3-7.13

פורסם: 8 בנוב׳ 2013, 8:09 על ידי: Uri Elasar   [ עודכן 8 בנוב׳ 2013, 8:10 ]
שבוע טוב!
החורף מבושש לבוא ועם זאת נובמבר ושעון החורף מחשיכים לנו את המדינה מוקדם מאד... למזלנו בית הספר פועל ביום ואנחנו פחות מרגישים את המלנכוליות החורפית שמביא עימו אחר הצהריים.
השבוע היה גדוש אירועים (כרגיל...) ביניהם אירועים מערכתיים חשובים יותר או פחות, אירועים מרחביים ואפילו אירוע שכבתי אחד משמעותי!
לא לפי סדר כרונולוגי ניגש לסיכום...
ביום רביעי יצא מרחב בוגר להצגה במסגרת סל תרבות. ההצגה עסקה בחרשות והייתה מאד מעניינת ומרגשת והילדים חזרו עם רגשות מעורבים. הצוות חזר מתרשם מאיכותה הגבוהה של ההצגה ומהתנהגותם המופתית של התלמידים ולא ניתן להתחמק מהשוואות... להבדל הגדול בקשר שנוצר בין התלמידים למורים אצלנו. קדמה ליציאה להצגה פעילות שארגנו נוגה ונועם ממרחב בוגר בסיכום היום (יום לפני) בה הם הציגו סרטון על שילוב בין ילדים חרשים לילדים שומעים וגם לימדו את שפת הסימנים.
ביום שני נערך אירוע פתיחה לפרויקט חדש שנקרא "צעדים להתבגרות" המיועד לילדי שכבה ו' בלבד. את הפרויקט מובילים שיר, אייל, חן צפוני ואורי כשבמחצית השנייה תוקדש שעה לנושא. המפגש היה חגיגי (המרחב סודר יפה) ונפתח בשירה משותפת של "קח אותו לאט את הזמן". המשכנו בכמה מילים שיסבירו את הפרויקט - שכבה ו' ייקחו על עצמם משימות שאותן יבצעו במהלך השנה ושנוגעות להתבגרות ולנושאים המעניינים אותם במרחבים השונים של חייהם (משפחה, הם עצמם, בית הספר והסביבה הרחבה יותר) - אחר כך הם חולקו לקבוצות קטנות ובכל קבוצה הועלו רעיונות למשימות שכאלה. כמה ילדים לקחו על עצמם את ריכוז המשימות והבאתן בפני שאר השכבה. נערך דיון מרתק וחשוב על האם הפרויקט חובה או רשות ובעצם הסתתרה שאלת ההתחייבות... אחרי הדיון נערך סבב בו כל אחד אמר האם הוא מתחייב לפרויקט או לא וכולם ללא יוצא מן הכלל התחייבו ורובם בשמחה וצפייה לבאות.
הפיצול בין ה' לו' שלמעשה חילק את מרחב בוגרים יצר סערת רגשות אצל חלק משכבה ה' שבאו בין היתר בטענות מוצדקות על כך שאנחנו מדברים על רב גילאיות ופתאום מיצרים פעילות שכבתית. אפילו נערכה הפגנה ליד המרחב כשנערך בו המפגש. הסברנו ותיווכנו שיש מקרים שבהם העניין השכבתי יעלה והוא לא סותר את המרחב וגם הם יגיעו לשלב בו הם ייקחו חלק בפרויקט הזה... בשנה הבאה!
חשוב לומר שהיותם שכבה בוגרת ובעיקר במעבר בין יסודי לתיכון מייצרת מצב שונה שדורש את ההפרדה.
במקביל להצגה נערך טיול רשות על פי מרחבים וההיענות הייתה מאד גדולה! הילדים נהנו וגם אלה שנשארו נהנו מהשקט והמרחב שנשאר להם לשהות בו.
ביום חמישי נערך ביקור מרגש של שתי נציגות מתי"א נצרת עילית שהיה חשוב ומלמד ובעיקר ממשיך ומקבע את היותנו חלק מהמערכת בכלל ההיבטים.
ביום ראשון הגיעה אלינו מערכת התופים שממתינה לנו כבר מהשנה הראשונה!!! היא הוכנסה אחר כבוד למקלט וכבר החלו לתופף בה - אנחנו עוד צריכים לקבוע סדרים וחוקים אבל בקרוב המנעד המוסיקלי של בית הספר יתרחב.
השבוע כמו בשבוע הקודם החלו ההורים מתורנות התחזוקה להופיע ולעבוד ולעשות עבודה חשובה וטובה שמשפרת את חזות ובטיחות בית הספר - המון תודה לכל העובדים והקודחים!! יש תמונות כנסו ותראו בגלריה...
השבוע התחדשנו במערכת כריזה לעת חירום ועכשיו אנחנו בכל מרגישים בית ספר רגיל!! סתם... עכשיו רק נותר להחליט אם רוצים צלצולים במערכת או להישאר עם הפעמון של מיס סינג דונג.
האסיפה החליטה לפני שבועיים לאשר את החניכה של ילדי ניצנים על ידי מרחב בוגר. השבוע ראינו את החניכה הלכה למעשה. הילדים הבוגרים ארגנו פעילויות מקסימות לניצנים ויש גם תמונות שמתעדות את היוזמה המרגשת הזאת.
השבוע עסקה האסיפה בביטול חוק המינמום משתתפים באסיפה והוחלטה החלטה בעייתית שמחייבת 30 אנשים (ולא רבע כפי שהיה) ומצד שני משאירה את האפשרות לוועדת אסיפה לשנות ולקבוע מספר אחר כל אסיפה... מעניין איך יתבצע הדבר והאם יהיו ערעורים. אין ספק שהדבר מעלה את שאלת האסיפות והתאמתם לגילאי המצביעים...
לסיום,
מאמר מרתק בדה מרקר שמדבר על בתי הספר כמיושנים ומזיקים...
הנה חלק מהכתבה והשאר בלינק הזה: http://www.themarker.com/news/education/1.2156371

