מה בשיעור?

שיעור ריקודי עם

פורסם: 20 בדצמ׳ 2015, 10:52 על ידי: Sahar Gal -Lumerman

להחזיק ידיים, לעמוד במעגל, לרקוד במעגל ושלמור עליו לאורך כל הריקוד, לראות שכולם בתוך המעגל ואף אחד לא בחוץ, לרקוד לפי הקצב, בצעדים הנכונים, להיחשף לשירים שלא הכרנו, להתחשב במגבלות ובקשיים של הילדים האחרים, להקשיב, לתת לרגלים לנוע מעצמם, להתחלק לזוגות, לרקוד עם בת זוג שמעולם לא רקדתי איתה, לשלב מחיאות כף או קריאות בקצב ובמקום המתאים, ללמוד ריקוד חדש, להרגיש שבהתחלה קשה לי ובכל שיעור שעובר הרבה יותר קל לי.

כן, ריקודי עם זה לא רק לרקוד. הלמידה רחבה, עמוקה ומגוונת.

ריקודי העם בישראל התחילו עוד לפני הקמת המדינה וזהו נוהג שניתן למצוא אותו במדינות רבות. בתוך ריקודי העם משתלבים סממנים חברתיים, תרבותיים, רגשיים וכמובן – הרבה תנועה. לכל ריקוד כירואגרפיה משלו העומדת בקריטריונים מוגדרים. צעדי הריקוד (בכל ריקוד עם ובפרט בישראל) דומים וחוזרים על עצמם כך גם המקצב. השיעור מיועד לכל הגילאים וגם למצטרפים ולמצטרפות ספונטניים...

אני התחלתי לרקוד ריקודי עם כשהייתי בכיתה ה'. היינו צריכים לבחור חוג בבית הספר ודודה שלי העבירה חוד ריקודי עם. לא היה לי נעים לא להצטרף לחוג והצטרפתי... מאז אני רוקדת באופן חובבני למדי, נהנית ללמוד, נהנית להיות מאותגרת, נהנית להכיר ריקודים ושירים חדשים ועכשיו –נהנית מאוד גם ללמד וללמוד ביחד עם הילדים.


קוף אחרי בן אדם

פורסם: 20 בדצמ׳ 2015, 10:50 על ידי: Sahar Gal -Lumerman

על שיעור קוף אחרי בן אדם

·         -  למה לטוס יש זנב כל כך ארוך?

·          - למה הדבורה רוקדת כשהיא מגיעה לכוורת?

·          - איך צרחולית התיקנים מסוגלת לסחוב לקן שלה תיקן שכפול ממנה בגודל?

·         - מהי למידה אצל בעלי חיים?

·         - איך בעלי חיים יוצרים ביניהם תקשורת?

·         - מדוע חשוב להכיר התנהגויות של בעלי חיים?

- ·          -ומה מעידות התנהגויות אילו עלינו, בני האדם? מה אנחנו יכולים ללמוד מבעלי החיים?

 

מי שמוצא את עצמו שואל שאלות כאלו ואחרות כאשר הוא בא במגע עם הטבע יכול לקרוא לעצמו אתולוג.

 מדי שבוע, אני זוכה לפגוש קבוצת ילדים סקרנית, כמהה ללמוד, מלאה בשאלות, בהשערות ובתשובות. כמורה – המפגש הזה ממלא אותי באנרגיה כל פעם מחדש.

 בשיעור אנו נחשפים, מדי שבוע, להתנהגויות שונות המאפיינות בעלי חיים. צופים בסרטונים ונחשפים למחקרים מרתקים הגורמים לנו לשאול שאלות.

את התשובות, אנחנו משערים. לומדים להיות צנועים בחשיבה שלנו. לומדים להתבונן וללמוד גם מבלי להבין עד הסוף.

לומדים על עצמינו הרבה באמצעות בעלי החיים.

 כל המצגות של השיעור נמצאות באתר השיעור – וכולם מוזמנים לעיין, לצפות בסרטונים ולראות את התמונות.

 

 

שיעור רישום

פורסם: 9 במאי 2015, 11:58 על ידי: Uri Elasar

את שיעור רישום התחלתי ללמד בעקבות רצון שלי להכניס לימוד של טכניקה לשיעורי האמנות ובעקבות בקשה של מספר תלמידים שיהיה שיעור בו הם 'ילמדו איך לצייר דומה'.

