סיכום שבוע 11-15.9

פורסם: 22 בספט׳ 2016, 3:26 על ידי: יעל תלם
אנשים יקרים ונשים יקרות,
כמעט שבת...
שבוע שכולו מערכת עבר עלינו - טעמנו, ניסינו, למדנו, בדקנו, בחרנו ואחרי שביום שני נפגשנו וקבענו מערכות אתכם ההורים ועם הילדים אנחנו מוכנים לשלב הבא...
אבל רגע לפני ההגרלות... השנה (כמו בכל שנה אבל יותר) המערכת והרכבתה הפכה למורכבת יותר. גם הגדילה אבל גם שינוי שניסינו לעשות ואנחנו בודקים אותו והוא להכניס כמה שיותר שעות של שיעורי חובה (בג-ו) שיהיו במקביל. היתרון הוא שהניוד בין השיעורים גבוהה יותר והחסרון העיקרי שהבחירה נפגעת... מבטיחים לבדוק ולקראת מחצית ב' ושנה הבאה להבין אם עשינו נכון ומה השלב הבא בבניית המערכת.
השנה תגברנו את שיעורי הלמידה החדשניים כמו תולע"ת, נבחרת, אור הירח שמהותם הוא למידה עצמאית מתווכת. יחד איתם עשינו שינוי תפיסתי בהבנת הזמן הפנוי. מה שבעיני חלק מההורים הוא ברירת מחדל (הילדים יאמרו - לא מצאתי משהו שאני אוהב, ההורים - למה לא לומדים??)  וגם עבור חלק מהילדים... עבורנו הוא הזדמנות מופלאה ללמידה משותפת ו\או פרטנית ועצמאית. "מבוגר אחראי" הפך הקיץ ל"תומך למידה" ומשבצת הזמן הפנוי מקבלת מקום של כבוד כי אכן נכון לעשות. ישנם כבר ילדים וילדות שמבינים את הרעיון - ילד שבחר ללמוד אנגלית באופן עצמאי ולשם כך בחר שני זמנים פנויים. או קבוצה שהחליטה ללמוד dnd ביחד. ילדים שבזמן פנוי משותף מפיקים מחזה... ועוד!! יש כאלה שהחונך הוא סוג של מלווה למידה ויש כאלה ש"תומך הלמידה" יהיה זה שילווה אותם וכמובן יהיו מי שילמדו באופן עצמאי וההתייחסות לכך תהיה בחונכות או בהערכות המחציות.
אלה שינויים מבורכים בעינינו ומותאמים לעולם בו אנו חיים ומי יתן ונמשיך להתפתח בכיוון המופלא הזה.
בן דוד חדש שהגיח לעולם החדשנות הוא ה"האנגר" - אמנם בגרסה פיזית צנועה (אין מקום, אין כסף...) אבל עם המון השקעה, מחשבה ולמידה ותפיסת למידה והוראה מרתקת! ההאנגר נמצר היכן שהייתה כיתת חצר וכבר מהווה גורם משיכה ולמידה לילדים וילדות רבים. ולמי שמעוניין להרחיב את הבנתו על ההאנגר ולשמוע מה קורה בו בשבועיים האחרונים:

האנגר
לאחר תהליך של שנתיים של חשיבה, למידה והתנסות בדרכי הוראה שונות ובשבירת הפרדיגמות המוכרות לנו לגבי למידה והוראה, הגענו לתוצר שהוא ההאנגר כמו שאנחנו מכירים אותו היום.      

 

ההאנגר הוא מרחב ללמידה אחרת אשר משמש מודל לפיתוח דרך ההוראה של התיכון בבית הספר בכל התחומים. דרכי הלמידה בהאנגר מגוונות ופתוחות כך שכל תלמיד יכול למצוא את הדרך המתאימה לו, ההאנגר ממשיך ומתפתח בעזרת ומתוך ניסיונם של המורים והתלמידים המלמדים בו. 
למידה ממומחה - הרצאה חיה או מקוונת של תלמיד, מורה, או מרצה מבחוץ על נושא שאותו הוא מביא ועוסק בו. תפקיד הלומד בהרצאה הוא לדעת מה הוא לוקח ממנה ולהיות מודע למה שעניין אותו.
למידה בנבחרת - צוותי חשיבה או עשייה אשר מונחים מטרה או פרויקט. בצוות כל הלומדים שווים בערכם ותפקיד הלומד הוא להיות מודע למה שהוא מביא לצוות ולתפקידו בצוות.
למידה עצמאית - ישנן ערכות למידה עצמאית המפוזרות ברחבי ההאנגר או מקוונות. ניתן להשאיל אותן ולעשות אותן עצמאית.
למידה בחברותא - אפשר לקחת כל נושא, ספר, או מחשב ולחקור נושא מסויים בזוג או שלישייה (קבוצות קטנות). תפקיד החברותא הוא לחשוב יחד, לשאול אחד את השנייה שאלות ולהתקדם יחד בלמידה. 
הסתובבות חופשית - ההאנגר כמרחב מלמד יש בו תוצרים של תלמידים שהם בעצמם מלמדים הרבה מאוד. ניתן להסתובב או לשבת, להתבונן או לקרוא במרחב. חובת הלומד היא להיות מודע לחוויית הלמידה שלו במרחב, למה שהוא לוקח ממנו ולמה שעניין אותו.

