סיכומי שבוע מרחב ניצנים


סיכום שבוע -19-23.3.2017

פורסם: 24 בפבר׳ 2017, 0:32 על ידי: GL Sahar   [ עודכן 24 בפבר׳ 2017, 0:40 ]

שבוע מיוחד ויוצא דופן חווינו השבוע.

פתחנו בראשון בטיול בית ספרי לגבעת עודד הצמודה לנהלל, בדרך עצרנו לקפיצה בחבל והמשכנו לגבעה המוריקה לסדנאות שונות ולמשחק חופשי במרחב הפתוח. ילדים רבים התמסרו להכנת מרק, משחק התגנבות , יוגה, התבוננות וציור בטבע בעוד שילדים אחרים שיחקו והתרוצצו בהנאה במשחקים שונים. אכלנו מרק טעים ונהנינו מביחד אחר ומאפשר. מזג האויר היה מושלם ונעים היה לשהות יחד בחוץ כל היום. היה זה סיפתח מתאים לשבוע חצר שהחל ביום שני בנקיון כללי של בית הספר מבפנים ומבחוץ. הילדים ואנחנו הצוות התגייסנו בחריצות לנקות, לפנות, לסדר, לגזום וכל זה ועוד כדי שנפעל בסביבה נעימה כל השבוע כשאנו מכוונים לשדרוג החצרות שלנו. במהלך השבוע , לאחר השחריות , כל יום נפתח בהתכנסות בית ספרית על הדשא ולאחר מכן פיזור לפי מיזמים ופעילויות. כל יום התקיים טורניר אחר בזמן שלנו - כדורסל, כדורעף וכדורגל כשהילדים והמורים היו שותפים וחלקינו עודד מהצד.

ילדים רבים נרתמו לפרוייקטים שונים בחצר ועבדו יחד עם אותה הקבוצה לאורך כל השבוע, חלק מהילדים נע בין מיזמים ונרתם לעבודות שונות וילדים אחרים הזדקקו לתיווך והכוונה לעבודה ופעילות מסויימת . גם השבוע ילדים מסויימים מצאו את עצמם מתלבטים, לא תמיד מוצאים את עצמם ומחפשים כיצד לתרום . שבוע כזה בהחלט מזמן למידה אחרת, התמודדויות חדשות והרבה הזדמנויות לעשייה ובעיקר להיכרות של כל אחד מאיתנו עם עצמו במצבים שטרם התנסינו בהם בבית הספר, לפחות חלקינו. 

במהלך השבוע הייתה יוזמה של ילדים וילדות להכין פינת ישיבה ליד המרחב. הם התארגנו עצמאית ועבדו יפה. בשלב מסויים פינת הישיבה נאלצה לעבור מקום והתמקמקה מחדש בכניסה למרחב - הילדים קישטו, הכינו פינת משחק, הביאו ספסלים וכריות ותלו שלטים. הכניסה נראת נפלא!! 

היה זה מאתגר, מהנה, מרגש ולאחר שבוע מגוון בחוויות, בהחלט שידרגנו את החצרות, למדנו איפה אפשר היה לעשות אחרת ומה עבד טוב. הרבה מסקנות משבוע נסיוני זה ובעיקר עשייה משותפת למען כולנו. היה זה שבוע משמעותי בו ילדים רבים בלטו בהעדרם מבית הספר וילדים רבים בלטו ברצונם האמיתי לתת מעצמם ובחריצות וחדוות עשייה לעבוד והבחירה כאן באה לידי ביטוי מאוד חזק. אנחנו ניסינו לתת מענה לכלל הילדים ולראות את אותם אלה הזקוקים לנו יותר. עוד נעבד את הרשמים יחד עם הילדים כמובן.

בעוד שבועיים נחגוג את   פ ו ר י ם   וכבר אנחנו מתכוננים ותורמים 15 שקלים למשלוחי מנות אותם נרכוש מעמותת אלו"ט. זוהי יוזמה ברוכה וחשובה והילדים השבוע נחשפו לרעיון בשחריות, הקשיבו בעניין רב ויחד למדנו מה זה אוטיזם . צפינו במספר סרטונים, שמענו סיפורים ודיברנו על החשיבות בראיית האחר, בהסתכלות על עצמינו, על ההתנהגות שלנו כלפי עצמינו וכלפי הסביבה שלנו. הילדים שיתפו ושאלו שאלות וכיבדו מאוד את הנושא ואת הרעיון המרגש הזה. מעל למנהג היפה של נתינה בפורים אנו רואים בערך הנתינה וראיית האחר חשיבות עצומה בחינוך בפרט ובחיינו היומיומיים ככלל.

נגריל בשחריות למי אנו נותנים משלוח ונשקיע בברכה יפה מעומק הלב, לפי יכולתינו.

בשבוע הקרוב ביום רביעי יצאו הילדים משיעור נחל הקישון לטיול הראשון. זהו סיור לילדים שבחרו בשיעור זה והוא יתקיים עם מיכל שבאה במיוחד כשמטרת השיעור היא שיקום נחל צבי . נרשמו לשיעור זה 17 ילדים מהמרחב ומקוים שיפיקו את המירב ויהנו ממנו. זוהי עוד הזדמנות לעבוד בחוץ ולראות כמה הסביבה משפיעה וחשובה לנו.    נקיים השבוע אסיפה מרחבית בנושא הטיול השנתי הקרוב ויום המעשים הטובים גם יחתום לנו את השבוע. זוהי תקופה מלאת ארועים וזו בעצם השגרה שלנו. השבוע גם ימשיכו הטעימות במערכת החדשה של המחצית השנייה בה הילדים יתנסו בשיעורים שבחרו כדי שנוכל לסגור מערכות ולשמור גם על שגרת שיעורים מרתקת ומאפשרת.

סוף שבוע שמשי ונעים, בריאות לחולים ושבת מנוחה.

צוות גזוז – 

סהר, טל ,עומר ואריאלה.

 

 

סיכום שבועי גזוז 4.9- 8.9

פורסם: 8 בספט׳ 2016, 23:16 על ידי: טל פרנקל

סיכום שבועי ראשון לשנת תשע"ז למרחב גזוז!

הנה סיימנו שבוע ראשון לאחר חופשת הקיץ, ואיזה שבוע זה היה.....

