מרחבים‏ > ‏

מרחב גזוז - ט-י

 טכררכרככ

כררררררררארטאטראטרארטט יננ

11-13.6 שבוע קצר אחרי שבועות

חזרנו מחופשת שבועות ישר לבריכת נהלל והיה נעים נעים. חוגגים בשחריות הרבה ימי הולדת של הקיץ ובכלל, אוכלים הרבה עוגות, כותבים לנפרדים מאיתנו, עסוקים בחזרות, שיעורים אחרונים ומתכוננים למסיבת סיום צעדים להתבגרות, תערוכה בית ספרית ומסיבת סיום בית ספרית.

שכבת ז' תסיים ביום חמישי הקרוב את שנת הלימודים ויקבלו תעודות. הימים אינטנסיביים  והחופש הגדול כבר מעבר לפינה. 

ב16.6 מסיבת צעדים להתבגרות בשעתיים ראשונות. בבקשה שילחו עם הילדים את הכיבוד.

19.6 יום קצר ומסיבת סיום בית ספרית.

20.6 תעודות לילדי ז-יא.

23-30.6 ילדי ו' בימים מיוחדים בריכה, שוקחתן, סרט ועוד. פרטים מדוייקים בקרוב.

נסיים בטוב את השנה הזאת עם המתבגרים הנפלאים של המרחב שלנו!!

מור, מורן, אלדד ואריאלה.
26-30.5.19 סיכום השבוע שהיה ועוד קצת..

השבוע שהיה הכיל חזרות למסיבת הסיום, בה משתתף חלק מהמרחב, משחק ויצירה בזמן סדנאות, תכנון מסיבת סיום של צעדים, שתי הרצאות מעניינות, סיורים בבית הספר שהודרכו על ידי ילדים מהמרחב ויחד עם ילדים מתבגרים שמסיימים שנה ומאוד תוססים, תזזיתיים , מרוגשים ובעלי דיעות, יוזמות והתנגדויות, יש הרבה התרחשות והתכווננות לסיים בטוב ובחיוביות . האוירה במרחב שמחה ותוססת, הקשרים בין הילדים כל הזמן מתפתחים וההתנהלות נעימה. אנחנו בתקופה בה צריך מאוד לעזור לילדים לקום מהספה וללכת לשיעורים שלהם, עדיין מתקיימת שגרה ובמאמצים רבים אנחנו מחזיקים אותה. עזרה בכך מצידכם ההורים, יכולה רק לתמוך ולסייע באמת לילדים לסיים את השנה בראש מורם ולא בתחושה שמוותרים לעצמם. 

חונכויות סיכום שנה וגראפים, משובים בשיעורים, שיחות הורים, הרבה רב גילאיות על המגרש ובכלל ובהחלט אוירה של קיץ ושחרור מתגנבת למרחב. המזגן כבר עובד במרץ והעייפות ניכרת על כולנו ועם זאת יש התרגשות ועבודה מאומצת לסיים פרוייקטים, להתעסק בפרידות מהעוזבים והרבה ילדים אצלינו עומלים על סיום עבודת שורשים. 

ב1.6 מפגש סיכום שורשים מרגש בבית הספר , 

ב3.6 שיחות הורים ,

4.3 סל תרבות למרחב,

9-10.6 חופשת שבועות,

11.6 גזוז בבריכה בנהלל.

שתו הרבה מים ושבת מנוחה.

שלכם - מור, אלדד, מורן ואריאלה.
28.4-2.5.19 סיכום שבוע חזרה מחופשת הפסח

הבחירות מאחורינו, הטיול השנתי, חופשת הפסח ויום טיול בירושלים גם כן. תקופה גדושת ארועים, ימי זיכרון ויציאה משגרה יחד עם חודשיים אחרונים של השנה בהם ננסה להחזיק בכל זאת קצת שגרה וסדר.

לקראת הבחירות, לפני היציאה לחופשת הפסח, קיימנו במסגרת צעדים להתבגרות בחירות במרחב. הילדים התחלקו למפלגות, בחרו שם למפלגתם והכינו מצע אותו הם מייצגים ומאמינים בעקרונותיו.. לאחר דיונים ארוכים בקבוצות, ויכוחים והסכמות, כל קבוצה הציגה את מפלגתה ואת המצע שלה על ידי הצגת פלקט ובו עקרונות המצע או על ידי סרטון הסברה. לאחר הצגת המפלגות במליאה, הילדים פנו להצביע וגם אנחנו, הצוות הצביע והשפיע. לאחר ספירת הקולות, בסוף היום מורן בישרה על התוצאות ובהחלט היו תוצאות מעניינות כששתי מפלגות הובילו בהפרש של קול אחד. המפלגה שזכתה היא מפלגת "בובי בוטן" המורכבת מבנות בלבד וננסה עד תום שנה זו ליישם חלק מעקרונות המצע שלהן במרחב.

היה זה שיעור מעניין ומשמעותי בדמוקרטיה ובהידברות והחוויה היתה שהילדים היו מאוד בעניין, הגיעו לדיונים עמוקים ומשמעותיים בניהם וזה היה למעשה ההישג החשוב והערכי מכל הפעילות.

הטיול השנתי גם הוא מאחורינו ובהחלט ניכר מהילדים שהמחנה והלינה בקיבוץ יזרעאל היו החוויה המשמעותית והזכורה לטובה. טיילנו ברמת הגולן ביום הראשון ובגלבוע ביום השני כשבסיום המסלול נסענו לעין שוקק ומי שרצה נכנס להצטנן. היו ילדים שהתפנו הביתה בערב מכל מיני סיבות והיו ילדים שלא המשיכו איתנו את היום השני של הטיול. האוירה בטיול היתה חיובית ונעימה ביותר והתקשורת עם הילדים איפשרה קרבה ועזרה במידת הצורך לכל ילד שנזקק לכך. מצטערים שלא יכולנו לעזור יותר ולאפשר לפחות לחלק מהילדים שהתפנו הביתה, בכל זאת להישאר ולסיים איתנו את הטיול.

מיד אחרי חופשה ארוכה חזרנו להכנה לקראת יציאה לירושלים ויצאנו מוקדם מנהלל כדי להתחיל את הסיור בנקבת השילוח . המשכנו משם לרובע היהודי ומשם לכותל ולמנהרות הכותל. הילדים היו נפלאים ונהנו בנקבה מהמים ומהמסלול המיוחד , ברובע היהודי קיבלו משחק משימות וזמן חופשי וברחבת הכותל חוו חוויות שונות כמו הערות מנשים על לבוש, הכנסת פתק והבנים שרצו נכנסו לעזרת הגברים ורקדו עם אדם דתי שנהנה לשים לחלקם תפילין. נכנסנו בשתי קבוצות לסיור מודרך במנהרות הכותל ואחריו התארגנו לחזרה לאוטובוס. יום מקסים עם הילדים היה לנו ובעיקר האוירה והתקשורת עימם היתה רגועה ובוגרת, הרגשנו שהילדים נינוחים וסומכים עלינו ועל עצמם ובעיקר בזכות זה היה לנו יום נהדר. הילדים נהנו מהנקבה ומרחבת הכותל ובהחלט היה זה יום משמעותי שייזכר.

יום השואה צוין בשחריות בחירה בבוקר שעסקו בנושא מהיבטים שונים , עמידה יחד בצפירה, בסיפור שסיפרה לנו תמי, שהיא דור שני לשורד שואה ובהתכנסות בית ספרית .

ימים חמים כבר כאן, קצת אוירה של סוף שנה וקיץ אך אנחנו ממשיכים בשיעורים ויש להגיע בזמן ועם ציוד לכל שיעור וכולנו נעשה מאמצים לסיים את השנה עם כוחות ועם חוויה של משמעות ולא של ויתור.

אנחנו פה לכל עניין, שתו הרבה מים..

מור, אלדד, מורן ואריאלה.
24-28.3.19 סיכום שבוע חזרה מפורים

הגשם מתעקש להישאר למרות שהאביב כבר כאן, שעון קיץ , טיול שנתי לפנינו, בחירות ופסח גם.

השבוע חזרנו מחופשת הפורים, אחרי שעבדנו קשה שפורים יופק כמו שצריך בבית הספר ואכן כך היה. ילדי המרחב השקיעו ועבדו במרץ והתוצאה היתה מוצלחת ביותר. החג בבית הספר היה שמח, מאורגן, מוחזק ומהנה ביותר. ילדי גזוז לא זכו להסתובב ולהנות מהאוירה כי עבדו בתחנות והיו עסוקים מאוד באחריות שלקחו על עצמם. התגובות תוך כדי ואחרי החג היו מעולות הן מהילדים בגילאים השונים והן מהצוות. אנחנו גאים מאוד בהשקעה ובדרך אותה עברנו יחד כדי לתרום להצלחת החג.

באחת השחריות השבוע התחלקנו לארבע קבוצות בנים בנות לחוד ודיברנו על הטיול השנתי המתקרב. עלו סוגיות דומות בכל הקבוצות והן החלוקה לאוהלים, האיית האחרים מסביבינו ורגישות למי שעלול להישאר לבד במהלך הטיול או באוהלים ומה זה מעלה בכל אחד ואחת. הדיונים היו משמעותיים והיתה הקשבה נאה אחד לשני. ככל שהזמן התקדם, יותר ילדים רצו לדבר ולהישמע במעגל והיה חשוב לשמוע את כולם. זו גם בהחלט הזדמנות לדבר בבית על הסוגיות הללו וכמובן אנחנו פה על מנת לסייע בהתלבטויות, חששות וכל מה שעולה.

בצעדים השבוע מישבנו יחד עם הילדים את הפקת הפורים והתחלנו ללמוד על ירושלים לקראת הנסיעה המשותפת אחרי פסח. הילדים קיבלו טקסטים על מנהרות הכותל, התחלקו לחוליות ולמדו את הטקסט המידעי על המבנים בכותל ובמנהרות. לאחר מכן שיתפו את הקבוצה על מה שלמדו ולמדנו כולנו אחד מהשני.

תאריכים חשובים והודעות - 

- שיעורי חינוך למיניות בריאה חזרו והם מתקיימים עם סהר באופן קבוע , בנים ובנות לחוד וכן בימי שני, כשמור לא נמצאת, סהר מחליפה אותה בשחרית. 

- הטיול השנתי יתקיים ב  7 -8.4.

- מפגש שורשים עם ההורים ב  29.4.

- ב  1.6 ארוע סיכום מרגש של שורשים עם ההורים.

- השבוע ניגע בנושא הבחירות במסגרת צעדים להתבגרות.

- ב  11.4 כבר נהיה בחופשת פסח.

שבוע טוב לכולנו

צוות גזוז- אלדד, מור, מורן ואריאלה.3-7.3.19 סיכום השבוע שהיה

משנכנס אדר מרבים בשמחה, בעבודה, בציפייה, בהתרגשות, בתכנונים, בחששות ובעוד ועוד.... הפורים מביא איתו כל כך הרבה ואנחנו עסוקים בלתכנן , להכין ,לקשט ולספור את הימים.. תחפושות שחריתיות, משלוחי מנות, גמד ענק, למה נתחפש? האם נתחפש..? לבד? ביחד..?

ילדי גזוז הם אלה שמארגנים את החג הגדול הזה בבית הספר השנה ויש הרבה עבודה. בשלישי הקרוב נקדיש את כל היום להכנות וכן ביום שני ה18.3, נבוא אחר הצהריים וניפגש עימכם ועם הילדים לקישוט בית הספר ולסיים את כל התחנות לקראת היום הגדול.

נזדקק ונשמח לעזרתכם הורים יקרים גם ב18.3 לקישוט וגם ב19.3 לסייע מעט עם הפעלת התחנות. כל המעוניין- נא לפנות לאריאלה ונתאם את הגעתכם.

ביום שלישי השבוע, ינון ממרחב בוגרים הרצה לכל המרחב שלנו על החללית הישראלית ומסלולה לירח. ינון הוא חבר במחלקת ההסברה של ספייס איי אל ובהחלט מתעניין בנושא החלל ויש לו ידע רב . שמחנו לארח אותו ולמדנו הרבה.

הטיול השנתי מתקרב והתאריך השתנה והוא כרגע עומד על ה7-8.4 .

התחלנו לעסוק בשחריות בנושא השייכות לבית הספר, הרצון של חלק מהילדים לעזוב, האם אנחנו קבוצת מיעוט ובעוד היבטים של ההתאמה והשייכות לבית הספר. האתגר הוא לעיתים חברתי ולעיתים לימודי וכמובן יש עוד סיבות להישאר או לעזוב והעיקר לדבר איתנו ואחד עם השני, לא להישאר עם זה לבד . התקשורת בינינו היא החשובה והבסיס ללמידה ולהתפתחות של כולנו.

ימים של שמש, האביב כבר כאן עם כל האלרגיות והפריחה..

שבוע טוב ובריאות לכל החולים

אלדד, מורן, מור ואריאלה.


17-21.2.19  סיכום שבוע..

השבוע בצעדים התחלנו לתכנן את הצעד הגדול שנקרא לארגן את פורים בבית הספר ובמקביל קבוצה אחרת כבר החלה לדבר על צעד הנסיעה לירושלים שיתקיים בסוף אפריל.

הילדים נרגשים ומלאי רעיונות יצירתיים לסדנאות ולקישוט בית הספר וכבר נרשמו לצוותי עבודה והחלו לתכנן יחד עם צוות המרחב. הצוותים מונים צוות קישוט, צוות סדנאות, צוות ימים לפני החג, צוות אוכל וצוות ההתכנסות הבית ספרית .. הרבה עבודה לפנינו וההתרגשות גדולה.

השבוע קיימנו שחרית בנים בנות בארבע קבוצות. הבנות עסקו בחברות והבנים בשאלות בנושא מיניות. אנו רואים חשיבות לקיים הפרדה לעיתים בפעילויות הממוקדות בגיל ההתפתחותי של הילדים ועיסוק בנושאים שמעסיקים את הילדים בקבוצות בהן ניתן לייצר שיח ואינטימיות מסוג אחר.

תאריכים חשובים - 

ביום שני הקרוב, ב25.2, נתראה לערב למידה ואסיפה מרחבית.

ב19.3. נחגוג את פורים בבית הספר.

3-4.4 טיול שנתי.

30.4  צעדים להתבגרות בירושלים.

בשמחות - אריאלה, מור, מורן ואלדד.


3-7.2.19 מה היה לנו השבוע..

שבוע התרשמות משיעורים חדשים של מחצית חדשה עם הרבה מערכות מוכנות מהבית וגם הרבה שהתהוו במהלך השבוע, כניסה לשיעורים חדשים, ניסיון ללמוד בקבוצה אחרת, עם מורה אחר וברמה שונה שיעורי שפה וחשבון, ילדים מלמדים, ובעיקר הזדמנות להדק ולדייק , להתחיל עם כוחות מחודשים.

ביום שלישי, שכבת ז' יצאה עם מרחב טיפקס למוזיאון חיפה, לתערוכה שנקראת 'shop it' העוסקת בתגובת האמנות למנגנוני הצרכנות בחיינו. הביקור במוזיאון כלל סדנת יצירה וצילום סרטון וביקור מחלק של התערוכה המרשימה שמטרתה בין היתר, לבטא את השפעת הצרכנות המוגזמת על התרבות והחברה שלנו. הילדים שלנו התנהגו בכבוד ליצירות ולפעילות , לקחו חלק וההתרשמות שלנו מרוב הילדים, שעבר עליהם יום מעניין.

במקביל, שכבת ו' קיבלה משימה ברחבי נהלל בהקשר של יום המשפחה. הילדים טיילו בנהלל וחיפשו אנשים לראיין ולשאול אותם שאלות בנושא משפחה. עשו זאת בשמחה ובעניין וחזרו עם תשובות מרתקות וחוויות משעשעות.

הכמש שחתם את השבוע היה כולו מוקדש לשירי ביטלס בביצוע ילדי מרחב ביטלס והיה נעים לסיים כך יחד את השבוע.

בשבוע הבא... נתחיל להיכנס לשגרת מערכת ונחזור לחונכויות.

מאחלים לילדים מחצית שנייה משמעותית.

צוות גזוז.


27-31.1.19 סיכום שבוע חצר ועוד קצת..

"כדי לדחוף נפש לפעולה עלינו להוציא אותה משווי משקל " (ייסורי השינוי).

שבוע חצר עבר על חלקינו בחדוות עשייה ועל חלקינו בחיפוש שייכות ועבודה. שבוע מיוחד עבר על כוחותינו ובאמת כל אחד ואחת מצאו את עצמם בעשייה אחרת, למידה אחרת אולי ובעיקר חוויה שונה בבית הספר כאשר כל השבוע, כל בית הספר עסק בפרוייקטים של צביעה, בנייה, שיפוץ וכדומה. בזמנים שלנו שיחקנו בטורנירים שונים בחוץ ילדים עם המורים, מוסיקה ליוותה ימים אלו בחצר, אוירה שמחה והזדמנויות ליוזמות, רעיונות, יצירה וצבעוניות.

עכשיו ברחבי בית הספר תוכלו לראות פינות חדשות, צבעים מחודשים , שולחנות שנבנו במיוחד ועוד חידושים ושיפוצים....בואו לראות ולהתגאות בעבודה הרבה שעשינו וזו גם הזדמנות להודות להורים הנפלאים שבואו לסייע ולעבוד עימנו.

בשבוע הבא נציין את יום המשפחה, ילדי שכבת ז' יצאו בשלישי למוזיאון חיפה וכמובן נתחיל מערכת חדשה של מחצית ב' בשבוע התרשמות אחד ויחיד. בשבוע הקרוב לא יהיו זמנים פנויים כי בשבוע זה הילדים צריכים להיכנס לשיעורים להתרשם ולהבין מה רוצים לבחור במערכת. בהתאם למה שנבחר באסיפה, זו ההזדמנות היחידה להתרשם, ולכן חשוב לבדוק כל אפשרות שהמערכת מציעה על מנת לדייק את המערכת עבור ילדיכם.

מאחלים לכם , לילדים ולנו מחצית שנייה מהנה ומלאת למידה ועשייה חיובית.

צוות גזוז - מורן, אלדד, מור ואריאלה.13-17.1.19 סיכום השבוע שהיה ומה בשבוע הקרוב..

שבוע נעים במרחב עבר על כוחותינו, אוירה נעימה וחמימה כשבחוץ קר ורטוב. 

 עשינו משוב על שני הצעדים הראשונים של 'צעדים להתבגרות', שחרית בנים בנות, 

שכבת ו' יצאה להצגה על צ'ארלי צ'פלין ובכמ"ש הצגנו מצגת מהיום טבע אותה הכינו נוגה גרין, יובל ואלה. 

ביום שני פגשנו את חלקכם לשיחות מחצית ובשני הקרוב נמשיך .  ביום ג' הקרוב נציין בביס את טו בשבט בטיול בית ספרי לגבעת עודד ובחידון צמחים במבואה.  בחמישי נחגוג את יום המחצית בשחריות חגיגיות, חלוקת תעודות, הביצה שלא התפוצצה וכמ"ש חגיגי לסיכום המחצית הראשונה. כל אלה ועוד צפויים לנו השבוע ונקוה לסיכומים משמעותיים ורגעים נעימים יחד.

מכתבי השחרית נכתבו, הייצוג הגראפי מוכן, אוטוטו תעודות ראשונות השנה.. מרגישים באויר את האוירה המיוחדת וגם ממש בקרוב שבוע חצר ומערכת שמשתנה.. הרבה דברים לעשות ולהכיל....ביחד נצליח... זה הטריק!

אנחנו פה לכל דבר ועניין - להשתמע - צוות גזוז.


6-10.1.19 סיכום שבוע מיוחד במינו,

קצת ארוך אבל היינו חייבים...

עבר עלינו שבוע לכאורה שגרתי כשבמקביל לשגרה של שיעורים, חונכויות ושחריות עמלנו קשה על ארגון הצעד השני -יום בטבע - עם הילדים המדהימים ! הגשם המרשים והקור קצת עירערו לנו את הביטחון שאכן נוכל לצאת ליום בטבע בחמישי אך הכל עבד לטובתינו .

אז הגענו ליום חמישי עם ספקות גדולים לגבי מזג האויר והבנה שהתארגנות ליום אחד שכזה דורש המון לוגיסטיקה, משאבים, תיאומים ועוד ועוד.. הזמנו את עינת הנפלאה לסיכום יום מרחבי להסביר לנו קצת את המשמעות של יום זה גם מבחינה תקציבית וארגונית  וגם הדגישה לנו ולילדים שהשנה באמת הפרוייקט של 'צעדים' הוא שונה מבעבר מהמון בחינות.

הקבוצה הגדולה של הילדים ששקדה על תכנון הטיול התפצלה לקבוצה אחת שתכננה משחק דגליים מיוחד, קבוצה נוספת שתכננה וארגנה משחק 'חפש את המטמון', קבוצה שאחראית על האוכל וקבוצה אחרת שאחראית על האש והעצים. 

יצאנו אחרי שקבוצת ילדים הכינה והציגה לנו מצגת ביטחון ובטיחות באוטובוס ובמיניבוס לנחל השופט, לחניון חרובים, בו התמקמנו עם ציוד רב וישר התחלנו להתארגן על חיתוך ירקות ובישול ארוחת הצהריים. לאחר ההכנות לארוחה, מי שבחר, יצא לטיול מעגלי יפייפה ונינוח כשהזרימה של הנחל נשמעה בעוצמה וכמובן גם היינו עדים ליופי ולרטיבות שלה..

כשחזרנו למחנה, רעבים למדיי, הפוייקה היה מוכן, הפיתות על הסאג' והסלט הטעים שהכינו הילדים שנשארו במחנה חיכו לנו והיו טעימים להפליא!

אחרי הארוחה חיפשנו את המטמון בזוגות ובמשימות מקוריות ויצירתיות , שיחקנו דגליים ושתינו תה סביב המדורה.  האפשרות בחירה לשחק, לטייל, או פשוט להיות במחנה עם חברים ולדבר, איפשרה לכל אחד למצוא את המקום שלו ולקחת חלק במה שבחר. האוירה לאורך כל היום היתה נינוחה ונעימה, הילדים היו יפים ובטוחים בטבע ובחוץ והיה מהנה ביותר להיות איתם בכל רגע ורגע!

לא פשוט לגייס ילדים רבים לעשייה, תכנון ועבודה מאומצת, אבל ביחד ובלי לוותר על שיתוף הפעולה ועם ראייה קדימה ולא רק את הכאן ועכשיו, אנחנו באמונה שלמה שגם זה מתהווה ,שגם אלו למעשה צעדים בדרך. כל מה שקרה לפני ובמהלך אותו יום מיוחד ומדהים, הוא חלק ממה שחשוב שקורה והכרחי להתפתחות של כולנו כנראה.

את הערב הקריר והחושך קיבלנו בשמחה וב"somemores " עם מרשמלו ושוקולד סביב המדורה ובא"ש לילה מגניב ביותר , שוב - למי שבחר.

חשוב לנו ביותר להודות מאוד מכל הלב למאורי - אבא של גלי הלוי וליעל - אמא של נעמי, על העזרה העצומה בהבאת ציוד, סחיבות, הקמת המחנה, עזרה עם הילדים וכל זה ועוד בחיוך, בסובלנות וסבלנות , באהבה ודאגה. זה לא מובן מאיליו ומאוד מרגש וכמובן עזרה גדולה ונעימה! אז שוב המון תודה - יום זה היה מוצלח במיוחד והרבה בזכות נוכחותכם!!

בשבוע הבא ובזה שאחריו נתראה עימכם בימי שני בשיחות ההורים, נמשיך בשגרה ונתכונן ליום המחצית שיכלול את מסורת הביצה שלא התפוצצה, חלוקת תעודות וכמש חגיגי. אתם, הורים יקרים, בהחלט מוזמנים לקחת חלק ביום זה ולהיות עימנו.

גאים בילדי המרחב ומסיימים שבוע זה בראש מורם , בלב שמתרחב ובחיוך!

שלכם - צוות גזוז.30.12.18 -3.1.19

"טיול הוא הדבר היחיד שאתה קונה שהופך אותך לעשיר יותר"

אז ההכנות לצעד שני בעיצומן והקבוצה שבחרה לארגן יום בטבע עבדה קשה השבוע בתיכנונים ורשימות והקבוצה השנייה ראתה את הסרט  'אני והחברה'.

כאמור,נצא ביום חמישי הקרוב לאיזור נחל השופט, נתמקם בטבע, נכין אוכל טעים, נטייל ונשחק עד הערב. אנא קיראו את המכתב שנשלח אליכם בנוגע לטיול ושילחו אישור השתתפות ילדכם.

השבוע בנות מהמרחב יצאו לטורניר כדורסל , בחונכויות עבדנו על מיפוי גראפי ותחילת סיכום מחצית ראשונה ופנינו לעבר שיחות הורים, יום מחצית חגיגי ושבוע חצר שיפתח את המחצית השנייה.

להשתמע

צוות גזוז.


סיכום שבוע אחרון של 2018

שבוע בסימן הכנות וחזרות לצעד ראשון עימכם ההורים , התרגשות והרבה עבודה ליוו את השלושה ימים הראשונים של השבוע ובהחלט היה שווה להתרוצץ, להשקיע ולעבוד קשה כי הערב שהיה, היה מרגש ומקסים וכל אחד נתן כמיטב יכולתו ולפי בחירתו כדי שהערב הזה יצא לפועל באופן החיובי ביותר. 

היה נעים לפגוש אתכם ההורים ולראות את הילדים מכינים לכם שתייה חמה , מרוגשים, נבוכים וגם גאים להיות חלק מהפרוייקט וממסע משותף ולא פשוט שאנו את חלקו עושים יחד.

המופע המוסיקלי, ההנחייה ,המתנות שהילדים הכינו, עיצוב וסידור האולם, הכנת חלק מהכיבוד, הכל של הילדים ובזכותם! ממש אלופים!!

עוד על השבוע שחלף - 

אזכרה לאסף - שנה מאז שנפטר - התכנסנו ביום ראשון, כל באי בית הספר, בזמן השחרית למפגש לזכרו שכלל שירים, נגינה, מילים כנות והרבה כאב וגעגוע. מחבקים את אילון , יותם והוריהם.

שעה של נקיון בית הספר - שעה בה ניקינו יחד עם הילדים באופן יסודי ובמקומות ופינות אליהם לא תמיד מגיעים באמת... כשהמטרה היא להעלות למודעות קצת יותר את הנראות של הסביבה בה אנו חיים והאחריות שיש לנו בעניין.

שבוע הבא - בחונכויות מתחילים וממשיכים לעשות רפלקציה על המחצית שאוטוטו נגמרת.

- נשנס מותניים וכבר נמשיך בהכנות לצעד הבא שהוא יום בטבע אשר יצא לפועל ב10.1.19 אם מזג האויר יאפשר.

שיהיה לכולם שבוע טוב ונעים יחד

צוות גזוז - מור, אלדד, מורן ואריאלה.סיכום השבוע שהיה - 16.12-20.12


שבוע וקצת מאז החזרה מחופשת חנוכה והשיגרה שוב התייצבה. 
אז בשבוע שגרתי שכזה היו לנו:
סל תרבות לכיתות ו, בסל התרבות ראינו ריקוד אתלטי מודרני על משטח מלא אויר שיצר משחקי כוח משיכה של הרקדנים. היה טורניר כדורסל סוער אך מוצלח מאוד של נבחרת כדורסל  המורכבת מילדי המרחב. 
בצעדים, ההתכוננות לארוח ההורים בשיאה.... 
חשוב לציין, מחצית הילדים אחראים על הארוח ומחציתם אחראים על יום טיול שיתקיים עוד שלושה שבועות. לכל הילדים יש חלק פעיל כזה או אחר בשתי הקבוצות. אנחנו ערים לכך שהילדים לא ממש מבינים עדיין את המהות ומקווים שבהמשך עם ההוצאה לפועל של המשימות ופעילויות נוספות שמתוכננות הדברים יתבהרו יותר ויקבלו משמעות גדולה יותר. 
השחריות שינו מעט פניהן השבוע כיוון שאריאלה היקרה שלנו ישבה שבעה על אביה שנפטר השחריות האחרות קיבלו את האורחים בשמחה רבה.  אריאלה חזרה כבר ביום חמישי והייתה שמחה גדולה לפגוש אותה שוב.
מחכים בהתרגשות למפגש עמכם (ללא אחים בבקשה) ביום שלישי.

צוות המרחב: אאממ.

סיכום שבועי 25-29.11.18

התחלנו את השבוע עם הרצאה חשובה ומעולה של גלעד האן על סכנות ברשת. הרצאה משמעותית לנו המבוגרים עם מסרים חשובים וחינוכיים. כל כך מהותית ליום יום שלנו ושל ילדינו ואנו מתייחסים לכך ברצינות ובעיקר בשחריות.

ב'צעדים להתבגרות' השבוע הילדים עבדו במרץ ובהשקעה מהלב על מתנה לכם ההורים לקראת ערב חגיגי איתכם ב25.12 ונמשיך אחרי חנוכה להשקיע ולהתכונן לערב זה. במקביל, הילדים ואנחנו מתכננים יום בטבע בתחילת ינואר שיכלול טיול ומחנה באיזור נחל השופט.

בפעילות הכנת הפיתות והמרק בצעדים שבוע לפני כן, יצאנו לאמפי בנהלל , היה יום שמשי ונעים והיתה אוירה נפלאה ורגועה. כל ילד מצא את עצמו אם במשחק ואם בהכנת הפיקניק והיו לנו שעתיים נפלאות יחד. לאחר חנוכה, נתלה לוח במרחב שיפרט עד סוף המחצית את תכנית הפרוייקט כאשר חלק מתכניו, כפי שכבר אמרנו, ייבחרו ויתוכננו יחד עם הילדים . חשובה לנו , לילדים ולכם הבהירות בתהליך הפרוייקט ובהחלט לא פשוט ליצור אותה כשזה פרוייקט שמתהווה יחד עם הילדים ועל ידם. את המסגרת והרציונל אנו יודעים וכאמור, נפרסם לוח עם אופק במרחב ונשתף גם אתכם כמובן.

בשחריות השבוע עסקנו בפעילויות שונות -  בשירי אריק איינשטיין, האנשים השקופים ,ארוחות בוקר, נושא הפלאפונים, ספורט בחוץ, פרגונים ,יום המורה ועוד.

ערב המרחב שתוכנן על ידי ההורים, כרגע נדחה ולא יתקיים ב -3.12.

בר מצוה לגיל אופק ב13.12 בעין דור -כל המרחב מוזמן  - מזל טוב !!!

שבוע הבא נציין את חנוכה בבית הספר ביום שני בשעתיים אחרונות, במירוץ לפיד בנהלל ובסדנאות שונות ומגוונות.

מזמינים אתכם ההורים לבוא לסייע ללבב לביבות ומי שיכול, שיפנה אלינו.

ולקראת חנוכה, הנה סיפור חביב של מאיר שליו -

מתתיהו והחזיר / מאיר שלו   (פורסם בידיעות אחרונות, חנוכה תשס"ג)

 רוב הקוראים היו פעם בכיתה גימל, חלקם אפילו יותר משנה אחת, ורובם השתתפו אז במחזה של חנוכה. לא אחת שמעתי מעלים זכרונות מאותה התנסות, ותמיד שוֹרָה רוח של ענווה יתירה על הזכרונות האלה, והנזכרים מצטנעים ומספרים שבחג החנוכה הם היו בסך הכל נר גימל או נר דלת, ותו לא. ובכן, אין בדעתי להפחית מערכי. לא הייתי נר גימל ולא נר דלת ולא שום זוטה אחרת. הייתי מתתיהו בכבודו ובעצמו !  לא שחוננתי בכשרונות משחק יוצאים מהכלל או בנוכחות בימתית מחשמלת - ההיפך הוא הנכון. הייתי ילד קצר קומה וקצר ראייה, וניפנופי החרב שלי עוררו גיחוכים הן בקרב הקהל והן בקרב המתיוונים.

אבל הייתה לי סגולה שכל מחנכת עם יומרות בתחום הבימוי חיפשה בשחקניה הקטנים : ידעתי ללמוד בעל פה. הרבה, מהר, ובלי שגיאות.
אותה שנה נשרו כל המועמדים הטבעיים לגילומו של מתתיהו במהלך החזרות. זה אחר זה, קנאים אתלטיים ורושפי עיניים שכמותם, הם זינקו בהתלהבות דתית על המזבח, נעצו את חרב הדיקט שלהם בַּכֹּהֵן המתיוון, בלעו רוק של מבוכה, ונשארו עם הפרצוף של  "אוי, שכחתי מה אני צריך להגיד עכשיו".

 יום לפני הבכורה הבינה המורה שלי, שעדיף מתתיהו לא הירואי במיוחד אבל עם כל המילים הנכונות בפה, וקידמה אותי מתפקידי המקורי לתפקיד עתיר הטקסט של אבי המכבים. (אגב, כיוון שזמן רב עבר מאז, אני מוכן לגלות שתפקידי המקורי היה להיות החזיר ששכב על המזבח, קאסטינג שגרם לי עוגמת נפש רבה, על אף שאבא שלי, שרצה להקל מיסורי, אמר לי: "לא נורא, מאיר, לא רק מתתיהו התנגד לפולחן הזה. גם החזיר התנגד, אם כי מסיבות שונות".)
למחרת ערכנו חזרה גנרלית בנוכחות המנהלת, ואני דיקלמתי בשטף את המונולוג של מתתיהו:


"שימעו אלי בָּנַי ואַחַי,                  מי לאדוני, אלי!
יהודים אנו, יהודים.                     נשמור את תורת אבותינו.
ננתץ את מזבחות האלילים,         נהרוג את המתיוונים.
ננוס אל ההרים,                            ונילחם למען האלוהים!"
 
המנהלת העירה למורה שלי ש"מתתיהו נראה קצת נעבעך עפעס"; אבל ההצגה נועדה לשעות הערב של אותו היום, בנוכחות כל ההורים, ונעבעך או לא נעבעך, התפקיד הראשי היה שלי.
לפנות ערב הלכתי עם אמא שלי ועם אחותי הקטנה לבית הספר (אבא שלי נשאר בבית, בטענה הקבועה שהוא כבר למד בבית ספר פעם אחת, ואינו מרגיש צורך לשוב על התהליך מחדש). בכניסה לאולם נפרדתי מהן, עליתי אל מאחורי הקלעים ועטיתי את בגדי מתתיהו.

באותם ימים רווחה במערכת החינוך הסברה, שנכבדי המגזר היהודי בתקופת אנטיוכוס לבשו בגדים של ערבים. המורה התקינה לראשי כאפיה ועקאל, ואת הזקן החשמונאי המפואר שהיא הכינה מסלילים של ליפה, הצמידה אל הכאפיה בשתי סיכות ביטחון, ליד האוזניים.
האורות באולם כבו, המסך נפתח ואני עליתי על הבמה.

במערכה הראשונה ישבתי עם חמשת בנַי, והשמענו קינות רמות ביותר על המצב הפוליטי והרוחני בעירנו מודיעין. אז יצאתי מהבמה לקול תשואות רמות של אמי ואחותי, והכהן המתיוון נכנס עם החזיר (הוא הילד שרק אתמול היה מתתיהו). הוא נשא נאום קצר, הניף את המאכלת, ואז זינקתי אל הבמה וחרבי בידי. הספקתי לצעוק "שימעו אלי בני ואחי, מי לאדוני אלי!" ואז קלטתי שכולם -

הקהל, הכהן, הנרות והחזיר - צוחקים בקול גדול. השפלתי את מבטי וראיתי שהזקן שלי נשמט ממקומו והוא תלוי רק על סיכה אחת, באופן מגוחך שאינו הולם את מעמדי ההיסטורי.

ניסיתי להחזיק אותו בידי האחת ולדקור את המתיוון בידי האחרת, אבל אז קרה דבר נורא:

יד ארוכה וחזקה, ידה של המורה הבמאית, נשלחה דרך סדיני המסך ואחזה בגלימתי.

היא סחבה אותי אל מאחורי הקלעים, הידקה את הזקן למקומו, נעצה את סיכת הביטחון

דרך הכאפיה, דרך הליפה ודרך האוזן שלי, סגרה אותה והדפה אותי בחזרה לבמה.
כל התהליך הזה ארך כשניה וחצי, ובטרם הספקתי להבין מה אירע לי, מצאתי את עצמי ניצב מול הקהל בברכיים פקות ובאוזן מפולחת. התדהמה והכאב היו ללא נשוא. חשתי כל סנטימטר של חיוורון בעור פנַי, וכל פעימת כאב בתנוך אזני. פערתי את פי ואמרתי "יהודים אנו, יהודים... אמא... האוזן..." ופרצתי בבכי גדול.
השתתרה מהומה גדולה. אמא שלי הסתערה מהאולם אל הבמה, המורה נמלטה , ואני, מצידי ברחתי הביתה. מאז שכחתי חלק גדול מהטקסטים של חנוכה, אבל אני זוכר היטב את המילים של אבא שלי. הוא שלף לי את הסיכה מהאוזן, זרק את הזקן, ואמר : "אתה רואה, מאיר, לפעמים יותר טוב להיות חזיר".

 

סופשבוע נעים לכולם - צוות מרחב גזוז.18-22.11.18 - מה היה השבוע?

ערב עם ההורים, הכנו פיתות ומרק באמפי בנהלל במסגרת "צעדים", התעסקנו הרבה בענייני שימוש נכון ומדוד בפלאפון והיתה גם שגרה ברוכה של שיעורים, חונכויות ושחריות מגוונות.

ביום שני פגשנו  חלק מההורים לערב היכרות ולמידה , תחילה במרחב ואחכ התפזרנו לשיעורי בחירה. שמחים שהגעתם ושלקחתם חלק בערב משמעותי זה. הסוגיות השונות שהעליתם יעסיקו אותנו ויבואו לידי ביטוי בכל מיני אופנים ופלטפורמות. בינתיים בהחלט עניין הפלאפונים בא לדיון ורק התחלנו לגעת במשמעות החברתית, בביטחון שהמכשיר נותן לנו ולמה זהו כלי שחשוב ללמוד איך להנות ממנו ולהשתמש בו בחכמה. 

השבוע טיפלנו במקרים של איחורים לשיעורים בשל עיסוק בפלאפון וכתיבה מזלזלת ופוגענית בוואטסאפ, אנו מטפלים נקודתית במקרים אלו ומבינים שהעיסוק הגדול במכשיר נובע מהרבה כוח שאנחנו נותנים לו ושאנו מפספסים הרבה הזדמנויות לקשרים, לקרבה עם אנשים ולחוויות אמיתיות המצריכות תקשורת ומבט בעיניים אבל קודם כל מבט של עצמינו פנימה . 

באותו עניין - ביום ראשון הקרוב, ה25.11 תתקיים אצלינו בבית הספר הרצאה של גלעד האן על הסכנות ברשת. זו הרצאה מצויינת וחשובה ואנו מאוד מבקשים מכם להגיע. אנחנו נהיה שם ונתראה!

ב3.12, ניפגש לערב מרחבי שנציגי ההורים מארגנים לנו בבית הספר וב25.12 ניפגש לערב חגיגי שהילדים מפיקים במסגרת "צעדים להתבגרות".


כן.. כן.. הרבה מפגשי ערב בבית הספר - אנו יודעים שזה לא פשוט להגיע בערב אך זה למען ילדינו וכולנו נעשה ככל יכולתינו.

סוף שבוע נעים וחורפי לכולם - מורן, אלדד, מור ואריאלה.4-8.11.18 סיכום השבוע שהיה

השבוע בשחריות דיברנו על מטרות השחרית ומה עלינו לעשות כדי להשיג מטרות אלו. הילדים בעיקר דיברו על הנאה וגיבוש הקבוצה כשהדרך להשיג זאת היא על ידי הקשבה, זרימה של כולם ושיתוף פעולה. עלתה גם השאלה האם באמת נחוץ שהקבוצה תתגבש באמת והאם מספיק שיהיה מפגש חיובי של ילדים שאולי זאת ההזדמנות היחידה שלהם להיפגש ולהתקרב, דרך מפגשי השחרית. 

הצבענו השבוע על נושא הפלאפונים ומה שהתקבל הוא שיש קוד אתי שלפיו אם מעירים לילד לעזוב את הפלאפון, כנראה שהוא היה איתו מספיק והוא צריך לשים אותו בצד. הקוד הזה מתייחס לילדים ולצוות ואומר שגם ילד יכול להעיר לילד אחר .

