sikum bogrim

סיכום שבוע לפני חנוכה

נשלח 1 בדצמ׳ 2018, 13:01 על ידי Lee Van Spier

הורים ותלמידים יקרים,
עדכונים מהשטח:
בהאנגר נערך השבוע מפגש שיתוף ראשון. מטרת המפגש היא לחלוק למידות, הצלחות, קשיים, תהליכים אשר קורים בהאנגר בכדי להעשיר את התלמידים, לתת השראה ולעזור האחד לשני. המפגש מעצים לאלו אשר מציגים בו ואנחנו עדיין בתהליך של דיוק דרך העבודה. במפגש הוצגו קבוצות למידה שונות, תוצרים של זמנים שונים וטעימות קצרות מפעילויות שונות בהאנגר. פתחנו את המפגש בקטע של תאטרון מתוך זמן תאטרון המתקיים בהאנגר והמשכנו ב"שירה מדוברת" (מוכר גם כפואטרי סלאם) שעסק בתסכול וחווית אי הצלחה. מצורפות תמונות מהאירוע בהמשך...

בגרויות: בשבועיים האחרונים נערכו מבחן ראשון באנגלית 3 יח"ל ובדקדוק. על אף החשש והלחץ של התלמידים אשר עולה לעיתים. ההצלחה הייתה רבה וההפתעה הייתה בעיקר לטובה. מדובר במבחנים במתכונת של בגרות אשר מדמים בצורה טובה מבחני בגרות. עשיית המבחנים נותנת לתלמידים חוויה של יכולת לערוך ולהשתתף במבחני בגרות.

האקדרון - מדי שנה יוצאים חלק מתלמידינו להשתתף בתחרות תכנות, עיצוב ובנייה של רחפנים במרכז MOONA אשר בגליל. השנה זכו גילעד, אופיר ואלון בתחרות במקום הראשון בפרויקט מרתק אשר כלל צילום ועיבוד תמונה. כל הכבוד לצוות

הרצאות - פתחנו בסדרת הרצאות בנושא "בונים חיים". הרצאה אחת הייתה בנושא הכנה לצו ראשון ולצבא בכלל. השנייה הייתה בנושא שירה מדוברת או פואטרי סלאם. שמענו, למדנו וכתבנו, תודה רבה לכל ההורים המתנדבים. 

מרחב בוגרים - כמרחב  זרמנו לתוך משחק ספונטני של מחניים, בוגרים נגד טיפקס... לאחר שני ניצחונות רצופים יצאנו כולנו, מורים ותלמידים כאחד, שמחים ומאושרים. 

כמ"ש - לאחרונה הוחלט באסיפה להפוך את הכמ"ש לאירוע חובה קצר לכל בית הספר. אנו שמחים לראות את חלק מתלמידינו הגדולים לוקחים אחריות וחלק בעיצוב והפעלת הכמ"ש מה שעושה אותו לרלוונטי יותר עבור כולנו.

לסיום - ביום שלישי נצא לחופשת חנוכה. חופש של שבוע אחד ואחריו תקופה רצופה עד המחצית כמעט. השתמשו בזמן הזה לנוח ולחזור עם כוחות מחודשים. 

אוהבים, תמיד פה בשבילכם.
צוות המרחב. 
סיכום שבוע - לקראת ערב למידה

נשלח 15 בנוב׳ 2018, 8:12 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 16 בנוב׳ 2018, 6:21 ]

תלמידים והורים יקרים, (התמונות בסוף נפתחות בלחיצה)
מגוון רב של נושאים ועשייה יש לנו בתיכון שלנו, אנו נפגשים ביום שני הקרוב ולכן ניתן לכם רק את קצה הקרחון בסיכום שבוע זה ובעיקר את הנושאים שמעסיקים אותנו בשבועיים האחרונים.
הראשון שבהם כמובן - מסע שטח שנדחה פעמיים, טמן בחובו דילמות רבות סביב שינה בשטח, קשרים חברתיים, גיבוש המרחב. השאלה העיקרית שעלתה היא האם למען המטרה הנעלה של יצירת יחד שאין בו חלוקה לאוהלים נתגייס כולנו ונתאמץ לישון תחת כיפת השמיים עם המחירים הכלולים בחוויה זו והרווח שבאתגר זה???
לא הגענו תוצאה מפאת מזג האוויר, אבל הדיון היה שווה את המאמץ, למרות שגם הוא הגיע כמעט לגבהים של עננים  😉

שתי יוזמות שהגיעו אלינו השבוע:
הראשונה של מאיה רוזנבלט אשר ביום אחד הביאה את הרעיון של אירוח תלמידים מעוטף עזה, באותו היום הוקם צוות שהגיע עד סוף היום לתוצאה מרשימה שכללה את מועצה אזורית אשכול, מועצה אזורית עמק יזרעאל, כ-20 משפחות מארחות ותכנית אירוח ל-3 ימים מלאים באישור בית הספר. 
התכנית נגנזה עקב הפסקת האש אך מוכנה ועומדת למקרה של צו 8.