הגענו ביום ראשון נרגשים ושמחים למרחב גזוז, המרחב המוכר שלנו שנשאר כפי שהיה ויחד עם זאת קיבל פנים חדשות: הקירות צבועים, עציצים יפים, תוספות רהיטים ושטיחים צבעוניים, לוחות מקושטים, משחקים, מחשב וברקו חדשים וגם אנשי צוות וילדים מצטרפים. המרחב כמו גזוז אמיתי, היה מאוד תוסס וההתרגשות היתה ניכרת אצל כולם!

התכנסנו לפעילות מרחבית של היכרות עם המצטרפים אלינו בשמחה ילדים ואנשי צוות כאחד: איילון, נעמי, ניתאי, איתי, חדווה אריאלה ועומר, דרך משחקים קבוצתיים מהנים ומצחיקים. והתרגשנו לראות כיצד המרחב שלנו יודע לקבל את כולם בזרועות פתוחות!

התכנסנו במרחב והתחלקנו לשחריות החדשות. מלאכת הרכבת השחריות היא ממש מלאכת מחשבת והושקעו בה מחשבה ורגש רבים! הן ברמה קבוצתית והן ברמה האישית. אבל כמו תמיד באופן טבעי יש כאלה ששמחים מהתוצאה וכאלה שפחות. בניית הקבוצה, הקשרים והאופי שלה לוקחים זמן ונדרש אורך רוח על מנת באמת להבין ולהרגיש מה זו הקבוצה החדשה שנוצרה- גם בשחריות שנותרו דומות למה שהיו....

בחודש הראשון, אנחנו השוחרים ביחד עם הילדים עובדים בעיקר על היכרות, גיבוש קבוצה, גיבוש כללי התנהגות ושיח בתוכה. כל זה כמובן תוך כדי משחקים, יצירה, שיחות והרבה הנאה.

אצל אריאלה בשחרית: פתרנו חידות גפרורים, שיחקו "תופסת מתחברים" ושיתפנו אחד את השני בסיכום יום במשהו טוב שהיה השבוע בבית הספר

אצל עומר בשחרית: הילדים לימדו את עומר לא מעט על הרגלי ומנהגי בית הספר, המרחבים השונים, הטיולים והמשחקים הכי שווים. שיחקנו משחקי תפקידים ובסיכום יום כל אחד איחל לעצמו איחול לשנה החדשה.

אצל סהר בשחרית: הכנו כדורי שוקולד ושיחקנו הרבה משחקי היכרות אחד עם השני ועם בית הספר.

אצל טל בשחרית: התארחנו במבואה עד שתגיע הכיתה החדשה, שיחקנו משחקי היכרות עם בית הספר והתחלנו לקרוא בסיכומי יום את הספר "מטילדה" של רואלד דאל.

ומה עוד?

הילדים התנסו בשיעורים השונים במערכת. היו שיעורים חדשים ומרגשים כמו "החדר הסודי" לכיתות ה' ואנגלית לכיתות ד' ומגוון שיעורים מרתקים בחשבון, היסטוריה, אמנות, ספורט ועוד....באופן טבעי יש עוד הרבה שינויים והתלבטויות. בכל יום עזרנו לילדים להתמצא, להבין ולהיזכר לאיזה שיעורים עליהם להיכנס. ביום שני כאמור, ניפגש בשעות אחר הצהרים יחד ילדים, הורים וחונכים לפגישת קביעת מערכת בה כל השאלות והתהיות יקבלו מענה ובתקווה בשבוע הבא נוכל כבר להיכנס לתלם במערכת הקבועה!

וגם יצאנו לטיול חובה ראשון בניצוחו של עומר, שהעביר את השרביט לילדים וביקש מהם להראות לו את כל המקומות הכי "שווים" בנהלל. מדהים לראות ילדים שיודעים להעסיק את עצמם ולשחק בכזו חופשיות ושמחה באופן עצמאי. וגם להנות מהדרך...

סיימנו בכמ"ש מרגש על התחלות בו היה ייצוג יפה של בנות גזוז המקסימות.

אז זהו לבינתיים, צירפנו גם תמונות.

תנוחו טוב בסוף השבוע ומחכים להיפגש שוב ביום ראשון מלאי כוחות ושמחה לשבוע חדש!!

צוות מרחב גזוז: אריאלה, עומר, סהר וטל.

 

 

 

סיכום שבוע - 14-16.6.2016

פורסם: 17 ביוני 2016, 1:40 על ידי: Sahar Gal -Lumerman   [ עודכן 17 ביוני 2016, 6:03 ]

סיימנו שבוע אמנם קצר, אבל גדוש בפעילויות..

ביום רביעי בזמן טיול בחירה, התקיימה פעילות מיוחדת ומגניבה במיוחד אותה ארגנו יערה ועמית יעקב תחרות הכנת קינוחים בסימן "בייק אוף". הזוגות המשתתפים הכינו דברים מושקעים במיוחד בבית, הגיעו עם התרגשות רבה ומוטיבציה לתחרות. לכל זוג ניתן זמן לארגן את הקינוח, לאחר מכן ניתן זמן לשופטות לטעום ולדרג את המנות ולבסוף הוכרזו המנצחים. אנחנו גאים מאוד במארגנות וגם בילדים המשתתפים, על הארגון, הבגרות והיצירתיות. היה תענוג גדול לראות אתכם!

הנה הצצה: 

תחרות "בייק אוף" ניצנים -2016

ביום חמישי סיימנו את השבוע עם כמ"ש כישרונות צעירים. היה מדהים לראות את הילדים והילדות המקסימים מכל המרחבים מציגים בביטחון ושמחה את הכישרונות שלהם במגוון תחומים. למרחב שלנו היה ייצוג מכובד גם כן: יובל עם מופע התעמלות קרקע וגם גילי הדס, גילי אליעז וענת עם שיר שכתבו והלחינו בעצמן. היה מרגש במיוחד!

עוד היה השבוע- בהפתעה, גיא לקח את חבורת השחמטיסטים המוכשרים של המרחב (איתן סקאלי, כרם דהן, אמיר גזית, נבו בלוך, בר גליל, נעמה שגב ואורי בריינשטין) לטורניר השחמט הארצי של ויצ"ו. הילדים היו בעננים! הפעם הם רק שיחקו בינם לבין עצמם אבל בפעם הבאה נדע על התחרות מראש ומקווים שיוכלו כבר להתחרות כשחקנים מן המניין.


