שיעור דיבייט - אייל

פורסם: 26 באוק׳ 2013, 12:22 על ידי: Uri Elasar   [ עודכן 26 באוק׳ 2013, 12:22 על ידי Lee Van Spier ]

דיבייט  - debate ( "ויכוח" או "דיון") הוא משחק מלהיב מחד, וכלי אפקטיבי מאין כמוהו לפיתוח מיומנויות, שיפור תקשורת בינאישית והקניית ערכים מאידך.

הדיבייט הוא למעשה קרב מוחות ולשונות, במסגרתו מתווכחות קבוצות  או יחידים – על מגוון רחב של נושאים אשר ניתן להתאימם לגיל המשתתפים, אופי האוכלוסייה, מטרות הפעילות וכו'. כל נואם ונואמת עולים לבמה בתורם, ומנסים – באמצעות לוגיקה מוצקה מחד וסגנון דיבור משכנע מאידך – לשכנע את הקהל בעמדתם ולספק מענה מוחץ לדברי היריבים. המשתתפים מציגים טיעונים והפרכות, מתמודדים עם שאלות והתנגדויות בזמן אמת ונדרשים לכישורי חשיבה והופעה גם יחד.

במדינות רבות נחשב הדיבייט ל"מקצוע חובה" במערכת החינוך, ובאוניברסיטאות הטובות בעולם מהווה הדיבייט פעילות יוקרתית ומבוקשת.

מה זה נותן?

1. פיתוח החשיבה


חשיבה לוגית
חשיבה אנליטית
חשיבה ביקורתית

בדיבייט מושם דגש רב על הלוגיקה שבפיתוח ובהפרכת טיעונים, וטיעון שאינו נבנה באופן לוגי וקוהרנטי נופל מהר מאוד. התלמידים נדרשים לנתח נושאים רבים לעומק כדי להבין מה עומד בלבו של הדיון, וכך מפתחים יכולות אנליטיות גבוהות. הם מכינים את הנושא ומתבקשים לגלות בקיעות רבה בנושא אותו הכינו,לסיום, ראיית כל נושא משני צדדיו, והבנת תהליכים רבים בעולם כפועל יוצא של הדיון בהם, מפתחים מאוד את החשיבה הביקורתית.

2. פיתוח יכולות רטוריות


כושר ביטוי והבעה עצמית
אוצר מילים, ניסוח וחידוד מסרים
דיבור בפני קהל

תלמידים שבשיעור הראשון מגמגמים ויורדים מהבמה לאחר דקה וחצי, מגלים כעבור חודשיים שחמש דקות אינן מספיקות להן. השימוש בשפה, ההבנה באילו מילים להשתמש ובאילו לא, חידוד המסרים כך שיובנו באופן הבהיר ביותר, והיכולת לעשות כל זאת מעל במה בפני קהל – כולם הופכים לטבע שני בעקבות העיסוק בדיבייט.

 

3. הקניית ערכים
הקשבה לזולת
תרבות דיון
הבנה הדדית

מתוך רצון לנצח במשחק, מגלים התלמידים שכדי לענות ביעילות לדברי היריב, עליהם ראשית להבינם, ומכאן שיש להאזין להם בקשב רב. כך מתפתחת ההבנה שהקשבה לזולת היא בעצם אינטרס עצמי. חוקי המשחק והצורך להקשיב הופכים מהר מאוד לדרך חיים, ובכך מתפתחת תרבות הדיון. לסיום, הצורך להגן בכל פעם על עמדה שונה, שנקבעת שרירותית, מסייע לפתח את ההכרה ש(כמעט) לכל נושא בעולם יש שני צדדים לגיטימיים.

4. משוב מעצים

לתלמידים דף "קריטריונים" { בקיעות בחומר, הכנת הדייביט,שפת גוף ועוד..} שבעזרתו הם נותנים ומקבלים משוב לחבריהם אחרי ה"נאום". בדרך זו לומדים התלמידים להתייחס למשוב כדרך ללימוד ושיפור היכולות האישיות שלהם בתחום "הדיבייט" ובכלל , וזאת תוך כדי העברת משוב חיובי ,מקדם ומעצים.

Comments