סיכום שבוע 20 ליוני

פורסם: 29 ביולי 2015, 0:00 על ידי: Lee Van Spier
אנשים יקרים ונשים יקרות,
אנחנו ממש בישורת האחרונה שלעיתים נראית כמו עלייה בהר תלול אבל הרבה פעמים נראית כמו שיחה בברכה או ריקוד לאור ירח...

מה היה השבוע...
כיתה ז' מסיימים - נפרדנו השבוע מכיתה ז' שיצאו לחופש המוקדם שלהם... ביום חמישי יצאו מרחב בוגר לסיום משותף בבריכה של נהלל - משחקים, פעילויות וכמובן כיף כיף כיף! לאחר הבריכה חזרו כולם וביחד עם שאר בית הספר נערך כמ"ש חגיגי אותו הכינו ילדי כיתה ז' וסיימו את השנה בדרך הראויה לנערים ונערות מתבגרים... שיר שמהלל את החופש (אך נפרד בהתרגשות מאיתנו הנשארים), מערכון סאטירי נוקב על היותם שפני הניסויים של בית הספר (כתוב נפלא והוצג נהדר) וקינחו במשחק דרמה אינטראקטיבי עם הקהל... באמצע גם ניתנה הבמה לילדי ניצנים שהשתתפו בשיעור דרמה והכינו הצגה - המיוחד היה כמובן שהמורים היו ילדי מרחב בוגרים (אמיר אלסר, רועי אלסר ואופיר פרנפס) שהכינו עם הילדים הצגה נפלאה ועשויה היטב (חבל שההגברה שלנו קורסת בימים אלה... אנחנו מנסים להתארגן לרכישת ציוד לקראת מסיבת הסיום), כל הכבוד!
פרידות - בכמ"ש היו גם שש בשים רבים לילדי הקיץ מכיתה ז' וילדים מהשבוע האחרון. שש בש מיוחד הושר לעינב אהרוני שביחד עם משפחתה ממריאים לארה"ב ועוזבים אותנו. הפרידה שמתרחשת כבר כמה ימים הגיעה לשיאה ומבעד לדמעות ההתרגשות של עינב, הילדים והצוות אנו מאחלים הרבה הצלחה לעינבי היקרה. התחלנו דרכה וביחד עם משפחת מזי"א שכבר המריאה להרגיש את הסיום והפרידות המתקרבות... עצוב, מרגש ועוד מגוון רגשות שעולים לנו ובקרב הילדים והילדות, שווה לתת את הדעת שהילדים (מי יותר ומי פחות) חווה את הרגשות האלה ואת תכונת ותחושת הפרידה - כדאי לדבר, לשאול ולתת מקום לרגשות שעולים.
מרחב בוגר משחק בבריכה - https://goo.gl/photos/DoVVDaAFhHuxVgCL9
הצגת שיעור דרמה - https://goo.gl/photos/c8PoMUsQX4pHLWy87

צעדים להתבגרות - פרויקט כיתה ו' צעדים להתבגרות הגיע לסיומו (כמעט... שבוע הבא משימת הורים, המשימה האחרונה) ביום הפוך של השותפים לפרויקט. את הפרויקט שהוא מעין פרויקט התבגרות לילדי כיתה ו' מובילים זאת השנה השניה בהצלחה רבה שיר ואייל. הילדים הגיעו (רובם) מאחור לבית הספר ונשארו עד 20:30 שבמהלך ההישארות הם סיכמו את השנה, שיחקו משחקי odt בהנחיית אייל, קישטו את המרחבים והכינו אותם כהתפעה לילדים בתוספת עודיות שהם אפו!! סיום הערב היה פיצות שהוכנו במקום ונסיון לקריוקי... הייתה אווירה קסומה ומיוחדת ושוב, כל הכבוד והערכה גדולה לאייל שיר וגם לארז וזיו שנשארו לעזור.
הנה קטע מהפעילויות: https://goo.gl/photos/FBnhgo7jHEh55ges5שוק איכרים - ילדי וילדות "כמה עולה שוקולד?" בהובלת סהר הכינו לנו אירוע מרגש שכלל אוכל שהילדים הכינו וכרטיסיות שחולקו לילדים שקנו בעזרתם את האוכל... הייתה חגיגה נעימה ויפה כשהילדים המארגנים עמלו קשה והפיקו בצורה מוצלחת מאד את האירוע. הילדים והצוות יכלו לתרום ואכן נאספו תרומות יפות מאד בסך של כ 600 ש"ח!! הכסף יתרם בצורת משחקים וצעצועים לילדים ברחבי העולם. כל הכוד והערכה רבה לסהר על ההובלה ולילדים והילדות.
קונצרט חליליות - כן, אותות סיום השנה ניכרים בהרבה פעילויות סיכום... אחת קטנה, יפה ומרגשת הייתה ביום חמישי בחדר מוסיקה. התאספו ילדים, הורים ואנשי צוות נרגשים והאזינו לקונצרט חליליות של ילדי שיעור חליליות היה מאורגן יפה, נעים לאוזן ויפה ביותר היה להרגיש שהלחץ לפני קונצרט היה ברמה סבירה לחלוטין וכזה שאינו מסרס...
קטע הסיום המשותף: https://goo.gl/photos/kRJrzwYLFCJyyqp79

ומה יהיה השבוע...?
מערכת חדשה!! - כמו שכבר כתבנו מהשבוע הזה אנו מקיימים מערכת חדשה שבתוכה שזורים הרבה מאד דברים. שחריות, סיכומי יום ונקיונות ממשיכים כרגיל! שעה ראשונה מוקדשת לחזרות מרחביות להופעת הסיום ואילו השעות הבאות מוקדשות לחזרות ליריד, הכנת התערוכה וסדנאות שונות המועברות על ידי אנשי צוות וחלקן על ידי הורים שהתנדבו - תודה רבה!!!!
כל בוקר יעברו בשחריות עם הילדים על המערכות וכל ילד ידע איפה, מתי ולאן הוא הולך.

