מרחבים‏ > ‏בוגרים‏ > ‏

sikum bogrim

סיכום שבוע 9.3.18

נשלח 10 במרץ 2018, 10:57 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 10 במרץ 2018, 11:08 ]

הרבה אירועים עברו על המרחב לאחרונה,
פורים - משלוחי מנות, גמד ענק, הכל ביוזמתם וניהולם של הילדים. 

מחנה שטח - שישה ילדי המרחב שלנו התגייסו להיות הצוות הלוגיסטי של המחנה בגבעת עודד. היו שותפים בכל פרט החל משטיפת כלים, העמסת ציוד, הקמה פיזית של המחנה ועד תיווך חברתי, סיוע לילדים ללכת לישון, לקפל ולבנות אוהלים, הפעלת תחנות ועוד. יוזמה והעמקה עד הפרטים הקטנים. סבלנות ובגרות ברמה שלא הייתה מביישת שום תנועת נוער. עשו אותנו גאים!!!

מעבר ההאנגר- בין לילה התבשרנו שעלינו להקדים את מעבר ההאנגר. למרות הניסיון לשתף פעולה ולתכנן בצורה משותפת את המעבר עשינו זאת ביום אחד של התגייסות יוצאת דופן של המרחב כולו. ההאנגר מפוצל עכשיו לשני אזורים וגם הזמנים בהאנגר מפוצלים. בכל שעה שבה ההאנגר פתוח ישנו מבוגר אחד המציע תחום תוכן ובונה את מסגרת העבודה יחד עם הילדים שנרשמו אליו. המבוגר השני ממשיך ומסייע לכל שאר הילדים בכל תחומי התוכן האחרים המעניינים אותם. כך אנו מצליחים ליצור קבוצות עבודה, יצירה ולמידה שקודם עמד בפניהן המחסום הטכני של תיאום זמנים בין התלמידים. 
הרצאות בהאנגר - לאחרונה היינו מוצפים בהרצאות שונות מתחומים שונים המשותף לכולן הוא השילוב בין תוכן לרגש. בין חוויה ובין ידע. ההרצאות נותנות כיוון מחשבה חדש ומרעננות את זמני ההאנגר. הגענו למצב שהיינו צריכים לעצור מעט את שטף הפעילויות שהציף את שעות הפעילות של ההאנגר. 
רובם הגדול של השינויים בהאנגר בא מתוך השיח שסיכם את המחצית הקודמת עם התלמידים. השיח נערך בצורה וולנטרית כך שמי שרצה להשפיע בה לדבר בו. חשוב להדגיש כי רובם הגדול של האלמנטים בהאנגר נוצרו על ידי הצוות אבל נהגו על ידי שיח והתנסות עם התלמידים בשנים הקודמות. 

בנוסף לכל אלה, דנו במעגלי המעש"ה השונים בהתלבטויות עזיבה - חשוב היה לנו לתת לשים את הדברים על השולחן כמות בהם, לתת מקום ולחזק את המתלבטים על האומץ לשאול ולדון בשאלת העזיבה או ההישארות. הייתה זו הזדמנות בשביל כולם לבטא את הדברים שהם אוהבים ושמחים שקיימים בבית הספר לצד המקומות שפחות. ברור היה לנו שהשיח יכיל מורכבות, כיוון שיש הרבה טוב והרבה מחשבות סביב בית הספר. 

בהזדמנות זו אנחנו רוצים להזמין גם את ההורים לשתף אותנו בהרהורים, בחששות, בדברים שעולים בבית. עם החונך או כל איש צוות שנראה לכם מתאים ונוח. 

שבוע טוב לכולם,
צוות המרחב
הרצאה אישית מאלפת ומעלפת ישר מליבו של אופיר אלסר
תודה גדולה

צוות הלוגיסטיקה של מחנה עודד בפעולה
תודה ענקית

יוזמה בין רגע של אפייה ביום שלישי

"סורגות ומפטפטות" 
בר שלנו וציביה (אמא של נירית ומפקחת בדימוס)


סיכום שבועיים-שלושה 8.2.2018

נשלח 10 בפבר׳ 2018, 11:15 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 10 בפבר׳ 2018, 11:24 ]

תלמידים והורים יקרים,
עברו עלינו שבועות מספר שבועות עמוסים בסימן סיכומים והתחלות חדשות. נפגשנו בשיחות הורים, נפגשנו בחונכויות, סיכמנו שיעורים, סיכמנו תקופות במעשה ובמרחב. המון תהליכים של התבוננות וסגירה יחד עם פתיחה של דברים חדשים. 

סיימנו מחצית ואנחנו מתחילים מחצית חדשה ביום ראשון. הכנסנו שינויים במערכת הרגילה ובהאנגר שעלו מתוך שיחות עם ילדי המרחב. חשוב לנו להזכיר כי על כל הילדים לבחור מערכת במחצית הזאת, את ההסבר נתנו לילדים והם ידעו להסביר, בעיקר כיוון שהכנסנו מספר זמנים בהאנגר שדורשים הערכות וספירת מספר המשתתפים.

היה לנו יום ט"ו בשבט בגבעת עודד, עשינו לנו מסלול טיול משלנו, והצטרפנו לחלק האחרון של היום. כיף לראות את ילדי מרחב בוגר משתלבים עם כל הגילאים, זה קורה מעט ובדרך הנכונה לתלמידים שלנו. 
היה לנו גם שבוע חצר שמי שלא היה בו קרא עליו. לקחנו לעצמנו ארבעה ימים לשפר את פני בית הספר, לקחת אחריות על הסביבה שלנו, להתחבר אליה ולהשקיע בה. ילדי המרחב בחרו מגוון רחב של למידות בתוך השבוע הזה: היה מי שלקח על עצמו פרויקט של ניקיון או בנייה, בעץ, ברזל או צבע. היה מי שלקח על עצמו להאכיל את כל בית הספר. היה מי שבחר להתמודד עם שעמום והיה מי שבחר לא להגיע לבית הספר. התוצאה שראינו הייתה חשובה מאוד. ראינו איך ילדים כמו מבוגרים, כשיש להם בידיים את הכוח ליצור והם מרגישים עליו בעלות, רוצים לעשות עוד ועוד, להתנסות, ליצור, יש להם רעיונות חדשים ומרץ לעבוד. מעניין היה הזמן שלקח לילדים להתחבר. בסוף השבוע הילדים היו עם רצון ומרץ להתחיל אותו.

שאלה שעלתה לנו - האם גם בבית אתם עוצרים את השגרה, מתאספים כל המשפחה לסדר, לנקות, לשפץ, לצבוע, לבנות, להיות יחד?
מה היא הלמידה שם בעיניכם? האם היא חשובה ומרכזית בעיניכם כמו שהיא בעינינו?

כלמידה מהסיכום האחרון שבו הייתה שאלה - כאן יש מקום לענות:תודה ושבוע טוב,
צוות המרחב

סיכום שבועיים 19.1.2018

נשלח 19 בינו׳ 2018, 0:17 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 19 בינו׳ 2018, 0:42 ]

תלמידים והורים יקרים, 
שבועיים עמוסים ומלאים היו לנו בבית הספר. עשינו הרבה למדנו הרבה, חשבנו הרבה וגילינו המון...

