מרחבים‏ > ‏

מרחב ביטלס - ז-ח


זמן קורונה- פורים עד פסח

שבועיים שכמותם לעולם לא חווינו, שבועיים של קשר, למידה, מפגשים חברתיים, עם כל האנשים המוכרים לנו, אבל הכל "מרחוק".  איך מצליחים לשמור על פתיחות וקרבה בקשר וירטואלי? איך הופכים שיעור דרך מסך המחשב ללמידה משמעותית? בתחילת הדרך, היה נדמה שבטח מדובר בסוג של טעות, היינו בטוחים שנחזור תוך שבוע ללימודים. עוד דיברנו בינינו לבין עצמנו ועם הילדים על המסלולים של הטיול השנתי, מי התנדב לצוות פסח, מתי כנס המקהלות ולמתי הוא יידחה. פתחנו אתר מיוחד של בית ספר, מלא בתוכן ופעילויות בכל מיני תחומים, בבחירה מוקפדת של המורים שלנו, ותוך שבוע הבנו שיש גם צורך בשיעורים של ממש, והוצעה מערכת שיעורים לילדי ג'-י', שכללה חלל, פילוסופיה, סופרט, קומיקס, ביולוגיה ועוד הרבה. המורים והילדים למדו מהר מאוד את פלטפורמת הזום, לחלקנו זה מילא את החוסר בתקשורת החברתית בצורה טובה ורצו רק עוד ועוד, חלקנו פחות התחברנו למדיה החדשה הזאת וקצת התנתקו מחיי בית הספר.  זה העמיד אותנו, כאנשי חינוך, בסטירה, שכן אנחנו רגילים לעודד את הילדים למלא את זמנם בלמידה עצמאית, בפעילות בחוץ, בקשרים עם המשפחה, בעשייה של ממש, הרחק מהמסכים, ופתאום המסך והטלפון הפכו לדרך היחידה שלנו, המורים, לשמור על קשר ולראות את כל הדברים הנפלאים שהילדים עושים בבית, הרחק מאיתנו. אנחנו שומעים מהילדים על פרוייקטים, זמן משפחה, אפייה ובישול, טיולים, למידה, יצירה, סידורים בבית, יוזמות.  אנחנו גאים בהם מאוד, כל אחד ואחת, על מי שהם ומה שהם מצליחים להפיק (בעזרתכם ההורים!) בתקופה הזאת, ובעיקר מתגעגעים מאוד!  
בשחריות, עשינו התאמות למשחקים האהובים- טלפון שבור, מלך התנועות, תן קו, טריוויה, משימות, אפילו אפייה משותפת, כל אחד מהבית שלו.  שיתפנו זה את זו בתמונות מהשטח, ראינו את חדרי השינה אחד של השנייה, את הפרחים הפורחים בגינות, את חיות המחמד ועוד.  היו שהקפידו להגיע לכל המפגשים ולהגיב בקביעות בקבוצות הווטסאפ, ואחרים שהגיעו רק מדי פעם.  היה מפתיע לגלות כמה קשה לקבוע שעה שמתאימה לכולם- הילדים עם לו"זים מלאים!- טיולים, זומים של שיעורים, פרוייקטים בבית, "תרגולי בית" בחסות ההורים, וכמובן שעות שינה מגוונות לכל ילד וילדה :-)
את החונכויות עשינו בטלפון או בפייס טיים. כל כך כיף לשמוע אותם, גם אם אין על מה לדבר. לילדים יכולת מיוחדת לשמור על שפיות, ולהזכיר לנו לזרום וליהנות מהיומיום, כן קצת באסה, בעיקר כי אי אפשר לעשות את אותם הדברים של "חופש רגיל" אבל סה"כ נחמד להיות בבית, כולם ביחד.  נשמע שאתם, ההורים, עושים עבודה נהדרת, עם המון תשומת לב והשקעה בימים מלאים ואיכותיים וחיוביים עם הילדים. 
אנחנו מחזיקים אצבעות שעם מזג האוויר המתחמם, והסגר המהודק, נוכל לנצח את הקורונה הזאת, ולהצליח לחזור לשגרה! עד אז, אנחנו ממשיכים ומשדרגים את היכולת שלנו להיות בשביל הילדים מרחוק. 
באיחולי חג שמח ובריאות לכולם!
אריאלה, דניאל, גבריאל ונעה

השבוע שהיה...
1-5.3.20

🎭
השבוע עסקנו בעיקר בחגיגות פורים, כשהמרחב שלנו תופס את קדמת הבמה במלוא מובן המילה. ביום רביעי פתחנו את חגיגות פורים הבית-ספריות בתצוגת תחפושות שחריתיות ברחבת הדשא. כל שחרית בחרה תחפושת קבוצתית והציגה אותה לראווה, כשאצלנו כיכבו נבחרת המעודדות של נעה, הפרות של גבריאל, תלמידי בי"ס "של פעם" בניצוחה של המורה הקשוחה אריאלה והדרדסים של דניאל. הייתה אווירת פסטיבל נהדרת שפתחה את התיאבון לקראת ההפנינג של ראשון הקרוב.

👘
ביום חמישי עלינו כולנו על פיג'מות, קישטנו את ביה"ס וחתמנו את היום והשבוע בכמ"ש פורימי בהובלת ילדי המרחב. ההנחיה, קטעי השירה, הריקוד וההצגה השנונה ריתקו את הקהל וגרפו אינספור מחמאות. יש לציין שהמרחב שלנו היה אחראי על היומיים האלו (וגם בתפעול התחנות של ההפנינג בראשון), וכל פעם מחדש מוכיחים לנו הילדים כמה הם מוכשרים, אחראיים ונכונים לבצע כל משימה, ובצורה מעוררת השתאות. מוזמנים מאוד לפרגן להם!

🎟
ביום רביעי נסענו גם לצפות בהצגה המעולה "אח בוגר". ההצגה עסקה בתכנים מורכבים שפגשו כל ילד וילדה במקום שונה, ובאופן טבעי הצפייה זימנה שיח ועיבוד של הרגשות שצפו. זו בדיוק המטרה של אירועי סל תרבות (שנבחרים בקפידה), ואנו מקווים שהתכנים עשו דרכם גם לשולחן ארוחת הערב. 

🏕
בעודנו עסוקים בתחפושות ומשלוחי מנות, חשוב להזכיר כי הטיול השנתי מגיע ממש עוד רגע. בשבוע שעבר יצא הצוות לטיולי הכנה להיכרות עם מסלולי הטיול בגליל העליון, ואנחנו יכולים להגיד שמתוכננים מסלולים נהדרים, מאתגרים במידה ומשובצים פינות חמד. כפי שכבר ציינו - חשוב מאוד להעביר את אישורי ההורים בהקדם, וכמובן לדבר עם ילדיכם על תחושותיהם לקראת הטיול, לצד ההכנות הלוגיסטיות הנדרשות. במקרה שעולים חששות, תהיות או אתגרים כלשהם, פנו לחונכים.

😷
ומשהו אחרון - אם לצאת לרגע מהחממה הנעימה של ביה"ס הדמוקרטי בעמק (לפעמים צריך), אנחנו מדברים עם הילדים לא מעט גם על העניינים שמעסיקים כרגע את הארץ והעולם. גם הבחירות (זוכרים שהיה דבר כזה השבוע?!), ובייחוד הקורונה. הילדים מאוד סקרנים, ואנחנו משתדלים לספק תשובות אינפורמטיביות ופרקטיות, ובעיקר לנרמל ולהרגיע.

🌈
בקיצור, אנחנו בעיצומה של תקופה אינטנסיבית ומרגשת!
שתהיה שבת שלום,
אריאלה, גבריאל, נעה ודניאל (:
השבוע שהיה... 
23-29-20

"מי שנכנס אדר מרבין בשמחה" 🥳🤩🥳🤩

השבוע שחלף הכניס אותנו לתקופת "שבירת השגרה" הבאה עלינו לטובה... ( בחירות, פורים, טיול שנתי, פסח....)

במרכזו של השבוע התקיים יום סבים סבתות נהדר, שעל אף גשמי הברכה, עבר באופן מרגש ומשפחתי, וכלל מפגש פתיחה וסדנאות במרחב הבית ספרי. תודה לכל מי שלקח חלק והשתתף. 

המשכנו בהכנות לחג פורים אותו אנו מארגנים במשותף עם מרחב בוגרים. ישנה התנדבות מרשימה של ילדי המרחב בהפקת החג ובחלוקה לועדות למטרה זו 💪💪💪. במסגרת ההכנות הוחלט כי ביום רביעי (4.3) בבוקר ( חגיגות טרום פורים) כלל השחריות יגיעו בתחפושת שחריתית 🤫🤫🤫, ובנוסף כל שחרית תעניק לשחרית אחרת משלוח מנות מלב אל לב. הוחלט על שני חוקים למשלוח מנות. 1) המשלוח לא יכלול דברים קנויים.. 2) המשלוח צריך לזמן בהמשך החודש פעילות משותפת בין השחריות... 

ביום חמישי (5.3) כלל בית הספר, צוות וילדים יגיעו לבושים בגדי פיג'מה... ובמהלך הזמן שלנו נקשט יחד את המרחב הבית ספרי לקראת חגיגת פורים "האמיתית" ביום ראשון.  מי אמר שלא כל יום פורים???

את הכמ"ש ארגנו לנו השבוע מרחב גזוז, עם ריקוד בנים קצבי ומצחיק בניצוחו של אלדד. שמענו מנבחרת הכדורגל הבית ספרית, על טורניר הכדורגל של מחוז צפון דמוקרטי, בו השכבות הצעירות הביאו כבוד רב לבית הספר כאשר זכו במשחק 2-4 קבלו גביע, ועלו למשחק הגמר. 🏆🏆🏆

שבת שלום, 
צוות המרחב - אריאלה, גבריאל, נעה ודניאל
השבוע שהיה... 
16-20.2.20
🎼
את השבוע פתחנו לצליליו הנעימים של הנבל, במסגרת סל תרבות. נגנית הנבל עדינה סיפרה לילדי המרחב על כלי הנגינה הייחודי וכמובן השמיעה מספר יצירות. 
🌳
לאחר דחייה של שבוע בשל תנאי מזג האוויר יצאנו לטיול המסורתי לציון ט''ו בשבט (או כ''ג בשבט... 🤔). אמנם היה קצת קריר בבוקר, אך לאחר שהגענו לגבעת עודד נעשה נעים. הילדים נהנו מהטבע ומשינוי התפאורה, שיחקו והעסיקו את עצמם, וגם השתתפו בסדנאות ברוח החג. הייתה אווירה נהדרת וחוצת מרחבים, שהזכירה לכולנו כמה הטבע עושה טוב לילדים וכמה מעט אנחנו צריכים בשביל ליהנות. 
🎭
לאחר שהתחלקנו לצוותי עבודה לקראת פורים, המשכנו וחידדנו את הפעילויות הפורימיות שתחת אחריותנו. ילדי המרחב שלנו שמחים לקחת את המושכות לידיים. בשבועיים הקרובים נעסוק לא מעט בהכנות, בין השאר בשיתוף פעולה עם מרחב בוגרים, שאחראים על הפנינג פורים שיתקיים ביום א', ה-8.3. 
👨🏻‍🦳👵🏼
עוד בהמשך - בשלישי הקרוב ייערך בבית הספר יום סבים-סבתות, שכבר הפך למסורת מקסימה. יחד עם הילדים, גם אנחנו מתרגשים מאוד לארח את הסבים והסבתות ולתת להם טעימה קטנה מבית הספר הייחודי שלנו. 
🧹
לצד הדברים החיוביים, ישנם גם עניינים נעימים פחות המחייבים התייחסות. נושא השמירה על ניקיון המרחב מעסיק אותנו רבות, ואנו מקווים שהמצב ישתפר. תופעה מטרידה נוספת שתפסה תאוצה היא הברזות משיעורים. הצוות מטפל בעניין, בעיקר באמצעות ערוץ החונכים.
🌻
בשורה התחתונה, המרחב ממשיך להיות פעיל ושוקק חיים, ואנחנו נהנים גם מהשמש שהפציעה לאחר מספר שבועות חורפיים במיוחד. 

שבת שלום, 
צוות המרחב - אריאלה, גבריאל, נעה ודניאל
14.2.2020
השבוע שעבר על כוחותינו..

קודם כל נאחל מזל טוב לשיר שילדה השבוע בן בריא ויפה!!

בין ריקודים למשחקי ג'אנגל ספיד מסעירים, משחק קלפים חדש שקיבלנו משיר ואוירה שמחה במרחב, המחצית החלה ונועה שהצטרפה ברינה, כבר התמקמה בשחרית ובשיעורים והרבה דברים התרחשו ועוד מתוכננים להתרחש בקרוב.
קיימנו השבוע אסיפה מרחבית על פורים ושיתוף הפעולה שלנו בארגון החג הבית ספרי יחד עם מרחב בוגר. הילדים התגייסו ונרשמו לצוותי העבודה השונים וכבר בשבוע הבא, נתחיל לעבוד.
סיכום מרחבי בנושא אוכל, תיאבון מוגבר של ילדים מתבגרים.., החלפת כריכים בין הילדים ולקיחת אוכל אחד מהשני ללא הסכמה גם התקיים השבוע כשהמטרה היתה להרגיע את הרוחות ולהדגיש שצריך להביא אוכל שטעים לנו ושיספיק לכל היום בבית הספר. בעיקר להעלות מודעות ורגישות בנושא .
פגשנו את חלקכם השבוע בערב לקראתיכון ושמחנו מאוד על ההזדמנות להיפגש גם עם הילדים ולשמוע אתכם ואת צוות התיכון לקראת האופק הדינמי והלא כל כך רחוק..
טו בשבט הגיע ואיתו שחריות ייעודיות, חידון הצמחים המסורתי במבואה וגם טיול בית ספרי מתוכנן ויצא לפועל כשמזג האויר יאפשר ממש בקרוב.
ילדי הרובוטיקה מתרגשים ומתכוננים במרץ לקראת התחרות שתתקיים ב17.2, הציגו את הפרוייקט בכמ"ש בגאווה ונאחל להם המון בהצלחה!!
אז פורים בקרוב, טיול שנתי גם מתקרב ממש וביום ראשון נהנה מסל תרבות מוסיקלי אצלינו בבית הספר.

מאחלים סוף שבוע נעים נעים
גבריאל, דניאל, נועה ואריאלה.
8.2.20

השבוע שהיה

בסיום ההגרלות וסגירת המערכות הסופיות, נכנסנו לשגרה של מחצית ב, וצוללים ללמידה עם הקבוצות והשיעורים החדשים.  
נעה התחילה את עבודתה במרחב, קיבלה פיקוד על השחרית המקסימה של שיר, ומלמדת גם הרבה שיעורים עם ילדי המרחב שלנו.  הילדים קיבלו אותה בזרועות פתוחות וברוח טובה.  מאחלים לה הצלחה והנאה אצלנו בבית הספר!!
ועדת טיולים ממשיכה ומרימה טיולים איכותיים, מגוונים ומאתגרים עבור ילדי המרחב, שנהנים יותר מאי פעם בימי שלישי בבוקר.  שבוע שעבר עשינו טיול הליכה, דרך שדות נהלל, עד הגשר החקלאי ומעבר לו, והשבוע הילדים התחלקו לקבוצות וניסו להדליק אש עם חמישה גפרורים בלבד!  הם עבדו בשיתוף פעולה, צלחו את המשימה וקיבלו מרשמלו על האש בתמורה לעבודתם הקשה.  
עוד השבוע, השחרית של אריאלה נפגשה עם השחרית של של סהר מבוגרים, והתחילו לתכנן את שיתוף הפעולה של שני המרחבים סביב חג הפורים השנה.  השחרית של דניאל הרימה לו מסיבת יומולדת מפנקת בהפתעה!! ילדי המקהלה יצאו לכנס מקהלות של כל בתי הספר של העמק, וקבוצת הרובוטיקה הרימה הילוך לקראת התחרות שתתקיים בשבוע הבא, מרבים בחזרות והכנות בכל שעות היום והערב.
תאריכים חשובים:
מזכירים שהשבוע ביום שני 10.2 יתקיים ערב חשיפה עבור ילדי והורי מרחב ביטלס (בלבד!) הגעתכם חשובה לנו!  
25.2 יום סבבתא- כולם מוזמנים להירשם בקישורים שנשלחו בשחריות ולשלוח סבים וסבתות ליום משפחה שמח אצלנו בבית הספר!
הפנינג פורים 8.2, ואחריו שלושה ימי חופשה!
טיול שנתי 18-19.3
וגם- הרבה סלי תרבות, ט"ו בשבט, כנס מקהלות, רובוטיקה... חודשים של הרבה עשייה מיוחדת וכיף.
בברכה,
גבריאל, נעה, אריאלה ודניאל
19-23/1/20

השבוע שהיה...

החורף ממשיך לתת אותותיו, והשבוע נעדרו לא מעט תלמידים ואנשי צוות עקב מחלות כאלו ואחרות. אבל למרות שצינון עשוי להשפיע על חוש הטעם, קיימנו בבית הספר את שבוע הטעימות של המחצית השנייה שנפתחה זה עתה. הרכבת המערכות, שהייתה המוטיב המרכזי השבוע, מזמנת אתגרים שונים לילדים, החל מסדר וארגון, דרך ראייה רוחבית וכלה בצורך בגמישות ויכולת לוותר.
כזכור, בשבוע שעבר נפרדנו זמנית משיר היקרה. נעה, המחליפה שלה, תיכנס לתפקידה רק בתחילת פברואר. במהלך השבועיים שבתווך התחלקו ילדי השחרית של שיר בין שלוש השחריות האחרות, מה שמאפשר קצת רענון בדינמיקה הקבוצתית. 
בין הטעימות הספקנו עוד כמה דברים השבוע. אם הסתובבו לכם השבוע בבית ילדים שממלמלים "הלו, מיי ניים איז איניגו מונטויה..." זה בגלל שמזג האוויר של יום שלישי השאיר אותנו תחת קורת הגג החמימה של המרחב, והתכנסנו לצפייה משותפת בסרט "הנסיכה הקסומה", עם המון חיוכים מלאי פופקורן.
בבוקר יום חמישי זכו חלק מהילדים להרצאה מרתקת של הביולוגית הימית מיה אלסר (שהיא גם דודה של עידן ואילה מהמרחב שלנו). בהרצאה נכחו הילדים שלקחו חלק בקורס "צבי ים, דגים ומה שביניהם" אותו הובילה המורה מעיין, שגם יזמה את המפגש עם מיה.
בתחילת השבוע הבא ייסגרו סופית המערכות (לאחר הגרלות) והמחצית השנייה תצא סופסוף לדרכה. 
עד אז, שיהיה סוף שבוע נעים ובריא,
צוות המרחב המצומצם, אריאלה, גבריאל ודניאל12-16.1.20 השבוע שהיה..
שבוע מלא התרחשויות וארועים הסתיים לו ואנחנו כבר עם פנינו לתחילת מחצית שנייה ומרעננת. התחלנו את השבוע ביום תעודות, ביצה שלא התפוצצה והתכנסות בית ספרית עם מצגת מסכמת, הופעות ילדים וגם שיר בכיף של המורים. המשכנו לשבוע חצר מלא עשייה מדהימה, יוזמות, צבע,אפייה, לכה, בנייה ושדרוג משמעותי ביותר של חצרות בית הספר שלנו. הרבה ילדים עבדו ונהנו וגם הרבה ילדים בחרו לשחק ולשהות במרחב. ניסינו לגייס את כולם לעבודה ותרומה לשבוע מיוחד זה ולהרגשתינו כמעט כל אחד ואחת יצרו, התנסו ותרמו משהו בשבוע זה. ערב גיבוש מרחבי היה חלק מרכזי בשבוע הזה גם וההכנות וההתרגשות היו רבים. ריקודים, אוכל ומופעים ולבסוף פרידה ( זמנית!) מקסימה משיר שלנו. היתה אוירה של שמחה והתרגשות. הילדים המדהימים של המרחב שלנו זרמו בין החדרים השונים ונהנו מלהיות יחד ואנחנו התמוגגנו מהם ומהביחד הזה. 
מהשבוע הקרוב, ילדי השחרית של שיר יחולקו לשלוש קבוצות בין שאר שחריות המרחב עד שתגיע נועה, המחליפה של שיר, בעוד כשבועיים. ראינו לנכון לחלק את השחרית וכך כל ילד/ה ידע בדיוק לאיזו שחרית שייך באופן זמני,בתחילת היום וגם בסיכומי יום. זה ייתן שקט ויציבות לקבוצה ובכלל במרחב הרבה יותר מנדידת השחרית כל יום לשחרית אחרת.
מחצית שנייה מתחילה...
אנא הקפידו שהילדים יגיעו ממחר עם מערכת לשבוע הטעימות כדי שנוכל להתחיל מחצית בזרימה ככל האפשר.
יש לנו מרחב מקסים ותענוג לסיים כך מחצית, עם אנרגיות שבוע חצר והערב המרחבי וכבר מסתכלים קדימה לשילוב כוחות עם מרחב בוגר לארגון חג הפורים הבית ספרי..עוד פרוייקט שאין לנו ספק שילהיב ויעסיק אותנו מאוד.
מי שטרם רשם ביומן- ערב חשיפה לתיכון עבור ילדי והורי המרחב- 10.2! פרטים בהמשך.

מאחלים לשיר לידה קלה וטובה וזמן בית ממלא בשמחה ואהבה .

לכל שאלה, עניין והתייעצות, נשמח להקשיב ולסייע.

צוות המרחב.
5-9.1

השבוע שהיה...
אולי לחלקנו זה הרגיש מהיר מאוד, וייתכן שלחלקנו תחילת השנה מרגישה כמו משהו מהעשור הקודם, אבל כך או כך - השבוע הסתיימה לה המחצית הראשונה!
כמו בכל הארץ, גם אצלנו בביה"ס ובמרחב היה שחקן מרכזי בולט בשבוע החולף, והוא החורף. הימים הגשומים הכניסו את רובנו לכיתות ולמרחבים, אך האווירה החמימה פיצתה היטב על הטמפרטורות הנמוכות. חלק מהילדים אוהבים גם להשתובב בגשם ובשלוליות, אז אם ילדיכם נמנים על חובבי החורף, הקפידו שיביאו עמם בגדים להחלפה כך שלא ישובו הביתה סחוטים ורועדים מקור.
אחרי ההצלחה המסחררת של חנוכה פנה המרחב להרמת הפרוייקט הבא שלו, הוא הערב המרחבי שייערך ברביעי הקרוב בביה"ס בין השעות 18:00-20:00 (תזכורות נוספות ומפורטות יישלחו בקבוצות הוואטסאפ). התחלקנו לקבוצות עבודה והצוותים עובדים במרץ על ערב מהנה ומגבש.
את השבוע סיימנו בכמ"ש מרחבי בו העלתה כל שחרית מופע קצר. הילדים עבדו נהדר, ולמרות לוחות הזמנים הדחוקים הצליחו להתעלות אפילו על עצמם ולהעלות הופעות מצחיקות, כיפיות ומפתיעות. כל כך הרבה כישרון מסתובב לו במרחב הזה...
השבוע השלמנו את שיחות ההורים, ובראשון נציין כאמור את יום המחצית, בו נקיים שחריות סיכום מחצית חגיגיות ואחריהן נחלק תעודות ונמשיך בהטלת ביצים, סדנאות וכמח"ג שטרם נראה כמותו.
מיד לאחר מכן יתחיל שבוע החצר, במהלכו נרים יחד פרוייקטים מגוונים לשדרוג חזות בית הספר. הורים שרוצים להצטרף ולתת יד צובעת או מבריגה - צרו קשר עם השוחרים/חונכים. נשמח לכל סיוע שהוא (:
שבת שלום,צוות ביטלס - אריאלה, גבריאל, שיר ודניאל


31.12- 2.1
מסכמים שלושה ימים מלאי התרחשויות ואירועים עם הפנים לבאות. לפני כן, נשמח לספר לכם כי חג החנוכה, אשר אורגן והופק על ידי מרחב ביטלס, היה מרגש, ילדי ומלא אור ושמחה. בית הספר קושט והיה חגיגי, הסדנאות היו מותאמות לכל הגילאים והדלקת הנרות המרחבית, היתה מרגשת ומלאה בפרגונים. היום הסתיים בכמח"ג  מלא בשירה וריקודים. התרגשנו לראות את הילדים בעשייה, יצירה, מעורבות ושיתוף פעולה. פנינו כבר אל הפרויקט הבא- ערב המרחב אשר יתקיים ב15.1 בשעות אחר הצהריים, ללא הורים. התחלנו את התכנון עם הילדים ונעדכן בהמשך. שימו לב כי נוכחות הילדים חשובה ומשמעותית לטובת גיבוש ותחושת היחד. במהלך הערב, ניפרד משיר שיוצאת לחופשת לידה.
נרצה להזכיר את חוק הטלפונים המרחבי אשר אומר כי ילדי המרחב לא יכולים להיות עם פלאפונים בזמן בית הספר ועליהם להכניס אותם לתיקים מרגע תחילת היום. מצאנו את עצמנו מזכירים לא פעם בתקופה האחרונה את הכללים ונשמח אם תשוחחו על כך עם הילדים. המרחב שלנו מלא משחק, שיחות, אינטרקציה חיובית, רב גילאית. אנו מאמינים בין השאר כי הדבר קשור לעובדה כי הטלפונים מחוץ לתחום. חשוב לנו שכך יישאר.
נשלחה לכם הודעה בקבוצות השחרית על 'הביצה שלא התפוצצה'. מסורת בית ספרית אותה הילדים אוהבים במיוחד!
מה לפנינו?
שבוע של משובים בשיעורים, סיכומים, גרפים. ביום חמישי, יום השיא- חלוקת התעודות והביצה. מיד לאחר מכן, שבוע חצר!!!
בברכת אין על 'דמוקרטי בעמק',
אריאלה, דניאל, גבריאל ושיר


21.12.19
סיכום השבוע שהיה
שבוע מלא עשייה ותוכן עבר עלינו; שחריות נפרדות ה-ו, הכנות לחנוכה , חונכויות סיכום מחצית ובמקביל שיעורים, משובים בשיעורים וגם סיימנו את השבוע בצפייה בית ספרית בהצגה "ענן על מקל".  חיילת מפיקוד העורף ליוותה את ילדי שכבת ה' השבוע בהדרכה בוקר בוקר כיצד להתנהל במצבי חירום. מטרת הדרכה זו היא ללמד את הילדים כיצד לפעול, מה כן ומה לא לעשות במצבים כמו רעידות אדמה, שריפות ועוד ולשלוח אותם להיות השגרירים של התכנית בתוך בתיהם. זוהי תכנית ארצית ואנחנו עוד בוחנים את אופייה ועד כמה היא באמת מותאמת לילדי ה' ובכלל . במקביל ילדי ו' השבוע, זכו לשמוע את נועה ואת ליאור ממרחב בוגרים שסיפרו לנו על התיכון שלנו וענו על שאלות הילדים, הכנו איתם קישוטים לחנוכה ועסקנו במתי מתאים לעשות ולהתנסות בכל מיני חוויות כגון עבודה בתשלום, בילוי עם חברים,קעקוע,  נסיעה בתחבורה ציבורית לבד ועוד ועוד. היה מעניין לשמוע את הילדים דנים בנושאים השונים, שואלים שאלות ומשתפים.
חנוכה ביום שני הקרוב והמרחב שלנו מפיק את החג השנה בבית הספר, ההתרגשות גדולה מאוד וההכנות נפלאות. המרחב לא רק מעלה רעיונות ומתנדב לעזור, אלא באמת יוזם ועושה ואחוז גדול מהילדים במרחב בהחלט מפיק, מכין, מתרוצץ בחריצות ובהשקעה כדי שיהיה לנו חג מלא באור.
אנחנו, צוות ביטלס, נהנים וגאים מאוד מילדיכם ומהרצינות בה לקחו על עצמם להפיק את החג באחריות גדולה כל כך. כמובן שאתם מוזמנים להיות איתנו ולקחת חלק ביום ב' הקרוב.

בשבוע הקצר הקרוב בביהס -
ביום ראשון  נצא במסגרת סל תרבות לסיור בגלרייה שבמרכז ההנצחה בטבעון.

ביום שני , ב- 23.12 נציין את חנוכה בבית הספר, תודה לכל ההורים שהתנדבו להביא לנו סופגניות לשחריות וכמו כן, גם ביום שני הקרוב לילדי ו' ומעלה תהיה הרצאה חשובה ומצויינת של גלעד האן על הסכנות הטמונות ברשת,  וכן נפגוש כבר את חלקיכם לשיחות הורים אחר הצהריים.

בשלישי נצא לחופשה של שבוע ונחזור להיפגש ביום שלישי ה - 31.12, שנייה לפני 2020..

שלכם - צוות המרחב - דניאל, שיר, גבריאל ואריאלה.

14/12/19

סיכום שבוע

מרגישים את סוף המחצית כבר באוויר, חונכים ונחנכים יושבים יחד בכל פינות בית הספר, מכינים גרפים לקראת התעודות, בשיעורים מתחילים לעבוד על נושאים אחרונים, מסיימים פרוייקטים ומבצעים משובים.  אוטוטו יוצאים לחנוכה וחוזרים לשבוע בלבד לפני חלוקת התעודות ומעבר דרך שבוע החצר שלנו ולתוך המחצית השנייה.  כמה מהר הזמן רץ!  בהזדמנות זו נזכיר ששיחות ההורים מתקיימות השנה בתאריכים 23/12 ו-7/12.
מרחב ביטלס לקח על עצמו השנה את חג החנוכה.  כשני שליש מילדי המרחב התנדבו לקחת חלק בארגון החגיגות, התחלקו לצוותי עבודה והתחילו להניע את הדברים.  מדהים לראות כמה התלהבות והשקעה הילדים מביאים לעבודה הזאת.  בשבועיים האחרונים בזמן טיול הילדים שנרשמו שקדו על הכנת סדנאות, ריקוד, הצגה והנחייה לכמח"ג, חידונים, סדר יום, קישוטים ועוד.  צפוי לנו חג לתפארת והרבה גאווה לילדים האלו. 
עוד בחודש דצמבר- סל התרבות החל לפעול במלוא המרץ! שבוע שעבר אירחנו את יוסי אבולעפיה בכיתת הסטודיו שלנו, היה מפגש מרתק, עם איש מקסים ומצחיק שבקו אחד קטן משנה פנים כעוסות לכאובות למופתעות לזוממות.  נבחרות הכדורסל שלנו יוצאות השבוע לטורנירים של המועצה- נאחל להם הצלחה!! ובשבוע הקרוב נארח חיילת מפיקוד העורף לשחריות מיוחדות לכיתה ה' בנושא פעולה בזמן חירום.   ננצל את ההזדמנות להתחיל את השיח לקראת המעבר לכיתה ז עם הווניקים שלנו, נארח ילדים גדולים, נקיים מעגלי שיח שכבתיים ובהמשך גם מרחביים על הנושא הזה שמתחיל להעסיק מאוד את ילדי המרחב, ואנחנו בתהליכי ארגון ערב חשיפה עבור ההורים, שיתקיים בתחילת פברואר, פרטים בהמשך.
מזכירים שוב את ערב המרחב (לילדים) המתוכנן לתאריך 15/1. אם עוד לא רשמתם ביומנים- זה הזמן! :-) את הפעילות עצמה נתחיל לתכנן אחרי חנוכה, אך הכוונה לסוג של מסיבה מרחבית עם הרבה צחוקים ורגעים של יחד.
ולסיכום כמה מילים על הפלאפונים.  לרוב ילדי המרחב כבר יש טלפון, חלקם פעילים בו באפליקציות השונות או בקבוצות הווטסאפ, וחלקם עוד לא מאוד עסוקים בזה אך חשופים ושומעים על מה שקורה אצל החברים.  בבית הספר, לשמחתנו, אין באפשרות הילדים להוציא ולהשתמש בטלפונים, אך חלק ניכר מהאינטראקציות שלהם אחר הצהריים מתרחשות באמצעות המכשירים הקטנים האלה, והאדוות של זה מגיעות גם אלינו.  כנראה לא נוכל לפקח על כל תוכן ולשמור מפני כל פגיעה, אך כן כהורים חשבו שתהיו מעורבים, תשאלו שאלות, תתעניינו, תהיו אוזן קשבת ועזרה בניווט בעולם הוירטואלי המוזר הזה- באילו קבוצות הילד נמצא, מי שם איתם ואת מי לא מכניסים, אילו אפלקיציות יש בנייד, איזה תוכן הילד שלי מעלה לעיני העולם (באינסטגרם, בסטורי וכו'), באיזה תוכן הילד שלי צופה, האם החשבונות של הילדים פרטיים או ציבוריים, מי יכול לפנות לילדים שלי דרך האפליקציות השונות, באיזו שפה אני משתמש בווטסאפ ועד כמה בקלות אגיד שם דברים שלא הייתי אומרת פנים אל פנים.  בדרך כלל, אם שואלים, הילדים מספרים.  הרגישו בנוח לפנות אלינו עם כל סוגייה שעולה. 

בברכת חורף גדוש שוקו חם,
צוות מרחב ביטלס- גבריאל, שיר, אריאלה ודניאל
24-28/11/19

השבוע שהיה... 

המחצית שועטת קדימה במהרה, תחילת השנה וחגי תשרי מרגישים כמו זיכרון רחוק והנה אנחנו מסכמים עוד שבוע "שגרה" שאינו שגרתי כלל:
בתחילת השבוע נפגשנו לערב למידה פורה ומעניין עם נוכחות הורית מרשימה. תודה רבה לכל מי שהגיע להעמיק את ההיכרות עם בית הספר על תחומיו והיבטיו השונים.
ביום שלישי יצאנו לטיול רשות בהובלת בנות צוות טיולים התותחיות. רוב ילדי המרחב (כ-40) יצאו לפעילות כיפית של מדורה ופיתות על הסאג' וחזרו שבעים, מרוצים וספוגי עשן (:
למחרת, לאחר הכנה בשחריות במהלך השבועיים האחרונים, ציינו יחד בבית הספר את חג הסיגד - הזדמנות נפלאה ללמוד ולהכיר את המסורת של חברי הקהילה האתיופית.
בחמישי הקדשנו שעה לניקיונות בית הספר ולאחר מכן התכנסנו לפי קבוצות ההסעות על מנת לשוחח ולהסדיר את כל ענייני ההסעות, ולהציף בעיות אם ישנן כאלו.
ובנוסף, כבכל שבוע, ממשיכים הילדים לשחק במרחב ומחוצה לו, ומשחקים חדשים מצטרפים למאגר. לסיכום - עוד שבוע גדוש תכנים ופעילויות, בבית הספר בכלל ובמרחב בפרט.

עם הפנים קדימה - השנה בחר המרחב לקחת אחריות על חגיגות חנוכה בביה''ס, ובשבוע הקרוב נתחיל את התכנון בצוותי עבודה שונים.
וגם... לפתוח יומנים: ב-15.1 נערוך ערב גיבוש לילדי המרחב ופרידה (זמנית בלבד!) משיר. פרטים נוספים בהמשך, אך בינתיים, כמו שאומרים, שימרו את התאריך.

שבת שלום,
אריאלה, גבריאל, שיר ודניאל
17-21/11/19

שבוע של למידה ועשייה מבורכת עבר עלינו...
ברחבי הארץ ציינו את שבוע הזהירות בדרכים והנושא החשוב הזה עלה בשחריות בדרכים ואופנים שונים. בזמן הסדנאות של יום חמישי, יכלו הילדים לבחור מגוון עשיר של סדנאות בנושא וילדי ביטלס כמובן, השתתפו ולקחו חלק פעיל. ביום חמישי הקרוב, נערוך שיח הסעות על פי ישובים, כנהוג מידי שנה. תפקיד השיח לאוורר תחושות, להציף קשיים ואף לקבוע חוקי הסעה. 
ביום שלישי, על חשבון זמן טיול החובה, יצאנו לדשא מול מכון התערובת שם עברו הילדים, בקבוצות השחרית, בין ארבע תחנות ODT. מהר מאוד נדבקנו אנו הצוות, בשמחה, בתחרות הבריאה ובצחוק המתגלגל. נהננו מאוד! בכלל, יש לנו תחושה מצוינת השנה לגבי הזמן המשותף שלנו בימי שלישי, גם בטיול הרשות וגם בטיולי החובה. אנו מנצלים את הזמן לחיבור, שהייה בחוץ, למידה וגיבוש. ממשיכים כל הזמן לדייק ונראה, מתגובות הילדים, כי ההנאה גדולה ומשותפת. את בוקר יום שלישי פתחנו באסיפה מרחבית על מנת לחדד חוקי מרחב הקשורים בהתנהלות מרחבית, שמירה על ציוד ומשחקים ואווירה כללית אותה היינו רוצים לשמר.
אנחנו מחכים לכם ביום שני לערב למידה אשר ישלב שיח מרחבי וסדנת בחירה. זוהי הזדמנות חשובה ויקרה להכיר, לשוחח, לפתוח ערוצי חשיבה ועבור למידה והפריה הדדית. נשמח לראותכם!
גבריאל, דניאל, אריאלה ושיר
10-14.11.19

השבוע שהיה..
שבוע מיוחד שאת חלקו בילינו ללא שלושת המרחבים הבוגרים שלנו, טיול בחירה של סימני דרך, כמ"ש אותו הנחו ביטלסיות ומופע רקדנים מהמרחב. קיימנו גש"ם משמעותי לקבוצה נכבדת מהמרחב וגם כמובן שגרת שיעורים וחונכויות.
אז התחלנו את השבוע ברוגע ובשגרה והגענו ליום שלישי פעמיים כי טוב כי יצאנו לטיול בחירה של משימות וסימני דרך וכי ילדי גזוז, צעירים ובוגרים השכימו ויצאו מוקדם לשלושה ימי מדבר על אף ההתראות והמצב בדרום. נשארנו בבית ספר יסודי ומאוורר ואוירה זו היתה נעימה ומאפשרת יחד עם בלבול רב אצל ילדים רבים. הרגשנו כי ילדים רבים חשים כי אפשר לשחרר כל רסן ביחס לרכוש במרחב וביחס אחד כלפי השני. טיפלנו וכמובן עדיין מטפלים בכל מקרה לגופו בכלים המקובלים וכן כינסנו את המרחב ביום שלישי בסיכום יום כדי ליישר קו. 
את הכמ"ש ביום חמישי הנחו נועה וליבי והן עשו זאת בחן ובמקצועיות רבה. תומר, פלג ואורי הופיעו בריקוד בלתי נשכח על הבמה וכמובן הששבשים שחתמו את הכמש נוגנו על ידי דניאל ודנה, אילה ותמרה שרו בשמחה על הבמה. היתה חגיגה אמיתית והתרגשות רבה בחזרות ובהחלט המרחב שלנו לוקח יותר ויותר יוזמות והילדים מבקשים לקחת חלק פעיל יותר בכמשים , בהחלט עושים זאת נפלא וממש בקרוב כבר נראה אותם יותר על הבמה.
שימו לב -
ב25.11 ניפגש לערב למידה בבית הספר כשהחלק הראשון של הערב יהיה מרחבי.
בשבוע הקרוב נתמקד בנושא הזהירות בדרכים ונלמד על חג הסיגד. 

מוזמנים ליצור עימנו קשר בכל עניין - שיר, דניאל, גבריאל ואריאלה. 

3-7/11/19

שבוע של שגרה מבורכת, טיולים ועשייה עבר עלינו. בדיוק כמו שאנחנו אוהבים. 

ביום שלישי, בחלון הזמנים של טיול החובה, יצאנו לאמפי בנהלל והתחלקנו ל- 4 קבוצות: בנות ה'/בנים ה', בנות ו'/בנים ו'. פרסנו מחצלות בצל ושוחחנו עם הילדים על מהו אור, האם אנו יודעים להגדירו ומהו האור, הכוח הפנימי, השוכן בכל אחד ואחת מאיתנו. התפתחו שיחות מדהימות, מפרגנות, מעצימות עבור הילדים ואנחנו התמוגגנו מהפתיחות, משיתוף הפעולה, מההיענות והרוח הטובה. זהו חלק מה- DNA המרחבי של ביטלס והוא מהווה לנו קרקע פוריה ועשירה לפעילויות ושיח עם הילדים. כל הפעילות הזו היתה בעצם הקדמה לפתיחת הפרויקט בו נעסוק בתקופה הקרובה במסגרת המרחב- תכנון וארגון חנוכה , ברמה הבית ספרית. אין הרבה חגים ומועדים שמצוינים ברמה הבית ספרית, רב גילאיים. חנוכה הוא אחד מהם ואנו מתרגשים מאוד כצוות, לתכנן אותו עם ילדי המרחב שיבחרו בכך. פרטים נוספים יישלחו בהקדם.

ביום רביעי יצאנו בהתרגשות לנחל אלון. יצאנו בנוכחות כמעט מלאה, ביחד עם מרחב כוורת, לכרמל הירוק כל ימות השנה. היה חם אך לא מידי, המסלול היה קליל ויפה במיוחד, האווירה היתה מצויינת וגם במהלכו, כמו מעגלי השיח בשבוע שלפני, שוחחנו באחת העצירות על אחד הנושאים הקשורים: דרוזים, אדם קדמון, שריפה בכרמל, הרי געש... כל כך הרבה ערכים מוספים יש לשהייה בחוץ, בטבע, למידה שרק האוויר הפתוח מזמן לנו. אנחנו שמחים מאוד על ההזדמנות ליום שיא חוויתי בבית הספר שמתכתב בכל הוויתו עם מי שאנחנו.

ביום ראשון נציין בבית הספר את יום הזיכרון להירצחו של יצחק רבין בהתכנסות בית ספרית ובסדנאות בחירה בשעה הראשונה. את השיח על רבין ומורשתו התחלנו כבר השבוע בשחריות ובקבוצה של אריאלה, אירחו השבוע את דרור, אביו של תומר, אשר היה בראש יחידת המאבטחים של רבין בליל הרצח. הוא סיפר לילדים, במפגש מרתק ומלא הקשבה, על היכרותו עם רבין, איזה אדם הוא היה; מיוחד, רציני ומקצועי. המפגש השאיר רושם רב על הילדים וחיזק את ההכרה במפגשים האנושיים כבסיס ללמידה על עצמי ועל העולם.

רישמו לפניכם תאריך חשוב! ב-15.1.20 ניפגש כל ילדי המרחב ואנשי הצוות בבית הספר בשעה 17:30 לאחר צהריים של גיבוש, ציון סוף מחצית ופרידה משיר שיוצאת לחופשת לידה.