את השיעורים הראשונים בילו הילדים בלצייר מודל דומם "קלאסי'"- כוס, קופסא וקנקן מונחים על כיסא עם בד. הדגש העיקרי היה לצייר את מה שרואים ולא את מה שמכירים.

לאחר מכן עברנו לציור פנים. עבדנו בטכניקות שונות של ניירות קופי, ציור לפי משבצות ודיוקן עצמי עם מראה

בשיעורים האחרונים עבדנו על ציור עץ, יצאנו לחצר האחורית וכל ילד בחר לעצמו את העץ אותו הוא רוצה לצייר ואת המקום בו הוא יישב כדי לצייר אותו

העבודה היא לא פשוטה עבור הילדים, התסכול הוא רב והביקורת העצמית לא מרפה. למרות זאת יש רגעים מקסימים בהם הילדים מחמיאים אחד לשני על עבודתם ולעיתים הם מסתכלים על הציור שלהם עצמם ומחייכים בהערכה.

זכור במיוחד לטובה שיעור בו ביקרנו בתערוכת הסיום של מגמת האמנות בתיכון ויצ"ו נהלל. התלמידים הסתובבו בין העבודות וכל אחד בחר עבודה שעניינה אותו וניסה לצייר אותה. תלמידי ויצו עצמם נכחו בתערוכה והתרגשו לראות ילדים בוחרים את עבודותיהם ואף נתנו להם טיפים ברישום.

 

אותיות פורחות באוויר (משפ' בנאי)

פורסם: 21 בפבר׳ 2015, 7:30 על ידי: Uri Elasar

אותיות פורחות לאוויר הינו שיעור שפה העשרה המיועד לתלמידי ד-ז.
בשיעור נעסוק במשפחת בנאי. המשפחה המשפיעה ביותר על התרבות הישראלית לאורך השנים בעולם הבמה, המוסיקה, הספרות והתיאטרון. מבנה הקורס בנוי סביב נושאים כמו חיפוש, ילדות, הורות, מסעות, אהבה וחברות כטשר בכל נושא נעסוק בממוצע שני מועדים. בשיעורים נערוך הבחנות והשוואות בין שירים מתקופות שונות, למשל, אביתר בנאי באלבום הראשון שר 'תיאטרון רוסי' אל מול התכנים בהם הוא עוסק באלבומיו האחרונים לאחר תהליך החזרה בתשובה. כמו גם השוואות בין שירים המתארים חברות שהיתה ואינה עוד, לדוגמא, דני של משינה. בסוף כל שיעור הילדים מקבלים משימת כתיבה לבית בה אנחנו עוסקים בשיעור שלאחריו. משימות אלה חשובות ביותר מכיוון שהן נותנות לילדים הזדמנות לשמוע את השירים בהם נעסוק ולהכין את עצמם לתוכן השיעור.

הזמר ואיש הפחים/אהוד בנאי
אתמול,לפנות בקר, אחרי ההופעה בקיסריה, ירדתי מרכב ההסעה שלנו, ועברתי בשביל הצר המוליך לביתי. עמד שם איש מבוגר, בגילי, פחות או יותר, עם בגדי עבודה כהים וכיפה סרוגה לראשו, איש קשה יום, או אולי במקרה הזה קשה לילה.
הוא התלונן בפני שהרכב שחונה במעבר הצר מפריע לו לעשות את העבודה שלו, לסחוב את פחי הזבל הירוקים והגדולים אל פינת האיסוף. הוא דיבר בשקט, בלי כעס, רק עם איזו תרעומת על המצב הזה ואולי גם על המצב שלו בכלל.אמרתי לו שהוא צודק, אבל אין מה לעשות כי יש מצוקת חניה ברחוב. הוא הנהן בראשו,נאנח,אמר לי "שבת שלום", והמשיך בעבודתו. הלכתי לאט הביתה ולפני הכניסה הסתובבתי להביט בו.
לא. לא הרגשתי רחמים. רק איזו דקירה קטנה .שני אנשים לבד ברחוב בלילה, לפנות בקר. אחד חוזר מהופעה מול קהל אלפים מריע, והשני סוחב פחי זבל.  ובפני ריבון העולמים, תודה לאל,  אנחנו שווים.