יזמות 

(הרגל הרביעית של התיכון) או אם נקרא לה מנהיגות/מעורבות/דמוקרטיה נהיית יותר דומיננטית משבוע לשבוע...

אסיפה - קיימנו אסיפה מרחבית בנושא היציאה לאלונית - השיח היה בעיקר על המקום החברתי שתפסה האלונית, תחושה שהאלונית איפשרה לילדים להתחבר וליצור קשרים שאולי לא היו נוצרים במקום אחר. דרך הלוך וחזור מהאלונית הוא זמן יקר של שיחות עומק לתחושת הילדים. היה דיבור על כך שהאלונית מאפשרת מרחב גדול יותר. לצד אלה המורכבות שעולה בהקשר הכספי, לחץ חברתי להביא כסף או לקנות וגם אפשרות של המנעות מהתמודדות עם זמנים מורכבים בבית הספר, כאן אנחנו המבוגרים נכנסים לתמונה ולכן אנחנו רוצים לדעת מי יוצא?, כמה פעמים? לאיזה משך זמן? ומתי?
היה גם דיבור על התפקיד שלנו, המבוגרים, העובדה שהכל עובר דרכנו ודרך נירית דורשת הפעלה של רגישות מצד הילדים, זוהי למידה מאוד משמעותית לתחושת הצוות, הילדים לומדים לווסת את הצרכים שלהם, לחשוב לפני שהם נכנסים לתוך שיעור, חונכות או שיחה אישית ולהכיר בתלות שלהם בנו, הצוות.פולין - יש צוות שהתגבש לקראת המסע לפולין. יוזמה של נטע, רועי וסהר. הצוות נפגש בימי רביעי כבר כחודש ולומד את הנושא בהעמקה. את ההיבט הטכני והבירוקרטי, את ההיבט הרגשי וגם את ההיבט התכני. הלמידה/עשייה/תכנון עושים ב"שיטת הנבחרת". 
"שיטת הנבחרת" כל אחד מחזיק חלק אחר בידע ובפרויקט - תלמידה אחת אחראית על הפרוטוקולים, תלמיד אחר מנהל את הישיבות תלמידה שערכה למידה על פולין הביאה את הידע לכולם, תלמיה נוספת לימדה את כולם על חוזר מנכ"ל בנושא וכך הלאה.

עוד נבחרת - מתארגנת נבחרת כדורגל מעורבת בנים בנות מן המרחב בהובלת אייל המורה במטרה להתארגן לקראת תחרות אזורית שתתקיים בחודשים הקרובים.

מערכת - נערך משוב על המערכת של כיתה ט' עם נציגי השכבה הוסקו מסקנות לקראת מערכת מחצית ב' וחשיבה על אמצעים שונים לסייע לתלמידים לסנכרן את הלמידה שלהם בהאנגר. הילדים הפליאו בתובנות וחלק ניכר מרעיונותיהם כבר יכנסו לעבודה כבר במחצית שבפתח.


בגרות

מבחן ראשון בגיאוגרפיה, ציון ראשון אמיתי שמשוקלל לציון הפנימי שלקראת הבגרות, התרגשות והתמודדות יפה של הילדים, כילל הישגים יפים
התקדמות בפרויקטים באנגלית לבגרות - הילדים בחרו נושאים לכתיבה, וכל אחד מתקדם בקצב שלו ובתיאום עם המורות. חלק כותבים קודם בעברית ואז מתרגמים, חלק מעדיפים להתחיל ישר באנגלית. גם כאן הילדים שוקדים ועובדים יפה מאד על מגוון של נושאים - פמיניזם, קעקועים, מחשבים, רובוטיקה, אופנה, צמחונות ועוד.

בשיעורים

בשיעור אקטואליה של ניר - עבודת חקר על הסטטוס קוו וחוק המרכולים.

יום ניקיון - הקדשנו שעתיים יחד עם כל בית הספר לניקיון כל האזורים, התלמידים עבדו יפה ועשו אותנו גאים, ספונגה במרחב, סדר חדש בהאנגר, עזרה למרחבים צעירים, אווירה טובה ועשייה.
רגעים בהאנגר


רז ולוטוס שוקדים יחד על דוד המתנדב על תיקון הפסנתר בבית הספר.

אזור נגרות בהאנגר מתחיל לעבוד


הפסקה בסייבר לטובת אפייה


לסיכום רצינו לשאול אתכם ההורים - מה נותן תחושת סיפוק גדולה יותר? 
פריצה למחשב?
בניית רהיט בעץ?
או אפייה של מתכון חדש?
כמה מהתחושות האלה אנחנו המבוגרים מכירים?

שבוע טוב,
צוות המרחב

סיכום שבועיים 5.1.2018

נשלח 5 בינו׳ 2018, 7:28 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 5 בינו׳ 2018, 9:49 ]

תלמידים והורים יקרים, 
הסופה של סוף השבוע מרגישה כמו סיכום של שבועיים של חורף, הצטננויות ומחלות של תלמידים ומורים. מקווים שהסופה מסמנת את תחילת הסוף ושמכאן נרים את הראש ונגייס את האנרגיות לקראת חג סיום המחצית הקרב ובא אלינו. 
אז מה היה לנו?
ערב תיכון - שמחנו לראות את רובכם הגדול במפגש של הורים, מורים ותלמידים. אנחנו מרגישים שזה המשך של תהליך יצירת שפה משותפת ושיתוף פעולה לכולנו.
במעשה - אחרי מחצית של עבודה אנחנו יודעים להסביר יותר טוב את מה שאנחנו עושים. נפגשנו בקבוצות המעשה, הכרנו, שמענו ודייקנו לעצמנו את תהליך הקבוצות השונות, את חוויות הילדים ואת הכיוון שכל קבוצת מעשה הולכת בו. בין אישי לקבוצתי, בין מעשי לתיאורטי, בין לימודי לחווייתי. כל קבוצה וכל תלמיד בתוכה לוקחים את התהליך למקום שלהם. השיח היה לכולנו חשוב ומשמעותי. 


בהאנגר - למרות הקושי לתמצת את החוויה שעוברת על התלמידים, אספנו מגוון של חוויות מצולמות ומסופרות וניסינו בעזרתן לשפוך אור על התהליך שאותו אנחנו עוברים יחד. פתחנו את האפשרות לשאלות ושמחנו לשמוע את התגובות החיוביות יחד עם החששות הכנים שעדיין קיימים. יצאנו מערב התיכון בתחושה שאנחנו הולכים יחד בכיוון ברור וטוב, עם תמיכה רחבה מאוד מההורים.

ביום חמישי ביקרו אצלינו תלמידים מאן-ארבור, מישיגן במסגרת תכנית שותפות 2000 של הסוכנות היהודית. התלמידים דוברי האנגלית נכנסו לקבוצות המעשה והמשיכו בסיור בבית הספר עם הסברים של התלמידים שלנו באנגלית כמובן. הקשר והשיחה נוצרו כמעט מיידית בין התלמידים שלנו לאורחים מחו"ל. שמחנו לראות את החיבור ואפשרנו לו לזרום בטבעיות. 

