דף הבית‏ > ‏

סיכומי שבועות שעברו

סיכום ולקראת שבוע, 21.10.2017

פורסם: 23 באוק׳ 2017, 11:07 על ידי: יעל תלם

אנשים יקרים ונשים יקרות,
הנה עבר שבוע וחזרנו לשגרה לשבוע חגיגי מאד של קביעת החונך\כת. תהליך ארוך ומורכב בסודוקו הענק הזה של קביעת חונך שלוקח בחשבון את רצון התלמידים, מחשבות הצוות, בקשות, מהמרחב או לא מהמרחב ועוד... והנה נבחרו חונכים מעולים ומעולות ונו בטוחים שגם אם לא החונך שהוקף בעיגול נבחר (היו ארבעה שמות בכל פתק), הבחירה תהיה מתאימה ונכונה. ברגעי האכזבה (של ההורים או של הילדים...) צריך לזכור שחונך זה תפקיד ולא גורל או מכסה לסיר וכל אחד מ30 החונכים ייעשה את תפקידו מעולה! 
בהצלחה לחונכים עם הנחנכים ואתכם.

עוד לפני החג ביקר בבית הספר מפקח המחוז אמיר מיכאל ביחד עם יעלי המפקחת של בית הספר. הם קיבלו סיור מאלף של ילדים ממרחב בוגר וטיפקס. אמיר ציין שני דברים שמאד אהב והתרשם - המרחבים הגילאיים (לנו זה מובן מאליו אבל בחינוך הרגיל אין מרחבי שהייה כאלה) ומתהליכי הלמידה כדוגמת ההאנגר. הנה שני סרטונים של תומר אלעופר מסביר ושל אמיר ויעלי מסכמים. תהנו...אנחנו התרגשנו.

השבוע גם הגיע היורה האמיתי... מתח שירד עלינו... הנה כמה תמונות שתוכלו לחוות איתנו את מה שהיה
תמונה מוטבעת 1
גיא מנסה לשחות אץ הכניסה לבית ספר...
תמונה מוטבעת 2
ארז מגלה יכולות אלתור גבוהות!
ולמי שרוצה גם סרטון קצרצר

אסיפה
האסיפה עסקה השבוע בנושא חם - כמ"ש או לא כמ"ש... הרבה ילדים הגיעו והיה דיון מעמיק ומרתק. עלו מספר הצעות שיעלו להצבעה בשבוע הבא. למי שמעוניין הנה הפרוטוקול  - שווה קריאה!!

למעוניינים בתמונות נוספות - קישור לאלבום

איריס ארבל היקרה ילדה את זוג התאומים הנפלא שלה!!! מזל טןב איריס יקרה וחיבוק מכולנו - הנה טעימה קטנה מהם
תמונה מוטבעת 3

ד"ש מעומר שמטפס על הרים בסין וגם מלמד שם ילדים סינים אנגלית
תמונה מוטבעת 4

וכעת להודעות לקראת השבוע הקרב...

עץ דמוקרטי ב 30.10 בשעה 18:30  - נשלח מייל לגבי ערב למידה ביום שני ה 30.10 אבל, מכיוון שהתהליך של בניית ערב הלמידה הוא אינו של בית הספר אלא בנוי מרעיונות שלכם ומנוהל על ידי צוות של הורים ואנשי צוות החליט הצוות שעדיים מוקדם לכם החלפנו את ערב הלמידה בעץ דמוקרטי.
למי שלא זוכר - עץ דמוקרטי היא השיטה שלנו לניהול מעגלי שיח בין הורים וילדים וצוות על כל נושא שבעולם! מטרתו הוא לא למידה (למרות שבטוח נלמד שם) אלא העלאת נושאים בוערים להורים, לצוות ולילדים. מטרתם של מעגלי השיח הוא לאפשר שיח פתוח ומשפיע של כלל השותפים בבית הספר. כיצד זה מתבצע (למי שלא היה) - אתם מוזמנים הגיע ב 18:30 (השעה מוקדמת כדי שגם ילדים יוכלו להשתתף בשיח) הציע ולבחור באחד מהנושאים שיועלו לדיון ובמשך שעה ורבע לקיים דיון תרבותי ואמיתי בנושא שייבחר כשבסיומו ייערך שיתוף במליאה והסיכומים יועברו למתנדב שיאגד אותם למסמך מקוון.
ניתן להגיע לערב עצמו ולהציע נושא לדיון וניתן גם לשלוח נושא כאן בטופס המקוון הזה 
התגובות לעץ הדמוקרטי בשנה שעברה היו מאד טובות - אל תוותרו, מחכים לראותכם!

וטרינר - פינת החי שלנו זקוקה לוטרינר מתנדב שיבוא לראות את החיות פעם בחודש. אם אתם וטרינר או וטרינרית או שאתם מכירים כזה שיוכל לעזור - פנו לארז או למזכירות. תודה

דפי a4 - מבקשים להביא ממי שעדיין לא הביא...

ולסיום,
אנחנו חיים בעולם ותרבות שמקדשת מצוינות והשגיות. תרבות ניאו ליברלית שהחופש שניתן בה לא תמיד מזהה את האחר שנדרס בעקבות אותו החופש, חופש שיוצר תחרות הרסנית, פערי שכר, אלימות ועוד... הטבח בלאס וגאס הוא עוד אבן דרך בהיותה של התרבות האמריקאית סמל ומופת לרעיונות הליברלים הללו ולראיה סחר חופשי בנשק אולי בעבר היה למטרות הגנה והיום הוא פוגע בחופש עליו הוא מגן. הספורט היה ועודנו אבן יסוד בתרבות האמריקאית וגם שם (כמו בעולם כולו) הספורט הפך להיות מקצועי במובן הלא ערכי של המילה... הכסף הוא הקובע וכבר אין נאמנות לקבוצה או אפילו לעיר, הגינות הפכה ללעג והניצחון הוא חשוב כדי להשיג אץ החוזה הגדול יותר ולספק את הבעלים ובעלי המניות. ובכל זאת האמריקאים טובים גם בלייצר קיטש וקיטש טוב... תמונות הרואיות, סרטים הוליוודיים, ריאלטי משובח וסדרות טלוויזיה מלוקקות - אבל באיכות. ולמה זה קשור? כי בסרטון הבא אפשר לראות את הקיטש את החלום האמריקאי ולהיות ציניים אבל אפשר לרגע להשיל את מעטה השריון ולהתרגש עם מעשה ערכי, רגיש ומעורר השראה שבעיקר אמור לשקף לנו את השאלה:ף מתי בפעם האחרונה עשית מ/הו בשביל מישהו? הקישור לסרט - מהלך הכדורסל הטוב ביותר בכל הזמנים (ג'ורדן לא מופיע בו)

סיכום שבוע ראשון ולקראת שבוע שני - 8.9.17

פורסם: 14 בספט׳ 2017, 8:38 על ידי: יעל תלם

אנשים יקרים ונשים יקרות!!
מי היה מאמין אבל החופשה הארוכה הסתיימה לה והנה כבר הסתיים הכימעט שבועהראשון... אז איל היה?
לפני שנסכם נזכיר לוותיקים ונספר למצטרפים מה זה סיכום השבוע הזה?
אז ככה, בסוף כמעט כל שבוע (נשתדל בכל יום שישי עש הצהרים) ישלח אליכם מייל הכולל: תמונות, סיפורים, הודעות וגם משהו לרוח. המייל מעט ארוך לעיתים ולכן מסודר בכותרות ואתם יכולים לבחור על מה לדלג ועל מה לא... ממליצים בחום לא לדלג על ההודעות כי המייל השבועי הוא ערוץ תקשורת חשוב ושלא תגידו לא ידענו... לא אמרתם... ומצד שני מומלץ גם לא לוותר על הרוח שהיא תמיד חשובה וחיונית לחיים. ובכלל.. 10 הדק' שתקדישו לקריאת המייל כל שבוע הוא עוד צעד קטן בהבנת בית הספר.
המייל הזה עוסק לרוב בעניינים כלל בית ספריים מכיוון שכל מרחב שולח להורי הילדים במרחב סיכום שבוע משלו ממוקד מרחב.
מוזמנים לכתוב לנו הצעות, רעיונות, הערות והארות לגבי המייל השבועי לייעול ושיפור. 

אז מה היה לנו השבוע...
התרגשות גדולה של 31 עולי כיתה א' המתוקים והמתוקות, התרגשות וחששות גם של עולי כיתה א'-תיכון שלנו לעולם הבגרות, ההאנגר, המעש"ה... התרגשות והתרגלות של כ 20 ילדות וילדים שהצטרפו אלינו לכיתות השונות מלבד כיתה א', מורים חדשים, הורים חדשים, מתנדבים חדשים... והרבה אנשים וילדים ותיקים שמתרגשים לחזור למוכר ולמה שעדיין לא ידוע בבית הספר הדינמי והמשתנה שלנו.
תמונה מוטבעת 1

תרגילי ביטחון - השנה התבקשנו ממחלקת הביטחון של המועצה ומשרד החינוך לבצע את תרגיל הירידה למקלט ותרגיל רעידת האדמה בו יוצאים למרחב פתוח, כבר בשבוע הראשון. אכן, התרגילים בוצעו ביום רביעי וחמישי וגילינו שאנחנו ממש גדולים ועם זאת ממשיכים לבצע את התרגילים באופן איכותי אך לא מאיים ומלחיץ.

שבוע טעימות - שבוע טעימות הוא שבוע מלא אפשרויות ועם זאת ואולי בגלל זה... מאד מבלבל. השבוע הראשון של בית הספר הוא בכלל שבוע שבו מתגלים כל מיני דברים שצריך עדיין לסדר, מקומות בהם מתנגשים דברים וכל מני פרטים קטנים שיכולים להקשות... כמו למשל חשמל שנפל כמעט לכל אורך היום ביום הראשון בבית הספר. יובל המהולל התרוצץ ולבסוף הכל הסתדר. אז, לא לדאוג לצד הבלבול יש המון דברים ולמעשה רובם של העניינים עובדים כמו שצריך וישנה התרגשות ושמחה על השיעורים החדשים. 

 תמונה מוטבעת 2
(חלוקה לשחריות במרחב א' ב')
תמונה מוטבעת 3
(שיעור קומיקס של המורה עידן אמיתי מכיתה ח')
תמונה מוטבעת 4
(אלגברה הרחבה עם יעל)
תמונה מוטבעת 5
(שמח במרחב ביטלס החדש והיפה)
תמונה מוטבעת 6
(טיול משותף לכל בית ספר - כאן מרחב בוגרים)
תמונות נוספות תוכלו לראות באלבום תמונות השבוע וכמובן להוסיף במידה וצילמתם

כמה מילים על התיכון...
בהתרגשות רבה, ביחד עם תחילתה של שנה חדשה נפתח גם התיכון שלנו.
הלו"ז בשבוע האחרון היה מעט שונה על מנת לאפשר הסתגלות לשינויים וכניסה הדרגתית לתיכון.
בהאנגר היו בעיקר סדנאות פתיחה ומיומנויות לקראת העבוד בהאנגר והילדים, רובם, כבר להוטים להתחיל לעבוד.... בשיעורי בגרות הוסברו ההבדלים בין היחידות השונות והייתה התנסות התחלתית ביותר. שיח על נושא היזמות היה ביום שלישי ואנו מניחים שהשיח עוד ימשך. במעשה היו מפגשי פתיחה, הכרות וקביעת סטינג ותפקידים בתוך הקבוצה.
תמונה מוטבעת 1
(מנדלות אנושיות ביום הבריכה) 
תמונה מוטבעת 2
(רוני מכירה לתלמידים את החומר של 4\5 יחידות במתמטיקה)

מפגש ההורים ביום שני המיועדים לילדי א-ט לקביעת מערכת יהוו הזדמנות להורי י' (שלהם אין מערכת לקבוע) לשיח ולמחשבה משותפת הורים, ילדים וחונכים לקראת השנה שתגיע. למידה בהאנגר, בגרויות, יזמויות וכו'.

אסיפה
שנה נעשה מאמץ גדול להקדיש לאסיפה מקום במייל השבועי ובעיקר לעדכן אתכם בנושא הדיון שיהיה השבוע,התוצאות, החלטות וכו'... 
השנה החלטנו להעביר את האסיפה לבוקר יום ד' בים השעות 8:30 ל9:15. זהו ניסיון לאפשר לאסיפה מקום שיותר יאפשר לתלמידים ולמורים להגיע ומצד שני לאפשר בחירה מול שחרית ולא מול זמן פנוי. אנחנו לא שלמים עם ההחלטה ומודעים לקשיים שהשינוי הזה מייצר. נבחן את השינוי ואת יעילותו וגם את המחירים.
אין בשינוי להמעיט בערך האסיפה שאנו רואים כמרכזי ומהותי באפשרות של בית הספר להיות דמוקרטי ובעיקר לאפשר את הערך הדמוקרטי העיקרי - היכולת של האדם להנהיג ולהוביל את חייו מתוך אחריות חברתית קהילתית.
סיפור קטן ונחמד מהקיץ שקשור לאסיפה - אור גליל, ממרחב ביטלס, שלח במהלך החופשה סרטון עם הצעת חוק לכנסת. אור, ככל הנראה יוזמן לכנסת, להציג ביתר פירוט את החוק שלו. אור, אנחנו גאים בך ממש! מעורבות חברתית וסביבתית היא לא עניין מובן מאליו!!   מצורףקישור להצעתו של אור.