שיהיה שבוע טוב,
גבריאל, אריאלה, דניאל ושיר
23-31/10

שבוע ויומיים של שגרה מבורכת!  לא ייאמן שרק בסוף אוקטובר מרגישים שהשנה ממש התחילה.  במרחב שוררת אווירה טובה, מלא ילדים בפינות השונות, משחקים, מדברים, מציירים ועובדים. 
השבוע יצא טיול ראשון באחריות צוות טיולים מרחבי- קבוצה של ילדים שנרשמו להגות, לתכנן ולהוציא לפועל טיולים מלהיבים לימי שלישי. הם התחילו עם משחק דגליים ענק המשתרע על חלקים גדולים מנהלל! ההתלהבות הייתה רבה, ועל אף שהיו כמה הערות לפעם הבאה, סך הכל הילדים חזרו מותשים ומלאי סיפורים כמו "מתוך סרט פעולה", ומחכים בשמחה לטיול הבא. 
יום חמישי היתה לנו הכנה לטיול ג-ו היוצא השבוע. הילדים בחרו מבין שמונה מעגלי למידה הקשורים לטופוגרפיה, דמוגרפיה והיסטוריה של אזור הכרמל. מזכירים להחזיר אישורי הורים בהקדם, מי שטרם עשה זאת. 
השבוע גם התחילו סוף סוף החונכויות! כל ילד נפגש לראשונה עם החונך החדש לפגישה אישית. אנחנו המורים מאוד התגעגענו לכך והרגשנו זאת גם על הילדים.  השנה דרך ההודעה על החונכים הייתה שונה מבעבר (בזמן השחריות), והנושא עלה להשוואה ודיון באסיפה על מנת לשמוע ולהחליט להבא מהי הדרך הנכונה לעשות זאת. 
עוד באסיפה- חוקי ההאנגר- נושא מאוד קרוב לילדי המרחב שלנו, שחלקם מאוד אוהבים לעבוד בהאנגר, אך למעשה לא רשאים לעשות זאת באופן שוטף ללא אישורים מיוחדים. את נושא האסיפה העלה תומר מהמרחב, הנוכחות הייתה גבוהה והתוצאות- נדע בשבוע הבא. 
בינתיים שנאחל לנו עוד גשמי ברכה רבים (חוץ מביום רביעי) והמשך שגרה מהנה!
אריאלה, דניאל, גבריאל ושיר

12.10.19

בשבועיים האחרונים לא היו הרבה ימי לימודים, ובכל זאת הספקנו לא מעט.
לרגל השנה החדשה התחדש המרחב במספר משחקי קופסא שמחליפים הרבה זוגות ידיים סקרניים, ובנוסף זכתה גם הדלת שלנו למתיחת פנים צבעונית (שטרם הסתיימה). 
במסגרת השחריות השבוע נגענו בתכנים החשובים שמכיל יום הכיפורים, וביום חמישי האחרון יצאו כל ילדי בית הספר ליום פעילות מיוחד וחגיגי ברחבי נהלל. 
המרחב כולו יצא לפעילות ניווט במהלכה חיפשנו ומצאנו מרכיבים לסוכה (כפות תמרים, מוטות וכו'), ולאחר מכן התכנסו כל המרחבים באזור האמפי של נהלל לשלל סדנאות לבחירה. בתום הסדנאות נעלנו את אירועי היום בטקס כמח''ג בהנחיית נציגות ממרחב ביטלס! זה המקום לציין שאת כל היום הזה תכנן צוות תלמידים המורכב בעיקרו מבנות המרחב שלנו, שמפגין פעם אחר פעם רוח התנדבות ועשייה, לצד ביצוע מרשים בהחלט. ישר כוח!
אבל עם כל הכבוד לחגי ומועדי תשרי, הנושא שהעסיק יותר מכל את הילדים וכן את צוות ההוראה הוא כמובן שיבוץ החונכים והחונכות. לאחר ציפייה דרוכה של שני הצדדים, המפגש הראשוני של חונך-נחנך מרגש כל פעם מחדש, ומחכים כבר להתחיל את המפגשים השוטפים עם החזרה לשגרה.
אז שתהיה חופשה נעימה ונתראה לאחר החגים, 
שיר, גבריאל, אריאלה ודניאל
28.9.19
זכינו לשבוע לימודים מלא ומרגש בתחילתו בחרו הילדים חונכים ובסופו, ציינו בהתרגשות את בואה של השנה החדשה. זה היה שבוע גדוש תוכן, יצירה והעמקה. בדיוק כמו שאנחנו אוהבים.
כאמור, ביום ראשון בחרו הילדים את רשימת החונכים אשר הכילה לפחות ארבעה שמות של אנשי צוות, מכל בית הספר. בשחרית חשבנו, התלבטנו, שיתפנו והילדים שמעו סוגים שונים של דילמות, מחשבות והליכי חשיבה. לנו היה חשוב כי בחירת הילדים תהיה אמיתית, כנה, לאחר מחשבה והתבוננות פנימה. 
ביום שלישי, יצאנו לטיול חובה ממנו חזרנו כצוות בהתרוממות רוח של ממש. התכנסנו באמפי בנהלל והתחלקנו לשחריות, כל שוחרת לקחה שחרית של מורה אחר, פעולה שאפשרה לנו להעמיק את היכרותינו עם הילדים ולהבין טוב יותר את הדינמיקה שנוצרת בקבוצות השונות. קיימנו תשליך בו כל ילד כתה על פתק ממה היה רוצה להיפרד השנה; תכונה, אירוע, אתגר אישי... את הפתקים שרפנו ודיברנו על המנהג היהודי המיוחד המתקיים בימים אלה. הילדים המקסימים והרגישים שיתפו בכתיבתם ואפשרו לנו הצצה לנפשם המרתקת.
ביום חמישי התקיים כמעט חג חגיגי במקום השחרית. התכנסנו בדשא הסינטטי וכל מרחב בירך את בית הספר והקהילה בשנה טובה. מרחב ביטלס כתב שש בש בכתיבתו היו שותפים כמות גדולה מאוד של ילדים מהמרחב שאף עלו , שרו ושימחו את כולם. מרגש היה לראות את רוח היוזמה , הרצון לשותפות ועשייה...
סיימנו את השבוע בשיתוף של מעשים טובים אותם עשו הילדים מתחילת השנה, לטובת עצמם או הסביבה... אנו מאחלים לכל הילדים ובני המשפחות, שרק נמשיך ככה בהתפעלות מהילדים החכמים והרגישים, מבית הספר שלנו שמהווה בית וקרקע בטוחה ושנמשיך להיות שותפים לדרך. ניפגש ביום רביעי.
חג שמח,
גבריאל, אריאלה, דניאל ושיר


20.9.19

השבוע שהיה...

 

השבוע שחלף לו היה אמנם מקוטע, אך עם זאת גדוש ורווי הספקים. התחלנו את השבוע בהתמודדות עם ההגרלות וסגירה סופית של המערכות, ועושה רושם שכולם הולכים ומסתגלים לשגרה החדשה.

במסגרת השחריות עסקנו רבות בנושא הבחירות. תחילה בהקשר של הבחירות לממשלה, ובנוסף נגענו בתהליך בחירת החונכים ובעקרונות המנחים אותנו בבחירה זו, ובעיקר בשאלה - מה חשוב לי בבחירת החונך/ת? כידוע לכם, ביום הראשון הקרוב יתבקשו הילדים לבחור ארבעה שמות, מתוכם ייבחר חונך לכל ילד. סוף השבוע הוא זמן מעולה להתלבט יחד עם הילדים ולהגיע מוכנים לבוקר יום ראשון.

חילופי העונות מביאים עימם רוח טובה, אבל לצערנו גם קצת וירוסים, אז אנחנו מקווים שכולם ירגישו טוב יותר בשבוע הבא (:

כפי שתוכלו לראות בתמונות המצורפות בוואטסאפ, גם השבוע כיכבו חלק מהביטלסים בכמ"ש. על הבמה נצפה גם בחור בשמלה אדומה ושתי צמות, אבל אין לנו מושג במי מדובר.

נתראה בשבוע הבא,

שיר, גבריאל, אריאלה ודניאל14/9/19

השבוע שהיה..

שבוע שני של התחלה ושל שגרה ואחרי פגישות איתכם ועם הילדים, אחרי התלבטויות וקושי לעיתים לבחור, לכולם כבר יש מערכות ועוד רגע הגרלות, בחירת חונכים ואז באמת נתחיל להרגיש התייצבות מסויימת ושגרה אמיתית. השבוע קיימנו אסיפה מרחבית ראשונה שעסקה בבחירת צוותים או וועדות מרחביות. הוצעו רעיונות מעניינים כמו צוות אוכל, ביקורת, אסיפה וטיולים וכבר התחלנו יחד עם הילדים לחשוב יחד ולהניע יוזמות . אסיפה מרחבית תתקיים פעם בחודש ותעסוק בצרכים המרחביים. באסיפות האלה מזדמן לילדים להביע דעתם, להשפיע על חיי המרחב ולקחת חלק בהובלה ויצירה של פרוייקטים מרחביים, חגים בבית הספר, תכנון ארועים ועוד. בשחריות אנחנו עוסקים בהיכרות עם הקבוצה ובתוכה, משחקים בפנים ובחוץ, דיברנו על נושא האסיפה הבית ספרית ובעיקר מכוונים לבניית קבוצה שנעים להיות חלק ממנה ולפעול בתוכה בביטחון ובנינוחות.
לוח ימי הולדת מרחבי מתהווה לו במרחב וייתלה בימים הקרובים ובכלל ניראות המרחב, הסדר והנקיון בו, חשובים לנו ואנו מנסים יחד עם הילדים להיות מודעים לכך גם בתוך המרחב וגם בחצר הנפלאה שלידינו.
מאחלים לילדים החולים בריאות וחזרה מהירה אלינו ולכולנו המשך דינמי ומהנה עם הרבה הנאה ולמידה יחד .
אנחנו פה לכל שאלה או בקשה - 

גבריאל, דניאל, שיר ואריאלה.
7.9.19

הורים יקרים,

בשעה טובה ומוצלחת, פתחנו את שנת הלימודים בהתרגשות ובשמחה. המרחב שלנו ממוקם גם השנה בחצר האחורית אשר שינתה את פניה ואליה נוסף מרחב כוורת וכיתה יבילה נוספת. המרחב המקסים שלנו שוקק חיים ופעילות, הילדים משחקים במגוון משחקי קופסא, צובעים דפי צביעה, משוחחים על המערכת ואוכלים בנחת בסביבה הממוזגת (היה חם השבוע!) רוב הילדים הגיעו עם מערכות השבוע ונפלא לראות את תחושת הנינוחות וההיכרות שלהם כבר עם המערכת הבית ספרית ושבוע הטעימות. ביום שלישי יצאנו לטיול הראשון לשנה זו. שיחקנו משחקי כדור יחד, שוחחנו והתגבשנו. הטיולים יקבלו השנה פנים קצת אחרות ואנו בחשיבה מתמדת על דיוק הזמן היקר והחשוב הזה ללמידה חוץ כיתתית. ביום חמישי חווינו פעם נוספת את רוח המעורבות אשר כל כך מאפיינת את המרחב שלנו. בזמן סדנאות היה יריד וועדות בו כל וועדה הציגה את עבודתה והזמינה ילדים להצטרף. ילדי ביטלס הגיעו בהמוניהם, שאלו שאלות, התעניינו ואף נרשמו. בכמ"ש החגיגי הופיעה קבוצת בנות מהמרחב בליווי של אורי על הגיטרה. ילדי בית הספר הצטרפו בשירה והרגע היה מרומם רוח... ניפגש ביום שני לקביעת מערכות, לאחריה יהיו הגרלות בחלק מן השיעורים ואז, כניסה רשמית לשגרה מבורכת של למידה ועשייה.

שתהיה לנו שנה מלאה בטוב, התבגרות ושמחה.
אריאלה, דניאל, גבריאל ושיר.סיכום שבוע 16-12.5.19

שלום לכולכם, 

פַּעם אַחַת, בִּהְיוֹתִי בֶּן שֵׁשׁ, רָאִיתִי תְּמוּנָה מְפֹאֶרֶת בְּסֵפֶר הַמְתָאֵר יַעֲרוֹת-עַד בְּשֵׁם "מַעֲשִׂים שֶׁהָיוּ".  הָיְתָה זוֹ תְּמוּנַת נָחָש-בָּרִיחַ הַבּוֹלֵעַ אֵיזוֹ חַיָּה....

בַּיָּמִים הָהֵם הִרְבֵּיתִי לְהַרְהֵר בְּחַיֵּי הַהַרְפַּתְקָאוֹת בַּג'וּנְגְל וְהִצְלַחְתִּי בְּעֶזְרַת עִפָּרוֹן צִבְעוֹנִי לְהוֹצִיא מִתַּחַת יָדִי אֶת צִיּוּרִי הָרִאשׁוֹן...הֶרְאֵיתִי אֶת יְצִירָתִי לִמְבֻגָּרִים וְשָׁאַלְתִּי אוֹתָם אִם צִיּוּרִי מֵטִיל אֵימָה עֲלֵיהֶם.

 הֵם הֵשִׁיבוּ לִי: "כְּלוּם צָרִיךְ אָדָם לִפְחֹד מִפְּנֵי כּוֹבַע?" לַאֲמִתּוֻ שֶׁל דָּבָר, לֹא הָיְתָה זוֹ צוּרַת כּוֹבַע, אֶלָּא דְמוּתוֹ שֶׁל נָחָש-בָּרִיחַ בְּעַכְּלוֹ פִּיל.  לָכֵן צִיַּרְתִּי אֶת קִרְבּוֹ שֶׁל הַנָּחָשׁ-הַבָּרִיחַ כְּדֵי שֶׁיְּהֵא הַדָבָר מוּבָן גַּם לִמְבֻגָּרִים.  כִּי כָּךְ דַּרְכָּם שֶׁל הַמְבֻגָּרִים: תָּמִיד צָרִיךְ לְהַסְבִּיר לָהֶם הַכֹּל.

(מתוך הנסיך הקטן לאנטואן דה-סאן אקסיפרי)

השבוע שלנו עמד בסימן הנסיך הקטן. 22 מילדי המרחב שלנו לקחו חלק בהפקה מרשימה, מרגשת, אומנותית, חינוכית שהיא תוצר הסיום של השיעור "הנסיך הקטן". 

השיעור "הנסיך הקטן" שמלמדת יעל תלם, הוא שיעור שנתי. במהלך השנה הילדים קראו את הספר, חקרו אותו, בחרו תפקידים, התחלקו לקבוצות, הקדישו שעות בבית לחזרות על התפקיד שלהם וכמובן שעות רבות של חזרות בבית הספר. למעשה, בשבוע האחרון, ילדי הנסיך הקטן היו כל השבוע בחזרות. כמעט ולא ראינו אותם...אך ההתרגשות הורגשה גם הורגשה במרחב. 

התוצר היה מרגש. לראות את החבורה המופלאה הזו על הבמה הייתה מתנה נפלאה לסוף השבוע. והוכחה - שוב (ושוב ושוב ושוב) שיש לנו מרחב פשוט מעולה! 

השבוע נכנסנו חלקית לסוף השנה. אמנם לפנינו עוד חודש וחצי (מעט? הרבה?) עד לסוף השנה באופן רשמי. השיעורים מתקיימים כרגיל, חונכויות וכו' אבל ריח מסיבת הסיום  כבר באוויר (ב 19.6 - רשמו לכם ביומנים!); בחונכויות עומלים על גרפים וגם לא יירחק היום ותקבלו הזמנה לשיחות הורים (ב 27.5 או ב3.6). הזמן טס!

בשבוע הקרוב מספר פעילויות לפנינו: 

בשלישי בבוקר - מרוץ השדה המסורתי של הדמוקרטי! - מוזמנים לבוא לרוץ ו\או לעודד! 

בשלישי לפנות ערב - מדורת ל"ג בעומר קהילתית, בחורשת הבונקרים. בואו בואו בואו! יהיה כיף! 

ברביעי בבוקר - טורניר כדורסל לבנים ולבנות מכיתות ד-ו של המועצה. 

חמישי - חופשת ל"ג בעומר (כי מזמן לא היינו בחופשה....) 


שיהיה סופ"ש מעולה, 

ארז, שיר, גבריאל ונבט


סיכום שבוע 28.4-2.5 ועוד כמה דברים שלא כתבנו עליהם...

שלום שלום, 

לא כתבנו הרבה זמן. הרבה הרבה זמן. הרבה הרבה הרבה... 
אז מה היה לנו? 

היה לנו טיול שנתי נפלא, עם החבורה המופלאה שלנו. ביום הראשון עלינו את הר עצמון, עליה לא פשוטה כלל וכלל. הילדים טיפסו אותה כאיילים קלילים וכאיילות קלילות. אין כמו מאמץ משותף לגיבוש! ביום השני הלכנו - יותר נכון עמדנו בפקק עם קבוצות רבות - בנחל יצפור. הדרך הייתה לא פשוטה, ולאו דווקא בגלל האתגר הפיזי. השהייה הממושכת בחום, והעצירות הארוכות לא הקלו. אבל! החבר'ה שלנו, התגלו גם הפעם כאלופים! מנצלים את העצירות למשחקים, לשיחות... וכשהגיע תורם ללכת, הקבוצות האחרות במסלול -שכולן היו של ילדים גדולים יותר - צפו בהם בהשתאות והחמיאו להם על יכולת ההליכה שלהם. רווינו נחת. 
וכמובן בערב, המחנה בקיבוץ יזרעאל. על דשא מפנק, עם אוכל טעים, התרוצצה לה החבורה הנחמדת. בין האוהלים, בתוך האוהלים... ואם אפשר היה גם מעליהם, אז לבטח אפשר היה למצוא אותם גם שם. 
לסיכום, היה פשוט טיול נפלא! 

ואחרי הטיול היו הבחירות, ואחריהן היה לנו יום אחד קטן שבסיימו ציינו את פסח. הייתה חופשה ארוכה ארוכה ובסיומה - מי היה מאמין שזה היה רק השבוע - נפגשנו. 

אז חזרנו צ'יק צ'ק לשגרה..כמה שאפשר לקרוא שגרה לשבוע שיש בו את יום השואה (ובשבוע הבא יום הזכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות, ולפנינו עוד ל"ג בעומר ושבועות...) לחודשיים אחרונים של השנה. 

השבוע המשיכו כרגיל השיעורים והחונכויות. במהלך השבוע הוצבו במבואת בית הספר, ספרים, פודקאסט וסרט שקשורים ליום השואה. כל התכנים היו מותאמים לגיל של המרחב שלנו, ומה שלא, נאמר שהוא לא מתאים. 
היה מרגש לראות רבים מילדי המרחב, ניגשים, לוקחים ספר ושוקעים בו בכל רגע נתון שיש להם; מאזינים בחבורה לפודקאסט וצופים בסרט. 
ביום השואה עצמו, עסקנו בנושא בשחריות, ובשיעור השני באמצעות מעגלי שיח. היו ארבעה מעגלי שיח לבחירה: ארז סיפר את סיפורה של חנה סנש, גבריאל הקריאה את הסיפור "העדי של עדי", שיר סיפרה על אנה פרנק ויאנוש קורצ'ק ונבט שוחחה עם ילדים שרצו לשאול שאלות על נושא השואה. 
הפידבקים שקיבלנו מהילדים היו חיוביים ביותר. במקום כמ"ש, ציינו את יום השואה בהתכנסות בית ספרית. 

השבוע נלמד כרגיל בימי ראשון, שני ושלישי. ביום רביעי, נציין בבית הספר את יום הזכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. יום הלימודים יסתיים בשעה 12 וההסעות יוקדמו לשעה זו. ביום חמישי -יום העצמאות - יש חופשה. 

שיהיה שבוע טוב, 
נבט, ארז, גבריאל ושיר
סיכום שבוע 31.3-4.4

שלום לכולכם, 

עבר עלינו שבוע שגרתי למדי.

ביום ראשון ילדי כיתה ד' צפו בהצגה אדיסון, שסיפרה על חייו של הממציא. הילדים חזרו נרגשים. רובם הגדול אמרו שזו הייתה הצגה יוצאת מן הכלל. 

ביום שלישי, עקב מזג האוויר הגשום, התחלקנו לסדנאות חובה-בחירה. כלומר חובה לבחור סדנה... חלק מהילדים שחקו עם ארז, חלק מהילדים הכינו לוח אביבי מלבב למרחב וחלק גדול מהבנים שוחחו עם נבט על כל מיני עניינים שבלב. היה נעים וטוב. 

חוץ מזה אנחנו מכינים במרץ את הטיול השנתי שמתרגש עלינו לטובה. בודקים בדיקות אחרונות, מכינים צ'ופרים לטיול, מכינים הדרכות, עוברים על רשימות הציוד ועל נהלי הבטיחות. וגם - נזכרים בטיול קודמים- מעלים זכרונות, מפיגים חששות וכד'. 

השבוע הבא יהיה כדלקמן: 
ראשון-שני טיול שנתי, שלישי - יום בחירות - אין לימודים, רביעי יום רגיל ברובו ובסיומו מפגש מרחבי חביב לקראת הפסח. יום חמישי - יוצאים לחופשת פסח עד 28.4.. 

שיהיה לכולם סופש נעים, 
צוות המרחב

סיכום שבוע 28-24.3

שלום לכולם, 

עבר חודש מהפעם האחרונה שכתבנו! היו לנו כל מיני דברים בחודש האחרון, אבל נדמה שהמרכזי שבהם היה חג פורים. היה לנו חג נהדר: צבעוני, מגבש ומשמח! 

בימים אלה אנחנו עסוקים מאוד בעניין הטיול השנתי, שיתקיים ממש בקרוב בראשון- שני הבאים 7-8.4. אנחנו חוזרים ומזכירים נהלי בטיחות, משוחחים על חששות וציפיות, נזכרים בטיולים קודמים ומה עשה אותם מוצלחים, מספרים לילדים שהצטרפו אלינו השנה על החוויה המיוחדת הזו - שבה כל ילדי בית הספר ואנשי הצוות מזיעים ביחד בעליות, מצחצחים שיניים ביחד, מכינים ארוחות ביחד, ישנים זה לצד זה. איזה כיף לנו! תענוג!! (רק נקווה שמזג האוויר יהיה בעדנו..). 
ובעניין זה - אנחנו מזכירים שאפשר - ורצוי! - לשוחח איתנו על כל עניין שקשור לטיול שמעלה חשש אצלכם או אצל ילדכם או ילדתכם. 
ודבר אחרון בעניין - זה סוף שבוע מצוין להקים את האוהל בבית ולבדוק את תקינותו ; לראות שיש לכם תיק גב שלילדים יהיה נוח לצעוד איתו ; תיק שנכנס אליו כל הציוד וכו'... 

השבוע הקרוב הוא השבוע היחידי ה"רגיל" לתקופה הקרובה. ביום ראשון יצאו ילדי כיתה ד' לסל תרבות - הצגה על תומס אדיסון. חוץ מזה... כרגיל.

בשבוע שלאחר מכן, ראשון - שני (כאמור) טיול , שלישי - בחירות, רביעי - בית ספר - מציינים את פסח. ובחמישי יוצאים לחופשת פסח, ממנה חוזרים ב 28.4....

שיהיה ימים טובים לכולנו, 
ארז, שיר, גבריאל ונבטסיכום שבוע 28-24.2

שלום לכולכם, 

"למידה ללא תשוקה מקלקלת את הזכרון, ושום דבר שנספג בו אינו נשמר" (לאונרדו דה-וינצ'י)

ואצלנו במרחב הייתה השבוע למידה מלאת תשוקה בשלל תחומים - וגם עם ההורים! 

אחרי בקשות חוזרות ונשנות מצד הילדים לעזרה בשמירה על הסדר במרחב ובשמירה על היחסים הבינאישיים ביניהם. ואחרי התלבטויות רבות שלנו איך אנחנו עושים את זה בלי להפוך להיות "בייביסיטר" או "שוטרים" מצד אחד, ומהצד השני, להקשיב למה הילדים מבקשים באמת, בסאב-טקסט - החלטנו על חוקים חדשים למרחב (בצורה לא דמוקרטית) והבאנו אותם למרחב ביום ראשון בשחרית מרחבית. החוקים אומרים כך: המשחקים נכנסו לארון. כל ילד\ה שרוצה לשחק מוציא\ה מהארון ולמעשה "שואל\ת" את המשחק. יש טבלה על הלוח שצריך למלא - מי השואל, מהו המשחק, שעת לקיחה, שעת החזרה וחתימה. כמו כן, ילדים שינהגו אחד כלפי השני בצורה לא מכבדת יורחקו מהמרחב באותו היום בזמן שלנו (למעט לקיחת אוכל מהתיק או משהו מהתא). עד כה, החוקים יצרו סדר נפלא - הילדים בעצמם אומרים שהרבה הרבה יותר נעים להם להיכנס ככה למרחב. הטבלה מתמלאת במהירות מסחררת. המשחקים לא מפוזרים בכל מקום, וגם הכבוד ההדדי השתפר. 
אנחנו תקווה שהלך הרוח הזה ימשיך ויהדהד בעוד מקומות במרחב שלנו. 

ביום שני השבוע התקיים ערב הלמידה השני והאחרון לשנת הלימודים הזו. תודה רבה לכל ההורים הרבים שהגיעו ליום הלמידה! אנחנו מקווים שהארנו קצת יותר את מה שמתרחש בבית הספר כולו ובמיוחד במרחב שלנו. תודה על השיתוף והכנות שהיו במפגש שלנו. שמחנו מאוד לראות את ההורים שהגיעו! 

בשחרית של נבט ובשחרית של שיר, היו השבוע שחריות משותפות ביחד עם שחריות מגזוז. השחריות עסקו במנהגי חג פורים (כבר מתחילים להריח אותו באוויר... ). השחריות היו מוצלחות: נעימות, כיפיות ומלמדות.

ודבר אחרון - בבקשה ציידו את הילדים ביותר אוכל ליום. הילדים היקרים מתרוצצים הרבה, לומדים המון, ובמיוחד בימים הקרים האלה, גם רעבים יותר. שימו לב שאתם שולחים איתם אוכל מזין, מגוון ואהוב עליהם. תודה!!

שתהיה שבת מצוינת, 
צוות המרחב

סיכום שבוע 21-17.2

שלום לכל ההורים היקרים, 

"ברגע שגילית איזו מכפות הרגליים היא הכף הימנית, כבר אין לך הרבה התלבטויות לגבי מי מהן היא הכף השמאלית. ואז נותרה רק הבעיה באיזו מהן להתחיל לצעוד".(פו הדב\ א.א מילן)

השבוע שלנו התחיל עם ההודעות על ההגרלות, ובחירת שיעורים חלופיים במידת הצורך, ולכן השבוע הזה כבר היה שבוע רגיל של מחצית שנייה. 

באסיפת בית הספר הייתה הצבעה, שכללה ילדים רבים מהמרחב שלנו (יותר משני שליש!) לגבי הטיול השנתי - האם הוא יהיה חובה או בחירה. ההחלטה שהתקבלה היא שהטיול השנתי יהיה חובה לכל ילדי בית הספר (למעשה להשאיר את המצב הקיים). אם יש קושי מסוים בלינה או ביציאה לטיול בכל סיבה שהיא, החונך\ת, ההורים והילד\ה ימצאו פתרונות יצירתיים חלופיים וינתן מענה לקושי.

ביום שלישי השבוע התארח בבית ספרנו הפרלמנט של קהילת בתי הספר הדמוקרטיים. הגיעו לבקרנו אורחים (ילדים ומבוגרים) מ6 בתי ספר ברחבי הארץ. חלק מילדי המרחב שלנו היו שותפים פעילים בהכנת הביקור ובהדרכתו. תודה רבה לתות מילר-הדר שהייתה שותפה מלאה לארגון. וכן לעידן אלסר, בועז סלע ואור גליל, שהיו חלק משמעותי מהיום הזה. 

החורף הביא איתו מחלות של ימים ארוכים (לעיתים כשבוע!) ויש לא מעט ילדים נעדרים בעקבותיהן. נאחל לכולם\ן החלמה מהירה ושיחזרו אלינו בקרוב. 

ולסיום, ביום שני הקרוב ה 25.2 יתקיים בבית הספר בשעה 20:30 ערב למידה, שחלקו יהיה גם פגישת הורים מרחבית. אם יש לכם בקשות לשיחה על נושאים מסוימים לקראת הערב, בבקשה יידעו אותנו. מחכים לראותכם!!! 

שבת 


סיכום שבוע 14-10.2

הורים יקרים שלום וברכה, 

שבוע ראשון כמעט כמעט רגיל של מחצית שנייה. (למה כמעט כמעט, כי אולי יהיו הגרלות בכל מיני שיעורים, ואז תוכן של משבצת זמן מסוימת יצטרך להשתנות).
אבל כבר השבוע אפשר היה לחוש באיכותה של השגרה המבורכת. 

ביום שלישי השבוע ילדי כיתה ד' צפו בהופעת מחול של אומנית בשם דגה פדר, שעוסק בעלייה האתיופית לישראל ומשלב הן מנהגים מסורתיים וכן קטעי מחול. המופע מבוסס על סיפור חייה של היוצרת, אשר עלתה ברגל מאתיופיה דרך סודן בגיל 8. 

באותו הזמן יצאו כל ילדי כיתה ה' לטיול לאמפי. בטיול הילדים שחקו ביחד שני משחקי גיבוש ובשאר הזמן שחקו במה שרצו. היה כיף! 

ביום רביעי הייתה אסיפה גדולה ומשמעותית בבית הספר - האם הטיול השנתי צריך להיות רשות או חובה. באסיפה הראשונה התחיל דיון ועלו הצעות לחוקים. באסיפה הבאה ימשיך הדיון עוד קצת ואז תתקיים הצבעה. לפני האסיפה, ערכנו מעגלי הסכמה בשחריות לגבי הנושא. הילדים היו חלוקים בדעותיהם והיה מעניין מאוד לשמוע אותם. המורכבות הגדולה היא סביב העניין החברתי - מה קורה אם אני לא רוצה לצאת אבל כל החברים שלי כן (או להפך) והאם אני משנה את דעתי בגלל זה ואז מפסידה? חלק גדול מהילדים דיבר על התחושה קודם לטיול, שלא רוצים לצאת ואז יוצאים ונהנים. חלק דיברו על הקושי בשינה מחוץ לבית, חלק דיברו על אי ההנאה מטיולים באשר הם ועוד ועוד.. מזמינים אתכם לשוחח איתם על הנושא ולשמוע את דעתם. 

וגם אסיפה מרחבית הייתה לנו השבוע, שגם אליה קדמו מעגלי הסכמה מרחביים. האסיפה הייתה מכבדת, גם כאן היה דיון והעלו הצעות חוק, אבל עוד לא התקיימה הצבעה. עלו מגוון נושאים שקשורים לאקלים המרחבי: איך שומרים יותר על סדר וניקיון, שמירה על המשחקים, שמירה על החפצים האישיים שנמצאים בתיק ובתא, שימוש בפלאפונים שלא בזמנים המותרים, התייחסות נעימה אחד לשנייה ולא רק דרך תיווך של מורים ועוד. גם לאסיפה זו יהיה המשך. 

מאחלים שבת גשומה ונעימה, 
צוות המרחב.
סיכום שבוע 3-7.2.19

הורים יקרים, 

השבוע הראשון של המחצית השנייה חלף... השבוע היה "שבוע התרשמויות" - השיעורים השנתיים המשיכו כרגיל, ובכל שאר השיעורים הילדים יכלו ללכת להתרשם משני שיעורים, שאותם הם יכולים לבחור באותה משבצת זמן, כך שיוכלו לבחור מערכת מדוייקת להם ככל שניתן. אנחנו מזמינים אתכם לשבת עם הילדים בסוף השבוע ולעבור איתם שוב על המערכת, ביחס לשיעורים שבדקו ולדגשים שאנחנו נתנו להם. 

לטיול השבוע יצאו 6 ילדים לסימני דרך ביחד עם מרחב כוורת ונהנו מאוד. באותו הזמן התקיימה שיחה למי שרצה\רצתה (רצו הרבה!) על שלל דברים שמעסיקים את החבר'ה שלנו.. השיחה נסובה בעיקר סביב קבוצות ווטסאפ ומה שקורה בהן. 

בכמ"ש השבוע הופיעו ילדות וילד מקסימים מהמרחב שלנו בשירי ביטלס, לסיכום השיעור מהמחצית הקודמת "לומדים ביטלס". ההופעה, בהדרכתה של יעל תלם, הייתה נהדרת! 

בשבוע הבא ביום שלישי יתקיים סל תרבות לילדי כיתות ד' בבית הספר. סל התרבות עוסק בעליית יהודי אתיופיה לארץ ישראל דרך מחול. 

עוד בשבוע הבא - תתקיים אסיפה מרחבית, ויקדמו לה מעגלי הסכמה. 

שיהיה סופ"ש מצויין ממש, 
צוות המרחב. סיכום שבוע 27-31.1.19

הורים יקרים מאוד, שלום לכם! 

השבוע שחלף, היה אחד מהשבועות הכי מיוחדים שלנו בבית הספר. אחד מרגעי השיא, שבו כל "הלמידות" מתגלות במלוא עוצמתן. גילינו, שוב, שיש לנו מרחב פשוט מעולה. ילדים נפלאים עם המון כוחות ורצון טוב, חדוות עשייה, יצירתיות, מוסר עבודה גבוה ושמחה שמגיעה מהלב! 
היו עשרות פרוייקטים השנה, וכמעט בכולם לקחו חלק ילדי המרחב שלנו. הם צבעו, שייפו, בנו, העבירו מריצות, מלאו דליים, פיזרו גזם, ניקו, שתלו. וגם - היו חברים אחד של השניה, ראו אחד את השנייה, הושיטו יד, יצרו הווי קבוצתי בתוך פרוייקט וחייכו. חייכו המון. איזה כיף היה לראות אותם ככה! 
לא לכל הילדים השבוע הזה פשוט. הזמנים שמשתנים, בלי שיעורים, בלי חונכויות.. כל אלה ועוד יצרו אצל חלק מהילדים קשיים. ניסינו, כמיטב יכולתנו, לעזור לכל ילד וילדה, שיהיה להם הכי טוב השבוע, במסגרת היכולות של כל אחד ואחת. 
ותודה גם להורי המרחב שבאו לעזרתנו. תמיד כיף שאתם באים ולוקחים חלק בעשייה. 
בואו לראות את השינויים בבית הספר - השתאות והתפעלות מובטחות! 

ביום ראשון הקרוב תתחיל רשמית המחצית השנייה. שימו לב בבקשה להנחיות הבאות: 

1. המערכת פורסמה כבר. דאגו בבקשה לשבת עם הילדים במהלך סוף השבוע והביאו מערכת ליום ראשון. 

2. מלאו בבקשה שתי עדיפויות לכל שעה. 

3. שימו לב שישנם קורסים שנתיים, בהם הילדים ממשיכים באותה קבוצת למידה ועם אותו\ה מורה. 

4.שבוע התרשמויות יתחיל ביום ראשון ויסתיים ביום חמישי. ביום ראשון הבא, נקבעת המערכת הסופית למחצית השנייה. 

5. שבוע התרשמויות = בכל שעה, כל ילד להתרשמות משני השיעורים שבחר. כל התרשמות תהיה 20 דקות. אנא שוחחו עם הילדים על כך (גם אנחנו כמובן נעשה זאת ביום ראשון), והבהירו את משמעות העניין. 

בחירת מערכת היא תמיד מרגשת ומעלה כל מיני תחושות. אנחנו פה בשביל להתייעץ גם על הטכני וגם על הרגשי. 

שיהיה סוף שבוע מעולה! 
צוות המרחב. 


סיכום שבוע 24-20.1.19 

הורים יקרים שלום וברכה! 

אז הנה הגיע לו סיום המחצית... היה שבוע עמוס ופורה! 

ביום שני השבוע, ערכנו שחריות נושאיות. ארז העביר שחרית בנושא אקטואליה; שיר העבירה שחרית יוגה; גבריאל העבירה שחרית בנושא מדעים ונבט בנושא ט"ו בשבט. הילדים בחרו לאיזו שחרית הם מעוניינים להצטרף. היה מצויין. היה נחמד גם לנו וגם לילדים לשנות רגע את המבנה הקיים ולהפגש עם ילדים שלא איתנו בשחרית. אנחנו מתכננים בתקופה הקרובה לייצר מדי פעם שינויים שכאלה בשחריות.

ביום שני אחרי הצהריים התקיים הסבב השני של שיחות ההורים. לנו המורים והמורות, השיחות האלה משמעותיות מאוד. תודה על שיתוף הפעולה שלכם. 

ביום שלישי, יצאנו יחד עם כל ילדי בית הספר לטיול ט"ו בשבט המסורתי בגבעת עודד. היה נהדר. השמש יצאה ואפשר להגיד שאפילו היה חמים! היה המון זמן של משחק חופשי והיו גם תחנות: הסוואה, יוגה, רישום, יצירה, סיפור, טיול, קפיצה בחבל, הכנת מרק ועוד. לא הרגשנו איך הזמן עבר וחזרנו לבית הספר שמחים ומרוצים. 

ביום חמישי חגגנו את חג המחצית. בבוקר נערכו שחריות ארוכות וחגיגיות, אחריהן חילקו החונכים את התעודות. לאחר מכן, היה הפנינג נהדר בחצר הקדמית. בחסות השמש החמימה הילדים שחקו בתחנות שונות וכמובן, הביצה שלא התפוצצה.. כמדי שנה, הילדים עומלים על מבנים שיחזיקו ביצים, על מנת שלא תתפוצצנה בזריקה מגבוה. ההתרגשות הייתה בשיאה! אחר כך התכנסנו לניסי"ם ולכמ"ש חגיגי. נדמה כאילו צריך עכשיו איזה חופש גדול... 

אז הכי קרוב לחופש גדול שהצלחנו לייצר הוא "שבוע חצר" המפורסם שיחול בשבוע הבא (אלא אם תנאי מזג האוויר לא יאפשרו זאת ואז הוא ידחה קמעה). בשבוע זה אין מערכת שיעורים רגילה (גם אין חונכויות). השיעורים היחידים שקבועים במערכת הם השחרית והניסי"ם. בשעות היום הילדים יהיו עסוקים בפרוייקטים השונים, שמטרתם לשפר את חזות בית הספר. בכל יום בצהריים יתקיים טורניר ספורטיבי. כמו כן, מדי יום בשעתיים האחרונות יהיו "שיעורים אלטרנטיביים" - כלומר שיעורים שאינם במערכת הרגילה, לילדים שזקוקים לתחימה של הזמן הפנוי הארוך שעשוי להיות להם. כמו כן בשבוע זה יהיה גם צוות אפייה וצוות שיפעיל רדיו. יהיה שבוע מצוין! 
הורים שמרגישים צורך לדבר עם החונך כדי לדייק את השבוע הזה עבור הילד הפרטי שלהם - מוזמנים לעשות זאת. 

בשבוע לאחר מכן תתחיל המחצית השנייה באופן רשמי. היא תתחיל בשבוע התרשמויות (שבועיים הטעימות השתנו...). בשבוע זה, מדי שעה יעברו הילדים בין שני קורסים שונים שהם מתלבטים בינהם. המורים השונים יעבירו "דגימה" מהקורס במשך 20 דקות. בסיום השבוע הילדים יבחרו את המערכת למחצית השנייה. הפעם בניית המערכת נעשית בבית עם ההורים ובבית הספר עם החונכים. אין פגישות משולשות. 

לסיכום, בקשה קטנה - אם אתם קוראים את סיכום השבוע מדי שבוע, ספרו זאת בהודעת טקסט קצרה לשוחר\ת של הילד\ה באופן פרטי. תודה! 

שיהיה סוף שבוע מעולה! 
שיר, גבריאל, ארז ונבטסיכום שבוע 17-13.1.19
הורים יקרים שלום לכם, 

בין הגשם לשמש, בין הקור הגדול, לפיסות השמש שיוצאות להן, אנחנו ממשיכים את שגרת יומינו. ביום שני אחרי הצהריים התחילו שיחות ההורים (שימשיכו ביום שני הקרוב). לנו, כחונכים, השיחות משמעותיות מאוד. הזמן הממושך לפגישה 
מאפשר התבוננות בילד\ה מהיבטים שונים ביחד. חשוב לנו לשמוע אתכם, ההורים וגם להשמיע את הדברים מנקודת מבטנו. השיחות למעשה מהוות איזשהו שיא בקשר - הרציף - בין ההורה והחונכ\ת במהלך השנה. 

ביום שני השבוע צפו ילדי כיתה ה' בהצגה צ'פלין של תאטרון חיפה. ההצגה סיפרה את סיפורו של צ'רלי צ'פלין החל מילדותו ועד שהתפרסם. ההצגה הייתה מלווה בסרטים של צ'פלין וכן בנויה כמו הסרטים שלו: אפיזודות שביניהן יש שקופית הסבר.

ביום שלישי יצאנו לטיול רשות. שבעה ילדים מהמרחב בחרו לנצל את השמש שיצאה לה ולצאת לאוויר שאחרי הגשם, לראות את הירוק הנוצץ ולקפוץ בשלוליות.. ביציאה מבית הספר פגשנו את מי שבחר לצאת לטיול ממרחב כוורת וממרחב א'. החבר'ה הודיעו שהם לא מצטרפים אליהם בשום פנים ואופן! "מה....אנחנו גדולים.... ועד שאנחנו מעט ילדים ואפשר ללכת מהר.... לא רוצים להיות איתם". ואכן.. יצאנו לבדנו. הגענו לגבעות בוץ שטמנו בחובן כיף חיים. בשלב מסוים הגיעו גם הילדים מהמרחבים האחרים, וכאן לא נשמעה אף תלונה! להפך הרב גילאיות במיטבה! משלושת המרחבים ילדים עמלו ביחד ויצרו תעלה למים שיעברו בין הגבעות. היה מרגש להסתכל עליהם - גדולים וקטנים - ששותפים להנאה מהעשייה, מהיחד ומהבוץ. חזרנו לבית הספר שמחים, עליזים ומבוצבצים כהוגן! 

בכמ"ש השבוע, את שיר הפתיחה ילדים מהמרחב שלנו בצעו בליווי אורי. הם שרו כל כך יפה! ממש תענוג! 

לפני סיום בקשה קטנה: אוכל... שלחו עם הילדים מאכלים שאינם דורשים את המטבח. אנחנו מוצאים יותר ויותר ילדים שמגיעים למטבח עם מאכלים שמצריכים התעסקות במכשירים חשמליים. אין צורך לפרט את הסכנות בשימוש במים רותחים... לכן מנות חמות זו אפשרות לא כל כך מוצלחת. גם הכנת טוסטים או חימום אוכל במיקרוגל מתאפשרת רק בנוכחות מבוגר וגם זה לא אפשרי תמיד. אנא קחו זאת לתשומת ליבכם. תודה! 

בשבוע הבא ביום שלישי טיול ט"ו בשבט בית ספרי (חובה!). נשלח על כך הודעה בשחריות. 

שיהיה לכולנו סוף שבוע ממש ממש מוצלח ונעים! 
ארז, גבריאל, שיר ונבט
סיכום שבוע 6-10.1.19

הורים יקרים שלום, 

נתחיל בתודה לכל ההורים החרוצים שעמלו וארגנו טיול גיבוש מלבב למרחב שלנו. ותודה לכל מי שהגיע - כל הכבוד לכולם! 

אנחנו מריחים באוויר את סיום המחצית. בשיעורים עושים משובים ומסיימים פרוייקטים ובחונכויות שוקדים על הכנת הגרפים. אפשר לראות זוגות של חונך\ת וילד\ה רוכנים על דף, מדברים, מהרהרים. נפלא. 

השבוע במקום טיול חלק מהילדים ראו סרט וחלק מהילדים עברו עם ארז פעילות אתגרית. 

ביום חמישי הילדים ארגנו יום הולדת לטלאל השומר - היה נהדר לראות את היוזמה והביצוע. טלאל התרגש מאוד. 

עוד ביום חמישי צפו הילדים בהצגה "מנגבים בשרוול" משירי יהודה אטלס בהופעה של חלק מילדי מרחב כוורת. 

בשבוע הבא ביום שני יהיה סל תרבות לילדי כיתה ה' - הצגה על צ'רלי צ'פלין. 

שיחות הורים -  בשני ימי שני הקרובים יערכו שיחות הורים. מי שלא נרשם מוזמן לעשות זאת עוד בסוף שבוע הקרוב. אם אתם מעוניינים להתמקד על נושא מסוים בשיחות אנא צרכו קשר בהקדם עם החונכים\ות כדי שאפשר יהיה להערך לשיחות. 

שבוע חצר - כמיטב המסורת בשנים האחרונות, השבוע הראשון של המחצית השנייה מוקדש לשיפור חזות בית הספר ופרוייקטים נוספים. בשבוע הזה אין מערכת רגילה והילדים עוסקים בפרוייקטים השונים. אנחנו מזמינים אתכם להשתתף בחגיגה ולעזור לנו. יש עבודה רבה. ואווירה נהדרת. יהיה כיף! השבוע יתקיים בין ה 27-31.1

שיהיה סוף שבוע נפלא, 
ארז, גבריאל, נבט ושיר

סיכום שבוע 30.12.18-3.1.19

הורים יקרים שלום, 

עוד שבוע עבר עלינו..שבוע שבמהלכו החלפנו שנה. האמת היא שהתחלופה לא באמת השפיעה עלינו.. אבל.. ברוכה הבאה 2019. מקווים שתהיי טובה אלינו! 

אז מה היה לנו השבוע? 

לילדי כיתות ה' היו שני מפגשים עם חיילת מפיקוד העורף על התגוננות במצבי חירום. המפגשים היו בזמן השחרית. 

בזמן שכיתה ה' היו בפעילות, ערכנו שחריות עם ילדי כיתה ד'. בין היתר שוחחנו איתם, איך התחושה להיות תמיד "הכי קטנים" במרחב. הילדים העלו תחושות מעניינות - דיברו על כך, שלמרות שפער הגילאים זהה הן מול כיתה ג' והן מול ה' - הם מעדיפים את חברתם של ילדי כיתה ה' (לא רק במרחב, כמובן, אלא גם בשיעורים וכד'). כמו כן, הילדים דיברו על הפרדות שוקורת מדי פעם בסל תרבות, בחדר הסודי, בהדרכה של פיקוד העורף. הבהרנו להם, שאנחנו, צוות המרחב, משתדלים למנוע את ההפרדות הללו כמה שניתן. הילדים בעצמם יכלו להגיד, שמלבד הרגעים הספציפיים הללו הם לא מרגישים שיש הבדל כל כך גדול. 

בטיול הרשות השבוע יצאו 29 מילדי המרחב (כמעט חצי..) - אולי זה התה והעוגיות שעשו את שלהם, אולי מזג האוויר הנעים שפקד אותנו בין רצף של ימים גשומים. כך או אחרת, היה נעים וכיף וטוב. וגם טעים... 

טורניר כדורסל בנות - חלק מבנות המרחב שלנו, ביחד עם חלק מבנות מרחב גזוז זכו השבוע בטורניר כדורסל מול בתי הספר האחרים של המועצה. כל הכבוד לבנות המוכשרות שלנו!


פלאפונים - אנחנו מבקשים להזכיר, חוק הפלאפונים במרחב שלנו אוסר על שימוש בניידים למעט בשיעורים שהילדים מתבקשים להביא טלפונים, ובסיום היום אחרי הניסי"ם. אנחנו מזמינים אתכם לקיים שיח עם הילדים על השימוש בניידים בהקשר הבית ספרי. לשאול אותם על השימוש או אי השימוש שלהם בניידים שלהם או של אחרים. האם הם משתמשים בניידים? מתי? איפה? לאילו תכנים הם נחשפים? לבדוק מה הצורך בכלל להביא את הניידים לבית הספר - אם אין אפשרות להשתמש בהם במהלך היום (האם הצורך הוא שלכם או שלהם? האם אפשר להעביר נסיעה לבית הספר וממנו ללא נייד וכד').