היוזמה השנייה היא חלק מתכנית רחבה לעידוד פעילות גופנית בבית הספר:
היה לנו מפגש עם נציג של הסטארט אפ העסקי-חברתי RUMBLE. אפליקציה אשר סופרת צעדים ונותנת הנחות בבתי עסק ברחבי הארץ.
נפגשנו עם הנציג של החברה בצפון ואנחנו מתחילים חשיבה על הוספת בתי עסק באזור שלנו. 
מדובר בסטארט אפ בן שנה הנותן לילדים הזדמנות להציץ אל תוך העולם העסקי ולקחת אחריות על האזור שלנו. עוד נראה איך יתקדם...

לקראת שבוע
ביום שלישי צפוי להגיע אלינו שי שמש, שהיה סמח"ט בחטיבת כפיר ויספר לנו על החוויה הצבאית שלו וגם יכין את ילדינו לצו הראשון שלהם.

לקראת יום הלמידה 
אנחנו מזמינים אתכם לכתוב לכל אחד מאיתנו ולהעלות תהיות, שאלות או מחשבות לקראת אסיפת ההורים המרחבית, שמהווה גם הזדמנות להורים להכיר מעט אחד את השני.
שבוע טוב,
צוות המרחב


בגרות - אנגלית באווירה אחרת


בגרות - אנגלית באווירה אחרת

זמן פיזיקה בהאנגר - תלמידים לומדים במקביל

מאיה מובילה את פרויקט "עוטפים מבחירה" (אירוח ילדי עוטף עזה)
אלעד המורה לגיאוגרפיה מצטרף למשחק

מעשה שחרית - משחקים נגד מרחב גזוז

המרחב ברגע של שיח עם ניר

ההאנגר - ברגע שבו אי אפשר לזוז בו

סיכום שבוע - מעורבות הורים

נשלח 2 בנוב׳ 2018, 15:43 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 3 בנוב׳ 2018, 6:08 ]

מעט עידכונים והשבוע בסימן מעורבות הורים...

למידה לבגרות:
בגיאוגרפיה הילדים של כיתה י' לומדים על המפץ הגדול והיווצרות כדור הארץ, בכיתה י"א הילדים עסקו בשימוש והתמצאות באטלסים. בשיחה על הבגרות עם התלמידים עלה הנושא והוזכר שוב שמטרת הבגרות היא לעבור בצורה מיטבית ולאו דווקא ליהנות או להתעניין בנושא, זהו מצב מוכר שהתלמידים נפגשים איתו ביתר שאת סביב למידה אינטנסיבית כמו למידה לבגרות. אנחנו מזמינים את הילדים וההורים לשמוע איך כל ילד מתמודד עם הנושא.

בהאנגר:
אנחנו רואים מעורבות גדולה של ילדים בועדות/ צוותים ויוזמויות אחרות. הילדים לוקחים חלק מרכזי בועדת קליטה שמראיינת מורים וחושבת כיצד בית הספר יכול להסביר את עצמו כלפי חוץ, הם נוכחים בועדת ביקורת, שם הם מנסים להגביר את ההתנהלות הדמוקרטית של בית הספר ובודקים שאנחנו עומדים בחוקה שלנו, בצוות הגברה ינון מוביל ביד רמה את הילדים הצעירים היותר,
במורה דרך הילדים לקחו יוזמה משמעותית ומובילים השנה את הטיולים ואת השיעור עצמו, ועדת תקציב בהנחיית אורי מתחילה את דרכה, צוות פולין ממשיך את עבודתו עוד משנה שעברה.
בסוף נובמבר נערוך בהאנגר עצירה ראשונה לשיתוף בשלבי הלמידה השונים. נקודה זו תהווה נקודת כניסה/יציאה/שינוי בזמני ההאנגר והזדמנות לשמוע מה אחרים עושים. 
אתם מוזמנים לבדוק עם ילדיכם מה הם היו רוצים שייצג אותם במפגש? האם הם היו רוצים שתבואו להרצות וכו'

בנוסף לכך התחלנו לאסוף מרצים בנושאים שונים ואנחנו רואים שהדבר המשמעותי יותר לתלמידים הוא מרצים שהם מכירים: הורים, סבים, דודים וכו'.
אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, ראו בהמשך ------>בית ספר דמוקרטי בעמק נהלל מזמין את כל המעוניין בלהעביר הרצאה/ סדנא/ שיחה ( בהתנדבות ) על כל עניין שתחשבו: תחביב, מקצוע, סיפור חיים, חוויה אישית, פעילות חברתית וכו׳ 
מדובר בתלמידים בכיתות י-יא שמסוקרנים לשמוע על בעיות, מחשבות, דילמות, ונושאים למינהם. 
נשמח מאוד אם תצרו איתנו קשר
במייל - nirbaor@gmail.com (ניר)
או בטלפון - 0505833755 (תומר)במעשה:
אנו מתחילים בכל הקבוצות סבבים של שיתוף "משהו ממני"/"מסביב לעולם" מתחיל בכל קבוצה בצורה מעט שונה.
אנחנו המנחים סיפרנו על עצמנו והילדים ימשכו מכאן... גם כאן היינו מציעים להתייעץ בבית אם רוצים על הנושא לשיתוף על מידע משפחתי שהילדים רוצים להביא וכו'. 