הודעות 
 • בחירת מערכות עם ההורים ביום שני הקרוב
ביום שני נקיים מפגשים עם ההורים והילדים לקביעת מערכת. שימו לב לפרטים הבאים:
 1. רשמו את שם הילד כולל שם משפחה בטבלת קביעת מערכת תשע"חמתחת לשם החונך\כת משנה שעברה.
 2. ילדים חדשים וכאלה שאין להם חונך\כת ירשמו מתחת החונך\כת המופיע\ה בטבלאות המצורפות בקישור הזה.
 3. ילדי א' - התהליך שלכם נשלח אליכם במייל נפרד.
 4. משבצת אפורה - לא ניתן לרשום עליה!!
 5. נא לא למחוק ילד שרשום כבר...זה מובן מאליו אבל קרה!
 6. בעיות מיוחדות - נא לפנות לחנוך\כת אבל קחו בחשבון שהאפשרות להתגמש היא בגדר כמעט בלתי אפשרי בגודל הנוכחי של בית הספר.
 7. כיתה ' - בחירת המערכת של כיתה י' היא למשעה שונה לחלוטים ואים צורך בהגעה לקביעת מערכת. עם זאת אנחנו מציעים לכם את ה 15 דק' מפגש עם החונכים לשיח על המערכת להבנה ודיוק - זאת בחירה.
 8. והכי חשוב, שמחה גדולה להיפגש פגישות אישיות בתחילת השנה!

 • אישורים וטפסים 
בבקשה למלא את הטפסים הבאים(מצורפים למייל) ולהביאם חתומים לבית הספר בשבוע הקרוב.
 1. טופס הצהרת בריאות (צריך בכל שנה)
 2. טופס אישור יציאה לסל תרבות (צריך כל שנה)
 3. טופס אישור לצילום הילד במסגרת בית הספר לשימוש במיילים השבועיים, אתר בית ספר - זהו אישור חד פעמי, מיועד רק להורים לילדים חדשים. 
 • דפי צילום A4  
כחלק מהציוד לשנת הלימודים, כמו בכל שנה אנו מבקשים מכל משפחה להביא חב' דפי צילום A4.

 • דף קשר תשע"ח
מצורף הלינק לדף הקשר לשנת תשע"ח שלחו לנו כל שינוי או טעות ונתקן.
דף הקשר מכיל גם את פרטי אנשי הצוות.

 • שיעור "כשאהיה גדול" מחפש מתנדבים
שיעור מאד מוצלח משנה שעברה וממשיך גם השנה ובו מספרים ומציגים מבוגרים בפני הילדים את המקצועות ו\או העיסוקים שלהם. תודה לכל מי שכבר התנדב ואם ישנם הורים\דודים\סבים וכמובן דודות וסבתות או שכנים ושכנות המעוניינים לעשות זאת - מוזמנים ליצור קשר עם בית הספר או ישירות אל שיר ( שמרכזת את השיעור)

 • חניה
אנו מבקשים לא לחנות במשך כל שעות היום לאורך הגדר הכחולה באיזור הורדת הנוסעים. זהו אזור להורדת נוסעים בלבד. קחו בחשבון שהמועצה מפעילה פקחים ואזור זה אסור לחניה. גם החניה ב"עיגול" (הפניות ימינה ושמאלה בצומת אחרי בית הספר לכיוון נהלל) אסורה. ניתן לחנות מעבר לכביש ואם מלא שם אז מאחורי חדר האוכל של ויצ"ו - פניה שמאלה לפני הפניה שמאלה לחניה אם מגיעים מכיוון צומת נהלל.

 • הסעות חזרה הביתה
הורים שלוקחים את ילדיהם מתבקשים להגיע לשער הקטן (הצפוני יותר) שם ניתן לעמוד עם המכונית, הילדים נכנסים ואתם נוסעים... השאר מחכים בצד הכביש וכשרואים מכונית יוצאת ממשיכים ונעצרים שם. 
בבקשה לא להחנות ולהכנס ולקחת את הילדים מהשער הראשי זה בעייתי בזמם העליה להסעות הצהריים. הילדים יותאים עם מבוגר ומחכים לכם בשער הקטן.
 • תודות למתנת ההורים לצוות בחופשה
בסיום חופשת הקיץ יצאנו, צוות המורים, לטיול בנחל הקיבוצים. בסיומו חיכתה לנו ארוחה טעימה פרי ידיהם של הורים מתנדבים מבית ספרנו. תודה רבה לכל מי שטרח כדי שנהנה. 


ולסיום,
אנחנו מניחים שלרובכם נגמר הכח מהמייל הארוך... אז אין כמו להפיח רוח ולשיב חיים בעזרתו של סיימון סינק בסיפור אישי מעורר מחשבה ומקסים כהרגלו.
שבת שלום לכולם 

סיכום ולקראת שבוע 10.6.2017

פורסם: 10 ביוני 2017, 22:21 על ידי: יעל תלם

אנשים יקרים ונשים יקרות,
חם בחוץ, הבריכות פתוחות וגלי החום מזכירים לנו שהנה הוא מגיע ... החופש הגדול!!
כ70 ילדים יסיימו כבר ביום שלישי הבא את לימודיהם ואילו כל השאר ימתינו רק עוד 10 ימים נוספים ואז יצאו כולם לחופשה הגדולה!
זהו זמן הסיכומים עכשיו בבית ספר - תעודות, משובים, הערכות, שיחות חונכות מסכמות, גרפים, שירי שש בש למי שבכלל עוד חודש וחצי חוגג... וברקע תופסים את ליבנו אלו שעוזבים ועוזבות עם תהליכי הפרידה המכילים עצב ושמחה ושלל רגשות מגוונים. רגעים אלה אף פעם לא קלים אבל אנחנו מקבלים אותם בהבנה שכשהבחירה היא ערך מרכזי אין לנו אלא לשמוח ולהתרגש כשאנחנו רואים את אלו שכל כך התאמנו בשנים האלה בתהליכי בחירה ותיווכם מיישמים הלכה למעשה התלבטות משמעותית בצומת חשובה... השוחרים והחונכים שליוו את הילדים והילדות (חלקם מספר רב של שנים) מביטים על הילדים שאמנם לא שלהם אבל מרגישים צביטה קטנה (או גדולה) בלב של אותו עצב מהול בשמחה ובעיקר התרגשות של סיום.
סיום ופרידה הוא גם מנת חלקם של כל ילד וילדה במערכת החינוך, שנה נחתכת לה ביוני ללא התחשבות בתהליכים וללא הבחנה בין זמן טוב או רע להיפרד... דווקא עכשיו אני פתאום מרגיש שאני רוצה להמשיך וללמוד... הפרוייקט המשותף של השחרית נגמר ממש לפני הזמן... אוף, כבר לא בא לי לעשות כלום... מגוון רחב של חוויות ותחושות שקשורים לתהליכים השונים עוברים על כולנו וזה הזמן לנצל את הימים האלה של סיום לדבר, להרגיש, להתחבר לחוויות ולהבין שתהליכי פרישה הם חלק חשוב מהחיים ומלמידה וגם אם הם באים באופן מלאכותי ולא מתוך בחירה יש להם מקום ואולי זו הזדמנות שמערכת החינוך מעניקה לנו להתנסות בהם ולזכות בתהליכים בריאים ונכונים.

מעגלי למידה (צוות היגוי) - זה נראה לפני הרבה מאד זמן... אבל לפני שבועות נפגשו הורים אנשי צוות ורועי (מנכ"ל העמותה) לשרטט יחדיו כיצד הם רואים את ימי הלמידה של בית הספר. היה דיון מרתק ומכבד בו הובעו דעות והוצעו הצעות וסוכם על מפגש המשך בו יקבע הנושא אותו ילמדו הורים אנשי צוות ותלמידים (בהקשר של בית ספר כמובן) ובעיקר הובן שימי הלמידה חשובים מאד וחשוב שהם אכן יהיו ימים שלא מאורגנים על ידי בית הספר שמלמד את ההורים אלא  נושאים משותפים שיוצאים אליהם ללמידה משותפת (סיכום המלא יצא בקרוב). תודה גדולה להורים ואנשי הצוות שהגיעו והקדישו את הערב ואת זמנם מתוך רצון גדול להיות מעורבים! ותודה כמובן לרועי על ההכנה וההנחיה.

נבחרת הרובוטיקה חזרה מדנמרק -  אמנם לא מייצגת את בית ספר אבל יש לנו שם נציגות ראויה (4 תלמידים) שמגיע להם לקבל התייחסות  ובעיקר בשל החוויה המעניינת והייחודית... הנה מה שכתבו וסיפרו לנו גלעד ואופיר (בגוף שלישי...):
ביום רביעי שבוע לפני חופש שבועות טסו חברי נבחרת הרובוטיקה של אלון הגליל לדנמרק לתחרות אירופה הפתוחה. קבוצת אלון הגליל היא קבוצת רובוטיקה אשר משתתפת בתכנית הFirst Lego League) FLL) מבית ספרינו יש ארבע נציגים בקבוצה: אוריה הרפז, גילעד שגב, גילעד גרינברג ואופיר רז (מתמרת). במסגרת התחרות הילדים היו בלגו לאנד, נפגשו עם עם כ 120 קבוצות מכל העולם (כולל משלל מדינות ערב) והתחרו בתחרות ברמה בין לאומית. אומנם לא חזרו עם גביעים, אבל החוויה וההשתתפות חשובים יותר. עלו והצליחו!
צעדים להתבגרות -  ביום רביעי בשבוע האחרון ערכו ילדי ואנשי הצוות של צעדים להתבגרות את היום ההפוך שלהם שהחל בצהריים והסתיים בערב וכלל שלל פעילויות ובין היתר מתנה מסורתית למרחבים שהכינו הילדים. כרגיל בסיום כל שנה הפרוייקט שזו שנתו הרביעית מקסים ומרגש ומביא לידי ביטוי כל כך הרבה ערכים, למידה וחוויה שהילדים אנו מקווים יזכרו עוד שנים... תודה מקרב לב לשיר ואייל שהפכו כבר לחלק בלתי נפרד מהפרוייקט, כמובן להורים שעזרו תמכו והתמוגגו... ואחרונים חביבים שאכן צועדים לעבר ההתבגרות (הם שם ביג טיים) ולנו הזכות ללוות אותם ברגעים אלה!
תמונה מוטבעת 1

היו השבוע עוד כל כך הרבה דברים (מלבד השיעורים, החונכויות וכו'...): צוות החשיבה האנגר התכנס באולם המיועד, ביקור ילדים חדשים, ביקור שני של אלי מרחב (בית הספר החדש בגלבוע), שיחות הורים!!!!, שיעור כדורעף באולם ועוד... לא את כל אלה אבל את חלקם תוכלו למצוא בסיכומי השבוע המרחביים ובאלבום השבוע

הודעות לשבוע הקרוב והלאה...

 • שפיים - ביום חמישי אירוע סיום השנה של קהילת בתי הספר הדמוקרטיים!! מי שעדיים רוצה ניתן להביא כסף ולהזמין כרטיס שיחכה  לכם באירוע עצמו בשפיים...
 • תרגיל רעידת אדמה ארצי - בין התאריכים 11-/15/6/17 יקיימו צה"ל, פיקוד העורף, רח"ל, הרשויות המקומיות וארגוני החירום תרגיל לקידום מוכנות לרעידת אדמה בישראל. 

   

  ביום שלישי, 13/6/17 (י"ט בסיון תשע"ז) בשעה 10:05, תופיע הנגשת אות בכלל אמצעי התקשורת וכולנו נתרגל התנהגות נכונה ברעידת אדמה

   

  הניסיון שנצבר בעולם מוכיח שהיערכות מוקדמת של הציבור לקראת רעידת אדמה והתנהגות נכונה בעת התרחשותה הצילו חיים ומזערו את הנזק. 

   

  לקראת התרגיל חובה עלינו לקדם את המוכנות לרעידת אדמה וישראל והכרות עם התרגיל, 

  חשוב לומר לתושבים: 

  כיצד נערכים לרעידת אדמה. 

  התנהגות נכונה בעת רעידת אדמה

  מועד התרגיל - תרגול במוסדות החינוך ובמקומות העבודה.

  שיח משפחתי ותרגול חשוב למוכנות. 

   

   

  מצ"ב לינק לתיקייה משותפת עם כלל החומרים לשימושכם:

  https://drive.google.com/open?id=0B7xHgamco5G1QUtCUGpFSGxoQkE

   

  ניתן למצוא בתיקייה: פוסטים, סרטונים, תשדירי רדיו, שאלות ותשובות, תוכן לאתר ועוד. 

   

  מוכנים בשגרה - מוגנים בחירום!

 • תעודות - נא להחזיר תעודות!!!

 • מסיבת סיום - קול קורא לכל ההורים ,סבתות דודים דודות וכל אחד/ת הרוצה לקחת חלק במסיבת הסיום שתערך ב22/6 בשעה 17:30. 

  טובים בהפקה? מוכנים לקחת חלק בתערוכה/ לתת עצה? או גם לעמוד בעמדות המזון השונות.

  רואה את עצמך איתנו? אנא פנה לנירית- democratiba@gmail.com

  תודה מראש צוות ההפקה נועה אלמוג טליה אלעד-מחלב ליאור קירשברג וסהר גל. 

ולסיום,
השיעמום... הקיץ וחופשתו הגדולה גם מביאים שיעמום... ה קרה לנו שאנחנו כבר לא חברים איתו? האם צריך להתחבר או אולי להימנע? לכבוד הקיץ הנה כתבה קצרה (כחמש דק') על השעמום.
קצת שיעמום לא יזיק
מרוב שאנחנו מחוברים, האם ייתכן שהתנתקנו? מה עם האפשרות לנוח מהגירויים? קצת להשתעמם ולפגוש את עצמנו?

