גש"מ

פורסם: 15 באוג׳ 2013, 4:34 על ידי: Lee Van Spier   [ עודכן 15 באוג׳ 2013, 4:34 ]
המוסד המיוחד הזה שלפי מיטב ידיעתנו אינו נקרא כך בשום בית ספר... הוא למעשה הרשות השופטת של "מדינתנו הקטנה". ראשי התיבות הן "גישור ומשפט" ובכך הוא מייחד את עצמו מול המערכת השופטת הרגילה. 
לפני תיאור הפרוצדורה נדבר מעט על המהות. 
הרעיון מאחורי הגוף הזה הוא שניתן יהיה לאכוף את חוקי בית הספר ואת כללי ההתנהגות בדרך הדיאלוגית - דמוקרטית. אם בבית ספר רגיל החוק הוא קיר שבנו ואתה נתקל בו בין אם אתה ילד או מורה (בדרך כלל המורה לא נתקל בו אבל הוא יכול לחוות איך ילדי כיתתו נתקלים והוא עומד חסר אונים). עשית משהו יש עונש והדברים בדרך כלל מאד ברורים ולא ניתנים לשינוי - בעיקר בפגיעה חמורה בחוקים. אבל דווקא הדוגמא הפחות חמורה ממחישה זאת היטב - אם ילד איחר (וזאת על פי חוזר מנכ"ל) לבית ספר רושמים אותו ולא משנה אם הוא היה בשירותים, אימא שלו לא העירה אותו או היה פקק... ומספר איחורים מחייב מכתב להורים וכמה מכתבים מחייבים... וכמעט אף פעם לא נעשה בירור או ניסיון לתהליך לפתרון העניין.
הרעיון מאחורי רשות שופטת כלשהיא היא לייצר תרבות של פתרון בעיות וסכסוכים לצד אמירה קהילתית לגבי מותר ואסור.
המילה משפט בגש"מ מייצגת את המציאות הבית ספרית שאומרת שיש חוקים, כללים ונורמות שעל באי בית הספר לעמוד בהם ולפעול על פי הם. המילה גישור מייצגת את הדיאלוג ואת הרצון להבין מה היה ולמצוא פתרון הולם שישנה את המציאות ואת ההתנהגות. שיתוף הילדים בגוף שכזה מפחית את הניכור ונותן ייצוג פחות מאיים ויותר מחובר לעולם הילדים בפתרון הבעיות.
אז מה קורה שם. איך זה הולך...
משהו קרה - מישהו עבר על חוק השקט, מישהו פגע בי, מישהו לא התנהג כראוי לטעמי וכו'... אני יכול להזמין אותו לגש"ם.
אבל רגע!! לפני שאני מזמין אותו (וזה תיווך חשוב מאד שאנו מקפידים לעשות לילדים) אני מנסה לפתור את הבעיה בכוחות עצמי - אחת הבעיות כשיש חוק שהוא קיר ושרק המבוגר הוא המתווך היא שהילד לא יודע להגיד אפילו שלא נעים לו או שזה פגע בו וניגש מיד למבוגר שיפתור את הבעיה. ואילו כאן אנחנו מנסים ליצור מצב שילדים קודם כל יוכלו לדבר אחד עם השני. במידה וזה לא עובד, הילד נגש למבוגר האחראי שנמצא על ידו ומנסה להיעזר בו על מנת לפתור את הבעיה. אם שתי הדרכים האלה לא עזרו או אז ניגש הילד למזכירות שולף טופס גש"ם, ממלא אותו ושם אותו בתיבה. במשך שלושת הימים הראשונים של השבוע בכל "זמן שלנו" מתקיים גש"ם בו חברים איש צוות וילדים קבועים לכל יום. הם מזמינים את המזמין והמוזמן וכמו כן אנשים שהמזמין היה רוצה שיהיו ופוצחים בהליך הגש"ם. ההליך הוא מאד פשוט - שומעים מה קרה מצד המזמין ומצד המוזמן, שואלים שאלות ומבררים מה באמת היה כאשר תוך כדי מנסים לברר מדוע קרה מה שקרה. אחר כך מנסים ששני הצדדים ידברו ביניהם על הרגשות, המעשים וההשלכות. שני הצדדים יוצאים והצוות נשאר לדון בתוצאה - הפתרון שהם רואים לנכון למצוא לבעיה. ישנו בנק פתרונות שילך ויגדל עם הזמן וכמובן הרעיונות היצירתיים של הילדים. תפקידו של המבוגר בוועדה (מעבר להיותו חבר בוועדה) הוא התיווך, האחריות על הרגישות (שלא תהיה אווירת משפט) ולראות שאין גלישה למקומות ילדיים מדי שיאפשרו פגיעה במי מהצדדים. זהו תפקיד לא פשוט ודורש הרבה מאד רגישות כשאתה הולך על חבל דק המפריד בין היותך המבוגר האחראי לבין היותך חבר צוות ככל שאר הילדים.
הצדדים חוזרים ושומעים את הפתרון, מגיבים עליו ובזה נגמר התהליך. אם אחד מן הצדדים לא מרוצה הוא יכול להגיש טופס ערעור לגש"ם נוסף (צוות שונה כמובן…).
החשיבות הגדולה בגש"ם הוא שמלבד התהליך שהילד עובר שכולל מחשבה על המעשה והאם אני מגיש או לא מגיש (עד כמה זה באמת היה משמעותי), ניסיון למצוא פתרונות, תרבות של דיבור וברור - הגש"ם מייצר שפה אחת ושקיפות על הנורמות הקהילתיות של בית הספר. אם התנהגויות לא מקובלות בבית ספר רגיל מקבלות מענה חד ומ"גבוה" כאן המענה הוא משותף לחברי הקהילה ומייצר למידה חשובה על מה מותר ומה אסור. דבר נוסף הוא הפתרון שמגיע מהחברים עצמם ולכם פחות מנוכר ויותר מחייב.
הגש"ם חייב במשנה זהירות על מנת שלא יהפוך למבול. הרגישות, ההבנה למצב הצדדים בסכסוך והיכולת לראות ראיה רחבה הם תחת שרביטנו - המבוגרים. אנחנו אמונים על כל התהליך שאכן יהיה מתווך, מלמד ואפקטיבי.
לוקח זמן רב להבין את התהליך ובטח להפנים אותו ולכן אנחנו לא ממתינים למבול של גש"מים ושמים גבולות מאד ברורים ברגע שיש פגיעה מילולית או חלילה פיזית. אחרי ההפרדה והטיפול המידי אפשר לגשת להליך "המשפטי". יצרנו גם את הגש"ם חרום למקרים שמחייבים מענה מיידי.
לסיום, הגש"ם חשוב מאד לא רק לצד המוזמן אלא גם לצד המזמין ולאורך התהליך כולו חשוב שירגישו הילדים שמקשיבים להם ורואים אותם ומתייחסים לצרכיהם וכל זאת תחת הגבולות ההתנהגותיים המאד ברורים.
Comments