך. הילדים חושבים על פינת ישיבה, ציור קיר גדול, לוקחים אחריות על ההווי במהלך השבוע, חושבים איך להנגיש את תחום המחשוב בהאנגר ועוד. בכיתה י"ב שוקדים לקראת הבגרות בספרות, אבל עדיין היה להם זמן להציג חלק מהמחזה אותו הם לומדים "ביקור הגברת הזקנה" (מצ"ב סרטון). 
המרחב כולו ראה לאחרונה הצגה שנקראת "אנשים טובים". ההצגה עסקה בנושא האנשים השקופים בחברה. בעקבות ההצגה התעורר דיון על מיהם האנשים השקופים? האם הם מרגישים כך? האם הם אולי לא שקופים אך עדיין מרגישים כך ועוד.

מאחלים לכולם סופ"ש נעים! 
צוות המרחב - ניר, גיא, סהר, גלעד, לי, נבט ואור
נקיונות

בוקר רגיל במרחב

הסיור בירושלים - בית המשפט העליון

תחרות שכיבות הסמיכה הבין מרחבית הראשונה בגלקסיה

ביהמ"ש העליון - אולם ד'אחים מנגנים 

מתכוננים לשבוע חצר

מנחים את הכמ"ש

בשוק מחנה יהודה

ברובע היהודי


סיכום שבוע 21.11.2019

פורסם: 23 בנוב׳ 2019, 10:41 על ידי: Lee Van Spier

הורים יקרים שלום, 

הרבה קורה אצלנו - כל כך הרבה דברים מרגשים ומשמעותיים: 

* מסע שטח - לפני שבוע יצאנו (וחזרנו) ממסע שטח. מסע השטח השנה, הרביעי במספר, התאפיין בכך שיצאה כמות גדולה של ילדים מכיתה ז-יב. לפני היציאה היו קולות שונים במרחב לגבי הצטרפותם של הילדים הצעירים יותר. החשש היה מהכמות, משבירת האינטימיות של המסע... וכמו שאמרה אחת הבנות בסיומו: "התלוננו סתם. היה ממש כיף שגזוז הגיעו. יכולנו להתחבר גם איתם". ובאמת, חיבורים של ילדים מכל הגילאים נראו בשלושת הימים המופלאים הללו. החיבורים נראו בדמות משחקים משותפים במהלך ההליכה, שיחת בנות מרגשת של כ-20 בנות מז-יב, הכנה משותפת של הארוחות, הקמת המחנה ועוד ועוד...עבורנו המבוגרים זו הייתה זכות להיות שותפים מצד אחד, ולהתבונן בחבורה המופלאה הזו מהצד השני. היינו אפופים בתחושת גאווה בכל הילדים שיצאו למסע ועשו אותו לכל כך משמעותי.

*בהאנגר הפעילות בשיאה - ילדים מנגנים ביחד, מתרגלים מיומנויות משחק בתאטרון לקראת הפקה בהמשך השנה, זמן משחקי קופסא בהנחיית עידן אמיתי התחיל, ממשיך החקר במסגרת זמן מדעים ועוד ועוד.... לקראת סיום המחצית הקרבה הוחלט שכל ילד מכיתה ט עד יב יקבל לתעודה מכתב המתאר את העבודה שלו בהאנגר. 

* שיח בנוגע לקוד לבוש במרחב הציבורי -  שיח על האופן שבו אנחנו מתלבשים בבית הספר, התחיל בשבועות האחרונים במסגרת השיעור "סלון שיח" ואף יצא מגבולותיו במספר הזדמנויות. הנושא מעסיק את הילדים והדעות לגביו חלוקות. 

* השבוע בבית הספר התקיים שבוע זהירות בדרכים. במרחב התקיימה התייחסות לנושא הן תחת הנושא של חובה ואחריות של נהגים צעירים וכן דרך התבוננות במצבים מסוימים וכיצד אפשר לפעול בהם. מה מותר ומה אסור ומה הסכנות באירועים מסוימים שמתרחבים בכביש ובמהלך נהיגה. בסיום השבוע לקחו הילדים חלק בחדר בריחה בנושא זהירות בדרכים. בפעילות זו הקבוצות היו מעורבות בין ילדי בוגרים וילדי צעירים. 

* במרחב בוגרים "השיתוף בעשייה" התקדם עוד צעד קדימה. נבחרו פרוייקטים שהעשייה בהם היא כלפי חוץ, כלפי בית הספר וכלפי המרחב עצמו. 

