סיכום שבוע 27.11 - 1.12

פורסם: 1 בדצמ׳ 2016, 3:10 על ידי: יעל תלם
אנשים יקרים ונשים יקרות,

איך לפתוח? במשפט "הכל בוער"? אולי ב"התגייסות בינלאומית לעזרת ישראל"? אפשר אולי גם "אנשים רבים מצאו את עצמם ללא בית"? בכל מקרה השריפות המרובות תפסו אותנו מוכנים היטב מבחינה מערכתית וכרגיל לא מוכנים מבחינה תקשורתית ורגשית וכאן מקומנו להחליט כיצד לקרוא את הכותרות, איך לשמוע חדשות, כיצד להתנהל בשיחות חולין... 
כל כך מהר אנחנו שופטים ומבקרים, מחליטים ובדרך כלל מיד כשהלהבות יורדות וכבות נשארים אותם אנשים שביתם נשרף להתמודד לבד עם הקושי והלאומיות השקרית שעפפה אותם בזמן המקרה נשכחת ועוברת לנושא הבא. אז מה תפקידנו?  אולי להוריד להבות, להתנהל באופן רגוע ומתון, לחכות... לשהות... לא למהר להגיב ולאפשר לילדינו לחוות אירוע קשה באופן לא דרמטי שיאפשר להם להתמודד עם הקושי הרגשי ולא יעצים אותו לכדי חרדות ולהטמיע דרכי תגובה שלא בטוח ויועילו להם בעתיד.
וכך גם נכון לא רק באירועים לאומיים אלא בכל מצב בו הלב עולה על גדותיו והסביבה מלבה את להבותיו ו... אנחנו בתפקידנו שם כדי להיות, לחבק, לדבר את מה שמרגישים וכמובן לעשות כי כשעושים זה הרבה יותר אפקטיבי מכל המילים שלא נגיד.
אז בכל זאת, אלפי אנשים פתחו את ליבם ובתיהם לאנשים שאיבדו את ביתם או רק עזבו אותו - אנשים מכל העדות, הדתות והמגזרים ללא הבדל ועם הרבה נתינה. כבאיות מהרשות הפלשתינאית, מסוק מירדן, סופר טאנקר מקולורדו, מטוס קרואטי והרבה מטוסים צהובים ישראלים, כבאים מוסלמים, יהודים, נוצרים - כל אלה משאירים את הציניות במקומה הלא מכובד ומאפשרים לקוות שיום אחד והוא לא רחוק בני אדם יחיו ויפעלו כבני אדם בלבד ללא הפחד והקושי לקבל אחד את השני לאור המסגרות הדתיות והלאומיות שלהם... הלוואי!

אז מה היה לנו?