ולסיום סקר של 20 שניות...


סיכום שבוע 25.10

נשלח 25 באוק׳ 2018, 12:12 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 25 באוק׳ 2018, 12:14 ]

יום הולדת
תלמידים והורים יקרים,
השבוע שעבר עלינו היה בסימן סובלנות, אם היינו מתכננים אותו כך הוא לא היה מתאים יותר ליום הזיכרון ליצחק רבין שאיתו התחיל השבוע.

רבין - ציינו את היום במעגל בית הספר בסוף יום חמישי שעבר ופעילות הפתיחה של השבוע עסקה בדילמות שבינינו לבין האחר, ראיית האחר וסובלנות אליו. ערכנו סדנה בהאנגר, התלמידים התחלקו לקבוצות ולמדו סוגיה עכשווית הקשורה לקבלת האחר. 

ביום שלישי יצאו מספר גדול של ילדים לביקור בבית הספר הדמוקרטי בחדרה בליווי אור וברברה. נפגשו עם תלמידים ולמדו להכיר את המשותף והשונה בין בתי הספר. רשמים משמעותיים ביותר היו בכל הנוגע לפתיחות, קבלה, יחס לתלמידים אחרים ורב גילאיות והתפתח דיון מעניין על היכולת שלנו להיות כך, לצד דיון על הדמוקרטיה בבית הספר שלנו, על ערכם של גבולות ועל חסרונותיהם.

במקביל לנסיעה לחדרה המחצית השנייה של התלמידים נשארה ללמוד בהאנגר וסיימנו את היום בשיחה על ההאנגר, ביקשנו מהתלמידים לתת טיפים לתלמידים חדשים אשר נכנסים להאנגר:
עלו נושאים מרתקים ביותר. נושא השקיפות והשיתוף מסתבר כמשמעותי ביותר לתלמידים אשר לומדים בהאנגר. הרבה יותר מאשר ההפרעה של הרעש, תורמת השותפות בלמידה גם אם מדובר בנושאים שונים. התלמידים אמרו שלוקח זמן להבין את משמעות ההאנגר, רק כאשר הבינו שהלמידה שלהם תלויה רק בהם עצמם ואין להם את מי להאשים, הצליחו לשהות מספיק זמן ולהמשיך לנסות עד שמצאו את הדרך הנכונה להם. התלמידים גם אמרו שזהו תהליך שלוקח זמן ואין בו קיצורי דרך, חלקם טענו שצריך פשוט להיות בהאנגר ולבסוף זה יקרה. אחת ההערות המעניינות ביותר הייתה על כך שאין בהאנגר פעילות שהיא לא חשובה, גם אם הפעילות היא כביכול הפגתית, היא בעצם משתלבת בדרך כלשהי בליבה של הלמידה בהאנגר, אם מצאנו אותה. לתלמידים מסויימים יש ליבה של יותר מנושא אחד ולאחרים נראה שאולי אין ליבה, אך המחשבה בהחלט מרתקת. 

ביום רביעי ערכו ניר ואור שיחה על הבגרויות עם כיתה י' - הרשמים היו חשובים בכדי לעזור לתלמידים להיכנס בצורה חלקה כמה שיותר לעולם נפרד זה. בנוסף לילדים מבחן ראשון באנגלית השבוע.

ביום חמישי ערכנו אסיפה מרחבית ראשונה והעלינו נושאים שחשובים לנו לעסוק בהם השנה באספות המרחביות. לאחר מכן חגגנו יום הולדת לילדי ספטמבר ואוקטובר בניצוחה של עדי.

בסופו של תהליך היו לנו מספר לא קטן של שיחות מאורגנות ואקראיות שעסקו בנושאים ברומו של עולם, השיחות כולן פתחו את המחשבה של כולנו, תלמידים ומורים כאחד ואנחנו יצאנו מהשבוע עייפים אך במצב רוח מרומם. 

אנחנו חוזרים ומזמינים אתכם לבוא ולבקר אותנו בהאנגר, גם לזמן קצר, עדיף כמובן בתאום מראש. 

שבוע טוב לכולם,
צוות המרחב
אור, ניר, לי
הכנה למסע שטח

שיעור לשון לבגרות

ביקור בחדרה 

בונים מדפסת תלת מימד חדשה

סיכום שבוע 11.10

נשלח 11 באוק׳ 2018, 13:23 על ידי Lee Van Spier

סיכום שבוע
תלמידים והורים יקרים,
עכשיו שהשנה שלנו התחילה נשתדל לעדכן באופן רציף במה שקורה, נשלח כאן תזכורות קטנות שיכולות להיות התחלה של שיחה או שיתוף בבית.