מקווים לראותכם מחר בטיול משפחות של המרחב שארגנה, קבוצת הורים משובחת! תודה! (אנחנו נגיע לקראת הסוף..) 

שיהיה סוף שבוע מוצלח, 
נבט, ארז, גבריאל ושיר
סיכום שבוע 23-27.12.18

הורים יקרים שלום, 

סיכום שבוע אחרון לשנת 2018 יוצא לדרך.... אז מה היה לנו השבוע? 

בזמן השחרית ביום ראשון השבוע, התכנסנו, רוב ילדי בית הספר וצוות המורים להזכיר שעברה שנה למותו של אסף פרידמן. תלמיד מבית ספרנו שנפטר בשנה שעברה מסרטן. כל ילדי המרחב שלנו הגיעו. ההתכנסות הייתה שקטה ומרגשת. נוגנו והושרו שני שירים ושני קטעים, לזכרו של אסף, הוקראו. היה מרגש לראות את הביחד, את השקט המופתי שהיה. גם ילדים שלא הכירו את אסף (ורוב ילדי המרחב שלנו לא הכירו אותו) ידעו להתייחס בצורה הולמת לסיטואציה. 

ביום שלישי יצאנו לטיול לגבעת עודד ביחד עם מרחב כוורת. מזג האוויר היה בעדנו, השמש הפציעה והירוק נצנץ. היינו בגבעה כמעט יום שלם. הופתענו שהילדים הולכים את הדרך כל כך בקלות.... אנחנו זוכרים אותם בכיתה א' וב' חוזרים מותשים רק מההליכה... כנראה שככה זה כשגדלים... 
בגבעה עצמה הילדים שחקו... חלק מילדי כיתה ה' שלנו, שחקו ביחד בנים ובנות שוטרים וגנבים והשמחה הייתה רבה.. גם הקשרים האלה מבצבצים אצלנו יותר ויותר. הייתה קבוצה גדולה של ילדים מכל הגילאים ששחקו גם הם ביחד. לא ברור בדיוק מה שחקו, אבל המשחק כלל ריצות אינסופיות במעל הגבעה ומורדה. כולם נהנו, ואנחנו 
נהנינו להתבונן בהם ובהן. 

ארז היקר שלנו, נסע השבוע עם המרחבים הבוגרים למסע שטח למדבר. עקב כך השחרית שלו התארחה אצל שחריות אחרות. שילוב שתי שחריות ביחד (והשבוע באחד הימים היו אפילו שלוש ביחד!) הן מצד אחד משימה מאתגרת יותר למורה המלמד ולילדים כולם, כי יש יותר ילדים ומצד שני, יש איזו חדווה בפגישות האלה. שינוי אווירה, הכרות עם ילדים שאנחנו לא זוכים לפגוש בדרך כלל בשחרית, נוצרת דינמיקה מעניינת וחיובית. כך שהשבוע ממש היינו בבחינת מעז יצא מתוק וזכינו לשילובים נחמדים ולשחריות מעניינות. 

וכרגיל הגשם.. שמקשה אבל גם משמח... 

בימים אלה אנחנו מתחילים בחונכויות את הגרפים, ייצוג חזותי לעולמו של הילד בבית הספר ושמהווה חלק חשוב ונכבד בתעודה של כל אחד ואחת. הכנת הגרפים לוקחת הרבה זמן, לפעמים כשעה או יותר. אי לכך ישנם שינויים קלים בחונכויות. חלקן מתקיימות פעם בשבועיים, או חונכות מאוד קצרה בשבוע אחד ואז ארוכה יותר (הכנת הגרף) בשבוע לאחר מכן. עזרו לנו בבקשה להחזיק את זה, ולתווך את העניין לילדים, במידת הצורך. 

בשבוע הבא יתארחו אצלנו נציגות של פיקוד העורף ויעבירו הדרכה לילדי כיתות ה' בנושא התגוננות במצבים מסוימים. השיעורים יתקיימו פעם ביום למשך שעה.

מזכירים לעשות לילדים טיפול כינים, 

מאחלים סופ"ש נעים וחמים, 
 נבט, גבריאל, שיר וארז


סיכום שבוע 16-20.12.18

הורים יקרים שלום, 

שבוע חורפי עבר עלינו... עד כדי כך חורפי שאפילו לטיול לא יצאנו! 

האמת היא שלא יצאנו לא רק בגלל הגשם, גם כי ילדי כיתה ה' צפו במופע להטטנות, על זמן הטיול, במסגרת סל תרבות ונותרנו עם מעט מאוד מילדי ד' שמעוניינים לצאת.

אגב חורף וגשם, כדאי מאוד שיהיו לילדים בגדים להחלפה (כולל גרביים ותחתונים) בימים אלה. ההנאה מהשהייה בגשם מרובה, והקור אחר כך כשהבגדים רטובים, מרובה גם הוא... ולא נעים... ולא כיף להכנס ככה לכיתות וללמוד (חוץ מזה שלפי חוקי בית הספר אסור לצאת להרטב בגשם אם אין בגדים להחלפה!)

בשבוע הבא אנחנו מתחילים גרפים, עבודה מעמיקה לסיכום המחצית בהתבוננות של כל ילד\ה וחונך\ת על השיעורים, הפן החברתי ועוד של הילד\ה. זהו תהליך שנמשך במשך כמה חונכויות או חונכות אחת ארוכה מאוד. תהליך שטומן בחובו מגוון רגשות ותחושות. ילדים רבים אוהבים את התהליך הזה ולצידם ילדים שההתבוננות הזו פוגשת אותם בחלקים שלא פשוטים להם. בסופו של דבר, זוהי תוצאה מעניינת, מעמיקה, דיאלוגית ובעיקר מאוד מרגשת.

שיהיה סוף שבוע נעים, 
ארז, גבריאל, שיר ונבט


סיכום שבוע (קצר) 11-13.12.18

הורים יקרים מאוד,

חזרנו מחופשת חנוכה לשבוע קצר מאוד. שמחנו מאוד לראות את הילדים ולשמוע את שלל החוויות, מנסיעות למרכז קנדה ועד קייטנת בצק סוכר, דרך קייטנת גלישה, פעילויות בתלתונים, פגישות עם המשפחה, טיולים ומנוחה. 

חזרנו לטיול חובה. טיילנו בשדות נהלל הירוקים, הנוצצים לאחר הגשם. תודה למעוז בראון (אבא של יובל) שפינק אותנו באמצע הדרך עם פירות עסיסיים! זה היה בדיוק במקום! תודה! 

לא ירחק היום ויתחילו סיכומי המחצית הראשונה (כבר!) עוד שלושה שבועות בערך ונתחיל בגרפים, נפגש לשיחות ההורים (בתחילת ינואר, הרשמה תתבצע כמה ימים קודם לכן, כרגיל). וכמובן תעודות...(בסוף ינואר). 

אנחנו מבקשים לנצל את סוף השבוע לטובת עריכת טיפולי כינים לילדים... גם הן חזרו מחופשת החנוכה....

שיהיה סוף שבוע טוב, 
ארז, גבריאל, שיר ונבט

סיכום שבוע 25-29.11.18

הורים יקרים שלום, 

מריחים את חנוכה באוויר... במסדרונות בית הספר מריחים טיגונים של סופגניות ולביבות שנעשים בחונכויות. טפטופי נרות בכל פינה ובעיקר... ריח החופשה באוויר. אנחנו כבר באמצע מחצית ראשונה! הזמן טס... 

בשחריות השבוע נחגגו ימי הולדת, נערכו שיחות, שחקו משחקים... עולם כמנהגו נוהג. שגרה מבורכת. 

לטיול הרשות יצאו השבוע יחסית הרבה ילדים (20) לאמפי בנהלל, שם שחקו במגוון משחקים. השאר במרחב או בסביבתו, משחקים, משוחחים, מנסים להשלים את הפאזל בעל 1000 החלקים שנמצא במרחב. 

רגע לפני החופשה, אנחנו מזמינים אתכם לעבור שוב עם הילדים על המערכות שלהם. לשמוע מהם מה קורה בשיעורים השונים, למה הם מתחברים יותר או פחות ומדוע ואם צץ עניין כלשהו, אנא יידעו את החונכים. 

בשבוע הבא יש יומיים של לימודים. ביום שני, מיד אחרי זמן שלנו, נתפצל למגוון סדנאות למשך שעתיים ונצא לחופשה לאחר כמח"ג משמח. נחזור לבית הספר ביום שלישי ה 11.12.18

במרחב, כתבנו את אמרתו של הרב קוק:  

"צריך שכל אדם ידע ויבין
שבתוך תוכו דולק נר,
ואין נרו שלו כנר חברו,
ואין איש שאין לו נר. 
צריך שכל איש יבין
שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים,
להדליקו לאבוקה גדולה
ולהאיר לעולם כולו" 

שיהיה לכולכם חג שמח, חג משפחתי נעים, טעים ובעיקר מלא באור. 

שלכם,
שיר, ארז, גבריאל ונבטסיכום שבוע 18-22.11.18

הורים יקרים שלום, 

שמחנו לראות את חמישה העשר ההורים שהגיעו לפגישת ההורים המרחבית. עשינו הכרות קצרה וחידון על המרחב, נגענו במאפייני הגיל של המרחב שלנו באופן כללי ואיפה אנחנו רואים (או לא רואים) אותם באים לידי ביטוי במרחב ולבסוף היו שאלות ותשובות לגבי נושאים מרחביים. תודה למגיעים, מקווים לראות את כולם בפעם הבאה. 

ועוד מאירועי השבוע... 
היום בזמן סדנאות התקיימה סדנת מאסטר שף, שאותה ארגנו שלוש בנות מהמרחב. הילדים הגיעו מאורגנים ומלאי מוטיבציה להרשים את שלושת השופטות הקשוחות. 

בשחרית של גבריאל נחגגו השבוע שלושה (!) ימי הולדת. בימי ההולדת בשחרית, הילדים משחקים משחק לבחירתו של הילד החוגג, מברכים אותו ומפרגנים לו ולבסוף מתכבדים בעוגה. 

בשחרית של נבט, איתמר ליבוביץ העביר היום סדנה להכנת ארנקים מקרטוני חלב. כל הכבוד לאיתמר על הרעיון המקורי ולילדים, ששיתפו פעולה. 

בשחרית של שיר, הבנות ביקשו לערוך שיחה, שבה ביקשו מהבנים לדבר יותר ולשתף את שעל ליבם.. 

בשחרית של ארז שוחחו על הקו החדש, 105, שנפתח למען טיפול בפגיעות ברשתות החברתיות. 

בטיול השבוע, טיילנו למטע זיתים. חלק מהילדים קטפו מעט זיתים, חלק שחקו בכל מיני משחקים, חלק שוחחו להם וחלק.. חלק מצאו ערימת חצץ ענקית ועלו וירדו ממנה ללא הפסקה. היה נפלא! 

שיהיה סוף שבוע טוב לכולם! 
ארז, נבט, גבריאל ושיר

סיכום שבוע 11-15.11

הורים יקרים שלום, 

כמה מאירועי המרחב השבוע והודעה חשובה בסוף - שימו לב! 

השבוע, ביום שלישי, במסגרת טיול רשות, יצאו חלק מילדי המרחב עם ארז לחפש מקום בנהלל, שהמרחב שלנו יוכל לאמץ ולשוב לשם שוב ושוב בטיולים. באסיפת המרחב הקרובה יציגו הילדים את הרעיונות השונים ויבחר מקום. 

ביום רביעי נפגשו הילדים עם הסופרת רונית חכם. במסגרת סל תרבות. חכם, שכתבה את ' חמש מכשפות יצאו לטייל' ו'המרד של מון' (מומלץ!), שוחחה עם הילדים על מקצוע הסופרת,  מקורות ההשראה, האתגרים בכתיבה ותהליך הוצאת ספר. המפגשים(הראשון היה עם מרחב כוורת) היו מרתקים! הילדים שאלו שאלות נבונות שהעידו על חשיבה גבוהה ועמוקה. היינו גאים בהם מאוד. 

לאחרונה אנחנו שמים לב לשינוי בשיח במרחב. ילדים משתמשים במילות גנאי בקלות זה לעבר זו והשיח הלא מכבד משפיע על האווירה המרחבית. החל מיום ראשון אנחנו מתכוונים להקפיד באופן מיוחד על הנושא הזה. אנא שוחחו עם הילדים בבית על הנושא. אנחנו כמובן גם נשוחח איתם על הדבר ביום ראשון הקרוב. 

שימו לב! ביום שני הקרוב, 19.11.18 יערך בבית הספר יום למידה שיכלול אסיפת הורים מרחבית ואז שיחה לבחירתכם\ן על נושא שמעניין אתכם\ן או שיעור לדוגמא שהילדים לומדים בבית הספר. ישנה חובת הגעה לערב זה. 

סוף שבוע נעים, מצפים לראותכם בקרוב, 
ארז, גבריאל, שיר ונבטסיכום שבוע 4-8.11

שלום לכולם, 

עוד שבוע הגיע לסיומו... השבוע ביום שלישי עשינו שחרית מרחבית על אתיופיה, על עליית יהודי אתיופיה לארץ ועל חג הסיגד (שנחגג ביום רביעי). הילדים הביעו עניין, היו קשובים, שאלו שאלות, היה מעניין! אחרי השחרית יצאנו לטיול חובה באמפי נהלל (המסיק נדחה למועד אחר פחות מבוצבץ). הילדים שחקו ואנחנו נהננו להביט בהם... הם כבר כל כך גדולים! 

משחקים קבוצות קבוצות.. לפעמים נשארים ביחד ולפעמים מתקבצות להן כמה קבוצות יחד לטובת משחק רב משתתפים. ופתאום אלה פורשים ואילו אחרים מצטרפים.... נפלא! 

אירוע חגיגי נוסף שהיה לנו השבוע הוא השבת הכמ"שים! הכמ"ש היה קצר ונעים, ולמרחב שלנו הייתה בו נוכחות! כל הכבוד לאיילת, תות, ליבי וזוהר שביחד עם אוריש המחיזו שיר באנגלית. ולאוריה שניגן בגיטרה בשיר. 

השבוע, מיום שלישי עד חמישי יוצא מסע שטח לכיתות ח-יא. הדבר אומר שיהיו מורים חסרים ויהיו שינויי מערכת. גם ברמה המרחבית יש השפעה כי ארז יוצא לטיול. שיהיה לחבר'ה שיוצאים טיול נעים ובטוח ולנו, המשטרים, ימים רגועים. אנא, עזרו לנו להחזיק את הימים האלה רגועים ככל הניתן. 

סוף שבוע מצוין, 
ארז, גבריאל, שיר ונבט
סיכום שבועי 1.11.18

הורים יקרים שלום וברכה, 

עוד שבוע חלף עבר לו... שבוע מקוצר עקב יום השבתון שהתרחש השבוע. 

השבוע עבר חוק באסיפה והחל מהשבוע הבא יוחזר הכמ"ש הבית ספרי! אבל! במתכונת קצת אחרת מבעבר. הכמ"ש יהיה חובה לכל ילדי בית הספר ויערוך כ-15 דקות. תוקם ועדת כמ"ש לצורך העניין (אם נראה לכם שילדכם או ילדתכם ירצו לקחת חלק בה, אנא שתפו אותנו). ולכן, החל מהשבוע הבא, בימי חמישי, הסג"שים שהיו עד כה מנת חלקנו, יבוטלו. זמן הסדנאות יוארך לשעה, ואז יהיו ניקיונות וסיכומי יום, כמ"ש והביתה.

רצינו לספר, שיש במרחב שלנו מספר ילדים שמעבירים שיעורים לילדים ממרחבים צעירים יותר. אותם ילדים הכינו מערכי שיעור לכל המחצית ומודרכים בכל שבוע על ידי מורה. השיעור מופיע במערכת, וילדים בוחרים אותו. ישנם שיעורים שאפילו נערכה בהם הגרלה בזכות הביקוש הרב שהיה להם. כל הכבוד למלמדות ולמלמדים! הם לומדים היטב את הכיף ואת האתגרים שחווים המורים והמורות. 

ועכשיו לפינת הבקשות: אנא עברו עם ילדיכם או ילדתכם על המערכת שלהם, בדקו אם נערך בה שינוי כלשהו (יציאה משיעורים בעקבות הגרלות או בגלל דברים אחרים). בדקו עם הילדים מה הם עושים בשעות השינויים למיניהן. אם יש שינויים גדולים או נראה שהילד\ה צריך עוד תיווך או עזרה אנא ידעו את החונך\ת. שאלו את הילדים במה עוסקים השיעורים שהם לומדים וכו'. הבקשה נובעת מכך שישנה תופעה של ילדים שעל דעת עצמם בוחרים לא להכנס לשיעורים שכתובים להם במערכת. 

ודבר נוסף אחרון, במחצית השנייה של השבוע הבא יוצא מסע שטח לתלמידי בית הספר מכיתה ח-יא. אי לכך חלק גדול ממורי בית הספר יעדר ויהיו שינויים במערכת. אנא קבלו זאת בהבנה ושתפו בכך גם את הילדים. גם אנחנו נשוחח איתם על כך בתחילת השבוע הבא כמובן. 

שיהיה לכולנו סופ"ש נעים, 
ארז, שיר, גבריאל ונבט


שבוע אחרון ללימודים - מרחב ביטלס 

הורים יקרים שלומות 


עדיין עם זיכרונות מיום חמישי האחרון אחה"צ - התערוכה, יריד סוף השנה ומסיבת הסיום כמובן, אנחנו נכנסים לפרק האחרון של שנת הלימודים תשע"ח (מי היה מאמין שהגענו לרגע הזה) - השבוע האחרון של ילדיכם בבית הספר.

אז מה הולך להיות השבוע?
- שחריות וסיכומי יום רגילים בקבוצות הקבועות, כולל מפגשים מרחביים.

מעבר לכך:

יום ראשון:
9:15-11:00 - לפי מערכת השעות הרגילה של הילדים.
11:00 - זמן שלנו
11:45-13:30 - פעילות מים. נבקשכם שהילדים יביאו אתם בגדי החלפה ורובי מים (למי שיש- לא לרוץ ולקנות עכשיו במיוחד...)

יום שני:
9:15-11:00 -  לפי מערכת השעות הרגילה של הילדים
11:00 - זמן שלנו
11:45-13:45 - טורנירים של משחקים בית ספריים א-ו (לא רק ספורט).
                      במקביל - סדנאות של הורים מלמדים- בהתאם להיענות. (הורים עם עבודה מעניינת - נשמח אם תיצרו איתנו קשר ותבואו לתת לילדים לטעום למידה קצת אחרת).

יום שלישי:
9:15-11:30 - חצי מרחב בטיול הישרדות, פרק 3
                    חצי מרחב נשאר בבית הספר לפעילות חופשית.
11:30-13:30 - פעילות שכשוך בבריכה בנהלל
                     אישור השתתפות של ילדיכם בבריכה בנהלל יישלח למייל. בבקשה דאגו להביאו לבית הספר בהקדם. ילדים ללא אישור שכזה לא יוכלו להיכנס למים. 

יום רביעי:
9:15-11:00 - לפי מערכת השעות הרגילה של הילדים
11:00-11:45 - זמן שלנו
11:45-13:45 - יום סרט, פלוס פופקורן ושתייה...

יום חמישי - יום אחרון ללימודים:
שחריות פרידה 
מפגשי פרידה עם החונכים וחלוקת תעודות
מפגש בית ספרי לסיכום השנה
הביתה לחופש 
בית הספר יסתיים בשעה הרגילה 12:45

ויוצאים הביתה לחופשת קיץ ארוכה וכייפית...חזרה לבית הספר אי שם בתחילת ספטמבר...

שיהיה לכולנו שבוע אחרון נעים ומהנה

צוות המרחב

ארז, גבריאל, צליל וגיא


סיכום דו שבועי 2.6.18 – מרחב ביטלס

חודש אחרון של שנת הלימודים...לא מבינים איך כל כך מהר הגענו לישורת האחרונה...זה נראה שהזמן עובר כל כך מהר...אגב, לא רק לנו...אתם בהחלט מוזמנים לשאול את ילדיכם היקרים. אתם תקבלו את אותה התשובה בדיוק. מה זה אומר...???

עברנו אחלה של שבועיים...שבועיים שגרתיים למדי. שבועיים של שיעורים, חונכויות, זמן חברים. שגרה נעימה ומחייבת, כזו שבאמת הרבה זמן לא הייתה לנו. הילדים מגיבים נהדר- כל אחד אחת בתחומי העניין והעיסוק שלו בבית הספר.

מה שכן הוציא קצת משגרה, היה אופיין של החונכויות בשבועיים הללו- שהתאפיין בעיקר בתחילת ביצוע סיכומים אישיים – כל ילד וילדה עם החונך/ת שלו/ה. הסיכומים האישיים (הגרפיים החזותיים והמילוליים) הללו מהווים חלק נכבד מהליך הרפלקציה השנתי שאנחנו מקיימים עם הילדים ותענוג כבר לראות איך מרבית הילדים כבר 'שוחים עם הזרם', מדברים את השפה הרפלקטיבית, מצליחים להתבונן על עצמם אחורנית, לראות את התהליך האישי – הישגים והצלחה, לצד חוסר הצלחה וגם כישלון לפעמים. ומה עושים עם כל זה? ואיך מתקדמים? הילדים מצליחים את מקומם החברתי, לימודי ועוד ובעיקר לדבר ולהציג את זה – כל אחד ואחת במקום האישי שלהם.

את יום חמישי שעבר פתחנו עם פעילות מרחבית משותפת – הרצאה על חברת 'מקורות', משק המים בישראל, ענייני הטפלה ועוד. את ההרצאה המאוד מעניינת העביר נוריאל מררו, אבא של יונתן מהמרחב שלנו, העובד בחברת 'מקורות'. ההרצאה הייתה מעניינת ומלמדת מאוד עבור הילדים (שגם קיבלו חוברת הביתה). תודה רבה נוריאל.

ביום חמישי שעבר נפתחה גם הקפיטריה שלנו בבית הספר. הילדים היו נרגשים עד מאוד ונהנו מהאירוע הבית ספרי הצבעוני והחגיגי. אגב, ישנם כבר כמה ילדים במרחב שלוקחים את האירוע הזה צעד אחד קדימה וכבר מתחילים בסיעור מוחין, איך הם יכולים גם כן לפתוח קפיטריה משל עצמם בבית הספר, מהם התנאים והמגבלות לכך. והרי, מסעדות כבר נפתחו השנה ולא מעט במרחב... יזמים צעירים...אנחנו בטוחים שעוד נשמע על כך במוקדם או במאוחר...

ביום שני השבוע התקיים כנס מקהלות באולם ביפעת בהשתתפות 12 מילדי המרחב שלנו. בכנס המקהלות יצאו לצפות כל שכבת ג' שלנו. היה מרגש מאוד לראות את הילדים/ ות שרים עם הרבה ביטחון ונועם, בניצוחה של יעל תלם.

ביום שלישי, השחרית של ארז הפתיעה אותו וחגגה לו יומולדת 42 מרגש ממש. מזל טוב ארז.

אז מה צופן לנו ההמשך...?

ביום שני הקרוב והשבוע הבא – שיחות הורים כמובן...מניחים שכולכם כבר נרשמתם...

מעבר לכך, ביום שני השבוע, נצלם תמונת מחזור בית ספרית בשעה 11:00. לידיעתכם.

המשך שיעורים, תהליך ההערכה ובעיקר יצירת שגרה טובה ונעימה של סופשנה...

שיהיה שבוע טוב לכולנו

ארז, גבריאל, צליל וגיא


סיכום דו- שבועי - מרחב ביטלס,  5-19 לחודש מאי

הנה אנחנו מסכמים את השבועיים הראשונים של מאי, ומי היה מאמין שהגשם עדיין יהווה גורם מרכזי שמשפיע על הימים שלנו בבית הספר.  משחרית בוקר שהופסקה בפתאומיות כשהילדים רצו החוצה לראות ברד בגודל כדורי פינג פונג יורד מהשמיים, דרך טיול בחירה בליווי מטריות ומגפיים, וכלה בטיול שנתי שנדחה ונדחה שוב ולבסוף התקצר ליום אחד, בהחלט מזג אויר יוצא דופן לתקופה זו של השנה, ולאור ימות החסין שפקדו אותנו לקראת סוף השבוע, קשה לקלוט שכל זה היה לפני שבוע בסה"כ. 

 

אז באמת האירוע המשמעותי של השבועיים האחרונים היה הטיול השנתי.  יצאנו בחמישי בבוקר לפיקניק בית ספרי בחניון שיירי יחיעם, שם פגשו אותנו צוות חלוץ שהכין מבעוד מועד שקשוקה ולחמניות, ירקות, טחינה וכמובן שוקו קר לכוווולם.  היה זמן של משחק רב גילאי נפלא ואחרי כשעה, חזרנו לאוטובוס ונסענו לעבר המסלול שלנו בנחל שרך.  המסלול היה יפהפה, מוצל ואתגרי במידה הנכונה, וגולת הכותרת הייתה המערה אליה רוב רובם של הילדים בחרו להיכנס, הן למסלול הקצר והן למסלול הארוך.  חלקם התמודדו עם פחד מהחושך, מהחלקה, מעטלפים, אך הילדים גברו על המשימה, עודדו זה את זה לאורך כל הדרך ויצאו בחיוך גדול של גאווה.  חלק מהילדים סיפרו שהם רוצים לחזור עם המשפחה ולעשות את זה שוב!! 

 

בגלל קוצר הזמן במסלול, נאלצנו לדחות את ההדרכות שהכינו הילדים, אך לשמחתנו זה היווה קרקע פורייה למפגשי סיכום של הטיול השנתי בשחריות בשבוע החולף.  כל בוקר ילד (או זוג ילדים) אחר העביר את ההדרכה שלו מול קבוצת הילדים, כולם מאוד נהנו מרמת ההשקעה והמקוריות של המשחקים השונים שהכינו. 

 

ביום שלישי, התחלקנו לשכבות, כאשר כיתה ד' הוזמנה לסיור במועצה וכיתה ג' ניצלה את ההזדמנות לעשות טיול שכבתי מגבש וכיפי.  חלוקה זאת, שהיא יוצאת דופן בבית ספרנו, דווקא אפשרה הזדמנויות חדשות להיווצרותן של חברויות ודינמיקות חדשות בין הילדים.  הביקור במועצה היה מאוד מוצלח, הילדים רצו בין המחלקות השונות, ראיינו עובדים, השתתפו במשחקים המלמדים על פעילות המועצה וגם נפגשו עם ראש המועצה ושאלו אותו מגוון שאלות על מבנה המועצה, על איך הוא הגיע לתפקיד וחקרו אותו חקירה צולבת על שדה התעופה.

 

ביום חמישי, פתחנו את הבוקר עם חגיגת שבועות בית ספרית.  הטכס כלל ריקוד ילדות כיתה ב, אגדת שלושת האחים שסיפרה ברברה, שירה בצוותא של שיר העמק וריקוד מורים, ואחר כך הילדים התפזרו בין התחנות, רצו ונהנו במרוץ שקים, מסלול מכשולים, קרבות מים, עבודה בקלשון, שזירת זרים, הפרדת מוץ מתבן ועוד.  הייתה אוירה טובה של קיץ ושל יחד.  אחרי שיעור שני וזמן סדנאות קצר, התכנסנו כולנו באולם לצפות בהצגה של "ילדי הכרובית".  הילדים, היו מקסימים, וההצגה הייתה מרגשת עד דמעות (ממש!!).   זו פעם ראשונה שיעל מפיקה הצגה לגילאי ד-ו (ההפקות הקודמות היו עם גילאים צעירים יותר) והיה נפלא לראות איך מופיעים ילדים שגדלו וצמחו בחסותה של יעל לצד כישרונות חדשים שמתנסים פעם ראשונה בחוויה המיוחדת הזאת.  כל הכבוד לכל הנוגעים בדבר!!

 

מאחלים לכולכם/ן חד שבועות שמח

 

מכל צוות המרחב


סיכום שבועי - מרחב ביטלס 5.5.18

שלום לכולם,

חופש, חול, חופש חול. אנו נמצאים בתקופה של השנה אשר מלווה באירועים רבים אשר מביאים עמם שמחה, חוויות, חיבורים ושלווה לנפש מצד אחד ומן הצד השני חוסר השגרה מורגש, הבלבול והבקשה אפילו של הילדים עצמם למשהו ברור ורציף. בתוך מסגרת זו אנו מנסים להיות כמה שיותר עם ילדיכם בתחושות שהם מביאים, הן הטובות והן המורכבות.

לאחר הגשמים המפתיעים ששטפו את הטיול לשבוע הבא. השמש מגיעה ומגיחה אל היום יום, וביחד אתה אנו ממשיכים תוך שמירה על בטחון הילדים ליהנות מהטבע שסיבבנו ולצאת מחוץ לחצר בית הספר. השבוע טיילנו לגן השעשועים החדש בנהלל והילדים נהנו מחוויות משותפות, הוצאת אנרגיות וזמן של למידה חוץ כיתתית. בנוסף ביום רביעי כל בית הספר יצא למרוץ שדה משותף והילדים האלופים שלכם רצו מסלול של 1,000 מטר, בלי לוותר ועד הסוף. הילדים שלא רצו עודדו בשיא המרץ את הרצים ופרגנו בקריאות הידד וכיפים נלהבים. לאחר המרוץ הילדים נהנו מכוס פטל ותחושת גאווה וסיפוק מן ההצלחה שחוו.

שבוע הבא נצא לטיול השנתי... נושא זה רגיש ומורגש עוד יותר בעקבות האסון שהכה בכולנו בשיטפון שהיה. מקרה זה העלה הרבה שאלות, תהיות ושיח חינוכי וערכי חשוב ביותר בנוגע לנושא זה בקרב צוות בית הספר. הטיול יתקיים שבוע הבא ביום רביעי וחמישי כפי שתוכנן. בין דחיית הטיול לצאתו נראה שהילדים קצת שכחו מקיומו ונרגעו הרוחות. אנו משערים ששבוע הבא ההתרגשות לגבי הטיול תשוב ותבעבע, נושא האוהלים ישוב ויצוף ואנו נהיה שם עבור ילדיכם במשימת התיווך החשובה והרגישה הזו.

דבר נוסף שחזר אל סף דלתנו הוא נושא המסעדנות. בשבועיים האחרונים כמו פטריות אחרי גשם נפתחו וצצו מסעדות רבות בחצר המרחב. הפעם הילדים עלו על חידוש, הם החלו להביא חומרים מן הבית כמו ירקות, לימונים, סוכר תיונים ופתחו מסעדות לתפארת. הם אירחו ילדים מן המרחב והגישו מטעמים מכל טוב ובנוסף גם ילדי גזוז ומרחב אב נהנו מיחס אישי ושירות אדיב. גם אנו זכינו ליהנות מפינוקי המסעדות המיוחדים שיצרו הילדים. כרגע כמו בעסק המסעדנות רוב המסעדות נסגרו באופן זמני ושתי מסעדות נשארו פתוחות ומציעות את שירותיהן לכל באי בית הספר.  

ביום חמישי התקיימו חגיגות ל"ג בעומר המסורתיות, אך הפעם באווירה פחות מסורתית מתוך טעמי בטיחות הם נחגגו ללא מדורה, אמנם עדיין נהנינו כמו תמיד מאוכל טעים, יוזמה מבורכת והכי חשוב מחברה טובה.

גם סוף השנה ממשמש ובא ומתחילים להרגיש את המתח באוויר. כבר שיעורים רבים החלו להכין מופעים לסוף השנה, הן לבמות הקטנות והן לבמה המרכזית. בנוסף ילדים רבים עובדים במרץ על הכנת מייצגים לתערוכות סוף שנה אשר מביאות עמם הזדמנויות נהדרות לילדים להביא את עצמם לידי ביטוי בדרכים שונות ומגוונות ולחוש תחושת מסוגלות וייחודיות.

אז בין ל"ג בעומר, לטיול, ליום ירושלים, לחג שבועות ולסוף השנה שקרב ובא. אנו מקווים למצוא גם רגעי שגרה ונחת וליהנות כמה שיותר מכל המועדים המיוחדים והמרגשים שבאים עלינו לטובה ולהספיק ליהנות כמה שיותר מהקשרים הנרקמים והמיוחדים שיש לנו עם ילדיכם הכה מרגשים שמפתיעים אותנו כל פעם מחדש.

שבוע טוב ומהנה ארז, גבריאל גיא וצליל


סיכום שבועי – מרחב ביטלס

חזרנו מחופשת פסח לשבועיים של ימי זיכרון ולא מעט הכנות לקראת הטיול השנתי שיתקיים השבוע. שבועיים שבהן ניסינו לקיים שגרת לימודים ובמקביל גם לעסוק בכל כך הרבה דברים הקשורים להיסטוריה ולתרבות של העם שלנו. החיבור והרצף הכרונולוגי של פסח – ומיד לאחריו יום הזיכרון לשואה ולאחר מכן יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל וקינוח ביום העצמאות ה 70 למדינה – זהו אחד הרצפים המשמעותיים הקיימים בתרבות הישראלית שלנו, כל אחד ואחת בהתאם לערכים עליהם הוא (והיא) מתחנכים דרך המשפחה. אנחנו כצוות ניסינו לחשוף את הילדים בהתאם לגיל, לקבוצת השחרית והדינמיקה הקיימת בה, לדרישת הילדים ולצורך שלהם. האתגר רב- בעיקר מאחר והילדים שונים זה מזה, וכך גם אנחנו המבוגרים, מורי המרחב. על דבר אחד כולנו מסכימים- השבועיים הללו היו עמוסים רגשית, עמוסים בתוכן. ממש לא נראים כמו שבועיים, אלא הרבה יותר...

שני ימי השלישי האחרונים בזמן הטיול הוקדשו לענייני תרבות והיסטוריה: ביום שלישי לפני שבועיים, נפגשנו עם הסופרת תמר שם- טוב אשר סיפר לילדים על הילדות שלה, ממש בגיל שלהם- כיתה ג' ועל קשיים אותם חוותה כילדה, כיצד התמודדה איתם והפכה אותם לאחר מכן לספר ילדים. ביום שלישי האחרון, הלכנו להיפגש עם ציפורק'ה שחר- בת 92 מנהלל ושמענו סיפורים על תקופת טרום המדינה, כול מיקוד בסוגיות של יצירת תקשורת בין ילדים- אז והיום. בשני המפגשים השונים, היו הילדים קשובים מאוד, סקרנים, מתעניינים בדמויות ובסיפורים מאחוריהן. היה נעים מאוד לשהות לצד הילדים במפגשים הללו.

טיול שנתי...הגענו ממש לישורת. סגירות אוהלים אחרונות, ילדים אשר התנדבו להעביר הדרכות בחלקיו השונים של הטיול ומקבלים חניכה מהילדים הבוגרים יותר של שיעור 'מורי דרך' (כיתות ז-ח), ההתרגשות בהחלט באוויר. השבוע נקדיש את השחרית של יום שלישי כדי לעבור עם הילדים על המסלול וכן סוגיות מרכזיות בכל הקשור לבטיחות. מייל מסודר עם רשימות ציוד, לו"ז מסודר וכו' יישלח אליכם מהמייל של בית הספר בתחילת השבוע. בכל מקרה, אנחנו כמובן זמינים עבורכם לשל שאלה ועניין. הרגישו חופשי לפנות אלינו.

אתמול – יום שישי בצהריים התקיים טיול מרחבי אשר ארגנה קבוצת הורים של ילדים מהמרחב. סה"כ הגיעו כ 35 ילדים וילדות מהמרחב לטיול, מלווים בהוריהם והשמחה הייתה רבה. הטיול כלל הליכה נעימה, שכשוך במים, תחנות פעילות אותן ארגנו ההורים והשמחה הייתה רבה. לקינוח התקיים פיקניק טעים, אליו הצטרפנו גם אנחנו המורים, כולל שעשוע בגן השעשועים המגניב שבגן הנדיב (ואם יצא כאן חרוז, זה בגלל שהיה מאה אחוז...). תודה רבה רבה לכל צוות ההורים שארגנו את הטיול. ראינו עד כמה הילדים נהנו.

שימו לב – תאריך קרוב להכניס ליומנים – יום רביעי, 2.5 – מדורת ל"ג בעומר של בית הספר. פרטים נוספים יישלחו בהמשך.

שיהיה שבוע טוב לכולנו

ארז, גבריאל, צליל וגיא

 


אז זה היה השבוע שהיה...:

אמנם זה נראה ממש מזמן, אולם ביום ראשון עוד חזרנו מחופשת פורים, מלאי חוויות וסיפורים היישר לסל תרבות שכלל הופעת מחול שנקראת 'קשקוש בלבוש'. ההופעה כללה כמובן ריקודים, שירים ועלילה מרכזית אחת, שבה מתקיימת מריבה בין הצבעים והדרך חזרה לפיוס וקבלה. .

עיקר השבוע היה סביב מחנה השטח הראשון של דמוקרטי בעמק לשכבות ג-ו.   נושא שהעסיק מאוד את הילדים היה השינה באוהלים, שאמנם לא היה חובה, אך בהחלט ריכז סביבו לא מעט ילדים והיווה כמעיין השתקפות לקשרים חברתיים המתקיימים במרחב. גם ההחלטה שלנו הצוות, על שינה באוהלים גדולים, הביאה אתה דעות שונות והתנגדויות. אנחנו ניסינו לקחת את זה למקום של 'הביחד' – חלק ממהותו של המחנה, וגם לההזדמנות שיש לילדים לקבל, להתגמש ולהכיל זה את זו, עם הרבה תיווכים ולמידה שלנו ושל הילדים.

הגענו ליום שלישי בבוקר עם התרגשות רבה של כולם, ולאחר שחריות קצרות, יצאנו לדרך. היעד הראשון היה עין שיח'ה (מעיין שני)- מעיין קטן הנמצא בשטחי החקלאות שבין מושב נהלל לבין בסיס חה"א רמת דוד. כשהגענו לנקודה עצמה, חיכה לנו נציג מהמטה למאבק נגד הקמת שדה תעופה בין- לאומי ברמת דוד, אשר הסביר לנו על המשמעויות של הקמת שדה תעופה מסוג זה בעמק יזרעאל. הילדים היו קשובים, התעניינו ושאלו שאלות נבונות.  התחנה השנייה- ביקור במפעל 'מרכז מזון' נהלל, שם מכינים את האוכל לפרות. הילדים קיבלו הסבר קצת על המקום, ראו בשידור חי את הטרקטורים הגדולים והמשאיות פועלים ועובדים, ולקינוח עלינו עם הילדים על משקל המשאיות ובדקנו כמה אנחנו שוקלים ביחד. והתוצאה.... 2180 ק"ג...

עם תום הביקור שמנו פעמינו לכיוון מקום המחנה - 'גבעת עודד' (שמות נוספים למקום זה עין סייפן ועין בידה), והגענו לקראת השעה 11:30. מי שהתעניין זכה לחזות בהקמתם מאפס של השירותים האקולוגיים אשר הוקמו בשטח.  התקיימו תחנות בשני סבבים שכללו פעילויות של טבע, ספורט, עבודה משותפת, בניה של מחסה מעצים, זרדים ועלים, הקמת סכך, הכנת מדורה ועוד...על חלק מהתחנות היו אחראים ילדים מרחב בוגר של השיעור 'מורי דרך', שלמעשה היו אתנו משך כל היומיים וסייעו מאוד לילדים ולנו.

לקראת השעה 14:30 התחלנו אט אט בהקמת המאהל עצמו, יחד עם הילדים. היה נעים ומהנה לראות את הילדים עובדים ביחד, מתמודדים עם המורכבות של הקמת אוהלים, מנסים, נכשלים, מתייעצים, מצליחים, נעזרים זה בזה ובנו, לומדים לחכות בסבלנות (עד כמה שהיה קשה וכולם רצו כבר שהאוהל יהיה ממוקם). ילדי מורי דרך ויובל אב הבית הגיעו לסייע וכך אט אט קם לו המאהל המרחבי שלנו שכלל 9 אוהלים בסך הכול.  מרגע שהוקמו האוהלים ההתרגשות הייתה רבה.

ב18:30 אכלנו ארוחת הערב (תודה רבה להורים שהגיעו לסייע) ולאחר הארוחה נפרדנו מילדי המרחב שלא נשארו ללילה והתכוננו לפעילות הלילית, שכללה קצת מבט על כוכבי השמיים, ואז פיצול לא"ש לילה "מפחיד" עם צ'יזבט וקצת הפחדות של ילדי מורי דרך שהמתינו וצצו לנו פתאום מתוך איזה מטע זיתים או פעילות התגנבות בחושך- משחק דמוי דג מלוח מבוסס על גילוי באמצעות שמיעה.  חגגנו לצליל יומולדת עם החבר החמוד שלה שקפץ והפתיע אותה עם בלונים ומתוקים. 

הגענו חזרה למחנה לקראת 21:30 וכל אוהל התחיל להתכונן לשינה.  סיענו לילדים עם הקראת סיפור לפני השינה, שירי ערש או סתם לשכב לידם באוהל  ולדבר. היו ילדים שרצו לחזור הביתה, וכך גם החלו להגיע הורים שלקחו את ילדיהם לישון בפוך הנעים אחרי מקלחת חמה וטובה. בשעה 23:30 לערך, כבר נרדם לו האוהל האחרון ושקט שרר במחנה.

ביום רביעי קמנו בלי לחץ בין 6:30-7:00 וכל אחד בקצב שלו הלך לקבל פת שחרית-  תה עם ביסקוויט. לקראת השעה 8:30 חזרו למחנה הילדים שישנו בבית, סיפרו ושמעו חוויות אחד מהשני, והאווירה הייתה רגועה ונינוחה למדי. קיימנו מפגש בוקר מרחבי ושיחקנו כולנו משחק 'וינקי וינקי' שהילדים מאוד אוהבים. אכלנו ארוחת בוקר, קיפלנו אוהלים, מילאנו מים וצידה לדרך, קיימנו פעילות משותפת עם מרחב גזוז וקינחנו במשחק דגליים על חלק רחב מהשטח של המחנה. חזרנו לביה"ס שמחים, עייפים ומלאי חוויות. בבית הספר ראינו שבזמן שטיילנו, מישהו מהילדים שנשארו בבית הספר חמד לצון וקשקש על שמות הילדים במרחב (ווי התיקים). הנושא כמובן בבדיקה. את יום חמישי הקדשנו ללימודים וכמובן - סיכום המחנה עם הילדים. 


ועם הפנים קדימה - עוד שבוע וחצי פסח מגיע...

שיהיה שבוע טוב

צוות המרחב.


להורי המרחב שלום,

השבועיים הראשונים של המערכת חלפו עברו ביעף ובלי ששמנו לב נרקמו  להן המערכות של ילדיכם למחצית הקרובה. בשבועיים הללו הילדים התנסו וטעמו מכל הבא ליד ונהנו מניסוי ותהייה של קורסים שונים ומשונים והמגוון רחב. משיעורי שפה וחשבון חדשים ועד שיעורי תפירה, גינה, ספורט חיות וכל העולה בדמיון המורים המשובחים של בית הספר שלנו. שבוע הבא יערכו הגרלות וכל ילד יידע סופית מהי המערכת שלו בתקווה שהיא תתאים כמה שיותר לכל אחד ואחת מהם. הניסיון לתפור מערכת מותאמת היא מלאכה לא פשוטה והדיונים עם ילדכם הלומדים במהלך השנים יותר ויותר להכיר את עצמם הוא מרתק ומרגש בכל פעם מחדש.

בשבוע האחרון התכוננו לאירועים רבים שבאים עלינו. הראשון אותו חווינו היה נסיעה לסל תרבות שונה מתמיד בו הילדים ואנו נסענו כמרחב למוזיאון האומנות בעין חרוד. כמו בכל פעילות היו  ילדים שהתחברו יותר והתחברו פחות. הילדים התנסו בצפייה במיצב אומנותי של האומן הישראלי אורי ניר ולאחר מכן צפו בסרטים שכוללים חפצי אומנות מהמיצג, סרטים שהתבררו בדיעבד כפחות מותאמים והובילו לשיח עם ילדיכם וגם עם חלק מן ההורים. בנוסף הם צפו במיצג של תמר גטר של רישומי סוסים ונהנו מסדנה בה נהיו לאומנים קטנים ויצרו ציורים סוריאליסטיים משלהם בהשראת סלבדור דאלי.

השבוע גם התחלנו בבית הספר מסורת חדשה של יום קולנוע. היום התחיל בשחריות שעסקו בצפייה ביקורתית בסרטים ובכלל והמשיכו בצפייה בסרטים שונים לפי גילאים אליהם הילדים נרשמו מראש, תוך אכילת פופקורן טעים ומזין ;). ילדי המרחב שלנו יכלו לבחור בין הסיפור שאינו נגמר, מותק הילדים התכווצו והקוסם מארץ עוץ. הילדים ישבו מרותקים אל מול המסכים ונהנו מאוד מן הצפייה בקלאסיקות של פעם. לאחר הסרט התקיימו דיונים עם המורים והילדים בדבר הסרטים. כרגיל הילדים שלכם מפתיעים כל פעם מחדש בהתבוננות המיוחדת שלהם בדברים ומלמדים אותנו דברים חדשים כל יום.

