14-18.2014

פורסם: 20 בספט׳ 2014, 12:04 על ידי: Uri Elasar
אנשים יקרים ונשים יקרות,
שבוע טוב לכולנו.
לקראת שבוע קצר שיסתיים (בשעה הרגילה) ביום שלישי לקראת יציאה לחופשת ראש השנה אנו מסכמים שבוע מלא וגדוש שעבר עלינו...

השבוע קרו שני דברים עיקריים חשובים (לצד המון דברים אישיים וקבוצתיים חשובים אחרים). האחד היה שבוע שבו המערכות באופן מעשי הסתדרו להם באופן כזה או אחר ולמדנו שבוע שכל אחד כבר יודע והולך לשיעוריו עם הגרלות אחרונות וכיוונים אחרונים.
כמה דברים לגבי המערכת השנה: 
התחושה שאנחנו מקבלים מרוב ההורים היא שהילדים מרוצים מהמערכות (למרות השינויים) ושההורים מרוצים.
התחושה הנוספת היא שישנם מספר ילדים שלא כל כך מרוצים מהשינויים שנכפו עליהם בעקבות הגרלות וכמה הורים (יותר מילדים אנחנו חייבים לומר בהגינות) שלא מרוצים.
ראשית עלינו לבהיר שהאמירה שאנו אומרים שהלמידה מתבצעת בכל מקום ושזמן פנוי הוא למידה, שזמן וועדות הוא למידה, שחריות, סדנאות, טיול, כמעט שבת וכו'... היא אינה מס שפתיים אנחנו מתכוונים ברצינות לאמירה ומתייחסים לכל שעה בבית ספר (כולל הסעות שעליהן נדבר בהמשך) כזמן ללמידה.
השאלה היחידה היא מה עושים עם הלמידה הזאת... במידה ומתבצעת רפלקציה והתייחסות של הילדים ואנשי הצוות לאותם זמנים אז יכולה להתבצעה למידה משמעותית במקומות האלה שאינה נופלת מלמידה פורמאלית מול לוח ועם תוכן מובנה שמועבר על ידי מבוגר.
בנוסף ובאופן פרטני (כל ילד והייחודיות שלו) ישנן המון אפשרויות ללמידה בזמנים שונים גם אם אין שיעור שחשבתי שמיועד עבורי - עוזרי הוראה, עבודה אישית עצמאית, שהיה במרחבים אחרים כעזרה למבוגר האחראי, הכנת מטלות (שיעורי בית), פרוייקטים אישיים או קבוצתיים בנושאים מגוונים... ועוד רעיונות שונים ומשונים שעוזרים לנו ולילדים לנצל את הזמן בצורה המיטבית על פי רצונם של הילדים. הזמן הפנוי הוא למידה משמעותית בפני עצמו ואל לנו לזלזל בו ובעיקר בעולם בו או חיים שהזמן הפנוי הופך להיות יותר ויותר נוכח (בעיקר בחתך הסוציואקונומי שאנו חיים בו).
אבל חשובה מכל היא ההבנה שזה ש"נדחוף" לילדים שיעורים כדי למלא זמן והם לא באמת רוצים להיות שם - לא יהפוך א הזמן שלהם ליעיל ואת הלמידה שלהם למשמעותית אם בכלל...
כמה מילים על המערכת ומדוע יש מצב בו ילדים מוגרלים ולעיתים ישנה בחירה לא מספיקה (כך נדמה) עבורם.
אז ככה, בבית הספר הדמוקרטי אנו מנסים לשלב שני דברים שלעיתים מתנגשים: האחד, בחירה ועל מנת לייצר אותה אנו צריכים מגוון רחב של שיעורים. והשני, חובת למידה שאנו מנסים לדייק באופן הטוב ביותר על מנת שכל ילד יקבל את שיעור החובה המתאים לו ביותר מבחינת מיומנויות. תוסיפו לזה שמספר התלמידים ינוע בין10 ל 20 תלמידים בשיעור (ויש שיעורים שפחות, אם זה אור הירח, סדנאת אומנות וכו') ותקציב מוגבל - תקבלו מערכת שקשה מאד להפוך אותה לאופטימלית. השנה גם ניסינו לאפשר בחירה גם בחשבון (ג'-ו') על מנת שתלמידים יוכלו לבחור מורה מתאים ולא רק מיומנות מתאימה.
כל אלה הפכו את המערכת מסורבלת יותר וקשה יותר לפיצוח.
אנו מבינים את התיסכול של ילדים שיצאו בהגרלות ובעיקר את העובדה שמיד אחר כך יש פגיעה בשיעורי החובה ולעיתים יותר זמן פנוי... לצד האמירה הקודמת אנו גם מבינים שיש צורך לייעל את המערכת ובנייתה וכשם שבדקנו את עצמנו בשנים הקודמות גם השנה נשב (בסוכות), נפיק לקחים וכמובן ננסה ליישם מערכות שיהיו יעילות יותר ויאפשרו בחירה ככל שניתן.
חשוב לומר לסיום הנושא הזה שעדיין יחסית לעולם החיצוני נשארת הבחירה גדולה וגם להבין שאם שיעור כזה או אחר נפל במחצית ניתן יהיה לקחת אותו במחצית השנייה או שיעור דומה לו.

