sikum bogrim

סיכום תקופה

נשלח 22 בפבר׳ 2019, 1:36 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 22 בפבר׳ 2019, 2:11 ]

הורים ותלמידים יקרים,
הסתיימה לה המחצית, יחד איתה הסתיימה לה תקופת למידה אינטנסיבית לקראת הבגרות בהיסטוריה וגם תקופת למידה בהאנגר.

אנו ממשיכים להתבונן על עבודתנו דרך אבני היסוד של התיכון:

אבן היסוד - להתבגר בבטחון

ביום שני הקרוב 25.2 ניפגש לערב למידה.

במסגרת המפגש המרחבי שלנו נעשה פעילות שתתחיל בבית הספר עם הילדים ותיגמר בערב עם ההורים. אנו נשאל את הילדים לגבי תפקיד המבוגרים והציפייה שלהם כמתבגרים בשלוש סוגיות עיקריות הקשורות בצבא, לימודים והתחום החברתי-רגשי. את התשובות שלהם נביא למפגש איתכם ההורים ונראה האם והיכן יש פערים. דרך הפעילות הזו נלבן את תפקיד המבוגר בחיי המתבגר בימינו.אבן היסוד - לפרוץ דרך בתנועה

בהאנגר - כאשר מסתיימת תקופת למידה בהאנגר אנחנו נאספים יחד באחד הבקרים ומשתפים אחד את השני בלמידות שהיו במשך התקופה האחרונה. 
השבוע עשינו מפגש שיתוף ביום שלישי. במפגש הוצגו פעילויות שונות בהן: וועדת תקציב בתהליך בנייה, זמן האנגר "יש לי דעה" העוסק בדיונים ערכיים, פוליטיים ואחרים, טעימה מנושא פולין שיבוא בקרוב בצורה מורחבת. בנוסף היו סדנאות שונות: גזענות, רתכות, מוזיקה, מחשבים, ספורט, היסטוריה וקולנוע ועוד...

שביל ישראל - נקרתה בדרכנו ההזדמנות לצאת למסע בשביל ישראל למשך 5 ימים יחד עם בית הספר הדמוקרטי "גבעול" בגבעת אולגה. זוהי הזדמנות נהדרת להכיר ילדים אחרים בגילנו, לצאת להרפתקה שהיא אתגר ולהעשיר את עצמנו. מספר ילדים החליטו להצטרף למסע, הפרטים יבואו בהמשך...


אבן היסוד - להגביה עוף

בונים חיים - מאחר והגדרנו לעצמנו כמוטיב מארגן את המונח "בונים חיים". אנו משתדלים להפגיש את הילדים עם אנשים ותפיסות שונות ומגוונות, להפגיש אותם עם החברה שבה אנו חיים, העולם ועם הזמן שבו אנו נמצאים. 
בתקופה האחרונה היו לנו מספר הרצאות בהאנגר: ליצנית רפואית, מעצבת אופנה, המשורר רוני סומק.
בפתיחות היום בהאנגר אנו מביאים באופן קבוע נושאים שונים: 
- רעידת האדמה בליסבון ב-1755 הובילה אותנו לדבר גם על צונאמי ועל טקטוניקת הלוחות. 
- אתר חדש של ה-BBC הביא אותנו להכיר את רחוב השוהאדה בחברון ולעסוק בעימות, ובתקשורת ותפקידה.
- בישול מולקולרי - ביוזמת נועם בראון וניר. 


--------------------------------------------------------------------------------------------------

מסע לאירופה ובזמן.. (בפי הילדים: המסע)

הורים יקרים ויקרות מאוד!

לפני כשנה, יזמו מספר ילדים מהמרחב בדיקה של אפשרות ליציאה למסע חינוכי לפולין מטעם בית הספר.

סהר, הקימה עם הילדים צוות שכלל כ-10 מתלמידי המרחב לבירור ולימוד הנושא. במשך החודשים שחלפו, ביצע הצוות תהליך למידה ארוך ומעמיק בנושא "מסעות לפולין". הלימוד כלל מפגשים ושיחה עם אנשים רבים, בהם מומחים ובעלי ניסיון בתחום לימוד השואה, ביקור במוזיאון בלוחמי הגטאות, למידה גם על חלופות, שיחה פנימית מתמשכת של הצוות ומפגש גם עם מורים מבית הספר שהביעו את עמדתם בנושא. 

בחודשים האחרונים במקביל לליווי מרחוק של סהר (אגב, חופשת הלידה..) המשיך הצוות להתקדם ולנסות לדייק עצמו בהובלה של גלי וניר. כחלק מתהליך ההעמקה בתחום התבהר לצוות, כי מסע לבדו, אינו מחזיק את הרצון שלנו לברר ולהעמיד כלים שנוגעים בנושא של בניית זהות, שהיו מלכתחילה – חלק מאנרגיות שהטעינו את הרצון לצאת למסע לפולין. לכן, הכרענו במשותף עם התלמידים ליצור תכנית חינוכית שלמה העוסקת בעולמות התוכן של מרכיבי זהות, כאשר המסע הוא רק חלק ממנה ולאו דווקא המקום הבלעדי אליו מכוונים. בהמשך לכך, התחדד הרצון של הילדים לצאת למסע, ולהתאים אותו לתכנית החינוכית השלמה, להתמודד עם דילמות ולדייק למסע מטרות ומסרים שחשובים להם. 

במקביל, התקיימו דיונים במסגרת מליאת המורים, ששותפה בתהליך.

