23-4.4.14

פורסם: 26 באפר׳ 2014, 10:38 על ידי: Uri Elasar   [ עודכן 26 באפר׳ 2014, 10:40 ]

הרבה זמן לא התראינו... אז שבוע טוב לכולם!

טיול שנתי נראה עבר רחוק... אבל פעם היינו שם ומיד לאחר מכן יצאנו לחופשה ארוכה של כשבועיים וחצי.

אנו מקווים שלכולכם הייתה חופשה נעימה ומשפחתית ושלא אכלתם יותר מדי מצות... זה לא טוב לעיכול!

חזרנו ביום רביעי לבית הספר לשבוע קצרצר בן יומיים. כרגיל אחרי חופשה כל כך ארוכה לא תמיד קל לחזור אבל למרות הקושי לקום מהמיטה היה מרגש ומשמח לראות את הילדים מגיעים רגועים, מחוייכים, נרגשים ושמחים למצוא את מקומם בין החברים ובפינות השונות של בית הספר. שביזות יום א' של הילדים ושל הצוות נעלמה כלא הייתה בשער הירוק של בית הספר.

אם חשבתם לרגע שהשגרה תיקח אותנו הלאה... טעיתם! כבר ביום שני אנו מציינים את יום השואה ושבוע אחר כ את יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות שכולל גם חופשה בת יום.

אלו הם שבועות לא פשוטים וחשוב מאד להבין שהילדים (גם הרכים) חשופים להרבה מידע ומילים דרך הרדיו, המחשב, החברים, האחים הגדולים, בארוחות הערב בבית ובקיצור... אם חשבתם שהילד בן ה 7 לא ידע על זוועות העולם עד גיל 18, לא כך הוא. ולכן, חשוב מאד בימים האלה לדבר איתם ולעזור להם לדבר את התחושות והחוויות ולצמצם את הפער בין הדמיון למציאות.

רגע לפני ימי הזיכרון... ממש מחר יצאו 8 ילדים ואיריס שהיו שותפים לפרוייקט האומנות המשותף עם מנשיה זבדה, ללשכת השר בירושליים ושם יפגשו עם שר החינוך, הרב פירון ויציגו בפניו את העבודות.

אירוע מרגש ומכובד מאד שאנו נרגשים לקראתו בגאווה גדולה.

השבוע הקצר הזה גם נפתחה רשמית התערוכה שהגיעה אלינו בעזרת משפחת טיקוצ'ינסקי ותהיה בבית הספר כחודש ימים. התערוכה נתרמה על ידי ידידיה ודרורה ורדי לזכר בנם רון שנפל בלבנון. התערוכה מדגימה חוקים פיזיקליים על ידי מתקנים שבנה ידידיה והילדים יוכלו לנסות אותם וללמוד פיזיקה בעזרת מדריכים במשך החודש הקרוב (המדריכים כמובן הם ילדים מבית הספר). כבר בפעם הראשונה שנפתחה היא עוררה התרגשות ופעילות רבה.

לא תאמינו אנחנו נמצאים כחודשיים לפני סיום השנה, מסיבת הסיום בפתח וזאת הזדמנות לכל מי שרוצה לקחת חלק באירוע ליצור קשר אתנו.

ולסיום,

כתבה מעניינת של הפסיכולוג ג'ון ד' מאייר שמספר לנו על אינטלגנציה אישית – אינטלגנציה לא מדידה שתקפידה חשוב בהיות האדם בעולם ומתחברת מאד לתפיסה הפדוגית היהודית ושל החינוך הדמוקרטי – דע את עצמך... הנה חלק מהמאמר ובסופו הלינק למי שמעוניין לקרוא את כולו:

 

"האינטליגנציה האישית, השונה כל כך מאינטלגנציה נמדדת, פותחת בפנינו צוהר חשוב למניעיהם הנסתרים של אחרים ולאופן שבו אנו תופסים את עצמנו