והנה אנחנו כבר מתקרבים בצעדי ענק לקראת החופש הגדול...לפנינו שבועיים אחרונים ושונים במיוחד- למעשה השבוע למדו הילדים בפעם האחרונה במסגרת המערכת הרגילה שלהם. השיעורים היו בסימן סיכום ובחלקם הגדול גם כללו הכנות לקראת המייצגים שיוצגו במסיבת סיום. ההתרגשות בהחלט כבר מורגשת באוויר ואנחנו כבר מתחילים לדבר ולעבד את הרגשות והמחשבות שעולות יחד עם הילדים בשחריות ובמרחב. לחלקנו הימים הללו מביאים הרבה שמחה, כיף והתרגשות ולחלקנו מעלים גם לחצים, התרגשויות, חששות וחוסר וודאות. כמובן שלעתים הכל עולה ביחד בו זמניתJ . אנחנו הצוות מרגישים את החשיבות של מצד אחד לשמור על ההרגלים והסדר הקיימים עד כמה שניתן ומצד שני לאפשר לאנרגיות להשתנות וגם להנות מכך ולעזור לילדים להכיל זאת.

בשבוע הבא מתחילים ללמוד על פי מערכת שונה ומיוחדת: השחריות וסיכומי היום יתקיימו כסדרם. מלבד זאת הימים יוקדשו לחזרות והכנות לתערוכת הסיום, לפעילויות מרחביות ,סדנאות בחירה בנושאים שונים ומגוונים עליהם אחראים מורים וגם הורים שהתנדבו וגם ימי שיא כמו: יום מים, סרט, טורניר ספורט וניקיונות.

שיהיה לכולם סוף שבוע ממלא ומהנה.    

גיא, גבריאל, סהר וטל.

סיכום שבוע 29.5 - 2.6

פורסם: 2 ביוני 2016, 23:57 על ידי: Sahar Gal -Lumerman   [ עודכן 2 ביוני 2016, 23:57 ]

אז הבטחנו, לפחות קיווינו שבחירת השם מאחורינו. ואז הבנו שזוהי רק ההתחלה....
באסיפה מותחת ביום חמישי שעבר ספרנו את הקולות וגילינו כי אין לנו רוב של 75% (היה אחלה לקרקע ללימוד מתמטיקה לשלושת מורי המתמטיקה שבמרחב...).
נותרנו עם שני שמות - גזוז וכוורת.
בעקבות הצעה של בן בניארד, שהתקבלה באסיפה, הוחלט ללכת על שיטת הבחירות האמריקנית כך שכל שחרית בפני עצמה בוחרת ורוב הקולות בשחרית יהוו קול אחד....
אבל בלי להעמיס יותר מדי...גם פה קצת הסתבכנו.
דמוקרטי....דמוקרטיה....
נעדכן בהמשך.
השבוע העלנו לשיח המרחבי תופעה שמתרחשת במרחב הוירטואלי - הוואטסאפ. לילדים רבים במרחב כבר יש מכשירים סלולריים וכך יצרו לעצמם הילדים מרחב ללא מבוגרים.
נחמד כשלעצמו, אך גם מורכב.
התפקיד ההורי, המבוגר, נתקל בפני דילמה - שמירה על פרטיות הילד אל מול הגנה עליו... רוצים לתת אחריות לילדים ומצד שני...אולי הכתפיים עדין קטנות לשאת הכל לבד.
בעקבות מסיבת הגיבוש העצמאית, גלי נכנסה לשוחח איתנו . 
גלי דיברה על אמפתיה, על מורכבות, על כך שמשהו אחד פוגע במישהו אחר.
הילדים היו קשובים מאוד. ובעקבות השיחה החלה שיחה בוואטסאפ... שם, היו ילדים שפגעו במילים או בדרכים אחרות בילדים. 
כשזה הגיע אלינו, הבנו שמדובר על משהו רחב יותר. שלא התחיל כאן. ולא התחיל היום. 
את יום שלישי פתחנו בהתבוננות על מה שמכונה "בריונות ברשת".
השחרית של גיא, גבריאל וסהר, ישבנו במרחב, צפינו בדממה בסרטון הבא:

בריונות ברשת -זה חייב להיפסק


לאחר השיחה אפשרנו לילדים לשוחח, להגיד מה הם חושבים, איך הם מרגישים, לשתף בסיפורים שהם מכירים.
תוך כדי צצו כל מיני דברים מאוד מעניינים.... 
אחד הדברים החזקים שעלו הוא הפחד להגיב או להעיר למישהו כשהוא פוגע בילד בוואטסאפ. הילדים דיברו את זה מאוד יפה.
מזמינים אתכם להמשיך ולהיות שותפים ונוכחים עבור הילדים שלכם.
מי שמעוניינת לקרוא קצת יותר -ניתן להכנס לאתר איגוד האינטרנט הישראליוגם באתר משרד החינוך: משרד החינוך (יתכן והילדים חשופים לכך גם מקבוצות שאינן קשורות לבית הספר)
אנחנו מזמינים אתכם גם להתייעץ איתנו וכמובן - עם גלי ואורי.
הילדים מתבגרים וגדלים ואיתם מורכבויות חדשות - אתם לא צריכים להשאר עם זה לבד...אנחנו פה... 

ההכנות למסיבה, שפתחה את שעריה לכל ילדי המרחב, היו בעיצומן ואתמול נפגשו הילדים במועדון של ויצו, רקדו, היה מערכון, היו דיג'יים...אוכל ורשימת הורים שהילדים יצרו, ששמרה והייתה נוכחת.
מניחים שאת הדי המסיבה נקבל ביום ראשון...:-)

מעבר לכך - סוף השנה כבר בפתח...
בשיעורים השונים יש משובים, סיכומי שנה ו...שגרה.

הימים חמים - אנא ציידו את ילדכם בבקבוקי שתייה וכובעים. 
אנו לא נאפשר יציאה לטיול ללא כובע - מומלץ להביא כובע שישאר בתא.

שיהיה סופשבוע צונן...