לאחר התלבטות, החליט בית הספר לתמוך ביוזמת התלמידים ולאשר יציאה בית ספרית למסע ללימוד היסטורי וחינוכי. לאחר בחינת מספר חלופות התקבלה החלטה על יציאה למסע לאירופה כמסע בית ספרי באופן פרטי ולא דרך משרד החינוך.

הסיבה המרכזית להחלטה לצאת באופן פרטי היא כדי לשמור על האוטונומיה הפדגוגית שלנו, ולא להיות מחויבים למסע שמטרותיו והאופן שבו הוא מתבצע – זרים ואף אולי מנוגדים לרוח בית הספר.

המחשבה היא ליצור מסע הומניסטי, שיאפשר למידה, העמקה והבנה של תהליכים חברתיים. ברצוננו ליצור מסע שיש בו התייחסות לחיים, ולא רק אל המוות ותהליכי ההשמדה של העם היהודי. הרצון שלנו הוא ליצור מסע שהמרכיב העיקרי בו הוא ההתייחסות לאנושי. היינו רוצים להכיר את העולם היהודי המגוון – אז ועתה, לברר את ההבדלים שבין לאומיות ולאומנות, להעז ולשאול  - מה אנחנו היינו עושים והאם באמת "אסור לשפוט"? להבין האם באמת הרוע הוא בנאלי? להכיר חברות אנושיות אחרות, לפגוש בני נוער ובתי ספר שונים שצמחו דווקא שם, אידאלים אחרים ועוד ועוד..

המסע ילווה ע"י חברת "מול נבו" שהיא חברה חינוכית המוציאה מסעות חינוכיים לאירופה מזה שנים רבות.

התאריכים המתוכננים למסע הינם 11-17/10.2019 (חופשת סוכות בשנה"ל תש"פ).

בחודשים הקרובים נדייק עוד ועוד את תכנית המפגשים, ותכנית המסע שהן כולן ברות שינוי, דיון ובחירה מתמשכת. על כן, היינו רוצים להזמין אתכם  - ההורים, לשמוע עוד ובעיקר להשמיע ולשאול שאלות בערב הלמידה שיתקיים בבית הספר ביום שני הקרוב ה-25.2.


בברכה,

גלי ואורי וצוות מרחב בוגרים

--------------------------------------------------------------------------------------------------

מצפים מאוד לראותכם,

צוות המרחב (ניר, אור, לי)

סיכום מחצית ראשונה תשע"ט

נשלח 25 בינו׳ 2019, 5:10 על ידי Lee Van Spier

אחרי תקופה ארוכה בלי סיכומי שבוע, אנחנו מסכמים את מחצית א' של תשע"ט.
התקופה האחרונה הייתה לנו גדושה בעשייה, חידושים, שינויים וחוויות.
הייתה לנו הרצאה של בת אל המתמודדת עם שיתוק מוחין, היא סיפרה לנו על עצמה, על החוויה ועל הקשיים הנלווים אליה. 
הייתה לנו בגרות ראשונה באנגלית 3 יח"ל  לשלושה מתלמידינו, הם עברו אותה בשמחה ובאומץ. 
היה לנו מרתון ראשון של למידה לבגרות - הפעם: היסטוריה. המרתון היה מלווה בהפסקות נחמדות, אוכל, שמחה והומור... עדיין - בגרות היא בגרות.
הייתה לנו מתכונת בהיסטוריה שלפניה יום שהיה רשות לילדי כיתה י"א, שמחנו לראות את מספר הילדים שהגיעו בכל זאת לבית הספר. 
דיברנו מספר פעמים על הבגרות ושמחנו לראות ולשמוע שהבגרות לא מוציאה לילדים את הכיף מבית הספר, שמידת הלחץ לא גבוהה מידי ואינה משתקת את היכולת לעסוק בעוד דברים תוך כדי. בכלל אנו גאים לראות את הילדים מתמודדים עם הבגרות בצורה מפוקחת, שמים אותה במקום הראוי לה ולוקחים את הדברים בפרופורציה הנכונה. אנחנו בכל זאת כאן בכדי לעזור וגם בכדי לשמור על המצב, מודעים לכך שזהו מבחן עם פוטנציאל ליצירת לחץ שאינו מותאם.
היה לנו מפגש בשיעור אנגלית עם פעיל מהעדה האתיופית. לאחר שלמדו סיפור העוסק בגזענות ודעות קדומות, נפגשו תלמידי סיפרות אנגלית עם פקדה, שהגיע לשיח פתוח על מצבם של בני העדה האתיופית בארץ. היה שיח מרגש, נבון, מרתק ומעשיר!

ביום שישי התקיים יום חשיפה להורים עם תלמידינו בוועדת קליטה, נראה לנו שהילדים מציגים את בית הספר טוב יותר מהצוות (גם הם חושבים כך)

במעשה הקבוצות השונות עוסקות בהמשך העמקת ההיכרות, כל קבוצה במתודה שונה. אצל אור "משהו ממני" אצל לי "דילמות אישיות משותפות" אצל ניר "למות ואלפקות"
עשינו גרפים לקראת סיום המחצית, אנו מחפשים כל הזמן דרכים להתאים את המתודות שלנו לגיל הילדים שבצורה מוזרה ממשיכים לגדול כל שנה 😉 . בהמשך להם, היו לנו שיחות הורים בהן נפגשנו כולנו ודיברנו עם ועל הילדים, המפגשים האלה חשובים לנו ותורמים לכולנו. לבסוף חגגנו את סיום המחצית עם חלוקת תעודות וקינחנו בכמ"ש מקסים שמנוהל כבר בדרך קבע על ידי ילדים המרחב שלנו. ילדי המרחב יוצרים ומשמרים מסורות שיעצבו את מראה בית הספר לשנים הבאות. 

