אחריות על הלמידה - המושג עצמו

פורסם: 19 באוק׳ 2013, 12:54 על ידי: Uri Elasar   [ עודכן 19 באוק׳ 2013, 12:54 על ידי Lee Van Spier ]
אז אחרי שלושה שבועות של חוסר הענות לדבר אינטרנטית על המושג.... ננסה דרך אחרת.
אפשר עד מחר לדבר על האחריות מנקודת מבט אקדמית ולהביא מחקרים או ציטוטים מפילוסופים ואנשי חינוך חשובים... אבל הפעם ננסה להסביר את המושג דרך דוגמאות מבית ספרינו!! כן, שנתיים וחודשיים יכולים לתת לנו את היכולת לספק גם דוגמאות משלנו.
השמות כמובן ממוצאים לגמרי אבל הסיפורים אמתיים.
 # ישנו שיעור שנקרא "פרוייקט אישי" והוא למעשה שיעור מלווה לפרוייקט שכל ילד עושה בנושא שהוא בוחר. לקח לילדים שניים - שלושה שיעורים בהם הם בעיקר שאלו שאלות וקיבלו הסברים והבינו את השיעור ומה הוא רוצה מהם... לא קל להחליט מה אתה רוצה ללמוד או איך אתה רוצה ללמוד ובעיקר להיות אדון לעצמך בלמידה. בשיעור הרביעי התחילו מפגשים אישיים עם המורה המלווה (של 20 דק') כשכל תלמיד הראה את ההתקדמות שלו, הם עברו על התכנון למידה וקיבל קצת עזרה להמשך... ראשית, היה מדהים לפגוש עשייה רבה אצל חלק מהילדים בלי ששום חרב מבחן או ציון מונח על צווארם. בשלב מסוים יצא המורה להביא את הלפטופ שלו ובדרך הציץ לראות מה עושים שאר הילדים... כולם ישבו או בספרייה (מרחב שפה) או בחדר מחשבים ועבדו!!!  ילדה אף הגדילה לעשות ובאה לספר למורה אחרי השיעור שהיא מצאה ספר מתאים בספרייה להמשך המחקר.
# וועדת אסיפה מורכבת מילדים מגילאים שונים. ישנה ילדה שאחראית על תליית החוקים החדשים ו\או הצעות לדיון לאסיפה הקרובה - יום אחד היא מגיעה לדווח (אחרי שתמיד היא עושה את תפקידה בנאמנות) שהמזכירה עוד לא הדפיסה את הפתקים ולכן היא לא הספיקה לתלות אותם...
# ילדה אחרת באותה אסיפה אחראית על כתיבת הפרוטוקול - תמיד מוכנה עם הקלסר או המחשב (השנה השתדרגנו) ומתמידה בעבודה הסיזיפית אך החשובה של הכתיבה.
# בשיעור הראשון של היסטוריה וקולנוע היה דיון מהי דמות היסטורית? למחרת הגיעה תלמידה ונתנה למורה דף בו היא כתבה ופירטה מדוע דמות מסויימת היא אכן דמות היסטורית... אלו לא היו שיעורי בית ואפילו לא שיעורי רשות...
# ילד מגיע הביתה ומוותר על שעת המחשב שלו וזאת על מנת להמשיך ציור שהוא התחיל באחד משיעורי האומנות
# ישנם כמה חוקים שלא נאכפים ולא מתבצעים. ישנו ילד שבאופן קבוע ניגש ואומר שהעניין לא תקין... 
# ילדה שנשארת לאחר השיעור ומכריחה את המורה שלה להישאר אתה ולסיים לבדוק אתה את התרגילים שהיא עושה על הלוח.
# ילד שמאד מודאג מהמעבר לתיכון בשנה הבאה ניגש אל אחד מאנשי הצוות ושאל האם ניתן יהיה לשוחח עם הילדים במרחב הבוגר על הנושא. 

ישנם עוד סיפורים רבים ודוגמאות רבות על האחריות שהילדים לוקחים על הלמידה שלהם. שמתם לב שזוהי לא רק למידה פורמלית של שיעורים פורמליים... ואכן אחריות על הלמידה נלמדת ונרכשת בהרבה אופנים ולא רק דרך שיעורי הבית, מבחנים ועבודות שזאת הדרך הידועה והמוכרת לכולנו. 
לצד סיפורים כאלה ישנם סיפורים רבים נוספים של אי לקיחת אחריות.
נשאלת השאלה, מדוע דווקא כאן נלקחה האחריות? מה היה תפקיד המורה? מה היה תפקיד ההורים? היכן צריך ללחוץ והיכן צריך לוותר? 
אל השאלות האלה ונוספות ניתן לענות ולדבר עליהן כאן באתר בלשונית "הורים" ב "הזמנה לשיח".
Comments