גם ההכנות לפורים כבר רוקמות עור וגידים וההתרגשות מורגשת באוויר. הילדים מתכננים תחפושת ביחד ולחוד, חלק משתפים בתחפושות וחלק שומרים זאת כסוד כמוס ביותר. השבוע הכנו עם הילדים מסכות פרי יצירתם והמקוריות חגגה. הילדים הצטלמו עם המסכות ולאחר מכן הם נתלו לראווה במרחב וייפו אותו עד מאוד. בשבוע הבא המרחב שלנו מתחפש ביום ראשון לפי ארצות, ביום שני הנושא הוא פיג'מות וביום שלישי התחפושות הן כיד הדמיון. באותו יום תתקיים במחרב שחרית חגיגית עם משתה וכל שחרית אחראית להביא מטעמים שונים. לאחר מכן הילדים ייהנו מתחנות ותפאורה שיצרו שכבת ו' של בית הספר ועליהם הם עומלים כבר שבועות רבים.

 ביום  שלישי הילדים השתתפו בתרגיל ירי טילים והפגינו אורך רוח וסבלנות רבה. לפני התרגיל נהנו מן השמש האביבית שיצאה ויצאנו ביחד לחצר האחורית לעסוק במשחקים משותפים כולל משיכת חבל. התוצאות הן כדלקמן: הבנות ניצחו את הבנים והילדים ניצחו את מורי המרחב.

עוד אירוע שמתקרב ובא זהו המחנה הראשון שיוצא של ג'-ו'. גם כאן ההתרגשות רבה . השבוע באו להסביר לנו ולידי המרחב על טיב המחנה ועל האירועים השונים בו. הסברנו לילדים שהיציאה למחנה הינה חובה כמו כל יום לימודים, אמנם הלינה היא רשות ואנו נמשיך לקיים דיון זה עם ילדיכם. חשוב שבמקביל תבדקו גם אתם עמם מה מתאים להם. רוב הטיול יתרכז במחנה עצמו בבניה שלו, בישול ארוחה, תחנות שמורי הדרך יעבירו לנו ואש לילה מסורתי. בבוקר יהיו עוד כמה הפעלות, נאכל ארוחת בוקר משותפת, נקפל את המחנה ונחזור להסעות של בית הספר. לגבי האוהלים אנו עוזרים בתיווך של נושא מורכב וטעון זה ומנסים להחזיק אותו כמה שאפשר ולדאוג שהילדים יצאו מרוצים.

אז מי שנכנס אדר מרבין בשמחה שיהיה לנו חודש אדר שמח ומלא בצחוק וחיוכים.

מורי המרחב.


סיכום שבועי – שבוע חצר

"אצלנו בחצר, בצל עצי הזית, באים בדרך כלל המון אורחים לקיץ..."

שבוע חצר מאחורינו. שבוע של עשייה מופלאה בכל בית הספר, וכמובן גם במרחב שלנו. אורחים שזכו לבקר בסביבת בית הספר במהלך השבוע האחרון, זכו להשתתף בחוויה שלא רואים כל יום- ילדים, מורים, מנהלים, הורים אשר עובדים ביחד ובמרץ רב, בשמחה רבה למען מטרה משותפת אחת- להנעים את סביבת בית הספר. צבעוניות רבה, מוזיקה שמחה, מקוריות, חדשנות, חיוכים. אווירה נהדרת.

ואין. אין על ילדי המרחב שלנו. הרצון לתרום, המוטיבציה הפנימית (של רובם המכריע), שיתוף הפעולה, השמחה לתת ולתרום ולהרגיש חלק ממשהו משמעותי, המקוריות והרצון להשפיע. כל אלו היו נוכחים מאוד בקרב ילדי המרחב השבוע. הילדים השתתפו בפרויקטים רבים – כולל כאלו אשר הילדים יזמו באופן אישי (כדוגמת חפירה וייצור זירות 'בייבלייד' בחצר, בתוך האדמה) בהנאה רבה. התחושה הכללית הייתה 'להיות חלק ממשהו גדול ומשותף'. מקווים שחלק מהתחושות (ואולי אף מהרעיונות גם עברו אליכם הביתה...).

ומה עוד היה לנו השבוע? השבוע התחיל עם טיול ט"ו בשבט המסורתי- טיול של יום שלם לגבעת עודד הירוקה הממוקמת בין נהלל לקיבוץ רמת דוד. יום בטבע. הקונספט הזה של יציאה מגבולות בית הספר ליום שלם ולמידה בטבע, בשילוב של זמן חברתי בסביבה שונה וירוקה - יש בו משהו שמחבר, מגבש. מהנה מאוד. הילדים היו בעננים. שמחים מאוד.

ביום שני ניקינו את סביבת בית הספר, בעיקר סביב המרחב שלנו והחצר האחורית, מתוך תחושת אחריות רבה. בכלל, נראה שאחרי השבוע שחלף הילדים חשים מחוברים הרבה יותר לסביבת המרחב הפיסי שלנו. זה ניכר בשיח ובהתנהלות (חלקם נהיו ממש 'קנאים' לחצר האחורית עד כדי רצון להעביר חוקים "שזה שייך רק לנו ולא למרחבים אחרים...").

ביום שלישי הייתה אסיפה מרחבית על חוקי הסליים. למי שלא מעודכן, מדובר על כמעיין בצק צבעוני אשר הילדים מכינים אותו, ונודע למשחק ואמור להיות גם נעים למגע (הדעות חלוקות על כך...). הבעיה עם הסליים (שזו הסיבה לאסיפה המרחבית) זה שהוא מלכלך לא מעט...עקב מורכבותה ואורכה, טרם הצבענו על ההצעות- יקרה בשבוע הבא. יש לציין כי האסיפה היא המשך 'לקו האספות' בו אנחנו נמצאים, שהתחילו עם חוקי המסעדות, עבר לבייבלייד ועכשיו הסליימים. המכנה המשותף – בשלושת המקרים מדובר על קבוצות קטנות יחסית של ילדים, אשר כלל המרחב משפיע ומקבל החלטות אשר משפיעות ישירות על אותם תחומי עניין. אנחנו נמצאים שם עם ילדים- להסביר, לתווך וגם ללמד שחלק חשוב מדמוקרטיה זה גם 'זכויות המיעוט' ולא רק רצון הרוב. שיעור חשוב. אגב, השבוע במסגרת שבוע החצר- משתתפי המסעדה הגדולה, מימשו את החלטות האסיפה מלפני חודש והחליפו את מיקומה של המסעדה שלהם (וראו 'שהשד אינו נורא כל כך כמו שחשבו'. חגיגה דמוקרטית...

אז זהו, שנראה שהקיץ מגיע אלינו (מה זה החום הזה...?) אבל ובעיקר – המחצית השנייה של השנה... השבועיים הקרובים יהיו בסימן בנית המערכות למחצית החדשה. חשוב להדגיש ולומר שאין לחץ- יש לנו מספיק זמן לעזור לילדים ולבנות איתם את המערכות הנכונות עבורם. שיהיה בהצלחה לכולנו במחצית השנייה של השנה.

מכל צוות המרחב


שלום לכולם,

מבלי ששמנו לב ובמהירות הבזק עברה לה מחצית שלמה. וברגעים כאלה אין מתאים יותר מהמשפט הזמן עובר מהר שנהנים ואנחנו ללא כל ספק נהנינו.

אז איך עברו עלינו השבועיים האחרונים? תהליכי ההערכה התקדמו בקצב והסתיימו להם בשבוע האחרון. שיעורים רבים הסתיימו, משובים נכתבו והועברו. זו הייתה הזדמנות לעצור שנייה ולחשוב על המחצית שהייתה לכל מורה ולכל תלמיד. מה למדתי, מה פחות, למה התחברתי יותר ולמה לא, האם זה שיעור שאבחר בו שוב, האם זה לא דיבר אליי בכלל, מה למדתי על עצמי דרך השיעור, הקבוצה ובכלל. זהו חלק מן הדבר המדהים שאותו מזמן בית הספר הדמוקרטי והוא זמן לעצירה, נשימה , התבוננות פנימה ועוד קצת היכרות של כל אחד עם עצמו דרך החולשות והחוזקות שלו. ילדים רבים כבר החלו לחשוב על המחצית הבאה ומתרגשים מאוד לקראת בחירת מערכת חדשה.

הילדים והחונכים עבדו במרץ לסיים את הגרפים, להתבטא בכתב, דרך ציור ובע"פ עם החונך ונוהלו בבית הספר דיאלוגים מרתקים, מרגשים, מלמדים ופותחי עיניים. הילדים שלכם כל פעם מפתיעים אותנו מחדש בהיכרות שלהם את עצמם ואיך משנה לשנה הם לומדים עוד ועוד על הישות שנקראת "אני" אצל כל אחד ואחת מהם. בנוסף נכתבו מכתבי שחרית עליהם כל שוחר ישב בקפידה לדייק ולראות עד כמה שאפשר כל אחד מילדי השחרית שלו וזהו אותו מכתב מסורתי שנשלח עם הילדים בתעודה. השנה לא היו לנו מכתבי חונכים במחצית ובמקומם התהליך הדיאלוגי היה יותר מעמיק וקיבל מקום וגם שיחות ההורים הורחבו והיו יותר מעמיקות. בכל מחצית מחדש המפגש הכה חשוב והמופלא אתכם ההורים ועם הילדים שהצטרפו מזכיר לנו עד כמה המשולש הקסום הזה של חונך- ילד, ילד- הורה והורה-חונך הוא סוד הקסם של בית הספר והוא סוד הקסם להצלחתם וגדילתם של הילדים, הדרך הטובה ביותר לראות אותם , לעזור להם ולהצמיח אותם למקומות הכי טובים ונכונים עבורם.

טו בשבט קפץ לביקור השנתי ועמו עברנו שחריות מרתקות עם ילדיכם. שיח מרתק על העץ הנדיב ועל הקשר שלנו עם הטבע וההכרח לשמור עליו ולפתח יחסים הדדיים ושומרים אל מולו. בנוסף בחלק מהשחריות הילדים הכינו עצים המייצגים עבורם את עצמם או את משפחתם וחשפו בפיננו עוד צוהר לעולמם הפנימי והכה מרתק ופעם נוספת הפתיעו אותנו ביצירתיות ויכולת ההתבטאות היוצאת דופן שלהם. בשבוע הבא מחכה לנו טיול טו בשבט חגיגי של יום שלם בו נעשה שחרית בטבע ונתחבר אליו ונערוך סדנאות שונות הנושא טו בשבט.

ובאותו הקשר השבוע יצאנו לטיול מרחבי בו הילדים קיבלו תמונה אווירית של נהלל ובה מסומנים עצים והילדים היו צריכים לחפש אותם לפי המפה. חלק מן הילדים נרתם מהר למשימה וחיפש את העצים במרץ וחיכה לשמוע את הסיפורים עליהם מפיהם של הנהללים שלנו - גיא וארז. חלק מן הילדים קצת פחות התעניין במשימה אך נהנה מהליכה במזג האוויר הנעים וזמן איכות עם חברים. בהמשך הטיול ערכנו חידון הוא והיא בנושא טו בשבט ובחנו את שמות המחרב הקשורים אל הטבע. בשבוע הבא יתקיים שבוע החצר המסורתי בו נקיים פרויקטים שונים של המורים והילדים ונעזור לבית ספר להיות מקום יותר נעים, יפה ומחובר לסביבה שלו. זוהי הזדמנות נהדרת ללמוד בצורה שונה ומגוונת ולהכיר כל אחד את עצמו מזווית שונה.

הצוותים המרחביים ממשיכים לעבוד במרץ. צוות ששבש שוב נפגש לכתיבת ששבשים לילדי חודש ינואר שלהם נשיר שבוע הבא. צוות הטיולים ממשיך לתכנן במלוא הרצינות טיולים שידברו אל הילדים ויעניינו אותם. צוות ניקיון החל להיפגש והוא חושב כיצד לעזור למרחב היפה שלנו להיות יותר יפה, נקי, נעים ומסודר. וצוות אסיפה ארגן לנו עוד אסיפה מרתקת ומעניינת והפעם בנושא הבייבלדים. דרך האספות הילדים נחשפים כל פעם לנושא/ משחק אחר שבו הילדים אוהבים לשחק ולומדים כיצד להתחשב ביחד אחד בשני ולתת מקום לביטוי האישי ולאהבות של כל אחד ואחת.

המשך סוף שבוע נעים לכולם

צוות המרחב.


סיכום דו- שבועי 21.1

אז מה נשמע במרחב שלנו...?

כנראה שהדבר שבלט יותר מכל בשבועיים האחרונים היה ריבוי מקרי המחלות, הווירוסים, השפעות אשר פקדו את ילדי המרחב שלנו. השיא היה ביום חמישי שעבר כאשר 19 ילדים, שליש מילדי המרחב לא הגיעו לבית הספר, רובם כאמור בגלל מחלה. כמות הילדים המעטה בהחלט הורגשה בשחריות, בשיעורים, בהפסקות. השבוע כבר החלו החולים והחולות אט אט לחזור לבית הספר בשמחה רבה. חזרה נעימה לשגרה לכולם/ן...

החורף, הרוחות (וכנרה שגם שגרת אמצע השנה) מביאים איתם לא מעט לכלוך ואשפה למחוזותינו הבית ספריים והמרחביים ואכן- השבועיים האחרונים עמדו גם בסימן עשיית סדר וניקיונות, ברחבי בית הספר, המחרב, הכיתות, הציוד האישי ועוד. זה בא לידי ביטוי דרך פעילות משחקית בית- ספרית שיזמה וועדת איכות הסביבה (יש לא מעט ילדים מהמרחב בוועדה בית- ספרית זו), יום ניקיון בית ספרי שהתקיים ביום שני השבוע ובכלל הרב תשומת לב לנושא זה (בלי קשר לניקיונות המתקיימים בסוף כל יום ומתבצעים במרחב בו מתקיימות שחריות הבוקר). אנו רואים בחינוך לאחריות, ניקיון וסדר ערך רב ומנסים כמובן להנחילו לילדים בדרכים שונות, כולל שיח בתוך השחריות על אחריות אישית, קבוצתית וכו'.

בשבוע שעבר התקיים טיול בוץ בחירה בו בחרו להשתתף כ 18 ילדים. במהלך הטיול מצאנו כל מיני נקודות בשדות נהלל בהן ניתן לשחק, לבדוק יכולותינו בקליעה למטרה, לעשות לימבו בוץ וכמובן 'מלחמת בוץ' אחד על השני/ה (ובעיקר כל הילדים נגד המורה המסכן והאמיץ שהסכים לצאת לטיול...). מי שיצא נהנה מאוד מאוד, כולל מבניית בובה מבוץ (הפתעה!) על רכבה של אחת מהמורות במרחב...

שיחות ההורים יתקיימו בשבועיים הקרובים, התעודות בעוד שבוע וחצי ואכן תקופה זו של סיום מחצית מורגשת בכל פינה. כחלק מהתהליך הזה של סיכום, מתקיימים משובים בשיעורים השונים, בשחריות. המטרה היא לשמוע את הילדים מציינים את דעותיהם על השיעורים בכדי לראות היכן ניתן לשפר/ לשמר לקראת המחצית הבאה. מפגשי החונכות מוקדשים גם כן לסיכום המחצית, דרך שיח על השיעורים, הזמנים הפנויים, ההצלחות, הקשיים אשר חוו הילדים במהלך המחצית הראשונה. מרתק לשמוע את הילדים מתבוננים על התהליכים אשר הם עוברים, מצליחים הביא לידי ביטוי את התחושות שלהם לידי ייצוג גרפי (מי יותר ומי פחות) ומצליחים לראות את התהליך אשר הם עברו מתחילת השנה. הייצוגים הגרפים שונים בין חונך לחונך/ת, נחנך לנחנך/ת ומעניין מאוד להתבונן על תהליכי היווצרותם.

נושא המעסיק מאוד את המרחב שלנו הוא סוגיית הצלצולים השנה בבית הספר. היות ועברנו מרחב והתרחקנו מהמסדרון הראשי, החלה תופעה שהצלצולים לא תמיד נשמעים למי שנמצא במרחב (או משחק בחצר האחורית), וכתוצאה מכך ישנם לא מעט איחורים לשיעורים שונים. בשבועיים החולפים התקיימו שתי אספות בית- ספריות בנושא זה, בהן הוחלט על הפסקת צלצול הפעמון המסורתי (כפי שהשתרש עוד בימיו הראשונים של בית הספר), ומעבר לצלצולים דרך שירים נבחרים, אשר יושמעו דרך מערכות הכריזה. הילדים שהשתתפו באסיפה הצביעו ברוב גדול נגד המסורת ובעד חדשנות, ריענון ושינוי.

ביום חמישי האחרון, ביקרו אותנו תלמידים מבית ספר דו- לשוני אשר נמצא ביישוב אשבל שבמשגב. התלמידים, דוברי ערבית ועברית, הגיעו במסגרת לימודיהם על גישות חינוכיות שונות, כולל למידה על ועדות נבחרות בבית הספר. ליוו אותם נציגי ועדת ביקורים, כולל ילדים וילדות מהמרחב שלנו. המפגש אפשר היכרות תרבותית קצרה וחשיפה לעולם אחר, שפה אחרת, שאינה מוכרת לתלמידים שלנו (אלו שליוו את הביקור). היה מעניין ומלמד.

ומה צופן לנו השבוע הקרוב...? כנראה שלא מעט חורף, גשם ובוץ (כך לפי התחזיות), המשך תהליכי ההערכות והסיכומים למחצית זו וגם קצת 'פזילה' לקראת המחצית הבאה...

שיהיה המשך סופ"ש מעולה ושבוע טוב ושקט לכולנו.

מכולנו- צוות המרחב

 


סיכום שבועי – מרחב ביטלס 6.1.17

הורים יקרים שלום,

עבר עלינו במרחב שבוע סוער ומעניין.

מתחילים להרגיש את סיום המחצית קרבה ובאה ואת ההתרגשות של הילדים והמורים באוויר.

ישנם חונכים ונחנכים שכבר התחילו לעבוד במרץ על הייצוגים הגרפים או כפי שחלק מכנים אותם תמונת המצב. זהו רגע נפלא עבורנו לעצור לרגע את הזמן בין כל הדברים שמתחרשים סביבנו, להביט ולהתבונן על המחצית שהייתה. לבדוק עם הילד את כל האספקטים בבית הספר וכיצד הוא מרגיש אל מולם. היכן נקודות האור, והחזקות, היכן הוא מרגיש שקשה לו, איפה הוא מרגיש הוא מאותגר וצומח, מה הוא למד על עצמו, לאיזה קורסים התחבר ומדוע ולאילו לא, אילו מטרות הוא מציב לו להמשך המחצית ומה הוא הרגיש שהשיג במחצית הנוכחית. איך הוא מרגיש מול המורים בבית הספר, הילדים, השיעורים המובנים והזמן חופשי. זהו שיח מרתק וחשוב מאין כמוהו ואנחנו כבר לא יכולים לחכות לקיים אתכם שיח על המסע המופלא שאנו עוברים עם ילדיכם מדי יום.

הצוותים המרחביים ממשיכים לעבוד במרץ. וועדת טיולים שמארגנת למרחב טיולים מעניין ומהנים ארגנה לנו השבוע חווייתי ביותר. השבוע  טיילנו לפרדס ולמשק של ארז והילדים היו שם בזמן חופשי. זו הייתה הזדמנות בשבילנו להתבונן בילדים בזמן כה מיוחד זה, לראות אינטראקציות חבריות וקבוצתיות ולהכיר קצת יותר טוב את הילדים שלכם ולראות עם מה הם מתמודדים. היו ילדים שבחרו ליהנות מקטיף בפרדס, אחרים שיחקו עם מכוניות ומקררים עתיקים, רבים נהנו מהשלוליות והבוץ שמגיע  עמו, קבוצה אחת כבשה הר של אבנים ושיחקה באמצעות הדמיון ואחרים ישבו בחברותא ושוחחו.

יתר על כן, לאחר עבודה רצינית ומושקעת של צוות ששבש קיימנו סיכום יום של שירי ששבשים לילדי דצמבר ומכיוון שהם רבים נמשיך לשיר להם בכיף ובמנגינה בשבוע הבא גם כן.

צוות אסיפה ארגן לנו אסיפה מרחבית מעניינת ביותר בנושא המסעדות. בשבוע שעבר הילדים הציעו חוקים בקשר למסעדות והשבוע נערכה ההצבעה. זו הייתה הצבעה מאוד סוערת ומעניינת ובה הילדים קיבלו שיעור חשוב באזרחות וכיצד על הרוב לשמור על זכויות המיעוט. בתחילת האסיפה קיימנו הצבעה לגבי ביטול המסעדות לאלתר. היה נראה שהרוב רוצה להפסיק את המסעדות. קיימנו עם הילדים דיון על הזכות לעסוק בפעילות שמעניינת אותם, הסברנו להם שיצביעו לפי צו ליבם, אך ייתכן וחוק זה (במידה ויתקבל) לא יעבור בוועדת ביקורת, תוך הקבלה לחוקים שעוברים בכנסת ומבוטלים ע"י הרשות השופטת. שיעור אזרחות לכל דבר. פתחנו את עיניהם לעובדה שהיום זה המיעוט שמשחק במסעדות מחר זה יכול להיות ביטול הבייבליידים ומחרתיים לרקוד ולשחק כדורגל. נוצר חשש בין הילדים מה יכול לקרות לדברים האהובים  שלהם והחוק לא עבר. לאחר מכן המשכנו להצביע על חוקים שונים שקשורים למסעדות.

בנוסף התקיימה בבית הספר אסיפה לגבי תלבושת אחידה. הוחלט ברוב גדול להשאיר את המצב הקיים. היו ילדים רבים ששמחו מהעניין וחלקם שפחות.

הילדים שלכם מממשיכם להפתיע ולרגש. אנו פוגשים את הכישרונות שלהם במשך היום וגם דרך הכנת סדנאות שונות שקיימו במשך המחצית. השבוע שלושה מילדי המרחב קיימו סדנת מאסטר שף אותה הם ארגנו וגם כיהנו בה כשופטים. הסדנה הייתה מאוד מבוקשת והוכתרה כהצלחה.

תמשיכו לעודד את ילדיכם להביא את עצמם לידי ביטוי ולהסב לנו ולכם עונג צרוף.

מכל צוות המרחב- גבריאל, ארז, צליל וגיא.

 


סיכום שבועי – מרחב ביטלס 29.12

הורים יקרים שלומות לכולכם/ן ושבוע טוב.

לא ברור איך כל כך מהר זה קרה אבל אנחנו כבר אחרי חנוכה, חודש לפני חלוקת תעודות המחצית הראשונה של שנת הלימודים. כנראה שהזמן אכן עובר מהר כשנהנים...

הילדים חזרו ביום חמישי שעבר מחופשת חנוכה עמוסים חוויות ועם רצון רב לשתף, לספר את חוויותיהם מהחופש. זה ניכר למעשה כל חמישי שעבר, כשגם בזמנים הפנויים, הילדים שוחחו זה עם זו על 'מה עשיתי בחופש'. בכלל, היה נראה כי הילדים התגעגעו לביחד הזה שפתאום נקטע להם על- ידי חופשת חנוכה, והחזרה לשגרה (ולו ליום אחד) הייתה חלקה ונעימה.

את השבוע הנוכחי פתחנו עם הבשורה הכואבת מאוד על מותו של תלמיד בית הספר ממרחב טיפקס (כיתה ח') אסף פרידמן. ביום ראשון כשהתפזרנו לשחריות, למעשה פתחנו ושוחחנו על מה שקרה. חלק מהילדים אמרו שהם זוכרים את אסף מהכדורגל בהפסקות, חלק אמרו שהם מכירים בזכות האחים הגדולים שלהם שלומדים אתו וכמובן שהיו כאלו שלא הכירו. נתנו לילדים את המקום לשתף ברגשותיהם ומחשבותיהם וכל קבוצת שחרית 'לקחה' את הנושא הזה למקום אחר (שיח על פרידה מחיות מחמד, על קרובי משפחה שלא הכירו ונפטרו ממחלה, ואפילו שיח על 'האם חיי נצח זה דבר טוב או לא'...). החוט המקשר בכל השחריות היה שהכאב והעצבות הינם דבר אישי, ושהילדים צפויים לראות במהלך היום והשבוע ילדים ומורים עצובים (ואולי גם בוכים) ושצריך לכבד את המקום הפרטי של מי שמרגיש עצבות. לאחר השחריות הייתה התכנסות בית ספרית קצרה ומכובדת עם כמה מילים של גלי ושיר שאורי ניגן ושר. הילדים התנהגו בצורה מופתית.

יש לנו מרחב עם ילדים שמחים, פעילים, עסוקים מאוד. כל הזמן בעשייה- אם בשיעורים השונים, בזמנים הפנויים, בהפסקות. לא מעט מילדי המרחב פעילים בוועדות הבית ספריות. (וועדת גש"ם, אסיפה, ביקורת, אירועים וביקורים) וכמובן במרחב. כל הצוותים המרחביים היו עסוקים השבוע- צוות טיולים נפגש, תכנן וארגן את הטיולים לתקופה הקרובה, צוות אסיפה תכנן וניהל את האסיפה שהתקיימה ביום חמישי (פרטים בהמשך), צוות ששבש עמל רבות בכתיבת שירי ששבש לילדים דצמבר (נשיר להם שבוע הבא) וצוות ההגברה המרחבי הנעים את הסג"ש (מפגש סוגרים שבוע ביום חמישי בשעה האחרונה) במוזיקה נעימה וציוד הגברה. מעבר לכך- לא מעט מילדי המרחב משתתפים במחזה שיעלה בשבוע הבא בבית הספר- 'הכבש השישה עשר' (ימים רביעי וחמישי. הזמנה תישלח במייל). אותם ילדים כבר בישורת האחרונה למחזה- חזרות, חזרות ועוד חזרות. וההתרגשות רבה. ומה עוד? המסעדה ממשיכה לפעול במרץ, ילדים שתכננו מלכודת ומנסים לתפוס ארנב שובב שאוכל לשובע את הגינה (תמונה מצורפת), משחקי בייבלייד עם ילדי מרחב אב ועוד הרבה. תענוג.

ביום שלישי יצאנו לטיול רשות – לראות וללמוד קצת על מערכת הביוב החדשה אשר חופרים בימים הללו בנהלל לטבעת השנייה של המושב. על הדרך גם טעמו הילדים את המנדרינות בפרדס של ארז ואפילו טיפסו על הטרקטור של גיא שקפץ לבקר אותם (ילדים חולים בבית). נראה שמי שיצא נהנה מאוד. אלו שנשארו בבית הספר בעיקר שיחקו אחד עם השני בנחת ועם הרבה שמחה.

ביום חמישי התקיימה אסיפה מרחבית אשר עסקה 'במסעדות' המרחביות. הייתה זו אחת האספות היותר טובות שחווינו במרחב בשנתיים האחרונות. אסיפה ארוכה מאוד עם ילדים רבים שרצו לדבר ולומר את מחשבותיהם ודעותיהם על 'המסעדה' ומה שהיא מייצרת- בעיקר מפגשים חברתיים נעימים, מאתגרים ולעיתים גם לא פשוטים. הלוואי שיכולתם אתם ההורים להיות נוכחים שם ולשמוע את הילדים מתנסחים אחד מול השני/ה, נותנים טענות בעד ונגד, כאשר כל אחד ואחת מנסים להביא את האג'נדה שלהם ולהשפיע על ההמשך. הייתה קבוצה לא קטנה שטענה שצריך לסגור את המסעדות כי הן מייצרות בעיקר ריבים, לכלוך (בוץ בחורף שזולג למרחב), ופגיעה בגינה, בצמחייה בסביבה ובקקטוסים (יש כבר כמה ילדים שברור לנו שכשיהיו גדולים ישתייכו לארגונים ירוקים...). מצד שני- הייתה התגייסות ואחדות של כל ילדי המסעדה ותומכיהם שניסו למצוא פתרונות לסוגיות שהועלו. אנחנו כמבוגרים התמוגגנו לכל אורך האסיפה ממה שהתרחש שם (אגב, ההצבעה על החוקים שהועלו תתקיים בשבוע הבא). אחד מהנושאים העיקריים שעליו עוד נצביע הוא האם ניתן לקבל החלטה שבה המסעדה נסגרת? (כפי שמסתמן שרוצים רוב ילדי המרחב). במילים אחרות- מהו המקום שבו קבוצה גדולה של ילדים (אלו המתנגדים למסעדה) צריכה לכבד ולשמור על זכותו של המיעוט בחופש העיסוק...? בזכות להגדרה...? לנו המורים זה מרגיש כמו שיעור אזרחות לכל דבר. כמובן שנעדכן אתכם בתוצאות ההצבעה. צפוי להיות סוער ומעניין מאוד...

את יום חמישי קינחנו עם פעילות מרחבית של הכנת בצק ופיתות על הסאג' עם קצת שמן זית, זעתר ולבנה. בעיקר הייתה אווירה נהדרת של ביחד. הילדים היו חלק בלתי נפרד מהאירוע המגבש הזה- פרסו מחצלות, הכינו את הבצק עם גבריאל, צוות הגברה דאג למוסיקה נעימה, אספו עצים וסייעו לארז בהכנת המדורות הקטנות וכמובן בהכנת הפיתות. היה נעים ומיוחד.

ומה עדיין לפנינו? כאמור- אנחנו נכנסים לישורת של אמצע השנה. בעוד חודש (פלוס מינוס) מסתיימת מחצית א' ומתחילה מחצית ב' של השנה. אנחנו נכנסים לשלב הסיכומים, ההערכות. אנחנו כל הזמן מסתכלים על התהליך שעוברים הילדים, השחריות, המרחב. מתמקדים בנקודות החוזק ומנסים לשפר את מה שצריך, בעיקר נוכח המחצית הבאה – המעניקה לכולנו גם הזדמנות לשינויים מבורכים (במידה וצריך). כמו תמיד, אנחנו מזמינים אתכם ההורים להיות אתנו בקשר על הילדים- לשאול שאלות, ולהיות שותפים לתהליך.

בהזדמנות זו נאחל לכולנו שנה אזרחית חדשה, נעימה, ושמחה.

מכל צוות המרחב- גבריאל, ארז, צליל וגיא.
סיכום דו- שבועי מרחב ביטלס 14-25/11

אז מה היה לנו והרבה במרחב ביטלס בשבועיים האחרונים...? לא מעט בוץ שהביא אתו גם לא מעט שמחה בלב...ולמה בוץ אתם שואלים? ובכן- כידוע לכם, השנה המרחב הפיזי שלנו 'נפרד' מהמסדרון הראשי של בית הספר וזכינו לפרטיות בחצר האחורית של בית הספר, אשר מזמנת ומזמינה בחורף גם לא מעט בוץ בדרכי הגישה השונות אל המרחב. ניתן אמנם ללכת על המדרכה ולנסות לא להתבצבץ, אולם בהחלט מדובר במשימה המצריכה ריכוז. אז מה אנחנו (והילדים כמובן) עושים כדי שהמרחב לא יהיה בתנאי מעברת עולים של חורף בשנות ה- 50? קודם כל נותנים דגש על האחריות האישית של כל אחד ואחת מאתנו שלא להכניס בוץ למרחב, להתבונן על בגדיו ונעליו. לקחת אחריות. שנית, אחריות קולקטיבית כלפי המרחב- להרים, לנקות ואפילו לקחת יוזמה ולשטוף את רצפת המרחב (מגבים, סמרטוטים) כמו שעשתה קבוצת בנות כמה פעמים במהלך השבוע- ניקו את המרחב ואח"כ ווידאו שכל מי שנכנס מנקה נעליו לפני כן, כולל מורים ("גיא, תראה לנו את הנעליים שלך- שאין לך בוץ...").

עוד קצת לפני גשמי הברכה שהגיעו אלינו, זכינו לתחייה מחודשת ומשודרגת של משחקי 'המחנות' שבעבר היו דומיננטיים ומשמעותיים בחיי חלק מילדי המרחב. הפעם מדובר על עסקי 'המסעדנות'...הכול התחיל כשקבוצה של 4 בנות פתחה 'מסעדה' בחלק מהחצר של המרחב שלנו. ההתחלה הייתה ארעית לחלוטין, ללא תפריט מסודר, ללא כלי הגשה (אבני שפה שימשו כצלחות) וארבע הבנות למעשה גם היו ספקיות המזון, השפיות, המלצריות, עבדו 'בקופה' ניקו את המסעדה, ניהלו אותה וכו'... ככל שנקף הזמן, הייתה הבנה שיש הרבה עבודה ומקום לעוד לא מעט ילדים שיבואו להשתתף בתפעול המסעדה לרווחת הלקוחות אשר עמדו בתור. כמות המשתתפים גדלה, מה שבאופן טבעי גם הביא לחיכוכים וחוסר הסכמה בין עובדי המסעדה. אחד מהסכסוכים הללו אף הביא לפרישה של חלק מעובדי ועובדות המסעדה (קיימת מחלוקת האם פוטרו או התפטרו...   ). הפרישה מרצון (או שלא) של חלק מהילדים, גרמה לפתיחה של מסעדה נוספת ('מתחרה') של הילדים העוזבים, ממש 20 מטרים מול המסעדה המקורית (שבשלב מסוים החליפה את שמה 'ממסעדת הבנות' לשמה הנוכחי- 'מסעדת הגורמה'). פתיחת המסעדה המתחרה (איך לא) העלתה את רף ההתרגשות, העניין והמתח שבחצר, והביא אותנו המבוגרים לעיסוק בתיווך, הסבר, ולא מעט שיח על שיתופי פעולה. בשלב מסוים, הייתה פרישה נוספת מהמסעדה המתחרה וניסיון לפתוח מסעדה שלישית, ניסיון שלא צלח. בסופו של תהליך, נראה היה שיש הבנה כי לאיחוד כוחות יש משמעות רבה וכרגע מתקיים תהליך שבו שתי המסעדות שוב התאחדו למסעדה אחת גדולה ומשותפת, לרווחת ותאבונם של עוברי האורח המתהלכים להם בחצר האחורית של בית הספר...מעניין אצלנו, כבר אמרנו?

אז מה עושה בזמנו הפנוי מי שפחות מתעניין/ת בהכנת כדורי שוקולד מעשבים ובוץ? ובכן- לא מעט ילדים בתקופה האחרונה (בעיקר בנים) עסוקים מעל הראש במשחק הבייבלייד (המתקיים לרוב על הבמה בחצר הקדמית בשיתוף פעולה עם ילדים א-ב), לא מעט ילדים מבלים בזמנם/ן הפנוי במרחב אומנות, חלק אחר עובדים על פרויקטים שונים הניתנים בשיעורים השונים (צילומי סרטונים, הכנת מצגות, הכנת ריקודים ועוד). מרחב עסוק...

מרחב עסוק...? ילדי המרחב מאיישים תפקידים רבים בוועדות בית הספר השונות, החל מאסיפה, ביקורת, גש"ם ועוד. הילדים לוקחים חלק פעיל בוועדות, משמיעים את דעותיהם ומייצגים את עצמם ואת המרחב. גם במרחב- התחילו לאחרונה הצוותים המרחביים אט אט לעבוד. ילדי 'צוות שש-בש' כתבו שירי ששבשים לילדי חודש אוקטובר בהתרגשות רבה, תוך כדי הכרת ילדי החודש ושיתוף פעולה מצדם, צוות הטיולים נפגש ומתחיל לתכנן את טיולי המרחב, וגם צוות אסיפה ייפגש השבוע, לניהול אספות המרחב.

 

ביום חמישי האחרון קיימנו אסיפה מרחבית (השתלטנו על מרחב 'טיפקס' של ילדי ז-ח מאחר והם היו בטיול 3 ימים) ובה העלו הילדים כל מיני רעיונות לנושאים אשר מפריעים להם במרחב, חושבים שיש צורך לשפר ורוצים להעלות זאת בפני כלל ילדי המרחב. נעים לראות את הילדים מעלים סוגיות עם הרבה אכפתיות מהמתרחש במרחב- מי יותר ומי פחות, ובעיקר את סגנון השיח ותרבות הדיון שאנחנו מנסים להנחיל בבית הספר.

בשבוע שעבר הקדשנו שעתיים מיום רביעי לניקיון יסודי של בית הספר (כלל ילדי בית הספר השתתפו במבצע). הילדים ניקו וסידרו את התא האישי, ועוד 3 מרחבים פיזיים שקיבלנו עליהם את האחריות. גם כאן- נעים ומהנה לראות את התגייסותם של הילדים, העזרה והתמיכה אחד בשני/ה ברגעי הצורך. יש עם מי לעבוד...

בגזרת הטיולים- בשבוע שעבר שהיה שטוף שמש הלכנו לטיול ספורטיבי באחת ממדשאות נהלל. לא מעט ילדים בחרו אכן לצאת לטיול ולהשתתף במשחקי הספורט השונים. השבוע – עקב תנאי מז"א נקבע שוב פעם טיול בחירה- הלכנו בעקבות הגשם- פתחנו מטריות, ראינו זרימות יפות של מים בשדות נהלל, הלכנו בשלוליות ולחלק אף שקעו המגפיים בבוץ הנהללי המפורסם. מי שיצא נהנה מאוד.

ומה לגבי ההמשך? אנחנו מתקרבים אט אט לחנוכה (מי היה מאמין)- זמן טוב רגע להתבונן ולהסתכל על הילדים ועל עצמנו. מזמינים אתכם להיות אתנו ועם החונכים שאינם מהמרחב בקשר- לשאול שאלות ותהיות לגבי הילדים, בשלל התחומים השונים...

בהזדמנות זו נזכיר שוב כי רצוי שתמיד יהיו לילדים בתא סט נוסף של בגדים (כולל גרביים), לכל מקרה, בפרט בימים גשומים ומבוצבצים (כולל נעלי החלפה בימים כאלה).

מאחלים לכולנו המשך חורף רטוב ככל שרק ניתן.

מצוות המרחב – גבריאל, צליל, ארז וגיא


סיכום שבועי- 11.11.2017

הורים יקרים שלום,

בשבועות האחרונים עברו על המרחב שלנו דברים רבים.

בשבוע שעבר ציינו בבית הספר את יום הזיכרון ליצחק רבין. נושא בית הספר היה כוחה של מילה, תוך דגש על הכוח שיש למילים שלנו על האחר ועל ההשפעות וההשלכות שמתלוות למה שאנו אומרים. המרחב שלנו ביחד עם המרחב של גזוז לקחו חלק בסדנאות שונות ומגוונות כמו, יצירת יוני שלום, צביעת סמלי שלום שונים מהעולם וקישוטם במילים בעלות גוון חיובי המביאות עמם אופטימיות ותקווה. גיא שיתף בסיפור האישי שלו מאותו יום והילדים ישבו מרותקים  והצליחו לשעה קלה לנסות להתחבר למה שקרה. בנוסף התקיימו סדנת שירי זיכרון ושלום, סדנה בנושא כוחה של מילה וסדנה בנושא הפרק הצבאי בחייו של יצחק רבין.

התוצרים והחוויות שהילדים יצאו עמם היו מרגשים מאוד ונראה שכל ילד לקח משהו מיום זה. לאחר הסדנאות התקיימה התכנסות מרגשת בהשתתפותם של אנשי הצוות וילדים מבית הספר הכללה שירים, סרטונים, טקסטים וגם כן עסקה בנושא של כוחה של מילה.

שבוע שעבר לא התקיים טיול רשות ובמקום זאת קיימנו ביחד עם הילדים מעגלי הסכמה שונים על האחריות שלהם כלפי הזולת ואחד כלפי השני בפרט והילדים התחלקו לפי הנושא המדבר אליהם ביותר. הנושאים עסקו בארבע תופעות אשר אנו מנסים למזער ולשים עליהן דגש: הגעה בזמן לשיעורים, שיח מכבד, שמירה על המרחב הפיזי שלנו ושמירה על רכוש פרטי של ילדים ומורים כאחד.

באסיפה שבוע שעבר הוחלט בצורה מעוררת התרגשות שהכמ"שים בבית הספר לא יהיו יותר חובה, בכל שבוע יתקיים כמ"ש רשות ובמקביל אליו התקיימו סדנאות. חלק מהילדים מאוד התלהבו מהרעיון וחלקם קצת פחות, אבל בכל מקרה ההחלטה עוררה דיונים מעניינים ושיח. כבר ביום חמישי האחרון הילדים נהנו ביום מסדנת קריוקי במרחב, שרו השתתפו ונהנו

בשבוע שעבר ערכנו אסיפה לגבי חוקי שמיעת המוזיקה מרחב. הילדים קיימו דיון מכבד ומעניין, הביעו את דעתם, נימקו והצביעו על החוקים השונים בנושא. יתר על כן, הוקמו צוותים שונים למרחב והילדים הראו המון רצון להיות חלק ולקחת אחריות על מה שקורה. זה היה מעורר השראה ומרגש לראות את רוח ההתנדבות שעטפה את מרחבנו. באותה אסיפה הוקמו צוותי טיול, שבש"שים, ניקיון , אסיפה וצוות תיקונים.

ביום השלישי האחרון התקיים טיול חובה ויצאנו לטיול מסורתי של מסיק זיתים. הילדים הביאו צנצנות ושקיות, קטפו לעצמם קצת זיתים לביתם, שיחקו בין העצים וצפו במנערת  עושה את עבודתה על אחד ממסיקי מושב נהלל.

ביום ראשון הקרוב נצא עם הילדים לסל תרבות. אנו הולכים לראות הצגה בשם "החבר הכי טוב שלי". זהו מחזה אמתי המבוסס על סיפור אמתי המביא התבוננות יוצאת דופן על חברות אמיצה בין כלב לבין ילד בן 10 שמבודד מחבריו ועל מערכת היחסים הנרקמת בין השניים. המחזה עוסק בנושאים כמו קבלת השונה, חברות, הקשבה וקשר אדם חיה.

 

 

 

 

כמה בקשות אחרונות:

1)      אנו מזכירים שוב שהגיעו לבית ספרנו אורחים קטנים ולא נעימים- הכינים.

שנשמח אם תוכלו לבדוק את הראש ולטפל כפי שנראה לכם נכון. כדאי לעקוב בשבועות הקרובים, לשלוח בנות עם שיער אסוף ולזכור שגם הבנים היקרים שלנו לא חסינים לתופעה וזקוקים גם כן להתייחסות.

2)      ילדים רבים מגיעים לטיולי החובה ללא נעליים סגורות וכובע, דבר אשר מקשה עליהם מאוד בזמן הטיול ומשבש במקצת את החוויה. נשמח אם תעזרו להם להתארגן בבקרים של ימי שלישי או בערב לפני על כל שצריך בשביל היציאה לטיול.

 

שיהיה לכולנו שבוע נפלא

צוות המרחב- גבריאל, ארז, גיא וצליל


סיכום שבועי מרחב ביטלס – 28/10/2017

הורים וילדים יקרים שלומות. אנחנו עמוק בתוך שגרת תקופת 'אחרי החגים'. מערכות השעות התייצבו, התחילו מפגשי החונכות, איזושהיא התכנסות לשגרת לימודים מבורכת. החורף מתקרב אלינו אט אט וזה בהחלט מורגש (כרגע בעיקר בילדים חולים ובוץ במרחב). לא קל להכניס את הילדים לשגרה הזו, לאחר תקופת חגים ארוכה. יש כאלו שהתהליך מהר וטבעי, זוכרים כבר בעל- פה את מערכת השעות ומיקומי השיעורים, ויש אחרים שצריכים עוד קצת זמן, סבלנות וסיוע שלנו "בדרך לשיעור". אנחנו בטוחים שהחונכויות ותשומת הלב הרבה לכך דרך השחריות יעשו את העבודה בצורה טובה.

ואם כבר שגרת לימודים- אז השבוע נקדיש חלק מהסיכום השבועי לנגיעה במקצת משיעורי הילדים. המשימה לא פשוטה, והרי קיימים כל כך הרבה שיעורים שונים ומגוונים אשר חלק מהילדים לומדים וחלק לא. ננסה הפעם לגעת בעיקרים שבהם – עברית לילדי שכבה ג' וחשבון לילדי שכבה ד':

בשיעורי השפה "סיפור קצר" (מורה- אריאלה) "ועולם הסיפורים" (מורה- צליל) לילדי ג'-ד' עוסקים הילדים בקריאת סיפורים ודיון עליהם. הילדים מכירים מילים חדשות וביטויים מיוחדים, מתעסקים גם עם הטיית פעלים בזמנים השונים, שגיאות כתיב וניסוח תשובות מלאות. הילדים מתמודדים עם כתיבה במחברת, העתקה מהלוח, מטלות שונות לשוניות ותוכניות ולעיתים גם משחקים. חלק מסיפורים לדוגמה שנקראו כבר מתחילת השנה הם: "העציץ הריק", "הבמבוק הסיני", "הגדר והמסמרים", "סיפורם של גלי ובוריס" וכן הסיפור של האחרים לב ארי. המאפיין את הסיפורים בשיעור הוא שאלה תמיד סיפורים שאנו יכולים לדבר עליהם, לחשוב עליהם וללמוד מהם הרבה על עצמינו. בכל השיעורים מתקיימות שיחות וניתנות שאלות בעל פה וכל הילדים משתתפים ופעילים בשיעור, תוך כדי הנאה מההרפתקאות והדמיון שהספרים מזמנים. הילדים מתמודדים עם האתגרים ומפתחים מסוגלות עצמית שמביאה אותם למקומות מופלאים.