* האסיפה השנה קיבלה עיבוי בדמות חבורת בוגרים רצינית שלוקחת עליה אחריות. השבוע באסיפה דנו בקיום הפגנות מטעם בית הספר. היה שיח ער על פוליטיקה והבעת דיעות בבית הספר. בשבוע הבא נצביע על החוק שהוצע. 

* בשיעורי ההיסטוריה בכיתה י' - עוסקים הילדים בזהות יהודית ובחילוניות דרך הלמידה על בית שני. 

* מי שמסתובב בבית הספר יגלה שהתחילה אופנה של משחק טניס. אפשר לראות אילתורים מרשימים ליצירת הרשת וילדים שמשחקים ברצינות רבה, סופרים נקודות.. כך מעבירים זמן רב. 

*תומר אלעופר פירסם באינטרנט אלבום של 8 קטעי מוזיקה אלקטרונית!!!!

שתהיה שבת שלום! 
צוות מרחב תיכון: לי, אור, סהר, ניר, נבט, גיא וגלעד. 

סיכום שבוע 27.9

פורסם: 26 בספט׳ 2019, 21:47 על ידי: Lee Van Spier

שלום לכולכם, 
רגע לפני ראש השנה, נשתף בשבועיים האחרונים שלנו במרחב תיכון.

לאחר שעבר חוק באסיפה של אפשרות לשינוי שם המרחב, לא לשם המחייב משהו מתחום המוזיקה, הוחלט רשמית באסיפות המרחביות - מהיום - לא עוד טיפקס אלא......צעירים! ושם המרחב של ילדי י"א י"ב הוא..........בוגרים!  עוד באסיפה המרחבית של בוגרים הוחלט על אופן חגיגת יום ההולדת במרחב. 

חלק מילדי י"א וי"ב מתכוננים במרץ למסע לפולין. היו שני מפגשי הכנה לקראת המסע ובאחד מהם השתתפו גם ההורים. הנסיעה בעוד כשבועיים, וההתרגשות ניכרת. 

בכיתה י' כחלק מלימודי ההיסטוריה לבגרות, לומדים על תקופת בית שני ועובדים על מיומנויות למידה. ישנו ניסיון שכל ילד יבין מהי דרך הלמידה המיטיבה ביותר עבורו. 

בתחילת השבוע בחרו כל ילדי בית הספר חונכים. תהליך זה הוא תמיד רגיש ומרגש גם אצל הילדים וגם אצלנו, המורים. בקרוב נדע את הציוותים. 

בהאנגר הילדים לומדים שלל נושאים בשלל דרכים יצירתיות ומגוונות. דוגמאות מהשבועיים האחרונים: 
ינון הרצה בפני מגמת פיזיקה על spaceil והחללית הישראלית הראשונה. 
קבוצת יש לי דעה בהובלת עדי שוויצר עסקה בדיונים על הנסיעה לפולין ועל האם לקיים קידוש בערב שבת בפולין. 
עילי, יפתח ואלון התחילו לחשוב איך הם יכולים להרכיב וליצור מוליך על. 
ילדים רבים תרגלו שיעורי בית ועבודות והתחילו להתרגל לקצב הלמידה האינטנסיבי של הבגרויות. 
ביום שלישי, הרצה בפנינו יובל, אבא של נבט, בנושא האזנה למוזיקה קלאסית ונתן דוגמא בעזרת יצירה של י.ס באך. 
שתי קבוצות התחילו לתרגל מיומנויות דרמה בקבוצות התאטרון עם עמנואל. בשלב ראשון צעירים ובוגרים מפוצלים ובהמשך הילדים יחתרו להפקת תאטרון. 
המוזיקאים שלנו, החלו לנגן בהרכבים שונים עם איתי המורה למוזיקה. 
 שני ילדים נפגשו עם נדב לויתן, מ"נדב קינוחים" כדי ללמוד ממנו על ניהול על עסק ועל אפייה.  
בסדנת העבודה מתבצעות עבודות ריתוך ברמה גבוהה!  

כמה עושר. וכמה כיף לראות את כל זה! מרגש מאוד עבורנו.

לכבוד ראש השנה, סיכמנו את השבוע במפגש משותף למרחב תיכון, עם התכוונות לשנה החדשה, חידות, תפוחים ועוגות דבש! 