בקרוב אצלנו:
שבוע חצר - בו לבוגרים יש תפקיד חשוב בהובלה, חניכה ועשייה של פרויקטים רבים ברחבי בית הספר. שבוע זה הוא שבוע חשוב מבחינה חינוכית וחברתית למרחב ולבית הספר, חשוב מאוד שכל הילדים יגיעו בכל הימים. אנו מבקשים לא לקבוע תכניות על אותם ימים. 

בעוד כשבועיים תהיה הבגרות בהיסטוריה לכיתה י"א. המתח והציפייה גוברים עם הזמן, כולנו מתרגשים ודי שמחים לקראתה. לאחריה במחצית הבאה נתחיל ללמוד ספרות כיתות י' וי"א ביחד. כיתה י' תלמד גם היסטוריה.

עוד בתחום שינויי המערכת - בימי חמישי מתארך היום לטובת לימודי גיאוגרפיה ובימים אחרים ההאנגר מצטמצם מעט לטובת הבגרות. 
עם זאת, ההאנגר הולך ומרחיב את פעילותו. אנו פועלים להקמת אזור נפחות ורתכות בחלקו האחורי, נכנסים אלינו מספר מתנדבים חדשים, חלקם הורים וחלקן סטודנטיות ממכללת אורנים. המתנדבים בהאנגר מביאים את תחומי העניין שלהם ומצטרפים לעשייה, ללמידה, לליווי כאשר הם מוצאים מקום שנכון להם להיות בו. (הזדמנות להזמין כל מי שרוצה לבקר או להתנדב).

מצפה לנו  מפגש עם המשורר רוני סומק 

תזכורת:
אנא שריינו את התאריכים הבאים
19.6.2019 - מסיבת סיום
23-26.6.2019 - שבוע תגבור היסטוריה לכיתה י'

סיכום אחרון לפני 2019

נשלח 22 בדצמ׳ 2018, 5:11 על ידי Lee Van Spier

הרבה זמן לא כתבנו וקרה המון בזמן הקצר שאחרי חופשת חנוכה,

בהאנגר התחלנו תקופת למידה חדשה, סבב החדש של זמני ההאנגר, בהם עלייה משמעותית בזמני ספורט קבוצתי ונגרות, המשך של היסטוריה וקולנוע, מדעים, מוזיקה, תאטרון ועוד מגוון של זמנים שונים. כל זמן תלוי בדרך והתוכן שיצקו לתוכו המבוגר והילדים שהצטרפו אליו, חלקם ממשיכים בלי שינוי ניכר מהתקופה הקודמת. 

בתחום הבגרויות החלה תקופת מבחנים תובענית המביאה עימה קשיים, תסכול, עבודה קשה וגם לחץ. הילדים עומדים בהם בגבורה ומעלים את הקשיים העולים להם. ההתכווננות כרגע היא לבגרות בהיסטוריה ובאנגלית 3 יח'.

השבוע ביום שני הזמנו לבית הספר את הקרנת הסרט והבימאית זוכת פרס ה"אמי" היוקרתי, מאיה זינשטיין עם סרטה "טהורה לעד". הסרט עוסק בגזענות בספורט ובחברה הישראלית דרך עונת 2012/13 של בית"ר ירושלים. השיח עם מאיה אחרי הצפייה היה מרתק, מרגש ומפעיל. הילדים יצאו מהסרט עם מחשבות ושאלות פתוחות. מאיה הודתה לנו על המפגש עם נוער מתעניין ובעל עומק, נראה שהיה משמעותי לכולם. 

ביום רביעי היה לנו ביקור של משותף של זאב מילר, מנכ"ל קרן יק"א (של הברון הירש בת 130 שנה) ויוספה דאר, מנכ"לית הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות. שניהם באו לראות את בית הספר ולשמוע על רוחו היזמית כתוצאה מזכייתנו במענק על יוזמה של אלון עטיה, אופיר זר ולי ואן ספיר לבניית מחשב פיזי מחלקים אמיתיים. ליאור ותומר הדריכו את הסיור, אופיר ואלון הסבירו על היוזמה וכל האורחים התרגשו מאוד מבית הספר, יצאו ממנו "עם הרבה השראה" כדבריהם.

בשבוע הבא נצא למסע שטח לאזור מכתש רמון, אנו מתכוננים לקור גדול ושמחים על ההתגייסות אחרי שתי דחיות קודמות. ואנו מתכננים פעילויות למי שבחר להישאר בבית הספר(סרט, הכנת פיצות, השלמת פערים והתקדמות בפרויקטי בגרות, האנגר ועוד) ומכבדים את שתי ההחלטות כמובן. 

השבוע במקום אסיפה ערכנו שיחות על פי הסעות בכדי לראות האם יש קשיים ואיך אפשר לפתור אותם, שמחים לומר שבוגרינו נתנו את הטון של שיח מכבד והתגייסו למשימה של לקיחת אחריות על ההסעות. רוב ההסעות אינן קצרות ואנו מודעים לכך שזו שעה לא פשוטה, בעיקר הדרך הביתה. 

השבוע נערך הכמ"ש בהובלת הבוגרים ופעם אחרונה גם הייתה שירה סוערת (בהנחיית תומר ורועי ושירה, ארגון נועה ואור וראש צוות הגברה ינון). שוב גאים בבוגרינו אשר רואים עצמם מובילים בבית הספר ואחראים על צביונו והמסורות שלו. 