בתחום לימודי הבגרות אנחנו מצפים למבחן בגיאוגרפיה שיהיה חלק מהכנת התלמידים למבחני בגרות וגם ישמשו אותנו בנתינת הציון הפנימי. בשיעור רבי המלל נתחיל בקרוב עבודה על תלקיט לטובת הבגרות בהבעה ובאנגלית התלמידים כברם עובדים על עבודה חקר להגשה. 

בהאנגר הכנסנו תהליך חשוב מאוד של רפלקציה אישית - כל תלמיד יושב עם מורה ועם שני תלמידים נוספים. התלמיד בוחר נושא להתבונן עליו בהאנגר מתחילתו ועד המקום שבו הוא נמצא כרגע. החברים עוזרים לו על ידי שיקוף ושאלות שיעזרו לו לדייק את החוויה ולצאת עם הבנות חדשות לגבי עצמו, הלמידה שלו, והתהליך שבו הוא נמצא. הרפלקציה היא נדבך חשוב מאוד לתלמידים בכדי ליצור חוויה שלמה ומלאה בהאנגר, היהא מאפשרת לבחון כיוונים ולא לשקוט על השמרים, להיות במקום של מודעות ולהציב מטרות אישיות.  רק חלק מהתלמידים הספיק לערוך רפלקציה אבל התוצאות מצויינות עד עכשיו. 

קצת תרבות - היינו בהצגה שהנושא שלה הוא סובלנות וקבלת האחר, היה לנו מפגש מרתק עם סיפור אישי של עולה מאתיופיה שנגמר בריקוד משותף ומשמח. הצגת "הכבש השישה עשר" של ילדי בית הספר אשר היה רשות לתלמידים וזכה לפירגון וצפייה של הבוגרים שלנו. אנחנו התרגשנו לראות את אכפתיות של התלמידים שלנו כלפי עבודתם של ילדים בכיתות ב-ג. היה לנו שיח על נושא החגים על ידי חלוקה לפי קבוצות חונכות. גם שם לבוגרינו היה תפקיד חשוב והם הביאו התבוננות רחבה ובוגרת על מקום החגים וחשיבות חווית הקהילה בבית הספר.

לסיכומו של מכתב, הילדים עושים אותנו גאים. ואנחנו שמחים לראות אותם כל בוקר בבית הספר. 
מודים לכם על התמיכה ומבקשים שתתמכו כך בילדים ולא תשכחו להתפעל מהעבודה, הלמידה וההתפתחות שהם עושים מידי יום בבית הספר ומחוץ לו. 
שבת שלום,
צוות המרחב
בבגרויות - יצרנו חלוקה מאוזנת בין השנים י-יב - התייעצנו עם גורמים רבים וחילקנו את הבגרויות בין שלוש השנים בצורה שתיצור חוויית למידה הדרגתית ומאוזנת ככל הניתן. בתחום רבי המלל בחרנו להתחיל ולהשקיע משאבים רבים בתחום ההבעה, שנחשבת קשה מצד אחד, אבל תשרת בהמשך את ההיסטוריה, האזרחות, הספרות, התנך.
כיתות קטנות ואינטימיות עם יחס אישי - כמעט כל כיתות הלימוד לבגרות כוללות יחס אישי מאד של מורה אחד לכל 10 תלמידים (כך במתמטיקה, אנגלית והבעה).
אווירה רגועה ונעימה ולא לחוצה - נשמרה האווירה החממתית, המשפחתית הבית ספרית גם בכל הנוגע ללמידה לבגרויו.
דיאלוג אישי - מתקיים דיאלוג עם כל אחד מהילדים בניסיון לזהות את הצורך הייחודי שלו (רגשית ולימודית)
בכל הנוגע למערך שיעורי העזר ולהתאמות - השיעורים כבר החלו עבור חלק מן הילדים במתמטיקה ובג"ג, ולקראת המחצית השנייה יקבלו תגבור גם בתחום השפה. בכל הנוגע להתאמות ולאבחונים, אנחנו לומדים את הנושא בצורה אינטנסיבית בעזרת היועצת של בית ספר וגורמים נוספים ובחודשים הקרובים הילדים הרלוונטיים ייתבקשו לבצע מספר מבחנים לטובת יצירת תיק ההתאמות הנדרש.  נפרט בהמשך בפני הילדים וההורים הרלוונטיים.

לפני סיום, חשוב לומר:
שההתכווננות המקורית שלנו הייתה להתייחס ללמידה לבגרויות באופן מאד מחושב ומקצועי. בלי להתכוון אנחנו רואים שיש בחוויה הזו גם למידה משמעותית, גם בכל הנוגע לתכני הלימוד.
יותר מכך:
1. באחריות האישית של הילדים - אותה הם לומדים לאט לאט לקחת, הם לומדים שהם חייבים להשקיע, ולבצע את המטלות, שהם חייבים וחייבות להתעקש להרים את היד ולשאול כשלא מובן, ולגשת ולבקש עזרה. ועברו רק 4 חודשי לימוד מתחילת השנה, אבל כבר אנחנו רואים קפיצת מדרגה אצל הילדים.
2. בשותפות שלהם כקבוצה - בתחילת השנה חלק גדול מהעבודה הייתה עצמאית, ודיברנו על זה שהם חייבים להיות שם אחד בשביל השניה, ושלא רק שאנחנו מרשים התלחששויות ביניהם בשיעור, אנחנו מצפים לזה. ומספר שבועות מאוחר יותר, אנחנו רואים יותר ויותר ילדים שעוזרים אחד לשני בשיעורים ובמטלות הכיתתיות, ילדים שלא מתביישים לבקש עזרה ולהגיד שהם לא הבינו. התמיכה והעזרה אחד של השני ובעיקר החברות הם הכרחיים כדי שתהליך הבגרות הזה יעבור בצורה מוצלחת וגם נעימה.

המידע לגבי הבגרות מתוך ערב תיכון
היסטוריה - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
לימודי השואה
* לימודים אלו יחלו בבית הספר לאחר פסח במתכונת מרתונית של 5-6 שבועות. במהלך השבועות הללו ילמדו הילדים את חומרי הלימוד באופן מרוכז במשך כ-5 שעות בכל שבועות. הלמידה תכלול הרצאות פרונטאליות, עיון בחומרים ויזואליים, מפות, טקסטים וסרטים וכן תרגול כתיבה ומענה על בחינות בפורמט בגרות.

הרכב הציון הפנימי (30%) אשר יינתן השנה:
מבחן בית ספרי - שיכלול הוכחת ידע בנושאים הנלמדים, ניתוח מקורות חזותיים וכתובים, התמודדות עם דילמות.
בהתאם, להבנה החינוכית הבית ספרית - המבחן יכלול מספר צורות של ביטוי ומשוב דיאלוגי (ולא רק הערכה מסכמת כתובה). 
הבעה עברית - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
מאמר טיעון
סקירה ממזגת
הבנת הנקרא

הרכב הציון הפנימי (30%) אשר יינתן השנה:
תלקיט המורכב מ - 
2 מאמרי טיעון
2 סיכומים ממזגים/סקירות ממזגות
2 עבודות הבנת הנקרא
+ בונוס:
o תיקון והגשת 2 מאמרים/סיכומים מתחילת השנה - כמה נקודות?
o הגשת מחברת שכוללת את כל החומר - 5 נק'

ג"ג - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
כדור הארץ והסביבה
היווצרות היקום וכדור הארץ
מערכת השמש אקלים
גאולוגיה
מיפוי בסיסי

הרכב הציון הפנימי (40%) אשר יינתן השנה:
בחנים ומבחנים – בעיקר אודות תרשימים (כגון: כדור הארץ היבשות ואוקיינוסים)
צילום וניתוח נילווה (בעין גאוגרפית)
ניתוח סרטים רלבנטיים
הרצאה של מרצה חיצוני והגשת מטלה מסכמת
בחינה בית ספרית מסכמת או עבודת חקר ופרזנטציה (יוחלט בהתאם להתקדמות בחומר במהלך השנה).