מאחלים לכולכם, שנה נפלאה! שנה של יצירה, הנאה, למידה והגשמת חלומות! 
מאיתנו צוות המרחב: סהר, ניר, אור, לי, גלעד, גיא ונבט

סיכום שבוע

פורסם: 21 בספט׳ 2019, 10:48 על ידי: Lee Van Spier

שלום לכולכם, 
סיכום שבועי ראשון לשנה זו! נכתוב לכם מדי שבוע על המתרחש במרחב תיכון. 
במרחב צעירים מסתגלים לשינוי (הלא פשוט) בו לכיתה ט' ולכיתה י' יש שתי מערכות שונות. השוני בין המערכות מוביל לכך שילדי י' נמצאים פחות במרחב.
ילדי כיתה ט', עברו שבוע טעימות ובנו מערכות ביום שני השבוע. ילדי כיתה י' התחילו ללמוד בהתגייסות ובהתמסרות גדולה לבגרויות: היסטוריה, לשון, אנגלית ומתמטיקה. בשני המקצועות האחרונים גם קיימו מפגשי מבוא עם המורים כדי שיוכלו לבחור באופן ראשוני את היקף היחידות בו הם מעוניינים. שינוי נוסף שיש לילדי כיתה י' הוא יום ארוך פעם בשבוע, ביום שלישי, בו הם נשארים עד 15:00. 
קבוצות המעש"ה חולקו גם הם. כל ילד וילדה קיבלו את הבחירה הראשונה שלהם בחלוקת המפגשים, העמקה ושחרית. הקבוצות יצאו לדרך. מתחילים להתגבש לאט לאט.. לפנינו שנה מרתקת!! 

מרחב בוגרים: החבר'ה לוקחים על עצמם הרבה אחריות - האסיפה החלה להיות מנוהלת על ידי רועי אלסר ומאיה רוזנבלט.  נקיונות - כל ילד וילדה במרחב אימצו לעצמם מקום בבית הספר ואותו הם דואגים לנקות, בהתאם למערכת האישית שלהם. הדבר עובד נפלא! 
התקיים מפגש לקראת המסע לפולין. השיח עורר התעניינות והתרגשות. החבר'ה נשלחו הביתה עם שתי משימות אישיות. 
שיתוף בעשייה - התחיל שיח בנוגע לאפשרויות ליצור ולעשות דברים ביחד כמרחב. כמו כן  התקיים שיח על פריפרייה ויהודי אתיופיה. 

בימי שני תתחיל מסורת של פעילות "העץ הדמוקרטי" - ילדים ומבוגרים יציעו סדנאות לעשייה וללמידה. כל ילד בוחר לאיזו סדנה ללכת. השבוע הנושאים שעלו היו: עבודה עם גרזן, התכנית "עולמם הסודי של בני 4", שיח על זהות אישית ועל שובניזם, כדורגל וליגת הנשים. 

האנגר: ביום שלישי שעבר קיימנו פתיחה חגיגית להאנגר עם מגוון סדנאות השראה. במהלך השבוע הילדים החלו לבחור את נושאי הלימוד שיהיו מעוניינים לעסוק בהם. וכן את זמני ההאנגר (רתכות ועבודה בעץ, מוזיקה, ספורט, מדעים, אומנות, היסטוריה ויש לי דיעה). אנחנו, המורים, יושבים איתם ועוזרים להם להתמקד ולהבין מהם הנושאים הקרובים לליבם. 
בקשה להאנגר: אנחנו עדיין זקוקים למגוון כלי עבודה, ממקדחה ועד מברג. אם יש לכם בבית כלי עבודה מיותר, נשמח להעניק לו שימוש!) 

לסיום נזכיר שיום הלימודים מתחיל בשעה 8:00...! 

שיהיה סוף שבוע טוב!
צוות המרחב

הודעה ללא כותרת

פורסם: 21 בספט׳ 2019, 10:46 על ידי: Lee Van Spier

שלום לכולכם, 
סיכום שבועי ראשון לשנה זו! נכתוב לכם מדי שבוע על המתרחש במרחב תיכון. 
במרחב צעירים מסתגלים לשינוי (הלא פשוט) בו לכיתה ט' ולכיתה י' יש שתי מערכות שונות. השוני בין המערכות מוביל לכך שילדי י' נמצאים פחות במרחב.
ילדי כיתה ט', עברו שבוע טעימות ובנו מערכות ביום שני השבוע. ילדי כיתה י' התחילו ללמוד בהתגייסות ובהתמסרות גדולה לבגרויות: היסטוריה, לשון, אנגלית ומתמטיקה. בשני המקצועות האחרונים גם קיימו מפגשי מבוא עם המורים כדי שיוכלו לבחור באופן ראשוני את היקף היחידות בו הם מעוניינים. שינוי נוסף שיש לילדי כיתה י' הוא יום ארוך פעם בשבוע, ביום שלישי, בו הם נשארים עד 15:00. 
קבוצות המעש"ה חולקו גם הם. כל ילד וילדה קיבלו את הבחירה הראשונה שלהם בחלוקת המפגשים, העמקה ושחרית. הקבוצות יצאו לדרך. מתחילים להתגבש לאט לאט.. לפנינו שנה מרתקת!! 

