סיכום שבוע - 11-15.10.2015

פורסם: 17 באוק׳ 2015, 10:50 על ידי: Sahar Gal -Lumerman   [ עודכן 17 באוק׳ 2015, 10:50 ]

קצת קשה להאמין אך אנו מסכמים את השבוע המלא הראשון שלנו לשנה זו! וכיאה למעמדו, אכן היה שבוע גדוש ועמוס בחוויות ואירועים.

בתוך כל האירועים הפרטיים של בית הספר, גם המציאות חיצונית רעשה ורעדה וחלק מהתכנים החלו לחלחל לבית הספר. כל שחרית קיימה שיחה על הנושא. האתגר העיקרי שעמד בפנינו הוא הקבוצה ההטרוגנית ממנה מורכבת השחרית - המידע אליו חשופים הילדים שונה ונע על הסקלה שבין "אינו יודע דבר" לבין "צופה קבוע עם ההורים בחדשות". אתגר נוסף הוא כמובן המורכבות של הנושא שמביא איתו המון רעשים מבחוץ, המון פחדים ודאגות והמון בלבול.

ביום שלישי בזמן שלנו נפגשנו על הדשא לשיר ששבשים. השנה, המתכונת תהיה שונה עקב הגדילה. הורים שמעוניינים להגיע לבית ספר לשמוע את השש בש של בנם/בתם, צריך לבדוק עם החונך לגבי המועד.

ביום רביעי היה טיול בחירה לרפת של גיא בהובלה של גיא.  בדרך למשק עברנו ליד שיח פסיפלורה גדול, בר גליל היה היחידי שהצליח לזהותו...עברנו ליד אחד הבתים שבחזיתו פורחת בכל סתיו שורה של 7-8 חצבים. חיפשנו אותם וגילינו שהשנה פרחו רק 2 חצבים. הילדים העריכו שהסיבה לכך הייתה מזג האוויר החם 'שבילבל' את החצבים. כשהגענו למשק, הלכנו היישר למכון החליבה או יותר נכון לרובוט החליבה, שם קיבלו הילדים הסבר כיצד פועל הרובוט, שגרת חייה של הפרה וכמובן שמי שרצה יכול היה להתקרב לרובוט, 'לשחק' איתו קצת ובמקביל גם לנסות ולהוציא חלב היישר מעטינה של הפרה ולהרגיש כמה הוא חם כשהוא יוצא החוצה.

היה מעניין לראות איך הפרות עומדות בתור לפני הכניסה לרובוט, ובעיקר היה מצחיק כאשר הגיעה פרה שעמדה בסוף התור, 'דחפה' את כל חברותיה עד שהייתה ראשונה. הילדים נהנו מכך מאוד...

בין לבין נהננו להירטב עם הפרות בחצר הצינון שלהן וחיכינו בקוצר רוח לבואו של הווטרינר...

ד"ר דוד שרוני סיפר לילדים הסברים מעניינים על הפרה- המבנה שלה, העיכול (ידעתם שהקיבה של הפרה מחולקת לארבעה חלקים....?), ההתנהגות ועוד. בעיקר נהנו הילדים כאשר הווטרינר הניח להם את הסטטוסקופ על אזניהם והם שמעו את פעימות ליבם. בין לבין ניסינו לראות מה מכילה תערובת הבליל של הפרות, הילדים זיהו את התירס והחיטה ואורי חן אף אמר שהוא מריח 'חמיצות' בבליל (אלו הן קליפות ההדרים שהחמיצו). לאחר מכן הלכנו ללטף את העגלים הקטנים וראינו שלישיית עגלים בת שלושה ימים. הם היו ממש קטנים - ליטפנו אותם, נתנו להם לשתות מבקבוק והיה בהחלט מהנה. בדרך חזרה לבי"ס עצרנוו ליד שיח הפסיפלורה 'של בר' ומי שרצה הצליח 'להצטייד' בפסיפלורה מתוקה.

ביום חמישי בבוקר, קיבלו הילדים את שמות החונכים. מדובר במעמד לא פשוט עבור חלק מהילדים מכיוון שהוא מנקז לתוכו התרגשות רבה וציפייה. כל רגש הוא לגיטימי; שמחה, עצב, תסכול. אנחנו מאמינים גדולים בדיאלוג מול ילדינו היקרים וכך אכן ניגשנו לאותם מקרים בהם הרגשנו שהיה קושי. יחד עם זאת, חשוב להגיד שרוב הילדים היו נרגשים ושמחים מאוד.

בזמן שחרית ערכנו אסיפה מרחבית שנייה, אותה נמשיך ביום שני הקרוב. האסיפה נסבה סביב החדר הקטן במרחב; כמה ילדים יכולים להיות בו, חוקי הלגו, סדר וארגון ועוד...


האסיפות המרחביות מתקיימות בצורה מופלאה; הילדים הדמוקרטיים שלנו נרשמים בסדר דוברים, ממתינים לתורם, מגיבים ומתייחסים בכבוד ובנימוס, עומדים בזמן הדיבור שלהם ומכבדים את כללי האסיפה. הורים אשר מעוניינים להגיע ולצפות בקסם הזה, מוזמנים! (ביום שני הקרוב תערך הצבעה על האסיפה השהתקיימה ביום חמישי האחרון. האסיפה הבאה תערך ב29.10).


השבוע אנו מתחילים לאסוף את צוותי הילדים לתפקידים שונים במרחב. השבוע יפגשו שני הצוותים הראשונים - צוות ראשון יפגש עם שיר לצורך חשיבה ובנייה של ערב המרחב. צוות שני יפגש עם גיא לצורך הכנת תוכנית טיולים שנתית למרחב. הצוותים הבאים שיפגשו  יהיו צוות אסיפה (בראשות סהר) וצוות יופי (בראשון גבריאל). מוזמנים לעודד את הילדים לקחת חלק, יוזמה ומעורבות...

בנוסף, נכין ביחד עם הילדים הזמנה לפעילות הגיבוש הראשונה של מרחב ניצנים... אנא רשמו ביומנים 11/11/15, פרטים נוספים בהמשך...

נקווה לימים שקטים, כאלו שמביאים תקווה ושלום.

שיהיה שבוע טוב. לכולנו.

שיר, גיא, גבריאל וסהר. 


Comments