אנגלית - 4 יח' - כיתה י':
נושאי הלימוד השנה:
אוצר מילים
מבנים תחביריים
דקדוק תקין
קריאה רציפה
הרחבת ההבעה בכתב 
דיבור והבנת הנשמע
* כל הילדים נדרשים ללמוד לעבוד עם מילונית

הרכב הציון הפנימי (30% מתוך ציון הבגרות בע"פ) אשר יינתן השנה:
כתיבת עבודה בנושא אישי - הרכב הציון הסופי על בחינת הבגרות בעל-פה מורכב מציון פנימי הניתן על תהליך כתיבת העבודה ועל התוצר הכתוב הסופי, וכן מהציון הניתן על ידי בוחן חיצוני המעריך את הפרזנטציה בעל פה.
אנגלית - 5 יח' - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
התנסות ולימוד אסטרטגיות מענה על משימות ההערכה השונות בבגרות - 
מענה על אנסין : שאלות מכשילות, שיטת האלימינציה, איתור יעיל של פרטים בטקסט, צורה על מענה מקובל לשאלות הבנת הנקרא הפתוחות.
מענה על משימות הבנת הנשמע: היחשפות לרמת הטקסט האודיטיבי, תרגול והקניית אסטרטגיות בהתאם לנדרש. העבודה היא על בסיס בגרויות עבר מהשנים האחרונות. 
העשרת אוצר מילים דרך טקסטים המדמים בחינות בגרות (עבודה בספר הלימוד וחוברת העבודה ל-4 ו-5 יחידות).
כתיבה: טקסט עמדה והשוואה.
דיבור: בתחילת השנה התנסו התלמידים בהצגת טיעונים בהמשך למשימות כתיבת טיעון. גיבוש שניים-שלושה פרקים מהפרוייקט, יתנסו התלמידים בהצגת החומרים שלהם עד כה. 
עבודה פרטנית על הפרוייקטים להגשה.

הרכב הציון הפנימי (30% מתוך ציון הבגרות בע"פ) אשר יינתן השנה:
כתיבת עבודה בנושא אישי - הרכב הציון הסופי על בחינת הבגרות בעל-פה מורכב מציון פנימי הניתן על תהליך כתיבת העבודה ועל התוצר הכתוב הסופי, וכן מהציון הניתן על ידי בוחן חיצוני המעריך את הפרזנטציה בעל פה. תהליך כתיבת העבודה מזמן הצלחה מתמדת לתלמידים הנרתמים אליו: כל תלמיד בחר נושא, ולאחר סימולציה משותפת על נושא לדוגמה על הלוח, ערך עליו סיעור מוחין בו פירט את כלל תתי-הנושאים המתקשרים לו. לאחר מכן ישב עם המורה, ויחד בנו שלד המהווה את הצ'ק ליסט לכתיבת העבודה, שהותאם כמובן לנושא הנבחר. התלמידים מקבלים תתי-דד ליינים, על מנת שלא ייווצר עומס בגיבוש החומר.

מתמטיקה - 3 יח' - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
אלגברה
טריגונומטריה
סטטיסטיקה
הסתברות

הרכב הציון הפנימי (30%) אשר יינתן השנה:
בחינת מתכונת
בחינה בגרות פנימית
בחינות במועד ב בהתאם לצורך

מתמטיקה - 4/5 יח' - כיתה י'
נושאי הלימוד השנה:
משוואות ואי שוויונים 
גאומטריה אנליטית
חשבון דיפרנציאלי
גאומטריה
טריגונומטריה
* ציון בית ספרי יינתן כ"ציון מגן" לקראת הבגרות החיצונית בכיתה יא-יב (אין ציון פנימי בית ספרי במסגרת הלימודים בכיתה י').
** השנה 4 יח' ו-5 יח' לומדים ביחד ובתחילת שנה הבאה יתפצלו הילדים ל-4 יח' ו-5 יח' לחוד. החלוקה תיעשה תוך קיום דיאלוג עם הילדים.

סיכום שבועיים - 26-13.12.17

נשלח 20 בדצמ׳ 2017, 10:52 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 20 בדצמ׳ 2017, 10:54 ]


חנוכה שמח לכולם!

לאחר החזרה ממסע שטח היו לנו שבועיים של מעט שיגרה.
ביקשנו מכמה ילדים לסכם, במילים שלהם, את מה שעשו בקבוצות המעשה בתקופה האחרונה:

יובל הדס, מעשה שחרית: "בשבועיים האחרונים, כל ילד, בזוגות או בקבוצות או יחידים, לימד משהו את שאר השחרית. כמו לדוגמא ילד אחד לימד אותנו לפרוץ למשחק שנקרא "cookie clicker" , בפעם אחרת לימדו אותנו להכין כדורי שוקולד, שני ילדים אחרים לימדו אותנו כדורגל ועוד ילדים נוספים העבירו לנו דברים חדשים בנושאים שונים. בנוסף, בסיכום יום, לפני שיצאנו לחופשת חנוכה, ניהלנו דיון עם קבוצת העמקה על מה בעיניינו המעשה שחרית והאם כשהסבירו לנו מה המעשה העמקה/מפגשים/שחרית בסמינר תיכון בחופש הגדול זה מה שחשבנו שיהיה."

עופרי כהן, מעשה העמקה: " בתחילת כל מעשה העמקה נפגשנו ועשינו משהו ממני על הפרוייקט האישי שלנו ואיך אנחנו לומדים אותו, אם התחלנו אותו לפני ולמה בחרת אותו. בשעה השנייה שהייתה לנו אור נתן לנו דפים ושלח אותנו להאנגר לעבוד. בסוף העבודה על הפרוייקט האישי שלנו היינו צריכים למלא דף על כמה ניצלנו את הזמן מ1-10, מה הפרוייקט שלנו ומה בדיוק עשינו בפרויקט. ימי חמישי במעשה הוא יותר יום גיבושי. אנחנו קובעים משהו לעשות ועושים יותר דברים מגבשים כמו משחקי חברה או סתם לדבר..."

נועה גל, מעשה מפגשים 1 (ניר) :" בשבועיים האחרונים עבדנו קצת על הגיבוש של הקבוצה. ארגנו לעצמינו מסיבת חנוכה והכנו ביחד לביבות. בנוסף המשכנו ללמוד על הסמים, שזה הנושא שבחרנו. קבענו להיפגש מיד אחרי חנוכה עם אדם שנגמל מסמים כדי שנוכל ללמוד קצת על ההשפעה של הסמים על אנשים. חוץ מזה שיחקנו בחוץ וניהלנו שיחות על יחס וכבוד לאחר. ניר הראה לנו כל מיני דברים שהוא מצא בנושא וראינו סרטים על נוער בתקופתנו."