שיעורי חשבון לילדי שכבת ד'- מתחלקים לפי 4 השיעורים הבאים:

"עובר ושב" -  למדנו על מסים ומשכורות. היו דיונים מרתקים מדרגות מס (אם זה יותר או פחות הוגן ממס אחיד), מה המדינה נותנת לנו בתמורה לתשלומים השונים, על מה מקבלים העלאה בעבודה, מה זה מע"מ ובע"מ, ואיך קובעים את גובה המס בכל מדינה ומדינה. תרגלנו חיבור וחיסור בתחום המיליון, חישוב 10% ותרגום בעיה מילולית לתרגיל. כיף של שיעור.

"בשרטוט ובנייה"- עבדנו עם מלבנים- הכרנו את תכונות המלבן לעומת מרובעים אחרים, חישבנו שטח והיקף וראינו מה הקשר בין צורת המלבן (מוארך/ריבועי) והיקפו, ציירנו עיר מלמעלה בעזרת פרספקטיבה בעזרת נקודה מרכזית ו...כמובן... מלבנים.

"בשברים וחומרים" – אנחנו לומדים כרגע על השבר הפשוט ובעיקר מתמקדים בהבדלים שבין שבר כחלק משלם ושבר כחלק מכמות, תכונות המונה ותכונות המכנה. תוך כדי מתחילה להיווצר הבנה שניתן למצוא שמות שונים לשברים זהים (כדוגמת למה 2/4=1/2 וכו'). חלק ניכר מהשיעור הינו דרך התנסות בחומרים שונים (פלסטלינה, ציור בגיר, צביעות, גזירות וכו'.

בשיעור "מספרים ואנשים" – (עוסק בפעולות במספרים טבעיים), ביססנו הבנה והעמקה באסטרטגיות של כפל, בהתבסס על המבנה העשרוני 'וחוק הפילוג'. הילדים למדו כל מיני שיטות לכפל של מספרים גדולים, כאשר כל ילד פותר בדרך הנוחה עבורו. השבוע ממש התחלנו עם נושא החילוק וניכר כי הילדים מתרגשים/ חוששים מהנושא, במהלכו נבין שהפילוג בא לידי ביטוי בצורה נפלאה גם דרך אלמנט החילוק. יש לציין כי הילדים מתרגלים לא מעט דרך העתקה מהלוח וכתיבת תרגילים במחברות.

ומה עוד חדש...?

ראשית, ולמי שטרם שמע- נבט שלנו ילדה השבוע בשעה טובה ומוצלחת ילד מתוק ושמו נדב. הילדים התרגשו מאוד לשמיעת הבשורה. כולנו מאחלים לנבט הרבה בריאות, שלווה, נינוחות והנאה מהאוצר החדש בחיי משפחתה ושולחים לה חיבוק ענקי.

במרחב קיימנו בשבוע שעבר אסיפה ובה התחלנו לחלק כל מיני אחראיות במרחב- צוותים האמורים לסייע לנו בניהול המרחב. יש הרבה תפקידים ומקום לכל ילד וילדה להביא עצמם לידי ביטוי ולהשפיע ברמה המרחבית. מוזמנים לנהל איתם את השיח הזה ולבדוק מי מהם/ן מעוניין/ת (או שלא) בלקיחת סוג כזה של אחריות...

טוב, זה מתחיל להיות ארוך- ואולי כדאי גם שנשאיר משהו לסיכום השבועי הבא, אז נסיים בארבע בקשות/ אמרות קצרות:

1.      בבקשה בבקשה כתבו על בגדי הילדים את שמם (כדי שיחזרו הביתה- הבגדים)...בוטיק האופנה 'ביטלס בעמק' מתחיל לקרום עור וגידים...

2.      בגדי החלפה – אתם וודאי מכירים היטב את ילדיכם, בעיקר אלו שכשיורד גשם, לא מספיקים לומר "ג'ק רובינזון" והם כבר ספוגים מכף רגל ועד ראש. נשמח מאוד אם תוכלו לדאוג לבגדי החלפה קבועים בתאי הילדים/ בתיק...

3.      בבקשה וודאו עם הילדים שהאוכל שהם מקבלים אכן משביע אותם ליום שלם. בנוסף, במידה ואתם רואים שהאוכל חוזר הביתה כלעומת שבא- בבקשה עדכנו את החונכים/ מנחי השחרית ואנו כבר נדאג לאכול אותו...

4.      ביום שני השבוע יתקיים ערב למידה בבית הספר במתכונת חדשה. קיבלתם על כך מבעוד מועד עדכון דרך המייל הבית ספרי. זהו למעשה מקום להעלות סוגיות הנראות לכם ולילדיכם מספיק חשובות כדי להידבר במעגלי שיח. עודדנו את הילדים להגיע ולקחת חלק בערב הזה- ולנסות דרכו להשפיע על מה שמעניין וחשוב...נשמח לראותכם. אנחנו נהיה שם.

 שיהיה שבוע מעולה- מכל צוות המרחב- גבריאל, ארז, צליל וגיאסיכום שבועי – מרחב ביטלס 29.9.17

הורים וילדים יקרים, שלומות לכולכם. עוד לא הספקנו לומר "ג'ק רובינזון" והנה כבר עבר לנו החודש הראשון בבית הספר לשנה זו. האמת- החודש הזה נראה לנו (וגם לילדים אגב) הרבה יותר מאשר חודש...אנחנו מניחים שזה אומר משהו על העשייה המרובה שהייתה בחודש זה. השחריות מתעצבות להן אט אט, המערכות האישיות של כל תלמיד ותלמידה נסגרו להן כמעט לחלוטין, מה שבא לידי ביטוי השבוע בחמישה ימי לימודים נפלאים של שגרה מבורכת. נעים להיכנס למרחב שלנו בזמן שעת לימודים רוחבית ולראות אותו ריק מילדים (שנמצאים כולם בכיתות הלימוד כמובן), ומיד אח"כ- 'זמן שלנו' המרחב מתמלא לו בילדים וכך גם החצר האחורית של בית הספר שנהפכה בין לילה להיות החצר של מרחב ביטלס (פלוס מינוס כמה תיכוניסטים שמגיעים כל בוקר לעשות עליות מתח בסוכה שליד הגינה והילדים שלנו צופים בהם בהשתאות רבה). בעיקר אורים ילדים שמחים, עליזים וצוהלים, גם אם מדי פעם יש כמובן גם סכסוכים וכעסים. אנחנו משתדלים להיות שם ברגעים הללו- לעזור, לייעץ, להסביר ולהראות לילדים, מה שלא תמיד נראה, ברגעים הללו.

השגרה, הסקרנות והאפשור מביאים אתם גם כל מיני יוזמות שונות של ילדי המרחב, דבר בהחלט מבורך. גם במקום הזה אנחנו משתדלים מאוד להיות שם לצד היוזמים/ות, לעודד ולסייע, וגם לצד שאר הילדים הרוצים לקחת חלק ולא תמיד יודעים כיצד, או לחילופין גם אין להם תמיד את האפשרות...השבוע הייתה יוזמה של קבוצת תלמידים ותלמידות משכבה ד' על פתיחת קבוצת וואטסאפ מרחבית, כזו שכל ילד וילדה במרחב יוכלו לקחת חלק. עקב הרגישות הברורה של הסוגיה, לקחנו צוות המרחב חלק בתהליך של הילדים וליווינו אותו. כל הנושא הזה מעלה דעות רבות ושונות, לכאן או לכאן, ולא רק בהקשר של מכשירים ניידים- כן או לא, אלא אף שיח רחב יותר של קבוצות חברתיות, שיוך, מהי קבוצת השווים של כל אחד, הדרה חברתית ועוד. אנחנו מתכוונים לקחת את הנושא הזה בדיוק למקומות הללו, שאינם תלויים כאמור, רק 'באם יש לי מכשיר או לא'. זהו תהליך ארוך (המתקיים גם במרחבי הבוגרים יותר בבית הספר) ואנחנו מבטיחים לשתף אתכם בו. אתם מוזמנים/ות לשתף אותנו, כשוחרים וכחונכים בל מיני לבטים, תהיות ודאגות שלכם בנושא זה, כמו גם תמיכה, עצות לשיפור וכדומה.

השבוע ציינו ביחד את יום כיפור. תקיעות שופר, שחריות של 'סליחות' ודברים שאנחנו היינו מעוניינים 'להיפטר' מהם. הכול נכתב על פתקים קטנים, מי שהיו מעוניינים שיתפו ולאחר מכן הושלכו הפתקים למדורת שבט קטנה שארגנו בחצר שלנו. היה משהו מאוד נעים ומגבש בטקסיות המשותפת הזו שיצרנו לעצמנו. מוזמנים לשאול את הילדים (ואגב, גם לחזור על כך- כל משפחה בהקשר שלה). הילדים בוגרים, מדברים. תענוג.

שבוע הבא הולך להיות שבוע לימודים מקוצר של שלושה ימים, בו נעסוק בין היתר גם בסוכות ונצא לחופשונת נוספת. עד אז, נאחל לכולכם גמר חתימה טובה, צום משמעותי לאלו מכם/ן שצמים/ות ולילדים- בעיקר זהירות בעת הרכיבה על האופניים/ קורקינט/ רולר וכדומה.

נתראה ביום ראשון.

גבריאל, ארז, צליל וגיא


סיכום שבועי מרחב ביטלס- שבוע ראשון ללימודים, תשע"ח

שנת לימודים חדשה בבית הספר. שבוע ראשון ללימודים במרחב ביטלס (ג-ד). אז אחרי יום בריכה שהיה מרגש ונתן עוד קצת טעם של חופש גדול, הגענו כולנו ביום שני לבית הספר עם ציפייה, דריכות והתרגשות רבים. הילדים מגיעים בזה אחר זה לבית הספר, נכנסים בשער, "בוקר טוב טלאל" (השומר) חלקם מברכים ופונים ללכת למרחב שלנו (חלק מצליח להבחין בקולר החדש שבחצר ועוצר ללגימה קטנה של מים). נכנסים למבואה וכמובן שמתוך הרגל עולים למסדרון למעלה (זה קרה גם לחלק מהמורים). ואז הפלא ופלא – מגלים שעברנו דירה, לחצר האחורית של בית הספר. נכנסים למרחב החדש שלנו – מתרגשים, מחייכים, צוהלים, חוששים, סקרנים וגם דואגים – מי יותר ומי פחות. באופן כמעט אוטומטי - דבר ראשון – מחפשים את השם להניח את התיק ואח"כ את השם בתא להניח את הציוד. ואז – יאללה לחברים. ואנחנו המורים שם- לסייע בקליטה רכה לכל אלו שצריכים זאת. נראה שההתרגשות עולה לשיאים חדשים לקראת הקראת קבוצות השחרית (זה מדהים לראות עד כמה הקבוצות הללו כנראה משמעותיות לילדים, גם אם לא יודו בכך...). וקדימה מתחילים את היום הראשון שעובר לו בנחת שנעים לראות.

השבוע הראשון עובר בסימן התאקלמות. של כולנו. הדבר הבולט ביותר זוהי ההתאקלמות החברתית שעוברים הילדים - קשרים חברתיים ישנים ממשיכים באופן טבעי, כאילו לא עברו חודשיים, קשרים חדשים צצים לפתע, הרבה אנרגיות טובות. ילדים מחייכים. תענוג!

סוגיה נוספת שכמובן עמדה בחזית השבוע הייתה סביב 'שבוע הטעימות', בחירת השיעורים ובניית מערכות השעות של הילדים. הישיבה עם הילדים כל כך שונה ואישית בין ילד וילדה- יש כאלו שמגיעים עם מערכת מוכנה, הכול ברור ולא נותר אלא רק להתחיל, יש כאלו שמתלבטים מאוד ולהרכיב איתם מערכת זה כמו להרכיב פאזל של 1000 חלקים, יש ילדים שבודקים אילו שיעורים לקחו שאר החבר'ה ולפי זה בוחרים, חלק אחר לפי המורים שמלמדים והשיקולים רבים. בעיקר קיימת התרגשות רבה לקראת משהו חדש, משהו שלילדים יש שליטה עליו וזה בהחלט ניכר- היכולת שלי כילד להחליט עבורי אילו שיעורים נכונים לי ללמוד, מתי ועם מי.

ובשאר השבוע? ביום שלישי יצאנו לטיול מרחבי ראשון שלנו- שכלל בעיקר הליכה לאחת החורשות בנהלל (החום היה בלתי נסבל) ומשחק חופשי, כולל משחק במתקני השעשועים (לנו המורים זה היה זמן מעולה להתבוננות על הילדים במקום החברתי שלהם). בימים רביעי וחמישי עברנו תרגיל של ירידה למקלטים ותרגיל התגוננות מפני רעידת אדמה, ויצאנו הביתה לסופשבוע קייצי ורגוע.

קצת לקראת ההמשך- ביום שני ניפגש להכנת מערכת השעות, כל אחד עם החונך שלו (שוחר לילדים החדשים), אנחנו משתדלים שהילדים יהיו מוכנים כל שניתן לפגישות. ושאר השבוע- שגרת לימודים מבורכת. שיהיה שבוע שני מוצלח ונעים לכולנו

מכל צוות המרחב: גבריאל, ארז, צליל, נבט וגיא

סיכום שבועי- מרחב ביטלס

הורים וילדים יקרים.

עברו שבועיים מאז הסיכום השבועי האחרון, והאמת- זה נראה הרבה יותר...

אנחנו ממש נמצאים בקו הסיום של שנת הלימודים, חודש אחרון של שיעורים, חונכויות, שחריות. חודש בסימן סיום. סיום של שנה עמוסה ומלאת חוויות. האמת, לכולנו לא ברור איך יתכן שהגענו לחודש יוני. הרי רק לא מזמן התחילה השנה... כולנו מרגישים ומתרגשים לקראת הסיום- המורים, התלמידים ובטוחים שגם אתם. הרבה עבודה מצפה לנו ולילדים היקרים החודש, ובעיקר הרבה רצון וציפייה לסיים את השנה עם טעם טוב.

כחלק מסיום שנה מוצלח, אנחנו משתדלים מאוד לשמור על שגרת לימודים ולאפשר אותה לילדים. שגרה הכוללת את השמירה על כללי המרחב ובית הספר, עמידה בלוחות הזמנים של השיעורים, רמת תפקוד נאותה, שמירה על ניקיון, הקפדה על נראות של כלל ילדי המרחב, בעיקר בזמנים החופשיים הקיימים במערכת וכמובן- שחריות, אסיפות מרחביות, חונכויות ושגרת שיעורים בריאה.

ביום ראשון השבוע חזרנו מחופשת שבועות שהייתה ארוכה מתמיד (מי כבר זוכר). הילדים היו מלאי חוויות ושמחו לשמוע שלמעשה החוויות היו די דומות בסה"כ- מי שגר בקיבוץ, במושב, בישוב הקהילתי ואלו אשר התארחו אצל משפחה וחברים- רובם ככולם חוו את חג שבועות כאירוע חקלאי, שמח וטעים. ובעיקר נהנו מהחופש הארוך שניתן להם.

ומה היה לנו השבוע? ראשית, אנחנו בסימן סיכומים. זה ניכר קודם כל דרך החונכויות...בכל פינה, ניתן לראות את הילדים עובדים במרץ על הייצוג הגראפי שלהם (שהשבוע יעבור שלב להקראת מכתבי החונך, עליהם עמלים החונכים במשך כל הסופ"ש האחרון...). השיחות משמעותיות מאוד- הן לילדים והן לחונכים, שיחות המסכמות תהליך של שנה שלמה ומסתכמות לכדי שבועיים של לא מעט שיח- רגשי וענייני. באופן דומה, גם בקבוצות השחרית, אנו מתחילים לסכם אט אט את השנה, מציינים את ימי ההולדת של ילדי הקיץ ובעיקר נהנים מהמעט שנשאר ביחד.

ביום שני נפגשנו אתכם ההורים בשיחות שהיו משמעותיות מאוד- לנו ולשאר החונכים של ילדי המרחב. נדמה כי הילדים היו שותפים מלאים לשיחות הללו- הרבה מהם הגיעו אתכם לשיחות, מה שהפך לשיחת היום ביום שלמחרת. נעים לראות עד כמה השיחות משמעותיות, גם לילדים.

השבוע גם קיימנו אסיפה מרחבית ובה דנו ביום המרחבי אשר יתקיים בתאריך 27.6 (לא לדאוג – אתם כרגע פטורים מכל משימות בנושא). הסבר- כל מרחב אמור להחליט מה הפעילות שהוא עושה ביום זה. במקום שאנחנו נחליט בעצמנו- הבאנו את זה לשיח עם הילדים. הועלו רעיונות רבים- חלקם נפסלו על הסף וחלקם ידונו בתחילת השבוע הזה על- ידי קבוצת ילדים שהתנדבה לקחת אחריות ולארגן את היום הזה...נעדכן אתכם בהקדם מה הוחלט...

הטיול השבועי היה בסימן סיור ליונקיה של ארז וגיא, לראות את הסייח והעגלה שנולדו השבוע. יצאנו מוקדם יחסית וכך גם חזרנו, מנסים להימנע מכניסה לשעות החמות. ואם כבר בקיץ עסקינן- בקשה קטנה אך גדולה: בבקשה וודא כי הילדים מצוידים עם מספיק אוכל לבית הספר- לא מעט ילדים מתלוננים על רעב לקראת סוף היום. כנ"ל לגבי בקבוקי מים (לרשום את השם עליהם).

אנחנו מזמינים אתכם ההורים לדבר איתנו, על כל דבר הנראה לכם לנכון, שאלות, תהיות וכו'. כולנו שמחים ונרגשים לקראת התקופה הזו של סוף השנה המתקדמת בצעדי ענק. בסיכום השבועי של שבוע הבא- ניתן לכם עדכוני תאריכים על כל מיני ימים מיוחדים שיש בשבוע האחרון של בית הספר, כדי שתוכלו להתכונן מבעוד מועד...תאריך ראשון למי שטרם יודע- מסיבת הסיום שלנו מתקיימת ביום חמישי 22.6. פרטים נוספים כאמור – בסיכום של סוף שבוע הבא...

עד אז...שיהא זה שבוע נהדר וקסום לכולנו

מכל צוות המרחב

ארז, גבריאל, נבט וגיא


סיכום שבועי 4/5 – 30/4

שבוע בסימן זיכרון ועצמאות עבר על כוחותינו במרחב ובבית הספר. שבוע בו התערבבו רגשות, זיכרונות ולא מעט מידע ושאלות שהופנו אלינו מכיוונם של הילדים ולהיפך. אנחנו כצוות ניסינו לאורך כל השבוע לתת את התשובות הנכונות, לתת לילדים שרוצים להשמיע את הסיפורים המשפחתיים (ויש גם כאלו). לשתף וגם להיות שותפים. יש משהו מיוחד ביומיים הללו של יום הזיכרון ויום עצמאות- זמן של אחדות, לעיתים רצינות אך גם לצד הנאה רבה. התחושה היא שהילדים נענו לאתגר הזה והראו על בגרות רבה, בכל הקשור להתנהלות, השיעורים שניתנו בנושא, ההיענות לסדנאות השונות, השותפות בהתכנסויות (טקסים) הבית ספריות, העמידה בצפירה וכו'.

ביום רביעי חזרנו עם חוויות רבות והילדים ראו איך החוויות שהם חוו, כל אחד ואחת ביישוב שלו/ה למעשה היו כמעט נחלת הכלל (פטישים בראש, ספריי חוטים, מתנפחים, זיקוקים, דוכני מזון, 'על האש', בסיס ח"א ברמת דוד ועוד...). ביום זה יצאנו לטיול, עדיין בסימן יום העצמאות, שכלל משימות שונות, קבוצתיות ואישיות הקשורות ליום העצמאות. עוד קצת לטעום מהחג לפני שנפרדים ממנו לשנה שלמה.

יום חמישי כבר היה יום שגרתי ורגיל לשמחת כולנו (גם הילדים). אין ספק כי בתקופות כאלו של חגים ומועדים, ובעיקר מאחר שרואים את לוח השנה מתקדם בצעדי ענק לכיוון סוף שנת הלימודים, מעריכים כל יום לימודים שגרתי שכזה. התחושה היא שגם הילדים מבינים ומעריכים זאת.

 ומה בהמשך? שבוע של שגרת לימודים לפנינו (יש!), בו נציין את ל"ג בעומר לקראת סופו, בעיקר במדורה הבית ספרית המסורתית והגדולה. מייל בנוגע למדורה יישלח בנפרד בתחילת השבוע.

אנחנו נכנסים לישורת האחרונה של השנה. אוטוטו מתחילים הסיכומים, הגרפים. זמן טוב לכל אחד ואחת מכם שמעוניינים לשוחח עם החונכים והשוחרים לקבלת מידע על הילדים...

 לקראת סיום, קצת תאריכים חשובים שכדאי כבר לרשום ביומנים:

14.5, יום ראשון – יתקיים מרוץ השדה המסורתי של בית הספר (אלו שכבר דואגים- זה לילדים בלבד ובשעות ביה"ס כמובן). פרטים בהמשך.

15.5 – חופשת ל"ג בעומר של יום אחד.

22.5 – ערב למידה. יתקיים בביה"ס בשעות הערב.

30.5-1.6 – חופשת שבועות

5.6 – שיחות הורים, יתקיימו אחה"צ.

22.6 – מסיבת סיום

29.6 – יום אחרון ללימודים (לא ברור איך כבר הגענו לתאריך הזה...).

 

שיהיה שבוע טוב לכולנו

צוות המרחב

גבריאל, נבט, ארז וגיאהורים יקרים שלום, 

זה מכבר חזרנו מחופשת הפסח וכבר השבוע נצא לעוד חופשונת קצרה ביום העצמאות. 

הילדים חזרו מהחופשה גדולים, מלאי חוויות וסיפורים ושמחים להפגש שוב זה עם זו ואיתנו. 

חזרנו מהחופשה הישר לטיול בפרדס של ארז, סחטנו קלמנטינות ושתינו מיץ מתוק מתוק מתוק!
לסיום שבוע החזרה הקצרה מהחופשה, שמעו ילדי כיתה ב' (ביחד עם ילדי כיתה א') קונצרט קצר וחביב, לקראת קונצרט סל תרבות שיערך בחודש יוני. הילדים שמעו יצירות לחצוצרה, קרן יער וטרומבון. שמעו סיפורים, למדו על הכלים ונהנו מאוד! 

השבוע עמד בסימן ימי הזכרון ויום העצמאות. כפי שכתבנו לכם במכתב, אלה ימים מבלבלים מאוד את ילדי המרחב שלנו. לא ברור להם מה בדיוק קרה ולמה ; למה חלק מהמבוגרים עצובים ורגישים בימים האלה ובימים האלה הבלבול ניכר גם בהתנהגות. אנחנו מצידנו מנסים לשמור ולגונן וללמד רק את מה שנראה לנו מותאם לגילאים איתם אנחנו עובדים. 

השנה החלטנו בבית הספר ולציין את יום העצמאות בין יום הזכרון לשואה ולגבורה לבין יום הזכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה. ולכן ביום חמישי ערכנו סדנאות הקשורות ליום העצמאות וכן ציינו אותו בכמ"ש חגיגי לכל ילדי בית הספר. בנות המרחב שלנו השתתפו בכמ"ש בריקוד נהדר בהנחייתה של דליה.

שבת שלום, 
צוות המרחבהורים יקרים שלום, 

אחרי ימים של ציפייה ולחץ, התרגשות וחששות הוא הגיע - רגע שחיכינו לו זמן רב - הטיול השנתי! 
ביום רביעי הגענו לבית-הספר נרגשים עד מאוד, אחרי שחריות, שבהן הזכרנו לאן הטיול ועברנו על כללי הבטיחות, עלינו לאוטובוס ויצאנו לדרך!

הגענו כעבור זמן לא רב לפארק הנדיב, אכלנו ארוחת בוהוריים בגן השעשועים, וכמובן השתעשענו בו ואז יצאנו לדרכנו. טיילנו בינות לשלל פרחים מרהיבים ונוף נפלא, עברנו דרך מחצבה עתיקה וחורשת ברושים יפה והגענו למנצור אל-עקב, וילה מהתקופה הביזנטית. הילדים חקרו את הוילה מכל כיווניה ואז המשכנו בדרכנו. את המסלול סיימנו בעין צור, מעין וניקבה עם מים שרעננו אותנו. הילדים בנו סכר ושכשכו את הרגלים. 
משם עלינו על האוטובוסים ונסענו לקיבוץ בארות יצחק, שם הקמנו את המחנה בשמחה והתרגשות גדולה.

הילדים התרוצצו בין האוהלים, נכנסו ויצאו מהם, הלכו לגן השעשועים הקרוב ולזוחליה (מי שרצה). בערב, אכלנו ארוחת ערב משובחת שעשו הורים מתנדבים וילדים מהמרחבים הבוגרים יותר. לאחר ארוחת הערב עשינו שחריות סיכום יום קצרות ומי שרצה יצא עם גיא וארז לא"ש לילה.
בסביבות 21:45 הילדים נכנסו לאוהלים, עייפים מאוד (!!) ומרוצים ודי מהר כולם נרדמו.

למחרת בבוקר קמנו, קיפלנו אוהלים, שתינו ואכלנו, ויצאנו לדרכנו. נסענו לשמורת חוף השרון. טיילנו טיול קצר ואייכותי עם נוף עוצר נשימה לים כחול נפלא ממערב וממזרח גבעות כורכר מנוקדות בפרחים יפים יפים. בעודנו הולכים, לפתע, לכדה את מבטנו, להקת שקנאים עצומה (להערכתנו היו שם עשרות אלפי שקנאים) שרחפו על פני המים לכיוון צפון. עמדנו כעשרים דקות משתאים מהיופי הנדיר שנגלה לפנינו. 
המשכנו בדרכנו והגענו לדיונות חול נפלאות שבמעלה שלהם צמח עץ נפלא מסועף. הילדים התרוצצו בחול, טיפסו על העץ ונהנו כהוגן. 
משם, בשמחה רבה, הביתה. עייפים ומרוצים. 

אנחנו מבקשים להודות למיה וורשבסקי אמא של פארן, שוקי ליבוביץ' אבא של איתמר, עינב חבושה אמא של דורין ועופר ברזילי אבא של ערן שליוו אותנו במהלך הדרך. תודה גם להורים שהגיעו בערב ועזרו בהקמת המאהל, בהכנת ארוחת הערב ובבוקר בפירוק ובהעמסה. 

חוזרים לשבוע ואז חופשת פסח... 
שבוע טוב! 
גבריאל, ארז, גיא ונבט


סיכום שבועי 14-16.3.17


השבוע היה לנו שבוע קצר. רק חזרנו מפורים, עוד מתרגלים למערכת החדשה ופנינו כבר לטיול השנתי. 
הילדים כבר מסודרים באוהלים, המסלולים מוכנים, ההדרכות מוכנות וההתרגשות בשיאה. 
יש ילדים שמחכים לטיול, סופרים את הימים לקראתו, מארגנים משחקים ללילה ומצפים ללינה באוהל עם החברים. 
יש ילדים שמביעים חששות. אנחנו כמובן נותנים מקום לחששות האלה. מקשיבים, מנסים להרגיע ולתת פתרונות במידת הצורך. 
אם אתם יודעים על חשש מסוים של הילד\ה נשמח אם תשתפו אותנו וביחד ננסה לעזור במה ולמי שצריך. 
שיהיה סוף שבוע נפלא! 
ארז, גיא, גבריאל ונבט


מוצאי חג פורים שמח לכולכם! 

נתחיל בברכות לגיא שלנו שהפך בשבוע שעבר לאב בפעם השלישית! מזל טוב גיא יקר, לך ולכל משפחתך היקרה. שיהיו לכם ימים טובים של צחוק והנאה ולילות שלווים... 

שבוע שעבר היה כולו בסימן פורים - יום אחד הגענו כולנו בפיג'מות ועשינו מסיבות פיג'מה, ויום אחר כך, השחריות התחפשו כל אחת לנושא אחר. בזמן שלנו היו ריקודים והשיא היה כמובן ביום חמישי, בו הגיעו הילדים בתחפושות מושקעות ויפות, שמחו והתרגשו, שחקו בתחנות ונהנו. מקווים שזכיתם לשמוע על החוויות מהילדים, ועל הדרך גם לקבל קצת תמונות מהחונכים, מעבירי השחרית ומבית הספר.

מקווים שהחופשה עברה בנעימים עליכם ועל הילדים/ות.

אז מה יש לנו בשלושת הימים שנותרו לנו השבוע?

חזרה קצרה לשגרת שיעורים ומערכות אישיות 'סגורות' של אחרי ההגרלות. במידה וקיימת עדיין אי בהירות כלפי מערכת כלשהי, בוודאי שנעזור ונסייע לילדים.

בנוסף, אי אפשר להתעלם מהטיול השנתי ("הוא כל כך מגניב אותי...") שמבצבץ לו אי שם בסוף השבוע הבא (22-23 למרץ, רביעי- חמישי הבא). כבר ביצענו שיח מרחבי עם הילדים על הטיול, מרכיביו, התכנים שיהיו בו, אוהלים, נהלים כלליים ועוד. לקראת תחילת השבוע הבא, נמשיך להבהיר לילדים את התהיות העומדות בפניהם ולהפוך את סימני השאלה לסימני קריאה (בדגש על הסוגיות הרגישות כל כך סביב נושא האוהלים, ממתקים, פלאפונים וכו'.

מזמינים אתכם ההורים להיות איתנו בקשר על כל דבר הנראה לכם מספיק חשוב.

נתראה מחר...

גבריאל, נבט, גיא וארז


שבוע טוב לכולם! 

איזה שבוע היה לנו השבוע - שונה מכל דבר שהיה לנו מוכר עד כה בבית-הספר. 
התחלנו אותו בטיול ט"ו בשבט משמח בגבעת עודד, שכלל סדנאות מגוונות וכיפיות במיוחד. מזג האוויר היה מושלם. חזרנו עייפים אך מרוצים מאוד. 
ביום שני פתחנו את היום בניקיונות מסיביים ברחבי בית-הספר - ניקינו את המרחב ביסודיות - כולל שולחנות, כיסאות וקירות; מיינו משחקים ; החלפנו משחקים וספרים והרחבנו את המגוון הנוכחי. היה נעים במיוחד לעבוד בחברת הילדים שטרחו והיו חרוצים להפליא. לאחר הניקיונות הוצגו בפני הילדים הפרויקטים השונים וכל הילדים התרשמו ובחרו להם פרויקט בו היו מעוניינים לקחת חלק במהלך השבוע. 
מי שנכנס לבית-הספר בימים שלישי עד חמישי היה יכול לראות חבורה של ילדים חרוצים ביחד עם מורים משולהבים עובדים קשה על פרויקטים צבעוניים, גדולים וקטנים. כל קבוצת ילדים התגבשה לה בשבוע זה, בחלק מהפרויקטים התחילו הילדים את הבוקר ביחד בארוחה משותפת, נוצר הווי והתגבשה לה קבוצה שמורכבת מילדים בגילאים שונים. המראה היה מלבב. כל הילדים היו עסוקים בעשייה רוב שעות היום. 
השבוע הזה שהיה מלא בלמידה הוכיח לנו שוב, שלידה לא נעשית רק בשיעורי "רגילים", הזכיר לנו את היופי ברב גלאיות וגם הזכיר לנו את ייחודו של כל מרחב. 
חלק מהפרויקטים עוד לא הסתיימו, עוד נמשיך ונעבוד עליהם. ובינתיים, אתם מוזמנים לבוא ולראות את החידושים המרגשים בבית-ספרנו.

הודעות:
1. השבוע חוזרים למערכת הרגילה. שבוע טעימות שני ואחרון! בסיומו לכל ילד תהיה מערכת סופית שאתה הוא ילך עד לסוף השנה. אנא עזרו לנו לתווך את העניין הזה לילדים.

2. השבוע ביום שלישי יהיה חיסון לילדי כיתה ב'. 

3. קיבלת השבוע דפים לקראת הטיול השנתי, שמתקרב אלינו בצעדי ענק. אנא מלאו את הטפסים ושלחו אותם עם הילדים לבית-הספר בחזרה.

שבוע טוב לכולנו! 
גיא, ארז, גבריאל ונבט


סיכום שבוע- 22-26/1 – מרחב ב-ג או בשמו החדש....לא כל כך מהר- תצטרכו לקרוא עד סוף הסיכום.....

השבוע התנהל בסימן של סוף המחצית הקרב ובא. חונכים המקריאים מכתבי חונכות, אחרים המשלימים את הגרפים האישיים, פרויקטים הניתנים בשיעורים השונים, מסכמים את הנלמד בהם ואווירה נהדרת של אמצע שנה, המתערבבת עם סוף והתחלה גם יחד. ובתוך כל אלו- מרחב עם 60 ילדים ומבוגרים עליזים ושמחים, מלאי עשייה ונועם.

אז מה היה לנו השבוע...?

שלושה היילייטים מרכזיים:

הראשון התקיים ביום שלישי והיה המחזה 'אלוף בצלות ואלוף שום' בו השתתפו חלק ניכר מילדי המרחב שלנו, בצוותא עם ילדים מכיתה ד'. כל השבוע האחרון עמלו הילדים בצוותא עם יעל המורה על המחזה וההתרגשות הייה רבה. ביום שלשי בבוקר צפינו במחזה בצוותא עם כל ילדי בית הספר ובערב התקיימה הקרנה להורים. היה מרגש מאוד לראות את הילדים מופיעים, שרים ובעיקר נהנים מהיחד.

יום רביעי, שהיה נעים ושטוף שמש זימן לנו טיול מרחבי למגרש המשופץ 'באמפי' בנהלל. כשהגענו לשם, התחלקנו לשתי קבוצות- בנים ובנות והתחלנו בקיומן של כל מיני משימות ODT (out door training) שעיקרן משימות שונות הכוללות את הצורך בשיתוף פעולה ועבודה קבוצתית. המשימות כללו עבודה עם חבלים, סדינים וכדורים. היה מעניין לראות את הדינאמיקה הקיימת בתוך קבוצת הבנות לבין זו הקיימת בתוך קבוצת הבנים, לאמוד על ההבדלים בין שתי הקבוצות והצרכים השונים המאפיינים כל קבוצה. בתקופה הקרובה, נמשיך מדי פעם בפעילויות הללו, ננסה לחוש את הילדים וצרכיהם. מבטיחים לשתף אתכם גם בהמשך.

נקודה נוספת ראויה לציון היא הסיכום השבועי הבית ספרי שהתקיים ביום חמישי (השם התחלף לסגמ"ש, דהיינו סוגרים שבוע), כאשר הפעם, היה זה תורו שלך המרחב שלנו לארח את שני המרחבים האחרים (מרחב א' וכן מרחב ד-ה). הילדים ואנחנו הכנו מבעוד מועד את האולם בויצ"ו, והועלו 4 הופעות מארבעה שיעורים שונים בהשתתפות חלק מילדי המרחב – ריקוד בנות משיעור 'רק לרקוד' של דליה, קטע מחזה מהשיעור 'אלים ומפלצות' של מורן, קטע ריקוד נוסף משיעור של פז דהאן (ילדה בכיתה ז') וכן קטעים מצחיקים שהעלו ילדי ג' הקשורים לספר שמות (let my people go וכאלה...). היה מרגש ומרענן לראות את כל ההורים שהגיעו בכדי לצפות בילדים ולהיות איתנו. וגולת הכותרת – שם המרחב החדש כפי שנבחר על- ידי אסיפת המרחב – הביטלס!!! ומכיוון שכך, לווה האירוע גם בכמה שירים בולטים של להקת הביטלס.

 

בכלל, אנחנו חווים את  המרחב בתקופה האחרונה כמרחב יצרני מאוד, עושה, יוזם חושב, פעיל ונמרץ, מרחב שמהנה להיות חלק ממנו וללוות את הילדים היקרים שלכם בתהליך הזה.

 

מאחלים לכולכם שבועיים מתוקים של סיום מחצית פורייה. עם הפנים קדימה למחצית השנייה של השנה.

 

מכל צוות מרחב ביטלסשלום לכולכם, 

שבוע גדוש בכל טוב עבר עלינו - 
נשתף בכמה רגעים ממנו - 

1. לקראת התעודות - אנחנו מתחילים לעבוד במרץ על התעודות. כמעט כל הילדים התחילו כבר עם החונכים שלהם בעבודה על התעודה. הייצוג הגרפי והשיחות שבאות בעקבותיו משמעותיות מאוד. בזכות השיחות הללו הילדים ואנחנו לומדים טוב יותר עליהם, על הימים שלהם בבית הספר - החל מאיך הם מגיעים, דרך הדברים שהם עוברים במהלך היום ועד השיבה הביתה. סיום המחצית יגיע ב 9.2.17 ועד אז, רוב החונכויות יעסקו בתעודות (ייצוג גרפי, הקראת המכתב). 

2. שחריות בנים-בנות בנפרד - לאור שיחות עם כמה בנים וכמה בנות בנפרד ועקב התנהגויות שראינו שחזרו על עצמן בקרב הבנים בנפרד ובקרב הבנות בנפרד - ישבנו צוות המרחב שוחחנו, חשבנו והחלטנו שהחל מהשבוע למשך מספר שבועות, שחרית אחת מכל שחריות הבוקר תהיה מופרדת לבנים ולבנות בנפרד. המטרה שלנו בשחריות האלה היא לייצר אווירה חיובית וכיפית בין שתי הקבוצות וכן לפתוח אפשרויות לחברויות נוספות. רוב הפעילויות תהיינה פעילויות גיבוש, ובמקצתן תהיינה שיחות. השבוע פתחנו את הפרויקט בטיול נפרד לבנים ולבנות - חפש את המטמון שבסיומו מרשמלו על האש! היה כיף! 

3. אירוע שיא לפרויקט כיתה ב'- אחרי כחודשיים וחצי של למידה קצת אחרת הגיע ביום חמישי אירוע השיא שהילדים ואנחנו חיכינו לו זמן רב. ביום חמישי בבוקר הפכה כיתת החממה בבית הספר לשוק יפה וצבעוני. הדוכנים שעליהם הילדים עמלו זמן רב קרמו עור וגידים. סלט, פסטה ברוטב עגבניות, כדורי שוקולד, תירס חם, פיתות עם חומוס ומלפפון חמוץ ומיץ תפוזים - את כל אלה הכינו הילדים, אחרי שביררו על המתכון, חשבו כמויות, הלכו לצרכנייה ועשו סקר שוק איפה זול יותר לקנות, חשבו כמה תעלה מנה, ציירו שלטים, כתבו מחירון, הכינו כסף וארנקים ועוד. 
היה תענוג לראות את הילדים מגויסים למשימה. עובדים בשיתוף פעולה, עוזרים אלה לאלה, מנקים תוך כדי.. הדיאלוגים שנשמעו באוויר בעת האירוע היו נהדרים: לדוגמא:
-"כמה עולה פסטה?" - "מנה גדולה או קטנה?" - "גדולה!" - "7 ש"ח" - "יש לי 10 ש"ח" -"אין לי מספיק כסף קטן לעודף אז אני אתן לך 5 ש"ח ואת תתני לי עוד 2". 

אנחנו התרגשנו מאוד מכל האירוע ולמדנו ממנו הרבה! תודה רבה לכל ההורים שבאו לעזרתנו. בלעדיכם זה היה נראה אחרת לגמרי....

שבוע טוב לכולם! 
צוות המרחב


הורים יקרים שלומות

השבוע חזרנו מחופשת חנוכה (עוד זוכרים אותה?) ולכן היה לנו שבוע קצר...קצר אך עמוס. חזרנו לעניינים מהר מאוד ובאינטנסיביות הרגילה. 
הימים ימי גשם ומשאירים אותנו - יחסית - הרבה במרחב. במרחב, הילדים מוצאים להם תעסוקות רבות - ספרים, בניות מופלאות בלגו ובקוביות, משחקי קלפים, משחקי קופסא.. - כיף אצלנו! 
כשקרני שמש חביבות צצות, אנחנו משתדלים לצאת החוצה. שם, בדילוגים בין הבוץ והשלוליות, אנחנו משחקים. המחנות חזרו לפעילות וגם שחריות של מחניים ומחבואים (על כל הוריאציות השונות שלו), תופסת, דג מלוח ועוד. 
השבוע ביום רביעי יצאנו לטיול גשם, שלוליות ומטריות, מגפיים ושמחה בדיוק כמו בסיפורים... 
ביום חמישי התחילו חזרות למחזמר "אלוף בצלות ואלוף שום" בניצוחה של יעל תלם. כמעט מחצית מילדי המרחב שלנו משתתפים בו! 
ילדי כיתה ב' מתכוננים במלוא המרץ לאירוע השיא של הפרויקט שעסקו בו בחשבון ובעברית, ושיתקיים ביום חמישי הקרוב. 
אנחנו מזכירים לכם לשלוח עם הילדים מדי יום בגדי החלפה (כולל תחתונים וגרביים) - השקית יכולה להשאר בתא של הילד\ה.
דבר אחרון, חורף- וירוסים משתוללים. השהייה במרחבים סגורים מדביקה...שימו לב שאתם שולחים את ילדיכם היקרים בריאים לבית הספר.

שיהיה שבוע נעים לכולנו

מכל צוות המרחב


סיכום שבועי 11-15/12

חורף, צריך ללבוש מעיל כל החורף, וגשם מטפטף על העורף וקרררררררר.

אז זהו, שלצד הטמפרטורות הנמוכות והגשם שהיה רוב השבוע, אצלנו במרחב ובשחריות היה די חמים, ונעים ומאוד מאוד מזמין. ילדים משחקים, משתובבים, לומדים ובעיקר מחייכים. הנוכחות הרבה יחסית של ילדים במרחב השבוע- הביאה איתה (כדרך הטבע) גם לא מעט אינטראקציות חברתיות שדרשו את התערבותנו המבוגרים בתיווכים שונים וסיוע לילדים. זה כלל שיחות קבוצתיות, אישיות, בקבוצות קטנות ואף בקבוצות גדולות יותר. הילדים נענים לשיח המשותף ללא התנגדויות כלל, מתוך הבנה שהמטרה היא לסייע להם ככל שצריך.

כמו שהבנתם מילדיכם (ואף מההתכתבות שלנו אתכם דרך הוואטסאפ), השבוע הייתה יוזמה של הילדים למשחק של 'גמד וענק' (הרעיון נלקח ממרחב גזוז (ד-ה) אשר שיחקו גם כן במשחק הזה במהלך השבוע שחלף), יוזמה בהחלט ברוכה שראינו לנכון להתערב בתחילתה ולכוון קצת את הילדים- לוודא שאין ילד במרחב שהמשחק 'פסח' מעליו ולראות שכל מי שמעוניין יכול להשתתף במשחק. היה יפה לראות שלא היו כל התנגדויות לכך מצד יוזמי המשחק, מתוך הבנה שהמשחק אינו אמור לשרת 'מועדון חברתי סגור', אלא הינו משחק חברתי שמטרתו לשמח כמה שיותר ילדים. השתדלנו להיות עם האצבע על הדופק ולוודא שהמשחק אכן משיג את מטרותיו, כולל שיח שניהלנו עם הילדים במהלך המשחק ובעיקר בסגירה שלו בסוף השבוע. וכמו בכל משחק- גם במשחק הזה היו גם לא מעט אכזבות של ילדים- דרך ההגרלה למי לתת, ילדים אשר היו בתחושה שלא קיבלו דברים בעלי 'ערך', לעומת דברים 'מגניבים' שהם הביאו (ממתקים בעיקר), ילדים שלפעמים שכחו להביא להם וגם כאלו שלקראת סוף המשחק הצטערו שלא לקחו בו חלק...בהחלט דברים ללמוד מהם. אנקדוטה מעניינת - נודע לנו שלפחות באחת המשפחות המשחק המשיך בבית- בין הילד להוריו, בהחלט רעיון שכל אחד מכם/ן יכול לקחת גם לבית שלכם תו"כ קיום שיח עם הילדים- מהי נתינה אמיתית? האם היא כוללת רק דברים גשמיים (ומתוקים?) או שישנם עוד דרכים לשמח אדם? עד כמה צריך להכירו וכן הלאה...תיהנו מהמשחק...