מרגלים ובוגדים

פורסם: 25 באוק׳ 2014, 11:31 על ידי: Uri Elasar

איך קורה שפתאום קם אדם בבוקר ומחליט לבגוד בעמו ובארצו ומה מניע אותו למעשה שפל שכזה? ומצד שני מה הניע אנשים שהסכימו לקחת על עצמם סיכון גדול כל כך ולצאת לארץ אויב כדי לרגל למען מדינתם תוך סיכון חייהם? במהלך השבועות האחרונים למדנו על שניים עשר המרגלים ששלח משה כדי לתור את ארץ כנען לפני כניסת בני ישראל ואיך הידיעות שהם הביאו הובילו לנדודים של ארבעים שנה במדבר. למדנו על יהודה איש קריות שנשק לישו על הלחי ובכך הסגיר אותו והוביל לצליבתו ותהינו האם יהודה באמת היה בוגד או אולי הוא מילא את רצונו של ישו וההיסטוריה שפטה אותו לא נכון. ביום השנה למלחמת יום הכיפורים למדנו על המרגל אשרף מרוואן שהיה מקורב לנשיא מצרים אנוואר סאדאת והעביר לישראל אזהרה מפני המלחמה המתקרבת. האם מרוואן היה אכן מרגל למען ישראל או אולי הוא היה בכלל סוכן כפול שעבד בשירות המודיעין המצרי והעביר לישראל ידיעות כוזבות? למדנו גם על מרדכי וענונו שממניעים אידיאולוגיים החליט לחשוף לעולם את סודות הגרעין של ישראל ותהינו כיצד בוגד בעיני אחד יכול להיות גיבור בעיני אחר. במהלך המחצית נמשיך ללמוד על בוגדים ומרגלים מסוגים שונים בישראל ובעולם וננסה להבין טוב יותר את רעיון הבגידה ואת נזקיו. נבחן את ההקרבה האישית של מרגלים למען מדינתם ונחשוף יחד את הצד האפל והמסתורי של ההיסטוריה.  

"דוד מלך ישראל חי חי וקיים?"

פורסם: 25 באוק׳ 2014, 11:19 על ידי: Uri Elasar

מיומנות ההשוואה היא מיומנות פשוטה על פניו. בוחרים שני אובייקטים, נגיד ציור א' וציור ב', מגלים את נקודות הדמיון והשוני ביניהם וסיימנו את המלאכה, לא? ובכן, מסתבר שלא. חשוב למשל להגדיר לעצמנו את מטרת ההשוואה. אם נשווה בין הציורים על מנת להכריע איזה מהם נרכוש, אזי שנשווה בין מחיריהם, נבדוק את מידת התאמתם לסלון ביתנו, נבחן את התחושות הסובייקטיביות שלנו כלפיהם. מנגד, אם נשווה בין הציורים לטובת העמקה בצדדים האמנותיים שבהם, אזי שנרצה לבחון קריטריונים שונים לגמרי - בחירת הצבעים, עיצוב הצורות, אורכי הקווים וכו'. מסתבר שמיומנות ההשוואה דורשת העמקה ותרגול על מנת לבצעה באופן אפקטיבי.
בשיעור "דוד מלך ישראל חי חי וקיים?" אנחנו לומדים ומתרגלים השוואות תוך עיסוק בטקסטים תנ"כיים וטקסטים שיריים מודרנים. כך למשל, בשיעורים האחרונים אנחנו עסוקים בהשוואה בין השיר "גוליית" של כוורת לבין המקור התנ"כי. מטרת ההשוואה שלנו היא להעמיק בהבנת השיר ולנסות ולברר האם מדובר בשיר "נונסנס" (חסר-פשר) או שמא דווקא בפרשנות מודרנית למקור התנ"כי.
מטרה נלווית של השיעור היא לחשוף את הילדים למקום המרכזי שסיפורי התנ"ך תופסים בתוך התרבות שלנו כיום. אם אתם חילוניים או דתיים, מאמינים או לא מאמינים, הרי שכך או כך אתם צפויים להיתקל בתנ"ך בשירים, בסיפורים, בשמות הרחובות והישובים ובשמות האנשים.