בצעדים השבוע, התפצלנו לשתי קבוצות ועבדנו במקביל על שני הצעדים הראשונים - ערב להורים ויום בטבע. יום הטבע הוחלט שיהיה מחנה ובו פעילויות, משחקים ,הכנת אוכל וטיול בחירה. יום מהבוקר עד הערב שאת מיקומו נקבע בשבוע הקרוב עם הילדים.

את ערב הנתינה לכם ההורים, נקיים ב- 25.12 וכבר קיבלתם הזמנה שאותה עיצבו וכתבו איתמר וענבר. בשתי הקבוצות הילדים התחלקו לצוותי עבודה ולתתי צוותים לארגון ויישום כל מה שצריך על מנת להפיק צעדים אלו. העבודה רבה וגם השבוע נמשיך בתכנון ובבניית הצעדים הללו ונרד לפרטים המהותיים והמעשיים כדי להמשיך ולהתקדם..צעד צעד..

סיימנו את השבוע בכמש בית ספרי  מגוון בו ניגנו ילדי גזוז והופיעו מקסים עם השיר "מה שיהיה יהיה" של התקווה שש, היה מופע קצר של שיעור אנגלית של אוריש ושרנו את השיר "רוני" של גזוז לסיום. ילדי מרחב בוגר הינחו את הכמש והיה מאוד נעים לסיים כך ביחד כולם את השבוע, כפי שהוחלט באסיפה.

מאחלים לכולם שבוע רגוע וחיובי ואנחנו כאן עבור ילדיכם ועבורכם -

צוות גזוז - מור, מורן, אלדד ואריאלה.17-21.6.18 סיכום שבוע לפני אחרון לשנה זו..

שבוע מרגש מאחורינו שכלל הכנות לתערוכת סיום שנה מרשימה ומלאת תוצרים מגוונים, שוקחתן מהנה וכייפי לכל מי שבחר להשתתף, פרידה מילדי ז-י ביום מרגש והתכנסות חגיגית וכמובן מסיבת הסיום שכללה יריד הופעות, תערוכה, מפגשים נפלאים איתכם ההורים וסיכום שנה בהמון תודה ואהבה! לא יאומן שמסתיימת לה השנה הזו.. כמה עברנו וכמה זכרונות יש.. ושנייה לפני שניפרד לחופש גדול באמת, נפרט לכם מה השבוע האחרון הולך לכלול. אז ככה :

יום א'- שעתיים ראשונות לפי המערכת. (לא צריך ציוד רגיל, רק כלי כתיבה)

אחכ זמן שלנו ושעתיים אחרונות זמן מרחב שיכלול פרידה מהילדים שעוזבים אותנו ופעילות מים.

יום ב'- שעתיים ראשונות לפי המערכת ושעתיים אחרונות טורנירים מכל הסוגים- ספורט, קלפים, שח מט וכדומה.

יום ג'- שעתיים ראשונות פעילות מרחבית ושעתיים אחרונות יציאה מרחבית לבריכה בנהלל.

יום ד'- שעתיים ראשונות לפי המערכת ושעתיים אחרונות סרט.

יום ה' - שחריות חגיגיות וארוכות + חלוקת תעודות + כמ"ש אחרון לפרידה וחיבוקים..

** בנוסף ,שבוע הבא נחגוג ימי הולדת לילדי הקיץ בשחריות,  נקיים שחריות וסיכומי יום כרגיל ונעסוק גם בדגשים חשובים ובטיחותיים לקראת החופש.

שתייה מרובה, שמירה על גבולות, התרגשות, פרידות ועוד ועוד.. כל אלה ממלאים ומאפיינים ימים אלו.

כולנו רוצים לסיים בטוב ובחיוך :)

שלכם -אריק, אורלי, אלדד ואריאלה.


3-7.6 מסכמים שבוע - 

עוד שבוע שמקדם אותנו לעבר סיום השנה.. מאחורינו. משובים בשיעורים, חונכויות סיכום, הכנות למסיבת הסיום, תערוכה שמתהווה, שיחות הורים, ימי הולדת ושגרה בין לבין. השיעורים מתקיימים כסדרם יחד עם כל שאר סדר היום כשברקע כבר מרגישים אוירה קצת אחרת . השבוע סיימנו לראות את הסרט "פלא" והמשכנו לתכנן את הפרידות מהילדים העוזבים ואת הימים האחרונים של השנה אשר יהיו מלאים בפעילויות מיוחדות כגון בריכה, טורנירים, מסיבה ועוד.. כמובן ניידע אתכם בהקדם. 

בשבוע הבא ביום שלישי זהו טיול חובה וכל ילדי ו' יצאו לעבודה בחווה החקלאית ובמקביל ילדי ה' יצאו לטיול חפש את המטמון.. אנא שימו לב שהילדים ביום ג' יוצאים מהבית עם נעליים סגורות, כובע, הרבה מים ואוכל ליום זה.

פגשנו אתכם לשיחות הורים ביום שני וביום ב' הקרוב נמשיך פגישות משמעותיות אלו.  אנא פנו אלינו בכל עניין לפי הצורך ונשמח להקשיב ולסייע.

מאחלים לנירית, המזכירה שלנו וגם אמא של איתי מהמרחב, החלמה מהירה לאחר ששברה את רגלה השבוע.

מאחלים סופשבוע ממוזג ומשפחתי.

אלדד, אריק, אורלי ואריאלה.27-31.5.18 סיכום שבועי

אחרי ארוע גיבושי ומפגש מהנה של הורים וילדים בתמרת חזרנו לשבוע מלא ואפילו די שגרתי . שכבת ה' יצאה לחווה החקלאית, ילדים רבים מגזוז השתתפו באסיפה השבוע, בחונכויות מתחילים לסכם את השנה וגם בשיעורים והמשכנו לראות את הסרט 'פלא' בסג"ש. השבוע ממשיכים להרגיש את סוף שנת הלימודים מתקרב בצעדים גדולים ויחד עם זה אנו מנסים לשמור על השגרה הקיימת. כבר הכנות לתערוכה ולמסיבת הסיום מתרחשות, עיסוק בפרידות והשבוע ישבנו עם קבוצת בנות להבנות את השבוע האחרון ולמלא אותו בפעילויות מהנות .זו הזדמנות לתכנן זמנים 'אחרים' יחד בשבוע האחרון ולסיים את השנה באופן מאורגן, מובנה וכייפי וגם להיפרד מהעוזבים אותנו ומהשנה שחלפה. 

בשבוע הבא יתקיימו ביום ב' שיחות הורים, נתחיל לחגוג ימי הולדת של ילדי יוני-יולי-אוגוסט בשחריות, נקיים משובים בשיעורים ונמשיך לשמור על שגרת לימודים עד ה-20.6.

לכל דבר ועניין, אנא פנו אלינו ונשמח להקשיב, לשוחח ולסייע.

אלדד,אורלי,אריק ואריאלה.


13-17.5.18 מסכמים שבוע - 

הקיץ הגיע במלוא הדרו, אוירה של כמעט סוף שנה, עבודה בחווה החקלאית בנהלל, חגיגת שבועות והצגת "ילד הכרובית", כל אלה ועוד קרו השבוע במחוזותינו .

נהיה לנו חם אחרי גשמים מרשימים, מריחים פה כבר את החופש הגדול ושנייה לפניו אנחנו יוצאים לחופשת שבועות . שתי שחריות הלכו השבוע לחווה החקלאית, להכיר ולעבוד ובעיקר לחוות מפגש עם האדמה ולמידה כיצד מגיעים תפוחי אדמה לשולחנינו לדוגמא.. רוב הילדים חזר בחיוך ועם חוויות נעימות. בימי שלישי הבאים עד סוף השנה תצא קבוצת ילדים שתבחר לעבוד בחווה. העבודה נטו היא שעה בסך הכל ואנו רואים חשיבות לכך בעיקר למי שמתחבר לכך ורוצה ללמוד עוד על האדמה וסודותיה. אנחנו יודעים שחם מאוד וחשוב לדעת כי בחווה מתחשבים בכך ומתאימים את העבודה לתנאי מזג האויר. יום חמישי חגגנו את 'שבועות' בבית הספר עם התכנסות בית ספרית יפה וחגיגית, מוסיקה וריקודים, תחנות מותאמות למגוון הילדים ולסיום צפינו בהצגה מהשיעור 'ילד הכרובית' בה השתתפו הרבה ילדים מהמרחב והיה מרגש מאוד ובעיקר מעורר גאווה גדולה בילדינו וביעל תלם שהפיקה את הדבר הגדול הזה. 

'עץ דמוקרטי' ביום שלישי בערב התרחש בבית הספר, אליו כל קהילת בית הספר הוזמנה, הורים, ילדים וצוות. נפגשנו קבוצה לא גדולה ויותר מכל מה שנאמר במפגש זה, המפגש עצמו היה המשמעותי והחשוב, לראות אחד את השני, לדעת מי זה מי ולנסות לדייק לעצמינו איזו קהילה אנו רוצים כאן, מה משותף בינינו ומה שונה ואיזה יחד יכול להתהוות. בהקשר זה, בשבוע הבא ביום שישי 25.5 הורים מהמרחב אירגנו לקהילת המרחב יום גיבוש מושקע וחשוב שיהיה כייפי ויאפשר מפגש ילדים והורים. זו הזדמנות נפלאה לייצר היכרות, קרבה ומערך תמיכה משמעותי כאשר יש אנשים נפלאים כל כך עם מטרות משותפות או דומות בהחלט.

נחזור לבית הספר ביום שלישי לשלושה ימים וביום רביעי בבוקר, ילדים ממרחב בוגרים יגיעו לספר לילדי גזוז על החטיבה והתיכון, יענו על שאלות וייתנו לילדים את ההזדמנות לראות את האופק שלהם בתוך בית הספר. לאחר מפגש זה, נזמן אתכם ההורים למפגש דומה.

קבוצת ילדים מהמרחב התנדבה יחד עם אריאלה לחשוב יחד ולתכנן את השבוע האחרון של השנה, אותו נבנה באופן שיהיה חווייתי, מלמד ומהנה כשהמחשבה היא שיהיה שבוע מובנה ומגוון . כבר בשבוע הבא נתחיל את התכנון ונפרסם אותו ואת צרכיו בהקדם.

חג שבועות נפלא ומלא שמחה ומים

שלכם -אריק, אורלי, אלדד ואריאלה.


6-10.5 סיכום שבוע - 

שבוע עמוס ארועים : תחרות "בייקאוף" מרחבית, טורניר כדורסל אזורי וטיול שנתי של יום אחד.

סביב תחרות ה'בייקאוף' היתה התרגשות והכנות בבית. הילדים השקיעו מאוד בתכנון ובעיצוב והאוירה היתה שמחה כמעט כמו כל צבעי המאכל שהתווספו למנות.

היה יפה לראות את שיתופי הפעולה בין הילדים, את היצירתיות והאהבה למתוק..

ביום שלישי גם בנות וגם בנים יצאו לטורניר כדורסל ובשני המחוזות היו ניצחונות של הדמוקרטי אך חשוב מכך, שהמורים אייל וגיא ציינו באופן בולט את ההתנהגות היפה והמכבדת של ילדי הדמוקרטי ואת התחושה הנעימה לצאת עם הילדים מבית הספר ולדעת שאפשר לסמוך עליהם שייצגו אותנו באופן בו אנו רק יכולים להתגאות.

הטיול שהתקצר, הגשם שהותיר אחריו בוץ, המסלול שכמעט השתנה ועוד כל מיני עניינים סביב הארוע שנקרא 'טיול שנתי' הובילו לכך שביום חמישי יצאנו יחד לטיול מהנה ויפייפה כשלפני המסלול נפגשנו כולנו לארוחת בוקר משותפת. הטיול בנחל כזיב היה ארוך, יפייפה ומלא מים. מזג האויר היה לטובתינו וכשהגענו למים נרטבנו כהוגן. היתה אוירה נהדרת והצטרפו אלינו לימור אמא של נמי, נועה ומירי המורות הנפלאות וכמובן היינו הצוות - אריק,אלדד ואריאלה כשחסרונה של אורלי היה בולט. 14 ילדים (!)  גם לא יצאו לטיול והיו חסרים ביותר. 

נהנינו עם ילדיכם מאוד וחשוב לציין שגם הצוותים של הילדים פעלו נפלא - צוות ההדרכה, צוות שתיית מים, צוות עידוד מורים, פינוקים ובדיקת נוכחות. הילדים בהחלט היו מעורבים בארגון חלקים מהותיים מהטיול וזה הוסיף באופן משמעותי לאיכות הטיול!

יצאנו לסופשבוע עם הרגשה טובה ועם ידיעה שיש לנו ילדים שכיף להיות איתם ולטייל עימם.

להתראות - אריאלה,אריק,אלדד ואורלי.29.4 -2.5.18 סיכום שבועי - 

ארבעה ימים אנרגטיים מאוד.. עבודה בחווה החקלאית ,מירוץ שדה וארוע קהילתי ללג בעומר.  עדין הרבה אירגונים לפני הטיול השנתי שבשבוע הבא וכנראה שהאנרגיות הגבוהות קשורות להתרגשות לקראת..

האוירה במרחב שמחה על גבול המשתוללת והסוערת, אולי זה הקיץ שכבר כאן ואולי באמת הטיול שכבר כדאי שיקרה. תקופת סוף שנה שנכנסנו אליה ומאוד מנסים לשמור על שגרה, גבולות, סדר ובטיחות של כולם. שילוב של חום, התרגשות, בלבול, מתח וגיל בו הכל מתעורר לחיים ולמודעות.. שואפים לאיזון ויחד עם כך לומדים להתמודד עם הקיים, עם מה שכל יום מביא איתו.

שתי שחריות יצאו השבוע לעבודה בחווה החקלאית בנהלל. לקח זמן להניע את הגוף ואת הידיים לגעת באדמה ולא להבהל וחלק גדול מהילדים עבד ואף נהנה. נשתדל שכולם יתנסו ועד סוף השנה נגיע לחווה עוד מספר פעמים ונמשיך ללמוד ולהתנסות.  ביום רביעי כל בית הספר יצא למירוץ שדה המסורתי. מזג האויר היה לטובתינו בסך הכל והרצים היו אלופים בהחלט. כל מי שלא רץ עודד את הרצים והיתה אוירה מיוחדת ומאחדת. אין על מסורת..

יום חמישי נהנינו משרב ביום חופש ואחר הצהריים מפגש קהילתי בחורשת הבונקרים. גם מסורת מבורכת ויפה וההורים הפעילו תחנות מקסימות וכל אחד היה חופשי להתחבר, לאכול, לשוטט ובעיקר להיפגש קצת אחרת. תענוג!

השבוע נצא לטיול השנתי ומבטיחים לסגור את כל הפינות הלא סגורות של האוהלים, הויכוחים וכיבוי האורות ..מתרגשים ושמחים לקראת עוד ארוע גדול ומסורתי שלנו.

אנא שתו הרבה מים!!

לכל עניין ודבר,  פנו אלינו - אורלי, אלדד, אריק ואריאלה.


22-26.4.18 סיכום השבוע שהיה..

חשבנו שנצא השבוע לטיול השנתי וכמה נכון היה לדחות אותו.. 

עבר עלינו שבוע שלם של שגרת שיעורים ולמידה ובהחלט מורגשת במרחב אוירה אנרגטית במיוחד.. האם זה בגלל שהמתח וההתרגשות עולים לקראת הטיול? האם זה בגלל שתמיד אחרי פסח מתחילים להרגיש את סוף השנה? מבררים עם עצמינו ומאוד מנסים ומבקשים להחזיק את הרצף, את השגרה ואת הגבולות בתוכה. השבוע גם אריק וגם אלדד היו חולים ושגרת השחריות השתנתה, אנו מבינים את הבלבול של הילדים בגלל השינויים הרבים ומנסים לייצר איחודי שחריות, זה לא תמיד צפוי גם לנו הצוות אך זו גם תמיד הזדמנות להיות יחד.

ציינו את יום כדור הארץ השבוע, צוות בטיחות של הטיול הציג לנו מצגת כללים חשובה לקראת הטיול, בטיול בחירה השבוע יצאו שלושה ילדים במטרה לנקות אזור בנהלל אך כשהגענו אליו גילינו לשמחתינו שהוא נקי..

 ביום רביעי הקרוב מירוץ שדה המסורתי. הורים מוזמנים לרוץ איתנו, יציאה ב8:15, הזנקה 8:40.

חמישי הקרוב חופשת לג בעומר ואחהצ ניפגש במדורה הבית ספרית המסורתית.

שבוע טוב לכולם.

אורלי,אריק,אלדד ואריאלה.


8.4-12.4.18 סיכום שבוע חזרה מחופשת פסח..

אז חזרנו מחופשה ארוכה, עייפים ומלאי אנרגייה מתפרצת.... לשבוע חדש בו התחלנו להתכונן לטיול השנתי, יום השואה בחמישי ולאט לאט חוזרים לסוג של שגרה.

היה מרגש לפגוש את כולם, מרגיש שהמון זמן לא התראינו ולא פשוט לחזור למסגרת אבל גם עושה טוב לכולנו שיש מערכת ברורה וקצת שגרה בכל זאת..

ביום שני התכנסנו לשחרית מרחבית להתחיל להתכונן לטיול השנתי, התחלקנו לצוותי עבודה כשכל ילד בחר צוות ואחריות בטיול והתחלנו לתכנן מה כל צוות עושה וכיצד בצורה יצירתית ממלא את תפקידו. כאמור נצא ב25.4 לטיול לגליל המערבי ונטייל ביום הראשון בנחל כזיב וביום השני כל ילד בחר מסלול יפה ומאתגר בטבע או סיור בעכו העתיקה.

נדגיש שלקראת הטיול נושא האוהלים שוב עולה ורגיש ואנו מבקשים להעביר לילדים גם בבית הספר וגם בבית את המסר שאף ילד לא יישאר לבד בלי אוהל אליו שייך בטיול. זו אחריות מרחבית- חברתית של כולנו.

ביום שלישי הגיעה אלינו הסופרת תמי שם טוב לספר לנו על ספרה "אני לא גנב". סיפרנו לילדים על כך והקראנו להם פרק מהספר כהכנה למפגש עם הסופרת והמפגש היה מעניין ומרתק והילדים הקשיבו בעניין ושאלו שאלות יפות.

ביום חמישי ציינו את יום השואה בבית הספר. בשחריות, בהתכנסות בית ספרית, בעמידה בצפירה יחד, בפעילות יצירה עם אריק, בסיפור משפחתי שסיפרה לנו נועה המורה ובקבלת שבת מרחבית. הילדים הביעו כבוד, התעניינות והקשבה לנעשה ולמסופר. בשבוע הבא ,ביום רביעי נציין בבית הספר את יום הזיכרון לחללי צהל ולקרבנות פעולות האיבה כבכל שנה. אנו מבקשים, אם תוכלו ויש לכם סיפורים שהייתם רוצים לחלוק עימנו הקשורים ליום זה ולזיכרון הלאומי, אנא כיתבו את הסיפור ושילחו עם ילדיכם ואנו נתלה את הסיפורים במרחב על מנת שנוכל לקרוא ולהכיר מעט את הסיפורים ואת האנשים.

סוף שבוע נעים ובהיר לכולם - אורלי, אריק, אלדד ואריאלה. 18-21.3 סיכום שבוע קצר לפני פסח -

רגע לפני יציאה לחופשה ארוכה נספר לכם שהשבוע הקצר שמאחורינו הכיל טיול מוצלח, סגירה של המרחב, עיסוק במשחק "גמד ענק" שמתהווה במרחב ועוד..

הטיול השבוע היה לחורשה מוכרת הסמוכה לבית הספר ובה הילדים התבקשו להתחלק לעשר קבוצות כעשר מכות מצרים ולצלם סרטון התגוננות בפני אחת המכות. הילדים התחלקו לבד וכל קבוצה קיבלה את אחת ממכות מצרים והסבר קצר עליה. כל קבוצה מצאה לעצמה מקום והחלה להמציא פרסומת, מבזק חדשות, הצגה קצרה וכד'. היה מקסים לעבור בין הקבוצות ולהיות עדים ליצירתיות, להומור, לשיתוף הפעולה וגם לאי ההסכמות ולויכוחים. ראינו רק חלק מהתוצרים והיה מהנה ביותר! ילדים מוכשרים ויצירתיים ביותר יש לנו!!

באחד הימים השבוע המרחב נראה כל כך מבולגן ומלוכלך שהחלטנו ,הצוות, לסגור אותו ולא לאפשר לילדים להכנס. האמירה היתה שמי שרוצה להיות במרחב קודם כל מסדר אותו. הילדים התקשו לקבל את הגזירה אבל נשארו בחוץ. לאחר כחצי שעה, שני ילדים בלבד התנדבו לסדר ולנקות כדי שנוכל לפתוח אותו מחדש. כשאנחנו המבוגרים נוכחים במרחב, ניתן לשמור עליו פחות או יותר מסודר ונקי, כאשר אנחנו לא נוכחים מספיק, הבלאגן חוגג. יחד עם זאת המסר שלנו לילדים הוא שזה המרחב של כולנו, שאכפת לכולנו באיזה מרחב אנחנו אוכלים ומשחקים ושהסביבה שלנו היא שלנו לשמור עליה ולשים לב לא רק כל אחד לעצמו, אלא מעבר ככל שניתן..

שכבת ה' מאוד רוצה לקיים את משחק 'גמד ענק' וזו אכן יוזמה נחמדה רק חשוב שתדעו הורים יקרים שאמרנו חד משמעית לילדים שאחרי פסח ,אם ירצו עדיין לקיים משחק זה,יצטרכו מבוגר מהמרחב לסייע ונאמר לילדים שבלי סיוע וליווי של מבוגר, לא יוכלו לקיימו. משחק זה יוצר הרבה פעמים אי נעימויות ובנוסף מצריך מכם ההורים מעורבות וגם רכישות לא מעטות של ממתקים ועוד. ישנה מורכבות רבה במשחק הזה וחשוב שנחליט על כללים ברורים והתנהלות תקינה שתאפשר משחק נעים ומהנה.

ביום רביעי עשינו הכנות לחגיגת הפסח, הכנו מרק, קניידלעך, פיתות והרמנו כוסית לחיים והתכנסנו יחד עם מרחב ביטלס לחגוג. ילדי גזוז קצת מתרעמים על החיבור התמידי עם ביטלס ואנחנו מקשיבים לקולות האלו גם. אנחנו חושבים שהגזוזים יכולים להרגיש גדולים ושזו הזדמנות עבורם להראות את עצמם כבוגרים וגם באמת כדאי שנחבר אותם לגדולים מהם. שווה ניסיון..

יוצאים לחופשה די ארוכה, שעון קיץ, מזג אויר מתחמם, טיולים והרבה משפחה ואוכל..

מאחלים חג אביב שמח וחופשה נפלאה 

באהבה - אורלי, אלדד, אריק ואריאלה.11-15.3 סיכום שבוע..

..אז אחרי מחנה שטח.. קצת לפני פסח.. שבוע די שגרתי עבר על כוחותינו. הרבה שינויים במיקום השיעורים מכיוון שמיקום ההאנגר השתנה, קושי לחזור ולהתאפס על המערכת, על הגעה בזמן לשיעורים, על מטלות בית שניתנו ולאט לאט מסתדרים ומתמקמים מחדש. אין ספק שתחילת מחצית זו היא לא פשוטה כלל גם למורים וגם לילדים וכולנו מתמודדים..

בחמישי הבא כבר נצא לחופשת פסח ואריק ואריאלה כבר יצאו להכנה לטיול השנתי שיתקיים בסוף אפריל בנחל כזיב היפייפה.

נברך את אלדד שרק הגיע אלינו וכבר נאלץ לצאת לכמה ימים לחגוג את הולדת בנו השני. המון מזל טוב אלדד ואחרי פסח כבר יצטרף אלינו בימים שני,שלישי ורביעי כשוחר, מורה וחונך.

הילדים במרחב בתקופה זו מלאי אנרגייה ומאוד עסוקים בעולמם החברתי, ראינו זאת מאוד בולט במחנה שטח וגם סביב פורים. אנחנו גם רואים זאת מאוד בשחריות ובעיקר כאשר השחריות משותפות ואנו יוצאים למשחק בחוץ יחד. האוירה חיובית בסך הכל והביחד משמח את הילדים ויחד עם זאת קיימים מתחים וזה בהחלט שיעור לנו הצוות, שהילדים זקוקים לנו מאוד בתיווך בינהם, בהשגחה ושמירה עליהם.

לעיתים הגיל וההתנהלות שלהם מטעה ואנו נוטים לחשוב שהם עצמאיים ומסתדרים כבר לבד אך הנוכחות שלנו, ההקשבה לצרכים של הילדים, התיווך שלנו והמשחק עימם,  בהחלט הכרחיים ביותר.

ימים חמים באים עלינו.. אנא שילחו בקבוקי מים לילדיכם בכל יום.

אביב נעים ומשפחתי לכולנו  - 

אלדד, אורלי, אריק ואריאלה.4.3-8.3 סיכום שבוע - פורים, מחנה שטח ומה לא..

עברנו את פורים, את מחנה שטח, מחצית חדשה החלה ואנחנו עם הפנים לכמה ימי שגרה עד פסח שממש מעבר לפינה..

פורים עבר עלינו בכיף גדול, לינה בבית הספר בפעם הראשונה בתולדות חג הפורים בבית הספר, שכבת ו' המדהימה שלקחה אחריות וביצירתיות ושיתוף פעולה בוגר הפעילה יום מלא תחנות מגוונות ובעיקר חג באוירה מעולה ומעצימה עבור הילדים. 

..מיד אחרי פורים הגיע מחנה שטח שעיקר ההתכוונות אליו היה האוהלים במטרה ואמירה ברורות שאף ילד לא נשאר לבד. עברנו יומיים מיוחדים בגבעת עודד, הילדים ניצלו את זמן השהייה יחד בצורה יפה, בנוכחות יחד, ברגישות אחד לשני, בהתמודדות עם אתגרים חברתיים לא מעטים ועשו זאת בבגרות, עם בקשת עזרה ובפתיחות גם לדברים שפחות התאימו להם. היו קשיים, היו רגעי קסם, היה מצחיק, היה בכי, כעס, חיבוק, הקשבה והרבה יחד ואהבה - ממש כמו בחיים ביומיום..

המחנה היה הזדמנות לבלות יחד מחוץ לבית הספר ולמדנו מיומיים אלה הרבה לקראת הפעם הבאה.. למידה טובה, משמעותית ומעוררת המון מחשבה איך לשפר ולדייק. תענוג!!!!

בימים אלו מספר הורים יוזמים מפגש הורים-ילדים של המרחב שמטרתו מפגש והיכרות וקודם כל, זו יוזמה מבורכת ונפלאה ואנו מפנים שאלה האם מישהו מההורים יודע/יכול/רוצה/מעוניין להעביר לילדי והורי המרחב פעילות ODT באחד מימי שישי בבוקר?? כל מי שזה בעורקיו או שמוכן לקחת על עצמו את האתגר מוזמן לפנות לשרון רם, אמא של נטע מהמרחב.

המחצית השנייה כבר כאן, המערכות מתייצבות ואנחנו מנסים לייצר שגרה בין כל הארועים והחגים...חשוב שהילדים ידעו מה המערכת שלהם, שיגיעו בזמן ועם הציוד הדרוש לכל שיעור ושאנחנו המבוגרים בבית ובבית הספר נסייע להם בכך. מחצית זו מטבעה יותר מסועפת ומלאת יציאות משגרה וכאן תפקידינו משמעותי בלהחזיק יחד עם הילדים את הבלבול שלעיתים נוצר.

מברכים את אלדד שהצטרף אלינו היישר למחנה שטח והחל להכיר את הילדים ואותנו. המון בהצלחה והנאה!!

מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר בכל עניין עליו תרצו להתייעץ, לבקש עזרה או פשוט לשתף.

סופשבוע אביבי נעים ומשפחתי לכולם.

צוות המרחב -אריק, אורלי, אלדד ואריאלה.18.2-22.2.18

סיכום שבועי - מתכוננים לפורים ועוד...

השבוע ביקרנו במוזיאון, ילדי ו' המשיכו להתכונן לפורים, דיברנו על מסע שטח הקרוב, המשכנו טעימות, יום קולנוע ועוד..

נתחיל עם הביקור במשכן האומנויות בעין חרוד שהיה מעניין, לעיתים לא ברור ובהחלט נושא לשיח בשחריות. ראינו מספר תערוכות של תמר גטר, אורי ניר ואחר כך יצרנו בסדנה. לחלק מהילדים היה לא פשוט להחשף ליצירות במוזיאון ונאמר לילדים מראש שמי שמרגיש שזה לא מתאים לו, יכול לצאת מחלקים שונים של הפעילות ואכן ילדים אחדים בחרו לצאת. בסוף היום קיימנו עיבוד של החוויה ושמענו את הילדים ואת הרגשתם. הילדים התנהגו באופן מכבד והשתתפו בשיח עם המדריכים ויצרו נפלא בסדנה. את העבודות תלינו במרחב.

בשחרית מרחבית השבוע דיברנו על מסע השטח שיתקיים שבוע לאחר פורים. נבלה יומיים בשטח הסמוך לנהלל ויהיה כיף! אנו דואגים כרגע לכך שלכל ילד תהיה שייכות לקבוצת חברים ואוהל. אחרי פורים נתארגן על כל שאר הצרכים. בנוסף, הילדים המשיכו לבדוק שיעורים ולדייק לעצמם את המערכת וההגרלות בעיצומן. שבוע הבא מערכת כרגיל ככל שניתן לפני פורים..

ביום חמישי 'סינמדמו' קידם את פנינו בכניסה לבית הספר עם שטיח אדום ואוירה נפלאה, כל ילד בחר לאיזה סרט ייכנס וצפינו יחד עם הילדים בסרטים השונים. לאחר מכן קיימנו מעגלי שיח על כל סרט והיה מרתק! התחלנו לקשט את המרחב לקראת פורים וההתרגשות בעיצומה.... בשבוע הקרוב ילדי ו' ימשיכו במרץ ויישנו בבית הספר בין שני לשלישי על מנת להכין הכל לפני שכל ילדי בית הספר מגיעים.

בנושא משלוח המנות - צוות המרחב החליט שהשנה ניתן משלוח מנות שחריתי וכל שחרית הגרילה שחרית אחרת לתת לה. אנו מבקשים ביום ראשון כבר להביא את כל מה שנקבע כדי להספיק להכין משלוח ראוי שנעים לתת ולקבל. כל שוחר יכתוב להורי השחרית את הבקשות הספציפיות וכבר תודה מראש! משלוחי המנות יכללו פעילות בנוסף למתוקים וכך נפתח את יום שלישי, ב'שחריות מתנה' שכל שחרית נותנת ומקבלת.

אנו זקוקים עדיין לשני הורים בבוקר יום שלישי לבוא לסייע בתחנות לילדי ו'. אנא פנו בפרטי לאריאלה - 0525051626


תודה, סופש נעים ובריא - אריק, אורלי ואריאלה.
11-15.2.18

סיכום שבוע ראשון של מחצית שנייה

השבוע פתחנו מחצית שנייה עם מערכת חדשה וטעימות. הילדים כבר בשלים לחזור לשגרה אחרי שבוע חצר ומאוד סקרנים מהשיעורים החדשים. בשלישי השבוע שכבת ו' המשיכה להתכונן לפורים ושכבת ה' שיחקו קלפים וניגנו בכיף. בשחרית של אריק השבוע אספו ממתקים וכתבו מכתב לטייס שנפצע בהתרסקות המטוס ובשחריות אחרות חגגנו ימי הולדת, עסקנו ביום המשפחה ושיחקנו בחוץ. נוכחנו לדעת שמשחק 'נשיקה סטירה ' מתקיים במרחב עם כמה ילדים וחשוב שאתם ההורים גם תדעו שאנו מעורבים ועוקבים על הנעשה במשחק. הבהרנו לילדים שמשחקים בדלת סגורה אסורים וחשוב שנראה אותם ונשמור עליהם. אתם מוזמנים לדבר עימם על המשחק כדי שכל הילדים ירגישו בטוחים ושאנו המבוגרים מעורבים.

בחמישי נפגשנו לערב תיכון בו צוות מרחב בוגר סיפר על הלמידה בתיכון ובהאנגר בפרט וכן ילדים ממרחב בוגר סיפרו על חוויותיהם ועל הלמידה המשמעותית שלהם. היה מעניין ואותנטי ותודה לכל מי שהגיע, במיוחד לילדים!!

הכרנו השבוע את אלדד שייכנס למרחב להיות חלק מהצוות, מחכים לו ובינתיים גלי רייפר שוחרת בשמחה את ילדיכם מהשחרית של דור.

שבוע הבא ביום שני נצא לפעילות מחוץ לביהס במסגרת סל תרבות, נמשיך הכנות לפורים ומיד אחרי פורים מסע עודד ליומיים בשטח. פרטים בקרוב..

סופשבוע נעים ומשפחתי - אורלי, אריק ואריאלה.4.2 - 8.2 שבוע חצר

שבוע חצר היה לנו השבוע. פתחנו אותו בטיול בית ספרי לגבעת עודד ביום שמשי ונעים, שהינו יחד במרחבי הטבע המזמנים משחק, שיחה והיכרות מעמיקה יותר עם עצמנו, חברנו ו... הטבע! בסוף הטיול נפרדנו מדור, חבר צוות אהוב ומיוחד, רווי כשרונות ובקרוב נפגוש את מי שיחליף אותו. את הפרידה הרשמית מדור עוד לא ערכנו והיא תתקיים בשבוע הבא.

ביום שני הכנו את בית הספר לשבוע חצר, התחלנו בניקיונות ולאחר מכן התחלקנו לקבוצות עבודה על פרויקטים שונים ברחבי בית הספר. מי שייכנס לבית הספר יבחין בקלות בשינויים חיצוניים רבים שקרו. קירות שנצבעו וצוירו, ספסלי עץ שנבנו, עציצים מיוחדים שנתלו, פרחי קרמיקה שנשתלו, משחקי רצפה שהתווספו וכל זאת לצלילי מוסיקה וריחות של אפייה.

הרבה יצירה הייתה השבוע, רעיונות הפכו לעשייה ולתוצר חזותי מרהיב. שבוע לא שגרתי שכזה מעורר תחושות מאוד מגוונות בקרב הילדים, כמו גם אצל חברי הצוות. יש את אלה שחשים שזהו בזבוז זמן ומחכים לשבוע רגיל ומובנה של שיעורי מערכת, יש את אלה שנהנים מהחופש המתאפשר ומבטלה מסויימת, יש הפורחים בזכות אפשרות היצירה והעשייה בידיים, אפשרות להנהיג, לחשוב, ללמוד איך עושים ולהנות מחדוות העשייה המשותפת ויש את אלה שמאוד רוצים לקחת חלק, אך מתקשים למצוא את הדרך. עבור כולנו זהו שבוע מלמד ומאתגר. הצוות כולו עבד עבודה פיזית ובמקביל עסקנו במאמץ להניע איתנו את הילדים. התוצאות מרגשות. 

ילדי שכבת ו' ממשיכים והמשיכו השבוע בהכנות לפורים ועסקו בכך ברצינות וביצירתיות, בחריצות גדולה!!  זו הזדמנות גם להודות להורים של אלה ושל נעמי על העזרה והעבודה המופלאה עם הילדים בבית הספר בשבוע זה!!

ביום רביעי יצאו חברי נבחרת הכדורגל של בית הספר לטורניר בתי הספר הדמוקרטים. נבחרת ה-ו זכתה בגביע המקום הראשון בטורניר. חזרו שמחים וגאים לבית הספר. כל הכבוד!!!!!!!

שבוע הבא נחזור למערכת קצת מחודשת וביום חמישי ב-15.2.18 נקיים ערב הורים וילדים בנושא התיכון ולקראתו. שאלות רבות, התלבטויות, מה זה האנגר? אילו בגרויות נעשה? במה הילדים יעבדו בשנה הבאה? שיעורי החובה שהיו עד עכשיו הופכים לבחירה.. ועוד נושאים אותם נציף ונדבר כדי להבהיר ולהפיג חששות, לאפשר שאלות ולחדד נקודות מהותיות באופק הלא רחוק של ילדינו.  ניפגש בחמישי ב20:00 בבית הספר. 

שבת שלום ומחצית מחודשת ונפלאה לכולנו.

אריק,אריאלה ואורלי. 21-25.1.17 השבוע שהיה -

בשבוע החולף, הקריר והגשום, התעסקנו במשובים בכל חלקה טובה. בשיעורים, בחונכויות ובשחריות. אנו לומדים מהמשובים לקראת המחצית הבאה ובעיקר כל משוב הוא הזדמנות לעצירה משמעותית והתבוננות על המתרחש כאן ועכשיו . הילדים מתמסרים למשוב וכנים בתוכו והמשוב משקף את ההיבט האישי, כלומר משוב על עצמי, משוב על המתרחש בשיעור ומשוב על התנהלות הקבוצה והמורה. בנוסף, השבוע ביום שלישי בזמן הטיול, כשהשמים נפתחו והשקו את האדמה ואת הדשא הסינטטי, שכבת ו' המשיכה במרץ את ההכנות לפורים ושכבת ה' נהנתה משהייה יחד ומשחק במרחב. נוכחות הילדים במרחב בשבועות האחרונים גדולה מאוד ויש אוירה נעימה של משחקים משותפים ושיח. 

קבוצה נכבדת של ילדים מהמרחב מתכוננת בימים אלו לתחרות רובוטיקה וההתרגשות בשיאה, מאחלים להם הצלחה גדולה וכל הכבוד על הלמידה וההשקעה!!!

שבוע הבא - שבוע אחרון למחצית ואחריו מיד שבוע מיוחד -שבוע חצר - בו נעבוד ונשפר את פני החצרות של בית הספר. באסיפה השבוע נאספו הרעיונות לשבוע זה וכבר קיים צוות הכולל ילדים ומורים לארגונו והפקתו.

פגשנו את חלקכם לשיחות הורים ונמשיך ביום שני הקרוב. פגישות אלה חשובות ומשמעותיות והמפגש עימכם נעים ביותר!! 

ביום חמישי הבא הילדים יקבלו תעודות מחצית שיכללו ייצוג גראפי ומכתב מהשוחר. יום זה יהיה יום מיוחד שיכלול שחרית חגיגית, האפנינג הביצה שלא התפוצצה, פרגונים ובעיקר שמחה ויחד. 

סופשבוע חמים ונעים לכולנו - אריק, דור, אורלי ואריאלה.
14-18.1.18 השבוע שמאחורינו..

בימים אלו במרחב ניתן לראות קבוצות רבות משחקות קלפים ורוב ילדי המרחב בזמן האחרון, בזמנים הפנויים, בוחרים לשהות בתוך המרחב ולהיות יחד. מזג האויר מכנס אותנו פנימה וגם  האוירה המרחבית בהחלט נעימה וחמימה. נעים להיכנס למרחב וראות את ההתרחשות בו. הורים יקרים - אתם בהחלט מוזמנים!

התחלנו את השבוע בשחרית בנפרד ה-ו, מזמן לא עשינו זאת והמטרה היא לפעמים להפריד כדי לחזק את שתי השכבות גם בנפרד ולראות את הילדים בהרכב הזה גם. בנוסף, שכבת ו' השנה מתגבשת סביב תכנון והפקת חג פורים הבית ספרי והפעילות בנפרד פעם בכמה שבועות מעצימה את הקבוצה ומאפשרת לילדים להרגיש גדולים ובוגרים. במקביל,שכבת ה' מקבלת סדרת מפגשים מעצימה ומגבשת ותהליך זה בהחלט נותן עוד מימד חברתי ועוד נקודת מבט לכולנו, צוות וילדים ,על המרחב. 

ביום שלישי השבוע, על זמן הטיול,שכבת ה' יצאה לטיול לארכיון בנהלל ושכבת ו' נשארה עם גלי פלג ועם אריאלה לתכנן ולהתחיל הלכה למעשה את הפקת פורים בבית הספר. הילדים התחלקו לקבוצות עבודה על תחנות שונות, תפאורה ומשחקים והחלו לעבוד בצוותים. הליווי של גלי פלג מטיפקס בהחלט מסייע מאוד ואנו מעריכים מאוד את הליווי שלה!! הילדים כבר בהתלהבות מתכננים ועובדים וכבר בעוד חמישה שבועות יחול פורים בהובלתם של ה"ווים"!!! מאוד מרגש וכל הכבוד לילדי ו' שלוקחים את הפרוייקט הזה כל כך ברצינות! גם שכבת ה' תגוייס להפעלת חלק מהתחנות ויהיה ממש כייף!

