סיכום ולקראת שבוע 20/5/2017

פורסם: 27 במאי 2017, 6:31 על ידי: יעל תלם
נשים יקרות ואנשים יקרים,
הנה מה שהולך להיות כתוב כאן היום:
 • מה היה... 
  • נבחרת הכדורגל זוכה בגביע!!
  • ערב תוצרים מרגש של יום רביעי הגדול
  • מרוץ שדה בית ספרי
  • תמונות מהשבוע
 • הודעות חשובות: קהילת בתי הספר הדמוקרטיים, תיכון, מסיבת סיום, חופש גדול, סמינר תיכון.
 • ולסיום... רוצים להיכנס לראשו של מורה? וגם, עולם הסלולרי המנוכר...
מה היה לנו השבוע?

הגביע הוא שלנו! 
תמונה מוטבעת 1
נבחרת הכדורגל הצעירה שלנו נסעה השבוע לגמר הארצי של בתי הספר הדמוקרטים וחזרה עם הגביע אחרי ניצחון מוחץ בחצי הגמר וניצחון דחוק בהארכה בגמר מגול של מעין תירוש!! 
אז התהליך חשוב וגם הדרך והעיקר ההשתתפות... אבל הגביע כבודו בהחלט מונל במקומו - כל הכבוד לנבחרת הסגולה!! וכמובן למאמן איילי.

מרוץ השדה הבית ספרי 
עוד מיזם ספורטיבי בהובלתו של איילי שהפך כבר מסורת הוא מרוץ השדה הבית ספרי... בהיענות של כ 90% מילדי ומורי בית הספר יצאנו לשדות נהלל למירץ שדה שכלל מגוון מקצים מ400 מ' ועד 4 ק"מ. היו רצים, הרבה מעודדים וכמובן קב' הורים שהגיע לרוץ (לא באחוזים גבוהים כמו אצל הילדים אמנם...) והיה אירוע נהדר!
תמונה מוטבעת 2
תמונות נוספות באלבום ריצת שדה

יום רביעי הגדול - ערב תוצרים
למי שעדיין לא שמע או לא יודע... יום רביעי הגדול הוא יום למידה שלם לילדי שכבה ט' בו הם יוצאים באופן מעשי ווירטואלי מחוץ לכתלי הכיתה להרחיב ולשכלל את כלל היבטי הלמידה שלהם. ביום רביעי בערב נערך ערב מרגש של הצגת תוצרי הלמידה של התקופה האחרונה (תקופת השכלה ולמידה) כמלבד טכס פתיחה הציגו הילדים את התוצרים ברחבי בית הספר כשההורים, אנשי צוות שהגיעו וגם הורים לילדים משכבות אחרות (שעניין אותם) עברו בין המייצגים ויצרו דיאלוג עם הילדים והילדות אודות התוצרים והלמידה. היה ממש מרגש, מעניין ומרתק לפגוש את היצירה של למידה משמעותית ומעמיקה.
תמונה מוטבעת 3
אור מקריא בפני כולם בטכס הפתיחה מילים מרגשות אודות התקופה והתוצרים... הנה הדברים כפי שנאמרו בערב:
בשנת ההקמה הראשונה של בית הספר, היו שחלמו שבית הספר יקום באיזה אחו ירוק ויפה, ושהלמידה כאן תתקיים אגב רכיבה על סוסים באוויר הפתוח. זה לא קרה, אבל בחרנו בכל זאת לשמור על ניצוץ קטן מתוך החלום הזה והוא ימי הרביעי שלנו, ימי הלמידה החוץ כיתתיים. אלה ימים שבהם אנחנו נזכרים שיש עולם שלם בחוץ שאפשר ללמוד ממנו, עולם שלם של תכני לימוד ושל דרכי לימוד.

עד כיתה ו' ילדי בית הספר מטיילים מדי יום רביעי ברחבי נהלל ולומדים על העונות, החקלאות והמשקים.
בכיתות ז-ח הרחבנו את הלמידה לעולם העבודה והילדים עובדים כשוליות בגני ילדים, בחממות, משקים ועסקים.
בכיתה ט' השנה, במסגרת "יום רביעי הגדול" עשינו התאמות נוספות שהיו דרושות לגיל של החבר'ה שלנו. השעתיים, הפכו ליום למידה שלם, המרחקים גדלו, חופש הפעולה התרחב, אבל גם הציפיות והדרישות. 