כושר גופני

פורסם: 29 במרץ 2014, 9:49 על ידי: Uri Elasar

כושר גופני מורכב מארבעה מרכיבים (או יכולות):

1. סבולת
2. כוח
3. מהירות
4. גמישות

המרכיבים הפעילים:

סבולת היא היכולת להתמיד בפעילות:
או להאריך את הזמן של קיום הספק נתון

או להגדיל את ההספק במשך זמן קצוב
כוח
היא היכולת להאיץ גופים (לשנות את מהירותם - להגדיל, להקטין, לשנות כיוון) או לעוות את צורתם.

מהירות היא היכולת לבצע פעולה נתונה בזמן קצר ככל האפשר.

מרכיב סביל:

גמישות היא היכולת להניע איברים בטווח תנועה גדול ככל האפשר
מרכיבי היסוד הללו יכולים להופיע במשולב:

סבולת-כוח - שהיא השילוב בין סבולת וכוח - היא היכולת להפעיל כוח לאורך זמן;

הספק או כוח מהיר/מתפרץ - השילוב של כוח ומהירות;

סבולת מהירות - שהיא השילוב בין סבולת ומהירות - היכולת לקיים מהירות למשך זמן ארוך;

ואפילו סבולת הספק או סבולת כוח מהיר שהיא שילוב שלושת הגורמים, כלומר: היכולת לקיים הספק גבוה לאורך זמן.

שיעור זה מיועד לתלמידים הרוצים לאתגר ולשפר את היכולות הגופניות  שלהם , הפעילות מותאמת ליכולות של כל תלמיד ותלמידה ובנוי על עבודה בתחנות שונות, תרגילים שונים משחקים והרבה הנאה.

הלימדה היא מאוד חוויתית אני משתדל בכל שיעור לעבוד על מרכיב אחר של הכושר בעזרת מכשירים שונים, כדורים,שקיות חול,דלגיות כדורי כוח, משחק ועוד...!

התלמידים זוכים להכיר את היכולות שלהם תוך הבנה שההתמדה וההשתתפות לאורך זמן יאפשרו להם להרגיש את השיפור ביכולות. הכיתה מיצרת אוירה תומכת ונעימה ומאפשרת  לתלמידים לחוות תחושת הצלחה ומסוגלות.

השיעור משלב למידה של מושגי יסוד הכשורים לכושר הגופני , לחימום לפני הפעילות, לחלק העיקרי של האימון ,למתיחות ולתזונה נכונה לפני ואחרי האימון .

אנחנו משוחחים הרבה על החשיבות וההשפעה שיש לכושר הגופני על יכולות הלמידה,הריכוז , הבריאות וההתפתחות שלנו ובעיקר מנסים למצוא יחד את הפעילות המתאימה והאהובה על כל תלמיד.

אני נהנה מאוד מהשיעור וההשקעה העצומה של הילדים בשיעור זה ולמרות האתגור הרב אנחנו משתדלים תמיד לסיים שיעור בחיוך וציפיה מייחלת לשיעור הבא.

אייל

ביולוגיה צעירים

פורסם: 8 במרץ 2014, 6:26 על ידי: Uri Elasar


בקורס ביולוגיה צעירים אנו עוסקים במאפייניים העיקריים של החיים ומנסים להמחיש את המאפיינים האלה על ידי ניסויים והדגמות , השאלה המרכזית שבה אנו עוסקים היא האם אפשר יהיה למצוא חיים מחוץ לכדור הארץ , בשביל לענות על השאלה הזאת יש צורך לדעת מהם החיים ומהם המשאבים החיוניים לחיים כפי שאנו מכירים על פני כדור הארץ על מנת שנוכל לדעת מה לחפש בכוכבי לכת אחרים.  עסקנו בחשיבות המים לקיום החיים והדגמנו בשיעור איך המים בהיותם חומר שממיס חומרים רבים אחרים מאפשרים פירוק והרכבה של חומרים כימיים. בהדגמה אחרת המחשנו תגובה כימית של חומרים היוצרים תוצר שתכונותיו שונות מאוד מהחומרים ממנו הוא נוצר. , 
מלבד זאת דיברנו גם על מגוון המינים וגם על התאמה של יצורים חיים לסביבתם. בהמשך על כל תלמיד יהיה לבחור נושא , להעמיק בו וליצור תוצר הקשור אליו כמו מצגת או כרזה וכו.
 