חגגנו ימי הולדת השבוע בשחריות למור, לאמיר ולכרם ומזל טוב גם לעמית ולכל החוגגים!!

השבוע המשכנו בשיעורים לקיים משובים, בחונכויות מתכוננים לתעודות עם הייצוג הגראפי והדיאלוג המשמעותי שאיתו ובשבועיים הקרובים ניפגש איתכם ההורים לשיחות מחצית. 

לסיום , כמה עצות מעץ .. לקראת טו בשבט.. - היו זקופים

שתו הרבה מים

היו גאים בעצמכם

התחברו לשרשים שלכם

תמיד תשאפו גבוה ותהנו מהנוף..

סופשבוע חורפי וחמים לכולנו, שלכם -

אורלי,דור, אריק ואריאלה.7-11.1.18 השבוע שהיה -

השבוע היינו בהצגה , קיימנו שחרית מרחבית , הכנו פיתות בטיול רשות, הרבה ילדים נעדרו וגם אנשי צוות כי חולים ואנו מקוים שמבריאים וחוזרים אלינו.

ההצגה "אמא אל תבואי" שראינו היתה מהנה מצד אחד והנושא בה היה בהחלט חשוב לעיבוד אך לדיעת רובינו,ילדים וצוות, היתה זו הצגה מעט פשטנית. נקיים בשחריות בקרוב משוב על סל התרבות השנה, חשוב יהיה למפות את ההצגות ולהבין מה מותאם יותר ומה פחות לילדינו.

השחרית המרחבית השבוע עסקה כמובן בנקיון וניראות..ובסופה התנדבו ילדים רבים להיות צוות ניראות המרחב שיקבע כללים ויקפיד עליהם יחד עם כולם כמובן. נקווה שכל מי שהתנדב או לפחות רוב הילדים,באמת יחוללו שינוי לטובה.

לטיול בחירה השבוע יצאו תשעה ילדים,הכנו פיתות וגם טעמנו מהמרק של מרחב א-ב בטיול שלהם. נהנינו בגן המשחקים והתאווררנו . 

מאחלים לכל החולים להבריא מהר..אנחנו מתגעגעים.

סופש נעים - אורלי, אריק, דור ואריאלה.
31.12-4.1.18 השבוע שחלף

השבוע שעבר עלינו בלט בילדים חסרים כי חולים...בשחריות מיוחדות, בפרידה מאמיר שגב ובהצגה יפייפיה בכמ"ש. חשוב לספר קודם כל כי נועה אלמוג שלנו יצאה מבית החולים לאחר ניתוח בגבה, היא כעת בביתה מתאוששת ותגיע אלינו בשבוע הבא לביקור. היא תשמח לטלפון או לביקור ממי שיכול בביתה שבבית קשת.

בנוסף,רעות שלנו חזרה לביתה בנהלל עם ביתה התינוקת ששמה בישראל תמר, ונאחל להן הסתגלות נעימה וחמימה אחת עם השנייה...וכמובן מצפים לביקור בבית הספר.

קיימנו השבוע שחרית מיוחדת בנושא החגים בבית הספר וכל חונך ישב עם נחנכיו לדיון בנושא. היה מעניין לפגוש את קבוצת הנחנכים ולשוחח בעיקר על חגים לא יהודיים שילדים רוצים לציין בבית הספר. בנוסף, קיימנו בגזוז שחרית נושאית השבוע בה כל ילד בחר לאיזו פעילות ללכת בשחרית. כל שוחר העביר פעילות אחרת והילדים נרשמו יום מראש לפעילות שרצו לקחת בה חלק. היה מהנה ביותר ומגוון ולנו השוחרים היתה הזדמנות לעשות פעילות שאנו אוהבים לילדים שאנו פחות באים במגע איתם. לאור ההצלחה,נקיים שחריות נושאיות נוספות בהמשך.

ביום חמישי בשחרית מרחבית נפרדנו מאמיר שגב שעובר ל'יד לחמישה'. הילדים והצוות כתבו לו במחברת ברכות ודור שר לו שיר שכתב לו. היה מאוד מרגש ואמיר היה מתוק כהרגלו. אנו מאחלים לו דרך צלחה והנאה בנתיב החדש .מקוים שיבוא לבקר ואנחנו בטוח לא נשכח אותו ואת נוכחותו הנעימה במרחב ובמיוחד במגרש.

את השבוע סיימנו בצפייה בהצגה 'הכבש השישה עשר'באולם בהפקת יעל תלם,דליה וילדים רבים וכן גלי הלוי ותמר מהמרחב שלנו שהיו עוזרות הוראה ובמה. היתה זו הצגה מוסיקלית מהנה ומושקעת ביותר ונעים היה לסיים כך את השבוע.

שבוע הבא ביום שני נלך להצגה "אמא,אל תבואי", נקיים בשלישי אסיפה מרחבית בנושא סדר ונקיונות ונחזור לארגן שחריות ה-ו בנפרד כאשר שכבת ו' מארגנת את פורים השנה בבית הספר..

הרבה עבודה לפנינו ושגרה מבורכת.

מאחלים חורף חמים , סוף שבוע נעים ובריאות לכל החולים והמצוננים.

צוות המרחב - אריק,דור,אורלי ואריאלה.


24.12-28.12 - השבוע שהיה

"כמו ירח מתמלא ומתרוקן

אתה קרב ומתרחק

אבל הלב שלי יוצא אליך

ושוב בורח שוב חוזר

אין יום אחד שיעבור

בלי שאחשוב עליך.."

התחלנו את השבוע בשחרית מרחבית בה הודענו על מותו של אסף פרידמן ממרחב טיפקס ממחלת הסרטן. היה חשוב לפתוח את היום יחד, לבשר את הבשורה העצובה ולאפשר לילדים לשתף ברגשותיהם, לשאול שאלות ופשוט להיות יחד בשעה הכל כך קשה זו. גלי המנהלת הצטרפה אלינו לשיח והילדים היו שקטים, שיתפו,הקשיבו וכיבדו מאוד אחד את השני. אילון, אחיו של אסף, הוא חלק מהמרחב שלנו וילדים רבים גם שאלו שאלות עליו, על השבעה ועל נסיעה לבקרו. לאחר השחרית קיימנו התכנסות בית ספרית באולם וציינו את זכרו של אסף בשיר שהושמע בלויה. שולחים לגלית, לנפתלי, ליותם ולאילון ניחומים ושלא ידעו עוד צער.

ביום שלישי יצאנו לטיול בחירה לשדה ליד משק מזיא בו נתקלנו בהמון בוץ ושני גלגלי ענק של צינורות. הילדים צילמו תמונות, עלו על הגלגלים והתקדמו איתם . היתה אוירה כייפית ומשחררת, בהחלט התאווררנו בטיול וזה עשה לנו טוב. הילדים שנשארו בבית הספר שיחקו קלפים, שיחקו בחצר והסליים העסיק חלק גדול מהם..

ברביעי האסיפה עסקה בנושא התלבושת לבית הספר אך עדיין אין הכרעות..

בחמישי לאחר השחרית שכבות ו' ומעלה היו במופע של מחול אתיופי. מופע של אישה בשם דגה שסיפרה את סיפור עלייתה לארץ מאתיופיה, תיארה את חייה באתיופיה ואת הקשיים מסביב ובדרך לישראל. היא שרה, רקדה ואף הרקידה אותנו והיה מעניין ומהנה ביותר וגם נעים לסיים כך את השבוע. 

בשורה משמחת איתה גם נעים לסיים את השבוע - רעות שלנו ילדה את ביתה הבכורה ביום חמישי ואנו שולחים לה ברכות חמות מכולנו והמון מזל טוב.

סוף שבוע נעים לכולם.

אורלי, אריק, דור ואריאלה.שבוע חנוכה 10-13.12.17

השבוע שעבר עלינו היה גדוש ומיוחד, הפנמנו כולנו שרעות יוצאת לחופשת לידה וכי עלינו להפרד ממנה לתקופה הקרובה. כתבנו לה פתקים מכל הלב, הכרנו את אריק שנכנס לנעליה הגדולות ורעות נפרדה מאיתנו עם מתנה יפיפייה שהשאירה למרחב .

האסיפה השבוע המשיכה בנושא חוקי התנהלות בשירותי בית הספר, אסיפה שהתקיימה בנושא שבנות ממרחב טיפקס הציעו. היה חשוב ומשמעותי לשמוע את הילדים מציעים רעיונות יצירתיים ויעילים לשיפור השמירה על השירותים ובעיקר הדיון בנושא זה היה כדי שכולנו נעצור ונשים לב!

בנוסף השבוע חגגנו את חנוכה בבית הספר בסדנאות, טפטופי נרות , הכנת לביבות ,טורניר מחניים מורים ילדים וכמח"ג נפלא בהובלת מרחב בוגר. 

אנו מאחלים לרעות לידה מוצלחת, התרגשות והנאה עצומה מכל מה שצפוי לה וכמובן שתבוא לבקר אותנו עם התינוקת.

מאחלים לאריק נחיתה רכה, השתלבות נעימה והנאה במרחב שלנו ואיתנו.

לכם הורים יקרים וילדים, מאחלים חופשת חנוכה מאירה ומלאת חוויות משפחתיות חמימות.

נתראה אחרי החג

צוות המרחב - רעות, דור, אורלי ואריאלה.
 השבוע שחלף 3.7-7.7

*בתחילת השבוע יצאנו המרחב למופע מוזיקלי של להקת "אנסמבל" ביפעת. מופע של כלי הקשה. היה נראה שהילדים נהנים מהמוזיקה וגם ההתנהגות שלהם במופע הייתה מכבדת ונעימה.

ביום שלישי התקיים טיול חובה בשדות נהלל. מזג האוויר היה טוב אלינו, הייתה שמש נעימה והירוק של העמק גם הוא הוסיף לאווירה. הגענו לפינת מרגוע בשדות, שם נהנו מהפשטות, מהטבע, משיחות וזמן חברתי משותף וחלק בחרו גם להתנסות ברישום בטבע.

ביום רביעי יצאו נבחרות כדורסל בנים ובנות שרובו מילדים מהמרחב שלנו, לטורניר של בתי ספר בעמק. לצערנו לא הייתה כניסת מעודדים אך הילדים חזרו עם חוויה טובה וניצחונות..

בחלק מהשחריות חגגנו השבוע ימי הולדת ועסקנו בנושאים שונים הקשורים לחנוכה  (כמו עיסוק בנק' טובות שיש בנו) ושחרית שעסקה בהקשר ליום המודעות לזכויות אנשים עם מוגבלויות.

את סוף השבוע סיימנו בסג"ש רשות של חידון קהוט- שארגנו והובילו יערה ואביגיל מהמרחב!

*חשוב לנו לשתף אתכם בנוגע לשימוש בפלאפונים ומסכים. על פי חוק בית הספר למרחב גזוז אסור להשתמש בפלאפונים, לצערנו ישנו מיעוט של ילדים שעושים בו שימוש על אף האיסור, הפניות והשיחות שלנו איתם. כמו כן ישנם ילדים שצופים בקליפים במרחב (שחלקם לא חינוכיים), גם זאת למרות האיסור. אנו מזמינים ומבקשים מכם לשוחח על נושאים אלו עם הילדים.

שבוע הבא מחכות לנו פעילויות שחריות ובית ספריות לקראת חג החנוכה!

ביום שלישי, אריק המורה שמחליף את רעות יגיע לבית הספר ויפגוש את ילדי המרחב! נאחל לו כניסה רכה ונעימה, והמון הצלחה בכניסה למרחב שלנו, הוא זכה!

סוף שבוע נעים, אריאלה, דור, אורלי ורעות.

השבוע שחלף .. 26-30.11.17


השבוע בית הספר התמלא מחדש בשבים אלינו ממסע השטח בדרום, שהביאו איתם אווירה מחוברת וחזקה חזרה לבית הספר. קימנו שבוע שגרתי למדי, כל השחריות התקיימו בקבוצות השחרית הקבועות ובהם עסקנו בתכנים של יחסי חברות, פחדים, אורות בחיינו וגם לא מעט בספורט.

הטיול השבוע אורגן על ידי ארבע בנות המרחב: יובל, אלה, נעמה וענת, אשר ארגנו טיול במסגרת "המרוץ למיליון" שכלל משימות תחרות בין שתי קבוצות. הבנות השקיעו מאוד בהכנה וזה בהחלט ניכר בהשתתפות ובביצוע. התחרותיות שנוצרה זמנה שיח על יצר התחרותיות וגבולותיו הרצויים.

ברביעי חגגנו את הכרזת המדינה בריקודים משותפים בבית הספר ובחלק מהקבוצות הרחבנו בנושא.

אפשר לראות במרחב התארגנויות לפעילויות חברתיות מחוץ למסגרת בית הספר. היוזמות מבורכות ואנחנו כצוות, היכן שיכולים, מנסים לתווך את ההכרח ברגישות ובהסתכלות חברתית רחבה יותר כדי להימנע מפגיעה.

בשבוע הבא, ביום שני נצא לקונצרט במסגרת סל תרבות – טרמולו ואוצרות הדמיון, בה הבמה עמוסה בעשרות כלי בהנחייתו של בכיר הנקשנים בישראל - תומר יריב. אנחנו מצידנו ננסה לבוא מוכנים עם הילדים למופע כדי שיוכלו להנות ולכבד את האמנים ושאר המשתתפים בקהל.

ברביעי יתקיים טורניר כדורסל בנות מטעם המועצה.

בשבוע הבא נתחיל גם להתכונן ליציאתה הקרבה ובאה של רעות לחופשת לידה שתחל בחופשת חנוכה המתקרבת. נכין לרעות ברכות לקראת שינוי הסטטוס והפרידה הזמנית, אך משמעותית, עד לשנה"ל הבאה.

מאחלים שבת נעימה וחמימה עם המשפחה.

שלכם - אורלי, רעות, דור ואריאלה.

            


השבוע שהיה - 19.11-23.11.17

השבוע התחיל בידיעה שיגיע סוף סוף החורף, שבוגרים וטיפקס יוצאים למסע ושעוד מעט חנוכה.. קיימנו השבוע שחרית ה-ו בנפרד, טיול וסרט במקביל וסגש משותף עם ביטלס.

בחלק מהשחריות השבוע עסקנו במה שמזמן חודש כסלו.. אור וחושך, פחדים והילדים שיתפו, יצרו ונהנו מפעילויות תוכן ויצירה בעקבותן. שחרית שכבת ו' השבוע התחלקו לצוותי תכנון תחנות לקראת פורים. כל אחד בחר במה לקחת חלק (תפאורה, תחנות, אוכל וכו) והילדים התיישבו בקבוצות לתכנן כיצד היו רוצים שהתחנות ייראו , רשמו ציוד שיצטרכו והתחילו ל'עוף' עם רעיונות יצירתיים מרשימים ביותר. עם שכבת ה', אורלי ורעות הפעילו את הקבוצה במשחקי אימפרוביזציה והילדים שיתפו והשתתפו ממש יפה.

ביום הטיול הגשם הגיע במלוא הדרו וקיימנו טיול בוץ למי שרצה ובמקביל צפינו בסרט ' סאמרהיל'. ממליצים בחום גם לכם ההורים לצפות בסרט זה המספר על אחד מבתי הספר הדמוקרטיים הראשונים באירופה. בסוף יום שלישי קיימנו שיח על הסרט, על הדמויות ועל המשותף והשונה בין ביהס שלנו לסמרהיל. הילדים שחזרו מהטיול נראו מבוצבצים ומרוצים למדי. בהחלט הורגש השבוע ששני מרחבים לא נמצאים, היה מרווח בשיעורים, בחצר, במטבח ובכלל היה שונה וזימן מפגשים נוספים בינינו לבין ילדים וביום חמישי בסגש, יחד עם מרחב ביטלס, קיימנו משחק מחניים עתיר משתתפים משני המרחבים, במקביל משחק 'שרופים' בו השתתפו גם ילדים רבים ובמרחב שלנו ניגנו ילדים מוכשרים יחד עם דור. היתה אוירה נעימה וחגיגית וכיף לסיים כך את השבוע.

מאחלים שבת נעימה וחמימה עם המשפחה.

שלכם - אורלי, רעות, דור ואריאלה.
12.11-16.11.17 סיכום שבוע במרחב שלנו - 

שבוע שמשי וחם עבר על כוחותינו, הסליים מככב במרחב ומגיע לשיעורים ולכל חלקה טובה, הילדים אנרגטיים מתמיד ובהחלט חשים את הכוחות והסערות.. והלא כל סערה מביאה גם גשם, אז הכל לטובה..

השבוע בחלק מהשחריות עסקנו בהתנהלות בקבוצות הוואטסאפ, למדנו על חג הסיגד ובהחלט בתוך השחריות נעשית עבודה יומיומית של בניית קבוצה, בניית אמון אחד בשניה ולמידה על תכנים בחיינו ובחיי החברה. השחרית היא הקבוצה המרכזית בה אנו פוגשים את ילדיכם היקרים יום יום בתחילתו ובסופו וההתנהלות בתוכה משמעותית ונותנת את הטון להתנהלות כולה בבית הספר, הן למנחה השחרית והן לילדים. בקבוצת השחרית אנחנו לומדים להתנהל בקבוצה, לשתף, להקשיב, להביא חלקים מעצמינו שאותם חשוב לנו להראות ולחזק ותוך כדי דיונים, משחקים ופעילויות שונות ומגוונות, אנחנו מתאמצים להעצים כל ילד בחוזקותיו ולהתפתח באופן אישי כחלק מקבוצה, כי הרי אנו לא גדלים בוואקום. בכל קבוצת שחרית אנו רוצים ליצור תחושת שייכות של כל הילדים ולקדם אינטראקציה חיובית בתוכה. זו עבודה יומיומית מרתקת ואנו מזמינים אתכם ההורים לשוחח עם ילדיכם בבית גם על השחרית שלהם ועל ההרגשה שלהם בקבוצה.

השבוע גם קיימנו שעתיים מרוכזות של נקיון בית ספרי שהיה חשוב מאוד מכיוון שעצרנו הכל והסתכלנו סביבינו, התייחסנו ללכלוך ולבלאגן והשקענו בלשפר את המצב.. עכשיו רק צריך לשמור יותר.. הלוואי שנצליח!  - גם פה העבודה היומיומית של כל שחרית בסופיום על הנקיונות בסופו של דבר כנראה הופכת להרגל ולחלק בלתי נפרד מחיי הילדים גם מחוץ לבית הספר .. אולי.. ומעבר לנקיון אנו שואפים ללמוד גם להסתכל מעבר לעצמינו ובאמת להפנים כי אנחנו חלק ממשהו גדול יותר וכי ההשפעה של כל התנהלות, תמיד מכה גלים.

שכבת ו' השבוע קיימה מפגש התנעה לקראת תחילת העבודה בצוותים לארגון פורים. ההתרגשות מתחילה וההתגייסות של הילדים מרשימה. הם מעלים רעיונות יצירתיים ומאוד רוצים לקחת אחריות ולהיות משמעותיים בהפקת החג בבית הספר. אנו הצוות, מרגישים עד כמה השכבה הזו רוצה וצריכה את הניראות שלנו המבוגרים ואת ההעצמה הזו. בשבוע הקרוב נקיים שחרית בנפרד שוב ונמשיך בפרוייקט. 

הטיול השבוע היה בחירה וקבוצת בנות מדהימות יצאו עם דור לטיול משימות ונהנו מאוד. הטיול בשבוע הקרוב יהיה בנים בנות בנפרד, טיול חובה מאתגר ומיוחד.

בסג"ש בחמישי נהננו מחידון קהוט בנושא אוכל ובמקביל ממשחק חממות בחצר. הסג"שים הם בחירה ופעם בחודש יהיה כמ"ש בית ספרי שגם הוא בחירה בהתאם למה שנבחר באסיפה.

בשבוע הקרוב - נצא ביום ראשון לעודד משחק כדורגל באמפי בנהלל. ילדים רבים מגזוז משחקים ונרשמו שני שליש ילדים מהמרחב שרוצים לבוא ולעודד אותם!! בנוסף, נקיים ביום שלישי שחרית ה-ו בנפרד וכאמור טיול חובה לאחר מכן.

כולנו צמאים לגשם ובעיקר האדמה.. מקוים שיגיע, שישטוף, שיצמיח..

סוף שבוע נפלא לכולנו.. צוות המרחב - דור, רעות, אורלי ואריאלה.

5-9.11.17 סיכום שבועי -גזוז

השבוע קיימנו שבוע שגרתי למדיי שכלל ארועים מיוחדים כמו הצגה, שחריות משותפות, טיול חובה וסג"ש בחירה.

ההצגה אליה יצאנו השבוע היתה מופע מחול הנרקם סביב כיתה בבית ספר המתאמנת לקראת מופע הסיום. רוב הילדים נהנו מאוד ואנו מקוים שמעבר להנאה, היה גם ערך מוסף ליציאה זו מבית הספר כפי שמצופה מסל תרבות..

שחרית אחת השבוע הוקדשה להצעות לגבי שמירה על הציוד במרחב ועידכון חשוב של נועה אלמוג היקרה שלנו ושחרית נוספת השבוע קיימנו לשתי השכבות בנפרד כאשר שכבת ה' שיחקו משחקי חצר עם רעות ואורלי ושכבת ו' במרחב עם דור ואריאלה על תחילת ההתארגנות לארגן את פורים בבית הספר השנה. בשבוע הבא נקיים שחריות רגילות אך בהחלט נמשיך בתהליך בניית שתי השכבות גם בנפרד והורי שכבת ו' יעודכנו בהמשך גם על מפגשים לקראת החטיבה. 

הטיול השבוע היה מסיק ורק אחוז קטן מהילדים בחר באמת למסוק, כל השאר נמנעו מקטיף הזיתים ונהנו משהייה משותפת בחבורות. לאחר המסיק צעדנו לעבר הכרם לראות את המכונה המנערת את עצי הזית. המחזה היה מרשים ביותר וגם פה רוב הילדים פשוט שהו מתחת לעצים ונהנו אחד עם השני. בחמישי השבוע, לאחר סיכומי היום, בכל מרחב היה סג"ש בחירה כשאצלינו הילדים יכלו לבחור בין משחק מחניים בחוץ לבין חידון קהוט על המרחב שגלי ויערה הכינו. גם המשחק וגם החידון היו מוצלחים מאוד וגם היה אחוז קטן של ילדים שבחר לא להשתתף באף אחת מהפעילויות. רוב הילדים בחרו ונהנו ממה שבחרו. החידון היה מקסים, עם שאלות מותאמות ונחמדות והמשחק בחוץ זרם בנעימים.

בריאות לכל המצוננים והחולים

להשתמע - צוות גזוז - אורלי, רעות, דור ואריאלה.מה היה השבוע ?

29.1 -2.11

השבוע היתה התקררות באויר, ערב מרתק עם חלקכם בעץ הדמוקרטי, טיול בחירה, ציון יום רבין, שינוי מהותי בכמ"שים ודיונים חשובים בשחריות.

שמחנו לפגוש אתכם ההורים בעץ הדמוקרטי ובשיח המרחבי בו עלו נושאים חשובים כגון חגיגת ימי הולדת בבתים, ההפרדה בין שתי השכבות במרחב לצורך העצמתם גם בנפרד ובעיקר היה נעים להיפגש ולהכיר, להקשיב לכם ולשתף אתכם.

בהמשך גם נקיים  מפגשי הורים נוספים שיעסקו בהתלבטות אם להישאר או לעזוב את בית הספר ובמקביל גם מפגשים מובנים עם הילדים בנושא כשהמטרה היא לשמוע את הילדים ואתכם ולהביא כמה נקודות מבט כדי לסייע לראות את התמונה השלמה והכי חשוב שכולנו נדע שאפשר לדבר על כך בגלוי אחד עם השני ממקום לא שיפוטי.

לטיול השבוע יצאו 18 ילדים, הכנו פיתות, שיחקנו כדורגל, כדורסל והילדים קיימו שיחות קבוצתיות ואפשר לראות חיבורים יפים בין הבנים לבנות , בדיקה הדדית של התקשורת בניהם ובעיקר רצון להיות יחד . היתה אוירה טובה בטיול והילדים שנשארו בבית הספר שיחקו במגרש, במרחב והאזינו לשירים באנגלית במרחב. מעניין להקשיב לשירים שהילדים מקשיבים להם, עוד דרך להכיר את הילדים יותר ולדעת מה הם אוהבים.

השבוע באסיפה, לאחר דיונים באסיפות האחרונות בעניין הכמ"ש, הוחלט שהכמשים יהיו בחירה ובמקביל הילדים יוכלו להנות מסדנאות . השבוע היה הנסיון הראשון ורוב המרחב שלנו בחר לא ללכת לכמש ובמקביל לקיים את המשחק מחניים שוועדת הסגשים תכננה. התחלנו להתארגן למשחק ועד שסיימנו להתארגן כבר לא נותר זמן למשחק. נצטרך לדייק את הזמן הזה ובמקביל לכמש"ים לייצר עם הילדים פעילות משמעותית לזמן הקצר עד ההסעות. אולי עם וועדת סגש נבנה תוכנית שכזו..

יום הזיכרון ליצחק רבין כלל סדנאות והתכנסות בית ספרית. הילדים כל שנה מביעים עניין בנושא, וגם השנה התמסרו לשיח על סובלנות , לשירה יחד וללמידה על יצחק רבין ועובדות ההסטוריה. הדגש הפעם היה האמצעים הלגיטימיים בהם אנחנו מביעים את דעתינו במדינה דמוקרטית ובכלל.. והעלאת המודעות לאיך אנחנו עושים זאת בלי לפגוע. הכל מתחיל בשטח הפרטי שלנו, בבית, בסביבה הקרובה בבית הספר ובכל מעגל בו ניקח חלק. ילדי גזוז לקחו חלק פעיל בהתכנסות הבית ספרית והם מקור להשראה, חיקוי וגאווה.

נושא חשוב שעלה במרחב השבוע היה קיום משחק 'גמד ענק' בין חלק מילדי המרחב. הילדים המשתתפים במשחק קיימו הגרלה בינהם, קבעו בעצמם מי ישתתף ומי לא והתחיל משחק שמשך הרבה תשומת לב. הבנו כי עלינו להביא לשיח בשחריות את העניין ודיברנו על כך כאשר מטרת השיחה היתה לשמוע כיצד הילדים מרגישים עם זה ולא להאשים אף אחד, וגם לא חיפשנו פתרונות, אלא העלאת המודעות לנקודות המבט השונות בנושא ולרגשות השונים העולים בעקבות מצב שכזה. גם נושא ימי ההולדת דומה בכך שכאשר מזמינים חלק גדול מהמרחב, וחלק אחר לא מוזמן, יש לכך השלכות לכל הכיוונים ובאמת הרגישות שלנו המבוגרים פה צריכה להיות גבוהה ובאחריותינו לתווך נושאים אלו לילדים, שהם ירגישו שאנו שומרים עליהם. סיטואציות כאלה הן מורכבות כמעט תמיד וכשאנחנו מודעים לכך, אנחנו פועלים בשיקול דעת וגם מזמנים דיאלוג חשוב עם עצמינו ועם ילדינו.

בשבוע הקרוב נתחיל לקיים שחרית אחת בנפרד שתי השכבות, כאשר עם שכבת ו' נתחיל לתכנן את פורים כפי שסיכמנו בפעם הקודמת ועם שכבת ה' נקיים פעילות מגבשת אחרת. בנוסף, נקיים השבוע שחרית מרחבית בה נציע הצעות יצירתיות לשמירה על הציוד במרחב מכיוון שטרם מצאנו פיתרון לכך..

הטיול השבוע יהיה חובה וכנראה שנקיים מסיק ולמידה על הזית והפקת השמן.

מזמינים אתכם ההורים לדבר עימנו במידת הצורך ומאחלים לכולנו ימים טובים.

צוות המרחב - דור, רעות, אורלי ואריאלה.סיכום שבועי 22.10 -26.10

המון דברים קרו השבוע....שחרית בנים בנות.. טיול בנים בנות, שחרית מיוחדת לשכבת ו' וסג"ש שהופק על ידי ועדת סג"שים מרחבית חדשה...

אז הטיולים השבוע היו מפוצלים, טיול חובה של הבנות יצא למשק של רעות בנהלל, היכרות עם הפרות והכלב צ'אבי וציור לקישוט המרחב. הבנות נהנו וחזרו מרוצות וגם הבנים נהנו בטיול מסע אלונקה ומשחק מיוחד עם כיסאות בדרך, התגנבות יחידים בכרם הזיתים והרבה גיבוש ויחד נעים. הטיולים השבוע הרגישו לנו ולילדים משמעותיים ונשמח שימשיך לנו כך.. גם אתם ההורים מוזמנים לסייע לנו ביצירת טיולים שבועיים מיוחדים, נושאיים עימכם..זה יכול להיות נפלא שהורים וילדים לפעמים יובילו טיול שהפיקו.

גם שחרית אחת השבוע היתה מפוצלת והיתה נעימה בסך הכל אך נצטרך להמשיך ולקיים פעם נוספת שחרית מופרדת ולהצדיק יותר את ההפרדה.. כלומר בפעם הבאה לכוון לפעילות מובהקת רק לבנות וכך גם לבנים. מסקנה זו נובעת מהילדים שהביעו את הצורך הזה והבקשה שאם מפרידים כבר, אז לייחד את הפעילות. המטרה בהפרדה שאנו עושים לפעמים היא ליצור חיבורים חדשים, לראות את הכוחות שיש בכל קבוצה ולנסות שגם הילדים יצליחו לראות עוד דברים שטרם ראו בחבריהם למרחב. בנוסף, השבוע, קיימנו שחרית מיוחדת לשכבת ו' יחד עם דור וגלי פלג על הפקה וארגון חג פורים בבית הספר. כל השכבה פה אחד הראו רצון להוביל פרוייקט זה השנה ונייחד לכך שחריות רבות, גם לאפשר זמן ארגון וכן גם לאפשר לקבוצה זו ייחוד והעצמה. במקביל ילדי שכבת ה' נמצאים בפעילות עם מבוגר מהמרחב, כל פעם פעילות אחרת שגם תזמן גיבוש והעצמה. בהצלחה לילדים ולנו..

ועדת סגש התגבשה יחד עם אריאלה השבוע ובה הוחלט כי הסגשים הקרובים יהיו בסימן תחרות בין שתי קבוצות במרחב. הסגש השבוע הביא אנרגיות גבוהות, הרבה רוח ספורטיבית אך גם מורכבות מעצם התחרות. נבחן את העניין הזה גם בוועדה וגם עם המרחב כולו ונבדוק האם נכון להמשיך בכך או לעצור את התחרות ולפנות לקונספט אחר.. אנחנו לומדים כל הזמן ומנסים דברים חדשים. הילדות שבוועדה מתנסות בכך לראשונה ובהחלט ניתן לכך הזדמנות, ניפגש איתן פעם בשבוע וגם נסיק מסקנות כל פעם מההתרחשות בסגש האחרון כדי להשתפר. כל הכבוד לבנות שהתנדבו לוועדה וקפצו למים.. ושיהיה בהצלחה..

ביום שני הקרוב, ב - 30.10 ניפגש הורים וילדים בערב מיוחד ל"עץ דמוקרטי" בו נתחלק לקבוצות דיון על נושאים שונים ולאחר מכן נתפצל לפי מרחבים ונקיים שיחה שלכם ההורים יחד איתנו צוות המרחב. מקוים לפגוש את כולכם!!

חשוב לנו ליידע כי ראשי הילדים במרחב הינם ראשים חכמים ומלאי יצירתיות וכי חשוב לנו שגם יהיו נקיים.. אנא בידקו ראשים ונקו על פי הצורך ותמיד עוזר גם לאסוף שיער ארוך.

בברכה - צוות גזוז - אורלי, רעות, דור ואריאלה.
סיכום שבוע שגרה של אחרי החגים J 15.10 – 19.10

קשה לזכור שעד לפני שבוע עוד היינו שרויים בתקופת החגים. חזרנו ביום ראשון בתחושה של הסתגלות מחודשת, ישר לתוך שבוע שגרה.

ביום שני בבוקר, נפגשנו סוף כל סוף חונכים עם נחנכים, חלק ממשיכים וחלק מתחילים קשר חדש. אנחנו גאים בייחודיות שבחונכות ורואים את ההתרגשות של הילדים וכל הצוות לקראתה. במהלך היום קבענו זמן קבוע במהלך השבוע לחונכות.

את סוף היום קבלנו בגשם חזק שהביא איתו אנרגיות בריאות של שמחה מהטבע וקבלת סימני החורף הראשונים. בדקנו את הנזילות וכבר התחילו לתקן לקראת ימי החורף האמיתיים...

ביום שלישי יצאנו חלקנו לטיול בחירה שארגנו שלוש בנות מהמרחב, רעות תמר ועדי שאצלה התארחנו במהלך הטיול. התכנון כלל משימות גיבוש והיה שיתוף פעולה מוצלח ומהנה לכל המשתתפים. מי שנשאר במרחב בזמן הטיול נהנה מיצירה בחומרי אמנות בהנחייה של נועה ורבים הילדים שפשוט מוצאים את דרכם לנצל את הזמן היקר כרצונם.

בסוף היום שוחחנו בקבוצות השחרית על האופן בו מסתיים כל שבוע לקראת האסיפה שעסקה בביטול או תכנון מחדש של הסג"ש והכמ"ש. השיחות היו ערות והראו הרבה אכפתיות מהזמן והאופן של סגירת השבוע בבית הספר. גם האסיפה ברביעי בבוקר היתה משמעותית והועלו בה כמה אפשרויות של התייחסות לסג"ש הכוללות יצירת ועדה קבועה לתכנון, ביטול מוחלט ועוד אפשרויות בין לבין. הצבעה בנושא תתקיים באסיפה הבאה.

אפשר לראות יוזמה יפה אצל כמה תלמידי ו' שנפגשו כדי לחשוב על פעילויות ורעיונות בעקבות ביטול "צעדים להתבגרות". לנו זה נראה כבר כסימן מובהק לצעד משמעותי בהתבגרות בבית הספר ואנחנו גאים בהם על היוזמה.

החלטנו להקדיש זמן ומקום לפעילות בחלוקה לקבוצות בנים ובנות בנפרד כאפשרות להכיר יותר, להרגיש קבוצת שווים ושוות שונה ולבחון כמה סוגיות במבט הומוגני מבחינה מגדרית. השחרית של יום ראשון וטיול החובה ביום שלישי יתקיימו בקבוצות נפרדות של בנים בנות ויחד נגלה איזו הזדמנות נוצרת קבוצות האלו.

שיהיה שבוע נעים ומוצלח לכולנו עם חונכויות חדשות ומוצלחות והרבה למידה משמעותית.

 רעות, דור, אריאלה ואורלי


סיכום שבוע קצר - לפני סוכות - 7-9.10.17

שלושה ימים בלבד ארך השבוע הזה בבית הספר אך קרו בו המון דברים.. גלעד ואופיר ממרחב בוגרים באו לספר לנו על האפשרות להצטרף לחוג רובוטיקה וטכנולוגיה וילדי גזוז הקשיבו מרותקים לכל הפרטים וכרגע כ-20 ילדים מהמרחב נרשמו ומקוים שבאמת כולם יוכלו להצטרף. ביום שלישי יצאנו ליום שלם מחוץ לבית הספר שכלל טיול לגן הבוטני והכנת קישוטים , משחק בדרך שהעסיק את כולנו שעות רבות והתכנסות בחורשת הבנים בנהלל לסדנאות וכמחג מושקע. הילדים התמודדו עם יום ארוך וחם, עם הכנת קישוטים לקשישה מנהלל לסוכת החנייה שלה וגם חיפשו ומצאו את ארבעת המינים שהחבאנו בין העצים. חזרנו לבית הספר לסיכום יום, פרידה לקראת חופשת סוכות ארוכה והיה נעים לסיים כך את השבוע. כשנחזור מהחופשה, כל ילד ידע מי החונכ/ת שלו ונקיים שגרה של חודשיים עד החופשה הבאה. בינתיים מאחלים חג שמח, חופשה מעולה והרבה גשם בעתיד הקרוב.

* אנו מבקשים ליידע אתכם על כך שמתנהלות קבוצות וואטסאפ שונות של הילדים וחשוב לעקוב מה קורה בהן ושהתקשורת שם בין הילדים תהיה טובה ומכבדת. 

* חשוב שתדעו שאתם יכולים לפנות אלינו בכל עניין ושאלה, התלבטות או בעיה.

חג שמח

צוות המרחב - אורלי, דור, רעות ואריאלה.


סיכום שבוע - 24-28.9.17

אז מה היה לנו השבוע במרחב ובכלל..? חגגנו השבוע ימי הולדת בחלק מהשחריות, נפגשנו בשחריות משותפות מהנות ביותר ועסקנו ב"סליחה" וביצירת קיר סליחה במרחב בהובלת דור. בנוסף, ביום שלישי נהננו מטיול בחירה אליו יצאו 17 ילדים לגן הבוטני. ילדי הוועדה הפעילו תחנות בטיול וחזרו די מרוצים. הילדים שנשארו בבית הספר עסקו במשחק, ציור, שיחות ופעילות בחצר עם אורלי. היה רגוע ונעים עם הנשארים ובעקבות מפגש משמעותי של ועדת טיולים יחד עם רעות ודור, הוצעו הצעות מעניינות וחכמות על המשך התנהלות הטיולים במרחב. כמובן שנעדכן בקרוב גם את הילדים וגם אתכם ההורים.

הסג"ש השבוע כלל התכנסות במרחב, חידון על חגי תשרי, שירה יחד ומופע יצירתי ושנון של השלישייה - רעות, תמר ויערה. אנו לומדים מההתכנסויות האלו שכאשר הילדים שותפים, מציגים, מפעילים ולוקחים חלק בהפקת הסגש, כל המרחב מתעניין ומכבד ולכן חשוב שבכל סגש הילדים יהיו אחראים ומובילים וגם פה כדאי שניצור וועדה לארגון הסגשים הבאים.

שמחים שכל מי שנעדר השבוע בגלל מחלה, חזר בריא לבית הספר ומאחלים החלמה מהירה לחולים ולמצוננים.

שבוע הבא קצר ושוב נצא לחופשה ארוכה וקצת מנתקת ואז נחזור לשגרה ברוכה סוף סוף..

מאחלים חתימה טובה ושנה של עשייה, למידה וכמובן בריאות!!

צוות מרחב גזוז - אורלי, רעות, דור ואריאלה.סיכום שבוע ראש השנה - שבוע קצר 17-19.9.17

שלושה ימים השבוע שהיו גדושים בחוויות, הגרלות לשיעורים מסויימים, טיול חובה בו הרבה ילדים התנגדו ליציאה אליו והתמרמרו מעצם קיומו, התכנסות בית ספרית לכבוד ראש השנה ופעילויות בחצר. אז נעשה סדר ונספר כי ההגרלות שהתקיימו, גרמו להרבה ילדים להבין כי יש לשנות את המערכת מעט ולחפש אלטרנטיבות לשיעורים בהם ירדו בהגרלה. חשוב לידע את מי שאיתו עשיתם מערכת ולעדכן את השינויים בהתאם כמובן. בנוסף, ביום שלישי, במקום שחרית, כל בית הספר התכנס על הדשא וכל מרחב ברך מרחב אחר וחשוב להדגיש כי הברכה אשר מספר בנות כתבו מגזוז למרחב ביטלס,היתה פשוט מקסימה ומלאת חן והומור. לאחר ההתכנסות היתה אפשרות בחירה להשתתף בהפנינג קצר בחצר שכלל מספר מוקדי פעילות במקביל ואחריו הילדים יצאו עם דור ונועה לטיול . הרבה ילדים הגיעו עם כפכפים (אולי בטעות ואולי לא..) ואחרים התמרמרו מאוד על החובה לצאת לטיול. נאמר מפורשות לילדים כי עד אשר לא יוצע חוק באסיפה ועד אשר לא יתקיים דיון בנושא, הטיולים ממשיכים כסדרם. אנו, הצוות, יחד עם נציגות ילדים מהמרחב, עושים הכל כדי שהטיולים הבאים יהיו מעניינים ומהנים. לסיום השבוע, בכל שחרית אכלנו תפוח בדבש ועשינו פעילות לקראת היציאה לחג . 