שקד זר, מעשה מפגשים 2 (סהר) : " במעשה מפגשים שלנו בחרנו לעסוק בתקופה האחרונה בנכות ונגישות. דיברנו המון על משמעותה של הגישה, על היחד שלנו כלפי אנשים בעלי מוגבלויות ועל מצב הנגישות בארץ. אחרי שדייקנו את הנושא שהכי עניין אותנו הלכנו לראות את הסרט "לנשום" המספר על איש בעל מוגבלות שכל חייו משתנים ברגע שהגישה שלו לחיים משתנה. בנוסף עשינו סבבים של משהו ממני, כל ילד סיפר בתורו והביא משהו מעצמו לקבוצה. תפקיד הקבוצה היה להקשיב, לשקף ולפרגן".

אחד היעדים שנקבעו השנהלבית הספר קשור לנושא שיתוף ילדים בבית הספר. כתוצאה מכך הוזמנו הילדים מהמרחב להשתתף, לראשונה, באחת מישיבות הצוות שלנו שעסקו בנושא. לישיבה הגיעו מתנדבים מהמרחב ששיפו את הצוות בנקודת המבט שלהם, היה מעניין, ראשוני ואפילו מרגש. 
בנוסף, קבוצה גדולה מאוד שכללה את קבוצת המעשה של סהר ומתנדבים נוספים תכננו, ארגנו ובסופו של דבר גם הפיקו את חג החנוכה בבית הספר - העבודה הייתה בשיתוף עם מרחבים נוספים בבית הספר. ילדי המרחב שלנו בחרו להוביל את הכמח"ג והם עשו זאת -ובגדול! באופן עצמאי, מלא במקוריות, הומור משובח, התאמה וחשיבה על כל הפרטים. היה מדהים!!! 
כל הכבוד לכל השותפים והשותפות שהרימו את הכפפה!!!

ביום רביעי הגיעה משלחת מכפר הנוער ברוואנדה - את המשלחת הובילה נציגות מכובדת מהמרחב שבאנגלית מצויינת והמון סבלנות הדריכו את המשלחת בבית הספר ואפילו תרגמו עבורם את כל הכמח"ג! גאים בכם מאוד!

בשבוע האחרון עבדו הילדים במרץ למטרה משותפת - לסיים תוך שבוע פאזל של 1000 חתיכות ברמה גבוה מאוד. את הפאזל הרכיבו הילדים בהמשכים והיה מקסים לראות כל פעם קבוצת ילדים אחרת יושבת ועובדת על הפאזל. האתגר הבא כבר לפנינו - פאזל של 2500 חלקים...

במסגרת ההאנגר היו לנו שתי הרצאות מרתקות -
האחת מפי מרב זר שסיברה על העבודה שלה בכפרים של הנגמלים מסמים -מרב הראתה לנו סרטים, פתחה בפנינו צוהר להשפעות של הסמים, למערכת ההצלה והתמיכה שהנגמלים מקבלים, שוחחנו על הקלות שבה ניתן ליפול לבור הזה.
ההרצאה השניה הייתה מפי אורלי ראובני. דיברנו על מהם פגיעות מיניות, צפינו ביחד בסרט "שמש שלי" שהעלה סוגיות מורכבות מאוד על הנושא. אורלי סיפרה לנו על המטופלות שבאות אליה, על איך עוזרים להן, על ההשפעות השונות שפגיעות מיניות משפיעות על הנפגע/ת.
בסיום כל הרצאה נשלח משוב אלקטרוני והתגובות על ההרצאות היו טובות מאוד.
תודה לכן אורלי, מירב ואיילת - מחכים להרצאות נוספות!

קבוצת ילדים מהמרחב עובדת כבר מתחילת השנה על פעילות "הידרשות" - לפעילות נרשמו כמחצית מילדי המרחב והיא תמשך שלושה ימים. פרטים נוספים על הפעילות יגיעו בהמשך.

את נושא היציאה לאלונית אנחנו עדין לומדים - מוזמנים להעלות את הנושא עם הילדים שלכם...


מזכירים שב1.1.2018 ניפגש בבית הספר לערב מרחב משותף להורים וילדים - פרטים נוספים ישלחו במייל בקרוב!!

המשך חופשה נפלאה, ואינשאללה שיגיע הגשם בקרוב!

מאיתנו,

לי, ניר, אור וסהר

סיכום שבועיים במרחב בוגר - 30.11.2017

נשלח 1 בדצמ׳ 2017, 7:22 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 1 בדצמ׳ 2017, 22:29 ]

הורים יקרים,
בשבועיים קרה המון בבית הספר ובמרחב שלנו.
במעשה

קבוצת העמקה נכנסה לתקופה חדשה של כ-7 שבועות במסגרתה יעמיקו הילדים בנושאים הנבחרים שלהם, תוך ביצוע משימות העמקה מונחות, תיעוד במחברת, ושיתוף של הקבוצה.
התחלנו ב"משהו ממני-העמקה" במסגרתו אחד הילדים ישתף בנושא ההעמקה שלו, בקשר האישי שלו לנושא, יעביר פעילות או למידה בנושא, יתאר את התקדמותו העתידית והקבוצה תתייחס לדברים.

במפגשים (ניר) התחלנו לעבוד על הנושאים של המפגשים הראשונים שזה נושא של התמודדות עם קושי. המפגש הראשון יהיה סביב נושא של התמודדות עם התמכרויות. עשינו למידה על סוגי סמים, התמכרות של סמים ובמקביל ניסיון ליצירת קשרים רלוונטים ליצירת המפגש. במקביל עובדים גם על רעיון המפגש השני שהוא התמודדות עם קושי בתוך תהליך יצירה. השבוע התחלנו לגעת בנושא של יצירה. היו מפגשים של מבוא סביב נושא היצירה לדוגמא - בחירה יצירה קולנועית שנדרשו להתחבר אליה.

מפגשים (סהר) השבועיים האחרונים התמקדו בלמידת נושא המוגבלויות שהוא הנושר שבחרנו כמפגש ראשון.התחלנו מלימוד הנתונים והמושגים הקשורים לנושא, הבנו מהי למעשה מוגבלות, עד כמה המילה רחבה ונוגעת כמעט בכולנו. משם ראינו הרצאה של אסנת להט המדברת על הזוגיות שלה, כבעלת מוגבלות, עם בן זוגה. למדנו כמה שירים של המשורר ארז ביטון וניסינו לקבל נקודת מבט נוספת באמצעות השירים. צפינו בכתבה מטרידה על מצב הנגישות בישראל ובררנו את העמדות שלנו בנושא. ביום שלישי התקיים המפגש הראשון בדמות הסרט "לנשום" אליו נסענו כולנו. לאחר הסרט ערכנו עיבוד אישי וקבוצתי משמעותי מאוד. התובנות היו חשובות ועמוקות. 

