סיכום שבוע 18.10.14

פורסם: 18 באוק׳ 2014, 13:03 על ידי: Lee Van Spier
אנשים יקרים ונשים יקרות,
סיימנו חופשה ארוכה (יחסית), מקווים שכולכם ניצלתם אותה היטב ואנו חוזרים עם כוחות מחודשים ללמידה שגרתית (עד כמה שזה קורה בבית הספר שלנו) עד חנוכה!
מה יהיה ומה יקרה...
ביום שלישי הבא עלינו לטובה יפגשו בערב ילדי, הורי ומורי "צעדים להתבגרות" שזהו פרוייקט כיתה ו' שלנו שמשלב פעילויות מגוונות ולמידה שילוו את הילדים במהלך השנה כחלק ממסע התבגרות שהם עוברים בבית הספר ומחוצה לו. ביום שלישי יתקיים אירוע חגיגי בו גם נתחיל באופן רשמי את הפרוייקט וגם תערך פעילות משותפת עם ההורים לקביעת המשימות אותם יעשו במהלך השנה. בהצלחה לילדים ולשיר ואיילי שמלווים את הצעדים זאת שנה שנייה.

אנו מנצלים ומאחלים להללי ממרחב ניצנים שנכנסת לניתוח ביום שני - המון הצלחה וכמובן החלמה מהירה וטובה ושיבה מהירה אלינו ולביתך!

מצורף למייל הדמוקרטון הראשון לשנה זאת - הדמוקרטון הוא העיתון של בית ספר שמופק חלק מהשיעור "דמוקרטון" בהנחיית אור ונורית גזית. קיראו ותהנו!

תודה גדולה מאד לשוקי ליבוביץ' (אבא של איתמר) שעובד ועבד גם בחופשה זאת להסדרת ענייני המיחשוב בבית הספר - תודה!!

כמה בקשות קטנות:
1. פינת החי שלנו זקוקה לבריכה \ גיגית גדולה על מנת לייצר בריכה - למי שיש נא ליצור קשר עם ארז
2. פטיפון עובד לפינת השמעה במרחב מוסיקה
3. שקיות סופר למי שעדיין קונה עם שקיות - אנחנו משתמשים בהם לפחי האשפה הקטנים.
4. דפי טיוטא ממשרדים, בתי עסק או בתים.

בשבוע הקרוב יקבע כל חונך עם הנחנך שלו את שעת החונכות ונתחיל בחונכויות באופן רשמי. שיהיה בהצלחה לכולנו.

לסיום,
כתבה מעניינת עם נמרוד אלוני - בנה של שולמית אלוני, איש חינוך ואקדמיה...
הנה ההתחלה של הכתבה:

״יש קבוצות אינטרסים שלא רוצות שאנשים יהיו מחונכים״

ההורים של היום התפטרו מתפקידם, מערכת החינוך משרתת בעיקר קבוצות אינטרסים, והילדים מחונכים על פי נורמות פסולות. שיחה עם נמרוד אלוני, פרופ׳ לפילוסופיה של החינוך, על משמעות החיים, ריאליטי ודמות המחנך המושלם.

״חינוך במובן האידיאליסטי או הפילוסופי אינו מסתפק ברכישת בקיאות בידע, בטח שלא בהכשרה מקצועית, ובטח שלא בצייתנות מוסרית, אלא תמיד שואף לאיזשהו אידיאל של מה שנקרא הכשרה לאמנות החיים, או הכשרה ל׳בנאדמיות׳. זהו אידיאל שקיים מתקופתם של קונפוציוס ובודהא במזרח, דרך סוקרטס, אפלטון ואריסטו״, אומר לי פרופ׳ נמרוד אלוני בתחילת השיחה שקיימנו במשרדו שבסמינר הקיבוצים. פרופ׳ אלוני, בנה של שולמית אלוני, הוא ראש המכון לחינוך מתקדם במכללת סמינר הקיבוצים, וראש קתדרת אונסקו לחינוך הומניסטי.

מה זה מבחינתך הכשרה ל״בנאדמיות״?

״זו הכשרה שמטרתה אינה להשיג ידע, אלא חוכמה. זה משהו שהוא הרבה מעבר לידע או בקיאות. זה משהו שכולל בתוכו מצפן מוסרי, טוב טעם, טקט, שיקול דעת, הרבה השכלה כמובן וחשיבה ביקורתית. וכל זה ביחד מביא בסופו של דבר לאורח חיים פורה. אבל כבר בתחילת המאה העשרים המתמטיקאי והמחנך האנגלי אלפרד נורת׳ וייטהד כתב על איך שהתדרדרנו מאידיאלים של חוכמה ומוסר לאידיאל של בקיאות בחבילות ידע״.

ולמי שמעוניין הנה הלינק לכתבה המלאה: http://www.epochtimes.co.il/et/17250

שבוע טוב!

Comments