במהלך השבוע שחלף, המשכנו בכל שחריות המרחב עם פעילות שקראנו לה 'כולם משתתפים'. הפעילות כללה רצף של שחריות שונות שהמכנה המשותף להן הינו עבודת צוות במטרה להדגיש את החשיבות של השתתפות כלל הילדים בשחרית. הפעילויות כללו הליכה 'בשדה מוקשים', בניית מבנה משותף מעצמים שונים, הכנת ציור 'שחריתי' משותף, יצירת פאזל שחריתי ועוד. כל פעילות גררה סביבה גם שיח עם הילדים- על רמת ההשתתפות, מה קורה עם חלק מהילדים בוחרים שלא להשתתף- האחריות שלהם כלפי עמידה במשימה של הקבוצה ובמקביל גם מידת אחריות ילדי הקבוצה המשתתפים לרות את מי שבוחר שלא להשתתף- האם מתעלמים מכך? כועסים? מזמינים? הרבה שאלות מעניינות שהזמינו שיח עמוק, כולל הבאת התוצרים לחונכים להמשך שיח עמוק יותר.

ביום רביעי יצאנו לטיול רשות במטרה לחפש את הגשם שיבוא כבר ולדרוך קצת בבוץ. מי שבחרו לצאת- היו מצוידים (לרוב) במטריות, מגפיים, בגדי החלפה ורבה שמחה בלב. רוב הטיול אכן יכולנו 'להתבצבץ' קצת (מי שרצה) ולקראת סוף הטיול גם זכינו לפתוח את המטריות...איזו שמחה. הילדים שבחרו להישאר בבית הספר התפנו למשחק חברתי, אכלסו את מרחב אמנות וחלק (מהבנות) אף התאמן לקראת ריקוד בכמ"ש שהתקיים למחרת- ביום חמישי.

אז מה עוד לפנינו...?

חנוכה...איזה חג נפלא. עוד הזדמנות נפלאה ללא מעט פעילויות ושיח הקשורות לאור, חושך, תקווה, ניסים ונפלאות. את כל זאת ננסה להביא במהלך השבוע לילדים בכל מיני דרכים – בשחריות, בשיעורים השונים, חונכויות ועוד, רגע לפני שבוע של חופשה המתחילה ביום שני בעוד שבוע...

בתקופה האחרונה אנחנו עמלים (בעיקר מחשבתית) לקראת ערב מרחבי האמור להתקיים בקרוב- מטרות, הרכב ועוד...ברגע שיהיה תאריך קונקרטי נעדכן אתכם כמובן ובהקדם...

שיהיה לכולנו שבוע טוב ושקט

מכל צוות המרחב

ארז, גבריאל, נבט וגיא


סיכום דו- שבועי – מרחב ב-ג 20/11-1/12

שבועיים עמוסים כל טוב עברו על המרחב שלנו. מבחינת עניינים שבשגרה, עסקנו לא מעט 'בעולם' המחנות המתקיים בחצר. מעבר להגברת נוכחותנו בחצר וסיוע לילדים און ליין בפתרון בעיות, קיימנו כבר 3 אסיפות מרחביות בנושא הבוער כל- כך (מסתבר). הרבה ילדים וילדות רוצים להשמיע את קולם בנושא והחלטנו לאפשר זאת ומכאן 'הסחבת הבירוקרטית' בנוגע לקבלת החלטות פרקטיות.

נושא 'בוער' נוסף שבשגרה המרחבית שלנו הינו כמובן סוגיית המסכים,. מבחינה זו, אנחנו נמצאים בשיח מתמיד עם הילדים, הן בשחריות וכמובן שבזמנים החופשיים.  אנחנו מזמינים אתכם ההורים לשתף את החונכים בכל דבר הנראה לכם רלוונטי. הילדים מפתיעים בבגרותם ופתיחותם לשוחח על הנושא, לשמוע דעות של אחרים ואף להיות מסוגלים לשקול דעות שעד לפני רגע חשבו אחרת.

מזג האוויר 'המשוגע' שאפף את ארצנו בשבועיים האחרונים, והאירועים שהתלוו אליו היו בהחלט במוקד נוסף בשגרת החיים שלנו בשבועיים האחרונים. האוויר היבש, רוחות הקדים, השפתיים הסדוקות, השריפות שהתחוללו, ולאחריהם מערכת הגשם החורפית והסוערת שהגיעה לקראת אמצע השבוע האחרון, בהחלט היוו בסיס טוב לפעילויות שונות, שיח ושיתוף הרגשות.

ברביעי שעבר יצאנו לטיול ארוך מן הרגיל (ויש שיאמרו אף מאתגר) בשדות נהלל., כי אם הבוגרים של בית הספר יוצאים למסע בדרום, אז גם לנו מגיע 'מסע' קטן ומאתגר משלנו. הילדים היו חדורי מוטיבציה וכולנו נאבקנו בשרקייה, ויכולנו לה. באמצע המסלול שינינו יעד ולבסוף הגענו לגבעת עודד, גבעה ירוקה השוכנת בסמוך לקיבוץ רמת דוד. מה נאמר- היה שווה. הילדים היו מאושרים: רצו, שיחקו והשתובבו. הדרך חזרה הייתה כבר קצרה וחלקה בהרבה. הטיול בשבוע שחלף (בחירה) כבר היה בסימן חורפי, בשילוב עם קצת ציונות וסוגיות ביטחוניות של מתיישבי נהלל בראשית דרכו של המושב, עם קישור לציון כ"ט בנובמבר (האם ידעתם שבשנותיה הראשונות של נהלל החלה בנייתה של חומה שאמורה הייתה להקיף את כל המושב...?).

קצת תרבות...בשבוע שעבר הלכו נהנו ילדי ג' מסל תרבות ויצאו להצגה על שרלוק הולמס, שעסקה בתקופת ילדותו והעלתה דילמות שונות העוסקות בחברות. השבוע יהיה זה תורם של ילדי שכבת ב' ללכת להצגה 'סוד האינסוף של נועה', העוסקת בסוגיות מדעיות (המפץ הגדול) דרך מחול ותנועה.

אנחנו נמצאים כבר במחציתה של מחצית א' של השנה (איך שהזמן עובר מהר כשנהנים...) וזה בדיוק המקום רגע להסתכל ולהתבונן בכל מיני תהליכים לימודיים שהילדים עוברים. אצל המורים המקצועיים כבר מצטבר לא מעט מידע על הילדים בשיעורים שונים והמידע זורם...מי מכם/ן המעוניינים לקבל מידע בנוגע לילדים שלהם- הרגישו בנוח לפנות אל החונכים.

שיהיה שבוע נעים לכולנו

מכל צוות המרחב- ארז, גבריאל, נבט וגיא


סיכום שבוע 11\13-17

שלום לכולכם,

השבוע נספר לכם על שלושה דברים מתוך שלל אירועים מרגשים שקרו לנו:

·         מחנות –בחצר בית-הספר, בשלושה מקומות שונים הוקמו "מחנות". במחנות הילדים עומלים קשה על הכנת שיקויים מדיו של טושים מהול במים; על יצירת אבקה מחיכוך של אבנים זו בזו; שיוף מקלות עץ וכו'. המחנות פעילים מאוד בזמן ההתאקלמות ובזמן שלנו – אז ניתן לראות את הילדים נמצאים במחנה שלהם ופועלים לשיפורו; רצים ומציצים למחנות האחרים לראות מה קורה שם; לפעמים רבים וכועסים ולפעמים כורתים הסכמי שלום. עולם שלם נוצר סביב המחנות. אנחנו בשיח תמידי עם הילדים על משחק הוגן: מה מותר ומה אסור לעשות, איך משתפים עוד ילדים במשחק וכיצד שומרים על כולם.

·         פרויקט כיתה ב' – שיעורי החובה בימי חמישי של ילדי כיתה ב', שינו את פניהם מחשבון ועברית לשיעורי "פרויקט". בשיעורים אלה משתמשים הילדים במיומנויות אותם הם לומדים בשיעורי עברית וחשבון במהלך השבוע ומיישמים אותם ביצירת פרויקט נושאי. הפרויקט הראשון בו בחרנו הוא "דוכני מזון". כל ילדי הכיתה חולקו לקבוצות. כל קבוצה קיבלה מאכל. כל קבוצה בדקה את המתכון: מה המצרכים הנדרשים להכנתו, מה הכמויות הרלוונטיות כדי שהמאכל יספיק לכולם ומה הכלים הנדרשים להכנתו. הילדים תכננו איך יראה הדוכן שלהם, כתבו שיר קצר למאכל אותו הם מכינים כדי שיוכלו לדקלם אותו ולהזמין ילדים אליהם לדוכן. ביום חמישי האחרון הלכנו כולנו לצרכנייה בנהלל והשוונו מחירים. ביום חמישי הבא נראה מה העלות הכוללת של כל מתכון וכך נמשיך ונתקדם צעד אחרי צעד עד לאירוע השיא בו כל קבוצה תכין את המאכל שלה ותמכור אותו (לא עם כסף אמיתי כמובן) לילדים.

·         חוק הפלאפונים – בשבוע שעבר עבר חוק באסיפה שמותר לכל ילדי בית-הספר להשתמש במהלך היום בפלאפון (או במסכים אחרים אותם הם מביאים מהבית). בשיעורים אסור להשתמש בפלאפון אלא אם המורה מאפשרת זאת במסגרת השיעור לצורך למידה. גם אצלנו במרחב החוק נראה. ילדים מביאים מהבית מסכים ניידים (פלאפונים ואייפדים בעיקר) ומשחקים בהם בזמן שלנו, בזמן התאקלמות ובזמנים הפנויים שלהם. ביום חמישי קיימנו שחרית משותפת על הנושא – שמענו את דעותיהם של הילדים על החוק וחידדנו אותו – אסור לצלם אף ילד או ילדה; אסור להתקשר לאף אחד; אסור להכנס לשיעור עם פלאפון; אסור לשחק במשחקים אלימים ולהשתמש בפלאפון כדי לפגוע בילדים אחרים. כמו כן האחריות על המכשירים היא על הילדים בלבד. בית-הספר לא ישא באחריות על מסך שהתקלקל מכל סיבה שהיא או אבד.

אנחנו מזמינים אתכם לשוחח עם ילדיכם על החוק הזה. לבדוק איתם האם משהו השתנה בהרגלי המשחק שלהם בגלל החוק; איך הם מתייחסים לחוק הזה ומה הם חושבים עליו.

 

שיהיה לכולנו סוף שבוע מוצלח. מאיתנו: גיא, ארז, גבריאל ונבט

סיכום שבועי 29/10/2016

שלומות לכולכם,  

נתחיל בברכת מזל-טוב וחיבוק גדול לאיריס שלנו שילדה בשבוע שעבר את אילה! 

 

ונמשיך בכך שחזרנו! אחרי החופשה הארוכה-ארוכה הזו - עם גיחות קצרות לבית-הספר - חזרנו לשגרה המבורכת. החודש הרצוף שנלמד בתחילת השנה נותן את אותותיו בהחלט והילדים חזרו רגועים ושמחים לשחריות, לשיעורים, לחברים ולמורים שכבר מוכרים להם. 

 

בשבוע הקצר שהיה לנו טיילנו לאמפי בנהלל ולשחק משחקים שונים. כיף לראות חברויות מתחזקות וחברויות חדשות נוצרות. כמו כן, התחילו החונכויות! המפגשים הראשונים, גם ילדים שממשיכים עם אותו החונך, מרגשים אותנו ואת הילדים. 

המורים, ביחד עם הילדים, מנסים לתאם את זמן החונכות האידאלי עבור הילד והחונך. לצערנו, לא תמיד הדבר מתאפשר עקב המערכות השונות של הילדים והמורים. מכיוון שהתקופה הזו היא אמנם גם המשך של השנה אך גם במידה מסוימת התחלה מחודשת, אנחנו כולנו נדרשים לאורח רוח. הזמן, השיחות עם הילדים ואיתכם גורמים לדברים להסתדר בסוף...

ביום חמישי ציינו את ימי הולדתם של ילדי המרחב בחודשים ספטמבר- אוקטובר בשירת ששבש מרחבית משותפת עם יעל- היה נעים ואינטימי. תמונה מצורפת.

"אחרי החגים יתחדש הכול

יתחדשו וישובו ימי החול

האוויר, העפר, המטר והאש

גם אתה, גם אתה

תתחדש" (התחדשות אחרת\ נעמי שמר)

שתהיה לכולנו חזרה שמחה, טובה ונעימה לשגרה. 

גבריאל, גיא, ארז ונבט


סיכום שבועי 18-22/9 – מרחב בג

השבוע שלנו התמקד בפינישים האחרונים של בחירת המערכות האישיות של הילדים, בהם עוד היו תזוזות קטנות, אך בעיקר בסוגיית בחירת החונך/ת האישי/ת. בשחריות של יום ראשון היה שיח על מהות החניכה- כיצד בוחרים ומהם השיקולים העיקריים, כאשר הילדים נתנו טיפים אחד לשני, לאור ניסיונם 'העשיר' בבחירת חונך/ת- האם נכון להמשיך (כי מכירים כבר) או שמא דווקא להחליף לשם הגיוון, האם קיימים יתרונות בחונך/ת שהוא גם שוחר/ת או אולי עדיף אחרת...מהמרחב או ממרחב אחר? הרבה שאלות שאותן שאלו הילדים וניסו גם להשיב עליהן. הסיכום היה שהבחירה היא אישית, בהתאם לרצונו של כל ילד ולכן גם משתנה כל הזמן, ועם זה הגענו לבחירות של יום שני. השאיפה היא שעוד לפני חופשת סוכות (לא עוד הרבה זמן) ידעו כבר הילדים את זהות החונך/ת שלהם.

אז מה עוד היה לנו? ביום רביעי יצאנו עם הילדים לטיול השבועי ובו ביקרנו במכוורת הדבש של עלי וניצה דרומי בנהלל. הילדים זכו לראות מקרוב את כל תהליך רדיית הדבש, מרגע היווצרותה של חלת הדבש ועד הכנסת הדבש לצנצנות ומשם לחנויות. הילדים התעניינו, הסתקרנו ושאלו שאלות נבונות על התהליך. לבסוף כמובן שגם זכו ללקק ולטעום מן הדבש (ולא מעט...). בין לבין גם שמענו את האגדה על שלמה המלך והדבורה ובעיקר נהנינו מיום טיול קיצי וחמים, אולי מהאחרונים לשנה זו. חזרנו לבית הספר עייפים ומרוצים.

ביום חמישי התקיימה אסיפת המרחב השנייה שלנו (ראו תמונות מצורפות) ובה העלו הילדים כללים ונהלים הקשורים למרחב שלנו- המותר והאסור, בהתאם לחוקי מרחב שנקבעו בשנה שעברה וכמובן בכפוף לכללי בית הספר. מעניין לראות שקיימים דברים בהם הילדים לוקחים אחריות על המרחב הקולקטיבי (לדוגמה- איסור להיות עם נעליים על הספות, פירוק בניית הלגו כל יום חמישי ועוד) ומצד שני, הבחנו בתופעה מעניינת שכאשר החוק המוצע נוגע לעיתים ישירות לילדים, הרי שיכולה להיות התנגדות אליו (לדוגמה- חוק לסידור התאים האישיים פעם בשבוע, נושא חליצת הנעליים/ סנדלים והשארתם מחוץ למרחב ועוד). אין ספק כי הילדים יודעים מה טוב עבורם, אם כי לעיתים יזדקקו לכיוון שלנו, המבוגרים. בכלל, נראה שהאסיפות הולכות להיות מעניינות השנה, היענות הילדים רבה וכך גם ההשתתפות ובעיקר השפה בה חלק ניכר מהילדים כבר משתמש- "מתנגדים ל..." , "תומכים ב..." וכו'. מבטיחים לעדכן וממליצים לכם גם לדובב ולשאול את הילדים בבית- הן בנוגע למעגלי ההסכמה הקשורים לאסיפת בית הספר (כל יום שלישי) והן לגבי האסיפות המרחביות (אחת לשבועיים בימי חמישי).

צוותי מרחב...לאורך השבוע היו תלויות במרחב רשימות עם הצעות להצטרפות לצוותי המרחב שלנו. רוב הצוותים נקבעו באסיפה הקודמת, אך מקצתם הוצעו במהלך השבוע על- ידי כל מי שרצה. בסוף השבוע כבר היו הרשימות מלאות כמעט לחלוטין, כולל ילדים שנרשמו למס' צוותים. הפגישות של הצוותים יתחילו כבר השבוע, בעיקר 'בזמן שלנו', כאשר המטרה היא שיתופם של הילדים ככל הניתן בניהול ובהתנהלות השוטפת של המרחב. הצוותים אליהם נרשמו ילדים הם: צוות טיולים, צוות סדר וארגון, צוות אסיפה, צוות עיתון מרחבי, צוות אירועים (במה), צוות שיטור ופיקוח.

בשחריות אנחנו ממשיכים עם פעילויות של גיבוש והיכרות של תחילת שנה ובין לבין חוגגים את ימי ההולדת של ילידי חודש ספטמבר. בשחרית של גיא חגגו השבוע יומולדת לליה סגל- קסט, ובשחרית של גבריאל ציינו את יום הולדתה של דורין.

 

 

השבוע חזרה אלינו איריס שלנו, לאחר מספר ימים בהם הייתה זקוקה למנוחה קלה בביתה. החזרה לוותה בשמחה גדולה וסקרנות טבעית של הילדים. התקופה הקרובה (עד תחילת חופשת סוכות) תהיה האחרונה של איריס בבית הספר לפני יציאתה לחופשת הלידה המתוכננת ולבטח תלווה בפרידות ממנה- מהילדים אשר חנכה, השחרית שלה, וכמובן שאר הילדים והמבוגרים במרחב ובבית הספר. ווי לאב יו איריס!!!

ומה בהמשך- במהלך שבוע הבא נתמקד בראש השנה הקרב ובא אלינו- בפעילויות, בשיעורים ובכלל- במהות שיש לתקופה זו של השנה- סגירת השנה הקודמת 'וחתימתה', אל מול התחלה חדשה של שנת תשע"ז הנמצאת בפתח.

שיהיה שבוע מוצלח לכולנו

מכל צוות המרחב

איריס, נבט, גבריאל, ארז וגיא

סיכום שבוע 11-15 לספטמבר 2016

שלום לכולם,

1. השבוע שלנו עמד בסימן בחירת המערכות. אחרי שהילדים בחרו יחד אתכם, ההורים, בבית מערכות; ואחרים שטעמו מהשיעורים השונים; ואחרי שהכירו את המורים המלמדים – הגיע זמן בחירת המערכות המעודכנות (עוד יהיו שינויים קטנים בעקבות ההגרלות, אך רוב המערכות סגורות). מעתה לא יהיה צורך לעמוד עוד ליד הלוח במרחב ולהתלבט... לאיזה שיעור כדאי לי ללכת? תוך כדי בחירת המערכות אנחנו לומדים הרבה על תהליך הבחירה של הילדים. מעניין לראות את השיקולים שמניעים את הבחירה. שיעור שכבר הייתי ונהנתי ואני מעוניין לחזור עליו; שיעור שהרבה חברים שלי נמצאים בו; שיעור שאני מתחבר\ת למורה ולא משנה מה תוכן השיעור אני רוצה ללמוד איתו\ה; שיעור שאני יודע\ת שאהיה חזק\ה בו; שיעור שאני יודע\ת שמתאגר אותי ובכל זאת רוצה לנסות.

ביום שני, שמחנו לפגוש אתכם ביחד עם הילדים. חוץ מבניית המערכת היה נהדר לשמוע איך היה החופש ואיך התחילה השנה, להקשיב לבקשות מיוחדות ולהסתכל עוד רגע בעיניים.

אנחנו ממליצים להכין עם הילד\ה מערכת שתהיה תלוייה על המקרר (או במקום מרכזי אחר בבית) ושאפשר יהיה לעבור עליה מדי בוקר ולראות מה לומדים היום.

2. השבוע יצאנו לטיול בסימן הרימון. הטיול היה טיול בחירה. בערך מחצית מילדי המרחב הגיעו. הלכנו לבית של אורי שטרק (תודה על האירוח!!), שם התחלקנו לשלוש קבוצות: הילדים שמעו אגדה על הרימון; למדו את השיר "עץ הרימון" ושרו אותו ופרקו רימונים וספרו את גרגיריהם (באף רימון לא הגענו לתרי"ג....). אחר כך- שחקו קצת במתקנים הנפלאים שבחצר הבית ואכלו רימונים.

3. גם הכמ"ש עמד השבוע בסימן בחירת המערכת וכל שחרית בבית הספר התבקשה להציג שם של שיעור בבית-הספר. גם ילדי המרחב שלנו השתתפו כמובן.

ולסיום – הגיעו אלינו שאלות (חשובות!) בעניין השש-בשים השנה. צוות המורים ביחד עם הילדים מנסה להגיע לפתרון הטוב ביותר כדי להמשיך ולשמר את המסורת הנהדרת הזאת מצד אחד ומצד שני להתאים אותה לכמות הגדולה של הילדים. אנחנו רוצים לשמר את המסורת אך לא להפוך אותה למייגעת. כרגע, אין שש-בשים בכמ"שים וכשיהיה פתרון, כמובן שגם ילדי ספטמבר לא יקופחו.

שיהיה סוף שבוע נעים לכולנו. מאיתנו: גיא, ארז, גבריאל, איריס ונבט

סיכום שבוע ראשון תשע"ז - מרחב ב- ג

שבוע לימודים ראשון (פלוס יום בריכה שנראה שהיה די מזמן...) עבר עלינו ועל ילדיכם היקרים. כבכל שנה גם הפעם יום הבריכה הראשון היה אירוע מרגש, כייפי, רגוע ומהנה, כזה שמאפשר לכולנו להתחיל את השנה בצורה קצת שונה וייחודית לבית הספר שלנו ומצד שני לתת עוד טעימה קטנה לחופש שזה עתה מסתיים לו. גשר קטן המשלב בין הדברים. לאחר הטקסים, ערכנו מפגשי היכרות קצרצרים ומהנים עם ילדי המרחב- הרבה כיף ושיתוף פעולה. לאחר מכן ובמהלך ההשתכשכות הנהדרת במים, יצא לנו להסתובב ולשוחח גם אתכם ההורים- גם הוותיקים וכמובן שגם החדשים ולהתחיל את בניית היחסים החדשים (והישנים) בינינו. אנחנו הרגשנו תחושה של שותפות לדרך שכולנו עומדים בפתחה- שנה"ל תשע"ז. ואיזה כיף לצאת הביתה לסופשבוע נוסף של מנוחה וקיץ לפני התחלת השבוע הראשון של בית הספר.

יום ראשון... ילדים מגיעים לבית הספר בזה אחר זה/ו, נכנסים למרחב החדש, מיד מחפשים את שמם על הווים ומניחים את הילקוט. אחר- כך עורכים הכרות עם התא הפרטי- מתחילים לסדר מחברות, קלמרים וציוד אישי. ואז מתחילים לגלות- תחילה (ואיך אפשר לפספס) את הדלת החדשה במרחב, המקשרת בין המרחב שלנו לכיתה שבסוף המסדרון. "מה, גם סוף המסדרון זה המרחב שלנו?", נשמעות שאלות מופתעות, "איזה כיף". ילדים הולכים ובאים דרך הדלת החדשה וחוזר חלילה במין משחק שכזה. ממשיכים לגלות... הספרייה, המשחקים השקטים, משחקי ההרכבה השונים ובעיקר איך לא- קופסת הלגו הגדולה. המזרונים משנה שעברה שחודשו ונראים כאילו הגיעו זה עתה מחנות רהיטים, נעימים למגע ונוחים לישיבה. "היי, מה זה המכשיר הזה התלוי על התקרה?" נשאלת שאלה, כאשר הכוונה היא למקרן החדש. ומחשב חדש במרחב, ואפילו מסך העולה ויורד (וילדים שכמובן מנסים להורידו בהסתקרנות רבה. והכי חשוב ומרגש- הילדים: קבוצת ילדים משוחחת, קבוצה אחרת בונה בלגו, ילדה קוראת ספר, ילדים מציירים, אוכלים בצוותא בכיתת סוף המסדרון, ילדים מסתקרנים ממורי המרחב החדשים, וחלקם אף כבר מזמן עזב את המרחב והחל לגלות את התחדשותו של בית הספר, וחוזרים בקריאה נרגשת לחבריהם- "אתם חייבים לבוא לראות את השירותים...". האווירה נעימה מאוד, איזה כיף לחזור.

8:30, צלצול לשחריות. המרחב מתכנס לראשונה השנה, דברי פתיחה וחלוקה לשחריות, איריס וגבריאל- בכיתה השקטה, נבט- סוף המסדרון, גיא בחדר אמנות והשחרית של ארז נשארת במרחב. הילדים מתפזרים וכולם נרגשים- חלקם שמח, חלק אחר באופן טבעי גם מאוכזב, אבל כולם מסכימים- הרפתקה חדשה מתחילה. בשחריות התמקדנו בפעילויות הכרות שונות, שיתוף בחוויות מהחופש, פעילויות של התחלה ושנה חדשה.

5 ילדים חדשים הצטרפו אלינו בשמחה ומרגש לראות אותם נטמעים לאט, לאט במרחב. לומדים את החוקים, מכירים את הילדים והמבוגרים ועוברים תהליך מעבר מבית הספר הקודם לבית הספר שלנו. אנחנו נמשיך, כמובן, לתמוך וללוות בהתאם לצרכים של כל ילד וילדה. וכמובן שגם את הותיקים שחלקם נראה כאילו ממשיך את השנה הקודמת, וחלקם צריכים יותר את העזרה וההכוונה. את השעתיים הראשונות הקדשנו להיכרות מחודשת עם בית הספר שהתחדש תוך כדי משחק הסתובבות עם מפת בית הספר וגילוי המקומות החדשים בו וכמובן ששיח על עיקרי הנהלים במרחב. לאחר מכן 'זמן שלנו' ויאללה- מתחילים ללמוד לפי המערכת החדשה.

מערכת...איזו התרגשות, איזה מבחר, הרבה עניין- וגם קצת בלבול, לפעמים גם תסכול בין שני מקצועות 'המתנגשים' וקשה לבחור ביניהם. ואנחנו נמצאים שם- שוחרים חדשים, חונכים משנה שעברה- לעזור, לתווך, להסביר ולנסות להבהיר את המערכת ככל שניתן- להבין היכן נמצא כל שיעור, מיהו המורה, באיזו שעה הוא מתקיים, האם זה שיעור חובה או בחירה וכדומה. הילדים התרגשו מאוד לקראת השיעורים ואף שוחחו על כך בינם לבין עצמם ("אני בחרתי את השיעור הזה, אולי תבואי איתי גם לנסות"). לאורך השבוע, ניכר היה בילדים כי הם מצליחים להכיל את השבוע המורכב בצורה טובה, להסתגל לשינויים השונים, ומנתבים עצמם לפי השיעורים שבחרו בבית. תשומת לב רבה ניתנה מצידנו לילדי המרחב החדשים (אך גם הישנים) שבאופן טבעי חלקם חשו מבולבלים מכל המבחר הזה של שיעורים. האתגר שבמערכת השיעורים, העניין ותחושת השותפות היוו קרקע טובה להיווצרותם של קשרים חברתיים חדשים, בעיקר בין ילדי המרחב הוותיקים יותר שהדריכו את החדשים היכן נמצאות הכיתות, ולאן צריך ללכת כל שעה. ממש כמו בתיבת נוח, ניתן היה לראות את הילדים יוצאים מהמרחב לשיעורים השונים בזוגות זוגות (חלקן של הבנות בידיים משולבות), כאשר כל זוג כולל ילד/ה וותיק/ה וילד/ה חדש/ה.

ביום רביעי יצאנו לטיול הראשון של השנה. לקחנו איתנו מחצלות, מעט דברי הדבקות בטבע ויצאנו לגן הבוטאני בנהלל לראות מה התחדש שם. בדרך ראינו את הסתיו, חצבים, רימונים. הילדים קיבלו זמן חופשי למשחק, כאשר במקביל נפרסה מחצלת גדולה בצל ובה יכלו הילדים (ואנחנו) לאכול ארוחת בוקר, לשבת ולשוחח, להדביק חומרים מהטבע או פשוט לנוח בין לבין. די מהר ניתן היה לראות את הקשרים החברתיים הקיימים בין ילדי המרחב, ובעיקר את דרך השתלבותם של הילדים החדשים. אנחנו בעיקר התבוננו, הכרנו, שיחקנו ושוחחנו עם הילדים. כרגיל- חזרנו עייפים ומרוצים.

קצת לקראת הבאות- ובעיקר עם הפנים למפגש קביעת מערכת ביום שני בשבוע הבא...

כאמור, ביום שני אחה"צ יתקיימו פגישות אתכם ההורים לקביעת מערכות השעות לילדים- אנא הגיעו עם מערכות מוכנות לאחר שישבתם עם הילדים בבית וראיתם שכל שיעורי החובה נמצאים (שפה וחשבון) לצד שיעורים אחרים אותם בחרו הילדים. מספר הבהרות וחידודים:

1. שיעורי החשבון של ילדי שכבה ג' – כל תלמיד/ה צריכים לקחת שני שיעורים עם אותו המורה- גיא או מורן.

2. שיעורי שפה של ילדי שכבה ג' – כל תלמיד/ה צריכים לקחת שלושה שיעורים של אותה קבוצת שפה עם אותה המורה- שלושה שיעורים עם מור או שלושה עם אריאלה.

3. מכיוון שישנם שיעורים עם כמות ילדים גבוהה המעוניינים בהם, אנחנו ממליצים להגיע מראש עם העדפה שנייה,  (רלוונטי לשיעורי הבחירה כמובן) למקרה שתהיה הגרלה.

4. עקב התקופה החמה שעדיין פוקדת אותנו- בבקשה דאגו לצייד את הילדים עם בקבוקי מים וכובעים (בימי רביעי- לטיול). המלצה חמה- לדאוג ששמם של הילדים ייכתב בבירור על הציוד.

5. כתובת לשאלות/ בעיות בתקופה הקרובה- הרגישו חופשי לפנות אלינו כאחראי המרחב בכל סוגיה, בעדיפות כמובן שכל אחד מכם יפנה למנחה השחרית של הילד/ה שלו, וזאת במקביל לחונך של השנה שעברה, עד אשר ייבחרו חונכים חדשים/ ישנים- לקראת סוף החודש כנראה.

 

מאחלים לכולנו שבוע שני של התרגשות, התחדשות ועניין

בהזדמנות זו , נאחל לכולנו שנה של למידה וגילויים חדשים, שנה שבה נעורר את סקרנותנו, שנה של בריאות, שנה של שלום ודיאלוג, שנה של חברויות חדשות ופתיחות.

 

איריס, נבט, גבריאל, ארז וגיא

 

 
12.6-16.6

הורים יקרים

השבוע היה לנו שבוע קצר, חזרנו ביום שלישי מחופשת שבועות וישר המשכנו בהכנות לקראת סוף שנה.

הילדים והצוות עובדים במרץ על הפרויקטים המסכמים בשיעורים ומתרוצצים בין חזרות לשיעורים.

ביום שלישי נפגשנו לשיחות הורים שהיו חשובות ומהנות. וביום רביעי הילדים יצאו לטיול בחירה לגן המשחקים בנהלל, הילדים שבחרו להישאר נהנו מפינות משחקי קופסא, פינת ספר ופינות יצירה. היה יום מלא עשייה במרחב. סיימנו את השבוע ביום חמישי עם כמ"ש כשרונות צעירים מקסים בו הייתה נציגות מכובדת של המרחב שלנו- להקת האריות... תודה רבה לכם היה מקסים.

אנחנו ממשיכים את העשייה לקראת סוף שנה ומשתדלים לשמור על השגרה עד כמה שניתן.

שבוע טוב

איריס, נבט, דליה, אוריש, ויואב


"קיץ בא ושוב זה חם..."

השבוע עמד לו בסימן חג השבועות - למדנו על החג: מגילת רות, שמות החג השונים, למה אוכלים מאכלי חלב ומה הכוונה ל"אחד הרגלים"..

ביום חמישי ציינו ביחד עם כל בית הספר את החג. בזמן סדנאות חצר בית הספר הפכה חגיגית במיוחד: מתחם טיפולי שיאצו - שילדי המרחב לקחו בו חלק פעיל בתור מטפלים ומטופלים ; שזירת זרי פרחים לראש; מעגל ריקודי עם; פעילות אומנות ומשחקי מים. היה כיף וחגיגי! 

בסימן שבועות היה גם השבוע הטיול שלנו - טיילנו למשק מונק- מנור. שם ראינו חליבת פרות, האכלנו עגלים, טיפסנו על הטרקטור ולבסוף הילדים קיבלו מעדן ושוקו. 

ומלבד זאת מתחילים להריח את הסוף ולהתרגש ממנו. מתכוננים לתערוכה, ליריד, למופע המרכזי... עושים משובים, מציירים גרפים....

אנחנו מזכירים לשלוח כל יום עם הילדים מים וכובע (וגם כדאי בבוקר להמרח בקרם הגנה) - חם מאוד ואנחנו רוצים שכולם יחזרו הביתה בשלום! 

חג שמח! 

צוות המרחב

 

מה כבר הגיע יוני?

מה, כבר מתחילים לסכם, לכתוב תעודות, להתכונן לקייץ?

לאיזה קייטנה נלך השנה? (מוזמנים כמובן לדמוקרטי..)

מותר ללכת יחפים...?

מה זה בכלל מסיבת סוף-שנה...?

תקופת השאלות, יחד עם החום הגדול, הורגשה השבוע, וגם אצל הרבה מהילדים רואים את ההתרגשות/אי שקט/סערה... ולצידה תחושה של נוחות - של ילדים שגדלו , שמרגישים בטוחים ומכירים כבר כמעט הכל בביה"ס. אנחנו, הצוות, בתקופות כאלו, משתדלים להיות קשובים יותר ונוכחים, ומזמינים גם אתכם ההורים בבית לקשב גבוה יותר וכמובן לפנות אלינו כשמרגישים צורך.

טיילנו השבוע אל הכוורת שבנהלל. הילדים למדו על תהליך ייצור הדבש, ליקקו והמתיקו את חיקם.. היה שמייח וטעים לאללה. ושוב נחזור ונבקש, כובע לימי רביעי, ובקבוק מים.. חם ממש, ואנחנו רוצים לטייל בביטחה!

שבוע נהדר לכולם!

צוות מרחב א'-ב'


"זרעי קיץ נישאים ברוח....."

שלום לכולם! 

למרות שהגשם בא לבקר אותנו השבוע.. הקיץ כבר ממש מורגש. סנדלים ובגדים קצרים, חם בחוץ ואווירת סוף השנה מתחילה לדגדג.... 

השבוע עמד בסימן ל"ג בעומר - גם בשיעורים ובעיקר בערב הבית הספרי. תודה לכל מי שהגיע! 

אנחנו מזכירים לכולם להביא כובע ומים כל יום! 

שיהיה לנו שבוע נהדר

דליה, אוריש, איריס, יואבי ונבט15.5-19.5

עוד שבוע עבר עלינו במרחב א'ב', והנה כבר מריחים את סוף השנה.

ביום שלישי אירחנו את גן הילדים של נהלל, עשינו להם סיור קצר בבית הספר וסיפרנו  איך זה להיות בכיתה א' אצלנו. האלפים שלנו קיבלו  את הקטנטנים נהדר והיו מקסימים.

לא יאומן כמה הילדים שלנו גדלו מתחילת השנה, מסתובבים בביטחון בבית הספר וממשיכים לייצר קשרים חדשים ויפים אחד עם השני.

ברביעי יצאנו למרוץ השדה כל בית הספר ביחד. היה אירוע מקסים והילדים הקטנים שלנו היו שותפים מלאים, כמעט כולם רצו והיו נהדרים.

ביום חמישי קיימנו שחרית מרחבית והצפנו ביחד עם הילדים את התחושות שעולות לקראת סוף שנה, אין ספק שכולנו נרגשים, חוששים וסוערים. אנא עזרו לנו לעזור להם להגיע לסוף השנה בשמחה ובשלווה.

שבת שלום

נתראה במדורה

איריס,דליה, נבט, אוריש, ויואבסיכום שבוע 16\5\8-11

שלום לכולכם,

שבוע קצר ועמוס עבר עלינו. בשיעורים הקדשנו את הלמידה להכרות עם סמלי מדינת ישראל, דיברנו על עצמאות (שלנו ושל המדינה) ויצרנו דברים רבים: המצאנו סמלים חדשים למדינה, כתבנו לה ברכות, יצרנו בכחול-לבן ועוד.

אחת הפעילויות שמרתקות מרבית מהבנים במרחב שלנו בימים אלה בזמנים הפנויים שלהם זו בנייה גדולה של מסלול מכשולים מורכב מאוד, שמורכבת מקוביות בגדלים שונים ומחפצים נוספים, אשר עליה הם מגלגלים גלגלים שונים. המטרה היא להצליח לגלגל ללא הפרעות מהתחלה עד הסוף. סביב הבנייה מתקבצים להם ילדים רבים, נוצרות חברויות חדשות ושיחות על תכנון בנייה נשמעות במרחב. אנחנו, מסתכלים עליהם ונפעמים.

ביום רביעי ציינו בבית-הספר את יום הזכרון. מלבד השחרית בבוקר וההתכנסות בסיכום היום - כל שאר הפעילויות היו בחירה. האפשרות היו סדנאות וזמן פנוי במרחב. ואכן, חלק מהילדים בחרו כך וחלק כך. האווירה הייתה מכבדת מאוד הן את הילדים והן את המבוגרים ו"הביחד" הורגש בכל.

בסיכום היום ישבנו יחד עם כל קהילת בית-הספר במעגל ושרנו שירי זכרון ותקווה. 

ובנימה זו נאחל שלום לנו ולכל העולם כולו! 

צוות המרחב. 

פוסט פסח -  1-5/16

הנה זה בא...הנה סיבה כל-כך טובה לאהבה!
איזה כייף זה לחזור, ולפגוש ילדים אהובים, מתוקים, שגדלו כל-כך בחופש פסח, שהתגעגעו, ורצו זה לקראת זו ולקראתנו!  תוסיפו לזה מזג אויר מושלם, אנרגיות של אביב והתחדשות, והרבה סיפורים על שיניים שנשרו... פשוט כייף להיפגש.
בשלב זה של השנה, הילדים חברים זו של זה, מכירים את המערכת, יודעים למי לפנות ובאיזה נושא... ויש תחושה שהם יותר גדולים ולכן גם יותר מסוגלים! אז יצאנו לטיול ארוך עד לגבעת עודד, שם היינו לפני הטיול השנתי ותפס אותנו גשם... הפעם, היה יבש אך קריר, והילדים הלכו בקלות, שיחקו בינהם על הגבעה המרתקת הזאת, וחיפשו עם יואב מיני חרקים וזוחלים (בעין מפוקחת וביד מיומנת) אז נכון..שהדרך חזרה תמיד יותר קשה, אבל עמדנו בזה באומץ ושבנו עייפים אך מרוצים לביה"ס. 
# שימו לב, ימי רביעי, מחייבים נעלי הליכה - רצוי סגורות, כובע, קרם-הגנה ובקבוק מים. אל תישכחו, זה ממש הכרחי (ואם הילד בוחר בבית לא לצאת לטיול רשות, עדיף שתהיה לו  בביה"ס אפשרות להתחרט ולצאת בכ"ז) 
ביום רביעי התחלנו גם לגעת בנושא יום הזיכרון לשואה שהתחיל בערב, וצויין בבית הספר שלנו בחמישי. קיבלתם במייל מכתב המשקף את התייחסותנו לנושא המאד קשה הזה, ונשמח לדעת אם הילדים חזרו הביתה עם תגובות או שאלות, או שהתעוררו כאלו אצלכם ההורים. 

וכבר השבוע, נקטעת השיגרה, וביום חמישי נחגוג את יום העצמאות ונהייה בחופש של סופ"ש ארוך. יום לפני נציין את יום הזיכרון לחללי צה"ל, ואנו מזמינים אתכם לשתף בהתלבטויות, ובאם יש לכם קרוב משפחה, שמוזכר ביום זה, והוא חלק מהווית היום. 

שבוע טוב! צוות המרחב


שיהיה לכולנו חג אביב שמח! 
נוחו, בלו בנעימים ואגרו כוחות לחלקה האחרון של השנה.... 

מאיתנו: יואבי, אוריש, דליה, איריס ונבטסיכום שבוע 9.4

שבוע טוב הורים יקרים.

עברנו עוד שבוע של למידה ועשיה במרחב א'ב'.

השבוע התחיל עם הצגות במסגרת סל תרבות. האלפים צפו בהצגה 'ג'ירפה עפה' והבתים יום למחרת צפו בהצגה 'חמור שכולו תכלת'. ההצגות היו מהנות והילדים חזרו שמחים ומחויכים. רק עברנו את פורים וכבר אנחנו בעיצומה של הלמידה על פסח. הילדים מגלים ידע רב, משתפים בחוויות מליל הסדר בבית , שרים ביחד את שירי ההגדה ולומדים על חירות ומשמעותה. ביום רביעי קיימנו יום ניקיון בבית הספר והילדים עבדו במרץ על סידור המרחבים, הכיתות והחצרות.

לקראת החג אנחנו מאחלים לכולם חג שמח ואביב פורח

איריס, דליה, יואב ,נבט ואוריש

סיכום שבוע 3\27-31

לטיול יצאנו כלנית מצאנו, וגם מאובן.. וגם שריון של צב וגם פרחים בשלל צבעים וגם גילינו חברים טובים... הטיול השנתי!! 

השבוע שלנו היה כולנו בסימן הטיול השנתי. התחלנו את השבוע עם חלוקה לאוהלים, עם שיחה על המסלולים השונים שנלך בהם, עם הסבר של ילדי קורס מורי הדרך על הטיול - מה צריך להביא, מה כדאי להביא ומה לא ממש כדאי להביא.... 
ההכנות הביאו איתן את ההתרגשות, את הציפייה וגם את החששות. ילדי כיתה ב' סיפרו לילדי כיתה א' על החוויות מהשנה שעברה ובלי ששמנו לב הגיע לו יום רביעי המיוחל.... 

ביום רביעי בבוקר, התכנסנו בשחריות - בדקנו שלכולם יש את כל הציוד הנדרש ו..... יצאנו לדרך. 
האוטובוס התפתל בעלייה לגלבוע והגענו לכתף שאול - שם הלכנו הליכה קצרצרה אל תצפית עוצרת נשימה על עמק חרוד ועל ציור בשדה חיטה שנראה רק ממבט על. שם אכלנו ארוחת בוקר ושמענו הסבר קצר מיואבי על המקום ועל היום שצפוי לנו.
משם נסענו להר ברקן למסלול קצר וחביב, מלא בפריחה אביבית. במהלך הדרך איילה שחף ונגה אשר הדריכו אותנו - כל הכבוד! 
מהר ברקן נסענו לתל יזרעאל וממנו ירדו בהליכה אל עין יזרעאל. בעין יזרעאל השמחה הייתה גדולה - לא חלפה דקה מרגע הגעתנו וכבר כל הילדים היו יחפים ונכנסו למים. שם גם אכלנו ארוחת צהריים ושחקנו במשחקים שונים. וגם - הייתה הפתעה - יואבי ונבט הכינו סוכריות קרמל. היה טעים! 
מעין יזרעאל נסענו - נסיעה קצת יותר ארוכה - היישר לקיבוץ גזית, למחנה.
עם הגעתנו לקיבוץ, הילדים התפזרו להם - חלק רצו הישר לגן השעשועים הסמוך למחנה הלילה שלנו, חלק נחו וחלק התנדבו לעזור בהכנת ארוחת הערב. ואז הגיעו הורי ילדי כיתה א' וכמה כיף שזה היה! מיד התחילו להבנות האוהלים... 
כשירד הערב, אכלנו ארוחת ערב לתפארת מעשי ידי ילדי בית הספר, ההורים המתנדבים והמורים -תודה לכולם! 
בסיום הארוחה התחלקנו ילדי המרחב לשתי קבוצות ויצאנו לא"ש לילה! תודה לעמית אלמוג (אבא של איילת) ולצחי מילת (אבא של יותם) על פעילות לילית מרתקת ומלמדת! 
חזרנו למחנה עייפים מאוד(!!!!!!), נכנסנו לאוהלים והלכנו לישון. 
בבוקר קמנו ובדקנו מי ישן טוב ומי פחות... מי שמע נחירות ומי סבל מהקור, מי החליט שהמיטה שלו יותר נוחה ומי היה מוכן לעבור לגור באוהל.... 
אכלנו ארוחת בוקר, קפלנו את האוהלים, השתהנו עוד קצת במחנה (חיכינו לאוטובוס) עד שהגיע האוטובוס שלקח אותנו לגבעות בית קשת. 
בגבעות בית קשת המוריקות והמלאות בשלל פרחים טיילנו לנו כשלוש שעות. בדרך ראינו גת ושמענו הסבר עליה, חיפשנו כדים עם אוצרות ונכנסנו למערה! במהלך הטיול הדריכו אופיר נחמיה ועפר סמל - היה נהדר!
עלינו וירדנו, בשמש ובצל. העייפות נתנה אותותיה אבל הילדים היו א ל ו פ י ם! 
משם חזרה לגזית לאסוף את הציוד ומשם ישר הביתה! 