מרחב בוגרים: החבר'ה לוקחים על עצמם הרבה אחריות - האסיפה החלה להיות מנוהלת על ידי רועי אלסר ומאיה רוזנבלט.  נקיונות - כל ילד וילדה במרחב אימצו לעצמם מקום בבית הספר ואותו הם דואגים לנקות, בהתאם למערכת האישית שלהם. הדבר עובד נפלא! 
התקיים מפגש לקראת המסע לפולין. השיח עורר התעניינות והתרגשות. החבר'ה נשלחו הביתה עם שתי משימות אישיות. 
שיתוף בעשייה - התחיל שיח בנוגע לאפשרויות ליצור ולעשות דברים ביחד כמרחב. כמו כן  התקיים שיח על פריפרייה ויהודי אתיופיה. 

בימי שני תתחיל מסורת של פעילות "העץ הדמוקרטי" - ילדים ומבוגרים יציעו סדנאות לעשייה וללמידה. כל ילד בוחר לאיזו סדנה ללכת. השבוע הנושאים שעלו היו: עבודה עם גרזן, התכנית "עולמם הסודי של בני 4", שיח על זהות אישית ועל שובניזם, כדורגל וליגת הנשים. 

האנגר: ביום שלישי שעבר קיימנו פתיחה חגיגית להאנגר עם מגוון סדנאות השראה. במהלך השבוע הילדים החלו לבחור את נושאי הלימוד שיהיו מעוניינים לעסוק בהם. וכן את זמני ההאנגר (רתכות ועבודה בעץ, מוזיקה, ספורט, מדעים, אומנות, היסטוריה ויש לי דיעה). אנחנו, המורים, יושבים איתם ועוזרים להם להתמקד ולהבין מהם הנושאים הקרובים לליבם. 
בקשה להאנגר: אנחנו עדיין זקוקים למגוון כלי עבודה, ממקדחה ועד מברג. אם יש לכם בבית כלי עבודה מיותר, נשמח להעניק לו שימוש!) 

לסיום נזכיר שיום הלימודים מתחיל בשעה 8:00...! 

שיהיה סוף שבוע טוב!
צוות המרחב

סיכום תקופה

פורסם: 22 בפבר׳ 2019, 1:36 על ידי: Lee Van Spier   [ עודכן 22 בפבר׳ 2019, 2:11 ]

הורים ותלמידים יקרים,
הסתיימה לה המחצית, יחד איתה הסתיימה לה תקופת למידה אינטנסיבית לקראת הבגרות בהיסטוריה וגם תקופת למידה בהאנגר.

אנו ממשיכים להתבונן על עבודתנו דרך אבני היסוד של התיכון:

אבן היסוד - להתבגר בבטחון

ביום שני הקרוב 25.2 ניפגש לערב למידה.

במסגרת המפגש המרחבי שלנו נעשה פעילות שתתחיל בבית הספר עם הילדים ותיגמר בערב עם ההורים. אנו נשאל את הילדים לגבי תפקיד המבוגרים והציפייה שלהם כמתבגרים בשלוש סוגיות עיקריות הקשורות בצבא, לימודים והתחום החברתי-רגשי. את התשובות שלהם נביא למפגש איתכם ההורים ונראה האם והיכן יש פערים. דרך הפעילות הזו נלבן את תפקיד המבוגר בחיי המתבגר בימינו.אבן היסוד - לפרוץ דרך בתנועה

בהאנגר - כאשר מסתיימת תקופת למידה בהאנגר אנחנו נאספים יחד באחד הבקרים ומשתפים אחד את השני בלמידות שהיו במשך התקופה האחרונה. 
השבוע עשינו מפגש שיתוף ביום שלישי. במפגש הוצגו פעילויות שונות בהן: וועדת תקציב בתהליך בנייה, זמן האנגר "יש לי דעה" העוסק בדיונים ערכיים, פוליטיים ואחרים, טעימה מנושא פולין שיבוא בקרוב בצורה מורחבת. בנוסף היו סדנאות שונות: גזענות, רתכות, מוזיקה, מחשבים, ספורט, היסטוריה וקולנוע ועוד...