כיוון שברצוננו לפתוח את הלמידה לכל שעות היממה ולכל תחומי החיים של הלומד, אנו עוסקים בפיתוח אתר האינטרנט של ההאנגר אשר מאפשר לתלמיד להמשיך את הלמידה מכל מקום וליצור תלקיט (פורטפוליו) של הלמידה שלו בצורה מקוונת ופשוטה. 

ילדים הבוחרים בשעת האנגר -משמעותה כל שעה שירצו במערכת שבה הם מחוייבים לעבוד וללמוד את מה שבחרו. זהו אינו זמן פנוי. זהו אינו זמן שבו יש מורה שאוסף את הלומד לתוך שיעור. האחריות ללמידה היא על הלומד. 
ההכוונה והמעקב אחר הלמידה נעשים באופן מקוון (בכל סוף שיעור מחוייב הלומד לסכם את מה שעשה בשיעור - באופן מקוון או בקלסר הנמצא במרחב) או במפגשים עם מלווה הלמידה (מבוגר או ילד) לפי הצורך של הלומד.

מאז תחילת השנה נרשמו ללמידה עצמאית מעבר לשיעורים המתרחשים באופן שוטף בהאנגר מעל ל 30 ילדים וילדות ממרחב גזוז, טיפקס ובוגרים.
הילדים נמצאים בשלבים שונים של למידה, במגוון נושאים ודרכי למידה. חלקם לומדים בתוך האנגר (גם כאשר מתקיים שם שיעור אחר) וחלקם בחרו מרחב למידה אחר שתואם להם.

האתר מבוסס כולו על הקוד הפתוח של גוגל מאפשר תמונה מעט רחבה יותר על ההאנגר: https://sites.google.com/a/dbey.tzafonet.org.il/learning/

אנחנו ממשיכים ללמוד, להתפתח ולפתח את ההאנגר.
מזמינים את כל מי שרוצה לבוא ולהיות שותפה, לומדת ומורה.

הסעות הורים - הורים יקרים בבקשה לא לחנות מול בית הספר!!! המקום מיועד להורדה והעלאת נוסעים ולא לחניה. מי שרוצה לרדת מרכבו מתבקש לחנות בחניות הקבועות מעברו השני של הכביש. בזמן שאתם באים לקחת את הילדים, אנא סעו ל"נשק וסע" החדש (בתחילת הכניסה לבית הספר) בו אנו מקווים יפסיקו לחנות ושם איש צוות ישלח את הילדים אליכם. מי שלא הספיק לחנות יחכה בסבלנות בטור ויכנס כשיגיע תורו. זה נראה מסובך אבל אם נתרגל לכך זה יהיה פשוט וקל.

סכנת בטיחות בהורדה והעלאה של ילדים - שתי בעיות קשות נוצרו בעקבות השינוי בהגעה לבית הספר. 1. אין מעברי חציה - אנא הקפידו על כך שאתם לא עושים "יו טרן" אלא ממשיכים ישר ומסתובבים במקום בטוח והכי טוב בכיכר (קצת רחוק אבל בכתלס מאריך בשתי דק' - מדוד!!). מי שחוצה כביש יש שני מעברי חציה בתחילת הכניסה להורדת נוסעים (מול הכניס החדשה לפנימיה) ועל יד ה"עיגול" בסוף מפרץ הורדת הנוסעים - השתדלו לעבור במעברים. 2. הורדת ילדים מול שער בית ספר - אסור בהחלט! מורידים ילדים רק מול פתחים בגדר ההפרדה.
אנחנו כמובן פונים למועצה ומחכים לביקור מחלקת ההנדסה שיראו את הבעיות ויצאו פתרונות. עד אז - סבלנות וז-ה-י-ר-ו-ת!!!

תשלומים לבית הספר - מבקשים מכל מי שעדיין לא הסדיר תשלומים לבית הספר לעשות זאת במהירות ועוד השבוע!!

טבלטים - מזכירים שוב שאנחנו מחפשים טאבלטים ומכשירים סלולרים תקינים (אנדרואיד) שלא בשימוש לבית הספר למטרות למידה.

