ועדות

פורסם: 15 באוג׳ 2013, 4:34 על ידי: Lee Van Spier   [ עודכן 15 באוג׳ 2013, 4:34 ]
אולי הרשות הקלה ביותר להבנה מבין הרשויות שקימות בבית הספר, הרי כולנו היינו בוועדת קישוט של הכיתה...
אז זהו שלא! הוועדות הן הגוף המבצע של בית ספר. גם כאן קיימים פערים ושונות גדולה בין בית ספר לבית ספר כשהמהות היא אחת - שותפות בניהול וארגון החיים בבית הספר.
הדוגמא הטובה ביותר היא טיולים או תרבות. הוועדה הממונה על הנושא מקבלת תקציב ומבצעת את כל מה שצריך על מנת לתכנן ולהוציא לפועל בתחום אחריותה. השוני הוא הגודל האחריות. ישנם בתי ספר שגודל האחריות הוא 100% וישנם כאלה שהאחריות והסמכות מוגבלת. 
אנחנו בשלב ביניים - אנחנו בית ספר בהקמה ועם ילדים יחסית קטנים. מה זאת אומרת? שגם צריך ללמוד עדיין את השפה הדמוקרטית ומהי אחריות ומצד שני לא דין ילד בן 8 כדין ילד בן 16. ולכן השנה הזאת וגם השנה הבאה מהוות שנות לימוד.
אין זה אומר שאנחנו משחקים בכאילו ונותנים לתלמידים להרגיש עם וללכת בלי... אנחנו מתכוונים בשיא הרצינות למתן האחריות ולעשייה של התלמידים עצמם. אלא אומר שאנחנו עם היד על הדופק, מתווכים הרבה, מבצעים פעולות התערבות שאולי עוד שלוש שנים לא נעשה וזאת על מנת לייצר למידה לצד עשייה. צריך לזכור שכל העניין הדמוקרטי הוא עדיין בגדר כלי חינוכי - אמיתי אבל חינוכי...
הוועדות תמיד יהיו מורכבות מילדים ומבוגרים. אין מצד שוועדה תהיה מורכבת מרוב של מבוגרים ומצד שני אין מצב לוועדה נטולת ילדים. בוועדות (שעדיין לא קיימות בבית הספר) כמו וועדת תקציב או וועדת מורים יש מחשבה מרובה בדבר הרכב הוועדה והחלוקה של מורים ותלמידים כמו גם עניין הסמכויות נבנה בהקפדה - שוב, כדי לא ליצור מצבים שפוגעים בהתנהלות בית הספר גם אם הם מאד דמוקרטיים.
הוועדות אמורות להיות נבחרות!! השנה עדיין אין בחירות, אולי לקראת סמסטר ב' הבא עלינו לטובה. זאת שוב מכיוון שראשית יש ללמוד...
אז מה יש לנו בכל זאת?

וועדת אסיפה - בראש הוועדה שלנו עומד אורי ואיתו מספר ילדים שתפקידם לארגן ולנהל את כל עניין האסיפה. זאת וועדה סופר חשובה כי היא למעשה קובעת את סדר היום של האסיפה, איזה חוקים יגיעו לדיון ואיזה לא, איך מתנהלת האסיפה (חוקים, לו"ז וכ') ויש לה המון השפעה על התוצאה הסופית - חוקי בית הספר. הוועדה מתנהלת כרגע מאד יפה אם כי עוד לא מוכנה לנהל את עצמה ללא מבוגר בראשה (כרגע אורי הוא היו"ר ועדיין אין יכולת להחליף אות בילד... צריך עוד קצת זמן).
וועדת תרבות - כשמה כן היא, אחראית על נושא התרבות בבית הספר. המבוגר של הוועדה הינו גלי וביחד עם הילדים הם מנסים לעשות תרבות. הוועדה אינה חולשת על כל נושא התרבות הבית ספרי ולוקחת אחריות על אירועים בודדים שהם החליטו עליהם במהלך השנה. בעתיד אמורה וועדה כזאת לעשות תכנון יותר מביצוע - להאציל את הסמכות, כרגע הם ממש וועדה מבצעת תרבות.
וועדת טיפוח הסביבה - הוועדה לקחה על עצמה את נושא חזות בית הספר וגם היא מתפקדת כוועדת ביצוע באחריותה של מור. הוועדה לקחה על עצמה להרים פרוייקט שיפור חזות המגרש שהיה מאד מרומם (לצערנו הנוער המבלה שם בסופי שבוע ובערבים לא עוזר לשימור המצב) ומשתף. הם פועלים גם להבנת הרעיון ולא רק לביצועו ובאמתחתם עוד פרויקטים למהלך השנה.
וועדת גש"ם - מכיוון שנושא הגש"ם הוא נושא מרכזי בתרבות הבית ספרית שלנו, הוועדה היא חשובה מאין כמוה. ברברה שהיא איש הצוות האחראי והילדים אמונים על בניית הרעיון והבאתו למעשה. אחרי שיצרנו שלד רעיוני (עליו קראתם כבר באחד מסיכומי השבוע) הוועדה בודקת אותו, מבקרת אותו, מוסיפה ומשנה אותו לפי הצורך. השבוע נשבענו כולנו לשפוט בצורה מוצדקת ולא מוטת, הם הכינו סל תגובות לפתרון הסכסוכים, יצרו וועדות קבועות של גש"ם שישבו באופן קבוע וגם נוהגים לבדוק ולבקר את המורים האחראים על וועדת גש"ם שתתבצע באופן קבוע ובצורה נכונה.
וועדת ביקורת - היא למעשה הרשות הרביעית. מוביל אותה אייל עם חבורת ילדים נמרצים שביחד מכונים "הקרציות" (כמובן בחיבה ובחיוך) מה שמראה שהם עושים את עבודתם נאמנה ונכונה!! תפקיד הוועדה היא לבקר ולבדוק את כל הוועדות ואת האסיפה ולראות שהכל נעשה על פי הכללים והחוקה. הם מצאו והודיעו כבר אינספור פעמים על תקלות ובעיות. בשבוע הבא הם שולחים ילדים מהוועדה לכל הוועדות לביצוע ביקורת מעשית ולבחון את פעילותם.

מה זה עושה? אני חושב שמיותר להסביר עד כמה הוועדות הופכות את הילדים לחלק מבית הספר, עד כמה מפחית העניין את הניכור ויוצר שייכות אמיתית. מעבר לכך, הדבר מעצים ומעניק לילדים עוד מקום בו הם יכולים להראות את נקודת החזק שלהם ולהרגיש שיש להם יכולת אמיתית להשפיע על חייהם!!
Comments