בשחרית אנחנו ממשיכים בנושא הוראת העמיתים. עד כה חמישה ילדים העבירו הוראת עמיתים. לי היה במילואים תקופה ארוכה ויחד עם מסע השטח נוצר מצב שבו הסטינג הקבוצתי השתנה. השיח כרגע הוא בעיקר על המוטיבציה או מה שמניע או עוצר אותנו להתנדב להביא מעצנו משהו לקבוצה. הרבה שיקוף לקבוצה.

באסיפה שהתקיימה ביום שלישי. אסיפה שלישית ואחרונה על נושא היציאה לאלונית של נהלל - החוק שנקבע הוא:
- הילדים יוכלו ללכת לאלונית באישור חונך או מורה מהמרחב (כשהחונך לא זמין). מדובר על ניסיון של חודשיים שנתבונן עליו ונחליט על ההמשך. הילדים יתבקשו לכתוב מתי הם יוצאים לאלונית ובכך יהיה מעקב אישי על הנושא.
חשוב לומר כי האסיפה הייתה מאוד מעניינת, העלתה נושאים חברתיים, כלכליים, מהותיים ביותר. הזדמנות נפלאה לשיח על נושאים שבד"כ לא עולים לדיון.

ביום רביעי ערכנו פעילות לכבוד כ"ט בנובמבר בדמות טריוויה על ישראל, הסיפור ההיסטורי וריקודי עם בית ספריים בהובלת המרחב שלנו.

בגרויות - בשיעור עברית סיימנו לעבוד על מאמר הטיעון ובקרוב יתחילו לעבוד על התלקיטים שיהוו 30% מהבגרות. במקביל מתחילים ללמוד על הסיכום הממזג.
שיעור גיאוגרפיה אלעד החל בלימוד אסטרונומיה. בשיעור האחרון הוא לימד על השפעות הירח על כדור הארץ. 
המבוגרים של המרחב דיברו עם הילדים על הצורך בהתגייסות אישית ומכווננות אישית לעשייה בבגרות והתגייסות חברתית ועזרה לחברים. דיבנרו על כך שמדובר בקבוצה של 20 ילדים שיוצאת למסע של שלוש שנים וכבר בתקופה האחרונה אנחנו רואים ניצנים של המון עזרה ברגעי הפנאי ושעות ההאנגר.

בשיעור "נשים" של שיר העבירו שתי נציגות מט' מצגת על נשים משפיעות ומשמעותיות בחייהן. הנציגות קיבלו משוב בונה מהקבוצה. כל הכבוד להן!
בשיעור "מלחמה ושלום" עם ניר - עוסקים עכשיו בתחום של המלחמה על רקע כלכלי. התחלנו ללמוד על האימפריליזם.
בשיעור "רעילות וארסיות" עם סהר - למדנו על סדרת העכבישאים - על העקרבים ובתוכם העקרב הצהוב, על העכבישים כגון אלמנה שחורה וששן חום. דיברנו על הפחד הלא מובן אך אמיתי מפני עכבישים. 
בשיעור אנגלית לכיתה ט' - לומדים על ניתוח יצירה סיפרותיות באנגלית, ניתוח סצינה וניתוח דמות.

בהאנגר - פינת האומנות ממשיכה להיות משמעותית. מירי מגיעה מדי חמישי לסדנת רישום, ילדים שונים עובדים על תערוכות מחומרים שונים וניתן כבר לראות תוצרים על הקיר.
ישנם לא מעט הרכבי נגינה שעובדים בשילובים שונים והשבוע ראינו מספר ילדים שהחלו ללמוד נגינה בהשראת ילדים אחרים.
ישנה קבוצה די גדולה של מתעניינים ומתעניינות בנושא השואה -חלקם לומדים בקבוצה עם ניר וחלקם באופן עצמאי.
לא פשוטה לנו תמיד הזוגיות והשותפות עם ויצו. הילדים נפלאים ומשתפים פעולה בסידור ההאנגר.
החל מהשבוע הקרוב נתחיל בתקופת "רפלקציות" בהאנגר לעיבוד ודיוק הלמידה עד כה.

יוזמות ילדים
- קבוצת תלמידים יצאה מהמרחב בצורה עצמאית להשתתף זה שנה שנייה בהאקאתון רחפנים. התלמידים התחלקו לשני צוותים מתחרים, עבדו בזמן האנגר על תוכנית העבודה ועבדו בתחרות בצורה אינטנסיבית ויצירתית.
- קבוצה גדולה של ילדים מהמרחב עובדת כעת על ארגון חג חנוכה בשיתוף עם ילדים ממרחבים אחרים.
- יוזמה של תלמידים מהמרחב יצרה פינת קפה בהאנגר לטובת מרחב בוגר, כתבנו עליה בעבר אבל עכשיו היא כבר פועלת. כל הכבוד לילדים.
- חזרנו מלאים בחוויות ובאנרגיה מהמסע שטח - הרוב נכתב וצולם ותועד. הכנו במרחב לוח עם חלק מהתמונות שמרגשות כל פעם שמסתכלים עליהם.
הילדים היו מדהימים ומופלאים ולא שכחו לסדר ולנקות ביום ראשון את כל הציוד של המסע.

שמחים על הגשם שהגיע ומרענן קצת את הכל...

סופשבוע נפלא ורגוע!

מאיתנו,

אור, לי, ניר וסהר. 
 

סיכום שבוע 3.11.2017

נשלח 3 בנוב׳ 2017, 6:18 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 3 בנוב׳ 2017, 6:29 ]

תלמידים והורים יקרים,

שבועיים של דמוקרטיה עברו על בית הספר בכלל ועל מרחב בוגר בפרט.

התלמידים החליטו על שינוי אירוע הכמ"ש לאירוע רשות והוספת זמן סדנאות והאנגר במקביל אליו. השיח באסיפה היה משמעותי, עמוק, עם חשיבה רצינית ולא רק אינטרס צר ואישי של כל תלמיד. את הגישה הזו הובילו תלמידי מרחב בוגרים כיאה למקומם בבית הספר. בכמש רשות הייתה נוכחות יפה מהמרחב שלנו הילדים שרו ורקדו.

בחירה משמעותית נוספת הייתה לבוגרים והיא הבחירה בטיולי החורף (צילום, מוזיאון, מסע שטח) בחירה שהעסיקה גם היא את הילדים ויש לה משמעות רבה בשבועות הקרובים.

בהאנגר - פתחנו בחירה באוסף של הרצאות ולמידות שאנחנו מתכננים ליצור. מתנדבים מצטרפים להדרגה לתת הרצאות בתחומי הידע שלהם והילדים צריכים לבחור בהרצאות המעניינות אותם. ערכנו עוד ביקרו בפאבלאב (מדעטק) מספר תלמידים קטן אשר יצא עם רעיון שאותו אנחנו מנסים לפתח וליישם (כלי למידה להאנגר). נוצרו קבוצות למידה שונות בהאנגר לטובת ביולוגיה, פיסיקה, ציור, מוזיקה ועוד. בתחום הטכנולוגיה יש לנו קבוצת רובוטיקה בהובלת גילעד ואופיר אשר תצא לתחרות האזורית של ליגת ה-FLL

במעשה - המשכנו עם משהו ממני והילדים קיבלו משימה לראיין אדם או אישה בסביבתם בהקשר לנושא ההעמקה שלהם.