מסע שטח - השבוע יצאנו למסע מופלא, שהתחיל לפני כמה חודשים.. מסע שטח ראשון בבית הספר, טיול בחירה לילדי כיתות ו' -ט' המסע היה מיוחד מהרבה בחינות, ראשית כל המסע משלב התכנון, ההדרכות, הלוגיסטיקה נעשו על ילדי הצוות והתלמידים.
קורס "מורה דרך" בבית ספר, בהנחיית סהר, ארגן ותכנן את המסע כבר מתחילת שנה. המדריכים גם הם לא היו חיצוניים והיו מורכבים מכל התלמידים והמורים. כהכנה למסע נפגשנו כל יוצאי המסע להכנה, הוצגו נושאים ותחומי ידע שונים הרלוונטיים לאזור המסע, מסלולי הטיול, חיות בטבע וכו' כל אחד בחר מה מעניין אותו ללמוד וכך התחלקנו לקבוצות למידה, במסע עצמו כל אחד מאיתנו מורים ותלמידים, היה סוכן מידע בנושא שלמד, שיתפנו ולמדנו אחד מהשנייה.
למסע יצאנו ביום רביעי לפנות בוקר, בתחושות התרגשות רבות, עם אנרגיות חזקות וטובות שהחלו כבר בהעמסת הציוד לאוטובוסים וליוו אותנו לאורך כל המסע. היומיים היו משמעותיים ומרגשים, היו לא מעט התמודדויות ואתגרים שהילדים עמדו בהם בצורה מדהימה, מסלולי טיול מאתגרים, תנאי מחנה, רוחות שנשבו, השקמה מוקדמת. הילדים היו שותפים למסע כולו זה היה כל כך מרגש ומיוחד, הורגשה עזרה הדדית האחד לשנייה בהמון נקודות במסע, במסלולי הטיול שלמישהו היה קצת קשה, בהקמת האוהלים, בהכנת האוכל וכו'  בין כל הרגעים המופלאים נכללו גם: טקס פתיחה מרגש שארגנו שתיים מהתלמידות, ששרו והציגו את המנון הטיול, קפיצה המונית בחבל במהלך המסלול, מעגל מורל לפני ארוחת הערב, משחק דגליים וישיבה סביב המדורה עם שירים וסיפורים מפי הילדים והצוות, מעגל צחוק כדי להתעורר ביום חמישי, ישיבה מול נוף עוצר נשימה של ים מלח בה כולנו לא דיברנו במהלך כמה דקות משהו עוצמתי וחזק היה ברגע הזה, פעילות של הזמנה להליכה והכרות עם מישהו שאנחנו פחות מכירים, ובסיום המסע מעגל אחד גדול של כולנו בו שיתפנו מי שרצע על רגעים מיוחדים ואישיים במסע.
הנופים והמדבר סחררו את כולנו לתוך חוויה של ניתוק קצת מהעולם- היינו פשוט יחד במובן
הכי מלא ומרגש של המילה.

מסע השטח הוא מסע שהחל את דרכו ובטוח יתחיל מסורת של טיולים רבים ומגוונים... תודה ענקית לכל הצוות והילדים שלקחו חלק בארגון ובהפקת האירוע המשמעותי הזה. והנה קצת תמונות להנאתכם: https://goo.gl/photos/S6p2yJZG6waqZ6qo6טיול בחיפה ובתל שימרון - ובמקביל ארגנו אור ויעל טיול "מדרגות" למי ממרחבים טיפקס ובוגרים שנשאר בו הם ירדו מהכרמל לעיר התחתית ובדרך נערכו פעילויות והסברים מפי מומחה מקומי (אור). טיול מקורי, אורבני שממנו חזרו הסיירים והסיירות עייפים אך מרוצים! רגע לפני השריפות...
גם למחרת נערך טיול לתל שימרון ובית הקברות של נהלל... והפעם אור ועומר יצאו עם הילדים שבחרו לעשות זאת.


והנה עוד תמונות מהכמ"ש והסדנאות של יום חמישי...
   

   
   
   
אסיפה - באסיפה השבוע החולט ששבוע הטעימות יתארך לשבועיים וזאת בעקבות הצעת חוק של אייל קיבריק מינצר. כמו כן תוכל  ילדה לעבור שיעור באישור המורה והחונכת (נכתב בלשון נקבה אך מתייחס לשני המינים).
כרגע החלטות האסיפה והדיונים העתידיים אינם מקוונים (כמו שהיו בשנים שעברו) ואנו מתכוננים בימים הקרובים להפוך את האסיפה לשקופה ובעיקר נגישה יותר כדי שילדים והורים יוכלו לראות אילו דיונים ייערכו (ניתן להגיע לדיונים ללא זכות הצבעה אבל עם רשות דיבור)  ומה הוחלט באסיפות.

חרסינה למיזם קישוט הקירות - למי שלא הבין מה בדיוק אנו מבקשים להביא לצורך קישוט הקיר, הנה תמונות קרובות יותר של הקיר שהופך להיות יפה ומעניין יותר ויותר...
  

והשבוע...

חרסינה לאילן- חרסינה וחפצים להמשך מיזם קישוט הקיר.

דפי a4 - למי שעדיין לא הביא, מבקשים לזכור ולהביא לבית הספר.

סל תרבות לילדי כיתות ג' ד' - הצגה על שרלוק הולמס ביום שני.

חיסון לילדי כיתה ח' - ביום שלישי.