מאחלים לילדים, לכם ולנו שנה של שותפות, אמון, שמחה ותקשורת מיטיבה בינינו.

שנה טובה ומתוקה - אורלי, דור, רעות ואריאלה.


סיכום שבוע שני 10-14.9.17

שבוע נוסף עבר על כוחותינו ובו התנסינו בתרגילים חשובים של ירידה למקלט במקרה של מלחמה (חס וחלילה) ויציאה מהמבנה במקרה של רעידת אדמה (שלא נדע)..   נפגשנו איתכם ההורים ביום שני לקביעת מערכות ואכן זה היה מפגש חשוב ומשמעותי לתחילת השנה, להכיר עוד קצת, לשמוע מה שלומכם ומה שלום ילדיכם.  בנוסף טיול הבחירה השבוע  איפשר בחירה (!) ואכן מעטים בחרו לצאת עם דור ונועה לטיול נעים שהשתנה תוך כדי תנועה ובו עומר עשור אירחה את הילדים בחצר ביתה הכייפי ותרמה לילדים חוויה מהנה וטיול חווייתי מוצלח. הילדים הרבים שנשארו בבית הספר שיחקו מחניים בניצוחה של רעות וחלקם ישבו במרחב ושיחקו או כתבו תקוותיהם לשנה החדשה ללוח מרחבי. מה שקדם לטיול באותו יום הוא אסיפה מרחבית ראשונה בנושא הטיולים. כינסנו את ילדי המרחב בזמן השחרית והצגנו בפניהם את הנושא ואת האחראים על הטיולים השנה שהם רעות ודור. דיברנו בקבוצות קטנות מה היה טוב ומה פחות בטיולים שהיו בשנה שעברה וכבר התנדבו ילדים להצטרף לדור ורעות בתכנון הטיולים הבאים. 

ביום רביעי האסיפה הראשונה של השנה התקיימה בזמן השחרית ומי שרצה בחר ללכת לאסיפה. רוב ילדי המרחב השבוע נשארו בשחריות. בחמישי לאחר הנקיונות וסיכום השבוע בשחריות, נפגשנו כל המרחב לסג"ש = סוגרים שבוע מרחבי. התחלנו בהרפייה קצרה כדי להכנס לכמה רגעי שקט והמשכנו עם סיפור של דור על סבא ישראל. הילדים הקשיבו בעניין רב ונהנו מהסיפור ובעיקר מהאופן בו דור מספר.  שלוש בנות חביבות -רעות, יערה ותמר, הכינו לנו בדיחות קרש מוצלחות וסיפרו לנו כחלק מההתכנסות ושרנו יחד את השיר " מי האיש" לסיום. נעים לסיים יחד את השבוע בהתכנסות מרחבית וגם לסג"שים יצטרפו ילדים לתכנן ולהנחות מעולמם ומכישרונם.

שבוע הבא הוא קצר - לומדים עד יום שלישי ואז נצא לחופשה בה נקבל את השנה החדשה.

טיול חובה בשלישי- מזכירים ללא כפכפים, הרבה מים והרבה כובע..:)

מאחלים לכולנו סוף שבוע נעים וממוזג והמשך שנה שמח

צוות גזוז -אורלי, רעות, דור ואריאלה.סיכום שבוע ראשון לשנה זו  - מרחב גזוז - 3-7.9.17

שבוע ראשון מאחורינו וכבר הרבה חוויות ורגעים ממלאים, הרבה מפגשים והתנסויות חדשות ושנה שמתחילה בהתרגשות גדולה. התחלנו בבריכה במפגש מחודש עם הוותיקים ואיתכם ההורים היקרים, הכרנו את הילדים המצטרפים והמורים החדשים והמשכנו לבוקר מרגש ביום שני בבית הספר בו הילדים התבשרו על השחריות. היה נעים לראות את בית הספר צבעוני, מסודר ונקי וכיף להכנס למרחב ולפגוש את כולם.. בצלצול נכנסנו לשחריות וכל קבוצה התחילה את מסעה יחד עם השוחר/ת. בכל שחרית הילדים החדשים קיבלו את מקומם, הציגו את עצמם ועשינו היכרות אחד עם השניה. את השיעורים התחלנו לחוות מיד אחרי השחרית הארוכה הראשונה ותקופת ה"טעימות" מסעירה ומזמנת הרבה שאלות, בלבול, לפעמים קצת לחץ והמון סקרנות. יפה ומרגש לראות כיצד הילדים הותיקים מסייעים למצטרפים להכיר ולהבין את המערכת, מלווים אותם לשיעורים ולא משאירים אף אחד לבד. ביום שלישי יצאנו לטיול ובו שיחקנו משחקים קבוצתיים מגוונים. מי שרצה ישב ופטפט עם חבריו ומי שרצה שיחק . היתה אוירה רגועה ומאוד נעימה, הילדים זרמו לתוך החוויה אותה בחרו לחוות ובנוסף לצוות המרחב, הצטרפה אלינו לטיול נועה, המורה החדש לאמנות. היתה זו גם הזדמנות להכיר גם אותה ולה.. להכיר את הטיול ואותנו. ביום רביעי בזמן השחרית, עסקנו בהצגת האסיפה לילדים החדשים וחשבנו על הצעות חוק שחשוב לנו להציע. השנה, האסיפות יתקיימו בימי שלישי בזמן שחרית וכל אחד יוכל לבחור באותו יום אם ללכת לאסיפה או לשחרית. לכולנו זה חדש ומסקרן כיצד זה יעבוד והאם זה יעלה את מעורבות כולנו, מורים וילדים, בניהול בית הספר. ביום חמישי סגרנו את השבוע בכמ"ש (כמעט שבת) בית ספרי בניצוחו של דור שרק הצטרף אלינו וכבר כבש את כולנו. ילדים מוכשרים מהמרחב התלוו לדור והנחו כמ"ש קליל עם ריקוד, רגעי משחק וחידון בנושא מוסיקה ישראלית. 

הודעות -

ביום שני הבא ב- 11.9(איזה תאריך..) , ניפגש עימכם אחר הצהריים ועם הילדים לקביעת מערכות למחצית זו. תקבלו במייל טבלה בה תירשמו לשעת מפגש ואנו נחכה לפגוש אתכם ולסייע להבין ולשבץ לילדיכם מערכת. 

ימי הולדת לילדים היקרים נחגוג בשחריות .

לטיולים נוציא ילדים אך ורק עם נעליים סגורות או עם סנדלים סגורים, מים וכובע.

אנו מבקשים שכל ילד יביא תמונה שלו למרחב ליצירת לוח מרחבי .

מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל עניין.

מאחלים לכל הילדים ולכם ההורים שנה טובה ומשובחת!

צוות המרחב - אורלי, רעות, דור ואריאלה. 
סיכום שבועי מרחב גזוז 25.6.17- 29.6.17

סיכום שבועי אחרון למרחב גזוז לשנה זו! מרגש מאוד..

היה לנו שבוע גדוש ומלא פעילויות שסופו יציאה לחופש הגדול

ביום ראשון היו עדיין שעורים בשעות הראשונות לפי המערכת הרגילה.. כמובן שבאופן טבעי המורים עשו דברים מיוחדים ושונים בתוך שעות אלו.. לאחר מכן המשכנו בתחנות של פעילויות מים: מירוץ מים, קליעה לסל, ניסויי מים ועוד..

ביום שני התחלנו עם שוק קח תן מקסים ומפעים- נורא יפה לראות איך כל הילדים מגיעים מוכנים, פורשים בד ומחליפים בינם לבין עצמם חפצים ומשחקים שונים. יפה לראות את המיומנויות שלהם במלאכת ההחלפה, גם אם לעתים יש אכזבות או חרטות. זה אחד מהאירועים הרב גילאים המקסימים ביותר שיש בבית הספר. לאחר מכן המשכנו ל"קולנוע דמוקרטי", הוצעו 6 סרטים מקסימים ומגוונים והילדים בחרו, אכלו פופקורן והצטננו במזגן.

יום שלישי היה יום שהוקדש למסיבה המרחבית- יצאנו עוד לפני השחריות בהליכה לכיוון גבעת עודד. הילדים הלכו במרץ והתרעננו קצת עם "שפריצר" מים בעת הצורך.. הצטרפו אל מרחב גזוז ביום זה גם שני מורים נוספים: ניר ורחלי וזה היה משמח מאוד! כשהגענו לגבעת עודד התחלקנו לתחנות: הכנת פיתות על הסאג', משחק סימני דרך, משחקי שוטרים וגנבים. הילדים התרוצצו, ישבו, שיחקו, הכינו פיתות, צחקו ונהנו מאוד. כשנהיה כבר די חם.. הגיעה ההסעה לאסוף אותנו חזרה לבית הספר שם חיכו לכולם קרטיבים מרעננים ולאחר זמן מנוחה- התכנסנו לצפות בסרטים שכל שחרית הכינה. מקסים להתבונן על פני הילדים מתמוגגים מהסרטים. זה הזמן להודות לכל ההורים שעמלו והביאו את המצרכים להכנת הפיתות. תודה רבה!! וגם לצוות המארגן של יום זה: יערה, נעה ר., נועה א., ענבר, נטע ואריאלה כמובן.

יום רביעי היה יום מקסים- התחיל בצפייה במחזמר " תה עושה סחרחורת", בבימויה של יעל תלם. המחזמר היה מרגש, יפה, וכל כך מכבד ומדויק לילדים שהשתתפו בו. מקסים היה לראות גם את האופן בו הקהל שישב באולם פירגן אהד את המשתתפים וממש נתן להם הרגשה שהם איתם ביחד וגם אם מפספסים או טועים אז הכל טוב! זה לא מובן מאליו.. זה הזמן לציין את נציגי ונציגות מרחב גזוז במחזמר: נועה א., נמי, נועם, איתמר ודניאל ואיתי מ. שעמל על ההגברה- הייתם מדהימים! לאחר מכן התכנסנו לשיחה עם שיר ואייל על פרויקט 'צעדים להתבגרות' (ארחיב על כך בהמשך), המשכנו במפגש פרידה מרגש ומכבד מהעוזבים: בן, הללי, והמורים-מורן, עומר וטלי. ערכנו חידון, כתבנו ברכות ואכלנו עוגות. היה מפגש מאוד מיוחד ומלא הערכה ובעיקר כך זה מרגיש- שמחה והודיה. קינחנו בבילוי מהנה מאוד בבריכת נהלל!

יום חמישי היה יום מיוחד ומרגש- התחלנו בשחריות מסכמות ארוכות. המשכנו בחלוקת תעודות על ידי החונכים, לאחר מכן היה זמן שלנו- זמן של משחקים, פרידות, חיבוקים, שיחות ופשוט להיות ביחד.. וסיימנו בכמ"ש סיום חגיגי ומקסים עם שירים, ניגונים וברכות לעוזבים. לא קל להיפרד, גם לאלו שנשארים, גם לאלו שרק יוצאים לחופש גדול... ובכל זאת הרגיש שהיום הזה התנהל בכזו פשטות, נעימות ורוגע- שהקלו על הפרידה כמה שניתן.

במהלך כל השבוע הזה- נערכו שחריות מיוחדות מאוד, כל שחרית ואופיה, והשוחר/ת שלה, והילדים שבה- אלו שבחרו לערוך מסיבה ואלו שבחרו לתת תעודות הוקרה, אלו שכתבו זה לזה ברכות ואלו שכתבו מלים טובות.

שני עדכונים חשובים:

האחד, בוודאי שמעתם מילדכם כבר.. בשנה הקרובה לא יתקיים השיעור "צעדים להתבגרות" לילדי כיתה ו' כפי שהיה בשנים האחרונות. החלטה זאת נעשתה מתוך חשיבה מעמיקה ועל סמך נסיון שנים עברו- מתוך מטרה לשפר ולהיטיב עם שיעור זה ועם הילדים שמשתתפים בו. נשלח על כך מייל מפורט. ובכל זאת מי שמרגיש שיש לו שאלות או תהיות בנושא מוזמן לדבר איתנו או עם שיר ואייל. כמובן שההודעה על כך העלתה הרבה רגשות אכזבה ותסכול מצד הילדים. אלו רגשות טבעיים ויחד עם זאת אל להם להנחות אותנו בהחלטה. כמו שאמרנו לילדים- המטרה בהחלטה זו היא מתוך הנסיון להביא לשיפור ושידרוג השיעור- ולכך הם יזכו!

השני, החלטנו בצוות גזוז השנה לערוך נסיון- ולבקש מהילדים ביום האחרון לכתוב על פתק 3 ילדים עימם הם ירצו להיות בשחרית בשנה הבאה. מתוך מטרה שבקביעת השחריות של שנה הבאה הם יזכו להיות לפחות עם אחת מן הבחירות שלהם. הרעיון הזה הועלה בצוות מתוך הרצון לכבד את הבחירה והרצונות של הילדים בהרכב השחריות! יחד עם זאת, הבהרנו לילדים במידה וכאשר תחל מלאכת המחשבת של הרכבת השחריות נראה שבחירותיהן של הילדים מקשות מאוד על מלאכה זו- ניתן את הדעת גם על כך ואם הקושי יעלה על היתרון נחזור לשיטה הקודמת.

מאחלים לכולנו חופשה טובה, שמחה, בטוחה ונעימה!!

היתה לנו הזכות והעונג להיות צוות מרחב גזוז בשנה זו! יש לכם ילדים מופלאים.

באהבה רבה, צוות המרחב: אריאלה, סהר, עומר וטל.


סיכום שבועי 18.6.17- 22.6.17.

"הימים חולפים...שנה עוברת....אבל המנגינה לעולם נשארת".

ובאמת איך הימים חולפים.... ואיך השנה עוד מעט נגמרת. אבל המנגינה, ואולי המהות ובטח האהבה.. נשארת.

שבוע ייחודי וגדוש ומלא עבר על כולנו. ימי השבוע האחרון היו מלאים בימי הולדת אחרונים של ילדי הקיץ המקסימים, אותם אנחנו חוגגים בשחריות. בהקראת מכתבי החונכות לילדים. בהכנת סרטונים של כל שחרית אותם נקרין במסיבה המרחבית השבוע. בחזרות למסיבת סיום...בשיעורים אחרונים ובמה לא. כל שנה התקופה הזו מגיעה.. ואנחנו נדהמים מחדש מהעוצמות שלה, מהלחץ שבה, מהעומס שבה. כאילו תקופה שהכל מתנקז אליה, לפעמים גם דברים שלא קשורים לבית הספר אלא ברמה האישית. תקופה עם הרבה שיאים וגם הרבה עומסים, הרבה סיומים של תהליכים וסגירות מעגלים. כנראה שזהו אופיה הייחודי. ויחד עם הקושי שבזה- שם גם מצוי הקסם.

ביום רביעי יצאנו לטיול חובה אחרון- לסליק בנהלל. מוזיאון משפחתי בו הדריך אותנו עופר וסיפר על מחסן הנשק שהוחבא בחצר המשק. הילדים הסתקרנו, שאלו שאלות והתעניינו. שמחנו שיכולנו לחשוף את הילדים למקום חדש בנהלל שרובם לא היו בו אף פעם. ולמרות שזהו הטיול האחרון של השנה, ועבור ילדי המרחב זו השנה הרביעית והחמישית של טיולים- שיכולנו לחדש!

ימי רביעי וחמישי הוקדשו לחזרות אחרונות לבמות במסיבה. בני ובנות המרחב השתתפו בקטעים רבים של שירה ונגינה, התעמלות ודרמה ומקסים היה לראות את ההתגיסות של כל הילדים, החזרות שהצריכו הרבה מאמץ וההתרגשות הגדולה. בנוסף ומבקביל נבנתה התערוכה עם תוצרים מדהימים מהקורסים השונים גם שם, ילדי המרחב בלטו בתוצריהם המרהיבים- באנגלית, אמנות, מדע וספרות. ביום חמישי כל בית הספר וגם ילדי המרחב בתוכו התגייסו למטרת סידור וארגון בית הספר. ילדי המרחב הגדילו ראש, התנדבו, סחבו היה ממש מרגש לראות את הנכונות לעזור והמאמץ הגדול שהושקע על ידם!! בוודאי הם חזרו עייפים הביתה.

אתמול נפגשנו למסיבת הסיום. שמחנו להיפגש איתכם, להתחבק, לדבר, לראות ולהתרשם יחד מהתוצרים של הילדים, מההופעות בבמות, להתרגש ולהתפעל. מרגש ומשמח! זה הזמן להודות לכל ההורים שתרמו ועזרו במהלך הערב ולפניו בהכנות לתערוכה, בהכנות למסיבה, בפירוק וארגון בהתנדבות ועוד! תודה לכם

במהלך ההתכנסות במסיבת הסיום הודיעו על כך שעומר שלנו לא ימשיך בשנה הבאה בבית הספר. חשוב לנו לציין שבתום לב, ההודעה נאמרה כך... התכנון המקורי שלנו היה לספר על כך לילדים בצורה מסודרת ביום ראשון הקרוב. עומר החליט מסיבותיו האישיות שהוא זקוק לעשות עצירה בחיים מכל עבודותיו ובתוכן גם בית הספר. מתוך אהבה רבה הוא נפרד מאיתנו. אנחנו מברכים אותו באהבה והצלחה בכל דרך בה ייבחר ללכת! כאמור, כמתוכנן בראשון הקרוב עומר ידבר עם הילדים וגם נערוך ממנו פרידה מרחבית מסודרת ביום רביעי. לילדים וגם לכם תהיה הזדמנות, לדבר ולברך!

שבוע הבא - השבוע האחרון לבית הספר-

לאורך כל השבוע השחריות וסיכומי היום יתקיימו כסדרם!

בימים ראשון ושני, בשעתיים הראשונות של היום -יתקיימו שיעורים לפי המערכת הרגילה!! מרבית המורים בוודאי יערכו פעילויות מיוחדות לקראת סוף השנה אך המסגרת נשמרת כפי כפי שהיתה! בהמשך היום מתקיימות פעילויות מיוחדות: פעילות מים ופעילות סרט.

ביום ראשון בזמן שלנו- נקיים מפגש חשיפה עבור בנות כיתה ד' לשיעור "החדר הסודי". שיעור שמתקיים בכיתה ה' עבור בנות גיל זה שעוסק בהתבגרות, פיזית ורגשית, תהליכים חברתיים ואישיים שעוברים על הילדים סביב גיל זה.

ביום שלישי תתקיים המסיבה המרחבית שלנו על פני כל היום- אנחנו נלך בשמחה ועם אמצעי רענוןJ ברגל לגבעת עודד, שם נקיים תחנות של הכנת פיתות, מנדלות, משחקים ועוד... נבלה שם יום מקסים ורגוע בעיקר של ביחד...נחזור עם הסעה לבית הספר. בסיכום היום נתכנס כולנו להקרנת סרטוני השחרית.

ביום רביעי- נתחיל עם צפייה בהצגה "תה עושה סחרחורת" (מוזמנים!!!) נמשיך לאירוע של פרידה מרחבית מהעוזבים את המרחב ולאחר מכן נקנח בבילוי מהנה בבריכת נהלל. הילדים צריכים לבוא באותו יום עם ציוד לבריכה!

יום חמישי-היום אחרון...שחריות מיוחדות, חלוקת תעודות כמ"ש חגיגי וכמובן יציאה לחופש.

הימים האחרונים, כפי שאמרנו קודם לכן הם לא ימים פשוטים. מלאי בכל טוב אבל גם בהרבה רגשות מגוונים. אנחנו כאן על מנת להיות עם הילדים, לעזור לילדים ולתמוך במה שצריך- חשוב ליידע אותנו בקשיים וצרכים מיוחדים שעולים אצל הילדים.

שתהיה שבת נעימה ושמחה, צוות מרחב גזוז: אריאלה, סהר, עומר וטל.


סיכום שבועי מרחב גזוז 11.6- 15.6.17

שבוע נוסף עבר על מרחבנו.. ובאמת מתחילים להרגיש את סוף השנה מתקרב.

בחלק מהשחריות התחלנו לעבוד על סרטון שחריתי שמתאר אותנו ומשקף את השנה שלנו לקראת המסיבת מרחב שלנו שתתקיים בשבוע האחרון של שנת הלימודים.

הגרפים בעיצומם, וחלק מהחונכים כבר מקריאים את מכתבי החונכות.

ההכנות למסיבת הסיום החלו וביום חמישי בזמן הסג"ש סהר הסבירה לכל ילדי א-ה מה מתוכנן ומה צפוי ביריד ובמסיבה. גם אליכם נשלחה ההזמנה הרשמית. זה הזמן להתחיל להתרגש!

במקביל השיגרה שלנו נמשכת.. השיעורים כסדרם, השחריות כמובן גם כן וכל זה ימשך ממש כמעט עד היום האחרון. אנחנו מרגישים שגם אנחנו וגם הילדים זקוקים להמשך השיגרה הזו בד בבד עם ההתרגשות וספירת הימים הטבעית.

ביום רביעי יצאנו לטיול בחירה אחרון בהובלת הילדים. כפיש אתם יודעים השנה התחלנו תהליך חדש לטיולי הבחירה וההצלחה שלו היתה רבה. ילדים וילדות רבים הובילו טיולים השנה, והיה מדהים לראות גם את האחריות שהם לקחו על הטיולים מא' ועד ת' גם את ההיענות של הילדים לטיולים וגם את היכולת שלהם להוביל רעיון ולבצעו. כמובן שאנחנו ובעיקר עומר היה שם בכדי לעזור להם בכל שלבי התכנון וגם בביצוע. אז השבוע יצא טיול הבחירה האחרון בהובלת יובל וענת. טיול חפש את המטמון ברחבי נהלל. לטיול יצאו עוד 7 בנים ובנות חבורה מקסימה ונהדרת של ילדים, שחיפשו את הפתקים, שיחקו וגם אל פחות חשוב ידעו בסוף לפרגן לבנות בבגרות רבה!

שבוע הבא-

מלבד חזרות שיתקיימו במהלך ימי השבוע בשעה האחרונה של היום! יתר הימים מתנהלים כסדרם.. כמובן שביום שלישי השכבות הבוגרות שלנו יוצאות לחופשת הקיץ כך שבודאי צפוי שזה ישפיע על האוירה בבית הספר ומיום רביעי נהיה למעשה א-ו לבדJ

ביום רביעי יוצא טיול החובה האחרון של מרחב גזוז לשנה זו! מודים לכם על העזרה עם ההקפדה על נעלים נוחות לטיול, מים וכובעים מבקשים גם בפעם האחרונה זאת. הרגלים, הרגלים, הרגלים. זה חשוב בעינינו.

ביום חמישי מסיבת הסיום של בית הספר. מתכנסים ב17:30. קצת מינגלינג, קצת כיבוד, הרבה מצב רוח טוב, הרבה תוצרים מדהימים של הילדים ממהלך השנה, המון התרגשות ושמחה! מחכים לראות את כולכם.

שבת שלום! צוות מרחב גזוז: אריאלה, סהר, עומר וטל.

 

סיכום שבועי מרחב גזוז 4.6- 8.6.17

השבועות חולפים הימים מתקדמים וסוף השנה, כך נראה, ממש מעבר לפינה. מרגישים כבר את הקיץ מתקרב ומסיבת הסיום אוטוטו כבר פה. במרחב ניתלה לוח עם הפעילויות והאירועים הצפויים עד סוף השנה. לצדו גם פלקט עם הכיתוב "מה התכניות שלי לקיץ?" שמתחיל להתמלא בתגובות שונות וכל טוב של הילדים והמורים. חונכים ונחנכים תחת כל עץ רענן יוצרים גרפים שמסכמים את השנה וגם פרויקטים של שיעורים מתחילים להירקם להם. ולצד כל זאת החיים הבית ספריים והמרחביים שלנו מתנהלים כהרגלם: משחקים בחצר, משחקי קלפים במרחב, חברויות, ציורים, קוראים ספרים, יוזמים יוזמות- ממשיכים בשיגרה ה"רגילה" של עבודה, שיעורים, שחריות, מרחב.. יכול להיות שהשילוב של שני הדברים גם יחד יוצר תקופה שמעלה הרבה רגשות ותחושות גם יחד: שמחה וציפייה לצד חששות ואי וודאויות, סיכום של תהליכים והתבוננות לאחור לצד התרגשות והנאה מהכאן והעכשיו. אנחנו מרגישים את זה כמורים בבית הספר ובוודאי אתם כהורים מרגישים זאת גם בבית ובכלל. חלק מהרבדים של התהליך הזה גלויים לנו וחלקם סמויים מן העין: חלק בגוף, וחלק בנפש, חלק בדיבור וחלק במעשים. ומה עושים עם כל זה? מנסים לקבל, שכך הדברים. עם כל מה שעולה ונמצא ונותנים מקום לכל הקשת הזו מתוך הבנה שזה הייחודיות של התקופה הזו.

מה היה לנו עוד השבוע?

סיור אחרון בנחל קישון לילדי הקורס שכלל הכנת פיתות על הסאג' ורוקחות מן הטבע. הילדים הכינו סבונים וקרמים מן הטבע ולמדו ממיכל על שמנים אתרים ויכולת הריפוי שלהם כמו למשל שמן אקליפטוס ולוונדר. היה סיור מקסים שסיכם תהליך למידה משמעותי בליווי של מיכל וההתרגשות היתה רבה!

טיול חובה בו קיבלנו הרצאה מרתקת מנחום על ילדותו בזמן מלחמת ששת הימים במועדון בנהלל. הילדים הקשיבו, שאלו שאלות ובסוף סיפרו איפה הסיפור פגש אותם ומה היה הכי מעניין עבורם.

בחמישי סיימנו את השבוע עם סג"ש ייחודי בו הוצגה ההצגה "המשפחה המושלמת"  פרויקט שעבדו עליו בקורס של יעל תלם. בהצגה השתתפו גם שני ילדים ממרחב גזוז: אייל קידרון ואיתמר אגאיוף. היינו גאים מאוד ונהננו מהצגה מקסימה ומיוחדת מאוד.

מאחלים לכולנו שבת של שלום, בריאות מנוחה ושמחה.

צוות מרחב גזוז: עומר, סהר טל ואריאלה.


סיכום שבועי מרחב גזוז 21.5- 25.5.17.

אז מה היה לנו השבוע? סקולוואר אחד, טיול בחירה אחד, הצגה לכיתות ד', שיח על עזיבות ילדים וסופשנה, שיח על המורכבות בעולם הווטסאפ ועוד הרבה הרבה רגעים במרחב, בחצר, בשיעורים. אז בואו נתחיל.

ילדי כיתה ה' השתתפו השבוע בסקולוואר: תחרות בית ספרית בארגונם וניצוחם הבעלדית של ילדים מהמרחבים הבוגרים בבית הספר. זה נפתח בשחרית מפתיעה ביום ראשון, בה נחשפה חלוקת הקבוצות וכללי המשחק. ונמשך ביום שלישי ביום שלם של פעילויות, תחרויות ספורט, ארוחה אחת עם הרבה כללים, רוח תחרותיות וגם שיתוף פעולה, רב גילאיות, הרבה הנאה והרבה התלהבות! ילדי כיתה ה' השתלבו בצורה מדהימה עם המרחבים הבוגרים יותר ורובם נראה שמצאו את מקומם וחלקם בתחרות. כמובן שבאירועים מהסוג הזה יש גם מי שלא משתלב, לא נהנה או שזה לא עושה לא טוב. גם לזה כמובן יש מקום. אנחנו המבוגרים ניסינו במקום הזה לתווך, לעזור, לסייע, לגשר וכל מה שאנחנו יודעים ועושים כאן בכל יום ויום בבית הספר. זה עיקר העשייה החינוכית בבית הספר והיא היתה נוכח אפילו ביתר שאת גם השבוע! בחמישי הוכרז על הקבוצה הזוכה בהתכנסות בית ספרית שלאחריה המשכנו לסג"ש א-ה. היה מקסים לראות דווקא את הרוח הספורטיבית בה התקבלו התוצאות. נראה שמרבית הילדים הבינו והרגישו שמדובר בתחרות, במשחק. וזה הכל. ויחד עם אכזבות שוודאי היו- מן הצד זה היה נראה שהקבלה של המשחק כמשחק עם כל מה שיש בו היתה מעל הכל יחד עם הנאה גדולה מהחוויה. בהקשר הזה מקסים היה לראות שגם את ה"הפרדה" בין כיתה ד' לה' במשחק הזה התקבלה בהבנה רבה. ילדי כיתה ד' הבינו שהם יצטרפו בשנה הבאה והעניין התקבל אצל מרבית הילדים כטבעי לחלוטין.

בשחריות השבוע פתחנו או יותר נכון המשכנו בשיח על עולם הווטסאפ. הצורך לכך עלה בעקבות הדים ששמענו מהורים על המתרחש בקבוצות השונות במרחב. העלנו בשחריות דילמות, שאלנו את השאלות- מה לא נעשה בווטסאפ, מה נרשה לעצמנו למרות שלא הינו עושים פנים אל פנים, מה מקובל ומה לא, איפה עובר הגבול וסיימנו בכללים שהילדים בעצמם גיבשו להתנהגות בתוך הקבוצות הללו. היה מעניין מאוד מצד אחד לראות את הרגשות הרבים והעזים שעולים בהקשר לנושא זה- היו ילדים שרק רצו לחלוק ולחלוק חוויות מהמתרחש בקבוצות, היו ילדות וילדים שלא הבינו מדוע המבוגרים צריכים להתערב שם, היו כאלה שהתנגדו לעצם הרעיון של גיבוש כללים, היו ילדים שאין להם פלאפון וחשבו שהנושא לא נוגע להם. מה שמהותי בעינינו זה עצם השיח והקשבה לקולות הללו. אנחנו יודעים שיש בתים שבהם הנושא מדובר בין ההורים לילדים ובהם המעורבות של ההורים בתוך הקבוצות קיימת וישנם בתים שפחות. הקול שאנחנו כמבוגרים משמיעים במרחב הוא שזו המחויבות והאחריות שלנו כמבוגרים להיות מעורבים במה שמתרחש שם. ילדים בכיתה ד' וה' זקוקים מאוד עדיין לתיווך שלנו שם כמו גם בהרבה מצבים חברתיים אחרים בעולמם. הם זקוקים להשגחה שלנו, ליד המכוונת שלנו ובעיקר לידיעה שאנחנו שם בשבילם גם אם לא איתם כל הזמן, שהם יכולים לפנות לעזרה במידה ונפגעו או היו עדים לפגיעה. תופעות שקורות שם, בוודאי קשורות גם ל "עולם האמיתי" החברתי שלהם אם בכלל יש הפרדה- ובכל זאת יש משהו בכלי הטכנולוגי הזה שמאפשר ומוביל לפעמים גם למקומות אחרים, לפעמים מוקצנים יותר. אנחנו מזמינים אתכם לדבר עם הילדים, וגם לדבר איתנו אם עולה משהו. אנחנו מצידנו נמשיך ונציף את הנושא במרחב ונעשה את העבודה החינוכית שם כפי שאנחנו משתדלים לעשות בכל תחום חברתי אחר.

ביום רביעי יצאנו לטיול בחירה, קבוצה מצומצמת אך איכותית. הכנו תה, שיחקנו ופשוט היינו ביחד במקום יפה בנהלל. התיכנון המקורי היה טיול בהובלת כמה מבנות המרחב אך מכיוון שנשכחו המצרכים לפעילות היה שינוי בתכניות. גם זה חלק מהחיים- לפעמים שוכחים- לפעמים מתבטל ומשתנות התכניות, חלק מהלמידה שלנו ושל הילדים על לקיחת אחריות על טיול והמשמעויות של זה.

במהלך השבוע קיימנו גם שיח נוסף בשחריות על איך מרגישים בבית הספר לאור עזיבות של ילדים כל שנה, שוחחנו על האופן בו אנשים בישוב אומרים עלינו שאנחנו לא לומדים פה. על היכולת והלגיטימציה להחזיק יחד גם את השאלות והספקות שעולים בנו לפעמים יחד עם ההרגשה שטוב לנו פה וזו הבחירה שלנו ושל ההורים שלנו. תחושות אלו מלוות את הילדים בוודאי בשלבים שונים של השנה אך עולות יותר באופן טבעי בסופי שנה כאשר יש תזוזות "במערכת", ילדים עוזבים, ילדים מגיעים, המרחב משתנה, מורים עוזבים- ובאופן כללי חוסר ודאות שעולה. לנו חשוב להציף את התחושות האלו לצד האמירה שישנה גם ודאות, המרחב נשאר אותו מרחב, מרבית המורים נשארים, המבנה של בית הספר ומה שמתרחש בו, לצד השינויים, נשאר ברובו כפי שאנחנו רגילים, מכירים ואוהבים!!

בחמישי סיימנו עם יציאה של ילדי כיתה ד' להצגת יחיד מיוחדת מאוד של 'תיאטרון חפצים' סביב הסיפור "בגדי המלך החדשים". הלכנו ברגל לאולם בתיכון ויצו בנהלל. ראינו הצגה מיוחדת מאוד, אמנותית ומרשימה. וזאת לאחר שבשחריות ריעננו את זכרוננו בסיפור עצמו ובמשמעויות של המושג"המלך עירום" בעולמנו שלנו!

שבוע הבא-

שבוע קצר, ראשון ושני בלבד ולאחר מכן חופש עד ראשון שלאחר מכן.

ביום שני נפתחת הקיפטריה של בית הספר, פרויקט מיוחד מאוד שעליו קיבלתם מייל מבית הספר- אנא קיראו והתעדכנו. ימים ראשון ושני הם ימים רגילים עם כל השיעורים שמתקיימים. נתחיל בשני בבוקר בשחריות מיוחדות לשבועות ונקנח בסיכום יום בית ספרי בצורת כמח"ג חגיגי!

שבת שלום, עם הרבה שמחה ונחת.

צוות מרחב גזוז- אריאלה, סהר עומר וטל.


סיכום שבועי מרחב גזוז 14.5- 19.5.17.

השבוע שלנו התחיל וכבר יצאנו לחופש של יום אחד לל"ג בעומר ולמעשה הרגיש שהשבוע ממש התחיל רק ביום שלישי....

ביום רביעי יצאנו לשני טיולים מקסימים ומיוחדים: האחד הוא טיול החובה שלנו, בו יצאנו יחד עם מרחב ביטלס ובעזרתו של ארז לשדה חיטה בכניסה לנהלל. שם קצרנו עם חרמש בפאות השדה וחזרנו עם שיבולים לבית הספר. היה טיול מקסים ונעים ותמיד משמח לשתף פעולה עם עוד מרחבים בבית הספר ועל הדרך להתכונן לשבועות שבפתח. השני הוא טיול נוסף המסגרת קורס נחל קישון. במסגרתו יצאו 12 ילדים, מיכל המדריכה וטל לנחל צבי. שם למדנו על דרכים שונות להפצת זרעים בטבע, הלכנו בתול הנחל היבש והילדים התלהבו מלפגוש שוב את הצפרדעים הקטנות והמתוקות.. קטפנו תותי עץ מתוק ואכלנו ולבסוף הכנו כדורי ג'גלינג מזרעי דוחן והתמסרנו בשלל דרכים. היה מקסים נעים וגם מלמד מאוד. בסוף הטיול החלטנו בשיתוף עם הילדים על הפעילויות אותן נעשה ביום המסכם של הקורס אותו נקיים גם בנחל הצבי ב7.6. משני הטיולים הילדים חזרו במצב רוח טוב ונעים.

ביום חמישי פתחנו את הבוקר עם אסיפה מרחבית שעסקה בנושא מסיבת הסיום. התחלנו בלספר לילדי המרחב על הקונספט של מסיבת הסיום השנה ועל האופנים השונים בהם הם יכולים לתרום לאירוע בין אם במופעים ביריד או בתערוכה. ולאחר מכן המשכנו בדיון חשוב סביב חלק חדש שמתווסף השנה למסיבת הסיום. בשנה זו הוחלט במסגרת הקורס "מסיבת סיום" בהובלת סהר ודליה שבנוסף למסיבת הסיום הבית ספרית, כל מרחב יבחר יום בשבוע האחרון בו הוא יערוך מסיבת סיום מרחבית, אירוע מסכם מהנה ומגבש עבור המרחב. מסיבת הסיום הזו תתקיים במהלך שעות בית הספר ביום ג' ה27.6. במהלך האסיפה המרחבית ביקשנו מהילדים שיציעו רעיונות לאופי שיישא יום זה. הצגנו גם את המגבלות: היום הזה צריך להיות מיועד עבר כלל ילדי המרחב ובהשתתפותם, יום זה צריך להתקיים במקום נגיש וללא צורך בהסעות מאורגנות וגם בשאיפה שיום זה יכיל גם ערך מוסף עבור כולנו. בתחילת האסיפה ביקשנו מתנדבים לצוות שיהיה אחראי יחד עם אריאלה ויערה (כנציגת הקורס) על הפקת היום וגיבוש הרעיונות הסופיים. היה מקסים ומרגש במיוחד לראות כל כך הרבה ילדים מתנדבים ורוצים לתרום לצוות זה. גם כאשר הבהרנו שלהיות חלק מהצוות משמעותו לקחת אחריות ולהקדיש זמן ואנרגיה לפרויקט, מספר הילדים לא הצטמצם אלא רק גדל!! היה מעורר השראה לראות ילדים שבדרך כלל לא מתנדבים רוצים לקחת חלק ושמחנו על כך מאוד. ובכל זאת, לשם עבודה יעילה בצוות כזה החלטנו שיכיל 6 מתנדבים בנוסף לאריאלה ויערה ולכן תיערך בשבוע הקרוב הגרלה. כמובן שכל הילדים מוזמנים להציע הצעות ולעזור!

החלק השני שהיה מרגש לא פחות, הוא ההצעות שהוצעו על ידי הילדים לפעילויות ליום זה. בין ההצעות היו: יום טיול לנחל הצבי, מסיבה משותפת עם בית ספר אחר בו לומדים ילדים לצרכים מיוחדים, מירוץ למיליון ברחבי נהלל ושילוב של התנדבות עבור הקהילה בנהלל. כל כך יפה לראות את הילדים מציעים רעיונות ישימים, לא מוגזמים, צנועים ובעיקר שיש בהם גם רצון לנתינה לאחרים! לא מובן מאליו בכלל... את ההחלטה הסופית בנוגע לרעיונות שהוצעו נעשה השבוע בשיתוף הילדים.

כאן המקום לומר שנשמח לשותפות ושיתוף שלכם ההורים- כמה הורים מקרב המרחב שיסייעו לנו בהפקת וארגון יום זה. על מנת שהוא יהיה הכי מיוחד והכי מגניב לילדים המקסימים האלה!! ההורים שמעוניינים לעזור, אנא פנו לאריאלה, בתודה מראש! כמובן שהורים שירצו לבוא ולהצטרף אלינו ביום עצמו גם מוזמנים בשמחה.

סיימנו את השבוע עם סג"ש מקסים לכיתות א-ה בהובלת ועדת סביבה ויותר מכך בהובלת כמה מבני ובנות מרחב גזוז. חדווה ויערה שהנחו את הסג"ש באופן עצמאי לחלוטין, ואורי חן וענבר שטרחו והכינו את הפעילויות. היה כל כך יפה לראות את המרחב שלנו הבוגר שבצעירים (א-ה) לוקח את המושכות, מוביל ומראה את יכולותיו וכוחותיו. כל הכבוד!

שתהיה לכולנו שבת נעימה, רגועה ושמחה!

צוות מרחב גזוז: אריאלה, סהר, עומר וטל.

 סיכום שבועי מרחב גזוז. 7.5- 11.5.17

אז מה היה לנו השבוע?

חום לוהט, טיול אתגרי, לג בעומר ועוד שלל חוויות...

התחלנו את השבוע עם שלושה ימים חמים לוהטים, מה שלא מנע מהילדים להמשיך בענייניהם הרגילים, לשחק בחוץ, כדורגל, מחניים. מה לא? כאילו שהם לא מרגישים את החום.. כמובן שהקפדנו על שתיה מרובה ומנוחה ובמקביל ראינו גם פעילות חברתית רבה במרחב הממוזג בעיקר משחקי קלפים ומשחקי בציורים. מקסים לראות איך המרחב שוקק חיים ומלא בפעילות חברתית כמעט בכל שעות בית הספר בדרכים יצירתיות ומגוונות.

