סיכום שבוע - 29.9 - 3.10

פורסם: 5 באוק׳ 2013, 10:57 על ידי: Uri Elasar   [ עודכן 5 באוק׳ 2013, 13:34 ]

‏א' חשון תשע"ד \ ‏05 אוקטובר 2013

סיכום שבוע

הורים יקרים,

חזרנו ובגדול!!

כמו שאתם רואים אנחנו בפורמט חדש של סיכומי שבוע באתר החדש שלנו (מחיאות כפיים ושריקות).

השבוע חזרנו ללימודים ולמרות החששות הכבדים שנתחיל את השנה מהתחלה, התבדנו... גילינו שהילדים ואנחנו הפנמנו והטמענו את השנה בתשעה ימים הראשונים ולמרות שהיו בלבולים והיו מקרים קלים של תחושת "מה קורה עכשיו?", הרגשנו שרוב רובם של הילדים בא רגוע ונטוע כאילו הוא פה כבר כמה חודשים.

חונכויות היו ללא ספק האירוע המשמעותי של השבוע וההתרגשות סביבו רק ממחישה לנו עד כמה הוא חשוב ומשמעותי עבור הילדים ועם יד על הלב... גם לנו. השתדלנו לספק את רצונם של הילדים ולמרות זאת היו מספר אכזבות, אמנם מועט אבל היו... כאן המקום להגיד שהחונכויות הן אמנם לפי בחירת הילדים אבל גם אנחנו משפיעים עליהן לפי מה שאנו רואים כטובת הילד. ההתערבויות מתווכות ונבחרות בקפידה ואחרי מחשבה רבה על מנת לא לפגוע בבחירה של הילדים. כמו בכל דבר גם כאן הגדילה והצמיחה משפיעים ואנו לומדים תוך כדי עבודה ולעיתים קורה שנופלות שגיאות וטעויות אותן אנו משתדלים לתקן בהקדם.

מערכת – המערכת כמו תמיד כמעט מוכנה... למי שעדיין לא מכיר את בית הספר והמורכבות שלו ולמי שמכיר אבל עדיין קשה לו... השבוע שחלף היו עדיין מעט שינויים ובשבוע הבא (בלי נדר) אנו מקווים שכל התיקונים יבואו על מקומם והמערכת תהיה שלמה ובריאה ובעיקר יציבה. הדברים  קודם כל ממורכבות מאד גדולה בבניית מערכת בבית ספר דמוקרטי והשילוב עם גדילה, בית ספר בשנתו השלישית וכמות מתנדבים מכובדת – לא תורם לעניין. צריך לקחת בחשבון ש95% כבר בא על מקומו.

בשבוע הבא הילדים יעברו עם החונכים על המערכות וכל אי הבהירויות יסתדרו.

כאן המקום גם להיפרד מעדי (מקווים שבאופן זמני) שבמשך שנתיים התנדבה אצלנו בתחום המוסיקה והדרמה והייתה חלק בלתי נפרד מבית הספר והווייתו תוך שהיא יוצרת קשרים נפלאים עם הילדים, מעלה את הרף התרבותי בשיעורים ובחגים ובכלל מאפשרת לנו ולילדים להבין "על אמת" נדיבות מהי. המון תודה לעדי ומקווים שיצטלבו דרכינו בהמשך!

קהילת בתי הספר הדמוקרטים – אנו שייכים זאת השנה השנייה לקהילת בתי הספר הדמוקרטיים. כל בית ספר שולח נציגים לפרלמנט ארצי שמתכנס 6 פעמים בשנה ומחליט החלטות שונות שמובאות אחר כך לפתחי בית הספר.

השבוע נערוך בבית הספר בחירות לנציגי בית הספר לקהילה. מי שירצה יהיה מועמד ובסוף השבוע יתקיימו בחירות חשאיות (עם קלפי והכול...) ויבחרו נציגים. לצד החגיגה הדמוקרטית (בשנה הקודמת היא הייתה נפלאה.) לא תמיד קל בגיל הזה להתמודד עם האכזבה ולא תמיד מבינים את רצון הבוחר... אנחנו כמובן נתווך ונעזור וכאן גם המקום שלכם לעשות כך.

תיכון – חלקכם ירימו גבה וישאלו איך השתרבבה המילה הזאת לסיכום השבוע השני וחצי של תחילת הלימודים?

אז בשעה טובה הוקם צוות תיכון מתוך חברי הצוות שמתחיל במלאכת הלימוד והמחשבה אודות המשכו של בית הספר היסודי.

הצוות החל את עבודתו במקביל לעבודה החינוכית שאנו עושים במרחב בוגר שעבורו העניין מדאיג \ מלהיב \ מעניין יותר מכל.

כבר ביום ההורים הקרוב (ערב הלמידה) נעסוק בעניין וכמובן שככל שיהיו דברים מעניינים וחשובים נעדכן את כולכם.