בתי הספר מכינים תלמידים לעבודה בבית חרושת - ולא לכלכלה מודרנית

ההצפה במידע לא רלוונטי, ההתכחשות למצוקות ולבעיות של תלמידים והלימודים לשם המבחנים בלבד יוצרים נזקים קשים לתלמידים, למורים ולחברה ■ נייר עמדה שנכתב על ידי חוקרים ממכון ון ליר מזהיר מפני משבר בבתי הספר - שפועלים במתכונת המזכירה בתי חרושת

בתי הספר בישראל נמצאים על סף משבר. הם מיושנים ויוצרים נזקים קשים לתלמידים, למורים ולחברה - כך עולה מנייר עמדה שנכתב על ידי חוקר החינוך ד"ר אמנון כרמון. "יש להכיר בכך שעבר זמנו של מבנה בית הספר הקיים - על מדינת ישראל להתניע מהלך של שינוי גישה בתחום החינוך", נכתב בנייר העמדה.

לפי המסמך, "בעשורים האחרונים התהוו שברים עמוקים בין בית הספר לסביבה החברתית שבה הוא פועל. פעילותו של בית הספר במתכונתו הנוכחית אינה רק בלתי פונקציונלית, אלא גם מזיקה מבחינות חינוכיות וחברתיות חשובות".

כרמון הוא חוקר חינוך ממכון ון ליר ומרצה לחינוך במכללת ספיר, מכללת בית ברל ומכללת דוד ילין. כתיבתו לוותה על ידי פרופ' דן ענבר, ראש תחום החינוך במכון ון ליר. נייר העמדה יוצג ביום רביעי, בכנס השנתי על שם אלי הורביץ לכלכלה וחברה שעורך המכון הישראלי לדמוקרטיה השבוע באילת, בראשות מנכ"ל משרד האוצר לשעבר ירום אריאב. הכנס יעסוק בהרחבה בתחום החינוך, הפריון והתעסוקה, בשירותי הבריאות ובמדיניות ההעסקה במגזר הציבורי.

נייר העמדה מונה כמה גורמים לארכאיות והמצב הקשה של בתי הספר בישראל. כרמון מציין שהם עדיין פועלים במתכונות מיושנת המזכירה בתי חרושת, אבל בוגריהם אמורים להשתלב בחברה ובכלכלה המודרנית. הידע שמועבר לתלמידים בבית הספר ואופן ההעברה שלו כבר לא רלוונטיים.

"בית הספר היה בנוי על פי דגם של בית חרושת וסיפק את הצרכים של בתי החרושת: הוא הכשיר עובדים לתעשייה", אומר כרמון. "בית הספר מכשיר את התלמידים למלא הוראות בדייקנות. הוא מלמד שוב ושוב את אותה פעולה שגרתית, אבל בכלכלה של המאה ה–21 זה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות. כיום צריך ללמוד איך לעבד ידע, ללמוד כישורים חדשים ולפתח יכולות לעבודה בצוות. אין שום קשר לבין הכלכלה והחברה המודרנית לבית הספר. אנחנו מכשירים אנשים לכלכלה שאולי קיימת במקומות מסוימים בעולם, אבל לא כאן".

כרמון וענבר מפרטים כמה בעיות שנוצרות כתוצאה מהמבנה המיושן של בתי הספר בישראל. הראשונה היא הצפת מידע, "שהשפעותיה הקשות על תודעתם של ילדים ומבוגרים מתבררת והולכת: בעיות קשב וריכוז, שטחיות, הסחות דעת, חשיבה מקוטעת ועוד. בית הספר הקיים, המתאפיין במסירה ללא הפסקה של פרטי מידע רבים, מחמיר את המצב עוד יותר".

    Comments