הנושא השני הוא בחירת החונכים - השבוע בחרו הילדים שלוש אפשרויות לחונך\כת. הנושא מלחיץ חלק מהילדים ואנו היינו כאן לתווך ולהסביר. עד סוכות ינתנו השמות של החונכים לילדים.

נושא ההסעות (מדובר כמובן בהסעות מסודרות ולא הסעות הורים). נושא זה עולה כל שנה מחדש ומייצר בעיות רבות. הבעיה המרכזית היא שאין מבוגר על ההסעות ולכן זהו אזור וזמן אפורים שמייצרים לעיתים בעיות וקשיים.
אנו מבקשים שכשהילד מדבר איתכם על בעיות בנושא ההסעות, תפנו אותו אלינו ותנחו אותו להזמין גש"ם על הנושא - זאת הדרך בבית הספר. אם כמובן ישנם מיקרים חריגים של אלימות וכיוצא בזאת אנא צרו קשר עם בית הספר דרך החונך או מנחה השחרית או ישירות למזכירות.
האסיפה חוקקה חוקים בנושא והנה החוק (למי שלא נכנס לאתר וכבר למד בע"פ את ספר החוקים):
 1. חוק ההסעות

  1. כל הסעה תקבע את חוקי ההסעות.

  2. מי שרץ להסעה יעלה אחרון.

  3. חבר אורח ישב ליד המארח בהסעה.

  4. אם ילד עובר על חוקי ההסעה (שנקבעו על ידי הילדים וחוקי הבטיחות) יעלה לגש"ם, אחרי שלושה גשמים הילד לא יוכל לעלות להסעה לתקופה קצובה.

  5. מבוגר כאחראי הסעות שיקבע איתם את החוקים, יקבע איתם מקום המתנה וילווה אותם להסעה. אחת לחודש מפגש וידבר על הנחייות בטיחות ויבדוק בעיות.

  6. אחראי ההסעות יהיה עם מגפון.

  7. באותו ספסל יהיה אפשר להחליף מקומות בהסכמה.


מה שזה אומר שאתם ההורים צריכים להבין שאתם לא יכולים לקבוע מקומות אחרים מאלה שנקבעו בבית הספר ושאם ילדכם (חס וחלילה) יעשה דברים בניגוד לחוקי ההסעות הוא יוזמן לגש"ם ויכול להיות שתאלצו להביאו ולהחזירו במידה וההתנהגות תחזור על עצמה. אנחנו מחוייבים לכך שהילדים ירגישו בטוחים בהסעות ואם לא נפעל ביחד בנושא זה לא יקרה.

מזכירים למי שעוד לא שלח טופס הצהרת בריאות, שישלח בהקדם.

בברכת כמעט שנה טובה...
ושבוע טוב.
Comments