מתחילים להרגיש את הקיץ המתקרב, לא רק במזג האוויר אלא גם בהתכוננות המתחילה לסיום השחרית, מסיבת הסיום ועוד. בחלק מן הקורסים כבר הילדים החלו לעבוד על פרויקט סיום, במבואה נתלה שלט המבקש מילדים להציע קטעים ליריד מסיבת הסיום ובשחריות התחלנו לעסוק בשאלה: "מה עוד נרצה לעשות בשחרית עד סוף השנה". נותר עוד חודש וחצי ומתחילים להרגיש אנרגיות של סיום. ויחד עם זאת במובנים אחרים אנחנו לגמרי עדיין בשיגרה:  הקורסים, השחריות וכל החוקים והנהלים הרגילים. כצוות חשוב לנו מאוד לשמור ולשמר את המסגרת הזו, אנחנו מרגישים שהיא חשובה עד מאוד למרחב ולילדים, תמיד ובמיוחד בתקופות כמו זו. זה מדהים לראות לדוגמא את הנושא של סדר וארגון המרחב בראי הזה.. כיצד ההתפזרות הזו באה לידי ביטוי גם במובן הכי פיזי. אנחנו רואים לנכון כצוות להציף את הדברים הללו, להיות יותר נוכחים במרחב, לשים לב, להעיר ולהאיר ולדאוג שסביבת הלמידה שלנו בכיתות ובמרחב תהיה נעימה ורגועה דווקא בתקופה שהכל בה מתחיל לזוז.

ביום רביעי יצאנו לטיול בחירה, הפעם בארגונן של שלוש בנות: עדי קורן, תמר שלי ואביגיל אייזנר. הטיול התקיים בחצר ביתה של עדי שגרה בנהלל וכלל שלל משימות משעשעות ומאתגרות שכללו הרבה לכלוך, מאכלים ולבסוף התרעננות במי הממטרות. יצאה חבורה מרשימה ומגוונת של כ20 בנים ובנות שחזרו רטובים, מלוכלכים ומאוד מאוד מרוצים. מקסים לראות איך הקונספט של "הטיול שלי" בהובלתם של בני ובנות המרחב ץופס תאוצה, איך הריעונות נרקמים למעשים וכיצד הילדים מביאים את עצמם לתוך הטיולים הללו בדיוק כמו שקיווינו. חשוב לנו לציין כי אנחנו מקפידים בצורה בלתי מתפשרת על יציאה לטיול עם הציוד המתאים: כובעים, נעלים סגורות ובקבוקי מים ובמקרה של טיולכ מו זה גם בגדים להחלפה. לפעמים זה יכול להיראות או להחוות על ידי הילדים כמשהו נוקשה או 'מעצבן' אך אנחנו רואים בכך חשיבות עצומה. מעבר לאחריות שיש לנו כלפי הילדים ברמה הפיזית אנחנו מאמינים שיש חשיבות בהרגלים הללו ובמיוחד בשימורם לאורך זמן ובצורה עקבית. ומצפים שהפירות להקפדה הזו יהיו בהפנמה של האחריות הזו אצל הילדים. אנא עיזרו להם גם לבוא מוכנים ומוארגנים לטיולים.  

סיימנו ביום חמישי את השבוע עם סיכום יום מרחבי בו מרחב גזוז קיבל מתנה מילדי "צעדים להתבגרות" ילדי כיתה ו' שיאצו השבוע לטיול בירושלים. הילדים קיבלו משימה לקנות למרחב שלנו מתנה בשוק מחנה יהודה והביאו לנו כרית מקסימה למרחב. שוחחנו איתם ושאלנו אותם שאלות. לאחר סג"ש מקסים בנושא ל"ג בעומר יצאנו לסוף השבוע. חלקנו הגדול נפגשנו שוב אחר הצהרים במדורת ל"ג בעומר המסורתית של קהילת בית הספר. שיחקנו משחק משימות מגניב, אכלנו,שרנו ונהננו זה מחברת זה באירוע מקסים! תודה לכל ההורים שתרמו ממירצם, מאכליהם, אריגונם וזמנם לכבוד האירוע.

בשבוע הקרוב:

ביום ראשון על הבוקר נצא למירות השדה המסורתי. ילדים אשר בחרו לרוץ חייבים יהיו באישור הורים!!  לכן מי שעדיין לא הביא חייב להביא לבוקר יום ראשון. ילדים שבחרו לצאת לצפות או לעזור בארגון המירוץ לא חייבים באישור הורים וכמובן גם לא אלו שבחרו להישאר בבית הספר.

יום שני—חופשת ל"ג בעומר אין לימודים!

ביום רביעי הילדים אשר לומדים במסגרת קורס נחל קישון יצאו לסיור לנחל.

מברכים את כולנו בשבת שלום!!!

צוות המרחב: אריאלה, סהר עומר וטל.


סיכום שבועי מרחב גזוז 30.4.17- 4.5.17

התחלנו את השבוע שלנו ביומיים של עיסוק ביום הזיכרון ויום העצמאות. ביום ראשון כבר התחלנו לדבר עם הילדים בשחריות, להכין אותם לקראת הטקסים והסרטים בערב, לדבר על תכניותיהם לימים אלה. יום שני היה יום מיוחד בבית הספר בו ציינו את יום הזיכרון במגוון דרכים: בשחריות בבוקר עסקנו בנושאים שונים הקשורים ליום זה ( שירים, זיכרון, היסטוריה וערכים) לאחר מכן המשכנו לסדנאות מגוונות לבחירת הילדים- היו סדנאות של מורשת קרב, סיפורים אישיים וגם כאלה של שירה ויצירה. הצבנו בפני הילדים את השאלה האם לבחור להשתתף בסדנא שמעניינת אותם, ובאיזה תחום או האם לבחור שלא להשתתף בסדנאות. חשוב לנו במקומות האלה להדגיש בפני הילדים את הבחירה שבחוסר הבחירה בסדנא במקרה הזה, ולהעלות את השאלה סביב מה גרם להם לבחור כך או אחרת. אלה הן השאלות המעניינות עבורנו כמחנכים ומחנכות: האם אני בוחר מתוך הרצון שלי, העניין שלי, האם אני מונעת מתוך מה שחברותי עושות, האם אני חושב על מה שנכון לי באותו זמן או מה ש"בא לי". השיחות עם הילדים במקום הזה הן חשובות לתפיסתנו לא פחות ממושא הבחירה. ב11 התקיימה התכנסות בית ספרית עם שירים וקטעי קריאה וכמובן עמדנו יחד בצפירה. סיימנו את היום במרחב בשיחה משותפת ומכבדת מאוד על המעבר הזה בין יום הזיכרון ליום העצמאות ועל התכניות האישיות שלנו ליומיים אלה.

חזרנו ביום רביעי לבית הספר לאחר החופש הקצר וחלקנו זה עם זה במרחב ובשחריות מחוויות יום העצמאות. בהמשך יצאנו לשני טיולים מקבילים: האחד טיול במסגרת קורס נחל קישון לילדים המשתתפים בו. עומר ומיכל המדריכה יצאו עם 11 ילדים לסיור ראשון בנחל צבי (לאחר כמה סיורים שנדחו..), הם טיילו בנחל, הכירו את החיות שגרות בו, אפילו הצליחו להחזיק צפרדעים קטנטנות ובנו מתקני האכלה לציפורים ותיבות קינון אותם הביאו איתם חזרה לבית הספר. ניכר שהילדים גם למדו וגם נהנו מאוד. הטיול השני היה טיול חובה לאמפי בנהלל בהובלתם של ילדי מרחב בוגרים ומורן. במסגרתו הבעירו הילדים מדורות לפי שחריות, בנו מתקן מאבנים שעליו הניחו מחבת והכינו יחד סוכריות קרמל משובחות. הילדים התרגשו ונהנו מאוד. היה מקסים בעיקר לראות כיצד ילדי מרחב בוגרים מובילים את הטיול, מסבירים לילדי גזוז בכבוד ונעימות ולוקחים על עצמם את האחריות לטיול וכיצד ילדי גזוז מסתכלים עליהם ולוקחים מהם דוגמא.

סיימנו את השבוע בחמישי עם סג"ש ספורטיבי לידי א-ה עם תחנות לבחירתם: ריקודים, לימבו, קליעה לסל, גי'מבורי, היאבקות וכדורגל סיני. האווירה היתה טובה ומזג האויר משהו משהו.

בשבוע הקרוב צפוי לנו:

ביום ראשון בבוקר יצאו ילדי כיתות ה' למופע מחול.

ביום חמישי אחה"צ יתקיים אירוע ל"ג בעומר המסורתי של קהילת בית הספר. נפגש בשעה 18:00 ב"חורשת הבונקרים" (בין קיבוץ יפעת לקיבוץ גבת). הוראות הגעה מפורטות במייל שנשלח אליכם. על מרחב גזוז להביא פיתות עם לבנה /פיתות עם חומוס. אנו מבקשים מכל משפחה להביא גם תפוח אדמה כמספר משתתפי המשפחה ובקבוק מים של ליטר וחצי.

אם יש מבינכם היודעים לנגן על כל כלי שהוא ותרצו לקחת חלק בשירה בציבור - אנא צרו קשר עם נבט ( 0506890880). לאחר ארוחת הערב נתכנס, כל המרחב, לפעילות מרחבית קצרה. אם יש הורה שרוצה לקחת חלק בפעילות - מוזמנים ליצור קשר עם סהר.

שבת נעימה לכולנו... צוות המרחב: אריאלה, סהר, עומר וטל.

סיכום שבועי מרחב גזוז 23.4- 27.4.17.

כבר הרבה זמן לא היה לנו שבוע שלם, בלי שום חופש..... ביום שני ציינו את יום הזיכרון לשואה ולגבורה. התחלנו את הבוקר עם שחריות שעסקו בארבע זוויות שונות ליום הזה, כאשר הילדים נרשמו מראש לשחרית שעניינה אותם במידה רבה יותר. הפורמט הזה של שחרית נושאית ולא במתכונת הרגילה של השחריות היה מאוד מעניין ויצר קבוצות שונות לגמרי מהשחריות הרגילות. עבורנו זה נתן פתח למפגש ייחודי עם ילדים שאינם איתנו בשחרית בדרך כלל ולילדים הזדמנות לבחור את הנושא עליו הם רוצים ללמוד. אריאלה סיפרה להם על אנה פראנק ויחד הם יצרו וכתבו סביב נסיון להתחבר לחוויה שלה. עומר הראה כמה סרטונים ועורר דיון שקשור לגזענות ולקשר בין אז לבין העולם שלנו היום. סהר עשתה סקירה היסטורית ושוחחה עם הילדים על כך וטל סיפרה על חנה סנש, חייה ובחירתה לצאת מהמקום הבטוח בו היתה למען נתינה עבור האחר. בהמשך היום היתה התכנסות בית ספרית יפה ומכבדת ולאחר מכן היום המשיך כרגיל כאשר בחלק מן השיעורים גם כן עסקו בנושא. היה מעניין לשמוע את הקולות השונים שעלו מן הילדים במהלך ולאחר היום הזה: קולות שמבקשים לדעת, מתעניינים בפרטי הפרטים ההיסטוריים, קולות שמספרים את הסיפור המשפחתי האישי שלהם של סבא/סבתא וסבים רבים, וגם קולות של ילדים שאינם רוצים לשמוע, שקשה להם עם הסיפורים העצובים והמפחידים סביב היום הזה. שני הקולות חשובים. ואחד מהדברים שנאמרו לילדים זה שחשוב שכל אחד ימצא את מקומו מול היום הזה (וגם מול יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל). במקום שבו יש התעניינות שידעו לבקש, ולחקור ולשאול ולדבר ובמקומות בהם אינם רוצים, שידעו להתרחק ולהניח. אנחנו מרגישים שבית הספר, באופן שבו הוא מציין את היום הזה מאפשר את שני המקומות גם יחד.

ביום רביעי יצאנו לטיול בחירה בארגונם של אילון אלסר ונועם סקג'יו, בהמשך לטיול הבחירה שמאורגנים על ידי ילדים: טיול מים שהתאים למזג האוויר החמים שהיה. הילדים שיצאו נהנו מאוד והאווירה היתה טובה מאוד. במקביל 5 ילדים שבחרו בכך נבחנו בבחינת מיצ"ב בשפה. סך הכל הילדים התמודדו יפה מאוד ובלי לחץ עם הבחינה.לאחר מכן בשעתיים האחרונות התקיימה פעילות בנושא איכות הסביבה ומיחזור מטעם המועצה. המרחב התחלק לשתי קבוצות ועברו הדרכה על ידי מדריכים מבחוץ.

 סיימנו את השבוע עם סדנאות וכמ"ש חגיגי לכבוד יום העצמאות. מכיוון שביום שני אנחנו מציינים את יום הזיכרון ולאחר מכן יוצאים לחופש, הוחלט לחגוג את יום העצמאות הפעם דווקא מוקדם יותר. בית הספר התקשט בכחול ולבן. במרחב התקיימה סדנא שעסקה בדגלים ויצירת דגל ייחודי על ידי מורן, חלק מילדי המרחב השתתפו בה ובכמ"ש הופיעו חבורת "לאכול בגדול" (איתן, אייל, נועם, דניאל ואיתמר) בקטע מחווה למערכון "העולים החדשים" של חבורת לול. המערכון היה מוצלח מאוד מצחיק ומכובד!! ובעיקר היה מדהים לראות איך החבורה קודם כל מכירה את המערכון משנות ה-70, מתאמנת עליו לאורך כל השבוע, לוקחת אחריות ואיך הם מצליחים לעלות על הבמה שוב ושוב ולשמח ולהצחיק ביכולותיהם המיוחדות!! כל הכבוד.

בשבוע הבא: ביום שני נציין את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל על ידי שחריות מיוחדות, סדנאות לבחירה בנושא והתכנסות בית ספרית. חשוב- היום מסתיים בשעה 12! ויום שלישי חופש. נמשיך להזכיר לילדים לשמור על עצמם בימים אלה מחשיפת יתר לתכנים שאולי אינם מתאימים להם. לבדוק מהו הגבול הנכון להם ומצד שני לתת מענה לסקרנות ולרגש שמתעורר בהם בימים אלה.

מאחלים לכולנו שבת שלום, שבת שמחה נעימה ורגועה.

צוות מרחב גזוז: אריאלה, סהר, טל ועומר!

סיכום שבועי מרחב גזוז- 19.4-20.4.17.

שבוע קצרצר עבר עלינו..

חזרנו אתמול בבוקר מחופשה ארוכה ארוכה...במרחב היתה התרגשות רבה לחזור תחושה ששמחים להיפגש ולהתראות, ולמרות גם שלחלק מהילדים וגם מהמורים היה גם קצת מוזר והרגשה של עצבות על סוף החופש האווירה הכללית מאוד טובה וטבעית לחזור למרחב, לשיגרה!  בחלק מהשחריות חלקנו זה עם זו חוויות מהחופש דרך תמונות ובחלק מהשחריות שיתפנו בסיפורים בעל פה. שמחנו לשמוע על המקומות, האירועים, המפגשים שהילדים עברו בחופש. על המשפחתיות, הסדר ועוד חוויות מלמדות ומעצימות שהילדים עברו.

אתמול יצאנו לטיול חובה, הפעם קצת אחרת, פשוט הלכנו!! הלכנו הרבה! היתה הליכהה נעימה וטובה, תוך כדי היו שיחות על מה היה בחופש, העברת חוויות והכל בנעימים. השמש כבר מתחילה להיות באמת חמה לכן הקפדנו ביתר שאת על נושא הכובעים ושתיית המים. וזה המקום להזכיר ולבקש: אנא, דאגו שלילדים יהיה באופן קבוע בתיק או בתא כובע ובקבוק מים!! הימים נהיים חמים, הילדים נמצאים הרבה בחוץ ובמיוחד כמובן בימי רביעי. לא נוציא ילדים לטיול ללא הציוד הנדרש.

היום סיכמנו את השבועונצ'יק בסג"ש מרחבי. התכנסנו במרחב הדלקנו נרות שבת ובירכנו את כולם בשבת נעימה ושמחה. השחרית של אריאלה הפעם אפתה עבור כולם חלות. שיחקנו משחק: "כל מי ש..." ומצאנו כמה תחומים שמשותפים לרבים מאיתנו ולאחר מכן הצטרפה אלינו יעל תלם ושרנו כמה שירים... באיזשהו שלב במהלך הסג"ש ובעיקר בחלק של השירה המשותפת התחילו דיבורים בין הילדים ונוצרה אווירה לא מכבדת. עצרנו את הכל והבהרנו שככה זה לא יכול להתנהל שנוצרת אוירה לא נעימה. עומר הסב את תשומת לב הילדים לערכים על פיהם אנחנו נוהגים ובעיקר לכבוד שבין אדם לחברו וסיפר על התחושה שלו שלעתים קיים בילבול בין יכולת בחירה ל"הכל מותר". לאחר מכן טל ביקשה מכולם לערוך תרגיל מדיטציה קצר (אותו עשתה בשחרית באותו בוקר) שבו אנחנו בשלב הראשון לא מדברים, בשלב השני מוסיפים את זה שלא מסתכלים אחד לשני בעיניים, בשלב השלישי מקשיבים לקולות ולתחושות שעולות בנו, בשלב הרביעי נותנים למחשבות שלנו לחלוף כמו עננים ולחזור לכאן ועכשיו ובשלב חמישי גם מבקשים משהו עבור עצמנו או המרחב. הילדים כיבדו את התרגיל וסיימנו עם התבוננות אמיתית על מה שהיה, להיות רגע בתחושות שעלו בנו וגם עם איזושהי בקשה ואיחול שבפעמים הבאות נדע ליצור אווירה יותר טובה ומכבדת. הרגשנו שהיה סג"ש משמעותי וחשוב עבור כולנו. נפרדנו בחלוקת החלות הטעימות ביותר שהוכנו לנו באהבה.

 בשבועיים הקרובים:

מתחילה תקופת ימי הזיכרון. ביום שני הקרוב נקיים את יום השואה בבית הספר, נערוך שחריות בנושא ותהיה גם התכנסות בית ספרית, בחמישי סדנאות וכמ"ש ליום העצמאות ובשבוע שלאחר מכן, יום הזיכרן לחללי מערכות ישראל. הימים האלה לא פשוטים, לכולנו ולרבים מהילדים גם. נעסוק בנושאים שונים מתוך כוונה ללמוד ולכבד במידתיות ומבלי לחשוף את הילדים לתכנים שנראים לנו לא מותאמים, קשים מדי או פשוט לא הכרחיים בשבל שבו הם נמצאים. נדבר על זה גם בשחריות כבר ביום ראשון ונבקש מהילדים גם לשים לב ולא להיות חשופים לכל תוכן שהם רואים בטלוויזיה או ברשת מכיוון שבאמת ישנם סרטים או תכניות שלא מתאימים לכל אחד ולא לכל גיל בעיניינו.

אנא יידעו אותנו אם קיימת עוד רגישות נוספת לנושאים, או רגישות שקשורה לסיפור משפחתי שחשוב שנדע עליה. אנחנו כאן לכל עניין שעולה.

שתהיה שבת נעימה, שימשית ומשמחת לכולנו!!

צוות המרחב: עומר, אריאלה, סהר וטל.


סיכום שבועי מרחב גזוז: 26.3- 30.3.17.

שבוע אחרון לפני חופשת הפסח עבר עלינו בנעימים..

פתחנו ביום ראשון עם שיח בשחריות ובחונכויות על הטיול השנתי: רשמים, חוויות וגם משוב..היה מעניין לשמוע את הדיעות והתובנות של ילדים על הטיול וגם כמובן לעבד איתם את החוויות האישיות הטובות וגם הפחות טובות.  

במהלך השבוע קיימנו בשחריות פעילויות שונות שקשורות ונוגעות בחג הפסח, כל שחרית לבחירתה (לא כולם עשו את הכל): שיח על המשמעות של חירות וחופש, הכנת מצות על הסאג', הקרנת הסרט נסיך מצרים ודיון על היבטים שונים בהגדה, לימוד על תפקידן של המיילדות העבריות בסיפור הפסח, משימות קבוצתיות וכתב חידה בנושא פסח ועוד.. וביום שלישי חגגנו יחד כל בית הספר את החג. ניקינו וסידרנו את התאים והמרחבים השונים בבית הספר, הכנו לפי סדנאות מאכלים שונים (קניידלעך, מצות, מרק..) וסיכמנו בכמ"ש סדר פסח חגיגי עם שירים והרבה ביחד.

באותו יום שלישי גם הגיע לבית הספר סיור של אורחים מכל העולם שהגיעו במסגרת כנס האיידק (כנס החינוך הדמוקרטי העולמי שמתארח השנה בחדרה). בהובלת הסיור, שהתנהל כולו באנגלית, השתתפו בן, אייל ונעמי מהמרחב שלנו- כל הכבוד להם!!

ביום רביעי יצאו לטורניר כדורסל של עמק יזרעאל שתי נבחרות: בנים ובנות בהם גם כן היה ייצוג מכובד למרחב שלנו. אצל הבנים: זיו ויצמן, אייל קיבריק, ניתאי בודק, אילון אלסר, מעיין תירוש ואצל הבנות: חמוטל לילך, זיו סלמן, אגם לוז ומור קרני . הנבחרות זכו להישגים מרשימים וחזרו עייפים אך מרוצים מהחוויה!

באופן כללי נשתף אתכם שהיה שבוע מאוד נעים ורגוע במרחב. אפשר להתרשם גם דרך התמונות מהאפקט שיצר העידכון לחוק הפלאפונים: אפשר לראות במרחב ילדים רבים במשחקי קלפים, קבוצת בנות שהמציאה משחק חדש דרך ציורים, וכמובן הרבה מאוד משחקים בחוץ: הקפות, כדורגל, מחניים ושלוש מקלות. מה שיפה במיוחד לראות שהקבוצות דינמיות והרבה משחקים משותפים נוצרים גם בין ילדים שאינם באופן טבעי חברים. השמירה על כללי המשחק חשובה להם במיוחד ולרוב המשחק ספורטיבי ומכבד. פשוט תענוג להתבונן בהם משחקים!

ודבר אחרון: לפני כחודש , במסגרת ההכנות לכנס האיידק, הצענו לילדים מכל בית הספר להכין סרטון עם הכותרת "יום בבית הספר שלנו" לשם הצגתו בכנס. כמה ילדים וילדות התעניינו בהכנת הסרטון אבל רובם לא המשיכו בזה...מלבד ילדה אחת מהמרחב שלנו שלקחה את הפרויקט הזה עד הסוף!! נעמה כורם, עמלה שעות רבות ויצרה סרטון מקסים על החוויה שלה של בית הספר שלנו. הסרטון הועלה לדף הפייסבוק של הכנס העולמי וגם הוצג בכנס עצמו. בנוסף הקרנו אותו בכל השחריות שלנו!! אנחנו גאים מאוד מאוד בנעמה על הסרטון שיצרה, על ההשקעה הרבה שלה ובעיקר על היכולת לקחת פרויקט מתחילתו ועד סופו. כמו כן מחזקים אותה על הרצון להציגו בעצמה בכנס ועל השתתפותה בו!!

הנה קישור לסרטון: יום בבית הספר דמוקרטי בעמק-נעמה כורם

מאחלים לכולנו חג שמח, חופשה נעימה ומי יתן וכולנו נחוש חופש פנימי אמיתי!!

צוות מרחב גזוז: אריאלה, סהר, טל ועומר.

סיכום שבועי מרחב גזוז 19.3- 23.3.17.

שבוע בסימן טיול שנתי..אין ספק בכלל.

הימים הראשונים של השבוע הוקדשו לשיחות על..הכנות ל... טיול. העלנו חששות, מחשבות, התכוננו, סיפרנו על הלו"ז, מה יש בכל תיק, מה להביא ומה לא להביא, הוראות בטיחות, וידאנו שלכל אחד יש אוהל, וכל אחד יודע מה הוא מביא ו....

ביום רביעי בבוקר התכנסנו ב7 בבוקר, מוקדם מוקדם עם התיקים וכל ההתרגשות. שחריות קצרות לוודא שכולם כאן עם כל הציוד וישר על האוטובוסים.

התחלנו נסיעה של כמעט שעתיים לכיוון נחל קטלב ליד בית שמש עם עצירה אחת בדרך בתחנת דלק להתרעננות. באוטובוס אחד היו השחריות של סהר ועומר ובשני של אריאלה ושל טל. האווירה בנסיעה היתה טובה: כולל שירים בקולי קולות, משחקים וחידונים במיקרופונים, שיחות וממתקים אבל גם הקפדה על כבוד אחד לשני וזמנים שקטים בהם ילדים ומורים רוצים גם לנוח.

 זה הזמן להזכיר שהצטרפו אלינו ליומיים של הטיול חמישה הורים מקסימים: רחלי רות הלוי, דביר גרינברג, אורי סקאלי, לילך אפרת ונדב חן. שהיו איתנו לכל אורך הדרך! עזרו בכל מה שהיה צריך: תמכו, ליוו, הדריכו, סחבו, הסיעו, שטפו כלים, חיכו הרבה זמן לתת טרמפ ובעיקר היו סבלנים אדיבים ובאמת עזר כנגדנו. המון המון המון תודה היתם נהדרים ולא יכולנו לעשות זאת בלעדיכם!!

המסלול בנחל קטלב היה יפה מאוד, רובו בירידה. מלא פרחים, נוף יפהפה של הרי ירושלים וכמובן עצי הקטלב. בדרך עצרנו בכמה נקודות בהם היו הדרכות אחת מההדרכות של שלושה מילדי המרחב שהתכוונו והכינו זאת מראש: זיו וייצמן ואייל קיבריק על עץ הקטלב ובמקום אחר בן בנייארד על העורבנים. היה מרגש לראות אותם עומדים ומסביירים ליתר ילדי המרחב בהתרגשות רבה ובמקצועיות. בעצירה נוספת סהר הסבירה לנו על היחמורים אפילו הראתה לנו קרן אמיתית של יחמור. לאחר מכן נסענו למערת הנטיפים שם עברנו סיור של כארבעים דקות, הילדים התפעלו מאוד מהמערה ומיופייה! ולאחר מכן התחלנו את הנסיעה לבארות יצחק....

ההגעה לבארות יצחק כמובן היתה מלווה בהתרגשות רבה, אין מה לעשות..עם כל הטיולים וההדרכות וכו' הצפייה האמיתית כבר חודשים זה לאוהלים. התחלנו מיד בהקמתם וסידור המחנה. ילגי כיתות א-ג, הורים והצוות הלוגיסטי כבר היו במקום והכינו את השטח בצורה מדהימה. ולאט לאט הכל התחיל להיראות באמת כמו עיר אוהלים. הקיבוץ עצמו מקסים וה"פסיליטיס" היו מאוד נוחים כך שכולנו הרגשנו באמת ביחד ובנוחות. מי שרצה בשלב זה הלך לבקר ב"זוחליה" ובגן שעשועים. הילדים של גזוז השנה גם תרמו לתורניות השונות וזה היה מקסים לראות את ההירתמות שלהם בהכנת א. הערב, הגשתה, הכנת הסנדויצים ניקוי הכלים ועוד...בערב התכנסנו לשחריות בהן נפגשנו זה עם זה, סיפרנו חוויות מהיום שלנו. אצל סהר הלכו לבקר בבית של סבא וסבתא שלה והיה מאוד מעניין. אצל טל העבירו זה לזה את הבקבוק החם שטל הביאה ושיתפו בחוויות. אצל עומר סיפרו זה לזה מחווית היום ובעיקר צחקו והשתטו, אצל אריאלה שיתפו עם מי מהחברים היה להם נעים ועל ההתרשמות ממערת הנטיפים.

אבל מה שבאמת חשוב לספר לכם: זה שהילדים שלכם לכל אורך הטיול היו פשוט מדהימים. אין מה לומר! בלי התעסקות אחת עם משמעת לכל אורך הדרך, שמחים, חברים טובים, מצחיקים, יודעים ללכת מסלולים ארוכים, עוזרים אחד לשני. היה פשוט תענוג אמיתי להיות איתם. הרגשה שיש שפה משותפת שכבר נבנתה במהלך כל השנה וזה באמת מרגש וכל כך לא מובן מאליו!!

בשעות הערב מתחיל להיות לחלק מהילדים קצת יותר קשה: אחרי יום שלם ועייפות וגעגועים מתחילים לעלות. אלו השעות באמת שאנחנו נכנסים לפעולה בצורה יותר צמודה. לתת חיבוק, לתת יד, להזמין לישון איתנו באוהל, להתקשר להורים, ללטף עד שנרדמים ועוד שלל דרכים יצירתיות. אלה הזמנים המיוחדים באמת שרואים את הילדים ואותנו ואת הקשר- השוב...לא מובן מאליו שקורה בבית הספר בין מבוגר לילד! זו זכות.

הלילה עבר סך הכל בטוב, הילדים כיבדו את שעת כיבוי האורות. בלי מאבקים מיותרים ו... בשעה 2 וחצי בערך התחיל לרדת מבול. מרבית האוהלים עמדו בזה יפה. חלק מהחפצים שנשארו בחוץ כוסו על ידי תורנים מהמורים ששמרו באותה השעה. ובבוקר, או יותר נכון לפנות בוקר כולנו התעוררנו מוקדם עייפים אך מרוצים ויבשים ברובנו. ליום מקסים ושמשי בלי שום זכר לגשם שירד בלילה!

ארוחת בוקר, צחצוחי שינים, הכנת סנדויצים, שחריות קצרות ועולים על האוטובוס לתל אביב. שם ירדנו בכיכר הבימה, התחלנו משימה של ריקוד הורה עם אנשים מהרחוב שיהה מצחיק מאוד. לאחר מכן המשכנו ללכת ברחובות תל אביב, עוקבים אחרי המפה, עוצרים מדי פעם כמשהו מסעיר מושך את עינינו: אופנועים, מכוניות, גרפיטי, הומלסים. העיר באמת מזמנת הרבה גירויים והזדמנויו לשיחות מעניינות וחשובות עם הילדים. גם שם כולם התנהגו בצורה נעימה ורגועה. לא בדקו גבולות ופשוט הרגיש שיש לנו שותפים אמיתים למסע מבלי הצורך להיאבק או להעיר.

סיימנו את הסיור התל אביבי בחוף ירושלים שם עלינו על האוטובוסים חזרה לנהלל.

שמחים, בריאים ועייפים חזרנו לבית הספר.

זה הזמן גם לציין וגם להודות למי מהצוות שהצטרף למרחב גזוז בטיול ועזרו ותמכו ופשוט היו שם בשבילנו והילדים: טלי בשני הימים ומורן, שיר וגלי בסיור התל אביבי.

אז מה שנשאר זה להסתכל על התמונות שצירפנו שאולי מעבירות חלק מהאווירה, לשמוע מהילדים חוויות, לשאול אותם את השאלות, לראות את הברק בעיניים, וגם לשמוע על ההתמודדויות שלחלקם היו לא פשוטות.  ו... לנוח לנוח לנוח בסופשבוע!

לקראת שבוע הבא:

שבוע אחרון לפני חופשת הפסח. לא יאומן אבל, אוטוטו חופש ארוך לפנינו. השבוע נעסוק בוודאי בסיכום הטיול השנתי ועיבודו. ולאחר מכן התכוננות לפסח. במהלך השבוע הקרוב ביום שלישי יגיע לבית הספר סיור של באי ה"איידק"- כנס עולמי לחינוך דמוקרטי. אנשים מכל העולם!! שיבואו לבקר בבית הספר שלנו וחלק מילדי המרחב מעורבים בביקור זה.

מאחלים לכולנו שבת נעימה רגועה ומנוחתית! 

צוות מרחב גזוז: אריאלה, סהר, עומר וטל

סיכום שבועי מרחב גזוז 14.3.17- 16.3.17.

שבוע קצרצר אך מאוד משמעותי עבר עלינו..

חזרנו מחופשת הפורים, שמחים ומלאי אנרגיות. נראה שהמנוחה וההפוגה הזו עשו לכולנו רק טוב!

חזרנו היישר להצבעה דרמטית באסיפה סביב העירעור לחוק הפלאפונים. חשוב לציין שהעירעור לחוק הגיע מתוך מרחב גזוז. אייל קיבריק, ראה את תוצאות חוק הפלאפונים וחש ביקורת גדולה כלפיו ותחושה שהוא אינו מיטיב עם ילדי המרחב. מה שיפה היה שבמקום להניח ולהגיד "ככה זה" ופשוט להתבאס, כמו שהרבה פעמים רובנו עושים מול דברים שאיננו מסכימים איתם במציאות, אייל לקח יוזמה: ניפגש עם ועדת ביקורת, הבין מה עליו לעשות על מנת לערער, החתים עשרות ילדים ומורים על הרצון בעירעור והעלה את הנושא להצבעה חוזרת באסיפה. ו.....החוק השתנה! מדהים היה לראות כבר מאתמול את ההשפעה החיובית שלו על המרחב.

ברביעי בבוקר בעקבות כך שכמה מורים היו חסרים, ערכנו שחרית משותפת לכל שחריות המרחב בסימן משחק מחניים מרחבי. היה כל כך יפה לראות את הילדים משחקים בהתלהבות אבל גם בהקפדה על הכללים ובחברות. מה שנשאר היה רק לשבת ולהינות מהמשחק. לא מובן מאליו.

לאחר מכן היום המשיך בחלוקה בין: קורס נחל קישון, בחינת מיצ"ב באנגלית וטיול חובה. בקורס נחל קישון: הסיור לנחל הצבי נדחה בגלל החשש מגשם. לאחר חופשת הפסח נקיים את כל הסיורים שנדחו...ובכל זאת, התקיים שיעור מרתק בו מיכל לימדה את הילדים להכין ולרקוח משחת שיניים ודיאורדורנטים מחומרים טבעיים. כמה ילדים מכיתה ה', שבחרו בכך נבחנו בבחינת מיצ"ב באנגלית, הבנו שלחלק מן הילדים היתה חוויה לא כל כך פשוטה..כמובן שזה טבעי לאור העובדה שמבחנים אינם עניין שבשגרה אצלנו. יתר הילדים יצאו לטיול חובה בהובלת קבוצת ילדים ממרחב בוגרים ומורן. הטיול היה מאורגן בצורה מדהימה: הילדים חולקו ל4 קבוצות על בסיס השחריות, ועברו בין ארבע תחנות שהדריכו בהם הבוגרים. תחנת הדלקת זרדים וענפים, תחנת גילוף בעץ, תחנת היסתוות ותחנת ירי בחץ וקשת. הילדים התעניינו והראו התלהבות רבה מהפעילויות השונות והילדים הבוגרים הובילו, הדריכו והסבירו בצורה פשוט מעוררת השראה. פשוט תענוג. חזרנו מאוד מרוצים!

יום חמישי הסתיים בסג"ש מרחבי. התכנסנו בסיום היום במרחב שלנו אותו סידרנו בצורה חגיגית ומיוחדת, עם מפה לבנה, נרות וחלות. התחלנו מלשיר שיר יחד, המשכנו בסיפור שאריאלה סיפרה שעוסק ב"תבלין המיוחד של שבת" והילדים שיתפו זה את זה במה מיוחד אצלהם בבית בשבת, לאחר מכן חבורת "לאכול בגדול" הציגה הצגה מקסימה שתתחיל סדרת הצגות בהמשכים וסיימנו בחלוקת חלות אותן הכינו בבוקר השחרית של טל. לסגור את השבוע במרחב היה מיוחד והרגיש אינטימי ונעים. תוך כדי הסג"ש עלו ענינים ונושאים מרחביים שקשורים לערכים שחשובים בעינינו כמו: הקשבה אחד לשני, וערכה של נתינה זה לזה (בעקבות הכנת החלות עבור כולם).  הרגעים הקטנים והמיוחדים האלה, שמתרחשים בדרך כלל ברגעי היום יום הפשוטים שלנו, מביאים אותנו לא פעם לדבר ולשקף את הערכים הכי חשובים בעינינו.

שבוע הבא:

יהיה כמובן בסימן הטיול השנתי. ביום שני נקיים שחריות מיוחדות שיעסקו בטיול, נדבר עם הילדים על הלו"ז, התכנית, נסביר להם לקראת מה הם הולכים, נעזור להם להיערך מבחינת ציוד לטיול וגם ניתן מקום לדבר על חששות וציפיות.. ברביעי על הבוקר (7:00) נגיע לבית הספר ונצא לטיול בהתרגשות ובשמחה רבים. חוזרים בחמישי עד 14:15 להסעות.

שוב.. אנחנו מזמינים אתכם לדבר איתנו על כל עניין, חשש או שאלה שעולים לקראת הטיול.

שתהיה לכולנו שבת נעימה, רגועה ושמחה.

צוות המרחב: אריאלה, סהר, עומר וטל.

סיכום שבועי מרחב גזוז5.3.17- 9.3

השבוע שלנו היה בסימן פורים והכנות לטיול השנתי....

התחלנו ביום ראשון עם הגרלות בתוך השחרית להחלפת משלוח המנות. העובדה שקנינו משלוחים אחידים מאלו"ט, שיחררה אותנו מהצורך לעסוק בממתקים לטובת נושא שחשוב בעינינו יותר והוא נתינה ומלים טובות. דברנו בשחריות כיצד כותבים ברכה, והקפדנו שהברכות יכילו גם איחול וגם מלים טובות על האחר וכמובן גם ניתן להשקיע בצד הויזואלי. היה כל כך יפה לראות את כל הילדים, וגם אלו שלא פשוט להם מקפידים ולא מוותרים והתוצאה הסופית היתה מחממת לב. כולנו קיבלנו ברכות יפות ומשמחות. וזה העיקר! גם ביום חמישי בחגיגת הפורים, כאשר חילקנו את המשלוחים האחידים, היה מקסים לראות שילדים פשוט שמחו ונהנו מהנתינה וכמובן מהממתקים. אבל לא ראינו תגובות של אכזבה או של איזו תרעומת על המשלוח האחיד. להיפך! וזה הוכיח לנו כמה נכון ומדויק היה הצעד הזה. תודה לסהר על היוזמה הברוכה!! בחמישי עומר גם הציג בפני הילדים את תעודת ההערכה שקיבלנו מאלו"ט שהתרגשו גם הם מצידם על המחווה הלא מובנת מעליה.

האווירה הפורימית ליוותה אותנו לאורך כל השבוע, ואפשר לומר שהשנה בהחלט בצורה טובה ונעימה מאוד! ביום שלישי הרבה מילדי המרחב הגיעו עם פיג'מות בשלל צבעים ובצורה של מגוון חיות. ביום רביעי מי שרצה הצטרף לתחפושות השחריתיות: אצל סהר לזקנים, אצל עומר להומלסים, אצל אריאלה למעודדים וספורטאיות ואצל טל להיפוך בנים בנות. וכל מי שבחר שלא להתחפש או שפשוט לא רצה התקבל כמובן גם בברכה ובקבלה! בשחרית של טל גם אפינו אוזני המן שהפיצו ריח משכר בכל המסדרון

ביום חמישי, יום חגיגת הפורים בבית הספר, התרגשנו לראות את התחפושות הצבעונויות והמקוריות של כולם! התחלנו בבוקר ממפגש שחריתי וחלוקת משלוחי מנות אחד לשני, ולאחר מכן התכנסנו במרחב להצגת תחפושות וקריאת המגילה. האווירה היתה טובה ונעימה בביחד. בהמשך היום הילדים היו חופשיים להנות מהתחנות הפורימיות ש"צעדים להתבגרות" אירגנו ברחבי בית הספר, לרקוד על הדשא או להירגע בשקט של המרחב ולפתור תפזורות פורימיות. כל אחד יכל למצוא את מקומו ומה שטוב ונכון לו ולה. סיימנו בנקיונות, סיכומי יום וכמח"ג חגיגי.

במקביל לכל אירועי הפורים התרחשו עוד כמה דברים חשובים השבוע.....