בהאנגר - נכנסנו לעבודה שוטפת בהאנגר, בעיקר "זמני ההאנגר" - הם אותן משבצות זמן בהאנגר שאליהן התלמידים מתחייבים למספר מפגשים קבוע מראש ובונים את הרצף יחד עם מורה על פי תחום התוכן שהמורה יכול ורוצה ללמוד יחד עם התלמידים. הילדים נרשמו בשבוע שעבר והשבוע הגיעו למפגשים הראשונים, כל קבוצה מונה בממוצע 8 תלמידים ורוב הקבוצות יפגשו 6 פעמים לפני תקופת הלמידה הבאה.
הדגש בזמני ההאנגר הוא להקנות מיומנויות ותחושת מסוגלות ללמידה של נושאים, כל מורה מביא סגנון אחר וכך נפגשים התלמידים עם צורות חדשות של למידה. בנוסף הזמנים נותנים מענה לתלמידים שמחפשים הכירות עם נושאים חדשים ומחפשים כר נוח להתנסות עם מורה שיחזיק או יתמוך את תהליך הלמידה.
זמני האנגר לדוגמה:
זמן מדעים, זמן פיזיקה, זמן תאטרון, זמן מוסיקה תיאורטי, זמן מוסיקה מעשי, היסטוריה וקולנוע, זמן אמנות וכו'. 
בנוסף לכך תלמידי מרחב בוגרים לוקחים חלק פעיל מאוד בועדות בית הספר: ועדות קליטה, ביקורת, תקציב, גש"מ ואחרות. צוותי למידה ועשייה כמו: פולין, צוות מחשבים, צוות הגברה ופרויקטים אד הוק רבים אחרים. 

במרחב - לצד העמקת הלמידה בבגרויות המרחב ומפגשי המעש"ה עסקו בפרידה ומסהר ורז לילך. החל תהליך גיבוש של יום סיור בבתי ספר דמוקרטיים אחרים.

בבגרות - אחרי התחלה נלהבת הילדים חווים השקעה משמעותית בשעות של בגרויות, לא תמיד פשוטות. ילדי כיתה י"א נבחנו השבוע על הורדוס ולמדו את נאום אגריפס.
בלשון נפגשו לראשונה עם תורת ההגה, מפגש עם נושא שאינו פשוט ולא בהכרח מעניין מעלה תמיד תגובות ומפגש אישי עם המוטיבציה ללמידה. אנחנו בטוחים שיהיה בסדר, אך אנחנו תמיד כאן כדי לתמוך ולעזור עם עולים קשיים. 


בונים חיים  - הרצאות לנו ומשלנו בהאנגר

שלום רב,

במהלך שנה שעברה זכינו למגוון של הרצאות בנושאים שונים. חלקן, מאנשי מקצוע שהגיעו וחשפו את הילדים לתחומי עניין מגוונים, וחלק של הורים שסיפרו ושיתפו בתחומי העיסוק שלהם ובחוויות חיים אישיות.

בסיכום השנה, רוב גדול של הילדים ציין את ההרצאות הללו כמשמעותיות וחשובות. לכן, פועם בנו הרצון לקיים גם השנה את "זמן ההרצאות" ולחשוף את בני הנוער שלנו לאנשים, ידע, סיפורים וחוויות שיעשירו את עולמם ויפתחו בפניהם כיווני מחשבה ועניין חדשים.

במסגרת חשיבה שנעשתה בצוות, חשבנו להציע כי רוב ההרצאות השנה יעסקו בנושא "בונים חיים". המשימה של עיצוב זהות ופיתוח עולם אישי ותחומי עניין – משותפת לכולנו: צעירים ומבוגרים. כולנו מנסים להחליט החלטות משמעותיות ולעצב לעצמנו את החיים המתאימים והמעניינים עבורנו. לכן, חשבנו שדווקא היכרות וחשיפה לאנשים שאנחנו חיים איתם -  בני משפחה, חברים בקהילה, בעלי תפקידים בסביבה היישובית שלנו וכדומה - עשויה להיות הרלוונטית ביותר ועשויה לשמש הזדמנות לעסוק בשאלות כגון: איך בונים חיים המתאימים לי? מה השפיע על בניית החיים הללו? כמה מההחלטות הללו היו אכן מודעות? איך אני יודע מה "נכון לי"? וכד'.

במקביל להרצאות ולשיתופים הללו, נדאג גם הביא לתלמידים הרצאות ממוקדות נושא בתחומים שרלוונטיים אליהם - גיל ההתבגרות, הכנה לצבא וכיוב'.

על כן, אם אתם, משפחתכם, קרוביכם, או מכריכם מעוניינים לבוא ולשתף את הילדים בסיפורכם, נשמח אם תצרו עימנו קשר.

ליצירת קשר – ניר באור – nirbaor@gmail.com


שנה טובה

נשלח 6 באוק׳ 2018, 11:52 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 6 באוק׳ 2018, 12:38 ]

הורים ותלמידים יקרים,
בשעה טובה ומוצלחת סיימנו עם החגים ואפשר להתחיל את שנת הלימודים בתיכון שלנו. הילדים שלנו כבר בכיתות י'-י"א כבר לא קטנים בכלל ועוסקים בלמידה כל הזמן ובכל הרמות.

הבגרויות נותנות את אותותיהן, הילדים עובדים קשה וימים רביעי וחמישי לא פשוטים בינתיים. אנחנו מצפים לראות את התלמידים מתרגלים לקצב ומתמודדים בהצלחה עם האתגר. 
ימים ראשון שני ושלישי ברובם האנגר ויש גם מעש"ה ובגרות.