כמ"ש עם בוגרים - תענוג צרוף!!!המפגש עם מאיה אחרי הסרט


סיור עם מנכ"לי הקרנות ילדים עם נעליים בהאנגר  😱סיכום שבוע לפני חנוכה

נשלח 1 בדצמ׳ 2018, 13:01 על ידי Lee Van Spier

הורים ותלמידים יקרים,
עדכונים מהשטח:
בהאנגר נערך השבוע מפגש שיתוף ראשון. מטרת המפגש היא לחלוק למידות, הצלחות, קשיים, תהליכים אשר קורים בהאנגר בכדי להעשיר את התלמידים, לתת השראה ולעזור האחד לשני. המפגש מעצים לאלו אשר מציגים בו ואנחנו עדיין בתהליך של דיוק דרך העבודה. במפגש הוצגו קבוצות למידה שונות, תוצרים של זמנים שונים וטעימות קצרות מפעילויות שונות בהאנגר. פתחנו את המפגש בקטע של תאטרון מתוך זמן תאטרון המתקיים בהאנגר והמשכנו ב"שירה מדוברת" (מוכר גם כפואטרי סלאם) שעסק בתסכול וחווית אי הצלחה. מצורפות תמונות מהאירוע בהמשך...

בגרויות: בשבועיים האחרונים נערכו מבחן ראשון באנגלית 3 יח"ל ובדקדוק. על אף החשש והלחץ של התלמידים אשר עולה לעיתים. ההצלחה הייתה רבה וההפתעה הייתה בעיקר לטובה. מדובר במבחנים במתכונת של בגרות אשר מדמים בצורה טובה מבחני בגרות. עשיית המבחנים נותנת לתלמידים חוויה של יכולת לערוך ולהשתתף במבחני בגרות.

האקדרון - מדי שנה יוצאים חלק מתלמידינו להשתתף בתחרות תכנות, עיצוב ובנייה של רחפנים במרכז MOONA אשר בגליל. השנה זכו גילעד, אופיר ואלון בתחרות במקום הראשון בפרויקט מרתק אשר כלל צילום ועיבוד תמונה. כל הכבוד לצוות

הרצאות - פתחנו בסדרת הרצאות בנושא "בונים חיים". הרצאה אחת הייתה בנושא הכנה לצו ראשון ולצבא בכלל. השנייה הייתה בנושא שירה מדוברת או פואטרי סלאם. שמענו, למדנו וכתבנו, תודה רבה לכל ההורים המתנדבים. 

מרחב בוגרים - כמרחב  זרמנו לתוך משחק ספונטני של מחניים, בוגרים נגד טיפקס... לאחר שני ניצחונות רצופים יצאנו כולנו, מורים ותלמידים כאחד, שמחים ומאושרים. 

כמ"ש - לאחרונה הוחלט באסיפה להפוך את הכמ"ש לאירוע חובה קצר לכל בית הספר. אנו שמחים לראות את חלק מתלמידינו הגדולים לוקחים אחריות וחלק בעיצוב והפעלת הכמ"ש מה שעושה אותו לרלוונטי יותר עבור כולנו.

לסיום - ביום שלישי נצא לחופשת חנוכה. חופש של שבוע אחד ואחריו תקופה רצופה עד המחצית כמעט. השתמשו בזמן הזה לנוח ולחזור עם כוחות מחודשים. 

אוהבים, תמיד פה בשבילכם.
צוות המרחב. 
סיכום שבוע - לקראת ערב למידה

נשלח 15 בנוב׳ 2018, 8:12 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 16 בנוב׳ 2018, 6:21 ]

תלמידים והורים יקרים, (התמונות בסוף נפתחות בלחיצה)
מגוון רב של נושאים ועשייה יש לנו בתיכון שלנו, אנו נפגשים ביום שני הקרוב ולכן ניתן לכם רק את קצה הקרחון בסיכום שבוע זה ובעיקר את הנושאים שמעסיקים אותנו בשבועיים האחרונים.
הראשון שבהם כמובן - מסע שטח שנדחה פעמיים, טמן בחובו דילמות רבות סביב שינה בשטח, קשרים חברתיים, גיבוש המרחב. השאלה העיקרית שעלתה היא האם למען המטרה הנעלה של יצירת יחד שאין בו חלוקה לאוהלים נתגייס כולנו ונתאמץ לישון תחת כיפת השמיים עם המחירים הכלולים בחוויה זו והרווח שבאתגר זה???
לא הגענו תוצאה מפאת מזג האוויר, אבל הדיון היה שווה את המאמץ, למרות שגם הוא הגיע כמעט לגבהים של עננים  😉

שתי יוזמות שהגיעו אלינו השבוע:
הראשונה של מאיה רוזנבלט אשר ביום אחד הביאה את הרעיון של אירוח תלמידים מעוטף עזה, באותו היום הוקם צוות שהגיע עד סוף היום לתוצאה מרשימה שכללה את מועצה אזורית אשכול, מועצה אזורית עמק יזרעאל, כ-20 משפחות מארחות ותכנית אירוח ל-3 ימים מלאים באישור בית הספר. 
התכנית נגנזה עקב הפסקת האש אך מוכנה ועומדת למקרה של צו 8.

היוזמה השנייה היא חלק מתכנית רחבה לעידוד פעילות גופנית בבית הספר:
היה לנו מפגש עם נציג של הסטארט אפ העסקי-חברתי RUMBLE. אפליקציה אשר סופרת צעדים ונותנת הנחות בבתי עסק ברחבי הארץ.
נפגשנו עם הנציג של החברה בצפון ואנחנו מתחילים חשיבה על הוספת בתי עסק באזור שלנו. 
מדובר בסטארט אפ בן שנה הנותן לילדים הזדמנות להציץ אל תוך העולם העסקי ולקחת אחריות על האזור שלנו. עוד נראה איך יתקדם...