שעמום לרוב אינו נעים. ניסיתי לחשוב מתי בפעם האחרונה השתעממתי כהלכה, ולא הצלחתי להיזכר, ואני לא בטוחה שהסיבה לכך היא שכל הזמן לא-משעמם לי. הלוואי שזה היה המצב. איך נראה שעמום בשנת 2017? האם יכול להיות שהשעמום מת? ואם כן, האם זה טוב?

אם שעמום הוא פשוט "להיות" (being) ללא גירוי חיצוני, אולי הגיע הזמן להכריז על הכחדתו. התרבות הדיגיטלית שלנו דאגה לכך, עם הפיכתנו משועבדים ל"חיבור" דרך הסמרטפונים והלפטופים שלנו. בשירותים, בזמן שחותכים סלט, ולפני השינה – חלילה שנישאר לרגע ללא עוד הזרקה של מנת מידע מפייסבוק, מאינסטגרם או מאתר החדשות החביב עלינו. אם אנחנו ערים או בהכרה, אנחנו חייבים להיות מחוברים, למשהו.

מי שרוצה להמשיך ולקרוא (יש הרבה לינקים מעניינים לסרטים ועוד בתוך הכתבה) - קצת שעמום לא יזיק

שבוע נפלא!

סיכום ולקראת שבוע 27/5/2017

פורסם: 27 במאי 2017, 8:55 על ידי: יעל תלם

אנשים יקרים ונשים יקרות,
שלושה שבועות לילדי ז-ט, חודש ושבוע לשאר.. בערך... החום כבר כאן והבריכות נפתחות. זה זמן בו הנזילות והזיעה שולטים בכיפה ואנחנו צריכים לעשות שני דברים: להקפיד לא לנזול, להמשיך ולהחזיק גבולות וסדרים, לא לתת לזיעה לטשטש את הראייה... ובאותה עת להתרגש, להתלהב ולהלהיב לקראת סיום שנה שמכיל הרבה פרידות, סיומות, הופעות, עבודות, הערכות ו... איך עושים את הכל בייחד? לא ברור בכלל... אבל משתדלים! משתדלים לגייס את הכוחות להמשיך כי כמו תמיד הסיום הקרב כפי שאנחנו כבר יודעים הוא משמעותי, מרגש ומסיים תקופה מלאת עשייה, חוויות ובעיקר הוא תקופה משמעותית של חיים שכולנו עוברים כאם בבית הספר... תלמידות, מורים, הורים, כל אחד בדרכו ובמינון שלו ואין ראוי ונכון לחגוג סיום כזה של תקופה. זה הזמן של כולנו לגלות סבלנות, נדיבות ולהעלות חיוך!

אז מה היה לנו השבוע?

סקולוור - לפני שנה הביא אמיר יעקובי (מרחב בוגרים) רעיון לפעילות בית ספרית אותה הוא לקח ממחנה קיץ אמריקאי בו היה... האירוע הופק ואורגן כולו על ידי אמיר בעזרת כמה אנשי צוות וכמה תלמידים והיה מאד מוצלח. השנה אמיר ועוד מספר ילדים שותפים הפכו את האירוע למסורת שכללה את תלמידי ה' עד ט באופן פעיל ואת שאר בית הספר בתור צופים\מעודיים בחלק מהזמן. בית הספר הרגיל שהכרנו נפסק ובמקומו השתלטו הכחולים והירוקים בתחרויות מגוונות והרבה מאד אנרגיות ועשייה... לא מובן הוא מאליו שרעיון של תלמיד והפקה כל כך גדולה לכל כך הרבה אנשים מצליח ובטח לא מובן מאליו שהוא הופך למסורת שכולם מחכים לה... לפחות רובם. הנה כמה מילים על החוויה שכתבה סהר המורה...
היו המון רגעים קסומים אתמול.
ערבוביה של ילדים שהדבר היחיד המשותף להם זה הצבע
מעורבות של מגוון עצום של ילדים -והזדמנות לכל אחד ואחת להביא ולהביע את עצמו.
המון רגעי התבוננות ושיקוף על מנהיגות והובלה
המון התנסויות חברתיות, ספורטיביות, לימודיות.
מחוייבות עצומה של הילדים המארגנים לארוע עצמו -  הוא היה שלהם. לגמרי.
הגעה, כמעט מדי שבוע (מתחילת השנה!!) של הילדים המארגנים והמורים לישיבות התארגנות לקראת הסקולוור.
הייתה התלהבות והתפלאות.
היה שיתוף פעולה.
היה גם כעס, חוסר סבלנות ועצבנות - ומזל שהיו שם המבוגרים הנכונים לתפוס את הרגע ולהיות שם עם הילדים.
היו גם ילדים שלא מצאו את עצמם - וזה היה בסדר יותר או בסדר פחות.
היו את כיתה ה' - ששנה שלמה חיכו לרגע הזה.
והיו את כיתה ד' - שמחכים לו בשנה הבאה.
והיו את שאר ילדי בית ספר - שעודדו, תמכו, הכינו שלטים.
והיה את רגע הסיום שהחצר התמלאה בילדים - חלקם מעודדים, חלקם שותים מים מכד של "מי עדן" בלי לחשוב פעמיים. ואנחנו המבוגרים מתבוננים בהתלהבות ובשמחה שלהם, לא מבינים איך הם עושים את זה? לשתות ככה, 50 ילדים מאותו בקבוק?!
והיה את יינון - שארגן והפיק את כל ההגברה. בסבלנות רבה - למרות שלא תמיד היו סבלניים אליו. והדור הבא של ההגברה ניצב לידו -לומד.
הייתה את הארוחה, עם החוקים השוניים במחלוקת, ועם התוצאה ההזויה של 50 ילדים יושבים שקטים מסביב לשולחן עם אוכל שהם הביאו.
ומשחקי הספורט, והעידוד והפרגון. 
היו ילדים שבחרו לפתור חידות קשות ביותר באמצעות הקודים שלי ואמיר הכינו במסגרת החונכות.
והיו המון ילדים שחזרו הבייתה. חלקם אולי סיפרו שזה היה אחד הימים הטובים שלהם בבית הספר. חלקם חזרו עם אמירות אחרות.

מרגישה שאין הרבה אירועים כאלו בבית הספר. שמביאים את הילדים כל כך לידי ביטוי. שמתחילים מיוזמה של ילד שעובר תהליך כל כך משמעותי במהלכו והופכים להיות משהו מאוד מרכזי.

כמו שאמיר אמר - התחרות הסתיימה. 
והיא לא אמיתית. היא חלק מהמשחק.
ואיזה כיף לנו שיש לנו בית ספר כזה שמאפשר את זה.
רוצה לשתף בגאווה הגדולה שחשתי אתמול לנועם, עדי, אסף, נעמה, נועם, תומר ואמיר.
וגם עמר, פז, מאיה וזהר - שקיבלו הזדמנות יקרה ביותר. 

ופחות חשוב אבל חשוב להזכיר את הקב' הירוקה שזוכה בתחרות זאת שנה שנייה ברציפות!תמונה מוטבעת 2תמונה מוטבעת 1

תמונה מוטבעת 3
ומי שרוצה לראות עוד תמונות וסרטים יכול להיכנס לאלבום תמונות השבוע

ביקור בכנף ורמת הגולן - במסגרת יום רביעי הגדול יצאו ילדי מרחב בוגר כולו (הח' הרוויחו) לביקור בבית  הספר הדמוקרטי מדגם סאדברי כנף ברמת הגולן. סיום תקופת ההשכלה והלימוד התנקזה לביקור בבית הספר הכי קיצוני (ויש שיגידו שמרני) בקשת הדמוקרטית... הילדים חוו למידה שהיא באמת בכל מקום, יזומת תלמידים, ללא ארגון מוקדם (בערך) כשהחוקים והכללים שולטים בכיפה!! וכמובן גם היחסים... לאחר החוויה המשיכו הילדים והצוות להתרעננות בעין תינה.
תמונה מוטבעת 4

ביקור בית הספר החדש אלי מרחב - ביום רביעי הגיעו מספר הורים וילד אחד לביקור מיוחד ומרגש...לאור העובדה שמנהלת המחוז הכריזה השבוע על האישור הסופי להקמתו של בית ספר דמוקרטי במועצה האזורית גלבוע! בית הספר יקום בבית השיטה ויתחיל עם כיתות א-ג. ת הביקור הובילו ילדי גזוז שרובם ילדים שנמצאים בבית הספר משנתו הראשונה היה מרגש לראות אותם מדברים את הוויה הדמוקרטית הבית ספרית כאילו היא קיימת מאז ומעולם ומולם יושבים הורים נרגשים וחוששים כפי שאתם ואנחנו היינו רק לפני 6  שנים!!  אנו כמובן מברכים על הקמתו (גם היינו שותפים בעזרה וייעוץ כשנתבקשנו) ומצפים לשיתופי הפעולה בעתיד!!

פרידות משתי מורות - השבוע נפרדנו משתי מורות. מור יצאה לחופשה שלפני לידה ונפרדה מאיתנו באופן זמני - אנו מאחלים לה כמובן שהכל יעבור בהצלחה ושתחזור במהרה... שיר תחליך את מור במרחב ובחונכות.
איריס מרמור הגיעה אלינו ביום שני לפרידה אחרי שהשנה יצאה ללידה וחופשת לידה ארוכה. איריס לא תחזור אלינו בשנה הבאה ואנו מאחלים לה הצלחה והנאה בחיפוש ודרך החדשה\ ישנה שהיא בוללת לעצמה וכמובן הרבה אושר עם אילה הקטנה... 

ומה הלאה... הודעות חשובות

 • דרוש פסנתר חשמלי!
  הפסנתר החשמלי הותיק שלנו התקלקל שוב, והפעם אין אפשרות לתקנו... ואנחנו מחפשים אחד חדש. נשמח גם להשאלה בינתיים, לצרכי החודש האחרון של השנה. תודה רבה.
 • הצגה של שיעור תאטרון
  שיעור תאטרון עם יעל (בו לומדים ילדים מה'-ט') עבד במחצית השניה על "המשפחה המושלמת" - קומדיה מקורית קצרה מאת שחף סמל ממרחב טיפקס. ההצגה תועלה בפני ילדי כתה ד'-ט' ביום חמישי, 8.6, בשעה 12:15 באולם. הורים מוזמנים להצטרף.
 • תה עושה סחרחורת
  שיעור "תה עושה סחרחורת" (ב'-ה') מעלה מופע של שירים ומערכונים מאת דני סנדרסון, בפרשנויות מקוריות של ילדי השיעור. המופע יעלה בפני תלמידי בית הספר והורי הילדים המשתתפים ביום רביעי, 28.6, בשעה 9:15 בבית הספר. שני קטעים מתוך המופע יעלו גם ביריד סוף השנה.
 • עבודות סיום - כרגיל לקראת סיום שנה מגיעות לפתחיכם דרך הילדים עבודות סיכום למינהן... בלי לחץ, גם אם צריך להספיק וליים וגם אם הילדים משדרים לחץ, תפקידנו המבוגרים הוא לאזן ולעזור למי שצריך לקחת את הכל בצורה היחסית הנכונה והרגועה. לכל שאלה ובעיה פנו לחונכים ולחנוכות.
 • תעודות - אנו מבקשים להחזיר תעודות בבקשה בהקדם למזכירות!!
 • שפיים - אירוע סיום של קהילת בתי הספר הדמוקרטים בשפיים כבר מגיע... הכרטיסים במזכירות.
 • שבועות - ביום שלישי נצא לחופשת שבועות נחזור בתחילת השבוע הבא.. ביום שני נחגוג בבית הספר.
 • סמינר תיכון בקיץ (הורי מרחב בוגרים) - כחלק מההכנות לתיכון החלטנו השנה לקיים סמינר תיכון בן יומיים בו נכים ונתכונן בעיקר לקראת המעש"ה. הסמינר הוא חלק מתחילת התהליך וחשוב מאד להבנת מעש"ה והיכולת לבחור בו. הסמינר מתוכנן בקיבוץ יזרעאל בין ה 18-19.8 כשאתם ההורים מוזמנים ולוקחים חלק בבחירת הילדים ובסיומו בצהרים המוקדמים של יום שבת ה 19.8. אנא רשמו אץ התאריך ושמרו אותו!! הולך להיות מאד מלמד, מיוחד ומאד משמעותי!
ולסיום,
בין יום ירושלים לחג שבועות יש קשר לא כתוב ולא מודע... הקשר הוא לאומיות ועמיות... נכון, בתקופת התנ"ך הלאומיות עוד לא הומצאה אבל אותו ערבוב בין שני עמים והיכולת לחבר על ידי אהבה שמדגישה את החיבור ולעיתים גם את ההפרדה (הרי אהבתם של רות ובועז לא הייתה מעניינת אילולא שונותם הלאומית\עמית). גם ירושלים שהיא הרי עיר יבוסית והפכה ליהודית... מה הופך מישהו לשייך לעם מסוים או ללאום? הנה... רות המואביה הפכה ליהודיה על ידי משפחה ואהבה ואפילו באופן מאד סימבולי היא משורשיו של שושלת בית דויד שבאופן סימבולי לקח עיר יבוסית אותה כבש והפכה לבירת השבט והעם. 
האם שמחת עם שניצח במלחמה איחד את בירתו לצד הפסד של עם אחר הם הכרח? כיצד הופכת עיר לקדושה למרות שהיא לא מופיע אף לא פעם אחת בקוראן? מדוע אנחנו בודקים אחרי פיגוע במנצ'סטר אם היו שם ישראלים ו\או יהודים? 
הרבה שאלות שמבקשות מאיתנו לנבור בקרקעית תחושת השייכות שלנו ולבדוק מהי באמת אומרת לנו? מה המשמעות הגדולה של להיות אנגלי או ישראלי או מצרי? והאם המחיר הגדול שהאנושות משלמת על הלאומיות ווה את זה? יש בכלל דרך אחרת?
יובל נוח הררי בשיחת טד מבקש לפתוח את עיניינו ולצלול לשאלות האלה... אמנם שעה של שיחה אבל בהחלט שווה את "בזבוז הזמן".
תמונה מוטבעת 1

שבוע טוב וחג שמח!