במעש"ה  התחלקנו לשלוש קבוצות שחרית, זאת בעקבות ביקוש גבוה מאוד לסוג זה של קבוצת מעש"ה, אנחנו כבכל שנה עוסקים בהתחלה בבניית קבוצה, יצירת סטינג והגדרת מטרות משותפת לכל קבוצת מעש"ה.

בהאנגר אנחנו עדיין מחכים לריהוט שיגיע בעוד שבועיים ובינתיים הכנסנו לעבודה עוד מחשבים, ציוד אומנות, ציוד ספורט ועוד. בינתיים ערכנו סדנאות שונות לבנייה והיכרות עם כלי עבודה שונים, תכנון זמן, שימוש מושכל בטכנולוגיה וכו'. השנה ישנו בהאנגר צוות של 12 מורים שונים ובינתיים כ-4 מתנדבים שונים אשר עובדים באופן רצוף בהאנגר. אנחנו כמובן שמחים להזמין אורחים, מרצים ומתנדבים נוספים בתאום איתנו.

השבוע הקרוב הוא שבוע הפרידה שלנו מסהר היקרה אשר תצא לחופשת לידה.
בהצלחה, והמון אושר,
לסהר ולכולם,
שנה טובה,
צוות מרחב בוגר
אור דליות
סהר גל לומרמן
ניר באור
לי ואן ספיר


לעוף על החינוך "האקתון" חינוכי-חברתי מכללת סמינר הקיבוצים

נשלח 25 במאי 2018, 10:48 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 25 במאי 2018, 13:41 ]

זה סיפור על שיתוף ונתינה וכך הוא גם מתחיל. לפני חודש לערך קיבלנו הזמנה מפרופסור יורם הרפז לספר לפורום התחדשנת חינוכית בעמק חפר על ההאנגר שלנו. בסוף ההרצאה ניגש אלינו רכז מעורבות חברתית מסמינר הקיבוצים והזמין אותנו להשתתף ב"האקתון", אירוע מיוחד בסמינר הקיבוצים שאליו נבחרות 20 יוזמות חינוכיות-חברתיות לפיתוח, שיתוף והפרייה הדדית. סהר נסעה לפני שבוע לפגישת הכנה שבה התחילה לעבוד על פיצ' הפתיחה (נאום 3 דקות המציג את היוזמה) ונבחרנו מתוך 50 יוזמות להשתתף באירוע... [אתר ההאקתון]

יצאנו ביום חמישי ישירות מבית הספר לסמינר הקיבוצים בתל אביב, מתרגשים וקצת לחוצים חיכינו כמעט שעה וחצי לתורנו לדבר. שמענו יוזמות מעניינות ומרגשות שכולן באות לשפר את עולמנו ואת חיי הנוער, כולן באות מרצון להשקיע ולתת מעצמנו לאחר. אמנם היינו כמעט היוזמה היחידה שבה המבוגרים חשבו שיש לשתף את הנוער בפיתוח הרעיון ולכן היינו גם קבוצת היזמים הגדולה ביותר. 

חשוב לציין שהאוכל היה חינם וניתן על ידי נותני חסות שונים שלא ביקשו פרסום או תודה, הגלידות חולקו כמו כוסות המים בחום התל אביבי והנוכחות הרחבה שלנו יצרה אווירה נעימה, כיפית ושמחה שהשפיעה על כל האירוע. כיאה לנו, מיד הבנו שבכל מקרה יהיה לנו כיף...


אחרי כמה זמן התחילו לגשת אלינו המון אנשים, אנשי חינוך, מורים, מנהלים שרצו לשמוע ולפרגן, יועצי תוכן, מפתחי תוכנה, יועצים ארגוניים שרצו לתת מנסיונם בהתנדבות, יזמים אחרים, אנשי אקדמיה ועוד. כולם התעניינו בהאנגר, רצו להבין לעומק את הרעיון, לנסות להבדיל אותו מרעיונות אחרים ולהצליח לדמיין את מה שאנחנו רואים כל יום, לשקף לנו את ההבנות שלהם ובכך לפתח אותנו ואת עצמם מתוך הבנה שיש כאן אירוע של הפרייה הדדית. כל אדם שניגש למעגל שבו ישבנו הוקף על ידי שניים שלושה תלמידים ששמחו לספר, לתאר ולתת את הפרשנות שלהם למונח "האנגר". התלמידים קיבלו שאלות רבות, לעיתים נוקבות או מורכבות והרבה פעמים מפרגנות ומתפעלות מרמת ההסבר, מעומק ההבנה, ההתבוננות העצמית, יכולת הניתוח והחיבור הרגשי של התלמידים להאנגר. הרבה מאיתנו גם ניגשו לקבוצות אחרות, תרמו ידע, נסיון, עצות של אלה שנמצאים בשטח (בעיקר הילדים), רעיונות והצעות לעזרה לאחרים. 