אנשים בעלי אינטליגנציה אישית מבינים את עצמם ויודעים מי הם. הם מעריכים אחרים באופן מדויק יותר ומזהים את חולשותיהם; הם מודעים גם למגבלות שלהם עצמם. הם טובים יותר בחיזוי תגובותיהם של אנשים, ומבינים כיצד מכריהם, עמיתיהם וחבריהם רואים אותם – כלומר, הם יודעים מה המוניטין שלהם. יתרה מזו, הם משכילים לתקן מדי פעם בפעם את האופן שבו הם תופסים אנשים אחרים. אין קורסים המלמדים אותנו איך לקרוא אנשים, ואין מועדוני חברים לאנשים חדי תפיסה. לכן, כדי למצוא דוגמאות לזהות אנשים בעלי תובנות מסוג זה, התחלתי בקריאת ביוגרפיות. אחת הדוגמאות שמצאתי היא זו של קתרין (קיי) גרהם והוושינגטון פוסט. גרהם הייתה נשואה לפיל גרהם, המו"ל של הפוסט, אבל ב-1963 הוא התאבד אחרי שנים של מאבק בהפרעה דו-קוטבית. לאחר מכן שינתה גרהם חייה. האופן שבו היא מתארת את עצמה בספרהּ Personal History, מעיד על אינטליגנציה אישית.

לאחר מות בעלה, גרהם עשתה כל שביכולתה כדי שהעיתון יצליח, והפגינה חוש כיוון המבוסס על תפיסה עצמית נכונה. היא קיבלה הצעות לקניית העיתון, אך סירבה להיפרד ממנו. היא כתבה: "עמדתי לצד אבי ובעלי בשעה שהם בנו [את העיתון] בלהט ומסירות רבים, ולכן לא הייתי מוכנה למכור; זה היה בלתי נתפס." היא שקלה לנהל את העיתון בעצמה, והקפידה להתייעץ עם חברים וקרובים. האם היא תוכל לעשות את זה? אף על פי שהיא החליטה שכן, ברור לגמרי שהיא הייתה מודעת למגבלותיה – היא מעולם לא ניהלה אף חברה. היא התוודתה בפני עמיתיה בעיתון על חוסר הניסיון שלה. גרהם חשבה רבות על האופן שבו אחרים תופסים אותה: אחדים קיבלו בברכה את נוכחותה, אחרים ראו בה "פולשת חסרת כישורים," אך לרוב העובדים ככל הנראה לא היה אכפת.

שים שתוכל לבטוח בהם ולהתייעץ איתם. וכאשר התחילה לנהל את העיתון, הטרידה אותה התחושה שכושר המנהיגות שלה אינו משתווה לזה של בעלה. היא התחבטה בזה עד שהבינה כי אף על פי שבעלה היה מנהיג יוצא דופן, ייתכן שהיא ועמיתיה מפריזים בנוסטלגיה. היא סיכמה: "אני בניתי סביבו מיתוס, אך גם אחרים חטאו בזה." אחד המפתחות לאינטליגנציה אישית הוא היכולת להבחין בין התפיסה לבין האדם. גרהם הבינה שההערצה שלה לבעלה מקשה עליה. היא הכירה במעלותיו האמיתיות, אך הבינה גם שעליה לפתח סגנון מנהיגות משלה.

גם כשאנו עושים כמיטב יכולתנו לאמוד את אישיותו של אדם אחר, אנו עלולים לפספס היבטים מהותיים בה. בגלל נטייתנו להתעלם מריבוי משמעות, אנחנו עלולים להיות בטוחים מדי בהערכות שלנו"

הנה הלינק לכתבה כולה: http://alaxon.co.il/article/%D7%93%D7%A2-%D7%90%D7%AA-%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%9A/?utm_source=%D7%A8%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%AA+%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%99%D7%99+%D7%90%D7%9C%D7%9B%D7%A1%D7%95%D7%9F&utm_campaign=41032a5fa3-37th+issue&utm_medium=email&utm_term=0_e3b7311636-41032a5fa3-80540613

 

שיהיה שבוע נפלא לכולנו!

Comments