תודה לכל מי שעזר, ליווה, תרם מזמנו, התנדב, שימח בשירים, בבדיחות ובריקודים. לכל מי שהכין, הדריך, עזר להקים אוהל או פשוט היה שם.. 
היה לנו טיול מוצלח במיוחד! 
כל הכבוד לילדי מרחב א'-ב' שהתמודדו עם האתגרים השונים ויצרו חוויה בלתי נשכחת! 

ועכשיו, נותר לכולנו לנוח היטב ולהגיע עם הרבה כוחות ליום ראשון! 
שבת שלום, 
אוריש, יואבי, דליה, איריס ונבט
סיכום שבוע 3\20-22
אני פורים אני פורים שמח ומבדח...! 

שלום לכולם! 

שבוע קצר ועמוס עבר עלינו... 

ביום ראשון פתחנו את השבוע בהצגת המגילה! בארמון היפה שנבנה לו במרחב, הילדים היו דמויות מהמגילה והציגו חלקים חשובים מהמגילה. שחקנים אמיתיים החבר'ה שלנו! 

עוד ביום ראשון - ב"זמן שלנו" הגיעו אמהות (של ילדים ממרחבים אחרים) לאפר והילדים שלנו חיכו בסבלנות לתורם ואופרו בשלל צבעים וציורים מרהיבים! אווירת פורים כבר התחילה להכנס ללבבות... 
גם המוזיקה שהושמעה ובית הספר שהתחיל להתקשט לו יצרו אווירה משמחת ומבדחת. 

ביום שני ב"זמן שלנו" היו שתי הופעות. האחת הופעת ברייקדנס של קבוצה שנקראת "וי-ספוט" והשניה - התעמלות קרקע, מתוצרת בית הספר שלנו. גם מהמרחב שלנו השתתפה ילדה - כל הכבוד לאיילה שחף!! 

ביום שלישי בבוקר הגיעו הילדים לבושים בתחפושות מצחיקות, מפחידות, יפות, מרגשות, מושקעות ומשעשעות - היו לנו פיראטים ונסיכות, ליצנים, גמדים, מוכר פופקורן, עץ, יפנית, סייפת, דרקולה ודראת ויידרים. הייתה גם רקדנית פלמנקו והיה צב נינג'ה, היו ערפדים והיו גם ילדים שבחרו לא להתחפש - כולם כולם התקבלו בברכה ובשמחה, בשירים ובריקודים. 
מי שרצה,  נהנה ביום שלישי מתחנות שונות - הליכה על קביים, קליעה למטרה, מגדת עתידות, שערות סבתא ועוד.. ומי שלא, יכול היה למצוא לו את הפינה השקטה שלו במרחב. 
בסיום היום הלכנו כולנו לכמעט חג באולם, שם הייתה שירה בציבור עם ארבל, מוזיקאי שהגיע אלינו וגרם לנו לשיר, לרקוד ולצחוק. 

היה זה יום מעייף (וכמה טוב שאחריו יש כמה ימי חופשה למנוחה אמיתית). פורים הוא חג שמביא איתו תחושות שונות אצל ילדים שונים. 

אז נוחו לכם היטב ואגרו כוחות לקראת שבוע הבא - עוד שבוע קצר של לימודים שבסופו הטיול השנתי - הילדים כבר מחכים, חוששים, מתרגשים. ילדי כיתה ב' מספרים לילדי כיתה א' חוויות משנה שעברה וכולם בצפייה גדולה מה יביא איתו הטיול השנה! 

שיהיה סופ"ש משובח לכולנו וחג שמח מאוד! 

דליה, אוריש, איריס, יואבי ונבט

פורים בפתח וכולנו במתח (חיובי..)
כן כן, המון דברים היו לנו השבוע, ונפצח עם חג פורים הבא עלינו לטובה! קודם כל הרבנו בשמחה... וגם סיפרנו, במסגרת שיעורי עברית את מגילת אסתר, והילדים בשתי הכיתות, הפליאו בזכרון וידע. בנינו ארמון מקוביות במרחב, והילדים נהנו לשבת, לשחק, ולהגיב למעמד המלכותי שזכו לו יחד עם הכסא המהודר... המשכנו ושוחחנו על מנהגי החג, והתעסקנו בשאלה החשובה: למה תתחפש השנה? כבר מרגש אותנו הצוות, להבחין במימוש הפנטזיות שבחג הזה (גיבורי על וסטאר וורז למינהם, תחפושות מפחידות, ותחפושות מתוקות.. כל אחד ושאיפותיו) וחוש ההומור של הגיל הזה. 

ביום רביעי יצאנו לטיול ארוך, לכל היום לגבעת עודד הסמוכה לנהלל. הטיול הזה תוכנן כבר בט"ו בשבט, אך נדחה בשל מזג האוויר. צחוק הגורל, גם השבוע הגשם נזכר להופיע, והמטיר אותנו גם בטיול. רובנו קיבלו בהבנה את הרטיבות וחוסר השליטה ש'נפלו' עלינו. יש כאלה שכבר ייחלו לגג וקירות מגנים. אבל רוב הזמן היה יפה, שמשי ומלא ירוק בכל עבר. המקום זימן לילדים למידה לשלל סוגיה - משחק חברתי, גילויי טבע, משחק מוטורי ורביצה בריאה תחת חופת השמיים. ת ע נ ו ג ! חזרנו עייפים, בוציים ומרוצים!

וביום חמישי, יום המעשים הטובים אצלנו, כיכבו ילדי המרחב שלנו בשיר והצגונת קטנה בכמעט-שבת "אני ואתה  נשנה את העולם", ובריקוד פורימי ומלא כוונות טובות על השיר:
"don't worry be happy"
ובנימה אופטימית זאת נאחל לכולנו חג שמח, מבדח ללא דאגות !
אנחנו - איריס, יואבי, נבט אורי.ש ודליה


שלום לכולם ושבוע טוב, 

אנחנו עמוק בשגרה המבורכת: לומדים, מטיילים, מתאספים (באסיפה), יוצרים ומשחקים... 

השחריות השבוע התאפיינו ביצירת יצירות שונות ומגוונות... ציירנו בצבעי פנדה ובצבעי מים, על דפים גדולים וקטנים. 

בכיתה א' , בעברית, מסיימים לאט לאט ללמוד את התנועות כולן ומצרפים אותן לאותיות והשמחה גדולה. ובחשבון, לאחר שהילדים סיימו (לעת עתה) ללמוד על כסף הם עוסקים במדידות אורך. 

בכיתה ב' לומדים בעברית שירים וסיפורים של לאה גולדברג וקוראים ספרים לרוב. ובחשבון אנחנו מתקדמים עם לוח הכפל. משחקים משחקים, ממציאים סיפורים חשבוניים ומנסים לזכור בעל פה תרגילים ותוצאות. זה לא פשוט אך מהנה ומאתגר. 

השבוע הייתה לנו גם אסיפה מרחבית. מרגש מאוד לראות את הילדודס האלה, מביעים את דעותיהם, מקשיבים אחד לשנייה, מתייחסים ומגיבים בכבוד רב אחד לדברי השני. השפה הדמוקרטית כבר שגורה בפיהם ואנחנו מתבוננים בהם ומתפעלים. 

השבוע טיילנו שוב לביתנו השני: "משק מזי"א", הילדים התארגנו בעצמם למשחקים, פצחו פקאנים לרוב, טפסו על העצים ונהנו עד מאוד. 

לפנינו שבוע גדול בעשייה ובהנאה, 
רק טוב! 
דליה, אוריש, איריס, יואבי ונבט

שבוע טוב לכולם!

עבר עלינו שבוע נעים ורגוע במרחב, עם הרבה פעילויות מגוונות ועשירות. התחלנו לעסוק בנושא חדש השבוע והוא –רגשות. איך מדברים אותם? מה עושים איתם? מה הם בכלל? ואיך אפשר להתמודד עם כל מיני דברים שאנחנו מרגישים? השיחות עם הילדים מרתקות והם מעלים שאלות יפות על הנושא ומביעים את עצמם באופן מופלא. סביב הנושא אנחנו קוראים סיפורים ושירים, ועוסקים הרבה ביצירה ,דרמה ואומנות .

ביום רביעי יצאנו לטיול בחירה  לשעתיים של משימות מלהיבות בהנחיית יואב. היה מקסים לראות את החבורה המדהימה שלנו עובדת ביחד במשימות. הילדים נהנו, שמחו וצחקו הרבה. היה נפלא.

לסיום נזכיר כי הילדים פעילים מאוד במהלך הימים בבית הספר , אנא שילחו איתם הרבה אוכל ובגדים להחלפה בימים הגשומים.

שבוע נפלא, איריס, יואב, נבט. דליה ואוריערב טוב, שבוע טוב!
היו לנו שני ארועים מיוחדים השבוע, ועליהם נפרט הפעם בסיכום השבוע שלנו:
ביום ראשון הגיעו אלינו, במסגרת 'סל תרבות', צמד מוסיקאים במופע הנקרא "שמיעה ראשונה". היא- חלילנית נפלאה, הוא - גיטריסט מעולה, שלימדו אותנו על מוסיקה קלאסית מרחבי העולם (לאו דוקא המוכר והידועה לרובנו). לצד הנגינה היו הסברים, סיפורים, חידות ופעילויות-קצב. היה שיתוף פעולה נפלא, וסקרנות ילדית... בסוף כבר היה קצת קשה רק להקשיב ולשבת... אבל מאד מהנה ומלמד.

ביום רביעי, בזמן טיול, הלכנו לחווה האקולוגית השוכנת בכניסה לנהלל, ובארבעת קבוצות השחרית למדנו על שיטות גידול אקולוגיות, על תזונה בריאה, ובעיקר נהננו מההדרכה המופלאה של החבר'ה הצעירים (ש"ש) שעובדים במקום. המקום הירוק והיפייפה הזה, עם השמש החמימה במרום, השרו על כולנו אוירה נפלאה ואקולוגית בכל המובנים... תודה למועצה ולסהר שאפשרו לנו את הביקור והלמידה בחווה. 
וחוצמיזה... שיגרה טובה! 
באסיפה המרחבית השבוע העלנו את הנושא של הצעצועים הפרטיים שמביאים איתם הילדים לביה"ס. מה קורה כשצעצוע נאבד? מה קורה כשמישהו נותן לחבר ואחר-כך מתחרט? האם, ממש כמו עם ממתקים, זוהי דרך טובה ליצור חברויות? אתם מוזמנים לשוחח עם הילדים בנושא, וגם אנחנו נמשיך אותו במסגרת השחריות. כל נושא ש'עושה גלים' חברתיים אצלנו (והכל מאד טבעי ומתאים לגיל בעינינו, הצוות) ראוי לשיח והעלאת המודעות של הילדים. נשמח לשמוע את הדעות שלכם, ולכל שיתוף פעולה בנושא.
שבוע נפלא והכי חשוב - בריא, לכולנו! 
אוריש, נבט, איריס, יואב ודליהאהלן וסהלן, והיי היי 
שלום לך מחצית ב'...

כן, יצאנו לדרך, עם פה ושם בלבולים ושינויים במערכת, אבל בסה"כ ניכרת התמצאות וזרימה. מדהים מה שילדים עוברים בחמישה חודשים... הנה, הא'לפים שלנו כבר מכירים את המקומות ואת המורים, יודעים לאן ללכת ולמה הם יותר מתחברים. והב'תים שלנו כאלו גדולים, מחפשים אתגרים חדשים, לוקחים יותר ויותר חלק בקהילת בית הספר - ועדות, צוותי חגים, צוות טיול שנתי (כן, כן זה גם מתקרב..) .
חשוב גם להגיד, שיש כאלו שהתקופות הללו מכניסות אצלם אי שקט, ובלבול ואנחנו כאן במלוא תשומת הלב, כדי לעזור ולתמוך. 

טיול נהדר היה לנו השבוע, 
הלכנו בנהלל 'בעקבות עצים', שמענו מפי יואב סיפורים מרתקים הקשורים להיסטוריה הנהללית, ולבוטניקה המייחדת כל עץ שפגשנו. מאד התרשמנו מהידע הרב שיש כבר לילדים, מההקשבה, ובכלל הטיולים במרחב שלנו הם דוגמא נפלאה לאיך אפשר ללמוד אחרת  - תוך כדי תנועה, במשחקים חברתיים, למידה ממה שקורה עכשיו מול עיננו ולאו דוקא תוכנן מראש. 

נסיים בברכת בריאות והחלמה מהירה לכל הילדים והמורים שלנו, שהחורף תפס אותם 'חזק'! בריאות לכולנו ושבת שלום!

אוריש, איריס, יואב, נבט ודליהשלום לכולם, 

הפעם אנחנו מסכמים שבועיים עמוסים במיוחד. 

בסוף השבוע הקודם הילדים קיבלו את תעודות המחצית. אחרי התבוננות משותפת של חונך וילד בחונכויות, אחרי ציור הייצוג הגרפי וההסברים הנלווים, אחרי יצירת והקראת המכתב הדיאלוגי - הילדים קיבלו בסוף השבוע שעבר תעודה אשר מסכמת את התהליך שעברו בחצי השנה האחרונה. בתעודה היה גם מכתב מהשוחר של כל ילד. 

באותו היום של סיום המחצית, השתתפו חלק מהילדים בפעילויות "הביצה שלא התפוצצה". ביחידים ובקבוצות בנו הילדים (בעזרת חלק מההורים) מתקנים לביצים. ההתלהבות וההתרגשות הייתה רבה. 

דבר נוסף שקרה בשבוע שעבר היה הסיור למשכן לאומנויות בקיבוץ עין-חרוד. שמחים ונרגשים עלו הילדים על האוטובוס וציפו לפעילות שעתידה להתרחש. במוזיאון, הילדים צפו, בליווי הדרכה, בתערוכה מעניינת של האומנים נחום טבת ואולף הולצאפפל. הילדים התענינו, שאלו שאלות והביעו את דעתם. ולבסוף, אף יצרו יצירות משל עצמם בהשראת האומנים הללו. ולסיום סיומת - התרוצצו להם על הדשא ברחבת המוזיאון. חזרנו לבית הספר, שמחים, נרגשים ומלאי חוויות. 

עוד בשבוע שעבר היה טיול בוץ לשלולית ענקית בנהלל. הילדים שרצו התבצבצו להם מכף רגל ועד ראש והיו מאושרים! 

השבוע חגגנו יחד במרחב סדר טו- בשבט. כיתה כתומה סודרה בצורת ח'. על השולחנות נפרשו ניירות ועל כל שולחן עמדה צנצנת מלאה בטושים וקערה עם פירות יבשים. הילדים נכנסו לכיתה, התיישבו וציירו ציורי טו בשבט נהדרים. לאחר מכן, שרנו שירים, הקראנו קטע ושיאו של הסדר היה ביצירה באמצעות הפירות - נוסח "מאסטר שף". כל שחרית התבקשה מראש להביא פרי הדר, ואותו היא הייתה צריכה להציג. היצירות היו מושקעות ויפות. לסיום אכלנו פירות יבשים וטריים והמשכנו לצייר. האווירה הייתה נהדרת, חגיגית וחברית! 

את השבוע שלנו סיכמנו ביום ניקיון. הילדים עבדו קשה: ניקו את התאים הפרטיים שלהם, את הכסאות ואת השולחנות. מיינו משחקים, ניקו מדפים... שפירנו פלאים את פני המרחב שלנו וכעת אנחנו מוכנים למחצית הבאה שתתחיל ממש ביום ראשון הקרוב. 

מאחים מחצית שנייה מוצלחת, 

אוריש, דליה, איריס, יואבי ונבט 


שלום לכולם, 

השבוע הילדים שלנו גילו את החצר הקדמית והתחילו להגיע אליה כמעט בכל זמן שאינו שיעור. הם משחקים בינם לבין עצמם, בפינת החצר ושם העשייה והמשחק בשיאו. עולם שלם של דמיון ויצירה נוצר שם. גם "המחנות" קיבלו משקל והם מעסיקים את הילדים מאוד. 

כמו כן, השבוע עמד בסימן התחלת יצירת התעודות. כמעט כל הילדים כבר עשו עם החונכים שלהם ייצוג גרפי שמראה כיצד הם מרגישים לגבי כל זמן ביום שלהם. 

בטיול השבוע שחקנו "שוטרים וגנבים" והילדים נהנו מאוד. מיד עם חזרת הילדים מהטיול הפגינו הילדים בעד שירותים נקיים. החמודים האלה פזרו שלטים בכל בית-ספר וכן עמדו בחצר בית-הספר וקראו קריאות למען מטרתם. 

הנושא התקופתי שלנו, בו התחלנו לעסוק הוא "חברות". אנחנו עוסקים בו בשיעורי עברית ובחממה - יוצרים יצירות, כותבים, מדביקים ומנסים קצת להבין את עצמנו ואת החברים שסביבנו ומה זה עבורנו חברות. 

שיהיה סופ"ש גשום, נעים וחמים, 

יואבי, אוריש, דליה, איריס ונבטשבוע עם שמש חורפית נפלאה עבר עלינו, ואנחנו התחממנו ונהנו מאורה. שחריות בחוץ - משחקי כדור, תופסת ומחבואים... הילדים כבר מגובשים, מכירים, ואנחנו המבוגרים, רק מאפשרים את המסגרת למשחק וללמידה המשותפים. גם בטיול התברכנו במזג אויר נפלא, וכשהגענו ליעדנו חיכה לנו יואב עם סיר מרק ענקי ומפנק. הילדים אכלו בשמחה, וכרגיל בטיולים שלנו, נהנו מהמרחב החופשי בטבע, כדי לשחק, לפטפט, לאסוף פקאנים, לרוץ, ולחקור את הסביבה. 

אנחנו עכשיו עסוקים בשיעורי החממה בנושא ה'חברות' - זהו נושא שתמיד רלוונטי ומעסיק מאד את הילדים. יש משהו אחרי חנוכה במרחב של א'-ב' שמעלה את הצורך החברתי ואת החשיבות לדבר ולהעמיק בו. הילדים מאד משתפים פעולה, דרך סיפורים, שירים, יצירה ושיחה, אנחנו מקשיבים למה ילדים מרגישים, ומעודדים אותם לדבר ולהגיד את אשר על ליבם. מרתק אותנו לשמוע את יכולת הביטוי של ילדים כה צעירים, ואת הלמידה של איך מדברים בכבוד ובסבלנות אל ילדים אחרים. זה לא תמיד קל... אבל חשוב בכל קבוצה וחברה.

ילדי כיתה ב' - למדו השבוע בשיעור בראשית עם שיר, על היום השביעי בימי הבריאה, יום השבת. הילדים הקשיבו בצמא גדול על חשיבות השבת, על משמעותה, על הקידוש, הברכות והמנהגים. הם שיתפו מתוך הידע שלהם, ושיתפו מעולמם על מה נהוג בביתם. 

ובכיתה א' - בשיעורי עברית, אנחנו לקראת סיום פרק האותיות, אותו נחגוג יחד השבוע, ונמשיך אל התנועות, הניקוד. בודאי שמתם לב, כמה הילדים עכשיו ערים לכל דבר שכתוב - שלטים, מודעות, שם הספר, כותרת בעיתון... אנחנו מעודדים אתכם ההורים, לחשוף ולגרות אל כל ה'עולם הכתוב'  שסביבנו, כמובן באווירה מתפעלת ומפרגנת, כי ככה לומדים. כמובן, המשיכו לספר לילדים סיפורים, לקרוא שירים....

בד בבד קורים עוד הרבה דברים אצלנו... חיסונים (כן, זה עשה דרמה רצינית במרחבנו...) שחרית מרחבית - בה עולות הצעות חוק שקשורות למרחב, ובהן מתקיים דיון מדהים ומכבד! 

שיהיה לכולנו המשך ימים של זרימה, התקרבות וחברות!

איריס, אוריש, נבט, יואבי ודליהסיכום חנוכה תשעו

לפני שנים לא רבות, למעשה לפני כ3 חודשים

הגיעו למרחב ילדים ותיקים וחדשים

עוד לא מכירים, קצת בודקים וחוששים

מחפשים את המתלה לתיק ומסדרים את התאים.

 

מסתכלים ימינה ושמאלה, מה כל אחד אוכל

משחקים קצת בלגו, והזמן מתגלגל...

לאט לאט, כשעוברים הימים,

הם נהיים מוכרים

הם נהיים חברים

מדברים, ומספרים על כל מיני דברים

על  מה הם אוהבים, ואיפה הם גרים

 

ואז נכנס לו אור קטן, ואז נהייה כמו נס

המרחב שלנו יושב ומתכנס

מכינים לביבות, מקשטים למפיון

יוצרים יחד מקום של שמחה ודמיון.

איזה כייף שאפשר להתחבר ולשיר

כמה טוב את החושך כך להאיר.

היה שמח ומלא אור אצלנו לקראת חג חנוכה, כשהשיא הגיע במסיבה שלנו בערב נר ראשון יחד איתכם ההורים. 

התחלנו למעשה ללמוד על החג שבועיים לפני, כששמענו את סיפור חנוכה, נזכרנו בלמידות משנים עברו, והוספנו חדשות. מן הסיפור, העמקנו בנושא האור, למדנו את סמלי החג ויצרנו בכל מיני וריאציות קישוטים למרחב שלנו ברוח החג.

ביום רביעי, במקום טיול, הילדים עברו בין שלש תחנות: הכנת לביבות, הכנה וקישוט הלמפיונים, ופינת יצירה. הילדים נעו בזרימה נהדרת, והיתה אנרגיה כל-כך טובה. מלאה באור!

זה הזמן להגיד תודה להורים שהגיעו בהתראה של יום, להכין את הלמפיונים - לקדוח ולחורר, ולהכין איתנו לביבות. אז אייל ברש, צחי מיילת, אייל קציר ומיכל ריינהורן - המון תודה, זה לא היה קורה בלעדיכם!

תודה לכל ההורים על שיתוף הפעולה והרצון להביא, לשלוח, להכין.. ולבסוף גם לאכול כלנו יחד ממעשה ידיכם הנדיבה. כייף לסיים ככה מסיבה שהיא באמת שלנו, משפחתית וקהילתית. תודה לכל המפרגנים, ותודה גדולה לכל הצוות המגוייס וvאוהב של המרחב!

חג שמח, של אור וניסים...

איריס, נבט, אוריש, יואבי ודליה
הנה זה מגיע.. אחרי שבוע של הכנות:

טיגון לביבות, הכנת הלמפיונים, יצירה, טפטופי נרות, ריקוד, ניגון ושיר אנחנו מוכנים :

מסיבת חנוכה מרחבית 

ב6/12, כד' בכסלו תשע"ו - נר ראשון.

זיכרו להגיע בזמן: 17:15 בביה"ס

לתהלוכת למפיונים בנהלל,

ומסיבה משותפת בביה"ס.

הילדים נרגשים, 

וגם אנחנו... להתראות!
סיכום שבוע ה22-26/11

כן, גם השבוע קרו המון דברים, אבל אנחנו נתמקד הפעם רק בטיול, כי השבוע הוא היה ארוך ועשיר במיוחד.

התחלנו בהליכה לא קצרה לג'בל מוסא, משק מקסים בנהלל. מזג האוויר היה מקסים, הדרך היתה מלאה בתלי חצץ שהזמינו את הילדים לטפס אל על וכמעט לגעת בשמיים...כשהגענו היה כל ילד עסוק במשחקיו ובחבריו. הפינה היתה מלאה במתקנים נהדרים, בפינות של משחק ומעלינו עצי פקאן עם אגוזים טעימים במיוחד... גם בדרך חזרה היתה הזדמנות לטיפוס הגון, שהוציא מהילדים מרץ ופרצי צחוק והתלהבות. הם כבר חבורת ילדים שנהנים זה מזו, עוזרים, משתובבים וכל דבר בסביבתם הופך למגרש משחקים אחד גדול!

המשכנו חזרה לתוך מרכז נהלל, שם היתה תערוכה ותצוגה של כמה מכוחות הביטחון של המועצה. פגשנו את 'רשות שמורות הטבע' שהראו לנו את הכלבה המאולפת והאמיצה שבאה לעזרתם, והסבירו את תפקידם. פגשנו את הכבאים והסתכלנו בסקרנות רבה על הכבאית המצוידת, ועל שלל תפקידיהם. וגם הכרנו כמה חברים  מיחידת המתנדבים של המשטרה. אמרנו תודה גדולה על הפרזנטציה הבטחונית, ועל שהם הראו לנו את דרכם לתרום לקהילה ולשמור עליה.

חזרנו לבית הספר ב12:30, עייפים ומלאי למידות! נחנו קצת, שתינו ואכלנו הרבה...היה כייף אדיר!

מזכירים לכם: שביום א' ה6/12 אנחנו נפגשים בביה"ס לפעילות חנוכה שמחה ומאירת עיניים! פרטים יגיעו במייל השבוע.

סופ"ש נעים וחמים! 

נבט, איריס, אוריש, יואב ודליה

 

סיכום שבוע 15-19/11

שלום הורים וילדים, השבוע היה מלא חוויות, ורק את חלקן נוכל להביא לידי כתב... אנחנו מתקרבים לחג חנוכה, והתחלנו לעסוק בו דרך המושג אור. קודם כל במובן הקונקרטי – מה נותן לנו אור – השמש, אש, נרות, פנס, מנורה, חשמל... דרך צבעים שמזכירים לנו אור, וגם את היפוכו - החושך. משם גם יצאנו לאור שבתוכנו, בלב, בהרגשה ולמושגים הקשורים אליו: "נקודת אור", "האור בקצה המנהרה", "אור ירוק"... גם בשיעורים ובעיקר בחממה דיברנו, יצרנו, כתבנו ונסינו לנוע בין המופשט לממשי.

ב6/12 , ערב לפני שמתחיל חג האור, ניפגש אחרי הצהריים לפעילות משותפת, כי "כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן" . פרטים יגיעו בהמשך!

השבוע היה טיול רשות. רוב הילדים בחרו לצאת ואחרי הליכה קצרה לאזור בית העם הישן בנהלל, שיחקנו "דגליים" , משיכת חבל, ולבסוף השתעשענו בגן המשחקים האהוב על הילדים. מי שבחר להישאר בבית הספר, התחיל בפעילות משעשעת עם נבט, ואח"כ פעל בחופשיות  במרחב שלנו ובחצר.

השבוע חגגנו למתן זר יום-הולדת. המון מזל טוב ילד אהוב ומקסים!

פעם בשבועיים התחלנו לקיים שחריות מרחביות, כדי להחליט על חוקים שמתאימים ונכונים למרחב שלנו. השבוע ביום שלישי, סיימנו לדון בחוק הממתקים שהעלה הרבה שאלות טובות והצעות חוק, איך להתמודד עם הנושא המתוק והמגרה... הוחלט לבסוף, להשאיר את המצב הקיים: אפשר להביא ממתקים, לאכול בצניעות  ולקבל את העובדה שיש לילד אחר ממתק משלו. אנחנו כן מבקשים מכם ההורים, להיות בבקרה על הנושא – לשלוח גם אוכל בריא ומזין, להוסיף מדי פעם, אם רוצים, איזה משהו מתוק, בכמויות סבירות.

שיהיה שבוע טוב, מלא אור! 

אורי, איריס, נבט, יואב ודליה

 

סיכום שבוע 11\8-13

שלום לכם, 

עוד שבוע עבר לו, וגם הוא היה מלא בכל טוב... 

בשיעור בראשית ילדי כיתה ב' סיכמו את הביקור בבית הכנסת, שמעו את השיר "בראשית" ששר אהוד מנור ושר גבי שושן ושוחחו על אותו הגן העדן המוזכר בשיר. בנוסף, קיבלו הילדים מחברות מוזהבות יפיפיות ועליהן עשרת דיברות מרגשות במיוחד שההורים הקדישו לילדיהם. גם עפרון ציבעוני וחגיגי הצטרף לקלמר של כל ילד. העפרונות נועדו לכתיבה במחברות בראשית בלבד והילדים דואגים להזכיר זאת אחד לשני.... 

השבוע פצחנו במבצע ניקיון של חצר בית הספר. הילדים עבדו קשה ואכן, בסיום העבודה החצר הייתה נקייה במיוחד! 

גם טיול היה לנו כמובן השבוע. והשבוע טיילנו לגן הבוטני בנהלל. כשהגענו הילדים התחלקו לקבוצות קטנות ומילאו משימות שונות ומגוונות (לכתוב בעזרת מקלות ואבנים מילים מסוימות; לאסוף סוגים שונים של אבנים, עלים, צמחים ועוד ועוד ועוד). אחרי שביצעו את המשימות עד תם, התבוננו הילדים אלה בעבודותיהם של אלה וניסו לנחש מה הייתה המשימה. לאחר מכן, שחקו הילדים בצל העצים ובמתקני הספורט הקרובים לגן. 

ביום חמישי הייתה לנו אסיפה מרחבית (כמדי שבועיים) ובה התחלנו לחוקק את חוק הממתקים. הילדים האלו סוגיות מעניינות כמו: מהו ממתק? איך אני מרגיש שלילד\ה אחר מהמרחב יש ממתק ולי לא? אם אני מביא ממתק האם אני מחויב להביא לכולם? ומי זה כולם? כל השחרית? כל המרחב? כל החברים שלי? ואם יש לי ממתק האם אני מחויב לחלק לכולם? השאלות היו רבות ולאחר שהצפנו אותן ניסינו לחוקק את החוק. היו הצעות שונות: אסור להביא ממתקים בכלל; מותר להביא רק ביום אחד; מותר להביא רק אם מביאים לכל השחרית; מותר להביא ממתק אחד ולאכול לבד ועוד ועוד... הזמן היה קצר והדעות רבות. ההצבעה עוד לא התקיימה. נמשיך את הדיון וההצבעה בשבוע הבא. 

השבוע היה יום הולדת לנגה אשר! מזל טוב נגה! 

ולסיום שתי הודעות:

1. ערימות הבגדים הולכות ומצטברות להם. בגדים יפים וטובים שוכבים להם בערימה ומחכים שיבואו לקחת אותם. אנא עשו זאת בקרוב. וכמובן, כדי למנוע את גדילת הערימה כתבו שם על בגדי הילדים! 

2. בבקשה דאגו לכך שלכל ילד תהיה מחברת שפה ומחברת חשבון נוספת בתא! 

שיהיה סוף שבוע נעים מאוד, 

איריס, דליה, אוריש, יואבי ונבט
סיכום שבוע 11\5-1

שלום לכולם, 

עוד שבוע עבר חלף לו... עוד שבוע של חברויות ומשחקים, שיעורים, טיול, חונכויות, שחריות... שבוע גדוש בכל טוב.

השבוע, ביום שני, בקרו ילדי כיתה ב' בבית הכנסת בנהלל במסגרת שיעור בראשית. בבית הכנסת הם פגשו את חן צפוני, אמא של ניר ממרחב בוגר, שהדריכה אותם וסיפרה להם קצת על בית הכנסת. הילדים ראו מקרוב את ספר התורה ואף קראו בו, מיששו את הפרוכת ודיברו קצת על מהו בית הכנסת ועל הדברים הרבים שנמצאים בו - החומריים והרוחניים. 

השבוע הטיול היה רשות, ואף על פי כן, מרבית מהילדים יצאו וחזרו עייפים ומרוצים. נושא הטיול השבוע היה שוב סימני דרך אך הפעם הבנים הם אלה שסימנו את הדרך לבנות והתחבאו להן בסיומה. גם הפעם מזג האוויר האיר פנים והייתה הפוגה מהגשם. המטריות והמגפיים יחכו לשבוע אחר...

מקום נוסף בו מבלים ילדי המרחב שלנו הוא חצר הגרוטאות, שנמצאת בחצר האחורית של בית הספר. הילדים מבלים בה בזמן שלנו, מבשלים מאכלים מענפים,עלים ואבנים, בונים מבנים, מתבוננים בשבלולים....- אם במקרה יש לכם דברים שיכולים להתאים לנו להעשרת החצר, מכלי בישול ועד לרהיטים ישנים, נשמח לקבלם!

השבוע נספר קצת על שיעור החממה שמתקיים אצלנו במרחב. 

החממה מורכבת מארבע פינות: חשבון, עברית, מוטוריקה ויצירה. בכל שיעור נפתחות 2-3 פינות. בתחילת כל שיעור המורה האחראי על החממה מעדכן את הילדים אילו פינות תפתחנה ומה המשימות בהן. הילדים בוחרים באיזו פינה מתחשק להם לעבוד ואליה הם ניגשים. יש ילדים שמחליפים פינת עבודה במהלך השיעור ויש כאלה שמדי שיעור חוזרים לאותה פינה. 

קצת פירוט על הפינות: 

עברית - בפינה זו ישנם דפי עבודה שקשורים לשפה - תפזורות, תשבצים, משחקים אותיות, מילים ומשפטים; ישנם ספרי קריאה ומשימות שנלוות להן; ישנם משחקי קופסא שקשורים לשפה; ישנן אותיות עם מגנטים שאפשר להרכיב בעזרתן תשבץ, מילים בודדות או משפטים; ישנן תמונות שבעזרתן ניתן לכתוב סיפורים ועוד. בפינה זו 

חשבון - בפינה זו ישנם דפי עבודה ומשחקי קופסא שקשורים לחשבון; יש בית מספרים לחיבור וחיסור במאונך; דפי משימות שקשורים לחשבון ועוד. 

מוטוריקה - בפינה זו יש דפי עבודה שמצריכים מהילדים לחבר בין נקודות, לצייר קו בין קוים צפופים, להעתיק צורות; יש גם אטבים וקוביות קטנות לבניית מבנים שמצריכים מוטריקה עדינה; מתאמנים על גזירה מדויקת במספרים ועל הדבקה מדויקת; לומדים לפתוח קשרים מסובכים ועוד.. 

יצירה - בפינה זו הילדים נחשפים לחומרי יצירה שונים: פלסטלינה, צבעי מים, צבעי גואש, חימר, חומרים מן הטבע. עושים מגזרות נייר, בונים בעזרת גלילי נייר טואלט ועוד. 

יש קשר בין הפינות, הן מתואמות והעבודה בהן קשורה לאותו הנושא - לדוגמא, חוויות מן הטיול או מסוף השבוע.   

שיהיה לכולנו סוף שבוע גשום ונעים, 

אוריש, דליה, יואבי, איריס ונבטסיכום שבוע 10\29-25

שלום לכולם,

השבוע אפשר כבר להגיד חגיגית שאנחנו בשגרה. הילדים כבר מתמצאים יותר ויותר במערכות שלהם: איזה שיעור מתקיים מתי והיכן הוא מתקיים, מה צריך להביא לכל שיעור ומי הילדים שנמצאים איתי באותו השיעור...

השבוע יצאנו לטיול נפלא. מזג האויר האיר אלינו פנים, השמים היו תכולים ונקיים מעננים, השמש זרחה וטיפות הגשם נצצו על העלים. הגענו למשק מזי"א, חלק מהילדים עמלו על הכנת מדורה וחלק רידדו בצק לפיתות, חלק הכינו מטעמים מאגוזי פקאן וחלק שחקו בשלל משחקי דימיוניים על העצים ועל הקרקע. ואנחנו, המבוגרים, עמדנו מהצד וצפינו בחברויות הנרקמות והמתחזקות לנגד עינינו והתרגשנו. 

השבוע גם הייתה לנו האסיפה המרחבית הראשונה! האסיפה נפתחה בהופעה של מתן ונוה בשיר יו-יה של להקת כוורת ואוריש ליווה אותם בגיטרה. לאחר מכן, חוקקנו חוק בנוגע לסידור המרחבים בסיום "זמן שלנו". הילדים הציעו הצעות, הצבענו עליהן ולבסוף הוחלט: כל מי שנמצא במרחב בסיום זמן שלנו - מסדר! 

מדי פעם נכתוב לכם מה קורה בשיעורים בבית- הספר. השבוע אנחנו מצרפים את מילותיה של גלית גליל, אמא של אור מהמרחב שלנו ושל בר ממרחב ניצנים, על שיעור שיאצו אותו היא מעבירה זו השנה השנייה: 

שלום הורים יקרים,

עברנו עד כה ארבעה שיעורי שיאצו, הילדים ואני לאט לאט מכירים ומתגבשים.

זכינו לקבוצה מקסימה, נעימה, מלאת מוטיבציה וסקרנות.

 

קצת אינפורמציה על שיעורי השיאצו...

כל שיעור אנו מתחילים ברגע של שקט לעצמנו ('מוקסו') וממשיכים בחימום והנעת מפרקים.

הכרנו את מבנה הגב והרגליים, איפה כן ללחוץ בשיאצו וגם איפה לא. כעת אנו מטפלים בשכיבה על הבטן, בהמשך נעבור גם לטפל בישיבה ובשכיבה על הגב.

בשיעור האחרון למדנו להניע את מפרק הקרסול ולטפל בכפות הרגליים.

בהתחלה אני מדגימה ואז מתחלקים לזוגות ומטפלים זה בזה בהנאה. זה הרגע בו אני עוברת בין הזוגות ומחזקת/מתקנת באופן פרטני.

בשלב הזה אני מתמקדת בלמידת המגע הנכון, הקשבה, תקשורת בין המטפל למטופל, ויסות המגע.

 

בכל שיעור אנו מכירים אביזר מעולם הרפואה המשלימה.

בינתיים פגשנו כוסות רוח (זכוכית, עץ, במבוק), מפת מרידיאניים (ערוצי אנרגיה) ובשיעור האחרון כפכפים רפלקסולוגיות, שאף ילד לא פספס לנעול.

בהמשך נכיר נר הופי, שמן אתרי, מוקסה, גוואשה, צמחים סינים, כדורים סינים ועוד.

בסיום שיעור אנחנו יושבים ל'מוקסו' ונפרדים רגועים, חיוביים ומאושרים...


המשך קורס נפלא,

גלית גליל


סכמ"ש 18-22/10

שבוע טוב קהילה יקרה

שבוע נוסף 'טס' בבית הספר ובמרחב א'-ב' הילדים מתחילים להתאקלם. הילדים עסוקים ביצירת קשרים חברתיים ובהעמקה בלימודים. מיום ליום  אפשר לראות כיצד הם עוזרים אחד לשני למצוא את השיעור הבא ולהתמצא בבית הספר.

 צורת העבודה והלמידה בחממה מתחילה להתבסס ונראה שהילדים אוהבים את פינות העבודה השונות. השבוע עבדנו בפינת היצירה בחימר, צבעי מים וצבעי גואש. בפינת החשבון משחק הסולמות ונחשים הענק קיבל פופולריות גבוהה, ובפינת העברית חידוני מילים ותפזורות היו מרתקים גם לא' וגם לב'. בפינת המוטוריקה העדינה משחק הרכבה חדש נכנס לחממה והצליח גם ליצור כמה חברויות חדשות דרך העבודה המשותפת בו.

בשחריות חגגנו השבוע ימי הולדת לערן ברזילי ולבעז סלע, מזל טוב גדול מכולנו היה כייף לחגוג אתכם.

בטיול התחלקנו לשתי קבוצות – בנים ובנות, ושיחקנו 'סימני דרך'. זה היה טיול רשות, ובכ"ז במרחב שלנו רוב גדול של ילדים יצא, והדרמה בין הקבוצות היתה גדולה....בודאי שראינו כל מיני דברים מעניינים בדרך, אבל המשחק המותח, סחף את כולנו, גם המבוגרים, למשימות-דרך חביבות וצחוק גדול לצידן. היה כייף גדול! (פעם הבאה הבנים יובילו ויסתתרו..)

בערב הלמידה פגשנו הרבה מכם, ויכולנו לשמוע חלק מהדברים שמעסיקים אתכם. תודה שבאתם, הקשבתם, שיתפתם! היה תענוג גדול לפגוש, להכיר ולהעמיק איתכם.

שבוע טוב ובריא לכולם! הצוות

סיכום שבוע 11-15/10/15
סוף-כל-סוף שבוע שלם של שיגרה, מערכת מלאה ואפשרות להתרגל ולהסתגל! אנחנו, צוות המרחב, רואים איך הילדים לאט לאט מבינים מתי ולאן ללכת, ובעיקר מתפעלים מהקשרים החברתיים שמתחילים להיווצר. אחד הדברים הכי יפים בגיל הזה: היכולת של הילדים להכיר, להתחבר להתגמש וליצור חברויות במהירות. ממש מרגש!
חגגנו ימי הולדת השבוע בשחריות לשחר קציר-רביד, יונתן שנק, טל ריינהורן ואור גליל. מזל טוב לכם ילדים מתוקים!  מפגשי השחרית, בהם גם ימי ההולדת, הם הזדמנות יומיומית להתקרב, להכיר, להבין ולשוחח בכל עניין: חברתי, ריגשי, לימודי... וגם לפעמים מדיני. לצערנו האקטואליה סובבת אותנו וקרובה כל-כך עכשיו, ואנחנו בודקים מה נוגע בילדים, ומה הם מבינים מהמצב. מאד בעדינות...  ועם דגש על שיגרה, אופטימיות ותחושת מוגנות.
הטיול של יום רביעי השבוע היה נ פ ל א !
טיילנו למשק מזיא בו צומחת גינה בוטנית מגוונת ויפיפיה, ובסופה חורשה מוצלת, עצי זית יפים, ומלא אגוזי פקאן על הקרקע. היינו שם כשעה, חלק מהילדים קלו אגוזים על האש,יחד עם יואב כמובן, חלק טיפסו על העצים, חלק שיחקו במשחקי 'שוטרים וגנבים', חלק אכלו ופיטפטו. היתה תחושה הרמונית של טבע עם רוח, שמש וטמפרטורה סתווית מדוייקת..אנחנו פשוט התבוננו וראינו איך החבר'ה מתחברים, משחקים ושמחים! לא כל-כך רצינו ללכת...אבל שבנו ל'זמן-שלנו' ב11:00 עייפים ומרוצים.
ביום חמישי קיבלו הילדים פתק מהחונך שלהם, ומשבוע הבא נתחיל במפגשי החונכות. אתם ההורים, מוזמנים ליצור קשר, לשאול ולברר עניינים דרך החונך וגם דרך השוחר. זאת הזמנה אמיתית... אל תשמרו בבטן. דברו עימנו כדי שנוכל לעזור, להבין ולדבר את הדברים.

ביום שלישי הקרוב יש ערב למידה, שבסופו תהייה אסיפת הורים!
אנא, עשו מאמץ להגיע! 
גם כדי להכיר ולהיפגש עם הורי המרחב, וגם כדי לשמוע על המרחב: השיעורים, השחרית והחממה שלנו. 

שבוע טוב, רגוע ושקט לכם!
איריס, נבט, אוריש, יואב ודליה

"אחרי החגים יתחדש הכל.
יתחדשו וישובו ימי החול
האוויר, העפר, המטר והאש
גם אתה, גם אתה
תתחדש."

חזרנו מחופשה די ארוכה, עם המון חוויות של טיולים, ים, נחלים, חו"ל, משפחה, חברים... ועכשיו חוזרים לשגרה מבורכת. אל תקופה ארוכה ללא חופשות, שתאפשר לנו להתרגל, להכיר, ללמוד.
ביום רביעי יצאנו לטיול מטריות, וגשם חזק ירד עלינו, ממש כמו בהזמנה. הסביבה משתנה מיד כשיורד גשם, הריחות, הצמחים שמבריקים ממים, השמש שמציצה לעיתים מבין העננים ששטים להם במהירות ומשנים את האור כל רגע. בתפאורה הזו... הלכנו כל מרחב א'-ב', שמחים על כל שלולית שבדרך, פותחים מטריות ויוצרים שדה צבעוני ומרהיב מלא בילדים מרוגשים. כמה מקסים!
חזרנו לבית הספר קצת רטובים ומבוצבצים. זאת הזדמנות  טובה לבקש שבימי גשם, כדאי להביא: בגדי החלפה, מגפיים מגומי ומטרייה. אנחנו רוצים לאפשר לילדים לחוות ולהרגיש את הדברים דרך החושים, בגוף ממש... וגם לאפשר להם לשוב אחר-כך לאווירת כיתה, עם בגדים יבשים וילדים בריאים...

בזמנים הפנויים אנחנו רואים את הילדים מוצאים לאט לאט את מקומם במרחב: משחקים, מציירים, מפטפטים, אוכלים יחד ומכירים ילדים חדשים. אנחנו רואים המון שמחה, עצמאות והתמצאות. וגם יכולת לבקש עזרה בקונפליקטים שנוצרים, ועזרה ברגעים שילדים קצת 'הולכים לאיבוד'. יש אוירה מאד נעימה, משחקית, חברית אצלנו במרחב, ואנחנו כל-כך שמחים בזה.
התחלנו לחגוג ימי הולדת בשחריות, ואתם ההורים מוזמנים לדבר עם השוחר/ת של ילדכם ולקבוע תאריך (למי שיום-הולדתו מתקרב). נברך את עידן אלסר, שחגג ביום חמישי, בהמון מזל-טוב ועוד הרבה רגעים יפים איתנו בבית-ספר.
בשבוע הבא ייקבעו החונכים, והזמן-חונכות שכל ילד נפגש עם החונך שלו. ובעיקר יהיה לנו שבוע שלם, עם מערכת מלאה והזדמנות לרצף.  וימי חול נפלאים.