הגרלות - ביום חמישי עד השעות הקטנות של אחר הצהרים נערכו הגרלות (מור ואור - כל הכבוד!!) שנעשו בגלל עודף ילדים בשיעורים. חלק מהילדים בחרו שיעורים לא מותאמים ואנו הוצאנו אותם ללא הגרלה ואילו חלק יצאו בעקבות הגרלה. ילדים לא יצאו מיותר משיעור אחד על ידי הגרלה! ביום ראשון החונכים ישבו עם הילדים למצוא פתרונות ושינויי מערכת. כמו כן שינויי של הרגע האחרון יצר מצב בו אייל דיין המורה החדש למוסיקה לא יעבוד ביום חמישי אלא רק ביום שלישי ולכן השיעורים של יום חמישי שלו לא יתקיימו. אחרי שנראה את השיבוצים החדשים, את השיעורים הריקים שהתמלאו ואלה שלא נחליט מה נעשה לגבי מקומות בהם יש חוסר בשיעורים. היעזרו בסבלנות ואנו מקווים שהשבועהקרוב יהיה שבוע הטעימות הלא פורמלי האחרון ומשבוע הבא נתחיל שיגרת מערכת קבועה... חשוב לומר ששיעורים רבים ורוב הילדים כבר בשיגרת מערכת. ואכן הבחירה היא טובה אבל לפעמים מייצרת בלגן...

חונכים - במשך השבוע יקבלו הילדים פתקים ובהם יכתבו את הבחירות שלהם. זה הזמן לדבר איתם ולשאול אותם על מנת לעזור להם אם צריך בהתלבטויות וכמובן לאפשר להם עומק ועושר ביכולת שלהם לבחור.

שעת הגעה לבית ספר ושעת יציאה - בית הספר מתחיל בשעה 8:00 ומסתיים בשעה 14:15 וביום ה' בשעה 12:45. אין אפשרות להגיע לבית הספר באיחור ולצאת מוקדם. לא בגלל שאנחנו מאד נוקשים אלא כי הזמנים האלה של התאקלמות וסיכום יום הם זמנים חשובים ובעלי משמעות עבור הילדים וגם אם זה לא מובן זוהי תפיסת העולם של בית הספר. מי שמעוניין להבין לעומק מדוע הזמנים האלה כל כך חשובים יכול כמובן להתקשר ונענה בשמחה. אנחנו לא מדברים כמובן על מקרים חד פעמיים וחריגים... אבל כל בקשה ליציאה מוקדמת ו\או הגעה מאוחרת צריכה להיות מופנית לחונך\כת

ולסיום,
אנחנו מתחילים שנה וכולנו רוצים להצליח - אין אחד שלא רוצה להצליח... אבל מה זה אומר להצליח? כאן מתחילה הבעיה... אנחנו רוצים שיהיה לנו טוב, שנשיג יעדים, שנהיה שמחים, שנוכל להנות, שנלמד דברים חדשים. נדמה שאין איש שלא יחתום עכשיו שכל אלה יקרו לו ולילדיו. הבעיה הגדולה היא שתפיסות עולם, פנטזיות, רעיונות ומחשבות מובילות אותנו במסלול שלא תמיד תואם את המציאות. המחשבות המקדימות אלא שאומרות לנו שאם יהיה כך אז בוודאי נצליח אבל אם לא... ובנוסף הפחדים והחרדות, החשש מה יהיה אם לא? והרבה פעמים לאורך הדרך אנחנו שוכחים שברגע אחד הכל יכול להשתנות ושמליון הגורמים שסובבים את חיינו משפיעים בדרך שאנחנו אפילו לא יכולים לדמיין ולתאר. אז לא לתכנן? לא לרצות? ממש לא... לרצות, לשאוף, לתכנן, לבנות ולראות את העתיד המופלא שמזמן לנו העולם וביחד עם זאת להישאר צנועים ולהבין שיותר משהתכנון ובניית הדרך נקבעים על ידינו - אנו קובעים כיצד נתייחס לחיים, לאנשים , לסביבה וכמה השפעה יש למילים שאנחנו אומרים או כותבים... כמה השפעה יש לליטוף, לחיבוק, לחיבוק ולאהבה שאנחנו מרעיפים על הקרובים והרחוקים לנו.
בסרטו טד מעורר ההשראה של בנג'מין זאנדר תוכלו לפגוש ולהאזין לאדם מופלא ומוסיקה מופלאה שמדברים את היכולת שלנו להשפיע ולהיות מושפעים. 
למי שאין לו 17 דק' יכול לקפוץ לחמש דק' האחרונות שמדברות את תמצית העניין... אבל שווה ביותר לראות את הכל!

שבת שלום ושבוע טוב!
Comments