סיכום שבוע 13-17.10

פורסם: 19 באוק׳ 2013, 13:27 על ידי: Uri Elasar   [ עודכן 19 באוק׳ 2013, 13:57 ]
שבוע דמוקרטי עבר על כוחותינו...
לא הספקנו לעכל בחירות ראשונות לשנה זאת וכבר ביום שני זכינו בהפגנה הראשונה של השנה בעקבות ההחלטה לבטל 15 דק' מהזמן שלנו. הילדים בהובלת ילדי המרחב הבוגר יצאו להגן אל השעה העגולה של הזמן שלנו ויצרו קמפיין תקשורתי והפגנה (ניתן לראות בתמונות אוקטובר). גם למחרת עוד הייתה הפגנה נוספת ואחר כך העניין נשכח עד... האסיפה של יום שלישי שלפי כמות הפניות לוועדת אסיפה, העצומה שנכתבה וההפגנות - תעסוק בנושא.
השאלה מי מחליט בבית ספר דמוקרטי היא שאלה מרכזית ולא רק בין הורים ותלמידים אלא באופן כללי מהם גבולות הסמכות... עד הכין נמתח הגבול שבין האחריות המקצועית לאחריות הקהילתית (זאת הבית ספרית של התלמידים ואנשי הצוות). השאלה תמשיך מן הסתם להעסיק את הילדים שבנקודה הספציפית של הזמן שלנו מרגישים שהדמוקרטיה היא רק משחק ובעצם אנחנו המבוגרים מחליטים עבורם. ואנחנו המבוגרים נצטרך להמשיך ולשכלל את המנגנונים הדמוקרטיים והמקצועיים שלנו על מנת שאלו לא יהוו מכשול אלא ישרתו את מהותו הדמוקרטית של בית הספר מבלי לאבד שביב מקצועיות פדגוגית.
המשכו הדמוקרטי של השבוע היה כמובן היום לזכרו של יצחק רבין. בבית הספר שלנו אנו עוסקים רבות כיצד לציין את האירועים והחגים על מנת שאלה לא יהפכו למשהו מנוכר או מופע ססגוני אלא יהיו בעלי ערך לימודי וחוויה משמעותית עבור הילדים ועבורינו. השנה המשכנו את מה שעשינו בשנה שעברה וערכנו שחריות ארוכות יותר בנושא יצחק רבין ומורשתו. לאחר מכן ערכנו מספר תחנות למידה (שירה, מחשבים, אומנות, סיפורים ועוד...) והילדים בחרו שתי תחנות לשהות בהם במשך השעה וחצי שהן עבדו. יפה מאד היה לראות את הילדים יורדים למבואה, מביטים בשלטים שציינו את אופי התחנות ובוחרים להיכנס ולהשתתף בהם - ההיענות הייתה גבוה מאד. בכמעט שבת הקראנו קטע של יצחק מאחד הנאומים שלו והקרנו סרטון עם תמונות והשיר "רב חובל" (בתחילת ההקרנה הייתה תקלה ולא הצלחנו להקרין אותו עד הסוף... מתי תהיה לנו כבר מערכת הגברה והקרנה ראויות?!) ולסיום ציון יום הזיכרון דיברנו על הקשר שבין דמוקרטיה, ההפגנות היו השבוע ורצח רבין.
בהמשך כמעט שבת זכינו להופעת בכורה של מקהלת בית הספר בניצוחה של יעל - ביצוע מרגש ומקצועי ל"זה הסתיו עם הענן..." כל הכבוד והרבה גאווה.
גם הצמד "שחור לבן" הופיעו וכך יצאנו לסופשבוע...
השבוע גם ערכנו את אסיפת הלימוד הראשונה להורים. מרבית התגובות היו מאד חיוביות ופרגנו על הלמידה החשובה. היה מיעוט שהגיע למקומות מסויימים וחש שלא קיבל מספיק תשובות. אין ספק שבדרך ללמוד את דרכו של בית הספר היא ארוכה והקליטה של ההורים היא לא תמיד קלה יותר ובדרך כלל אף קשה יותר מזו של הילדים. מהותו של החינוך הדמוקרטי מבקשת להישאר באי הידיעה, לקבל שהתשובות והלמידה הן תהליך ארוך ומסע של חקר שבסופו ניתן לומר בוודאות ש... זאת כל אחד יגלה לבדו. כל תהליך חינוכי ולימודי דורש סבלנות ואנו מקווים שעם הזמן תוכלו להבין ולדעת יותר. כמובן וכמו תמיד אנו נקבל כל פניה שלכם בשמחה - לברור שאלות והבנה עמוקה יותר של עקרונות בית הספר ועל ילדכם באופן ספציפי. כמו כן, החלטה שקיבלנו כבר לפני מספר שבועות ומקבלת משנה תוקף - אנו מתעדים לקיים כשלושה ארבעה ערבי\בקרי למידה אודות המהויות המרכזיות של בית ספרנו (בחירה, מה זאת למידה, פדגוגיה דמוקרטית ועוד...), תאריכים ושעות יינתנו בהמשך ואנו מקווים לפגוש אותכם וללמוד ביחד  את אבני היסוד שלנו.  
לאחר ששבוע לפני כן ביקר אותנו מיכאל בונן מפקח משרד החינוך. השבוע התבשרנו שהדוח שהוא הוציא היה מצויין ומנהלת המחוז אורנה שמחון אישרה אותנו פדגוגית על שנת תשע"ח!!!! כל הכבוד לנו ואירוע משמח זה  (צריך קצת להבין את המשמעות הבירוקרטית וגם להיות חלק מקבוצת ההקמה על מנת להבין את ההתרגשות והשמחה הרבה...) מסמל כך אנו מקווים את כניסתנו הסופית להיות חלק בלתי נפרד ממערכת החינוך הציבורית.
באסיפה היה דיון אודות וועדת תרבות וסמכויותיה - הוחלט שהיא תקרא וועדת אירועים ותתחייב להביא לפני האסיפה תכנית של 3-5 אירועים שאותם היא תפיק. כמו כן היא תהיה מחוייבת לשתף תלמידים שירצו לעזור (התפתח דיון על ההבדל בין חייבת למחוייבת...).
לסיום,
מצורפות מילות השיר שכתב יענקלה רוטבליט והלחין שמוליק קראוס "אם" - השיר נלמד בעקבות יום הזיכרון בשחרית של אריאלה ושרנו אותו בכמעט שבת.

 אם

עד מתי תאכל החרב

אלוהי המלחמות

עד מתי נשגה בחלומות

בואי נהיה וניתן להיות

בואי נחיה וניתן לחיות

אם

אם רק תביני

אם

אם תאמיני

זה לא בשמים

הושיטי ידיים

אם..

אברהם היה אבינו

לא היית בן יחיד

זה קורה במשפחה תמיד

מי שפעם לחם יעיד

מלחמה אין בה שום עתיד

 

יש דרך נפתחת

בואי בואי ביחד

זה לא בשמיים

הושיטי ידיים

אם..

 

אז יגור זאב עם כבש

ונמר עם גדי ירבץ

ועבדאללה אז ישב עם כ"ץ

זה אפשר עם קצת מאמץ

אף אחד לא יקבל שבץ

 

אם

אם רק תבינו

אם רק תאמינו

זה לא בשמיים

הושיטו ידיים
Comments