עזרה בתערוכת סיום שנה - הורים שרוצים, יכולים ופנויים לעזור בהקמת והכנת התערוכה... אנחנו כל בוקר בשבוע הקרוב נשמח לעזרתכם, נא לפנות למורן  morancutna@gmail.com 052-5348556

ולסיום...
קטע מעניין של דני לסרי על לקויות למידה... לא ארוך ומעורר מחשבה!

ליקוי למידה או ייחודיות? שאלה מעניינת. מאמרו של דני לסרי, ממובילי החינוך הדיאלוגי בישראל

אנחנו אנשים שונים. יש כאלה המסוגלים להפוך את הלשון שלהם ויש כאלה שלא,יש כאלה המבחינים בריחות מרחוק ויש כאלה שרק מקרוב, יש אנשים המסוגלים לטפס על עץ בדקה ויש כאלה שלא. הנחה: חלקו את האנושות היכן שתרצו באופן מקרי תמיד יהיה אפשר למצוא משימה שחלק אחד הנמצא מצד אחד של החלוקה יכול לבצע בעוד החלק השני אינו יכול לבצע. יש כאלה שמסוגלים לאכול עלה מצד ימין בעודם מחזיקים גזר בלי שיזוז ויש כאלה שלא.

 

כשמסתכלים על האדם מנקודת המבט של מעשים חיצונים כי אז תמיד אפשר יהיה למצוא אנשים שלקויים ביחס לאנשים אחרים אבל כשמסתכלים על מעשים של בני אדם כביטוי לאישיותם, כאשר מסתכלים עליהם מנקודת המבט האישית, שוב אי אפשר לדבר על לקות אלא תמיד על יחודיות. האדם השלם פועל ופעולתו מבטאת יותר או פחות את עצמו. כל פעולה בעולם מעצם יחודיותה הרי שהיא חושפת דבר ומסתירה דבר אחר.

 

 

 

 

מה שהוא יתרון מצד אחד אפשר לראות אותו כחסרון מצד שני.

אם נרצה למדוד את האריה בלעיסת עשב נמצא אותו חסר שכן מה שעושה אותו אריה, טורף גדול, הופך אותו ללועס עשב גרוע. אותו אחד שמחליף כיוונם של אותיות בכתיבתו רואה זהות שאחרים מחסירים, כאן כוחו וכאן חולשתו. כשמסתכלים על כתיבתו מנקודת המבט של מעשיו אפשר לראות בה לקות, אך כשמסתכלים על כך מנקודת המבט של אישיותו השלמה אין כאן אלא התנהגות ייחודית של אדם מסוים שתבניתו מסוימת. מעשיו הם חלק ממנו, לכל אדם יש דרך משלו לכתוב, להתבטא, לחיות, להיות. יתר על כן כל מדידה השוואתית מחסירה את הצבע המיוחד של פעולתו של אדם בעולם, אין זה רק שאדם מסוים מתקשה לכתוב אותיות מסוימות אלא שהאופן שבו הוא מתקשה ייחודי לו, הוא בעל אופי וגוון משלו, הרי זה הוא. יחודו של אדם היא עוצמתו.

לקרוא לייחודיות זו ליקוי למידה הרי זה קיסם בעיני המסתכל.

 

 

"ליקוי למידה" זה דבר אחר לגמרי. ליקוי למידה הוא הקושי של אדם ללמוד, לא הקושי למלא מטלה מסוימת, אלא הקושי ללמוד באופן עקרוני, פרושו להיות חסר מאותו כוח חיים פלאי האחראי ללמידה, להיות קהה חושים, מאובן, חסר יכולת לנהל משא ומתן עם הסביבה, להיות בלתי מסוגל לשאוף לטוב, בלתי מסוגל לרתום את כוח החיים לשרות ההתפתחות, להיות תקוע. אכן יש דבר כזה הנקרא לקות למידה, זהו מצב חמור המורה על אדם בלתי מחובר לעצמו, לייחודיותו, שמתקשה ללמוד/לחיות. אדם שמעשיו מנותקים מעצמו.

 

היזהרו לבל  תקראו לייחודיות של אדם בשם ליקוי למידה.

פעמים רבות ייחודיות זו שרואים בה לקות היא דווקא אחד הסימנים לכוחו הייחודי של האדם כשם שחוסר הכשרון ללעוס עשב באופן עקיף מצביע על כוחו של האריה. העובדה שאדם מסוים מתקשה למלא מטלות שאנו בוחרים עבורו מורה רק על דבר אחד, שאנחנו שונים, וטוב שכך. אכן, אני רואה את אחד מתפקידיו של החינוך בעולם לעזור לאדם להתגבר על ליקויי הלמידה, אלא שבפרשנותי שלי על "לקויי למידה", מטרת עזרה זו הוא לשקם את הייחודיות, לטפח ולאפשר את העוצמה האישית, הצבעונית, האחרות של כל אחד, ובד בבד לטפח את האפשרות של בני אדם לחיות זה בצד זה עם שונותם מבלי שהדבר יאיים עליהם ויעורר בהם את יצר הדיכוי. כתרבות אנחנו יכולים להיתרם מכוחו של כל אחד במקום לנסות לישר את הייחודיות שלו.


Comments