שביל ישראל - נקרתה בדרכנו ההזדמנות לצאת למסע בשביל ישראל למשך 5 ימים יחד עם בית הספר הדמוקרטי "גבעול" בגבעת אולגה. זוהי הזדמנות נהדרת להכיר ילדים אחרים בגילנו, לצאת להרפתקה שהיא אתגר ולהעשיר את עצמנו. מספר ילדים החליטו להצטרף למסע, הפרטים יבואו בהמשך...


אבן היסוד - להגביה עוף

בונים חיים - מאחר והגדרנו לעצמנו כמוטיב מארגן את המונח "בונים חיים". אנו משתדלים להפגיש את הילדים עם אנשים ותפיסות שונות ומגוונות, להפגיש אותם עם החברה שבה אנו חיים, העולם ועם הזמן שבו אנו נמצאים. 
בתקופה האחרונה היו לנו מספר הרצאות בהאנגר: ליצנית רפואית, מעצבת אופנה, המשורר רוני סומק.
בפתיחות היום בהאנגר אנו מביאים באופן קבוע נושאים שונים: 
- רעידת האדמה בליסבון ב-1755 הובילה אותנו לדבר גם על צונאמי ועל טקטוניקת הלוחות. 
- אתר חדש של ה-BBC הביא אותנו להכיר את רחוב השוהאדה בחברון ולעסוק בעימות, ובתקשורת ותפקידה.
- בישול מולקולרי - ביוזמת נועם בראון וניר. 


--------------------------------------------------------------------------------------------------

מסע לאירופה ובזמן.. (בפי הילדים: המסע)

הורים יקרים ויקרות מאוד!

לפני כשנה, יזמו מספר ילדים מהמרחב בדיקה של אפשרות ליציאה למסע חינוכי לפולין מטעם בית הספר.

סהר, הקימה עם הילדים צוות שכלל כ-10 מתלמידי המרחב לבירור ולימוד הנושא. במשך החודשים שחלפו, ביצע הצוות תהליך למידה ארוך ומעמיק בנושא "מסעות לפולין". הלימוד כלל מפגשים ושיחה עם אנשים רבים, בהם מומחים ובעלי ניסיון בתחום לימוד השואה, ביקור במוזיאון בלוחמי הגטאות, למידה גם על חלופות, שיחה פנימית מתמשכת של הצוות ומפגש גם עם מורים מבית הספר שהביעו את עמדתם בנושא. 

בחודשים האחרונים במקביל לליווי מרחוק של סהר (אגב, חופשת הלידה..) המשיך הצוות להתקדם ולנסות לדייק עצמו בהובלה של גלי וניר. כחלק מתהליך ההעמקה בתחום התבהר לצוות, כי מסע לבדו, אינו מחזיק את הרצון שלנו לברר ולהעמיד כלים שנוגעים בנושא של בניית זהות, שהיו מלכתחילה – חלק מאנרגיות שהטעינו את הרצון לצאת למסע לפולין. לכן, הכרענו במשותף עם התלמידים ליצור תכנית חינוכית שלמה העוסקת בעולמות התוכן של מרכיבי זהות, כאשר המסע הוא רק חלק ממנה ולאו דווקא המקום הבלעדי אליו מכוונים. בהמשך לכך, התחדד הרצון של הילדים לצאת למסע, ולהתאים אותו לתכנית החינוכית השלמה, להתמודד עם דילמות ולדייק למסע מטרות ומסרים שחשובים להם. 

במקביל, התקיימו דיונים במסגרת מליאת המורים, ששותפה בתהליך.

לאחר התלבטות, החליט בית הספר לתמוך ביוזמת התלמידים ולאשר יציאה בית ספרית למסע ללימוד היסטורי וחינוכי. לאחר בחינת מספר חלופות התקבלה החלטה על יציאה למסע לאירופה כמסע בית ספרי באופן פרטי ולא דרך משרד החינוך.

הסיבה המרכזית להחלטה לצאת באופן פרטי היא כדי לשמור על האוטונומיה הפדגוגית שלנו, ולא להיות מחויבים למסע שמטרותיו והאופן שבו הוא מתבצע – זרים ואף אולי מנוגדים לרוח בית הספר.

