אנרגיה חלופית

פורסם: 16 בנוב׳ 2013, 12:23 על ידי: Uri Elasar
בקורס אנרגיה חלופית אנו מתנסים בסוג שונה של הוראה ולמידה. המורה אינו מחזיק בידע הוא רק מחזיק במבנה השיעור, מחזיק את התהליך ומקדם אותו בנקודות משמעותיות. בקורס אנו לומדים על סוגים של אנרגיה מתחדשת, מנסים דרכים שונות לייצור חשמל ומביאים תוצר על פי בחירת התלמידים.

בשיעור זה אנו לומדים לנסות, לטעות ולהיכשל, להשתפר ולהצליח, הלמידה רחבה הרבה יותר מאשר שיעור מדעים, התלמיד פוגש את דרך הלמידה המתאימה לו, לומד לחפש מידע בכוחות עצמו, לסנן ולמיין אותו כך שישאר עם הנחוץ לו בלבד. 

בשלב הראשון ערכנו דיון על סוגי האנרגיה המוכרים לנו היום (דלק - נפט, פחם, סוללות חומצה וכו') לעומת סוגים של אנרגיה מתחדשת (רוח, שמש, מים). בתחילה חשבנו שנייצר מספיק חשמל להאיר את בית הספר שלנו אך מהר מאוד הבנו שזהו שלב מוקדם מידי (נעשה זאת בשנה הבאה). לכן בשלב השני עברנו מחדר מדעים לכיתת מחשבים והתחלנו לחפש באינטרנט הסברים מעמיקים יותר לסוגים אלה של אנרגיה. את תגליות התלמידים חלקנו בינינו באתר הקורס כך שכל תלמיד יכול בכל שעה וגם בבית להיכנס ולראות קישורים וחומר שמצאו תלמידים אחרים.
בשלב השלישי ערכנו ניסויים - חלקם מוצלחים וחלקם פחות - בנינו שבשבות ומדדנו בעזרת וולטמטר את יכולת ייצור החשמל שלהן, נכשלנו בנסיון ליצורפאנל סולרי מפחיות נחושת אך חזרנו לאינטרנט לשפר את הניסויים שלנו.
כרגע אנו בשלב הרביעי בו כל תלמיד לוקח על עצמו פרויקט המחשה של אנרגיה חלופית בדרך המתאימה לו - ציור, כתיבה, מצגת, דגם או ניסוי אשר נוכל להציג בסוף הקורס ולהמחיש לכל דורש את היכולת שלנו לייצר חשמל בדרכים חדשות.
התלמידים בונים שבשבות, משפרים אותן, יוצרים מצגות, מציירים ציורים וכותבים עבודות, כל אחד על פי בחירתו.
אתר הקורס שלנו נגיש לכל תלמיד, הורה, מורה דרך אתר בית הספר בכתובת הבאה:
ותוכלו לראות גם רשימה של ציוד אשר נחוץ לנו בכדי להמשיך וליצור בשיעור.

מידת העצמאות בשיעורים היא גבוהה וראינו כי איננה פשוטה לילדים ויש להם צורך ללמוד ולהסתגל אליה, עם זאת ההנאה המשותפת היא גדולה ביצירה של תוצר יש מאין.
Comments