הודעה ללא כותרת

פורסם: 4 ביוני 2016, 13:53 על ידי: Lee Van Spier
אנשים יקרים ונשים יקרות,
סיכום שבוע עמוס ולקראת עוד אחד כזה... ואולי כדאי שנפסיק להגיד זאת עד סופשנה כי זה הולך כנראה להמשיך ואף להתגבר.
ובכל זאת, העומס, הסיום המתקרב, ההכנות לקראת... כל אלה הם לא רק מצב טכני אלא ובעיקר מצב רגשי. נהוג להסתכל על סופשנה בית ספרי כמקום להתבונן בהישגים הלימודיים, התהליך החברתי או ההיבטים הרגשיים שאותם חווינו אבל מעט מאד מתעסקים בנושא הסוף והפרידה.
אבל אם נתבונן מהצד נבין שכל שנה מאות אלפי ילדים ומורים ואפילו הורים חווים פרידה. בבאת אחת בראשון ביולי נגמר בית הספר וביחד עם השמחה (כן, כן... גם בדמוקרטי שמחים לצאת לחופשה) נפרדים ממשהו שליווה אותך 10 חודשים, יום יום במשך זמן לא מבוטל כל יום... נפרדים מחברים וחברות, מאנשים משמעותיים, מזמנים מהנים, מאירועים מעצימים, מחיות בפינת החי ומריטואל קבוע (כן, כן... גם בדמוקרטי יש ריטואלים קבועים) שאם נרצה או לא רצה היה שם כל הזמן. 
לנו האנשים הגדולים אמורה להיות יכולת להבין, להכיל לראות שעוד חודשיים הכל יחזור. אבל עלינו לזכור שאצל הילדים הדבר שונה לגמרי ותפיסתם את מימד הזמן, את האריעיות והקבוע, את החזרתיות של החיים... כל אלה נתפסים אחרת לגמרי אצל כל אחד ובוודאי שונה ככל שאנחנו יותר צעירים בשנים. 
אנחנו גם נפרדים ממש מאנשים וילדים ומצפים לקראת ילדים וילדות חדשים שיגיעו ומורים ומורות חדשים... מי יהיה איתי בשחרית? יהיו לי חברים? איזה שיעורים יהיו? באיזה מרחב נהיה? מה, לא נראה אותו יותר? מי ילמד אותי היסטוריה? ועוד שאלות רבות שעולות ומציפות את המודע ולעיתים את זה שפחות מודע...
אז כן, עוד שבועיים וחצי ז' ח' יסיימו ועוד חודש כל השאר וזה נראה רחוק אבל זה מעסיק, ומעורר מחשבות ורגשות שמעוררים מחשבות ותפקידנו כאן הוא פשוט ומורכב כאחד - לדבר. לתת מקום לתחושות, לשאול ולברר ואם נשים לב אז נוכל לקבל מתנה גדולה וחשובה לחיים והיא היכולת להיפרד ולסיים שאלה יכולות חוזרות ונשנות שהאימון אליהם (מעבר לכאן ולעכשיו) הוא חשוב.
אז הפעם התחלנו ב"לסיום,"... אל דאגה, ה"לסיום" בסוף קצר יותר אבל מאד מרגש!!

מה היה לנו השבוע?