נטל"י - משרד החינוך באמצעות חברת נטל"י מאפשר וממליץ לבתי הספר לקחת מספר שעות של הדרכה בנושאי בריאות לילדי בית הספר. השנה ולאור ההדרכות של השנים שעברו ולאור העובדה שרבים מהנושאים מועברים בידי צוות בית ספר בכל מקרה - החלטנו לא לקחת את ההדרכות של נטל"י. על מנת שנוכל לוותר על ההדרכות עלינו להודיע להורים על כוונתנו זו.

פנקסי חיסונים - הורי ילדי ח' וב' שלא הביאו עדיין פינקסי חיסונים מתבקשים לעשות זאת בהקדם!

כינים - כרגיל בנות בריתנו הידידותיות נמצאות על ראשינו וראשי ילדינו... בואו ננסה למגר אותן השבוע בעזרת טיפולים וסירוקים.

ולסיום,
לפני שלוש שנים נפטר אריק אינשטיין... ממש היום לפני שלוש שנים... הוא השאיר מורשת תרבותי תעצומה וחלק ממנה הייתה מערכונים של חבורת לול, מערכונים שלא נס ליחם. הנה מערכון אחד מפורסם וידוע, מערכון העליה לארץ (מי שלא מכיר מוזמן לצפות... האמת, גם מי שמכיר). 


​השבוע מציינים את חגה של עלייה אחת שכבר כשלושים שנה נמצאת איתנו, היא אומנם לא גדולה כמו אחותה הקטנה (העלייה הרוסית) אבל היא בהחלט מביאה לארץ ניחוחות אחרים, תרבות עשירה וצנועה ומשום מה עדיין לא ממש מצליחה להיקלט למרות שבניה ובנותיה כבר מזמן חלק מהמדינה במגוון מקצועות, תפקידים ובהרבה דרכים - צבאיות, אזרחיות, כלכליות וכו'... אז השבוע ביום רביעי בכ"ט חשוון יחגגו את חג הסיגד
 יום צום בו מתפללים לבניית בית המקדש וזכות לעלות לארץ ישראל, עד לצהרים - אז עורכים סעודה גדולה. מפליאה ומעוררת ההשראה היא העדה שבמקום שכוח אל ומרוחק המשיכה לחלום על א"י והמשיכה לקיים מצוות ומנהגים יהודיים... עובדה נוספת שלא בטוח שידועה לכל היא שהחג הוכרז כחג רשמי ב 2008 ושניתן למי שרוצה לציינו לקחת יום חופש ביום החג הרשמי. אז הנה טעימה קטנה של החג וקצת מידע ולמי שממש רוצה להיכנס לקצב אז הנה אסתר רדא בחגיגות הסיגד 2012


וממש יום לפני חג הסיגד מצויין עוד כ"ט והפעם זה של נובמבר... בסמיכות קסומה שוכן אותו אירוע מורכב ומופלא שאפשר כארבעים שנה אחר כך להעלות את יהודי אתיופיה לארץ שלמעשה הוכרזה באותו יום נרגש. במשרדו של שר החינוך לשעבר שי פירון נמצאת תמונה ענקית של העיתון היומי שיצא יום אחרי ההצבעה. כשנשאל מדוע ישנה תמונה זאת ולא אחרת ענה שכשנכנס לתפקידו הביאו לו הבה מאד תמונות של מטס חיל האויר מעל אושוויץ והוא החליט לא לתלות אותם ודווקא לתלות את התמונה הזאת כדי להפסיק את החיבור בין שואה לתקומה ולהפסיק את המחשבה שעוד רגע באים להשמידנו... דווקא היום הזה של הכרזת המדינה הוא היום שיש ללמוד ממנו לעתיד - לקום ולעשות, לחדש, לבנות, לקיים... הגיע זמן, הוא אמר, שנגדיר חזון חדש כי את המדינה כבר בנינו... ונפעל להגשמת היותו של עם ישראל בארץ ישראל מורכב מכל המינים והסוגים, העדות והצבעים... אז למי שרוצה לטעום מאותם ימים מרגשים של כ"ט בנובמבר.


שבוע נפלא לכולם!
Comments