המחשבה היא ליצור מסע הומניסטי, שיאפשר למידה, העמקה והבנה של תהליכים חברתיים. ברצוננו ליצור מסע שיש בו התייחסות לחיים, ולא רק אל המוות ותהליכי ההשמדה של העם היהודי. הרצון שלנו הוא ליצור מסע שהמרכיב העיקרי בו הוא ההתייחסות לאנושי. היינו רוצים להכיר את העולם היהודי המגוון – אז ועתה, לברר את ההבדלים שבין לאומיות ולאומנות, להעז ולשאול  - מה אנחנו היינו עושים והאם באמת "אסור לשפוט"? להבין האם באמת הרוע הוא בנאלי? להכיר חברות אנושיות אחרות, לפגוש בני נוער ובתי ספר שונים שצמחו דווקא שם, אידאלים אחרים ועוד ועוד..

המסע ילווה ע"י חברת "מול נבו" שהיא חברה חינוכית המוציאה מסעות חינוכיים לאירופה מזה שנים רבות.

התאריכים המתוכננים למסע הינם 11-17/10.2019 (חופשת סוכות בשנה"ל תש"פ).

בחודשים הקרובים נדייק עוד ועוד את תכנית המפגשים, ותכנית המסע שהן כולן ברות שינוי, דיון ובחירה מתמשכת. על כן, היינו רוצים להזמין אתכם  - ההורים, לשמוע עוד ובעיקר להשמיע ולשאול שאלות בערב הלמידה שיתקיים בבית הספר ביום שני הקרוב ה-25.2.


בברכה,

גלי ואורי וצוות מרחב בוגרים

--------------------------------------------------------------------------------------------------

מצפים מאוד לראותכם,

צוות המרחב (ניר, אור, לי)

סיכום מחצית ראשונה תשע"ט

פורסם: 25 בינו׳ 2019, 5:10 על ידי: Lee Van Spier

אחרי תקופה ארוכה בלי סיכומי שבוע, אנחנו מסכמים את מחצית א' של תשע"ט.
התקופה האחרונה הייתה לנו גדושה בעשייה, חידושים, שינויים וחוויות.
הייתה לנו הרצאה של בת אל המתמודדת עם שיתוק מוחין, היא סיפרה לנו על עצמה, על החוויה ועל הקשיים הנלווים אליה. 
הייתה לנו בגרות ראשונה באנגלית 3 יח"ל  לשלושה מתלמידינו, הם עברו אותה בשמחה ובאומץ. 
היה לנו מרתון ראשון של למידה לבגרות - הפעם: היסטוריה. המרתון היה מלווה בהפסקות נחמדות, אוכל, שמחה והומור... עדיין - בגרות היא בגרות.
הייתה לנו מתכונת בהיסטוריה שלפניה יום שהיה רשות לילדי כיתה י"א, שמחנו לראות את מספר הילדים שהגיעו בכל זאת לבית הספר. 
דיברנו מספר פעמים על הבגרות ושמחנו לראות ולשמוע שהבגרות לא מוציאה לילדים את הכיף מבית הספר, שמידת הלחץ לא גבוהה מידי ואינה משתקת את היכולת לעסוק בעוד דברים תוך כדי. בכלל אנו גאים לראות את הילדים מתמודדים עם הבגרות בצורה מפוקחת, שמים אותה במקום הראוי לה ולוקחים את הדברים בפרופורציה הנכונה. אנחנו בכל זאת כאן בכדי לעזור וגם בכדי לשמור על המצב, מודעים לכך שזהו מבחן עם פוטנציאל ליצירת לחץ שאינו מותאם.
היה לנו מפגש בשיעור אנגלית עם פעיל מהעדה האתיופית. לאחר שלמדו סיפור העוסק בגזענות ודעות קדומות, נפגשו תלמידי סיפרות אנגלית עם פקדה, שהגיע לשיח פתוח על מצבם של בני העדה האתיופית בארץ. היה שיח מרגש, נבון, מרתק ומעשיר!

ביום שישי התקיים יום חשיפה להורים עם תלמידינו בוועדת קליטה, נראה לנו שהילדים מציגים את בית הספר טוב יותר מהצוות (גם הם חושבים כך)

במעשה הקבוצות השונות עוסקות בהמשך העמקת ההיכרות, כל קבוצה במתודה שונה. אצל אור "משהו ממני" אצל לי "דילמות אישיות משותפות" אצל ניר "למות ואלפקות"
עשינו גרפים לקראת סיום המחצית, אנו מחפשים כל הזמן דרכים להתאים את המתודות שלנו לגיל הילדים שבצורה מוזרה ממשיכים לגדול כל שנה 😉 . בהמשך להם, היו לנו שיחות הורים בהן נפגשנו כולנו ודיברנו עם ועל הילדים, המפגשים האלה חשובים לנו ותורמים לכולנו. לבסוף חגגנו את סיום המחצית עם חלוקת תעודות וקינחנו בכמ"ש מקסים שמנוהל כבר בדרך קבע על ידי ילדים המרחב שלנו. ילדי המרחב יוצרים ומשמרים מסורות שיעצבו את מראה בית הספר לשנים הבאות. 