בבגרויות - בגיאוגרפיה הילדים לומדים מעט אסטרונומיה ולאט לאט יתקרבו לכדה"א ולנושאים הקשורים בו, בהבעה אנחנו מתרגלים הבנת הנקרא דרך טקסטים של בגרויות ובמקביל כתיבה של מאמרי טיעון, באנגלית מתרגלים שיחה ויצירת טיעונים דרך דיבייטים וכן העשרה של אוצר המלים דרך הכתבות. במתמטיקה ילדי 4/5 יחידות עוסקים בהוכחות גיאומטריות בעזרת משולשים.

מסע השטח - במקביל להרשמה ולהכנות, אנחנו עוסקים גם בהיבטים הרגשיים והחברתיים של המסע - איך זה מרגיש לישון מחיץ לבית, מי יטייל איתי, מי יישב לידי באוטובוס, עם מי אשן באוהל וכו'.

פינת הקפה שנוסדה באסיפה מרחבית נמצאת בתהליך יצירה והילדים מרגישים ומבטאים את האמון וההבנה שלהם שהם יכולים לשנות את המציאות שבה הם חיים ולומדים, שיש להם כוח בידיים ואחריות על העשייה וההתפתחות שלהם.

תהליכים אלה משמעותיים מאוד לתהליך הגדילה וההתפתחות של המרחב של חבריו, יחד אנחנו מרגישים שאנחנו מעצבים לעצמנו את התיכון שלנו והוא נהיה בהיר יותר מיום ליום. 

מזכירים למי שעוד לא מילא טפסים רפואיים ואישורים של בית הספר. 

סוף שבוע רגוע,

צוות המרחב

אור, סהר, ניר, לי

 

לוטוס לומד להכין פנקייק ולהפוך באוויר


סיכום שבוע 20.10.2017

נשלח 19 באוק׳ 2017, 14:07 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 19 באוק׳ 2017, 14:31 ]

הורים ותלמידים יקרים,

השבוע האחרון מאז חזרנו מחופשת סוכות היה בסימן יוזמה

 • באסיפה מרחבית החליטו הילדים להקים פינת קפה במימון עצמי ובניהול צוות של ילדי המרחב בהאנגר. היה דיון מעניין על דרך איסוף הכסף, על חלוקת אחריות ועל אמון הדדי.
 • באסיפת בית הספר הייתה נוכחות מרשימה מאוד של המרחב שלנו, האסיפה עסקה בכמ"ש (כמעט שבת) ורוב ההצעות היו של ילדי המרחב. התגאינו ברמת הדיון והעומק שהביאו ילדי המרחב שלנו לאסיפה ושמחנו לראות את המעורבות בהתנהלות הכללית של בית הספר
 • בהאנגר ישנן יוזמות רבות של ילדים:
  • קבוצת רובוטיקה של FLL 
  • גינת ירק
  • אימוני ספורט
  • אירוע "הישרדות"
  • בימוי וצילום של סרט
  • בניית תוכנה בקוד פתוח ומושותף
  • כתיבת מוזיקה
  • התנדבות בחוות סוסים
  • עבודה בחווה אקולוגית
  • ועוד רבים ומיוחדים אשר רק מתחילים...

הצוות חילק בינו לבין עצמו את ליווי הלמידה בהאנגר, זאת בנוסף לחונכות שהתחילה השבוע.

מאחלים לכולם סוף שבוע נעים ורגוע, מנוחה טובה לקראת שבוע מלא חוויות ולמידה משמעותית.

תודה,

צוות המרחב

 


סיכום שבוע לחג סוכות

נשלח 4 באוק׳ 2017, 7:51 על ידי Lee Van Spier   [ עודכן 4 באוק׳ 2017, 7:56 ]

הורים ותלמידים יקרים,
הרבה התחדש בשבוע וחצי האחרונים במרחב שלנו. 

במרחב
הייתה לנו אסיפה מרחבית על האפשרות של פתיחת פינת קפה במרחב, האסיפה הייתה מאוד משמעותית, השיח היה בעיקר על נושא המימון, עלתה העובדה שלא כולם שותים קפה ולא בטוח שירצו לממן קניית קפה ומצרכיו. היה גם שיח על המודעות הבריאותית של סוכר וקפאין, האם הפינה מעודדת צריכת יתר של קפה?
עלה נושא הבדלי המעמד הכלכלי של ילדי המרחב ועל המחיר שכוס קפה צריכה לעלות הייתה הצעה שהרוב תמך בה שתהיה מאיין קופסת אמון שכל אחד שם בה כסף על התחושה של כמה שהוא משתמש, דובר על ההבדלים בין כוס קפה לכוס תה או שוקו, על מחיר החלב. היה גם דיון האם הפינה צריכה להיות במרחב או בהאנגר ועל המשמעות עבור שאר בית הספר שילדי המרחב יסתובבו עם כוס קפה (גם משמעות חברתית וגם בטיחותית). 
יצאנו בתחושה שהילדים רואים בעצמם פנים רבות של הנושא, הם מאוד מודעים לעצמם ולסביבה.

פתחנו במסורת של יום הולדת לילדי החודש, הילדים אירגנו משחק KAHOOT והיה מאוד מוצלח ומהנה.

מעש"ה
בהעמקה התנסו הילדים בבחירת נושאים אפשריים להעמקה והתנסות ראשונה להעמיק בהם, לנסות דרכים שונים להעמיק, בין קריאה, כתיבה, שיחה, ראיון, עשייה ועוד. לאחר התנסות עם מועד מוגדר הילדים ערכו רפקלציה על התהליך, על הבחירה בנושא, על היכולת להעמיק, האם יש רצון להמשיך ולהעמיק באותו נושא או לבחור נושא חדש. 

במפגשים עסקו בניסוח מכתב ל"דמות" איתה רוצים להיפגש, דיוק הסיבות, הבנת ההבדל שבין הפעילות הזו למהות הכללית של מפגשים, לקראת יום כיפור עסק במפגשים בנושא האירוח, את מי אנחנו מארחים ולמה?

בשחרית אנחנו עוסקים בעיצוב הזמן שלנו יחד, החלטנו לעשות ארוחות בוקר ולפתוח את הבוקר עם קפה ומדיטציה קלה. לקראת יום כיפור דיברנו על סליחה, ראינו כמה זהו תהליך קשה לשני הצדדים, גם המתנצל וגם הסולח. 

בגרויות
הילדים בהדרגה מתרגלים ללמידה לבגרות, חלק מהשיעורים לבגרות אינם קלים ומעלים רגשות לא פשוטים, יש תהליך של היכרות עם המורים החדשים ועם דרישות חדשות ופחות גמישות ממה שהיו רגילים. אנחנו הצוות מנסים לתווך את ההבדלים האלה ולעזור לתלמידים להתמודד עם השינוי. 

האנגר
המערכות האישיות של כל תלמיד בהאנגר מתחילות לקבל צורה קבועה. ישנם תלמידים אשר בחרו לעסוק בספורט פעמיים בשבוע יחד עם חברים, יש כאלה שחשוב להם לעבוד עם עצמם. תלמידים מסוימים עובדים על פרויקט אחד באופן רצוף עד שהוא מסתיים, כמו הלחנה של מוזיקה, או תכנות במחשב, אחרים לוקחים לעצמם פרקי זמן קבועים ללמידה מרוכזת של אנגלית או ציור. המורים מציעים העשרה בנושאים של אמנות, מוזיקה, ספורט, אקטואליה, היסטוריה ועוד. 

