9-13.2.14

פורסם: 15 בפבר׳ 2014, 10:08 על ידי: Uri Elasar
שבוע טוב לכולנו,
הרבה דמוקרטיה הייתה לנו השבוע...
ראשית, נציגי וועדות אירועים, אסיפה וגש"מ נסעו ביום חמישי לכנס וועדות בת"א!! הכנס כלל לימוד, הצגה וכמובן כיבוד , ונכחו בו נציגי וועדות מבתי הספר הדמוקרטים בארץ. עוד לא שמענו רשמים בצורה עמוקה אבל מהתמונות והמעט ששמענו הייתה חוויה מלמדת, מהנה ומעצימה. 
אבל הסיפור הדמוקרטי של השבוע היה ללא ספק האספה של יום שלישי. נושא האספה היה מעט מוזר ולכאורה לא מעניין - סדר היציאה מהכמ"ש (כמעט שבת). משום מה מי יוצא ראשון לסוף השבוע הוא נושא שמעסיק חלק מהילדים. אבל.... לאסיפה הגיעו כ 25 ילדים ומבוגרים ואף לא נציג אחד ממרחב בוגר!
שתי הצעות (של אנשי צוות) היו שמי שנוכח באסיפה הזאת יוכל עד סוף השנה לצאת ראשון מכמעט שבת (אם הוא רוצה) ואילו ההצעה השנייה הייתה שמרחב בוגר יישאר אחרון ויסדר את המבואה (גם רק עד סוף שנה). שני החוקים עברו ברוב קולות... הייתה תרעומת רבה מכיוון מרחב בוגר (ולא רק מהם) אבל התרעומת לא הבשילה למעשים מיוחדים עד שבכמ"ש אכן יושם החוק והם סידרו ויצאו אחרונים! כמובן שבאותו רגע הוגש ערעור חתום על ידי כולם ואולי משהו יחלחל בתודעתם לגבי מידת השפעתם ואחריותם על העיקרון הדמוקרטי שאומר שאתה אחראי ולוקח חלק בניהול חייך. 
במרחב הדמוקרטי התרחש עוד אירוע (למעשה כבר בסוף השבוע הקודם) שלמעשה הוא דיקטטורי - דמוקרטי... בחדר מחשבים נמצא שפעמים רבות ילדים נכנסים לאתרים ועושים פעולות שאינן מותרות על פי חוקי בית הספר (מותר להשתמש במחשבים רק למטרות לימודיות) - לא לדאוג, הפעולות האסורות כללו בעיקר גלישה באתרי משחקים ושימוש במחשבים למשחקי מחשב, קצת פייסבוק. אחרי שדיברנו על כך בשחריות וגם פנינו באופן אישי לילדים ולא עזר החלטנו על צעד לא דמוקרטי בעליל והכרזנו על סגירת מרחב מחשבים לאלתר. הצעד יש לומר לא עורר הדים רבים והוגש גש"ם אחד בלבד. הגש"ם החליט שיש להקים צוות מיוחד או וועדה למחשבים שתקבע חוקים וכללים - עד אז המרחב יישאר סגור! מדהים אבל אין קול צעקה והמחאה דומה למחאת הדגים נגד הדייגים... נראה איך זה יתפתח.
חוץ מזה עברנו יום חשיפה אחרון לקראת שנה הבאה ואנו מתחילים את השלב השני של הקליטה והוא יום סיור ולמידה בבית הספר בשעות פעילות.
ילדי מרחב בוגר בהובלת ילדי "צעדים להתבגרות" (שכבת ו' בפרוייקט המיוחד שלהם) הלכו שוב לקטוף בלקט ישראל כחלק מהפרוייקט והוכיחו הצטיינות יתרה כשקטפו 1.4 טון קולרבי! אנשי הלקט נשאר פעורי פה אל מול ההספקים. 
השחריות כולן עסקו השבוע בעיקר בהכנות לאוסקר הדמוקרטי שמארגנת וועדת אירועים. הילדים כותבים תסריטים, עושים חזרות וחושבים על שוטים מגוונים... נשמח מאד להורים שיעזרו במלאכת העריכה.
שיעור "שקוף בטבע" של עמית אלמוג יצא לדרך ישנה חדשה במחצית זאת והשבוע יצאו לראשונה (במחצית זו) הילדים לנחל צבי אותו הם מנקים ומחיים. הם חזרו מסריחים ממדורה ומלאי חוויות על עבודה, תה, בעלי חיים ובכלל מאושרים ומלאי מידע וחוויות.
בכמעט שבת אנו מוצפים לאחרונה בפינות שונות ומגוונות. בפינת "זמן כרובית" מביאות לפנינו נעם שרף ונועה גל מילים חדשות ומיוחדות שאמורות להיכנס לז'רגון הבית ספרי... הפעם למדנו את המושג "רטט לבלבי", מה זה אומר? תשאלו את הילדים!
פינה נוספת וחדשה היא פינת ההמלצה לסופ"ש בכמ"ש! קיבלנו מנועם שרף, נויה גרומן ורונה וייס המלצה לסרט ודוגמא מתוכו בדמות שיר... מיוחד, שונה ומעניין!
ולסיום,
"כשביל גייטס מעריץ אותך כנראה שאתה עושה משהו נכון. "כמו הרבה פורצי דרך, סלמן קהאן לא ביקש לשנות את העולם. הוא רק ניסה לעזור לבת דודתו הצעירה בשיעורי אלגברה", כתב מייסד מיקרוסופט במסגרת פרויקט 100 האנשים המשפיעים של מגזים "טיים" ב-2012 על צעיר אמריקאי ממוצא בנגלדשי-הודי. "מביתו בעמק הסיליקון סאל יצר ספרייה מקוונת מדהימה של מתמטיקה, מדע ותחומים נוספים. הוא הפך את כיתת הלימוד ואת עולם החינוך על הראש". מתוך כתבה בוואלה שמספרת את סיפורו המדהים של סלמן קהאן ומהפכת החינוך שהוא מביא לעולם. שווה קריאה: http://man.walla.co.il/?w=%2F724%2F2720461 ולמי שרק רוצה לראות...
 http://www.ted.com/talks/salman_khan_let_s_use_video_to_reinvent_education.html 
הרצאתו באתר ted.

Comments