סיכום ולקראת חג

פורסם: 14 באוק׳ 2016, 12:52 על ידי: יעל תלם   [ עודכן 14 באוק׳ 2016, 12:52 ]
אנשים יקרים ונשים יקרות,
רגע לפני סופ"ש וסוכות אנו מסכמים את שבוע החגים הזה שחל עלינו עם ראש השנה ויום כיפור שיצרו לנו יום לימודים בודד...

אי אפשר להתחיל ולהתעלם מהסערה בעולם החינוך ובתי הספר של השבועות האחרונים. למי שלא שמע... אלפי מורים לא קיבלו את משכורתם הראשונה לשנה זו באופן מלא ולעיתים אף לא קיבלו כלל. זאת השנה השנייה שלנו בבעלות משרד החינוך וגם אנחנו כבר חווים שנה שנייה של בעיות מאד גדולות בקבלת משכורות באופן מותאם ולעיתים לוקח מספר חודשים עד שמורים מקבלים את המשכורות הנכונות. לשמחתם המערכת מחזירה גם רטרו אקטיבית וזאת גם הבעיה! סיפורים רבים של התקזזות של משרד החינוך עם המורים הביאה לכך שיש מורים ומורות שקיבלו משכורת במינוס (חייבים למשרד החינוך) או חצי שכורת. המשכורת היא דבר שלא נהוג לדבר עליו ובטח בעבודה חינוכית שבה נהוג לדבר ערכים ובעיקר כי לא כל כך נעים להתבונן בתלושים של עובדי ההוראה והחינוך.
כנראה שמה שנמשך שנים ויכול להיקרא גם הלנת שכר, מעוגן בחוק וכמו שאמר עיתונאי אחד זה כשר אבל מסריח. המשרד לא הודיע לפני למורים, לא פרס החזר חובות וכו'... ובעיקר המורים כמו הרבה מהתלמידים במשרד החינוך הופכים לעוד מספר במערכת הענקית הזאת ולא כבני אדם שרגע לפני החגים מגלים שחשבון הבנק שלהם ריק.
המחאה שהולכת וצוברת תאוצה כנגד משרד החינוך, ארגוני המורים שעומדים מן הצד כבר שנים היא מחאה חשובה וחשוב להכיר ולהצטרף אליה כי אותם עובדי חינוך שמקבלים משכורות לא גבוהות וגם הן אינן משולמות כראוי הם המשאב החשוב ביותר שיש למדינה ולהורים.
אולי מכאן גם תצא מחאה גדולה כנגד התיעוש של מערכת החינוך, נגד מכונת הציונים, הבגרות, שעוני הנוכחות ועוד סממנים רבים שהופכים את המערכת לכזאת המביעה אי אמון במורים, בתלמידים וחושבת שאפשר להתייחס אל בתי ספר כמפעלים... מי יודע אולי גם הגל הענק ששוטף עכשיו את הארץ בניסיון להקים בתי ספר אלטרנטיביים (רק באזור שלנו בלבד הוקם השנה בטבעון בית ספר משלב ברוח דמוקרטית וקיימות עוד 4 יזמויות אמיתיות להקמת בתי ספר דמוקרטיים!!) הוא חלק מאותה הבנה כוללת ששינוי גדול בחינוך חייב להיעשות לא על ידי עוד רפורמה למדידה והערכה אלא משהוא מעמיק שיחזיר את האנושיות, אהבת האדם והיחסים למרכז הבמה החינוכית.

יום כיפור - חזרנו מראש השנה ליומיים לימודיים ורגע לפני שיצאנו חופשת יום הכיפורים ציינו את היום (מעבר לציונו במרחבים השונים, בשיעורים וכו') גם במפגש של כלל בית הספר בסיומו של יום שני בו בין היתר נעמדו ילדים ובפני כלל באי בית הספר בקשו סליחה מחברים. המאורע היה נטול ציניות והיכולת של ילדים וילדות מכיתות א ועד ט להרגיש בטוחים ולומר דברים כל כך אמיתים ומרגשים... אנחת רווחה גדולה! כמובן אי אפשר לוותר על תקיעת השופר המסורתית והפעם יש דור המשך לניר צפוני... אור גליל!!סוכות - תזמון החגים כפה עלינו השנה יום לימודים אחד שהיה תקוע לכולנו כמו עצם בגרון... אין הגיון לחזור ליום אחד ועם זאת ולמרות מאמצינו לא ניתן היה לשנות אותו. וכמו שאומר הפסוק המקראי הידוע - מכל לימון אפשר לעשות לימונדה! אכן, היה יום מופלא!! קבוצת הבנות מו. אירועים רתמו את ארז, גיא ולי למשימה והופק יום טיול וסדנאות נהדר. כל בית הספר יצא מתחומי בית הספר כשהגדולים שבחרו (ממרחב טיפקס ובוגרים) יצאו מוקדם יותר לטיול ארוך יחסית (6 ק"מ) עד כפר יהושוע שכלל עצירת תצפית בדרך והסברים מאת גיא על רכבת העמק ועוד... מי שנשאר מקטן ועד גדול יצאו לחורשת הראשונים בנהלל והסדנאות התנקזו לשם ובינהם בניית סכות מניטוריות (חזרנו למסורת), odt, כתיבת שיר לסוכות, הכנת הצגה לסוכות, הכנת שרשראות ועוד... התוצאות בחלקן הוצגו בכמ"ש והיו מקסימות!