בקרוב אצלנו:
שבוע חצר - בו לבוגרים יש תפקיד חשוב בהובלה, חניכה ועשייה של פרויקטים רבים ברחבי בית הספר. שבוע זה הוא שבוע חשוב מבחינה חינוכית וחברתית למרחב ולבית הספר, חשוב מאוד שכל הילדים יגיעו בכל הימים. אנו מבקשים לא לקבוע תכניות על אותם ימים. 

בעוד כשבועיים תהיה הבגרות בהיסטוריה לכיתה י"א. המתח והציפייה גוברים עם הזמן, כולנו מתרגשים ודי שמחים לקראתה. לאחריה במחצית הבאה נתחיל ללמוד ספרות כיתות י' וי"א ביחד. כיתה י' תלמד גם היסטוריה.

עוד בתחום שינויי המערכת - בימי חמישי מתארך היום לטובת לימודי גיאוגרפיה ובימים אחרים ההאנגר מצטמצם מעט לטובת הבגרות. 
עם זאת, ההאנגר הולך ומרחיב את פעילותו. אנו פועלים להקמת אזור נפחות ורתכות בחלקו האחורי, נכנסים אלינו מספר מתנדבים חדשים, חלקם הורים וחלקן סטודנטיות ממכללת אורנים. המתנדבים בהאנגר מביאים את תחומי העניין שלהם ומצטרפים לעשייה, ללמידה, לליווי כאשר הם מוצאים מקום שנכון להם להיות בו. (הזדמנות להזמין כל מי שרוצה לבקר או להתנדב).

מצפה לנו  מפגש עם המשורר רוני סומק 

תזכורת:
אנא שריינו את התאריכים הבאים
19.6.2019 - מסיבת סיום
23-26.6.2019 - שבוע תגבור היסטוריה לכיתה י'

סיכום אחרון לפני 2019

פורסם: 22 בדצמ׳ 2018, 5:11 על ידי: Lee Van Spier

הרבה זמן לא כתבנו וקרה המון בזמן הקצר שאחרי חופשת חנוכה,

בהאנגר התחלנו תקופת למידה חדשה, סבב החדש של זמני ההאנגר, בהם עלייה משמעותית בזמני ספורט קבוצתי ונגרות, המשך של היסטוריה וקולנוע, מדעים, מוזיקה, תאטרון ועוד מגוון של זמנים שונים. כל זמן תלוי בדרך והתוכן שיצקו לתוכו המבוגר והילדים שהצטרפו אליו, חלקם ממשיכים בלי שינוי ניכר מהתקופה הקודמת. 

בתחום הבגרויות החלה תקופת מבחנים תובענית המביאה עימה קשיים, תסכול, עבודה קשה וגם לחץ. הילדים עומדים בהם בגבורה ומעלים את הקשיים העולים להם. ההתכווננות כרגע היא לבגרות בהיסטוריה ובאנגלית 3 יח'.

השבוע ביום שני הזמנו לבית הספר את הקרנת הסרט והבימאית זוכת פרס ה"אמי" היוקרתי, מאיה זינשטיין עם סרטה "טהורה לעד". הסרט עוסק בגזענות בספורט ובחברה הישראלית דרך עונת 2012/13 של בית"ר ירושלים. השיח עם מאיה אחרי הצפייה היה מרתק, מרגש ומפעיל. הילדים יצאו מהסרט עם מחשבות ושאלות פתוחות. מאיה הודתה לנו על המפגש עם נוער מתעניין ובעל עומק, נראה שהיה משמעותי לכולם. 

ביום רביעי היה לנו ביקור של משותף של זאב מילר, מנכ"ל קרן יק"א (של הברון הירש בת 130 שנה) ויוספה דאר, מנכ"לית הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות. שניהם באו לראות את בית הספר ולשמוע על רוחו היזמית כתוצאה מזכייתנו במענק על יוזמה של אלון עטיה, אופיר זר ולי ואן ספיר לבניית מחשב פיזי מחלקים אמיתיים. ליאור ותומר הדריכו את הסיור, אופיר ואלון הסבירו על היוזמה וכל האורחים התרגשו מאוד מבית הספר, יצאו ממנו "עם הרבה השראה" כדבריהם.