סיכום ולקראת שבוע 20/5/2017

פורסם: 27 במאי 2017, 6:31 על ידי: יעל תלם

נשים יקרות ואנשים יקרים,
הנה מה שהולך להיות כתוב כאן היום:
 • מה היה... 
  • נבחרת הכדורגל זוכה בגביע!!
  • ערב תוצרים מרגש של יום רביעי הגדול
  • מרוץ שדה בית ספרי
  • תמונות מהשבוע
 • הודעות חשובות: קהילת בתי הספר הדמוקרטיים, תיכון, מסיבת סיום, חופש גדול, סמינר תיכון.
 • ולסיום... רוצים להיכנס לראשו של מורה? וגם, עולם הסלולרי המנוכר...
מה היה לנו השבוע?

הגביע הוא שלנו! 
תמונה מוטבעת 1
נבחרת הכדורגל הצעירה שלנו נסעה השבוע לגמר הארצי של בתי הספר הדמוקרטים וחזרה עם הגביע אחרי ניצחון מוחץ בחצי הגמר וניצחון דחוק בהארכה בגמר מגול של מעין תירוש!! 
אז התהליך חשוב וגם הדרך והעיקר ההשתתפות... אבל הגביע כבודו בהחלט מונל במקומו - כל הכבוד לנבחרת הסגולה!! וכמובן למאמן איילי.

מרוץ השדה הבית ספרי 
עוד מיזם ספורטיבי בהובלתו של איילי שהפך כבר מסורת הוא מרוץ השדה הבית ספרי... בהיענות של כ 90% מילדי ומורי בית הספר יצאנו לשדות נהלל למירץ שדה שכלל מגוון מקצים מ400 מ' ועד 4 ק"מ. היו רצים, הרבה מעודדים וכמובן קב' הורים שהגיע לרוץ (לא באחוזים גבוהים כמו אצל הילדים אמנם...) והיה אירוע נהדר!
תמונה מוטבעת 2
תמונות נוספות באלבום ריצת שדה

יום רביעי הגדול - ערב תוצרים
למי שעדיין לא שמע או לא יודע... יום רביעי הגדול הוא יום למידה שלם לילדי שכבה ט' בו הם יוצאים באופן מעשי ווירטואלי מחוץ לכתלי הכיתה להרחיב ולשכלל את כלל היבטי הלמידה שלהם. ביום רביעי בערב נערך ערב מרגש של הצגת תוצרי הלמידה של התקופה האחרונה (תקופת השכלה ולמידה) כמלבד טכס פתיחה הציגו הילדים את התוצרים ברחבי בית הספר כשההורים, אנשי צוות שהגיעו וגם הורים לילדים משכבות אחרות (שעניין אותם) עברו בין המייצגים ויצרו דיאלוג עם הילדים והילדות אודות התוצרים והלמידה. היה ממש מרגש, מעניין ומרתק לפגוש את היצירה של למידה משמעותית ומעמיקה.
תמונה מוטבעת 3
אור מקריא בפני כולם בטכס הפתיחה מילים מרגשות אודות התקופה והתוצרים... הנה הדברים כפי שנאמרו בערב:
בשנת ההקמה הראשונה של בית הספר, היו שחלמו שבית הספר יקום באיזה אחו ירוק ויפה, ושהלמידה כאן תתקיים אגב רכיבה על סוסים באוויר הפתוח. זה לא קרה, אבל בחרנו בכל זאת לשמור על ניצוץ קטן מתוך החלום הזה והוא ימי הרביעי שלנו, ימי הלמידה החוץ כיתתיים. אלה ימים שבהם אנחנו נזכרים שיש עולם שלם בחוץ שאפשר ללמוד ממנו, עולם שלם של תכני לימוד ושל דרכי לימוד.

עד כיתה ו' ילדי בית הספר מטיילים מדי יום רביעי ברחבי נהלל ולומדים על העונות, החקלאות והמשקים.
בכיתות ז-ח הרחבנו את הלמידה לעולם העבודה והילדים עובדים כשוליות בגני ילדים, בחממות, משקים ועסקים.
בכיתה ט' השנה, במסגרת "יום רביעי הגדול" עשינו התאמות נוספות שהיו דרושות לגיל של החבר'ה שלנו. השעתיים, הפכו ליום למידה שלם, המרחקים גדלו, חופש הפעולה התרחב, אבל גם הציפיות והדרישות. 

בתחילת השנה למדנו במרכז יום לקשיש במזרע, שם בילינו כחודשיים, ובמפגשים עם הזקנים במקום, למדנו על נתינה, ועל קבלה.
בהמשך השנה התחלנו לבקר במכללת אורנים. התנסינו בהרצאות של תואר ראשון ושני, עשינו שימוש בספריה, שוטטנו בגן הבוטני, קיימנו מפגשים. ניסינו להבין מהם לימודים גבוהים ומהי השכלה גבוה.
בסופה של התקופה באורנים, אתגרנו את הילדים. ביקשנו מכל אחד מהם להשכיל ברמה גבוהה בנושא שקרוב לליבם. כל אחד מהם יצר קורס למידה אישי למשך 4 ימי למידה מלאים, כל אחד בחר מה ללמוד ואיך ללמוד את זה.

הילדים היו מדהימים. לא שזה הלך בקלות. בכלל לא. הם התלבטו, והתבלבלו, בחרו נושא והחליפו, התרגשו ואז התעצבנו. את התוצרים של זה תוכלו לראות ממש תכף, אבל הדבר המשמעותי יותר הוא תהליך הלמידה שהם עברו. ניר המורה קרא לזה "למידה בוגרת". בזה בעצם הם התנסו. תהליך למידה בו נדרשה מהם משמעת עצמית, למידה מתוך מוטיבציה פנימית ולא כי מישהו אמר להם, למידה שדרשה מהם להתנתק מכותלי הכיתה ולפגוש את העולם. סוג הלמידה הזה הוא דורשני מאד. הוא מספק מאד כשמצליחים אבל מתסכל כפליים כשלא. הילדים לא היו לבד כמובן. ניר, יעל ואני היינו שם. עזרנו, הרגענו, אתגרנו, דרשנו ולא ויתרנו.

כשאנחנו מסתכלים קדימה לעבר התיכון, ברור לנו שיסודות הלמידה האלה, בהם התנסו הילדים בימי הרביעי יהיו המסד של התיכון. למידה בפורמט של האנגר, שמאפשר בחירה רחבה אבל גם דרישות גבוהות; מפגשים עם העולם במסגרת מעש"ה ומחויבות לחברה (כמו שהראינו בסב יום) וכל זאת לצד הקפדה על מיומנויות למידה קלאסיות (הכתיבה, הבנת הנקרא, ניתוח טקסטים וסרטים).

ילדודס, אנחנו יודעים שזה לא תמיד היה קל ושזה ממש מאתגר להיות הראשונים והחלוצים, אבל חשוב לנו להגיד, שאנחנו גאים בכם, מאד, על כל המאמצים ועל הלמידה המאומצת שעשיתם השנה.

תמונות מן התערוכה והערב יפורסמו בהמשך... כאן המקום להודות תודה ענקית לאור, יעל וניר שמובילים את המיזם ועושים עבודה מופלאה!! ולרעות, מורן, איריס ועינת שנתנו יד ולעיתים אף רגל בהפקת ערב התוצרים והתערוכה היפה!!

תמונות מהשבוע - לא הרבה אבל כנסו לאלבום ואל תוותרו על הסרט בו ארז קוצר עם המגל


הודעות חשובות
 • סיום שנה של קהילת בתי הספר הדמוקרטים - הנה הוא מגיע האירוע השנתי בשפיים... שווה ביותר, כל הפרטים בקבצים המצורפים. הכרטיסים כבר במזכירות!!
תמונה מוטבעת 6

תמונה מוטבעת 5
לתשומת לבכם, פרט חשוב: זהו אירוע סגור, כלומר, רק רוכשי כרטיסים בבתי הספר הדמוקרטיים יוכלו להיכנס לאירוע
דבר המבטיח לנו אווירה ייחודית (משרד החינוך הכיר בייחודיות!) ותורים קצרים, באופן יחסי.
כל המתקנים פתוחים וללא הצפיפות המאפיינת את הפארק בימי הקיץ הרגילים (ובוודאי שבאירועים רבי משתתפים, כשל ארגונים גדולים שלא ננקוב בשמותיהם)
הפארק עבר מתיחת פנים/שיפוץ ונוסף מתקן חדש!

 • מרחב בוגר יוצא ל  כנף - ביום רביעי יצאו ילדי מרחב בוגר ליום סיור וטיול ברמה"ג בו הם יבקרו בבית הספר הדמוקרטי כנף באליעד ואחר כך ימשיכו בטיול קל.
 • תיכון - עידכון על התיכון, אנחנו בעיצומם של ההכנות. מבחינת מבנה ההאנגר שמיועד להיות באולם הישן - אנחנו מחפשים דרכים לממן את שיפוצו על מנת שיוכל ל/מש אותנו כבר בתחילת שנה הבאה (מדובר בכמה מאות אלפי ש"ח ) ובמקביל צוות תיכון ממשיך בעבודתו. אנו בונים את הצוות של שנה הבאה ומנסים להבים ולדייק את ההבדל בין התיכום לשאר בית הספר לצד הרצון להמשיך ולהיות בית ספר אחד רב גילאי. רישמו בפניכם הורי ט' וי': בסוף אוגוסט (תראריך ופירוט ישלחו בקרוב) יתקיים סמינר תיכון בן יומיים לתלמידי התיכון (כרגע ט' וי') בו נכיר, נתגבש ונתכונן יחדיו ללמידה והבחירה בשנת הלימודים הבאה. פרטים נוספים בקרוב מאד.
 • מסיבת סיום - המסיבה תתקיים ב 22.6 במתכונת המסורתית של יריד שכולל הופעות, תערוכה, דוכנים וטכס מרכזי (הפעם פחות מופעי הוא יהיה) כשהשנה קורס במחצית ב' שכולל את דליה וסהר (המןורות)9 וכ 20 תלמידים מגילאים שונים הוא המפיק של האירוע. פרטים נוספים יגיעו כמובן בהמשך...
 • חופש גדול - ילדי א-ג המעוניינים להירשם לקייטנת בית הספר של החופש הגדול... נא לעשות זאת בהקדם.
 • יום למידה קהילתי - הצוות שהתנדב להבנות ולהפיק את ערב הלמידה ישב ממש בקרוב ונעשה מאמץ גדול לקיים אותו עוד השנה (אם לא בשנת הלימודים עצמה אז במהלך חודש יולי). לא פשוט בעיקר עבורינו לדחוס דברים לחודש הקרוב... 

ולסיום,
הסרטון הבא מאפשר לכם לרגע להציץ לעולמו של המורה (אמנם בבית ספר רגיל, של משה"ח... אבל מורים ותלמידים הם מורים ותלמידים בכל מקום) כשהסרטון נבנה בצורה אינטראקטיבית עבור מורים ללמידה כיצד יש להוביל כיתה...  ניסוי מעניין שווה להיכנס ולחוות. כנסו בקישור הזה
ומשהו אחר לגמרי... אנחנו חיים בעולם בו המכשיר הסלולרי הפך מזמן לאיבר מאיברי הגוף, לחלק בלתי נפרד מההוויה והתרבות... ילדים רבים (וגם מבוגרים) לא רואים את עצמם ללא המכשיר.
הסרטון הבא של האנימטור המוכשר steve cutti מביא את ההיבט השלילי של הטכנולוגיה שכבשה אותנו ובאור מאד אפור ואפילו שחור (למרות שמבחינה פיזיקלית אין דבר כזה אור שחור, אבל מבחינה ספרותית זה אוקסימורון לא רע...) הוא מספר לנו אץ הסיפור שלנו... שלנו? צפו בסרטון הקצר והיפה - עצוב הזה... מה הוא עושה לכם? מה צריך לעשות על מנת לא להגיע למקום אותו מספר הסרטון? 
ולמי שהנושא מעניין אותו מאד (וגם מי שסתם אוהב קולנוע)הפנקו את עצמכם בסרט האיטלקי הנפלא "זרים מושלמים" שתוקף את הנושא מזווית אחרת לגמרי... סרט מהנה עד מאד ומעורר מחשבה, רוצו מהר הוא כבר יורד...

שבוע נפלא!

לקראת שבוע 13/5/17

פורסם: 17 במאי 2017, 8:40 על ידי: יעל תלם

נשים יקרים ונשים יקרות,
עברו שבועיים ואנחנו מסיימים שבועות של זיכרון וחג והשבוע נקנח בל"ג בעומר מאוחר שיום החופש שלו כמעט עורר מהומה פוליטית... אבל רק כמעט... 

