קפיטריה בבית הספר

פורסם: 27 במאי 2017, 6:40 על ידי: יעל תלם
שלום לכולם,

בשמחה רבה בשבוע הבא יקום מיזם חינוכי חדש בבית הספר - הקפיטריה.
מכיוון שהשם קפיטריה יכול להיות מובן בכל מני דרכים ומכיוון שהנושא דורש הבהרה ולמרות שכבר נכתב על המיזם בעבר בסיכומים, החלטנו לא רק ליידע אלא גם להסביר...
לפני יותר משנה הועלתה הצעה להקים קפיטריה באסיפה וההצעה התקבלה כשהחוק דיבר על חודש וחצי פיילוט ואז דיון מחודש. היוזמה הזאת לא יצאה לפועל למרות החוק.
השנה קב' ילדים ממרחב טיפקס שחיפשו מקום אפשרות ליזום,להשפיע ולתרום לבית הספר תוך כדי אפשרות לחזק מיומנויות, ביחד עם גלי פלג לקחו על עצמם את המיזם והניעו אותו מחדש. אליהם הצטרפה רלי שבבו (אמא של איתן ממרחב טיפקס) לבניית מקום בו יוכלו לקיים את המיזם.
מהי הקפיטריה? מטרתה היא מכירה במחיר עלות אוכל לתלמידים שיכלול בפיילוט: טוסטים, סלט וקרטיב. לא ימכרו ממתיקים ומשקאות מתוקים והמקום לא יהפוך לקיוסק\מכולת וכו'...
חשוב להבין שכרגע מדובר בהפעלה חד פעמית לכבוד שבועות בה מכרו הדברים שנזכרו למעלה שלאחריה נעשה חשיבה משותפת לגבי ההמשך.
לגבי הנושא באופן כללי - היה דיון באסיפה ויתקיים דיון ממשיך אחרי הפיילוט. ומעבר לכך, מובנת המורכבות ועם זאת קפיטריות קיימות בבתי ספר יסודיים ותיכוניים ובשיח הקהילתי ניתן יהיה להעלות אותו כמובן.
האסיפה היא המחוקק בבית הספר ולמעט נושאים שפוגעים בבטחון הילדים או מנוגדים לחוק ולחוקה של בית הספר היא הגוף שאחראי לכללים ולנורמות ההתנהלות הבית ספריות. לא תמיד זה פשוט ולא תמיד מוסכם על כולם אבל זה חלק משמעותי וחשוב מהיותנו בית ספר דמוקרטי.
אנמנו המבוגרים נמצאים לתווך, לחנך, להתערב , לכוון, להנחות וגם להקשיב, לתמוך וכו'...
למרות שנראית כאן התערבות בית ספרית בכיסם של ההורים אין זה כך ולפחות לא שונה מפלאפונים, ביגוד, ספינרים, הליכה לאלונית, ארוחות בוקר משותפות ועוד... כי כל מפגש מביא איתו את הפערים וההשוואות. אנו כמובן לא מזלזלים ומודעים הן לצד הכלכלי ובוודאי לצד הבריאותי שעליו אנחנו מקפידים. וכן, מקומם של ההורים מורכב טיפה יותר בהצבת גבולות במקום נוסף או שחרור וכל מקום כזה מאתגר יותר, אנו נשמח כמו תמיד להקשיב, לעזור ולתמוך.
חשוב להזכיר לסיום שזהו ניסוי חד פעמי כרגע (כמו דוכן מכירות כיתה ו' בבתי ספר אחרים) לרגל החג ;ושהמחירים הם מחירי עלות ללא כל מטרת וכוונת רווח!!
בהצלחה לילדים המדהימים שחווים חווית לימוד מעצימה!
Comments