גיא, טל, גבריאל וסהר
 


סיכום שבוע - 15-19.5.2016

פורסם: 21 במאי 2016, 10:12 על ידי: Sahar Gal -Lumerman   [ עודכן 21 במאי 2016, 10:12 ]

אנו שמחים ונרגשים להביא לפניכם את הסיכום האחרון של מרחב ניצנים- לשנה זו ובכלל...למה אתם שואלים? ובכן, תצטרכו להמתין ולקרוא את הסיכום עד סופו כדי לגלות את התשובה...


לפני שנפרט ונספר מה קרה שבוע ומה צפוי לנו שבוע הבא...

ביום ראשון, בזמן שכולנו היינו בשחריות, שיר האהובה שלנו ילדה את שני ילדיה המתוקים - אביב וארז. אנו שולחים לשיר, לאמיר ולשני הקטנטנים ברכות, שמחה, בריאות וחיבוק גדול לקראת התקופה המרגשת והחדשה הצפויה להם! מכל הדודים והדודות של מרחב ניצנים!!! 

 

השבוע שלנו התחיל עם שרב כבד במזג האוויר, מה שהכניס את כולנו למרחבים סגורים, כאשר את הכדורגל, הגומי והתופסות מחליפים משחקי קלפים, מרתון שחמט, ציור, אמנות, או כל מיני שיחות חולין בין הילדים. אנחנו שהינו איתם במזגן נהנינו מכל רגע.

דרך נוספת ומהנה לא פחות שבה בחרו חלק מהשחריות להפיג את החום הייתה כל מיני משחקי מים בתחילה ובסופי היום, הכנה 'ליום מלחמת המים' המסורתי של המרחב שיתקיים לקראת סוף השנה (זה הזמן להתחיל ולהצטייד ברובי/ אקדחי מים...). אז אם לסכם- בזמן שגיא נהנה לו השבוע במילואים (שני עד רביעי), עבדו שלוש מורות המרחב במרץ רב תוך השקעת כמות אדירה של זיעה שניגרה מעל מצחן. אלופות העולם!!!

בין לבין דנו השחריות בהצעת החוק השבועית שמטרתה הייתה ביטול אסיפות בית הספר, הצעת חוק שניתנה על- ידי אורי, מנהל בית הספר. השיח היה מעניין ונרחב תוך שהוא כולל סוגיות של חובה אל מול בחירה, מידת ההשפעה שהילדים מרגישים שיש להם או לחילופין, מתי הם מרגישים שהמבוגרים נותנים את הטון, ואז – האם באמת יש להם את ההשפעה לשנות 'סדרי עולם'. התחושה הכללית שלנו היא שקיימת עלייה ברמת השיח האישי והקבוצתי במרחב, בעיקר מבחינת עומקם של הדברים, ההתייחסות הקבוצתית תוך הקשבה ומתן כבוד לדעותיו של האחר. סוג של בגרות מסוימת המבשילה לה, לקראת הישורת של השנה.

ואם בישורת השנה עסקינן, הרי שכולנו כבר ממש שם...לא ייאמן איך הזמן טס. סוף השנה בהחלט כבר ניכר ומורגש- בחונכויות, בשיעורים השונים, באווירה הנינוחה מאוד, כאילו כולם מבינים שכל דקה מקרבת את סוף השנה ומעריכים מאוד את הרגעים עד אז.

ביום רביעי קיימנו את מרוץ השדה המסורתי של בית הספר, זו השנה הרביעית שלו. תמיד מהנה, מגבש ומרגש לראות את כלל תלמידי בית הספר, לבושים כולם בבגדי ספורט ויוצאים לרוץ יחדיו- כל אחד בהתאם למסלול הריצה בו בחר (אפרופו בחירה) כנכון והמתאים לו ביותר. משהו מיוחד מאוד.

ביום חמישי המשכנו עוד קצת את אירועי יום העצמאות, דרך סדנאות שונות שקיימנו בסוף היום ועסקו ביום העצמאות ה – 68 למדינת ישראל (אגב, הסיבה לכך היא שבשבוע שעבר לא היה באמת זמן לכך, עקב הסמיכות ליום הזיכרון). הסדנאות (שהיו בחירה כמובן) היו מגוונות ומעניינות.

ובכן, אתם שואלים - מה לגבי העניין הזה של 'סיכום מרחב ניצנים האחרון'...?

אז ככה:

 
   
 

במהלך כל התקופה האחרונה קידמנו במרחב את סוגיית החלפת שם המרחב 'מניצנים' לשם חדש (שאמור להיות שם של להקה, כמו שנקבע באסיפת בית הספר. הילדים הציעו שמות רבים של להקות, כאשר בסופו של תהליך, נותרנו עם שלושה שמות שקיבלו את מירב קולות הילדים – גזוז, כוורת ו'הביטלס'. האסיפה המרחבית של יום חמישי, נועדה לשם העלאת טענות בעד ונגד שלוש השמות הללו, כאשר כל אחד ואחת מילדי המרחב יכלו לתת את משנתם/ן בנוגע לשם המועדף עליהם. היה בהחלט מעניין לשמוע את הדיונים (שהמשיכו אח"כ גם בזמן החופשי של הילדים, בקבוצות הוואטסאפ השונות ועוד). הילדים ואנחנו שותפים להיסטוריה קטנה ומרגשת, והרי השם 'מרחב ניצנים' קיים מרגע פתיחתו של בית הספר. והנה- כבר בשבוע הבא ייקבע שם אחר למרחב...יש לציין את צוות האסיפה המרחבי שהוביל את תהליך בחירת השם בצורה מעוררת כבוד, מתוכננת להפליא והנה- עוד רגע ואנחנו כבר שם. מעניין יהיה לשמוע אתכם ההורים – איזה שם נראה לכם נכון עבור המרחב (ולמה אתם חושבים כך...). אם כן- הסיכום בשבוע הבא כבר יהיה סיכום שבועי 'מרחב גזוז/ כוורת/ ביטלס'.

 

ומה צופן לנו שבוע הבא...?

 שני אירועים מרגשים - מופע "כובע הקסמים" בניצוחן של דליה ויעל בשיתוף ילדים רבים ונציגות מכובדת של המרחב. ומדורת ל"ג בעומר שתתקיים ביום שלישי. יום חמישי -חופש. 

גם השבוע צפוי להיות חם - אנא ציידו את ילדכם בבקבוקי מים (עם שם!). כמו כן - אנו ממליצי לצייד אותם בכמויות גדולות יותר של מזון... 