ההכנות לטיול השנתי בעיצומן. בתחילת השבוע כינסנו את כל ילדי המרחב לשיחה חשובה שעסקה בחלוקת האוהלים. לאחר שהבנו שכמה ילדים נותרו בחוץ ולא מצאו לעצמם אוהל הודענו לילדים שכל האוהלים שנקבעו מתבטלים ומתחילים מחדש. הדגשנו שבעינינו יותר חשוב שכל ילד וילדה ירגישו טוב ובנוח במרחב בטיול השנתי מאשר שקבוצה מסויימת של ילדים תהיה באוהל שתיכננה. הבהרנו להם שההרגשה של כל ילד וילדה חשובים ושכמרחב זו האחריות שלנו לדאוג שלכל אחד יהיה מקום באוהל! לאחר השיחה הילדים התפזרו וראינו כיצד הם שואלים זה את זה, אם מצאו מקום באוהל ואם רוצים להצטרף ובסיום אותו היום מלבד ילדים שבחרו שלא לצאת לטיול לכל הילדים והילדות היה מקום באוהל עם חברים. וזה משמח מאוד! למידה משמעותית ביותר. התחלנו גם ברישום ילדים לתורניות במהלך הטיול, מכיוון שילדי מרחב גזוז הם כבר באמת גדולים, השנה גם הם יעזור ב: הכנות לארוחת הערב, שטיפת כלים, העמסת ציוד לאוטובוס ועוד...

ודבר נוסף שהתקיים השבוע היה טיול בחירה של אייל קיבריק בנושא משימות תחרותיות. מקסים לראות כיצד יוזמת טיול הבחירה בהובלת הילדים רוקמת עוד וגידים והופכת לדבר כל כך משמעותי עבורנו ועבורם. מקסים היה לראות כיצד אייל לקח אחריות על הטיול, עומר שהצטרף לטיול ישב והתבונן על הילדים בזמן שאייל אירגן, חילק וניהל את הטיול מא' ועד ת'. זו סוג של לקיחת האחריות שאנחנו רוצים לראות בטיולים אלו.. כן ירבו!

שבוע הבא:

ראשון שני חופש פורים!

שלישי עד חמישי חזרה לשיגרה..

חשוב שילדים שיודעים שיש להם רגישות כלשהי למזון יעבירו מידע זה לטל על מנת שנוכל להיערך לקראת הטיול.. כמו כן הורים שיודעים שיצטרפו לישון עם הילדים בלילה ועדיין לא הודיעו לנו, גם אנא עשו זאת השבוע!

חג שמח מאוד שיהיה לכולנו!!

צוות מרחב גזוז: אריאלה, סהר, טל ועומר.

 

סיכום שבועי מרחב גזוז. 26.2.17- 2.3.17.

אז מה היה לנו השבוע?? כל כך הרבה שקשה לזכור....פעילות של גליה כורם בשחרית של סהר, תערוכה בעין חרוד, אסיפה מרחבית בנוגע לטיולים, שבוע מעשים טובים, טיול, קורס נחל קישון.. תוך כדי מורים שהיו חסרים חלק מהשבוע, הרבה גמישות והחלפות ואילתורים, גשם, שמש. הכל מהכל.

ביום ראשון, גליה כורם, אמא של נעמה, ביום ראשון הכינה פעילות מיוחדת ומרגשת מאוד לילדים על האופן בו חשים ילדים עם מוגבליות. הילדים באופן חוויתי ותחושתי הרגישו קצת כמו אותם ילדים מה שהביא גם לדיון מעניין מאוד. הפעילות נערכה לשחרית של סהר אבל בגלל שטל היתה חולה גם ילדי השחרית של טל הצטרפו. אנחנו מודים לך גליה מאוד על זה שבאת, תרמת מזמנך ומהידע שלך בנתינה כל כך חשובה לנו ולילדים!

נמשיך בתערוכה. ביום שני בבוקר נסענו ילדי המרחב לתערוכה במשכן לאמנויות בעין חרוד. המרחב התחלק לפי כיתות ד' וה', שמעו הדרכה על התערוכות השונות. למשל: תערוכתו של דוד בהר- תנודות אור בחלל ו תערוכת קבוצת ברביזון. וקיבלו גם זמן יצירה בסדנא. הילדים התעניינו, התרגשו, יצרו. היה תענוג לראות אותם מתרשמים ונהנים.

ביום שלישי ערכנו אסיפה מרחבית שעסקה בטיול השנתי. חשפנו בפני הילדים במצגת את התכנית הכללית לטיול, היכן הולכים לטיל, לישון ומה הלו"ז. לאחר מכן העלנו שאלות ודילמות שקשורות לטיול כמו: מה עומד מאחורי הגבלת שעות השינה, האם מותר להביא מצלמות, מה לגבי שירים באוטובוס, ממתקים ועוד ועוד. אין ספק שטיול שנתי הוא אירוע שיא מאוד מרגש ומשמח. ולצד זה הוא מעלה הרבה שאלות וגם חששות אצל לא מעט ילדים. וגם מבוגרים. אנחנו כמרחב נצטרך להחליט יחד על כללים והסכמות שנכונים למרחב שלנו ויעזרו לנו לחוות את הטיול בצורה חיובית וטובה. במקביל החלה רישום האוהלים אצל טל. אנחנו כאן בשביל לעזור עם כל בעיה או עניין שעולה סביב ארגון האוהלים. אנחנו יודעים שזה לא ענין של מה בכך.

במקביל ביום שלישי התקיימה אסיפה כלל בית ספרית בנוגע ל"איזור צביעה", בעקבות הצעה שהעלתה סהר לבטלו או לשנות את חוקיו בגלל המורכבות שהוא מציב לא פעם לילדים שרוצים להיות בו אבל חוששים ועוד דילמות נוספות. נקבע באסיפה שאכן הוא מתקיים עם הבדלים גילאים, רק מכיתה ד'. משמע שעבור המרחב שלנו כרגע הוא מתקיים.

במקביל לאורך כל השבוע ציינו את שבוע המעשים הטובים בבית הספסר: עברו כרטיסי מעשה טוב מיד ליד (ילדים עשו זה עבור זה מעשים טובים). ערכנו נתינה בין שחריית בין שחריות שונות בבית הספר: כך השחרית אריאלה ומור שיתפו פעולה לשחרית משותפת וכך גם שחריות נוספות ממרחבנו שיעשו דברים משותפים השבוע ובשבוע הבא.

ביום רביעי מכיוון שירד גשם בחלק מן היום התקיים הטיול המתוכנן של צילום אך בתחומי בית הספר. היה יפה לראות את הילדים מסתובבים ומצלמים בהתרגשות וחלקם אף הביאו מצלמות "אמיתיות" (אירוע נדיר בעולם הפלאפונים..). נמשיך ונעסוק בנושא הצילום במרחב גם לקראת הטיול השנתי.. במקביל התקיים גם השבוע עוד שיעור של קורס שיקום נחל קישון. היה אמור לצאת סיור לנחל אבל כאמור- גשם. הילדים קיבלו שיעור על שרשרת מזון ולאחר מכן הבינו את המושג דרך הרגליים במשחק תופסת מקסים ששיחקו כחיות שונות החיות בנחל הצבי.

שבוע הבא בסימן.....פורים!!!

ביום ראשון נערוך הגרלה לנתינת משלוח מנות ונתחיל לדבר עם הילדים על כתיבת ברכות. משלוחי המנות שקנינו מאלו"ט הגיעו והילדים יתבקשו לצרף לכל משלוח שהם נותנים ברכה יפה ומושקעת.

בהמשך השבוע ביום שלישי הילדים יתבקשו לבוא מחופשים בפיג'מות וברביעי כל שחרית תגיע עם תחפושת אחידה משלה. ובחמישי- היום הגדול!! החגיגה המסורתית בבית הספר.

בהחלט ימים עם הרבה אירועים מרגשים.

אנחנו כאן בשביל כל עניין שעולה סביב האירועים המרגשים הללו ובכלל.

שתהיה שבת שלום. שבת נעימה ושמחה ורגועה. צוות מרחב גזוז: אריאלה, טל, סהר ועומר!

סיכום שבוע - 19-22.3.2017

שבוע מיוחד ויוצא דופן חווינו השבוע.

פתחנו בראשון בטיול בית ספרי לגבעת עודד הצמודה לנהלל, בדרך עצרנו לקפיצה בחבל והמשכנו לגבעה המוריקה לסדנאות שונות ולמשחק חופשי במרחב הפתוח. ילדים רבים התמסרו להכנת מרק, משחק התגנבות , יוגה, התבוננות וציור בטבע בעוד שילדים אחרים שיחקו והתרוצצו בהנאה במשחקים שונים. אכלנו מרק טעים ונהנינו מביחד אחר ומאפשר. מזג האויר היה מושלם ונעים היה לשהות יחד בחוץ כל היום. היה זה סיפתח מתאים לשבוע חצר שהחל ביום שני בנקיון כללי של בית הספר מבפנים ומבחוץ. הילדים ואנחנו הצוות התגייסנו בחריצות לנקות, לפנות, לסדר, לגזום וכל זה ועוד כדי שנפעל בסביבה נעימה כל השבוע כשאנו מכוונים לשדרוג החצרות שלנו. במהלך השבוע , לאחר השחריות , כל יום נפתח בהתכנסות בית ספרית על הדשא ולאחר מכן פיזור לפי מיזמים ופעילויות. כל יום התקיים טורניר אחר בזמן שלנו - כדורסל, כדורעף וכדורגל כשהילדים והמורים היו שותפים וחלקינו עודד מהצד.

ילדים רבים נרתמו לפרוייקטים שונים בחצר ועבדו יחד עם אותה הקבוצה לאורך כל השבוע, חלק מהילדים נע בין מיזמים ונרתם לעבודות שונות וילדים אחרים הזדקקו לתיווך והכוונה לעבודה ופעילות מסויימת . גם השבוע ילדים מסויימים מצאו את עצמם מתלבטים, לא תמיד מוצאים את עצמם ומחפשים כיצד לתרום . שבוע כזה בהחלט מזמן למידה אחרת, התמודדויות חדשות והרבה הזדמנויות לעשייה ובעיקר להיכרות של כל אחד מאיתנו עם עצמו במצבים שטרם התנסינו בהם בבית הספר, לפחות חלקינו. 

במהלך השבוע הייתה יוזמה של ילדים וילדות להכין פינת ישיבה ליד המרחב. הם התארגנו עצמאית ועבדו יפה. בשלב מסויים פינת הישיבה נאלצה לעבור מקום והתמקמקה מחדש בכניסה למרחב - הילדים קישטו, הכינו פינת משחק, הביאו ספסלים וכריות ותלו שלטים. הכניסה נראת נפלא!! 

היה זה מאתגר, מהנה, מרגש ולאחר שבוע מגוון בחוויות, בהחלט שידרגנו את החצרות, למדנו איפה אפשר היה לעשות אחרת ומה עבד טוב. הרבה מסקנות משבוע נסיוני זה ובעיקר עשייה משותפת למען כולנו. היה זה שבוע משמעותי בו ילדים רבים בלטו בהעדרם מבית הספר וילדים רבים בלטו ברצונם האמיתי לתת מעצמם ובחריצות וחדוות עשייה לעבוד והבחירה כאן באה לידי ביטוי מאוד חזק. אנחנו ניסינו לתת מענה לכלל הילדים ולראות את אותם אלה הזקוקים לנו יותר. עוד נעבד את הרשמים יחד עם הילדים כמובן.

בעוד שבועיים נחגוג את   פ ו ר י ם   וכבר אנחנו מתכוננים ותורמים 15 שקלים למשלוחי מנות אותם נרכוש מעמותת אלו"ט. זוהי יוזמה ברוכה וחשובה והילדים השבוע נחשפו לרעיון בשחריות, הקשיבו בעניין רב ויחד למדנו מה זה אוטיזם . צפינו במספר סרטונים, שמענו סיפורים ודיברנו על החשיבות בראיית האחר, בהסתכלות על עצמינו, על ההתנהגות שלנו כלפי עצמינו וכלפי הסביבה שלנו. הילדים שיתפו ושאלו שאלות וכיבדו מאוד את הנושא ואת הרעיון המרגש הזה. מעל למנהג היפה של נתינה בפורים אנו רואים בערך הנתינה וראיית האחר חשיבות עצומה בחינוך בפרט ובחיינו היומיומיים ככלל.

נגריל בשחריות למי אנו נותנים משלוח ונשקיע בברכה יפה מעומק הלב, לפי יכולתינו.

בשבוע הקרוב ביום רביעי יצאו הילדים משיעור נחל הקישון לטיול הראשון. זהו סיור לילדים שבחרו בשיעור זה והוא יתקיים עם מיכל שבאה במיוחד כשמטרת השיעור היא שיקום נחל צבי . נרשמו לשיעור זה 17 ילדים מהמרחב ומקוים שיפיקו את המירב ויהנו ממנו. זוהי עוד הזדמנות לעבוד בחוץ ולראות כמה הסביבה משפיעה וחשובה לנו.    נקיים השבוע אסיפה מרחבית בנושא הטיול השנתי הקרוב ויום המעשים הטובים גם יחתום לנו את השבוע. זוהי תקופה מלאת ארועים וזו בעצם השגרה שלנו. השבוע גם ימשיכו הטעימות במערכת החדשה של המחצית השנייה בה הילדים יתנסו בשיעורים שבחרו כדי שנוכל לסגור מערכות ולשמור גם על שגרת שיעורים מרתקת ומאפשרת.

סוף שבוע שמשי ונעים, בריאות לחולים ושבת מנוחה.

צוות גזוז – 

סהר, טל ,עומר ואריאלה.
סיכום שבועי מרחב גזוז 12.2.17- 16.2.17.

שבוע מעניין וגדוש עבר עלינו.. כיאה לשבוע טעימות של מחצית ב'! מיד אחרי התרגשות סיום מחצית א' וקבלת התעודות התחלנו שבוע חדש של קורסים חדשים והרבה התרגשות. כיאה לשבוע כזה הוא גם מעלה הרבה בילבולים, אי וודאויות והסתגלויות. אנחנו כצוות ניסינו להיות שם כמה שניתן ולעזור בכל הצמתים, מול לוח המערכת, לבחור שיעורים, להבין לאן אני הולך עכשיו ואיפה באמת נמצא כל שיעור.....אין ספק שזה שבוע לא פשוט לחלק מהילדים (וגם מהמורים). שבוע שמתרחשים בו הרבה שינויים ולעתים הוא מצריך גם הרבה גמישות. אבל סיימנו אותו בטוב וגם האווירה בו בסך הכל היתה רגועה וטובה בתוך המרחב.

ביום רביעי התכנסנו כל המרחב לפני טיול הבחירה להרצאת חשיפה קצרה של מיכל, מדריכה שמעבירה קורס שיעסוק בשיקום נחל הקישון במחצית זו-למרחב גזוז בלבד!! מיכל הסבירה על תכני הקורס, על כך שהוא יתרחש בחלקו כיתה וחלקו ב"שטח" של נחל צבי. הלהיבה את הילדים בתמונות ובסיפורים. הקורס יתקיים כל שבועיים בממוצע ומתחיל כבר בשבוע הקרוב. נרשמה אליו קבוצה יפה ומכובדת ומגוונת של ילדים וילדות מהמרחב וזה מאוד מרגשJ

לאחר מכן יצאה חבורה יפה מאוד של ילדים לטיול בחירה בהובלתן הפעם של יובל וענת- טיול שוקולד. בטיול הילדים שיחקו משחקים שונים שקשורים לשוקולד וכמובן, איך לא.. אכלו. האווירה היתה טובה וכולם חזרו מרוצים. אנחנו רואים חשיבות גדולה בפורמאט החדש של "טיול הבחירה שלי", בו ילדים מובילים, מתכננים ולוקחים אחריות על הטיולים. לא תמיד זה פשוט וודאי מעלה גם שאלות ודילמות, והתמודדויות: למשל השבוע התלבטנו בהחלטה האם נכון להגביל את הטיול למספר ילדים מסויים? למרות שעוד ילדים רוצים לצאת...אלה השאלות שאנחנו מלווים את הילדים בתוכם וגם שואלים את עצמנו ומנסים וך כדי למצוא את הפתרון הנכון ביותר. אנחנו מאמינים שלקיחת האחריות כמו גם עצם ההחלטה להוביל טיול ולהראות לאחרים במרחב מה מעניין אותי הוא תהליך מאוד מלמד וחשוב לכולנו!

  ביום חמישי התקיים סג"ש (סוגרים שבוע) בנושא ט"ו בשבט. החלטנו כצוות המרחב להעלות את השיר "ברוש" של אריאלה זילבר. ביום רביעי וגם בחמישי התכנסנו כל ילדים המרחב והתחלנו להתאמן על השיר. בחמישי בבוקר, כשהבנו שלא כל הילדים מעונינים ומתחברים לביצוע השיר, ביקשנו שרק מי שרוצה להשתתף בביצוע השיר יישאר לחזרות. נישארה קבוצה מקסימה של בנות: ענת, יובל, עומר, הללי ונעה. עומר הצטרף בשירה וטל בנגינה ויעל תלם עזרה לנו מאוד בפן המוסיקלי. היה מופע ממש מקסים! אבל גם העלה שאלות..לגבי נושא הסג"ש ועד כמה אנחנו כצוות צריכים להוביל אותו וכמה יש לתת מקום לילדי המרחב להוביל אותו. עד כמה עלינו להתעקש שכל המרחב יהיה מעורב בו וכמה זה נכון לתת רק לחלק שרוצה ומתעניין להופיע. שאלות אלו כנראה ימשיכו ללוות אותנו.. ויחד ננסה למצוא את הדרך הנכונה והטובה עבורנו ועבור ילדי המרחב.

לקראת השבוע הקרוב!!

ביום ראשון מתקיים טיול ט"ו בשבט המסורתי לגבעת עודד- כמו שנכתב בשחריות, יש להצטייד בציוד מתאים: נעלים, כובע, תיק ואוכל ליום שלם. ובנוסף להביא ירק למרק משותף וגם כף וכוס רב פעמיים. המשך השבוע גם כן יהיה ייחודי- אנחנו מתחילים את שבוע החצר!! ביום שני ננקה את בית הספר ונתחיל בעבודה על פרויקטים שונים בעיצוב וחידוש החצר שלנו. ההתרגשות רבה וכולנו מחכים ומצפים לחוויות השבוע!! כמובן שישנם ילדים שיתכן ושבוע זה לא יהיה להם פשוט, מבחינת השוני שלו והייחודויות שלו. אנא יידעו אותנו לגבי כל דבר שנראה לכם חשוב שנדע. כמובן אנחנו כצוות ננסה להיות כמה שיותר עם היד על הדופק ולהיות שם עבור ילדי המרחב, לכוון, לתמוך ולעזור היכן שצריך.

שבוע מצוין לכוווולם!

צוות מרחב גזוז: אריאלה, סהר, עומר וטל. 

סיכום שבועי מרחב גזוז 5.2.17- 9.2.17.

וואו.....איזה שבוע היה לנו!! מרגש, מלא, מסעיר, מעניין... כיאה לסיום המחצית.

במהלך כל השבוע הילדים סיימו עם שיעורים אחרונים למחצית, בחלק מהשיעורים הכינו והציבו תוצרים שהוצגו בתערוכה במבואה. ביום שני ערכנו אסיפה מרחבית, בה קבוצת בנות (יערה, עמית דרורי, חדווה וגילי אליעז) הציגו את היוזמה שלהן להכנת כובעים למרחב לטיול השנתי. אנחנו מברכים על יוזמות כאלה ושמחים מאוד לראות את האנרגיות הטובות שמלוות את היוזמה. התכנון המקורי היה להעלות להצבעה את ההצעה לקנות את הכובעים בתשלום סמלי לכל ילד. במהלך האסיפה הודיעה סהר בהפתעה משמחת לכולנו שאיתן סקג'יו, אבא של נועם הציע להדפיס את הכובעים עבור כל ילדי המרחב. הילדים שמחו מאוד והראו זאת בצהלות ושירי עידוד! אנחנו מודים מאוד מאוד על היוזמה והתרומה הנדיבה של משפחת סקג'יו!! זה ממש לא מובן מאליו.

ביום רביעי יצאנו לטיול חובה בסגנון ODT. הלכנו עד האמפי של נהלל שם חידשו ושיפצו את מגרש הספורט. התחלקנו לקבוצות לפי השחריות ועברנו בין תחנות שונות: משיכה בחבל, קפיצה בשקים, אחיזה בחבל במעגל ועמידה על שטיח והיפוכו. הילדים שיתפו פעולה ונהנו מאוד מהאתגרים. וקינחנו במשחקי כדורגל, כדורסל ודגליים לבחירתם של הילדים. האווירה היתה טובה והאנרגיות גבוהות. חזרנו מרוצים מאוד..תתרשמו מהתמונות. זה המקום גם לשתף בשמחה שבימי רביעי לטיול מצטרפת אלינו באופן קבוע טלי במקום אריאלה (שזה היום החופשי שלה). טלי חונכת חלק מילדי המרחב, וגם מחליפה את אריאלה בשחריות מעתה והלאה בימי רביעי... אנחנו שמחים מאוד שהיא איתנו ביום זה!!

סיימנו את השבוע ואת המחצית עם יום מיוחד במינו וחגיגי. התחלנו בשחריות סיכום המחצית בהן יצרנו פאזל עגול המורכב מחלקים אותם צבעו הילדים בדרכם הייחודית. המשכנו לחלוקת תעודות ופעילות עם החונכים.  נקיונות, סיכום יום וקינחנו בכמ"ש חגיגי מאוד! במהלכו הפעימו אותנו בביצוע מדויק להפליא של "הצופצ'יק של הקומקום" של הגשש החיוור נועם סקג'יו ואיתמר אגאיוף המדהימים!

מה צפוי בשבוע הבא?

התכנון המקורי היה שביום ראשון יתקיים טיול ט"ו בשבט ולכל אורך השבוע נערוך שבוע חצר מיוחד עם עבודה על פרויקטים לשיפוץ ושידרוג חצר בית הספר. אבל....מזג האוויר הגשום שצפוי שיבש את התכניות ולכן כל התכנית הזו נדחתה- שבוע הבא יהיה שבוע טעימות של מחצית ב' החדשה והמרגשת! במייל נשלח אליכם הידיעון החדש. אנא עיברו על הידיעון יחד עם הילדים והילדות, עזרו להם להגיע מוכנים עם מערכת טיוטה ראשונית על מנת לדעת אילו שיעורים לטעום.

מאחלים לכולנו שבת שלום, קריאה משמחת של מכתבי התעודות, תכנון מרגש של מערכת מחצית ב' והרבה בריאות ושמחה!

צוות מרחב גזוז: אריאלה, עומר, סהר וטל.


סיכום שבועי מרחב גזוז 29.1- 2.2

שבוע קרררר ומעניין עבר על כולנו. כנראה כשהקור בחוץ גדול – בפנים המרחב שוקק חיים.. ובאמת השבוע ראינו בשמחה רבה ילדים בקבוצות שונות ורבות משחקים משחקים מגוונים ביחד: הרמז, ארץ עיר, סט, DND, חלומות ומה לא....ובעיקר הרבה פחות פלאפונים!! היה מקסים לראות קבוצות בגדלים שונים, בהרכבים שונים וכולם משחקים יפה ובכבוד אחד עם השני.

השבוע התחלנו את הפורמאט החדש של טיולי הבחירה שלנו בימי רביעי, שהוא "הטיול שלי". הראשונה שביקשה להוביל טיול בדמותה, תיכנונה וארגונה היא עומר עשור. ואנחנו גאים בה מאוד. 16 ילדים וילדות יצאו לטיול, לביתה של עומר שם התנסו במיומנויות קרקס שונות כמו ג'אגלינג, סיבוב צלחות על מקל, חישוקים, סרטים ועוד (כפי שתראו בתמונות...) עומר אירחה את הילדים מקסים בביתה והטיול היה מוצלח ומיוחד מאוד...אנחנו מודים מאוד לנועה ולדגן על העזרה, העברת הסדנא המיוחדת והאירוח!! בהמשך כמובן מתוכננים לנו עוד טיולים משובחים של ילדות ילדים ומורים מהמרחב שייתנו לנו לחוות טיולים שמעוצבים בדרכם האישית!

סיימנו את השבוע עם סג"ש מקסים ונעים במיוחד. סג"ש תחנות: כדורגל סיני, כדורסל, הכנת סלט פירות, צביעה בגואש, גומי וחבל ועץ ידים. השמש היתה לטובתנו, הילדים היו מקסימים ופעילים ופשוט ונעים היה לסיים ככה שבוע! כן ירבו..

חוץ מזה שבוע הבא הוא השבוע האחרון למחצית..ומרגישים את ההתרגשות באוויר- פרויקטים של סיומי קורסים מונחים על המדפים במרחב, חלק מהשחריות ערכו גם גרף שחריתי לסיכום המחצית, וכמובן המכתבים שהחונכים מקריאים לילדים בפינות שונות ברחבי בית הספר....בשבוע הבא ביום חמישי יהיה יום מיוחד לסיום המחצית! במהלכו יתקיים כמ"ש חגיגי וגם התחרות המסורתית של "הביצה שלא התפוצצה" בנוסף לתחרויות שנוספו השנה כמו זריקת בקבוק למרחק והפיכת בקבוק.

מאחלים לכולנו שבת נעימה ורגועה!

צוות מרחב גזוז: אריאלה, טל, סהר ועומר.


סיכום שבועי מרחב גזוז. 22.1.17- 26.1.17.

שבוע מרגש ומיוחד עבר על מרחב גזוז, מלא ארועים מרגשים!

ביום שלישי התקיימו שני אירועים מאוד חשובים ומרגשים בבית הספר שקשורים לילדי במרחב שלנו. האחד הוא המחזמר: "אלוף בצלות ואלוף שום". על המחזמר עבדו במסגרת שיעור במהלך כל המחצית ילדי וילדות כיתות ב', ג' וד' בהובלתן וניצוחן של יעל תלם תמר שלי וגלי הלוי. שתי הבנות המקסימות והיקרות מהמרחב שלנו יצרו ביוזמתן שיעור שהתקיים כל מחצית א', בנו ביחד עם יעל את ההפקה, ליהקו, ביימו ובקיצור היו פשוט מדהימות. התוצאה כמובן למי שזכה לראות, מדברת בשם עצמה, היתה הופעה מרגשת במיוחד, מקצועית ויפה מאוד מאוד. כמובן שבמופע עצמו כיכבו כמה מילדי וילדות המרחב בצורה כל כך יפה ומרגשת (אורן, גילי, נמי ונועם) ואין לשכוח גם את איתמר אגאיוף שהיה עוזר ההוראה המשובח ואיתי מוקד שתמך בהגברה. מרחב גזוז היה בהחלט משמעותי מאוד במופע ואנחנו גאים!!

האירוע השני הוא הטורניר השנתי של נבחרות הכדורגל של בתי הספר הדמוקרטיים שמתקיים כל שנה בבית הספר בחדרה. ביום שלישי יצאו גיא ואייל לטורניר עם שתי נבחרות הכדורגל, בנבחרת הצעירים היו נציגים רבים מהמרחב שלנו: זיו ויצמן, אייל קיבריק, מעיין תירוש, איתי בנאסולי ובן בנייארד שהיה חלק מהנבחרת אבל לצערנו היה חולה השבוע. החבר'ה שלנו שיחקו מדהים וניצחו בני משחקים. היתה להם חוויה מרגשת ומלמדת והם חזרו ממש מאושרים-עם גביע! אנחנו גאים בהם מאוד מאוד.

ביום רביעי יצאנו לטיול חובה מיוחד מאוד. למעשה יצאנו לארבעה טיולים שונים. התחלקנו לארבע קבוצות: בני כתה ד', בנות כיתה ד', בני כיתה ה' ובנות כיתה ה'. כל קבוצה לקח ולקחו מורות אחרות: סהר, עומר טל וטלי- שמעכשיו בימי רביעי באופן קבוע תצטרך לטיולים שלנו! כל קבוצה הלכה למקום אחר בנהלל, שיחקה משחקים וניהלה שיח שקשור לעניינים החברתיים והרגשיים שמעסיקים את הקבוצה- כפי שאנחנו צוות המורים זיהינו לפני כן. בקבוצות התרחש שיח משמעותי מאוד על נושאים שונים: שעמום, קבוצות, מקומי בקבוצה, תחושת קבלה ואי קבלה, יחסים בין מורים לילדים ועוד ועוד. אנחנו רואים ברגעים אלה הזדמנות וגם זכות. לא תמיד השיח הוא פשוט ולפעמים עולים בו רגשות וגם עוצמות. וזו אחת הסיבות שרצינו להפריד בין הקבוצות- כדי לייצר שיח משמעותי ואינטימי שלא תמיד יכול להתרחש בקבוצת המרחב. חלק מהנושאים שעלו הם מורכבים ובוודאי לא "נפתרו" בשיח אחד, וזו גם לא הציפייה. בעיקר אנחנו שמחים שנוצר מרחב בו ילדים וילדות יכולים לשתף ולדבר, לבקש ולשאול וכמובן אנחנו מצידנו נמשיך לעסוק בנושאים שעלו שם בדרכים שונות במרחב ובחונכויות.

במקביל לכל האירועים המרגשים הללו...המרחב ממשיך לשקוק חיים כל יום וכל רגע. משחקַי D&D של קבוצת בנים במרחב יוצרת חברויות וענין רב, משחק "הרמז" שתפס חזק בין בנות המרחב גם כן מהווה קרקע לאינטראקציות חברתיות מעניינות וטובות. וכמובן כל יום שחריות, וסיכומי יום, מוסיקה במרחב, ויכוחים וצחוקים, זמן שלנו ונקיונות, אנרגיות גבוהות ושיחות, משחקים וחברויות. זה המרחב שלנו- תוסס כמו גזוז.

מאחלים לכולנו שבת שלום, גשומה מבחוץ וחמימה מבפנים.

צוות המרחב- אריאלה, סהר, עומר וטל.

סיכום שבועי מרחב גזוז-15.1.17- 19.1.17

שבוע מלא ומעניין עבר על כולנו.

התעודות בהחלט בפתח ותחת כל עץ רענן אפשר לראות ילדים ומורים יושבים על גרפים. גם בשחריות נתחיל בשבוע הקרוב לעסוק בסיכומי המחצית, ונברר מה עשינו, מה הרגשנו ומה למדנו בתוך השיעור הזה שנקראת שחרית.

ביום רביעי יצאנו לטיול בחירה בהובלתו של עומר, טיול לשדות שמסביב לנהלל שלווה במשחקי אנגלית. הטיול היה מקסים יצאה אליו חבורה נהדרת של ילדים, היתה אווירה טובה וגם למדו ושיחקו בשפה האנגלית. הטיול הזה הוא למעשה סיפתח לקונספט חדש של טיולי בחירה שאנחנו "משיקים". כל טיול בחירה יהיה הטיול של.....אחד מהילדים או המורים. הרעיון הוא ליצור טיולים מאוד אישיים שמביאים את הדברים שהכי מענינים ומרגשים אותנו באופן אישי. הסברנו לילדים גם את הרעיון ותלינו במרחב שלט שמצורפים אליו טפסים לכל מי שמעוניין לבנות טיול כזה. כמובן את בניית הטיול ילווה עומר ויעזור היכן שצריך. הרעיונות לטיולים יכולים להיות מגוונים ובאמת השמיים הם הגבול. אנחנו מעודדים ילדים שרוצים להוביל או לבנות טיול כזה לעשות זאת ולהיעזר בנו כשצריך.

באסיפה המרחבית ביום חמישי הצגנו את הסגנון החדש של טיולי הבחירה ושמענו מחשבות והארות מהילדים. הסברנו להם שהרעיון הקודם שהיה לנו לגבי טיפוח חלק בנהלל ירד מהפרק מכמה סיבות: הן בגלל שבועד של נהלל היקצו לנו בסוף חלק אחר ממה שרצינו בוחרנו מלכתחילה והן בגלל שראינו שזה פרויקט שהוא פחות מתחבר אלינו הצוות ברמה האישית ויהיה לנו קשה להוציא אותו מהכוח אל הפועל... דיברנו עם הילדים על מצבים בחיים בהם מתכננים משהו אחד ומכל מיני סיבות הוא לא יוצא לפועל, ושיתפנו אותם בהחלטה שלנו כצוות לשנות כיוון לרעיון שיותר נגע בנו ונראה לנו מתאים לכולם! כמו שאומרים: מכל דבר לומדים. ובעינינו יש חשיבות גדולה לשקף לילדים גם תהליכים פנימיים כאלה שבוודאי כל אחד חווה לפעמים. אנחנו חושבים שהרעיון החדש יאפשר לנו פלטפורמה גם להכיר זה את זה וגם לעודד יוזמות של ילדים. ולרענן ולחדש עברו כולנו את השיעור שנקרא "טיולי בחירה" שישנם ילדים שכבר לוקחים אותו חמש שנים. באסיפה עלו קולות מעניינים גם ביחס לסיבות בגללן בוחרים ילדים לצאת או שלא לצאת לטיול ולמידה בה משפיעים החברים על החלטה זו. פתחנו גם את נושא השמעת המוסיקה והשימוש במחשב במרחב. אבל לא סיימנו את הדיון בו. במהלך השבוע הקרוב יהיה תלוי בלוח במרחב פלקט שיביא לידי ביטוי את מחשבות הילדים בנושא ונמשיך לדון בנושא החשוב הזה שמעלה הרבה רגשות, תסכולים ורצונות בשחריות ובאסיפה המרחבית הבאה.

ביום חמישי התקיים "סוגרים שבוע" בנושא מחווה לאמנים שנפטרו בשנה האחרונה: נחום היימן, לאונרד כהן ומאיר בנאי. המרחב שלנו עמל והכין את "שירו של שפשף" של מאיר בנאי בליווי תנועות של שפת הסימנים. התאמנו על השיר במהלך כל השבוע על ידי סרטון יוטיוב. היה מקסים לראות את הילדים מתאמנים על כך גם בזמנם החופשי. וביום חמישי הופענו מול כל ילדי כיתות א-ה. היה מקסים ויפה מאוד!  בנוסף הופיעו בנות כיתה א' בשיר של נחום היימן "היום אני שמחה" וצוות המורים בשיר "הללויה" של לאונרד כהן.

מאחלים לכולנו שבת נעימה שמשית ורגועה.

צוות המרחב: אריאלה, סהר, טל ועומר.

 

סיכום שבועי מרחב גזוז: 8.1.17- 12.1.17.

השבוע במרחבנו...

סיום המחצית כבר אוטוטו כאן ומתחילים להרגיש את העיסוק במשובים,סיכומים והתבוננויות בבית הספר בכלל וגם במרחב. בכל פינה יושבים חונכים וילדים על הגרפים הידועים.. וגם בשחריות שלנו התחלנו להתבונן קצת על עצמנו בתוך השיעור הזה שנקרא "שחרית". התחלנו לשאול שאלות כמו: מה אני תורם, מה עוד אני יכול להביא שלא הבאתי, להתבונן על הילדים בקבוצה שמקיפים אותי ועל עצמנו. לא תמיד לכולם קל להתייחס לשאלות. לא תמיד גם הילדים וגם אנחנו תוך כדי תנועה מצליחים לראות את מה שקורה בעצם בשחרית, יום יום.. וההזדמנות הזו לעצור רגע בסיום המחצית ולשאול ולראות וגם להציב מטרות נוספות היא חשובה מאוד. התהליכים שקורים בתוך השחרית מבחינה חברתית הם רבים ומורכבים: ילדים שלאט לאט מתחילים להביע את עצמם יותר בקבוצה, ילדים שתורמים לאוירה בקבוצה, ילדים שקשה להם מול ילדים מסויימים זה הכל תהליכים שמתרחשים יום יום רגע רגע. ומכיוון שהשחרית היא הקבוצה אולי הכי משמעותית שיש בבית הספר, בטח מבחינת התדירות של המפגש אנחנו מאמינים שזה חשוב מאוד לתת לזה מקום ולהתבונן על מה שקורה בקבוצה על תהליכי הלמידה.

ביום רביעי יצאנו לטיול חובה, בו ניגשנו עם עמליה ועמי סבא וסבתא של גילי אליעז מהמרחב. שניהם בני נהלל וסיפרו לנו על הילדות שלהם במושב, על השינויים שחלו במקום ובכלל באורח חיים מאז ועד היום, קצת על ההיסטוריה של ישראל דרך ניסיון החיים שלהם וגם על סיפור האהבה האישי שלהם. ישבנו בשמש על מחצלות, היה נעים ומעניין, הילדים הקשיבו, התעניינו ושאלו שאלות. אנחנו רואים בזה כספתח מוצלח מאוד לעוד מפגשים שיגיעו בהמשך השנה במהלך טיול החובה שלנו עם אנשים מרתקים שיכולים להעשיר את עולמנו. וכמובן המון תודה לעמליה ועמי על שהקדישו מזמנם לנו!

עוד ביום רביעי התקיים בזמן שלנו טורניר כדורסל בארגונו ויוזמתו של ניתאי בודק. בטורניר התחרו 4 קבוצות, ההיענות היתה יפה, המשחקים היו ספורטיביים והאירגון היה מצויין! אנחנו מעודדים ומברכים על יוזמות כאלה. ומפרגנים מאוד לניתאי! כל הכבוד.

 עוד למדנו במרחב השבוע.. על המהות של זמן פנוי וכיצד מנצלים אותו בצורה טובה ומועילה. כל שבוע בזמן שלקבוצת בנות/בני כיתה ה' מתקיים שיעור "החדר הסודי" עם ברברה, הקבוצה השניה נמצאת בזמן פנוי. השבוע כשבני כיתה ה' היו בזמן פנוי הם הקדימו אותו בשיחה חשובה מאוד עם סהר ועומר על האופן בו יש להתנהל עם זמן זה. כל אחד מהבנים לקח על עצמו משימה וקידם אותה. אנחנו שמחים ומברכים על הזדמנויות כאלה ללמידה!

מברכים את כולם בסופשבוע נעים, רגוע ושמשי!!

צוות המרחב: אריאלה, עומר, סהר וטל. 

סיכום שבועי מרחב גזוז: 2.1.17- 5.1.17.

ביום שני חזרנו מחופשת חנוכה... וכבר כמעט הספקנו לשכוח שהיא היתה. מה היה לנו השבוע? הרבה גשם וקור, הרבה ילדים מצוננים וחולים, יום טיול אחד משובח, כמעט שביתה שהתחוללה ומתחילים להריח את סוף המחצית.

אז באמת שמחנו לראות את כל הילדים והמורים שחזרו מחופשת החנוכה עם ריח סופגניות והרבה חוויות טובות...וכבר צללנו לשבוע מלא פעילות. פתחנו את השבוע ביום שני עם פרידה מרחבית מעמית יעקב שעזבה את בית הספר. הפרידה היתה יפה, מכבדת ומרגשת. אריאלה ערכה חידון על עמית, השמענו שיר שהיא אוהבת, הילדים שאלו שאלות ואיחלו איחולים וקינחנו בעוגה מעשה ידיה. אנחנו מאחלים לה המון בהצלחה בהמשך דרכה ורק טוב!

החורף בעיצומו ובאמת נותן את אותותיו גם מבחינת מחלות צינונים ושאר חיידקים... אנחנו מאחלים לכולנו להיות בריאים וחזקים. ושכל מי שזקוק למנוחה והבראה יזכה לה עד שיתחזק בפוך החמים בביתו ויחזור אלינו בריא ושמח!

השבוע היה באמת קר מאוד וגשום...טיול הבחירה שתכננו אכן התרחש, אבל בשל מזג האוויר הקר הכנו את עצמנו לאפשרויות בחירה נוספות. עומר לא נבהל מהגשם אליו ובשמחה וגבורה הוביל את חבורת הבנים המצומצמת אך האיכותית אל טיול בוץ ושלוליות משובח. הילדים נהנו לקפוץ בשלוליות להתבצבץ ולהירטב. וכשחזרו החליפו בגדים כמובן. במקביל הצענו 2 פעילויות נוספות: צפייה בסרט "מקובלות" יחד עם סהר ומשחק טריוויה עם טל. לסרט הגיעו מספר לא קטן של ילדים וילדות, הסרט עצמו מציף הרבה ענינים חברתיים ורגשיים שקשורים לגיל ההתבגרות. סהר עצרה את הסרט בכל קטע שחשה שיש בו צורך בתיווך ובשיח מדהים שלה עם הילדים התמודדו ודיברו על נושאים מורכבים וחשובים שקשורים לבנים ולבנות, לחברויות, התנהגויות חברתיות ומיניות (אפרופו ההרצאה שהיתה בשבוע שעבר..). באותו הזמן חבורת ילדים וילדות מכובדות לא פחות התקבצה במרחב סביב שולחן יחד עם טל ושיחקה משחק טריוויה סוער. במשך שעה וחצי הילדים שיחקו טריוויה והתמודדו עם שאלות בנושאים שונים, היה מקסים לראות את ההתלהבות והסקרנות וגם את הידע הכללי הרבה שיש שהפגינו.