מארוחת צהריים עד ארוחת ערב ואחר כך מארוחת ערב עד אמצע הלילה ישבנו במעגלים משתנים בקבוצות חשיבה בדיונים אין סופיים שהשתמשו במונחים שונים בכדי לתאר חלקים שונים במבנה, בצרכים, בתהליך, במנגנון, במסגרת ובעיקר בהאנגר ובתיכון שלנו.

לקראת סוף הערב נוצר מעגל גדול ופסיכולוגית אירגונית ביקשה מכל ילד לתאר איך היה רוצה להרגיש כלפי ההאנגר בסוף תקופת לימודיו בביתה הספר. עלו מילים כמו: "להאמין בעצמי", "ללמוד לנהל את עצמי" להצליח להוציא את המירב מ..." להגשים חלום" "אני כבר מגשים", "להרגיש גאה", "להרגיש שייך", "להבין", "להצליח" ועוד תיאורים שהשאירו אותנו הצוות פעורי פה ונרגשים. 
לאחר עוד כמה שיחות לילה, שיחות נפש, פיצה לילית ופריסת שקי שינה, הלכנו לבסוף לישון...... בכדי לקום ב-7:00 ולהמשיך את תהליך איסוף המחשבות, עיבוד השיחות והמידע וכניסה לכתיבת פיצ' הסיום שאמור להראות את ההתקדמות שהשגנו ביממה של עבודה. 


שוב נרגשים, שוב לחוצים ישבנו וחיכינו לתורנו. הפיצ' מדבר בעד עצמו, וכך גם הפרס. 

התפזרנו הביתה, עייפים, גאים, שמחים, מחוזקים, מאמינים ועם תחושה של שליחות נדירה ויכולת לשנות את העולם שבו אנחנו חיים. 

תודה לצוות העבודה: אופיר, אמיר, אמיר, גילעד, חושן, ליאור, נועם, רועי, שירה, תומר, והצמד גלי ואורי כמובן שהתגייסו איתנו לדרך לא ידועה, לא ברורה, התחייבו לתהליך שסופו לא מוגדר ויצאו גדולים!!!

אוהבים,
סהר ולי


פיצ' פתיחה
פיצ' סיכום
סיכום שבוע 2.5.18

נשלח 2 במאי 2018, 23:51 על ידי Lee Van Spier

אז מה היה לנו לאחרונה?
ננסה הפעם בקצרה, סימן ההיכר העיקרי הוא השיח:

יום השואה - התארח אצלנו העד חיים מיכאלי שסיפר את סיפורו האישי כתינוק שאביו פולני ואמו יהודיה ואת גלגולו האישי המרתק ומעורר ההשראה עד קיבוץ אלונים.
היו לנו שתי סדנאות האחת עם סהר על סיפור משפחתי של סבא בצבא השחרור האמריקאי. השנייה, שיחה עם לי על קורבנות מלחמת העולם השנייה מעבר לתחומי השואה אתר מהסדנה - מעורר מחשבות

יום הזיכרון - לאחר שיח שבו שמענו את הילדים ומה מעסיק אותם סביב יום הזיכרון (שירת ההמנון, הקראת ה"יזכור", סיפורים אישיים) יצרנו שתי סדנאות מותאמות, האחת עסקה בסיפורים מימי הצבא וחוויות של ניר ושיחה על מהות ותוכן הטקסט "יזכור" עם אור ולי. 

ביום שלישי לפני שבוע - ערכנו טקס האנגר ודיברנו על החודשיים הקרובים שהם למעשה חודשיים אחרונים. דיברנו על ההזדמנות שיכולה להיות בחודשיים הללו ושלחנו את הילדים עם משימה לחשוב על המטרה שלהם לחודשים הקרובים. הרבה שיחות אישיות יצאו מכאן והרבה כיוונים ומחשבות לקראת סוף השנה. 

לפני שבוע - "סלון שיח" ארך שלוש שעות ועסק בפמיניזם - צפינו ביחד בסרט "סופרג'יסטיות" - אחריו לשיח מרתק ועמוק שנגע בהמון תחומים ופתח את המחשבה. 

השבוע פיצלנו את התלמידים לפי גילאים:
כיתה ט' - קיבלה עדכון, הסבר והמשך הכנה לקראת הכניסה למסגרת התיכון מתוך דברים שקורים לאחרונה. 
כיתה י' - ערכה התבוננות משותפת על ההתנהלות כתיכון מפוצל שחלקו לומד לבגרויות והאנגר וחלקו עדיין לא שם. הדיון כרגיל היה מעיר עיניים ומשמעותי. 

אלונית - ערכנו אסיפת רשות במרחב לדון במצב עד עכשיו, ברור שיש צורך בשינוי והיו כל מיני הבנות, השיח לא נגמר אבל הילדים יצרו אבחנה ברורה בין הרצון לקנייה ובין הצורך באיוורור. חשבנו יחד על חלופות והנושא לא נשלם. 

בתחום ההכרה החיצונית: לאחר שנתנו הרצאה (הפעם בלי תלמידים אבל רק בגלל קשיים טכניים) בעמק חפר בפני מנהלים, הורים ואנשי צוות) הוזמנו לכנס "האקתון" בסמינר הקיבוצים, מקווים שלשם נגיע עם תלמידים כיוון שהם שגרירינו הטובים ביותר. 