  

שיהיה סופש נעים לכולנו ושבוע טוב ורגוע

 

מכל צוות המרחב:

גבריאל, טל, סהר וגיא

סיכום שבוע 8-11.5.2016

פורסם: 14 במאי 2016, 5:01 על ידי: Sahar Gal -Lumerman   [ עודכן 14 במאי 2016, 5:06 ]

ביום רביעי, נפרדנו כולנו ביחד, בית ספר "דמוקרטי בעמק", לאחר התכנסות מרגשת במיוחד לכבוד יום הזיכרון.
יצאנו לחופשה לכבוד יום העצמאות.
במהלך השבוע בית הספר שמר על שגרה כמה שניתן.
בשיעור אנגלית משחקים משחקים שונים באנגלית, בשיעור "מדע במטבח" לומדים להבדיל בין אבקת אפייה לבין סודה לשתייה, בשיעור "כובע קסמים" נמצאים בעיצומם של ההכנות לקראת המופע ובתוכו נציגות מאוד מכובדת ומגוונת של ילדי המרחב  ובשיעור "ריצה" מתאמנים ומתרגשים לקראת ריצת השדה המסורתית שתתקיים ביום רביעי הקרוב (18.5.2016) לכלל בית הספר - וגם ההורים מוזמנים להצטרף!
במרחב, תלינו מפה גדולה של ישראל והילדים סימנו אתרים שונים בהם בילו בחופשת הפסח וכן מקומות חדשים שגילו לבד...
ילדים רבים מביאים מהבית ספרי צביעה ועפרונות, יושבים ביחד ומציירים.
בחירת השם למרחב - יערך ממש בקרוב בניהולה ובניצוחה של ועדת אסיפה המרחבית שלנו.
בשחריות חגגנו ימי הולדת, שיחקנו, השלמנו פערי חוויות ובין לבין גם דיברנו על זיכרון, על "לכבד", צפירה ובחירה. 
השיחות בשחריות השונות נבע מההחלטה, השנה, שסדנאות יום הזיכרון יהיו סדנאות בחירה. הילדים שיתפו בתחושות שלהם לקראת ימי הזיכרון השונים, בחששות, בצרכים. 
התרגשנו לגלות בתוך השיח ילדים נבונים, שגדלים ומתחנכים בתוך מקום שמאפשר להם ומלמד אותם לבחור.
כמה קשה לשחרר - וכמה חשוב לעשות זאת.

ביום רביעי הילדים התנהגו למופת. כל אחד מצא את המקום שהכי נכון היה לו להיות ביום הזה.
זמן הצפירה היה רגע מכובד המאפשר לכל אחד להיות רגע עם עצמו.
לפנינו חודש וחצי של לימודים אינסיביים  ובתוכם - שבועות, ל"ג בעומר ותקופת סופשנה. לאחריה מתחילים חודשיים אינטנסיביים של למידה -מחוץ לבית הספר... :-)

שיהיה המשך שבת חמה מבחוץ ומבפנים...


גיא, טל, גבריאל וסהר.


סיכום שבוע - 1-5.5.2016

פורסם: 7 במאי 2016, 6:14 על ידי: Sahar Gal -Lumerman   [ עודכן 7 במאי 2016, 6:14 ]

חזרנו השבוע מחופשת הפסח הארוכה...

יש מי שהחזרה אצלו הייתה מלווה בשמחה של לפגוש זה את זו ויש כאלו שהחזרה לשגרה ולבית הספר הייתה מעט יותר מורכבת.

היה נעים לחזור למרחב "החדש". אותו מרחב שכמה ימים לפני החופשה היה מבולגן מאוד ולכן נסגר לכניסת הילדים. להפתעתנו הרבה, ולשמחתנו, הילדים התארגנו באופן עצמאי, נכנסו למרחב וסידרו אותו, כמעט מחדש, שינו את מקום הספות, השטיחים, העבירו משחקים והפכו את המרחב למקום נוח עבורם. קסם, כבר אמרנו?!

פתחנו את השבוע בשחריות בהן חלקנו חוויות מהחופש, שמחנו לשמוע על הטיולים בארץ, הזמן המשפחתי שביליתם ביחד ועל חוויות מיוחדות נוספות מהחופש. 

במהלך השבוע, באופן שמחבר בין פסח לבין הימים המיוחדים של השבועיים הקרובים (יום השואה, יום הזיכרון ויום העצמאות) יצרנו לוח במרחב שבמרכזו מפת ארץ ישראל וילדים שרצו, רשמו חוויות ממקומות שונים בארץ, יחד ניסינו למצוא את המקום על המפה ומתחנו חוט שמצביע עליו.

ביום רביעי בבוקר הגיעה אלינו אחות מ"נטלי" שהעבירה למרחב הדרכה בנושא היגיינה. היא סיפרה להם על חשיבות השמירה על היגיינת הגוף למען הבריאות, עסקה בשטיפת ידיים וכינים. הילדים הקשיבו, השתתפו, ענו על שאלותיה וחלקו גם מהידע שיש להם בנושא.

בהמשך השבוע בימים רביעי וחמישי עסקנו ביום השואה. בשחריות נתנו מקום להעלות שאלות, מחשבות ורגשות סביב היום הלא פשוט הזה. הילדים הביעו סקרנות וחלקם גם הביאו תכנים שכבר שמעו עליהם בבית. יש כאלה שביקשו לספר על הסיפור המשפחתי של הסבים והסבתות שלהם ויש כאלה שרק הקשיבו.

ביום חמישי עמדנו ביחדבצפירה במגרש הכדורגל.  לאחר מכן התפזרו הילדים לסדנאות שהעבירו אנשי הצוות לפי בחירתם. היו סדנאות שעסקו בהיסטוריה, אמנות, שיח רגשי, יאנוש קורצ'אק, גזענות ועוד . היה גם מרחב שקט שאפשר לילדים שהיו צריכם קצת מנוחה מהתכנים הקשים, למצוא את מקומם שם. 

יום חמשי הסתיים בטקס במסגרת בית ספרית, בו השתתפו מורים ותמידים. במהלך הטקס קראנו טקסטים העוסקים בשמירה על כבוד האדם ושרנו ביחד שירים שונים כמו "אלי אלי", "רקמה אנושית" ו"עלה בן אדם". הילדים התנהגו בכבוד והראו בגרות רבה.