בתחילת השנה למדנו במרכז יום לקשיש במזרע, שם בילינו כחודשיים, ובמפגשים עם הזקנים במקום, למדנו על נתינה, ועל קבלה.
בהמשך השנה התחלנו לבקר במכללת אורנים. התנסינו בהרצאות של תואר ראשון ושני, עשינו שימוש בספריה, שוטטנו בגן הבוטני, קיימנו מפגשים. ניסינו להבין מהם לימודים גבוהים ומהי השכלה גבוה.
בסופה של התקופה באורנים, אתגרנו את הילדים. ביקשנו מכל אחד מהם להשכיל ברמה גבוהה בנושא שקרוב לליבם. כל אחד מהם יצר קורס למידה אישי למשך 4 ימי למידה מלאים, כל אחד בחר מה ללמוד ואיך ללמוד את זה.

הילדים היו מדהימים. לא שזה הלך בקלות. בכלל לא. הם התלבטו, והתבלבלו, בחרו נושא והחליפו, התרגשו ואז התעצבנו. את התוצרים של זה תוכלו לראות ממש תכף, אבל הדבר המשמעותי יותר הוא תהליך הלמידה שהם עברו. ניר המורה קרא לזה "למידה בוגרת". בזה בעצם הם התנסו. תהליך למידה בו נדרשה מהם משמעת עצמית, למידה מתוך מוטיבציה פנימית ולא כי מישהו אמר להם, למידה שדרשה מהם להתנתק מכותלי הכיתה ולפגוש את העולם. סוג הלמידה הזה הוא דורשני מאד. הוא מספק מאד כשמצליחים אבל מתסכל כפליים כשלא. הילדים לא היו לבד כמובן. ניר, יעל ואני היינו שם. עזרנו, הרגענו, אתגרנו, דרשנו ולא ויתרנו.

כשאנחנו מסתכלים קדימה לעבר התיכון, ברור לנו שיסודות הלמידה האלה, בהם התנסו הילדים בימי הרביעי יהיו המסד של התיכון. למידה בפורמט של האנגר, שמאפשר בחירה רחבה אבל גם דרישות גבוהות; מפגשים עם העולם במסגרת מעש"ה ומחויבות לחברה (כמו שהראינו בסב יום) וכל זאת לצד הקפדה על מיומנויות למידה קלאסיות (הכתיבה, הבנת הנקרא, ניתוח טקסטים וסרטים).

ילדודס, אנחנו יודעים שזה לא תמיד היה קל ושזה ממש מאתגר להיות הראשונים והחלוצים, אבל חשוב לנו להגיד, שאנחנו גאים בכם, מאד, על כל המאמצים ועל הלמידה המאומצת שעשיתם השנה.

תמונות מן התערוכה והערב יפורסמו בהמשך... כאן המקום להודות תודה ענקית לאור, יעל וניר שמובילים את המיזם ועושים עבודה מופלאה!! ולרעות, מורן, איריס ועינת שנתנו יד ולעיתים אף רגל בהפקת ערב התוצרים והתערוכה היפה!!

תמונות מהשבוע - לא הרבה אבל כנסו לאלבום ואל תוותרו על הסרט בו ארז קוצר עם המגל


הודעות חשובות
 • סיום שנה של קהילת בתי הספר הדמוקרטים - הנה הוא מגיע האירוע השנתי בשפיים... שווה ביותר, כל הפרטים בקבצים המצורפים. הכרטיסים כבר במזכירות!!
תמונה מוטבעת 6

תמונה מוטבעת 5
לתשומת לבכם, פרט חשוב: זהו אירוע סגור, כלומר, רק רוכשי כרטיסים בבתי הספר הדמוקרטיים יוכלו להיכנס לאירוע
דבר המבטיח לנו אווירה ייחודית (משרד החינוך הכיר בייחודיות!) ותורים קצרים, באופן יחסי.
כל המתקנים פתוחים וללא הצפיפות המאפיינת את הפארק בימי הקיץ הרגילים (ובוודאי שבאירועים רבי משתתפים, כשל ארגונים גדולים שלא ננקוב בשמותיהם)
הפארק עבר מתיחת פנים/שיפוץ ונוסף מתקן חדש!