מעגל שיח ( עץ דמוקרטי) - אז המעגלים כבר היו לפני ימים רבים אבל השבוע סיימנו לאסוף ולכתוב את הפרוטוקולים מהמעגלים השונים  (תודה גדולה לשיר שהתנדבה לעשות זאת!) מוזמנים לקרוא (הקובץ מצורף), להגיב ולהציע. אנחנו נקיים דיון בעקבות המעגלים ונשתף את המסקנות שאנו מיישמים לצד הצעות שלנו להמשך.צעדים להתבגרות - צעדים נסעו לטיול לירושלים ולצד שוק מחנה ומוזיאון ישראל גם בקרו לראשונה (מבחינת פרוייקט צעדים) בכנסת. לביקור קדמה כמובן הכנה שגם כללה מפגש עם שר לשעבר ששוחח עם הילדים... אבל הדבר האמיתי היה מפגש עם :

אבל הילדים שלנו הוכיחו שדמוקרטיה זה אצלם בדם וקיימו דיונים מעניינים וחשובים... הנה דוגמא של איתי אבידוב שמציע הצעה לכנסת: https://goo.gl/photos/mGYtdBsRCh2nPnBy6
מי שרוצה לקרוא את הסיכום המלא של הטיול יכול לקרוא בקובץ המצורף. תודה גדולה מקרב לב לשיר ואיילי שכרגיל נוכחים, מתווכים והופכים את הטיול לחוויה משמעותית. והפעם גם לגלי שהצטרפה ללוות!!

ל"ג בעומר קהילתי - ביום חמישי האחרון התכנסנו (מי בחר) למפגש השנתי של ל"ג בעומר שהפך מסורת לפעילות פתוחה, פעילות מרחבית  וכמובן מדורה ושירה בציבור. ראשית תודה לכל מי שעזר, ארגן והיה שותף!!
האירוע הנחמד הזה שנדמה שכל מי שהגיע היה שותף לתחושה הנעימה והזורמת, הוא אירוע חשוב (לאו דווקא בגלל ל"ג בעומר שאולי אפשר לחשוב על תאריכים ומועדים ותר מתאימים לכינוס שכזה) בעיקר בגלל האפשרות להיפגש, להכיר ולהיות ביחד בלי לחץ ובאופן לא פורמאלי (יום הבריכה ואירוע סיום בית הספר שונים במהותם) ועם זאת לא ניתן שלא להתייחס לעובדה שאירוע שמוגד קהילתי הפך לאט לאט לאירוע שבית הספר דוחף ומפיק... למעט גלית גליל שהתגייסה לקחת חלק בהפקת האירוע ואכן עשתה זאת, האירוע נוהל והופק על ידי הצוות. אין זאת האשמה או תלונה אלא שיקוף שאולי קשור גם לשיח שהיה בעץ הדמוקרטי על קהילה... מה זאת קהילה? מה אנחנו רוצים מקהילה?
אז תודה לצוות שארגן, תודה גדולה מאד לכל מי שהגיע ולהורים שהתנדבו ועזרו בהכנות, בביצוע ובפירוק!
אין תמונות.... אז למי שיש מןזמן להיכנס לאלבום המשותף ולהוסיף: תמונות השבוע ואפשר גם כמובן להנות מתצונות וסרטים מהשבועיים האחרונים.

מרוץ שדה מרחב בוגר - כפרומו למרוץ שדה הבית ספרי הפיק רועי אלסר במסגרת יום ד' הגדול, מרוץ שדה למרחב בוגר. המרוץ נערך בחום סביר והנה תמונה שהצלחנו להשיג שך שני מתחרים מאושרים ומזיעים:הודעות

 • מרוץ שדה - רוץ השדה הבית ספרי יצא מחר!! בבוקר יצאו מי שרוצים לרוץ ולעודד לשדה בכניסה לנהלל נערוך את המרוץ המסורתי  שיכלול מספר מקצים... מוזמנים כמובן לבוא לעודד ולרוץ!!  חשוב להזכיר שילד או ילדה ללא אישור הורים חתום לא יוכלו לרוץ!
 • יום' רביעי הגדול ערב תוצרים - ביום רביעי בשעה 20:00 יתכנסו ילדי כיתה ט' להציג את התוצרים שלהם מתקופת יום רביעי הגדול האחרונה. מוזמן מי שרוצה להגיע לראות ולשמוע את  הילדים מציגים!
 • חופשת ל"ג בעומר - כאמור אין שינוי מאז השינוי האחרון והיא תחול ביום שני...
 • בדיקת עיניים לילדי כיתה ח' - תערך ביום שלישי.
 • מיצ"ב מדעים - המיצב האחרון לשנה זו ייערך רק לילדי כיתה ח' ביום חמישי בשעה 10:00 כבר אמרנו הכל על המיצ"ב ודעתנו עליו.
 • סיור ילדי כיתות ה'- י' לשנה הבאה ייערך ביום חמישי.
 • בית הספר של החופש הגדול - השנה המועצה שוב הצטרפה למיזם וילדי א-ג יוכלו להצטרף לקייטנה של בית הספר. עוד לא נסגר מיהם אנשי הצוות שיעבירו את הקייטנה אבל ידוע שהיא תערך כמו בשנה שעברה בבית הספר אם ירשמו מספיק ילדים. מצורף מכתב מהמועצה בנושא. שימו לב שההרשמה היא במועצה ועד ה 28.5.
 • היעדרות של נירית - ביום חמישי נירית תעדר לרגל השתלמות, אנו נשתדל ככל הניתן לספר את המענה אבל היו סבלניים... עמכם הסליחה.

ולסיום, 
היום נביא לכם (תודה לנורית גזית על כך שיידעה אותנו... ) הזמנה למצעד מיוחד שיערך בירושלים ביום ירושלים, מצעד הדגלים לסובלנות (ניתן לקרוא פרטים בקובץ במצורף) והנה כמה מילים של אחת המארגנות:

שלום חברים

 

כקואליציה שנאבקת לחזק את הדמוקרטיה בישראל, אנו נפגשים עם מקבלי ההחלטות, כותבים ניירות עמדה, מגייסים לובי, מפעילים תקשורת, מגייסים דעת קהל, מגישים בג"צים ומה לא. 

 

משרד החינוך מתעלם מדרישותינו לבנות תכנית לאומית בחינוך לדמוקרטיה ולתקצב אותה. מתעלם מהמלצות דוח מבקר המדינה, ועדת החינוך של הכנסת וועדת ביקורת המדינה.

הגיע הזמן לצעוד ולשקף את הדרישה עם נראות ציבורית רחבה.

 

מצרפת את הקריאה להצטרפות למצעד הדגלים לסובלנות שנקיים ביום ירושלים 23.5.17. מבקשת שתפעלו כדי לגייס את כוחותיכם וביחד נרים אירוע מרשים שיתוקשר באופן נרחב ויהווה מנוף נוסף מול משרד החינוך, לקראת פגישה מתוכננת עם המנכ"ל (בימים אלה מתאמים מועד ואעדכן).

 

היום נצא גם עם הקמפיין התקשורתי, שקורא לציבור לכתוב ישירות למנכ"ל המשרד. 

אעביר אליכם כדי שתפיצו.

 

יום טוב

ריקי


זה אינו ארגון פוליטי ויש כאן קריאה שקשורה לעובדה שהעולם מסביב אולי שוכח את החשיבות שסובלנות, קבלת האחר ועוד סיסמאות שהפכו בשנים האחרונות לנבובות... הנה הזדמנות לקחת חלק בפעילות להעלאת המודעות החברתית. אנחנו כבית ספר דמוקרטי רואים חשיבות גדולה לעודד ולהעלות את המודעות לכל מה שיעזור לנו להיות חברה יותר מקבלת, הומאנית ופלורליסטית...

והנה לסיום סרטון (מעט קיצ'י) חביב על ערכים...הסרטון מאפשר לנו אולי לרגע להיות אופטימיים!!

שבוע נפלא לכולנו!

סיכום שבוע חצר 19-23.2

פורסם: 27 בפבר׳ 2017, 12:30 על ידי: יעל תלם

אנשים יקרים ונשים יקרות,
שבוע חצר הגיע לסיומו ואנחנו כבר מתגעגעים... שבוע מופלא שהתחיל בטיול ט"ו בשבט רב גילאי לגבעת עודד 
תמונה מוטבעת 1
כששם שהינו יום שלם: ציירנו,סיירנו,הכנו מרק, עשינו יוגה, שיחקנו, צבענו, הכנו עציצים, הכנו חרבות ומגינים, הכנו מוביילים, שיחקנו שוטרים וגנבים, עשינו odt, התגנבנו וצילמנו שירה... ובטח עוד דברים נוספים שלא ראינו או שכחנו... כמו שאומרים חזרנו לבית הספר בסוף היום עייפים אך מרוצים. סרטון 1סרטון 2סרטון 3סרטון 4
את היום' השני התחלנו בנקיונות שלהם היו שותפים כוווולם.... במרץ מפתיע נוקה בית הספר וסודר והיה מופלא לראות את ההתגייסות וההבנה שהתבטאה במעשה שבית הספר הוא הבית שלנו וצריך לשמור עליו. המשכנו באותו היום להכרות עם המיזמים השונים והתחלקנו אליהם - כל אחד על פי רצונו ונטייתו. בהמשך השבוע פשוט עבדנו ויצרנו במיזמים השונים... פתחנו את הבוקר בשחריות ואחר כך התכנסות של כלל בית הספר על הדשא (מזג האוויר ממש האיר לנו פנים) ויוצאים ליצור ולעבוד!!! לא נפרט יותר מדי כי את הכל תוכלו לראות בתמונות אבל נאמר רק שהתחושה הייתה מופלאה... בגלל ביטול מסגרות הזמן הקבועות והעובדה שהמיזמים היו רב גילאיים ברובם ומפני שלא דובר על מיזם קצר מועד אלא שלושה וקצת ימים מלאים... אפשר היה להיכנס אל השבוע בקצב המתאים - מי באטרף ומי באיזי... היה אפשר לנוע בין המיזמים השונים, לנוח או לעבוד במרץ והתחושה הייתה שכולם נוכחים וחווים את השבוע בדרכם!
תמונה מוטבעת 3
את השבוע ליוו מוסיקה של ילדי "חצרדיו" עם שירים שביקשו ילדים ואנשי צוות, טורנירים שונים של ספורט בכל יום ב11, עוגיות או חלות שאפו הילדים (בהובלת שקד וידומסקי המופלאה) וחילקו, פלקט פירגונים והרבה שמחה ושהיה משותפת של כולנו עם כולנו. היה כמובן גם מקום למנוחה, שהיה במרחבים שקטים, קצת שיעורים פורמליים (סדנאות)   ובעיקר הרבה יחד ושהיה משותפת של כולם עם כולם...
קינחנו את השבוע עם כמ"ש מרגש שסיכם חוויה מופלאה ומיוחדת שללא ספק תחזור כמסורת בשנים הבאות.... ובין היתר 10 דק' מרגשות של פירגונים הדדיים במהלך הכמ"ש - כמו תמיד מרגש!!
מי שרוצה לחוות מוזמן לצפות באלבום שבוע חצר או במצגת המקסימה שמאיה רוזנבלט ויותם הירש ערכו עם תמונות וצילומים שמאיה ליקטה ותיעדה במשך השבוע ובמצגת שהכין גיא גורן .
והכי חשוב - תודה!! קודם כל לילדים המופלאים שהוכיחו לנו עד כמה הם מופלאים, עד כמה הם יוצרים, עובדים, אוהבים ודרך השבוע הזה מביעים את אהבתם הגדולה למקום.
תודה נוספת ולא פחות גדולה להורים והסבים והסבתות שהגיעו לעזור ולהתנדב במהלך השבוע - נוכחותכם חשובה, תורמת ומאד מרגשת. גם להורים והאנשים הרבים שתרמו מזמנם והביאו או מצאו עבורנו חפצים, חומרים ומה לא... כדי שהשבוע הזה יקרה - תודה.
לאנשי הצוות שעבדו כל כך קשה ולמארגנות השבוע (בנו שבוע חצר) - דליה, אריאלה ועינת הבלתי נגמרת... אין עליכן!!!!! 

טופס מידע עיסוק כישורים ותחביבים 
לנושא אחר לגמרי... אנו מצרפים קישור לטופס שהוא למעשה מאגר מידע של הורים ומשפחות התלמידים בתחום העיסוק, התחביבים והכישורים. מטרת הטופס היא לייצר מאגר שבו יוכלו תלמידים להיעזר כשהם לומדים מידת האנגר ובכלל במטרה להעשיר ולהעמיק את הלמידה הן במגוון והן ביכולת להיעזר במומחים (אתם) ובעלי ידע (שוב אתם) שיתמכו את הלמידה המתבצעת בבית הספר. לדוגמא: ילדים המפיקים טיול יוכלו להיעזר באימא שהיא מדריכת טיולים. או וועדת תקציב כשהילדה שמובילה את הוועדה תעזר באבא שהוא כלכלן. או למידה שחוקרת בתחום הרפואה תעזר בסבתא שעובדת בבית חולים העמק. העזרה והתמיכה יהיו או בשעות הפנאי, שעות עבודה, בעבודה, בבית הספר וכו'... 
אנא כנסו לטופס מידע על עיסוק ותחביבים ומלאו את הפרטים. המאגר הינו לשימוש בית הספר בלבד כמובן.
ככן שתמלאו ך נוכל להעשיר ולגוון את חווית הלמידה של התלמידים!! ניתן כמובן גם לשתף עם אנשים נוספים שאתם מכירים ומעוניינים לקחת חלק בעניין.  תודה!!!