למי שתהה הרעיון של לצאת מחוץ לכתלי בית הספר בסוכות מתקשר ליציאה מחוץ לבית אל הסוכה... לעשות סדנאות בחיק הטבע, לטייל, להיות לא במוכר והבטוח אלא דווקא במקום הפחות נוח לגזירת שרשראות או עשיית סוכות קטנות... מזכיר לנו משהו שאולי שכחנו...

ווטסאפ - לאור כך שלרוב הילדים בבית הספר יש מכשיר סלולרי ולאור העובדה שגיל קבלת הסלולרי הולך ויורד אנו מעירים את תשומת ליבכם לכך שקבוצות הוואטסאפ הם אזור אפור ולמעשה חסר גבולות ויכול להיות פוגעני ובמקרה הגרוע מסוכן. כדאי ורצוי ללמוד את הנושא באינטרנט ובכל מקור מידע שתמצאו. ראינו לנכון להביא לידיעתכם מקרה שקרה ברחבי העמק המקוונים שהגיע דרך המועצה:

ברצוני לעדכן אתכן באירוע שהתרחש בקבוצת הווטסאפ "שכבת ו' עמק יזרעאל"- קבוצה הכוללת בתוכה ילדים מכלל בתי הספר במועצה.

בקבוצה נשלחו הודעות המספרות את סיפורו של נער החוגג יום הולדת 14 ומוחרם על ידי כיתתו. בהודעות קוראים לחברים בקבוצה לעשות מעשה טוב; לשלוח לאותו נער ברכת מזל טוב באופן אישי ולהפיץ את המסר.. ערנות של אחת מהאימהות לנעשה בקבוצה ושיתופה בהודעה המחשידה את הורי הישוב הביאו לבדיקה של אחת מהאימהות את הנושא- האם התקשרה למספר המדובר ולדבריה בצדו השני של הקו לא דיבר ילד בן 14 אלא בחור צעיר.  – מספר הטלפון הועבר לידי המשטרה לצורך בדיקה של העניין.

המלצתי לשוחח עם הילדים על האירוע וכמובן לעדכן את ההורים ולקרוא להם להיות מעורבים בקבוצות הווטסאפ או קבוצות אחרות ולהדריך את ילדיהם לשימוש בטוח ברשת. במקרה זה מדובר בהודעה שהיא למעשה תרמית; במקרה הקל מדובר במעשה שטות שנעשה על ידי נערים ובמקרה החמור מדובר במלכודת ליצירת קשר עם קטינים על ידי אדם בגיר.

חשוב להדריך את הילדים: חברים בווטסאפ או ברשתות אחרות הם מי שאנחנו חברים שלהם, מכירים אותם. במידה ונוצר קשר עם אדם חדש אין לשלוח אליו תמונות שלנו, לקבוע איתו מפגש ללא נוכחות מבוגר וכו'.

והנה מייל שנשלח להורי מרחב גזוז וכדאי שכל הורה לילד עם וואטסאפ וסלולרי יקרא... הוא מתאים לכלל הגילאים בעלי המכשיר.