בשבוע הבא נצא למסע שטח לאזור מכתש רמון, אנו מתכוננים לקור גדול ושמחים על ההתגייסות אחרי שתי דחיות קודמות. ואנו מתכננים פעילויות למי שבחר להישאר בבית הספר(סרט, הכנת פיצות, השלמת פערים והתקדמות בפרויקטי בגרות, האנגר ועוד) ומכבדים את שתי ההחלטות כמובן. 

השבוע במקום אסיפה ערכנו שיחות על פי הסעות בכדי לראות האם יש קשיים ואיך אפשר לפתור אותם, שמחים לומר שבוגרינו נתנו את הטון של שיח מכבד והתגייסו למשימה של לקיחת אחריות על ההסעות. רוב ההסעות אינן קצרות ואנו מודעים לכך שזו שעה לא פשוטה, בעיקר הדרך הביתה. 

השבוע נערך הכמ"ש בהובלת הבוגרים ופעם אחרונה גם הייתה שירה סוערת (בהנחיית תומר ורועי ושירה, ארגון נועה ואור וראש צוות הגברה ינון). שוב גאים בבוגרינו אשר רואים עצמם מובילים בבית הספר ואחראים על צביונו והמסורות שלו. 


כמ"ש עם בוגרים - תענוג צרוף!!!המפגש עם מאיה אחרי הסרט


סיור עם מנכ"לי הקרנות ילדים עם נעליים בהאנגר  😱סיכום שבוע לפני חנוכה

פורסם: 1 בדצמ׳ 2018, 13:01 על ידי: Lee Van Spier

הורים ותלמידים יקרים,
עדכונים מהשטח:
בהאנגר נערך השבוע מפגש שיתוף ראשון. מטרת המפגש היא לחלוק למידות, הצלחות, קשיים, תהליכים אשר קורים בהאנגר בכדי להעשיר את התלמידים, לתת השראה ולעזור האחד לשני. המפגש מעצים לאלו אשר מציגים בו ואנחנו עדיין בתהליך של דיוק דרך העבודה. במפגש הוצגו קבוצות למידה שונות, תוצרים של זמנים שונים וטעימות קצרות מפעילויות שונות בהאנגר. פתחנו את המפגש בקטע של תאטרון מתוך זמן תאטרון המתקיים בהאנגר והמשכנו ב"שירה מדוברת" (מוכר גם כפואטרי סלאם) שעסק בתסכול וחווית אי הצלחה. מצורפות תמונות מהאירוע בהמשך...

בגרויות: בשבועיים האחרונים נערכו מבחן ראשון באנגלית 3 יח"ל ובדקדוק. על אף החשש והלחץ של התלמידים אשר עולה לעיתים. ההצלחה הייתה רבה וההפתעה הייתה בעיקר לטובה. מדובר במבחנים במתכונת של בגרות אשר מדמים בצורה טובה מבחני בגרות. עשיית המבחנים נותנת לתלמידים חוויה של יכולת לערוך ולהשתתף במבחני בגרות.

האקדרון - מדי שנה יוצאים חלק מתלמידינו להשתתף בתחרות תכנות, עיצוב ובנייה של רחפנים במרכז MOONA אשר בגליל. השנה זכו גילעד, אופיר ואלון בתחרות במקום הראשון בפרויקט מרתק אשר כלל צילום ועיבוד תמונה. כל הכבוד לצוות

הרצאות - פתחנו בסדרת הרצאות בנושא "בונים חיים". הרצאה אחת הייתה בנושא הכנה לצו ראשון ולצבא בכלל. השנייה הייתה בנושא שירה מדוברת או פואטרי סלאם. שמענו, למדנו וכתבנו, תודה רבה לכל ההורים המתנדבים. 

מרחב בוגרים - כמרחב  זרמנו לתוך משחק ספונטני של מחניים, בוגרים נגד טיפקס... לאחר שני ניצחונות רצופים יצאנו כולנו, מורים ותלמידים כאחד, שמחים ומאושרים. 

כמ"ש - לאחרונה הוחלט באסיפה להפוך את הכמ"ש לאירוע חובה קצר לכל בית הספר. אנו שמחים לראות את חלק מתלמידינו הגדולים לוקחים אחריות וחלק בעיצוב והפעלת הכמ"ש מה שעושה אותו לרלוונטי יותר עבור כולנו.

לסיום - ביום שלישי נצא לחופשת חנוכה. חופש של שבוע אחד ואחריו תקופה רצופה עד המחצית כמעט. השתמשו בזמן הזה לנוח ולחזור עם כוחות מחודשים. 

אוהבים, תמיד פה בשבילכם.
צוות המרחב. 
1-10 of 78