הודעות ולקראת שבוע 

 • טיול שנתי - נא העבירו אישורי יציאה לטיול חתומים לנירית. תגובות לטיול ו\או התנדבותננאספים על ידי נירית, יועברו לצוות הטיול והם יחזרו עם תשובות.
 • בגדים אבודים - הבגדים ימסרו בסוף השבוע לתרומה... בואו לחפש את הבגדים  האבודים.
 • חיסון ילדי כיתה ב' - ביום ג' ייערך החיסון.
 • ועדת ביקורת - ועדת ביקורת מנתה במחצית הראשונה 8 חברים במנעד גילאים  רחב. התפקיד המרכזי של הועדה הוא לבקר תהליכי חקיקה ועבודה בבית הספר. במחצית זו, הועדה שמה לעצמה כמטרה לבדוק גם תחום פעילות ספציפי. אנחנו מקווים, שלמרות חילופי המחציות והשיעורים האטרקטיביים, הועדה תישאר חזקה ויציבה וקוראים לכם לצרף אלינו תלמידים שרוצים להשפיע במרחב הבית ספרי.
  להלן מספר נושאים והחלטות שאושרו בחודש האחרון בועדת ביקורת:

  • החלפת שם בית ספר - הקלפי בנושא שינוי שם בית הספר (הורדת  ה"יהודי והדמוקרטי") אמנם יצר רוב ברור עבור השינוי. אולם, השינוי התעכב בשל דיון לגבי הצורך להגיע לרוב מיוחס, כיאה לשינוי מהותי וחוקתי בבית הספר. בסופו של הדיון, אושר השינוי. הועדה קוראת ליישום מיידי של השינוי.
  • חוק הפלאפונים - לועדה הגיע ערעור על חוק הפלאפונים ובקשה לדיון  חוזר באסיפה בנושא זה. יוזם הדיון, אייל קיבריק ממרחב גזוז, התבקש להביא חתימות כדי לוודא אפשרות של שינוי בחוק שהתקבל כזכור ברוב גדול. אייל הביא 75 חתימות כאשר רובן המוחלט הגיע ממרחבים ביטלס וגזוז. הועדה אישרה לאייל לחזור ולפנות לועדת אסיפה בנושא מתוך המלצה לסייג את השינוי ולבקש התאמה גילאית בחוק. כל טוב עד כאן, ניר באור.
 • שינוי התוספת לשם בית הספר - כפי שכבר נכתב בעבר וכפי שמוזכר בעידכון וועדת ביקורת, באסיפה שנערכה בתחילת השנה הוחלט להוריד משם בית הספר את התוספת "יהודי פלורליסטי". וועד העמותה (שהחליט על תוספת זו בהקמת בית הספר) אישר והסכים להחלטת האסיפה הבית ספרית. אין זה אומר שמהותו של בית הספר (זו היהודית מבחינה תרבותית שעל פיה מתנהל בית הספר ככל בית ספר השייך למגזר היהודי - לוח השנה העברי, חגים ומועדים וכו') משתנה אלא שהכותרת המבלבלת הזאת לא תהיה יותר תחת שמו של בית הספר. כמובן שאם יש למי מכם שאלות, הערות והארות בנושא, נשמח לשמוע.
 • רישום פנימי ילדי ז' - י': בגלל בעיה במייל נשלח פעמיים המייל אודות הרישום הפנימי לילדי שיעלו לז' עד י'. רישום זה אומר שמי שלא מעוניין להמשיך את לימודיו בשנה הבאה בכיתות אלה מתבקש להודיע לנו עד סוף השבוע הקרוב. מי שמתלבט מתבקש ליצור קשר עם החונך\כת. תהליך הרישום החיצוני לכיתות אלה מתחיל השבוע.
 • קליטה א' - ו' - השבוע תערך הגרלה בין הנרשמים (החיצוניים) וביום שישי ייערכו שיחות אישיות למי שעלו בהגרלה. לשמחתנו ולצערנו כמות הנרשמים גדולה מאד ומספר המקומות מוגבל.
 • יום המעשים הטובים - החלטנו השנה להקדים את שבוע המעשים הטובים כדי  שלא יהיה סמוך מדי לפורים. השבוע יהיו מגוון פעילויות וביום חמישי ייערך יום שיא שבמהלכו נקיים פעילות למתנדבים בבית הספר ולמעסיקים של ילדי יום העבודה.
 • למי שמעוניין לתרום למחקר שאולי יעזור בהקמת בתי ספר חדשים...  שלום,  אנו רנא  ואילאיל סטודנטיות  לתואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת חיפה. במסגרת לימודנו אנו  עורכות פרויקט שמטרתו לכתוב תוכנית שיווקית לביה"ס חדש שעתיד לקום. נודה לך אם תסכים/י להשתתף במחקר שלנו  ותקדיש/י כמה דקות למילוי השאלון הקצר שמצורף בקישור.  השאלון הוא אנונימי לחלוטין ואין כל צורך לציין את שמך או פרטים אישיים אחרים. תודה רבה על שיתוף הפעולה. https://goo.gl/forms/x67xVhZODM4WsuQj1
ולסיום,
פינלנד (אלה שהביאו לנו בתי ספר ללא מבחנים, ביטול דיסיפלינות ועוד... ) חוזרים עם ניסוי מעניין נוסף... בכלכליסט מופיעה הכתבה המעניינת הבאה:
פוסט-פרנסה: העידן שבו לא נצטרך לעבוד למחייתנו יוצא לדרך

תשכחו מעבודה. התמעטות המשרות שמאפשרות קיום בכבוד מביאה עוד ועוד מדינות להשיק פיילוטים שמעניקים קצבה חודשית לכל אזרח, עובד או מובטל. אבל פרופ' ג'יימס ליווינגסטון מתעקש כי האתגר העיקרי שמציב המעבר לעידן שבו לא נהיה תלויים בעבודה למחייתנו אינו כלכלי, אלא מחשבתי: אנחנו חייבים להשתחרר מהצורך לעבוד כדי להעריך את עצמנו

הקסם החל לפני חודש בדיוק. בתיבות הדואר של 2,000 אזרחי פינלנד נחת הצ'ק הראשון בסך 560 יורו, כ־2,200 שקל, בלי שעשו דבר תמורתו. בשנתיים הקרובות יחזור הקסם על עצמו בכל חודש במסגרת ניסוי שעורכת ממשלת פינלנד. המשתתפים יקבלו שכר מהמדינה בין שיקימו סטארט־אפ שיגייס עשרות מיליוני דולרים ויהפוך אותם לאנשים עשירים, ובין שישכבו בתחתונים על הספה כל היום מול שידורים חוזרים של "חברים".

מי שרוצה לקרוא את הכל, הנה הלינק לכתבה.
שבוע טוב לכולנו

סיכום שבוע 22-26.1.2017

פורסם: 2 בפבר׳ 2017, 1:58 על ידי: יעל תלם

אנשים יקרים ונשים יקרות,
השבוע נפגשנו לפגישות הורים ובלי קשר לתכנים שעלו בשיחות, החשיבות הגדולה שבקיום השיחות טמונה בעיקר במפגשים הבלתי פורמאליים בין צוות להורים, בין הורים להורים, בין הורים ילדים וצוות וכל קומבינציה שתרצו... המפגש הבלתי אמצעי הזה יכול לספר כל כך הרבה ולייצר את אותם קשרים uזוויות מבט שכל כך חסרות לפעמים.
נכון, אין זה מספיק ואנחנו בצוות בית הספר ובוועד העמותה עסוקים מאד השנה כיצד ניתן לייצר את אותם מפגשים כל כך חשובים באופן יותר מובנה שבו גם ניתן יהיה להיפגש וגם להעלות סוגיות שמעניינות את כולנו בנושאי בית הספר השונים...
מעבר לשיחות ההורים היה לנו שבוע עמוס בחוויות...

אלוף בצלות ואלוף שום - אחרי מחצית שלמה שהשיעור הזה מתקיים הגיע הקטרזיס וילדי השיעור והמורות שלו העלו את המופע בבוקר יום שלישי לילדים ואנשי הצוות (וגם הורים וסבים וסבתות שהגיעו) ואחה"צ למשפחות וכל מי שרצה... היה מקסים, מרגש ונהדר לראות את ההעצמה הגדולה שהילדים האלה מקבלים לצד מופע איכותי (לא קל בכלל לשחק למילותיו של ביאליק) ומקצועי. השנה אילן (מורה לאומנות שהצטרף אלינו ליום אחד וכבר סיפרנו על הקיר המופלא שמקשט לנו עכשיו את החצר בזכותו) ביחד עם מספר תלמידות שחברו אליו שידרג את רמת ה"אקססוריז" למופע ויחד עם התלמידות הכינו גם תפאורה מרשימה - כל הכבוד על המאמץ והעבודה המקצועית. אבל אולי יותר מכל מרגשת העובדה שהשיעור הזה היה יוזמה של של 2 תלמידות כיתה ה' תמר שלי וגלי הלוי שפנו ליעל כשהן יודעות שהן רוצות לעשות את השיעור הזה עם המחזה הזה... יעל נענתה להן וכך נוצר השיעור המופלא הזה שמלבד הילדים שבאו ללמוד ולהופיע משך אליו את הילדים שעשו תפאורה ואביזרים, עוזרי הוראה וכמובן את צוות הגברה הבלתי נלאה שעשה עבודה כל כך מקצועית - איתי מוקד וינון טיקוצ'ינסקי.
הנה כמה תמונות שממחישות את התפאורה, המורות הצעירות וכמובן המופע... מי שרוצה לראות יותר מוזמן להיכנס לאלבום המופעטורניר כדורגל של בתי הספר הדמוקרטים חצי גמר - שתי נבחרות נסעו השבוע (יום שלישי) לחדרה שם התקיים חצי הגמר של טורניר הכדורגל של בתי הספר הדמוקרטיים. הנבחרת הצעירה זכתה בגביע והבטיחה את מקומה בגמר!! והקבוצה הבוגרת הפסידה בפנדלים ואחר כך בהארכה... כך שהפסידה מאד בכבוד!! החוויה הייתה כמובן מעצימה, מהנה והנבחרות איילי וגיא חזרו מרוצים אך...

​​
מרחב טיפקס עובד ויוצר - מרחב טיפקס ניצל השבוע שחרית ושיעור ראשון לשיפור המרחב וסביבת בית הספר במספר פרוייקטים... הילדים חפרו, צבעו, גזרו והנה כמה מהתוצאות היפות לצד תחושת סיפוק וגאווה מרחבית!!


היו גם השבוע חונכויות (הקראנו מכתבים), קטפנו קלרבי בלקט ישראל (ושוב קיבלנו שבחים על החריצות וההספק...), למדנו בשיעורים, הצגות בסוגרים שבוע של א-ה, שיחקנו ורקדנו בסדנאות (just dance)
את כל אלה תוכלו לראות בתמונות ובסרטים באלבום התמונות של השבוע.
עוד שני אירועים חשובים...

מרחב ביטלס!!! - מרחב ב' ג'  הגיע להחלטה וברוב קולות נקבע שמו בדמוקרטי בעמק מהיום (יותר נכון מלפני שלושה ימים) הוא מרחב ביטלס!! מזל טוב וכעת נותרנו עם מרחב א' ומרחב בוגרים שעדיין לא החליטו על שם... קדימה!! למעוניינים סרטון מסכם שבוע של מרחב ביטלס עם הרבה תמונות...

שש בש - אחרי שלא ידענו כל כך מה לעשות עם ריבוי הילדים ולאור רצון רוב קהילת בית הספר להמשיך עם המסורת של שיר שש בש לכל תלמיד ואיש צוות... מצאנו סוף סוף את הפתרון!! הוקמה להקת שש בש שחבריה הם: מאיה רוזנבלט על הבס, שקד זר על הפסנתר ושירה, אמיר אלסר על הגיטרה ותומר אלעופר על התופים!! מלווה את הלהקה ושר להנאתו - אורי אלסר... כל יום שלישי מוציאים את הכלים וההגברה לדשא ושרים שש בשים (כרגע אנחנו משלימים את ילידי נובמבר ודצמבר) לצד ג'אם שמתבצע אחר כך באופן חופשי. לא הקלטנו את השש בשים אבל הנה דוגמא חיה לג'אם המקסים שקרה לנו השבוע לאחר השש בשים... ג'אם מוסיקה וריקוד.

ומה יקרה בשבוע הקרוב?


 • סיורים להורים מתעניינים לשנה הבאה - בימי ראשון ושני יגיעו ההורים שהיו בערב חשיפה (ומעוניינים להמשיך בתהליך) לימי הסיור בבית הספר. התרגשות גדולה לראות שוב את שנה הבאה נרקמת לה ודמויות שאנחנו כלל לא מכירים יהיו בעוד שנה חלק מבית הספר שלנו... מרגש!
 • יום וועדות ארצי - ביום שלישי יצאו ילדי וועדות גש"ם, אסיפה ומערכת לאוניברסיטת ת"א ליום המסורתי של מפגש ולמידה של הוועדות.
 • ביקור מנהלות עמק יזרעאל - פעמיים כי טוב... בשעה טובה ואחרי 5.5 שנים מגיעות מנהלות עמק חזרעאל לביקור בבית הספר... וגם ההשתלמות מנהלות תהייה בבית הספר. 
 • הזמנות לימי הולדת - למי שלא יודע לא ניתן לחלק הזמנות לימי הולדת בבית הספר כשלא כל המרחב או קב' שייכות (כיתה, בנים או בנות) מוזמנת... למשל, אם אני מזמין מהמרחב 10 חברים אני לא יכול לעשות זאת בבית ספר (אפשר במייל, טלפונית וכו'). אתם בוודאי מבינים עד מה זה פוגע כשיש ילדים סביבך מוזמנים ואתה לא... אנא הקפידו לעמוד בכך.
 • חיסון לילדי כיתה א' - ב 31.1, יום ג' יגיע החיסון לילדי כיתה א'.
 • דפי טיוטא - אנא, מי שיכול להביא זה יעזור לנו מאד וגם יחסוך ויהיה אקולוגי!