כבר לקראת סוף שנה שעברה הבחנו בעובדה שלילדים רבים מהמרחב יש פלאפון סלולרי.  עובדה זו שינתה במעט את השיח, הקשרים וההתמודדויות של ילדי המרחב. אלו שעם פלאפון וגם אלו שבלי. הילדים החלו לספר על קבוצות שנפתחות ונסגרות, על מילים לא נעימות שנאמרות, על ילדים שמוציאים או מכניסים אותם לקבוצות מבלי לקבל רשות, על תמונות וסרטונים לא מותאמים שנשלחים ועוד..
שמנו לב לשיח שנוצר על איזה פלאפון יש לי, על ילדים שאין להם פלאפון וההתמודדות שזה מביא להם ולכם, על עיסוק חברתי נרחב שמגיע ביחד עם המכשיר.
ראינו ילדים מבולבלים, ילדים שזקוקים לגבולות שלנו, המבוגרים, ילדים שמבקשים שנלמד אותם איך להתנהל בעולם הזה.
וראינו גם ילדים שחיזקו את הקשרים החברתיים שלהם בזכות המדיה, ילדים שמביאים את עצמם לידי ביטוי טוב יותר מול המחשב או הפלאפון מאשר פנים אל פנים, ילדים שיצרו קשרים חדשים או גילו כשרונות חבויים.
כל זה מציג את המורכבות הגדולה שמביא איתו המכשיר. החלטה  האם לתת או לא לתת לילד מכשיר פלאפון הינה החלטה הורית . ולצד הרצון לשמור על פרטיות הילדים נכנס הצורך שלהם בנראות, בגבולות, בתמיכה ובליווי של המבוגר. בדיוק כמו בכל הדברים האחרים בחיים.
אנו ממליצים ליצור שיח פתוח עם ילדכם על עולמו הוירטואלי -  לאפשר להם לשתף ולספר לכם על התלבטויות, על הצלחות, על פחדים הקשורים לנושא.  ניתן ליצור כללים משותפים הקשורים לנושא (מצורף קובץ הצעה). ממליצים להיות חלק מהעולם הוירטואלי שלהם - לעבור על ההודעות, לראות שאין לילדכם חברים או חברות שהוא אינו מכיר, שהוא לא קיבל הודעות, תמונות או סרטונים בעלי תוכן פוגע, שהילד לא חשוף לאלימות מסוג כלשהי,  הילדים זקוקים לנראות הזו. העולם הוירטואלי מהבחינה הזו אינו שונה מהמציאות. הוא חלק ממנה. אך הבלבול, לעיתים, גדול יותר ואיתו הסכנות.

כמה המלצות למי שרוצה להעמיק את הלמידה בנושא - 
מידע אמין על מין  - אתר המכיל תשובות לשאלות הוריות וחינוכיות רבות, חומרים לקריאה ולמחשבה וכן עצות פרקטיות.
סרטון שהקרנו לילדים בשנה שעברה - בתיווך ובהתאמה, כמובן.
איגוד האינטרנט הישראלי - אתר המכיל מידע רב על הסכנות הקיימות ברשת, על דרכים לתיווך ולשמירה.

שירותים - נפתחו בשעה טובה שירותי החצר המשודרגים שלנו!! מי שראה גם שירותי הקומה עברו שיפוצים ושידרוגים וכאן המום להודות לעינת על המאמץ הבלתי אפשרי מול הספקים והקבלנים ולשירלי רוזנבלט על העזרה והעיצוב.
תשלומים - הורים שעדיין לא שילמו לבית הספר ולהסעות אנו מזכירים ומבקשים לעשות זאת באופן מידי לאחר החופשה. 

חיסונים - ילדי כיתות ב' וח' שעדיין לא הביאו פנקסי חיסונים נא לעשות זאת מיד אחרי החופשה. 

בדיקת ראיה - תיערך לילדי כיתה א' ב 18.11

אלוף בצלות ואלוף שום - קבוצה גדולה של ילדים התחילה כבר לעבוד על המחזמר של השנה - "אלוף בצלות ואלוף שום", במסגרת שיעור מחזמר שבועי במערכת. המחזמר הוא יוזמה של תמר שלי וגלי הלוי ממרחב גזוז (כתה ה'), שגילו את הספר של המחזה והחליטו שהן רוצות להעלות אותו בבית הספר. יעל תלם הצטרפה כמורה שמלווה את הפרוייקט וביחד הן (תמר, גלי ויעל) מעבירות את השיעור. בקורס שותפים 27 ילדים מכתות ב'-ד', כולם ישתתפו במחזה שיעלה בסוף ינואר כשחקנים, זמרים, רקדנים ונגנים, ובתקווה - גם יקחו חלק בצדדים נוספים של ההפקה.
בינתיים כבר חולקו התפקידים, והילדים קיבלו טקסטים ללמוד בעל פה עד אחרי החגים. שני שירים כבר נלמדו וגם חצי ריקוד... ועוד הרבה עבודה לפנינו בחודשים הקרובים.
עדכונים נוספים והזמנה יגיעו בהמשך, ובינתיים - אנו מחפשים הורים שיעזרו לנו בתחום התפאורה והתלבושות. אם יש לכם/ן יכולת ורצון לקחת חלק, אפשר לפנות במייל חוזר לבית הספר, או ישירות ליעל - 0544529418. תודה רבה!