 • מרחב בוגר יוצא ל  כנף - ביום רביעי יצאו ילדי מרחב בוגר ליום סיור וטיול ברמה"ג בו הם יבקרו בבית הספר הדמוקרטי כנף באליעד ואחר כך ימשיכו בטיול קל.
 • תיכון - עידכון על התיכון, אנחנו בעיצומם של ההכנות. מבחינת מבנה ההאנגר שמיועד להיות באולם הישן - אנחנו מחפשים דרכים לממן את שיפוצו על מנת שיוכל ל/מש אותנו כבר בתחילת שנה הבאה (מדובר בכמה מאות אלפי ש"ח ) ובמקביל צוות תיכון ממשיך בעבודתו. אנו בונים את הצוות של שנה הבאה ומנסים להבים ולדייק את ההבדל בין התיכום לשאר בית הספר לצד הרצון להמשיך ולהיות בית ספר אחד רב גילאי. רישמו בפניכם הורי ט' וי': בסוף אוגוסט (תראריך ופירוט ישלחו בקרוב) יתקיים סמינר תיכון בן יומיים לתלמידי התיכון (כרגע ט' וי') בו נכיר, נתגבש ונתכונן יחדיו ללמידה והבחירה בשנת הלימודים הבאה. פרטים נוספים בקרוב מאד.
 • מסיבת סיום - המסיבה תתקיים ב 22.6 במתכונת המסורתית של יריד שכולל הופעות, תערוכה, דוכנים וטכס מרכזי (הפעם פחות מופעי הוא יהיה) כשהשנה קורס במחצית ב' שכולל את דליה וסהר (המןורות)9 וכ 20 תלמידים מגילאים שונים הוא המפיק של האירוע. פרטים נוספים יגיעו כמובן בהמשך...
 • חופש גדול - ילדי א-ג המעוניינים להירשם לקייטנת בית הספר של החופש הגדול... נא לעשות זאת בהקדם.
 • יום למידה קהילתי - הצוות שהתנדב להבנות ולהפיק את ערב הלמידה ישב ממש בקרוב ונעשה מאמץ גדול לקיים אותו עוד השנה (אם לא בשנת הלימודים עצמה אז במהלך חודש יולי). לא פשוט בעיקר עבורינו לדחוס דברים לחודש הקרוב... 

ולסיום,
הסרטון הבא מאפשר לכם לרגע להציץ לעולמו של המורה (אמנם בבית ספר רגיל, של משה"ח... אבל מורים ותלמידים הם מורים ותלמידים בכל מקום) כשהסרטון נבנה בצורה אינטראקטיבית עבור מורים ללמידה כיצד יש להוביל כיתה...  ניסוי מעניין שווה להיכנס ולחוות. כנסו בקישור הזה
ומשהו אחר לגמרי... אנחנו חיים בעולם בו המכשיר הסלולרי הפך מזמן לאיבר מאיברי הגוף, לחלק בלתי נפרד מההוויה והתרבות... ילדים רבים (וגם מבוגרים) לא רואים את עצמם ללא המכשיר.
הסרטון הבא של האנימטור המוכשר steve cutti מביא את ההיבט השלילי של הטכנולוגיה שכבשה אותנו ובאור מאד אפור ואפילו שחור (למרות שמבחינה פיזיקלית אין דבר כזה אור שחור, אבל מבחינה ספרותית זה אוקסימורון לא רע...) הוא מספר לנו אץ הסיפור שלנו... שלנו? צפו בסרטון הקצר והיפה - עצוב הזה... מה הוא עושה לכם? מה צריך לעשות על מנת לא להגיע למקום אותו מספר הסרטון? 
ולמי שהנושא מעניין אותו מאד (וגם מי שסתם אוהב קולנוע)הפנקו את עצמכם בסרט האיטלקי הנפלא "זרים מושלמים" שתוקף את הנושא מזווית אחרת לגמרי... סרט מהנה עד מאד ומעורר מחשבה, רוצו מהר הוא כבר יורד...

שבוע נפלא!
Comments