אנחנו הצוות לקחנו את הצעת הילדים שעלתה בחופש הגדול וחיברנו לכל תלמיד מורה מלווה האנגר אשר מלווה אותו בכל הלמידות שלו ועוזר לו בסידור השבוע שלו. תפקיד מלווה ההאנגר הוא משמעותי מאוד לילדים והם שמחו לשמוע על כך. האוירה הכללית בהאגר נעימה מאוד, יש המון עשייה ולמידה בהמון תחומים גם כאלה שלא היינו מנחשים, כמו הכנת יום הולדת, בניית קיר טיפוס ועוד רבים אחרים. 

נסיים בברכת חג סוכות שמח,
צוות המרחב
התכנסות לכבוד יום כיפור - עסקנו ביום כיפור היהודי והישראלי

יום הולדת לילדי המרחב - משחק KAHOOT

מפגשים

פגישה עם יובל - אב הבית שלנו

מפגשים

אייל מייעץ בהאנגר בתחום הספורט

מפגשים שורפים חרטות 


סיכום שבוע 3-19.9.2017

נשלח 20 בספט׳ 2017, 0:13 על ידי Lee Van Spier

הורים ותלמידים יקרים,

מרחב תיכון-בוגרים התחיל את צעדיו השנה בסמינר התיכון שהתקיים בסוף אוגוסט. 
בסמינר ערכנו סדנאות שונות הנוגעות בנושאי הבחירה, המערכת של התיכון, המעשה ועוד. 
המון סימני שאלה היו אז בסמינר. חלקם נענו עם סיומו וחלקם נשארו איתנו לתחילת השנה.
את השנה התחלנו, כשאנחנו כבר קצת יותר מכירים וקצת יותר מבינים.
את היום השני בבית הספר ניצלנו לזמן איכות מרחבי ויצאנו לטיול בנהלל במהלכו אכלנו ארוחת בוקר משותפת, שיחקנו משחקי ODT (ספונטניים ומתוכננים).

המפגשים הראשונים של קבוצות המעשה הוקדשו להכרות- גם עם קבוצת המעשה וגם עם המעשה עצמו. קבענו את הסטינג של הקבוצה, חילקנו בינינו אחראויות וערכנו תיאום צפיות.
במעשה מפגשים ובמעשה העמקה, התחלנו במסורת שנקראת "משהו ממני" בה בכל שבוע ילד/ה (או יותר) מביאים משהו מעצמם האישי והפרטי למעגל של הקבוצה. הסטינג של המעגל הזה מאוד מוחזק ושמור וכל ילד/ה מביא/ה את מה שמתאים לו/לה. עד כה המפגשים היו מרגשים מאוד.
אצל אור בהעמקה עשו דינמיקה קבוצתית דרך משחק דומינו, למידה על העמקות שהילדים עשו בעבר, עיסוק בטקסט הגותי על ההבחנה בין דעת לחכמה ו...הכנו פיצות!
אצל סהר וניר במפגשים התחלנו לחשוב על דמות איתה היינו רוצים להיפגש ל"כוס קפה", ערכנו פעילות בנושא, דיברנו על ניסוח מכתב ו...הכנו עוגת דבש!

בהאנגר אחרי שבשבוע הראשון ערכנו סדנאות שונות על דרכי העבודה בהאנגר, בשבוע וחצי האחרונים איפשרנו לילדים להגיע להאנגר באופן פתוח יותר, לבחור בין סדנאות שמורי ההאנגר הציעו לבין עבודה לפי בחירתם. הילדים ניצלו את הזמן לשיעורי בית בעבודה משותפת, עבודה על פרוייקטים אישיים ו/או קבוצתיים, עבודה עם דור על תסריט לסרט, למידה עם יותם על מוזיקת עולם, סלון שיח עם ברברה ועוד. 

לומדי הבגרות שלנו (כיתה י') - מתחילים להבין מה זה אומר למידה לבגרות, למידה שהבחירה היא לא בנושא או בדרך הלמידה אלא בכך שתהיה בגרות.
רוני, אלעד ואביה (וגם ניר ואור), שמלמדים את הבגרות, שיתפו את הילדים בפרטים הקשורים לבגרויות הספציפיות מה שאפשר לילדים לבחור לאיזה מסלול הם רוצים ללכת. הנושא הציף לא מעט תחושות ואחד הדברים שחזרו על עצמם זה האופציה לנוע בין המסלולים ושמספר היחידות שאני עושה לא אומר שום דבר על היכולות האינטלגנטיות שלהם וגם לא על "סיכויי ההצלחה שלי בחיים" - על זה משפיעים דברים נוספים... 
אנחנו רואים שנושא הבגרויות עדין מציף לחץ מסוים ולאט, לאט, השגרה תכנס למסלולה ואיתה, אנחנו מניחים, ירגע הלחץ.

את ענף היזמות פתחנו בשיח על נושא היזמות בבית הספר. על המקומות בהם אנחנו מרגישים שאפשר להשפיע ועל מקומות בהם אנחנו מרגישים שאי אפשר. אנו מאוד מעודדים את הילדים לקחת יזמויות, להיות שותפים בועדות השונות ולהוביל את בית הספר בתחומים רבים.
רוב ילדי המרחב השותפים ליזמות נמצאים בועדת "מורה דרך", צוות הגברה ובועדת קליטה. מקווים שמספר הילדים ומספר ההשתתפות בועדות רק יגדל...

ילדי ט מסתגלים למערכת החדשה בה רוב השיעורים שלהם הם עם ילדי ז-ח, מערכת שבה מגיעים בזמן שלנו למרחב ולא תמיד פוגשים את ילדי י'. לא לכולם זה פשוט. 
ביום שלישי לפני היציאה לחופשה התבקשו הילדים לבחור את יום שלישי שלהם - עבודה, טיול, חווה החקלאית, האנגר, סביום. 

באסיפה המרחבית השבוע דנו על נושאים שונים שחשובים לנו- הקמת פינת קפה ויציאה חופשית לאלונית.
אנחנו נמשיך ונקיים אסיפות מרחביות  מדי שבוע, בהן נדון על נושאים שונים הנוגעים למרחב, נציין ימי הולדת וחגים.

בעקבות בחירת החונכים שהתקיימה ביום שני האחרון קיימנו שיחות שונות על הבחירה, על פרידה מחונך אל מול הישארות עם חונך לשנה נוספת, על המהות של החונכות - מדהים לשמוע את הילדים מדברים ברגישות על המבוגרים, מבינים ורואים בחשיבות של החונכות בהערכה ובאהבה גדולה.

ביום שלישי האחרון נסענו לפעילות "סל תרבות" עם הזמר שי צברי ששיתף בסיפורים ובשירים על אהובה עוזרי. קבוצת ילדים מהמרחב נסעה לפאב-לב במדעטק שם נחשפה לאפשרויות המגונות והרבות שהפאב-לב יכול להעניק להם.

מזכירים שאנחנו פה, לשאלות, להארות, למה שצריך.
בברכת שנה טובה לכולנו!

ניר, לי, אור וסהר.1-10 of 60