סקולוור (schoolwar) \ מלחמת הצבעים - לא, לא הייתה מלחמה אלא שם מושאל מארה"ב. אבל נתחיל מהתחלה.... אמיר יעקבי ממרחב בוגר הביא לפתחנו רעיון שלקח ממחנה קיץ בארה"ב, הוא קבע פגישה דרך נירית עם ההנהלה בה קיבל את ברכת הדרך והתחיל בהפקה. את כל התהליך ליוו אותו נאמנה סהר ולי והוא למעשה הפיק אירוע תחרותי לשתי קבוצות לכלל ילדי מרחב צעירים ובוגרים (מעורב) - הירוקה והכחולה. אמיר אסף כמה חברים ממרחב בוגר שעזרו לו ולמעט אותם ילדים שאר הילדים לא ידעו כלום!! אספנו את כל הילדים במרחב בוגר ביום ראשון בזמן שלנו ואז בהפתעה הם הוצאו לדשא שם הם חזו במכונית נכנסת לבית ספר וממנה יוצא שוטר שרודף אחרי פושע (תודה לאמיר ועמר על המופע) ומיד אחר כך התכנסו לחלוקת הקבוצות, קביעת הקפטנים והסבר על מה הולך להיות.
יום שלישי כולו היה אותו אירוע עבור מרחב צעירים ומרחב בוגרים - היו שם תחרויות ספורט מגוונות, ארוחה משותפת שבה היו אמורים להיות בשקט ומצד שני המארגנים ניסו להפריע ולהצחיק. אחר כ התחרות הגדולה בין שתי הקבוצות שכללה מרוץ בין תחנות כשכל תחנה היא משימה אחרת: פעילויות אווטדור, טריוויה, עבודת צוות, שתיית מים ועוד... כשהראשונה שמגיעה לסוף מנצחת. בסוף נקיונות וסיכום. במשך כל היום סופרים נקודות. הרעיון המרכזי הוא פחות הניצחון (אמנם היה גביע שהכינו הילדים!!) אלא ה"פאן", הגיבוש והביחד ואכן בית הספר נצבע ירוק וכחול, תופים (באמת) ומחולות (קצת פחות...), עידוד צעקני, תחרות בריאה ולא דורסנית ובעיקר מאורגן לעילא ועילא על ידי אמיר והצוות! ביום חמישי בכמ"ש הוצהר על המנצחת (הקבוצה הירוקה) והמגן שלה אמור להיות תלוי איפשהו עד שנה הבאה...
שני דברים לסיכום: היה מדליק, נעים ומהנה והרבה מאד העצמה לאמיר ודוגמא ליכולת של כל אחד בבית הספר ליזום ולעשות.צעדים להתבגרות - נסיעה לירושלים. צעדים להתבגרות נסעו השבוע לטיול לירושלים וחוו שני מקומות: הכותל - גם ביקור בכותל וגם במערות הכותל. מוזיאון ישראל עם הדרכה כמובן. הילדים התכוננו לטיול ולמדו לקראתו ולפי התמונות והדיווחים היה מעולה!! אין ספק שהמסורת עושה את שלה וכשאתה כבר שנה שלישית עושה משהו אתה צובר נסיון ומחכים. תודה ענקית לאיילי ונבט שמלווים ומדריכים את הצעדים היקרים (הילדים כמובן) במשך כל הזמן. תודה לארז שהתלווה ולעינב (אמא של אלון) שגם לוותה את הטיול. 


מסיבת גיבוש ניצנים - כמה ילדים במרחב ניצנים החליטו לערוך מסיבה. בהתחלה הייתה המסיבה אמורה להיות רק לילדי כיתה ד' ואחרי כמה ימים של שיחות ו"עניינים" (היו ילדים מג' שנעלבו, היו ילדים מד' שלא רצו... להזכירכם, אין לנו כיתות ג' וד' בבית הספר... קצ מבלבל אבל יד לנו מרחב ניצנים)  הוסכם להרחיב את המסיבה לכלל ילדי ניצנים שרוצים. הילדים והילדות ארגנו הכל (בעזרת הוריהם) וביום חמישי השבוע הגיעו לבושים היטב למועדון התרבות של ויצ"ו למסיבת מרחב עצמאית ראשונה שלהם!! (כפיים סוערות) הסערות וה"עניינים" נשכחו מהר והחוויה של מי שהגיע הייתה טובה, מהנה וכבר מתוכננות המסיבות הבאות... תודה גדולה מאד לצוות המרחב שעבד קשה מאד בתיווך והכלה בשבוע האחרון על מנת שיכולו הילדים להגיע לערב מהנה ולא מתסכל. 

​אולי כאן המקום לדבר על הרשתות החברתיות שמשחקות תפקיד משמעותי מאד במרחב החברתי של הילדים ואחד הנושאים שעלו בעקבות ענייני המסיבה היה כיצד מתנהלים בוואטסאפ או בכל רשת חברתית אחרת, מהי בריונות רשת ועוד... זהו נושא גדול וחשוב לנו צוות וילדי בית הספר ובוודאי להורים - חשוב שנלמד ונעסוק בו בעתיד.

כנס מקהלות עמק יזרעאל - השנה לצערנו לא השתתפנו בכנס מקהלות תל"י (בו היינו בשנתיים שלפני) אבל לקחנו חלק בכנס הזה. כנס שבו לא הופענו כמקהלה בשיר שלנו אבל השתתפנו בכה שירים עם שאר המקהלות. תודה גדולה ליעלי שלוותה את המקהלה לאורך השנה והמחצית הזאת בפרט... במאמץ גדול לקיים אותה. בנוסף שלחנו נציג ללהקת כלי ההקשה שקיבלה את פני האורחים לכנס... נחשו מי?


הצטיידות - אותותיה של בעלות המועצה על בית הספר מתגלים אט אט והשבוע קיבלנו משלוח גדול של שולחנות וכיסאות חדשים (וכחולים) להחליף את אלה שאספנו במשך השנים... אז אין על המועצה ובעיקר על עינת שלנו!!


מה יהיה והודעות....

ימים חמים - מי שלא שם לב אז הימים חמים מאד! נא לצייד את הילדים בבקבוקים!! רשמו שם, שימו בתא (הילדים) וודאו שלילדים יש בקבוק למים - אנחנו נוודא שהם ישתו...