לקראת שבוע
ביום שלישי צפוי להגיע אלינו שי שמש, שהיה סמח"ט בחטיבת כפיר ויספר לנו על החוויה הצבאית שלו וגם יכין את ילדינו לצו הראשון שלהם.

לקראת יום הלמידה 
אנחנו מזמינים אתכם לכתוב לכל אחד מאיתנו ולהעלות תהיות, שאלות או מחשבות לקראת אסיפת ההורים המרחבית, שמהווה גם הזדמנות להורים להכיר מעט אחד את השני.
שבוע טוב,
צוות המרחב


בגרות - אנגלית באווירה אחרת


בגרות - אנגלית באווירה אחרת

זמן פיזיקה בהאנגר - תלמידים לומדים במקביל

מאיה מובילה את פרויקט "עוטפים מבחירה" (אירוח ילדי עוטף עזה)
אלעד המורה לגיאוגרפיה מצטרף למשחק

מעשה שחרית - משחקים נגד מרחב גזוז

המרחב ברגע של שיח עם ניר

ההאנגר - ברגע שבו אי אפשר לזוז בו

סיכום שבוע - מעורבות הורים

נשלח 2 בנוב׳ 2018, 15:43 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 3 בנוב׳ 2018, 6:08 ]

מעט עידכונים והשבוע בסימן מעורבות הורים...

למידה לבגרות:
בגיאוגרפיה הילדים של כיתה י' לומדים על המפץ הגדול והיווצרות כדור הארץ, בכיתה י"א הילדים עסקו בשימוש והתמצאות באטלסים. בשיחה על הבגרות עם התלמידים עלה הנושא והוזכר שוב שמטרת הבגרות היא לעבור בצורה מיטבית ולאו דווקא ליהנות או להתעניין בנושא, זהו מצב מוכר שהתלמידים נפגשים איתו ביתר שאת סביב למידה אינטנסיבית כמו למידה לבגרות. אנחנו מזמינים את הילדים וההורים לשמוע איך כל ילד מתמודד עם הנושא.

בהאנגר:
אנחנו רואים מעורבות גדולה של ילדים בועדות/ צוותים ויוזמויות אחרות. הילדים לוקחים חלק מרכזי בועדת קליטה שמראיינת מורים וחושבת כיצד בית הספר יכול להסביר את עצמו כלפי חוץ, הם נוכחים בועדת ביקורת, שם הם מנסים להגביר את ההתנהלות הדמוקרטית של בית הספר ובודקים שאנחנו עומדים בחוקה שלנו, בצוות הגברה ינון מוביל ביד רמה את הילדים הצעירים היותר,
במורה דרך הילדים לקחו יוזמה משמעותית ומובילים השנה את הטיולים ואת השיעור עצמו, ועדת תקציב בהנחיית אורי מתחילה את דרכה, צוות פולין ממשיך את עבודתו עוד משנה שעברה.
בסוף נובמבר נערוך בהאנגר עצירה ראשונה לשיתוף בשלבי הלמידה השונים. נקודה זו תהווה נקודת כניסה/יציאה/שינוי בזמני ההאנגר והזדמנות לשמוע מה אחרים עושים. 
אתם מוזמנים לבדוק עם ילדיכם מה הם היו רוצים שייצג אותם במפגש? האם הם היו רוצים שתבואו להרצות וכו'

בנוסף לכך התחלנו לאסוף מרצים בנושאים שונים ואנחנו רואים שהדבר המשמעותי יותר לתלמידים הוא מרצים שהם מכירים: הורים, סבים, דודים וכו'.
אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, ראו בהמשך ------>בית ספר דמוקרטי בעמק נהלל מזמין את כל המעוניין בלהעביר הרצאה/ סדנא/ שיחה ( בהתנדבות ) על כל עניין שתחשבו: תחביב, מקצוע, סיפור חיים, חוויה אישית, פעילות חברתית וכו׳ 
מדובר בתלמידים בכיתות י-יא שמסוקרנים לשמוע על בעיות, מחשבות, דילמות, ונושאים למינהם. 
נשמח מאוד אם תצרו איתנו קשר
במייל - nirbaor@gmail.com (ניר)
או בטלפון - 0505833755 (תומר)במעשה:
אנו מתחילים בכל הקבוצות סבבים של שיתוף "משהו ממני"/"מסביב לעולם" מתחיל בכל קבוצה בצורה מעט שונה.
אנחנו המנחים סיפרנו על עצמנו והילדים ימשכו מכאן... גם כאן היינו מציעים להתייעץ בבית אם רוצים על הנושא לשיתוף על מידע משפחתי שהילדים רוצים להביא וכו'. 

ולסיום סקר של 20 שניות...


סיכום שבוע 25.10

נשלח 25 באוק׳ 2018, 12:12 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 25 באוק׳ 2018, 12:14 ]

יום הולדת
תלמידים והורים יקרים,
השבוע שעבר עלינו היה בסימן סובלנות, אם היינו מתכננים אותו כך הוא לא היה מתאים יותר ליום הזיכרון ליצחק רבין שאיתו התחיל השבוע.

