10-15.5.14

פורסם: 17 במאי 2014, 6:17 על ידי: Uri Elasar

שבוע טוב לכולם!

 

"...הם ניגנו זה הכל, 
למדנו את הקצב, 
שלשה ימים בתוך מרתף הרוס כמו שדה קרב. 
שם למדנו לרקוד, 
כי אסור היה בבית הספר..."

אז בבית הספר שלנו מותר ואפילו רצוי!! והשבוע אפשר היה לראות ילדים רוקדים בכל מרחב פינה... למה? תקראו ותדעו!

ביקור ילדים חדשים

ביום ראשון הגיעו לביקור ילדים שנרשמו לשנת הלימודים הבאה מכיתות ב' ןעד ז'. את ביקור הילדים ארגנה וועדת קליטה בשיתוף עם גיא גורן. הילדים הגיעו נרגשי עם הורים נרגשים ורובם נשארו לבד בידם האמונה של ילדי וועדת קליטה בראשותו של יובל קציר שביחד עם חבריו לוועדה הלכו הלוך ושוב להוביל וללוות ילדים מהשער לכיתה הכתומה. בתחילה נערכה שיחת פתיחה ולאחר מכן הצטרפו כל ילד לילד מלווה בן אותו גיל שהצטרף אליו לשחריות ולשיעור הראשון. לאחר מכן ערכו הילדים סיורים בבית הספר בקבוצות וחזרו לשיחת סיכום שם סיפרו הילדים על החששות שלרובם ירדו או התפוגגו אחרי הסיור ושיתפו בדברים שאהבו ופחות אהבו... נדמה שתוצאת הלוואי מהביקור היא ההעצמה והגדילה שחווים הילדים המלווים ולנו מהצד לראות איך הם מסבירים, מנחים ומלווים באופן כה אחראי ובוגר.

 

חלליות (ועצמות) רודפות אחריך....

השבוע בקר אותנו נועם טנא – מהנדס שבעבר ייעץ לנסאא לבנות חלליות והיום שותף לפרוייקט מרתק שבו צוותים מכל העולם מנסים להנחית חללית על הירח! ללא מימון ממשלתי ובתרומות בלבד. נועם הרצה על הפרוייקט והראה לילדים על הקשר בין אנגרי בירדס לשיגור חללית לירח... הילדים היו מרותקים ואנו מקווים שהקשר עם הפרוייקט ועם נועם ימשיך במגוון רעיונות שהוא ולי כבר העלו לגבי קורסים שונים ומשונים שיחברו חלל, פיזיקה, ספרות, אנגלית ומה לא.... היה משמח לשמוע את נועם אומר שבבתי ספר רגילים לא מוצאים להם מקום ואילו כאן הוא מזהה אפשרויות בלתי מוגבלות לפיתוח חשיבה מדעית וחקרנית!!

למי שמעוניין להרחיב דעת אודות הפרוייקט הנה הלינק לאתר שלהם: http://www.spaceil.com/he/

ביקור נוסף היה במסגרת הקורס של גיא "סיפורים בטעם של פעם" והפעם התארח גיא שהוא ארכאולוג וחופר במצדה! גיא הוא גם אחיה של אמא של   עמליה ממרחב צעירים... היה מרתק והילדים לא רצו לצאת ממרחב בוגר (שם נערך המפגש), שאלו ושאלו ושאלו....                                                                 

כאן המקום להזכיר שנשמח לשנה זאת ולשנה הבאה לארח ולקיים מפגשים מעניינים שלכם או של אנשים שאתם מכירים שירחיבו את אופקיהם של הילדים.

 

אסיפה – המנון כל או לא?השבוע הגיעה לאסיפה הצעה מעניינת שעניינה המנון בית הספר. האם צריך המנון או לא ואיזה...

היה דיון סוער ומרתק שראשיו ועיקרו האם בכלל צריך המנון ולקבוע אותו בחוק. אחר כך קבוצות שונות שרצו שההמנון שלהם יבחר ניסו להשפיע ולעודד להצביע עבור ההמנון אותו הם אוהבים...

בסופו של עניין הוחלט שיש להחליט על המנון אבל כל ההצעות הקונקרטיות לגבי המנונים שונים נפלו... מה עושים? נראה מה יוחלט בהמשך. חלק מעניין נוסף היה שלראשונה אחרי שתי הצבעות היה תיקו... מה עושים? לבסף נערכה הצבעה נוספת שבה הוכרע הסעיף על חודו של קול.

 

כמה קטנות...

·        טיול השבוע היה רשות. אבל, מי שבחר ללכת אליו זכה בביקור מרתק במכוורת של משפחת דרומי שכללה הסברים, צפייה, טעימה והכל ללא עקיצות!

