"דוד מלך ישראל חי חי וקיים?"

פורסם: 25 באוק׳ 2014, 11:19 על ידי: Uri Elasar
מיומנות ההשוואה היא מיומנות פשוטה על פניו. בוחרים שני אובייקטים, נגיד ציור א' וציור ב', מגלים את נקודות הדמיון והשוני ביניהם וסיימנו את המלאכה, לא? ובכן, מסתבר שלא. חשוב למשל להגדיר לעצמנו את מטרת ההשוואה. אם נשווה בין הציורים על מנת להכריע איזה מהם נרכוש, אזי שנשווה בין מחיריהם, נבדוק את מידת התאמתם לסלון ביתנו, נבחן את התחושות הסובייקטיביות שלנו כלפיהם. מנגד, אם נשווה בין הציורים לטובת העמקה בצדדים האמנותיים שבהם, אזי שנרצה לבחון קריטריונים שונים לגמרי - בחירת הצבעים, עיצוב הצורות, אורכי הקווים וכו'. מסתבר שמיומנות ההשוואה דורשת העמקה ותרגול על מנת לבצעה באופן אפקטיבי.
בשיעור "דוד מלך ישראל חי חי וקיים?" אנחנו לומדים ומתרגלים השוואות תוך עיסוק בטקסטים תנ"כיים וטקסטים שיריים מודרנים. כך למשל, בשיעורים האחרונים אנחנו עסוקים בהשוואה בין השיר "גוליית" של כוורת לבין המקור התנ"כי. מטרת ההשוואה שלנו היא להעמיק בהבנת השיר ולנסות ולברר האם מדובר בשיר "נונסנס" (חסר-פשר) או שמא דווקא בפרשנות מודרנית למקור התנ"כי.
מטרה נלווית של השיעור היא לחשוף את הילדים למקום המרכזי שסיפורי התנ"ך תופסים בתוך התרבות שלנו כיום. אם אתם חילוניים או דתיים, מאמינים או לא מאמינים, הרי שכך או כך אתם צפויים להיתקל בתנ"ך בשירים, בסיפורים, בשמות הרחובות והישובים ובשמות האנשים.
Comments