סביב דחיית הטיול השנתי והאסון שפקד אותנו באותם ימים גם שוחחנו עם הילדים, ניסינו לתת מקום לרגשות ומחשבות שעולות סביב הנושא. 

נבחרת הלמידה בנושא המסע לפולין ביקרה בלוחמי הגטאות ונפגשה עם מוישק'ה. השיחה עסקה באפשרויות השונות ודיון המעסיק את התלמידים והצוות סביב המסע, התוכן שלו, המשמעות שלו והאלטרנטיבות שלו. גם כאן התרשם המארח שלנו מהרמה האישית, העומק והחשיבה הביקורתית של הילדים.

לסיום בטון חיובי
מזל טוב - לאלון עטייה ואופיר רז, יוזמה משותפת שלהם יחד עם צוות המורים ללמד את הקורס האוניברסיטאי המקוון במדעי המחשב - nand2tetris.org*
היוזמה זכתה במענק ע"ס 7000 ש"ח לציוד הדרכה ומחשוב מאת הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות. 
בראיון גרפנו שבחים על הרמה האישית והגישה היזמית של תלמידינו, כן ירבו!!!

*הזכויות הוענקו לנו על ידי פרופסור שמעון שוקן ובתמיכתו.סיכום שבוע 13.4.08

נשלח 13 באפר׳ 2018, 5:59 על ידי Lee Van Spier

תלמידים והורים יקרים,
חזרנו מחופשת הפסח, רעננים ומוכנים לכמעט שלושה חודשי למידה. בתקופה זו הרבה תהליכים מגיעים לידי הבשלה ומתחילים לקטוף את הפירות שבאים בצורות שונות. מעניין מאוד שלפתע אנחנו מוצפים בסיורים שחלקם הגדול בהנחייה או יוזמה של ילדי המרחב. בעינינו יש פה הבשלה של אחת הרגליים המשמעותיות של התיכון שהיא היזמות.

במעשה
קבוצת המפגשים של סהר בהמשך ליציאה לפני החופש למגדל העמק ביום המעשים הטובים שבו חילקו עוגיות, יצאה הקבוצה לסיור בנושא תסכול בארגונן של אלה ושירה. הילדים עבדו בחימר ונפגשו עם עינב אשכול ואלי שחף. היה מרגש ומלא תובנות...  
קבוצת המעשה של ניר יצאה לסיור בנושא עבריינות נוער, נפגשה עם עובד סוציאלי בשרות בתי הסוהר ומרכזת קצינות המבחן במחוז הצפון. גם כאן היה מרתק...
במעשה העמקה של אור הסתיים סבב נוסף של "משהו ממני" בו הילדים שיתפו את הקבוצה בתהליך ההעמקה שלהם.
קבוצת השחרית עוסקת בדיון פנימי על הרצון ליצור יציאה משותפת לארוחה והערך המוסף שלה. נצטרך להגיע להסכמות לא פשוטות, אך עשינו זאת בעבר ונצליח שוב!

האנגר
המעבר של ההאנגר מהאולם הקודם אל שתי הכיתות בחצר בית הספר יצר בצוות התיכון חשש מפגיעה באיכות תהליך הלמידה והרצף שנוצר במרחב בוגרים. שמחנו מאוד לגלות שהתלמידים מוצאים יתרונות רבים במעבר והצלחנו למנף אותו, לקרב תלמידים, ליצור למידה ולאפשר מגוון גדול יותר של פעילויות. עזרו בכך גם "זמני ההאנגר" שיצרנו יחד עם הילדים (אתם מוזמנים לספר הילדים להורים את החוויות) 

בגרות
במסגרת ההכנה לסוף השנה התחלנו בלימודים מרתוניים בימי שני שהתארכו על חשבון זמן ההאנגר. סיימנו את לימודי ההבעה, תלמידים רבים משלימים ומתקנים עבודות שהיו צריכים להגיש (הפעם עם ציון). והתחלנו מרתון היסטוריה - בנושא מלחמת העולם השנייה והשואה - למידת תכנים, מיומנויות למידה והעשרה.

בנוסף לכך
לפני החופש נערך סיור צילום בהנחיית אורי אלסר בטבריה וגם סיור עירוני בעפולה בעקבות תנועת תרבות. הסיורים הם המשך של תהליך חשיבה על אלטרנטיבות לטיולי שטח ויצירת יציאות מביתה הספר שאינן בהכרח אתגרים פיזיים. 
במסגרת הרצאות אורחות מגיעים אלינו הורים רבים ומביאים סיפורים אישיים - תודה לאופיר אבא של רועי על ההרצאה המרתקת והנוגעת, נשמח לארח עוד הורים וחברי משפחה בהמשך. 
מחנה שטח,
קבוצת הלמידה בנושא מסע לפולין נפגשת עם אנשים ושומעת חוויות ודעות שונות על המסע, על נחיצותו, מתלבטת האם זהו תהליך נכון במקביל לתהליך החשיבה שאנו עושים בצוות. 
ביום השואה - ערכנו סדנאות בשני נושאים (70 מיליון קורבנות המלחמה והסיפור האישי של סבא של סהר - לוחם בצבא השחרור) שמענו עדות מרתקת במשך שעה ורבע, וגם שיעורי גיאוגרפיה ואקטואליה עסקו בועידת ואנזה ומשפט קסטנר.