·        עוד לפני האירוע עצמו... תודה גדולה לחן מרדיקס שלקחה על עצמה שוב לארגן את אירוע ל"ג בעומר של ההורים שייערך היום. לא שוברים מסורת וטוב שכך ואנו מקווים שבשנה הבאה יהיה צוות גדול שיארגן אותו ויעזור לחן בעבודתה!

·        אנחנו הולכים וקרבים לרגע בו גלי אמורה ללדת (מי שעדיין לא שם לב) וכמובן נערכים לכך מבעוד מועד.

·        כמ"ש מיוחד עבר עלינו השבוע – כמ"ש ריקוד!! בכל פינה ניתן היה לראות השבוע ילדים מתכוננים ועושים חזרות ובכמ"שר עצמו ראינו את חדוות הגוף המתנועע והשמחה שבתנועות!!! המון תודה לוועדת כמעט שבת שהכינה לנו כמ"ש כל כך ייחודי ומשחרר שגם אפשר לילדים לבטא חלקים שלא תמיד באים לידי ביטוי...

 

ולסיכום,

כולם רצים.... שלחנו שני נציגים למרוץ הר לעמק שנערך ביום חמישי מתוך צוות המורים. האמת שהם שלחו את עצמם (יואבי ואייל) ולפי הרשמיים הראשוניים עשו חייל ולא התייבשו! ראוי לציין הורים רבים מבין הורי בית הספר שהשתתפו באירוע.

מדהים לראות 7000 איש נרשמים תוך דקות ספורות ואחר כך רצים שעות ספורות והופכים את האירוע  לאירוע ספורטיבי תרבותי שמקדש את הבריאות, חברתיות, צוות וכמובן ההישג האישי וההתגברות על הסבל והקושי...

ועם זאת נשאלת השאלה לאן הם רצים?!  כמובן שאנו לא באים בביקורת אל הרצים הרבים אלא מנצלים את האירוע האקטואלי לשאלה מעט יותר פילוסופית ונטולת זמן ומקום... אז לאן כולם רצים?

האם עצרתם את עצמכם לרגע ושאלתם את השאלה הזאת?

נדמה לנו לפעמים שאנחנו בריצה מטורפת של החיים... אפילו בבית הספר הדמוקרטי! לא הספקנו לסיים את החופשות והנה כבר מדברים על קייטנות הקיץ, על הערכות לקראת תעודות, מסיבת הסיום, קליטת מורים ותלמידים.... רגע עצור! מרוב משימות, מיזמים, פעילויות שצריך וגם רוצים לעשות קשה מאד למצוא את הזמן לחשוב על מה עושים...

אנחנו בטוחים שגם בחיים הבוגרים של כולכם המצב דומה, זה מצב קיומי של העולם המערבי שבג'מייקה של בוב מרלי נקרא "מרוץ העכברים [ או החולדות}".

ומדוע חשוב לעצור מדי פעם? בתוך העשייה קשה מאד להבין ולראות את עצמך. אתה פועל ומופעל על ידי מיליון גורמים שעל רובם אינך חושב ואפילו לא יודע... ולמעשה מתוך תחושת חופש הפעולה והיותך אדון לעצמך אתה למעשה פועל מתוך תלם ישר שחרשו לך הוריך, החברה שבה אתה חי, הגנים שלך, המורים שלך ואפילו בני ובנות הזוג.... שלא לדבר על הילדים.

העצירה הזאת שבעולם המסורתי\דתי יכולה לבוא לידי ביטי בשבת או בחג ואצל ה"רוחניים" יכולה להתבטא בוויפאסנה או יוגה... לא מוצאת תמיד את מקומה אצל האדם המודרני העמל – אפילו יום שישי שכבר לא לומדים בו בעמק יזרעאל ורבים האנשים שאינם עובדים בו, הפך ליום סידורים אימתני שמי שאי פעם הגיע לרמת ישי ביום שישי בבוקר – צהריים , מרגיש שהגיע למרכז ניו יורק... לפחות.

אז בואו ניקח כולנו נשימה ונעצור לרגע, נחשוב שניה האם מה שאנחנו עושים חשוב, אולי ישיבה של חצי שעה בסלון עם הילדים, הליכה משותפת בנינוחות עם בן- בת הזוג, קריאת ספר במרפסת.... לא חשובים ויעילים כמו קנייות, תיקון דלת רופפת, עבור על הניירת שהצטברה.... אבל היא חשובה ללחץ הדם, להבנת מקומי בעולם ובעיקר לנפש ולהרגעתה...

 

שבוע טוב ורגוע לכולנו!

Comments