במהלך השבוע השתדלנו לשמור על שגרת בית הספר, השיעורים, כולם התקיימו כסדרם, בשחריות חגגנו ימי הולדת וערכנו מעגלי שיח ופעילויות שונות ובמרחב אנו רואים קשרים חברתיים חדשים שנרקמים, פאזלים, שח ומשחק רבעיות הם המשחקים האהובים (ובהזדמנות זו -נשמח לקלפי רבעיות שאינם בשימוש...במידה ויש לכם...). ילדים רבים מביאים מהבית חוברות צביעה ונהנים לשבת ולצייר ביחד בשולחן במרחב.

אנחנו עומדים בפיתחו של שבוע קצר נוסף...

יום הזיכרון ויום העצמאות המעלים, שוב, תכנים מורכבים.

יש תחושה שככל שהילד גדל כך עלי ההגנה השומרים עליו מפני נושאים מורכבים מתקלפים גם הם. ובכל שנה שעוברת הילדים נחשפים, בקצב ייחודי שלהם, לרבדים נוספים בתרבות ובהיסטוריה שלנו.

אנחנו, ממקומנו כמחנכים, ממשיכים להכיל, לאסוף ולאפשר לכל ילד את המקום הנוח שלו תוך חשיפה, מתווכת ומותאמת גיל לתכנים חדשים/ישנים.

 - במידה וקיים קושי או מורכבות אישית של ילדכם לקראת יום הזיכרון, אנא עדכנו את החונכים או השוחרים בנידון. 

יום רביעי הוא יום קצר שמסתיים בשעה 11:45.  נא להגיע בחולצות לבנות. 

ביום חמישי לא יתקיימו לימודים. אנו נפגש ביום ראשון לשבוע חדש.

סופשבוע נעים ושמח לכולם!

סהר, גיא, גבריאל וטל.

 

סיכום שבועיים -פורים וטיול שנתי

פורסם: 1 באפר׳ 2016, 7:54 על ידי: Sahar Gal -Lumerman   [ עודכן 1 באפר׳ 2016, 7:58 ]

התחלנו שבועיים בחגיגות פורים, המשכנו בפרידה משיר ואנחנו מסיימים בטיול שנתי שבמילה אחת -היה וואו!!!

השבועיים האחרונים לא היו שבועיים של שגרה, הם היו רצופים בפעילות לקראת פורים וביציאה לחופשה. את פורים ציינו השנה בדגש על נושא ה"נתינה". פתחנו את זה ביום המעשים הטובים שבו אירחנו את מבוגרי נהלל, המשכנו בפעילויות שונות בשחריות, בשחריות משותפות עם מרחבים אחרים ובמשלוחי מנות.
הילדים הגיעו מחופשים כל יום למשהו אחר, ביום ראשון התחלפנו - בנים הפכו לבנות ובנות הפכו לבנים.... ביום שני היינו שחור ולבן. וביום שלישי כל ילד וילדה התחפש למה שרצה - אנחנו התמוגגנו מהיצירתיות הרבה, מהחופשיות שבה בחרו הילדים להתחפש למה שבאמת רצו, מהפרגונים ההדדיים ומהאווירה השמחה ששררה בבית הספר. קינחנו בשירה בציבור משותף ויצאנו לחופשת פורים.

המשחק המקורי שהמציאו הילדים....חזרנו מהחופשה היישר להתארגנות לקראת הטיול השנתי -שוחחנו בשחריות על פחדים, התרגשויות, תכנונים. דיברנו על הדברים שבאים לידי ביטוי דווקא בטיול השנתי ולא בשגרה, דיברנו על התפקיד שלנו כקבוצה. הילדים שיתפו בחוויות ובזיכרונות מהשנים הקודמות. 
ביום שני ציינו באמצעות משחק "אחת מול 56"  את הליכתה של שיר לחופשת הלידה. היה מאוד מרגש לראות כמה הילדים מכירים ואוהבים את שיר!


שיר אהובה שלנו - לא קלה הפרידה ממך, את דמות משמעותית עבור הילדים ועבורנו, הצוות.... מזל שזה זמני, ומזל שזה לסיבות מרגשות כל כך!
מחכים לראות אותך אמא עם עגלה...באה לבקר אותנו במרחב!!!


טל, המחליפה את שיר, הצטרפה אלינו למרחב והחל משבוע הבא הצטרפותה תהיה תהיה מלאה... - מאחלים לך המון הצלחה, שמחים לקבל אותך אלינו!!