חיבורים וקשרים - מצורף לינק לשאלון ואנו מבקשים מאד שתמלאו אותו (מיועד כרגע עבור ההורים ובני הזוג המעורבים בגידול הילדים) שבעזרתו נתחיל להבין מי אתם וכיצד ניתן לייצר שיתופי פעולה. בשאלון תתבקשו לספר על המקצוע שלכם ובאילו יכולות וחוזקות תוכלו להשתמש כדי לעזור ולתרום לבית הספר. כמובן שאין זה מחייב אבל תמונת הון אנושי שכזאת תוכל לעזור לנו לייצר הקשרים וקשרים בין אנשים, בין תלמידים, בין צרכים ונוכל לארוג יחד מגוון רחב של נושאים, תכניות וכו' כפי שנעזרנו בכם ממש בימים אלה לשרטוט מבנה בית הספר או בל"ג בעומר. דוגמא נוספת היא התנדבות ישירה בהוראה, תיקונים וכו'. דוגמא נפלאה נוספת היא חיבור למקומות עבודה, לתחום ידע שיכול לעזור לחקר של תלמידים ועוד היד והראש נטויים לחשוב מיני רעיונות ומחשבות... אז בבקשה לא להתעצל ועזרו לנו להרחיב ולהעשיר את הקשרים וההקשרים שייצרו מרחבי למידה ועשייה חדשים.  הלינק לשאלון: http://goo.gl/forms/cBFVl38Z2izxJx063

אירוע סופשנה קהילת בתי הספר הדמוקרטיים בשפיים - זה הזמן לרוץ למזכירות בית הספר ולקנות כרטיסים לאירוע סופשנה שיתקיים בחמישי הקרוב בפארק המים בשפיים!
כרטיסים במחיר מוזל של 55 ש"ח... מותר לבוא עם משפחה וחברים. כל מי שיגרום לכם הנאה
תבואו, יהיה כייף!

מתטיקה בתנועה - ביום שני יצאו ילדי השיעור מתמטיקה בתנועה (מתמטיקה ופלדנקרייז) לאוניברסיטה העברית למקום שם הכל התחיל... הם יערכו ביקור במעבדות הננוטכנולוגיה, שיעור משותף לפרופ' דורית אורגד וד"ר אילת אלמגור (היוזמות והמלוות של השיעור) ונקנח בשיחה משותפת על השיעור המיוחד הזה. אל הסיור יתלוו גם ילדים מבית הספר הדמוקרטי גבעול (בגבעת אולגה) שגם הם מצויים במיזם. צפוייה חוויה מיוחדת במינה ונקווה שגם משמעותית.

חופשת שבועות - ביום חמישי נצא לסופשבוע ארוך ונחזור אחרי חופשת שבועות ביום ג' לבית הספר.

ולסיום,
פוסט מרגש של ארז יעקבי על חווית האירוע שהעביר אמיר בנו השבוע ועל חווית בית הספר הדמוקרטי מעיניו... פורסם בפייסבוק ואנו מודים שמאד ריגש אותנו. אז למה לא לחלוק?

לפני 4 שנים הוצאנו את הבן שלנו מבית הספר הרגיל והחלטנו עם המון חששות להעביר אותו לבית הספר הדמוקרטי בנהלל שעוד היה בחיתוליו. הוצאנו ילד חסר ביטחון, מסתובב עם קפוצ'ון על הראש, שקט, בלי חברים ובלי מוטיבציה לכלום. אף על פי שכל המורים לא הבינו למה אנחנו עושים את זה "כי הילד בסך הכל בסדר". היום אחרי שלושה ימים של הפקה ענקית שהוא הרים ויזם בבית הספר 230 תלמידים הריעו לו וקראו בשמו. זה כל כך מרגש אותי ברמות שקשה לי להסביר. זה מה שקורה כשמורים רואים את הילד שלך, כשנהנים מחווית הלימודים, כשנותנים לילד לקחת אחריות וסומכים עליו שיבצע אותה, כשנותנים לילדים לקבל החלטות על החיים שלהם ועל המסגרת בבית הספר, כשבסוף כל סימסטר אתה מקבל מכתב מכל מורה שלימד את הילד שנותן שיקוף מדוייק מכל הבחינות ריגשית, חברתית, מה החוזקות ואיך ניתן לחזק את הנקודות החלשות. בלי שום ציונים עם איזה מספר פלוס שבלונה תגובתית שהמורה במערכת החינוך הרגילה בוחר. אם מישהו היה אומר לי לפני ארבע שנים שזה מה שיקרה לילד שלי הייתי שולח אותו לבדיקות. אל תרימו אף פעם ידיים, יש אלטרנטיבה והיא הרבה יותר נכונה וטובה לילדים במאה ה 21. 
0 New
Reply
Comments