במובן הפורמאלי נוכל להיות בית ספר על אותו סמל מוסד עד כיתה ט'. ואם נרצה נוכל לקבל אישור לתיכון על אותו סמל מוסד (כל עוד נישאר מוכר שאינו רשמי) ישנם בתי ספר כאלה כך שהתקדים הושג.

אסיפה

האסיפה השבוע הייתה מהאסיפות המלאות והמעניינות שהיו מפתיחת בית הספר!! תשאלו מדוע? כנראה שמשולבים פה נושא מעניין וחשוב ביחד עם מספר רב של ילדים ממרחב בוגר שרצה מאד משהו והחליט לגייס את שאר המרחבים.

הנושא היה חניכה של מרחב ניצנים על ידי מרחב בוגרים. היו המון דוברים  והרבה הצעות כשלבסוף היה זמן להצביע רק על הצעה אחת שאם הייתה עוברת הייתה מבטלת הכל... ההצעה נדחתה ברוב מוחץ ושאר הסעיפים ידונו בשבוע הבא באסיפת המשך...

כאן המקום לפרגן לוועדה שהשנה יושב הראש שלה הוא אמיר יעקבי (שזו שנתו השנייה בוועדה), כותבת הפרוטוקול היא רוני ששודרגה לכתיבת פרוטוקול בלפטופ!! עדן ועמית סולומון (שהיה בשנה הראשונה, עשה הפסקה ושב עליה השנה) שאחראים על המשמעת (עמית אף נאלץ להוציא את אורי המנהל באסיפה שלפני סוכות כי הוא הפריע שלוש פעמים), נגה גולני שאחראית על רשימת הדוברים, ליה שהיא מצטרפת חדשה ולכן היא כרגע מודדת זמנים. וכמובן אורי אלסר שכותב את ההצעות על הלוח.

כל החברים הם כמובן מבצעים עוד משימות של הוועדה גם מחוץ לזמן האסיפה (לוח אסיפה, תליית הודעות וכו'...) ובכלל זוהי וועדה מתפקדת ברמה הגבוהה ביותר.

 

ולסיום

הפעם נסיים במשהו משלנו...

יעל תלם המורה החדשה שלנו למוסיקה הלחינה כבר בקיץ שיר נפלא של שולמית הר אבן – "אני לא ילדה של כסא".

ביום חמישי האחרון ילדי השחרית של איריס ואייל שמעו את יעל שרה אותו וגם דברו עליו וכל בית הספר זכה לביצוע יפיפה של יעל, ספיר (בת שירות לאומי), אריאלה, יפתח קלי ואופיר רז.

אז הנה המילים:

אֲנִי לֹא יַלְדָּה שֶׁל כִּסֵּא \ שולמית הר-אבן


אַבָּא,

אֲנִי לֹא יַלְדָּה שֶׁל כִּסֵא.

מַה נַּעֲשֶׂה?

 

כְּשֶׁאֲנִי יוֹשֶׁבֶת יָשָׁר עַל כִּסֵא,

כָּל-כָּך מְסֻדֶּרֶת,

כְּמוֹ אֵיזוֹ גְּבֶרֶת,

בְּפַרְצוּף רְצִינִי - זֹאת לֹא אֲנִי.

 

אֲנִי יַלְדָּה שֶׁל שֻׁלְחָנוֹת,

וְיַלְדָּה שֶׁל חַלוֹנוֹת,

וְאֲנִי בֶּאֱמֶת חוֹשֶׁבֶת

שֶׁקָּצֶה שֶׁל שֻׁלְחָן הוּא מָקוֹם טוֹב לָשֶבֶת,

וְאֶדֶן שֶׁל חַלוֹן הֲכִי טוֹב מִכֻּלָּם,

כִּי רוֹאִים מְצֻיָּן אֶת כָּל הָעוֹלָם.

 

רוֹאִים עֵצִים וְרוֹאִים עָנָן וְרוֹאִים אוֹרוֹת,

כָּל רֶגַע יֵשׁ שָׁם מַשֶּׁהוּ לִרְאוֹת,

וכָּל יוֹם רוֹאִים שָׁם מַשֶּׁהוּ חָדָשׁ.

אֶתְמוֹל רָאִיתִי שְׁלוֹשָׁה יוֹנְקֵי- דְּבַשׁ,

בְּלִי גֻּזְמָה.

 

וְאַתָּה יוֹדֵעַ מָה?

לְצַיֵּר הֲכִי נוֹחַ בִּשְׁכִיבָה עַל הַבֶּטֶן

אָז תָּבִין, הַכִּסֵא לֹא נָחוּץ לִי בְּעֶצֶם,

אֲנִי פָּשׁוּט לֹא יַלְדָּה שֶׁל כִּסֵא.

אָז מַה נַּעֲשֶׂה?

והנה הביצוע מכמעט שבת:

שבוע טוב, צוות דמוקרטי בעמק

Comments