טיול דרום למרחבים טיפקס ובוגרים - מייל מפורט יישלח בהמשך אבל כאן המקום והזמן ליידע אתכם שהשנה אנחנו מתחילים שינוי בתחום הטיולים. לא רק טיול שנתי אלא רעיון שגם הטיולים יהיו בסופו של דבר מגוון של סוגי טיולים שונים שמתוכם יוכלו הילדים לבחור את הטיול המתאים להם. וכמובן גם טיול שנתי מסורתי בן יומיים לכולם. הרעיון בראשית דרכו ויריית הפתיחה היא טיול שטח לדרום. טיול בן יומיים בבחירה לילדי מרחבי טיפקס ובוגרים, עם לינה בשטח ומסלולים ארוכים יותר מהרגיל. תוואי הטיול הוא נחל זהר ומעלה זרון וביום השני מצוק תמרור לעין בוקק והוא יתקיים בסוף נובמבר (כל הפרטים המדויקים ישלחו בהמשך להורי ילדי המרחבים) וההרשמה אליו החלה. אנו מקווים להוציא כבר השנה טיול נוסף בעל אופי אחר. ביום שישי שעבר יצאו אנשי צוות שהתנדבו לטיול הכנה... הנה טעימונת מהטיול המדהים שהן עברו:

הצעה לסוכות בחירייה - למי שמעוניין בבילוי אחר בחג הסוכות שמשלב הנאה וגם מודעות אקולוגית הנה הזמנה לאחד המקומות היפים, מעניינים וחשובים בארץ:ולסיום,
כולנו מכירים את המושג "שנאת חינם" שבגללה אולי חרב בית המקדש... אבל ישנו המושג "אהבת חינם" שהוא אולי מורכב יותר ועסיסי פחות אבל בימים אלה שאחרי כיפור על החטאים או התבוננות במעשים כדאי לפנות גם לצד החיובי שביכולת שלנו לשנות ולהביא לטוב לחיינו ולעולם. כשמסתכלים על הקורה בסוריה השכנה ניכרת וברורה שנאת החינם שמביאה למאות אלפי הרוגים ומיליוני פליטים וכנראה היכולת שלנו להתעלם מכך גם היא נעזרת בניצנים של שינאת חינם שהשרישו בנו אחרי שנים של סכסוך... אבל בתוך הכאוס של מלחמת האזרחים הסורים ישנם ניצנים רבים של אהבת חינם ובינהם ישראלים רבים שפועלים לעזרה, הצלה וטיפול בנפגעים הרבים. לאחרונה גם מתגברת תנועה שקוראת לתפילות של יהודים ולא יהודים במדינה שלנו לשלומם של האנשים ולהפסקת המלחמה. יש הרואים את התעלמות העולם למלחמה בסוריה ונזכרים בהתעלמות העולם ממלחמת העולם השנייה והשמדת העם היהודי... ולמלחמה העקובה מדם בדארפור... וניתן למצוא עוד ועוד דוגמאות לשנאת חינם ברחבים העולם המובילה לחורבן, הרס והרג... ואנחנו? אנחנו נוטים להתעלם כשזה רחוק, למצוא טיעונים מצדיקים שמקורם הוא אכן בשנאת חינם שהשתרשה בנו וקשה לנו (בהכללה גסה כמובן) לצאת מעורנו ולעזור גם במחיר אישי ולעיתים אף סכנה, להפסקת אותם עוולות ופעולות אלימות. גם אם נחזור לעולמנו הקטן בעבודה, בקהילה, בבית הספר ונבדוק לא בטוח שנוכל להגיד לעצמנו שאנחנו תמיד מתערבים ופועלים למען האחר... האם מנענו את החרם שהילד שלנו היה שותף לו? האם בריב שראינו בחצי העין או האוזן בין השכנים לקחנו נשימה ועזרנו אומץ ו... ברוב המקרים החשש מכדור השלג הלא ידוע שיתגלגל בעקבות ההתערבות עוצר אותנו. ומהם אותם מקרים שאנחנו אוהבים חינם? שאנחנו עוזרים ללא היסוס ומוכנים להסתכן ולהיפגע או סתם לבזבז את זמננו על מנת להיות שם עבור מישהו... מה הם אותם רגעים ומדוע הם קורים? אולי אם נחקור אותם, נבין אותם ולמד כיצד אנו פועלים במקרים כאלה נוכל להעצים ולהגדיל את כמותם.
אז הנה כתבה מעניינת ולא ארוכה שיכולה לשפוך קצת יותר אור על אותה אהבת חינם:  "המצרך היקר שלא עולה כסף – מהיכן נובעת אהבת חינם וכיצד מוסיפים אותה לחיינו?"

שתהיה לנו חופשה מלאה בחוויות ואהבת חינם!
Comments