יום רביעי הגיע, ואיתו הטיול השנתי.
המרפסת של מרחב בוגרים הועמסה בתיקים , אוהלים ושקי שינה. ומרחב ניצנים התמלא בילדים מרוגשים ושמחים לקראת הטיול.
לאחר שחריות קצרות יצאנו לדרך. את הנסיעה העברנו בכיף בזכות הפעילות הנחמדה שהכינו יערה וחמוטל.
צוות הטיול היה מגוון ומקסים - נדב חן (אבא של אורי), אורי סקאלי (אבא של איתן), דביר גרינברג (אבא של יעלי), רחלי רות (אמא של הללי) עמית מזרב (הבן של ברברה) וכשחקנית חיזוק הצטרפה אלינו ברברה היקרה!
הדרכה ראשונה - נעמה, גילי אליעז ועמית יעקב - פתחו את הטיול בפעילות מגוונת ומקורית. המשכנו בהליכה, ירדנו בזהירות את המסלול כאשר אנחנו הקבוצה הראשונה!
בחורשת האורנים פגשנו בגדעון, במדיינים ובמלאך האלוהים וכך למדנו מאיפה מגיע השם "יצפור", פגשנו שפן סלע פצוע (ועמית הבן של ברברה התקשר לרשות הטבע והגנים - הגיע פקח לקחת אותו לטיפול), ראינו חסידה שלצערנו לא הייתה בין החיים, גלשנו במפלים, צחקנו, אכלנו המון המון המון, למדנו מגילי אליעז ועמית יעקב מהו "שפן סלעים" בתחרות מותחת בסיומה קיבלנו עוגיות טעימות... מנחל יצפור נסענו לעין יזרעאל - שם שכשכנו קצת במים, שיחקנו, אכלנו שוב וסיכמנו את הטיול בפעילות סיכום מקורית ונחמדה של גלי היינריך ועמית דרורי.
ההגעה לקיבוץ גזית לוותה בהתרגשות, הילדים כבר היו נרגשים להקים את האוהלים. לאחר הכרות עם השטח, קרטיבים ומיץ פטל מתוק - התפננו לבניית האוהלים. תורנים שהתנדבו מראש הכינו את ארוחת הערב  ושאר הילדים היו בזמן פנוי אחד עם השניה.
ארוחת הערב הייתה מפנקת ביותר, בסיומה התכנסנו בשחריות לסיכום היום והכנה לקראת הלילה ו...יצאנו לא"ש לילה (רק הילדים שנרשמו מראש...).
הא"ש לילה היה בהובלה משותפת של בן בניארד וגיא שהצליחו להפחיד, להצחיק ולגוון בפעילות אש לילה בלתי נשכחת!!  - כל הכבוד!!
בשעה 22:00 החל כיבוי האורות של מרחב ניצנים וא-ב והילדים החלו להכנס לאוהלים, כל אחד בקצב שלו. כאן החלו לצוץ קצת פחדים וגעגועים.... 
בשעה 00:00 כיבוי האורות באזור צביעה נכנס לתוקף - הילדים ניצלו את הזמן עד לכיבוי האורות ע"מ לנסות ולצבוע זה את זה....ההתרגשות הייתה בשיא ולא היה פשוט להרדם... :-)
פה נכנסנו לתפקיד קצת אחר - הרבה חיבוקים, מילים טובות, צחצוח שיניים משותף, ואפילו נשיקת לילה טוב...
הילדים המדהימים האלו, כל אחד בדרך שלו, התגברו על אתגרים, קשיים ופחדים. גאים בהם כל כך!
בשעה 6 בבוקר השכמנו לתה חם ועוגות מפנקות של נדב.... קיפול אוהלים, התארגנות לקראת היום, ארוחת בוקר וסנדוויצים - הכל מתוקתק!
אחרי התאספות שחרית בוקר טוב - יצאנו לדרך למסלול נחל גזית. המסלול, לא קל, מראש ידענו שיאתגר. 
את המסלול אפפה אווירה קסומה של ביחד - ביחד עוזרים אחד לשני, ביחד מטיילים, ביחד משוחחים, ביחד מתגברים על אתגרים, ביחד הולכים  - כיתות ג-ח, הורים, מורים.
את הנחל סיימנו בעלייה הקשה אליה התכוננו עוד מבית הספר - הילדים הלכו כל אחד בקצב שלו וכל מי שעלה למעלה התקבל בתרועות ובעידוד של מרחב בוגר -זה הוביל לחיוכים ותחושת גאווה של כל ילד וילדה. 
פה הסתיים הטיול שלנו. 

לתחושתינו, המורים, מה שהיה חזק זו החוויה המשמעותית של להיות יחד עם הילדים בכל מה שהם עושים, שותפים לחוויות שאינן חלק משגרת היום יום של בית הספר - הקמת אוהל ביחד, להכין יחד ארוחת ערב, התארגנות ללילה, א"ש לילה, שינה, לילה וההשכמה בבוקר, קיפול מהמחנה וכמובן מסלולי הטיול. בקיצור - הרבה מאוד חוויות משותפות ומשמעותיות שלא ניתן לחוות במקום אחר. זכות להיות מחנכים ומורים שמלמדים שיעורים נוספים לחיים....

אז תודה לצוות ההורים המדהים שהצטרף אלינו, תודה להורים שסמכתם עלינו, תודה לגלי ואורי שלא מוותרים על החוויה המדהימה הזו למרות כל הקשיים והמורכבויות, לצוות שארגן את הטיול (והיה משותף לראשונה השנה, למורים ולילדים), לילדים המדהימים שיש לנו במרחב שהם נפלאים, מיוחדים, קשובים, משתפי פעולה וגיבורי על!!!!!

מרגישים על איזשהו ענן... (והנה לינק לאלבום המשותף של מרחב ניצנים -טיול שנתי -מוזמנים להוסיף תמונות אם יש...  https://goo.gl/photos/V3pfw19Lia4PChef9 )

וביום ראשון -ננחת לשגרה.

חיבוקים גדולים לכל אחד ואחת...

גיא, גבריאל, טל, שיר וסהר. 

סיכום שבוע - 13.3-17.3

פורסם: 18 במרץ 2016, 7:25 על ידי: Sahar Gal -Lumerman   [ עודכן 18 במרץ 2016, 7:26 ]

העיקר להיות בריא/ה!!!

שבוע בריאות עמוס פעילויות מאחורינו...
אז מה היה לנו...
יום ראשון: כל שחרית ערכה פעילות פתיחה שונה לנושא.
אצל גיא ערכו טריוויה בריאות, אצל סהר היה דיון ב"מה זה להיות בריא" ושיחקנו באתר "על הגובה" : http://kids.gov.il/health/ (מוזמנים!!).
ביום שני "משנכנס אדר (בן עמי) מרבין בשמחה!" - ד"ר אדר, אבא של נרי, הגיע לספר לנו על בריאות הפה בשיחה מרתקת, מפתיעה וחשובה. הילדים התנהגו למופת, התעניינו ואפילו למדו... 
אדר הפתיע אותנו כשסיפר שקורנפלקס נדבק לשיניים ויכול להתרבות של חיידקים בשן ולכן....אפשר לצחצח שיניים (וקיבלנו הדגמה כיצד עושים זאת  - ראו בסרטון) ואפשר גם ללעוס כמה לעיסות של מסטיק ללא סוכר. ככה זה היה נראה:

לעיסת מסטיק משותפת

אדר סיפר לנו סוד חשוב - טיפול שיניים לא אמור להיות כואב ומפחיד - ואם זה כואב, חשוב מיד להגיד לרופא השיניים....
תודה גדולה גדולה לאדר - על הסבלנות, ההשקעה, ההרצאה המעניינת -תענוג לארח אותך!!!!! 
ביום שלישי ערכנו סדנאות כושר שונות - שיר תרגלה יוגה, גבריאל הובילה תחנות כושר שונות, סהר הלכה 2.5 ק"מ הליכה מהירה וריצה ויעל ערכה סדנת קינוחים בריאה ומפתיעה!
ביום רביעי הלכנו כולנו ביחד לגבעת עודד הנמצאת בשדות נהלל. בהגיענו לגבעה קיבל את פנינו מטר גשם מפתיעה ומרענן. הפעילות בטיול הייתה מהנה ביותר וחווית הטיול בגשם לא תשכח במהרה... חזרנו לבית ספר חלקנו קצת עייפים, חלקנו קצת חולים וחלקנו מלאים באנרגיות.
ערכנו סיכום יום משותף שהתוצרת שלו הייתה זו:

נסו לנחש מי מאחורי המסכה - ניצנים -תשע"ו


ביום חמישי סיכמנו את השבוע בארוחת בוקר מרחבית ובריאה:

 - חלק מהילדים יצאו לטיול במסגרת שיעור נחל הקישון ומצאו צפרדעים בבריכה...

