17-21.11

פורסם: 23 בנוב׳ 2013, 12:35 על ידי: Uri Elasar
שבוע טוב,
רק התחלנו וכבר חנוכה... אז לקראת שבוע מעט מקוצר ולפני שבוע של חופשה אנחנו עם כמה נקודות אור שהיו לנו השבוע.
ביום רביעי יצאו מרחב בוגרים לטיול רשות (הייתה היענות של כמעט 100 אחוזים) שהפעם היה שעה וחצי של עבודה קשה מאד בקטיף צנוניות בשדה של "לקט ישראל" בנהלל. אחרי הניסיון של שנה שעברה הייתה התלהבות גדולה מאד ואכן כך היה גם הפעם. אוטובוס (שנתרם לנו על ידי תל"י שמלווה אותנו מיום הקמתנו) אסף את הילדים לשדה ושם הם עבדו קשה וקטפו 1.2 טון צנוניות!! שילכו למשפחות נזקקות במסגרת הארגון.
באותו יום בזמן שלנו הגיעו למופע מדריכי "סטריט דאנס" שהקפיצו והרטיטו את כל מי שצפה בהם (כמעט כל ילדי בית הספר התרכזו סביב הבמה) וגרמו לילדים רבים לנסות ולרקוד כמעט לאורך כל היום... תמונות וסרטונים בגלריה!
שחרית תיכון עסקה השבוע בלמידה בבית הספר הדמוקרטי אל מול הלמידה בבתי הספר הרגילים. נשאלו שאלות רבות וניסינו לתת קצת רקע על איך ומה לומדים בבית הספר הדמוקרטי ואיך זה עומד מול העולם בחוץ... השחריות חשובות מאד לילדי מרחב בוגר ואתם יכולים לעודד את הילדים לדבר ולשתף אתכם בנושא.
כפי שפורסם בעיתון הארץ מתקיים תהליך ביחד עם משרד החינוך להכלת בתי הספר הדמוקרטיים בארץ במערכת הציבורית. אנו מקווים שהתהליך יישא פרי ונראה תוצאותיו בקרוב. הנה הרצאה מרתקת של שר החינוך שמדבר בגנות המערכת אותה הוא מוביל ומדבר חינוך דמוקרטי ומתקדם... מעניין לראות כיצד הוא יקדם את הערכים אותם הוא מדבר.

צוות היגוי תיכון התכנס שוב השבוע ושמע הרצאה מרתקת של נתי רייפר בנושא התבגרות. אנחנו מבינים שחלק גדול ממה שקורה למרחב בוגר נובע מתוך אותו גיל התבגרות שהולך ומקדים (ככל שאנחנו אוכלים יותר שניצלים...) ועל מנת שבית הספר יוכל לתת מענה גם בתיכון לאותו גיל מעניין\מעצבן\מרתק\מנג'ס... תבחרו אתם מה מתאים, אנחנו חייבים להתמקצע ולהכיר את הגיל מכלל הכיוונים. תודה לנתי על הזמן וההרצאה המרתקת.

אנו מודים למתקנים ולמשפצים שמגיעים בשבועות האחרונים על פי התורנות, אין ספק שעבודתכם מורגשת ביום יום שלנו.

באסיפה השבוע דנו בשינוי חובת היציאה לטיולים השבועיים. מכיוון שזהו חוק שנחקק כבר בשנה הראשונה אפשר לדון בו ולנסות לשנותו.
הדיון היה דוגמא יפה לחוק שאין סיבה מהותית לשנותו מכיוון שהוא פועל יפה ומתאים ככל הנראה לכלל התלמידים. אי לכך התפתח דיון מעניין על הסיבות לשינוי החוק ומדוע בכלל לשנות חוק שעובד. בסופו של דבר ברוב גדול מאד הוחלט להשאיר את המצב הקיים ולהמשיך עם טיול חובה אחת לשבועיים.

השבוע עשינו "ייצוא" פדגוגי לבית הספר ויצו בנהלל כשאורי בהזמנתה של כרמית לוין (אמא של עדן ממרחב צעירים) לימד את כיתה ז' 2 שיעור אנגלית בנושא הביטלס! היה מעניין להיכנס לבית הספר הרגיל ולהביא קצת מהרוח שלנו לתוכו. התלמידים נהנו מאד והיו מרותקים, קשובים וסקרנים... אחד אפילו שאל מתי תהיה עוד פעם? 

ולסיום,
מאמר מעניין של שי פירון (מבטיחים שאין כאן שום דבר פוליטי אלא מקריות לבד) בנושא דמוקרטיה בבית ספר דתי... מה שעל פניו אולי נדמה כאוקסימורון, הנה חלק ממנו:
מערכת חינוך אמונית – דמוקרטית
הרב שי פירון

"לבית הספר במתכונתו הנוכחית, קמו מתנגדים מראשית הקמתו. אנשי רוח כמו טולסטוי, דיואי, קורצ'אק, ראסל, ניל ואחרים, ראו בו אסון. משימתו הראשונה של בית הספר כחלק מהמהפכה התעשייתית היה ל"ייצר אדם רובוט". אישיות המסוגלת לבצע בנאמנות, במסירות ובהתמדה משימות. קשה למצוא את ההבחנה בין מטרות אלה לבין אילוף.

דווקא בעולם הפוסט תעשייתי, יש צורך באדם אחר: יוזם, משוחרר, חופשי ובעיקר – חושב. בשל כך מתאפיינת תקופתנו בשורה של מאבקים למען זכויות האדם. גם בתי הספר השתנו. הקרקע פוריה לעיצוב תכנים דמוקרטיים בבתי הספר.

הדברים באים לידי ביטוי בולט בדבריו של דיואי(1):

"חברה דמוקרטית מעודדת חוסר קונונציונליות, נון קונפורמיזם ושונות... בדחייתה את עקרון השליטה החיצונית, היא חייבת להציע תחליף על בסיס חופשי ותחרותי. למצב זה ניתן להגיע באמצעות חינוך דמוקרטי. חינוך כזה מטפח עניין אישי ביחסים חברתיים ומסייע לפרטים לפתח דרכי פעולה המבטיחות שינויים חברתיים בלי לגרום לפריעת הסדרים... איני חושב שמצוי שבפילוסופיה של החינוך הפרוגרסיבי דבר נכון יותר מן הדגש שהיא שמה בחשיבות השתתפותו של התלמיד ביצירת התכליות המנחות את פעילויותיו בתהליך הלמידה, כשם שאין בחינוך המסורתי פגם גדול יותר מכישלונו להבטיח את השתתפותו הפעילה של התלמיד בעיצוב תכליות אלה.""

למעוניינים הנה הלינק למאמר המלא: http://levladaat.org/content/667

Comments