שבת שלום! 
אוריש, נבט, איריס, יואבי ודליה

הופ הופ טרלהלה גדלנו בשבוע....
כן, פשוט כך. מדהים לראות מה מתרחש בשבוע אחד. כל אחד כבר יודע איפה התא שלו, איפה הוא מעדיף לאכול, ואת מי הוא מחפש לפגוש. ילדי ב', שכל-כך גדלו לנו בחופש... מלווים את הא'לפים, מסבירים להם איך העניינים עובדים, ולאן הולכים. חברויות חדשות נוצרות, ישנן אפשרויות חברתיות חדשות, שקורות אצל ילדים לפעמים כהרף עין... לא שמנו לב וכבר הם הולכים יד ביד סקרנים להכיר יחד עוד פינה ומרחב בסביבה. 
השבוע לצד ההכרות ותחילת השנה, עסקנו בחג ראש-השנה. דרך סיפורים, כתיבת ברכות והכנת מעטפות, תקיעה בשופר שהביאו לנו להדגמה אור גליל ואבישי ריינהורן (תודה לכם!), וכמובן אכילת תפוח בדבש...
גם הכמ"ש -ה'כמעט שבת' עסק בראש השנה, ופצחנו כולנו בשירה רועמת של 'הימים חולפים' ו'בתשרי נתן הדקל..' וכהנה וכהנה...
מזג האויר האביך והאפור-צהוב שאפף אותנו, מנע מאיתנו לצאת לטיול ביום רביעי, אבל שבוע הבא בטח נצא... אז תזכורת: כובע, בקבוק מיים, קרם הגנה (כבר מרוח..), ורצוי מאד מנעלים נוחים וסגורים.
אנחנו בבית הספר באיסוף של כל המערכות של הילדים, בחלק מהשיעורים יהיו הגרלות, ויהיו ויתורים למיניהם. אנחנו מבטיחים ללוות את הילדים, ולנסות ולמצוא להם תחלופות טובות למה שביקשו (אם וכאשר יהיה צורך) תודה לכולם על שיתוף הפעולה, וגם על השאלות והתהיות.. להורי ב' נעשה בקרוב אסיפת הורים, ונדבר עוד קצת על השינוי במרחב, ועל השלב שבו הם נמצאים בשנתם השנייה בדמוקרטי. 
הורים יקרים וגם תלמידים מקסימים:
שתהיה שנה טובה ומתוקה כדבש,
מלאת למידות כגרעיני הרימון, 
ומגשימת משאלות לב! 
מאחלים - איריס, נבט, אוריש, יואבי ודליה

סיכומם של שלושה ימים ראשונים...
ב1/9 נפגשנו יחד בבריכה, בהתרגשות וקצת בחשש לקראת הבאות. ילדי כיתה א' באו תחת החופה הטיקסית, שמכניסה אותם אל ביה"ס, אל קהילת ה'דמוקרטי בעמק'. ללא ספק מרגש מאד, כל פעם מחדש, לראות ילדים צעירים, עם עיניים נוצצות ושואלות... וכמה טוב שאפשר להירגע בתוך המים הצוננים, לשחק ולצחקק. הב'תים הגדולים שלנו... כמה גדלתם?! כמה אתם כבר מתמצאים ומבינים.
שמנו לב לזה גם בבית הספר, למרות שיש הרבה דברים חדשים, ילדים חדשים שהצטרפו למרחב, הורים שמלווים את ילדי א', קבוצות שחרית חדשות, ראינו הצוות, את הב'תים מבינים עניין, זורמים,וגם כבר מתחברים אל ילדי א' ומוצאים חבר או חברה חדשים. איזה כייף!
הימים הראשונים בבית הספר הם אינטנסיביים, ואנחנו הצוות עסוקים בעיקר בהכרות, הקשבה, ליווי והכלה - כך שכל ילד ימצא לו מבוגר אחד לפחות שהוא מרגיש נח לפנות אליו ולבקש עזרה. 
גם אתם ההורים מוזמנים לגשת, ליצור קשר, לשאול, לבקש! כדאי כרגע דרך השוחר של הילדים, או מבוגר אחר שנח לכם (למשל חונך של הב'תים).
לא נותר אלא לאחל לכולנו דרך טובה, נעימה ומלאת למידות! 
עדכונים נוספים... יישלחו דרך המייל! 
הצוות - איריס, נבט, אורי.ש, יואבי ודליה

סכמ"ש 21-25.6.15
שבוע לא שגרתי אבל מאוד חוויתי עבר עלינו. לקראת סיום השנה ומסיבת הסיום שיתקיים ביום ראשון, פעלנו השבוע במערכת מיוחדת הבנויה משעות של חזרות למופעים והכנות אחרונות לתערוכה, סדנאות ושאר דברים טובים.  כל יום תלינו לוח עם החובות והבחירות שלנו לאותו יום, ובסך הכל, הילדים הצליחו לנווט במערכת המיוחדת בהצלחה רבה.  היינו מאוד גאים בהם!!
ההתרגשות באויר רבה. הרבה שאלות על מסיבת הסיום ועל סיום השנה בכלל.  אפילו ארזנו את הציוד והמחברות מהתאים בשקיות שנשלחו הביתה!- מה ולא אצטרך את המחברת לשיעור הבא?  ובעוד שבוע- כל זה ייעלם מהיומיום שלי? ומה קורה בימים שאחרי מסיבת הסיום?  פעם ראשונה שמסיימים בית ספר...  צריך לסמוך על המורים שהם יודעים מה הם עושים...
יום ראשון, כאמור, תערוכה, יריד מופעים קטנים ומופע מרכזי לסיום שנת הלימודים.  מחכים לראותכם!!
יום שני יתקיימו משחקי מים- צריך לשלוח עם הילדים בגדי החלפה! ובנוסף שוק קח-תן- אליו ניתן להביא מגוון רחב של חפצים שכבר לא רצויים בביתכם, שהילדים יוכלו לתת/ לקבל/ להחליף עם חבריהם.  מה שיותר בסוף יותרם. 
יום שלישי- יום סיכום שנה- סיכום שחריות וחונכויות, חלוקת תעודות, פרידות, חיבוקים ונשקות!
שיהיה לכולנו שבוע אחרון נפלא!
דליה, גבריאל ויואבי


 היה שבוע נחמד... שהסתיים בכמ"ש נחמד מאד... כמ"שא'

כמ"ש שלם שאנחנו הא'לפים הרמנו והצגנו.

הנה שיר המרחב שלנו, ותמונות וסירטונים יגיעו בהמשך:

(על מנגינת השיר אה או של גזוז)

נכנסנו אל בצ'פר בשער הראשי

עברנו ת'מגרש והרגשנו די חופשי

במדרגות עלינו והגענו למרחב

הסתכלנו לצדדים ושאלנו

מה עכשיו..?

אה או אה או.... 

 ישבנו וציירנו ויצרנו יצירות

בלגו הטובים ניצחו בכל המלחמות

מה יש לך בסנדויצ' – זה מלוח או מתוק?

רוצה ממני פיצה או מלפפון ירוק...

אה או אה.. 

בפינת החי ליטפנו כמה ארנבות

בחצר שיחקנו מחבואים וחממות

בחשבון חישבנו כבר אלף תרגילים

יש גם ספורט, וגם ריקוד, וניצני מדעים

בזמן שלנו  בא לנו לעשות רק מה שבא

כי במרחב שלנו יש כל יום מסיבה

לקרוא וגם לכתוב, זה לא תמיד פשוט

ואם קצת נאבדת – כדאי לשאול את תות...

(תות, איפה גבריאל? תות מה יש עכשיו?...)

אה או ה או אה או אה... 

שרנו כבר הרבה, והשנה עברה

הכרנו את הצוות ואת כל החברייה

אז נשב לנו על דשא ונאכל משהו מתוק

(אז מה אם הוא סינטטי, העיקר שהוא ירוק..)

אה הו אה הו...


  

סיכום שבוע  17-21.5.15

שבוע חם  ומעניין עבר עלינו. התחלנו בסיכומים לטיול השנתי, חוויה כל-כך משמעותית ועוצמתית. נחמד לשמוע מה הילדים זוכרים ומספרים: "נהנתי לנסוע באוטובוס ליד חבר שלי... בבוקר התעוררתי והכל היה רטוב.. הא"ש לילה היה כייפי כי אני ואבא ראינו עטלף" ועוד ועוד זכרונות סוביקטיביים למדי מהמסלול, מהסיפורים ששמענו בדרך, מהאוכל, מהאוהל.. ובעיקר מהחוויה החברתית האינטנסיבית. תודה לכל ההורים שכתבו ואמרו מילות תודה ופירגון, גם אתם הייתם שותפים נפלאים ותומכים!

הילדים המשיכו לשחק בחצר הגרוטאות שלנו גם השבוע, ואנחנו עסוקים בבניית חוקים וכללים למקום הזה. איזה יופי הילדים למדו לדבר ולטעון טיעונים בעד ונגד, להציע הצעות חוק, להביא את הסוגיה שמעסיקה אותם ולחפש פתרונות. כמובן שאתם יכולים לעזור גם בשאלות, ובעיקר בגרוטאות... אז קדימה! כלי מטבח ואוכל ישנים, מכשירים, ארגזים, רהיטים קטנים...

ביום רביעי, במקום טיול (בחום הזה עדיף להישאר בבית ספר..), הכינה לנו ועדת ארועים 'יום הפוך'. הילדים עברו בין תחנות מאד מגניבות בניהולם של הבוגרים, וחזרו עם סיפורים למרחב שלנו.

ב12:00 נפגשנו, ילדי א', עם הסופרת איילת אסקוזידו שהסבירה לילדים איך היא כתבה את הספר "הקוצים של לוטם" והוציאה אותו לאור. ממש משלב הרעיון, דרך הכתיבה והעריכה הלשונית, האיורים המרהיבים, ולבסוף הכריכה. הילדים היו מרותקים, שאלו שאלות מצויינות ולבסוף גם קיבלו כל אחד ספר הביתה. אתם מוזמנים לקרוא יחד איתם, ולשאול אותם מה הם זוכרים שהסופרת סיפרה.. היה באמת שיעור מיוחד.

וביום חמישי קינחנו את השבוע ב'כמעט-שבת' חגיגי לחג השבועות. כולנו היינו בחולצות לבנות, ועל הבמה היו מופעי חג ושירי 'שיבולת בשדה' וכמובן ריקוד של המורים החינניים... חג ביכורים שמח הורים וילדים!

נתראה שוב ביום שלישי!

גבריאל, יואב ודליה

 

איך מסכמים טיול שנתי?

מלא רגעים יפים, וכל-כך חוויתי..

עם מזג אויר מושלם להפליא

של שמש ורוח בינות העצים.


המסלול בנחל כלח – מטפסים על סלעים

יורדים במורד – מסביב אלונים.

"ההר הירוק כל ימות השנה"

ואנחנו כמו מטיילים בתוך תמונה.

בדרך מקבלים הדרכה של ילדים!!!

מקשיבים לסיפורים, משחקים ולומדים

אוכלים ואוכלים (בעיקר ממתקים..)

שרים שיר או שניים והמון צוחקים...


כשמגיעים לגלעד עייפים אך מרוצים

פתאום יש עוד כח, וכולם מתרוצצים.

משחקים במתקנים, מטפסים על עצים

ובין לבין גם מקימים אוהלים.


ובערב אוכלים ארוחה נהדרת

יושבים כולם יחד על המחצלת.

אחר-כך יוצאים יחד עם ההורים

לא"ש לילה בחיפוש אחר עטלפים.

וגם אם לא רואים ממש ינשופים..

אותנו הכי עניין האור של הפנסים.

בלילה כשירד חושך על המאהל

היו קולות ילדים מסביב, הדשא צהל

אבל בסוף נרדמנו  - הילדים, ההורים והמורים

וישנו כולנו שנת ישרים.

 

למחרת עוד יום של טיול קצרצר

עם פיתות , שמן זית וזעתר.

אכלנו תותים ישר מהעץ הנדיב

וחזרנו לדשא המרכזי שטוף האור והזיו.

בכמ"ש חגיגי שרנו כולם

פירגנו לטיול השנתי המושלם

נהננו מעוד כמה רגעים של ביחד,

ועלינו על האוטובוס – לקצת שקט ונחת.

ישר הביתה – מלאים באבק וחוויות

זה באמת היה רק יומיים?... לא יכל להיות..

 

ולא'לפים שלנו, אתם אלופים

היה תענוג אמיתי לטייל איתכם

ילדים מקסימים! 

להתראות בשבוע הבא... גבריאל, יואב ודליה


השבוע שהיה: 3-6.5.15

שבוע קצת יותר קצר, אך מלא בפעילויות וחוויות עבר עלינו.

ביום ראשון נסענו יחד עם מרחב ניצנים, להצגת-מחול "דורותי" באולם של יפעת. יחד עם עוד ילדים מרחבי העמק עקבנו אחרי העלילה שסופרה לנו דרך ריקודים, שירים ומשחק. חלק מהילדים היו מרותקים וסיפרו בסיכום יום כמה נפלא ומעניין היה.. וחלק דוקא אמרו הפוך – כמו בכל שיעור בעצם...

כבר על הבוקר למחרת זכינו בשחרית המשותפת לא'לפים, בואריציה תאטרלית של הילדים עצמם. היה נפלא לראות את העיבוד שעשו המציגים, ומה תפס את אזניהם ועיניהם מההצגה אתמול... ולא פחות מקסים לראות את הקהל הפעיל של הילדים סביב. ממש פעילות שלמה ביזמתם והשתתפותם,  ולנו המנחות נותר רק להתבונן ולהיות מוקסמות מכולם.

עוד התרחשות 'דרמטית' השבוע היתה תחילת הקמתה של חצר הגרוטאות שלנו. כן! אנחנו מקימים בחצר האחורית אזור שבו יוכלו הילדים לבנות, להרים, לבדוק, לחקור, לערבב חומרים, לשחק משחק סוציו דרמטי ולהתאמן ביחסי החברות בינהם. כבר ההתחלה היתה מרתקת.. הילדים ניגשו בשמחה גדולה לחפצים שכבר נאספו: בנו, פיתחו, התחלקו, התווכחו... התפשרו, ובילו שם זמן רב. במהלך השבועיים הקרובים ניצור יחד חוקי בסיס לגבי החצר הזו יחד עם הילדים כמובן. אתם מוזמנים לתמוך בפרוייקט שלנו ולהביא מהבית  כל מיני – כלי בית, מכשירים, ארגזים, רהיטים, בדים, צעצועים ישנים...

מדורת ל"ג בעומר הפגישה את כולנו השבוע בערב של יום שלישי. כמה נחמד, וקצת אחר... לראות את הילדים יחד איתכם ההורים, כמה טוב היה לשוחח עימכם, ולהסתכל יחד איך הם גדלו, וכולנו כבר מכירים היטב ושמחים זה בזה.

והשבוע – ת ת ת תם! הטיול השנתי... תכף יוצאים לדרך! אנא שימו לב לציוד החובה שצריך כל ילד. לא'לפים יש מקום לינה בתוך בית הילדים, וכמובן אפשרות לישון באוהל על הדשא... מה שתבחרו יחד עם ילד/תכם. תמשיכו לשאול אותנו כל שאלה שעולה.. ואנחנו ננסה לעזור. 

שבוע נפלא לכולם, גבריאל, יואב ודליה


סוף כל סוף שבוע מלא ושיגרתי, ובנוסף לכך מזג אויר אביבי מושלם. הילדים שבו מחופשת יום-העצמאות עם סיפורים מלבבים על טיולים, משפחה ו'על האש'... וזרמו עם המערכת שלהם, בין שיעור לשיעור.

היו לנו בשחריות השבוע שני ימי הולדת: לתות וליונתן.ש

ואנחנו מאחלים להם, גם כאן, מזל טוב, בהמון אהבה!

ביום רביעי צעדנו יחד לעבר אחד השדות הסמוכים לנהלל, ופצחנו במירוץ ריצה. קודם הבטנו בגדולים יותר, שהיו מודל מצויין בשבילנו, ונתנו לנו השראה לריצה, היותר קצרה של הא'לפים. כמעט כולם הצטרפו למסלול, והיה פשוט מדליק! כייף גדול, וגם זה נסך רוגע על כולנו בהמשך היום...

 

זה הזמן להזכיר לכם, שבקבוק מיים וכובע הם הכרח לחודשיים שעוד נותרו לנו בבית הספר (הייתם מאמינים...) בטח ובטח בימי רביעי – ימי הטיול שלנו!

השבוע נתראה כולנו במדורת ל"ג בעומר, ושבוע לאחר מכן.. הטיול השנתי. בודאי קיבלתם מאיתנו במייל פרטים והנחיות. הילדים כבר מתרגשים ומלאי שאלות... בשבילם זה פעם ראשונה, ואין להם כל-כך מושג מה זה אומר.. בואו נעזור להם, וכמובן כל שאלה שיש לכם, פנו אלינו ונענה בשמחה.

להתראות ולהשתמע גבריאל, יואב ודליה

סיכום שבוע

 • סיכום שבוע 19-22/4

   שבוע קצר אך מאד משמעותי עבר עלינו בבית הספר.

  עסקנו בעיקר בסיפורים המשפחתיים שאתם ההורים כתבם יחד עם הילדים. הקראנו אותם בשחריות, ותלינו במבואה על ציר הזמן שנוצר אט אט, ונרקם מכל הסיפורים שהביאו הילדים בביה"ס. הילדים היו מלאי עניין וסקרנות, והעובדה שהסיפורים קשורים אליהם ואל חבריהם, היתה מאד מקרבת  ומחברת לתוכן. אתם מאד מוזמנים לבוא ולראות, זה מדהים לראות איך לכולנו, בצורה זו או אחרת, ישנם סיפורים דרמטיים ומשמעותיים הקשורים למדינת ישראל.

  הלמידה ביום הזיכרון לחללי צה"ל היתה, כאמור, עדינה ורגישה, כשסיפורי האבל והשכול קיבלו מעט מקום, אבל בכ"ז נכחו. ביום רביעי, כחלק מהשחרית המשותפת שלנו, הלכנו כל הא'לפים ל'יד לבנים' של הפנימייה, והילדים התבונונו, שאלו שאלות  - בעיקר על הסמלים והאוירה שאופפת את המקום והיום הזה. ב11:00 היינו כל ביה"ס במבואה, לצפירה ולטקס. סביבנו היו תלויים הסיפורים שהביאו הילדים, ונוצרה אווירה מאד משפחתית וקרובה.

  בין לבין ביום הזה יצאנו החוצה לדשא עם הילדים, שרצו ושיחקו... וכך גם התאפשר שיחרור ועיסוק בענייני יום-יום. היה מאד נעים וטוב להיות איתם ככה, ילדים קטנים-גדולים...

  את יום העצמאות נציין השבוע ב'כמעט שבת', ומי שעדיין רוצה להביא סיפורים משפחתיים בהחלט מוזמן.

  אנחנו גם ממשיכים כמובן, לחגוג את ימי ההולדת שלנו... כבר חגגנו לאיילת ולעידו, ונאחל להם שוב המון מזל טוב, שמחים כל-כך שאתם איתנו!

  שבוע טוב ושיגרתי לכולנו

  גבריאל, יואב ודליה

  פורסם: 24 באפר׳ 2015, 22:28 על ידי: dalia s
הצגת הודעות 1 - 1 מתוך 26. הצגת עוד »

סיכום שבוע
סיכום שבוע


 


    


  

  

        
Displaying IMG-20160128-WA0006.jpg,


 

סיכום שבוע 19-22/4

פורסם: 24 באפר׳ 2015, 22:28 על ידי: dalia s

 שבוע קצר אך מאד משמעותי עבר עלינו בבית הספר.

עסקנו בעיקר בסיפורים המשפחתיים שאתם ההורים כתבם יחד עם הילדים. הקראנו אותם בשחריות, ותלינו במבואה על ציר הזמן שנוצר אט אט, ונרקם מכל הסיפורים שהביאו הילדים בביה"ס. הילדים היו מלאי עניין וסקרנות, והעובדה שהסיפורים קשורים אליהם ואל חבריהם, היתה מאד מקרבת  ומחברת לתוכן. אתם מאד מוזמנים לבוא ולראות, זה מדהים לראות איך לכולנו, בצורה זו או אחרת, ישנם סיפורים דרמטיים ומשמעותיים הקשורים למדינת ישראל.

הלמידה ביום הזיכרון לחללי צה"ל היתה, כאמור, עדינה ורגישה, כשסיפורי האבל והשכול קיבלו מעט מקום, אבל בכ"ז נכחו. ביום רביעי, כחלק מהשחרית המשותפת שלנו, הלכנו כל הא'לפים ל'יד לבנים' של הפנימייה, והילדים התבונונו, שאלו שאלות  - בעיקר על הסמלים והאוירה שאופפת את המקום והיום הזה. ב11:00 היינו כל ביה"ס במבואה, לצפירה ולטקס. סביבנו היו תלויים הסיפורים שהביאו הילדים, ונוצרה אווירה מאד משפחתית וקרובה.

בין לבין ביום הזה יצאנו החוצה לדשא עם הילדים, שרצו ושיחקו... וכך גם התאפשר שיחרור ועיסוק בענייני יום-יום. היה מאד נעים וטוב להיות איתם ככה, ילדים קטנים-גדולים...

את יום העצמאות נציין השבוע ב'כמעט שבת', ומי שעדיין רוצה להביא סיפורים משפחתיים בהחלט מוזמן.

אנחנו גם ממשיכים כמובן, לחגוג את ימי ההולדת שלנו... כבר חגגנו לאיילת ולעידו, ונאחל להם שוב המון מזל טוב, שמחים כל-כך שאתם איתנו!

שבוע טוב ושיגרתי לכולנו

גבריאל, יואב ודליה

סיכום שבוע – חזרה מחופש פסח 13-16/4

פורסם: 18 באפר׳ 2015, 2:50 על ידי: dalia s

 אחרי שבועיים וחצי של חופש, רווי בחוויות משפחתיות בטבע ובבית, חזרנו כולנו השבוע, תלמידים וצוות, לבית הספר. ביום הראשון היה כייף גדול להיפגש ולהתרגש ביחד, ביום השני כבר הרגשנו את הילדים מתגעגעים אליכם ההורים, ומין נפילת מתח קלה בין כולם. זה כמובן מאד טבעי, ואנחנו היינו כאן כדי להכיל ולהקשיב.

ביום רביעי התחלנו לגעת בנושא 'יהשואה', דיברנו על הצפירה שצפויה להישמע מחר, וקצת נגענו בתוכן הקשה של היום זה. נתנו לילדים לספר ולהביא מהידע שלהם וקצת הרחבנו מתוך הדברים שעלו. התבוננו בקיר הזיכרון שבמבואה, והיו ילדים שמאד התעניינו ושאלו, לצד ילדים שפחות.

יצאנו לטיול באותו יום, מתוך מחשבה שלא'לפים, זה יהיה הכי נכון, לצאת לטייל ולהנות מהמזג-אויר המשובח. וכך אכן היה... הגענו למשק מזיא בנהלל, הילדים שיחקו, טיפסו על עצים, אספו פקאנים... ורצו ברוח הקלילה והמלטפת! שתינו תה, קצת עוגיות וחזרנו לביה"ס קבוצת ילדים רגועה ומגובשת.

ביום חמישי, השתתפנו יחד עם כולם בטקס, ולסיום בכמ"ש מיוחד של 'שירה בציבור' עם שירים שקטים ויפים. יש לנו תחושה שהימים הללו עברו בטוב, ובהתאמה, וכמובן נשמח לשמוע מכם איך אתם חוויתם את הארבעה ימים האינטסנסיביים האלו.

בשבוע הבא, שוב לא בדיוק שיגרה... שבוע קצר עם יום-זיכרון ויום עצמאות. בטח קראתם את המכתב המיועד לנושא הזה, ואנחנו פה בשביל לחלוק ולהרהר יחד.

שבוע טוב, גבריאל, יואב ודליה

 

Untitled Post

פורסם: 28 במרץ 2015, 9:48 על ידי: גבריאל דהן

השבוע אצלנו – 22-26/3

שבוע מלא כל טוב היה לנו בבית-הספר, ובמרחב א' היא הורגשה במיוחד.

ביום שלישי חגגנו את מסיבת כיתה א' – שהיא בעצם חגיגה שכולה מוקדשת   לרכישת הקריאה והכתיבה. ומה היה בתכנית?: הכנו מבצק מילים – עיפרון, מחק, מחברת...וגם את השמות. אפינו בתנור ואכלנו בסוף היום. כל ילד נקרא ל'במה' המאולתרת במחיאות כף, וקיבל שי קטן (אבל שווה) לכבוד המאורע. ולסיום התחלקנו לקבוצות קטנות וכתבנו ברכות לפסח למרחב שלנו. היה מקסים, והילדים התרגשו מאד ושיתפו פעולה בהנאה גדולה.

בהמשך היום, ב'זמן שלנו' חגג ביה"ס את 'יום המעשים הטובים' , בו ארחנו את ותיקי נהלל. הילדים שרו איתם שירה בציבור, אפו עוגיות ביחד, הכינו עציצים כשי לאורחים, והמפגש הוכתר כמוצלח ומהנה מאד לכולם.

ביום רביעי עמל כל בית-הספר, ניקה, סידר ואירגן את המרחבים השונים. אווירת החג מייד שרתה עלינו, והילדים של א', עבדו קשה ובחריצות וכולנו נהיינו שותפים למפעל הזה, ביחד.

ובחמישי, שיא הפסח אצלנו, התחלקנו כבר בבוקר בין תחנות ההכנה ל'סדר': הכנת קניידלך, עריכת השולחן, הכנת מצות על הטאבון, הכנת הופעות לארוע... אופרציה שלמה, שבזכותה ישבנו ל'יום-סדר' נפלא, בהשתתפות כל ביה"ס. שרנו, הקשבנו לסיפורים מפולפולים של יואב- אב הסדר, ראינו הופעות שליבלבו את ליבנו... היה תענוג. הרבה מבנות א' יחד עם הניצניות רקדו ריקוד אביבי בשמש הנוצצת, והיה מקסים. עברנו יחד חוויה מאד חזקה ומרגשת, לילדים וגם לנו הצוות.

שיהיה חג שמח לכולכם, וחופש נפלא!

שמרו על ילדים שלנו... גבריאל ודליה

Untitled Post

פורסם: 20 במרץ 2015, 23:21 על ידי: גבריאל דהן

סיכום שבוע 15-19/3

שבוע קצת שונה עבר עלינו, ארבעה ימי לימודים כשבאמצע יום חופש.... הילדים חזרו מיום הבחירות גם עם חוויות של הצבעה בקלפי, ובעיקר עם חוויות של טיולים ובילוי בחיק המשפחה.

במהלך השבוע נגענו עם הילדים בנושא הבחירות, מה זה? ולמה זה? וניסינו ליצור הקבלה לקהילה הקטנה שלנו כאן בדמוקרטי. הילדים בביה"ס הקימו מפלגות, חשבו על הצעות חוק, וביום חמישי נערכה הצבעה, באחוז בחירות גבוה... ובכמ"ש קיבלנו את התוצאות. מאד מעניין לשמוע מה הילדים קולטים מתקופת בחירות, מה הם מבינים מכם, וכמה עניין יש להם בנושא. דברו איתם על זה... מרתק!

התחלנו השבוע לגעת גם בנושא של חג האביב- פסח, הקרב ובא. בטיול מאד אביבי ביום רביעי, יצאנו לשטח מקסים בנהלל , בו הוקמו תחנות ספורט למיניהן, והילדים התנסו, טיפסו על עצים, קלעו למטרה וכולנו נהננו מהשמש המלטפת ומהריח המתוק באוויר.

ביום שני נערך טורניר כדורגל בבית-ספר, כשבשיאו שיחקנו המורים נגד התלמידים... היה שמח! כל ביה"ס התיישב סביב המגרש, הסתכל ועודד ובעיקר צחקנו ביחד.

ושוב, לכל מי שלא ראה משבוע שעבר, בקשות של מרחבנו הקטון,

הפעם בסגנון סדר ונקיון של פסח:

v    חפצים שאתם לא רוצים בבית יותר – שטיח, פוף, כריות, וגם רהיטים גדולים יותר... תרגישו חופשי להביא אלינו.

v    מכשירים שהתקלקלו – רדיו, שעון, מחשב, מכונת קפה... פתחנו פינת פירוק, ביזמת הילדים, והם בודקים בסקרנות מה יש בפנים.. (אז גם מברגים למיניהם יתקבלו בברכה)

v    ציוד לימודי – אנא, עיזרו לילדים שיהיה להם בקלמר: 2 עפרונות, מחק, מחדד ודבק-סטיק. מדי פעם תבדקו איתם ותרעננו את המלאי.

שבוע טוב ואביבי לכולנו!

גבריאל  ודליה

Untitled Post

פורסם: 14 במרץ 2015, 13:51 על ידי: גבריאל דהן

סיכום שבוע במרחב א'     8-12/3

שבוע  אביבי עבר עלינו, כששבאנו כולנו מחופשת הפורים. הילדים סיפרו חוויות מהחג והחגיגות... ואנחנו מקוות שהגיעו אליכם קולות מרוצים מהפורים שלנו כאן בבית ספר. תחושת הפסטיבל, המאפיינת את החג, היתה בכל פינה ומי שדוקא חיפש לנוח מההמולה, חזר למרחב לאכול ולמצוא קצת שקט.     

מזג האויר הנעים השבוע איפשר לילדים להיות הרבה בחוץ, לחפש שבלולים, לשחק עם חברים על הדשא ויש תחושה של התגבשות והתקרבות אצלנו במרחב. הרבה ילדים גם מבלים בפנים, ושם אנחנו עוסקים בשאלות של התחשבות זה בזה, איך משחקים הרבה ילדים במשחקים שונים בלי להפריע, ובלי לכעוס ולריב. משימה לא פשוטה... אבל בסיסית בגיל הזה. ויש לנו תחושה שהקירבה בינהם מאפשרת עכשיו את השיח הזה, כי כבר רוצים להתחשב ולהתחלק בהגינות.  

אנחנו גם שומעים יותר מכם על מפגשים בין ילדים אחה"צ, ושמחות לדעת על אינטראקציות חדשות  ונסיונות להמשיך את הקשרים שנוצרים גם אחרי בית הספר. מוזמנים תמיד להתייעץ איתנו בנושא!

השבוע היה טיול רשות, ומי שבחר יצא איתנו.  טיילנו במזג אוויר קלאסי, ברחבי נהלל. ראינו את השכונה החדשה שנבנית שם, ביקרנו בסניף הדואר, וסיימנו בגן השעשועים. בדרך אנחנו קוראים כל מה שאפשר – מודעות, כתוביות על רכבים, שלטים.. כי הרבה ילדים עכשיו בערנות מדהימה ובנסיון לקרוא הכל. עוד אלמנט בעולם שלנו נחשף לפניהם, והם רוצים כל כך לקחת בו חלק. גם אתם שמים לב?

ובפינת ההודעות והבקשות, הפעם בסגנון סדר ונקיון של פסח:

v    חפצים שאתם לא רוצים בבית יותר – שטיח, פוף, כריות, וגם רהיטים גדולים יותר... תרגישו חופשי להביא אלינו.

v    מכשירים שהתקלקלו – רדיו, שעון, מחשב, מכונת קפה... פתחנו פינת פירוק, ביזמת הילדים, והם בודקים בסקרנות מה יש בפנים.. (אז גם מברגים למיניהם יתקבלו בברכה)

v    ציוד לימודי – אנא, עיזרו לילדים שיהיה להם בקלמר: 2 עפרונות, מחק, מחדד ודבק-סטיק. מדי פעם תבדקו איתם ותרעננו את המלאי.

שבוע מצויין שיבוא עלינו, ויום בחירות דמוקרטי לכל!

גבריאל  ודליה

Untitled Post

פורסם: 28 בפבר׳ 2015, 12:06 על ידי: גבריאל דהן

סיכום שבוע 22-26.2.15

השבוע, תחושה של שגרה והסתגלות למערכות החדשות.  כל השינויים ואי הידיעות מאחורנו, והילדים כבר מתחילים לזכור ולהפנים את סדר היום והשבוע החדשים שלהם.  
לצד כל השגרה הזו... מתקרבים מהר מהר לפורים, וכבר התחלנו לעסוק בנושא במרחב ובבית הספר בכלל.  
ביום שלישי, בשחריות הכנו קופסאות מקושטות וכתבנו ברכות קטנות למשלוחי המנות הקבוצתיים שלנו.  ביום רביעי, יצאנו מוקדם לטיול לבית הספר היסודי בנהלל, שם חילקנו את משלוחי המנות המקושטים שלנו לכיתות א'.  הילדים באו מאוד סקרנים ונרגשים לבית הספר האחר, ורק מעט התאכזבו לגלות שלא מחכה להם שם איזה קרקס או גן חיות... בכל זאת הייתה תחושה טובה לתת את משלוחי המנות המושקעים, ואפילו קיבלו איזה טופי קטן בתמורה. 
לכשחזרנו מהטיול, עישנו המחזה של סיפור המגילה.  כל המילדים השתתפו בהנאה גדולה, מי בתפקיד שחקן ומי בתפקיד קבל נלהב.  
ביום חמישי בזמן סדנאות, ילדי מרחב א' כיכבו בשורות המקשטים את רחבי בית הספר.  הם צבעו, הכינו שלטים, עזרו בתלייה, היו שליחים, והכל עם חיוך גדול על הפנים.  היה נהדר לראות אותם נרתמים לעבודה, עובדים לצד הגדולים בשיתוף פעולה מקסים.   
כמובן שביום שלישי יצאנו גם להצגה מצויינת של "הדיג ודג הזהב".
לקראת שבוע הבא, כמה תזכורות:
יום ראשון- יום פיג'מות
יום שני- יום צבעים (לובשים צבע אחד מכף רגל ועד ראש)
עוד בום שני- משלוחי מנות בין השחריות- כל ילד יביא משהו אחד (מדבקות, עוגיות, שוקולדים, חטיף, רעשנים, פרות יבשים...) בכמות שתספיק ל-14 ילדים.  נרכיב מאלה משלוחי מנות אישיים זהים לכל ילד מהשחרית המקבילה, ונתחלף בינינו.  כך כולם יקבלו משלוח מנות אישית, גם אם מישהו שוכח...
יום שלישי- מתחפשים
יהיו תחנות בזמן שלנו בראשון ושני, ויום שלישי יוקדם כולו לקרנבל פורים.  כמובן שאף פעילות אינה חובה, ומי שלא רוצה להתחפש/ ללבוש פיג'מה ממש לא חייב.  אנו מודעים לכך שלחלק מהילדים, זהו חג לא קל, פוקחים עיניים ודואגים להרגיע את הנלחצים.  דאגו גם בבית לשדר זאת.
רביעי-חמישי- חופש!!
שיהיה לכולנו שבוע נפלא!
גבריאל, דליה ויואב

Untitled Post

פורסם: 21 בפבר׳ 2015, 12:45 על ידי: גבריאל דהן

השבוע במרחב א' -  15-19/2/15

משנכנס אדר מרבין בשמחה... השבוע התחלנו לגעת בחג פורים הממשמש ובא... וסיפרנו את סיפור מגילת אסתר, אותו נסיים ונמחיז עם הילדים, במסגרת שיעור 'מעגל השנה'. הלוח שלנו, 'מתלבש' אט אט עם תכנים של פורים, ישנה פינה חדשה במרחב ובה 'ארמון' עם כל מיני אביזרים ותחפושות. זה מאפשר לילדים לשחק, לדמיין, ולצלול אל דמויות מלכותיות ודרמטיות... בקיצור, מצחיק אצלנו!

ביום ראשון חגגנו לנועה יום-הולדת, והשמחה היתה רבה. מזל טוב נועה'לה שלנו!

ביום שני באה דניה, אמא של עלמה, לתת לנו טעימה מעולם התנועה בו היא עוסקת. כל ילד שרצה הלך למקלט – מרחב התנועה שלנו, וספג למידה חדשה. תודה דניה על הביקור!

ביום רביעי שוב ירד גשם, ושוב נשארנו בבית הספר. הפעם קיבלו הילדים הרצאה בנושא 'זהירות בדרכים'. אחרי כן יואב עשה לילדים פעילות מרתקת בעקבות הטיול שלו לפפואה ניו גיני, עם תמונות מדהימות וידע-עולם שמאד עניין את הילדים.

בשיעורי העברית, וברכישת הקריאה והכתיבה בפרט, יש הרבה ילדים שכבר ממש קוראים, ורעבים לכל טקסט כתוב: מודעה, כתבה, שלט, ספר, מתכון... אתם מוזמנים כמובן להשתתף איתם בשלב היפייפה הזה, ולזמן להם גירויים בתחום. להקשיב בסבלנות לקריאה של הילדים, שעדיין לא שוטפת, והם גם לא תמיד מבינים את התוכן. וזה בסדר גמור! כל זה כמובן, הוא לא במקום קריאת סיפורים לילדים, זה חלק חשוב מתהליך הלמידה! תהנו...

הודעות לקראת חג פורים תקבלן בהמשך

שבוע טוב, ושמייח... גבריאל, יואב ודליה

Untitled Post

פורסם: 14 בפבר׳ 2015, 7:18 על ידי: גבריאל דהן

סיכום שבוע   8-12/2/15

השבוע התחלנו את מחצית ב'. שיעורי הבחירה השתנו, לצד שיעורי החובה שנשארו באותן שעות וכמובן השחריות והחונכים. היה קצת בלבול פה ושם, והילדים נעזרו בנו כדי לדעת לאן ללכת ולטעום את הבחירה שלהם, אבל בסה"כ היתה התמצאות וסקרנות לחידושים וההזדמנויות שהתאפשרו לילדים. כייף במיוחד לראות את הילדים חוזרים משיעורים חדשים עם חוויות ולמידות חדשות, ובכלל את ההתמצאות שלהם בבית הספר- מכירים את המורים, את המרחבים השונים ואת הילדים גם מניצנים, צעירים ובוגרים...

השבוע הצטרפה אלינו למרחב אמה, שתהייה עימנו מעתה והלאה. הילדים, בעיקר הבנות שלנו, קיבלו אותה מאד יפה, ליוו אותה בבית הספר, ועזרו לה להשתלב בשמחה. ברוכה הבאה אלינו אמה, שמחים שהצטרפת!

ומה עושים ביום רביעי כשיש טיול, ובחוץ גשום וקררררר.... קודם כל פוצחים בנקיון וסדר של המרחב: הילדים הפשילו שרוולים, ניקו וסידרו את התאים שלהם, ניקו מדפים, כיסאות, ואפילו את העלים של העציצים... אחרי כן התפזרו הילדים בין סדנאות שונות: הרצאה של קונדיטורית כולל טעימות.., משחקי קופסא עם יואב, ובמרחב שלנו נבנה לו ארמון אליו נכנסו הילדים בהתלהבות, התחפשו ושיחקו במשחקי דמיון מעולם הנסיכות  והאבירים... מקסים וסוחף. מוזמנים לבוא לראות!

ולשלב הבקשות –

מזכירים לכם כמה דברים חשובים:

·        בקבוק מיים, עם השם רשום עליו – כל יום! גם בחורף...

·        קופסאת אוכל מלאה ומזינה, שיספיק עד סוף היום...

·        סווטצ'רים ופרטי לבוש עם שם רשום עליהם!

 

ומתזכרים אתכם – מי שרוצה לתרום עציץ נחמד למרחבנו,

או כוס לגו לטובתנו.. מוזמן ביותר!!!

שבוע נפלא! גבריאל, יואב ודליה

Untitled Post

פורסם: 7 בפבר׳ 2015, 12:33 על ידי: גבריאל דהן

1-5/2/15

וואו! איזה שבוע מרגש! מחצית ראשונה לשנה, וראשונה בבית ספר בכלל עבור ילדי מרחב א', הסתיימה בשבוע מלא חגיגות ואירועים!  חלק מהילדים התקשו למצוא את מקומם בתוך כל ההתרגשות וההמולה,וודאי ישמחו לחזור לשגרה של מחצית ב', אבל רוב הילדים נכנסו לאוירה המיוחדת ששררה בבית הספר השבוע ונהנו, יחד איתנו, מכל רגע!

בכל הקורסים, היו פעילויות סיכום מקסימות.  בחשבון, הילדים הכינו פיצות שריחן הטריף את כל בית ספר.  בכתיבה, סיימנו ללמוד את כל האותיות בכתב עגול.  ובשיעורי בחירה השונים דאגו להשקיע במשהו יצירתי שישאיר טעם טוב.   

ביום רביעי, חגגנו יחד את ט"ו בשבט בסדר מסורתי בחדר "אור הירח".  היתה שעה קסומה והילדים היו פשוט מקסימים!  אחר כך, הילדים השתתפו בשתילות פרחים בכל רחבי בית הספר, והשאירו אחריהם חצרות צבעוניים ומטופחים למופת.

ביום חמישי- חג סיום מחצית התחיל במפגשי שחרית חגיגיות ואחר כך מפגשי חוהכים בהם חולקו התעודות. ההתרגשות בעיניהם עם קבלת התעודה והדפדוף בין הדפים המקושטים, בלתי נשכחת.  ללא ספק הילדים מאוד התגאו בעצמם, ובצדק!!  אחרי זה, נפתחו תחנות שונות בחצר- משחקי ילדות, שירים וריקודים, סלט פירות, פירגונים, וזמן לכל מי שנזכר ברגע האחרון שהוא בעצם רוצה להעיף ביצה מהמרפסת, להכין מתקן מנצח.  "הביצה שלא התפוצצה" הייתה להיט, כרגיל, ובסוף כמ"ש מיוחד לסיום מחצית.  תשאלו את הילדים אם הם יודעים מי מהמורים הופיע בסוף הכמ"ש (אייל ומורן)- חלקם ממש לא זיהו!!  היו כמה בלבולים, וילדים ששאלו מפעם לפעם "אז אין היום חשבון?", אבל בסך הכל הייתה אוירה נהדרת, ויום שבטוח ייזכר לעוד שנים ארוכות. 

נכון- כל סיום הוא גם התחלה חדשה, ולא שכחנו להכניס לשבוע העמוס הזה גם זמן למפגשים עם הנחנכים לקביעת מערכות למחצית השנייה.  ההגרלות כבר מאחורנו, כך שהשבוע הקרוב תהיה הרצה של המערכות החדשות.  לא להילחץ- אנחנו נלווה אותם בצורה צמודה עד שיכירו את המערכת החדשה, וכמובן שניתן עוד לעשות שינויים במידת הצורך.  חוץ מזה הם כבר "שוחים בחומר" בכל הקשור לבחירת קורסים.... שנה הבאה- אוניברסיטה!

אז נותר רק לאחל לכולנו המשך שנה נפלא!! 
גבריאל, דליה ויואב

Untitled Post

פורסם: 24 בינו׳ 2015, 3:21 על ידי: גבריאל דהן

 

סכמ"ש  18-22/1/15

הורים יקרים, עוד שבוע עבר לנו, הפעם במזג אויר נפלא...ואנחנו ממש תכף מסיימים את מחצית א', אתם מאמינים? הילדים שלנו כבר מרגישים בבית, עסוקים מאד מאד בעניין החברתי בינהם, ופנויים ללמידה והרפתקאות..

ביום רביעי יצאנו לטיול עם 'ניצנים' , בקבוצות מעורבות וחיפשנו את המטמון כשבדרך היינו צריכים לעמוד בכל מיני משימות וחידות. היה יום נעים, המצברוח היה עלאכיפק, והערבוב עם הילדים הגדולים יותר היה טבעי משמח. גם המטמון בסוף היה משמח... וחזרנו לבית הספר מחוייכים ועם טעם טוב בפה...

לקראת יום התאטרון, שיהיה ביום רביעי התחלנו לעבוד על הצגה ע"פ הספר של גרוסמן " איתמר מטפס על הקירות". משתתפים בה אלו שרצו להציג, והם יופיעו עם ההצגה לפני מרחב ניצנים. החזרות בעיצומן... מלאות צחוקים ויצירתיות!

התחלנו גם לעסוק ב'מעגל השנה' בט"ו בשבט, והילדים מוזמנים להביא ענפים של עץ שעומד ליד הבית, פרי כלשהו וספרים הקשורים לחג. אנחנו חיים כל הזמן עם עצים, מסתתרים מאחוריהם ב'מחבואים', מטפסים עליהם, ויושבים בצילם, אז ט"ו בשבט זה רק כדי להזכיר לנו כמה חשובים לנו העצים, הפרחים והטבע סביבנו.

השבוע חגגנו לאיתמר יום-הולדת במרחב, מזל טוב איתמרי, אתה ילד אהוב ומלא קסם (ובגלל זה הבאת לנו אבקת קסמים...)

ביום שלישי תיפגשו לשיחות הורים, כל אחד עם החונך של הילד/ה שלו (מי שלא נירשם שיעשה זאת!)  אנא הגיעו בזמן, השיחות הן  של רבע שעה, ובשבוע אחרי כבר יקבלו הילדים ההערכה המיוחדת שלנו בדמוקרטי

שבוע טוב ומלא אור!

גבריאל, יואב ודליה

1-10 of 26