רבין - ציינו את היום במעגל בית הספר בסוף יום חמישי שעבר ופעילות הפתיחה של השבוע עסקה בדילמות שבינינו לבין האחר, ראיית האחר וסובלנות אליו. ערכנו סדנה בהאנגר, התלמידים התחלקו לקבוצות ולמדו סוגיה עכשווית הקשורה לקבלת האחר. 

ביום שלישי יצאו מספר גדול של ילדים לביקור בבית הספר הדמוקרטי בחדרה בליווי אור וברברה. נפגשו עם תלמידים ולמדו להכיר את המשותף והשונה בין בתי הספר. רשמים משמעותיים ביותר היו בכל הנוגע לפתיחות, קבלה, יחס לתלמידים אחרים ורב גילאיות והתפתח דיון מעניין על היכולת שלנו להיות כך, לצד דיון על הדמוקרטיה בבית הספר שלנו, על ערכם של גבולות ועל חסרונותיהם.

במקביל לנסיעה לחדרה המחצית השנייה של התלמידים נשארה ללמוד בהאנגר וסיימנו את היום בשיחה על ההאנגר, ביקשנו מהתלמידים לתת טיפים לתלמידים חדשים אשר נכנסים להאנגר:
עלו נושאים מרתקים ביותר. נושא השקיפות והשיתוף מסתבר כמשמעותי ביותר לתלמידים אשר לומדים בהאנגר. הרבה יותר מאשר ההפרעה של הרעש, תורמת השותפות בלמידה גם אם מדובר בנושאים שונים. התלמידים אמרו שלוקח זמן להבין את משמעות ההאנגר, רק כאשר הבינו שהלמידה שלהם תלויה רק בהם עצמם ואין להם את מי להאשים, הצליחו לשהות מספיק זמן ולהמשיך לנסות עד שמצאו את הדרך הנכונה להם. התלמידים גם אמרו שזהו תהליך שלוקח זמן ואין בו קיצורי דרך, חלקם טענו שצריך פשוט להיות בהאנגר ולבסוף זה יקרה. אחת ההערות המעניינות ביותר הייתה על כך שאין בהאנגר פעילות שהיא לא חשובה, גם אם הפעילות היא כביכול הפגתית, היא בעצם משתלבת בדרך כלשהי בליבה של הלמידה בהאנגר, אם מצאנו אותה. לתלמידים מסויימים יש ליבה של יותר מנושא אחד ולאחרים נראה שאולי אין ליבה, אך המחשבה בהחלט מרתקת. 

ביום רביעי ערכו ניר ואור שיחה על הבגרויות עם כיתה י' - הרשמים היו חשובים בכדי לעזור לתלמידים להיכנס בצורה חלקה כמה שיותר לעולם נפרד זה. בנוסף לילדים מבחן ראשון באנגלית השבוע.

ביום חמישי ערכנו אסיפה מרחבית ראשונה והעלינו נושאים שחשובים לנו לעסוק בהם השנה באספות המרחביות. לאחר מכן חגגנו יום הולדת לילדי ספטמבר ואוקטובר בניצוחה של עדי.

בסופו של תהליך היו לנו מספר לא קטן של שיחות מאורגנות ואקראיות שעסקו בנושאים ברומו של עולם, השיחות כולן פתחו את המחשבה של כולנו, תלמידים ומורים כאחד ואנחנו יצאנו מהשבוע עייפים אך במצב רוח מרומם. 

אנחנו חוזרים ומזמינים אתכם לבוא ולבקר אותנו בהאנגר, גם לזמן קצר, עדיף כמובן בתאום מראש. 

שבוע טוב לכולם,
צוות המרחב
אור, ניר, לי
הכנה למסע שטח

שיעור לשון לבגרות

ביקור בחדרה 

בונים מדפסת תלת מימד חדשה

סיכום שבוע 11.10

נשלח 11 באוק׳ 2018, 13:23 על ידי Lee Van Spier

סיכום שבוע
תלמידים והורים יקרים,
עכשיו שהשנה שלנו התחילה נשתדל לעדכן באופן רציף במה שקורה, נשלח כאן תזכורות קטנות שיכולות להיות התחלה של שיחה או שיתוף בבית.

בהאנגר - נכנסנו לעבודה שוטפת בהאנגר, בעיקר "זמני ההאנגר" - הם אותן משבצות זמן בהאנגר שאליהן התלמידים מתחייבים למספר מפגשים קבוע מראש ובונים את הרצף יחד עם מורה על פי תחום התוכן שהמורה יכול ורוצה ללמוד יחד עם התלמידים. הילדים נרשמו בשבוע שעבר והשבוע הגיעו למפגשים הראשונים, כל קבוצה מונה בממוצע 8 תלמידים ורוב הקבוצות יפגשו 6 פעמים לפני תקופת הלמידה הבאה.
הדגש בזמני ההאנגר הוא להקנות מיומנויות ותחושת מסוגלות ללמידה של נושאים, כל מורה מביא סגנון אחר וכך נפגשים התלמידים עם צורות חדשות של למידה. בנוסף הזמנים נותנים מענה לתלמידים שמחפשים הכירות עם נושאים חדשים ומחפשים כר נוח להתנסות עם מורה שיחזיק או יתמוך את תהליך הלמידה.
זמני האנגר לדוגמה:
זמן מדעים, זמן פיזיקה, זמן תאטרון, זמן מוסיקה תיאורטי, זמן מוסיקה מעשי, היסטוריה וקולנוע, זמן אמנות וכו'. 
בנוסף לכך תלמידי מרחב בוגרים לוקחים חלק פעיל מאוד בועדות בית הספר: ועדות קליטה, ביקורת, תקציב, גש"מ ואחרות. צוותי למידה ועשייה כמו: פולין, צוות מחשבים, צוות הגברה ופרויקטים אד הוק רבים אחרים. 