ולסיום,
אנחנו מדברים הרבה על תהליך ותהליכים... לא פשוט לנו כאנשים שחונכו על ברכי התוצאה והמדידה... מצד שני בעולם ממנו באנו הכל היה איטי יותר: התשובות לא היו בלחיצת כפתור, הדואר לא הגיע מיד, חבילה מסין היה דבר נדיר ושיחה עם חברים הייתה במקרה הטוב בטלפון ובדרך כלל במכתבים או כשנפגשנו...
אז הדור הזה שאנחנו מחנכים היום - מהו? דבר אחד ברור הוא מאד רחוק מאיתנו בתפיסתו את העולם!
סיימון סינק בהרצאה מעולה מנסה להסביר לנו קצת על דור המילניום... שווה להקדיש את הזמן (רק 15.25 דק') ולפתוח קצת את הראש למה שאולי קצת חסר לילדים היקרים שלנו... ספויילר - סבלנות!

סיכום ולקראת שבוע - 3.12.16

פורסם: 8 בדצמ׳ 2016, 3:14 על ידי: יעל תלם

אנשים יקרים ונשים יקרות
גשם!!!!! סוף סוף ובאיחור של חודש הגיע גשם רציני לארצינו ולאזורינו. מקווים שעבר עליכם סופש חמים ונעים בבית ו\או רצתם לראות שטפונות... אז אולי זהו הנובמבר היבש ביותר מזה 100 שנה אבל נקווה שדצמבר יכפר ויוסיף קצת מים למאגרים ובעיקר לתחושת הביטחון שלנו בטבע.
בבית הספר המים לא השפיעו עלינו יותר מדי... לא טבענו ועם זאת כהרגלינו בחמש השנים האחרונות יצאנו לטיול השלוליות והגשם המסורתי (רשות) שאפשר לילדים ולנו לשמוח עם הגשם הנפלא הזה
  
   
   
בואו של החורף מביא איתו גם מבול של סווטשרטים לבית הספר!! אנא, רשמו שמות על הסווטשרטים, הזכירו לילדכם לקחת את הבגדים בסוף יום - גם אנחנו משתדלים... לידיעה, כמו תמיד אחרי שנאספים בגדים רבים במרחבי בית הספר הם נתרמים (נודיע לכם לפני כן כדי שתוכלו למצוא ו\או לשלוח את הילדים למצוא את הבגדים שלכם).

והנה עוד קצת תמונות ממה שקרה השבוע... לא כל ואפילו לא קצת ממה שקרה, אבל אלו התמונות שצולמו... :)
   
      

   

השבוע אנו מביאים בפניכם כמה מילים על כמה שיעורים שמתרחשים בבית הספר. גם אם ילדיכם לומדים בקורס וגם אם לא זהו עוד מידע שיעזור לכם להבין קצת יותר מה קורה בבית הספר...

יום העבודה - 
פרויקט יום עבודה של ילדי כיתות ז'-ח' פועל במרץ גם השנה. הילדים עובדים בעבודות שונות במושבים: נהלל, כפר יהושע ובית שערים. בכל יום רביעי הם מגיעים לבית הספר ומתפזרים לעבודות השונות. הילדים שעובדים בנהלל הולכים ברגל ללבידו (חנות קרמים טבעית), לאורווה, למסגריה, לרפת. שאר הילדים עולים לאוטובוס ונוסעים לבית שערים לעבוד בגני ילדים, בצרכנייה ובקונדיטוריה בבלה. בכפר יהושע הילדים מתנסים בעבודה בקרקס, בגני ילדים, במשק עיזים, בצרכניה, בשדה אורגני, בגן הבוטני. ילדי כיתות ז' מעבדים את החוויה בבית הספר, במפגש בו הם מנהלים מחברת מסע, כותבים את החוויות השונות שלהם ומשתפים בהם. לילדי כיתה ח' יש שיעור שמלווה את ההתנסות, בו הם מעמיקים ולומדים יותר על מקום העבודה שלהם, מבצעים עבודת מחקר בה הם עושים תצפית על מקום העבודה, ראיון עם המעסיקים וכו'.
כיף ללוות את הילדים ביום רביעי, לפגוש אותם ולראות אותם מחוץ לבית הספר, לומדים דברים חדשים, חווים ולומדים מהי עבודה, אחריות, עצמאות..רב חוויות העבודה מאוד מוצלחות, לפעמים העבודה לא מוצאת חן בעיני התלמידים וזה חלק מהרעיון בהתנסות לגלות מה אני אוהב לעשות ומה לא, עם איזה מעסיק אני מתקשר טוב ואיזה לא....
אנחנו מחפשים כל הזמן מקומות עבודה חדשים ביישובים האלה וגם בקיבוצים בסביבת בית הספר אז מי שמכיר מוזמן לפנות אלינו.
כתבה: רעות.


שיעורי בראשית של כיתות ב'- 
שיעורי בראשית הם הזדמנות עבור הילדים לגלות הנאה מן הסיפורים של התורה, לדון בנושאים שמעסיקים אותם מעולמם הפרטי: ערכים ורגשות ובעקבותיהם ליצור יצירות. הרצון שלי שהשיעור יהיה עד כמה שיותר חוויתי וכמה שפחות טקסטואלי באופן מובהק. החיבור לטקסט, אני מאמינה יגיע בזמנו מתוך קריאת הסיפורים והקשבה לשפה הייחודית של התורה כל עוד לא תהיה רתיעה ממנו. ולכן חשוב לי השנה במסגרת שיעורי בראשית להתמקד בחוויה, בחיבור ובהנאה. אנחנו מאזינים לסיפור, לומדים ביחד מלים חדשות ולא מוכרות מן התורה וגם שמחים לגלות מלים שאנחנו מכירים. לאחר מכן דנים בנושאים שונים שעולים מתוך הסיפור. ומסיימים בסוגים שונים של עבודה יצירתית. הילדים מרבים לשאול אותי- האם זה קרה באמת? ואני עונה להם, שברגע שהסיפור קיים בתרבות שלנו הוא אמיתי כסיפור ואפשר ללמוד ממנו משהו על עצמנו. יש כאלה שמאמינים שהוא אמיתי ויש כאלה שלא. אבל העיקר זה האמת שלו כסיפור ומה שהוא יכול ללמד אותנו!  כתבה: טל

שוקולד וחיות אחרות (שיעור שפה) - 
השיעור מורכב מקבוצה של 20 תלמידות ותלמידים. אנחנו נפגשים 3 פעמים בשבוע ולומדים יחידות תוכן משתנות ובדרכי הוראה מגוונות.
התחלנו את השנה בנושא האהוב על רובנו: שוקולד. טעמנו קצת אך בעיקר למדנו על עץ הקקאו, יצור השוקולד הכרנו שירים וסיפורים שנכתבו בהשראת שוקולד.
ביחידה זו עבדנו במגוון של דרכים: בקבוצות, באופן פרונטלי ובמרכז למידה שבו כל אחד מהתלמידים בחר את אופן הלמידה והתוכן המעניינים אותם.
ביחידה השנייה עסקנו בחגי תשרי, למדנו על מנהגים ומידע בנוגע לחג ולמועד. ביחידה זו (לאחר שעברו השבועות הראשונים של הכרות) התחלנו לבסס את הרגלי הלמידה. בכל שיעור התנדבו תלמיד או שניים להקראה קולית של קטע מול הכיתה וקבלת משוב על ההקראה. (לא כולם הספיקו כמובן...) בנוסף אנחנו עוסקים רבות בארגון וסדר במחברת, וברצוני לציין כי כל התלמידים בכיתה מפנימים מאוד מהר את הארגון במחברת והשליטה בכתב היד הולכת ומשתפרת. במקביל לכל אלו אנחנו נוגעים בדקדוק השפה העברית ולומדים להכיר אותה. 
ביחידות הבאות נעסוק בתחום הלשון ביתר שאת ונתקל בטקסטים הולכים ומתארכים ובכתיבה יצירתית על גווניה. הנושאים הקרובים שילמדו הם: קומיקס, מיתולוגיה יוונית, ועוד  נושאים שהילדים ואני נבחר ביחד. זאת ועוד,  הילדים בחרו ספר מהספריה ותחילת כל שיעור מוקדשת לקריאה, אני נלהבת לספר כי מרבית התלמידים נכנסו לעניין ואף התאכזבו כשבאחד השיעורים התבטל המנהג. בקרוב יקבלו התלמידים משימת של כתיבת יומן קריאה אותם יצטרכו להגיש- אשתף אתכם בכך בהמשך כדי שתוכלו לסייע.
אני רוצה לספר לכם שאני מאוד נהנית מהקורס הזה, אני מתכוננת אליו בחדווה ושמחה להיות בו ולראות את הילדים עובדים ברצינות ומתפתחים בתחום השפה. כתבה: מור.

הודעות
 • כדורים - ילדים רבים פונים אלינו בבקשה לשחק בכדורים של בית הספר , אין באפשרותינו להיענות לכל הבקשות , לכן מי שיכול להביא כדור מהבית יבורך... תודה - אייל.
 • סל תרבות - ביום שני יצאו ילדי כיתה א' ב' להצגה של סל תרבות.
 • טורניר כדורסל - ביום ד' יצאו שתי נבחרות הכדורסל שלנו (עד כיתה ו') בנים ובנות לטורניר כדורסל של בתי הספר היסודיים של עמק יזרעאל בהדרכת גיא ואייל. בהצלחה גדולה לכולן וכולם!!
 • הדרכת פיקוד העורף - מדריכת פיקוד העורף תגיע לילדי כיתות ד' ה' לשחריות ותעביר להם הדרכה לגבי מקרי חירום. זוהי חובה מטעם משרד החינוך והביטחון. בשנה שעברה המדריכה הייתה מותאמת ותיווכה נכון את החומר... 

ולסיום,
שני קטעים שיכולים להרחיב את הדעת ובעיקר את הלב אודות חינוך... האחד של מורה שלומד מבנו ובדרך מספר לנו על דרך רגשית להתבונן באנשים (תודה ללי על הקטע)
והשני סרטון קצר של מורה שדיברה במשך כ 4 דק' על עצמה כמורה, כתלמידה והשילוב בינהם... קטע שרץ חזק עכשיו ברשתות החברתיות ואכן שווה כל לייק.
"הכוס שבלב": המורה שרון כהן מספר על שיעור לחיים שלמד כשבא לאסוף את בנו מהגן
**
כבר כמה ימים שאני באנרגיה נמוכה. קצת מחלה פיזית וקצת עייף נפשית. 
לפני כמה ימים לקחתי את הילדים לגן בבוקר, הפרידה ממורי הייתה פחות חלקה מהרגיל.
כשחזרתי בצהריים לקחת אותם, הייתי בלי אנרגיה. 
מתקרב לגן, מביט לרצפה כדי לא להיאלץ להלביש על הפרצוף שלי חיוך מאולץ.
הלכתי קודם לקחת את מורי. לעתים קרובות, כשאני בא לקחת אותו הוא מתלונן ומתנגד לכמה שניות: 
"אני רוצה שאימא תיקח אותי! אבא איכסה פיכסה!". בדרך כלל אני מגיע עם אנרגיה סבירה. אחרי כמה שניות הוא נרגע, דעתו מוסחת ממשהו שאני מציע, או שאני מרים אותו כמו סופרמן וזה מצחיק אותו, ואנחנו ממשיכים לאסוף את ליבי.
הפעם, כמה שניות לפני שעברתי את שער הגן, עצרתי והתבאסתי על זה שאין לי אנרגיה להתמודד עם מה שתיכף יהיה. אין לי כח. בפרט לא היום. אני מרוקן לגמרי.
פתחתי את השער, מורי עמד עם הגב אליי, משחק עם חברים בחצר. אחד הילדים אמר לו שאבא שלו בא. הוא הסתובב, זרק עליי מבט של שנייה. אני התכוננתי לטרוניה, נשמתי נשימה לפני שאני צולל לתוך הבאסה שלו.
ואז הוא צעק: "אבא!!!!!" ורץ לקפוץ עליי. "אבא! אבא! אבא!.." בשמחה ענקית, יוצאת דופן.
פתאום קלטתי איך הריאות שלי מתמלאות בחומר שפתח לי את כל הסימפונות של הנפש. הרגשתי קליל. כאילו הבראתי במכה אחת מהאנרגיה הנמוכה הזאת שתוקפת אותי כבר כמה ימים.
אני כבר שנים מאמין שאנחנו כוסות של אנרגיה. כוסות של רצון להתמלא. וכשאני כוס ריקה, אני משתוקק למישהו שימלא אותי. זה בעיקר בא לידי ביטוי בזוגיות. שתי כוסות שמבקשים אחד מהשני מילוי. הבקשה לעולם לא ישירה, היא תמיד עוברת דרך קליפות של פרקטיקה:
"למה הנעליים לא במקום?"... "די כבר עם הפרצוף הזה!"... "אבל ביקשתי ממך לעצור במכולת נכון?"... "מה שאני עושה לא מספיק טוב לך!"... "למה כל יום את הולכת לישון מוקדם!"... "אתה כל הזמן עם הראש בטלפון!" וכו'. מתחת לכל מריבה כזאת יש בקשה למילוי הכוס.
עם מורי קלטתי באופן מוחשי, איך האנרגיה שהוא היה מלא בה, עלתה על גדותיו ומילאה את הכוס שלי.
זה מחזק בי את האמונה שכשהוא מתבאס שאני מגיע, זאת הדרך שלו להגיד לי: "הכוס שלי ריקה. אני מתלונן כי רק ככה אני יודע לבקש מילוי". וגם קצת רומז לי שאימא יודעת למלא את הכוס טוב יותר. מה שנכון נכון.
את המטפורה הזאת - "הכוס שבלב", אני מלמד בכל כיתה שאני פוגש, בכל גיל, ובכל סדנה למבוגרים, כבר שנים. זה מדהים לגלות איך מטפורה כל כך פשוטה הופכת לעדשה, דרכה ניתן לראות אנשים סביבנו ככוסות שמבקשות להתמלא באנרגיה, באהבה, בחיות.
בתחילת השיעור ביום שישי, עם תלמידים בכיתה ו', שאלתי מה הם לקחו מהשיעור הקודם, ואיך זה השפיע עליהם במהלך השבוע.
אחת התלמידות אמרה: "אני רבתי עם אחותי הקטנה פחות. הרבה פחות. כי בכל פעם שהיא התחילה אתי, ראיתי את הכוס שיש לה בלב ריקה. הבנתי שהיא מתוסכלת ממשהו, הבנתי שכנראה היה לה יום לא משהו בבית הספר. וזה פשוט גרם לי פחות להתעצבן עליה. ואפילו פעם אחת הצעתי להכין לה פרוסה. היא לא הסכימה. אבל הרגשתי שזה קצת הרגיע אותה, זה שהצעתי"
ילדה אחרת סיפרה שמאז השיעור האחרון, היא מדי פעם חובשת את משקפי הרנטגן, ומתבוננת בכוסות שיש לאנשים בלב. בודקת בדמיון שלה, מי הכוס שלו ריקה ושל מי מלאה.
הכוס שלי הייתה מלאה לגמרי, עוד טיפה והיו גולשות לי טיפות של דמעות.