ביום שלישי הגענו לבית הספר בידיעה שבשעה 11 אמורה להתרחש שביתה של ההסתדרות. מה שהוביל אותנו לשוחח עם הילדים במרחב ובשחריות על שביתות, תנאי שכר, התנגדות, זכויות ועוד נושאים מרתקים. הידיעה שהשביתה בוטלה התקבלה בקריאות אכזבה רמות מצד הילדים, לצד התארגנות ספונטנית להפגנה בנושא והתרעמות של חלק מהילדים על כך שחסר להם אוכל להמשך היום. כמובן שלהכל דאגנו ואת הכל הכלנו.... והמשכנו הלאה ליום מצוין. לפחות יצא מזה משהו אחד טוב, שהצלחנו לשוחח עם הילדים על הנושאים המאוד חשובים הללו!

בנוסף תראו בתמונות שכמה מילדי מרחב גזוז שלומדים בשיעור "חומה ומגדל" עם נבט יצאו לסיור מרתק בניר דוד והפעימו את המדריכים בידע הרבה שלהם בנושא! סיכמנו את השבוע ב"סוגרים שבוע" של תחנות בשמש המהממת שהיתה בחמישי, עברנו בין תחנות שונות של פתרון כתב חידה, משחק "שרופים" בכדורסל, בניית פסל אנושי ו"יש לנו תיש" הילדים ברובם השתתפו ונהנו מהחוויה.

בשבועות הקרובים אנחנו מתחילים כבר להתארגן לסוף המחצית הראשונה (לא יאומן) בחונכויות מתחילים לעבוד על הגרפים, אנחנו המורים מתחילים להתכונן לכתיבת התעודות ולשיחות ההורים, בחלק מהשיעורים מתחילם מטלות סיכום ומשובים ובהחלט יש תחושה של התרגשות והתכוננות. יתכן ותשמעו על כך חוויות בבית.

מאחלים לכולנו שבת של שלום, ריפוי והרבה שמש טובה!

צוות המרחב: אריאלה, סהר, עומר וטל.


סיכום שבועי מרחב גזוז: 18.12.16- 22.12.16

שבוע קרררר ומרתק עבר עלינו...טפטפנו הרבה נרות...כל ילד קיבל ציור של נר וטפטף עליו שעווה- תלינו על הלוח במרחב את המשפט: "צריך שכל איש ידע ויבין, שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו, ואין איש שאין לו נר" (הרב קוק). דברנו על משמעות המשפט וכל ילד תלה את הטפטוף האישי שלו על הלוח. הנרות יצרו אווירה מיוחדת מאוד- כמובן תמיד תוך כדי הקפדה על זהירות.

ביום רביעי יצאנו לטיול חורפי במיוחד. שיחקנו משחק היכרות בין ילדי השחריות השונות: סיפרנו אחד על השני פרטים שחשבנו שלא יודעים עלינו, והיינו צריכים לנחש על מי הם נאמרו. הילדים נהנו לשתף זה את זה בפרטי מידע חדשים וגם הראו יכולת הקשבה נדירה!

בחמישי סיימנו את היום עם כמ"ש לכיתות א'-ה' באירוח מרחב גזוז של קריוקי שירים ישראליים. בניצוחה של אריאלה ובהנחייתם של: אייל קידרון, נעם סקג'יו, איתמר אגיוף ובתיפעולו הטכני של איתי מוקד. למרות כמה בעיות טכניות עם הסאונד היה שמח ויפה וסיפתח טוב לאירוח של מרחבים את הכמ"ש בדמותו החדשה (או בשמו החדש סוגרים שבוע)!

אבל מעבר לרגעי השיא הללו שאנחנו מתארים בדרך כלל בסיכום השבועי כל יום ויום של הילדים ושלנו כצוות בבית הספר מורכב מאינספור רגעים ומפגשים משמעותיים.רגעים של תיווך ומשחק, של שיחה והצבת גבול, של הערות והארות, של שיעורים וחונכויות ושחריות. רגעים של תסכול ושמחה, ריבים והתפייסויות, במרחב, במגרש, במטבח ואפילו במסדרון. לפעמים כשמסתיים יום הלימודים של הילדים ואנחנו נפגשים לישיבת הצוות של המרחב, אנחנו נדהמים לשמוע זה מזה כמה חוויות, מפגשים ולמידות כל אחד ואחת מאיתנו עברו במהלך יום אחד! אז חשבנו לשתף אתכם בכמה מן הרגעים המשמעותיים האלו שהיו במרחב שלנו רק השבוע....

ביום רביעי לפני היציאה לטיול חובה פתחנו במרחב שוב את נושא הפלאפונים והבהרנו שלא נאפשר משחק במשחקי פלאפון אלימים במרחב. השיחה העלתה הרבה שאלות בקרב הילדים וגם בתוכנו: מה משמעות המושג "אלים". מסתבר שהתשובה אינה תמיד ברורה, לא לילדים וגם לא לנו. במהלך היום באופן ספונטני התקיימה שיחה בין סהר וכמה בנים מן המרחב על משמעות המושג: "משחק אלים". הילדים הסבירו לסהר על המשחקים שהם משחקים בפלאפון וחקרו ביחד את משמעות המושג "אלים" ואת גבולותיו העמומים. חלקם שיתפו אותה שהם מרגישים ממש "מכורים" למכשיר וזקוקים ממנה לעזרה. יחד הם הבינו יחד שאם יש תחושה פנימית שמשחק אלים, או שיש ספק - אז כנראה שהוא כזה. ברגע אחר בו סהר ראתה חבורת ילדים משחקת "קראש רויאל" במרחב, היא שאלה אותם האם הם רוצים באמת לשחק או שזקוקים לגבול? אחד הילדים מבקש גבול של רבע שעה, שניים אחרים מבקשים רעיון לפעילות. שני ילדים ממשיכים לשחק ומחפשים בדיחות על בעלי חיים.

אצל אריאלה בשחרית, התקיים מעגל שיח בהשראת חג החנוכה שמהותו היתה: מהי נקודת האור שלי? מהי נקודת החוזק שלי? חלק מהילדים ידעו להציג את נקודת החוזק שלהם באופן טבעי ואחרים התקשו למצוא כזו. אריאלה ביקשה מילדים אחרים לעזור אחד לשני לזהות את נקודת האור שלהם. היה מדהים לשמוע כיצד ילדי השחרית עזרו זה לזה לראות ולהבין שבכל אחד יש נקודת אור וחוזק ונתנו זה לזה 'מראה' של מהי הנקודה הזו בהם! האופן בו ידעו ברגישות ובבגרות להראות זה לזה את נקודות האור שבהם וגם לשקף את של אחרים מרגשת.

אצל טל בשחרית, יום חמישי התחיל במשחק בחוץ שהתגלגל באיזשהו אופן לחילופי מלים אלימות בין כמה ילדים. טל עצרה את השחרית וכינסה את הילדים במרחב. בשיחה חשובה מאוד דברנו על האחריות שיש לכל אחד ואחת מאיתנו על המלים והמעשים שאנו אומרים ועושים. והאופן בו אנו מגיבים לאחר, גם במקרה שהאחר פגע בנו. דברנו על האפשורת שלנו "ללבות את האש" או לכבות אותה. בסיכום היום ישבנו סביב נר, התבוננו בלהבה וכל אחד ואחת שיתף בצורה מרגשת וכנה ברגע אחד מעצבן/מכעיס/עצוב שהיה לו השבוע וברגע אחר של אור/שמחה שהיה לו השבוע. היה מדהים לראות את הילדים מקשיבים זה לזה באמת, נותנים כבוד ומגלים כנות גדולה!

עומר השבוע ניהל מעגל הסכמה בשחרית סביב ההצעה להסיר את הכותרת "יהודי פלורליסטי" משמו של בית הספר. במהלך הדיון עלו קולות מאוד מעניינים, קולות שחוששים שמא אם תוסר הכותרת אז לא נחגוג את כל החגים...עומר נתן מקום לקולות השונים לעלות וניתב את הדיון תוך כדי שאלות ותהיות משותפות על משמעות שני המושגים הגדולים והלא תמיד ברורים הללו. מעגל ההסכמה ובעצם כל דיון בשחרית מהווים הזדמנות ללמד וללמוד משהו על כבוד הדדי והקשבה, אי הסכמה ותרבות שיח.

רגעים כמו אלו מראים לנו עד כמה תהליכים של למידה וחינוך הם מתמשכים....הקשבה, וכבוד, חשיבה ביקורתית ואמון לא לומדים ביום אחד. זה תהליך ארוך ולעתים גם מתסכל. אבל כשזה קורה, התוצאות כל כך משמחות ומראות לנו עד כמה חשוב להאמין!

דבר אחרון, השבוע סיפרנו לילדים בצער רב על עזיבתה של עמית יעקב את בית הספר לאחר חופשת חנוכה. אנחנו מאחלים לעמית המון בהצלחה, טוב ושמחה בדרכה החדשה בבית הספר "שגיא"! נקיים פרידה מרחבית מעמית ביום שני מיד לאחר החג. מזכירים שביום ראשון- יום לימודים רגיל: בו יתקיימו שיעורים ולאחר מכן חגיגת חנוכה עם כמ"חג וסדנאות לחנוכה.

מאחלים לכולם שבת שלום! צוות מרחב גזוז: אריאלה, עומר, סהר וטל.

סיכום שבועי מרחב גזוז 11.12.16- 15.12.16.

אז מה היה לנו השבוע??

במהלך כל השבוע גמדים וגמדיות נתנו אחד לשניה ואחת לשני מתנות..היה מדהים לראות את רמת הרצינות בה לקחו ילדי וילדות המרחב את המשחק "גמד וענק". הבקרים השבוע היו מלאי התרגשות לקבלת ההפתעות שחיכו בתאים, היה מקסים לראות שמלבד ממתקים כמובן, ילדים גם העניקו דברים שהכינו: מאכלים, חידות, צמידים, סימניות ועוד. ובעיקר היה יפה לראות את הכבוד וההשקעה בהם רובם נהגו אחד בשני וכיצד המשחק הזה הביא לחיבור גם בין ילדים וילדות שאינם חברים באופן טבעי במרחב. וזה מבחינתנו הכי חשוב! כמובן שמשחק כזה מעלה לא פעם גם קשיים ותיסכולים: לפעמים אינני מקבל את מה שאני רוצה, לפעמים נראה לי שאחרים קיבלו יותר ממני, לפעמים מה שנתתי נראה לי יותר מושקע ממה שקיבלתי או להיפך, לפעמים אני חש בלחץ שמא מה שנתתי לא מספיק או לי שאני מתבייש לתת לאחר שאינו קרוב אלי. היו ילדים שקיבלו לסירוגין וכאלה שקיבלו כל יום. וכמובן גם הנתינה היתה שונה לכל ילד וילדה. כל הרגשות הללו שהמשחק מעלה הם טבעיים וכולנו יכולים להתחבר אליהם. עבורנו זו היתה ועדיין הזדמנות לדבר על נתינה וקבלה, נדיבות והוקרת תודה. בשחריות של סהר ועומר כבר התחילו לסכם ולתת משוב על האופן בו התנהל המשחק. ובשחריות של סהר וטל המשוב ינתן בתחילת השבוע הבא. התתיחסנו ל: האם נכון לעשות משחק כזה שבוע שלם כל יום? האם כדאי שהוא יהיה שחריתי או מרחבי? האם חשוב להגביל את רמת ההוצאה על המתנות? שאלות כאלה ועוד חשוב שיעלו.. ובעיקר חשוב לנו ללמוד דרכן באילו דרכים ניתן לשפר את המשחק לפעמים הבאות. עוד אנקדוטה: שמנו לב שאחת מההשפעות המעניינות של המשחק השבוע היתה, שהיו הרבה פחות 'מסכים'... מעניין ומשמח!

ביום רביעי יצאנו לטיול בחירה בסימן גשם ושלוליות.... אמנם לא ירד גשם אבל היו בהחלט הרבה שלוליות והיה קרררר וחורפי. אלו שיצאו לטיול זכו לחוויה חורפית אמיתית וחזרו רטובים אך מרוצים- כמובן מיד הם נשלחו להחלפת בגדים והתחממו במרחב. לאחר מכן, להשלמת החויה החורפית, זכינו גם להפסקת חשמל של יותר משעה (שפקדה את כל האיזור) ונהנו מהאווירה...

 עוד דבר שהתרחש השבוע..בזמן האחרון שמנו לב שילדי המרחב, בעיקר בני המרחב, אבל לא רק, אוהבים להתגושש זה עם זה. הבנו שמשחקים כאלה אינם יכולים ולא נכון שיתרחשו במרחב וגם מתגלגלים לא פעם לאלימות ויחד עם זאת אנחנו מכירים בחשיבות שיש לצורך בגיל הזה במשחקים מהסוג הפיזי וגם להכרח בנוכחות של מבוגר מהמרחב והחזקה מקסימלית של חוקים ברורים. לכן השבוע, סהר הזמינה ילדים וילדות שרצו בכך, ל"זירת היאבקות" במקלט. הזירה היתה מורכבת ממתחם מזרונים. כל פעם נכנסו שני ילדים לזירה לקרב של דקה אחת, (בנים ובנות בניפרד). במהלך ההיאבקות היו צריכים להישמר כמה חוקים ברורים: 1. אסור לתת בעיטות וברכיות, לחנוק או בכל סוג של אלימות פיזית או מילולית. 2. יש לכבד בקשה להפסיק על ידי היריב. כמו כן יש להדגיש שהקרב עצמו אינו אלים, זוהי היאבקות ספורטיבית ולכן כל קרב מסתיים בלחיצת ידיים!  ילדים שהפרו את החוקים הושעו מהתחרות. החוויה היתה חיובית וטובה! הילדים עודדו זה את זה ונתנו עצות. אנו נמשיך לעשות זאת מדי כמה ימים, לאפשר זאת מצד אחד ולשמור עליהם מצד שני!

 דבר אחרון, השבוע התחלנו לקיים גש"מים מרחביים. ועדת גש"ם השנה החליטה ביחד עם אנשי הצוות שנכון וראוי שגש"מים שקשורים למרחבים השונים יתחילו להיות מטופלים ברמה מרחבית. ואילו מקרים שקשורים לילדים ממרחבים שונים או מקרים יותר חמורים יטופלו בגש"ם הבית ספרי. כבר השבוע קיימנו כשלושה תהליכי גישור ומשפט במרחב בנושאים שונים, כמובן תהליך הגש"ם מתנהל באותה צורה: תמיד בנוכחות מבוגר וילד גם כן ובשמירה על כל העקרונות של הגישור הבית ספרי.

מזכירים: לכל מי שמעוניין לבוא ביום שני הקרוב להרצאה על מיניות מהילדות לגיל ההתבגרות בשעה 20:00 בבית הספר- ההרשמה באתר בית הספר!

מאחלים לכולנו שבת שמחה רגועה ונעימה!

צוות המרחב: אריאלה, סהר, עומר וטל.


סיכום שבועי מרחב גזוז 4.12.16- 8.12.16

אז מה קרה השבוע?

ביום רביעי יצאנו כולנו לטיול חובה לעודד את נבחרת הכדורסל-בנים שהתחרתה בטורניר עם נבחרות אחרות מעמק יזרעאל באולם הספורט של ויצ"ו. לצערנו לא יכלנו ללכת לעודד גם את נבחרת הכדורסל-בנות מכיוון שהן היתחרו בגבת.. ההתרגשות היתה רבה, ילדי המרחב הגיעו מאורגנים עם צבעי פנים, פונפונים ופירגון רב. הגענו לאולם הספורט ועודדנו בשיא ההתלהבות. שמחנו לראות את שחקני הכדורסל מהמרחב וגם ממרחב טיפקס.. התלהבנו בכל סל והתאכזבנו בכל החטאה. השחקנים והשחקניות מהמרחב שלנו שיחקו יפה מאוד ואנחנו גאים בהם ובהן עד מאוד!! שמחנו לשמוע את חויותיהם מהמשחק ומאמינים שזו חוויה מלמדת מאוד עבורם.

עבר כחודש מאז קבלת "חוק המסכים" החדש.. רואים את השפעותיו על המרחב שלנו. ישנם ילדים שמעבירים זמן רב מתוך זמנם הפנוי מול המסך, אבל לא כל הילדים פועלים כך ובמקביל תרבות המשחק והיצירה של המרחב בהחלט ממשיכה להתקיים: משחקי קלפים, צביעות בחוברות, משחקי כדורגל וכדורסל כמו תמיד. יחד עם זאת אנחנו כצוות המרחב מרגישים שזה המקום בשבילנו לפעול: אנו פונים ומציעים לעסוק בפעילות אחרת מלבד המסכים, מסבים את תשומת ליבם אם רואים לנכון, לא מקבלים ווליום גבוה שמפריע במרחב ומתענינים במהות המשחקים והפעילויות בהם הם עוסקים ומביעים את דעתנו, ערכינו ולעתים הביקורת שלנו כלפי פעילויות אלו. אנחנו מאמינים שזה התפקיד שלנו כמחנכים וכמבוגרים משמעותיים בחיים שלהם ונמשיך לעשות זאת ולייצר שיח משמעותי בנושא! גם בשחריות ובחונכויות... אם יש משהו שהחוק הזה מאפשר הוא הזדמנות חינוכית אמיתית לשיח וללמידה ערכית בנושא ההתנהלות בעולם המסכים!! הם זקוקים לנו בשביל זה מאוד, לשמור עליהם ולכוון אותם.

ביום חמישי ערכנו אסיפה מרחבית בנושא חוקים למשחק "הגמד והענק" המרחבי. כהכנה לאסיפה התקיים בשחריות שיח מקדים שמטרתו היתה העלאת חוקים אפשריים למשחק. הפעם האסיפה המרחבית התנהלה בצורה שונה ומיוחדת- ההצעות לחוקים נתלו על הקירות וכל ילדי המרחב קיבלו מדבקות. כל אחד היה צריך להדביק מדבקה ליד החוק שבו בעיניו צריך לבחור. לאחר מכן בדקנו מהם החוקים שקיבלו את מירב המדבקות וכך הוחלט על החוקים שהתקבלו. ילדים דיברו על החשיבות בנתינה שווה לכל ילד גם אם אינו חבר או קרוב אלי, על הקושי לקבל מתנה שאיננה מושקעת ועל החשיבות בלתת לאחר ללא תלות במה שקיבלתי אני. היינו גאים בהם על החוקים היפים והמכבדים. המשחק יתנהל במהלך כל השבוע הבא. לפי החוקים: אסור להעליב, צריך לצרף פתק לכל מתנה, אם לא שוכחים צריך לפצות וניתן להביא גם דברים אחרים מלבד אוכל.. העיקר זה הרצון לשמח ולתת למישהו אחר כפי שהייתי מבקשת לקבל בעצמי. אנא שאלו את הילדים מי ה"ענק" לו הם צריכים להכין ועזרו להם לבוא מוכנים !

סיימנו את השבוע עם כמ"ש מיוחד לכיתות א-ה' בו בני ובנות גזוז כיכבו בשני מופעים מדהימים. האחד הוא של קבוצת הבנים: "לאכול בגדול" שעמלו שעות רבות על הכנת שני שירים ומערכון- שהיו מצחיקים ומקסימים במיוחד! והשני הוא של בנות המקהלה ממרחב גזוז יחד עם יעל תלם בשיר מרגש באנגלית. היה תענוג אמיתי לצפות. ראו בתמונות...

מאחלים לכולנו שבת שלום. רגועה שמחה ונעימה.

צוות מרחב גזוז: אריאלה, סהר עומר וטל.

סיכום שבועי מרחב גזוז: 28.11.16- 1.12.16.

השבוע שעבר עלינו התחיל משרב ויובש והסתיים במבול ושלוליות ענק...כמו בטבע גם במרחב: עבר עלינו שבוע מעניין, מרגש, מסעיר ומלא אירועים.

ביום שני יצאו ילדי וילדות כיתה ד' מהמרחב להצגה "שרלוק הולמס". שוב, זה יצר הזדמנות מעניינת עבורנו לשחריות נפרדות. הד'ים זכו להכנה להצגה על ידי עומר ואריאלה: הם צפו יחד בסרטון על הסיפור, שאלו שאלות שמעניינות אותם וחקרו אותן במרחבי האינטרנט- מה שאיפשר למהם ללמוד על כיצד עורכים חיפוש בגוגל. הה'ים זכו לשחרית עם סהר וטל בה הילדים היו צריכים בזוגות להוביל זה את זה עם עינים עצומות במרחבי בית הספר ומחוצה לו (כמובן בהשגחתנו). היו שעבורם זו היתה משימה מצחיקה וקלה, אחרים ואחרות, בעיקר אלו שהובלו בעינים עצומות חשו קושי, חוסר וודאות ותסכול. הדיון לאחר הפעילות היה מרתק. כשנשאלו: מה גורם לנו לא לראות את האחר אותו אנו מובילים? הם ענו בחוכמה וברגישות גדולה: מסכים, תחרות ואגו. בדרך חזרה כשהתחלפו הזוגות בתפקידים ראו כבר את ההפנמה של מה שעלה בדיון.

ביום רביעי, יצאנו בטיול הבחירה ל"מקום שלנו" בנהלל. כמה ימים לפני כן קיבלנו תשובה למכתב שכתבו הילדים לועד נהלל בו ביקשו רשות לטפל ולטפח אזור בנהלל- התשובה היתה חיובית. הילדים שבחרו לסיור יצאו יחד עם עומר וארז (שיצא בכובע של נציג ועד נהלל...) לסיור במקום. הילדים הציגו את התכנית ואת רעיונותיהם השונים. לאחר מכן שיחקו הילדים בפריזבי וכדורגל כשבשלב מסוים כמה ילדים שמו לב להתרחשות מעניינת במקום: כמה מתנדבים התחילו לפרוש יריעות ניילון ולתקוע בזנט"ים. התברר, שהם בונים במקום חממה. הילדים המקסימים והסקרנים החליט להצטרף ולעזור להם בבניית החממה. את החדווה וההתרגשות אפשר לראות בתמונות. היה טיול מקסים!

בחיים ובבית הספר לפעמים מתאפשרים חיבורים- למשל השבוע ביום שלישי עסקנו לקראת האסיפה במעגלי ההסכמה בנושא הרשות והחובה בבית הספר ביחס לחגים ומועדים ולסדנאות שמתקיימות בהם. ביום רביעי, כמו תמיד לקראת טיול הבחירה כינסנו את כל הילדים במרחב- טיול הבחירה כל שבוע, מאפשר לנו הזדמנות לשוחח עם הילדים על מהות הבחירה. הצגנו להם את התכנית לטיול, שאלנו מי מתכוון לצאת והדגשנו את החשיבות של הבחירה הנבונה. מה זה אומר לצאת לטיול ומה זה אומר מצד שני לבחור שלא לבחור בטיול. החיבור למעגלי ההסכמה היה מתבקש והיה מעניין לשמוע כמה קולות של ילדים שהעלו גם את המשמעויות והקשיים שמצויים בבחירה. עבורנו כמורים, כל רגע כזה הוא הזדמנות מדהימה ללמידה- מה גורם לי לבחור? מה הן הסיבות בגללן אנו בוחרים? האם הבחירות שלי עושות לי טוב? משרתות אותי? היה מקסים לראות את הילדים שבחרו לצאת וגם את אלו שבחרו שלא לצאת והיו עסוקים בפעילויות שונות: החל ממשחק כדורגל וכלה בהכנת לוחות קישוט לחג החנוכה ועוד..

במהלך שבוע הבא, תיכנס לשחריות נציגה של פיקוד העורף לתת הסבר על מה עושים במצב מלחמה, חס וחלילה, טפו טפו חמסה חמסה. אבל צריך לעשות זאת. אנחנו יודעים שעבור חלק מהילדים כל שיח כזה, או תרגיל יוצר חשש. אנו כאן בשביל לעזור להם להתמודד עם זה. אנא היו מודעים לכך.

שבת נעימה, חורפית בריאה ושקטה לכולם.

צוות המרחב: סהר, אריאלה, עומר וטל.

 

סיכום שבועי מרחב גזוז. 20.11.16- 24.11.16

שבוע מלא ומעניין עבר על כולנו..

בימים רביעי וחמישי יצאו ילדים ומורים ממרחב בוגרים וצעירים ל"מסע שטח" במדבר. ביניהם סהר שלנו שחסרה ביומיים האלה ועוד כמה מורים ומורות. בהתאם לכך ולאור העובדה שהרבה שיעורים לא יכלו להתקיים כהרגלם- בימים רביעי וחמישי היום כמה שינויים במערכת! ביום רביעי לאחר הטיול, שהיה למעשה מופע כשרונות (עליו נפרט בהמשך), המשכנו ישר במערכת ובמקום "זמן שלנו" בנות כיתה ה' הלכו לשיעור 'החדר הסודי' עם ברברה, בני כיתה ה' הלכו לשיח עם אורי ועומר וילדי כיתה ד' יצרו בסדנת האמנות עם איריס. השינוי במערכת הביא להזדמנויות נדירות ומקסימות: השיח של אורי ועומר עם הבנים זרם בצורה טבעית לנושאים ושונים ומרתקים.. החל מרצון, עניין, הקשבה ועד לכבוד הדדי. היצירה בסדנת האמנות עם איריס, הוגדרה כשיעור חובה ולכן הביאה לשם ילדים שכף רגלם לא דרכה שם מעולם.. ילדים שנסחפו לעולם היצירה והצבע ביחד עם איריס הנהדרת! לאחר מכן המשכנו ל"זמן שלנו" שהתחיל יותר מאוחר וסיימנו עם שיעור שהיה אמור להיות בשעה ה-3. יחד עם הזרימה הטובה של היום והאווירה הטובה במרחב, מה שהיה מקסים שהשינוי הקטן הזה כל כך בילבל חלק מהילדים עד שכשהגענו לסיכום יום חלקם אמרו: "אבל אמור להיות לנו עוד שיעור עכשיו....היה יום קצר יותר??". מה שמראה לנו את כוחו של ההרגל וגם את כוחו של השינוי.

כאמור- ביום רביעי,במקום לצאת לטיול התאספנו באולם למופע כשרונות של ילדי המרחב באירגונן וניצוחן של רעות אמיתי וגלי הלוי. היו שם מופעים שונים החל משירה, התעמלות אומנותית, "לאכול בגדול" וחישוקי הולה הופ. הכשרונות במרחב הם באמת גדולים ורבים והרצון של הילדים והילדות ליזום ולארגן אירועים למען ילדי המרחב הוא באמת יפה וראוי להערכה. הילדים ישבו וצפו במופעים השונים. המופע הסתיים בחלוקת פרסים למשתתפים ולא בהכרזה על זוכים! לא תמיד תחרות מעבירה את הערך הכי ראוי בעינינו. העיקר זה ההופעה, המאמץ וההשקעה- ועל כך כולם קיבלו הכרה. לאחר מכן עומר הנחה משחקי דרמה בסגנון "של מי השורה הזאת" הילדים נהנו מאוד...לא כולם הספיקו להשתתף וההיענות היתה רבה לכן בוודאי נחזור על זה שוב בהזדמנות מרחבית בקרוב.

בבוקר של יום חמישי- ערכנו ארוחת בוקר מרחבית בדשא שמול בית הספר. מדהים היה לראות את הנדיבות והעושר של הארוחה שהילדים הביאו בהתרגשות רבה. כאן ההזדמנות להגיד תודה רבה לכל ההורים שתרמו ממרצם, יוזמתם ומאכליהם להצלחת הארוחה! הילדים ישבו על מחצלות ושולחנות, אכלו, שיחקו, דיברו והכל בנועם ובשמחה של ביחד.... הארוחה הסתיימה בנקיון מהיר של המקום וחזרה להמשך היום! היה באמת נעים וטעים!!

בהמשך היום, מרבית השיעורים התקיימו כהרגלם רק על ידי מורים מחליפים. בזמן הסדנאות התקיימה סדנא אחת מיוחדת שאירגנו- עמית יעקב ונעה רובינשטיין (על היוזמה של ילדי מרחב גזוז כבר דיברנו לא?!). הסדנא שהתקיימה היתה בסגנון תחרות אפייה: "בייק אוף". הבנות היקרות הכינו וטרחו על הכנת הסדנא במשך יותר משבוע. השתתפו בו 4 זוגות של ילדים וילדות מהמרחב וצפו בה כקהל מילדי המרחב ומרחבים אחרים. בתחרות כל זוג היה צריך ליצור תוך 25 דקות מנת קינוח טעימה ויפה ממצרכים שהביאו מן הבית. יפה היה לראות את הרצינות הרבה, ההתרגשות של המשתתפים והמנחות ובעיקר את הרוח הספורטיבית, הכבוד והעזרה ההדדית בין המשתתפים! התחרות הסתיימה בהכרזת הזוג המנצח: עומר והללי אבל לא לפני שפירגנו ונתנו מחמאות לכל זוג על היבט אחד שהיו טובים בו: עבודת צוות, טעם, יופי המנה והשקעה. כולם יצאו עם חיוך על הפנים וקצת יותר מדי סוכר בדםJ

 מאחלים לכולם שבת שלום. שבת רגועה ושמחה.

ובעיקר שיסתיימו כל השריפות ושכולם יחזרו לביתם בשלום- נתפלל לגשם בקרוב!!

צוות המרחב: עומר, אריאלה, סהר וטל.

 

סיכום שבועי מרחב גזוז 13.11.16- 17.11.16.

שבוע נוסף עבר על מרחבנו והנה כבר עוד פעם יום שישי...

אז מה היה לנו?

חוק המסכים אושר על ידי ועדת ביקורת ביום ראשון וביום שני כבר נכנס לפעולה.. היה קשה לפספס את אותותיו במרחב. ישנם ילדים שהולכים עם הפלאפונים ביד לכל מקום, ישנן קבוצות של בנים ובנות המתגודדים סביב מסכים בזמן שלנו.. לעומת זאת ילדים רבים ממשיכים בעיסוקיהם כרגיל- משחקי כדורגל מתנהלים כמו תמיד, או ציורים מסביב לשולחן המרחב ממשיכים במלוא המרץ...מה שאפשר לומר בביטחון שהחוק מעלה הרבה רגשות, מחשבות וגם דאגות אצל כולנו- האם כך זה הולך להיראות כל הזמן? האם זה פוגע במשחק החברתי והחופשי של הילדים? מה שמשמח אותנו הצוות לראות, ששאלות אלו עולות גם אצל חלק גדול מהילדים! ילדים שמביעים התנגדות לחוק, שמבקשים מחבריהם להפסיק להיות צמודים למסך, ילדים שמרגישים את ההשפעות השליליות וגם ילדים שבעצמם אומרים לכולנו שכל זה רק גל...וזה יעבור בקרוב: "עוד מעט ימאס להם". אז מה עושים?? אנחנו בצוות התחלנו כבר השבוע להתבונן על הילדים. מעניין לראות עד כמה גם אנחנו לא מעורבים בעולם הזה: מה המשחקים שהם משחקים, איזו תקשורת מתקיימת בו, כמה מתוך היום הם מתעסקים ומתעסקות עם המכשיר. בנוסף, גם כאן נכנס התיווך שלנו למולם: לשאול ולהסתכל במה הם צופים, להגיד לילדים ש'מפריזים' שכדאי שיכניסו את הפלאפון לתיק וימצאו עיסוק אחר...לבקש מילדים שמפעילים מוסיקה חזקה מדי ומפריעים לילדים אחרים להנמיך ולהתחשב במי שמסביבם. אנחנו מזמינים גם אתכם ההורים להיות מעורבים בנושא זה! לשאול את הילדים בבית, להתעניין, ליזום שיחות ודיונים בנושא. לילדים יש מה להגיד וחשוב לשמוע אותם...אם יש הזדמנות אחת חשובה בחוק הזה- היא האפשרות שלנו להיות יותר מעורבים, גם במקום שעד עכשיו אולי היה לנו יותר "קל" להתעלם מקיומו.

ביום רביעי יצאו 28 ילדים וילדות (לא מובן מאליו!) לטיול בחירה מקסים ומיוחד. הלכנו עד למקום "שלנו" בנהלל.. עוד לא קיבלנו אישור מהאחראים בנהלל על המקום לערוך בו שינויים, ולכן.. היה זה טיול שמהותו היתה חיבור למקום. עומר הביא גזיה, קומקום ותה, בר גליל הביא מיוזמתו עוגיות לכולם. שתינו יחד תה מתוק ובעיקר הילדים פשוט שיחקו וחקרו את המקום. היה מדהים לראות אותם חבורות, חבורות.. כל אחת ועיסוקה: קבוצה של ילדים ששיחקה כדורגל, קבוצה ששיחקה בפריזבי, בנות ששיחקו 3 מקלות, ילד שניגן ביוקלילי וסביבו כמה ילדים מקשיבים, חבורה שהקשיבה לחידות שעומר אסף וניסו לפתור אותן וכמה ילדים שפשוט ישבו ודיברו זה עם זה בנעימים. חזרנו מרוצות ומרוצים J

כשחזרנו ציפתה לנו הפתעה נעימה מאוד במרחב! מסתבר שבזמן טיול הבחירה, הבנות שלא יצאו לטיול נשארו במרחב, עם סהר, הפעילו מוסיקה ומיינו וסידרו את כל המשחקים שיש במרחב. התוצאה היתה מדהימה.. אבל לא פחות מדהים כמובן היה התהליך שהן עברו והנתינה שלהן לכולנו!

שבוע הבא- ביום רביעי בטיול החובה תערך תחרות כשרונות של ילדים מהמרחב, אנחנו מחכים ומצפים לראות את ההופעות! וביום חמישי נערוך ארוחת בוקר מרחבית מהנה ומזינהJ.

מאחלים לכולנו שבת שלום- שבת נעימה, רגועה, מהנה ויפה!

צוות המרחב- עומר, אריאלה, סהר וטל.

סיכום שבועי מרחב גזוז. 6.11.16- 10.11.16.

לא יאומן איך השבוע עבר מהר....וכל כך הרבה דברים משמעותיים קרו בו.

התחלנו ביום ראשון עם יציאה של כיתות ה' להצגה "אפקט הפרפר" במזרע. לקראת ההצגה היו שחריות מופרדות של כיתות ד' וה'. כיתות ה' זכו להכנה להצגה. עומר וסהר עסקו עם הילדים ברעיון של "להעביר את זה הלאה", להעביר מעשה טוב מאחד לשני. הילדים חזרו בהתרגשות רבה מההצגה- סיפרו שהיתה מוצלחת ומעניינת מאוד. בשחרית של סהר המשיכו לעסוק לאורך השבוע ברעיון הזה של עשיית מעשים טובים, מה שהעלה דיונים מאוד מעניינים בקבוצה לגבי אילו מעשים טובים אנו יכולים לעשות לאורך היום וכיצד ההורים מתייחסים לילדים שמספרים להם על מעשים טובים שעשו. נמשיך ולעסוק בנושא במרחב כולו.

במקביל, השחרית של כיתות ד' ביום א' עסקה בהקשבה אחד לשני, גם לילדים שאיננו מדברים איתם בדרך כלל. שיחקנו משחק בו כל דקה מחליפים זוג ומדברים על נושא מסוים. ראינו שאצל חלק מהילדים עלתה באופן טבעי מבוכה. שמחנו על ההזדמנו לדבר זה עם זה.

ביום ג' ערכנו מעגלי שיח לקראת האסיפה החשובה והמרגשת שהיתה באותו היום- העמקנו את השיח במרחב על נושא הפלאפונים. שיח כאמור שהחל כבר בשבועות האחרונים בשחריות: עד כמה הפלאפון ממכר אותי, למה אני משתמש בו, האם הוא מונע ממני עיסוקים אחרים... הילדים דיברו יפה והעלו חששות מפני ילדים שיהיו שקועים רק בטלפון ולא ישחקו וגם רצונות חשובים להחלטה עצמאית שלהם. לאסיפה עצמה הגיע ייצוג מכובד מאוד של מרחב גזוז שבא להשפיע ולהביע את דעתו. למי שלא שמע החוק שעבר הוא שמעתה ילדים יוכלו להשתמש בזמנים הפנויים בבית הספר בפלאפונים שלהם לכל מטרה. כעת הוא יעבור לבחינתה של ועדת ביקורת בבית הספר. זו כוחה של דמוקרטיה! אנחנו סקרנים לראות את ההשפעה של החוק על הילדים, על המרחב ועל בית הספר.

ביום ד' יצאנו לטיול חובה לכרם הזיתים של דוד של אייל קיבריק... חלק מהילדים הביעו לפני הטיול חוסר רצון לצאת וחששות אבל כולם התפוגגו ברגע שיצאנו לדרך. במהלך ההליכה שיחקנו משחק שסחף את כולם: לכל אחד על המצח הודבקה מדבקה עם שם של אדם/חיה/דמות מפורסמים והוא היה צריך לנחש על ידי שאלות מי היא הדמות... היה מקסים לראות את ההתלהבות והשמחה בהליכה! המסיק היה מוצלח. ילדים אספו זיתים במרץ רב ולאחר מכן למדנו מסהר כמה דברים מעניינים מאוד על זיתים ומסיק. והבנו יחד שחווית הלמידה לא מתרחשת רק בכיתה, בשיעור פורמאלי.

סיימנו בחמישי באסיפה מרחבית אותה הובילה ועדת האסיפה המקסימה! השיח היה נעים ומכבד ועסק בנקיון וסדר המרחב. הילדים הקשיבו זה לזה, הביעו את רצונם בנקיון וסדר רב יותר במרחב ואת תסכולם מהצורך לנקות אחרי אחרים...באסיפה הבאה נגיע גם להחלטות מעשיות בנושא. ועדת האסיפה סיימה את המפגש בסבב פרגונים- היה מקסים לראות את הילים לומדים לפרגן זה לזה וגם לועדת האסיפה עצמה! השריר של הפירגונים מתחזקJ

שבוע הבא יפתח ביום ראשון בפעילויות מיוחדות לכבוד יום הזיכרון ליצחק רבין. נתחיל בשני מעגלי שיח בנושאים שונים הקשורים לדמוקרטיה, אלימות ועוד, בהקשר של יצחק רבין וגם בהקשר של בית הספר ומדינת ישראל. ולאחריו תהיה התכנסות של בית הספר בנושא. לאחר זמן שלנו סדר היום ממשיך כרגיל!

מאחלים לכולנו שבת שלום, מנוחה, בריאות ונחת.

עומר, סהר, אריאלה וטל.


סיכום שבועי מרחב גזוז 30.10.16- 3.11.16

שבוע ראשון מזה הרבה זמן בלי איזה ערב חג, או חול המועד...מה שנקרא- חזרנו לשיגרה.. וכיאה לחזרה לשיגרה היה שבוע גדוש ומלא!!

בשחריות של יום ראשון סיכמנו את "ערב המרחב" שנערך בחמישי. העלנו נקודות לשימור וגם לשיפור, גילינו שלחלקנו לא תמיד קל לפרגן ודווקא מה שיוצא באופן טבעי זה בעיקר ביקורת. ראינו כמה זה חשוב להמשיך ולפתח בשחריות ובמרחב את "שריר" הפירגון שלנו, אחד לשני וגם לעצמנו.

חגגנו את הדמוקרטיה בעריכת בחירות למקום "שלנו" בנהלל ונבחר ברב קולות המתחם שליד האמפי. בטיול הבחירה ביום רביעי, יצאה קבוצת ילדים משובחת למקום עצמו. שם העלנו 20 רעיונות למה ניתן לעשות בשטח. אחר כך ניסחנו מכתב לועד המנהל של נהלל. זו היתה משימה ולמידה בפני עצמה. עבדנו על ניסוחים, חשבנו מאיפה להתחיל, מה חשוב לכתוב במכתב ואיך מסבירים מי אנחנו..כאמור, בטיולי בחירה הבאים נמשיך לפקוד את המקום לראות את השינויים שחלים בו, לטפח אותו ולהשקיע בו.

ערכנו מפגש פרידה מרחבי ביום שלישי בסיכום יום עם הלל שמיר שעזב את המרחב בסוף שנה שעברה, אך לא הספקנו להיפרד ממנו כמו שצריך..ברכנו אותו בהצלחה בדרכו החדשה, שאלנו אותו שאלות והוא סיפר על חוויתיו מבית הספר החדש.