*ביום שישי נערך יום חשיפה לתלמידים חדשים המיועדים להצטרף לכיתות ז'-י"א והוריהם. בסיכום המפגש ילדי המרחב שהשתתפו החליטו שהם יעבירו את המפגשים הבאים (כיוון שאנחנו "חופרים" מידי) נראה לאן זה ילך...

לסיכום - הטיול השנתי מתקרב ולקראתו ערכנו במהלך חופשת פסח טיולי הכנה, אחד של צוות המורים ואחד של מורים ותלמידים. ההתרגשות בעיצומה לקראת הטיול. עידכונים יגיעו בקרוב.

תודה ושבוע טוב,
צוות המרחב.

עדות ביום השואה

טיול הכנה בנחל נמר-מערת קשת

חידה בפתיחת יום בהאנגר (נשמח לעוד...)

אופיר בנתה דרגש בזמן האנגר - נגרות

סיור מעשה של סהר עובדים בחימר על תסכול...

סיכום שבוע 9.3.18

נשלח 10 במרץ 2018, 10:57 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 10 במרץ 2018, 11:08 ]

הרבה אירועים עברו על המרחב לאחרונה,
פורים - משלוחי מנות, גמד ענק, הכל ביוזמתם וניהולם של הילדים. 

מחנה שטח - שישה ילדי המרחב שלנו התגייסו להיות הצוות הלוגיסטי של המחנה בגבעת עודד. היו שותפים בכל פרט החל משטיפת כלים, העמסת ציוד, הקמה פיזית של המחנה ועד תיווך חברתי, סיוע לילדים ללכת לישון, לקפל ולבנות אוהלים, הפעלת תחנות ועוד. יוזמה והעמקה עד הפרטים הקטנים. סבלנות ובגרות ברמה שלא הייתה מביישת שום תנועת נוער. עשו אותנו גאים!!!

מעבר ההאנגר- בין לילה התבשרנו שעלינו להקדים את מעבר ההאנגר. למרות הניסיון לשתף פעולה ולתכנן בצורה משותפת את המעבר עשינו זאת ביום אחד של התגייסות יוצאת דופן של המרחב כולו. ההאנגר מפוצל עכשיו לשני אזורים וגם הזמנים בהאנגר מפוצלים. בכל שעה שבה ההאנגר פתוח ישנו מבוגר אחד המציע תחום תוכן ובונה את מסגרת העבודה יחד עם הילדים שנרשמו אליו. המבוגר השני ממשיך ומסייע לכל שאר הילדים בכל תחומי התוכן האחרים המעניינים אותם. כך אנו מצליחים ליצור קבוצות עבודה, יצירה ולמידה שקודם עמד בפניהן המחסום הטכני של תיאום זמנים בין התלמידים. 
הרצאות בהאנגר - לאחרונה היינו מוצפים בהרצאות שונות מתחומים שונים המשותף לכולן הוא השילוב בין תוכן לרגש. בין חוויה ובין ידע. ההרצאות נותנות כיוון מחשבה חדש ומרעננות את זמני ההאנגר. הגענו למצב שהיינו צריכים לעצור מעט את שטף הפעילויות שהציף את שעות הפעילות של ההאנגר. 
רובם הגדול של השינויים בהאנגר בא מתוך השיח שסיכם את המחצית הקודמת עם התלמידים. השיח נערך בצורה וולנטרית כך שמי שרצה להשפיע בה לדבר בו. חשוב להדגיש כי רובם הגדול של האלמנטים בהאנגר נוצרו על ידי הצוות אבל נהגו על ידי שיח והתנסות עם התלמידים בשנים הקודמות. 

בנוסף לכל אלה, דנו במעגלי המעש"ה השונים בהתלבטויות עזיבה - חשוב היה לנו לתת לשים את הדברים על השולחן כמות בהם, לתת מקום ולחזק את המתלבטים על האומץ לשאול ולדון בשאלת העזיבה או ההישארות. הייתה זו הזדמנות בשביל כולם לבטא את הדברים שהם אוהבים ושמחים שקיימים בבית הספר לצד המקומות שפחות. ברור היה לנו שהשיח יכיל מורכבות, כיוון שיש הרבה טוב והרבה מחשבות סביב בית הספר. 

בהזדמנות זו אנחנו רוצים להזמין גם את ההורים לשתף אותנו בהרהורים, בחששות, בדברים שעולים בבית. עם החונך או כל איש צוות שנראה לכם מתאים ונוח. 

שבוע טוב לכולם,
צוות המרחב
הרצאה אישית מאלפת ומעלפת ישר מליבו של אופיר אלסר
תודה גדולה

צוות הלוגיסטיקה של מחנה עודד בפעולה
תודה ענקית

יוזמה בין רגע של אפייה ביום שלישי

"סורגות ומפטפטות" 
בר שלנו וציביה (אמא של נירית ומפקחת בדימוס)


1-10 of 69