במרחב - לצד העמקת הלמידה בבגרויות המרחב ומפגשי המעש"ה עסקו בפרידה ומסהר ורז לילך. החל תהליך גיבוש של יום סיור בבתי ספר דמוקרטיים אחרים.

בבגרות - אחרי התחלה נלהבת הילדים חווים השקעה משמעותית בשעות של בגרויות, לא תמיד פשוטות. ילדי כיתה י"א נבחנו השבוע על הורדוס ולמדו את נאום אגריפס.
בלשון נפגשו לראשונה עם תורת ההגה, מפגש עם נושא שאינו פשוט ולא בהכרח מעניין מעלה תמיד תגובות ומפגש אישי עם המוטיבציה ללמידה. אנחנו בטוחים שיהיה בסדר, אך אנחנו תמיד כאן כדי לתמוך ולעזור עם עולים קשיים. 


בונים חיים  - הרצאות לנו ומשלנו בהאנגר

שלום רב,

במהלך שנה שעברה זכינו למגוון של הרצאות בנושאים שונים. חלקן, מאנשי מקצוע שהגיעו וחשפו את הילדים לתחומי עניין מגוונים, וחלק של הורים שסיפרו ושיתפו בתחומי העיסוק שלהם ובחוויות חיים אישיות.

בסיכום השנה, רוב גדול של הילדים ציין את ההרצאות הללו כמשמעותיות וחשובות. לכן, פועם בנו הרצון לקיים גם השנה את "זמן ההרצאות" ולחשוף את בני הנוער שלנו לאנשים, ידע, סיפורים וחוויות שיעשירו את עולמם ויפתחו בפניהם כיווני מחשבה ועניין חדשים.

במסגרת חשיבה שנעשתה בצוות, חשבנו להציע כי רוב ההרצאות השנה יעסקו בנושא "בונים חיים". המשימה של עיצוב זהות ופיתוח עולם אישי ותחומי עניין – משותפת לכולנו: צעירים ומבוגרים. כולנו מנסים להחליט החלטות משמעותיות ולעצב לעצמנו את החיים המתאימים והמעניינים עבורנו. לכן, חשבנו שדווקא היכרות וחשיפה לאנשים שאנחנו חיים איתם -  בני משפחה, חברים בקהילה, בעלי תפקידים בסביבה היישובית שלנו וכדומה - עשויה להיות הרלוונטית ביותר ועשויה לשמש הזדמנות לעסוק בשאלות כגון: איך בונים חיים המתאימים לי? מה השפיע על בניית החיים הללו? כמה מההחלטות הללו היו אכן מודעות? איך אני יודע מה "נכון לי"? וכד'.

במקביל להרצאות ולשיתופים הללו, נדאג גם הביא לתלמידים הרצאות ממוקדות נושא בתחומים שרלוונטיים אליהם - גיל ההתבגרות, הכנה לצבא וכיוב'.

על כן, אם אתם, משפחתכם, קרוביכם, או מכריכם מעוניינים לבוא ולשתף את הילדים בסיפורכם, נשמח אם תצרו עימנו קשר.

ליצירת קשר – ניר באור – nirbaor@gmail.com


שנה טובה

נשלח 6 באוק׳ 2018, 11:52 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 6 באוק׳ 2018, 12:38 ]

הורים ותלמידים יקרים,
בשעה טובה ומוצלחת סיימנו עם החגים ואפשר להתחיל את שנת הלימודים בתיכון שלנו. הילדים שלנו כבר בכיתות י'-י"א כבר לא קטנים בכלל ועוסקים בלמידה כל הזמן ובכל הרמות.

הבגרויות נותנות את אותותיהן, הילדים עובדים קשה וימים רביעי וחמישי לא פשוטים בינתיים. אנחנו מצפים לראות את התלמידים מתרגלים לקצב ומתמודדים בהצלחה עם האתגר. 
ימים ראשון שני ושלישי ברובם האנגר ויש גם מעש"ה ובגרות.

במעש"ה  התחלקנו לשלוש קבוצות שחרית, זאת בעקבות ביקוש גבוה מאוד לסוג זה של קבוצת מעש"ה, אנחנו כבכל שנה עוסקים בהתחלה בבניית קבוצה, יצירת סטינג והגדרת מטרות משותפת לכל קבוצת מעש"ה.

בהאנגר אנחנו עדיין מחכים לריהוט שיגיע בעוד שבועיים ובינתיים הכנסנו לעבודה עוד מחשבים, ציוד אומנות, ציוד ספורט ועוד. בינתיים ערכנו סדנאות שונות לבנייה והיכרות עם כלי עבודה שונים, תכנון זמן, שימוש מושכל בטכנולוגיה וכו'. השנה ישנו בהאנגר צוות של 12 מורים שונים ובינתיים כ-4 מתנדבים שונים אשר עובדים באופן רצוף בהאנגר. אנחנו כמובן שמחים להזמין אורחים, מרצים ומתנדבים נוספים בתאום איתנו.