ביום חמישי ציינו בבית הספר את "יום מעשים טובים" בשלל פעילויות, פירגונים ואירוח מרגש של ותיקי נהלל.... בכמ"ש נמי, אורן וגילי אליעז שרו שיר מרגש עם יעל, בנות השיעור "רק לרקוד" עם דליה הופיעו בריקוד נחמד ונרי, עוזר ההוראה הנאמן של יעל בשיעור "לשיר בכיף" הופיע עם ילדי השיעור בשיר ובהצגה מקסימים - כל הכבוד לנציגי ניצנים האלופים!!!!

השבוע הילדים הכירו את טל. טל תחליף את שיר ותצטרף לצוות המרחב מיד עם עזיבתה של שיר בתחילת החודש...

שבוע הבא - שבוע קצר במהלכו נציין את חג הפורים ברוב שמחה, יצירתיות ותחפושות!

מחכים מאוד לבאות...

שבת שלווה לכולנו -

שיר, גבריאל  גיא וסהרסיכום שבועי – מרחב ניצנים

פורסם: 12 במרץ 2016, 12:07 על ידי: Lee Van Spier   [ עודכן 12 במרץ 2016, 12:07 על ידי Sahar Gal -Lumerman ]

שלומות לכולכם הורים יקרים. אנחנו נמצאים בעיצומו של חודש 'מרץ המשוגע', מושג הלקוח מעולם הספורט האמריקאי המאופיין במשחקים קובעים, הרבה עניין מצד הקהל וטירוף תקשורתי...אז אמנם אנחנו קצת רחוקים מאמריקה, אך גם אצלנו במרחב ניצנים מאופיינת תקופה זו של השנה בעניין רב, בעיקר לקראת הבאות (שבוע בריאות- פורים- טיול שנתי- פסח). אבל בינתיים- נתבונן רגע בשבוע השגרתי והנעים שחלף. אז מה היה לנו השבוע...?

השבוע עבר עלינו שבוע לימודים נעים ושגרתי למדי (אנחנו עוד נתגעגע לשגרה הזאת). כל המורים במרחב כבר הבריאו וכך גם כמעט כל הילדים. סוף סוף ראינו שחריות כמעט מלאות לחלוטין- תענוג אמיתי. בשחריות ובמרחב התחלנו לעסוק טיפין טיפין סביב הטיול השנתי. בשחריות העלו הילדים כל מיני חששות שלהם לקראת הטיול השנתי המתקרב (אוהל, אוכל ועוד הרבה). מבחינתנו המורים, העלנו הילוך בכל הקשור לסוגיית השינה באוהלים- מי ישן עם מי, מי מביא את האוהל והיכן מקימים אותו (איזור צביעה או לא...). אנחנו בהחלט עם היד על הדופק, ומתכוונים להביאו לילדים ברגישות הראויה לו, לאור הניסיון שלנו מהשנים הקודמות. בהזדמנות זו, נשמח באם תתחילו את השיח גם בבית וכמובן שתפו אותנו (ואת החונכים באם תראו לנכון). תזכורת – הטיול יתקיים ברביעי- חמישי של סוף חודש מרץ, 30-31.3, עוד שבועיים וחצי...

אירוע נוסף אשר יתקיים בקרוב יהיה ציון יום המעשים הטובים שיחול ביום חמישי בשבוע הקרוב. לרגל ציון יום זה, טיילנו ברביעי האחרון (טיול חובה) למועדון הוותיקים בנהלל, שם נפגשנו עם יזרעאלה בלוך, בת 88, מוותיקי נהלל כיום, לשיחה נעימה שנגעה בנושא התנדבות ותרומה. במפגש חשפה אותנו יזרעאלה לתחנות שונות בחייה בהן תרמה מעצמה למען האחר בצורות שונות, ובעיקר סביב אחריותה על נושא הארכיון בנהלל. במסגרת המפגש, שאלו הילדים שאלות, התבוננו בתמונות מהארכיון ונהנו מאוד. הילדים ישבו קשובים במשך 45 דקות, והפגינו רגישות ונימוס רבים. תענוג היה לראותם במפגש. תמונות מהמפגש יועלו לאתר כמובן.

עוד קצת מהנעשה בשחריות: אצת גבריאל, נערכה פעילות על- ידי אביגיל אייזנר ועמית יעקב. הפעילות עסקה בנושא שכולנו אוהבים- שוקולד: חידונים, טעימות ועוד. אצל שיר וסהר, מעבר לשיח על הטיול הגיעו בנות משיעור מורה דרך והסבירו על הטיול השנתי. אצל גיא חגגו יומולדת כייפית במיוחד לסער רם, ליקקו ביצי שוקולד שבן בנייארד הביא מחו"ל וגם עשו לא מעט פעילויות גיבוש קבוצתיות.

בין לבין ממשיך תהליך הפרידה (הזמנית כמובן) של שיר מילדי המרחב (ומאיתנו המורים) לקראת יציאתה לחופשת הלידה. מחליפתה של שיר, טל פרנקל תתחיל להגיע למרחב כבר בשבוע הבא...

ומה לגבי ההמשך...?

שלחנו אליכם מייל (כל שוחר) עם קצת פירוט של הפעילויות בתקופה הקרובה. אנא קראו בעיון והתייחסו לכך בהתאם. בשבוע הבא נעסוק בשבוע בריאות במרחב ניצנים, כולל טיול בית ספרי למשך יום שלם ביום רביעי. יהיה מעניין...

שיהיה שבוע בריא ונעים לכולנו

מכל צוות המרחב


1-10 of 33