22-26.12.2013

פורסם: 28 בדצמ׳ 2013, 7:04 על ידי: Uri Elasar
שבוע קר ויבש נגמר והנה מתחיל שבוע שאמור להיות גשום וקר... אנו מקווים לגשמים רבים ועם זאת מזכירים לכם לשלוח את הילדים מצויידים היטב לקרירות והרטיבות.
היה לנו שבוע דמוקרטי בו למדנו בדרכים שונות ומשונות על החוקה ומשמעותה. הפלגנו לאי בודד על מנת ליצור קווי יסוד לחיי החברה החדשים, בנינו מבנים מיסודות של חוקים חברתיים ועוד... העיקר שנלמד ונבין מה זה חוקה או מה ההבדל בין חוקים לחוקה. ביום שלישי התאספנו לאסיפת חובה ובה שאלנו שאלות הבהרה והצבענו לאשרור החוקה. אפשר להירגע, החוקה אושררה ברוב מוחץ.
אחר כך נערכה הצבעה לגבי הכנסת "כמעט שבת" כמפגש חובה לחוקה (נדרש רוב של 75% מכלל חברי הקהילה - מורים ותלמידים). הצעה זו התקבלה באסיפה רגילה והייתה חובה להביאה לפני אסיפה מיוחדת... ההצעה לא התקבלה (היה רוב אך לא מיוחס) ו"כמעט שבת" יישאר מפגש חובה מתוקף חוקי ולא חוקתי!!
השבוע גם יצאנו לטיול שהיה רשות אבל הנוכחות בו הייתה כמעט מלאה. בישולי שדה כשהכוכב התורן הוא מרק ירקות הם מתכון בטוח להצלחה.
התחלנו ביתר שאת להערך למחצית הן מבחינת בניית המערכת אבל גם מבחינת משובים והערכות שהתחילו פושים בקרב חונכים ונחנכים או בשיעורים השונים. הרעיון בו התלמיד יודע לא פחות ואף יותר מהמורה איך הוא למד ומה הוא למד הוא רעיון מנחה. כמובן עם התאמה גילאית והנחייתנו להבנת התהליך שעבר על כולנו במחצית הראשונה.
אוטוטו מתחילה ההרשמה לשנה"ל הבאה ואנחנו נפרסם בשבועיים הקרובים את התהליך כולו והתאריכים באתר - מזכירים לכם שמלבד תלמידי כיתה א' החדשים (למי שיש אחים זה רלוונטי) שהם התוספת העיקרית לשנת הלימודים הבאה, ישנה כמו תמיד הרשמה פנימית לילדים שכבר לומדים בבית הספר - להם כמובן מובטחת ההרשמה בשנה הבאה אבל גם הם צריכים כל שנה לאשרר את לימודיהם בדמוקרטי בעמק. כל הפרטים באתר בשבועיים הקרובים...
כינים, כינים, כינים.... כמו כל בית ספר או מקום בו נמצאים ילדים עם שערות גם אצלנו הכינים החליטו לחגוג (שוב...) ואנו מציעים ומבקשים להקדיש את השבוע הקרוב לחפיפות, סירוקים ומיני תרופות סבאת למיגור משותף של התוצאה. כידוע ככל שכולנו נעשה זאת כך יקל עלינו להיפטר מהנחמות.

ולסיום,
הקשבה הוא אחד הערכים המופיעים בפרשת השבוע. משה לא רוצה ללכת לפרעה ואלוהים לא כל כך מקשיב לו, פרעה לא ממש מקשיב למשה וגם העם קשה העורף לא מקשיב למשה... אבל יש חלק קטן בו משה מקשיב היטב לחלק שבו שאומר שהוא יכול להתגבר על הקשיים ועל הגמגום, על הפחד מפרעה ועל החרדה שמייצר התפקיד שהופל עליו מגבוה... היכולת להאמין שאתה יכול לעשות משהו שישנה ויעניק משמעות לך או לעמך או לביתך, היכולת הזאת אינה נקנית בכסף ולא נלמדת ביום. היא תהליך ארוך של עבודה מאומצת לגילוי העצמי ועיצובו. זאת אחת מהמטרות החשובות ביותר בבית הספר שלנו כשלפעמים נדמה שהילד מתעצל או לא נוכח. לפעמים נראה שהגלגל מסתובב אחורה ואולי צריך פשוט לחייב אותו לשבת עם חוברת וארבעים עמודים בשבוע כדי שידע חשבון... אבל אז אנחנו מנסים להפעיל שוב ושוב את הכלי החשוב שנקרא דיאלוג ובעיקר את החלק שנקרא הקשבה. ההקשבה היא החלק הקשה ביותר בדבר הזה שנקרא דיאלוג. אתה תמיד יודע יותר מהמדבר או\ו רוצה כבר להשיב לו ולנסות לתת פתרון. תמיד יש "רעשים שמפריעים" כשהילד מדבר... אבל אם מצליחים לנתק את היודע שבפנים (אל תדאגו, נשתמש בו אחר כך) אפשר לשמוע דברים כל כך חשובים, התחושות שמלוות את הלמידה, החוויות שאולי עיצבו את התהליך ובעיקר מה היה לי ואיך היה לי בדבר הזה שנקרא למידה. ואז אפשר לקחת את החומרים החשובים ולתווך אותם לעשייה ולהטמעה של התהליך והמסקנות הרלוונטיות. אין ספק שאנחנו מנסים לעשות זאת בכל יום וכל שעה אבל היום יום מקשה עלינו את המשימה ואם מגדירים שבט"ו בשבט עוצרים וחושבים, עוצרים ומסתכלים, עוצרים ומקשיבים, אז המרחב שנוצר בזמן ובמקום מאפשר להתכל על התהליכים מלמעלה, להבינם ולהפנימם.
שבוע טוב
Comments