וגם תמונה של אדם מאד מיוחד... יום הזיכרון לדוד בן גוריון מוזכר השבוע (יום שלישי)... מספיק אולי מבט בתמונה, להתבונן בחולצת העבודה, בשיער, בקמטים ולהתחבר על האדם שמופלא הזה שהגה ועשה.
תמונה מוטבעת 1

שבוע נפלא לכולנו

סיכום שבוע 27.11 - 1.12

פורסם: 1 בדצמ׳ 2016, 3:10 על ידי: יעל תלם

אנשים יקרים ונשים יקרות,

איך לפתוח? במשפט "הכל בוער"? אולי ב"התגייסות בינלאומית לעזרת ישראל"? אפשר אולי גם "אנשים רבים מצאו את עצמם ללא בית"? בכל מקרה השריפות המרובות תפסו אותנו מוכנים היטב מבחינה מערכתית וכרגיל לא מוכנים מבחינה תקשורתית ורגשית וכאן מקומנו להחליט כיצד לקרוא את הכותרות, איך לשמוע חדשות, כיצד להתנהל בשיחות חולין... 
כל כך מהר אנחנו שופטים ומבקרים, מחליטים ובדרך כלל מיד כשהלהבות יורדות וכבות נשארים אותם אנשים שביתם נשרף להתמודד לבד עם הקושי והלאומיות השקרית שעפפה אותם בזמן המקרה נשכחת ועוברת לנושא הבא. אז מה תפקידנו?  אולי להוריד להבות, להתנהל באופן רגוע ומתון, לחכות... לשהות... לא למהר להגיב ולאפשר לילדינו לחוות אירוע קשה באופן לא דרמטי שיאפשר להם להתמודד עם הקושי הרגשי ולא יעצים אותו לכדי חרדות ולהטמיע דרכי תגובה שלא בטוח ויועילו להם בעתיד.
וכך גם נכון לא רק באירועים לאומיים אלא בכל מצב בו הלב עולה על גדותיו והסביבה מלבה את להבותיו ו... אנחנו בתפקידנו שם כדי להיות, לחבק, לדבר את מה שמרגישים וכמובן לעשות כי כשעושים זה הרבה יותר אפקטיבי מכל המילים שלא נגיד.
אז בכל זאת, אלפי אנשים פתחו את ליבם ובתיהם לאנשים שאיבדו את ביתם או רק עזבו אותו - אנשים מכל העדות, הדתות והמגזרים ללא הבדל ועם הרבה נתינה. כבאיות מהרשות הפלשתינאית, מסוק מירדן, סופר טאנקר מקולורדו, מטוס קרואטי והרבה מטוסים צהובים ישראלים, כבאים מוסלמים, יהודים, נוצרים - כל אלה משאירים את הציניות במקומה הלא מכובד ומאפשרים לקוות שיום אחד והוא לא רחוק בני אדם יחיו ויפעלו כבני אדם בלבד ללא הפחד והקושי לקבל אחד את השני לאור המסגרות הדתיות והלאומיות שלהם... הלוואי!

אז מה היה לנו?

מסע שטח - השבוע יצאנו למסע מופלא, שהתחיל לפני כמה חודשים.. מסע שטח ראשון בבית הספר, טיול בחירה לילדי כיתות ו' -ט' המסע היה מיוחד מהרבה בחינות, ראשית כל המסע משלב התכנון, ההדרכות, הלוגיסטיקה נעשו על ילדי הצוות והתלמידים.
קורס "מורה דרך" בבית ספר, בהנחיית סהר, ארגן ותכנן את המסע כבר מתחילת שנה. המדריכים גם הם לא היו חיצוניים והיו מורכבים מכל התלמידים והמורים. כהכנה למסע נפגשנו כל יוצאי המסע להכנה, הוצגו נושאים ותחומי ידע שונים הרלוונטיים לאזור המסע, מסלולי הטיול, חיות בטבע וכו' כל אחד בחר מה מעניין אותו ללמוד וכך התחלקנו לקבוצות למידה, במסע עצמו כל אחד מאיתנו מורים ותלמידים, היה סוכן מידע בנושא שלמד, שיתפנו ולמדנו אחד מהשנייה.
למסע יצאנו ביום רביעי לפנות בוקר, בתחושות התרגשות רבות, עם אנרגיות חזקות וטובות שהחלו כבר בהעמסת הציוד לאוטובוסים וליוו אותנו לאורך כל המסע. היומיים היו משמעותיים ומרגשים, היו לא מעט התמודדויות ואתגרים שהילדים עמדו בהם בצורה מדהימה, מסלולי טיול מאתגרים, תנאי מחנה, רוחות שנשבו, השקמה מוקדמת. הילדים היו שותפים למסע כולו זה היה כל כך מרגש ומיוחד, הורגשה עזרה הדדית האחד לשנייה בהמון נקודות במסע, במסלולי הטיול שלמישהו היה קצת קשה, בהקמת האוהלים, בהכנת האוכל וכו'  בין כל הרגעים המופלאים נכללו גם: טקס פתיחה מרגש שארגנו שתיים מהתלמידות, ששרו והציגו את המנון הטיול, קפיצה המונית בחבל במהלך המסלול, מעגל מורל לפני ארוחת הערב, משחק דגליים וישיבה סביב המדורה עם שירים וסיפורים מפי הילדים והצוות, מעגל צחוק כדי להתעורר ביום חמישי, ישיבה מול נוף עוצר נשימה של ים מלח בה כולנו לא דיברנו במהלך כמה דקות משהו עוצמתי וחזק היה ברגע הזה, פעילות של הזמנה להליכה והכרות עם מישהו שאנחנו פחות מכירים, ובסיום המסע מעגל אחד גדול של כולנו בו שיתפנו מי שרצע על רגעים מיוחדים ואישיים במסע.
הנופים והמדבר סחררו את כולנו לתוך חוויה של ניתוק קצת מהעולם- היינו פשוט יחד במובן
הכי מלא ומרגש של המילה.

מסע השטח הוא מסע שהחל את דרכו ובטוח יתחיל מסורת של טיולים רבים ומגוונים... תודה ענקית לכל הצוות והילדים שלקחו חלק בארגון ובהפקת האירוע המשמעותי הזה. והנה קצת תמונות להנאתכם: https://goo.gl/photos/S6p2yJZG6waqZ6qo6טיול בחיפה ובתל שימרון - ובמקביל ארגנו אור ויעל טיול "מדרגות" למי ממרחבים טיפקס ובוגרים שנשאר בו הם ירדו מהכרמל לעיר התחתית ובדרך נערכו פעילויות והסברים מפי מומחה מקומי (אור). טיול מקורי, אורבני שממנו חזרו הסיירים והסיירות עייפים אך מרוצים! רגע לפני השריפות...
גם למחרת נערך טיול לתל שימרון ובית הקברות של נהלל... והפעם אור ועומר יצאו עם הילדים שבחרו לעשות זאת.


והנה עוד תמונות מהכמ"ש והסדנאות של יום חמישי...
   

   
   
   
אסיפה - באסיפה השבוע החולט ששבוע הטעימות יתארך לשבועיים וזאת בעקבות הצעת חוק של אייל קיבריק מינצר. כמו כן תוכל  ילדה לעבור שיעור באישור המורה והחונכת (נכתב בלשון נקבה אך מתייחס לשני המינים).
כרגע החלטות האסיפה והדיונים העתידיים אינם מקוונים (כמו שהיו בשנים שעברו) ואנו מתכוננים בימים הקרובים להפוך את האסיפה לשקופה ובעיקר נגישה יותר כדי שילדים והורים יוכלו לראות אילו דיונים ייערכו (ניתן להגיע לדיונים ללא זכות הצבעה אבל עם רשות דיבור)  ומה הוחלט באסיפות.

חרסינה למיזם קישוט הקירות - למי שלא הבין מה בדיוק אנו מבקשים להביא לצורך קישוט הקיר, הנה תמונות קרובות יותר של הקיר שהופך להיות יפה ומעניין יותר ויותר...
  

והשבוע...

חרסינה לאילן- חרסינה וחפצים להמשך מיזם קישוט הקיר.

דפי a4 - למי שעדיין לא הביא, מבקשים לזכור ולהביא לבית הספר.

סל תרבות לילדי כיתות ג' ד' - הצגה על שרלוק הולמס ביום שני.

חיסון לילדי כיתה ח' - ביום שלישי.

נטל"י - משרד החינוך באמצעות חברת נטל"י מאפשר וממליץ לבתי הספר לקחת מספר שעות של הדרכה בנושאי בריאות לילדי בית הספר. השנה ולאור ההדרכות של השנים שעברו ולאור העובדה שרבים מהנושאים מועברים בידי צוות בית ספר בכל מקרה - החלטנו לא לקחת את ההדרכות של נטל"י. על מנת שנוכל לוותר על ההדרכות עלינו להודיע להורים על כוונתנו זו.

פנקסי חיסונים - הורי ילדי ח' וב' שלא הביאו עדיין פינקסי חיסונים מתבקשים לעשות זאת בהקדם!

כינים - כרגיל בנות בריתנו הידידותיות נמצאות על ראשינו וראשי ילדינו... בואו ננסה למגר אותן השבוע בעזרת טיפולים וסירוקים.

ולסיום,
לפני שלוש שנים נפטר אריק אינשטיין... ממש היום לפני שלוש שנים... הוא השאיר מורשת תרבותי תעצומה וחלק ממנה הייתה מערכונים של חבורת לול, מערכונים שלא נס ליחם. הנה מערכון אחד מפורסם וידוע, מערכון העליה לארץ (מי שלא מכיר מוזמן לצפות... האמת, גם מי שמכיר). 


​השבוע מציינים את חגה של עלייה אחת שכבר כשלושים שנה נמצאת איתנו, היא אומנם לא גדולה כמו אחותה הקטנה (העלייה הרוסית) אבל היא בהחלט מביאה לארץ ניחוחות אחרים, תרבות עשירה וצנועה ומשום מה עדיין לא ממש מצליחה להיקלט למרות שבניה ובנותיה כבר מזמן חלק מהמדינה במגוון מקצועות, תפקידים ובהרבה דרכים - צבאיות, אזרחיות, כלכליות וכו'... אז השבוע ביום רביעי בכ"ט חשוון יחגגו את חג הסיגד
 יום צום בו מתפללים לבניית בית המקדש וזכות לעלות לארץ ישראל, עד לצהרים - אז עורכים סעודה גדולה. מפליאה ומעוררת ההשראה היא העדה שבמקום שכוח אל ומרוחק המשיכה לחלום על א"י והמשיכה לקיים מצוות ומנהגים יהודיים... עובדה נוספת שלא בטוח שידועה לכל היא שהחג הוכרז כחג רשמי ב 2008 ושניתן למי שרוצה לציינו לקחת יום חופש ביום החג הרשמי. אז הנה טעימה קטנה של החג וקצת מידע ולמי שממש רוצה להיכנס לקצב אז הנה אסתר רדא בחגיגות הסיגד 2012


וממש יום לפני חג הסיגד מצויין עוד כ"ט והפעם זה של נובמבר... בסמיכות קסומה שוכן אותו אירוע מורכב ומופלא שאפשר כארבעים שנה אחר כך להעלות את יהודי אתיופיה לארץ שלמעשה הוכרזה באותו יום נרגש. במשרדו של שר החינוך לשעבר שי פירון נמצאת תמונה ענקית של העיתון היומי שיצא יום אחרי ההצבעה. כשנשאל מדוע ישנה תמונה זאת ולא אחרת ענה שכשנכנס לתפקידו הביאו לו הבה מאד תמונות של מטס חיל האויר מעל אושוויץ והוא החליט לא לתלות אותם ודווקא לתלות את התמונה הזאת כדי להפסיק את החיבור בין שואה לתקומה ולהפסיק את המחשבה שעוד רגע באים להשמידנו... דווקא היום הזה של הכרזת המדינה הוא היום שיש ללמוד ממנו לעתיד - לקום ולעשות, לחדש, לבנות, לקיים... הגיע זמן, הוא אמר, שנגדיר חזון חדש כי את המדינה כבר בנינו... ונפעל להגשמת היותו של עם ישראל בארץ ישראל מורכב מכל המינים והסוגים, העדות והצבעים... אז למי שרוצה לטעום מאותם ימים מרגשים של כ"ט בנובמבר.


שבוע נפלא לכולם!

1-10 of 47