 
אני יכול לתת גם הנחיות איך לבצע את הניסויים האלה בבית אם זה מעניין מישהו
 

ניצני מדעים

פורסם: 8 במרץ 2014, 6:20 על ידי: Uri Elasar

בשיעור ניצני מדעים אנו מכירים לראשונה את תחום המדעים לילדי ניצנים. מתנסים בהשערת השערות, ניסוי, הסקת מסקנות ומסתכלים על תופעות בעולמנו מקרוב. נושאים כמו מים, רוח, שווי משקל, יחידות מידה, חשמל ואחרים מסתמכים על הסקרנות הטבעית של הילדים ועל מפגש מוחשי עם הנושאים. השיעור מתנהל כעבודה עצמית או בקבוצות קטנות ומאתגר גם את יכולות השפה, החשבון והציור של הילדים על ידי הצורך בתיעוד במחברת.

אחד האתגרים בשיעור הוא היכולות השונות של ילדי כיתות א'-ב' בקריאה וכתיבה. מצאנו לכך פתרונות שונים כמו עבודה בזוגות מעורבים או ציור של התשובות במקום כתיבה. הפתרונות הם אישיים לכל ילד ורמתו כשהמטרה המרכזית היא ההנאה מהחקר.

אתר הקורס:
(אפשר לעשות גם בבית עם ההורים)
Inline image 1

נבחרת הכדורסל בנות של דמוקרטי בעמק

פורסם: 1 בפבר׳ 2014, 10:25 על ידי: Uri Elasar

במהלך השנה שעברה העלו רעות שרקז ותומר ראובני ממרחב בוגרים רעיון, להקים נבחרת כדורסל של בנות בית הספר. לא היה מדובר בשיעור רגיל בתוך המערכת, אלא בפעילות על הזמן הפנוי של כל הבנות שרצו להשתתף ולקחת חלק ביוזמה.
ההתחלה לא הייתה קלה וכמות הבנות שרצו להשתתף לא הייתה רבה. אולם, אט אט ובסבלנות רבה החלה להתקבץ לה נבחרת של בנות, שראתה בקבוצה הספורטיבית הזו משהו מיוחד ומהנה. הבנות וויתרו פעם בשבוע על 'הזמן שלנו' ביום רביעי, ובאו להתאמן וליהנות ולהכיר את משחק הכדורסל, אשר רובן המכריע של הבנות כלל לא הכיר עד לאותו הרגע.
סוגיות חברתיות צצו ועלו מעל- פני השטח בזמן האימונים חדשות לבקרים. התהליך התחיל. היה זה תהליך ארוך שבו למדו הבנות להעריך אחת את השנייה, ללמוד לוותר בשביל הנבחרת ולהגיע לאימונים למרות שלא תמיד יש חשק, בעיקר בגלל החשש לפגוע בבנות האחרות. תחושת אחריות אישית וקולקטיבית החלה לצוץ אט אט. 
עם הזמן החלו הבנות ללמוד את עקרונות משחק הכדורסל, הקצב באימון גבר, הבנות החלו להכיר חלק מהתרגילים השונים, ואף לקחת חלק בשיעורי הכדורסל השונים שהציע בית הספר כחלק ממערכת השעות.
במקביל זכתה הנבחרת בתרומה של ביגוד עם לוגו בית הספר. תודה רבה על התרומה.
השנה היה ברור לכולם שאימוני הנבחרת ממשיכים ובגדול. לאחרונה אף נרשם בית הספר לקחת חלק בטורניר כדורסל לבנות בהשתתפות שישה בתי ספר יסודי השייכים למועצה. מטרת הטורניר (המתקיים בפעם הרביעית) היא לחשוף את הבנות לענף הכדורסל, להכיר בנות מבתי ספר אחרים וליהנות מעצם המשחק המשותף.
הטורניר יתקיים בסוף חודש פברואר. תאריכים רלוונטיים יפורסמו בהמשך לכל מי שירצה לבוא ולצפות בבנות.

בתמונה:
עומדים (משמאל לימין): שיר, שירה, נגה, תומר, נעם, גיא 
יושבות (משמאל לימין): רעות, מאיה, נויה, נועה
לא נמצאת בתמונה: מאיה זוהר.

1-10 of 18