השבוע הקרוב הוא שבוע הפרידה שלנו מסהר היקרה אשר תצא לחופשת לידה.
בהצלחה, והמון אושר,
לסהר ולכולם,
שנה טובה,
צוות מרחב בוגר
אור דליות
סהר גל לומרמן
ניר באור
לי ואן ספיר


לעוף על החינוך "האקתון" חינוכי-חברתי מכללת סמינר הקיבוצים

נשלח 25 במאי 2018, 10:48 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 25 במאי 2018, 13:41 ]

זה סיפור על שיתוף ונתינה וכך הוא גם מתחיל. לפני חודש לערך קיבלנו הזמנה מפרופסור יורם הרפז לספר לפורום התחדשנת חינוכית בעמק חפר על ההאנגר שלנו. בסוף ההרצאה ניגש אלינו רכז מעורבות חברתית מסמינר הקיבוצים והזמין אותנו להשתתף ב"האקתון", אירוע מיוחד בסמינר הקיבוצים שאליו נבחרות 20 יוזמות חינוכיות-חברתיות לפיתוח, שיתוף והפרייה הדדית. סהר נסעה לפני שבוע לפגישת הכנה שבה התחילה לעבוד על פיצ' הפתיחה (נאום 3 דקות המציג את היוזמה) ונבחרנו מתוך 50 יוזמות להשתתף באירוע... [אתר ההאקתון]

יצאנו ביום חמישי ישירות מבית הספר לסמינר הקיבוצים בתל אביב, מתרגשים וקצת לחוצים חיכינו כמעט שעה וחצי לתורנו לדבר. שמענו יוזמות מעניינות ומרגשות שכולן באות לשפר את עולמנו ואת חיי הנוער, כולן באות מרצון להשקיע ולתת מעצמנו לאחר. אמנם היינו כמעט היוזמה היחידה שבה המבוגרים חשבו שיש לשתף את הנוער בפיתוח הרעיון ולכן היינו גם קבוצת היזמים הגדולה ביותר. 

חשוב לציין שהאוכל היה חינם וניתן על ידי נותני חסות שונים שלא ביקשו פרסום או תודה, הגלידות חולקו כמו כוסות המים בחום התל אביבי והנוכחות הרחבה שלנו יצרה אווירה נעימה, כיפית ושמחה שהשפיעה על כל האירוע. כיאה לנו, מיד הבנו שבכל מקרה יהיה לנו כיף...


אחרי כמה זמן התחילו לגשת אלינו המון אנשים, אנשי חינוך, מורים, מנהלים שרצו לשמוע ולפרגן, יועצי תוכן, מפתחי תוכנה, יועצים ארגוניים שרצו לתת מנסיונם בהתנדבות, יזמים אחרים, אנשי אקדמיה ועוד. כולם התעניינו בהאנגר, רצו להבין לעומק את הרעיון, לנסות להבדיל אותו מרעיונות אחרים ולהצליח לדמיין את מה שאנחנו רואים כל יום, לשקף לנו את ההבנות שלהם ובכך לפתח אותנו ואת עצמם מתוך הבנה שיש כאן אירוע של הפרייה הדדית. כל אדם שניגש למעגל שבו ישבנו הוקף על ידי שניים שלושה תלמידים ששמחו לספר, לתאר ולתת את הפרשנות שלהם למונח "האנגר". התלמידים קיבלו שאלות רבות, לעיתים נוקבות או מורכבות והרבה פעמים מפרגנות ומתפעלות מרמת ההסבר, מעומק ההבנה, ההתבוננות העצמית, יכולת הניתוח והחיבור הרגשי של התלמידים להאנגר. הרבה מאיתנו גם ניגשו לקבוצות אחרות, תרמו ידע, נסיון, עצות של אלה שנמצאים בשטח (בעיקר הילדים), רעיונות והצעות לעזרה לאחרים. 

מארוחת צהריים עד ארוחת ערב ואחר כך מארוחת ערב עד אמצע הלילה ישבנו במעגלים משתנים בקבוצות חשיבה בדיונים אין סופיים שהשתמשו במונחים שונים בכדי לתאר חלקים שונים במבנה, בצרכים, בתהליך, במנגנון, במסגרת ובעיקר בהאנגר ובתיכון שלנו.

לקראת סוף הערב נוצר מעגל גדול ופסיכולוגית אירגונית ביקשה מכל ילד לתאר איך היה רוצה להרגיש כלפי ההאנגר בסוף תקופת לימודיו בביתה הספר. עלו מילים כמו: "להאמין בעצמי", "ללמוד לנהל את עצמי" להצליח להוציא את המירב מ..." להגשים חלום" "אני כבר מגשים", "להרגיש גאה", "להרגיש שייך", "להבין", "להצליח" ועוד תיאורים שהשאירו אותנו הצוות פעורי פה ונרגשים. 
לאחר עוד כמה שיחות לילה, שיחות נפש, פיצה לילית ופריסת שקי שינה, הלכנו לבסוף לישון...... בכדי לקום ב-7:00 ולהמשיך את תהליך איסוף המחשבות, עיבוד השיחות והמידע וכניסה לכתיבת פיצ' הסיום שאמור להראות את ההתקדמות שהשגנו ביממה של עבודה. 


שוב נרגשים, שוב לחוצים ישבנו וחיכינו לתורנו. הפיצ' מדבר בעד עצמו, וכך גם הפרס. 

התפזרנו הביתה, עייפים, גאים, שמחים, מחוזקים, מאמינים ועם תחושה של שליחות נדירה ויכולת לשנות את העולם שבו אנחנו חיים. 

תודה לצוות העבודה: אופיר, אמיר, אמיר, גילעד, חושן, ליאור, נועם, רועי, שירה, תומר, והצמד גלי ואורי כמובן שהתגייסו איתנו לדרך לא ידועה, לא ברורה, התחייבו לתהליך שסופו לא מוגדר ויצאו גדולים!!!

אוהבים,
סהר ולי


פיצ' פתיחה
פיצ' סיכום
1-10 of 72