ביום רביעי חזר אלינו בשמחה רבה עומר!! וכולנו קיבלנו אותו בחיבוק גדול ובאהבה. התגעגענו.

בהמשך לדיון שהחל להתפתח במרחב בנושא הווטסאפ ולקראת אסיפה שנערכה ביום שלישי בנושא "תרבות המסכים" ומקומה בבית הספר עסקנו בנושא גם בשחריות. העברנו בין הילדים שאלון על הרגלי הצפייה והשימוש שלהם במסכים. גילינו נתונים מאוד מעניינים, על כמות שעות הגלישה, התכנים שמענינים אותם והקבוצות שהם משתתפים בהם. אבל הכי מעניין היה שהרוב המוחלט של הילדים מרגיש שמסכים הם ממכרים. הם חשים שיש צורך בחוק בבית הספר על מנת להגביל את השימוש בהם ולשמור עליהם.

מה עוד?

בשמחה וששון התגבשה ועדת אסיפה מרחבית שחבריה הם: מור קרני, אייל קיבריק, נגה גרין, סער רם ואגם לוז ועומר עשור. וכבר בחמישי הקרוב נתאסף לאסיפה מרחבית ראשונה בהובלתם.

לקראת שבוע הבא: ביום ראשון הקרוב ייצאו ילדי כיתה ה' להצגה "אפקט הפרפר", בשחריות של אותו היום נעשה הכנה להצגה. מוזמנים גם בבית לקרוא עם הילדים לקראת ההצגה.

מאחלים לכולנו שבת מרפאת, ממלאת, משמחת ומלאת מנוחה ורוגע.

צוות מרחב גזוז: סהר, אריאלה, עומר וטל.

 

סיכום שבועי (קצר) מרחב גזוז! 26.10.16- 27.10.16

שבוע קצרצר אך משובח ביותר עבר על מרחבינו!!

חזרנו לשיגרה, אחרי חופש ארוך...היה משמח מאוד לראות את כולם, בית הספר והמרחב קיבל את כולם כמו בית אמיתי והאווירה היתה טובה.

חזרנו ישר ליום רביעי, לטיול חובה. והפעם פרויקט חדש עומד בפיתחנו... הצגנו בפני הילדים את הרעיון: המטרה למצוא מקום בנהלל ש"נאמץ" אותו. נחזור אליו כל פעם בטיולי הבחירה, נטפח אותו, נעקוב אחר השינויים המתרחשים בו לאורך עונות השנה, ניקשר אליו וגם ניצור בו משהו חדש לבחירת הילדים: פינת ישיבה/ מחנה/ ציור קיר/ מדורה....הילדים התלהבו מהרעיון והתחלנו לחפש אחר "המקום שלנו". הצגנו בפני הילדים שלושה מקומות אפשריים ברחבי נהלל שנראו לנו טובים למטרה זו. ובטיול השבוע הלכנו לבקר בשלושתם, ישנו בקבוצות לפי השחריות והעלנו נקודות לחיוב ולשלילה בכל מקום. ניסינו לדמיין המ אפשר ליצור במקום, מה היתרונות ומה החסרונות. הילדים היו מדהימים ומאוד בעניין. העלו נקודות חשובות והראו התלהבות. בשבוע הקרוב נציב קלפי במרחב והילדים יבחרו את המקום הראוי בעיניהם. לאחר שיבחר מקום מבין השלושה ניצור קשר עם נציגים מנהלל בכדי לקבל אישור לטפח את המקום וליצור שם דברים חדשים (הדגשנו לילדים שהמקום לא באמת 'שייך' לנו... אבל אנחנו בהחלט רוצים לאמץ אותו ושגם בנהלל ידעו זאת..).

את חזרתנו מהחופש ליוותה התרגשות רבה לקראת "ערב מרחב גזוז". גם השנה מרחב גזוז הוא הראשון מבין מרחבי בית הספר שיוזם ערב כזה וזה אומר המון. המרחב תוסס ומלא אנרגיות חיוביות של עשייה ובעיקר מה שמדהים שזה הגיע ונוצר לגמרי על ידי הילדים!! הצוות המארגן עמל ועבד כל החופש: נטע הוריד שירים למחשב, גילי הכינה שלטים ואביזרים לפינת צילום, עמית ונעה אספו תחפושות, נועה והללי תכננו את משחק הלימבו ובקבוק ל"אמת או חובה", אורי הכין את המצלמה לאירוע, איילון, אייל וענבר תכננו וחשבו. אתמול בערב נפגשנו בשעה 6 והתחלנו לסדר את חצר בית הספר: סחבנו שולחנו, סידרנו את הכיבוד, את פינת הצילום, פינת הדי-ג'יי וארז בא לעזור לנו לתלות את הגרלנדה. הכל היה מאורגן וההתרגשות היתה בעיצומה!! היה מקסים לראות את הילדים המארגנים מגויסים ונלהבים. חמודים אמיתיים.

הערב היתה הצלחה אמיתית. מרבית ילדי המרחב הגיעו, בשמחה ובאנרגיות טובות. הילדים שיחקו משחקים: לימבו, אמת או חובה, משחקי אילתור דרמה. ברקע היתה מוסיקה שהם אוהבים וחלק מהזמן רקדו ריקודים. כל הערב פעלה פינת צילום עם תחפושות, קפצו בחבל, שיחקו כדורסל, התמסרו בפריזבי ובעיקר....היתה אווירה טובה, נעימה ושמחה. שכל אחד מוצא בה את מקומו. מי שצריך שקט ורוגע יכול להיות במרחב או בפינת הישיבה. מי שאוהב לרקוד ולהשתולל עושה זאת בחוץ ויש מקום לכולם!!

שמחנו מאוד מאוד שיכולנו לאפשר לילדים את המרחב הזה שלהם, הבטוח. לערוך מסיבה באמת כמו שהם רצו ותיכננו. אנחנו רק הינו שם בשביל "להחזיק" את זה ולהיות שם בשבילם ברגעים שהיו זקוקים לעזרתנו! וזו זכות גדולה מאוד. חזרנו עם בשמחה ובתחושת סיפוק גדולה מהאירוע ומההצלחה שלו ואנחנו מקוות שגם הילדים הרגישו זאת.

יש לכם ילדים מקסימים, רגישים, יוזמים, עוזרים, חבריים ופשוט מרגשים. אתם יכולים להיות ממש גאים.

עומר חסר לנו השבוע.... ואנחנו מחבקים אותו ומחכים לחזרתו בקרוב!!

שיהיה סופשבוע נעים ורגוע.

צוות מרחב גזוז:

אריאלה, סהר, עומר וטל.


סיכום שבועי (קצר) מרחב גזוז! 26.10.16- 27.10.16

שבוע קצרצר אך משובח ביותר עבר על מרחבינו!!

חזרנו לשיגרה, אחרי חופש ארוך...היה משמח מאוד לראות את כולם, בית הספר והמרחב קיבל את כולם כמו בית אמיתי והאווירה היתה טובה.

חזרנו ישר ליום רביעי, לטיול חובה. והפעם פרויקט חדש עומד בפיתחנו... הצגנו בפני הילדים את הרעיון: המטרה למצוא מקום בנהלל ש"נאמץ" אותו. נחזור אליו כל פעם בטיולי הבחירה, נטפח אותו, נעקוב אחר השינויים המתרחשים בו לאורך עונות השנה, ניקשר אליו וגם ניצור בו משהו חדש לבחירת הילדים: פינת ישיבה/ מחנה/ ציור קיר/ מדורה....הילדים התלהבו מהרעיון והתחלנו לחפש אחר "המקום שלנו". הצגנו בפני הילדים שלושה מקומות אפשריים ברחבי נהלל שנראו לנו טובים למטרה זו. ובטיול השבוע הלכנו לבקר בשלושתם, ישנו בקבוצות לפי השחריות והעלנו נקודות לחיוב ולשלילה בכל מקום. ניסינו לדמיין המ אפשר ליצור במקום, מה היתרונות ומה החסרונות. הילדים היו מדהימים ומאוד בעניין. העלו נקודות חשובות והראו התלהבות. בשבוע הקרוב נציב קלפי במרחב והילדים יבחרו את המקום הראוי בעיניהם. לאחר שיבחר מקום מבין השלושה ניצור קשר עם נציגים מנהלל בכדי לקבל אישור לטפח את המקום וליצור שם דברים חדשים (הדגשנו לילדים שהמקום לא באמת 'שייך' לנו... אבל אנחנו בהחלט רוצים לאמץ אותו ושגם בנהלל ידעו זאת..).

את חזרתנו מהחופש ליוותה התרגשות רבה לקראת "ערב מרחב גזוז". גם השנה מרחב גזוז הוא הראשון מבין מרחבי בית הספר שיוזם ערב כזה וזה אומר המון. המרחב תוסס ומלא אנרגיות חיוביות של עשייה ובעיקר מה שמדהים שזה הגיע ונוצר לגמרי על ידי הילדים!! הצוות המארגן עמל ועבד כל החופש: נטע הוריד שירים למחשב, גילי הכינה שלטים ואביזרים לפינת צילום, עמית ונעה אספו תחפושות, נועה והללי תכננו את משחק הלימבו ובקבוק ל"אמת או חובה", אורי הכין את המצלמה לאירוע, איילון, אייל וענבר תכננו וחשבו. אתמול בערב נפגשנו בשעה 6 והתחלנו לסדר את חצר בית הספר: סחבנו שולחנו, סידרנו את הכיבוד, את פינת הצילום, פינת הדי-ג'יי וארז בא לעזור לנו לתלות את הגרלנדה. הכל היה מאורגן וההתרגשות היתה בעיצומה!! היה מקסים לראות את הילדים המארגנים מגויסים ונלהבים. חמודים אמיתיים.

הערב היתה הצלחה אמיתית. מרבית ילדי המרחב הגיעו, בשמחה ובאנרגיות טובות. הילדים שיחקו משחקים: לימבו, אמת או חובה, משחקי אילתור דרמה. ברקע היתה מוסיקה שהם אוהבים וחלק מהזמן רקדו ריקודים. כל הערב פעלה פינת צילום עם תחפושות, קפצו בחבל, שיחקו כדורסל, התמסרו בפריזבי ובעיקר....היתה אווירה טובה, נעימה ושמחה. שכל אחד מוצא בה את מקומו. מי שצריך שקט ורוגע יכול להיות במרחב או בפינת הישיבה. מי שאוהב לרקוד ולהשתולל עושה זאת בחוץ ויש מקום לכולם!!

שמחנו מאוד מאוד שיכולנו לאפשר לילדים את המרחב הזה שלהם, הבטוח. לערוך מסיבה באמת כמו שהם רצו ותיכננו. אנחנו רק הינו שם בשביל "להחזיק" את זה ולהיות שם בשבילם ברגעים שהיו זקוקים לעזרתנו! וזו זכות גדולה מאוד. חזרנו עם בשמחה ובתחושת סיפוק גדולה מהאירוע ומההצלחה שלו ואנחנו מקוות שגם הילדים הרגישו זאת.

יש לכם ילדים מקסימים, רגישים, יוזמים, עוזרים, חבריים ופשוט מרגשים. אתם יכולים להיות ממש גאים.

עומר חסר לנו השבוע.... ואנחנו מחבקים אותו ומחכים לחזרתו בקרוב!!

שיהיה סופשבוע נעים ורגוע.

צוות מרחב גזוז:

אריאלה, סהר, עומר וטל.


סיכום שבועי (קצר) מרחב גזוז! 26.10.16- 27.10.16

שבוע קצרצר אך משובח ביותר עבר על מרחבינו!!

חזרנו לשיגרה, אחרי חופש ארוך...היה משמח מאוד לראות את כולם, בית הספר והמרחב קיבל את כולם כמו בית אמיתי והאווירה היתה טובה.

חזרנו ישר ליום רביעי, לטיול חובה. והפעם פרויקט חדש עומד בפיתחנו... הצגנו בפני הילדים את הרעיון: המטרה למצוא מקום בנהלל ש"נאמץ" אותו. נחזור אליו כל פעם בטיולי הבחירה, נטפח אותו, נעקוב אחר השינויים המתרחשים בו לאורך עונות השנה, ניקשר אליו וגם ניצור בו משהו חדש לבחירת הילדים: פינת ישיבה/ מחנה/ ציור קיר/ מדורה....הילדים התלהבו מהרעיון והתחלנו לחפש אחר "המקום שלנו". הצגנו בפני הילדים שלושה מקומות אפשריים ברחבי נהלל שנראו לנו טובים למטרה זו. ובטיול השבוע הלכנו לבקר בשלושתם, ישנו בקבוצות לפי השחריות והעלנו נקודות לחיוב ולשלילה בכל מקום. ניסינו לדמיין המ אפשר ליצור במקום, מה היתרונות ומה החסרונות. הילדים היו מדהימים ומאוד בעניין. העלו נקודות חשובות והראו התלהבות. בשבוע הקרוב נציב קלפי במרחב והילדים יבחרו את המקום הראוי בעיניהם. לאחר שיבחר מקום מבין השלושה ניצור קשר עם נציגים מנהלל בכדי לקבל אישור לטפח את המקום וליצור שם דברים חדשים (הדגשנו לילדים שהמקום לא באמת 'שייך' לנו... אבל אנחנו בהחלט רוצים לאמץ אותו ושגם בנהלל ידעו זאת..).

את חזרתנו מהחופש ליוותה התרגשות רבה לקראת "ערב מרחב גזוז". גם השנה מרחב גזוז הוא הראשון מבין מרחבי בית הספר שיוזם ערב כזה וזה אומר המון. המרחב תוסס ומלא אנרגיות חיוביות של עשייה ובעיקר מה שמדהים שזה הגיע ונוצר לגמרי על ידי הילדים!! הצוות המארגן עמל ועבד כל החופש: נטע הוריד שירים למחשב, גילי הכינה שלטים ואביזרים לפינת צילום, עמית ונעה אספו תחפושות, נועה והללי תכננו את משחק הלימבו ובקבוק ל"אמת או חובה", אורי הכין את המצלמה לאירוע, איילון, אייל וענבר תכננו וחשבו. אתמול בערב נפגשנו בשעה 6 והתחלנו לסדר את חצר בית הספר: סחבנו שולחנו, סידרנו את הכיבוד, את פינת הצילום, פינת הדי-ג'יי וארז בא לעזור לנו לתלות את הגרלנדה. הכל היה מאורגן וההתרגשות היתה בעיצומה!! היה מקסים לראות את הילדים המארגנים מגויסים ונלהבים. חמודים אמיתיים.

הערב היתה הצלחה אמיתית. מרבית ילדי המרחב הגיעו, בשמחה ובאנרגיות טובות. הילדים שיחקו משחקים: לימבו, אמת או חובה, משחקי אילתור דרמה. ברקע היתה מוסיקה שהם אוהבים וחלק מהזמן רקדו ריקודים. כל הערב פעלה פינת צילום עם תחפושות, קפצו בחבל, שיחקו כדורסל, התמסרו בפריזבי ובעיקר....היתה אווירה טובה, נעימה ושמחה. שכל אחד מוצא בה את מקומו. מי שצריך שקט ורוגע יכול להיות במרחב או בפינת הישיבה. מי שאוהב לרקוד ולהשתולל עושה זאת בחוץ ויש מקום לכולם!!

שמחנו מאוד מאוד שיכולנו לאפשר לילדים את המרחב הזה שלהם, הבטוח. לערוך מסיבה באמת כמו שהם רצו ותיכננו. אנחנו רק הינו שם בשביל "להחזיק" את זה ולהיות שם בשבילם ברגעים שהיו זקוקים לעזרתנו! וזו זכות גדולה מאוד. חזרנו עם בשמחה ובתחושת סיפוק גדולה מהאירוע ומההצלחה שלו ואנחנו מקוות שגם הילדים הרגישו זאת.

יש לכם ילדים מקסימים, רגישים, יוזמים, עוזרים, חבריים ופשוט מרגשים. אתם יכולים להיות ממש גאים.

עומר חסר לנו השבוע.... ואנחנו מחבקים אותו ומחכים לחזרתו בקרוב!!

שיהיה סופשבוע נעים ורגוע.

צוות מרחב גזוז:

אריאלה, סהר, עומר וטל.

סיכום דו שבועי מרחב גזוז 2.10.16-  13.10.16

שבועיים של שיגרה בין חופשים עברו עלינו..ולפנינו עוד חופש אחד ארוך לפני השיגרה האמיתית. ישנם ילדים שהטלטולים האלה גורמים להם חוסר שקט, ישנם שנעדרים חלק מן הימים בעקבות נסיעות משפחתיות. כמובן גם אנחנו מרגישים את המעברים האלה. ובקרוב נחזור לשיגרה אמיתית. ויחד עם זאת אנחנו מרגישים שהעובדה שהחגים השנה הגיעו אחרי חודש שלם של שיגרה יש לזה תוצאות וכבר בשחריות ובמרחב מתבססים הרגלים, כללים והאווירה הכללית טובה מאוד!

בשבוע שעבר, חזרנו מחופשת ראש השנה ליום רביעי- ישר לטיול חובה. הפעם החלטנו לצאת לטיול שמטרתו הנאה מהביחד בפשטות.. טיול פחות מובנה סביב נושא או מטרה מסוימת. הלכנו עד לחורשה קטנה בנהלל שטרם היינו בה. הבאנו איתנו משחקים שונים ופשוט היינו ביחד. היה מדהים לראות איך הילדים בצורה עצמאית ונעימה התחלקו לקבוצות, כאשר כל קבוצה עסקה והתעסקה במשהו מבלי שהיינו צריכים כמעט להגיד להם דבר...משחק סט, וארץ עיר, קבוצת פיצוח בלוטים ושרשרת מסאז'ים. האווירה היתה טובה ונעימה וחזרנו מרוצים מאוד לבית הספר.

השבוע הזה התחיל עם קבלת פתקי החונכים בבוקר יום א' ובהתרגשות רבה אצל כולנו. הרגשנו שהחונכות והידיעה עליה השקיטה במידה רבה חלק מהילדים וגם אותנו...לראות את החונכים מסתובבים עם הפתקים, את החיבוקים והעינים הנרגשות- זה בהחלט משהו מיוחד!

ביומיים שלפני יום כיפור, עסקנו בשחריות בנושא ה"סליחה". מתי מבקשים, מהו מעשה של סליחה ואיך זה גורם לנו להרגיש כאשר אנחנו מבקשים סליחה או כשמבקשים מאיתנו. היה מעניין לראות איך בחלק מן השחריות עלה באופן טבעי נושא הווטסאפים והקבוצות שם ודילמות כמו מה ראוי להגיד והאם יש לבקש סליחה כאשר נכתבים דברים לא ראויים..נושא זה יהיה חלק מן השיח בשחריות ובמרחב שלנו השנה מתוך החשיבות שאנו רואים בו. והמקום הגדול שהוא תופס בחייהם של הילדים.

סיימנו את יום שני בכמח"ג מיוחד לקראת יום כיפור. בו קבוצת הגזוזים "לאכול בגדול" שמלווה את הכמ"שים האחרונים, ריגשה הפעם במיוחד כשעלו והראו לכל בי הספר כיצד מבקשים סליחה אמיתית וכנה.

חזרנו מיום הכיפורים ליום חמישי אחד לפני חופשת הסוכות. יום מיוחד ומעניין שמתאים באופיו לחג הסוכות- לצאת מן הבית (ספר) אל הטבע, אל החוץ. הילדים התבקשו לבחור בין יציאה למתחם סדנאות בחורשה בנהלל לבין יציאה לסדנת טיול ארוך ברחבי נהלל. כל בית הספר בילה את היום בחוץ. הטיול עסק בחיפוש אחר ארבעת המינים ובחורשה התנהלו סדנאות מגוונות החל מהכנת קישוטי סוכה, ליצירת סוכות אישיות, משחקי ODT, חידון ושירים. ילדי המרחב היו יחד עם ילדי כיתות א-ג וגם כאן ראינו אותם מובילים, משחקים ויוצרים ביחד באווירה טובה.

דבר אחרון, ב27.10.15, כלומר יום חמישי מיד לאחר החזרה מחופשת הסוכות מתקיימת מסיבת המרחב!! אנחנו מזכירים שהיא תתקים משעה 19:00 ועד השעה 22:00 בחצר בית הספר, בנוכחות צוות המרחב וללא צורך בנוכחות הורים. צוות המארגנים שכולל ילדים מד' ומה' כמו כן את טל מצוות מורי המרחב, עובד על המסיבה ומשקיע בה מאמץ רב. באופן טבעי עולים במרחב גם קולות שמבקרים החלטות או רעיונות שהוצעו למסיבה. דיברנו עם הילדים בשחריות ואמרנו להם שמי שרוצה להציע הצעות או שיפורים מוזמן לדבר עם צוות האירגון אבל נשמח לרוח גבית מכם לעודד אותם להגיע. אנחנו רואים חשיבות גדולה בערבים כאלה ובוודאי בארגון של הילדים אותם! לגבי הכיבוד למסיבה, הוחלט על ידי הצוות המארגן שלא להזמין פיצות בתשלום ההורים אלא להביא כיבוד מהבית. הכיבוד התחלק על פי השחריות. וגם על כך נשמעו קולות שמתנגדים או מציגים קשיים בכך. חשוב לנו להבהיר: על כל אחד להביא כפי יכולתו ורצונו. אנחנו מאמינים שלא ייחסר והכל יהיה טעים ונהדר. העיקר זה לבוא בשמחה ובכוונה טובה ולהביא את מה שיכולים ורוצים. וכמובן אם יש איזו בעיה או עניין בהקשר למסיבה- כמובן מוזמנים לדבר איתנו, עם השוחר או החונך !!

חלוקת הכיבוד: השחרית של טל: חטיפים. השחרית של עומר: ממרח ולחם. השחרית של אריאלה: מאפים השחרית של סהר: שתייה. בנוסף יהיה במקום מיכל מים גדול מטעם בית הספר.

שתהיה לכולנו חופשה נעימה, בטוחה, שמחה ומהנה!!

צוות מרחב גזוז: אריאלה, סהר, עומר וטל.

 

סיכום שבועי גזוז-25.9.16- 29.9.26

סיכום שבועי אחרון לשנת תשע"ז....

השבוע שלנו היה בסימן סיכומים והתחלות.

עסקנו בשחריות בשנה החדשה שבפתחנו, בעיקר דרך כתיבת אגרות שנה טובה. למדנו מהיכן מגיע המנהג ואיך אגרות שנה טובה לאורך ההיסטוריה שיקפו רעיונות וערכים. גילינו יחד מה כותבים בדרך כלל באגרות שנה טובה: על דברים טובים שאפשר להגיד לאדם אחר ועל ברכות. היה מקסים לראות כיצד הילדים מתמסרים לכתיבת האגרות לחברים, משפחה ומכרים מרחבי הארץ וכיצד גם ילדים שבהתחלה לא כל כך רצו בסוף כתבו ברכות ונהנו מהתהליך והיצירה. החוויה של לחזור קצת אחורה "טכנולוגית" לאגרת, מעטפה ובול היתה מרתקת. גילינו איך אפשר לקיים למידה משמעותית דרך התעסקות במיומנויות "פשוטות" כמו כתיבת כתובת בצורה נכונה, מוען ונמען, מה המשמעות של בול וכמה עולה לשלוח מכתב לארה"ב....

ביום רביעי יצאנו לטיול בחירה לדואר נהלל והעובדה שמחצית מהילדים הצטרפו לטיול רק משקפת את הרצון והלמידה המשמעותית. ההתלהבות היתה גדולה. הגענו לסניף הדואר וכל אחד שלשל את המעטפה שלו לתיבה. כמה ילדים נכנסו גם לסניף הדואר וראו כיצד מתנהלים שם הדברים. יצא במקרה, שהיום בו הגענו לסניף היה פחות או יותר היום הכי עמוס בשנה בדואר בגלל הביטוח הלאומי, כך שעל הדרך הילדים למדו קצת מאחד הממתינים בתור על המשמעות של מושגים כמו ביטוח לאומי ופנסיה. אחר כך המשכנו למשחק חופשי בדשא ממול וחידון בנושא רימונים ודבש למתעניינים. הטיול היה מקסים והאווירה היתה טובה מאוד.

חשוב לנו לספר כי באחד מימות השבוע, לקראת סיום היום היה אירוע אלימות בין שני ילדים  במרחב...סיכום היום באותו היום היה מרחבי. התכנסנו כל הילדים וצוות המרחב ביחד עם גלי. הבהרנו שלא נקבל אירועי אלימות כאלה בבית הספר! ואם במקרה מתרחש מקרה של אלימות, חוסר כבוד או כל סוג של התנהלות לא תקינה במרחב, אנחנו מצפים מהם לקחת אחריות וגם אם באותו הרגע אין מבוגר במרחב- לקרוא לאחד או לנסות לעזור במידת האפשר אך בהחלט לא להישאר אדישים לכך! אנחנו מאמינים שיצירת תרבות מכבדת, רגישה ולא אלימה זה דבר אפשרי. אך בהחלט דורש תשומת לב ועבודה. אחד מהתפקידים המוטלים עלינו כאנשי חינוך בבית הספר הוא ליצור עד כמה שניתן מרחב בטוח עבור כל הילדים. בשיתוף אתכם ההורים שעומלים על יצירת מרחב בטוח שכזה גם בבית.

בהקשר זה, התחלנו ונמשיך בשבועות הקרובים ליצור שיח עם הילדים בנושא המרחב הווירטואלי ובעיקר הווטסאפים. בתמונות תוכלו לראות את לוח הקיר שיצרנו במרחב שהחל לצבור עמדות לחיוב ולשלילה בשימוש במדיה הזו. תרבות מכבדת ולא אלימה ניתן וצריך ליצור גם שם! ועל כך נמשיך ונדבר עוד בהמשך....

מזכירים לכם בהזדמנות זו- ערב מרחב גזוז ב27.10 בשעה 19:00 בבית הספר. רישמו ביומנים! 

אנחנו מברכים את כל הילדים ואתכם ההורים בשנה טובה, שמחה, בריאה ושלווה. שנת שלום ואהבה! תהנו מהחופש ונתראה בקרוב..

צוות מרחב גזוז: אריאלה, סהר, עומר וטל.

 


סיכום שבועי מרחב גזוז:18.9.16-  22.9.16

לא יאומן...אבל עוד שבוע כבר מאחורינו!

אז מה היה לנו?

התחלנו את השבוע עם שיח על חונכים וחונכויות בשחריות: מה המשמעות של חונך עבורי, מה התפקיד שלו וכיצד אנחנו בוחרים חונכים. ביום שני קיבלנו מעטפות חגיגיות מברברה והילדים כתבו בפתקים אישיים את בחירותיהם. ההתרגשות היתה רבה!

המשכנו בשחריות וסיכומי יום שבאופן טבעי עוסקות עדיין גם בהיכרות, בגיבוש קבוצה וגם בכללי התנהגות ושיח בקבוצה. כל שחרית מגבשת את חוקיה הפנימיים ומדהים לראות עד כמה כל התנהלות יומיומית בשחרית מלווה בהחלטות ובמשמעויות: סדר הישיבה, תפקידי נקיון בניסי"ם ואפילו כיצד חוגגים ימי הולדת.

ביום רביעי יצאנו לטיול חובה בסימן ראש השנה ורימונים. קבענו שמעתה והלאה לא יוצאים לטיול ללא ציוד: כובע ומים ומי שלא יביא ציוד יוגש עליו גש"ם. שמחנו לראות שמרבית ילדי המרחב הפנימו את הדרישה, הבינו אותה ודאגו להגיע עם ציוד. אנחנו רואים בהקפדה על כך חשיבות גדולה גם לרכישת ההרגלים במרחב וגם לבטיחות הילדים בטיולים.

הטיול עצמו היה פשוט מקסים! סיפרנו סיפור על רימונים ודברנו על תכונותיהם המרפאות, פתרנו כתב חידה וספרנו גרגרי רימון בקבוצות. הילדים ריגשו אותנו בהקשבה, שיתוף הפעולה, ההתעניינות והעזרה ההדדית שלהם. היה תענוג אמיתי לטייל איתם!  תוכלו להרגיש את האווירה בתמונות המצורפות.

סיימנו את השבוע עם חגיגות של שלושה ימי הולדת בשחרית: נעמי, איתי בנאסולי ומעיין תירוש. מזל טוב גדול לשלושת היקרים!

ולבסוף, בכמ"ש ההופעות החיות, התרגשנו וצחקנו בהופעה מעולה במיוחד של ארבעה ילדים מוכשרים מהמרחב שלנו: נועם סקג'יו, דניאל שושן, איתמר אגאיוף ואייל קידרון! ברגעים כאלה אנחנו מבינים את המשמעות שיש לבמה הזו של הכמ"ש כהזדמנות לביטוי, יצירה והעצמה עבור ילדים וילדות. ובמיוחד זה מרגש כאשר מדובר בפעם הראשונה במופע מקורי שלהם על הבמה!!

שתהיה שבת של שלום, שמחה ומנוחה!!

צוות מרחב גזוז: אריאלה, סהר, עומר וטל. 
סיכום שבועי מרחב גזוז 11.9- 15.9

שבוע נוסף מרגש ומעניין הסתיים, 

התחושה היא שמצד אחד חזרנו לשגרה והימים מתנהלים כסדרם: המרחב שוקק פעילות, משחקי קלפים, צביעות ציורים, שיחות והרבה אקשן. מצד שני הכל עדיין די חדש ובסופו של דבר רק חזרנו מהחופש, כך שיש הרבה דברים שעושים בפעם הראשונה. למשל:

ביום שני, נפגשנו אחר הצהרים לקביעת המערכות. שמחנו לפגוש אתכם ההורים עם הילדים, לחשוב ולתכנן ביחד את המערכת למחצית. וסך הכל במרחב אנחנו מרגישים שהילדים כבר מתחילים להתמצא יותר במערכת החדשה, כבר יש פחות שאלות ותהיות ליד לוח המודעות לפני כל שיעור והלמידה לגמרי החלה!!

ביום רביעי, בפעם ראשונה היתה אפשרות לצאת לטיול בחירה, הפעם טיול ספורטיבי. עומר הוביל את הטיול ונבחרת מצומצמת אך איכותית יצאה איתו. יחד הם הלכו לאמפי נהלל, שיחקו, ערכו משחקי הכרות וחזרו מזיעים אך מרוצים.. יתר ילדי במרחב היו עסוקים מאוד במשחקי כדורגל וכדורסל במגרש , משחקי קלפים, ציורים ועוד.. בקרוב תתגבש ביחד עם עומר ועדת טיולים מרחבית שתסייע בהובלת הטיולים ובהשפעה על אופיים.

ביום חמישי ערכנו אסיפה מרחבית ראשונה. רעננו יחד את חוקי המרחב הישנים, בדקנו אילו כדאי להשאיר ואילו כדאי לדון עליהם מחדש וגם עלו כמה הצעות לחוקים חדשים. הילדים ישבו כל משך האסיפה, השתתפו, הביעו את דעתם וכיבדו מאוד את המעמד.

בנוסף ,באסיפה צוות מארגן של ילדים מהמרחב הודיע על 'ערב מרחב' שיתקיים במהלך החודש הקרוב. שמחנו לראות כיצד באופן עצמאי התארגנה חבורת ילדים מן המרחב לארגון ערב גיבוש. אנחנו הצוות עזרנו להם לראות מה נדרש בכדי לארגן אותו והצענו להפוך אותו ל'ערב מרחב' שיתקיים באולם ויצ"ו. ההתרגשות רבה וההכנות בעיצומן. מקסים לראות את היוזמה, הרצון וההתארגנות של ילדים הן מכיתה ד' והן מכיתה ה' יחד. פרטים נוספים בהמשך כמובן....

השבוע הסתיים עם כמ"ש מרענן בהשתתפות כל השחריות מב-ג ועד בוגרים. כל שחרית הציגה את אחד משיעורי המערכת ויתר הילדים בקהל היו צריכים לנחש. כמובן שגם ילדי גזוז כיכבו והציגו בכבוד ובמקוריות את השיעורים השונים.

התחלנו ונמשיך בתחילת השבוע לדבר בשחריות על הנושא של בחירת החונכים, מכיוון שביום שני יתחיל תהליך הבחירה עצמו. אנחנו יודעים שזהו תהליך מרגש, מעניין ולעתים גם מורכב ולכן חשוב לנו לעבד אותו יחד עם הילדים.

שיהיה לכולנו סופשבוע נעים!

צוות מרחב גזוז: אריאלה, עומר, סהר וטל.

 

 

סיכומי שבוע מרחב ניצנים

 • סיכום שבוע -19-23.3.2017

  שבוע מיוחד ויוצא דופן חווינו השבוע.

  פתחנו בראשון בטיול בית ספרי לגבעת עודד הצמודה לנהלל, בדרך עצרנו לקפיצה בחבל והמשכנו לגבעה המוריקה לסדנאות שונות ולמשחק חופשי במרחב הפתוח. ילדים רבים התמסרו להכנת מרק, משחק התגנבות , יוגה, התבוננות וציור בטבע בעוד שילדים אחרים שיחקו והתרוצצו בהנאה במשחקים שונים. אכלנו מרק טעים ונהנינו מביחד אחר ומאפשר. מזג האויר היה מושלם ונעים היה לשהות יחד בחוץ כל היום. היה זה סיפתח מתאים לשבוע חצר שהחל ביום שני בנקיון כללי של בית הספר מבפנים ומבחוץ. הילדים ואנחנו הצוות התגייסנו בחריצות לנקות, לפנות, לסדר, לגזום וכל זה ועוד כדי שנפעל בסביבה נעימה כל השבוע כשאנו מכוונים לשדרוג החצרות שלנו. במהלך השבוע , לאחר השחריות , כל יום נפתח בהתכנסות בית ספרית על הדשא ולאחר מכן פיזור לפי מיזמים ופעילויות. כל יום התקיים טורניר אחר בזמן שלנו - כדורסל, כדורעף וכדורגל כשהילדים והמורים היו שותפים וחלקינו עודד מהצד.

  ילדים רבים נרתמו לפרוייקטים שונים בחצר ועבדו יחד עם אותה הקבוצה לאורך כל השבוע, חלק מהילדים נע בין מיזמים ונרתם לעבודות שונות וילדים אחרים הזדקקו לתיווך והכוונה לעבודה ופעילות מסויימת . גם השבוע ילדים מסויימים מצאו את עצמם מתלבטים, לא תמיד מוצאים את עצמם ומחפשים כיצד לתרום . שבוע כזה בהחלט מזמן למידה אחרת, התמודדויות חדשות והרבה הזדמנויות לעשייה ובעיקר להיכרות של כל אחד מאיתנו עם עצמו במצבים שטרם התנסינו בהם בבית הספר, לפחות חלקינו. 

  במהלך השבוע הייתה יוזמה של ילדים וילדות להכין פינת ישיבה ליד המרחב. הם התארגנו עצמאית ועבדו יפה. בשלב מסויים פינת הישיבה נאלצה לעבור מקום והתמקמקה מחדש בכניסה למרחב - הילדים קישטו, הכינו פינת משחק, הביאו ספסלים וכריות ותלו שלטים. הכניסה נראת נפלא!! 

  היה זה מאתגר, מהנה, מרגש ולאחר שבוע מגוון בחוויות, בהחלט שידרגנו את החצרות, למדנו איפה אפשר היה לעשות אחרת ומה עבד טוב. הרבה מסקנות משבוע נסיוני זה ובעיקר עשייה משותפת למען כולנו. היה זה שבוע משמעותי בו ילדים רבים בלטו בהעדרם מבית הספר וילדים רבים בלטו ברצונם האמיתי לתת מעצמם ובחריצות וחדוות עשייה לעבוד והבחירה כאן באה לידי ביטוי מאוד חזק. אנחנו ניסינו לתת מענה לכלל הילדים ולראות את אותם אלה הזקוקים לנו יותר. עוד נעבד את הרשמים יחד עם הילדים כמובן.

  בעוד שבועיים נחגוג את   פ ו ר י ם   וכבר אנחנו מתכוננים ותורמים 15 שקלים למשלוחי מנות אותם נרכוש מעמותת אלו"ט. זוהי יוזמה ברוכה וחשובה והילדים השבוע נחשפו לרעיון בשחריות, הקשיבו בעניין רב ויחד למדנו מה זה אוטיזם . צפינו במספר סרטונים, שמענו סיפורים ודיברנו על החשיבות בראיית האחר, בהסתכלות על עצמינו, על ההתנהגות שלנו כלפי עצמינו וכלפי הסביבה שלנו. הילדים שיתפו ושאלו שאלות וכיבדו מאוד את הנושא ואת הרעיון המרגש הזה. מעל למנהג היפה של נתינה בפורים אנו רואים בערך הנתינה וראיית האחר חשיבות עצומה בחינוך בפרט ובחיינו היומיומיים ככלל.

  נגריל בשחריות למי אנו נותנים משלוח ונשקיע בברכה יפה מעומק הלב, לפי יכולתינו.

  בשבוע הקרוב ביום רביעי יצאו הילדים משיעור נחל הקישון לטיול הראשון. זהו סיור לילדים שבחרו בשיעור זה והוא יתקיים עם מיכל שבאה במיוחד כשמטרת השיעור היא שיקום נחל צבי . נרשמו לשיעור זה 17 ילדים מהמרחב ומקוים שיפיקו את המירב ויהנו ממנו. זוהי עוד הזדמנות לעבוד בחוץ ולראות כמה הסביבה משפיעה וחשובה לנו.    נקיים השבוע אסיפה מרחבית בנושא הטיול השנתי הקרוב ויום המעשים הטובים גם יחתום לנו את השבוע. זוהי תקופה מלאת ארועים וזו בעצם השגרה שלנו. השבוע גם ימשיכו הטעימות במערכת החדשה של המחצית השנייה בה הילדים יתנסו בשיעורים שבחרו כדי שנוכל לסגור מערכות ולשמור גם על שגרת שיעורים מרתקת ומאפשרת.

  סוף שבוע שמשי ונעים, בריאות לחולים ושבת מנוחה.

  צוות גזוז – 

  סהר, טל ,עומר ואריאלה.

   

   

  פורסם: 24 בפבר׳ 2017, 0:40 על ידי: GL Sahar
הצגת הודעות 1 - 1 מתוך 33. הצגת עוד »

תזכורות חשובות:

 -מזכירים לכם את "חוק הפלאפונים" הקובע כי אסור לילדים להשתמש בפלאפונים ללא רשות של מבוגר. לצערנו עולי המקרים של פלאפונים של ילדי ניצנים שמצלצלים במהלך פיעלות בבית הספר!!! אנא עזרו לילדכם לשמור על חוקי בית הספר ומנעו מהם ומאיתנו את חוסר הנעימות שבדבר.
 - סימון בגדים - ערמות הבגדים גדולות ומצטברות.... סימון של שם הילד על הבגדים יסייעו בהשבת הבגדים לבעליהם.... 
 -כינים! - אנא דאגו לסרק ולבדוק את ראשיהם של ילדכם (כן, גם ילדים בעלי שיער קצר!). 
 - שקיות אשפה וניירות -  נשמח לקבל ניירות טיוטה ושקיות אשפה בשימוש חוזר...

תמונות מתשע"ז

תמונות מתשע"ו


פברואר

סיכום טיול הכנה - מרחב ניצניםהישרדות פרק 2
ככה מתרחשת למידה!

שחריות וזמן שלנו

משחק הכיסאות
טיול הישרדות

טיול הישרדות 1 - מבחן האשטיול הישרדות 1 - מבחן האש


טיול חורף:
טיול בנים-בנות
תמונות מסיור "חומה ומגדל"
טורניר הכדורגל - בדמוקרטי חדרה
טיול -סלילת הטבעת ההיקפית בנהלל
טיול למסיק הזיתים
סיור בנחל צבי -שיעור "נחל הקישון"
שיעור מדע במטבח -ניסוי אבקת אפייה וסודה לשתיה
טיול משחקים
טיול השטת סירות בשלוליות

ערב מרחב:

השיר "חלומות"

שיר המרחב

נובמבר
אוקטובר
מארגנים את המשחק...
ורצים למיליון....

 ספטמבר
טיול סוכות (24.9.2015)


טיול לכוורת
אסיפה מרחבית ראשונה!
תמונות משבוע ראשון -תשע"ו
סרטונים:

בדרך לקונצרט..."אני יודע שהכל יהיה בסדר"


טעימה מהקונצרטטעימה מהקונצרט - 2